Berlijns treinpersoneel wenst Westelijke Marken Toestand uitermate verward Versterking van het persoonlijk heidsgevoel R.K. Gemeente-ambtenaren over hun positie Een Minister van drie ministeries kwam tragisch aan zijn einde O eerbe richt OPSPORING VAN VERMISTE PERSONEN V.S. vragen Eislers uitlevering 6000 Woningen extra Melaatsheid in Engeland COMMUNISTEN UITGESLOTEN r Nog vier Zondagen autorijden •1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Reeds een strijd van 36 uur Rode haan kraaide Apostolaatswerk van de K. A. B. Vorming en medezeggensc]iap Het. Ned. Rode Kruis (Aide vrouw vermoord of verongelukt? Thuisvaart van militairen Landmijnen rond de „C. A. Banck" Uit vereniging van ex-politieke gevangenen Lijf ons alsjeblieft in -J Schip op zandbank Koeieninvasie in de N.O.-Polder NDER DE LOUPE Geen tegenhanger van „IJzeren gordijn" Moet het werk worden stopgezet? 71ste JAARGANG MAANDAG 23 MEI 1949 No. 20934 Berlijn zucht nog steeds Onder de naweeën der blokkade-ophef fing. Tijdens het weekeinde heeft de staking van het treinperso neel aldaar, dat zijn loon in Westelijke marken wenst uitbetaald te krijgen, zich verder uitgebreid. Daarmee is ook de opwinding toegenomen, die reeds geleid heeft tot verschillende schermutse lingen met sovjet-Russische officieren of door de sovjet gecon troleerde Duitse politie. Nadat Zaterdagmiddag de S-bahn, de bovengrondse spoorweg door geheel Berlijn, reeds volkomen stil gelegd was, heeft Zondagmiddag de onder sovjet-Russische con trole staande politie bezit genomen van de meeste stations van de luchtspoorweg. Een bijna onafgebroken strijd met de stakers, van 36 uur, was hier aan vooraf gegaan. De Nederl. consul-generaal te Chicago, de heer J. v. d. Mortel (rechts) en gouverneur G. Mennen Williams schrobden de straten van de stad Holland bij het jaarlijks tulpenfeest. HET VUUR NAM GEEN VRIJ WEEKEIND Krachtige oproep van dr. Drees VOOR HOUWPROGRAMMA 1949 1 12000 spoorwegmannen van West-Berlijn zijn in staking gegaan, omdat de Russen, die het spoorwegnet in het centrum van de stad controleren, weigerden met „West-Marken" te betalen. Op de foto heeft een Russisch politie-agent het op te nemen tegen drie stakers. Met de rug tegen de muur houdt de Rus zich zijn belagers van het lijf. HUN BELANGEN WORDEN EVENGOED BEHARTIGD De LA 11, een der modernste Russische jachtvliegtuigen, met een snelheid van 600 km. per uur, waarmee de uit de Sovjet-Unie gevluchte Russische piloot bij Stockholm landde. 100 personen verdronken BANANEN ETEN IN SURINAME Hoffman weigert boycot BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM WEINIG VERANDERING DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat X, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "-er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M- HAZKLZET Algemeen redacteur: H A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tót 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zondagmiddag werd het station Char- lottenburg door met geweren gewapende politie heroverd, nadat een menigte van ongeveer 2.000 stakers met hun aanhan gers arm in arm de 150 man spoorweg politie, die het station bezet had, langs de rails in de richting van de sovjetsec tor had teruggedreven. Zondagochtend reed een trein uit de sovjetsector langs één der voornaamste spoorlijnen West-Berlijn binnen. Op elk stations werd ongeveer 20 man spoorweg politie afgezet. Op het station Neukoelln losten de inzittenden naar schatting 300 schoten op de stakers die het station be zet hadden. De trein reed weg, toen alle minutie verschoten was. Sinds Zaterdagnacht zijn naar verluidt '14 personen gewond en 17 personen ge arresteerd door de westelijke politie. Een nog niet bekend aantal stakers is door de spoorwegpolitie naar de sovjet-sector overgebracht. De toestand is echter uitermate ver ward. Met elkaar strijdige berichten van het stakingshoofdkwartier, spoorwegfunc tionarissen en het hoofdkwartier der westelijke politie maken het onmogelijk de juiste omvang der persoonlijke onge vallen vast te stellen. Ernst Scharnowski, voorzitter der anti-communistische vakverenigingen U.G.O., heeft de gebeurtenissen van Zondag „een poging der communisten, een burgeroorlog te ontketenen" ge noemd. Zo nodig zou de U.G.O. in ge heel Berlijn, de sovjetsector incluis, een algemene staking uitroepen, aldus Scharnowski. De rode haan is weer hevig aan het kraaien geweest in het afgelopen week end. Zijn arbeidsterrein was ditmaal bós- en heidegrond. Zaterdag ontstond, door een vonk uit een locomotief brand langs de spoorlijn Kootwijk—Stroe. Alle bos- brandweren in die omgeving, als ook uit Apeldoorn en enkele militaire groepen uit Stroe en c.e Harskamp kwamen in actie. Niettemin brandde ca 40 hectaren heide van het Staatsbosbeheer kaal, waarbij ook een hectare 10 tot 15-jarige dennen aan het vuur ten offer viel. Zondag brandde het niet minder dan zeven maal op de Veluwe, maar even zoveel keren stond de bosbrandweer haar mannetje, zodat de omvang van de bran den beperkt bleef. Er ging een ha bos verloren op het Wakeromse Zand bij Ede en eveneens een tussen Beekbergen en Loenen. Des middags brak brand uit in het Duitse Reichswald. Het vuur woedde over een oppervlakte van 5 kilometer in een bebossing van jong dennenhout bij de Gelderberg, tussen de Duitse dorpjes Fras- selt en Nütterden. Het is een gebied waar verleden jaar, toen Ned. houtfirma's hier kapvergunning hadden, niet gekapt mocht worden en het bevindt zich ten Z.O. van Groesbeek. Er bereikten ons hedennacht nog geen nadere berichten omtrent deze brand. (Van onze correspondent). Onder grote belangstelling is, uitgaan, de van de K.A.B. te Arnhem. Zondag een Gelderse Credo-Pugnodag gehouden, waar de bondsvoorzitter, Jac. Alders, in be zielende woorden heeft gesproken over het zijn of niet zijn van de K.A.B. De K.A.B. zal moeten worden gezien als en ware apostolaatsbeweging, vooral in deze tijd, die een verontrustend ziekte beeld vertoont. Tot die ziekteverschijnse len van de hedendaagse maatschappij behoort niet alleen het toenemen van het communisme in het Oosten, maar vooral ook de infectie door de moderne tijdgeest, die een massa kweekt zondei ruggegraat en levenshouding. De K.A.B. trekt met haar ontwikke lingswerk ten strijde tegen deze massa- geest. Daardoor worden persoonlijkheden gevormd, immuufn voor d»e vervlakkings bacil van de massa. Met klem richtte de heer Alders zich daarom tegen de personeelsverenigingen, die als paddestoelen uit de grond gaan rijzen, Spr. wees er tenslotte op, dat hei (Van onze correspondent.) De Landelijke Hoofdgroep III (ge meente-ambténaren) van de A. R. K. A. heeft Vrijdag en Zaterdag haar jaarver gadering gehouden te Roermond. De vergadering van Vrijdagmiddag die o.m. door burgemeester 'mr. dr. R. Geuljans van Roermond werd bijgewoond bracht de verslagen en een bespreking van het bestuursbeleid aan de orde. In tegenstelling tot het voorafgaande jaar kon secretaris drs. M. Camps, pret tige geluiden laten horen. Het jaar 1948 stond in het teken der salaris-acties, waarbij verschillende successen werden behaald. Het rapport-De Quay °^er salariëring der burgemeesters werd ai in practijk gebracht, terwijl men op de uitwerking te Den Haag van het belang rijke rapport-Ubink betreffende ge meente-secretarissen en -ambtenaren salarissen nog even moet wachten. Het aantal plaatselijke groepen steeg van 41 op 60; te veel Katholieke ambtenaren blijven echter nog buiten de A.R.K.A. Langdurig werd de kwestie besproken van medezeggenschap in de gemeente lijke commissies. Haarlem achtte vele amtbenaren nog onvoldoende ervaren op dit terrein. Den Haag pleitte in de richting socialisatie en Rotterdam wilde de zaak niet te zwaar opvatten. De voor zitter toonde zich niet pessimistisch en pleitte ook voor particulier initiatief. De Zaterdagmorgen werd ingezet met een H. Mis in de kerk van het Groot- Seminarie. In de morgenvergadering heeft het A.R.K.A.-hoofdbestuurslid mr. ar. J. B. Sens uit Heerlen een gedurfde gedachte'nsprong in de toekomst gedaan. Politiek en economie zijn z.i. op onver antwoordelijke wijze achtergebüeven bij de vooruitgang van wetenschap en De minister-president dr. W. Drees heeft gistermiddag over de betde Hilver- sumse zenders een radio-rede over doel en werken van het Ned. Roode Kruis gehouden, om hiermede de aa"^^hie vragen voor de grote inzamelingsactie, welke vandaag is begonnen. Sor. wees er op, dat het Rode Kru meer doet dan „verbinden", en noemde in dit verband het veel omvattende werK van de bloedtransfusiedienst, die nu reeds in staat is meer dan 30.000 bloedtrans fusies per jaar te verrichten, de hulppos ten langs de wegen, waar sedert de be vrijding al meer dan 13.000 slachtoffers van ongevallen werden behandeld, de uitbreiding van mobiele medische teams naar Indonesië enz. techniek. Zou men wetenschap de vrije hand laten dan zou de maatschappij, met minimale Pfoductiekosten en hogere lonen, ruim voorzien kunnen zijn van kostelijke goederen. De captains of industrie willen echter volgens spr. de markt in handen houden en het werk ,van de intellectueel wordt misbruikt De overheid is bij de nieuwe situatie ten achter gebleven. Bestuur en methode zijn verouderd. De onmacht der regeerders, om alles te verwerken, is een der 00r. zaken van deze onrustige tijd. De over heid moet zich aanpassen Aan onze bestuurders moeten kwalitatieve eisen gesteld kunnen worden. Het systeem der kwaliteitszetels wijst reeds op een ai- wijzen van het huidige kiesstelsel. Mr. Sens toonde zich voorstander van een getrapte verkiezing en één Kamer met zo veel commissies als er departementen zijn. Een hogere vorming van geest en karakter mag van onze bestuurders ge- eist worden. Wat voor het landsbestuur geldt, dient eveneens doorgetrokken te worden tot provincie en gemeente. Rector Kraakman geestelijk adviseur, schetste in een korte beschouwing de betekenis van de Katholieke ambtenaar in het volle leven. Godsdienst en leven mogen niet gescheiden worden, zoals men het juist in deze kring nog wel eens graag ziet. persoonlijkheidsgevoel van de mens moe, worden versterkt en om dat te bereiken, heeft de K.A.B, op allerlei gebied haar sociale instellingen Het is dan ook zaak, dat iedere Credo-Pugnoman deze instel lingen, die de spr rangschikte onder net, apostolaatswerk van de K.A.B., inscha kelt bij zijn werk Dat is weliswaar een zware doch een zeer verantwoordelijke taak. Spr. hoopte dat deze Gelderse dag tot resultaat zou mogen hebben, dat allen zich daarvan bewust zouden worden. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Britse regering thans een officieel verzoek tot uitleve ring van de communistische'leider, Ger hard Eisler, doen toekomen. Van officiële zijde wordt verklaard, dat de uitlevering van Eisler uitsluitend is verzocht, omdat hij wegens strafbare fei ten terecht moet staan en dat er in het geheel geen politieke overwegingen aan het verzoek ten grondslag liggen. Zaterdagnacht om twee uur trof de politie gewaarschuwd door buren, die in het huis om hulp; hadden horen roepen, in een woning in de Hudsonstraat te Amsterdam het lijk van een 71-jarige vrouw. Het lichaam lag, in de gang, temidden van een plas bloed en een glazen lamp lag in scherven. Een mede bewoner van het huis. een 60-jarige man, is voor nader onderzoek in arrest gesteld. Volgens mededelingen van de buren was deze man kort tevoren thuis gekomen en was er ruzie ontstaan Plotseling had men de vrouw om hulp horen roepen en vrijwel tegelijkertijd een slag gehoord. De man, die bij zijn arrestatie zeer onder invloed van sterke drank verkeer de, verklaarde zich echter niets te herin neren van wat er was voorgevallen. Naar wij vernemen, zal de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting binnenkort ter verdeling over het ge hele land nog zoveel bouwvolume be schikbaar stellen als nodig is voor de bouw van 6000 woningen. Dit extra volume zal voor de helft in traditionele bouw en voor de andere helft in mon- tagebouw moeten worden uitgevoerd. Omtrent de wijze van verdeling heeft de minister advies gevraagd aan de daartoe ingestelde commissie. V/ij brengen in herinnering, dat voor de verdeling van het woningbouwvolume 1949 de adviescommissie heeft voorge steld aan de elf provinciën en de drie grote steden een bepaald volume be schikbaar te stellen, welk advies de mi nister heeft gevolgd. Indien de commissie spoedig een aanvaardbaar advies zou ge ven, kunnen de Ged. Staten van de elf provinciën weldra aan bepaalde gemeen ten nog een aanvullenr bouwvolume voor woningen besch'kbaar stellen.- In Engeland zijn, tot grote ongerust heid der medische autoriteiten, een 300-tal gevallen van melaatsheid gecon stateerd. Er bestaat in het hele land slechts één leprozen-inrichting namelijk te St. Giles bij Londen. Zij telt echter maar 14 bedden. Het grootste deel der zieken zijn per sonen, afkomstig uit India, China en an- dere landen, waar melaatsheid inheems is. Het aantal ziektegevallen breidt zich snel uit. De meeste gevallen van melaatsheid in Engeland hebben een stadium bereikt, waarin contact met andere personen ernstige gevolgen kan hebben. Zoals we hebben gemeld, zijn half Mei. na het vertrek van de „Volendam", nog twee schepen met militairen uit Priok vertrokken met militairen, die volgens het repatriëringsprogramma, dat de mi nister van Oorlog onlangs bekend maak te, naar huis terugkeren. Het zijn de „Joh. van O ld enbarnevel t" en de „Grote Beer", De „Oldenbarnevelt" heeft onge veer 1000 man van Kon. Landmacht, Marine en K.N.l.L. aan boord, voor een deel met hun gezin. Onvoorziene om standigheden voorbehouden, wordt de „Grote Beer", die 16 Mei vertrok, om streeks 8 Juni en de „Oldenbarnevelt" die 14 Mei uitvoer, omstreeks 9 Juni in Nederland verwacht Aan boord van de-JK schepen eevir.den zich nog geen gesloten eenheden, doch uitsluitend z.g. individuele gevallen (mili tairen, die hetzij wegens afkeuring voor de tropen-dienst of ziekte, hetzij om andere redenen niet tegelijk met hun onderdeel terugkeren). (Van onze correspondent). De mijnopruimingsdienst is in de afge lopen week begonnen met het 'opsporen van landmijnen en ander ontplofbaar oorlogstuig in de naaste omgeving van 't op 't Bloemendaalse strand nog steeds vastzittende Zweedse stoomschip „C. A, Banck". Dinsdag werd met behulp van electrische opsporingsinstrumenten de eerste landmijn gevonden en onschadelijk gemaakt. Woensdag en Donderdag j.l werden er telkens drie gevonden, die ter plaatse tot ontploffing werden gebracht. Heden werd het gevaarlijke karwei op nieuw voortgezet. Intussen trok het schip op de mooie Zaterdag- en Zondag weer duizenden nieuwsgierigen uit alle delen des lands, w.o ook autobussen uit Rot terdam en omgeving. Diverse Zweedse automobolisten kwamen hun gestrande landgenoten bezoeken. (Van onze Utrechtse redacteur). Het napraten door de heer Paul de Groot van de Franse communistenleider Maurice Thorez, dat bij een eventuele in val van de Russen de communisten achter heai aan zullen marcheren, heeft ook het bestuur van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd aan het nadenken gebracht. Dit heeft er toe ge leid dat het bestuur met een voorstel voor de dag kwam, om het lidmaatschap van de C. P. N. met dat van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen onverenigbaar te verklaren, welk voorstel in een bui tengewone algemene vergadering, die Za terdag te Utrecht gehouden werd, in be handeling kwam. Daar vele communisten van deze vereniging lid zijn, was het te voorzien, dat het voorstel deining te weeg zou brengen en er heerste in de verga dering dan ook een zeer gespannen at mosfeer. Ruim twintig sprekers hebben over het voorstel het woord gevoerd, na dat de algemene voorzitter, mr. B. W. Stomps uit Haarlem dit eerst had toege licht. Uitdrukkelijk werd verklaard, dat uit sluiting van de communisten geenszins betekent, dat de vereniging haar zorgen niet meer o-ver deze ex-politieke gevange nen of hun nagelaten betrekkingen van Dat niet alles, wat de heer Karl Arnold over dé Duitse grenscor recties zegt. bij de zogenaamde „slachtoffers" van die correcties instemming vindt, moge blijken uit een bericht van „La Libre Belgique". Naar dit blad namelijk verneemt, heeft de gemeenteraad van Mutzenich, één der twee dor pen gelegen in het door Belgiè voor de grenswijzigingen gevor derde Duitse gebied, waarvan de Belgische regering de inbezitne ming heeft uitgesteld, een verzoek schrift tot premier Spaak gericht, waarin tegen dit uitstel wordt ge protesteerd. Eveneens zouden door de bewo ners van de andere Duitse in hammen op Belgisch gebied, Rot- gen en Lammersdorf, protesten zijn ingediend tegen vertraging van de inlijving. communisten uitstrekt. Dit blijft zij on veranderd doen. Het bestuur is echter van oordeel, het geen het hoofdbestuurslid, de -heer W. Bakker uit Velp duidelijk uiteenzette, dat het niet aangaat, dat communisten even- .tueel de zijde van een tegenstander kie zen, hetgeen in strijd zou zijn met de sta tuten, die gebaseerd zijn op dezelfde gees tesgesteldheid, als in art. 187 van de Grondwet tot uitdrukking komt, waarbij alle Nederlanders verplicht zijn mede te werken aan de onafhankelijkheid van het rijk en de verdediging van zijn grondge bied. Na de zeer bewogen debatten, waarbij de communisten zich natuurlijk het felst deden kennen, wier aantal op deze ver gadering ook het grootst was, werd het bestuursvoorstel aangenomen, met 52 tegen 41 stemmen en één onthouding, waarbij de afdelingen al naar hun leden tal een bepaald aantal stemmen uitbrach ten. Het bestuur zal zich nader over de uit voering van zijn aangenomen voorstel be raden. Teneinde tegemoet te komen aan de vele verzoeken, die hem hebben bereikt, zal de minister van Verkeer en Water staat gedurende enige Zondagen van het nu komende jaargetijde ontheffing verlenen van het Zondagsrijverbod, en wel op de Zondagen: 5 Juni, 26 Juni, 31 Juli en 28 Augustus 1949. Op de overige Zondagen zal een af doende controle op naleving van het Zondagsrijverbod dienen te worden ge handhaafd. 1 1 4.^ 1-ll 6e bewakingsvoorzorgen, welke door- I CStclI WCrklC tC nam j gaans by dergelijke patiënten getroffen James Forrestal, de vroegere Ame rikaanse minister van defensie, is in de nacht van Zaterdag op Zondag om het leven gekomen door een val of sprong uit een raam van het marine- ziekenhuis te Bethesd-a, bij Washington, waar hy reeds verscheidene weken wegens zwaarmoedigheid werd ver pleegd. De laatste tyd scheen zijn toe stand te zijn verbeterd, zodat men het blijkbaar met meer nodig had geacht, IBS ;;S 'SSsSssïSi si' si S Ssss sssss SS ss. SS: <8 S: f worden, in acht te nemen. Een korte terugblik op het leven van de vroegere minister, die zulk een be langrijke rol gespeeld heeft in Amerika's defensie-aangelegenheden, moge hier vol gen: Reeds in November van het vorige jaar, na de verkiezingsoverwinning van president Truman, had Forrestal, die Truman's candidatuur niet had gesteund, vrijwillig zijn ontslag willen aanbieden. Doch Truman wenste de minister voor lopig te handhaven, daar hij beter dan anderen ingewerkt was in het zo in gewikkelde vraagstuk van de coördinatie der drie grote onderdelen van Amerika's strijdmacht. Hij stelde een adviserend lichaam in van militaire en burgerlijke deskundigen, die tot taak hadden onbevooroordeeld en onafhankelijk de waarde van nieuwe wapens te bepalen en er de ontwikkeling van te stimuleren. Hij was er daardoor zeker van, dat geen voorliefde voor het leger, de vloot of de luchtmacht ten on- re?flte de overhand zou krijgen. Nog in Januari van dit jaar vroeg hij het Amerikaanse Congres om steun voor de bewapening van buitenlandse vrien den van de V.S., aangezien hij de veilig heid ten aanzien van een Russische aan val te gering achtte. Hij vroeg om de voorrang voor een wetsontwerp, dat de president zou machtigen militaire hulp te sturen naar welk land ook, dat in politiek opzicht eenzelfde lijn trok als de V.S., zulks met voorbijgaan van het Congres, omdat zo spoed verzekerd was Bovendien achtte hij het nodig, dat de militaire paraatheid en de middelen aan zienlijk versterkt zouden worden, aan gezien alle atoombommen niet in staat zouden zijn een aanval te voorkomen, of een overwinning na de overval te ver zekeren. Voor hemzelf vroeg hij schrapping van het woord „algemeen" uit de opdracht, die het Congres hem had gegeven bij het coördineren van de drie diensten. Hij moest volgens deze opdracht „algemene richtlijnen" opstellen, in het algemeen leiding geven en controle uitoefenen. Het is te begrijpen, dat hij hierdoor niet louter vrienden maakte Henry Wal lace opende de aanval met de beschul diging, dat Forrestal als oud-bankier van Wallstreet de belangen van dit financiële centrum diende door op een nieuwe oor log aan te sturen. Het feit, dat Forrestal gebruik wilde maken van de beschikbare krachten en Duitsland weer op de been wilde helpen, omdat dit een essentieel punt was in het herstel van Europa, haal de hem de woede van communisten. Zionisten en andere min of meer links- georiënteerden op de hals. De Joden waren hem allerminst vriendelijk ge zind, omdat hij Truman aangespoord had niet al te onvriendelijk tegenover de Arabieren te zijn, aangezien hij als minister van defensie een slagader zag lopen van olie en luchtbases door het midden-Oosten en hierop kon hij geen mes dulden. Daar zijn uitgesproken standpunten op politiek gebied echter regelrecht in strijd waren met de visie van Truman, moest hij tenslotte toch verdwijnen, al erkende Truman ook zijn capaciteiten. In het begin van Maart ging James Forrestal heen en werd opgevolgd door Johnson, een man, die nog moest tonen in hoeverre hij zijn capaciteiten met die van Forrestal kon meten. Forrestal is 57 jaar oud geworden. Vol- SGns, "e behandelende arts was de toe stand, waarin zijn patient verkeerde „het onmiddellijk gevolg van overmatig hard werken, zowel in als na dé oorlog". Men had verwacht, dat een periode van rust t t algeheel herstel zou leiden. President Truman heeft nationale rouw b'evolen om de nagedachtenis van For restal te eren. Op alle' openbare gebouwen, oorlogs schepen en marine vaartuigen, zal tot aan de dag der begrafenis de vlag half stok worden gehesen. In zijn desbetref fende proclamatie voegt president Tru man er aan toe: „Een groot verlies voor het volk der Verenigde Staten, dat hij zo goed en zo trouw heeft gediend. Honderd personen verdronken, toen een rivierstoomboot 160 kilometer van Calcutta op een zandbank liep, zo wordt uit die stad gemeld. De boot, die naar Oost-Pakistam onder weg was. kon maximaal 80 passagiers vervoeren, maar er waren er 200 aan boord, toen het ongeluk geschiedde. De overige opvarenden zwommen naar de wal. Er wordt op het ogenblik een grote „raid" ondernomen op de N.O.-Polder. De deelnemers daaraan zijn duizenden runderen uit alle delen van ons land, die, na een reis per veewagen, in Neerlands jongste „provincie" komen profiteren van het sappige gras, waar deze streek zo rijk aan is. Van 48.090 h.a., welke de oppervlakte van de polder vormen, be staat n.l. 8.000 h.a. uit grasland. En aan gezien men voor de polder zelf momen teel nog geen behoefte aan weidegrond heeft, kan deze oppervlakte worden benut door boeren buiten de polder- Tot Januari j 1 hebben veehouders zich kunnen aan melden om hun vee in de N. O. Polder te doen inscharen, met het gevolg dat er nu in het voorjaar 20.000 jonge runderen, mits zij t.b.c.-vrij en ingeënt zijn, naar de polder komen. Friesland en Overijssel hebben het grootste deel van de ingesohaarde dieren geleverd, n.l- elk ongeveer 4500 dieren. Daarop volgen Drente, Gelderland, Zuid-Holland en Noord-Brabant met elk ongeveer 2000 dieren, Noord-Holland le verde 1000 en Groningen en Utrecht elk ongeveer 750 dieren. Met het vraagstuk van de vacantie- besteding schijnen wij een gevoelige snaar te hebben aangeraakt. Een onzer atonné's informeerdie of wij niets voelen voor „vliegeren", aangezien journalisten er nu en dan van zouden houden om proefballonnetjes op te laten. De vriende lijke inzender maakte ons er op attent, dat het verbod uit de Duits- tijd om vliegers de lucht in te lijnen, opgehe ven is of wordt. Ja dat hebben wij ook in dit, ons lijfblad gelezen. En dan te beseffen, dat ons kroost vorig jaar al vliegers opliet. Wij waren toen dus, als verantwoordelijke ouders, in overtreding en zo alle agenten de wet gekend hadden en verondersteld wordt zelfs, dat iedere Nederlander de wet kent dan waren de guldens uit onze portemonnaie gevlogen aan boeten. Maar gelukkig heeft het zo'n vlucht niet genomen. Hadden wij het geweten, dan hadden wij natuurlijk de kinderen aan een lijntje gehouden, opdat zij niet een vlieger aan een lijntje zouden houden. Een mens weet anders op die manier niet, waar hij zich aan te hou den heeft. Al loopt men nog zo in de lijntjes, dan trekt men soms nog aan 't kortste end, vooral als men U aan een zoet lijntje houdt! Toch is het niet zo'n gek idee van de adviserende abon-né om in de lucht te gaan: zo hij mocht gaan vliegen, dan wensen wij hem een goede vlucht. Maar wij weten, geloven wij, toch iets beters. Een Franse vereniging voor vliegtuig bouw heeft n.l. onlangs een originele ver koopformule gelanceerd. Voor 150.009 francs kan elke vliegenthousiast alle plan nen op ware grootte krijgen, benevens al het benodigde materiaal om zelf een tweedekker te b ïwen; in een maand vacantie kunnen v.er vrienden hun eigen vliegtuig bouwen; zij kunnen er boven dien een motor inzetten, die de fabriek voor ongeveer 200.000 francs levert. En mocht een amateur met een of ander on derdeel van de constructie geen raad weten, dan gaat hij heel gewoon naar de fabriek, waar zijn vliegtuig in serie wordt gemaakt. De ingenieurs stellen zich daar ter beschikking om hem met raad en daad bij te staan. Is het toestel klaar, dan con troleren zij het geheel gratis en maken er ook een proefvlucht voor u mee. Is dat even wat? U zou wellicht graag een auto hebben. Hemeltje, wat ouderwets! Onder de auto's breek je tegenwoordig je nek. Waarom zelf niet een vliegtuig gebouwd? Voor een koopje is men dan een hoogvlieger. En gezien het feit, dat blijkens de vele ontsnappingen door de lucht uit Rusland en de satelliet-landen, het ijzeren gordijn per vliegtuig te passeren is men kan nooit weten, waar z'n vliegtuig nog eens goed voor kan zijn. Tot dan kan men echter net als de K.L.M. in 33 uur naar Suriname om ba nanen te snoepen! Weer eens iets anders dan druiven eten in het Westland. ANALYST. In het blad „Foreign Commerce Week ly", dat door het Amerikaanse ministe rie van handel wordt uitgegeven, schrijft Paul Hoffman, de leider van de E. C. A.. dat het nadelig voor het Europese her stel zou zijn, wanneer het Sovjet-blok zou worden geboycot bij de aankopen van goederen voor het plan-Marshall. De E. C. A. heeft geweigerd Europa volledig te splitsen door het bouwen van een economische muur als tegenhanger van het „ijzeren gordijn", aldus Hoff man. Door op zodanige wijze te hande len, zou slechts bereikt kunnen worden, dat een hulpbron voor het herstel van Europa zou worden afgesneden en zou den aan de vrije landen van Europa de goederen worden onthouden, die zij altijd uit Oost-Europa hebben betrokken. Het eindresultaat van een dergelijke handelwijze zou volgens Hoffman ee.i aanzienlijke stijging van de kosten voor het Europese herstelprogramma zijn. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Wassenaar (H. Joseph) de Weleerw. Heer W. Q. Versteegen: tot Rector te Amsterdam (St. Joan, de Deo) de Weleerw. Heer J. R. van Dael, die Rector was te 's Graven- hage (Huize „Sancta Maria"). w De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht op sommige plaatsen nevel of mist. Overigens tijdelijk wat toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Dinsdag 24 Mei: Zon op 4.34 uur onder 20 39 uur; maan op 3.11 uur. onder 17.03 uur. keurig is vastgelegd. Daardoor is het mogelijk gebleken personen, die voor gaven uit een of ander Russisch kamp ontvlucht te zijn, als bedriegers of on lichters te ontmaskeren. Tevens is daar uit gebleken, hoe vaak familieleden wor den misleid door zgn. telepathen, bij wie zij ten einde raad aanwijzingen zochten omtrent de verblijfplaats van een ver miste. In de meeste gevallen bleek uit de gegevens van de betrokken Ned. mis sie. dat de bewuste persoon op de aan geduide plaats onmogelijk verblijven kon. Indien de regering op haar besluit niet terugkomt en blijft weigeren het tot he den toegestane bedrag opnieuw beschik baar te stellen, overweegt de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen voor de op- sporingsarbeid een fonds te vormen, waarbij ongetwijfeld een beroep zal wor den gedaan op de offerzin van geheel ons volk. (Van onze Utrechtse redacteur) Naar wij vernemen, zal de Ned. missie tot opsporing van vermiste personen uit de bezettingsijd in het buitenland ver moedelijk haar werk moeten stopzetten, omdat het ministerie van Sociale Zaken, waaronder dit werk ressorteert, heeft be richt, dat niet langer gelden beschikbaar kunnen worden gesteld. Een en ander is zeer te betreuren, daar deze missie, die door een commissie van advies uit de Ned. Ver van ex-politieke gevangenen wordt bijgestaan, reeds buitengewoon mooie resultaten heeft bereikt en thans juist gereed is met de voorbereiding van een zeer practisch en doeltreffend sys teem, dat de opsporingsarbeid ongetwij feld nog meer effectief zal doen zijn. Er zijn pas een duizend volledig bij gehouden dossiers aangelegd van ver miste personen, wier doen en laten tot het tijdstip van hun vermissing nauw-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1