Een vijftigduizend jonge mensen bestórmden de Jaarbeurshallen 11 O De synodale vergadering in het Bisdom Haarlem Nieuwe H.V.K. vol geloof en vertrouwen St. Christoffel vergadert in Rotterdam Kardinaal Suhard overleden W eerberichtj v isjinsky verneemt voorstel der Westelijk en i Geloofsverdieping en actief werken De rode opmars in China DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN §g g -•> - *v-j Het nieuwe-bezoldi gingsbesluit NDER DE LOUPE De Bisschop roept op tot offer en gebed ter voorbereiding Aanslag op kroonprins Etiopië van Voorzitter v. d. Meer neemt afscheid Figuur van grootse allure in Gods Kerk Rogge in brood- melange? En acht het onaanvaardbaar 71ste JAARGANG MAANDAG 30 MEI 1949 No. 2Ü939 s a 4 Overzicht van de propvolle Jaarbeurs-hallen, waar de Rooms-Katholieke jongeren gisteren zo spontaan en enthousiast aantraden om onder het parool „Dit is le ven", een begin te maken met het intenser beleven van ons H. Geloof. Géén idealisme meer onder de katholieke jonge mensen? Géén vurig katholicisme meer en begeestering voor Christus en Zijn Kerk? Alleen maar belangstelling voor sportevenementen en de film? Een ondubbelzinnig en indrukwekkend antwoord is daarop gegeven door vijftig duizend jonge vrouwen en jonge mannen in de stad Utrecht, het oude bolwerk van christe lijke cultuur, waar Willibrord de eerste kerk in de lage landen gebouwd heeft. Zij waren daar niet bijeen gekomen om te manifesteren voor een bepaalde leuze of om hun materiële belangen te bespreken. Neen, tot enige uren van bezinning op de wezenlijke betekenis van Hun bestaan en om met elkaar te beschouwen het antwoord op de vraag, wat leven is. „Dit is leven". Een leven, waarbij elke handeling onbewust doordrenkt is van een christelijke geest, omdat men gelooft in een Christus, Die, zoals een der sprekers het zo treffend zei, kind van de mensen is geworden om de mensen te maken tot kinderen Gods. Tweede vergadering iVas nodig Pater Piet Wesseling C.s.s.R. aan het woord Een jongere spreekt E.C.A. ZET HULPVERLENING STOP DE TIJDBOM BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM analyst' WEINIG VERANDERING l IN TEMPERATUUR DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat -1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M- HAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Getuigenis van idealisme v -y v i i' - 's N >k 5. fy?: geruststelling. Alleen het geloof in Chris tus beantwoordt aan de diepste mense lijke verlangens. Geloven in Christus is Hem aanhangen en alles wat tussen Hem en ons staat, prijs geven. Het is onmogelijk christen te zijn en tegelijk verslingerd zijn op goud of bezit, zijn naasten te haten of geen zuiverheid van hart na te streven. Spr. kent de moeilijkheden van de jon ge mensen Gebrek aan contact met pries ters. Ergernis aan degenen, die goede ka tholieken genoemd worden, besmetting van de omgeving of mentaliteit om hen heen. Strijd daartegen is alleen mogelijk, indien wij ons gezamenlijk inzetten. We zullen, aldus pater Wesseling, op komen voor de rechten van de jonge mensen op alle gebieden. Dreiging en angst zullen wij wegwerken, maar vóór alles is geloof nodig. Als drie concrete punten gaf pater Wesseling zijn jonge vrienden mee: be zinning op het geloof, actief werken en verdieping van het godsdienstig leven. Spr. weerlegt het. gerucht, dat hij en ziin medewerkers wilde plannen hebben Zij zijn niet tegen organisaties, maar wil len alleen het goede stuwen. Nauwelijks heeft pater Wesseling ge zegd, dat Indonesië in deze vergadering vertegenwoordigd |s door een groep gewonde militairen of de vergadering huldigt deze dapperen, die bij zoveel leed alleen reeds door hun aanwezig heid blijk geven nog idealisten te zijn, met een ovationeel applaus. Na de pauze klinkt geestdriftig het fraaie lied van pater Jelsma M.S.C., de pittige voorzitter, die nog meedeelde, dat een telegram was ontvangen van een Het optrekken van duizenden jonge mensen, die pas de eerste schreden gezet hebben in het volle leven, meisjes en jon gens, verloofden, die dromen van een gezin, dat zij willen stichten en tezamen deze middag nog eens wensten uiteenge zet te krijgen waarin het echte gelu.i gelegen is en daarvoor het goedkope ver maak lieten varen; jonge arbeiders en studenten, middenstanders en mensen uit de boerenstand; deze gang alleen reeds een paar uur lang naar de Jaar beursgebouwen was een heerlijke demon stratie op zich zelf van het besef bij zo- velen, dat de mens niet van brood alleen leeft. Of moesten wij daarin het bewijs zien van de verklaring, die Henri de Greeve gaf. dat er grote nood is onder de jonge mensen, die haken naar een beetje geluk en een aanwijzing hoopten te krijgen, waar dit te vinden is? Ja, ze ker wij weten, er is teleurstelling bij al len, die het goede willen, wanneer zij de corruptie in deze dagen om zich heen zien, maar groter is de deceptie bij de jeugd die pas de ernst van het leven leert nog scherp het verschil tussen zwart en wit zien en bij het gemarchan- deer fnet principes terwille van eer of geldelijk gewin het geloof in oprechtheid dreigt te verliezen. Neen, hun opkomst was vooral een be hoefte aan getuigenis van geloof in net goede en een heilig idealisme tegenover zoveel grof materialisme en onbeperkt zingenot, dat zjj bij anderen ontmoe ten. Dat bleek uit het enthousiasme, waarmee de sprekers, wiei ideeën deze jonge mensen immers door de radio kenden, begroet werden. Dat bleek uit hun heerljjite zang van het „Credo" en uit het eenstemmige „ja" op de vraag, of zjj nog geloofden. Nooit hebben wij Z0'n massale bijeen komst v®11 l°'nSe mensen, die zich vele ongemakken moesten getroosten, meege maakt. De grote hallen waren angstwek kend vol, de mensen zaten of stonden dicht op elkaar en helaas werd het me nigeen te maentig, zodat de E.H.B.O. met. het bijstaan van degenen, die onwel wer den. de handen vol had. Duizenden konden niet meer binnen toegelaten worden, maar ook zij waren toch van verre gekomen en hulde aan de bprekers die er niet tegen op zagen, om na in de Jaarbeursgebouwen gesproken te hebben, in de St Au^'""®kerk'waar ijlings een tweede vergadering werd be legd, hun redevoeringen te herhalen. Bo vendien werden er nog menspn onder gebracht in het houten paviljoen op het Vreeburg. Begrijpelijk, dat bij een dergelijke toe loop de vergadering bijna een nait uur later dan aangekondigd was, beginnen kon en toen de drie redenaars, de zeer- eerw. heer Henri de Greeve, pater F. Wesseling C.ss.R en een van de J?ng®" ren zelf, de Leidse student Hans Velu, die in open auto's, met muziek en omgeven Naar wij vernemen is zeer binnenkort het advies van de Raad van State aan de Kroon te verwachten over het nieuw ontworpen bezoldigingsbesluit voor bur gerlijke rijksambtenaren. door leden van mannelijke jeugdvereni gingen in uniform, naar de Jaarbeursge bouwen waren geleid, op het voor d° galerij gebouwde proscenium hadden plaats genomen, klonk trompetgescna., waarna allen het op dit ogenblik zo De- teken is volle lied „wilt heden nu treden zongen. De voorzitter, pater S. Jelsma M.S.C moest natuurlijk in zijn openingswoord getuigen, dat deze opkomst de stoutste verwachtingen overtrof. Wat een schitterend antwoord op de uitdaging door de radio aan de jonge mensen gedaan van durt en moed door zich in het openbaar op hun geloof te bezinnen. Welkom mocht de voorzitter ook heten Utrecht's burgemeester, jhr mr, C. J. A. de Ranitz. Én dan ging er een storm op, toen Henri de Greeve voor het spreekgestoelte verscheen, die zijn gehoor de ontroerende figuur van Christus voor hield. En als men dan zegt: „Ik kan er niets aan doen, maar mij boeit de fik11 meer dan de Kerk", antwoordt Henri de Gree ve daarop, dat hij dit begrijpt, omdat het geen onze zintuigen waarnemen, altijd imponeert. Maar met Gods genade bloeit ufv Seestelijk leven in ons tot ons ga- iuk. Christus is alles, wat God ons te zeggen had. God sprak een Woord eb daarmee schiep Hij een mens Waarom lezen wij met de interviews, die de Evan gelisten hadden met de Heer om Hem beter te leren kennen en wèl vraagge sprekken met grote sportfiguren-> ben wij al eens een onderzoek ingesteld naar de macht van Christus? Spreekt dót niet tot deze verbeelding? Alle strijd gaat om Hem. Zelfs de luchtbrug in Berlijn werd in laatste instantie gemaakt otn Hem. Christus zet Zich voort in de kerk. I dat niet boeiend? Moeten wij niet in grote spanning leven of Christus het zal winnen in het stadion van de wereld.' Is dat niet spannend? Kardinaal Mind- szenty is niet los te denken van Hem. De Kerk is met te overweldigen en he. Pinkstervuur van de H Geest kan men niet bezweren. Jesus leeft onder ons. Er is geen tegenstelling tussen Zijn idealen en de onze. Alles, wat menselijk is, heelt Hij geheiligd. Gij schuwt, aldus spr schijnheiligheid. Christus staat naast u met Zijn „Wee dg farizeeërs en schrift geleerden". Om Hem lief te hebben moe ten wij contact met Hem maken. Wat vele jongeren mankeert, is solidarite t met de Kerk. De gedachte, dat Christus van alle tijden is, is meeslepend. Laten wij ons gewonnen geven, aldus besloot deze spreker. Pater Piet Wesseling C.ss.R. die'na een radio-contact gedurende negen maanden thans voor het eerst te midden van zijn getrouwe luisteraars verscheen, eveneens stormachtig toegejuicht, noemde het enige motief voor deze demonstratie de bezorgdheid van enige priesters, omdat het niet goed gaat in deze wereld. Nóg is er geen vrede. De concentratiekampen zitten vol en onze jongens in Indiië val len als slachtoffers van internationale in trigues en politiek. Onze redding ligt in het geloven in Christus. Christus houdt hemel en aarde in de palm van Zijn hand en dat is onze kaderdag van de H. Familie in het bis dom Den Bosch, waarop 1500 bestuurs leden bijeen waren. Dezen betuigden in stemming met het streven der jongeren te Utrecht en vroegen de jeugd dringend, kennis te nemen van doel en streven der godsdistige verenigingen en daarvan en thousiaste en overtuigde leden te worden. Telegrammen werden gezonden aan Z.H. de Paus, H.M. de Koningin en kardinaal De Jong, En dan is er een jongere aan 't woord, een student, Hans Velu, een idealist, maar ook een realist, die weet, wat de wereld is. Het blijkt uit zijn woorden, maar ook weet hij, hoe een katholiek in deze wereld Christusdrager kan zij i en hij leert, wat modern apostolaat in houdt, Heel de mensheid hunkert naar de waarheid, die Christus is. Wij zijn ver vloekte kapitalisten, als wij de schatten van genade, die wij onverdiend, maar niet onverplicht ontvangen hebber^ in onze zakken houden en niet uitdelen. Véél te lang hebben wij ons met een ka tholiek geloofsleven tevreden gesteld, dat slechts uit parate kennis bestaat. Té tang hebben wij gedacht, dat katholicisme al leen is: geen kwaad doen. Van dit ver trekpunt uit zullen wij als een nieuwe generatie voortworstelen naar eigentijd se heiligheid. De apostolische wereldling is welbeha- gelijk bij God en evengoed in aanzien bij de mensen. De moderne christen zal zijn een echte levenskunstenaar, die goed weet te leven van de overvloed van de wereld, maar met een strenge zelfbeheer sing. Spreker eindigde met een treffend gebed, waarin hij vooral de bijstand van de H. Geest afsmeekte, omdat wij het ai- leen niet kunnen. Pater Jelsma vatte alles nog eens kort samen, spoorde aan tot volharding om te bliiven leven in het Geloof. Stil en diep aangriipend was het slot, de zegen, die door alle aanwezige pries ters gezamenlijk gegeven werd, waarbij de duizenden gelijk bogen als de koren aren on het veld. wanneer de wind hier over zijn adem blaast. Meer dan 100.000 manschappen van de Chinese regeringstroepen werden ge dood of gevangen genomen in de strijd om Sjanghai, aldus het communistische dagblad „Bevrijding" te Sjanghai. Het persagentschap „Nieuw China" meldt, dat Tsimo, 50 km ten Noorden van Tsingtao, de enige stad aan de kust boven Sjanghai, die nog in nationalis tische handen was, is veroverd; het gar nizoen van de stad trekt zich in zuide lijke richting terug. Volgens berichten, die gisteren Canton bereikten, hebben onder communistische leiding strijdende legers, die Zuidwaarts langs de voornaamste spoorlijn naar het nieuwe regeringshoofdkwartier opruk ken, een punt bereikt, dat op een af stand van 70 km van Tsjangsja, een vi taal knooppunt ongeveer 550 km ten Noorden van Canton, ligt. Het plaatselijk bureau van de E.C.A. is begonnen met zijn likwidatie, na te hebben medegedeeld, dat geen verdere E.C.A.-goederen naar Sjanghai zouden worden verzonden. Volgens de plaatse lijke leider van de E.C.A. zal met de communistische autoriteiten onderhan deld worden over de bestemming van de E.C.A. voorraden, die zich thans in de stad bevinden. In alle kerken van het bisdom Haar lem is gisteren een herderlijk schrijven van Z. H. Exc. mgr. P. J. Huibers voor gelezen, waarin de Bisschop de aan kondiging doet van de synodale ver gadering van het bisdom Haarlem, welke zal plaats hebben op 27 Juni a.s. De goddelijke Zaligmaker, aldus dit schrijven, heeft aan de H. Kerk de taak opgelegd om de onsterfelijke zielen te heiligen. Daartoe heeft Christus aan haar de macht gegeven om het H. Misoffer op te dragen, de H.H. Sacramenten toe te dienen, te onderrichten en te prediken, maar ook en in niet mindere mate de macht om wetten en voorschriften uit te Vaardigen, waardoor de zielen be schermd worden tegen dreigende gevaren en in bijzondere mate meer ontvankelijk gemaakt worden voor de genade, waar door het geestelijk leven tot grotere bloei kan komen en rijkere vruchten kan dra gen. Als Herder van dit Bisdom dragen Wij elke dag de zorg voor Uwe zielen en een maal zullen Wij voor Gods Rechterstoel rekenschap moeten afleggen over de wijze, waarop Wij Uwe zielen hebben geleid en geheiligd. Deze verantwoordelijkheid zijn Wij Ons ten volle bewust. Daarom laten Wij geen middel onbeproefd om de belangen van Uwe zielen te behartigen. Dit is ook de teden, waarom Wij be sloten hebben om, na een zorgvuldige voorbereiding, een Synodale vergadering bijeen te roepen, waarin Wij met vele priesters, die in Ons Bisdom werkzaam zijn, zowel saeculieren als regulieren, zullen beraadslagen door welke wetten en voorschriften Uw geestelijk leven op de beste wijze verzorgd kan worden Toen Wij Onze gedachten lieten gaan over de dag, waarop deze allergewich tigste vergadering gehouden kon worden hebben Wij gemeend deze te moeten vast. stellen op 27 Juni a.s. de feestdag van O L. Vrouw van Altijddurende Bijstand, aan Wie Wij van de aanvang van Ons Episcopaat af, telken jare opnieuw, het bestuur van Ons Bisdom hebben toege wijd. Zij is de Middelares van alle gena den; door hare voorspraak en bemidde ling zullen de zeven gaven van den H. Geest zegenrijk werken in alle priesters, die met Ons verenigd zijn om te beraad slagen over de vele belangrijke vraag stukken der zielzorg. Ter voorbereiding zullen Wij op Zon dag 26 Juni a.s. een pontificale H. Mis opdragen om den H. Geest over de Syno de af te smeken. Aan het slot van het schrijven vraagt de Bisschop de medewerking van de ge lovigen om door het deelnemen aan het H. Misoffer en het waardig ontvangen der H.H. Sacramenten het welslagen van de synode van God af te smeken. Na de H Mis moet het gebed tot de H. Geest worden gelezen, terwijl de klokken der kerken van de stad Haarlem Zaterdag avond 25 Juni de synode zullen inluiden Door radio-Roma zijn Zaterdagavond berichten uit Italiaanse dagbladen om geroepen, volgens welke er op grote schaal revolutie in Ethiopië zou zijn uitgebroken, als gevolg waarvan reeds 300 doden zouden zijn gevallen. ilet grootste gedeelte van de slachtoffers zou gevallen zijn in hevige gevechten in de nabijheid van de hoofdstad Ad dis Abeba. Voorts wordt nog gemeld, dat de op standelingen op 18 dezer een sterke a*- deling regeringstroepen, die als escorte voor de kroonprins, de oudste zoon van keizer Haile Selassie, Asfaoe Oeossan fungeerden, in een hinderlaag hebben doen lopen. Het leven van de kroonprins bleef ge spaard, doordat hij zich niet in de auto bevond, waarin hij gewoonlijk rijdt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector te 's-Graven- hage (Huize Sancta-Maria, Haviklaan 4> de weleerw. heer E. A. M. Paap, tot rec tor te Amsterdam (St. Aloysiusgesticht) de weleerw. heer E. J. M. Hupperetz. Vervolgens tot kapelaan te Amster dam (O. L. Vr. Rozenkrans) de weleerw. heer P A. J. Geven; te Leiden (O. L. Vr Hemelv. en H. Joseph) de weleerw. heer J. A. M. van Adrichem, te Heemstede 'H. Bavo) de weleerw. heer J. J. M. Agterof. Tenslotte tot assistent te de Kwaket de weleerw. heer A. Douwes. (Van onze Amsterdamse redacteur). „Nu ik op het Punt sta om aar In donesië te vertrekken om mijn nieuwe functie te aanvaarden, kan ik slechts zeggen, dat ik geloof heb in de toe komst van Indonesië en van Neder land", aldus verklaarde de heer A. H. J. Lovink, de nieuw benoemde H.V.K. vanmorgen op Schiphol. „Ik heb dus geloof in de stichting van een nieuwe rechtsorde in Indonesië", zo vervolgde hij, „in de stichting van een Ver. Sta- De algemene jaarvergadering van St. Christoffel, de Katholieke Vereniging van Handelsvertegenwoordigers, han delsagenten en verzekeringsinspecteurs, is volgens de traditie steeds een eve nement geweest, waarbij de zakelijk heid van de te behartigen belangen zich Paarde aan de gezelligheid, die er heerst, wanneer collega's en vrienden samenkomen. Onderbroken door de oorlog, is deze traditie volledig hersteld op de twee daagse bijeenkomst, welke St. Christof fel Zaterdag en Zondag j. 1. heeft ge houden in de grote zaai van Lommer- ruk in Rotterdam-Noord. Er was een speciale reden, welke het van de oorlog ontstaan; om de ouden van dagen zonder inkomen, het Kathohek onderwijs en de Katholieke pers, deden hem een heel bijzonder aanzien verwer- In zijn bisschoppelijk paleis te Parijs is Zondagavond, tengevolge van een longaandoening, overleden Z. Em. Ema nuel kardinaal Suhard, aartsbisschop van Parijs. Volgens een officiële mededeling van zijn secretariaat, heeft de kardinaal bij volle bewustzijn de II. H. Sacramenten der stervenden ontvangen. Met kardinaal Suhard is een figuur van grootse allure in de Katholieke Kerk van Frankrijk heengegaan. Toen hij, als pro fessor aan het groot-seminarie te Laval, tot het bisschoppelijk ambt geroepen werd, voorzag men reeds, dat hij tot nog hogere waardigheden zou opklimmen. Zijn belangrijke herderlijke brieven hebben in Katholiek Frankrijk een diepe herinnering achtergelaten. Zijn directie ven aan de studenten: zijn zorgvolle kom mernis om de nieuwe armen, tengevolge ven. Maar wat eens in de geschiedenis wel licht het meeste relief zal krijgen, is hetgeen kardinaal Suhard gedaan heett voor de volksklassen, met wier geeste lijke en lichamelijke nood hij vooral be gaan w^s. Het zieleheil van de boeren en van de arbeiders, vooral in de grote steden, wier onwetendheid in godsdienstzaken tot ont kerstening dreigt te voeren, had al zijn toegewijde aandacht. Zijn mededogen met de geestelijke ellende der massa's drong hem tot de stichting van het schone apostolaat: de ..Mission de France" en de ..Mission de Paris" een binnenlands missiewerk bij uitnemendheid. hoofdbestuur van St. Christoffel had doen besluiten, deze jaarvergadering in Rot terdam te houden. De afdeling Rotter dam, gesteld, onder de bescherming van de H. H. Driekoningen, vierde namelijk haar gouden bestaansjubileum en der halve viel haar de eer te beurt, ditmaal als gastvrouw te mogen optreden, een aangename, maar moeilijke taak, waarvan zij zich met evenveel gulheid als be kwaamheid heeft gekweten. Toch werd de feestelijke stemming, welke reeds de beide zittingen van Zater dag kenmerkte, enigszins getemperd door een zekere weemoed om het door allen betreurde heengaan van de algemene voorzitter, de heer J. H. v. d. Meer uit Amersfoort, die bijna 14 jaar lid is ge weest van het hoofdbestuur, waarvan 11 jaar als voorzitter. Tot zijn opvolger werd met algemene stemmen gekozen de heer A. A. Koot uit Utrecht, de tegenwoordige algemene pen ningmeester, die extra werd gecompli menteerd, omdat hij voor het eerst sinds de bevrijding met een sluitende begroting was gekomen. De omstandigheid, dat Zijn verkiezing was gekoppeld aan een voorstel van het hoofdbestuur tot verkiezing van een be zoldigde algemene penningmeester, voor welke functie de heer P. J. M. de Graal uit Amsterdam candidaat was gesteld, gal aanvankelijk aanleiding tot enig misver stand. Negen afdelingen, die met de af deling Rotterdam van mening waren, dat hel met het oog op de financiële posit'e van de vereniging beter was, een onbe zoldigde penningmeester te benoemen en die over 30 van de 91 uit te brengen stem men beschikten, stemden tegen het voor stel. hetgeen evenwel, zoals later met na druk werd verklaard, niet inhield, dat zij ook tegen de verkiezing van de heer Kool tot algemeen voorzitter waren De algemene geestelijke adviseur, pater ,J Woerdeman O.ESA., die de heengaan de voorzitter, de heer J. H. v. d. Meer, I als de hoogtepunten. op warme wijze huldigde als groot mens. flink huisvader, goed organisator en be mind en geestdriftig voorzitter, dee.'ae hierop mede, dat het de H. Vader had behaagd de peer v. d. Meer voor zijn veie verdiensten te onderscheiden met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De staande ovatie, welke op deze mededeling volgde, was een duidelijk bewijs van ie warme waardering der leden voor mm ijverige voorzitter. Namens de afdelingen overhandigde de algemene secretaris de heer C. G. Bekkering, de aftredende voor zitter een gouden polshorloge met band. terwijl de heer A. v. Leeuwen van de af deling Eindhoven, welke het initiatief tot de aanbieding van dit geschenk had ge nomen, tenslotte de dankbaarheid der leden in dichtvorm vertolkte. De 2000 gepasseerd Door de algemene secretaris, de heer Bekkering, was tevoren de verheugende mededeling gedaan, dat St. Christoffel haar 2000e lid had geboekt. De eer daar van komt toe aan de afdeling Sneek, ter wijl de penningmeester, de heer Koot. aankondigde, dat een btdrag van f 43.523.48, afkomstig van de vóóroorlogse Werklozenkas van St. Christoffel, aan ae vereniging was gerestitueerd. Op voor stel van het hoofdbestuur zal f 523.48 daarvan worden gestort voor Anno Sam-to terwijl de rest een nadere bestemming krijgt. Aan het slot van de bijeenkomst van Zaterdag wees de heer A. C. de Bruiln bondsvoorzitter van de K. A B die de middagbijeenkomst had bijgewoond er "?g. 0IL ,dat de aansluiting van „St. Christoffel' door de K. A. B op ze»r hoge prijs wordt gesteld. Hiermede was het zakelijke gedeelte van de jaarvergadering beëindigd. Inch de leden van St. Christoffel bleven nog lang in gezellige kout bijeen. Viering gouden jubileum afd. Rotterdam De Zondag was uitsluitend gewijd aan de viering van het gouden jubileum der Rotterdamse afdeling met een plechtige H. Mis in de Christus Koning-kerk een feestvergadering. met als spreker dr A Olierook, en een zeer druk bezochte re ceptie. een gemeenschappelijk diner en een uitstekend verzorgde cabaret-avo.ifl ten van Indonesië en in de samenwer king tussen beide landen in Unie-ver band, en verklaarde derhalve met overtuiging bij het afleggen van de eed in handen van H. M. de Koningin, dat ik aan de verwezenlijking daarvan naar mijn vermogen zal medewerken. Mijn aanvaarding van de benoeming tot H. V. K. houdt dan verder in, dat ik eveneens geloof hecht aan de richt lijnen, zoals door de regering thans Zijn Uitgestippeld voor haar beleid n- zake Indonesië en zoals deze nog zeer recent door minister Van Maarseveen in de Tweede en Eerste Kamer nader zijn toegelicht. Om 8 uur vertrok het toestel naar Ba tavia Onder de vele autoriteiten die op deze stralende morgen bü het vertrek aanwezig waren, merkten wij o.m. op de ministers Van Maarseveen, Stikker Van Schaik en Götzen en burgemeester d'Ailly. In het passagiers-restaurant zou de H. V. K. de pers ontvangen. Er wa ren weer filmtoestellen, Jupiterlampen en ook vele microfoons opgesteld maar de heer Lovink beperkte zich èr toe een verklarmg af te leggen. De nog 1eu7 dige grijzende H. V. K„ dle een ener- gieke. overtuigende Indruk maakt las de verklaring met veel nadruk v^r Hu excuseerde z.ch tegenover de pers dat hij deze vorm gekozen had zeide hii se«°zen had, maar, zo u v!rschinendomi'n mededelinge" ^üen den. dingen duidelijker wor- In dit, ons lijfblad gelezen, dat de Rus Visjinski op de Parijse conferentie een hele week „gepreekt" heeft en wel op een zeer vermoeiende wijze, zonder dat zijn toehoorders iets wijzer werden. Nu zou deze laatste weinig stichtende bijzonderheid het gevolg kunnen zijn van de omstandigheid, dat die toehoor ders tijdens deze diplomatieke retraite de „predikant" te vermoeiend vonden, doch het schijnt, dat zulks hier toch met het geval is geweest, want zijn geallieer de collega's wisten blijkens hun op merkingen tussen tie ..oefeningen" pre cies, dat hij niets gezegd had. Zij waak ten er trouwens wel voor om wakker te blijven, gedachtig het spreekwoord: „als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen. En omdat die passie hun ging vervelen, waren zij er tenslotte als de kippen bij om zelf wel iets te zeggen en nu zal de Rus over hun plan eens „vossen," Gelukkig, als hij dit doet, doet hij geen kwaad Nu zal wellicht een scherpzinnige lezer vragen, of dat „preken" niet moest zijn „spreken". Eerlijk gezegd, wij hebben daarover zelf ook nagedacht, doch zowel in de kop als in het bericht staat „pre ken." Dus..., Dat een ezel zich geen twee keer aan dezelfde steen stoot, zegt o.i. niets; een mens is nu eenmaal geen ezel en dus mag hij zich wat meer ver oorloven, gedachtig aan het spreekwoord der oude Latijnen, dat wat aan Jupiter geoorloofd is, daarom nog niet aan een rund is toegestaan. Maar enfin, wanneer het „spreken" moest zijn, dan blijkt Visjinski tot de soort praters te behoren, welke de kunst verstaan om veel te praten en niets te zeggen. Anderen kunnen geen woord spreken zonder hun mond voorbij te praten. Weer anderen kletsen maar raak en gooien er alles uit, wat op hun tong komt. Als journalist prefereren wij uiter aard de twee laatste categorieën; daar wordt men tenslotte iets wijzer van. Al blijft het waar, dat men over het ge heel genomen, heel wat wijzer zou wor den, wanneer er minder gepraat en meer gedaan werd. Men verpraat zo licht zijn tijd. Ja, dat is zo doch de Rus weet heel goed, dat hij niet z ij n tijd, maar die van zijn tegenstanders verpraat, in de hoop, dat zijn tijd straks wel komt. Maar, zoals gezegd, de andere drie van de vier Groten vonden het nu tijd is geld onderhand een6 tijd worden om wat te gaan doen, al heeft de vierde man in het spel geen haast in de mening, dat het zijn tijd wel zal duren. Met bange spanning wacht men af, hoe deze „tijdbom" zal ontploffen In elk geval zal men echter moeten wachten, dat „er gebeld wordt in de kinderkamer" van het Rose Paleis te Parijs, waarin, zcfals bekend, Visjinski geïnstalleerd werd.'De ceremoniemeester, die deze plaatsing op zijn geweten neeft, had een profetische blik, want inder daad is al weer gebleken, dat de Rus het „enfant terrible" van de conferentie is. Als besluit van de voorjaarsvergade ring van het Drents landbouwgenoot- schap heeft minister Mansholt Zaterdag in Assen gesproken over de landbouw politiek, zoals die door de regering wordt gevoerd. De minister merkte o.m. op, dat het voor de toekomst niet nodig is. dat de huidige prijs van varkensvlees gehandhaafd blijft. De Nederlandse vee houderij mag aanspraak maken op een redelijke beloning van de arbeid. Voor een redelijk bestaan was zijns inziens het landbouwegalisatiefonds noodzakelijk. De boter- en melkprijs werd door de minister uitvoerig behandeld. Hij be pleitte de wenselijkheid van het minder produceren van boter, waarvoor reeds een stelsel is ontworpen, evenals voor de heffing per kip, hoewel de minister zich daarover niet bijster enthousiast toonde. Naar aanleiding van enkele vragen zegde de minister toe de kwestie der bo- terprijsverlaging van 15 cent opnieuw te zullen bekijken. Tevens gaf hij de verze kering, dat straks in de broodmelange rogge zal worden opgenomen. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende buien. Koude nacht met zwakke wind en in de vroege ochtend op enkele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Morgen overdag meest matige Zuid- Westelijke wind met ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Dinsdag 31 Mei: Zon op: 4.27 uur, zon onder: 20.48 uur, maan op: 6.53 uur, maan onder: 0.05 uur. De westelijke mogendheden hebben gisteren voogesteld, een federale rege ring voor geheel Duitsland te vor men gebaseerd op de constitutie van Bonn. Het voorstel werd gedaan door de Ver. staten, Groot-Brittannië en Frankrijk tijdens de zesde zitting van de raad van ministers van buitenland se zaken. Rusland wordt in dit plan uitgenodigd, erip toe te stemmen, dat de oostelijke zóne van Duitsland word! opgenomen in de federale Duitse re publiek, waarvoor in Bonn de plan ne»i zijn uitgewerkt. De volgende grondbeginselen zullen moeten gelden: 1. persoonlijke vrijheid, bewegingsvrij heid, verbod op willekeurige arrestaties vrijheid en vereniging, van spreken pers en radio. 2. vrijheid voor alle democratische po ütieke partijen en vrije verkiezingen. 3. onafhankeiijkheid van de rechter lijke nacht. In het voorste] werd verder in over weging gegeven, de vier bezettende mogendheden toezicht te doen houoen °P e toepassing van deze grendbegin- Er wordt eveneens ver?ocht, alle po- litieformaties, die politieke activiteit" uitoefenen, te verbieden. Ingevolge dit statuut zou alle rege- lingsmacht moeten worden overgedra gen aan de Duitsers uitgezonderd be paalde functies, zoals die betreffende de veiligheid en de verplichtingen van Duitsland. Vtsjinsky verklaarde, volgens Ame rikaanse woordvoerders, dat het voor stel op een „fait accompli" leek en eenzijdig was. da< het derhalve onaan- vaar Ibaai zou zijn voor de Russen. Hij zou het echter bestuderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1