Rondom het graf van St. Willibrord te Echternach St. Christoffels oudste kern liet goud m Niet zeker dat BYV en SVV de beste papieren zullen houden Ajax mag „voor twee*' tellen bij bezoek van vastberaden Emma Yoor herbouw basiliek wordt 29 Mei de eerste steen gelegd m Het vraagstuk der winkelsluiting LUIT-.GEN. H. F. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST ENKELE DAGEN MOOI WEER v__ PAGtftt j Groep protestanten Jaarvergadering en feestelijkheid te Rotterdam Benoemd tol lid, Raad van State Nieuwe haring voor de Koningin Hulpzender voor Twenthe reddingboot voor AGO) I en VSV vechten voor herovering van hun kansNO AD voor eerste zege Hcerenveen loert op de kans van een eindstoot Fanny wint in Amerika Prom.-degr2e en 3e klas Enerverende trio-kamp DHZ - Fluks - ODS Derde ronde om de K.N.V.B.-beker ZATERDAG 21 MEI 1949 Begin van de wederopbouw van de basiliek te Echternach. Echternach is een stadje in het Groothertogdom Luxemburg, omringd door bosrijke heuvels en zachte dalen, waardoor de Sauer of Soure stroomt. In de omgeving heeft men talrijke overblijfselen van de romeinse beschaving gevonden, resten van oude bouwwerken en legerplaatsen. In 1944 werden hier nieuwe ruïnen aan toegevoegd, tekenen van de beschaving van onze hooggeroemde eeuw. Onder deze ruïnen neemt die van de basiliek van Sint Willibrord de eerste plaats in. Koor van de basiliek in opbouw met vleugel van de abdij. vormt Kloostergemeenschap ONTPLOFFING EIST EEN DODE RUSSEN EISEN VLIEG TUIG OP De klokken voor de nieuwe bast- liek te Echternach, voorlopig opgehangen bij de St. Petrus- en Pauluskerk aldaar. BISSCHOPSWIJDING MGR. FEENSTRA NORMALE KERSEN- EN BESSENOOGST VERWACHT ADVIES DER ONDERNEMERS ORGANISATIES GRTEKS SCHIP BIJ DE WADDEN IN NOOD Eind van deze maand in gebruik PRINSES WILHELMINA engelse in polen GEARRESTEERD INTERN. TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN PARUS In de crypta van deze kerk staat het schrijn met de relieken van de Apostel der Nederlanden en van Luxemburg gelukkig ongedeerd gebleven. Vol moed is men begonnen de basiliek weer op te bouwen en zij zal fraaier worden zegt men, dan de verwoeste geweest is. Kerk en Staat werken samen om de onkosten te bestrijden. De Staat heeft in 1947 een bijzondere serie postzegels uitgegeven, ontworpen door onze landgenoot S. X,. Hartz en uitgevoerd door de firma Joh. Enschede en Zonen te Haarlem. De eerste van deze zegels vertoont de ruïne van de basiliek, ruïne, welke het prospectus noemt „restes d'une des truction satanique de tout, un patrimoi- ne artistique". De basiliek, die het ge, beente van Sint ,.Willibrord bewaarde, werd gerekend tot de meest originele bouwwerken van de elfde eeuw. Thiofried van Echternach, de beroemd ste schrijver van Luxemburg en bio graaf van Sint Willibrord, verhaalt, dat 22 Augustus 1016 kerk en klooster af brandden. Oorzaak onbekend. Het koor en het dwarsschip van deze kerk be hoorden nog, althans waarschijnlijk, tot het karolingische tijdvak. Nog hetzelfde jaar begon abt Urold een nieuwe kerk te bouwen, hetgeen mogelijk gemaakt werd door de inkomsten der abdij, die ook in Nederland vele goederen bezat, en door de gaven der pelgrims. Niet onwaarschijnlijk droeg ook de grafelijke familie tot de kosten bij, o.a. hertog Hendrik van Beieren en zijn zuster de H. Kunigundis en haar gemaal de hei lige keizer Hendrik II. De naam van de architect is onbekend gebleven. Hij zal wel tot de monniken van de abdij behoord hebben evenals de broeders, die het bouwwerk optrokken. Het materiaal bestond uit zandsteen, die in de omgeving van Echternach gevon den werd, en kalk uit het belendende Franse gebied. De 19de October 1031 wijdde aartsbisschop Poppo van Trier in tegenwoordigheid van graaf Hendrik II van Luxemburg de kerk m; Het gebeente van Sint Willibrord werd toen uit de crypta naar de boven kerk overgebracht en onder het hootd- altaar bijgezet. Thiofried verhaalt in zijn ..Grafbloemen der Heiligen" (Flores epitaphii Sanctorum), hoe de sarkophaag van onze Heilige geopend werd en het gebeente werd herkend. In de 12de en 13de eeuw onderging het gebouw allerlei veranderingen en vergrotingen. 1478 werden de relieken van Sint Willibrord in een afzonderlijke graf tombe voor het hoogaltaar gezet. Na tuurlijk werd daardoor het gezicht op het altaar gehinderd en zo besloot men in 1624 het heilig gebeente weer op de oude plaats te brengen. In 1794 werd het graf van Sint Wil librord geplunderd cn wel juist op zijn feestdag, door de Franse Sansculotten. Het gebeente werd zorgvuldig verzamel-3 door de priester Willibrord Meyer, die het aan de Deken van Echternach over handigde. In 1826 werd het onder het hoogaltaar van de parochiekerk bijgezet. Kerk en abdij geraakten zeer in verval. Eerst werd er een fayencerie van gemaakt In 1856 stortte een deel van het gewelf van het middenschip in. Gelukkig gingen er stemmen op om het oude monument van de ondergang te redden. Koning Willem III, Groother tog van Luxemburg, en- zijn stadhouder Prins Hendrik, waren evenals de bis schop Laurent van Luxemburg voor het herstel. Daartoe werd in 1862 de Willi- brordus-bauvercin gesticht, die nog het zelfde jaar met de voorbereiding van de restauratie begon. De geestdrift voor dilt werk was groot. Bouwmateriaal werd grotendeels gratis geleverd en de inwoners van Echternach evenals de boe ren uit de omtrek verlangden geen be taling voor de bewezen hand- en span diensten. In September 1868 werd het herstelde Godshuis door bisschop Adames geconsa creerd en de 4de Juni 1906 werden de rehquieën van Nederlands Patroonhei lige plechtig naar de vroegere rustplaats teruggebracht en in een prachtige mar meren schrijn bijgezet in de bovenkerk. Gelukkig werd het kort voor de oorlog nog in de oude karolingische crypta ge plaatst. Bisschoppen en Kardinalen kwamen hier in 1939 het zevende eeuwfeest mee vieren van Willibrords zalig afsterven. Paus Pius XII verhief de kerk van de Heilige tot pauselijke basiliek. Deze eer, zegt een Luxemburgs schrijver, deed ineens de vernederingen en tegensla gen vergeten, die Echternach na de Fran se revolutie zo vaak had ondergaan. Wie had kunnen denken, dat de ondergang van de basiliek zo nabij was? Onverwacht werd Echternach tot slag veld gemaakt. Maandenlang liep daar de frontlijn en daar hier de Zuidelijke spil van 't von Rundstedt-offensief was, werd de stad van belde zijden beschoten. De Amerikanen slaagden erin de Duitsers in deze sector terug te dringen tot de Sieg- fried-linie. Dat was in Januari 1945. De volgende 7 Februari stak Amerikaanse infanterie de Sauer over, die achter de abdijgebouwen stroomt. Hevig geschut vuur maakte de stad en daarmede de ba siliek tot een ruïne. Alleen de crypta met de tombe van Sint Willibrord bleef ge spaard. Nif stelt de regering van Luxemburg het zich tot plicht en tot eer de basiliek weer op te bouwen. Na herhaaldelijk uit stel zal 29 Mei de eerste steen gelegd worden. Van de landen der Benelux zullen talrijke pelgrims deze plechtigheid komen bijwonen. Ook Z.Em. Kardinaal de Jong, die de zetel van St. Willibord opluistert, en de Nederlandse Katholie ken zullen er vertegenwoordigd zijn. Moge het gebeente van de Heilige daar verder nu ook werkelijk in vrede rusten tot in lengte van dagen. Dr. W. LAMPEN. Enige tijd geleden werd iin de dagbla den de stichting van een protestantse kloostergemeenschap in bet Franse plaatsje Taisé-les Cluny gemeld. Het pro testantse weekblad „Der Sontagsbote" (Weisenheim) weet thans de volgende bijzonderheden hierover te vermelden. Op Pasen legden de eerste zeven broe ders van de protestantse gemeenschap hun belijdenis af en verplichtten zich we derzijds levenslang lid te blijven van die gemeenschap. De oudste broeder is Roger Sohultz, een ander Max Thurdam, die be kendheid verworven heeft door zijn the ologische en liturgische geschriften (o.a. „De vreugde des Hemels op aarde"). Verder behoren tot deze protestantse kloostergemeenschap een aits, die daar zijn praktijk zal uitoefenen, een predikant, twee boeren en een theoloog- De gemeen schap is door de Gereformeerde Kerk van Frankrijk officieel erkend en heeft broe derlijke betrekkingen met de Katholieke Kerk. De bisschop van Autun heeft toe gestaan. dat de gemeenschap gebruik maakt van de Katholieke dorpskerk van Taisé. Bijzondere kenmerken van de Protes tantse .Kloostergemeenschap zijn de ge meenschap van goederen en het celibaat. Hun regel omvat, twee godsdienstoefenin gen per dag en in de zomer bovendien nog een des morgens om half vier. De ge meenschap heeft er evenwel van afgezien een vaste regel op te stellen. Drie beginselen beheersen deze gees telijke gemeenschap: de heiliging van het wenk en de rusturen volgens het woord van God: het zoeken naar innerlijke rust; een leven te leiden in de geest van de drie zaligheden als vreugde, eenvoud en barmhartigheid. Hierin liet juist de in nerlijke waarde van de gemeenschap, waaruit zij gegroeid is. Overigens wil deze protestantse gemeenschap geen vernieu wingen invoe-ren, doch alleen de in de Kerk verborgen geestelijke schatten ver werven. Gistermorgen heeft in Ulft een ont ploffing plaats gehad, waarbij een dode te betreuren viel, terwijl een persoon zwaar en een ander licht werden ge wond. Aan huizen in de omgeving werd grote schade aangericht. Gedood werd B. v. L.; F. B. en F, H. werden resp. ernstig en licht gewond. Allen warenarbeiders van de fa. P. v. Hees te Utrecht en aldaar woonachtig. Over de juiste oorzaak tast men nog in he duister. Ter plaatse moet een nieuwe brug over de Oude IJssel worden gebouwd Hiertoe was de fa. v. H. bezig de nog 'in het riviertje staande resten van de indertijd door de Duitsers op geblazen oude brug te verwijderen. Hier toe was een springlading aangebracht, die electrisch zou worden ontstoken. Of nu deze lading ontijdig is ontploft. of dat een van de slachtoffers op een ijze ren plaat is gesprongen waaronder zich nog een projectiel bevond, is nog niet vastgesteld. Zweden heeft een Russisch verzoek om .mmiddelldjke teruggave van de Russische jager, waarin een piloot van de Sovjet luchtmacht Woensdag j.l. te Stockholm landde, ingewilligde In kringen, die in nauwe Betrekking .staan tot het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken, gelooft men, dat de Russen stonden op de onmiddellijke te ruggave van het vliegtuig, omdat het ge heime instrumeriten bevatte. Het toestel was echter door deskundigen van de Zweedse luchtmacht reeds nauwkeurig onderzocht. Pc Nederlandse Katholieke Vereni ging van handelsvertegenwoordigers, handelsagenten en verzekerjngsinspec teurs „St. Cliristoffei" maaut zich op voor de viering van een gouden jubile. Haar oudste afdeling, fiic Van Rotter. dam officieel opgericht 1 j„ij jgpg maar reeds voor die tijd ontstaan uit de aaneensluiting van cen groepje mannen, die de moed hadden, 7.iCh ka tholiek te organiseren, gaat dit feit feestelijk herdenken. Na het Rotterdamse groepje dapperen, dat zich onder de bescherming stelde van de H.H. Driekoningen, werd ook rn s-Hertogenbosch een kern gevormd en uit de fusie van deze beide groepen werd „St. Christoffel" geboren en warden Rot terdam en Den Bosch de eerste afdelin gen. De moeder, „St. Christoffel", houdt re- glementair in Mei haar jaarvergadering en zij achtte het een vriendelijke geste ten opzichte van haar spruit, de afde- ling Rotterdam, deze jaarvergadering M de Maasstad te beleggen, haar in het te ken te doen staan van het plaatselijke gouden feest en op die wijze met al haar kinderén in ernst en luim bijeen te kun nen zijn. Deze bijeenkomst nu is bepaald op Zaterdag 28 en Zondag 29 Mei a.s. in de grote zaal van „Lommerrijk te Hiiie- gersberg. Naar wij vernemen is het lid der Eerste Kamer luitenant-generaal H. F. M. ba ron van Voorst tot Voorst (K.V.P met ingang van 1 Jnni a.s. benoemd tot lid van dc Raad van State. Lu i tenant - genera a 1 H. ï- M. baron van Voorst tot Voorst is 2 Augustus 1886 te 's Gravenhage geboren. Hij bezocht na zijn H.B.S.-tijd achtereenvolgens de Kon Mil. Academie, de rijschool te Ameis- foort en die te Saumur (Fianfcnjk) en vervolgens de hogere krijgsschool. Hij nam in 1906 dienst als tweede lui te nant bij de cavalerie. Als eerste-luitenant was hij van 1913 tot 1918 leraar aan de K.M.A. In 1924 werd hij ritmeester en m 1926 kapitein van de generale staf. Na verdere militaire rangen te hebben door lopen was hij achtereen in verschillende bevelvoerende militaire functies werk zaam. In 1940 werd hij 'generaal-majoo? chef van de staf der Kon. Landmacht- Sedert 1945 is hij militair raadsheer m het Bijzonder Gerechtshof te 's Graven- hage. Sedert 1946 is hij lid der Eerste Kamer. In 1948 verkreeg hij de titel var» luitenant-generaal. Baron van Voorst tot Voorst is be noemd als opvolger in de Raad van State van luitenant-generaal Muller Massis, 'n vacature, die reeds meer dan een jaar open was. Een tijd lang ging het gerucht, da;t deze plaats zou worden ingenomen door de oud-minister Fiévez, die kort geledein overleed. De thans benoemde heeft, zich veel be wogen op het gebied der katholieke ver- kenmersbeweging en is ridder in de Orde van de Ned Leeuw en in de Orde van Oranje Nassau met. de zwaarden. De bisschopswijding van Z.H, Exc mgr. Jacobus Feenstra van de congrega tie der Paters van de H. Geest, zal op 29 Juni a.s. plaats vinden in de parochie kerk te Gemert. Bischop-consecrator is Z.H. Exc. mgr. W. Mutsaerts van 's-Her togenbosch De Belg Georges F Kaeckenbeeck, een ooraanstaand Belgisch economisch des kundige is aangewezen als secretaris van het intern, gezagsorgaan voor het Roer gebied, Des Zaterdags heeft aldaar de jaarver gadering plaats, terwijl de Zondag ge reserveerd blijft voor de festiviteiten. Des morgens is er in de Christus Ko ning-kerk aan de- Statenlaan een plech tige H. Mis van dankbaarheid, opgedra gen door de landelijke geestelijke advi seur, pater C.. Woerdeman O.E.S.A., met assistentie van rector P. Maas en kape laan J. Blankers. geestelijke raadsman van de afdeling Rotterdam. Des middags heeft in „Lommerrijk" de feestvergadering plaats, waar als spreker optreedt dr. A. Olierook. Daar na volgt een receptie, terwijl de dag wordt besloten met een diner en een ca baret-programma, waarvoor nog kaarten beschikbaar zijn. Er zal binnenkort naar aanleiding van gouden jubilé een gedenkboek wor sen uitgegeven, onder de titel: „Rotter- "an?'n jaar", waarin het leven van de Maasstad in al zijn schakeringen door deskundige en vooraanstaande Rotter- oammers zal worden beschreven en waaraan burgemeester Oud een „Ten geleide zal meegeven Een ere-comité heeft zich gevormd met als leden deken J. H. Nickel, mr. W. C L. v. d. Grinten, H. v. d. Brule, W. G. A. v. d. Lugt, L. J. a. van Doorn en C. Keesen. Indien storm hagel of hevige droogte ffeen spaak in' het wiel steken, zal de oogst van de z.g. zachte vruchten in de Bel uwe voor wat de kersen en bessen betreft, waarschijnlijk normaal worden. De aanvankelijke verwachting van een bijzonder grotè oogst gewekt door de owervloedig'G bloesemiooi in d>e gehele Betuwe, mocht, niet in vervulling gaan, daar een buitengewone vrucbtzetting achterwege is gebleven. Over het alge meen kan echter op een goede kersen- ep bessenoogst worden gerekend. De peren en pi uimen daarentegen be loven een overvloedige oogst.. Voor het harde en late fruit moeten nog met een zekere reserve de weersomstandigheden worden afgewacht, daar deze elk jaar weer van grote invloed blijken. Aard beien zullen, volop te koop zijn en. in dien. de vooruitzichten niet bedriegen, evenals de kersen en pruimen tegen matige prijzen. Begin Juni kan men de eersle van de koude grond verwachten Naar aanleiding van de discussies rond de winkelsluiting heeft het dagelijks be stuur van de bedrijfsgroep Detailhandel een commissie ingesteld onder voorzitter schap van drs. H. L. Jansen, waarin ver- i tegenwoordigyrs van alle betrokken on- j dernemersorganisaties waren opgenomen, om tot een gemeenschappelijk standpunt j te geraken. De commissie is erin geslaagd een aantal voorstellen te formuleren. I waarmede alle vertegenwoordigers zich konden verenigen, zij is ervan uitgegaan, dat de regeling van de winkelsluiting moet worden gezien als een middel om exces sieve concurrentie te voorkomen. De voorstellen der commissie kunnen als voltg worden samengevat: 1. De avondsluiting blijve als regel ge steld op 6 uur n.m. Afwijkingen dienen plaatselijk geregeld bij gemeentelijke ver ordening of. indien het latere sluitings uur voor het gehele land geldt, bij alge mene maatregel van bestuur. 2. Een algemeen voorschrift tot slui ting van de winkels gedurende een halve dag in de week wijst de commissie af. Inplaats hiervan wenst de commissie opgenomen te zien een bepaling, dat op verzoek van de representatieve organi saties van een of meer bedrijfstakken bij algemene maatregel van bestuur voor het gehele land of gemeentelijk bij gemeen teverordening. mdien geen landelijke re geling is getroffen, worde bepaald, dat de winkels van die bedrijfstak(ken) gedu rende een Waive dag per week geslo ten moeten zijn. De Commissie wil -le keuze van de halve dag beperkt zien tussen Maandagmorgen (voor bedrijfstak ken welke hoofdzakelijk enigszins duur- ame gebruiksatikelen verkopen), Dinsdag middag (voor levensmiddelenwinkels) en Zaterdagmiddag (voor winkels, wier af nemerskring voornamelijk bestaat uit bedrijven). Ten behoeve van de unifor miteit zouden de gemeentelijke verorde ningen ten deze de Kon. goedkeuring moeten nodig hebben. 3. Het, opnemen in de wet van de mo gelijkheid, dat bij gemeentelijke veror dening op verzoek der organisaties in een bedrijfstak een verplichte vacantierege- ling wordt opgelegd, acht de commissie aanvaardbaar. Een vacantie van zes dagen acht zij het maximum, waartoe een derge lijke verplichting zou mogen gaan. Teneinde de nodige waarborgen te scheppen, dat aan de bezwaren van min derheden alle recht wordt wedervaren acht de Commissie het gewenst de goed keuring van de Kroon voor de betrokken gemeenteverordening te eisen. 4. T.a.v. de Zondagsluiting heeft de Com missie geen advies kunnen formuleren. Het algemene gevoelen was. dat in begin sel de winkels op Zondag gesloten moeten zijn. De meningen Hepen echter uiteen over de vraag, in hoeverre voor bepaalde branches en bepaalde omstandigheden een uitzondering op dit beginsel moet worden toegestaan. Te verwachten valt, dat de betrokken organisaties in grote lijnen de voorstel len van Commissie zullen onderschrijven, zodat een reële mogelijkheid aanwezig is, dat een eensgezind voorstel van onderne merszijde van het werk der Commissie het resultaat zal zijn. Aartsbisschop Damaskinos van Grieken, land is gisteren op 58-jarige leeftijd over leden, aldus seint Reuter uit Athene. De aartsbisschop was vooral bekend om gijn krachtige en vastberaden houding tijdens de Duitse overheersing. Openlijk steunde hij het verzet. Na de bevrijding trad hij op als regent van Griekenland, tot de terugkeer van koning George. (Van onze weerkundige medewerker). De weervooruitzibhtem voor Zondag zijn gunstig geworden, oendat er zich langzaam een gebied van hoge druk, dait zioh vanmorgen van Schotland tot Spanje uitstrekte naar ons land verplaatst. Aan de oostkust van deze hoge druk waaien noordelijke, aan de westkant zuidelijke winden, terwijl het in het centrum nagenoeg windstil is. Omdat het zich laat aanzien, dat het centrum ons land vannacht zal passeren zal er dan dus heel weinig wind zijn, terwijl morgen overdag de wind naar zuidelijke richtingen zal zijn gedraaid. Maar ook in Frankrijk is de lucht nog niet erg warm, zodat wij dan nog geen hoge temperaturen behoeven te verwachten, maar in ieder geval zal bet heerlijk weer zijn. Het merkwaardige van deze situatie is, dat er zich op de weerkaarten van de hogere niveaux duidelijk een vore van lage druk aftekent, op de plaats waar aan de grond het gebied van hoge druk is te vinden. Dit is de oorzaak van de wolkenvelden, die zich vanmorgen nog hier en daar boven het westen van het land bevonden en die gisteren nog de oorzaak waren van enkele buien. Deze vore van lage druk wordt echter voortdurend minder geprononceerd en daarmede neemt ook de kans af op een meiregentje dat velen niet onwelkom zou zijn. In de afgelopen dagen.heeft het alleen ten zuiden van de grote rivieren geregend. In België en vooral in Duitsland is gisteren tn eergisteren zeer veel regen gevallen, op vele plaatsen gepaard met onweer. Op de bovengenoemde hoge druk volgt direct een nieuwe depressie, die echter nie' voor Maandag een terugslag op het weer zal kunnen opleveren. Het is dan ook niet uitgesloten, dat er in het begin van de volgende week weer wat regen zal komen. Nauwelijks was de haring van schipper Van Leeuwen varf de „Karei Doorman", die het zeebanket als eerste binnenbracht, verkocht, of schipper en officiële perso nen gingen zich in hun beste pakken steken. De koninginneharing moest ge bracht worden nuar Soestdijk om aange boden te worden de H. M. de Koningin. Gisterenmiddag om 3 uur vertrokken per auto uit Katwijk aan Zee verschei dene officiële personen. Het gezelschap bestond uit de loco-burgemeester van Katwijk, de heer H. P. Bloot; het dage lijks bestuur van de stichtings-commissie Zeehaven; de voorzitter van de rederij vereniging „De Vuurbaak" de heer D. Taat, de reder-schipper van de KW 227. de „Karei Doorman", het eerst aangeko men schip, de heer W. van Leeuwen en twee dames in Katwijks costuum, mevr. v. Leeuwen en mej. R. J. Bloot en het dagelijks bestuur van de Katwijkse Mid denstandscentrale. De koninginneharing was verpakt in tonnetjes met rood-wit-blauwe linten en was gekeurd door de hoofdkeurmeester uit Vlaardingen. De reis richtte zich eerst naar Den Haag, waar aan de ministers de eerste Hollandse Nieuwe werd aangeboden. Ook voor H.K.H. Prinses Wilhelmina werd haring meegevoerd. Te ongeveer zes uur kwam het gezel schap op het paleis Soestdijk aan en werd de kostelijke haring aan H.M. de Koningin overhandigd. Geruime tijd ver toefde men ten paleize en men heeft niet nagelaten ook aan de Koningin uiteen te zetten, hoezeer Katwijk verlangt naar een zeehaven. Op het terrein van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam vertonen zich reeds de eerste symptomen van de nadering van de grootse tentoonstelling Oriënta Wonder land, welke van 24 Juni tot en met 17 Juli wordt gehouden. Terwijl op de achtergrond een pagode wordit opgetrok ken. beraadslaagt een commissie van deskundigen over een der vele proble men, die bi.j een onderneming van zo veelomvattende aard aan de orde komen. Kort na middernacht zijn noodseinen op gevangen van het Griekse stoomschip „Katingo Hadjipatera". Het schip meldde dat het bij boei JE1 vermoedelijk op eén mijn was gelopen en water maakte. Om kwart voor. twee meldde het schip, da' het op 53.33 graad- noorderbreedte en 6.19 graad oosterlengte aan de grond was'ge lopen. De reddingboot van Borkum er sleepboothulp it onderweg. Ten behoeve van de radio - luistera ars in het Oosten des lands is door P.T.T. tussen Hengelo en Enschedé een hulp zender gebouwd, waardoor de ontvangst van Hilversum heruitgezonden zal wor den. Deze hulpzender betekent een grot» verbetering, terwijl de mogelijkheid er is er eventueel een regionale zender van te maken. Ten aanzien van dit laatste is reeds contact opgenomen door de pro vincie met de burgemeester der gemeente van het betreffende gebied. De hulpzender zal Vrijdag 27 Met a.s. door burgemeester mr. J. A. H. J. van der Dussen van Hengelo ingeschakeld en officieel in gebruik worden gesteld Een tijdelijke hulpzender, waarvan de antenne was opgehangen tussen twee fa brieksschoorstenen te Hengelo, kan dan buit-en bedrijf worden gesteld. De openingsplechtigheid zal geschied-en in tegenwoordigheid van burgemeesters uit alle Twentse gemeenten en tal van vertegenwoordigers van P.T.T. en de Ne derlandse Radiio-unie. U.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amsterdam heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina een motorreddingboot ten geschenke gegeven. De Prinses heeft di» geschenk met genoegen aanvaard en be paald, dat de boot ter beschikking zal worden gesteld van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij. H. K. H. heeft tevens te kennen gegeven, dat zij er prijs op stelt, dat aan deze nieuwe mo torreddingboot de naam wordt gegeven van haar overleden gemaal, Prins Hen drik. die steeds een bijzondere belang stelling voor het reddingswerk heeft ge toond. De boot zal in Muiden bij de fa Schouten worden gebouwd. Mevr. Helena Firth, een 5»l)-jarige En gelse, werkzaam als vertaalster bij de Britse en Amerikaanse ambassades in War schau, is gisteren door de Poolse veilig heidspolitie gearresteerd. De reden van 'e arrestatie werd niet bekend gemaakt De Britse ambassade heeft een protësl ingediend. Nog altijd wacht N.O.A.D. op zijn eerste kampioensoverwmning en wij geloven stellig dat de Tilburgers in de vier hun resterende wedstrijden, daar ook nog wel aan toe zullen komen. Naarmate bot einde nadert, zullen de geel-blauw-gestreepten feller voor -het redden van deze ear vech ten en dat maakt -het er voor de vier laatste tegenstanders niet gemakkelijker op. Zo staat morgen ook S.V.V. een las tige taak te wachten, want al wonnen de Schiedammers dan in eerste instantie met 4—0, hun conditie is niet zodanig, dat wij hen 'zander meer ook in Tilburg de zege zien behalen. B.V.V. moet op eigen grond zijn leiden de positie verdedigen tegen A.G.O.V.V. en dat zal de Bosschenaren ook niet mee vallen. Als A.G.O.V.V. de zege mee naar Apeldoorn weet te nemen, staat het met Vrijdag startte mevr. Fann.y Blan kers- Koen in wedstrijden te Los Angeles. Op de 100 meter won ze gemakkelijk in de tijd van precies 12 seconden, waarbij Berry Lawrence van Santa Monica twee de werd met een verschil van ruim 6 meter en Marguerite Phillips van Los Angeles derde. Fanny won even ge makkelijk het hordennummer met een voorsprong van niet minder dan 25 M. voor Betty Sipolt van Orange County en June Kent van Montreal, die derde werd. De tijd van Fanny was 11,8 sec. Tenslotte kwam onze landgenote nog uit in de estafette 4 x 110 yards, waarin zij startte voor de Glendöle Lions, welke ploeg de wedstrijd won in 52,8 sec. Zaterdagavond zou Fanny te Modesto starten, maar zij heeft besloten haar in schrijving in te trekken. het leidende B.V.V. -gelijk. Dit is dus een grote kans voor de Oostelijken, waar zij alles voor zullen geven; daarom rekenen wij niet zo een-twee-drie op een B.V.V.- zege (het is de eerste maal dat de ploegen elkaar ontmoeten). En dan zit Heerenveen klaar, in strak gespannen afwachting, tot het ogenblik komt om zijn harde eindstoot te lanceren. Neen, de Friezen zijn nog niet uitgescha keld, maar zij mogen dan ook geen fout meer maken. In hun allereerste wedstrijd noteerden zij in Velsen een 14-zege op V.S.V- én zij zullen dit succes voor hun èigep supporters moeten bevestigen. Aan de andere kant zint V.S.V. op een revan che, en eerlijk gezegd weten we nog niet, wat er gaat gebeuren als de schietgrage Van Onselen zijn dag heeft tegen de stopperloze Hcerenveen-verdediging. De promotie- en degradatiecompefcitie in het Oosten brengt N.E.C. en Gelria in Nijmegen tegenover elkaar, terwijl m Zutphen Be Quick en Labor hun krach ten gaan meten. Wanneer N.E.C. van Gelria wint en deze uitslag ligt wel in de lijn der verwachtingen daar de Nij- megenaars in Velp aan een 3—0 meer- (rërheid kwamen en Labor zou in Zut phen tegen Be Quick een punt laten zit ten, dan is meteen de beslissing gevallen in het voordeel van N.E.C. De Dordtse derdeklaskampioen Fluks kan in de p.d. 2B morgen met het lei dende DHZ gelijk komen, maar tevens kan dan de Dordtse degradatiecandidaa* ODS de leiding overnemen zij het dan met een wedstrijd meer gespeeld. Fluxs heeft morgen een thuiswedstrijd tegen The Rising Hope, waartegen de Dordtenaren in Rotterdam slechts tot een 00 gelijk spel kwamen, maar waarvan zij voov eigen publiek moeten kunnen winnen. En daarna resten Fluks nog twee wedstrij den beidetegen DHZ, wat dus een enerverende finale in twee vond belooft te worden. En intussen maakt ODS een fraaie kans om de lachende derde daar bij te worden; wie het laatst lacht, lacht het best, vorige week was het DHZ bij de Dordtse rivaliteit, tussen ODS en Fluks, maar er bestaat een vlotte kans dat de „laatste lacher" ODS zal zijn. De tweede klasser begint morgen aan zijn laatste twee wedstrijden beide tegen VFC, waar van morgen de eerste in Vlaardingen, temeer daar VFC op het ogenblik al lang en breed kansloos onderaan de lijst staat, moet ODS zo veel meerderheid kunnen opbrengen om zijn behoudkans zo sterk mogelijk te houden. In de p.d. 2A is de zaak al beklonken: Schevenlngen is voor de tweede klas be houden. De enige nederlaag die de visser mannen leden, was met 10 in Haarlem tegen TYBB. maar zij zijn nu aan hun stand verplicht om dat (op het HBS- terrein) te revancheren. Holland]aar, hield het in Vlaardingen op 11 tegen Velsen en gaat nu in Velsen zelf trachten deze prestatie te evenaren. De Amerikaanse kampioen Gonzales, de 21-jarige speler in wie men een winnaar van Wimbledon ziet, heeft te Parijs gede buteerd met een gemakkelijke overwin ning op de Franse speler Gentien: 62 B3 6—3. Een grote indruk maakte Gon zales nog niet. Alle geplaatste spelers die in het veld kwamen, wonnen onbedreigd: Parker, Bergelin, Patty, Bernard, enz. D° Zuid Afrikaan Fannin werd uitgeschakeld door een middelmatig Frans speler. Char trier 1113 36 63 64 63, De Tsjechen Matous en Milajkovits vielen uil de eerste door Dubuc 62 26 64 6—3, de andere door Dessair 63 63 75. Van Meegeren had als eerste tegen stander de Zweed Alexson. Niet een speler van grote klasse doch een taai volhouder. Na een lange en telkens in kansen wisselende strijd won onze land genoot op het kantje: 6—3 810 4—6 61 75 In de volgende partij had hij de jonge Franse speler, Schaff, tegen over zich. De Nederlandse drives hand haafden zich tegen het minder regelma tige Franse spel: 64 75 108 Ook nu vocht Van Meegeren dapper. In het dames-enkelspel had mej. Herm- sen in haar tweede ronde geen tegen standster van haar klasse in mevr. Ber nard. Onze landgenote won 63 62. In het heren-dubbelspel kwamen Van Meegeren en Matous (Tsj.) in het veld tegen de Fransen Lesueur én Lucot Het was bijna nacht toen zij staakten, elk twee games van het verre einde af: 46. 7—5 10—8 2—6 9—9.... VIER ROTTERDAMSE CLUBS I overtuiging, dat het dan ook kan; twee weken geleden klopte Emma-in-topvorm. IN ZES WEST-DUELS De zestien ploegen, die morgen in de derde ronde om dé K.N.V.B.-beker als winnaars te voorschijn komen, zullen volgende week samen de achtste finales verspelen: de beker-strijd schiet al weer aardig opDe twee finalisten Van ver leden jaar ontbreken thans op het appél: bekerhouder Wagemingen weid reeds m de eerste ronde door. La Première uitgeschakeld, terwijl DWV in een (ver geefse) promotiestrijd was gewikkeld. Maar het Rotterdamse Neptunus, dat ver leden jaar tot in die demi-finales door drong, is wél weer van de partij; de drieta-nders hebben anders morgen in de Koog tegen KFC een karwei op te knap pen, dat zwaar genoeg is: voor de competitie werd het thuis nauwelijks 00, maar in de Koog kregen de Rotter dammers met 40 klop en op zoiets zal het wel weer uitdraaien (te meer daal de Kogers tegen Vriendenschaar en DOS al bewezen hebben, ambities genoeg te hebben in deze beker-strijd). Een andere Rotterdamse favoriet krijgt het gemakke lijker: Feijenoord thuis tegen Zeeburgia, ai zullen de Turkije-reizigers niet mogen vergeten, dat het. voor de competitie slechts 2—1 voor hen resp. 22 werd. Nog een Rotterdamse ploeg in de zes Westelijke wedstrijden: de tweedeklasser CVV, die in Amsterdam tegen DWS wel héél geducht van zich zal moeten af bijten om de tegen Hermes en Fortuna behaalde successen voort te zetten. En dan nog een pseudo-Rotterdamse club: de derdeklasser Slikkerveer, die een thuis wedstrijd krijgt tegen de derdeklasser Alphen. Blijven van de zes Westelijke wedstrij den er twee over waarin Rotterdam geen vinger in de pap heeft. Maar één van dietwee wedstrijden is een „groot ge val", want de sterke Dordtse tweede klasser Emma gaat met de allerbeste voornemens bezield bij bet grote Ajax In Amsterdam op visite. Emma gaat er heen met de beste wil om te winnen en de I strijd met 40 Xerxes en ook nu krijgen de Dordtenaren een tegenstander waaraan zij zich kunnen concentreren op een „reuzenzwaai". Een gewaarschuwd en geprepareerd Ajax kan voor twéé tellen, maar dan zal de grote Amsterdamse zich daarvan ook bewust móéten zijn. Ten slotte in het Westen nog een treffen, dat zich alleen tot District I beperkt: in Wormermeer komen de tweedeklassers WFC en Volendam tegen elkaar uit; in de jongste oompetitie werd het tweemaal 2—1 in beider ploegen tbuisbeurt, zodat WFC op eigen grond iets betere papieren heeft (maar meer dan papier ook niet). In het Oosten een interessante ont moeting tussen de eersteklasser En- schedése Boys en de voormalige eerste klasser PEC uit Zwolle. Drie Oostelijke ploegen krijgen thans reeds buiten-ge westelijke tegenstanders te bekampen: de derdeklasser SCE moet naar de tweede klasser HVC in Amersfoort, terwijl in Almelo de Twentse grootheid Heracles bezoek krijgt van het niet minder grote Be Quick uit Groningen, welk eerstekla duel Oost-Noord een pendant krijgt >n een d'ito Noord-Oost, want in Groningen krijgt GVAV bezoek van Quick uit Nii- megen. Behalve de twee Noordelijke ploegen die dus tegen Oostelijke tegen standers optornen, is er nog een intern Noordelijk geval: de tweedeklasser Ger- manicus thuis tegen de eersteklasser Velocitas. Zuidelijke eersteklassers die het wel zullen redden tegen de lagere goden, zijn MW thuis tegen Baardwijk en Willem II uit tegen NSV. Maar Sportclub Emma krijgt in Maastricht bij de tweedeklasser Standaard een warme ontvangst te in casseren en ook de Sittardse Boys heb ben thuis nog lang niet gewonnen van Tilburgs voormalige vierde eersteklasser RKTW. En dan is er nog een eersteklas duel tussen NAC en Helmondia te Breda, ook een interessante gebeurtenis. Ja. het wordt nu, zoals in alle districten te constateren is, „menens" in de beker-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3