Frankrijks vrees voor Duitse Zij ijn invloed op de komende conferentie van vier Taktiek der verschroeide aarde in China Beraad over labour-nederlaag Weerbericht m m Mgm mm Vliegramp op Java VLAGGETJESDAG Vlaardingen s m O Katli. Melkhandelaren vierden zesde lustrum Scotland Yard stond op post Val van Sjanghai nabij? Dimitrof ter doocl veroordeeld Militair vliegtuig neergestort Vlootrevue op de Nieuwe Waterweg Mm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Moet partij-machine of partij-politiek herzien Kolenprijzen worden duurder Zal nu guerilla eindigen? „Zegen en gezondheid Het schip „Frans Hals'" bij dagorder vermeld NDER DE LOUPE A. J. vSchie secretaris met 30 dienstjaren Amerika's communist no, 1 trachtte te vluchten Russische munitietreiu ontploft Distributie ijzer eu staal opgeheven Karatsji „verwonderd" ftste JAARGANG MAANDAG 16 MEI 1949 No. 80928 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De voorbesprekingen voor de conferentie der grote vier zijn Zaterdag in het Paleis van buiten landse zaken aan de Quay d'Orsai begonnen. De deskundigen, die deze conferentie voorbereiden, hebben voor hun overleg een ge hele week beschikbaar. Uit de aard van de zaak is de eerste dag ge bruikt voor een rondblik over de verschillende vraagstukken. Het schijnt, dat het optimisme van de laatste tijd weinig kails heeft ver jaagd te zullen worden, ook al wordt gezegd, dat Londen voor nemens is onverzettelijk te blijven op de eigen desiderata. Van de kant van Frankrijk worden geen belemmeringen verwacht en er be staat een vrijwel algemene over tuiging, dat de republiek zich ge laten neer moet leggen bij de ge meenschappelijke beslissingen om trent de verzwakking van de kansen op een federaal Duitsland. OVERWEGEND DROOG WEER De Duitse trawler „Vörwdrts"die Zaterdag in de haven van IJmuiden arriveerde als restitutie voor de schade aan onze visserij-vloot toegebracht tijdens de oorlog. Sjariuddin een» met Batavia's aeeoord O.V W.-ERS' KEREN TERUG DE ACHT INZITTENDEN KWAMEN OM HET LEVEN DAT ZOU WAT ANDERS ZIJN Hij kwam niet verder dan Southampton Over bericht omtrent Batavia- route WERKKLEDING BONNEN VERLENGD DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALV AST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Men moet erkennen, dat het terrein voor een weinig recalcitrante houding van Frankrijk uitstekend voorbereid ;s door de Westerse verdedigingsunie en de vordering, die de denkbeelden en de actie voor de Westerse federatie hebben gemaakt en die bij het publiek wei in slaan. Men kan niet zeggen, dat de be langstelling, bijvoorbeeld voor de bijeen komst van Straatsburg in Augustus, ook maar een ogenblik uit het oog wordt verloren ter wille van de ontmoeting van de vier. Die belangstelling wordt niet weinig gevoed door de klank, die uit Amerika komt inzake het bekwaam ma ken van West-Europa voor een eigen verdediging tegen een eventuele Ooste lijke aanval en men stelt wel vertrouwen in de hulp, die Amerika daarvoor zal verlenen. Maar toch is dit met voldoende om hier de bekende invaisvrees weg te nemen, aangezien men het als een onaan gename druk voelt, dat, voor wat het vasteland betreft, Frankrijk de enige aanwezige grote mogendheid is. Zulks wjjst er op, dat men voor een Duits ge vaar op zijn hoede blijft. Albert Mousse', verwondert er zich niet over, dat Frank rijk bij de komende conferentie niet kan beproeven de boventoon te voeren, want hij verliest niet de wijze uit het oog waarop Frankrijk tot de grote vier is toegelaten. Zijn positie is immers wel enigszins die van een geïnviteerde. Van nationalistische zijde acht men de waarborg van de westerse unie en de westerse federatie, met Duitsland er in, dat toch nog korter of langer tijd zijn eenheid zal terugvinden, wel wat mager Wat dit laatste betreft schijnt een Duitse delegatie, naar uit Frankfurt wordt me degedeeld, bereid te zijn om met deskun digen op deze conferentie contact te ko men menen om de Duitse desiderata daar voor te leggen. Van verschillende zijde trouwens wordt, naar contact gezocht. Wat echter de nationalistische houding betreft, schijnt het niet, dat Schuman van die kant bij de besprekingen veel oppositie zal ontmoeten in de vorm van een druk van de Franse publieke opinie. De stevig heid van ministerie en regeringscoalitie maken, dat hij heel wat rustiger aan de conferentie kan deelnemen, dan het b.v. met Briand het geval was bij sommige internationale besprekingen en waarbij hem onaangename verrassingen waren be schoren. Wat de deskundigen deze week precies doen, daarover wordt geen mededeling gedaan. Niettemin schijnt Gruber, die zijn terugreis naar Wenen had uitgesteld totdat hij Jessup nog had kunnen ont moeten, wel iets bereikt te hebben, zodat zijn hoop. dat de conferentie zich ook met. Oostenrijk zal bezig houden, niet geheel en al ijdel behoeft te zijn. Dc communistische troepen hebben Sjangnal oijna geheel ingesloten en naderen China s grootste handelsstad hoe langer hoe dichter. Zjj staan op enkele punten slechts op 16 km van Sjanghai s frontlijn. Het geschutvuur is in de stad duidelijk te horen. Er heerst chaos en de regeringstroepen treffen voorbereidingen voor het toe passen van de taktiek der verschroeide aarde. Een aantal belangrijke plaatsen in de directe omgeving van Sjanghai zijn reeds in rode handen, o a. Hwangtoe en Nan- ziang, die slechts enkele tientallen kilo meters t.W. van de stad liggen. De rege ringstroepen hebben zich teruggetrokken (Telefonisch van onze Condense correspondent) Een politieke medewerker van de „Daily Express" gewaagt van de moge lijkheid, dat in het socialistische hoofd kwartier belangrijke veranderingen aangebracht zullen worden als gevolg van een onderzoek naar de oorzaak van de zware verliezen, welke de party bij dc gemeenteraadsverkiezingen ge leden beeft. Herbert Morrisson, die aan 't hoofd staat van de partij-organisatie, is zeer verontrust over de grote om vang, die deze tegenslag aangenomen heeft. Vele socialistische parlementsleden zijn van oordeel, dat Morgan Phillips, de partij-secretaris en ook andere leiders, zich schuldig gemaakt hebben aan een al te groot optimisme, wat betreft de kansen van de labourparty bij deze verkiezingen. Andere parlementsleden daarentegen, die een belangrijke rol gespeeld hebben bij de stembuscampagne van de ge meenteraden, menen, dat het niet de partijmachine is, waaraan de schuld van de tegenslag moet worden toegeschreven. Velen zijn van oordeel en hebben dat ook aan het hoofdkwartier gerapporteerd 7- dat zich in de openbare mening een kentering voorgedaan heeft ten nadele van de socialisten en dat hiertegen niets gedaan zal kunnen wprden door wat voor reorganisatie ook. 7 Het kabinet moet thans besluiten of de par tij ma chine moet herzien worden, of dat drastische politieke veranderingen noodzakelijk zijn om de partij voor ver dere tegenslagen te bewaren. Diegenen, die verantwoordelijk zijn voor de thans reeds aan de gang zijnde voorbereidings campagne voor de algemene (Verkiezin gen, die niet later dan het volgend j aar zullen plaats hebben, zijn over het alge meen voorstanders van een wijziging m de politiek der regering. Opdat deze haar populariteit bij de kiezers zal herwin nen, moeten volgens hen op de allereerste plaats de levenskosten worden vermin derd en, zoals men weet, heeft Sir Staf fords Cripps reeds doen uitkomen, dat hy liever zou aftreden, dan berusten m verlaging van de inkoop- en andere be lastingen. Ondertussen is het algemeen oordeel, dat de zware verliezen, door de socialis ten bij de gemeenteraadsverkiezingen ge leden, voor een deel zeker het gevolg zijn van de- ontevredenheid, die geleide lijk ontstaan is over de onbevredigende levensmiddelentoestand, een ontevreden heid. die blijkbaar aangewakkerd is. nu in de laatste maanden in zo vele conti nentale landen de rantsoenering groten deels of geheel is afgeschaft en in de meeste dier landen de levensmiddelen veel ruimer voorradig en veel gevarieer der zijn dan in Engeland. op een verdedigingslinie, op niet meer dan 8 km afstand van Sjanghai. Hevige gevechten woeden rdndom Woesoeng, waar de regeringstroepen trachtten de Whangpoe-rivier, de enige ontsnappingsmogelijkheid van Sjanghai naar zee, open te houden. Waarnemers noemen deze gevechten de bloedigste sinds de communisten 4 weken geleden de Jangtse overtrokken. Van officiële zijde te Sjanghai is gis teren toegegeven, dat de Chinese rege ringstroepen zijn teruggetrokken uit Taitsang en Kiating. twee steden. die sieutelpunten vormden van de cirkelvor mig rondom Sjanghai aangelegde verde digingslinie. Deze troepen bezetten thans dichter bij de stad gelegen stellingen Taitsang en Kiating liggen op een af stand van 30 a 50 km. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Voor de Noordelijke provincies: Over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Ma- tige tol zwakke wind, hoofdzak»3 lijk uit Westelijke richtingen. Aan houdend koud weer. Voor het overige gedeelte van het land: Zwaar bewolkt, later hier en daar met opklaringen. Weinig wind en droog Weer. Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. Dinsdag 17 Mei: Zon op: 4.44 uur, onder: 20.29 uur; maan op: 1.29 u„ onder: 8.31 uur Het met Britse licentie verschijnende Berlijnse blad ..Montags Echo" bericht, dat de Bulgaarse president, George Di mitrof, 28 April te Moskou voor een hoge rechtbank van de communistische partij zou hebben terechtgestaan en ot ter dood, of tot levenslange gevangenis straf zou zijn veroordeeld. „Aanhangers van Dimitrof, die pas uit Sofia zijn gevlucht, hebben dit nieuws naar Wenen gebracht", aldus het blad. Het ministerie van Economische Zaken deelt naar aanleiding van geruchten om trent een verhoging der kolenprijzen mede, dat enkele weken geleden reeds medegedeeld is, dat zulk een verhoging niet in de bedoeling van de regering lag In het systeem van egalisatie der prij zen voor ingevoerde kolen en voor op- brengstprijzen voor de mijnen heeft een technische wijziging plaats gevonden, waarbij een algemene verhoging van de verbruikersprijzen is vermeden. Op grond van een onderzoek door het economisch instituut voor de midden stand is het evenwel noodzakelijk geble ken de kleinhandelmarges voor bepaalde soorten per 16 Mei a.s. enigermate te ver hogen. De prijzen voor eierkolen en cokes blijven gelijk. In de vijf grote steden wor den de anthracietprijzen voor nootjes I. II en III met tien cent per mud verhoogd, de nootjes IV met vijftien cent. In de rest van het land gaat alleen de prijs van nootjes IV met vijf cent omhoog. Ook de prijzen van industriekolen bij de levering door detaillisten ondergaan geringe wij zigingen. Dr. Mohammed Rum, voorzitter van de republikeinse delegatie, heeft volgens U.P. een boodschap ontvangen van de republikeinse noodregering op Sumatra. waarin instemming wordt betuigd met de „cease fire"-overeenstemming, die met de Nederlanders'is gesloten. Het telegram, dat door de president dr Sjarifuddin ondertekend was, bereikte Rum uit de schuilplaats dezer regering via New Delhi. Het beloofde de volledige steun der voorlopige regering voor de overeenkomst, die hier verleden week onder auspiciën van de Unci tot stand is gekomen. Sjarifuddin gaf aan de sultan van Djok jakarta opdracht het bfstuur van Djok jakarta over te nemen, wanneer de Ne derlanders zich .terugtrekken. Rum zeide, dal ook de leiders van de Moslim-partij vai Indonesië hun steun_ voor de overeenkomst hebben beloofd en dat de communisten zich niet verzet ten tegen herstel van de republiek. Deze beloften zullen de tenuitvoerleg ging van de „cease fire"-overeenkomst zeer ten goede komen, aldus Rum. Vrijdagmorgen is het laatste O. V W.- bataljon uit Oost-Java vertrokken n.i. 2-10 R. I. dat zich van Pasuruan naar Surabaja begaf voor inscheping op de „Van Outshoorn", voor de reis naar Ne derland. Een Nederlands militair vliegtuig op weg van Djokja naar Batavia, is Za terdagmiddag nabij Kroja (midden- Java) neergestort. De acht inzittenden, allen militairen, kwamen om bet leven. De lichamen van zeven hunner konden tot dusver worden geborgen Het toestel was een B-25 van de luchtmacht. Dc oorzaak van het on geluk is nog niet bekend. Nadere berichten omtrent dit ver schrikkelijk vliegtuig-ongeluk wijzen uit. dat men omtrent de oorzaak hiervan nog steeds in het duister tast. Men weet alleen, dat het weer tijdens de vlucht zeer slecht was. De inzittenden keerden terug van een opdracht te Djokja. waar van de uitvoering enkele dagen in oe- slag had genomen. De namen van zes slachtoffers, die be hoorden tot het K N.I.L., zijn: eerste luitenant-vlieger W.' j. van der Plaats, bestuurder, luitenant-kolonel R, E Jes- serun, ridder M. W. O, vierde klasse, stafofficier technische zaken bij de mili taire luchtvaart, luitenant-kolonel J. W. Gerharz, stafofficier luchtvaartzaken bij de militaire luchtvaart, sergeant-majoor radio-telegrafist H. F. van der Heide, sergeant boordmecano H C. Bartelings en soldaat leerling-vliegtuigmonteur G. E. Durand. De namen van de andere twee slacht offers, een officier en een soldaat van de K.L. kunnen nog met gepubliceerd worden, omdat hun familieleden nog niet zijn ingelicht. Maandagmiddag worden de slachtoffers met militaire eer begra ven op het erevliegveld Tjililitan i„ Zaterdagmiddag is er feest gevierd in Vlaardingen. In de stad werd gevlagd en in de Kon. Wilhelminahaven lagen de vissersschepen, die Dinsdag weer op de haringvisserij zullen uitgaan, prachtig op getuigd en getooid met kleurrijke vlag gen, Teven 3 uur hadden duizenden toe schouwers zich naar de haven begeven, om van dit schouwspel „.etuige e zijn Om 3 uur arriveerde het kranige P IP korps en bracht pittige muziek ten ge hore. Toen volgde ook de in Vlaardingen zo welbekende „wantwagen", waarop ,Ons clubje", gekleed in oud-Vlaardingse klederdracht, oude en nieuwe „haring- liedjes" liet horen. Het middelpunt van d.6 f.e&stelijkneden hier vormde dc VL 70, schipper P. Keus, die wegens de best verzorgde haring m het afgelopen sei zoen, thans m aanmerking kwam voor de wisselbeker en de bedrijfswimpel. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter van het Vlaggetjesdagcomue. beklom burgemeester mr. Heusdens de brug van de VL 70 en herinnerde in zijt toespraak eraan, dat met dit kleurrijk schouwspel 'n oude traditie wordt voort gezet en thans wel op bijzondere wijze, nu door het comité Vlaggetjesdag m samenwerking met de Vlaard. Gemeen schap het feest wordt geopend. Dooi de eeuwen heen is Vlaardingen met de zee verbonden en is de haringvisserij hoofd middel van bestaan geweest. Vlaardingen is thans geworden de derde havenstad van het land met belangrijke industrieën Er zijn echter enkele hoogtijdagen, dal Vlaardingen weer echt is: Haringstad. Wil Vlaardingen evenwel zijn plaats handhaven, dan dienen de bakens verzet en zal Vlaardingen met zijn tijü moeten meegaan! Plannen voor het stichten van een groot modern koelhuis zijn dan ook in vergevorderde staat van voorbereiding: Is er veel veranderd, één ding is ge bleven. Straks bij het uitvaren der sche pen klinkt het bij het afscheid uit duizen- den monden: „Behouden terugkeer en goede teeltMet deze woorden besloot de burgemeester zijn rede, waarna een driewerf hoera weerklonk voor de Viaai- dingse vloot, de Vlaardmgse oemannmg en voor Vlaardingen als haringstad! Hierna speelden de Pijpers het Wilhel mus. Dan was het woord aan de heer Jaap Kolkman, die bij ontstentenis van dts van Dijk, directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, de wimpel zou hijsen op de VL 70. De heer Kolkman, zelf oud-Vlaardinger, herinnerde ei aan, dat in menige steen in Vlaardingen een indrukwekkende geschiedenis geschreven Staat Op het Monumentenplein zal een blijvend gedenkteken worden geplaatst, waarin men alle gevallenen op zee hoopt te' eren. Hel bedrijf doet zijn best om over enkele dagen de best verzorgde haring aan te bieden. Vorig jaar heeft de VL 70 gewonnen, ondanks grote aanvoer heeft dit schip het hoogste aantal punten be haald. Het belangrijkste 'is overigens te trachten, in samenwerking het best ver zorgde product te verkrijgen. Ook hoopt spr„ dat Vlaardingen nooit met de rug naar zee zal gaan staan. Spr. eindigde met de oude roep: „De Zegen en Gezondheid". Hierna werd de bedrijfswimpel op de VL 70 gehesen en werden aan de reder van het schip, de heer Kwakkelstem, bloemen aangeboden. De vloot vaart uit Vervolgens voer de vloot uit, van elke rederij één schip, totaal 10, waarvan 1 uit Maassluis, de MA 5. Vóórop voer het Hospitaalkerkschip „De Hoop", waarop zich tal van autoriteiten hadden inge scheept. Onder hen bevonden zich o.m. burgemeester mr. J. Heusdens en de wet houders Buis en De Bruin, de commis saris van politie, de heer J. Kramer; de heer Suylekom, hoofd van de afd Visserijen; ind. J. P. van Lonkhuyzen, 2e voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproducten; H. Brink, 'dir. van de Ned. Heidemaatschappij; P. A. de Boer, adj.-dir. Visserij-inspectie; dr. H. Kra nenburg, secr. Nèd. Rederverenlg g voor de Haringvisserij; dr Reicnarot, secr. Ned. Bond van Haringhandelaren, Th. v. d. Ellinkhuyzen, voorzitter en dr. J. Visser, secr van de Vakgroep Detail handel in Visserijproducten en voorts het bestuur van de Kamer van Koophandel, district Beneden-Maas, bestuur Hospitaal- kerkschip „De Hoop" en afgevaardigden van de organisaties der Transportarbei ders. Een fraai gezicht, deze <-i* schepen, met vlaggen getooid! Het slot werd gevormd door een drietal passagiersschepen, waar- j' op 't personeel, betrokken bij de visserij. I een plaats had. In totaal waren ongeveer j 2000 personen aan boord van alle schepen die aan de revup deelnamen T^p-pcf lrr»»»rc fft vpf c r'^htTtP j Ma-asslii's Oroot was de bc'rT'stclIina i zowel bij de Havenmonding als aan de i WAAR DE HARING GEVANGEN WORDT D€ NAMEN VAN DE MAAN DEN GEVEN PLAATS EN TLP YfcN DE VANGSTEN AAN Shetland J VISGRONDEN Orkney X''{me -JU Ni VIKINGSANK Scandinavië L INC BANK NOORD-- [jULI-A.UGVSI US| rOOÖGER&BANK V ZEE Iseptcmbcb] Groot locToaeal Brittanniè derlar, Eeloié 1 JANUAKI-Ff WWJARJ I JP*® ZT-jyfhrarkruk V. PELT-PA beide Havenhoofden van de Oude Haven. Vanaf het Hoofd gezien had men hie? een prachtig gezicht op de versierde sche pen, die voorbij voeren. Halverwege Maassluis keerden de schepen terug en voeren in omgekeerde richting voorbij Schiedam tot de Parkkade in Rotterdam Toen werd de terugtocht aanvaard. Zaterdagavond werd het feest voort gezet Er was muziek in de stad, duizen den waren op de been. Langs de haven wierpén de schijnwerpers hun licht op de versierde schepen, terwijl op hei Honumentenplein enige films werden vertoond. Een goed geslaagde „Vlaggetjes-dag 1949". Aan het thans onder de naam „Alchiba" in eigendom aan Van Nievelt, Goudriaan en Co's Scheepvaartmaatschappij toebe horende m.s. „Frans als" is de konink lijke vermelding bij dagorder toegekend wegens: „In de nacht van 3 op 4 November 1942 werd het m.s. „Frans Hals", dat niet in convooi voer, door een bovenwater va rende onderzeeboot aangevallen. In vijf aanvallen werden zes torpedo's afgevuurd, die geen van alle doel troffen, mede dank zij handig manoeuvreren met het schip. Tijdens de anvallen werd de onderzee boot met het 10 cm.-kanon en de aan boord opgestelde mitrailleurs onder vuur genomen en onder meer in de torenbouw getroffen. Toen de onderzeeboot tenslotte de aanval opgaf en onderdook werd nog een dieptebom geworpen. De aanvaller werd niet meer gezien en de „Frans Hals" vervolgde de reis", zo luidt de vermelding van de feiten. Een oude bekende uit de „beweging1 vroeg ons min of meer sarcastisch, of dai loupje over vacantie in eigen stad de loupe van de waarheid wel zou kunnen doorstaan, oftewel het niet was: een „faire bon et mauvais".nu ja, hij kon er niet dadelijk opkomen, hoe precies bedoeld Frans spreekwoord luidt. Waarop wij ver telden, dat men in Antwerpen zegt: „Als ge geen Frans kunt parleeën, moede gij Vlaams klappen". Om 't dan in goed Nederlands te zeggen, meende onze vriend, dat buitenlandse vacantiereizên voor ons zure druiven zijn. Op welke openhartige ontboezeming wij geantwoord hebben, dat daar inderdaad geen woord Frans bij was! Dra bleek echter, hoe het kwam, dat het Frans onze kennis door zijn bol speelae: hij wilde ons iets laten lezen over Lour- desreizen. Daartoe kwam „St. Eloy", or gaan van de Ned. Katholieke Metaalbewer- kersbond, uit zijn zak, met een resoluut gebaar wees hij een artikel aan en sprak' „lees dat eens". En wij lazen o.m.: De directie van de «Maastrichtse onder neming Staalwerken De Maas heeft in de bezettingstijd de belofte gedaan, dat zij met haar arbeiders na de bevrijding naar Lour- des zou komen, als De Maas van vernieling gespaard bleef. Er zijn daarna nog heel wat bommen op Maastricht gekomen, die hun vernietigende uitwerking op fabrieken en werkplaatsen niet misten. De Maas bleef echter gespaard. En nu na het overwinnen van heel veel moeilijkneden gaat de gehele onderne mingsgemeenschap haar belofte inlossen. In vier groepen pelgrimeren deze maand directie en arbeiders naar Lourdes. Iedere groep bestaat uit ongeveer 100 personen. Staalwerken De Maas is een voor ons land zeer gevoelig deviezenbedrijf. De productie van stalen buizen bereikte over een afge lopen maand voor de verzending aan bin nen- en buitenland een waarde van bijna twee en een half millioen gulden. De door de Lourdesreis uitgevallen productie-uren zullen over vele uren worden verdeeld en door betaalde overuren worden ingehaald. De deviezenpot van ons volk, waaruit het bij de „opbouw" put, wordt dus door dit evenement niet armer. Voor de niet-ingewijden zij medegedeeld, dat dit mooie Initiatief niet In het vlak ligt van het tijdverschijnsel: binding aan de onderneming gedurende de schaarste-eco- nomie. Ook in het verleden toen er grote werkloosheid was stak De Maas met kop en schouders door de gangbare lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de metaal industrie heen en paste de directie het devies toe: patroon en arbeider ontmoeten elkander, die beiden gemaakt heeft is de Heer. Hoe wij dat vonden? En of, als wij Pers chef zouden zijn van deze onderneming, wij dan toch in eigen stad zouden blijven? Waarop wij natuurlijk antwoordden, dat zulks wat anders was en wij toch weer niet zó hokvast zijn. Verbeeld je, wie loert er nu niet op een Lourdes-reis? ANALYST (Van onze Utrechtse redacteur) Dertig jaar geleden zijn verscheidene plaatselijke katholieke verenigingen van melkhandelaren samengesmolten tot één grote organisatie, die thans 2300 leden telt. In Utrecht, waar destijds de consti tuerende vergadering plaats had, is gis teren het 30-jarig bestaan, gevierd, welke herdenking begon met een plechtige ge zongen H. Mis in de St. Willitorordus- kerk, waarna de leden en hun dames zich aan een feestelijk ontbijt in het Jaarbeursrestaurant, verenigden. Van de oprichters dienen bijzonder genoemd de thans 80-jarige heer De Hey uit Gouda, die jaren lid was van een neutrale organisatie, doch toen er een principiële vakvereniging tot stand kwam. daarvan een der leiders en een uitstekend propagandist werd en de heer A. J. van Schie, die van de oprichting at secretaris is. Tijdens de herdenkingsvergadering werden d,e heer en mevrouw Van Schie op het podium geroepen en op hartelijke wijze toegesproken door de voorzitter, de heer C. A. Heuft, Amsterdam, een felicitatie die van een stoffelijk hulde blijk vergezeld ging. De heer J. W. Andriessen. voorzitter van de K V.P., hield een rede over het belang van een katholieke vak- en standsorganisatie, die beide belangrijke instrumenten zijn om te komen tot een nieuwe sociaal-economische opbouw van onze maatschappij, waarbij de arbeid en de mpns weer de plaats krijgen, die aan hen toekomt. De middenstand is ook in de toekom stige publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie onmisbaar en ook de ondernemers moeten zich volgens hun beginselen nauw aaneensluiten, om onze gehele volksgemeenschap te schragen. Spr. waarschuwde tegen socialisatie en wees op de ijver, die aan de dag wordt ge legd om deze ideeën ingang te doen vindon. Na de rede van de heer Andriessen spraken de heer Klompé, lid van het hoofdbestuur van de N.R.K.M.. die met de geestelijke adviseur, prof. Ariëns, aan wezig was, de heer Reifsma namens de vereniging voor zuivelindustrie en melk hygiëne en de heer Ter Riele, voorzitter van de Vakgroep. Aan H. M de Koningin en Kardinaal De Jong werd een telegram van eerbied en aanhankelijkheid gezonden. De communistenleider Gerhart Eisler, die het in Amerika zo bont heeft ge maakt dat hij als communist no. 1 be kend stond en tot gevangenisstraffen was veroordeeld wegens belediging het Congres, is op het Poolse schip „Batory" de V.S. ontvlucht, doch Za terdagavond nabij Southampton door detectives van Scotland Yard van boord gehaald. Hij werd naar Londen overgebracht, waar een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld Men verwacht, dat het resultaat hiervan een uitwijzing naar de V.S. zal zijn. Eisler werd door vier agenten van de Batory ia ar de Engelse bool Tender Rnmsej 'gedragen Hij verzette zich heftig. Vooraf waren besprekingen gevoerd, die drie uur duurden. Functionarissen der Britse politie, vertegenwoordigers van de Poolse en de Amerikaanse am bassade namen hieraan deel Ook Eisler zelf was aanwezig. De Poolse ambassade te Londen heeft krachtig geprotesteerd tegen de arres tatie van Eisler en de aanhouding van een Pools schip, „een schending van de souvereine Poolse vlag en de interna tionaal aanvaarde beginselen van recht, orde en mensenrechten" genoemd. Ook radio Warschau heeft een protest doen horen. De arrestatie van Eisler wordt „een brute ontvoering" genoemd Eisler was volgens de radio op weg naar Leipzig, waar hij als docent aan de universiteit was benoemd. Een woordvoerder van het Britse de partement van buitenlandse zaken heeft hierop geantwoord, dat het Poolse schip ..Batory" zich in Engelse territoriale wateren bevond, toen Eisler aan boord ervan door de Britse autoriteiten werd gearresteerd. Hij stond dus op dat mo ment onder Britse jurisdictie Volgens het met Amerikaanse ver gunning verschijnende Duitse blad „Ta- gesspiegel" is Donderdag j.l. nfcbij Wol- mirstedt op de lijn MaagdenburgSten dal een sovjet-Russische munitiètrein geëxplodeerd, waarbij het Duitse trein personeel en vele Russische soldaten het leven verloren. De oorzaak van het ongeluk en het juiste aantal doden zijn niet bekend, daar de sovjet-autoriteiten, die direct na de explosie de omgevifig lieten afzetten, geheimhouding hebben opgelegd. In ieder geval moet de schade zeer groot zijn, zodat spoorwegautoriteiten In de Russische zóne spraken van: „de grootste spoorwegramp in Duitsland sinds de oorlog". Er is een sovjet-commissie "ingesteld cm te onderzoeken, of de explosie te wijten is aan sabotage. Het rijksbureau voor metalen en bouw stoffen deelt mede, dat, blijkens een be kendmaking in de staatscourant de ver bodsbepaling betreffende het kopen, ver kopen en afleveren van niet-gelegeerde walserijproducten van ijzer en staal en stalen buizen is opgeheven. Tevens is met ingang van dezelfde datum ingetrokken de verbodsbepaling inzake het kopen, verkopen, afleveren, bewerken, verwerken en gebruiken van het z.g roestvrij, zuur- en hittebestendig Alle beperkende distributie-voorschrif ten voor bedoelde producten zijn hier door ingetrokken. In officiële kringen te Karatsji heeft men uiting gegeven aan zijn verwonde ring over de berichten, volgens welke de K.L.M. hervatting van de route naar Batavia over Karatsji zou verwachten. Een woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken van Pakistan zei- de, dat Pakistan de kwestie nog steeds in studie had en bracht naar voren, dat het bericht misschien een proefballon was om de reactie van Pakistan te ver nemen. In verband met de moeilijkheden bij aflevering van bepaalde soorten werk kleding deelt het centraal distributie kantoor mede dat de werkkledingbon- nen H 10, H li, H 12, L 10, L 11 en L 12 in afwijking van hetgeen eerder werd gepubliceerd geldig blijven tot en met 9 Juli a.s. De bonnen H 1 t.m. 9 en L 1 t.m. 9 zijn evenwel na 14 Mei a.s niet meer geldig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1