Nieuws uit STAD en typerende Toetsstudies Thomas Dewey in ons land HET NEDERL. RODE KRUIS PARAAT LANGS DE IJN LAATSTE BERICHTEN Cokes komt vrij, anthraciet blijft op de bon Jonge Stalinse Adelaars" ZUIVERING BIJ DE LABOURS Sportnieuws uit SCHIEDAM DE REORGANISATIE ONZE DEFENSIE Het „Chefs-van-Staven-Comité VAN O Vorstelijk Paar in liet Bouwcentrum 700.000 Italiaanse land arbeiders staken Gebreken aan Ned. straalvliegtuigen? De man, die verloor Plannen die IV2 millioen kosten Kolenrantsoeii voor komende winter Elf eenheden in plaats van twaalf Disciplinaire maatregelen tegen partijleden en parlementaire secretarissen DONDERDAG 19 MET 1949 PAGINA 3 EN NU....? KAV NAAR HAKA TENTOONSTELLING BELGISCHE MINISTERS BEZOCHTEN ROTTERDAM EERSTE STEEN VOOR OPSLAGLOODS Grote belangstelling voor wederopbouw Meteor moest noodlanding maken Er gold een startverbod WEER EEN BEROEP OP HET VOLK Geen politiekik ben op vacantie SCHIEDAM EN DE HONKBAL- SPORT UITSLAGEN KEGELCONCOURS KLAVERJASCONCOURS DE RUSSISCHE REALISTEN Vijftig jaren „rust"? GRADUS ZOU DIE KEREL EENS EVENTJES Het is een week geleden dat Typer in een Toetsstudie de toestanden op net Schiedamse postkantoor besprok. De reactie hierop is enkele malen groter geweest, dan op welke strijdvraag ook welke eerder werd opgeroepen. Vijl le zers reeds een veelvoud van het nor male aantal Schiedamse Ingezonden Stuk ken-schrijvers hebben onze critiek on derstreept. De epige reactie, welke ten gunste van de gang van zaken werd ont vangen was de brief van oer betrokkene een ambtenaar, die geen ter zake dienend antwoord gaf. Bovendien zijn er tal van mensen geweest, die zich mondeling en telefonisch bereid verklaard hebben, om een actie tot verbetering van de toestan den op het Schiedamse Postkantoor te steunen, als het moet met een schriftelijke verklaring van de ervaringen, welke ziï opdeden. Het is inmiddels duidelijk, dat enkele bezetters van de loketten van plan zijn de verzenen tegen de prikkels te slaan. Zie hier het verhaal van een briefschrijver, die nog eergisteren „geholpen" werd. „Gisteren kwam ik om acht minuten voor half 1 op het postkantoor. Vooi het loket, waar ik moest zijn, stonden ongeveer vier of vijf klanten. De ambte naar had druk werk met het afhelpen van een van hen en aangezien dit noga. veel werk scheen te kosten, rukte de wijzer van de klok op half 1 a;in. Toen hij eindelijk met de voor het loket staande dame klaar was, zei hij e - anders dam „Het is half 1". Deed het loket dicht en daar stonden wij Uit deze brief spreekt overduidelijk de mentaliteit, welke er op het postkan toor heerst. Een mentaliteit van: „Ze moeten nou niet denken, dat we vanwege een stukkie in de krant ook maar één poging zullen doen hier iets te verande ren'. En toch zal het nodig zijn, dat op een of andere maniei bereikt wordt, dat de klant zich in ons postkantoor geen „Mietje", maar koning voelt en dat de ambtenaar a„hter het loket zich niet te hoog zal achten de dienaar van het pu bliek te zijn. Misschien dat dit te bereiken is, middels een actie van adhaesiebetuigingen, waar toe het stui ln van een briefkaart met het woord: „Toestanden Postkantoci:" en een handtekening aan ons bureau, Broesvest 8, voldoende is. TYPER. Leden van de Katholieke Arbeiders Vrouwen, die nog willen deelnemen aan de excursie, welke <>p 31 Mei naar de H.A.K.A. in Rotterdam wordt georgani seerd, kunnen zich tot uiterlijk Maandag 23 Mei a.s. opgeven bij de volgende aares- sen: mevr. v. d. Hoek West Franke- landse straat 43b; mej. W. A. v Hess, Bilderdijkstraat 28a; mevr. Landsbergen. Laurens Costerstraat 25; mevr. Vierboom, Rozenburgsestraat 18 en mevr. v. Steen oven, Aleidastraat 114a. Op 31 Mei wordt vanaf de tramhalte Koemarkt om half 2 vertrokken. Andere kosten dan die voor de tram zijn aan dit uitstapje niet verbonden. Zaterdagmiddag om 3 uur zal in het Stedelijk Museum een tentoonstelling ge opend worden van schilderijen en teke ningen van de schilders E. DL. Lehner -—Oosterman. Deze opening zal omlijst worden door piano-spel, dat de heer A. S. H. A. Blaisse ten gehore zal brengen. De Belgische ministers baron Van der Straeten-Waillet en R. de Man, resp. van volksgezondheid en gezin eh van wederopbouw, hebben gisteren Rotter dam bezocht op uitnodiging van 't Bouw centrum, om de wederopbouw in de Maasstad in ogenschouw te nemen. Zij maakten met de andere buitenlandse „asten een rondrit door de stad en een rondvaart door de haven en lieten zich zeer waarderend uit over de ophouw- prestaties van de Maasstad. In de mid- dag waren zij «aanwezig bij het bezoek van het Koninklijk Paar aan het Bouw centrum. i Aan de Antennestraat fe Rotterdam werd gisteren door mevr. v. Hoey-Smith de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van het Havenbedrijf „Korte- vaart". Bij deze gelegenheid waren een groot aantal genodigden aanwezig. Het gebouw zal worden gemaakt naar het ontwerp van de architect Steensma te Vlaardingen; de aannemer is de firma Van Waming en Co. te Rotterdam, de staalconstructie wordt verzorgd door de firma Bailey te Nieuw-Lekkerland, ter wijl de montage in handen is van de fa. J. Verhagen te Rotterdam. Het gebouw, dat deze zomer reeds vol tooid zal worden, heeft een lengte van 95 M., een breedte van 30 M. en een hoogte van 10 M. en is bestemd als op slagplaats voor stukgoederen. Het Rotterdamse Bouwcentrum on dervond zo kort na dc opening als in ternationaal centrum, al spoedig een koninklijke belangstelling. H. Al. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard brachten nl. een kort bezoek aan dit bouwkundig bolwerk. De omwonen den van het Bouwcentrum maakten van deze gelegenheid gretig gebruik, om de Vorstin en Haar Gemaal toe te juichen. Aangelokt door de typische constructie van het bouwwerk (veel glas en zonder binnenmuren) zochten diverse „buren" het zelfs hogerop in dakgoten, zolderraampjes on op daken, om zodoende van deze strategische pun ten af de Koninklijke Bezoekers ook In het gebouw gade te slaan. Koningin Juliana en Prins Bernhard werden aan de ingang van bet gebouw begroet door het bestuur van bet Bouw centrum. Het vierjarige dochtertje van de directeur, Elisabeth v. Ettinger, bood hierbij de Vorstin een bouquet aan. Na een kort bezoek aan enkele afdelin gen, betrekking hebbend op bouwkundig- economische en technische problemen, vertoefde het Koninklijk Paar op de af deling met maquettes, kaarten en teke ningen aangaande de wederopbouw en uitbreiding van Rotterdam. Dr. C. van Traa, directeur stadsontwikkeling, ir. J. P. v. Bruggen, hoofd openbare werken en ir. J. Rutgers, directeur Diwero en stadsontwikkeling lichtten aan de hand van de gegevens de verschillende plan nen toe. Ongeveer 700.000 Italiaanse landarbei ders zijn gisteren in staking gegaan waardoor een derde van de gehele Ita liaanse landbouw wordt lamgelegd. Alle stakers behoren tot het door de commu- nisten geleide algemene vakverbond, dat een nationale loonregeling voor landar beiders tracht te verkrijgen, hetgeen tot nu toe mislukte. Nlet-communistische vakorganisaties hebben tot dusver de staking geboycot en haar een „communis tische manoeuvre" genoemd. Vooral de rijstoogst kan' door deze staking ernstig getroffen worden, daar het nu juist de tijd is voor het overplan ten van de jonge plantjes. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor vijf startte een Gloster „Meteor" van de jachtvliegschool der Nederlandse Lucht macht van het vliegveld Twenthe. Tij dens de start weigerden opeens beide motoren en daardoor kon het toestel niet in de lucht blijven. Het kwam in de om geving van het vliegveld terecht. Het vliegtuig is zwaar beschadigd. De twee inzittenden, een instructeuur en een ieer- ling, zijn er met de schrik af gekomen. Over het ongeval met de Meteor op Twenthe vernemen wij nog dat juist van heden af voor alle Meteortoestellen van de Nederlandse Luchtmacht tot nader order een startverbod gold, in verband met het feit, dat men onderdelen uit Engeland verwachtte. Het ongeval van gisteren blijkt nl. niet op zich zelf te staan. Ongeveer an derhalve week geleden, sloegen van een Meteor boven het vliegveld Leeuwar den op 25.000 voet beide motoren af. De piloot wist zijn toestel met grote moeite in glijvlucht naar beneden te brengen, waarbij bleek, dat het landingstoestel niet werkte. De piloot slaagde er toen tevens in een geslaagde buiklanding te maken en zodoende ongedeerd aan de grond te komen. De commandant van het squadron op Leeuwarden, de majoor- vlieger Flinterman, overkwam kortgele den vlak bij het vliegveld te Brussel iels dergelijks, ook van zijn toestel sloegen de moWen af, maar hij wist veilig het vliegveld te bereiken. Van de zijde van de militaire lucht vaart kon men ons geen verklaring ge ven van het feit, waarom de Meteor op Twenthe vandaag, ondanks het startver bod, toch gestart was. Thomas Dewey, de man, die zo op het kantje af van Truman verloor en heden op zijn vacantie-reis door een aantal Europese landen op Schiphol is aange komen voor een kort bezoek aan ons land, zou vermoedelijk even beroemd zijn geweest als nu en zeer zeker rijker, indien hij zijn jongens-ideaal in vervul ling had zien gaan. Hij had een Bing Crosby kunnen we zen. Thomas Dewey bezat namelijk een goede stem en hij droomde er van, zan ger te worden. Wanneer hij het zover gebracht had én.... was gaan croonen, had hij een fortuin kunnen verzamelen. Toen hij het „college" achter de rug had, verwierf hij een beurs voor zang studie. Tegelijkertijd ging hij echter rechten studeren. Hij verdiende het col legegeld hiervoor door in kerkdiensten te zingen. Op een dag kreeg hij iets aan zijn keel en moest een verbintenis afzeggen Dit stemde hem tot nadenken. De car rière van zanger leek hem toch eigenlijk een beetje riskant. En hij schakelde helemaal op de studie in de rechten over. Van een advocatenkantoor ging hij naar de rechterlijke macht. Hier verwierf hij z'n eerste bekendheid, door als ambte naar van het openbaar ministerie een aantal „gangsters" ondanks bedreigingen tegen zijn leven, naar de gevangenis te sturen. Hij werd de man van de grote schoonmaak in New Yorks onderwereld. Dit maakte hem tot een figuur met kans in de politiek Bovendien, hij was bekwaam, handig en kon goed met men sen omgaan. Aldus werd hij gouverneur van New York. En hij werd tevens als zodanig herkozen hetgeen ten aanzien van een republikein daar in bijna twee honderd jaar niet was voorgekomen. Het gouverneurschap van de rijke staat New York wordt als voorportaal voor het presidentschap beschouwd. En Thomas Dewey liet zich tegen Roose velt candidaat stellen. Hij verloor. Maar in 1948 probeerde hij het weer tegen Truman. En voor de tweede maal moest hij het 'onderspit delven, terwijl in het republikeinse hoofdkwartier de flessen champagne al klaar stonden, om zijn overwinning te vieren. De jongen uit Michigan verloor van de jongen uit Mis souri Hij behoorde echter tot de eersten, die Truman kwamen geluk wensen. Maarvoor een derde maal zou hij L Loesje van Drollem, U weet wel: hel vlotte, gezellige meisje van de dansclub, heeft vacantie-piannen. „Dat is al vroeg" zult U zeggen, maar Loesje heeft de voortvarendheid van haar Vader overigens de enige eigenschap die zij van Pa heeft overgenomen. „Ze wil gaan wandelen" zei van Drol- lem. „Wat Wenkje van de Damlaan en over de oude dijk naar Huis de Rivier, dan kan ze langs de Overschiese weg terug", stelde ik vo°r. „Neeee" verwierp Pa van Drollem.... „Een hele grote wandeling, dwars door Nederland". „A, juist" merkte ik listig op. een hele tippel". „Dat is het hem nietwaar kan ze slapen!" „Nou eheffe denkenmisschien bij je zuster in Boskoop.. offe.... in Amsterdam zijn een paar heel goede ho tels...." Ach man bewaar je onzin nou maar voor de krant, probeer me liever eens een goed advies te geven zei hij ver schrikkelijk onaardig. „Hier" kwam mevrouw Sebastiaan, als steeds een en^el in de hoogste nood, en liet ons een foldertje zien. Het foldertje was de kaart van Neder land met een hele lijst vacantie-huizen erop. „Dat is wat ik zoek" bekende van Drol lem eerlijkMag ik dat dingetje es meenemen?" Hij heeft het dingetje meegenomen en het niet terug gebracht natuurlijk. Dat is erg jammer, want nu kan ik u géén advies geven en U hdit misschien ook grote dochters en flinke zoons, die van de zomer aan de wandel willen Maar wacht eensik heb de adressen genoteerd waar U zo'n kaart kunt krijgen, tl kunt aan die adressen nog een hele boel andere goede adviezen en inlichtin gen krijgenhier zijn die adressen: E. A. Link Rotterdamsedijk 239. A. van Dijk Galileistraat 74. D. Bruinhof Kam. Onneslaan 189. W. v. d. Langkruis Ampèrestraat 2 'o SEBASTIAAN. Het Ned. Rode Kruis heeft plannen. Het wil, zoals directeur Van Emdcn gisteren tijdens een persconfe rentie opmerkte, paraat zijn onder alle omstandigheden, bij eventuele rampen, oorlog maar ook in vredestijd. Zo heeft het Rode Kruis thans het plan opgevat een groot centraal maga zijn in te richten en daarnaast elf ma gazijnen, in elke provincie één. Boven dien staat de inrichting van 88 depots op het programma. In deze depots zullen o.m. worden opgeslagen: bedden met toe behoren, genees- en verbandmiddelen, enz. Dit plan vraagt echter veel geld, an derhalf millioen gulden, en het Rode Kruis beschikt slechts over een derde gebrachtbedrag' ult eïSen kring bijeen- ifed meer «eld nodig, wil het Dnnant on ms het levenswerk van voortzetten S°*d m°gelijke w«ze Zo is het dringend nodig, dat er in het Oosten en Noord-Oosten van ons land een tweede noodcolonne komt, de eer ste is in Den Haag gestationneerd die hulp kan bieden bij rampen in de industriegebieden aldaar. Maar de kosten van een dergelijke colonne bedragen aan materiaal alleen al 160.000. want zh bestaat uit ambulances, een rijdende polikliniek, een veldkeuken, materiaal wagens, een lichtaggregaat enz. Daarnaast moeten er gelden zijn voor het vredes- werk van het Ned. Rode Kruis, zoals voor het Welfare werk in militaire en burgerhospitalen. Op het ogenblik wordt deze arbeid, wat de militaire hospitalen betreft, onder 2000 patiënten verricht. Met dankbaarheid gewaagde de heer Van Emden in dit verband, dat het Ned, Rode Kruis, mede dank zij de steun van de pers, voor 600.000 aan goederen naar Indonesië heeft kunnen zenden. Voorts wil men een weinig zonne schijn brengen in het leven van ouden van dagen en het aantal hulpposten langs de wegen met 80 uitbreiden. Tijdens de jaarlijkse inzamelingscam pagne van het Ned. Rode Kruis, welke van 23 Mei t.m. 4 Juni wordt gehouden en die zal worden ingeleid met een ra diorede van de min.-president op Zon dagavond 22 Mei te acht uur, zal de Ne derlandse burger door een ruime gift kunnen tonen, dat hij deze in het wel zijn van ons volk gedane wensen van het Rode Kruis heeft verstaan. Ook zul len voor de radio over deze actie spre ken de zeereerw. heer Henri de Greeve en het anti-rev. lid der Eerste Kamer J. Schipper. het niet meer proberen, zei hij. Dat was in 1948 en er liggen nog drie jaar vóór hem. Misschien verandert hij nog wel van gedachten.... Gisterenmiddag omstreeks kwart over vier arriveerde met een toestel van de British European Airways op het vlieg veld Schiphol, de gouverneur van New- York, Thomas E. Dewey per vliegtuig uit Londen, die tijdens zijn vacantietrip door Europa drie dagen in Nederland zal verblijven. Zaterdag a.s. vertrekt hij naar Brussel om na een kort verblijf in België ook een bezoek aan Parijs te brengen. Dit is zijn eerste bezoek aan Nederland. In een kort oponthoud op het vlieg veld zeide Thomas Dewey, dat hij zich bijzonder interesseert voor de landbouw. Lachend zeide hij: „Behalve advocaat ben ik ook nog boer". De Amerikaanse gast zal in Hotel des Indes te Den Haag logeren. Hij werd op het vliegveld ontvangen door de ambas sadeur van de Ver. Staten, Herman Ba- ruch. Direct van het vliegveld vertrok de auto van de heer Dewey naar het rijks museum. Hij maakte na zijn bezoek aan het museum een tocht door de havens en grachten van de hoofdstad. Aangezien hij op vacantiereis is, was hij niet bereid de pers over politieke aangelegenheden te woord te staan. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de nog steeds bestaande schaarste aan anthraciet, alsmede het feit dat de invoer van kolen een zware belas ting op onze deviezenbalans be tekent, het noodzakelijk maken de distributie van huisbrandkolen ge durende het komende stookseizoen te handhaven. De voor uitzichten met betrekking tot de voorziening maken het even wel mogelijk behalve debruinkool briketten, de turf en het kolenslik nu ook dg cokes bonvrij beschikbaar te stellen. In verband met het bovenstaande is het huisbrand-rantsoen 1949-1950 vastgesteld op 11 eenheden. Aangezien in het rantsoen van 12 eenhe den voor het stookseizoen 1948-1949 onge veer 2 eenheden (4 mud) cokes waren be grepen, betekent het thans vastgestelde rantsoen, tezamen met de bonvrije cokes, een zekere verruiming van de consumptie mogelijkheid, aldus de minister. Voor het betrekken van bovenge noemde 11 eenheden is aangewezen bon 06 van de brandstoffenkaart TA 806. Deze bon dient zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 10 Juni a.s., bi) de brandstoffenleverancier te worden in geleverd, deze inleveringstermijn zal niet worden verlengd. Tene behoeve van nieuw gevestigde ge zinnen, van kamerbewoners, alsmede van gezinnen die voor 25 Maart jl. aangifte hebben gedaan van vermissing van bo vengenoemde brandstoffenkaart, zal nog een regeling worden gepubliceerd. Evenals in de afgelopen jaren zal de bevoorrading van de brandstoffenhandel gelijkmatig verdeeld over de maanden Mei t.m. April plaats vinden en bestaan uit anthraciet, zgn. esskolen en eieerkolen Dit betekent, dat de brandstoffenhandel slechts i-n beperkte mate anthraciet op de bonnen zal kunnen leveren, zodat het voor regelmatige voorziening strikt nood zakelijk is, dat het publiek ook de andere genoemde soorten van meet af aan op de bonnen afneemt. Slechts bij voldoende medewerking van het publiek en de han del zullen moeilijkheden bij de voorzie ning kunnen worden vermeden. Indien de huisbrandverbruikers zich aan de bo venvermelde wijze van bevoorrading aan passen, zullen zij aldus in de gelegenheid zijn zich voor 1 November a.s- van een redelijk gedeelte van het rantsoen te ver zekeren. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de le verancier gerechtigd is gedeeltelijk cokes te leveren op de oude bonnen, toewijzin gen of vergunningen voor brandstoffen, die vóór 1 Mei j.l. zijn geldig verklaard of uitgereikt. De adviescommissie voor de huisbrand - voorziening, die dezer dagen zal worden ingesteld, heeft in dit verband een be langrijke voorlichtende taak. Cokes in de haard Ter toelichting van het bovenstaande kan er nog op worden gewezen, dat mei door de aanwijzing van één bon voor elf eenheden zijn gehele rantsoen van de zelfde leverancier zal moeten betrekken tenzij men naar een andere gemeente ver huist. In dit geval kan overschrijving van het nog niet ontvangen kwantum kolen op een leverancier in de nieuwe woon plaats plaats vinden. (Telefonisch van onze Londense cor respondent). Enige opschudding is gisteren in po litieke kringen verwekt door discipli naire maatregelen genomen tegen een aantal vooraanstaande leden van de Britse Labourpartü. Het partijbestuur heeft n.l. gisteren aangekondigd, dat hei besloten heeft tot uitzetting uit de par tij van twee bekende socialistische par lementsleden, n.l. Zilliakus, afgevaar digde van Gateshead, en Solley, afge vaardigde van Thurrock. Deze beide leden hebben sinds de la- bourregering aan het bewind is, aanhou den oppositie gevoerd tegen de buiten landse politiek der regering, in het bij zonder Zilliakus, die een in Engeland geboren zoon van Finse en Amerikaanse ouders is. Mr. Solley, die eveneens voort durend de Britse buitenlandse politiek beentiseerd heeft, in het bijzonder die met betrekking tot Griekenland, bezocht laatstgenoemd land in 1946 en verklaarde toen na zijn terugkeer te Londen, dat Griekenland snel op weg was een fascis tische staat te worden. Hij was ook een van de parlementsle den, die het vorig jaar het geruchtma kende telegram aan de Italiaanse socia listische leider Nenni ondertekende en behoorde tot de twaalf socialistische par lementsleden, die tegen het Marshall plan gestemd hebben. Uitzetting uit de socialistische partij komt niet zeer vaak voor, een van óe be kendste gevallen deed zich voor ongeveer 12 jaar geleden, toen Sir Stafford Cripps uit de partij gezet werd. Uitzetting uit de partij brengt met zich, dat aldus ge disciplineerde leden bij verkiezingen geen labourcandidatuur kunnen krijgen en dat zij alle steun van de partij-organisatie missen. Verder werden gisteren vijf particuliere parlementaire secretarissen aan de dijk gezet op initiatief van de eerste minister. Deze zond onmiddellijk aan de ministers, onder wie de betreffende parlementairs secretarissen werken, de opdracht hen te ontslaan. De oorzaak hiervan was, dat deze vijf parlementaire secretarissen bij de stemming over Ierland tegen de regering gestemd hebben, ondanks het feit, dat een dringende oproep tot alle socialistische parlementsleden gericht was, voor de regering te stemmen. Parlementaire par- ticuliere secretarissen zijn ongesala rieerd en maken in geen enkel opzicht deel uit van de regering, maar hun ambt wordt beschouwd als een eerste schrede op het pad van officiële promotie in de partij en in het parlement. Nog is de voetbal voor Schiedam niet helemaal uitgerold, of reeds wordt een aanvang met het honkbal gemaakt. Zoals we reeds eerder mededeelden, is Schie- dam thans ingedeeld in de 2e klas van de K.N.H.B., waarin zij o.m. Sparta, Neptunus, Schoten, Laakkwartier en Celeritas als tegenstanders zullen ont moeten In verband met deze komende zware wedstrijden heeft Schiedam thans als trainer de heer Wille aangenomen, de bekende hitter en korte stop van H.CK uit Bloemendaal. Reeds menig maal is er op het „Boshoek"-terrein ge traind en a.s. Zaterdag zal het tweede team de eer hebben de eerste wedstrijd voor dit seizoen in competitieverband te spelen en wel tegen R.F.C. II- De wed strijd vangt aan om 5.30 uur. Nadat de voorzitter van het Schie damse Kegelcomitê, de heer H. J. Schef- fers «Jr. het concours had geopend met een korte toespraak waarin hij dank bracht aan de R.k'.b., die twee stel nieuwe kegels in bruikleen afstond be- gon een geanimeerde strijd. De uitslag van het concours is: Vijftallen: 1. Woudslopers 334 hout; 2 Tous les Neuf 293 hout: 3. Noveni 279 hout. Drietallen: 1. Woudslopers II 181 hout; 2. Woudslopers I 167 hout; 3. Noveni 163 hout. Kampioenschap van Schiedam: 1. L. v. d. Most 71 hout; 2. P. v. d. Vlies 70 hout. Hoogste korpswerper P. Kegel, 75 hout. Het Klaverjas-ooncours, dat werd uit geschreven doo-r de Schiedamse Klaver- jas-veremiging „Klaver Vier" ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan, is ais volgt verlopen. De prijswinnaars zijn: le prijs 't Nieuwe Westen 12.797 pnt.; 2e pr. Ons Genoegen 12.757 pnt.; 3e pr. De Spil 12.550 pnt.; 4e pr. De Gravers Vr. 12.548 pnt.; 5e pr. De Vaan 12.393 pnt.: 6e pr. De Sport 12.343 pnt.; 7e pr. Wes ter Boys 12.339 pnt.; 8e pr. De Kajuit 12.311 pnit.; 9e pr De Heinekens Bron 12.056 pnt.; 10e pr.' Koos Vr. 12.037 pnt.; 11e pr. De Onderlinge Vr. 11.932 pnt.; 12e pr. KAVA 11.921 pnt.; 13e pr. Ons Huis 11.806 pnt.; 14e pr. Schiezicht 11.767 pnt.; 15e (enveloppenprijs) Het Vinkje 10.818 pnt. en 16e pr. (id.) De Kinder vriend 8.263 pnt. Zondagavond 22 Mei a.s. vindt om 7 uur de prijsuitreiking plaats in het club gebouw van „Klaver Vier", Hoofd straat 191. De Russen zijn steeds harde realisten geweest; de Russische communisten zijn het in zekere zin nog straffer dan hun tsaristische voorgangers. Het vorig jaar meenden zij, dat zij door de blokkade van Berlijn de Westelijken zouden kun nen dwingen deze stad te ontruimen, waarmede natuurlijk het Westerse pres tige in de ogen van alle Duitsers zou worden vernietigd. Zij hebben zich ver gist: de Westelijken zijn in Berlijn ge bleven en het ontzag, dat. zij door hun prestaties hebben gewonnen, is zó groot, dat het mogelijk werd een West-Duitse staat binnen de kortst mogelijke tijd te organiseren. Zoals uit de volksraadple ging in de Russische zóne blijkt, heeft de vastberadenheid van de drie Weste lijke bezetters ook daar diepe indruk ge maakt, zodat de Zondag jl daar gehou den verkiezingen (in tegenstelling met die in Hongarije en Bulgarije) een slag in het gezicht der Russen zijn geworden. De Russen hebben de conclusie getrok ken. Kort nadat in het kader van de Ver enigde Naties voorbereidende besprekin gen Jessup-Malik waren begonnen, had in Moskou een aflossing van de wacht plaats, een der vele welke daar sinds 1917 reeds plaats grepen. De oorlogsminister van buitenlandse zaken Molotof werd wegge promoveerd, maar vooral: de fel anti- Westeiijke Vossiessenski, de grootmeester van het vijfjarenplan, waarmede hij de Verenigde Staten wilde uitdagen, werd uit het politbureau gestoten en verdween geheel uit het politieke leven van commu nistisch Rusland. De wijzigingen in het Russische bestuur werden doorgevoerd van 4 tot 15 Maart, nadat op 15 Februari liet eerste contact Jessup-Malik had plaats gevonden. Op 15 Maart werd Vossiessenski ontslagen, maar op diezelfde datum ook kwam het ant woord van Malik op de vragen, welke Jessup de 15de Februari had gesteld. En dan volgen de bijeenkomsten tussen de Amerikaanse en de Russische gedelegeerde zich in snel tempo op: 21 Maart, 5 en 10 April. De Russen schijnen haast te heb ben, de Amerikanen nemen bedenktijd om Engeland en Frankrijk op de hoogte te stellen en te raadplegen. Tot op 26 April het sovjet-agentschap fass het stilzwijgen verbreekt en daarmede de laatste phase der besprekingen inluidt. Intussen had zich nog een Russische wij ziging voorgedaan, welke echter bijna on opgemerkt was gepasseerd: Sobolev, de Russische adjunct-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die met Malenkov tot „de jonge Stalinse adelaars" wordt gere kend, had uit zijn functie ontslag genomen om te Moskou een rol van het eerste plan te gaan spelen. In Washington nu bestaat de overtuiging, dat deze Sobolev, de meest Westelijk-georiënteerde onder de jongere Russische diplomaten, de bewerker is ge weest van het eerste contact tussen V/est en Oost in Lake Success. In Washington n.eent men voorts, dat Sobolev tijdens de vacantie, welke hij vóór zijn ontslag nam, Stalin er van heeft overtuigd, dat het uiterst wenselijk was de samenwerking met de drie Westelijke mogendheden te hervatten, ten einde de Russische politiek, nadat de ernstigste moeilijkheden in de internationale sfeer waren opgeheven, meer en meer op het nationale plan te kunnen concentreren. Wij geven deze zeer aannemelijke visie op de ontwikkeling der laatste maanden weer, enerzijds wijl aldus veel dingen, die onbegrijpelijk schenen, verklaarbaar wor den; anderzijds wijl zij een lijn voor de toekomst aangeeft. De aflossing van de wacht in Moskou is dan meer dan een louter personenwisseling; zij zou een nieuwe faze in de internationale betrek kingen van de Sovjet-Unie met het Wes ten inleiden. Dat daarbij voor een verdere toekomst alle voorbehoud moet worden gemaakt, spreekt op grond van het com munistisch dogma vanzelf. Tactisch, om opportunistische redenen kan Moskou tij delijk, misschien zelfs heel lang inbinden, ideologisch moet het het oog gericht hou den op een de gehele wereld omvattende proletarische revolutie, want eerst dtaarna kan de werkelijke communistische ge meenschap op de rokende puinhopen van het kapitalisme oprijzen. Zelfs tactische bewegingen moeten op dat einddoel ge richt zijn en blijven. Deze laatste wetenschap is zeer benau wend. Zelfs als de Russen, zoals in som mige kringen wordt verwacht, op de Maandag a.s. te Parijs beginnende confe rentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier de uiterste soe pelheid zouden betrachten en een wonder baarlijke toenaderingsgezindheid aan de dag zouden leggen, kan het wantrouwen eenvoudig niet ter zijde worden gezet. Om tot een resultaat te kunnen komen, moet men echter minstens een fictie van ver trouwen kunnen opbrengen: maar zelfs dat is tegenover mensen, die de echte communistische leer beleven, uitermate moeilijk. De fictie van vertrouwen kan men alleen handhaven, als men e'en gerechtvaardigde verwachting kan koesteren, dat de Rus sische toenaderingsgezindheid zo'n periode zal bestrijken, dat in die tijd het commu nisme, zoals in het verleden reeds zo vaak met dergelijke geestelijke aberraties het geval is geweest, zijn ideologisch funda ment prijsgeeft; of aat men zelf zo mach tig kan worden, dat agressie een al te riskante onderneming wordt. Merkwaardig in dit verband is een pu blicatie in het Amerikaanse weekblad „New Republic", waarin op grond van onderzoekingen door achttien ter zake des kundigen wordt betoogd, dat bijv. de staal- productie in Rusland en staal is een der belangrijkste materialen om oorlog te voeren welke momenteel met inbegrip van die der satellietstaten per jaar onge veer 22 millioen ton haalt (de Verenigde Staten alleen produceren meer dan het drievoudige) eerst in 1980, waarschijnlijk zelfs pas een tiental jaren later, het Ame rikaanse peil zal bereiken. En voor steen kool, eveneens een uiterst gewichtig on derdeel van het oorlogspotentieel, is de toestand practisch dezelfde. Men zou dus ongeveer een halve eeuw „rust" krijgen. En het is de moeite waard de lange vredesconferentie, welke nu al bijna vier jaar duurt, daarvoor te hervat ten. Mits men twee dingen in het oog lioudt: dat rust nooit door zwakte wordt verkregen, en dat deze rust een ononder broken waakzame werkzaamheid veron derstelt. <013*9 (Van onze militaire medewerker) De kortgeleden plaats gehad hebbende reorganisatie in de hogere leiding der Departementen van Oorlog en Marine is eigenlijk te splitsen in twee delen: een staatsrechtelijke en een militair-organisatorische. De staatsrechtelijke bestaat in het creëren van de functie van Staatssecretaris bij de beide Defensie-departementen; de mili tair-organisatorische in de instelling van een „Chef-van-Staven- Comité", waarin zitting hebben: de Chef van de Generale Staf, de Chef van de Marine-Staf en de Chef van de Luchtmacht-Staf, waarvan de eerstgenoemde tot voorzitter is benoemd en waarbij de functionaris als zodanig de rang van Generaal is verleend, een novum in onze jongste militaire geschiedenis. onze Minister van Oorlog en van Marine a.i., dat speciaal het internationaal over leg de aanwezigheid van één Defensie- mimster gewenst doet zijn. Waarom de rege™ hiermt niet de conclusie getrok- T e^n m'nis ter van Defensie W. W!W,J vr°eger meer geihad heb- crus oorlog en marine samengevoegd zal vermoedelijk gezocht moeten wor- n enerzijds in de sterke voorkeur in manne-kringen voor een eigen departe ment en anderzijds in de onmogelijkheid ln. staatsrechtelijke zin zonder grondwet- wijziging een afzonderlijk ministerie van Luchtmacht te formeren. Onze grondwet kent immers alleen Zee- en Landmacht waarover de Koning het oppergezag heeft. Zo zien wij hier dus een phase in een ontwikkeling, die zekér verder haar be loop zal krijgen. Deze oplossing is n.l. niet consequent en vertoont nog in zekere ma te een hinken op twee gedachten. Even wel ook dit moet zijn tijd hebben. Iedere organisatievorm heeft zijn eigen wor dingsproces en wij mogen bij het zien van een phase in dit proces nooit verge ten de voorgeschiedenis in onze beschou wing te betrekken. Maar het zoeken van een juist uitgebalanceerde organisatie zal zeker zijn kristallisatie vinden in de prac- tijk van het leven. Dit laatste spreekt sterker bij de mili tair-organisatorische reorganisatie van de hogere Defensie-leiding. Na de oorlog zijn wij, om het populair te zeggen, Engels georiënteerd geweer.. In de hogere leger leiding ressorteerden de Chef van de Ge- n-rale Staf, de Kwartiermeester-Generaal en de Adjudant-Generaal ieder recht streeks onder de minister; een soort ne vengeschiktheid dus van de drie hoogste legerautoriteiten, die resp. tot taak had den: de legerorganisatie en de opleiding; Daarnaast is men in de hogere leiding van het leger van het nevengeschikt-zijn overgegaan naar het ondergeschikt-zijn; immers de Chef van de Generale Staf heeft nu tevens bevelsbevoegdheid gekregen over de kwartiermeester-Ge neraal en de Adjudant-Generaal. Wat de staatsrechtelijke organisatie be treft is de benoeming van Staatssecreta rissen te zien als een sta-p naar het Ame rikaanse systeem, waarbij een minister van Defensie de drie afzonderlijke De partementen van Land-, Zee- en Lucht macht, ieder weer met een eigen minister overkoepelt en coördineert. In Amerika is men tot deze oplossing gekomen, gedwongen als het ware, door de harde oorlogspractijk, die het noodza kelijk maakte alle landsdefensiemiddelen te coördineren en de verdeling der krach ten zo efficient mogelijk te maken. In oorlogstijd is ieder groepseigenbe- lang ook van onderdelen der militaire macht onduldbaar; in vredestijd, waar in de krijgsmacht in haar onderdelen zo goed mogelijk moet worden voorbereid en gevormd is het een eis van doelma- j j met d'e ter beschikking gestelde middelen het hoogst, mogelijke rendement te krijgen, hetwelk dus in feite resulteert in een juist afwegen van de onderlinge verhoudingen. Om nu maar een willekeurig voorbeeld te noemen: hoeveel tanks, vliegtuigen of onderzeeboten een land moet aanschaffen, of om het ruimer te zeggen, welk gedeel te voor de Lucht-, Zee- of de Landmacht moet worden ter beschikking gesteld, is een kwestie die uiteindelijk het best door één verantwoordelijke persoon of instan tie, uiteraard na zeer deskundige voor lichting, wordt beslist. Merkwaardig is dan de motivering van de aanschaf en het beheer van het beno digde materieel; en de zorg dat het be nodigde personeel beschikbaar werd ge steld. 5 De Iegerluchtmacht is langzamerhand een aparte plaats gaan innemen met ge heel eigen organisatie, le: ling en zelfs uniformIn hoogste Instantie ressorteert ook de Luchtmacht ook nu nog onder het ministerie van Oorlog. Het was dus zaak om al deze delen van onze Defensie te coördineren. Hiertoe heeft men de oplossing gekozen van de instelling van een „Chefs-van-Staven-Co- mite", waarin dan de Chef van de Gene rale Staf (Landmacht) het voorzitter schap bekleedt. M.i. zal dit college be zien moeten worden als een advies-college voor de ministers van Oorlog en van Ma rine, een enigszins vreemde figuur, die echter in onze huidige toestand met een „permanente" ad interim-minister bij Marine althans bruikbaar te noemen is. Dit „Chefs-van Staven-Comité" is te ver gelijken, met de Amerikaanse Joint Chiefs of Staff een dvies-college van de Secre tary of Defense, waarin de Chefs van Staven van de drie weermichtsonderde- len zitting hebben. Het grote voordeel is hierdoor verkregm dat de minister maar met 3 adviseurs rechtstreeks van doen heeft, di ieder hun eigen terrein, land-, zee- en luchtmacht, geheel beheer sen en bovendien in gezamenlijk beraad 's lands defensie totaal kunnen overzien. Logisch vloeit hieruit voort, dat de Ad judant-Generaal en de Kwartiermeester- Generaal in den vervol;? ondergeschikt zullen zijn aan de Chef van de Generale Staf en de Chef Luchtmacht Staf maar dit zijn zuiver interne kwesties voor het mi nisterie van Oorlog. Het zal de vraag zijn of het „Chefs-van- Staven-Comité" ook een Staf zal krijgen toegewezen, naar het Amerikaanse voor beeld- Immers met de huidige organisatie is het probleem om ook in oorlogstijd één werkend geheel te hebben nog niet opgelost. Wel zal de Kroon door de be noeming van een Opperbevelhebber de verantwoordelijke man kunnen aanwij zen, maar deze Opperbevelhebber zal eeu Staf moeten hebben om te kunnen wer ken en het is duidelijk dat in tijd van uiterste nood het bijeenroepen van een aantal, nog zo bekwame officieren van de drie onderdelen niet ogenblikkelijk een vlot werkend geheel verzekert. Juist ook deze oorlogsvoorbereiding zal noodzakelijk zijn. Want zowel een uit muntend geoefend en uitgerust leger als een uitstekende doelbewuste leiding zijn een absoluut vereiste om in „tijden van nood" het Vaderland te redden en onze taak in de Westerse geallieerde gemeen schap naar behoren te volbrengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3