Eenheid van ondernemers en arbeiders Weerbericht HANKOU IN RODE HANDEN Sjanghai zo goed als geisoleerd Einde der tabaksdistributie in het najaar? Kolentrein ontspoorde te Heerlen De tijd der geheime diplomatie Doorbraak van twee gedachten Stormhoek DE PAUS ALS LERAAR TOT DE WERKGEVERS LOGGERS WERDEN PASSAGIERS SCHEPEN 20 wagons schoven in en op elkaar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De slag om de haring Prijzen van Nederl. fietsen vrij Pers als pottenkijkster In de Commissionnair gearresteerd 7ïste JAARGANG DINSDAG 17 MEI 1949 No- 20929 sr V' NOG ENKELE BUIEN Rede van P. J. Spoorenberg BEVIN KIJKT INZAKE LUCHTBRUG EERST DE KAT UIT DE BOOM lit;- s; De openingszitting van de Haagse vredesconferentie naar de reproductie van een tekening MILLIOENENCIJFERS VAN DE ROKERS GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Gistermiddag heeft de Scheveningse vissersvloot een grootse vloot- schouw voor de ki^si gehouden. Duizenden waren naar de haven gekomen om de gepavoisseerde schepen te zien uitvaren. Baron De Stael, voorzitter der conferentie. BRUISENDE ENERGIE Ongeregistreerde effecten verkocht INTERESSANTE PRIMEUR VAN ROTTERDAMS TAXIBEDRIJF DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OP. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A, PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. yjo' 461' De katholieke werkgevers hebben in Rome een congres gehouden. Het hoogtepunt van het congres beleef den de deelnemers reeds de eerste dag. Z. H. de Paus wilde ten teken van het grote belang, dat Hij aan dit congres hechtte reeds vóór de eigenlijke discus sies over de toepassing van de katholieke sociale doctrine begonnen in een gezag vol woord de richtlijnen aangeven vol gens welke e katholieke werkgevers in onze tijd te werk moeten gaan. Na de openingsvergadering werden de congressisten van de Uniapac (Union In ternationale des Associations Patronaies Catholiques) dan door Z. H. in een spe ciale audiëntie ontvangen. Wie dat niet ervaren hebben, kunnen zich onmogelijk een voorstelling vormen van de indruk die een dergelijke plech tigheid op allen maakt. Zijne Heiligheid sprak de congressisten toe in de Salia Regia. Hij wees op de eenheid die ondernemers en arbeiders bindt. Tussen beide groepen bestaan geen onverzoenlijke tegenstellingen. Het gemeenschappelijk belang eist sociaai- organisatorisch een vorm van verant woordelijkheid, die mede door de arbei ders moet worden gedragen. De H. Vader zag in dit verband in de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, zoals deze door Zijn onvergetelijke voorganger Pius XI is aangegeven, het middel bij uitstek om over het economisch liberalisme te zege vieren. Op de gevaren zowel van de na tionalisatie der ondernemingen als van denkbeelden die iedere onderneming brengen in de sfeer van het publiekrecht, werd gewezen. Binnen de grenzen van de publiekrechtelijke regelingen moet de eigenaar der productiemiddelen meester blijven over zijn economische beslissin gen. Wel is het wenselijk, dat ook de arbeiders door besparingen kunnen deel nemen in de vergroting van het nationale kapitaal. Een groot aantal industriëlen, katho lieken zowel als niet-katholieken, hebben verklaard dat alleen de sociale leer der Kerk in staat is om de wezenlijke elementen te verschaffen voor een oplos sing van het maatschappelijk vraagstuk. Deze gedachte vóórop gesteld gaf de H. Vader van de Uniapac Zijn Apostolische Zegen. Het zal duidelijk zijn, dat deze rede een diepe indruk maakte. Op allerbemin- De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Zwakke tot matige wind,, hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Iets lagere temperaturen dan van daag. Woensdag 18 Mei: Zon op 4.42, onder 20.31 uur; maan op 1.57, on der 9.49 uur. nelijkste wijze liet Zijne Heiligheid daar na de deelnemers tot Hem komen en toonde hij voor allen een vaderlijke be langstelling. De Pauselijke rede heeft niet alleen in de kringen van de Uniapac maar ook daarbuiten veel weerklank gevonden De Osservatore Romano gaf op de voorste pagina van het eerste nummer, dat aa de audiëntie verscheen, de franse tekst in welke taal de rede werd uitgesproken, in het daarop volgend nummer, wederom op de eerste plaats, de Italiaanse verta ling. Het spreekt ook vanzelf dat tijdens het congres diverse inleiders telkens weer teruggrepen op de woorden van de Heilige Vader. Men zal kunnen begrijpen, dat wij hter bijzondere melding maken van het rap port dat door de Nederlandse vertegen woordiger in de Uniapac, waarvan nij ook vice-president is, werd uitgebracht. Zijn on welsprekende wijze voorgedragen uiteenzetting heeft aan de naam van Ne derland op sociaal gebied veel luister bijgezet. De spreker wijdde allereerst aandacht aan de structuur en de werk wijze van de Stichting van de Arbeid, waarbij hij de plaats besprak, die de ka tholieke werkgeversorganisatie zowel daarin als in de bedrijfstakorganen in neemt Het gaf de vergadering een denk beeld van de bevredigende positie der Nederlandse katholieke werkgeversbewe ging op het nationaal niveau en op het niveau van de bedrijfstak wij] de spre ker duidelijk liet uitkomen, dat haar taak zich niet beperkte tot hef vormende werk der standsorganisatie, maar zich ook uit strekte tot de behartiging der reële on- dernemingsbeiangen d.m.v. het instituut der werkgeversvakverenigingen. Duidelijk werd aangetoond hoe zulks niet alleen een katholiek belang is, maar het algemeen welzijn dient. Wat wij uit leggen en verklaren, zijn tenslotte ds denkbeelden van de gezonde wijsbegeerte (sanae rationis, zegt Q A.) Het is daar om ter wille van het algemeen belang, dat het Nederlandse Episcopaat de taak der katholieke werkgeversbeweging ziet uitgestrekt tot het terrein der toepassing en verwerkelijking van deze beginselen door de vakverenigingen. De grote aandacht geschonken aan de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, bleek voor deze vergadering uitermate belangrijk omdat Nederland vooral in dit opzicht vooropgaat. T.a.v. het vraagstuk der nationalisatie werd gewaarschuwd tegen het streven naar concentratie dat. eenzijdig geaccen tueerd, een gevaar betekent voor de ge meenschap, omdat het de nationalisatie kan inleiden. De Nederlandse woordvoer der maande de ondernemerswereld aan tot een matiging van het concentratie- streven en benadrukte de betekenis van de middelgrote onderneming voor de maatschappelijke stabiliteit, welke ge dachten met zichtbare instemming wer den aanvaard. De Britse minister van buitenlandse za ken, Ernest Bevin, heeft gisteren in het lagerhuis te kennen gegeven, dat hij op dit ogenblik nog niet wilde adviseren to< opheffing van de luchtbrug. „Ik ben een oude vakbondsman en hef bijvoorbeeld nooit een staking op, voordat ik weet, dat er geen bedriegerij in het spel is", z'eide hij. Bevin diende hierbij de links-onaf hankelijke John PlattsMils van repliek, die de vraag had gesteld: „Aangezien de Amerikanen de edelmoedigheid hebben gehad generaal Clay terug te trekken, zou het dan geen verlichting in de toe stand brengen, wanneer wij ons aandeel leverden door de luchtbrug op te hef fen?". Communistische troepen zqn gister middag te 17 uur pi. tijd de stad Hankou binnengerukt. Kort nadat dit bericht werd omgeroepen, verdween het nationalistische radio-station van Hankou uit de aether. Het verlies van de strategisch belangrijke stad Hankou heeft in Kanton, 't grootste handels centrum van Z. China ernstige onrust verwekt. Vele inwoners ontvluchten de stad. De rode troepen dringen steeds meer naar Sjanghai op. Gisteren viel Nansing, een spoorwegknooppunt op minder dan 32 Km. ten W. van de stad, in hun han den. Radio-telefonische gesprekken met Sjanghai zijn niet meer mogelijk, daar de communisten de enige beschikbare zender, buiten de stad gelegen reeds overmeesterd hebben. De berichtgeving uit Sjanghai zal hierdoor ernstig belem merd worden. Alle buitenlandse luchtvaartmaatschap- pijen hebben hedenmorgen haar geregel de diensten op Sjanghai stopgezet. Slechts de „British Overseas Airways Corp." zal haar toestellen voor nog te maken vluchten naar Sjanghai beschik baar stellen, terwijl de Chinese lucht vaartmaatschappijen haar diensten oo Sjanghai zo lang mogelijk zullen hand haven. De buitenlandse scheepvaartmaat schappijen hebben eveneens besloten haar diensten op Sjanghai stop te zet ten. Men meent, dat zich thans geen buitenlandse schepen meer in de haven van Sjanghai bevinden. Het stopzetten der scheepvaartdien sten op Sjanghai heeft tot gevolg gehad, dat 400 Portugese onderdanen, die hun huizen en andere bezittingen hebben verkocht, in de verwachting Woensdag a.s. met het Nederlandse s.s. „Tjibadak" naar de in de nabijheid van Hongkong gelegen Portugese kolonie Macao te kun nen vertrekken, in de belegerde stad zijn gestrand. Amerikaanse en Britse burgers krij gen thans de laatste gelegenheid om met Engelse vliegtuigen de bedreigde stad te verlaten. De voormalige Chinese premier, dr. Soeng, is gisteren onverwachts per vlieg tuig uit Hongkong naar Frankrijk ver trokken. Hij is een zwager van gen. Tsjang Kai Sjek en staat bekend als deskundige op financieel gebied. Volgens zijn zeggen ging hij naar Pa rijs voor een medische behandeling en zonder officiële opdracht. Men zoekt echter achter de reis van dr. Soeng een poging om een buitenlandse lening te krijgen. Zijn zuster, mevrouw Tsjang Kai Sjek, vertoeft nog steeds in Amerika, waar zij zonder resultaat getracht heeft hulp voor de Chinese nationalisten te krijgen. Met ingang van 24 Mei zullen de prij zen voor in het binnenland vervaardig de toerrijwielen worden vrijgelaten. Tot dusverre waren de rijwielfabrikanten gebonden aan een prijsregeling, welke mede door de daarbij gestelde verplich ting 50% van de productie af te leve ren in z.g standaarduitvoering, er op gericht was' een ruime voorziening van eenvoudige en goede rijwielen tegen re delijke prijzen te waarborgen. De huidige situatie op de rijwielmarkt is echter langzamerhand dusdanig ge worden, dat de concurrentie merkbaar haar invloed doet gelden en naar de mening van de betrokken officiële in stanties, bijgevolg aan de bij de rijwiel branche betrokkenen meer vrijheid kan worden gelaten. Ten einde er' evenwel ten overvloede van verzekerd te zijn, dat het publiek te allen tijde in staat zou zijn zich een eenvoudig en goed rijwiel tegen een redelijke prijs aan te schaffen, werd met de fabrikanten de afspraak gemaakt, dat zij steeds bij voorrang uiterlijk bin nen veertien dagen na bestelling, indien niet voorhanden rijwielen in voorge schreven standaarduitvoering via de normale handel zullen leveren tegen vastgestelde publieksprijzen. (Van onze correspondent) Gisteren begon te Haarlem het twee daagse jaarcongres van de Ned. Kath. Bond van Sigarenwinkeliers. De voorzit ter van de afdeling Haarlem heette de aanwezigen hartelijk welkom en bood de scheidende bondsvoorzitter een fraaie Delftsblauwe tabakspot aan, waarna het hoofdbestuur een bondsvlag ten geschenke kreeg. De bondsvoorzitter hield vervol gens een rede, waarin hij constateerde, dat voor de oorlog in ons land 60.000 ta baksvergunningen bestonden, waarvan er in 1942 bij de sanering 17.000 verdwenen, die niet meer dan 20 klanten bleken te hebben. In 1943 waren er nog 23.000, in 1945 20.000 en thans 21.000. Spr. wees op de hoge prijzen, accijns en omzetbelasting. In 1939 bedroeg de totaal omzet 145 millioen gulden, in 1946 reeds 200 millioen, in 1948 450 millioen en in het 1ste kwartaal 1949 alweer een kwart hoger dan het vorig jaar, ondanks de sta king in de sigarettenindustrie! De omzet bij sigaren is 4 maal, bij sigaretten 3 maal DlFDCAnAJT TTKF De machinist en de stoker kwamen met Gr!jJl,i> rLixoUUDILlJ JVL, sc.jirik vrjj Het personeel van de ran- /"NTVT/"1 T7T TTT7"IZ"T7T\T crp.rp»nHf» lr»r»rvmrvtTpf had inist. voordat (Va-n onze correspondent) Op de spoorlijn SchaesbergHeerlen is Maandagavond op de overweg aan de Willemstraat te Heerlen, vlak bü het station, een kolentrein met grote snel heid tege een rangerende locomotief opgebotst. Het gevolg was, dat ongeveer twintig van de zestig wagons, welke de kolentrein telde, ontspoorden en over elkaar sloegen. Een wagon schoot recht omhoog en vernielde de bovenleiding en twee masten van het pas geëlectri- ficeerde net. Enkele andere wagons ramden een seinhuisje. De rangerende locomotief reed tengevolge van de botsing dwars over het emplacement heen tot aan de andere kant van het perron. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de kolentrein voor de overweg, waar het terrein hellend is, door de remmen schoot. De locomotief van deze trein ontspoorde eveneens, maar kantelde niet. Wel richtte zij grote schade aan de wissels aan. De machinist en de stoker kwamen met de schrik vrij. Het personeel van de ran gerende locomotief had nog juist, voordat de botsing plaats vond, gelegenheid om van de machine af te springen. Ook op het stationsemplacement deden zich geen ongelukken voor. Dit was o.m. daaraan te danken, dat een spoorwegemployé, die de losse loco- motiet zag naderen, de tegenwoordig heid van geest had om de passage tus sen het eerste en tweede perron, die over de rails loopt, af te sluiten, zodat zich daar geen reizigers bevonden toen de machine voorbij raasde. Het spoorverkeer werd ernstig gestag- i erd door dit ongeluk. Tengevolge van defect aan het electrisch bovennet konden de treinen uit Maastricht en Sit- tard niet verder rijden ddn respectievelijk Schin op Geul en Nuth. De reizigers wer den met bussen naar die plaatsen ge bracht. Het z.g. millioenenlij-itje en de lijn HeerlenHaanrade zijn volkomen geblok keerd door de wagons, die op de plaats van het ongeval liggen opgestapeld. en bij tabak 6 maal zo groot als voor de oorlog. De fiscus slikt 3 pet. van deze om zet als belasting. De raming van de accijnsopbrengst voor 1948 bedroeg 150 millioen gulden, de wer kelijke opbrengst bedroeg tot Nov. 1948 161.227.000. De sigarenindustrie telt in ons land thans 1800 bedrijven, voorts 13 sigarettenfabrieken, 200 bedrijven voor kerftabak, waarvan 6 ondernemingen drie kwart van de productie in handen heb ben! De sigarenproductie bedroeg op 1 Maart 1949 60 millioen stuks per maand! De vakgroep sigarenindustrie heeft thans opnieuw de productie met 10 pet. ver hoogd en fabriceert nu 40 pet. van haar vooroorlogse capaciteit. Bovendien worden er nog 2V- millioen sigaren per maand uit België ingevoerd, doch langzaam maar zeker wordt de Ned. markt verzadigd! Nog steeds worden echter alle tabaks bonnen door de handel bij de distribu- tiedienst weer ingeleverd, zodat men eerder van een tekort, dan van een overschot van tabak en sigaretten kan spreken! In Juli is opnieuw een pro ductieverhoging te verwachten, doch de opheffing van de distributie zal niet mogelijk zijn zolang nog steeds alle tabaksbonnen moeten worden gehono reerd! En zolang de levering en aan koop van ruwe tabak een onzekere fac tor blijft. Wei blijft het streven van de overheid bij voortduring gericht op een zo spoedig mogelijke opheffing van dc tabaksdistribntie. Zijn de aanvoeren van ruwe tabak beslist verzekerd, dan wordt de productie geleidelijk verhoogd, gaat men z.g. „buffervoorraden" vormen om schaarse momenten te overbruggen en dan kan desnoods in het a.s. najaar de tabak van de bon. Spreker wees er op, dat de belangstel ling voor de vakstudie nog steeds zeer groot .is, vooral bij eigenaars van gemeng de bedrijven. Hierin schuilt een gevaar voor de bonafide sigarenwinkelier. Hij noemde het dan ook een onhoudbare situatie, dat in 1948 nog 378 ontheffingen van het vestigingenbesluit ten behoeve van kruideniers werden verstrekt. Des middags werd een voorstel ten einde een landelijke federatie tot stand te brengen naast de vakgroep door in con tact te treden met de neutrale en chris telijke bonden van sigarenwinkeliers, op dat een goede basis kan worden gelegd voor de komende publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, goedgekeurd. In het bondsbestuur werden gekozen de heren G. v. Westerloo, (Amsterdam), G. v. Ben- them (Oldenzaal) en C. Neerhout (Til burg). De tegenwoordige secretaris, de heer Th. Pannekeet werd tot voorzitter gekozen. Tenslotte sprak de bondsadviseur rector C. Klaver, nog over de urgentie van een principiële katholieke organisa tie. Hedenochtend werd de tweede congres dag ingezet met de bijwoning door alle afgevaardigden van een plechtige H. Mis in de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo. Schipper Jacob Tael van de SCH 133, de „Harmonie", amuseerde zich Maan dagmiddag danig. „Laat ik met mijn haringschuit nou ook eens kapitein van een passagiersschip zijn". En bij die woorden lachten zijn ogen. Aan boord van zijn en een zestigtal andere log gers, die met vlag en wimpel Scheve- ningenhaven uitvoeren, krioelden de dekken van mensen en kinderen, in- plaats van haringen; de haringvloot ging uit spelevaren. Er waren al gauw een kleine vijfdui zend passagiers, die reikhalzend naar de buitenkant van de pieren keken. De ha venhoofden en kaden zagen zwart van de toeschouwers om de vlaggende vloot, met de gasten van de Scheveningse reders aan boord, een ererondje voor de kust te zien maken, voordat hedenmorgen de run op de „Hollandse Nieuwe" zou be ginnen. Eenmaal buitengaats begonnen de log gers gezellig te rollen op het kalme zeetje Sommige bodems waren van „schaatsen" voorzien en daarop konden vele landrot ten hun magen het beste in bedwang houden. Maar ondanks het mooie weer zijn de vissen vrij goed af geweest vooral kinderen hebben het nogal eens te kwaad gehad. In menig hoekje lag een zielig hoopje ellende, dat tevoren een levenslustige spring-in-'t-veldi was ge weest. Ongeveer een uur hebben de loggers voor de kust gekruist, rond het hospitaal kerkschip „De Hoop", dat als een statige witte zwaan tussen de donkere rompen voer. Aan boord van „De Hoop" bevond zich de Haagse burgemeester in gezelschap van vele andere autoriteiten en reders. Wethouders, gemeenteraadsleden, ambte naren, officieren, vrouwen en kinderen van de bemanningen en tal van anderen waren over de vloot verdeeld. De race terug naar de haven was het meest spannend van de gehele tocht. Haastje-repje joegen de loggers naar de havenhoofden, waar een gedrang van je welste ontstond. Listig manoeuvreerden de schippers langs en door elkaar, maar kleine botsingen bleken onvermijdelijk tot schrik der landrotten en tot heimelijk plezier van de visserslui, die wel wisten wat ze deden. In alle vroegte zijn 'de Nederlandse haringvloten vanochtend uitgevaren. Zaterdag wordt, als alles wel gaat, de eerste jager met „Hollandse Nieuwe" in het land terug verwacht en Zondag wel licht reeds de tweede. Zelfs als men nog slechts vage herin neringen heeft aan de gebeurtenissen van een halve eeuw geleden, kan een of ander feit toch wel met een bijzondere klaar heid uitschitteren. Zo staat ons nog leven dig voor de geest, hoe onze goede onder wijzer Hermans de 18e Mei 1899 ons op geestdriftige wijze vertelde van de Haag se vredesconferentie welke die dag op Huis ten Bosch te Wassenaar werd ge opend; een conferentie van 26 staten, die nu eens voor goed een einde aan bewape ning en oorlog zou maken. We leefden toen nog in de tijd der ge heime diplomatie, en de pers werd, vooral als het om internationale vraagstukken ging, nog steeds als 'n irriterende, lastige en zoveel mogelijk te weren pottenkijker beschouwd. Maar de aanwezigheid van zo veel diplomaten, politici en militairen in de straling van de toemalige gala-uni- fórmen sprak heel sterk tot de volksver beelding. En al dacht men weinig aan de mogelijkheid van een oorlog, men voelde de druk, welke de in vergelijking met de moderne toch onbeduidende bewapening, ook toen op 's lands schatkist uitoefende, wel zó sterk, dat men om financiële en economische motieven de beperking en vermindering van de bewapening als een weldaad voor de samenleving beschouw de. De Haagse vredesconferentie was op verzoek van de Russische Tsaar Nicolaas II, door de jonge Koningin Wilhelmina bijeengeroepen en werd door de Russische gedelegeerde baron De Slael voorgezeten. Er hadden zich tijdens de voorbereiding enige onverkwikkelijke incidenten voor gedaan, o.m. de botte weigering van Italië om de H. Stoel tot de conferentie te doen uitnodigen; maar bij de opening schenen om de goede wil van allen toch de beste verwachtingen gerechtvaardigd. Goede wil alleen echter kan zelfs de beste zaak niet redden, als achter die theoretische goede wil ook niet de prac- tische besluitvaardigheid staat. En daar om konden tijdens de besprekingen wel ke tot 29 Juli 1899 voortduurden, slechts theoretische resultaten worden bereikt: drie verdragen, over de vreedzame be slechting van internationale geschillen, over de wetten en gebruiken van de landoorlog en over de toepassing van de beginselen van de conventie van Genève op de oorlog ter zee; en drie declaraties: een verbod van het werpen van ontplof bare stoffen uit vervoermiddelen in de lucht, een verbod van verstikkende of giftige gassen, en een verbod van z.g. dum-dumprojectielen. Deze eerste conferentie werd van 15 Juni tot 18 October 1907 gevolgd door een tweede, Haagse conferentie, waarop voorat uit Zui'd-Amerika 17 nieuwe deelnemen de landen waren vertegenwoordigd; er werden 13 nieuwe overeenkomsten en een verklaring opgesteld, die zich meer met bepalingen over de oorlogvoering dan met het handhaven van de vrede bezig hielden. Tenslotte riep op 26 Juni 1914 de Ne derlandse regering een derd" Haaese conferentie bijeen, welke op 1 Juni 1915 zou beginnen. Maar toen woedde reeds de eerste wereldoorlog met volle kracht; niemand dacht op dat ogenblik aan vrede; aller inspanning was integendeel op het winnen van de oorlog geconcen treerd. Dat men daarbij zich niet al te consciëntieus aan de overeenkomsten die overigens voor een deel nooit gerati ficeerd werden en derhalve ook nooit van kracht zijn geworden hield, vermelden wij slechts als een helaas heel natuur lijke zaak. Nu, vijftig jaar na de opening der Vre desconferentie, na twee wereld- en vele kleinere oorlogen, voelt men op de her denkingsdag een 'sterke neiging om hst toen verrichte werk volkomen waarde loos te achten. Dit echter zou een looche- ning zijn van de historische betekenis van een pogen, dat wel in zijn onmiddellijke resultaten een mislukking is geworden, maar dat toch de gedachtenwereld van de daarop volgende halve eeuw sterk heeft beïnvloed. We zullen niet beweren, dat Volken bond en Verenigde Naties, nog minder dat Westerse Unie en Noord-Atlantisch pact kinderen van de Haagse Vredescon ferenties zijn. Maar wel voelt men, dat de diepere gedachten, welke in dit ge hele complex leefden en nog leven, door de Vredesconferenties nieuw bewustzijn hebben gekregen. Die gedachten zijn uit een heel ver verleden tot ons gekomen. De grote katholieke denkers van de Mid deleeuwen hebben ze reeds scherp gefor muleerd; voortdurend werden ze opnieuw voorgehouden, maar ze konden niet tot het practisch politieke niveau doordrin gen. Het congres van Wenen hield ze nog in de diplomatieke sfeer; eerst in Den Haag, vooral bij de conferentie van 1907, werden zij, doordat de pers er meer aan dacht aan kon schenken, gemeengoed voor de internationale politiek. De eerste Haagse Vredesconferentie van 18 Mei 1899 betekende een doorbraak. Bovenal van twee gedachten: dat inter nationale geschillen nooit door geweld kunnen worden opgelost, doch alleen door vredelievend overleg, door arbitrage en door rechtspraak; en vervolgens, dat wil men de oorlog voorkomen, men paal en perk aan de bewapening moet stellen, d.w.z. dat men tot een gelijktijdige en wederkerige zo sterk mogelijke beper king van de bewapening van alle volken zonder uitzondering moet overgaan. Deze twee problemen waren toen volop actueel, ze zijn nu hoogst dringend gewo.- den. Daarom zullen alle staatslieden, maar vooral de Groje Vier, die de vol gende week zullen pogen voor het ge vaarlijkste probleem van onze tijd: Duits land een waarlijk bevredigende oplossing te vinden, goed doen zich te bezinnen op wat vijftig jaar geleden gebeurde; maar ook op wat zich in de vijftigjarige periode daarna heeft afgespeeld. Het zijn rots- harde lessen geweest, welke de wereld 'n die halve eeuw heeft gekregen. Maar het verschrikkelijkste z.ou zijn dat ze nut teloos aan de mensheid zouden zijn ge passeerd Het is nog niet te laat, maar- de tijd dringt. We zijn allen bouwers; groot en klein, hoog en laag helpen mede om ons land weer zo gauw mogelijk stevig op zijn grondvesten te zetten. We bouwe-i m ieder opzicht, door het leggen van gees telijke fundamenten, door het heien van principiële palen en door het slopen van veel, heel veel afbraak. We doen dat allemaal zo op onze eigen manier, maar we doen het toch maar. (Zo, is althans de illusie!) Eén ding is er echter, dat nog heel veel te wensen overlaat en dat is de werke lijke wederopbouw. De kreet om wonin gen en nog eens woningen klinkt nog even luid als enkele jaren geleden en in sommige plaatsen is deze kreet zelfs nadrukkelijker geworden. Dat dit vraagstuk in het bijzonder on der de jongeren een van de belangrijkste materiële problemen is, hebben we al meer beschreven. Het is daarom verklaar baar, dat deze jongeren gaarne bereid zijn ieder initiatief te steunen, dat kan sen op een succesje biedt. De actie van pater Wesseling heeft dan ook ingeslagen en wanneer de radio-spre ker mededeelt, dat hij 921 paartjes over het gehele land aan een onderdak heeft kunnen helpen, is dit succes ook voor een groot deel aan de jeugd zélf te danken. Zij heeft haar best gedaan en dat het aantal van 921 gelukkige stelletjes in de grote massa van wachtenden niet merk baar is, dóet aan het behaald resultaat niet af. Er is tenslotte iets gebeurd en dat dit vap betrekkelijk geringe omvang is geweest, ligt niet aan de jeugd zelf, omdat er vele factoren zijn, welke hier een rol spelen. Gisterenavond hebben we een van die factoren kunnen lezen (zo dit nog nodig was). In den Haag bestormde een groep je gegadigden een flatgebouw, dat ai 14 maanden leeg staat. Zo maar domweg leeg, terwijl er 50 gezinnen onder dak zouden kunnen worden gebracht. En laat er nu maar niemand zo kinderlijk zijn om te menen, dat dit geval een uitzonde ring is, want dergelijke zotte situaties komen ettelijke malen op ettelijke plaat sen voor. Voor al degenen, die zich wat scham per over de resultaten van de actie van pater Wesseling uitlaten, moge dit voor beeld een vingerwijzing zijn, om hun cri- tiek even van adres te veranderen. Bij het begin van de actie hebben wij nl. onze twijfel over het slagen tot uitdruk king gebracht, omdat de gehele actie uit eindelijk over ambtelijke schijven zou lopen. Natuurlijk was dit een niet te ontkomen eis, maar tevens was dit de Achilles-pees vjrn het geheel. Dikwijls kan men een ambtenaar in toorn zien of horen ontsteken, «vanr.eer het woord ambtenaar op een bepaalde toon wordt uitgesproken. Sommigen heb ben het recht om verontwaardigd te zijn; maar helaas! er zijn er te velen, die het woord tot iéts schrikaanjagends maken. Ook., ja, wat feitelijk onbegrijpelijk is.... ook jongere ambtenaren, die hele maal vergeten, dat juist hun jeugd hun dwingende eisen van dienstbaarheid, ac tiviteit en bruisende energie oplegt. Daarom moeten wij, jongeren, die ambte naren in het bijzonder eens de waarheid zeggen In een rustig gesprek onder vier of zes 'ogen, maar ongezouten. Want ook in ambtelijke regionen heeft de jeugd de toekomst en die moet anders worden! ROERGANGER. Rechercheurs der gemeentepolitie te Amsterdam zijn overgegaan tot de ar restatie van de Amsterdamse commis sionnair in effecten D. B., die tezamen met een vriend, de koopman V. D.. die eveneens is aangehouden, gehandeld heeft in ongeregistreerde effecten en verdacht wordt van het plegen van valsheid in geschrifte. D. B. was in het bezit geweest van ef fecten van V. D., doch had deze verduis terd. Teneinde het verlies te dekken stel de V. D. daarop voor, dat D. B., die lid was van de Vereeniging van den Effec tenhandel te Amsterdam, zich zou belas ten met de verkoop van ongeregistreerde effecten, welke V. D. wel wist op te spo ren. Via een aantal tussenpersonen, wist V. D. voor een totaal bedrag van 700 000 van dergelijke „zwarte" effecten bijeen te garen. Deze werden voorzien van val selijk opgemaakte zgn stukkenverkia- ringen, verklaringen, die moesten aan tonen, dat de effecten geregistreerd wa ren en dus vrijelijk verkocht konden worden, welke op naam van een make laar uit Middelburg werden gesteld Deze man stond echter geheel builen de affaire en was zich niet bewust, dat zijn naam misbruikt werd. D. B. en V. D. lieten een aanzienlijk bedrag aan „com missieloon" in hun zak glijden. Een Rotterdams taxibedrijf heeft de Maasstad een glanzende primeur bezorgd. Ais eerste heeft dit bedrijf op commer ciële basis de mobilofoon op het vaste land van Europa in gebruik genomen. Binnen enkele weken zullen 35 taxi's met dit apparaat zjjn uitgerust. De centrale post bevindt zich in het hoofdgebouw van het bedrijf. Via deze post kunnen de met de mobilofoon uit geruste taxi's terstond worden bereikt. Omgekeerd kunnen ook de chauffeurs met deze centrale post in verbinding treden. Naast de zeer grote reclame, welke door dit apparaat wordt verkre gen (de „service" is immers buitenge woon), wordt een aanzienlijke besparing verkregen, omdat het aantal kilometers zonder passagiers sterk terugloopt. Een recordservice is bereikt, toen een café-bezoeker om een taxi belde Buiten stond nl. juist een taxi, welke een „vrachtje" voor het betrokken café had gelost. De chauffeur stond dus net voor nadere instructies per mobilofoon in ver binding met de centrale post. De nieuwe passagier keek of hij water zag branden, toen de chauffeur de taxi aankondigde op het moment, x toen de klant de deur van de telefooncel achter zich dicht klapte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1