anneer onze dienst komen Demobiliseren in Indonesië zelf? mannen uit Oost-Europa's aanval op het Atlantisch Pact Het vraagstuk der bezettingstroepen Eerste Lloyd Ra Vijfhonderd mannen vertrokken naar Indonesië Rond de regeringsverklaring over accoord te Batavia \^eerbe richt j Tegen Kerkmeester 15 j aar geëist Nieuwe actie voor onze mannen in Indonesië Oorlogsschade aan kerkelijke gebouwen en jeugdhuizen Op de' I Rl BUNE Komt ook Oostenrijk onder de lonpe? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Commentaar van deskundigen op arbeidskansen aldaar Kard. Mindszenty zou lijden aan psychose Duitse grondwet goed gekeurd Er is voldoende binnengoed-tabak Ned. verpleegsters onderscheiden Werkers uit het nieuwe gebied Churchill eens met sombere rede van Bevin 32 Missionarissen in de trein Kamerdebat werd uitgesteld Duizend rimboe-kisten Waardering naar doeleinden 71ste JAARGANG VRIJDAG 13 MEI 1949 No. 20926 Reactie uit Den Haag teSSni?^'"ëevÖnSn tT»1»? Einde collectieve aankoop in zicht i ZIEKEN PER K. L. M, NAAR LOURDES Ned. vrouwen wisten dienst boden te vinden (Telefonisch van onze Parijse correspondent) In diplomatieke kringen is men overtuigd, dat de conferentie van de Grote Vier, die 23 Mei te Parijs wordt geopend, tot onge veer 15 Juni zal duren. Het is nu zeker, dat de conferentie op 21 Mei zal worden voorafgegaan door een ontmoeting van Schu- man, Acheson en Bevin. NOG WEINIG VERANDERING GEMOTIVEERD VRAAGTEKEN EX-DIRECTEUR „DE ARBEI DERSPERS" VERSPREIDER NAZI-IDEE m verb snel met ontslagaanvrage van Dr. Reel Ondernemingspersoneel vermoord PRACHT INITIATIEF VAN DE NIWIN „DOORGAAN MET DOOR- BIJTEN" Het moreel der troepen in Indonesië MET DERTIEN KINDEREN NAAR CANADA Regelingen voor rijksbijdrage vastgesteld In de Staatscourant van Donderdag zijn twee beschikkingen van de minis ter van Financiën opgenomen, welke de oorlogsschade-regeling bevatten, resp. voor kerkelijke gebouwen en jeugdhuizen. Deze beschikkingen be ogen voor deze objecten een voorzie ning te geven, die rekening houdt met het grote culturele en maatschappe lijke belang, dat door de kerken en ook door de jeugdinstellingen wordt gediend. Dooms: WONT DRIEL: Nau- Augst, a Dan- Spek; Cornet: i Strij- op Be- Arosa, ia, vail ess 28. Wijck- repper: I. Koe- istel 7. Groe- Navex- LM. 25 u. 1949. i 1.79 Maxau -0.04). -0.07), 5), Co- -0.05), —0.03) i 7.37 2), De- —0.051, 40.29 Grave 2.60, .dorp Duur- -Doe* - jtfen— r 2.60. ig log- 1 400, 21 f 65. E 250.—, E 240.—, 210. norgen e schol 50, wij- Clein vrij it voor oter huis. Uevliet 7, •motorrij nude ver- i bekende isgewenst gebracht, m, Telef. a 6, Rot- In Den tel. 114518 drijl ;eft Jiet! 4.60 per ijnen v.a. jstimmer- L652-22894, ïuze. Laat opnieuw illen met t één dag Bleiswijk- 9, R'dam- is. erbouwen it tot mo- ze jaren- garantie. e korting, en", Put- >0, R'dam. netwerk, ie 62.50. 47.Ve- pers. met garantie eurs". Gr- totterdam» »t U onze al gezie^ stof, ert ers? Eert k spiralert in en Eng' Lindhout» boek Vlet" 1 compjj voorraad 87 p. mj' linsl. 0.9*' k. 81. Tel- stof? i costurtrt1' Has coupf' Claes d' 415. H'dai" DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, 0 32 per week. Directeur: J KUIJ PERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. CESSER O.P. LEO J. M- HAZELZET^ Algemeen redacteur: H. A- PAAI.VAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Wellicht herinneren onze lezers zich de officiële verklaring van de Directeur De mobilisatie K. L. nog, waarbij enige maan den geleden werd ingegaan op mogelijk heden en moeilijkheden voor opneming van a.s. demobiliserenden in de burger lijke maatschappij. Op die verklaring heeft thans vanuit Indonesië een mstan tie gereageerd welke en door haar spe ciale kennis op dit terrein, en door haar zeer consciëntieuze opvattingen op voor- lichtingsgebied reeds herhaaldelijk tn het verleden de aandacht trok. Wij menen er daarom goed aan te doen de mededeling van de zijde der Nederlandse werknemers in Indonesië (SIWO) in haar geheel hier onder te laten volgen: „In een A. N. R-bencht van 10 Fe bruari j 1 deed de Directeur voor de de mobilisatie van de Koninklijke Landmach- enkele mededelingen in verband met de komende demobilisatie van thans in Indo nesië vertoevende Nederlandse militairen Het wil ons voorkomen, dat deze mede delingen een misleidende strekking heb ben. Zij vestigen immers de indruk, dat degenen, die in Indonesië mogen demo biliseren, zodanige arbeidskrachten heb ben, dat hun toekomst verzekerd is: de overheid draagt hier immers zorg voor. zo heet het in genoemd bericht. Wij menen deze zekerheid voor do toekomst minder hoog te moeten aan slaan dan de Directeur voor de demo bilisatie blijkens genoemd bericht doet. daar immers Indonesie's toekomst daarmee die van de Nederlandse werk nemer aldaar nog steeds volkomen in de lucht hangen. Bezijden de waarheid zijn echter de me dedelingen, waar gesteld wordt, dat vol gens de onlangs afgekomen demobilisatie- regeling-Indonesië (bedoeld zal zijn ne- „Besluit Demobilisatievoorzieningen t - donesië") in de door demobiliserende te sluiten contracten ook pensioenrechten moeten zijn gewaarborgd. In <ht besluit is namelijk van pensioenrechten geen sprake menen dan ook de vrouwen, ouders of verloofden van in Indonesië vertoevende militairen te moeten advi seren, er bij hun man, zoon ot aan staande, die het plan heeft in Indonesië te demobiliseren, op aan te dringen, zich eerst terdege op de hoogte te stel len van de inhoud der aan te gane con tracten en zich daarbij te laten voor lichten door vertegenwoordigers der werknemersorganisaties in Indoncsië- Anders zijn wü er bang voor, dat be trekkingen aanvaard worden, waarbij de toekomst der demobiliserenden en van hun gezinnen volkomen op het spel gezet wordt "ts hun groter toekomst misère te wachten staat, dan hun ooit in Nederland zou kunnen overkomen". Naar aanleiding van bovenstaand be richt heeft -het A.N.P. zich in verbinding gesteld met Kolonel G. Pruijs, de Direc teur voor de demobilisatie van de Kon. Landmacht in Nederland. Kol. Pruijs verklaarde, dat het gewraak te bericht slechts ten doel had de vrou wen, ouders en verloofden van militairen in Indonesië op te wekken, zich niet te verzetten tegen plannen van hun man, zoon of verloofde om in Indonesië te de mobiliseren, indien daar een goede be trekking wacht. Tot Maart 1949 zijn 1.257 militairen der Koninklijke Landmacht in Indonesië gede mobiliseerd. Dat is ongeveer 5 pet. van het totaal aantal gedemobiliseerden. Van hen zijn er 277 in beroepsdienst overgegaan naar het K.N.I.L. of de Kon. Marine, 482 zijn bij grote maatschappijen gekomen en 498 in verschillende kleinere bedrijven. Over het algemeen hebben deze militairen zich een behoorlijk bestaan verworven. In de komende acht maanden zullen ongeveer 30.000 militairen van de Kon krijgt toestemming om te blijven, ue litair, die na zijn demobilisatie zijn ge in Indonesië wil beproeven, moet aan u Sociale Dienst van het leger in Indonesië een met zijn toekomstige werkgever te sluiten contract kunnen overleggen, dat aan een aantal, door de overheid gestel de, voorwaarden moet voldoen. Onder meer moet een behoorlijk salaris gegaran deerd zijn en de terugreis van de mili tair en zijn gezin na afloop van de pe riode, waarin de man nog -oor rekening van het rijk naar Nederland wordt terug gezonden. Pensioenrechten zijn inderdaad niet bij de docr de overheid gestelde voorwaarden opgenomen, omdat, aldus Kol Pruijs de pensioenregelingen voor de verschillende maatschappijen vaak zo uit eenlopen, dat het technisch niet mogelijk was hiervoor een gemeen wettelijk voorschrift bij de voorwaarden in te las n. „De overheid treedt bij wijze van spre ken op als voogd van de demobiliserende militair", besloot Kol. Pruijs. De Sociale Dienst, in nauwe samenwer king met het departement van Sociale Zaken te Batavia, handelt namens de militair, zodat men er van overtuigd kan zijn, dat de belangen van de demobilisant in goede handen zijn. Door een Hongaars arts, die er in geslaagd is naar Wenen te ontvluchten, is bevestigd, dat de toestand van Karainaa, Mindszenty (zoals reeds verluidde) mder daad reden geeft tot de allergrootste be zorgdheid. De arts verklaarde dat met alleen de lichamelijke toestand van de Kardinaal hopeloos is, maar dat ook zijn geestelijke vermogens dermate zijn ge stoord, dat hij als geesteszieke moet wor den beschouwd De drie Westelijke militaire gouver neurs hebben Donderdagavond bekend gemaakt, dat zij, met enig voorhoud, de „fundamentele" wet van de nieuwe Duit se federale republiek goedkeuren. Nu de oogsten van de Braziel en Hava- natabakken vrij normaal zijn, is er van deze soort tabakken, die ca. 80 pet van het verwerkte binnengoed in de Neder landse sigarenindustrie uitmaken, vol doende te koop. Dit vooral nu de vraag op de wereld markten het vooroorlogse peil nog niet heeft bereikt. Uit dezen hoofde bestaan er dan ook geen moeilijkheden de benodigde hoeveelheden aan te kopen. Hierdoor zal de collectieve aankoop zeer zeker plaats gaan maken voor de normale wijze van inkopen nl. door de fabrikanten zelf. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft van het internationale comité van het Rode Kruis te Genève bericht ontvangen, dat de Florence Nightingale- medaille is verleend aan zr. Sjoukje Hot ting van de gemeentelijke sociale dienst te Arnhem en aan mej. Eike Flikkema. verpleeghulp in de mobiele teams van het Ned. Rode Kruis in Indonesië. De Florence-Nightingaie-medailie is de hoogste onderscheiding, die een verpleeg ster gediplomeerd of ongediplomeerd ten deel kan vallen voor bijzondere toewijzing aan de aan haar zorgen toe vertrouwde patiënten. Donderdagmiddag zijn wederom 15 zittende patiënten, vergezeld van enige verpleegsters en doctoren, met een Douglas D.C. 3, die speciaal voor het vervoer van zieken was ingericht, van Schiphol naar Lourdes vertrokken. Het vliegtuig wordt Zaterdag weer terug verwacht. Op 28 Mei zal wederom een groep zie ken per K.L.M. naar Lourdes vertrek ken. De dienstbodermood in Nederland is groot. En onze huisvrouwen zijn bij de pinken als ze menen ergens een meisje te kunnen ontdekken. Zo heeft de grens correctie ook haar typisch vrouwelijke aandacht gehad. Ze meenden, dat het drostambt Tüddern wel eens een land van belofte kon zijn en niet minder dan 400 aanvragen om een meisje, uit heel het land, kwamen bij het gewestelijk arbeidsbureau binnen nog vóór de slag bomen omhoog gingen en een vrij ver keer met Nederland moge'ijk werd. Het resultaat? Niet minder dan 79 meisjes, die een betrekking vroegen, heeft het arbeidsbureau kunnen plaat sen. Zeventien andere meisjes zochten het in de industrie en kregen een plaats op een textielfabriek in Brunssum. In totaal waren er 400 werkzoekenden in het drostambt, die zich bij het G.A.B. aanmeldden én voor 230 van hen kon het bemiddeling verlenen. Honderdtien werkers, die voornamelijk werken op mijnen in Hückelhoven en Palembeug in Duitsland, werden gekeurd voor dienst neming bij de Ned. mijnen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Emest Bevin, heeft gisteren in het lagerhuis namens de regering een motie ingediend ter goedkeuring van het Atlantische pact. Hij zeide ten volle te vertrouwen, dat het pact zou worden aanvaard, niet alleen door het huis, doch ook door de gehele natie en alle vrede lievende volken. Bevin zeide dat het huis op de hoogte was van de teleurstellingen onder meer veroorzaakt door de wijze waarop ge bruik van het recht van veto werd gemaakt. „Ondanks de totstandkoming van de organisatie der Verenigde Naties en het sluiten van vredesverdragen met Italië en de satellietlanden kwamen wij te staan tegenover de groepering van landen in Oost-Europa, die naar mijn mening de eerste bewuste stap was naar de verdeling van Europa. Wij zagen, dat bet ene land na het andere volledig aan Sovjet-Rusland ondergeschikt werd gemaakt." Bevin vervolgde: „In de tijd, dat het plan-Marshall werd voorgesteld, 'stond d- zaak er vrij slecht voor, dat kan ik u verzekeren. Er was grote nervositeit en wij wisten, dat de in Parijs door Molotof geuite bedreiging toen wij besloten voort te gaan met t bedreiging geen loze wij plan-Marshall was. Men zal het met me eens zijn dat als gevolg van stappen, die genomen zijn. dit heftige optred nu aan het tanen is. Onze mannen en vrouwen in de fabrieken weten onderscheid te maken tussen een geschil, dat op gerechtvaardigde grieven berust en een dat door instructies van elders in het leven is geroepen." „De landen van de West-Europese unie werden door deze gebeurtenissen ge noopt ernstige aandacht aan hun defen sie te schenken", zo ging Bevin voort. „De beschuldiging is geuit dat net At lantische pact agressief is en dat het oor log zal brengen. Mijn antwoord hierop is, dat de afwezigheid van het Atlanti sche pact de oorlog noch in 1914, noch in 1939 heeft tegengehouden. Als een pact als dit bestaan had, hadden deze corlogen misschien voorkomen kunnen worden". Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 333 tegen 6 stemmen de regerings motie aanvaard, waarin het Atlantische pact wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van sommige geruchten, volgens welke Frankrijk voorstellen zou doen t.a.v. het Roervraagstuk, waardoor Moskou in staat zou worden gesteld aan het bestuur deel te nemen, verzekert men in welingelichte kringen, dat Frankrijk geen besprekingen heeft gevoerd in die zin; men houdt zich aan het Amerikaans- Engels-Franse accoord t.a.v. de Roer. Wat het besluit van de Franse minister- eigen wagon, dn het schip krijgen zij de beschikking over een eigen sectie. En zo vertrok dan een transport van de hope des vaderlands, van hen, die over zee een deel van de grote taak, die wy daar hebben, uit gaat voeren. Góede reis, mannen, en behouden te rugkeer (Van onze Amsterdamse redacteur). Van het Amsterdamse Centraal Station vertrok gisterenmorgen een bijzondere trein, met een bijzondere bestemming. De eerste Lloyd Rapide van de Kon Rotterdamse Lloyd was het, die, met een uitsluitend mannelijke bevolking, linea recta naar Marseille reed, waar hij van morgen reeds arriveerde. De trein be stond Uit 13 wagons, zes Nederlandse en zeven Franse, omdat de N.S nog niet zoveel ter beschikking konden stellen. Maar het was een mooie trein, met veel comfort en een goede verzorging aan „boord". Met het oog op de douane was Amsterdam als startplaats gekozen, de 500 mannelijke Passa§ „„„..„„ht „n r gevisiteerd, de bagage on(i? en in Roosendaal werd in Nederland nog gestopt, daarna reed de express eerder over Parijs naar Marseille, voor welke Uiteraard was dit gezelschap van 500 mannen zeer merkwaardig samengesteld. De oudste passagier is 68, de jongste 20, allen wacht hun een taak overzee. Zo waren er 30 planters, 40 onderwij zers en leraren, 3 predikanten, 30 tech nici van de B.P.M., verder journalisten, hoogleraren, handels- en bankmensen en wat al niet. Twee-derde van de passa giers heeft de fiets bij zich, enige een motor, één een motor met zijspan, één een auto en één een hond. Maar het merkwaardigste en mooiste gezelschap was dat van de geestelijken. Niet minder dan 32 paters, fraters en broeders gaan er met dit transport mee, om over de gehele grote archipel ver spreid, hun zegenrijk werk te gaan ver richten Zij gaan naar Borneo, naar de binnenlanden van Nieuw Guinea, naar Java, naar de grote steden en naar de verst afgelegen buitenposten. Negen mis sionarissen van het H Hart waren er bij, verder Lazaristen, Franciscanen, Ca- pucynen, broeders van Huybergen en rit een tijdduur van 20 a' 22 uur was van St. Louis van Oudenbosch. Een - - - prachtig gezelschap van meest nog jonge maar volop idealistische en durvende mannen In de trein reisden zij in een berekend. In Marseille scheept men van daag in op de Kota Inten, die op 5 Me) uit Rotterdam vertrok, vandaag uit Mar seille gaat en op 3 Juni in Beiawan zal arriveren. Daarna doet het schip nog Batavia, Semarang en Surabaja aan. Wat was nu het bijzondere van dit transport. Niet zozeer dat het alleen mannen waren, maar wel dat het alle maal mannen zijn, die in Indonesië gaan werken De Kota Inten vervoert steeds emigranten naar Canada, maar daar de regering de Nederlandse passagierssche pen wil reserveren voor vrouwen en kinderen, de gezinshereniging, moest er voor het vervoer van dit ..werkers-trans port" iets anders op gevonden worden. Daarom werd de Kota Inten gecharterd die de reis zal maken onder gezagvoer der Fr de Jonge, in de illegaliteit be kend als „Tromp van de zeemanspot" De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: In de kustprovincies overdrijven de wolkenvelden, nog bijna over al droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Weinig verandering in temperatuur. In het overige ge deelte van het land tamelijk hel dere en koude nacht met plaatse lijk nevel of mist. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewolking maar nog droog weer en iets ho gere temperaturen dan vandaag. Weinig wind. Zaterdag 14 Mei: Zon op 4 48 u., onder 20 25 uur. maan op 23.45 uur. onder 5.27 uur. raad betreft om de grondwet van Bonn goed te keuren, is thans medegedeeld, welke het voorbehoud is, dat daarbij werd gemaakt. Het loopt slechts over betrekke lijk ondergeschikte punten en dient vooral om zich niet reeds bij voorbaat vast te leggen bij een beslissing over Berlijn, die eerst op de conferentie der Vier kan wor den genomen. Zoals de grondwet thans luidt, wordt aangenomen, dat Berlijn als een der Lan der in de Landerbund zal worden opge nomen bij de elf andere. Het opnemen van Berlijn als twaalfde land werd. zoals men weet, door de geallieerden verwor pen, zodat Frankrijk van mening is, dat als de bondgenoten op hun standpunt blijven, Berlijn slechts waarnemers naar de bijeenkomst van ministers-presidenten kan zenden. Parijs maakt ook bezwaar tegen de commissie van achttien als lichaam naast de raad der ministers-pre sidenten. Het geeft de voorkeur aan de samensmelting van deze twee organis men, zo numerieke uitbreiding noodza kelijk wordt geacjrt. Ernstig wordt be zwaar gemaakt tegen het in de grondwet van Bonn opgenomen vorderingsrecht, aan de federatieve staat gegeven om de politiemacht van elk der Lander even tueel te kunnen requisitionneren Te Parijs vindt men, dat zulk een recht te ver gaat. en men wil dan ook dit recht opgeheven zien. Het is duidelijk, dat een zovergaande macht aan de federatie in te sterke mate het karakter van bonds staat zou geven. Naar aanleiding van het jongste be zoek van de Oostenrijkse minister Gruber aan Schuman is de vraag opgeworpen, of op de a.s. conferentie ook het vraag stuk van de vrede met Oostenrijk zal worden behandeld. Hoewel men er zich van overtuigd kan houden, dat de aan wezigheid van diplomaten gelegenheid zal geven tot een contact, waarbij ook over andere zaken dan het vraagstuk Duits land alleen van gedachten gewisseld zal worden, verwacht men geen beslissing over andere aangelegenheden, zoals Oos tenrijk. Triest enz.; te meer daar niet te verwachten is, dat de vrede met Dui-s- land zelf zal worden besproken, aange zien men eerst eens zal aanzien, hoe de grondwet van Bonn werkt. Men volgt echter met grote belang stelling het vraagstuk van de feitelijke terugtrekking van de bezetting, althans de wijzigingen van het thans van kracht zijnde stelsel en de aandacht is vooral gevestigd op de voorstellen, met welke Jessup heden naar Parijs komt. Hoewel men hier geen tegenstander is van een wijziging in de toestand, waar door ook het contact der bezettingstroe pen met de bevolking zou worden ver minderd en de bezetting dus minder zichtbaar zou worden gemaakt, vooral opdat verkiezingen kunnen plaats heb ben, zonder dat gezegd kan worden, dat het onder het oog der bezetting geschiedt, wordt men op dit punt hier beheerst door de eeuwige veiligheidsvraag, en is men dus uiterst waakzaam. De uiterste grens, waartoe men hier met concessies zou kunnen gaan, zal het samentrekken der bezetting op bepaalde strategische punten zijn. Men weet nog niet, of dagelijks me dedelingen over de conferentie zullen worden gedaan, dan wel of een black out zal worden uitgespnAen. Soms vallen er op ons redactioneel bij zettafeltje van die epistels neer, waarbij we het waarlijk niet meer weten. Dan lopen we de hele dag met vraagtekens rond, die we toch een goede keer kwijt moeten en die we dan maar gulweg ach ter het sportief inzicht van bedoelde briefschrijvers deponeren. En dat is niet zo heel ongemotiveerd, want er zijn in derdaad briefschrijvers, die het onder scheid niet kennen tussen sport en circus, die van elke goede sportman een door alle landen reizend standwerker willen maken, voor wie de enige waardemeter van de sport is het technisch peil, voor wie het onbekend is dat menig profes sional in zijn latere jaren betreurt, dat hij niet een normaal middel van brood winning tot zijn beschikkin'g heeft. Er zijn van die briefschrijvers, die meelij wekkend naar hun voorhoofd wijzen, als prominente Nederlandse voetballers weer eens een duizelingwekkend buitenlands aanbod hebben afgeslagen, voor wie het aantal toeschouwers de norm is of een sportgebeurtenis al dan niet sportief be langrijk is, die een amateur een domme jongen en een prof een held vinden, d:e niet begrijpen dat een sportbond met een sterke kas van veel meer belang is voor de lichamelijke opvoeding dan een prof met een dikke portemonnaie, die zich de luxe permitteert het oneens te zijn met elke sportofficial dat sport op de eerste plaats de volksgezondheid moet dienen en dat veel later pas het technisch peil en het toeschouwersvermaak volgen. Er zijn van die briefschrijvers, die nu, na acht jaren, nog een trap na geven aan de oude I.V.C.B., die nog nooit hebben gehoord dat de katholieke voetballers de gedwongen fusie van 1941 later in 1946 spontaan hebben bekrachtigd, dat de katholieke voetballers best content zijn in de K.N.V.B. en dat zij per se niet een I.V C.B terug willen. Er zijn van die briefschrijvers, die de Paascommunie met Paasvoetbal, sportiviteit en professiona lisme in verband willen brengen. Er zijn van die briefschrijvers, die tenslotte menen de ene sportjournalist tegen de ander te kunnen uitspelen. Ja, nu ge loven wij heel zeker, dat een groot vraag teken achter het sportief inzicht van zulke briefschrijvers volkomen gemoti- veerd is. SUPPORTER. Tegen de 55-jarige H. J. Kerkmeester uit Bussum, tijdens de bezetting direc teur van de N.V. Drukkerij en Uitge vers-Mij. „De Arbeiderspers", heeft de advocaat-fiscaal bij het Amsterdams B. G. gisteren 15 jaar gevangenisstraf ge- eist en levenslange ontzetting uit alte openbare rechten en uit het recht een leidende functie te bekleden in het druk kers- of uitgeverbedrijf. (Van onze parlementaire redacteur). Overvolle tribunes, een byna voltallige Kamer en het kabinet aclWter 8, ringstafel accentueerden faster |ede belangrijkheid van de zitting Kamer, waarin minister Van Maarseveen namens de regering een verklaring - legde, zoals hij zeide, omdat van koers was afgeweken en hij dienaan gaande verantwoording aan de Kamer wilde afleggen. Minister Van Maarseveen legde deze verklaring af met een vaste en heldere stem, waaruit evenals uit de tekst van de verklaring een vaste overtuiging klonk. Onmiddellijk na aflegging van de rege ringsverklaring deelde de voorzitter mede, dat hij van zijn aanvankelijk voornemen, om het debat hierover onmiddellijk te doen aanvangen, had afgezien in verband met de berichten over het aftreden van dr. Beel, waarover de Kamer natuurlijk wenste te worden, ingelicht. Daar de regering deze inlichtingm zou kunnen geven, omdat de m®1a"a.kt vrage de regering nog niet had bereis stelde hij voor het debat te verdagen to_ a.s. Dinsdag namiddag 1 uur. De Kamer verklaarde zich hiermede accoord In de korte zitting, die daarop volgde i werden de afdelingen getrokken en wer- den mej. dr. Klompé (KVP) en ds. Fok- kema (A.R.) benoemd tot plaatsvervan gende leden der enquêtecommissie m j plaats van de heren Dassen dr. Bruins Slot, die voor deze functie hadden be dankt. Woensdagmiddag werden uit een hin derlaag doodgeschoten de heer H. A. Kernkamp, administrateur van de rub beronderneming „Tjibantet", alsmede een nog niet bekende Europeaan en een on dernemingswachter. Het drietal, dat in een jeep was gezeten, werd beschoten tussen de onderneming en Tanggeung, ten Noorden van Sindangbaring in Zuid Prinagan. De onderneming was, zoals reeds werd gemeld, enige weken geleden vanwege de in deze streek heersende on veiligheid op militair bevel gesloten. De administrateur had zich naar de onder neming begeven om de situatie op te nemen. Het deed ons goed, dat wij juist m deze dagen, nu velen in bet leger teleurge sield zullen zijn over de beslissingen te Batavia genomen, door de Niwin den uitgenodigd om een kleine pers excursie mee te maken, waarin wij gelegenheid kregen nader met de nieuwe rimboekist-actie kennis te maken. Wan neer de NIWIN van ons een overmatig groot enthousiasme verwachtte oyer haar vroeger werk, dan sullen de overi gens zeer vriendelijke heren, die ons begeleidden, daar wel van genezen zijn nr.èt onze eerste vraag: „Blijven die kisten nou weer allemaal netjes opgeslagen in Batavia?" Het antwoord, o.m. gestaafd met juist uit Batavia ontvangen telegrammen, stelde ons grotendeels gerust Ervaringen uit het verleden, o.m met de roem ruchte NIWIN-cantinewagens „voor de buitenposten", welke men weken achter een door Batavia kon zien rijden, hadden onze scepsis voedsel te over gegeven. Dit jaar echter bepaalt de NIWIN zich tot twee grote landelijke acties: de rim- boekist en de Kerstpakketten (gerenom meerd goed, ook reeds in het verleden). Reeds het artikel zelf, een vrij ge makkelijk transporteerbare kist met een grote hoeveelheid op elke buitenpost brood nodig ontspanningmateriaal .waarborgt, dat de buitenposten ditmaal ook werke lijk deze voor hen beSoelde zaken in bezit zullen krijgen. Wat erin zit? Een koffergramofoon met 25 platen ,3 gecombineerde dam-, schaak- en dominospelen, 1 boek hersengym nastiek, 1 voetbal met extra binnenbai, plus voetbalpomp met nippel, 1 volleybal met extra binnenjbal, 1 badmintonspel, 1 tafeltennis-set, 1 monopolyspel, 1 stra- tego-spel, 1 gasolinelamp. Een zo'n kist kost ƒ410 Ze kan desnoods geschonken worden door een Nederlandse stad, een voetbal club een parochie of door een particu lier Elk plaatselijk NIWIN-comité en het gironummer van het hoofdkantoor in den Haag (511000) weten er raad op, terwijl bovendien nog allerlei acties, welke ook u zullen bereiken in de nabije toekomst op het programma staan. Aan deze acties zijn zelfs nog aardige wed strijden voor de deelnemers verbonden. Enkele NIWIN-kisten zijn reeds in Indonesië aangekomen: een voetbalclub uit Roosendaal, enkele kleinere plaatsen in Nederland hadden de benijdenswaar dige primeurs in het „adopteren." Men kan een dergelijke propaganda lang of kort maken; men kan er zeer grote woorden voor gebruiken.... Wij geloven nauwelijks dat dit nodig zal zijn. in dit speciale geval: Wantiedereen kan. het ditmaal inderdaad met de be kende klompen-aan voelen: wanneer óóit een leger, een tragisch uniek leger, ja, bet verdiend heeft, dat ,,ons hart bij hen is", dan is het wel in deze maanden. Geloof me: er wordt minder gejuicht dan ooit op deze buitenposten (al slaan ze er zich wel doorheen), laat er dan tenminste thans nog één keer reden zijn voor een soort Indianen-vreugde ge huil daar, en zó hard, dat ze het hier in Nederland zelfs zullen kunnen horen. Wanneer u elke avo.id twee minuten achter het nieuws leest, moet u wel een hart van steen hebben om daar niet tóe bij te dragen. Het dóel is duizend rimboekisten. Aan K. was ten laste gelegd, dat hy in Mei, Juni en Juli 1940 als verant woordelijk directeur van de stichting ..Nesasu", de „Nationale Pers" en de N.V. Boekdrukkerij v/h L. van Nifter.k H.zoon, die onder invloed stonden van Mussert, de leiding heeft gehad en me dewerking heeft verleend aan het druk ken en uitgeven van „Het Nationaal Dagblad", „Volk en Vaderland" en nat- soc. propaganda-lectuur. Voorts, dat hu van Juli 1940 tot Mei 1945 is opgetreden als verantwoordelijk directeur, daartoe aangewezen door Rost van Tonningen, over de N.V. Drukkerij en Uitgevers maatschappij „De Arbeiderspers Ten- slotte wordt K* sr van beschuldigd van 1941 t.m. 1944 als leider van de sectie Grafische industrie van het economische front te hebben meegewerkt aan de verspreiding van de nationaal-socialisti- sche gedachte in Nederland en het door voeren van door de Duitse bezettende macht getroffen maatregelen betreffende de arisering of liquidatie van Joodse en andere grafische ondernemingen. Wat dit laatste betreft, heeft K. zich van zijn taak uitstekend gekweten. Hij schreef brieven aan Duitse instanties, waarin hij verzocht maatregelen te nemen tegen be paalde kranten, die niet „Duits" genoeg waren. Verdachte trachtte kranten ver boden te krijgen om zodoende de abon- né's van die kranten tot zich te trekken. Onder andere werd door zijn toedoen de uitstekend geoutilleerde drukkerij van bet klooster der Paters van het Godde lijk Woord in Steyl gesloten. De gehele inboedel werd in 12 wagons naar Duits land vervoerd. De president zei Over de stemming onder de troepen in zijn ressort verklaarde generaal P. Schoi- ten, territoriaal-tevens troepencomman dant in Oost Sumatra, aan een oorrespon dent van Aneta, dat deze geen reden tot klagen gaf, ofschoon de onderdelen, wel ke reeds lang onder de wapenen zijn „wel graag naar huis wilden". Het moreel hangt echter af van en is rechtstreeks evenredig met de weifel achtige houding van de Ned. regering. VooJBl Ac laatste maanden is men gaan twijfelen aan het resultaat van de ge brachte offers en vraagt men zich af: „waarvoor zijn wij hier eigenlijk?" Door deze gesteldheid treedt soms een psychische druk op, die weer van invloed kan zijn op de lichamelijke prestaties en op den duur fnuikend kan worden. De jongens staan evenwel volkomen achter hun officieren en ik heb bewonder/ag voor hun „doorgaan met doorbijten", zo als zij het zelf uitdrukken, aldus besloot generaal Scholten. „Een half jaar geleden had ik nog nooit in de trein gezeten; een vliegtuig kende ik alleen van uit de lucht en nu vandaag ga ik dan met m'n man en 13 kinderen voorgoed naar Canada", aldus mevr, G. Berkers-Schrijnewerkers uit Liessél bij Deurne (N. Br.), die gisteren middag om 16 uur met een K.L.M, Sky- master vol emigranten naar Mo'ntreal vertrok. Vader en moeder Berkers gin gen met negen jongens en vier meisjes. Oorspronkelijk hebben zij 16 kinderen gehad, maar tijdens de oorlog zijn er twee gesneuveld. Vader Berkers kon heel moeilijk over dit verlies heenkomen en daar hij in zijn geboorteplaats te veel herinnerd werd aan zijn beide gestorven kinderen werd definitief tot de emigratie besloten. De oudste dochter blijft voorlopig in Nederland omdat haar verloofde in In donesië dient. De familie zal bij een boer in Uxbridge (Ontario) in dienst treden en speciaal een taak krijgen bij de suikerbietenteelt. over: „Dit had niets te maken met sane ring, het was een politieke zet. De be doeling was het Katholieke deel van ons volk te treffen". Ook trachtte K. goede Nederlanders te doen arresteren. Hij gaf ter zitting toe, van harte te hebben meegewerkt aan de maatregelen, die tegen Joodse landge noten en Joodse bedrijven werden geno men. Na het requisitoir van de advocaat- fiscaal, dat deze met de bovenvermelde eis besloot en het pleidooi van de ver dediger, die er steeds op werd gewezen, dat K niet voor zijn zakelijk beheer over de Arbeiderspers terecht stond, betuig de verdachte zijn spijt over zijn handel- hier-1 wijze. Als kerkelijk gebouw in de zin van de betrokken beschikking worden aange merkt de openbare kerken en kapellen en andere kerkelijke gebouwen, zoals pastorieën, kloosters, wykgebouwen, pa rochiehuizen enz. Als jeugdhuis wordt aangemerkt elk gebouw, dat uitsluitend of in hoofdzaak wordt gebruikt bij de geestelijke en/of lichamelijke ontwikke ling van de gezonde Ned. jeugd en dat het eigendom is van een vereniging of instelling, welke zich de bevordering van deze ontwikkeling ten doel stelt en het gebouw exploiteert, zonder dat daarbij enig streven naar winst voorzit. De bijdrage in oorlogsschade aan kerkelijke gebouwen wordt gesteld op een percentage, variërend van 75 pel. tot 55 pet. van de herbouw- of herstel- kosten van het betrokken gebouw. De bijdrage in oorlogsschade aan jeugdhuizen bedraagt 65 pet. van de herbouw- of herstelkoslen van het des betreffende pand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1