Sociale vorming Nieuwe surprise van Moskou Inzake Griekse burgeroorlog Spoorwegstaking brengt chaos in Westelijk Berlijn Bevolkingsgroei in Brabant Twee rode spitsen op Sjanghai Weerbericht Ieder kan meedoen aan het feestgeschenk Gong£lagen Oostenrijk eist daden mm m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Na de opheffing der blokkade Werkgelegenheid en bouwnijverheid Strijd nadert zijn hoogtepunt Bij huwelijksfeest van het Koninklijk Paar Twintig hectare bos op Veluwe verwoest Het rozen-verschijnsel in Stockport Parijs moet vredesverdrag brengen, anders...! 71ste JAARGANG ZATERDAG 21 MEI 1949 No. 20933 De Gouden Koets op reis. H. M. de Koningih heeft toestemming gegeven om de gouden koets in een varende tentoonstelling door Nederland te laten trekken, waardoor een groot deel van bevolking de gelegenheid krijgt de koets ook eens te bewonderen. Gistermorgen werd de gouden koets in Den Haag aan boord van de „Kempenaar" gehesen. Aan de vooravond van de bijeenkomst der Grote Vier in Parijs, is de Sovjet-Unie met haar laatste verrassing voor de dag gekomen, n.l. een voorstel om te geraken tot beëindiging van de burgeroorlog in Griekenland. Gromyko opperde het plan, dat de grote mogendheden de strijdende partijen in Grieken land zouden verzoeken, een einde te maken aan de burger oorlog, waaraan zou moeten worden vastgeknoopt de belofte van algehele amnestie en van vrije parlementaire verkiezingen. Vanzelfsprekend zou Rusland er ook op staan, dat de V. S. alle militaire hulp aan Athene zouden stopzetten. DE HEER EN MEVROUW DEWEY OP HET PALEIS Werkloosheid neemt toe ZONNIG WEER VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Iedereen moet kunnen meedoen Defile's in Soestdijk De provinciale comité's ,.DE NON VAN HET H. HART WEST-DUITSE GRONDWET EEN FEIT Mr. Dewey en echtgenote bezochten bij hun tocht door ons land gisteren natuurlijk ook de Alkmaarse kaasmarkt. Met kennis van zaken mr. Dewey heeft zelf een boerderij bespreekt hij het zuivelproduct, terwijl de kaasdragers met hun beladen burries langs hem heen schuifelen. DE KANTUREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 88804 Giro-nummer 0095 ten name van de „N.V De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 00 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KU1JPËRS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TËSSER O.P. LEO J M. HAZËLZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Toen prof. Steinmptz in Amsterdam zijn strijd om de sociografie streed, vond de positieve sociologie als weten schap in ons land nog maar weinig beoefening. Desniettegenstaande wist Steinmetz voor zijrf sociografie niet slechts belangstelling, maar ook geest drift te wekken onder een groot aantal Amsterdamse studenten en het moet voor hem wel een grote voldoening ge weest zijn de arbeid van zijn leerlingen te hebben kunnen gadeslaan. Niet slechts voor de sociale wetenschappen, maar ook voor de sociale politiek in meest algemene zin hebben zij geduren de de laatste decennia ontzaglijk veel baanbrekend werk weten te verzetten. En al is het moeilijk zo niet on mogelijk het aandeel daarvan, dat op rekening van Steinmetz genoteerd moet worden, precies af te bakenen, zeker is wel, dat de billijkheid eist, dat zijn naam aan de geschiedenis van de sociale wetenschappen zowel als aan die van de sociale politiek van ons land onafscheidelijk verbonden zal blijven zonder dat wij aan andere pioniers ook maar in iets te kort willen doen. Wie op het ogenblik het terrein van de sociale wetenschappen in ons land overziet, moet vaststellen, dat na de bevrijding de positieve sociologie sterk en vogue is. Al onze universiteiten en hogescholen hebben er ernstig aandacht aan besteed door ófwel de sociologie als officieel leervak aan een of andere faculteit toe te voegen ófwel de socio logie als afzonderlijke faculteit op te nemen. Zo heeft Amsterdam de nage dachtenis van Steinmetz geëerd door de oprichting van een hele sociale facul teit en na Ter Veen ontmoeten we daar als leerlingen van de meester: Den Hol lander en Hofstra; in Utrecht houdt de nestor der sociografie Kruyt te zamen met Groenman de naam van Steinmetz hoog; in Wageningen de agrariër Hof stee; in Groningen de cultuur-so- cioloog Bouman; in Leiden de so ciaal-econoom van Heek; in Rotter dam Boerman; in Tilburg Heere en in Nijmegen de psycho-socioloog Olden- dorff. En wanneer de voortekenen niet bedriegen, zullen deze sociale afdelin gen eerlang uitgroeien tot faculteiten, waar officieel ook de titel van doctor in de sociologie zal kunnen worden ver leend. Ook in de practijk van het maat schappelijk leven heeft zich in ons land een hele evolutie voltrokken. Ontston den vroeger sociale maatregelen min of meer spontaan of als reactie op eisen van veélal wetenschappelijk niet toe geruste commissies, stilaan hebben de wetenschappelijke sociale onderzoekers zich een plaats weten te veroveren bij al die instanties, die met het nemen van sociale maatregelen belast zijn. En geen instantie van enig belang is er thans meer, die zich niet gesterkt weet door de wetenschappelijke arbeid van een of meer sociografen dan wel socio logen. Het zou wel een wonder wezen, In dien de sociale wetenschappen zich van meet af aan als zelfstandige vakken hadden weten te ontwikkelen. Dit is geenszins het geval geweest. Integen deel, al te zeer werd en wordt hier en daar nog naar een kapstok ge zocht om de nog jonge sociologie aan op te hangen. En zo kennen we naast de sociaal-geografen, de sociaal-econo men, de sociaal-historici, de eultuur- sociografen, de religie-sociologen enz., niet als geleerden, die zich na de be studering van de sociologie als zelf standige wetenschap in een of andere richting hebben gespecialiseerd, maar als gespecialiseerde vaklieden, die zich sociaal hebben omgebogen. En in ver band hiermede is het van belang, dat thans allerwegen gezocht wordt naar 'n complex van vakken, welke tezamen de beoefenaar tot socioloog zonder meer stempelen, om hem daarna in een ot andere richting te doen afbuigen. En wanneer men zich dan op dit probleem nader bezint, dan komen de sociale wijsbegeerte, de positieve sociologie, de sociografie, de geschiedenis van de sociologie, de sociale njethodiefc, de sociale statistiek, de demografie en de demologie wel het meest als hoofdvak complex in aanmerking om een student tot all-round socioloog te vormen. Daar naast zouden er enkele nevenvakken kunnen zijn voor de student in de sociologie zowel voor het candidaats- als voor het doctoraal-examen waar door deze zich naar. verkiezing in een of andere richting verder kan speciali seren. Bewust en met opzet zetten wij de sociale wijsbegeerte voorop. Want wij hebben het steeds betreurd, dat Stein metz de wijsbegeerte in het algemeen en de sociale wijsbegeerte in het bij zonder als verwarringwekkende ballast over boord heeft geworpen en dat deze afkeer voor de wijsgerige vorming door zijn leerlingen zo algemeen is over genomen. Bestudering van dé jongste publicaties van zyn beste leerlingen echter wettigen het vertrouwen, dat eerlang de sociale wijsbegeerte weer een probleem zal worden voor hen, die zich ernstig met de positieve sociologie zullen bezighouden. Moge Nijmegen hierin voorgaan en moge het de juiste combinatie weten te vinden van de sociale wijsbegeerte en de positieve sociale wetenschappen. Niet dat wij de sociale wijsbegeerte een overwegende plaats zouden willen geven in die zin, datzij in alles voorop dient te gaan, want met een variatie op de stellingen van de Leuvense hoogleraar Dondeyne zouden ook wij durven beweren, dat een accurate beschrijving van het maat schappelijk leven noodzakelijk is voor de sociale wijsbegeerte; maar wel in die zin, dat de sociale wijsbegeerte is en blijft de regina scientiarum. Th. P. tt„;. De wijze waarop Rusland deze zaak heeft aangepakt, lijkt in alle opzichten op de onderhandelingen tussen Jessup en Malik over de opheffing van de Berlijnsc blokkade. Ook wat de Griekse kwestie betreft blijken reeds drie geheime Be sprekingen te zijn gevoerd. Zelfs in Athene was men er niet van op de hoog te en de bekendmaking van gisteren was voor de regering een volkomen verras sing. Het Griekse kabinet werd ogen- Te middernacht is de aangekondigde staking van naar schatting 12.000 West-Berlijnse spoormannen begonnen. Zij eisen betaling van hun loon in Westmarken, daar de Oostmarken, die zij van de door de Russen gecontroleerde Duitse Spoorwegmaatschappij ontvangen, in West-Berlijn zeer weinig waarde hebben. In de stuczaal van het paleis Soestdijk hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, gisterenmid dag om vier uur de heer en mevrouw Dewey ontvangen. Het bezoek duurde ongeveer een uur. De Koningin, de Prins en haar Amerikaanse gasten dronken de thee op het terras achter het paleis. Het bestuur der door de sovjets be heerste spoorwegen te Berlijn had eer der op de avond gedreigd, alle spoorweg arbeiders der westelijke sectoren, die ge volg zouden geven aan het door de wes telijke vakbond uitgevaardigd bevei tot staken, te zullen ontslaan. Het heett alle met verlof zijnde spoorarbeiders terug geroepen, de 8-uren-dag afgeschaft en spoorwegbeambten uit de oostelijke zóne naar Berlijn, ontboden. Volgens het bestuur waren alle maat regelen genomen om de normale werking te verzekeren van de electrische stads spoorweg en van de lijnen tussen Ber lijn en de oostelijke-zóne. De westelijke vakbond heeft zijner zijds aangekondigd, dat men zich met ge weld zal verzetten tegen elke poging van spoormannen uit de sovjet-sector om de controle over de stations van de bo vengenoemde spoorweg in West-Berlijn in handen te nemen. Er zouden geen posten worden uitgezet, doch stakers zouden bij tussenpozen de stations be zoeken om stakingsbreking te voorkomen. Ondanks deze waarschuwing hebben groepen pro-communistische spoorweg functionarissen zich op verschillende stations van de bovengrondse spoorweg in de westelijke sector verzameld, in een- poging de controle ovef het ver keer In handen te nemen. Kort na middernacht heerste er volko men verwarring bij de bovengrondse spoorweg. Op de meeste stations in de westelijke sector waren de plaatskaar tenloketten gesloten en de passagiers kon den er zonder kaartje het perron op gaan. Een aantal treinen reed nog, ofschoon ei op verschillende stations in de westelijke sector §6eU personeel aanwezig was om de veilighetdsinstallaties te bedienen waren politieposten Buiten de stations opgesteld. Als om de nieuwe moeilijkheden te Berlijn nog groter te maken, heeft de Oost-Berlijnse ele^.rl^lleits-maatscifappij gisteren aangekondigd, dat de stroom. levering aan West-Berlijnse industrie en particulieren „herzien zou moeten wor den, wanneer het probleem van de be taling niet binnen enfele dagen zou kunnen worden opgelost. Sedert 12 iviei is door de Oost-Berlijnse maatschappij de Bewag ruim vijf millioen k.w. aan West-Berlijn geleverd. Honderden borden, die de grens aanga- veif tussen de Amerikaanse en de Britst sector van Berlijn, zijn gisteren verwij derd. Er werd geen verklaring gegeven voor deze maatregel. Men meent, dat de beide militaire besturen de borden als overbodig beschouwen, gezien de bestaan de nauwe Brits-Amerikaanse samenwer king in Berlijn. Dat de sfeer tussen de sovjet-bezet- tmgsautoriteiten en de westelijken on danks de opheffing van de blokkade verre van gezuiverd is, bleek gisteren opnieuw uit de felle aanval in het officiële Rus sische blad „Taegliche Rundschau". Hier in werden de westelijke militairs rege ringen ervan beschuldigd, te pogen op zettelijk de „vredeseconomievan de Russische zone in Duitsland te vernieti gen. Het Westen werd er vOor gewaarschuwd dat het „zelf de volledige verantwoor delijkheid voor de consequenties van een dergelijke handelwijze moet dragen". De nieuwe Russische beschuldigingen slaan op de weigering van het Westen om tot een snelle handelsovereenkomst te geraken met de bijna bankroet ge- gane Russische zóne. De viermogendhedenbesprekingen te Berlijn om tot een interzonaal handels- accoord te komen, zijn zonder resultaat gebleven en gisteravond afgebroken. Ze zullen echter op 26 Mei a.s. hervat worden Na middernacht kwam het op verschil lende stations tot incidenten. Pro-Wes terse spoorwegbeambten ranselden leden van de door de communististen gesteun de jeugdorganisatie of propagandisten van de socialistische eenheidspartij af. Sov jet-Russische soldaten en politiemannen van post- en West-Berlijn keken toe zon der in te grijpen De onder sovjet-Russische controle staande directie der Berlijnse spoorwegen is voornemens, met ingang van 1 Juni het loon der West-Berlijnse spoorweg beambten in Westelijke marken uit te betalen om zo aan de eisen der stakers tegemoet te komen, aldus maakt de „Taegliche Rundschau", het officiële sovjet-Russische blad, bekend. Volgens het blad nemen de. spoorweg functionarissen aan, dat de sovjet-Rus sische bezettingsautoriteiten geen be zwaar zullen hebben tegen dit plan. Ter verkrijging van de benodigde Westelijke marken zouden de ritten in de Westelijke sectoren van Berlijn in Westelijke mar ken betaald moeten worden. Dit zou ech ter slechts een voc#lopige oplossing zijn, totdat het muntvraagstuk te Parijs defi nitief zou zijn opgelost, aldus het blad. Van het Economisch-Tecnologisch In stituut te Tilburg ontvingen wij een rapport, getiteld „Recente aspecten van het werkgelegenheidsvraagstuk in N Brabant". Het rapport concludeert, dat er m N. Brabant een grotere toeneming, aan werkloosheid is, dan in de rest van Ne derland; het betreft hier vooral de dis tricten Breda en Den Bosch. Toch heeft de groeiende industrie wel haar aandeel bijgedragen tot het opne men van het beroepsbevolkingssurp.lus, dat in Brabant, door de natuurlijke groei der bevolking, jaarlijks plm. 4900 man nen eq pl.m.: 1300 vrouwen bedraagt Het rapport acht de stijging der werkloosheid dan ook waarschijnlijk voortgekomen uit het teruglopen der bouwbedrijvigheid in N. Brabant. Ter wijl namelijk in het rijk de cijfers voor woningbouw waren: in 1947 en 1948 respectievelijk 316 en 306 woningen bedroegen deze voor Brabant 72 in 1947 tegenover slechts 47 in 1948! Toch zijn de werkloosheidscijfers no-g niet onrustbarend, hoewel er redenen zijn voor bezorgdheid. Zo acht het rap port de industriële uitbreiding in de gro tere centra eigenlijk te sterk, terwijl juist in bepaalde landelijke gebieder waar arbeidsreserves aanwezig zijn, nog te weinig wordt geïndustrialiseerd. Het E. T. I. zal, in samenwerking met pro vinciale instanties, in de komende jaren pogen in deze landelijke gebieden net economisch klimaat te verbeteren. Met name moet nog zeer veel gebeuren voor bet technisch onderwijs. Verder bevinden er zich nog vele ar beidskrachten in handel en overheids dienst, welke bij het verder normaal worden der economische verhoudingen op andere bestaansbronnen zullen aange wezen zijn. Bovendien weten we nog niet welk? terugslag het totstandkomen der Be- nelux-Unie en het uitgebreider deelne men van W. Duitsland aan het internatio naal ruilverkeer op werkgelegenheid in Brabant zullen hebben. blikkelijk bijeengeroepen om 't Russische voorstel te bestuderen. Men gelooft echter, dat de regering blijft staan op onvoor: waardelijke overgave van de opstandelin gen. verbod van de communistische partij en van communistische deelneming aan verkiezingen. Op 26 April en op 4 en 15 Mei blijkt Gromyko te New York Dean Rusk, de Amerikaanse hulpminister van buiten landse zaken en Hector McNeil, de Britse minister van staat, reeds over zijn plan gepolst te hebben, McNeil had geantwoord, dat geen onderhandelingen over een zaak van. vitaal Grieks binnenlands belang plaats kunnen vinden achter de rug van u? Griekse regering om. Voorts, dat de V.N. reeds een verzoeningscommissie had opgericht, welke steeds door de Sovjet unie en haar satellieten was geboycot De Sovjet-Unie heeft de illegale nulp, welke haar satellieten aan de opstande lingen verleenden, juist min of meer aangemoedigd. Indien Rusland werkelijk gesteld was op een einde van de burger oorlog, moest het beginnen met te pogen deze hulp te doen stopzetten. Dean Rusk had zich in gelijke zin uit gesproken. Hieraan voegde het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren het volgende toe: „Wij zouden een bonafide poging van de Sovjet-Unie om tot vrede in Griekenland te komen, van harte toejuichen, maar deze zou moe ten geschied-en binnen het kader der V.N Deze kwestie kan niet zond-er directe raadpleging van Griekenland worden be sproken. Amerika zal zich dan ook verzetten tegen eventuele opneming van dit punt op de agenda van de vergadering der Grote Vier te Parijs. De Griekse kwestie behoort thuis in de V.N., waar Grie kenland aan de besprekingen kan deel nemen". Gister en heeft de rebeiienregerin.g ver klaard, alles in het werk te zullen blijven stellen om tot beëindiging der vijande lijkheden te komen. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Lake Success worden in de nabije toekomst te New York verdere informele besprekingen verwacht tussen de Sovjet- Unie, Groot-Britan-nië en de Ver. State». Men n-eemt aan, dat d-e Sovjet-Unie hier toe het initiatief zal nemen. Er zijn de laatste tijd tekenen geweest, die wezen op geringe bereidheid van de Sovjet-Unie, om erg krachtige steun aan de Griekse rebellen te verlenen. In een toestand van toenemende spanning en onbeschrijflijke verwar ring nadert de strijd om Sjanghai thans zijn hoogtepunt. Volgens het laatste officiële communique bevonden de twee spitsen van de communistische legers, die gericht zijn op Woensoeng, de toegangspoort naar de haven van Sjanghai, zich op niet meer dan acht kilometer van elkander. Toch schijnen nationalistische keur troepen vele communistische aanvals golven op Woensoeng te hebben afge slagen. Minstens een communistisch re giment werd daarbij buiten gevecht ge steld. Verder naar het Zuiden zijn de rode legers doorgedrongen in de richting van Kanton, de nood-hoofdstad van de na tionalisten. De wetgevende Joean, welke thans te Kanton gevestigd is, heeft het kabinet verzocht bemiddeling van de Verenig de Naties in te roepen. De Joean heeft verder de sovjet-unie beschuldigd van schending van het Chi nees-Russisch vriendschapsverdrag, door De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Koele nacht. Morgen overdag zonnig weer en iets warmer, be halve hier en daar aan de kust. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Zondag 22 Mei: zon op 4.37 uur. onder 20.37 uur; maan op 2.52 uur. onder 14.42 uur. Maandag 23 Mei: Zon op 4 35 uur, onder 20.38 uur; maan op 3.02 uur, onder 15.52 uur. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 28 April: Jav. sold. 2e kl. inf. Koesman. Overleden t.g.v. oorlogsverwon- ding, op 1 Mei: Man. sold. 2e ki. inf. I. Endoio. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 2 Mei: Man. serg.. inf. S. Langoij. Gesneuveld 2 Mei: Jav. korp: Soeparmam. Gesneuveld 3 Mei: Soend. korp. Agoes; Jav. sold. Ie kl. Karmin. Gesneuveld 4 Mei: Amb. sold. 2e kl. inf. M. Harmosial; Amb. sold le kl. inf. S. Lnwansuka. Gesneuveld b Mei: Jav. sold. Ie kl. Art Bero; Tim. sold, le kl. inf R. Dominggus; Soend vrijiv dienstpl. Kardi Bin Se.ria; Man sold, le kl. inf Qumajas. Overleden t.g.v. oorlogsverwon- ding op 7 Mei: Amb. sold. 2e kl inf. P. Pasalbessij. Allen afkomstig uit Indonesië. °1> 7 Juij a-s. js het 12V2 jaar gele ien. dat Neerlands Koningin met haar gemaal in de echt werd verbonden J*1® betrekkelijk rustige tijd. kon het Nederlandse volk gelukkig niet vermoeden welke zware bezoekingen, welk een zee van lijden en van verne dering de naaste toekomst verborgen hield- Het vaderland aan de rand van de ondergang, de leden van het vorsten huis ver revei* van de Nederlandse bodem. Maar ook, al werden vorst en volk gescheiden, behouden bleef door leed en lijden de band welke door de eeu wen heen, Oranje met het vaderland heeft verbonden. Dat alles is thans voorbij; Xs het wonder dat, nu over enige we ken het Koninklijk Paar zijn koperen huwelijksfeest hoopt te vieren, bij velen van het grote Nederlandse gezin de vraag rees op welke wijze dat heuglijke feit door Oranje en volk gezamenlijk zou kunnen worden herdacht? Voor - de uitvoering dezer gedachte werd een plan ontworpen door het cen traal uitvoerend comité, waarvan de voorzitter, mr. W. Visser, burgemeester van Den Haag, gisteren tijdens een pers bijeenkomst een nadere uiteenzetting heeft gegeven, omvattende zowel de feestviering op de herinnéringsdag. als de aanbieding van een passend beschei den geschenk van alle Nederlanders Het gevormde uitvoerend comité besloot ten aanzien van dit laatste punt aansluiting te zoeken aan een door de regering ge koesterd voornemen om het totaal ver ouderde Huis ten Bosch, geliefde ver blijfplaats van de koninklijke familie, te restaureren en zoveel mogelijk in de oude glorie te herstellen. Ook de omgeving waarin het gebouw ligt, verkeert echter in zodanige deplo rabele staat, dat een nieuwe parkaanleg noodzakelijk zal zijn. Deze parkaanleg nu zou een waardig geschenk van het Nederlandse volk aan zijn Vorstin kunnen vormen, passend in de nationale gedachte. Teneinde tegemoet te komen aan de wens van velen het tevens mogeiyk te maken ook in de meer huiselijke kring van het vorstenpaar een bescheiden aandenken van de natie te brengen, werd besloten tot aankoop van een ge- bruiksservies. Zoals gezegd dient als voorwaarde voor de uitvoering van dit plan uitdrukkelijk te worden gesteld dat iedere Nederlander in staat moet zijn deel aan het geheel te hebben. Het comité i§ er zich immers volkomen van bewust, dat deze tijden voor brede lagen van ons volk uitermate drukkend zijn. Daarom wordt er bepaaldelijk prijs op gesteld, dat enerzijds geen offers wor den gevraagd of gebracht, doch slechts een geringe bijdrage worde geschonken welke niemand zal kunnen bezwaren, terwijl anderzijds iedere Nederlander bij de uitvoering van het geheel zal zijn betrokken. Hier worden dus metterdaad slechts de „vele kleintjes" gevraagd. In deze geest handelende zal daarom worden getracht verschillende wegen te vindei' welke naar het beoogde doel kunner leiden: le. Er kan gestort worden op giro nummer 80 ten name van het comité koperen bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar te 's-Gravenhage; 2e. aan alle dagbladen in Nederland zal worden verzocht een formulier in de krant af te drukken, dat uitgeknipt kan worden en, voorzien van enkele post zegels daarna op de gewone wijze, zonder omslag, per post verzonden kan worden De waarde van het aantal extra opge plakte postzegels, me. een minimur.van vijf cent, zal worden uitgekeerd aan het comité. De te vormen provinciale comité's zul len verder, naar de aard van iedere provincie, het plan mede tot uitvoering helpen brengen. Thans bestaat er derhalve reeds de mogelijkheid om per giro van zijn me deleven te getuigen. De parkaanleg zal, met adviezen van Prinses Wilhelmina, onder supervisie van prof. Bijlhouwer uit Wageningen worden ontworpen. Het plan voor dit park wordt op 8 Juli door mr. Visser op Huis ten Bosch te Den Haag in de vorm van tekeningen of een maquette tn aanwezigheid van de leden van het ere- comité, de provinciale voorzitters en hun secretarissen, aangeboden. 9 Juli organiseert de burgemeester van Baarn, jhr. Van Beeck Calkoen te Soest dijk een ochtend-defilé van „Georgani seerd Nederland", dat uit ongeveer 1500 personen zal bestaan. In de namiddag zullen 1500 vertegenwoordigers en ver tegenwoordigsters van de Nederlandse jeugd defileren. Deelnemers aan beide defilé's zullen na afloop daarvan de gas ten van de Koningin en de Prins zij.: in de tuinen van paleis Soestdijk. Hoewel de bijdragen voor de koperen bruiloftsgeschenken in éen pot zuhen vloeien, zal steeds een deel van de park aanleg aosr één provincie worden aange bsden Tot dit park zal een tennisbaan behoren en voorts wordt overwogen of een zwembad kan worden toegevoegd. Onder auspiciën van het uitvoerend comité zijn provinciale comité's ter voor bereiding van de koperen bruiloftsviering gevormd: Voorzitters dezer comité's zijn te Gro ningen: mr. P. Cort van der Linden, burgemeester van Groningen; Friesland' mr. A. van der Meulen, burgemeesterj van Leeuwarden; Drefithe: mr. J. Bottle nius Lohmann, burgemeester van Assen Overijssel: jhr. mr. G. Strick van Lin- schoten, burgemeester van Zwolle; Gel derland: ir. J. Schönfeld, Arnhem Utrecht: mr. F. van Beeck Calkoen. bur- j gemeester van Baarn; Noord-Holland: M van Hall, Amsterdam: Zuid-Holland: mr. A. Blom, Rotterdam: Zeeland: jhr. mr W. Sandberg tot Essenburg, burgemees ter van Middelburg; Noord-Brabant: mr H. Loeff. burgemeester van 's-Hertogen- bosch; Limburg: jhr. mr. G. Ruijs d« Beerenbrouck, lid Eerste Holtum- Born. hulpverlening aan de Chinese commu nisten Volgens gen. Tang Wen Yi, nationalis tisch woordvoerder in Kanton, hebben de communisten twee millioen man ge oefende troepen en twee millioen recru- ten aan de verschillende fronten ingezet. De nationalisten beschikten nog slechts over een millioen man in Zuid-Oost- China en zevenhonderdduizend in het Noord-Westen. Dat de brandtorens op de Veluwe niet voor niets op het ogenblik alle zijn be zet, bewees de bosbrand, welke gisteren middag tegen twee uur uitbrak ten zui den van de spoorlijn HarderwijkNun- speet, nabij laatstgenoemde plaats, kort nadat de sneltrein was gepasseerd. Aan vankelijk liet de brand zich niet ernstig aanzien, doch de harde wind was oor zaak, dat het vuur zich snel verspreidde, zodat de brandweer bij Nunspeet spoedig haar collega in Elspeet ie hulp riep en tenslotte de centrale - an de Veluwse bos- brandweer, Apeldoorn, om een tankwa gen verzocht Vooral adn deze is het te danken geweest, dat na drie uren inge spannen blussingswerk. de vlammen tot staan konden worden gebracht. Inmiddels was een oppervlakte van ia a 20 ha., in hoofdzaak dennenbos, deel uitmakend van het Hendriksbos, een prooi van het vuur geworden en daardoor een kostelijk deel natuurschoon verloren gegaan. Een dame, die dezer dagen in een res taurant te Johannesburg een diner met oesters begon, vond in een der schelpen een volmaakt gevormde parel. Nieuws diensten haastten zich dit feit wereld kundig te maken, want in datzelfde hotel had een andere gast eenzelfde ontdekking gedaan, ongeveer twee weken geleden. In het restaurant der v.-ereld zoeken vele mensen naar paarlen onder hun me demensen in bureaux en werkplaatsen; paarlen, die van medeleven stralen, die hard zijn om de strikte rechtvaardigheid, maar die ook de dieprode kleur der liefde vertonen. Mensen hebben liefde nodig. Regelin gen alleen, hoe goed ook bedoeld, effec tueren nog geen gelukkige maatschappij, omdiat de uitvoerders zo vaak van weinig hart getuigen. Er bereiken ons nog al eens klachten over hen. Vele uitvoerders wekken door hun optreden de schijn, dat zij hun eigen geld uitgeven in plaats van dat der gemeenscha#. Een retraite of congres voor lieden van sociale afdelingen onder het motto „Hoe moet ik mijn me demens behandelen" zou baat kunnen af werpen. Er zijn „klanten", die pogingen tot „flessen" ondernemen, doch men moet bij zijn werkzaamheden niet al direct van die mogelijkheid uitgaan. Het „flessen" kunnen we aan de com munisten overlaten. Zij proberen dat de hele wereld te doen. Maar ze lopen aardig in de gaten. Woensdag schreven we over de ver kiezingen in Hongarije met dat geweldig succes voor het Communistische Volks front. Gisteravond heeft men op de voor pagina kunnen lezen, hoe de zaken daar voor elkaar worden gebracht. Zelfs de doden worden nog niet met rust gelaten. Vandaar ook wellicht de uitdrukking „dooie verkiezingen". Donderdagavond publiceerde „De Waarheid" een plaatje van een Hongaarse uster op weg naar de stembus, c '0 (nu al) 97% stemmen voor het Volksfront opleverde. Volgens het blad was het een „non va de Orde van het H. Hart". Eerst vrouwen met bijbel en rozenkrans. Nu weer de „non" van het H. Hart. De bevolking krijgt overigens geen kans meer zich aan de worggreep te ontwor stelen- Alleen door de vlucht. Zo konden we gisteren lezen van de Russische piloot, die in Stockholm neerstreek. Een ander nieuwtje in dit verband is nog het feit, dat in de Amerikaanse zóne van Duits land een adviseur van de Tjeohische le gatie te Wenen is gearriveerd. De 121ste Tsjechische diplomaat, die „de vrijheid verkoos". In Juni zijn hier te lande verkie zingen. Helpt, waar ge kunt, hier de rode invloed te stuiten door activiteit van woord en daad. HEJfK VAN DER MAZE Uit Heaton Norris (in Stockport, Enge land) wordt volgens K.N.P. gemeld, dat de kroon van rozen, die 2 jaar geleden op het Mariabeeld in de Mariakerk te Heaton Norris werd geplaatst, nog even fris is, als toen de rozen uit de tuin ge plukt werden. Ook een tweede krans van 17 rozen, die het vorig jaar op hetzelfde Maria beeld werd geplaatst, blijft haar frisheid volkomen behouden. De belangstelling voor dit verschijn sel, door tal van berichtgevers bevestigd, is zo groot, dat op sommige tijden de gelovigen in lange rijen hun beurt moe ten afwachten, om in de kerk te kunnen geraken. Dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren bekend gemaakt, dat Oosten rijk de betaling van de bezettingskostcn ongeveer 15 millioen dollar per jaar onmiddellijk zal staken, indien op de Parijse bijeenkomst geen overeenstem ming over het vredesverdrag bereikt wordt. In dat geval zal Oostenrijk alle onder handelingen over het vredesverdrag stopzetten. Voorts zal het de V. N. vragen, opdracht te geven, dat alle bezet tingstroepen teruggetrokken worden en dat de bezettende mogendheid, die hier aan geen gevo:,4 geeft, als agressor zal worden behandeld. Gruber zeide, dat Oostenrijk van de Parijse bijeenkomsi gebruik moet maken „om te herinneren, dat de Oostenrijkse kwestie tot in het oneindige wordt ge rekt". „De grote mogendheden moet worden duidelijk gemaakt, dat deze bezetting, die als bevrijding wordt gecamoufleerd ten einde moet komen en dat het ge duld van het Oostenrijkse volk op is. Van nu af zal het Oostenrijkse volk een politiek van grotere activiteit volgen en de Oostenrijkse belangen boven de eisen e bevelen van de geallieerde be sturen stellen". De redevoering was de bitterste, welke de 40-jarige minister van buitenlandse zaken ooit uitgesproken heeft. Waarnemers konden echter niet inzien, hoe Oostenrijk één van de bedreigingen zou kunnen waarmaken. Het is geen lid van de V. N. en het is vrijwel zeker, dat over elk verzoek om maatregelen een veto zou worden uitgesproken. Zijn rede vestigt echter nogmaals na drukkelijk de aandacht op de wrevel tri Oostenrijk over de voortdurende bezetting van een land, dat door de geallieerden erkend is als „het eerste slachtoffer van de agressie van Hitier". De West-Duitse grondwet is thans door de vereiste twee-derde meerderheid van de 11 Westduitse staten geratifi ceerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1