Hoe Hongaarse kiesgerechtigden werden Gevaarlijk spel om rechten De eerste Hollandse nieuwe A. Lovink opvolger van dr. Beel Berlijn terug naar de luchtbrug Op de Iribune RING OM SJANGHAI WORDT NAUWER GEEN KLACHTEN naar Indonesië Mevrouw Spoor over radio-arbeid België's parlement ontbonden De „kleine blokkade" verscherpt Nederlands schip gaat landgenoten afhalen De eerste bommen Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Van kleermakersknecht tot politie-generaal J Katwijkse logger won de race i ls Hoge vertegenwoordiger van de Kroon Treinverkeer door staking bedreigd Dankbaar werk in hospitalen V olksdemocratisclie methoden Geivijzigd ontwerp van wet ingediend riste JAARGANG VRIJDAG 20 MEI 1949 No. 20932 99 (Bijzondere correspondentie). Het is goed te weten om niet op een dwaalspoor te worden gebracht, hoe in een „vrije" en „democratische" volksrepubliek, in van tranen doordrenkte landen achter het ijzeren gordijn, die door de beulshanden van een dictator worden geleid, de ver kiezingen plaats vinden. fT tin Sn SffiSS*r^^P^en - 'f Verkiezingsstrijd is reeds begonnen De grote twee! Fanny en Joe drukken elkaar de hand op het vliegveld La Guardia. Onze emi nente sprintster vertrekt naar Los Angeles en Louis, Amerika s on geslagen boksfenomeen, gaat als laden op vrachtauto's en in een feeste- promotor kijken wat zijn match I lijke colonne, waarin een aantal perso- ïalcott in Gl opbrengen. De haringrace is ten einde. Om veertien minuten over acht meerde vanmorgen de Kat- wijker logger KW 227 „Karei Doorman" onder commando van schipper-eigenaar Willem van Leeuwen in de Vissershaven van IJmuiden met aan boord 36 kantjes nieuwe Hollandse haring en won daarmee de race, die in de afgelopen vier en twin tig uur is begonnen tussen de haringvloten op de Noordzee. NIESBUI MET DODELIJK GEVOLG 5000 politieke emigranten uit alle Oost-Europese staten, die in het Kamp voor Verplaatste Personen Zuffenhausen bij Stuttgart ver blijven, hielden 'n anti-communistische demonstratie. De demonstratie werd gevolgd door een veld-godsdienstoejening van zowel de Protestanten, als de Rooms-Katholieken, Grieks-Katholieken en Grieks-Orthodoxen. De houding van de sovjets t.a.v. het goederenvervoer over de weg naar'Berlijn is zo raadselachtig en verward, dat in geallieer de kringèn reeds gesproken wordt van „de kleine blokkade" en de vrees werd geuit, dat, indien de huidige situatie zou voort duren, het nodig zou kunnen worden het vervoer van voorraden naar Berlijn over de weg geheel en al op te schorten. DROOG WEER DE EERSTE OLYMPISCHE J. O. N. G. E. N. S. SPELEN BISSCHOPPEN WERDEN AFGELUISTERD Mevrouw Spoor, de echtgenote van de legercommandant in Indonesië en bekend door haar radio-uitzendingen over zieke en gewonde miV 'liren, vertoeft op het ogenblik in ons land. Tijdens een pers conferentie, gisteren m Den Haag gehouden, vertelt zij over haar werk Louis St. Laurent, minister-presi dent van Canada, is kennelijk in zijn schik met de tulpen, gezonden door Koningin Juliana ter herinne ring aan de waardevolle en onver getelijke bijdrage, welke Canada leverde in de bevrijding van ons land. De beschouwingen in de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie hebben er toe geleid, dat de veie ministers (allen, behalve die van Buiten landse Zaken en Overzeese Gebiedsdelen) die hun naam er onder hebben geplaatst, op verschillende en belangrijke pun ten wijzigingen in het ontwerp hebben aangebracht. Een gewijzigd ontwerp van wet en een nota van wijzigingen, als mede een omvangrijke memorie van antwoord hebben zij thans aan de Tweede Kamer doen toekomen. Wegens het belang van deze zaak hebben wij op pagina 3 het betoog van de ministers uitvoerig opgenomen. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET^ Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Allereerst wordt aan alle gemeente huizen een lijst met namen opgehangen, waarop men kan lezen, wie het kiesrecn hebben gekregen. Hier wordt de mensen de eerste verrassing bereid, want dan reeds blijkt, dat meer dan g helft dergenen die op de lijst voorkomen isf^leds overleden öf het zijn totaal on bekend! personen. Het feit, dat ongeveer tachtig procent van de bevolking als kiesgerechtigden „verduisterd" wordt. IS een vertrapping van het burgerrect, welke men niet eens nodig acht voldoen de te camoufleren. En het is zelfs ver boden hiertegen zijn stem te verheffen, te schrijven of ook maar in het geheim te ageren, want wie openlijk of m het go- r\r\ -rrvll VeStlgeil, Udt heim er de aandacht op zouvestigen het grootste gedeelte van deze jnesge^ rechtigden" reeds overleden is of in tJ heel niet bestaat, zou deor de agenten van de uit de kleermakersknecht eusen bere gegroeide poUtie-generaal Gabor Péter zonder pardon worden gearresteerd óf zij zouden hem spoorloos laten ver- dT>aTis de zogenaamde „zuiveringsactie" in het belang van een „ongestoord ver loop van de verkiezingen". Goddank zijn er nog vele eerlijke en oprechte christenen, die wensen te weten waarom zij geen kiesrecht meer hebben. Maar de administratieve procedure om 'dit te ac-iterhalen en eventueel het kies recht terug te krijgen is zo ingewikkeld dat zij er tenslotte maar liever van af zien hun kiesrecht te heroveren, willen teM®ra!lsttirdan nog zijn, die geen tijd en moeite ontzien om de officiële papie ren in handen te krijgen, waaruit blijkt, dat het schrappen va i hun naam van de kiezerslijst een regelrechte rechtsver krachting was, dan is hun zaak nóg niet in orde. Want dan moeten zij zich nog wend-en tot het kiesbureau van een partij Naar aanleiding van de „ver kiezingen" welke in Hongarije hebben plaats gehad en waarbij naar het voorbeeld van Hitier 95 tot 100 pet van de „kiesgerecii- tigden" voor de regering stemde, publiceren wij hier een artikel van een vooraanstaande Hongaar, die nog maar enkele weken geleden uit Hongarije is gevlucht, In dit artikel zet hij de schandelijke me thoden uiteen en de ergerlijke be driegerijen, welke bij deze „ver kiezingen" zijn toegepast. In een tweede artikel, dat wij over enige dagen zullen publiceren, vestigt hij de aandacht op de positie der mi- lioenen christenen achter 't ijzeren gordijn en op wat deze millioenen mensen nog te wachten staat voor het indienen van een klacht en het herstellen in hun kiesrecht. Op dat partijbureau 's dan de eerste vraag of zo iemand lid is van deze partij En ah hij da-n zou antwoorden, dat nij partijloos is, maar alleen van zijn bur gerrecht gebruik wenst te maken om te stemmen, dan krijgt hij onmiddellijk net antwoord: „Zo, dus u bent partijloos! Dat wii dus zeggen, da-t uw opvattingen met stroken met de idealen van onze vrije volksde mocratie? A~s da-t zo is. bent u een vijand van het volk en dan hebt u het recht niet om uiting te geven aan datgene wai u niet wenst en waarmee u het met eens is. U doet beter onmiddellijk te verdw.j- n-en of u zoudt liever moeten willen, dal ik een agent roep om u te doen arreste ren". En als deze mam gedwongen lid zou zijn van een of andere partij, maar in de ogen der partijleiding als onbetrouwbaar staat aangeschreven, omdat hij bijvoor beeld'een goed christen is, trouw naar de kerk gaat of buitenlandse kranten leest en naar de buitenlandse radio luis tert, dan wordt hij aldus afgewezen: „Neen kameraad, uw verleden, uw houding of uw familie zijn niet zo, dat u rijp kunt worden gêacht om d-e zegen- brengende betekenis van onze idealen ie kunnen verstaan. Voorlopig kunt u het kiesrecht nog met terugkrijgen". En daarmee is de zaak dan afgedaan. Hoger beroep bestaat niet, en dat heeft trouwens ook geen zin, want indien .hij zou vasthouden aan zijn elementaire rechten, zou hij met een of andere uit vlucht worden afgescheept, zoals kardi naal Mindszenty opeens een deviezen- smokkelaar werd en hij zou waarschijn lijk worden gearresteerd. Na zulk een voorspel beginnen dan de verkiezingen voor ongeveer 20 pet. van het gehele volk. Maar de gewetenloze tyrannen, met bloed aan de handen en afkomstig uit den vreemde, zijn dan nog steeds niet zeker van hun zaak en voe len zich nóg /niet geheel veilig. Reeds tweemaal is sinds 1945 een aldus voorbe reide verkiezing op een ontgoocheling uitgelopen en van de tot de stembus toe gelaten 20 pet. stemde nog tachtig pro cent tegen het communisme. Daarom ge bruiken zij de meest geraffineerde be driegerijen. In naam van doden, die reeds lang op het kerkhof liggen, stemt dan één communist tot acht of tienmaal toe op verschillende plaatsen in het land, waartoe de communistische partij op de verkiezingsdag honderden vrachtauto's ter beschikking heeft. En als iemand, die in communistische uniform is gekleed, niet één maar tien tallen stembiljetten in d-e bus werpt, mag dit in het stembureau niet worden opge merkt, want wie hierop zou attenderen zou d-e volgende dag niet meer tot de levenden behoren. Voor deze ,'verdwijnactie staat Gabor Péter, alias Eisenberg, de kleermakers knecht en nu politie-generaal, een volle dig daartoe opgeleide garde ter beschik king. Aldus worden in de landen achter het ijzeren gordijn het menselijk recht en de menselijke vrijheid bespot en het wordt een inmenging genoemd in de binnen landse souvereiniteit, als van buiten af de aandacht der wereldopinie op deze bedriegerijen wordt gevestigd. Hoe lang zullen wij het afslachten van honderd twintig millioen christelijke medemensen nog toelaten? (Telef. van onze Brusselse correspondent) Nadat gisteren in de Kamer en de Se naat in alle haast nog verschillende wets voorstellen waren goedgekeurd, werd de minister van binnenlandse zaken, Ver- meijlen, door de prins-regent in audiën tie ontvangen, diehet besluit heeft on dertekend, waarbjj van heden af het par lement wordt ontbonden. De ontbinding van de provincieraden zal later vo.cen. De a. s. wetgevende verkiezingen blijven vastgesteld op 26 Juni. Die dag zal met alleen voor de nieuwe samenstelling van Kamer en Senaat, maar ook van die voor de provincieraden worden gestemd. Het nieuwe parlement zal daarna op 12 Juli voor het eerst bijeenkomen. Inmiddels is de kiesstrijd reeds begonnen, hoewel op verschillende plaatsen de officiële candidatenlijsten nog niet samengesteld zijn. Voor de C. V. P. zal deze samen stelling morgen en Zondag geschieden. De burgemeester van Katwijk, mr W. J. Woldringh van der Hoop, de wethou ders van Katwijk, leden van het Haven comité, de Katwijker Middenstandscen trale, reders en schipper~e'8enaren- jour nalisten en fotografen, waren op de kade aanwezig, toen de Karei Doorman enige minuten voor acht de pieren bmn nvoer. Zowel op de Karei Doorman ais m ae haven was de driekleur in top. Nadat het schip gemeerd was, ^erjj. onder enorme belangstelling de uit kantjes bestaande eigen vangst overge- haring zou worden gekeurd en aan de afslag zou komen. Schipper Van Leeuwen vertelde nog, dat deze reis de kortste was, die hij ooit heeft gemaakt. Woensdagmorgen om kwart over tien was hij „aan schot" ge gaan. nen-auto's meereed, die met vlaggen wa- CharlesWülcott in y jren versierd, ging het in snelle vaart naar Katwijk, waar nog hedenmorgen de Op de Stadhouderskade te Amsterdam kreeg de bestuurder van een auto plot seling een niesbui, waardoor hij even de controle over het stuur verloor De 46- jarige wielrijder J. H., die juist passeer de. werd dientengevolge aangereden en tegen de grond geslingerd. Met een schedelbasisfractuur moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd. Daar is hij thans overleden. De berichten over de maatregelen der sovjets zijn als volgt samen te vatten: Na het Woensdagavond van Westelijke zijde uitgebrachte protest tegen het op houden van vrachtauto's bij Helmstedt, gaven de sovjets toestemming voor ge allieerde voertuigen niet voor Duitse van Helmstedt rechtstreeks naar Ber lijn te rijden over de autoweg via Ma- rienborn. Duitse vrachtauto's moesten een andere route volgen, nl. via Oebis- felde, een smallere en langere weg Donderdagavond echter begonnen. de sovjets op de route 'via Oebisfelde alle Duitse vrachtauto's opnieuw aan te hou den. De Britse en Amerikaanse plaats vervangende militaire gouverneurs pro testeerden bij gen Tsjoeikof tegen deze schending van de overeenkomst van New York. De sovjet-autoriteiten- van hun kant beweerden, dat de Britse en Amerikaanse militaire besturen de overeenkomst van New York diet uitgevoerd hadden. Vol- gefis hen zouden in de Britse zpne 22 •w eerbericht De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Af en toe matige, overigens zwak ke wind tussen Noord en West. In de vroege ochtend hier en daar mist Morgen overdag droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zaterdag 21 Mei: Zon op 4.38 uur, zon ondér 20.35 uur. Maan op 2.42 uur, maan onder 13.32 uur. schepen met mangaanerts voor de sovjet- zóne worden vastgehouden en zouden de Amerikanen geweigerd hebben een aan tal locomotieven uit de sovjet-zóne terug te geven. Van Franse zijde werd geen protest uitgebracht, daar het wegverkeer uit de Franse sector niet gehinderd was. Later op de avond kwam uit Helmstedt het bericht, dat de sovjets zonder aan kondiging begonnen waren Duitse vracht auto's wederom de autoweg via Marien- born te laten gebruiken. Zij, die geloofden dat hiermede een eind aan de onmogelijke toestand was gemaakt, kwamen bedrogen uit, wan1 weldra deelden de sovjet-autoriteiten in Berlijn officieel mede, dat de Duitse vrachtwagens enkel waren doorgelaten om de opstopping bij Helmstedt waar meer dan 300 auto's stonden, w.o. vele met aan bederf onderhevige goederen als groenten en vis weg te werken. Zodra zulk geschied was, zou de nieuwe, eerder op de dag aangekondig de procedure worden ingevoerd. Deze procedure, die vóór 1 Maart 1948 niet bestond en dus een schending van het accoord van New York betekent, ver eist voor het vrachtvervoer over de weg een speciale vergunning van de Duitse economische commissie in de sovjet-zone. Tevens houdt zü in, dat Duitse vrachtauto's niet de grote weg bij Helmstedt mogen nemen, doch een omweg moeten maken en te Bustedt de grenspost moeten passeren. De pro-westerse spoorliedenvakbonjl in Berlijn heeft de spoormannen in West- Berlijn aangespoord, in de nacht van Vrij dag op Zaterdag a.s, in staking te gaan ter ondersteuning van de door de bond gestelde eisen om betaling der Ionen in westmarken Men verwacht, dat 11.000 spoormannen aan deze oproep gehoor zullen geven e naldus het onder Sovjet- Russische contröle staande treinverkeer te Berlijn zullen lamleggen_ Indien deze staking inderdaad zou uitbreken en het vrachtvervoer over de weg door de sovjets gehinderd blijft worden, zou de Luchtbrng dus opnieuw het enige middel zijn tot handhaving van het contact tussen het Westen en Berlijn. Niet altijd waren de jongste Olym pische Spelen te Londen, nu al weer bijna een jaar geleden, voorbeeldig; niet altijd beantwoordden zij aan hun we zenlijke opzet: de verbroedering der vol keren De prestatie-drang heeft wel eei s een schaduwvlek geworpen, wat overi gens ook weer beslist niet wil zeggen, dat de Spelen mislukt zijn, integendeel: het Olympisch ideaal glorieert nog im mer en juist door de schaduwen heen flonkerde nog schoner het licht van de sportiviteit daar waar zij wel werd hoog gehouden Hoe gróter echter de prestatie, des te meer zij op de voorgrond zal dringen. Blijft de technische prestatie zeer be scheiden dan zal zij ook meer onder geschikt blijven. En dit naleven van het Olympisch ideaal; de prestatie onderge schikt, is het doel van de Olympische Jongensspelen van 8 tot en met 18 Juli a.s. Dan zullen in de Deense stad Loeg- stoer voor de eerste maal ln de geschie denis zulke spelen worden gehouden. Meer dan 500 jongens uit Nederland, Engeland, België, Frankrijk, Italië, Zwe den, Noorwegen, Finland, Zwitserland en Denemarken zullen elkaar dan in spor tieve kamp ontmoeten. Als men nu weet, dat dit jongens zul len zijn in de leeftijd tussen 12 en 17 jaar, dan is het duidelijk dat hier het prestatievermogen nog niet hoog kan zijn opgevoerd, dat de prestaties hier zeer bescheiden zullen zijn en inderdaad geheel ondergeschikt gemaakt kunnen worden aan het doel: de verbroedering van de jeugd der volkeren via de sport. Het programma zal omvatten: athle- tiek, zwemmen, voetbal, roeien, tennis, wielrennen en tafeltennis. Evenals op de „grote" Spelen zijn er voor de winnaars gouden, zilveren en bronzen medailles, welke onder het spelen van de volks liederen officieel zullen worden uitge reikt. Behalve de leeftijdsgrenzen zijn geen nadere kwalificaties van de jongens vereist. Meer dan de met hun prestatiever mogen worstelende prominente sport- cracks op de „grote" Olympische Spelen zullen de jeugdige deelnemers aan deze eerste Olympische Jongensspelen de ver wezenlijking van het Olympisch ideaal kunnen benaderen Het is een gelukkig initiatief dat daar'in Loegstoer tot uit voer wordt gebracht SUPPORTER De eerste bommen van de onder communistische leiding staande strijd krachten zün in Sjanghai gevallen Gebouwen in de wijk Yangtsepoe wer den getroffen. Een kleine bom kwam in de Franse wijk der stad terecht H. 51. de Koningin heeft op voor dracht van de raad van ministers, aan dr. L. L M. Beel, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoge vertegenwoordiger van de Kroon jn Indonesië, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Tot opvolger van dr. Beel is, zoals wij reeds i« een deel onze' editie aankon digdenals Hoge vertegen woordiger van de Kroon in Indonesië be noemd de bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur A. H. J. Lovink, secretaris - ge neraal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. n.„i i Het eervol ontslag aan dr. Beei gerekend worden in te ïaan op het lij - stip, waarop de Hoge vertegenwooröige van de Kroon het bestuur zal hebben overgedragen. De nieuwbenoemde zal zo spoedig mogelijk naar Batavia vertrek ken. Een mandie Indonesië kent Antonius Hermanus Johannes Lovink is de zoon van wijlen het oud-Tweede- Kamerlid, dr. H. J. Lovink, die directeur- generaal van de landbouw en later direc teur van de landbouw in Ned.-Indië en na zijn repatriëring burgemeester van Alphen was. Hij werd op Juli 1902 te 's-Graven~ hage geboren en studeerde te Rotterdam en Heidelberg en vervolgens de Chinese taal en letterkunde te Moekden. Na zijn aankomst op Java werd hij in October 1929 tijdelijk belast met de waar neming der betrekking van ambtenaar voor Chinese zaken, in welke functie hij enige tijd later definitief werd aange steld. Op 16 November 1933 werd de heer Lovink aangewezen als ass.-adviseur van het hoofd van dienst der Chinese zaken en Oost-Aziatische aangelegen heden en op 5 April 1934 werd hij adjunct-adviseur bij diie dienst. In Dec. van datzelfde jaar werd hij belast mei. de functie van adviseur en hoofd van dienst voor Chinese zaken, voor de duur van het verlof van de toenmalige functio naris, de heer Mouw. Op 25 Juli 1935 werd de heer Lovink adviseur en hoofd van de dienst voor Oost-Aziatische zaken en in 1936 lid van de commissie voor de handelsbetrekkin gen met China. In 1937 keerde hij na een verloftijd naar Indië terug als adviseur en algemeen hoofd van de dienst der Oost-Aziatische zaken. Gedurende de oorlog verbleef de heer Lovink in Londen, waar hij secretaris generaal is geweest van de algemene oor logvoering. waarna hij op 11 Februari 1943 tot ambassadeur bij Je Chinese regering te Tsjoenking benoemd werd. In Februan 1947 ging hij als ambassadeur naar Mos kou. Sedert 1 Januari 1948 is dr. Lovink secretaris-generaal van 't ministerie van Buitenlandse Zaken. De meuw-benoemde Hoge vertegenwoordiger van de Kroon is commandeur in de orde van Oranje- Nassau. Hoevele Nederlandse ouders, wier zieke of gewonde jongens in Indone sische ziekenhuizen verpleegd worden, hebben niet vaak met intense belang stelling geluisterd naar de „berichten uit de hospitalen welke per radio wor den uitgezonden door mevr. T. H. Spoor Dijkema, de echtgenote van de leger commandant in Indonesië; in hoevele gezinnen heeft haar vriendelijke stem, die altijd zo vol belangstelling en me deleven klinkt, niet hoop en troost en berusting gebracht? Mevrouw Spoo. is thans voor een kort verlof hier te lande en heeft ons een en ander over haar radio-arbeid voor de zieke en gewonde militairen in Indonesië verteld. Die arbeid is begonnen, ongeveer an derhalf jaar geleden, kort na de eerste politiële actie. Zij voelde, dat er grote behoefte bestond aan contact tussen de jongens in de nosptialen en hun families in het vaderland. Zij wilde per radio aan de ouders en familieleden in Neder land zeggen, hoe het met hun jongens ging. Haar echtgenoot, generaal Spoor, ging terstond met het plan accoord. Zij bezocht de hospitalen, verzamelde berichten over de zieke en gewonde mi litairen en zond ze per.radio door naar Nederland. Dat sloeg in. Spoedig kwa- men stromen van telegrammen en brie ven binnen, waarin inlichtingen omtrent de jongens werden Schraagd. Iedere mail brengt 60 tot 100 brieven Deze -worden doorgezonden naar ae hospitalen, waar de jongens liggen, voor zover ze niet in Batavia zijn. Het a t- woord daarop ontvangt ze dan van de doktoren in die hospitalen of van haar medewerksters in die plaatsen. De Hos pitalen in Batavia worden vaak door haar zelf bezocht Zolang de jongens op de lijst staan van de ernstige patiënten, worden regelmatig berichten omtrent ben doorgegeven. Zijn ze eenmaal van de ernstige ziekenlijst afgevoerd, dan kun nen ze zelf weer aan hun familie in Ne derland schrijven. Naast vragen omtrent zieken en ge wonden worden haar ook vaak sociale problemen voorgelegd. Voor zover het haar mogelijk is, tracht zij ook daarvoor wel een oplossing te vinden, maar toch ziet zij zich vaak genoodzaakt die aange legenheden over te dragen aan de BIAM (Be)angen Indonesische Aangelegenhe den van Militairen). Mevrouw Spoor was vol bewondering voor het geduld en de blijmoedigheid der jongens, die over het algemeen niet klagen. En de doktoren hebben daarover ook vaak hun bewondering uitgesproken. De jongens vragen altijd aan hun familie te zeggen, dat het hun goed gaat. Laten ook de families in Nederland in hun brieven niet klagen over aller hande moeilijkheden, want dat drukt de jongens zo ierneer en ze liggen daarover maar te tobben. Op een vraag of zij zich ook bezig ker, ma"r alleen als vader of moeder er om vragen. Dan wordt er eens bij de commandant geïnformeerd naar de reden Vol lof was mevr. Spoor over het werk der doktoren en verpleegsters in de hos pitalen. De jongens, die naar het hospi taal worden gebracht komen er practisch allemaal weer hersteld uit. Speciale behoeften hebben de militairen in Indonesië eigenlijk niet meer, nu door de Niwin en de Thuisfronten voor de no dige afleiding en voor de gelegenheid tot sport en spel wordt gezorgd. Alleen op één punt blijft nog altijd een tekort be staan, n.l. aan actuele geïllustreerde tijd schriften. Wat ze op dit gebied in Indië krijgen is vaak een jaar en langer oud. Het is te begrijpen, dat er maar weinig interesse voor bestaat. Mevrouw Spoor denkt tot einde Juni of begin Juli in Nederland te blijven. Dan gaat ze weer terug naar Indonesië. Tijdens haar afwezigheid aldaar wordt haar werk waargenomen door mevr. L. ecu vi.ciciö V7VZ». - -o- .j van houdt met klachten, dat een jongen niet i Simons, de echtgenote van het nooia van schrijft antwoordde mevr. Spoor: Ja ze-1 de geneeskundige dienst te Batavia. Twee auto's werden vernield, persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. De ring om Sjanghai wordt steeds nauwer. De buitenwijken van de stad worden door de communistische artil lerie beschoten. Bij het vliegveld van Loenghwa, 15 km. van het hart der stad, wordt hevig gevochten. Ten Noorden van Sjanghai staan de roden op slechts zes kilometer afstand van de poorten van de stad. In de vroege morgen vertrok giste ren uit de haven van Hongkong een Nederlands schip naar Sjanghai, ten einde te pogen de daar wonende Nederlanders uit hun benarde positie te bevrijden. Het schip, de „Tjibadak" zal gevolgd worden door een Brits schip. Beide vaartuigen zullen in de buurt van de Woesoengforten voor anker gaan en onder bevel staan van vice-admiraal Madden, ondercomman dant van de Britse vloot in het Verre Oosten. In de Chinese pers circuleren onbe vestigde berichten, dat de nationalisti- scne regering zich gereed maakt China te verlaten en een goed heenkomen te zoeken naar het eiland Formosa. Dinsdag j.l zou reeds een aantal regeringsperso nen naar Formosa zijn gevlogen. Meer dan 20.000 nationalistische man schappen zijn aan de grenzen van de provincies Kiangsi, Foekien en Kwan- toeng in opstand gekomen en hebben de zijde van de communisten gekozen De opstand staat onder leiding van gen. Li Tsjien, vroeger hoofd van de politie te Kanton. Waarnemers geloven dat deze opstand een ernstige bedreiging voor Kanton zal vormen, wanneer gene raai Li's strijdkrachten de communisten in hun zuidwaartse opmars zullen steu nen. De aartsbisschop van Praag, dr. Josef Beran, heeft in een rondgezonden mede deling aan de geestelijkheid verklaard, dat de katholieke bisschoppen van Tsje- choslowakije een bijeenkomst moesten op breken, waarop besprekingen werden ge voerd over onderhandelingen tussen Kerk en staat, omdat men tot de ont dekking kwam, dat de lekenautoriteiten microfoons in de kamer hadden aan gebracht, Voorts signaleert mgr. Beran het feit, dat de communisten de meeste katholieke uitgaven hebben doen stop zetten, waaronder ook die. waarin alleen geestelijke kwesties werden behandeld; dat de communisten kerkelijke scholen hebben gesloten en- zelfs censuur uit oefenden op en de uitgave verhinderden van nieuwe gebedenboeken. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 24 Mei geen audiëntie verlenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1