Schiedammers let op UW zaak! Is de Plantage werkelijk in gevaar? A.J.Vredebregl LAATSTE BERICHTEN GEEN TERUG naar POTSDAM OVERZEESE GEBIEDSDELEN OPNIEUW IN DEBAT FRONT TEGEN ROOD REGIEM IN CHINA Wat er niet stond HOEDEN HERENMODES De Blauwe Week Overdracht van zes rimboe-kisten Overzicht Eerste Kamer „Gebrek aan rechtlijnigheid'' Het orerleg in het rose paleis De drie willen voortbouwen op de gelegde fundamenten Amerikaanse nota'sook aan Nederland De ontslag-aanvrage van mr. W. Visser WOENSDAG 25 MEI 1949 PAGINA 3 Dit is een maquette van het Cultureel Centrumdat B het postkantoor. Het plantsoen (I) waar nu de de reeds dode bomen. Het monument voor gevallenen C is de voorbouw, die laag blijft. De letter D. ligt hogere deel van de toneelzaal blijft licht van indruk, van het Gymnasium is het open terras met de van enkele oude bomen, welke gespaard blijven. E worden, maar deze gedachte heeft men geheel laten toneeltoren voort. Men moet zich de situatie ongeveer hoogte van de Cartonnagefa in de Plantage is geprojecteerd. A is de H.A.V.-bank; reigers zitten, blijft behouden, met uitzondering van wordt verplaatst naar de hoek voor het postkantoor, juist aan het begin van het Plein Eendracht. Het omdat het in de as van het plein ligt. O, ter hoogte plantsoenaanleg; de stippen geven de ligging weer zou oorspronkelijk een doorbraak met parkeerruimte varen. De Plantage zet zich onmiddellijk achter de voorstellen gezien vanuit een helicoptère, welke ter briek in de Oranjestraat zweeft. Vanavond vragen wij uw aandacht voor een zeer belangrijke kwestie de bouw van het Culturele Centrum in de Plantage. On getwijfeld hebt u hiervan door middel van de geruchtmakende pamfletten gehoord. Misschien wist u daarvoor reeds uit de derde of vierde hand iets ervan. Uitvoerig willen wij hierover spreken. BROERSVEST 6 TEL. 68286 Voor Uw brandstoffen KOLENHANDEL SPAARBANK ANNO 1820 Afhaaldienst bereikt mijlpaal BURGERLIJKE stand KATHOLIEK THUISFRONT SCHIEDAM SPEELT ZIJN LAATSTE WEDSTRIJD CRICKET GRADUS VIERT TRIOMFEN ALS CONCERTMEESTER MISDIENAARSDAG IN HEILOO BREDERODE SPEELT SPOOKVERHAAL BESTELLER ROOFDE POSTZAKKEN LEEG NED. VRACHTEN MARKT DOODSLAG TE AMSTERDAM OPGEHELDERD FRANSE LOCOMOTIEVEN VOOR NED. TREINEN Was Haags burgemeester niet oj> de hoogte van handelingen van zijn secretaris? - VS Wij nemen als uitgangspunt het pam flet, dat huis aan huis verspreid werd onder de titel „De Plantage in gevaar!" „En zjjn plannen om het, voorste gedeelte van de Plantage vanaf Post kantoor tot en met de muziektent met de grond gelijk te maken ten be hoeve van een schouwburg". Zo begint na een oproep het pamflet, dat O a oDgesteld werd door mensen, cue fets van dlze plannen uitgelegd hebben Je kregen. Alles weten zij er evenmin vail, als de overige burgers. Wij zullen in de loop van de volgende ■week de eigenlijke plannen uitvoerig publiceren. Nu zij het voldoende, dat de architect, prof. v. d. Broek, die het plan voor dit cultureel centrum ontwierp, ook de opbouw in het Parit in Rotterdam van de grote Havententoonstelling opgedra- kreeg. Niet, omdat hij bij voorkeur aanslag doet op het natuurschoon, een aan s meester is m het m v?F iïïnvan de bestaande beplanting gebruiken architectuur juist in het kader ^J^eester grote eerbi€d omdat hij als b en_ou(je erfenis der heeft voor de eeuwen ouo natuur. De Plann™ een schouw- plannen ten behoeve 1, er is burg aangekondigd. Integer uitdrukkelijk gezegd, dat nes schouwburg zou worden. Het Ge_ centrum worden van de Schiedams meenschap, omdat in die gemeenscnap zoveel plannen en initiatieven onder ae aangesloten groepen leefden, die voort durend genekt werden door het gebrek aan ontplooiingsmogelijkheid. Het ont breken van een behoorlijke zaal (en wat belangrijker is) een behoorlijke toneel-technische accomodate in Schie dam was steeds funest. Wij gaan verder met het pamflet! „Uw bijna 200 jaar oude Plantage verkeert in groot gevaar!" Wij zouden er beslist bezwaar tegen maken, dat onze huisdokter ons de stui pen op het lijf jaagde, ai hij van onze zoon, die een been gebroken had, ver telde, dat hij in levensgevaar verkeerde. Zulke doktoren zouden schromelijk tekort schieten in hun verantwoordelijkheidszin als huisarts. Evenzeer zouden wij er bezwaar tegen maken, dat men ons vertelde, dat een van onze grote werven voor de eerstkomende jaren volkomen lamgelegd was, omdat een der kranen was uitgeva len wegens een mankement, terwijl dc res 2 doordraaide. t%p Niettemin schrijft men o. m.^ Plantage verkeert in groot gevaar ter wijl aan deze Plantage een stuk levende natuur zal worden teruggeschonken, dat nu verkommert onder de uitwerpselen van overigens zeer interessante reiger- kolonies; terwijl het deel, dat bezet zal worden door het cultureel centrum, prac- tisch geen opoffering van de natuur schoonheid vraagt. De Plantage is niet in gevaar! Maar nu het kernpunt van het pam flet. „Tegen bet eventueel bouwen van een schouwburg hebben wij geen be zwaar, maar wèl tegen de daarvoor ge kozen plaats: de Plantage". Dit is een waarheid, die zo'voortreffe lijk de toestand schildert, dat niemand het de opstellers had kunnen verbeteren. Er staat met: „WÜ wensen met alle vurigheid, waar toe ons het verantwoordelijkheidsbesef voor deze stad aanspoort, dat er een schouwburg komt. IV ij willen tot elke prijs, dat er een schouwburg komt, want dan zullen wij de koevoet hebben waar- mee wij het rotsblok lichten van de weg naar een grote toekomst voor onze stad. Wij eisen 'n schouwburg voor Schiedam, al zouden We er zelf voor moeten Vechten Maar Schiedammers, is het nodig, dat deze Schouwburg in de Plantage komt? Laten we eens afwachten, wat men ons hierover te zeggen heeft. Als er geen andere oplossing is: Natuurlijk, dan in de Plantage met een opdracht aan die architect, die eerbied heeft voor zo'n stuk natuur. Helaas, zo was het pamflet niet gesteld. En gij, Schiedammer, aan wie gevraagd wordt de protestlijsten te ondertekenen; wat doet gij? Gij zijt lid van de Schiedamse gemeen schap alleen al door uw burgerschap, maar misschien ook zijt gij via een aan gesloten vereniging lid van de Gemeen schap met een hoofdletter. Die Gemeen schap heeft déze plannen tot nog toe bin nen vier muren moeten houden, omdat voortijdige publicatie een totale torpe dering door andere instanties ten gevolge zou gehad hebben. Er zijn verscheidene mensen om advies-reden in gekend moe ten worden, maar zulke plannen moeten eerst kant en klaar zijn voor zij open baar gemaakt kunnen worden. Wat voor U, burger van Schiedam en lid van de Schiedamse Gemeenschap, wordt klaar gemaakt, is een cultureel centrum, waar niet alleen gij, maar waar van ook uw kinderen kunnen profiteren. Gij kunt daarin goede toneelstukken zien terwijl gij teyens de kans krijgt uw vrien- jf1 kennissen aan de gang te zien op de planken, genietend van een behoorlij ke toneel-accomodatie. Gij kunt er koren horen zingen, welke gij tot nu toe moest gaan aanhoren m een kerk of in Rotter - dam. Gij kunt er s Zondags genieten van d0 stilte in de nstuur Vein de Plcintcitj® en tegelijk in de verte het paraderen van de Schiedammers gade slaan. Gij zult er bij het genot van een kop koffie of een kop thee kunnen luisteren naar een pro menade-concert. Er is voor U alles te vinden wat gij nu elders moet gaan zoe ken. Als gij ons vraagt, „maar waarom ner gens anders?", dan is het antwoord heel eenvoudig. In het centrum van de stad is nergens grond te vinden, die plaats zou bieden voor een gebouw, dat zo op de natuur is aangewezen om te voldoen. Bovendien moet de bouwprijs zo laag mogelijk gehouden worden. Daarom mag er geen geld in de grond-aankoop gaan zitten. Maar wat zou U zeggen yan een grondprijs van 40 per vierkante meter? Die zou elders betaald moeten worden. De oorspronkelijke plannen van een schouwburg aan de Broersvest lopen in de millioenen. Maar er is meer! Wij bouwen dit centrum niet voor ons alleen. Wij bouwen het voor de toekomst van een Schiedam met 100.000 inwoners. En naar mate Schiedam ouder wordt, zul len meer en meer families uit de Tuin- laan vertrekken. Het is-uiteindelijk kan toor-ruimte, welke daar momenteel op bewoning wacht. Zouden wij het op onze verantwoording durven nemen, om over enkele jaren als we onze kans nu voorbij lieten gaan, te moeten zeggen: „De Plan tage was een uitstekende plaats. Geen omwoners, die er last van hebben en een prachtige omlijstinng van groen"? en De drankbestrijding heeft nog alle reden om met kracht haar werk voort te zetten. Het drankgebruik is na de bevrijding steeds toegenomen en het aantal gevallen, waarin van misbruik kan worden ge sproken, is stijgende. Tot dat misbruik mag zeker ook wel gerekend worden het gebruik, waaraan sommige bestuurders bij het snelverkeer zich nog schuldig maken. In elk geval leidt het misbruik tot grote schade en gevaren voor het maatschappelijk leven. Geen wonder dus, dat de drankbestrij ders van alle gezindten zich verenigd hebben, om in de traditionele „blauwe week de aandacht van het publiek öd het huidige drankvraagstuk tfvestgen In de eerste plaats zullen betogingen wor- den gehouden: op Hemelvaartsdag provinciale demonstratie te Dordrecht en op 2e Pinksterdag een landelijke bijeen komst te Utrecht. En verder wordt met toestemming var, de Overheid, die de arbeid der drankbe- striiding als van maatschappelijk nut er- kent, een algemene collecte niet „het blauwe bloempje" Seh°udeaa Dde op brengst komt ten goede °f aaE dc°n- sultatiebureaux voor het alc0? ?te raad en steun verlenen aan drankslacht- offers en velen hiervan voor gezin Boterstraat 60-62, tel. 68481 maatschappij weten te behouden. Het plaatselijk Drankweer-Comité kreeg verlof, deze collecte te houden op a.s. Zaterdag. De besturen vertrouwen op de algemene sympathie voor hun actie en op de beproefde offervaardigheid. Leden der organisaties (N.V. en N.C.G. O.V.) en andere bereidwilligen worden opgewekt, zich als collectant aan te mel den en bloempjes af te halen aan het Volkskoffiehuis, Lange Haven 33, liefst Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Sinds vele jaren belast de Spaarbank Anno 1820 zich met het gratis wekelijks of maandelijks afhalen van kleine spaar- bedragen bij hen, die door gezinsomstan digheden, invaliditeit, leeftijd e.d. zelf niet geregeld bij de spaarbank kunnen komen inleggen of anders in het geheel niet tot sparen komen. Naar wij vernemen is het bedrag dat aldus wekelijks wordt opgehaald thans de 10.000 gepasseerd. -Wanneer men bedenkt, dat aldus per jaar een bedrag van een half millioen gul den via deze afhaaldienst voor grote ge zinsuitgaven rentegevend wordt gespaard, an is wel bewezen, dat deze spaarmethode in een wezenlijke behoefte voorziet. Het ftut, dat de spaarbank hiermede bertikt, kan niet licht worden overschat. GEBOREN: Antonia M d v F T Pnrim 611 A;,MMG0JdiJn; M^!anne, d v J H A C. v.d. Meijden en W. M. Martens' Sara d V7;-WW Johlnna H. C., d v J. A. W. Slingerland en H M J Greif; Wouter F z v F. Zwamborn en J. M. G. v. Grootveld. OVERLEDEN: S. H. Fijten, 57 jr., Vr v H. Koster. Door het tekenen van een cheque van 2460 stelde de heer ir. Frits Beukers gisterenmiddag het hoofdbestuur van de NIWIN in staat zes rimboekisten ten be hoeve van de jongens op de verlaten bui tenposten aan te schaffen. De schenker voegde er de wens bij, dat de jongens in Indië zoveel mogelijk genot en afleiding zouden vinden in dc grote moeilijkheden, welke eerder schijnen te verzwaren dan lichter te worden. Namens het Plaatselijk Comité van de NIWIN sprak de heer P. Mak, die erop wees, dat de heer Beukers de heer Beu kers niet zou zijn, als hij zijn jubileum niet anders aangepakt had dan een ander. Het Comité is daar wel bij gevaren. Bij deze gelegenheid kon de voorzitter er nog eens op wijzen, dat het nooit aan steun van de Schiedammers ontbroken heeft. Schiedam heeft nu met dit initiatief een rij geopend, welke naar de hoop van spre ker nog heel lang zou zijn. Rct werk van de medewerksters werd door de heer Mak extra belicht, omdat zij buitengewoon veel werk verzet hebben in het afgelopen jaar. Hij excuseerde de ere-voorzitter, burge meester Peek, die tegenwoordig had wil len zijn, maar door belangrijke werkzaam heden elders moest blijven. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Drost, die 31 jaar in Indië had vertoefd. Hij noemde de geste van de heer Beukers niet alleen een steun voor de soldaten, maar nog meer voor de commandanten. Voor hen wordt het met de dag moeilijker om de discipline in de troep te bewaren en het moreel op peil te houden. Wanneer er afleiding komt, is deze taak veel min der zwaar. In totaal waren er nu met de zes gisteren aangeboden kisten 107 rim boekisten aangeboden, waarvan enkele uit Guatemala en Denemarken. Tijdens de uitzending voor de Strijd krachten gisterenavond is het initiatief van de heer Beukers om bij zijn zakenju- bileum te vragen om geld voor de NIWIN en niet om bloemen door het hele land verspreid in afwachting van navolgers. Wij gaven deze week reeds een kort bericht over de Thuisfront-etalage op de Hoogstraat. Aan deze etalage is propagan da voor een loterij ten bate van Katholiek Thuisfront verbonden. Loten zijn ver krijgbaar overal waar affiches voor de ramen hangen, bij Labor Vincit, Hoog straat 132 en bij Kath. Thuisfront, Tiel- man, Oemstraat 6. Aanstaande Donderdag (Hemelvaart- dag) zullen de zwart-witten hun laatste voetbalwedstrijd in dit seizoen spelen en wel tegen P.D.K.. de Haagse eerste klas- ser van de plaatselijke bond. Hoewel de spanning omtrent promotie of degradatie in deze afdeling verdwenen is, heeft P.D.K Schiedam na de eerste wedstrijd een flinke revanche beloofd, wat de Schiedammers echter niet zo maar zullen nemen, zodat er toch zeker een aantrekkelijke wedstrijd verwacht mag worden. De wedstrijd vangt aan om 6 uur. Zondag zullen de honkballers naar Den Haag trekken om daar hun geluk met het slaghout te beproeven tegen het eerste negental van Laakkwartier. Na de enerverende match tegen HCC I van jl. Zondag, waarin onze stadgenoten zulk een eervol resultaat bereikten, gaat Hermes-DVS I op Hemelvaartdag op het mooie terrein aan de Spanjaardslaan te Haarlem de strijd aanbinden tegen Rood en Wit, dat onder de captaincy van Th. A. van Baasbank speelt. Rood en Wit behoort tot de sterkste verenigingen uit de eerste klasse en we zijn dus we' benieuwd, hoe Hermes-DVS het er in deze wedstrijd zal afbrengen. Het elftal is ongewijzigd sa mengesteld. Het tweede elftal, dat reeds twee mooie overwinningen behaald heeft, speelt op Hemelvaartdag aan de Damlaan tegen het Tilburgse TCC. De cricketliefhebbers in Schiedam blijven dus a.s. Donderdag niet van hun mooie sport verstoken. Over het programma van a.s. Zondag zullen wij onze lezers nog nadere mede delingen doen. !0, C-C In de tijd, dat wij nog als knaap de zwarte, rode of blauwe toog ai naar gelang het weinig-liturgische gebruik dier dagen rond de schouders voelden glijden, trokken wij er eens per jaar onder leiding van kapelaan en koster met een autobus op uit. Het doel was Scheveningen, Zandvoor't,- of de Bedrie gertjes met bezoek aan de Juliana-toren in Apeldoorn. Ettelijke malen per dag werd onder leiding van meer-genoemde koster het „En daitteme toffe jongens zijn enz." aangeheven, terwijl hij ons zo nu en dan utinodigde om ter versterking van zijn smeekbeden een spreekkoor aan te heffen om drinken. (Wij limonade hij iets pittigers). Blijkens een folder, welke wij uit het Centrum voor Acolyten-Actie ontvingen, is er ook op dit gebied wel wat veran derd. Het' vorige jaar reeds namen vijf en zestighonderd misdienaars deel aan officieel georganiseerde misdienaarsda- gem, welke op vijf verschillende plaatsen in den lande werden georganiseerd. Het klinkt wel wat gewichtig, dat de bijeenkomst van de misdienaars Congres genoemd wordt, maar het is duidelijk, dat bedoeld wordt de jongens behalve een uitgaansdag ook enige vorming mee te geven, want het misdienaarschap is toch een voorrecht, dat ook bijzondere eigen schappen nodig maakt. De dagen worden in Nijmegen. Hilver sum, Heiloo, 's-Hertogenbosch en Valken burg resp. op 7 Juni, 28 Juli, 1 Augustus, 8 Augustus en 12 Augustus gehouden. De hoofd-indeling van de dagen is het zelfde, n.l- een H. Mis na aankomst; bij eenkomst daarna met attracties en voor de nest van de dag bezoek aan toeristen- centra Bijzdmlerhedn zijn te krijgen op het Aooly then-centrum Brakkenstein, Nijme gen. Zondag 29 Mei 's avonds om 8 uur zal het R.K! Toneelgezelschap Brederode in Musis Sacrum voor donateurs en leden een opvoering geven van „Spookverhaal" een toneelbewerking van een sprookje van Grimm door J. Steenhof. Een nieuw Indonesiëdebat het hoe veelste? is gisteren weer begonnen. Thans in de Eerste Kamer, die de be groting van Overzeese Gebiedsdelen aansneed. Byna alle fracties kwamen in de middag- en avondzitting aan bet woord alleen de A.R. krijgen vandaag nog hun beurt en over het geheel was de critiek op het regeringsbeleid zeer matyj. Integendeel, de koerswijziging in de Indonesische politiek vond van meer dan één kant waardering. Heel sterk kwam dit wel tot uiting in de rede van de heer Kerstens (K.V.P.), die zich in de avondvergadering namens de Kath. fractie achter de nieuwe koers der regering plaatste. Om niet in herhalingen te vallen wilde spr. niet het gehele Indonesische conflict van de aanvang af oprakelen. Hij ging slechts terug tot de tweede politiële actie. Toen die begon, had men een politiek program gereed moeten hebben, maar het was er niet. Het doel van de actie was de losgeslagen soldateska tot rede te bren gen, maar later ging het er blijkbaar om de republiek weg te vagen. Dit heeft ons in de wereld grote schade berokkend en is ons aangerekend als politieke oneerlijk heid. Dit kwam door de planloosheid van deze regering na de inzet. Alles lag in het duister, ook voor de B.I.O. Het was om parlementair te blijven gebrek aan rechtlijnigheid. Met de gevoelens van loyauteit van velen in de B.F.O. is onverantwoordelijk omgesprongen. De regeringsverklaring van 12 Mei bracht een complete koersverande ring. Voor velen uit de B.F.O. is die po litiek moeilijk te verwerken geweest; dat dient men goed te begrijpen en daarvoor moet men begrip hebben. Voor spr. intussen was deze koerswijzi ging de eerste zwakke lichtstraal in de regeringspolitiek der laatste jaren en ze was nodig. De minister heeft er geen doek jes om gewonden, maar duidelijk gezegd, waarom hij overstag ging. Hij voelt zich echter als de malaria-patiënt, die kinine slikt en bemerkt, dat het bitter is. Einde lijk zijn we wijs genoeg geworden om ons vrienden te maken van de onrechtvaar dige mammon. Komt er weer niets van terecht, dan staan wij sterk tegenover het wereldforum. Het centrum van de inter nationale druk heeft zich verplaatst naar de verantwoordelijke republikeinen. Er zijn grote risico's, maar durft men de op lossing militair af te dwingen? Wij zullen er echter op moeten staan, dat de wapen stilstand wordt afgekondigd én nageleefd. Hulde bracht spr. aan onze soldaten voor hun inspanning en trouw. Het eerste licht aan de horizon, dat wijst op een komende overeenkomst zouden we zonder hun moed en offers nimmer hebben gezien. Wie de politieke manoeuvre verwerpen, behoren bereid te zijn daarvoor het mili taire alternatiei in de plaats te stellen. Zij mogen echter bedenken, dat een militaire actie 50.000 man nieuwe troepen zou ver gen. Met een Ronde-tafelconferentie daar entegen hebben wij kans tot zaken te ko men en daarom is deze van zo groot be lang. Spr. drong er intussen op aan voor de Ned. delegatie niet alleen ministers te nemen, zeer achtenswaardige lieden, maar, op één uitzondering na, geen van allen deskundigen. Laat de regering op dit be sluit terugkomen en trachten dr. Van Royen bereid te vinden het voorzitterschap der R.T.C. op zich te nemen. De regering beware zichzelve dan als laatste linie. In de middagzitting hadden de heren Jonkman (P.v.d.A.) en Molenaar (V.V.D.) de posities van hun partijen bepaald. On danks het feit, dat ook zij beiden zich voor de nieuwe koers verklaarden liepen hun opvattingen nogal uiteen. De heer Jonkman constateerde, dat het nu wel de laatste keer zou zijn, dat er een begroting O.G. oude stijl was, daar straks immers de souvereiniteitsoyerdracht zal plaats vinden. Dit achtte hij zonder meer juist. En hij betoogde zelfs geheel in de lijn van de P.v.d.A.-opvattingen dat het vertrouwen, waarover minister v. Maarseveen in de Tweede Kamer had gesproken, niet eens het juiste standpunt was, waarop de nieuwe koers moest steu nen. Volgens spr. was het eenvoudig een kwestie van het opruimen van de laatste resten van een veranderd inzicht. Een inzicht, dat te veel had gelegen in het vlak der eigen oplossing, waarin b.v. de militaire actie ook te sterk had gelegen. Prof. Molenaar ging echter van een andere basis uit, al kwam hij aan iiet einde dan ook tot dezelfde conclusie. Hij betoogde, dat de terugkeer naar Djokja een wezenlijke koerswijziging beteken de, welke echter gebonden was aan net accoord-vooraf over rust, orde en veilig heid in dit gebied en het beëindigen der guerilla. Hij meende echter, dat deze te rugweg zonder ongelukken zou kunnen verlopen Mocht de Republiek immers er niet in slagen deze beide zaken na te komen, dan zou de Ned. regering de overeenkomst als vervallen kunnen he- schouwen. Voor de beoordeling daarvan moest de regering zich houden aan de feiten, zij moest zeker geen genoegen nemen met een eenzijdige vreedzame sa menwerking. Prof. Molenaar had verschillende be zwaren, waaromtrent hij nog eens een duidelijke uitspraak van de minister vroeg, zoals de kwestie van de status der republiek: Staat of Deelstaat, waarover hij toch niet helemaal gerust was. Ook vroeg hij of het zelfbeschikkingsrecht voor Ambon, Timor en Menado op de komende Ronde Tafelconferentie of bij preliminaire besprekingen ter sprake zou komen en of deze gebieden de gelegen heid zouden krijgen gich daarover uit te spreken. Alles bijeen meende spr. toch, dat de regering erin geslaagd was haar onder handelingspositie te versterken en daar om wilde hij over deze bezwaren heen stappen. Er was nu tenminste een duide lijk begrip In de Veiligheidsraad geko men voor het Nederlandse standpunt en hij hoopte dan ook, dat het verloop van zaken het niet nodig zou maken de over eenkomst van 7 Mei vervallen te ver klaren. Voorts pleitte de heer Molenaar voor de Indische Nederlanders, die de rege ring in geen geval in de steek mocht la ten en voor de pensioenen der Indische ambtenaren. In verband met de gemaak te opmerking over de status van de Re publiek vroeg hij dringend vast te hou den aan artikel 4 van Linggadjati. De heer Jonkman h&d nog gepleit voor een betere voorlichting van volk en Sta- ten-Generaal en inlichtingen gevraagd over de samenstelling van de commissie voor de grondwetswijziging en over de inrichting van de Ronde-Tafelconfe rentie. De heer Kropman (KVP) sprak spe ciaal over Suriname, dat volgens de una nieme mening der deskundigen in snel tempo moet worden opgebouwd. Het be leid t.a.v. de ontginningen onderwierp by aan scherpe critiek en bij pleitte voor de boeren in Nickerie, die nu al drie jaar op een beslissing in die ontginningskwes tie zitten te wachten. Wanneer overigens zal er nu worden begonnen met de uil- voering van het plan boeren derwaarts te laten emigreren? De heer De Dreu (PvdA) besprak nog de positie der Ned. Indische ambtenaren, die vrij moeten zijn om eventueel ont slag te nemen en onder wie ontevreden heid heerst en onrust in verband met de rehabilitatie-uitkeringen. Prof. De Zwaan (CH) gaf enerziids vertrouwen te kennen in de regering, doch vond het anderzijds nodig de breek baarheid van dit vertrouwen te onder strepen. In het bijzonder vroeg hy of de komende Unie nu werkelijk een reële Koninklijke Unie zal zijn met de Kroon aan het hoofd. Wat de republiek betreft informeerde hij, wie de regering uit maakten, die de tegenwoordige politiek aanvaardde. En voorts wie zou beoor delen of de overeenkomst werd nage komen en wie de geloofsbrieven der de legatie had ondertekend. Bovendien zou hij wel eens graag de notulen zien van de besprekingen, d>e tot deze overeenkomst hadden geleid. Nadat de heer Bierema (WD) nog een hele reeks vragen had gesteld in hoofd zaak over de economische situatie en toekomst van Suriname, sloot de heer v. Santen (CPN) de rij der sprekers, zijn rede beginnend in China om via Indone sië het Amerikaanse imperalisme bij de kop te vatten. Wat de statements van Royen-Rum betreft, had de heer Rum geen enkel mandaat. Er is een verzet van rechts nationalistische zijde. O (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Bevin, die gisteren in het Palais Rose presideerde, mocht weer eens consta teren, dat, terwijl de Westersen hun mening en hun voornemens inzake Duitsland niet onder stoelen of banken hebben gestoken, Moskou nog steeds dezelfde sfinx is gebleven. Hy gaf het woord dus aan Visjinsky, om met de Russische opvattingen voor de dag te komen. En zo beruste de gedachten- wisseling van gisteren op de uitvoerige rede, waarin Visjinsky het standpunt van Moskou t.a.v. de Duitse eenheid uiteenzette. De Westersen moeten het Sovjet-pro gram, door Visjinsky ontvouwd, wel met enige verbazing hebben aangehoord, daar het de persoonswisseling die te Moskou heeft plaats gehad, wel scherp in het licht stelde. Visjinsky was niet alleen heel wat opgewekter dan de droge Mo- lotof, hy vertelde ook heel wat anders dan S J otof in Potsdam en in het bij zonder te Londen had ten gehore ge bracht. Afgezien van het verlangen van Rusland om mee te doen aan het Roer- toezicht, was, wat de politieke organisa tie van Duitsland betreft, hetgeen Vis jinsky zeide in frappante tegenstelling met de vroegere beweringen van Molotof. Visjinsky ontvouwde drie punten: 1. het herstel van de controle der viei1 verbondenen over geheel Duitsland; 2. de instelling van een gouverne- mentsraad, zowel wat de administratie als wat deecanomie betreft; 3. controle van alle vier over de Roer. Molotof had reeds in 1947 te Moskou het snelle tot stand komen van een cen trale regering bepleit op grond van een grondwet, die de geallieerde controle- De rijkspolitie van Lemmer heeft de 30-jarige De H., hulpbesteller bij de P.T.T. te Oosterzee gearresteerd. Gedu rende verschillende jaren heeft deze uit postpakketten, waaronder ook uit Ame rika, goederen gestolen, zoals sigaretten, tabak, cacao, koffie, thee en wollen garens. Bij het innen van postwissels ver hoogde hij zelf de bedragen en eigende zich die toe. De H. is gisteren naar Leeuwarden overgebracht en ter beschik king van de justitie gesteld. ROTTERDAM, 24 Mei 1949. 100 tor 'jjnzaad Wormerveer 75 ton ijzer Zwolle, 100 ton ijzer Dordrecht 280 ton copra liggen en/of varen. 210' ton copra Zaanstreek. 180 ton kolen Breda 250 ton kolen Goes. 215 ton kolen Eind hoven. 275 ton kolen Wëstervoort 100 ton kolen Pannerden. 300 ton kolen Eist. 160 ton meel Zaandam, 280 ton meel Amster dam, 350 ton stukgoed Amsterdam 200 ton cokes Opheusden 250 ton kunstmest Delfzijl. 140 ton bloem Arnhem, 140 ton bloem Nijmegen, 140 ton bloem Weert. Naar A. P. uit Parijs meldt, heb ben de Ver. Staten zich tot de lei dende niet-communistische landen in de gebieden van die Atlantische Oceaan en de Stille Oceaan gewend, 0111 te komen lot eengemeenschap pelijke diplomatiek front tegen de Chinese communisten. Een Amerikaanse diplomaat deel de vandaag aan „Associated Press" mee, dat het ministerie van Buiten landse Zaken nota's aan meer dan een dozijn dier landen heeft ge stuurd, waarin wordt voorgesteld, actie en politiek tegenover het rode Chinese regiem te coördneren. De nota's zijn twee weken, geleden verzonden, o.a. ook aan Nederland. Verder aan Engeland. Frankrijk, België, India, Pakistan. Australië. Nieuw-Zeeland, Ceylon en Zuid- Afrika. Dit initiatief van Amerika is gedeel telijk tot stand gekomen als gevolg van de berichten, dat India van plan zou zijn. spoedig tot erkenning van de Chi nese communisten over te gaan zodra deze een regering voor China gevormd zouden hebben. In de Amerikaanse nota worden ver schillende belangrijke voorstellen ge daan om tot de coördinatie te komén. p.a, dit dat geen der betrokken landen nieuwe regimes in China zouden erken nen alvorens met de andere landen over leg te hebben gepleegd. Verder zullen de betrokkenen door verenigd optreden moeten trachten, hetrode China er toe te binden, de open-deur-poiitiek voor het Westen te handhaven Een aantal grote westelijke mogend heden, met name de V.S., Engeland en Frankrijk hebben grote commerciële en economische belangen in China. De be doeling is. dat geen dier westelijke lan den achter de ruggen van de andere om zal trachten, diplomatieke of economi-' sche voordelen van de communisten te verkrijgen. Reeds zouden de V.S..-Enge- land en Frankrijk in de herfst van het 1 vorige jaar een informele overeenkomst hebb enaangegaan, om de Chinese com- muisten niet te erkennen, alvorens eerst met elkaar overleg te hebben gepleegd. De diplomatieke woordvoerder deelde verder nog aan A.P. mede, dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken. Dean Acheson, samen met andere vooraanstaande Amerikaanse leiders in de afgelopen maand verscheiden belang rijke politieke beslissingen t.a.v. China en het Verre Oosten in het .\lgemeen heeft genomen. raad te Berlijn moest ontwerpen. En in Londen was het juist het. eerste der be kende vijf punten, dat een democratisch centraal gouvernement voor heel Duits land vroeg. Thans wil Visjinsky wel een centraal gouvernement op de economi sche organisaties gebouwd, maar hij vraagt ook het weer in het leven roepen van de geallieerde controle-commissie. Hij wil dus terug.naar Potsdam. Dat Acheson en ook Bevin en Schu- man onmiddellijk geantwoord hebben zonder hun mening echter nader te ont vouwen, dat dit een opzij zetten zou be tekenen van alles wat tot duêver is op gebouwd was voor de hand liggend. Acheson zeide het zeer duidelijk: „als een zieke pas zijn krukken kwijt is, wenst hij die niet terug." Veel kans, dat de contróleraad, die op 20 Maart van liet vorig jaar door maar schalk Sokolofsky werd vernietigd, te rugkomt en de geallieerden weer in een gemeenschappelijke commandantuur te Berlijn samen werken, zal zelfs in de ogen van Visjinsky wel niet aannemelijk zijn. Zeer waarschijnlijk heeft Visjinskv gisteren zijn kaarten nog niet bloot wil len leggen en heeft hij alleen een ge- dachtenwisseling willen inleiden. Dat Moskou in de Roer aanwezig wil zijn was te verwachten. Het aanbod, dat daarbij de Benelux-landen en anderen, dus ook de Oostelijke randstaten toehoor ders mogen zijn, iets wat voor fie Weste lijken reeds het geval is, kan niet als een pasmunt worden beschouwd, om die aan wezigheid te voorkfmen. De drie overi gen vonden hét niet eens nodig, op de Sovjetistische slak zout te leggen. Op de beide andere punten hebben zij echter onmiddellijk met een algemene afwijzend geantwoord in weinig woorden te verstaan gevend, dat zij vooruit willen en niet achteruit. Dus niet naar Potsdam terug! Het zou trouwens voor Moskou wat al te gemakkelijk zijn, geen rekening te houden met de bestaande nieuwe ver houdingen, waardoor tevens dan ook de misgreep van de Berlijnse blokkade zou worden vergeten. Moskou zal realistischer moeten zijn en de nieuwe machtsverhou dingen moeten erkennen. Gisteren was Visjinsky meer' dan een slag achter. Evenwel het goede humeur bleef bij allen bewaard. Anders dan bij Molotof, tekent Visjinsky's. gelaat niet gemakkelijk verstoordheid. Gisteren heeft de 60-jarige meubelma ker T., die Zondagmorgen gearresteerd werd toen de 71-jarige vrouw ^2 de Hud- sonstraat te Amsterdam dood in de wo ning werd aangetroffen, tegenover de of ficier van justitie te Amsterdam mr. Was- senbergh, bekend de vrouw met een glas scherf te hebben gestoken. Aanvankelijk helde de politie over tot de mening, dat de dood van de vrouw het gevolg was geweest van rondvliegen de scherven van.de kapot geslagen glazen lamp. De man bekende Zaterdagnacht dronken thuis gekomen te zijn. De vrouw had hem opengemaakt en in de woon kamer heftige verwijten over zijn dron kenschap gemaakt. Hij had zich hierover opgewonden de glazen lampekap kapot geslagen en toen een scherf gepakt en daarmede de vrouw de noodlottige steek toegebracht. De eerste van de tien electrische loco motieven, welke de Franse spoorwegen tijdelijk aan de Ned. Spoorwegen afstaan is officieel in gebruik genomen. De Franse ambassadeur, de heer J. Rivière, en de ambassade-raad, de heer F. Mal- grat maakten er gisteren een rit mede van Rotterdam-Maas via Gouda naar Den Haag. In de kon. wachtkamer op het station S.S. werden de heren begroet door minister Spitzen. Verder waren er o.a. de heer F. Q. den Hollander, presi dent-directeur en G. Giesberger, direc teur der N.S. en een vertegenwoordiger van de Franse spoorwegen. Zoals men weet, hebben de N.S. in Frankrijk 50 electrische locomotieven be steld, maar de eerste kan pas voorjaar 1950 worden afgeleverd. De aanvraag om ontslag van mr. W. A. J. Visser, als burgemeester van Den Haag, heeft aanleiding tot vele veron derstellingen en gissingen gegeven. Mr. Visser heeft zoals reeds is medege deeld door bemiddeling van zyn persooniyke secretaris, over meer reis- deviezen beschikt, dan hem toe kwamen. Naar men ons van doorgaans welingelichte zijde opmerkt, is mr. Vis ser echter niet geheel op de hoogte ge weest van de faits et gestes van zijn vertrouwensman. De secretaris, drs. W. B.. is in arrest gesteld in verband met onwettige handel in vreemde valuta, in het bijzonder harde valuta, waarvan, naar men thans aan neemt, de omvang enige tienduizenden guldens bedraagt. Het is gebleken, dat drs. B. bij vele handelingen de naam en functie van de burgemeester heeft mis bruikt. Ook zou hij dit met de namen van hoge functionarissen uit de Partij van de Arbeid, met wien hij tijdens de bezetting samenwerkte, hebben gedaan. Deze functionarissen waren onkundig van de valuta-fraude van drs. B. Aangezien mr. Visser zich door de han delingen van zijn secretaris gecompromi- teerd achtte, heeft hij, in overleg met re geringspersonen, zijn ontslag aangeboden. Het gerechtelijk vooronderzoek in Ne derland en Zwitserland tegen drs. B. is vrijwel gereed. Omtrent de juistheid van geruchten, drs. B. valuta zou hebben gesmokkeld in internationaal-politiek verband of wel misbruik zou hebben gemaakt van een vertrouwensfunctie als beheerder van het vermogen van een politieke delinquent, kon in doorgaans welingelichte kringet geen bevestiging worden gekregen. Wel heeft men de indruk, dat drs. B. zich veelal nog in een illegale sfeer waande. De geestelijke instelling, die daarvan het gevolg was is hem blijkbaar noodlottig geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3