Nieuws ui, STAD OMTREK Gemeenschapszin en Burgerzin P. J I 1 LAATSTE BERICHTEN Dè Indonesische kwestie naar oplossing Een Internationale Luchtvaart Show Ypenburg De zoon van een groot vader TYPERENDE Aardrijkskundige puzzle WALDO Amerikaanse regeringskringen optimistisch i Eerste tentoonstelling na de Elta Berlijnse stakers vallen generaal Kwasjnin aan ZATERDAG 21 MEI 1949 PAGINA 2 PASTOOR EN NYLONS ZOMER-VACANTIE THUISFRONT TE VER GEZOCHT? FATSOEN ORANJEVERENIGING WAARIN WATERINGEN EN UTRECHT VOORGINGEN z 3 V 5 6 7 DE STEM VAN DE LEZER NU OOK DE BESTELLING? BRIDGE-DRIVE KATH. HUISHOUDSCHOOL NUMMERING CANDIDATES LIJSTEN SCHIEDAM 1—SCHOTEN II BEURSBRUG WORDT HERSTELD MEDISCHE ZONDAGSDIENST Katwijk heeft gistermiddag op paleis Soestdijk aan-H. M. de Koningin de eerste nieuwe Hollandse haring aangeboden. TAL VAN INSTANTIES WERKEN SAMEN Attractief feestprogramma TE R - LYZAGE-LE GGdNG VAN LUSTEN Of SLOEP ALS AUTO-GIRO (GRADUS-PATENT) Tal van attracties hij deze show NACHTELIJKE OVERVAL OP JONGE VROUW WERELDBURGER NR. 1 NAAR NEDERLAND Garry Davis, de 27-jarige „Wereldbur ger no. 1". heeft verklaard, dat hij in Juli bijeenkomsten van wereldburgers in Engeland, Duitsland, België, Frankrijk, Luxemburg en ook in Nederland zou toespreken. FRANKLIN DELANO ROOSEVELT JR. IN HET congres In ons verslag van de avond, welke de St, Vincentius-conferentie van de Gorzen vorige week Zaterdagavond organiseerde, stond vermeld, dat Pastoor Raaffels een paar Nylons won. Zijn parochiepraatje in Sursum Corda wordt deze week voor een deel aan deze gebeurtenis gewijd en wij willen dit niet aan onze lezers ont houden. „De prijzen waren schitterend en ik was heel erg gelukkig, toen ik 5 pakjes Chesterfield won eneen paar Nylon kousen. Echte Nylon-kousen zonder naad. Onder het langdradige derde bedrijf heb ik de bekoring moeten weerstaan om de kousen eens aan te trekken. Ik had zulke dingen, die „de droom van iedere vrouw" zijn, nog nooit in mijn handen gehad. Vooral, toen het aanzoek van haar aan hem nogal wat tijd vorderde, had ik .voortdurend de neiging om het pakje kousen tussen die twee in te gooien! Wat zou zij dan gedaan hebben, als ik geroepen had: nou schiet op! Hem.... of die kou sen. Het is heel moeilijk voor'een redactie om steeds tussen de klippen door te zei len van de algemene en de zuiver-paro- chiele aankondigingen, welke in „Sursum Corda" thuis horen. Vooral als de acti viteit van een pyochie zich enkele malen achter elkaar ontlaadt in bewonderens waardige initiatieven. Zoals nu weer „Het feest van dé Zo mer", dat de leden van de K. A„ jonge mannen en jonge vrouwen van de Singel parochie op touw hebben gezet voor Maandagavond a. s. Het programma van deze avond, welke in het Verenigings lokaal gegeven wordt, is gericht op een voorbereiding van de-aanwezigen op de vacantie. De komende zomervacantie kan veel goeds brengen aan de jonge mensen, die hun vrije dagen best kunnen gebrui ken. Het kan ook een crisis-tijd worden in hun leven. Om de wegen naar de zon nige, blijde vacantie te wijzen, is de avond op de eerste plaats georganiseerd. De jonge mensen van de Singelparochie gaan samen vacantieplannen maken. Zij gaan kampliedjes zingen en, al zullen zij van het jaar wel niet naar Zwitserland gaan, toch verschijnt het jodelende Al penland op het toneel. De avond bégint om 8 uur en al is het dan een parochiële aangelegenheid, dan gebruiken wij dit stukje ruimte graag om de aandacht te vragen voor activiteit, die maoie vrucht kan dragen. Door een toeval kwam Typer erachter, dat het Katholiek Thuisfront van de pa rochie St. Liduina een etalage van de drukkerij „Labor Vincit" aan de Hoog straat heeft bezet met een keur van foto's over de Schiedamse jongens in Indië. Het is een zeer geslaagde propaganda-stunt geworden en als U kans heeft, moe' U beslist door het stille stuk van de Hoog straat lopen om er eens te kijken naar al die flinke kerels, die hier uitgestald staan. Wij vermoeden, dat het deze keer voor de meisjes wel niet zal zijn: „Wat U in de etalage niet ziet, vraagt dat bin nen". Het is een goed idee geweest, dat uitstekend werd uitgewerkt. Naar aanleiding van Typer's oproepen tot verbetering van de toestanden op het Postkantoor kwam er een reactie van een man, die acht jaar lang zelf ambte naar was. Hij meent, dat er heel wat meer mensen zijn, die veranderingen zouden willen bewerkstelligen, maar deze mensen zijn apathisch. Apathisch, omdat alle recht zoek zou zijn. Dat gebrek aan recht vindt weer zijn oorzaak in een gebrek aan liefde, aan doodgewone naastenliefde. Men meent voldoende te doen, als men zijn plicht doet tegenover de werkgever in dit geval de toeziende directeur. Of men werkelijk vriendelijk en voor komend is t. o. v. de mensen aan het loket doet er niet toe. Typer kan hiermee een eind meegaan, maar is het ook waar, dat deze houding begonnen is. toen er op grote schaal door ambtenaren» werd meegewerkt aan de de portatie van de Joden en het organiseren van de Arbeidsinzet? Het is moeilijk om zich met deze visie te verenigen, want dan zou verbetering niet wel mogelijk zijn. Ondanks alle scherpte baseerde Typer zijn studies toch op de mening, dat de druk van buiten, gepaard aan een innerlijk gewetensonder zoek, in staat zouden zijn achter en vóór de loketten iets te veranderen. Daarom wil Typer toch maar liever niet denken, dat dé oorzaken hiervan in een volslagen onmenselijkheid liggen. Nee, zo zouden we alle vertrouwen in elkaar verliezen én- al kunnen we wat" 'op elkaar hebben aan te merken, dat zou ons zelf het leven onmogelijk maken. Het was een van die berichten van een nieuwsuitzending welke het slot pakkend, móet maken. De korte inhoud komt hier op neer. In Frankrijk is een proces aan de gang „minder geruchtmakend dan dat van Kravchenko, maar toch de be langstelling waard", zei de nieuwslezer tot rehabilitatie van de 19e eeuwse dichter Charles Baudelaire. Baudelaire had rond 1860 een dicht bundel gepubliceerd, waarin enkele ge dichten voorkwamen, welke volgens de wetten van dié tijd in strijd waren met de goede smaak en het fatsoen. Dies liet de toenmalige Franse Justitie toch reeds een zeer „verlichte" hem vervol gen. Hij kreeg een boete evenals zijn uit gever. Maar hoort! In het moderne Frankrijk schrikt men niet alleen niet meer terug voor gedich ten, welke een eeuw geleden met de goede smaak in strijd geacht werden. Men acht het zich aan een nog vele malen helderder verlichting verplicht de fouten der justitie te herstellen, welke werden veroorzaakt door zulke wan-begrippen als goede smaak en fatsoen. Aanhangers van Baudelaire vroegen vernietiging van het destijds uitgesproken vonnis, mede overwegende, dat de wet niet langer de gronden bevatte, waarop destijds hét voor de „goede" naam van Baudelaire zo schokkende vonnis was uit gesproken. De Officier van Justitie bleek het met deze zienswijze der moderne Baudelairephilen volmaakt eens te zijn. De voor het moderne Frankrijk vernede rende uitspraak van een eeuw geleden werd herroepen. Wat, goede smaak? Wat, fatsoen? Alvorens nu de slotzin een commen taar-rijke slotzin van de Nieuwsdienst te geven, laten wij U eerst lezen wat de nieuwste druk van Winkler-Prins Ency clopaedic o. a. over de gewraakte bundel zegt: daarna volgen de eigenlijke Fleurs du Mal, cyclus van ondeugd na deze pogingen om aan het spleen te ontkomen, blijft de dichter slechts over zich, als de romantici, over te geven aan godslastering en opstandig heid, waarvan de Satansverering de heftigste goddeloze vorm is". Het wordt tijd, dat er een nog nieu were druk van deze bekende encyclopae dic verschijnt. Een druk, aangepast aan de moderne opvattingen, die zich hebben weten te ontworstelen aan begrippen als „goede smaak en fatsoen". Want wat zei de nieuwslezer aan het slot: „Het bieek weer eens, hoe deze dichter zijn tijd 100 jaar vooruit was"!!!??? (Met excuses voor de ouderwetse fatsoensvraagtekens). TYPER. De Oranje Vereniging hield gisteren avond jaaryergadering. Voorzitter Kamp verwelkomde leden en vrienden, welke met een 60-tal de benedenzaal van de Am- stelbron vulden. 1948 was een belangrijk jaar geweest, vooral door de vele fees ten. Dank zij onvermoeid volhouden der bestuursleden, waren de moeilijkheden overwonnen én had Schiedam kunnen feéstvieren. Spreker èeide, dat men zou mogen verwachten, dat de O. V. de be langstelling en de sympathie van de be volking zou hebben nu zij zoveel deed. Helaas, het grootste deel van de bevol king verstaat zijn plicht in deze niet. Als voorbeeld noemde spreker de actie met 17.000 folders, die nog geen honderd ant woordjes tot gevolg had gehad. De O. V. is sinds enige tijd lid van de Schiedamse Gemeenschap. Zij heeft van het bestuur van de Gemeenschap de toezegging ge had, dat dit niet van plan is zich te gaan bezighouden met de organisatie van de Nationale Feestdagen. Spreker noemde ook nog de plotselinge verandering welke was ingetreden in de verhouding tussen O. V. en de pers. De secretaris, de heer v. d. Bruggen, deed in zijn jaarverslag een aanval op de pers, die zich te buiten had gegaan J aan journalistieke blunders en critiek, welke beneden peil was. Op deze critiek was door het bestuur niet in de bladen geantwoord, omdat men ervoor paste de redacties eventueel het laatste woord te gunnen. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek voorts, dat het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap zich verzet zou hebben tegen een verandering in de vorm van de organisatie der Nationale Fef «tdagen. De vergadering ging tenslotte over tot het aanschouwen van een toneelstukje en het aanhoren van muziek Langzamerhand begint de betekenis van de Schiedamse Gemeenschap door te dringen tot de burgerij. Het is een lang zame groei, welke zich voorlopig vooral van.culturele middelen tot bereiken van het doel wil bedienen. Veel zal er nog te doen zijn, om langzamerhand al wer kende, al botsende en al zegevierende op de defaitisten tot een vestiging van een ware gemeenschapszin te komen. Het ;s belangrijk om zich te zelfder tijd de vraag te stellen, of ook langs andere we- zij de deelneming der kiesgerechtigden aan de bepaling van de politieke rich ting. Vervolgens behandelt deze de be tekenis van de Grondwet met de daarin vervatte vrijheden en van .de belangrijk ste begrippen in de staatshuishouding. Met een beschrijving van de stad vroeger en nu sluit dit boekje, dat in kort bestek voor de jonge burger belangrijke kwes ties bevattelijk opdient. Wij achten het een noodzakelijke pa rallel voor de ontwikkeling van de ge meenschapszin in Schiedam, dat het ge meentebestuur hier een zelfde vorming er hand gaat nemen. Dit is nu een taak. waarin de overheid, als de hoogste uit- W m mm gen niet gewerkt kan worden aan een hrukking van de politieke wil van de verhoging van de gemeenschapszin. Zo uurgerij, volledig het heft in eigen hand Het is mijn gewoonte niet om op elke kleinigheid te vitten, maar de laatste tijd gpbeui-t het zo dikwijls, dat de men sen in onze straat eikaars post ontvangen, dat ik besloot het u eens te schrijven. Dinsdag 17 Mei j.l. gebeurde het weer: Deze twee zakjes, zoals u ziet duidelijk geadresseerd, W. Frankelandsestraat 43b, werden ons gebracht door de resp. bewo ners van het perceel Fabristraat 43a en 43b. Indien de besteller zich met de straat naam vergist had, moesten ze toch minstens bij de zelfde mensen terecht gekomen zijn, en dan nog zou de naam niet kloppen. Deze keer waren het monsters zonder waarde, maar het is ons ook gebeurd dat er stukken van de distributie en zelfs postwissels verkeerd bezorgd werden. Als het adres foutief, of onvolledig ver meld is, kan niemand er iets aan doen. Dan zijn we heel dankbaar dat de mensen zo goed zijn het bij ons te brengen, maar als, zoals in dit geval, het adres duidelijk vermeld staat is het helemaal niet nodig, dat verkeerd bezorgd wordt. B. v. d. H. Aan de heer P. v. rt., Oostsingel 18, delen wij mede, dat zijn beide brieven voorwerp zijn van studie en informatie. Het heeft naar de mening van onze redactie weinig zin deze strijdvraag' weer eens op de tafel te gooien zonder dat êr een redelijk inzicht in de stand van zaken wordt verschaft. b.v. via de verhoging van de politieke verantwoordelijkheidszin. Dit is een zeer moeilijk vraagstuk, want het is geen toe val, dat bij de poging om de gemeen schapszin te vergroten bij voorkeur niet van de politiek uitgegaan wordt. Immers de politiek wordt gezien, als het terrein, waar eerder de belangen-tegenstellingen, dan de belangen-overeenkomsten gelden. Men zal niet zelden horen, dat de poli tiek zo ver mogélijk van de strevingen tot het vestigen van een Schiedamse Ge meenschap gehouden moet worden, om dat die politiek de mensen van elkaar drijft. Deze opvatting van de-politiek is eep ontwaarding van de oorspronkelijke be tekenis, maar we zitten daar eenmaal mee. Toch worden er in den lande pogingen ondernomen, om de verbondenheid van de burgers aan hun politieke vertegen woordiging duidelijk te maken. En dit niet op de eerste plaats in verband met hun verantwoordelijkheid t.o.v. een be paalde groep, maar t.o.v. het politieke geheel door staat, stad waaruit na tuurlijk vanzelfsprekend weer, naar ieders persoonlijke overtuiging, de steun aan een bepaalde richting voortkomt. Burgemeester Meissen van Wateringen, een zeer voortvarende magistraat, instal leerde het vorig jaar jonge mensen, die volwassen geworden waren plechtig tot burgers van deze Westlandse Gemeente. Uit Utrecht bereikt ons nu een boekje „Burgerrecht is burgerplicht", dat uitge reikt werd op een bijeenkomst, van alle jonge kiezers en kiezeressen, welke dit jaar kiesgerechtigd zijn geworden. Hier in wordt geen reclame gemaakt voor een of meer politieke partijen. Uitsluitend wordt in dit boekje aan de lezers duide lijk gemaakt, wat ei in het verleden ge daan is, orn de politieke vrijheden te ver- wérven, waarover wij ons nu nog nau welijks druk maken, terwijl tevens dui delijk gemaakt wordt, wat doör die vrij heden ook op dit moment nog verdedigd wordt en wat in die vrijheden besloten ligt aan' waarden, welke wij nog nauwe lijks achten. Burgerdag in Utrecht was 5 Mei, de dag der Bevrijding, een zeer mooie datum. Enkele zeer deskundige schrij vers, professoren en leraren behandelen in het op die dag uitgereikte boekje het ontstaan van de Nederlandse vrijheid in de 80-jarige oorlog en later in de na- Napoleontische tijd. Prof. Kernkamp wijst er nog eens met nadruk op, dat het boekje geen propaganda wil zijn voor personen of partijen, maar alleen in het algemeen duidelijk wil maken, welke rechten en plichten de stemgerechtigde in de democratie Nederland heeft; welke gewichtige instellingen functioneren dank mag en moet houden. Dit is. geen terrein voor de Schiedamse Gemeenschap, noch voor de politieke partijen. Dit is het werk van de stedelijke overheid. Men schrikke er niet voor terug, dat het ar gument gebruikt zou worden, dat wij slaafs navolgen van wat anderen doen. Het gaat hier om het overnemen van een lofwaardig initiatief en het is wijsheid het goede voorbeeld van anderen te wil len navolgén. De Unie van oud-leerlingen en de R.K. Reunistenbond van de R-K. H B S. in Rot terdam zullen op Zaterdag 11 Juni. in café-restaurant „Eden". Statenweg, een bridge-drive organiseren, te beginnen om half 8. Aanmeldingen voor 28 Mei bij mej. T. Heemskerk, Spoorsingel 9, Rotterdam De heer P. Th M. Geul (1947 A) heeft de plaats ingenomen van de heer Reuser, die vertrok uit het bestuur. Men schrijft ons: Er zijn nog velen die niet weten dat ook Schiedam een R. K. Huishoud- en Industrieschool rijk is. Deze school is in September 1948 geopend en geniet Rijks subsidie. De diploma's welke behaald kunnen worden zijp door het rijk erkend. Er is een primaire en een secundaire opleiding. De eerste duurt 2 jaar, waar na een diploma kan behaald worden Leervakken zijn o.a.: Godsdienst, naaien patroontekenen en knippen, stofvérsie ren, verstellen, breien en haken. Koken, voedingsleer en receptenleer. Huishoude lijk werk, wassen en strijken, gezond heidsleer. Algemeen vormend onderw., kinderverzorging, gingen en lich. oef. Met het diploma van de Primaire op leiding kan men desgewenst in de secun daire afdeling geplaatst worden, om zich in een of meer vakken te specialiseren, b.v. in de naaivakken huishoudelijke vakken of kinderverzorging. Inlichtingen hieromtrent worden gaar ne verstrekt. Aanmelden van nieuwe leerlingen op Dinsdag 24 Mei 1Ó.3'012 uur. West Mo lenstraat 24; 78 Uur Korte Haven 27; Woensdag 25 Mei 10.30—12 uur West Mo lenstraat 24, 7—-8 uur Korte Haven 27 Ook leerlingen voor de twe'ede pri maire klas kunnen worden aangenomen. In September wordt tevens een aan vang gemaakt met het geven van dag en avondcursussen voor oudere meisjes en dames. Ook hierover worden gaarne inlichtingen gegeven. Voelt U er iets voor, komt U dan eens praten, maar wacht U niet tot fret laatste ogenblik. Het aantal deelnemersters voor iedere cursus is beperkt,zodat U de kans zóu kunnen lopen niet meer geplaatst te kunnen worden. De nummering van de candidatenlijs- ten heeft het navolgende resultaat op geleverd: lijst H. Sabel no. 1; lijst W. H. van den Toorn no. 2; lijst H. van der Kraan no. 3; lijst B. Kedde no, 4; lijst A, Hoek no. 5; lijst K Bosch no'. 6; lijst C. Muijs no. 7; lijst F. Breederveld no. 8. Nadat Zaterdag het tweede team van Schiedam het honkbalseizoen op „Bos- hoek" heeft ingeluid, kunnen we Zondag de première van het eerste negental bij wonen. Om 2.30 uur zullen de zwart- witten tegen het team van Schoten II in het veld treden. De wedstrijd zal zeer zeker een spannend verloop hebben en hoewel we veronderstellen, dat de be zoekende club iets sterkef zal zijn, ge loven we niet dat het verschil z° groot zal zijn, dat we één van beide ploegen een overwinning durven toeschrijven. Al met al zal het zeer zeker de moeite waard zijn bij deze honkbalwedstrijd aanwezig te zijn. Op hef oudste stukje van Schiedam ligt de Beursbrug, die zo door de tands des tijds is aangevreten, dat herstel dringend nodig is, Het verkeer daar ter plaatse is echter zeer intensief. Vooral het voetgangersverkeer zou ernstig ge dupeerd worden als deze brug werd afgesloten zonder dat er vervanging kwam. Er zal nu een rolburg gelegd worden over de sluis, ter hoogte van de Beurs. Deze zal uitsluitend dienen voor het voetgangers- en eventueel rijwielverkeer. Het zware verkeer zal zich enkele maanden door de straten van oud-Schiedam moeten kronkelen. Ge meente Werken zwoegen hard om het ongerief zo kort mogelijk te laten duren. R. H. M. Geerdes, Veenlantstraat 2, tel. 68357; W. H. F. Meijer, Swammer- damsingel 43, tel. 69696; J. Ris, Tuinlaan 2, tel 67856. Apotheek Rembrandt, Rem- brandtlaan 5. De berichten uit Batavia betreffende de gunstige atmosfeer, waarin de Neder lands-republikeinse commissies werken aan de voorbereiding voor de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja, worden in Amerikaanse rege ringskringen als zeer bemoedigend be schouwd, aldus meldt Aneta's diploma tieke correspondent uit Washington. De Van Royen-Rum-verklaringen hebben in deze kringen grote voldoening gewekt en De Rode Hengst (Passage) Arthur Rank heeft met zijn serie korte films: „Deze moderne eeuw" reeds op merkelijke staaltjes van instructie ge leverd. Reeds eerder maakten wij erop attent, hoe hij aan de hand van een zeer goede tekst een bepaald probleem onder de loupe neemt en dit illustreert met uitstekende bewegende foto's, (het begrip film zouden wij er liever niet aan verbinden.) Deze week draait er een rolprent over de moeilijkheden met het eiland Jamaica, een probleem, dat ons Nederlanders nauwelijks raakt. En toch worden we gepakt door de wijze, waarop het wordt uiteengezet en kernachtig behandeld. In het journaal zijn enkele aardige overgangen te zien, zoals in het buitenlands journaal de strook over het vertrek van het Hongkong-garnizoen uit Londen en onmiddellijk daarop volgend de onlusten in Sjanghai en in het Neder lands nieuws de opening van de nieuwe electrisohe lijn naar Maastricht en de Ronde van Nederland. Van de rode Hengst hebben we eerlijk gezegd maar heel weinig gezien, omdat we al die mooie kleuren niet konden verwerken en omdat die kleurenfoto grafie elke nhythmiek uit het filmver haal gebannen had. Voor alle leeftijden. King Kong en de arabieren (Monopole) Nadat Roy Rogers het muzikale deel van de film „Hands across the border" in een musical h- ft verzorgd, gaat King Kong opnieuw te keer met als inzet een schat in de woestijn. 14 Jarigen zul- lij wij de afloop niet verklappen. Het is al weer 30 jaar geleden, dat te Amsterdam de eerste luchtvaartten toonstelling in Nederland werd gehou den, waaruit zovele prachtige initiatie ven zijn geboren. Deze „ELTA" was de aanleiding dat Fokker zich ging toeleggen op de vervaardiging van vliegtuigen en dat de K.L.M. werd ge boren. Nadien heeft Nederland nooit meer een dergelijke luchtvaart-ten toonstelling georganiseerd en werd dit overgelaten aan het buitenland, waar deze tot de jaarlijks terugkerende evenementen zijn gaan behoren. Maar op het vliegveld „Ypenburg" verblijven mensen, die niet bij de pak ken neerzitten en telkens opnieuw iets willen proberen, om de luchtvaart meer Ingang bij het publiek te doen vinden en de jengd vooral voor deze tak van verkeer en tourisme Ie inte resseren. Nog kort geleden werd een permanente tentoonstelling op Ypen burg geopend en reeds kort daarna worden de plannen bekend voor een te houden „Internationale Luchtvaart Show Ypenburg". Om tot dit doel te geraken is een com missie van uitvoering in het leven geroe pen, waarin afgevaardigden zitting heb ben van de Modelvliegtuigsport Kon Ned. Ver. v. Luchtvaart, van Fokker, de Haagse Ballonclub, Eerste Ned. Parachu tistenclub. de Esso, de Legerluchtmacht Nederland, de „Vliegwereld", de Shell, het vliegveld Ypenburg, Avia, de Rijks luchtvaartschool, Nat. Luchtvaartschool, K.L.M., Luchttoerisme, Zweefvliegen der Kon. Ned. Ver v. Luchtvaart en Vreem delingenverkeer. Besloten werd deze show, kortweg ge naamd „le Ilsy", te houden van 2331 Juli op het vliegveld Ypenburg, dat cen traal gelegen ook voor buitenlanders zeer attractief kan zijn. De tentoonstel- worden hier beschouwd als een overeen komst, die tot stand is gebracht door ver trouwen aan beide zijden. Men twijfelt er in Washington niet aan, dat zowel Nederlanders als republikei nen het uiterste zullen doen om de over eenkomst uit te voeren, ofschoon men beseft, dat nog verschillende moeilijk heden, in het bijzonder betreffende de communistische elementen in de repu bliek, overwonnen zullen moeten worden. Naar de mening van Amerikaanse regeringskringen heeft het aanvaarden van de overeenkomst van 7 Mei door Sukarno en Hatta bewezen, dat zij vast besloten zijn de meningen en verlangens van de communisten en andere extreme elementen te trotseren en dat verwacht mag worden, dat zij in de toekomst krachtig stelling zullen nemen tegen deze elementen. Zelfs die personen in Ameri kaanse regeringskringen, die goed bekend zijn met de situatie in Indonesië preten deren, niet te weten hoe sterk de com munistische oppositie in de republiek is, maar zij vertrouwen er op, dat elke op positie, die zou willen trachten verwar ring te stichten, het hoofd zou kunnen worden geboden, zolang deze gesteld is tegenover een Nederlands-republikeijjse samenwerking. Amerikaanse autoriteiten gaven uiting van hun vertrouwen, dat de huidige overeenkomst zou kunnen leiden tot een sterke Nederlands-Indonesische Unie, ge baseerd op vrijwillige samenwerking, welke volgens deze autoriteiten meer dan ooit dient te worden gerealiseerd ais dringende noodzaak voor de toekomstige ontwikkeling, zowel van Nederland als van Indonesië. Geen terugval op plan-Cochran Naar aanleiding van recente uitlatingen in de republikeinse pers, die de Van Royer.-Rum-verklaringen beschouwen als „een begin van verwezenlijking van het plan-Cochran", verklaarde men aan Ane ta's correspondent, dat van Amerikaanse zijde geen enkele neiging bestaat het plan Cochran te doen herleven als leidraad Ivoor de toekomstige onderhandelingen. Integendeel, Amerikaanse regeringskrin gen zijn van mening, dat de beginselen en de programma's voor het houden van verkiezingen, de vorming van staatkun dige eenheden, hét ontwerpen van een constitutie en een Uniestatuut bij voor keur dienen te worden uitgewerkt door Nederlanders, republikeinen en federa- ling zal voor vliegtuigen in de openlucht ,isten- 'H gezamenlijk overleg en dat de worden gehouden, waardoor de fabrikan- Unc" zich hierbij zoveel mogeltfk op de 1. Deel van Amerika, 2. rivier in Amerika, 3. Oost-Indisch eiland. 4. En gels graafschap, 5. hoofdstad, 6. Oosi- Indiseh eiland, 7. rivier in v.m. Brits Indië (Birma), 8. hoofdstad. Bij juiste invulling ontstaat op de eer ste verticale rij de naam van een Ameri kaanse staat. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. De oplossing van de kruiswoordpuzzle van verleden week is: Horizontaal: 1. carnaval, 7. mentor, 12 eikel, 13 palet, 14 m.s., 16 sen, 17 ja, 18 as, 19 en 20 elp, 23 Ran, 25 ulo, 26 neon, 28 zomer, 30 Iran, 31 t.u., 32 el, 34 dal, 36 enk, 37 raket, 40 tra, 41 de, 43 Venetië, 45 af, 47 bel, 48 Nepal, 51 rak, 53 vet, 55 fa. 56 el, 58 Aken, 59 kanon, 60 kepi. 62 big, 63 rad 65 rem, 66 o.r., 67 do, 68 Ee. 69 bal, 71 li, 72 romer, 74 heler, 76 spinet. 77 kalifaat. Verticaal: 1. cement, 2 re, 3 nis, 4 aker, 5 ven, 6 al, 7 ma, 8 elan, 9 nes, 10 t.t., 11 ranonkel, 13 parel 15 sleur, 19 eland, 21 Po, 22 vod, 24 ar, 2d ure, 27 nek, 29 mazelen, 33 lever, 35 dreef, 38 ai, 39 tel, 40 tin, 42 maraboes, 44 ga, 43 fakir, 49 pak, 50.lepel, 52 keg, 53 vader, 54 ton, 57 limiet," 59 ka, 61 er 63 Rome, 64 Bali, 67 Don, 69 bel, 70 léf, 72 R.I., 73 e.t., 74 ha, 75 Ra. De prijs is gewonnen door: J. H. M. Breugelmans, Prof. Kam, Onneslaan 173, Schiedam. eenheden (incl. 12000 Ned. manschappen) onder gezag der Ver. Staten van Indo nesië; een financiële regeling met Neder land; een ontwerp-overeenkomst over de verhouding van het hoofd der V.S.I. en de H.V.K. en tenslotte een voorstel tot het houden op korte termijn van ver kiezingen in geheel Indonesië. Reuter seint uit Berlijn: Stakers heb ben vanochtend generaal Kwasjnin. hoofd van de afdeling vervoer van het militaire Sovjet-bestuur aangevallen, toen hij spoorweginstallaties in de Ame rikaanse sector wilde inspecteren. Po litie van de Westelijke sector schooi de generaal te hulp en begeleidde hem naar de grens van-de Sovjet-sector. De voorzitter van het Centraal Stem' bureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Schiedam maakt bekend, dat de lijsten van candi- daten voor een ieder op de secretarie der gemeente (stadhuis, afd. Algem. Zaken) ter inzage zijn nedergelegd, met vermel ding van de nummers der lijsten. ten. die met toestellen wilien exposeren, geen duur vervoer en kosten van demon teren en monteren hebben. Bovendien heeft dit het voordeel, dat wanneer er serieuze candidaten voor een vliegtuig zijn, deze terstond op het vliegveld de kwaliteiten van het vliegtuig in de lucht kunnen nagaan en "deze toetsen aan an deren. Reeds zijn enkele inschrijvingen bin nengekomen, maar daar de inschrijving nog niet gesloten is, konden nog geen namen worden genoemd. Voor fabrikan ten -en leveranciers van assessoires en onderdelen zal een tentenkamp worden aangelegd, waar deze onderdelen in on der te brengen zijn. Naast deze tentoonstelling zal op de ILSY een feestprogramma worden ge bracht, dat nu reeds zeer bijzonder be looft te worden. Bij de opening wordt namelijk de aankomst verwacht van alle deelnemers, die aan de Benelux-rond- vlucht deelnemen. Reeds hebben 60 deel nemers zich hiervoor aangemeld, waar onder sportvliegers uit België, Luxem burg, Nederland, 10 deelnemers uit En geland en een Belgische en Nederlandse militaire ploeg. Het ligt in de bedoeling, dat deze deelnemers de volgende dag voor de rondvlucht zullen starten, waar bij de drie Benelux-landen zullen wor den aangedaan. Eveneens op 24 Juli zal de 3e Interna tionale afstandswedstrijd voor luchtbal lons om de Coupe Andries Blitz worden gehouden, waarvoor reeds 6 deelnemers zich hebben aangemeld, o.m ook de Ha genaar J. Boesman. Voorts komt er die week een dag van de modelvliegsport, een dag voor het zweefvliegen, een dag van de parachutisten en een dag van het sportvliegen. Op de laatste dag zal de 3e Intern. Es- cadrillewedstrüd om de Ypenburg coupe worden vervlogen. Deze beker moet drie maal achtereenvolgens worden gewon- nen. Wil deze het eigendom van de win naars worden. De Rijksluchtvaart-school heeft kans gezien de twee vorige malen beslag op deze. prijs te leggen en alle moeite zal worden gedaan om ook deze derde maal als winnaar uit het „luchtruim" te komen Ijverig wordt al maanden geoefend en al heeft de ploeg laatst een gevoelig ver lies geleden, men heeft een aanvulling gevonden en gaat onvermoeid door Ver leden jaar hebben de Fransen met slechts 3 punten verschil genoegen moeten ne men met de tweede prijs. Ook ditmaal zullen zij alles op alles zetten, om m sportieve strijd te trachten de Neder landse ploeg voorbij te' streven. Naast deze evenementen, die alle op het luchtvaartgebied liggen, zal als bij zondere aantrekkelijkheid op of dicht bij het vliegveld Ypenburg een groot. Luna park worden ingericht, dat zeker de at tractie "an deze luchtvaartshow nog zal verhogen. achtergrond dient te houden. Dit sluit natuurlijk geenszins de moge lijkheid uit, dat de Unci in sommige phasen van de onderhandelingen gedwon gen zou kunnen zijn eigen suggesties naar voren te brengen, teneinde op som mige punten, waarover geen overeen stemming kan worden bereikt, tot oplos sing te komen In dat geval zou het plan- Cochran, evenals overigens elk ander voorstel van nut kunnen zijn. Afgezien, echter van deze mogelijkheid verwacht niemand in Washington, dat de oude voorstellen van Cochran opnieuw een element zujlen vormen van de Ne derlandse-republikeinse besprekingen Tot zover de correspondent. In aansluiting aan het bovenstaande memoreren wij, dat het plan-Cochran o.m. behelsde het handhaven der be staande buitenlandse betrekkingen der republiek; het brengen van alle mil"aire Hedennacht hooj^Je do. 28-iartg» mej- A. K., wonende Tri de Kempstraat te Den Haag, een vreemd geluid in huis. Of schoon zij alleen was,'toog zij op onder zoek uit, en trof in de keuken haar voor malige echtgenoot aan. Deze sprong op haa toe en sloeg haar met een hard voor werp enige malen óp het hoofd. Hevig bloedend rende de vrouw in nachtgewaad de straat op en belde aan bij haar buur man, een slager, waarna zij op hét plavei sel in elkaar zakte. De slager hielp haar zoveel mogelijk, waarna zij naar een zie kenhuis werd vervoerd. De dader bleek te zijn verdwenen. De verwondingen van de vrouw zijn ernstig doch niet levensge vaarlijk. Aangezien de vrouw, die nog slechts kortè tijd geleden uit Rotterdam in Den Haag is komen wonen, verklaarde, dat haar vroegere echtgenoot de dader was, is deze vanmorgen te Rotterdam gearres teerd. Hij ontkent echter een aanslag te hebben gepleegd. POSITIES TROEPENSCHEPÉN. De „Johan .van Oldenbarnevelt", op reis van Batavia naar Amsterdam, passeerde gis teren het VA -graadskanaal. De „Volendam", op de thuisreis naar Rot terdam, arriveerde heden te Suez. De „Waterman" arriveerde heden van Rot terdam te Batavia. Franklin Delano Roosevelt Jr. heelt de sprong in de politiek gewaagd en zich te New York, waar zijn vaders ster rees, bij tussentijdse verkiezingen can- didaal voor een zetel in het Congres laten stellen. Hiermede deed hU zijn in trede in het politieke leven der Ver enigde Staten, want hij heeft Dinsdag zijn tegenstander verslagen. Wederom weerklinkt dus een Neder landse naam in de Amerikaanse politieke qrena. Die oude Nederlandse kolonisten hebben het land van Uncle Sam een aris tocratie geleverd, die nog steeds een be langrijke rol in ^et laid speelt en het Uitnemende krachten schenkt. Eigenlijk ia het merkwaardig, dat zulk een betrekke lijk kleine groep een dergelijk belangrijk aandeel inde opkomst van het Ameri kaanse gemenebest heeft gehad. Behalve de naam Roosevelt prijkt op. dé lijst der Amerikaanse presidenten ook die van Martin van Buren en deze behoorde waar lijk niet tot de slechtste. Theodore Roosevelt en Franklin Delano Roosevelt wisten het in onze tijd tot eerste burger van hun land. te bréngen. Naast de spectaculaire figuur van „Teddy" leek Franklin een zware dobber te hebben. Maar hij overtroefde zijn neef zeer zeker als politicus en staatsman van interna tionale allure. Er behoort moed toe, om het tegen der gelijke figuren op te nemen.. Maar Franklin Delano Roosevelt Jr. ofwel kortheidshalve Frank Roosevelt is een Roosevelt. En hij heeft lang gewikt en gewogen, voordat hij zijn besluit nam. Evenals zijn broers groeide hij op onder de druk van een groot vreter. Toen hij zijn maatschappelijke loopbaan begon, kon hij nauwelijks vaststellen, of de aanbiedin gen, die men hem deed, gedaan werden vanwege zijn naam of vanwege zijn be kwaamheden. Maar nu hij twee én dertig is, wordt hij als de politieke erfgenaam van zijn vader beschouwd. Hij lijkt spre kend op hem, heeft dezelfde, innemende manieren. Tegelijkertijd beschikt hij over de onuitputtelijke energie van zijn moe der, Ëleanor Roósevelt, die nu, ofschoon 62 jaar oud, de Verenigde Staten in de Verenigde Naties vertegenwoordigt en het durft op te nemen tegen een Molotov en een Gromyko. Evenals zijn moeder is Frank Roosevelt een overtuigd tegenstan der van het communisme. Frank Roosevelt werd in 1941 voor de dienst opgeroepen en bij de marine in gedeeld. Hij onderscheidde zich bij Ca sablanca en tijdens de landing op Sici lië, later in de Pacific. Zijn oorlogser varingen zullen belangrijk hebben bijge dragen tot een ernstiger opvatting van het leven en deszelfs plichten. Hij maakte naam als advocaat en trad in het openbare leven, door zijn belang stelling voor het woningprobleem der ge- demobiliseerden. Zijn toetreden tot de democratische partij was een logische con., sequentie van zijn opvattingen. Hij is een overtuigd New Dealer, ofschoon hij zich aansloot bij de liberale vleugel der demo craten. Zijn ideaal is, de democratische party te New York te reorganiseren. Wanneer hij zich daarin een leidende positie zai weten te verwerven en het ziet er wel naar uit kan hy in 1954 dingen naar het gouverneurschap van de staat New York. Dat is een eerste stap naarhet Witte Huis. Maar Frank Roosevelt praat daar niet over. En hij volgt met belangstelling zijn broer Jimmy, die probeert, in het poli tieke leveii van Californië een rol te spe len.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2