Doodstraf voor „Monster van Frankenstein" Parijs toont weer van inzicht Visjinsky hervat draai-tactiek vers Straalmotoren en atoomenergie Grotere snelheden in de lucht Campagne voor geboortebeperking Verderfelijke Amerikaanse stmit in Japan Als de republikeinen teruggaan naar Djogja VV eerbericht Mgr. Nicolaas Stam overleden Op de IRIBUNE Na Sjanghai Kanton... Zaak Schreieder in Cassatie Bij de dood van Generaal Spoor DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vluchteling nam deel aan drama's bij Woeste Hoeve en Vierhouten Handhaven Russen blokkade? Tweehon derd boerderij- branden per jaar Begrafenis generaal E.C.A.-hulp wordt niet verlaagd unac De gouden koets vaart door het land Voorstel voor nieuw bewind in V.S. Krachtige katholieke protesten Overeenstemming reeds op vele punten 71ste JAARGANG VRIJDAG 27 MEI 1941 CONTACT MET DUITSLAND Overheid gaat „laagbouw bevorderen Een dagorder van dr. Beel Middelburg eerste ankerplaats CRISIS IN FRANKRIJK VERMEDEN Queuille zegeviert na stormachtig debat OPNIEUW ENIGE REGEN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST DE ^DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. lauw, da orgenster, de, v. d. :op. DAM. L6.08 u. 16.41 u. CHX oogwater MEI. >ach 1-98 Max au (—0.05), (+0.03), (+0.01), rt —0.08 Nijmegen 2), Eefde nter 1.95 lisé 50.03 Belfeld de sluis) In het St. Jansziekenhuis te Hoorn is gisteravond om kwart over zes overleden Z. H. Exc. mgr. Nic. Stam van de St. Josephcongregatie van Mill Hill, oud apostolisch vicaris van Kisumu (Kenya). Vijf en veertig jaren heeft hij in de missie van Oost-Afrika gewerkt Hoewel hij in Weesp was geboren, 29 December 1876, was de thans overledene door vele banden verbonden met de stad Haarlem Daar bracht hij namelijk zijn vacanties door bij zijn familie en in 1936 ontving hij er in de St. Bavo de bisschopswijding. Van 1891 tot 1894 had hij ook gestudeerd op het klein-seminarie Hageveld, waar door hij onder de clergé van het bisdom vele vrienden had Kort voor hij de H.H. Sacramenten der Stervenden ontving, mocht hij nog een bezoek ontvangen van mgr. Hui- bers, die hem tot bisschop had gewijd. De gemakkelijkheid, waarmede een gemaakt. Ook het kind, dat zijn vader filmfiguur kan worden opgeroepen, zou in het reeds gedolven graf naliep, werd bij degene, die wel eens van de S.S.- dood geschoten. Oberleutnant F. Frankenstein heeft ge- Woensdag is deze gruweldaad nog hoord, een glimlach om het toevallige eens in herinnering gebracht, toen F. van een gelijkheid in naam kunnen te- voor het Arnhems B, G. terecht stond, weeg brengen, wanneer de zaken niet Doch ook elders dan in Vierhouten heeft anders stonden en deze „Kriminaisekre- F. zich als een beestmens gedragen. In tar bij de S.D. te Antwerpen. deze dit verband herinnerde de proc.-fiscaal „mens" Frankenstein, niet alleen de- in zijn requisitoir aan enkele feiten, die zelfde naam droeg als het film „mon- ofschoon zij F. niet ten laste waren ge ster" doch dit in gruweldaden groten- legd, desondanks op zijn rekening staan deels had overtroffen. Zo had F. deelgenomen aan het „leeg- Gevlucht voor de zegevierende geai- schieten" van een gevangenis te Apel- lieerde strijdkrachten, kwam de Duitser doorn waarbij veertien gevangenen om Frankenstein in 1944 in ons land en be- het leven kwamen en nam hij actief deel landde op de Veluwe. Hier onderscheid aan het executeren van zes personen in de hij zich al spoedig door een activiteit, een park eveneens te Apeldoorn, die zelfs in die maanden, toen een men- De proc.-fiscaal eiste tegen Franken senleven bijna geen waarde meer scheen stein, die zijn verdediging had geba te hebben, opvier door buitengewone on- seerd op het „Een soldaat moet gehoor menselijkheid. Hij schoot in Maart '45 zamen" de doodstraf, een gewonde illegale werker in de Im- bosch bij Arnhem dood en gaf „genade schoten" aan zes der 117 slachtoffers van de wraakmaatregelen voor de aanslag op Rauter bij de Woeste Hoeve, die na de fusillade nog tekenen van leven vertoon den. Het meest weerzinwekkende was evenwel het drama bij Vierhouten. Hier had Frankenstein het bevel over een S.S.-Kommando, dat na een razzia zes Joden, onder wie een vrouw en een 5-jarig kind, gedurende een week zon der eten en drinken gevangen hield. Na deze week wilde men de gevangenen fusilleren. De mannen moesten de gra ven zelf delven. Een van hen wist F. met een spade een klap te geven, waar door enige verwarring ontstond, welke de arrestanten benutten om op da vlucht te gaan. Verzwakt als zij waren kwamen zij niet ver. Zij werden door F. en zijn helpers achterhaald en als beesten af- Het is nog maar goed vier jaar gele den, dat de halve wereld nog in oorlog was gewikkeld met Duitsland, dat drie kwart van Europa leed onder de Duitse bezetting, dat bijna over de gehele aard bol tallozen hun leven lieten als gevolg van de Duitse aanvalszucht. En zeker zal in de landen die het dichtst oog in oog hebben gestaan met de „Feldwebels" het enthousiasme over de hervatting van de sportbetrekkingen maar heel miniem zijn. Logisch is opk, dat de internationale sportbonden nog maar heel weinig voe len voor sportuitwisseling met de Duit sers. Voetbalploegen die tegen Duitsers spe len, worden tot de orde geroepen, in de wielersport heeft men nog maar heel kort geleden tot een gedeeltelijke tegemoet koming besloten, een Duitse bokser krijgt in het buitenland geen voet in de ring, athleten hebben zich nog afzijdig te hou den, .enzovoorts, enzovoorts. In weerwil van het „verbod" zijn gis teren tien leden van de Zweedse athle- tiekclub A I. M. Malmoe op wedstrijden te Berlijn uitgekomen. Prompt zijn zij voor een jaar geschorst en hun club mag een jaar lang geen wedstrijden organi seren. Dat is juist, een verbod is er nu eenmaal opdat men zich er aan zal hou den en bij overtreding moet straf vol gen Maar.... over een paar dagen gaan enige Amerikaanse en Zweedse tennissers met volledige toestemming in Berlijn deelnemen aan een Duits tournooi, in volle glorie en met de nodige ophef. En nu klopt er o.i. iets toch niet. Want het kan toch niet goed zijn, dat de ene sportman tegen Duitsers mag spelen en de ander niet, en dat ja of neen bepaald wordt door de tak van sport waarvan toevallig sprake is. Men kan niet altijd zijn voormalige vijanden buiten sluiten. Maar als de in ternationale sportbonden menen, dat con tact met Duitsland nog niet gewenst is, dan moet dit standpunt ook over de hele linie blijken. Niet voor de ene sport wel en voor de andere niet. SUPPORTER. verzoek van België, Nederland en Lu xemburg om op de hoogte te worden gehouden van de gang van zaken ter conferentie van de raad van ministers van buitenlandse zaken. Het Franse de partement zal dagelijks aan de ambas sadeurs van de Beneluxlanden te Pa rijs rapport verstrekken. In een officiële Engelse verklaring worden de sovjet-autoriteiten er van be schuldigd, dat z\j „terwijl de Westelijke mogendheden nauwgezet de overeenkomst over het opheffen van de beperkingen, die sinds 1 Maart 1948 ingevoerd waren, nagekomen zijn, een politiek van ob structie volgen en zelfs nieuwe beperkin gen hebben ingevoerd, die een schending betekenen van de overeenkomst van New York". Van de zijde van Britse, met ver voersproblemen belaste autoriteiten te Berlijn, is gisteravond medegedeeld dat de Sovjet-Russische autoriteiten gisteren de hoeveelheid goederen, die uit West-Duitsland naar Berlijn zou worden vervoerd, met twee derde heb ben verminderd. 3p 3. feadorp— Duurstede burg 2.60; -Deventer zitting heeft Visjinsky dan ook de be staande toestand in de Oostelijke zones in een soort lofrede uiteengezet, deze toestand vergelijkend met die in de Wes telijke zönes, „waar het leven duur is en werkloosheid heerst". Bevin kaatste de bal terug door op te merken, dat „het, om de economische toestand in het Sovjet-Oosten te lerér. kennen van belang zou zijn, dat mer daar eens kon gaan kijken. Het oordeel van hen, die het verlaten, klopt niet met de voorstelling van Visjinsky". In elk geval heeft men Visjinsky dui delijk gemaakt, dat hij er niet aan moet denken, dat de westersen iets zullen op geven van wat zij m vereniging met de Duitsers in de Westelijke gebieden heb ben opgebouwd. Ze verweten Visjinsky bovendien een centrale organisatie te willen zondier dat de hoofdvraag is op gelost. Het Franse departement van buiten landse zaken heeft ingestemd met het Londen, rangs tbe- SCH 305 r. 10 min. 16 70 k. thuissto- SCH 339 SCH 57 SCH 51 k., thuis- 185 50 k. 35 17 k. 130 12 k.: SCH 310 ïg over) 361 18 k. I 89 4 k. SCH 180 SCH 3 a vangst; thuissto- VL 70 k. uit de T br. N.b. 66 10 k. istomend; Ï07 17 k.; 5 15 k.. De Chinese regering zal Kanton, haar jongste hoofdstad, ontruimen, wanneer de volgende grote veldslag begint, aldus voorspelden welingelichte kringen in deze stad. Het kabinet zal zich naar Tsjoengking in de ver verwijderde westelijke provincie Szetsjoean bege ven, terwijl de wetgevende en contro lerende joeans (raden) naar Formosa zullen gaan. Volgens onbevestigde berichten heb ben door de communisten geleide troe pen Woesoeng, ten Noorden van Sjang hai, veroverd, en daarmede de laatste ontsnappingsroute voor ongeveer 150.000 man regeringstroepen afgesneden. evolg te sr RKtSt- lelschroef metingen lengte reedte op idscheeps m. Het zijn. :n door 2 450 P.K., De overheid zal in de toekomst be vorderen, dat bij het bouwen van nieuwe boerderijen zo veel mogelijk het beginsel van de „laagbouw" ^ordt toegepast. Dit vertelde de heer P. Tijm, hoofd van het Bureau Wederopbouw Boerderijen (B. W. B.), dat 1 Juli a.s. van Zwolle naar Den Haag verhuist. Deze laagbouw houdt in, dat de tasruimte opslagplaats voor hooi geheel los van de stallen kom', waardoor het brandgevaar sterk vermin dert en waardoor tevens aanzienlijk op de bouwkosten bezuinigd kan worden. Dat de brandkwestie niet alleen een theoretisch gevaar is, wordt wel bewezen door het feit, dat er ieder jaar in ons land ongeveer 200 boerderijen afbranden, waarvan het B.W.B. er slechts 60 per jaar kan laten herbouwen. Ook de bezuiniging, welke de laag bouw met zich brengt, kan aanzien lijk zijn. Op een boerderij, die „ouder wets" gebouwd, momenteel ongeveer 90.000 kost, kan bij laagbouw zeker 20 pet. bespaard worden. De begrafenis van generaal Spoor is vastgesteld op Zaterdagochtend 10 uur op het ereveld Menteng Pulo te Bata via. Het tijdstip is echter nog afhan kelijk van de aankomst van mevr. Spoor, die vandaag per K.L.M.-toestel te Batavia wordt verwacht. Vrijdagmiddag zal het publiek de laatste eer kunnen bewijzen aan de dode, die in zijn huis aan het Konings plein ligt opgebaard. Dr. Boel heeft Woensdagmiddag de voorlopige federale regering bijeenge roepen en haar in kennis gesteld van het overlijden van generaal Spoor. Voorts heeft dr. Beel, als opperbevel hebber van land- en zeemacht in Indo nesië, zich met een dagorder tot de troepen gericht, waarin hij de overledene huldigt en ten voorbeeld stelt aan de troep. id is voor nBasel, kes, is de or groter at wordt, egd voor dezelfde Voor de bijzondere rabd van cassatie diende Woensdagmorgen 't beroep van de procureur-fiscaal bij het B. G. te Leeuwarden tegen de uitspraak van dit hof, dat niet bewezen achtte dat Schreieder opdracht gegeven zou heb ben tot de represaillemoorden te Dron- rijp op 12 April 1945. Verder achtte de proc.-fiscaal bij het Leeuwarder B G. het Openbaar Ministerie niet ont vankelijk op het tweede punt van de tenlastelegging; het bekleden van de functie van S.S. Sturmbahnführer en Kriminal-Direktor bij de S. D. De verdediger van Schreieder, welke laatste al lang weer over de grens is, mr J. Klazinga concludeerde tot verwerping van het beroep van de proc.-fiscaal var, Leeuwarden. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Donderdag het voorstel verworpen, dat beoogde de door de Ver. Staten ten bate van het Europese herstel beschikbaar gestelde bedragen met 15 pet. te verminderen door de periode, tijdens welke de E.C.A.-hulp za) worden verleend, te bekorten. Het thans door het Huis aangenomen wetsontwerp moet nog wordengoedge keurd door de Senaat en door president Truman. en meu- el Neder- prijzen, oomstraat Tel. 46182 00, 80 ct.. 100 t 2.45, per plaat. 7 erffstraat irdam. De gouden koets is haar drijvende tour- née door Nederdland begonnen, In Mid delburg werd Woensdag door dé commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. de Casembroot de tentoonstelling op het schip, dat naast de stationsbrug gemeerd ligt, geopend. Hij bracht in herinnering de de opbrengst bestemd is voor het Koningin Julianafonds. Nadat burgemeester jhr. mr. W. Sand- berg tot Essenburg zijn trots had uitge sproken, dat zijn gemeente de tentoon stelling het eerst mocht begroeten, be zichtigden de aanwezigen de expositie. Behalve de gouden koets omvat de expositie de crème calèche, gala-unifor men van de drie garde-regimenten (Gre nadiers, Jagers, Prinses Irene-regiment) en enige paardentuigen. De hoogte van het schip is precies berekend op de gou den koets, want tussen de luiken en de kroon van de koets is slech's enkele cen timeters spe'ling. Een groot aantal lam pen en een paar schijnwerpers zorgen voor de verlichting. Na twee jaar werkzaam te zijn gefeest, heeft de uit 12 man bestaande Ameri kaanse commissie onder leiding van oud president Hoover een beroep op het Congres gedaan, om president Truman een zo groot mogelijke bevoegdheid te geven om zijn regering te reorganiseren. De commissie vroeg het Congres: 1. De president toe te staan, plannen voor te leggen voor een grondige modernisatie van de gehele federale opbouw van de staat; 2. Deze plannen in werking te laten treden na 60 dagen, tenzij zij zowel door senaat als huis van afgevaardig den worden afgekeurd en 3. De bevoegdheden van het Congres op administratief gebied uit te schakelen om de uitvoerende macht van de huidige beperkingen te bevrijden. Hoover meent, dat de voorstellen van de commissie de Amerikaanse belasting betaler drie milliard dollar per jaar kun nen besparen. ïuze. Laat opnieuw allen met één dag Blelswijk- rel. 46519. es. iet noten voorlijst soirs met >5.—Sint [otterdam, inner.weg. levert U ent en op 49, Rot leven voort te brengen berooft, een mis bruik is van de natuur". „De leer van de Katholieke Kerk in de V.S., in Japan en over de gehele wereld laat de gelovigen geen twijfel over, dat kunstmatige geboortebeperking een zon de tegen de natuur is; een schending van de wet van God; een ontheiliging van het huwelijk, die in vele gevallen reeds tijdens het leven de straf van lijden en ellende met zich medebrengt; een ontheiliging van het huwelijk, die de vrouw berooft van haar sublieme waar digheid van echtgenote en moeder en haar verlaagt tot een maitresse. Zo denkt de Katholieke Kerk, aldus eindigt het protest-schrijven over de kunstmatige geboortebeperking". Een nieuwe stap tot de bevordering van kunstmatige geboortebeperking on der auspiciën van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur werd genomen, toen Pasca) K. Whelpton, adviseur bij het hoofdkwartier voor bevolkingsvraag stukken, een persconferentie hield, tij dens welke hij propaganda maakte voor voorbehoedmiddelen. Whelpton achtte ae film een zeer geschikt middel om het volk voor te lichten op het gebied van de geboortebeperking. Iedere missionaris weet uit ondervin ding. dat zelfs vele niet-gelovige Japan ners instinctief voor dergelijke methoden terugschrikken, niet alleen, omdat zij daarvan teruggehouden worden door de sociale verhoudingen, wett,en en zeden in Japan, maar ook omdat zij aanvoelen, dat een dergelijke beleving van het huwelijk in zich zelf slecht is. Japanners, die zich van hun verant woordelijkheid bewust zijn, verzetten zich krachtig tegen het idee als zou Japan door zijn „onvoorwaardelijke over- gave" zich ook beschikbaar gesteld heb ben als proefkonijn voor experimenten met het volk. Katholieke rechtsgeleerden en artsen hebben aan generaal Mac Arthur een protestschrijven gezonden, waarin zij o m. zeggen, dat „hun geweten hun niet toe staat om mee te gaan met een gemak zuchtige utilitaristische moraal die ver onachtzaming van de zedenwet in het verslagen Japan sanctionneert om daar door een wereldgroot probleem op te lossen. mg. Be- J. Cor straat 42, de Widt, (otterdam, 4 club- end, bij- 1. ƒ349.50, Meubel- ijstr. 8-10, net tram- lijk, dat zij n-og niets heeft gedaan om een omlijnde bevolkingspolitiek te voeren en dringt er bij haar op aan „om ge bruik te maken van dé ervaring van de wereldberoemde autoriteit op het gebied van bevolkingsproblemen, dr. Warren S. Thompson. Deze dr. Thompson is aan de Amerikaanse bezettingsmacht verbonden als adviseur van de Scripps Stichting voor onderzoek van de natuurlijke hulp bronnen van Japan. Hij heeft onlangs een verklaring afgelegd, waarin hij de geboortebeperking als het „enige middel aanwees om te ontkomen aan de rampen van overbevolking" en een volkomen wanbegrip toonde inzake de leer der Katholieke Kerk omtrent het huwelijk De Katholieke Amerikaanse aalmoeze niers in Japan hebben hiertegen ernstig geprotesteerd. Hun protest werd, evenals de verklaring van dr. Thompson, in de „Nippon Times" opgenomen. Zij verkla ren, dat „zij niet van plan zijn z-ch te mengen in de politieke of de economische maatregelen van de bezettende macht ot van de Japanse regering, maar dat zij zich verplicht achten om als Amerikaans burger en als priester op de uitdrukke- lijkste wijze te protesteren tegen de ver keerde opvatting van dr. Thompson over de openbare mening in Amerika en de leer van de Katholieke Kerk" „Het is niet alleen onjuist", zo schrij ven zij; „maar ook lasterlijk te beweren, dat de Katholieke Kerk in Amerika zich niet verzet tegen geboortebeperking in Japan of dat de Katholieke Kerk kunst matige geboortebeperking slechts dan verbiedt, wanneer het geschiedt met immorele doeleinden". „De leer van de Kerk heeft Paus Plus Xl'duidelijk vastgelegd in zijn Encycliek „Casti Cnnnubii" wanneer Hij zegt, dat .elk gebruik van de huwelijksdaad, dat de daad van zijn natuurlijke kracht om ïen U dt- keukens, iz. tn 1 x witkalk. Doodschap De Unci heeft gisteren drie rapporten gepubliceerd over het werk in de sub commissie voor de terugkeer naar Djogja. Zij betreffen: le de politieke veiligheid; 2e technische diensten en 3e financiële en economische vraagstuk ken. Blijkens het rapport over het eer ste punt, hopen de leden der sub-com missie, dat de terugkeer der republi keinse regering zal kunnen plaats vin den omstreeks midden Juni. 4e: Aan alle Ned. en republikeinse com mandanten wordt strikt verboden oo enigerlei wijze in direct contact met el kaar te treden. Indien enig contact nood zakelijk is kan dit uitsluitend geschieden door een der commissies en/of door de militaire waarnemers van de Unci. 5e: Beide partijen stemmen ermede in. dat het nakomen van de orders en de bepalingen van punten een, twee en vier zal worden geobserveerd door de militaire waarnemers van de Unci. Binnen- pr. Ook H. J. de oonsstraat eciaalzaak e Regen- i lijnolie- vordt ge- ct., glans- én Een- terdam. De datum van de gezagsoverdracht aan de republiek hangt af van de tijdsduur, nodig voor de evacuatie der burgers en daarna die van de Ned. troepen. Overeenkomst is voorts bereikt over de volgende punten: le. Beide partijen zul len voor alle gewapende strijdkrachten in de residentie Djogja (politie en strijd groepen) de order uitvaardigen alle wa pencontacten te vermijden en elke vorm van sabotage, vernieling en subversieve activiteit te staken; 2e: op een later te bepalen datum en na uitvaardiging van de hierboven genoemde order, zal de wapenstil^and formeel worden afgekon digd; 3e: wanneer het tijdstip der evacu atie van de Ned. troepen is vastgesteld, zal de Ned. delegatie de republikeinse autoriteiten hiervan 48 uur te voren in kennis stellen, teneinde de republikeinen in staat te stellen de residentie snel te bezetten. De militaire waarnemers van de Unci zullen hun medewerking ver lenen teneinde incidenten te voorkomen. De Franse assemblée heeft Donderdag morgen vj-oeg, na vier uren van storm achtig debat, met 329 tegen 264 stemmen het voornaamste artikel aanvaard van de regeringsvoorstellen ter bestrijding van het begrotingstekort van 83 milliard francs. Dit artikel behelst de invoering van een dubbele benzineprijs, namelijk van 63.20 fr. voor vrije en van 43.20 fr voor gedis tribueerde benzine voor voorrangsverbrui kers, zoals dokters e.a. Voor stemden socialisten, M.R.P.. radi calen en een meerderheid van rechtse ge matigden. Tegen stemden de communis ten, de Gaullisten en een aantal rechtse onaf hankelij ken. bitten ln i met ga- Weg 347, i Singel >on 69841. De weerverwachting geldig van leden- tot morgenavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met jp de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Suid en West. Aanhoudend vrij soud voor de tijd van het jaar. Zaterdag 28 Mei: Zon op 4.30 uur, onder 20.45 uur; Maan op 4.17 uur, onder 22.06 uur. Sport- en de Groot, 138, telef. verkregen van de ïod voer >orspraak van Fa-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1