oranje-shirt Huddersfield verloor met zijn trots tegelijk ook zijn fatsoen BW stevent op Nederl. Korfbal-twaalftal wint van België prolongatie af Gerrit Schulte behield het RCH eerste klas DE WIELERRONDE VAN NEDERLAND Outsiders-overwinningen doch geen sensaties in de laatste etappes Ned. Bondselftallen tegen Engelse ploegen Anderlecht kampioen van België Om dé KNVB-bèker Gelijke spelen van Ajax, Neptnnus en Emma Feijenoord in Turkije Scheveningen beli ou den Promotie en degradatie 3e en 4e klassers Ned. renners in de Tour de France Handbal-tournooi voor katholieke meisjes MAANDAG 16 MET Ï9Ï9 PAGINA 1 door MARTIN W. DUYZINGS. Amsterdam, Zondag. Twee dagen lang al had de karavaan gewacht op dat wat theoretisch onvermijdelijk komen moest: een laatste, vertwij felde tegen-aanval van de N.V. der Verzamelde Belgen. Twee dagen lang, nadat Meersman aan één enkele lekke band vol doende had gehad om het oranje-shirt te verliezen en er een uitvoerige zenuwcrisis voor in de plaats te krijgen, had men in het Nederlandse kamp over Belgische plannen gefluisterd en als men al deze verhalen voor waarheid wenste te slikken, dan stond Gerrit Schulte, voor de karavaan in het Amsterdamse Olympische Stadion haar laatste oase bereiken zou, niet bepaald veel plezierigs te wachten. Gerrit Schulte rijdt op de baan van het Olympisch Stadion te Amsterdam zijn ereronde als win naar van de tweede Ronde van Nederland. Tarnh... Laatste etappe tlls& 4» 23 Buatfl&s Verheken kans De uitslagen „SLOOPPARTIJ" OP SPANGEN 2—1 VOOR BONDSELFTAL Een hond is op het Sparta-terrein een grote zeldzaamheid, maar Za terdag was hij er dan toch bij BondselftalHuddersfield. Bru taalweg posteerde hij zich midden in het doel, 'maar de Huddersfield- doelman Mills is typisch Engels ongeïnteresseerd en volstaat met een koel-critische blik op de lok- pogingen van sch eids recht er Bronkhorst en Appel. Nul-nul was de eindstand van A.G.O.V.V.S.V.V. en dus bleef ook deze bedreiging van het Apeldoornse doel voor de Schiedammers zonder resultaat. BESLISSENDE WORP IN DE LAATSTE SECONDE Het robhertje in het Huddersfield-muurtje voorafgaand aan de vnje schop waaruit, het Bondselftal het winnende doelpunt van zijn 2 I zege scoorde. FANNY NAAR AMERIKA Prorn.-depr. 2e e?i 3e /das D.H.Z. de lachende derde bij Dordtse rivaliteit D.R.L.-Dubbeldam 1-4 V.E.P. (Woerden) wint U.V.G.- lournooi te Schiedam Een aanval van N.O.A.D. wordt door F eenstra, de keeper van Hee renveen, letterlijk „afgeslagen". Protest van D.F.C. is niet- lontvaiikelijk verklaard Dordt zonder eersteklasvoetbal Zo miste de V .S.V.-keeper Snijders wel méér bij de corners die dg buitenspelers van B.V.V. in zijn doelgebied prikten. niet bepaald een zenuwlijder is, was het aan te zien, dat er nu een nooit, gekende spanning hing rond de karavaan en rond dat wat de toekomst tussen Scheveningen en Amsterdam nog over ons brengen zou. Men kón immers niet aannemen, dat de Belgen met slechts twee schamele minuten tussen Keteleer en het oranje shirt deze laatste kans voorbij zouden laten gaan zonder nog eenmaal met man en macht in de aanval te zijn geweest. Men nam dat dan ook niet aan en zo startte de karavaan dan in een sfeer, die men bij wijze van spreken snijden kon en als het nog erg lang geduurd had, zou het ongetwijfeld tot enige zenuwontplof fingen gekomen zijn. Doch het duurde niet lang. het duurde zelfs verbazend kort. Want nauwelijks was de karavaan voorbij Wassenaar of Schulte reed een bandje lek- Weliswaar kreeg hij onmid dellijk de fiets van een ploegmakker en weliswaar ook zat hij aldus onmiddellijk weer in de race doch niettemin zat er tussen hem en de staart van het peloton een afstand van een meter of tien en er z ij n wel eens wedstrijden geweest waar in zo'n tien meters een beslissende rol speelden. Heel de karavaan sloeg dan ook alarm en alles wat aan renners, soigneurs en mental-trainers in deze Runde Gerrit Schulte ten dienste stond, prepareerde zich dam ook al op een bitter gevecht, waarbij links en rechts zware klappen zou vallen. Doch. er gebeurde niets! Er gebeur de totaal niets! De Belgische chefs d'équipe zaten in hun volgwagens een krant te lezen alsof ze nog nooit van het bestaan van een tegen-aanval vernomen hadden, en de heer Keteleer deed alsof zijn neus bloedde en bleef rustig in het peloton. Doch ziet: de Belgen waren zo mak en zo tam geweest dat het nauwelijks nor maal kon zijn. Zij hadden zich een be waking van Schulte en zijn maten laten welgevallen alsof het gewoon maar bij de voorstelling hoorde en zij hadden er mèt Schulte vrede mee gehad toen we zowel in Bergen op Zoom als in Sche veningen de overwinning aan een outsider lieten. In Bergen op Zoom was het de merkwaardige Van Gelderen geweest die, nadat hij 80 km. lang gevochten had tegen een peloton dat het allemaal best geloofde, met zoveel voorsprong aan de finish ar riveerde, dat de nuchteren onder zijn aanstaande kleinkinderen aan de waar heid van deze geschiedenis zullen twij felen. En in Scheveningen was de oude Kees Pellenaers maar weer eens uit zijn slof geschoten en had hij, tot verbazing van vriend en vijand, zijn tweede étappe- overwinning behaald, nadat de karavaan die dag door naar schatting een millioen landgenoten bewonderd en bezichtigd was. Sensationeel was het allemaal niet. Om het eerlijk te zeggen: het was zelfs tame lijk tam! De sensatie bleef beperkt tot onig misverstand in de van dag tot dag ■uitgebreider geworden volgerskaravaan. Toen het misverstand opgehelderd was, waren er weer wat koplampen, wat spatschermen en wat treeplanken minder, doch in een Ronde-karavaan maakt men daar geen drukte om. Zo was dan de karavaan vanmorgen in Scheveningen voor het laatst aan de start gegaan, en zelfs Gerrit Schulte die Voor de wedstrijd tegen het Engelse B-elftal, welke Woensdagavond 18 Mei in het olympisch Stadion te Amsterdam zal worden gespeeld, is het Nederlands bonds elf tal als volgt samengesteld: Doel' De Munck (Sitt Boys); Achter: Van Bun (MVV) en Schijve- naar (EDO); Midden: Van Schijndel (bVV) Terlouw (DCV) aanvoerder, en Stoifelen (Ajax); Voor: Overbeek (BVV), Wilkes (Xer xes), Lenstra (Heerenveen), Timmermans (ADO) en De Harder (VUC). Het Engelse B-elftal speelde Zondag te Helsinki tegen het Finse elftal en won met 4o. Voor de wedstrijd tegen de Engelse club Middlesex Wanderers, welke Zaterdag -1 Mei in het Goffertstadion te Nijmegen wordt gespeeld, is het Nederlandse bonds- elftal als volgt samengesteld: doel: Van Raalte (Blauw Wit); achter: Wagener (Willem II) en Advocaat (DFC); midden: Van Calcar (GVAV), Möring (Enschede) en Lussenburg (NAC)voor: Van der Gijp (Emma), Adang (Bleijerheide), Van der Weert (Wageningen), Biesbrouck (RCH) en Van Langwenus (WVC). Voor de wedstrijd BondselftalMidd lesex Wanderers, die voor Hemelvaartsdag 26 Mei op het VUC-terrein Den Haag wordt gespeeld, luidt de samenstelling: doel: Van der Bijl (Feijenoord)achter: Alberts (Vitesse) en De Jong (ADO); midden: Van den Engel (DHC), Kroon (Feijenoord) en Schwencke (HBS): voor: Clavan (ADO), Schaap (Gooi), Van Geen (Scheveningen), Beun (Xerxes) en De Harder (VUC). De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden in de Belgische ere-divisie luiden: BoomFC Luik 42; B C Mechelen—La Gantoise 31; Berchem—Standard 2—3; Antwerp FCUnion St. Gilloise 2 0; Lyra» —Anderlecht 1—5; Tilleur—Olympic Char leroi 01; Racing BrusselRacing Meche len 3—1: SC Charleroi—Beerschot 0—2. Anderlecht, dat het hoogste aantal pun ten (41) vergaarde, is thans kampioen van de ere-divisie. Berchem Sport volgt met 38 punten en SC Charleroi met 36 punten. Standard moet nog twee wedstrijden spe len en heeft 34 punten, zodat ook deze club nog 38 punten kan behalen. Aan de staart heeft Boom 23 punten met nog eeh wedstrijd te spelen; Union St. Gilloise Daarmee was dan de laatste kans der Belgen in rook vergaan. Want niet alleen kreeg Keteleer voorbij Wassenaar op nieuw een allerongezelligste bewaking ondpr oppertoezicht van Gerrit Schulte hoogstpersoonlijk, doch bovendien was nu wel voldoende gebleken, dat de Bel gen de strijd om het oranje-shirt al op gegeven hadden alle verhalen en alle geruchten ten spijt en dat zij zich te vreden steld i met de tweede plaats in het algemeen klassement. Van dat ogen blik stond het vast, dat er ook in deze laatste étappe maar weinig daverende dingen zouden gaan gebeuren. Als een karavaan de vrede sluit en zij zich neer legt bij de posities in het algemeen klas sement, waar men nu al acht dagen lang met de grootste nijdigheid om gestreden heeft, dan heeft slechts de outsider nog een kans. Wanneer hij de gok tenminste waagt. Er waren er slecht* twee die het waag den: de Zaankanter Van Beek die verle den jaar van dezelfde situatie gebruik had gemaakt, en Bernard Francken die Za terdagavond al, niet zonder zelfverze kerdheid aan ieder die het maar wenste te vernemen, verklaard had, dat hij deze laatste étappe op z'n naam zou schrijven. Van Beek gokte het eerst en hij gokte het bést. Hij had al bijna vijf minuten voor sprong op een traag wandelend peloton toen Francken hem achterna ging zonder dat het in 't peloton enige sensatie verwek te- Op dat ogenblik zat de karavaan nog slechts 60 km. van Amsterdam en was de ze laatste étappe al gereden. Het wonder, dat Francken nog helpen kon, gebeurde niet- Toen Vai. Beek al als overwinnaar het uitstekend bezette stadion kwam bin nenrijden, werd Francken bovendien nog achterhaald door de Belg Accou en de Limburger Savelsberg. Hij reed er niet temin in een eindsprint nog een tweede plaats uit en daarmee hebt gij dan de geschiedenis van deze laatste étappe ge had. Over de geschiedenis van deze Ronde hoop ik U bij een andere gelegenheid nog iets naders mede te delen. Voorlopig doet deze geschiedenis er zo machtig veel niet toe. Voorlopig tellen slechts de bloe men. de kransen en de ovaties. Voor Gerrit Schulte, de eigenaar van het Oranje-shirt! De uitslag van de laatste étappe van Scheveningen naar Amsterdam over een afstand van 144 km. luidt: 1. Van Beek (Ned.) 3 uur 48 min. 28 sec. 2. Francken (Ned.) 3 uur 51 min- 48 sec.; 3. Accou (België) zelfde tijd; 4. Sa- velberg (Ned.) zelfde tijd; 5. Peters (Ned.) 3 uur 52 min. 56 sec.; 6. Schulte (Ned.), 7. V. d Zande (Ned.), 8. Vooren (Ned.). 9. De Korver (Ned.), 10. Bakker (Ned.). 11. Leenen (België). 12. Lakeman (Ned.), 13. V. d. Dungen (Ned.), 14. Bogaerts (België) allen dezelfde tijd. De einduitslag van de Ronde van Ne derland luidt: 1. Schulte 51.38.09: 2. Keteleer 51.41.04; 3. Schellingerhoudt 51.44.40; 4. H. de Hoog 51.47.42; 5. Meersman 51.48.52; 6. Gallens 51.50.46; 7- Van Stayen 51.51.08: 8. Vooren 52.02.10; 9. Van Est 52.05.14; 10. Van Lee nen 52.06.50; 11 Voorting 52.07.56: 12. Grysolle 52.09.23;' 13. Loos 52.12.01; 14. Pellenaers 52.12.38; 15. V. d. Dungen 52.13.59; 16. H. Smits 52.14.48; 17 Peters 52.15.35; 18. Francken 52.15.44; 19- De Korver 52.K.17; 20. Boogaerts 52.20.21; 21. Braspenninx 52.20.39: 22- Van Kerk hoven 52.21.35; 23. Lakeman 52.23.13: 24. Van Beek 52.27.37; 25. Rortdelez 52.2803. Ploegenklassement: 1. Belg. A-ploeg 155v49.01; 2- Ned. C-ploe 156.00.28; 3. Nat. A-ploeg 156.04.12; 4. Ned. B-ploeg 156.08.13 5. Belg. B-ploeg 156.18.19; 6. Ned- D-ploeg 156.41.37; 7. Ned. E-ploeg 158.56.37; 8. Ned- Belg- ploeg 160.55.39. De uitslag van het ploegenklassement is onder voorbehoud wegens een protest van de Nederlandse B-pl T. Onmiddellijk na hef laatste fluitje van scheidsrechterBronkhorst zijn wij ijlings naar de eerste de beste etalage gesneld waar nog een affiche als door ons gezocht te prijzen hing. Want in het algemeen hebben wij niet zo veel aandacht voor affiches en wij zouden ons dus vergist kunnen hebben. Maar daar stond dan toch in vrij grote letters, dat het inder daad (zoals wij vóór de aanvang al had den vermoed) een „voetbalwedstrijd" was tussen het Bondselftal en de Engelse eerste-klasser Huddersfield (Town F.G. vol-uit). Jammer is het nu alleen maar, dat er van een voetbalwedstrijd helemaal geen sprake bleek. Wij onderscheiden voetbalwedstnjden waarin gevoetbald wordt, wedstrijden waarin voor het grootste deel gevoetbald en ook een klein beetje geknokt wordt, en wedstrijden waarin geknokt, geknokt en nog eens geknokt wordt en slechts heel sporadisch ook nog een fragmentje voetbal op het tapijt komt. Dat laatste was Zaterdagmiddag op het Sparta-ter- rein het geval en wij geloven niet, dat in zo'n geval nog van een voetbalwedstrijd mag worden gesproken Hetgeen wij dan ook' niet van plan zijn te doen. Het is buiten kuif. de Engelsen zijn deze onverkwikkelijke geschiedenis be- gonemn, zij zetten haar ook het conse- kwentst voort. Een ha.f jaar lang heeft Huddersfield moeten vechten om zijn plaats in de eerste divisie te behouden. Het is de ploeg met veel hangen en wur gen gelukt ook. Maar het viel de heren blijkbaar te moeilijk om zich te realise ren, dat zij Zaterdagmiddag op Spangen niet waren aangetreden voor een Engelse prof-wedstrijd „op leven en dood" maar voor een vriendschappelijke ontmoeting als buitenlandse gastploeg met een Ne derlands Bondselftal. Wel kwamen zij het veld op met die typische Engelse mentaliteit: nu zijn we op het vasteland, daar zijn het toch maar voetbal-analfa beten en nu zullen wij die lieden eens laten zien hoe voetbal gespeeld moet worden met nog een stapeltje doelpunten toe; Maar dat zat de heren nu juist niet glad. Huddersfield verloor na 10 minuten reeds zijn trots, zijn hooghartigheid en zijn fatsoen. Want na die 10 minuten nam niet Huddersfield zijn aanloopje tot een stuk of wat show-goals maar boorde het Bondselftal zijn eerste voltreffer in het Engelse net. Linksback Van Bun prikte vanaf de middellijn de bal in de vrije ruimte op de zestienmeterlijn, spil Hepplewhite miste half en rechtsbinnen Biesbrouck wist met een snel sprintje en een boogschot de uit positie gespeelde linksback Battye en keeper Mills te passeren: 10. Daar moest, volgens En gelse begrippen, subiet de gelijkmaker op volgen. Maar midvoor Rodgers had geen cent in te brengen tegen een in topvorm spelende Teriouw en ook de flitsende rushes van linksbinnen Nightin gale liepen uiteindelijk steeds dood in het hechte verdedigingsblok van de Bonds- ploeg. Dat. namen de Engelsen met en Rodgers trok gans zijn arsenaal van ge raffineerde trucs open, wat natuurlijk tegen een stuk menselijk graniet als ierlouw onbegonnen werk is. Maar zelfs een stuk graniet wordt kribbig als het ^maal achtereen een „zwieper" heeft genad en zo was het duel Terlouw— de,vonk in het kruitvat. °0^ sPil Hepplewhite kon het blijkbaar niet goed „hebben" dal mid denvoor Appel hem nog al eens de loef afstak en hij demonstreerde dit ook met enige meer dan onbehoorlijke elleboogjes en knietjes, laat nu toevallig Appel een jongen zijn. die veel meer dan Terlouw subiet van gelijke munt houdt i En daar had je de poppen aan hel dansen. Daar ging Terlouw dan weer onderuit als Rodgers hem schepte bij een kopduel daar lag Appel dan weer als Hepple white de bal al lang niet meer binnen b6reik had, daar werden keer op keer de lichtgewichten Timmermans en v. d. Gijp. getorpedeerd, daar werd Biesbrouck ge mangeld daar gmg Stoffelen down op een stoot waarvoor Rodgers in een boks- ring gediskwalificeerd zou zijn. Het lag er dik boven op: Huddersfield moest en zou deze wedstrijd winnen, on geacht de middelen. Die middelen waren er dan ook naar. En zouden onze Bonds- emlllers ronde Hollandse jongens zqn geweest als zij zich hadden laten „kis ten"? Zij lieten het zich niet en toen was het ook geen voetbalwedstrijd meer .En al waren de heren van Hlldder®f'®1_(L maal beter geweest (maar lat'wa er niet. integendeel, nauwelijks ge 1 ij 1 dig, behalve dan in hun grof raffine ment), dan nog hadden we hun de zege niet gegund. Landman kan er van mee praten, hoe bij bijna elke linkse cor"®r d" re'-bt'^iiiton Ma^kenna zich pr slecn s toe bepaalde om Landman a voeten In de tussenronde zijn beide beker wedstrijden in District II in een 11 ge lijk spel geëindigd, zowel het treffen tus sen tussen de eersteklassers HBS en Nep- tunus als dat "tussen de tweedeklassers Excelsior en Emma. Dat betekent dus. dat de twee gastploegen zich in de volgende ronde hebben gespeeld: Neptunus en Emma. Ook het eersteklassersduel in Dis trict I tussen Haarlem en Ajax eindigde in 11, waardoor dus de Amsterdammers zich in de derde ronde plaatsten (a propos: wie meent dat beker-voetbal in ons land niet trekt, had gisteren maar eens bij Haarlem-Ajax de toeschouwersmenigte moeten zien). Ook het kranige Volendam speelde zich weer een ronde verder en wel door een 34 overwinning op Alc- maria Victrix. In het Oosten won Heracles normaal met 13 van La Pre miere, zoals ook in het Noorden de eersteklassers door overwinning op lage re goden in de derde ronde kwamen: G.V.A.V. met 31 op Oosterparkers en Velocitas met 2—5 op B.N.C. De verras sende uitslag in deze tussenronde was de 14 overwinning van Helmondia in het Zuiden op Limburgia; een groot eerste klas-duel was dat te Breda tussen N.A.C. en T.S.C.: 31 voor Keesje Rijvers en zijn makkers; en een prettige noot was de knappe overwinning van „good old" R.K. T.V.V., dat verleden week reeds het sterke P.S.V. uitschakelde en nu ook Hoensbroek (overwinnaar van V.V.V.) met 23 aan zijn zegekar bond! Zoals de zaken nu staan heeft de land». kampioen-1948 B.V.V. de beste kans. om ook (ot besluit van het seizoen 48'49 beslag op de nationale voetbaltitel te leggen, hetgeen een prolongatie en als zodanig een grote zeldzaamheid zou bete kenen. Het is zover nog niet. maar in ieder geval hebben de Bosschenaren nu een punt voorsprong op S.V.V. genomen, terwijl de ploegen die met B.V.V. gelijk in punten staan, toch een achterstand hebben doordat zij minder winstmogelijk heden (minder wedstrijden) te goed heb ben- Inderdaad heeft S.V.V. een punt in Apeldoorn moeten laten steken, A.G.O. V.V. bleek wilskrachtig genoeg om het technisch surplus van de Schiedammers te nivelleren: 00 door een sterke blauwe defensie maar een schotloze dito aanval. De verwonding van Corveleljn, die S.V.V. nu reeds voor ernstige verdedigingsperi kelen stelde, zal in de nog resterende vier wedstrijden een geduchte handicap voor de Schiedammers betekenen. V.S.V. werd practisch uitgeschakeld, want de Velsena- ren kwamen in Den Bosch aan een revan che niet toe integendeel, B V.V. zegevier de thans met ruimer verschil dan in Vel- sen: toen 01 nu 30. En Heerenveen be schikte over kwaliteit genoeg om N.O.A.D. systeem of geen systeem kansloos op eigen Tilburgse grond met 03 klop te geven. De uitslagen luiden: A. G. O. V. V.—S. V. V. B. V. V V. S. V KoadHeerenveen 0—0 3—0 0—3 Dank zij een schitterende worp van de Ned. aanvoerder Seits in de laatste seconden van de internationale korf balwedstrijd tussen Nederland en België behaalden onze landgenoten een benauwde, doch verdiende 65 zege op het Belgische twaalftal. Ditmaal trad in het Wagenerstadion in Amstelveen een bijzonder snelle en kundige ploeg aan. die zeker een gelijk spel of zelfs een zege had kunnen be vechten, indien onze landgenoten voort waren gegaan met het wat lauwe en doorzichtige spel, dat zij gedurende de eerste helft lieten zien. Reeds an de eerste minuut bracht Schepens met een handige worp van onder de korf de stand op 10 voor België en gedurende het volgende kwartier was de Belgische aanval onze verdediging meermalen te glad af. In het middenvak wogen de partijen goed tegen elkaar op, maar bij de Ned. aanval vlotte het niet wegens gebrek aan schiettechniek. Bovendien belandden verschillende schoten van Stoeltie en' Doeven in deze periode op de rand van de korf. In de laatste mi nuut voor de rust liep Stoeltie zich netjes vrij en vlak bij de paal kreeg hij de bal keurig toegegooid door mevr. Kopervan Es; hij maakte geen fout en de stand was 11. Na de pauze, toen van vakken was gewisseld en onze verdediging in het aanvalsvak opereerde, miste Karsen eeft strafworp, maar 4 min. later rehabili teerde hij zich schitterend en gaf hij Nederland de leiding. Weer 5 min. later vergrootte hij de voorsprong tot 31 met een worp in gedekte toestand. De doelpunten volgden elkaar toen snel op. Van Eckhaute liep de Belgische achter stand in tot 32, aanvoerder Seits maak te er uit een strafworp 42 van en weer verkleinden de Belgen de achterstand met een fraai doelpunt van mevrouw Adriaenisensvan Kerckhove (43) Gedurende het laatste kwartier van de wedstrijd werden de fraaiste doelpunten gemaakt. Stoeltie, thans weer in de aan val, maakte er met een ver schot 53 van; mej. Lauren tsz uit een ten onrechte door scheidsrechter Bellens toegekende strafworp 54 en zowaar slaagden de in de laatste minuten van de strijd fa natiek spelende Belgen er in de stand vlak voor hot einde gelijk te maken door mej. Geuleman (55). Er restten toen nog slechts een tiental seconden, maar die waren juist voldoende voor Seits om met het mooiste doelpunt van de gehele wedstrijd Nederland de zege te verschaffen. Hij ontving de bal uit het middenvak bij de lijn. gunde zich een seconde tijd om te richten en wierp de bal vervolgens feilloos door de korf, waarna de scheidsrechter meteen het einde floot (65). Feijenoord heeft zijn tournee van vier wedstrijden in Turkije beëindigd. Het heeft in het afgelopen weekeinde de zelfde twee ploegen ontmoet, waartegen het op» de vorige Zaterdag en Zondag verloren, resp. gewonnen had: de twee sterkste ploegen van Ankara, te weten Ankaragucu en Genclerbigili. Was aan vankelijk met 3—0 van Ankaragu cu verloren, j.l. Zaterdag behaalde Feijenoord een 11 gelijk spel. De Tur ken hadden tot vier minuten voor het einde een 1—0 voorsprong (uit een straf schop in de eerste helft en die het pu bliek veel reden tot ongenoegen gaf) maar toen maakte Kilsdonk gelijk. Te gen Genclerbigili, waarvan in eerste in stantie met 2—1 was gewonnen, werd j 1. Zondag 0—0 gelijk gespeeld. Beide laatste wedstrijden stonden op een la ger peil dan de twee eerste en het ver loop er van wordt als onbelangwekkend geschetst. Ook nu woonden ruim 10.000 toeschouwers de beide wedstrijden bij. Heden is Feijenoord per speciaal K.L.M.- vliegtuig vertrokken; weer wordt te Brindisi overnacht en morgen (Dinsdag) zal het gezelschap op Schiphol terugke ren RESERVE le KLAS K.V.V.B. Prom. res. 2e klas: DFC 2—Xerxes 2 0—2, Excelsior 2—CVV 2 4—2. te springen wanneer onze keeper de bal uit de lucht zou plukken. Voetbalspelers kunnen een-overwinning verdienen, voet balbarbaren nimmer. Kort voor de rust werd het 11 door een kopbal van Glazzard (rechtsbinnen' uit een corner. Tien minuten na de pauze werd scheidsrechter Bronkhorst letter lijk bij zijn jas getrokken (en wel door welgeteld elf Huddersfielders) toen hij een buitenspeldoelpunt AppelClavan had goedgekeurd; op advies van de grensrechter annuleerde hij later het punt, maar 't optreden van Huddersfield demonstreerde nog eens het samengaan van onwelvoeglijkheid met belachelijke capsiones. Het toppunt kwam acht minuten voor het verlossende einde. Timmermans was op de rand van het strafschopgebied in de rug van de bal geslingerd: vrije schop op de zestienmeterlijn, de gebruikelijke muur van tien Huddersfielders eneen complete vechtpartij toen de Engelsen aan .twee Bondselftallers wilden beletten om tussen dit muurtje in te gaan staan; scheidsrechter Bronkhorst moest wei even handtastelijk worden om dat eerste robbertje te bedaren. En toen knalde v. d. Gijp met een listige schuiver de bal hard in de uiterste hoek: 2—!••••- Nog een paar harde pogingen van Hud dersfield om de gelijkmaker te forceren bleven vruchteloos. En toen konden de heren gasten niets anders doen om hun gezicht te redden (maar dat is toch maar een ijdele illusie van hen geweest) dan na het eindsignaal hun tegenstanders een handje te gaan geven; nou moe.... Dit was het. Bondselftal: Landman (Neptunus): Van Bun (M.V.V.) later v. d. Gaag (Coal) en Everse (Neptunus); stoffelen (Ajax). Terlouw (DCV) en Vermeer (Excelsior); Clavan (ADO). Timmermans (ADO), Appel (Sittard), Biesbrouck (RCH) en v. d. Gijp (Emma) Het Sparta-sitadion was uitverkocht (trou wens, in één Dinsdag-voorverkoop al). Met het K.L.M.-lijntoestel. dat Zaterdag avond van Schiphol vertrok, vlogen Fannv BI ankers-Koen en haar echtgenoot naar de Ver. Staten, waar Fanny op een aantal wedstrijden zal uitkomen. De eerste start is te Los Angeles op 21 Mei a.s. Fanny zal waarschijnlijk nog in San Francisco en op 28 Mei in New York starten. Zij heeft zich voorgenomen in ieder geval 29 Mei weer iu Nederland te zijn. C> Scheveningen heeft zijn plaats in de tweede klas behouden. Nadat Velsen reeds gedegradeerd was, zijn dus ook de pro motie-pogingen van Hollandiaan. TYBB en ONA afgewezen. De Scheveningers danken hun behoud op de eerste plaats aan hun 1—1 gelijke spel in Vlaardin- gen tegen Hollandiaan, maar ook het Goudse ONA, dat er te Haarlem in slaagde om TYBB met 34 in bedwang te houden. Een en ander wel overeenkom- komstig de verwachtingen en Schevenin gen behoeft het dus niet eens op de laat ste wedstrijd te laten aankomen. Scheveningen 7 5 1 1 11 18—8 Hollandiaan 6 2 2 2 6 10—9 O.NA7 3 0 4 6 12—17 T.Y.B.B6 2 1 3 5 5—9 Velsen 6 1 2 3 4 6—8 En ook O D.S heeft op het ogenblik nog een goede kans om zijn plaatsin de tweede klas te behouden. Want. de Dord- tenaren bewezen andermaal, dat zij juist tegen opkomende stadgenoten 'hun oudere reputatie het best verdedigen: met 31 werd Fluks in de derby tot zwijgen ge bracht, nota bene frluks. dat met ruime voorsprong aan de kop ging. Als bli deze plaatselijke Dordtse rivaliteit D.H.Z. maar niet de lachende derde blijkt te zijn. Want de Rotterdammers hebben nu de leiding weer genomen en zij bezitten inderdaad op het ogenblik de beste papieren. Zij danken deze positie even eens aan een derby, want wisten hun stadgenoten van The Rising Hope met 12 in bedwang te houden. DHZ6 4 0 2 8 13—13 O D.S6 3 1 2 7 17—9 Fluks 3 2 1 6 66 The Ris. Hope 6 1 2 3 4 410 V.F C5 1 1 3 3 5—7 De voetbalwedstrijd tussen Portugal en Wales, die te Lissabon werd gespeeld, eindigde in een 32 overwinning voor de Britten. De tweede beslissingswedstrijd op het Sliedrecht-terrein tussen D.R.L' en Dub beldam heeft een heel merkwaardige uit slag gehad. Had D.RX. reeds een keer met 21 gewonnen en was tweemaal ean 22 eindstand bereikt, thans was het Dubbeldam dat met de opmerkelijke grote cijfers 14 victorie kraaide. Dat betekent dus. dat Dubbeldam promoveert naar de derde klas en dat D.R.L. na een verblijf van slechts één jaar in de derde klas thans weer naar de vierde klas terug moet. Evenals in de p.d.-sector 3F (hierboven) is ook de kous in de sector 3E af, was zij verleden week al door de promotie van Ursus, maar nu zijn gisteren ook de laat ste wedstrijden hier gespeeld. Ursus deed zijn promotie (waardoor het nu, bij de degradatie van Excelsior '20 en D.H.S., de enige Schiedamse derde klasser is) alle eer aan door zijn enige promotie-neder laag, die tegen Siod met 20, thans met 21 te wreken. En D.J.S. sloot met een overigens mosterd-na-de-maaltijd-50- zege op L.S.V. Hoewel nog geen Ned. renner gecontrac teerd is voor de Tour de France van dit jaar, mag men, gezien de verrichtingen van diverse renners in de tweede ronde van Nederland aannemen ,dat Henk de Hoog en Wim de Ruiter een grote kans maken in de Nederlandse ploeg, welke uit 6 renners zal bestaan, te worden opgeno men. Verder zouden de drie Limburgers Lanibrichs, Janssen en Sijen reeds ge polst zijn. al dient te worden afgewacht wat dit drietal in de ronde van Luxem burg, welke dezer dagen aanvangt, zal presteren. Voor de zesde plaats in de Ned. ploeg voor de Tour de France komen diverse renners in aanmerking. Naar ons ter ore komt, zouden Van Eist, Voorting en Van Beek hiervoor op de eerste plaats een kans maken, al zal men speciaal aandacht schenken aan de prestaties van de Zaan- lander Schellingerhoudt in de Ronde van Luxemburg. Zijn zijn klimprestaties rede lijk, dan komt hij misschien ook op de lijst van candidaten te staan. De Ned. amateurs Vinken (Geleen), Nolten (Geleen, Vos (Den Bosch) en Ver wijnen (Terheiden) gaan eind Mei naar Zweden om daar aan diverse wedstrijden op de weg deel te nemen, waarbij als te genstanders zullen fungeren Belgische, Franse, Deense en Zweedse amateurploe- gen. De heer M. Koot treedt als leider van deze toer op. Met het doel de handbalsport in ka tholiek verband te propageren er ook de juniores in de gelegenheid te stellen haar krachten op sportieve wijze met haar handbal-zusjes te meten, organi seerde het Schiedamse U.V.G. een junio- resfornooi op de terreinen van S.V.D.P.W. (Pieterman) te Schiedam-Kethel De deelnemende elftallen waren: U.V.G. (Schiedam), Excelsior (Rijswijk), H.I.O.S. (Den Haag) en V.E.P. (Woerden). Het elftal van K.WI.K. (Den Haag) moest verstek laten gaan De gedetailleerde uitslagen waren: HI.O.S—U.V.G. 3—1. V.E.P.Excelsior 3J V.E.P.—H.I.O.S. 22, Excelsior U.V.G. 21. H.I.O-S.Excelsior 12. ILV'.g'V.E.P. 1—L Daar H.I.O.S. en V.E.P. met een gelijk aantal punten eindigden, werd beslist door het nemen van doelworpen, waarbij V.E.P. de gelukkigste was en de uitge loofde medaille haar bezit kon noemen. De stand is nu: B. V. V6 3 2 8 10— 6 A. G. O. V. V. 7 3 2 2 8 10— 6 V. ,S. V8 4 0 4 3 14—12 S. V. V6 2 3 1 7 11—10 Heerenveen 7 3 1 3 7 1715 Noad 6 0 2 4 2 2—15 Blauw Wit speelde Zaterdag in Zurich tegen de Young Fellows en won met 4-1. Het Amersfoorts elftal verloor Zondag met 40 van Rotterdam. Zaterdag j.l. vergaderde de protest-com missie van de K.N.V.B. over het door D.FC. ingediende protest na de wed strijd H.V.V.D.F.C. op 1 Mei j.l. te Den Haag. Een der H.V.V.-backs zou hands hebben gemaakt in het strafschopgebied, waarvoor geen strafschop was toegekend. Na de wedstrijd werd de penalty alsnog ingeschoten, maar uiteraard bleef, althans voorlopig de stand 22. Door de protest commissie is nu het protest niet ontvan kelijk verklaard, daar het pas 13 minuten na de wedstrijd by scheidsrechter Schip per was ingediend (terwyi de. limiet zoals bekend 5 minuten is). Door dit „niet-ont- vankciyk"-besluit mag R.C.H. zich dus nu eersteklasser noemen, terwjjl de de gradatie van D.F.C. naar de tweede klas nu ook definitief is. Een zware slag voor het Dordtse voetbal, dat nn in de vier- na-oorlogse voetbalseizoenen zijn beide eerste klassers heeft verloren: eerst Emma en nu D.F.C. Het zal vreemd zijn voor Dordrecht, geen eersteklas-voetbal meer te zien, vooral na een periode zoals D.F.C. onafgebroken in de eerste klas was uitgekomen: 44 jaren! In de Oostelijke promotie- en degra datie-competitie is gisteren uitgemaakt dat het Zutphense Be Quick het volgend seizoen in de tweede klasse zal spelen. De Zutphe.naren verloren in Joure met 43 van Neo en kunnen het punten-aan- tal van het leidende NEC niet meer be reiken, Labor is de enig overgebleven concurrent der Nijmegenaren, dank zij een 32 meerderheid in Deventer over Gelria behaald. De resterende wedstrij den zijn: NECGelria. LaborNEC, Ba QuickLabor en GelriaNeo. N.E.C. 6 5 1 10 12— 3 Labor 6 3 2 1 8 15— 6 Neo 7 1 4 2 6 11—14 Be Quick 7 2 2 3 6 9—12 Gelria 6 2 4 2 5—17 In het Noorden is de beslissing nog niet gevallen daar Achilles niet in staat bleek het enige punt, dat nodig was om zich in de eerste klas te handhaven, bin nen jte halen. De Assenaren trokken in hun uitwedstrijd tegen Zwartemeer aan het kortste eind, zodat beide clubs, met elk nog één wedstrijd voor de boeg, in aantal punten gelijk staan. Een extra- wedstrijd moet dus de beslissing bren gen, L S.C. klopte Emmen in Sneek mei 4— Achilles 6 2 3 1 7 II— 6 Zwartermeer 6 3 1 2 7 111(1 L.S.C. 6 2 2 2 6 11—10 Emmen 6 1 2 3 4 613

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3