POLITIEKE OUVERTURE IN DE ANTILLEN DE „VASTE MEERDERHEID ïoen Frederik zeven directeuren DOOD schuld? ADIO DINSDAG 31 MEI 1949 PAGINA 2 RESULTAAT VAN DE LOTING OM DE DISTRICTSKAMPIOEN SCHAPPEN KEGELEN Berlijnse staking naar liet einde? Nog 500 Italianen naar de mijnen EUROPESE GRAANOOGST STAAT ER GOED VOOR KöRM OOK EEN „STAINER"-VIOOL TE SOMEREN HONGERENDE VLUCHTELINGEN rsiot N -y/r KlNctiL Het Chinese gebied, dat de communistische legers reeds veroverden, en dat hetwelk zij nog aan de nationalistische legers hopen te ont rukken. Om enig idee te geven van de afstanden in het geweldige ?.hina, vermelden wij enkele cijfers: Tsjoenking ongeveer 750 km, Hangkau-Shanghai 650 km, Hangkau-Kanton 750 km en Peiping- Kanton 1850 km. Prins Bernliard in Canada De „Batavia" gisterenochtend te Montreal aangekomen Wanneer verkiezingen in Engeland? WERELDKAMPIOENSCHAP TENNIS-PROFS en de TENNIS-COMPETITIE O as fornuizen. M. EBERHART door K.L.M.-WANDELAARS ZEMEN? MALAIS fW. DE WITHSTR 46 - R'DAM '0 WAGENSTR. 115 - bEN HAAG Van een veertiental naties komen speelsters en spelers van het eerste plan te Noordwijk in de jubileum-kampioen schappen uit. En tot deze behoren twee spelers, die de kampioenen van hun land zijn en die vorig jaar de finale van de zo belangrijke Amerikaanse kampioen schappen bevochten: Gonzales en Stur- gess. Twee spelers die dus ook hier een interessante eindstrijd beloven. Van de 70 deelnemers in het heren enkelspel is de loting van dien ahrd, dat Gonzales, Roberts (Eng.), Wilton, Puncec Van Swol, Colin (Fr.) een sterk eerste kwart wormen.Van Swol zal eerst Van Eek moeten slaan en den vermoedelijk Colin, om tegen Puncec te kunnen ko men, in de kwart-finale. In het tweede kwart komen Rinkel en Harper ver moedelijk tegen elkaar, de winnaar tegen M. del Bello. In het derde kwart o.a. Linck tegen Coen en de winnaar tegen de Chileen Balbiers. In het vierde komt Krijt tegen de Tsjech Matous, daarna de winnaar tegen de kleine Philippijn Am- pon. Van Meegeren komt tegen de win naar hiervan; hij heeft het tevoren ge makkelijker dan Krijt. Op papier zijn de halve eindstrijden In Den Haag is gisteren de laatste dis- trictswedstrijd gehouden. De uitslagen zijn: Heren-tientallen: Rotterdam 7607 hout 15 p.. Den Haag 7470 hout. 11 p. Delft 7313 hout, 8 p.t Utrecht 7235 hout. 6 p. Rotterdam wordt als no. 1 van districts II afgevaardigd naar de landskampioenschappen, die op 3 Juli te Haarlem worden gehouden. Dames-vijftallen: Rotterdam 3541 hout, 10 P-, Den Haag 3468 hout, 8 p.. Delft 3433 hout en 6 p. Het Rotterdams damesvijftal zal district II op de lands kampioenschappen vertegenwoordigen. Clubkampioenschap van district II Klein Hamburg (Delft) 3821 hout, 12 p., Het Hindert Niet (Haag) 3775 hout, 12 p., 3 Oké (Rotterdam) 3691 hout, 9 p., Kunda (Utrecht) 3629 hout, 7 p. Klein Hamburg gaat district II vertegenwoor digen te Haarlem in de wedstrijden om het landskampioenschap. heid is groter dan de meerderheid^ een situatie, waar alleen een wonderdokter raad op kan weten. Ondertussen zou er gisteravond een Sta tenvergadering geweest zijn, waarin, de Democraten van al deze verschuivingen gebruik dreigden te maken om het ge timmerte van de mr. dr. in elkaar te laten kraken. Wat is de raad, die de wonder dokter daar op wist? Waar een wil is, is een weg, en die weg vas: weg te blijven. De „vaste meerderheid" bleef thuis. De regeringspartij regeerde per absentiam en de wetgevende vergadering van de Neder landse Antillen ging bij gebrek aan quo rum niet door. Hoelang de „vaste meerderheid" nog denkt door te gaan, het Rijksdeel uit de huiskamer te besturen, is een vraag, waarop alleen een wonderdokter antwoord weet. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD, 25 Mei '49 Nadat de verkiezingen op St. Patricks- dag aan de Nationale Volkspartij van dr. Da Costa Gomez één zetel meer hadden gegeven dan aan zijn naaste rivaal, de Democratische Partij, d.w.z. 4 van de 21; en meer nog: toen «hij die vier kon uit breiden door de drie vertegenwoordigers van de Bovenwindse eilanden in zijn poli tiek valies te stoppen: dat is zeven; en veel meer nog, toen hij na wekenlang parlevinken, lachen en huilen, en op- en afbieden wederzijds de onsterfelijke poli ticus van Aruba, de heer Henny Eman, kon bewegen tezamen met zijn vier Aru baanse medevertegenwoordigers op de Arubaanse trein te springen (ofschoon Shon Henny tot op de dag voor de verkie zingen in de duo van de Democraten ge zeten had) en toen de heer Eman boven dien nog een op Aruba woonachtige ver tegenwoordiger van Bonaire (de heer M. Marchena) het achterbalcon optrok, toen had de wonderdokter een meerder heid van dertien bij elkaar gelijmd in het college van 21 en kon de trein vertrekken in de,richting van het Gouvernements paleis. waar aan de conducteur de op dracht werd gegeven een parlementair College van Algemeen Bestuur te vormen, dat steunen zou op een „vaste meerder heid". Dit College werd in elkaar getimmerd, al was het dan ook, dat de Dokter bij die arbeid niet altijd spijkers met koppen sloeg, al sloeg hij zich bepaaldelijk zelfs de nodige keren op de vingers, en het zag er, toen het den volke ter kennisma king werd voorgesteld als volgt uit: Mr. dr. ^1. F. Da Costa Gomez (N.V.P.) Justitie; R. Plantz, (N.V.P.) Financiën en Open bare Gezondheid; E. Newton, (N.V.P.) Economische zaken: H. Beaujon, (partijloos), Landbouw; E. A. Roemer, (partijloos), Onderwijs; A. Eman (niet Shon Henny, maar zijn zoon) Sociale zaken. Er zou over verschillende leden van dit kabinet een Antillaanse roman te schrij ven zijn, maar zelfs de grote lijnen daar van moeten we tot een volgende corres pondentie in de pen houden, omdat wij nu onze onverdeelde aandacht hebben te wijden aan de grondslag, waarop dit gammele gebouw rust: de „vaste meerder heid". Gisteren liep uw correspondent één der leden van dit doorluchtig college tegen het lijf en omhelsde dit hartelijk met woorden van oprechte gelukwens over zulk een hoge uitverkiezing. „Proficiat, ja, voor twee dagen!" luidde het antwoord van de gelukkige, dat in mijn armen gesmoord werd. Ziehier het begin van de autonome politiek in de Nederlandse Antillen. Een goed begin is het halve werk. zegt het spreekwoord. Maar ook: alle begin is moeilijk. Zodat zelfs de spreekwoorden iedereen gelijk geven. Uit welke diepe grond kwam de ge smoorde klacht van dit College-lid? Uit de fundamenten van dé „vaste meerderheid". Want daar hebben verschuivingen plaats, die het fundament van de meerderheid alles behalve „vast" maken. Die Henny Eman, dat self-made factotum van Aruba, is natuurlijk weer de man, die roet in het eten gooit. Hij is een factotum, inderdaad, ook van de beroerdigheden. De zes, die hij aanbracht, zijn nl. niet allen 18-karaats, in het licht van de coalitie gezien. Daar is er een onder, die J. Irausquin heet en prachtig in het kader van Henny paste, zolang die motorengel van de Democraten was. 't Zijn immers meer dan politieke banden alleen, die deze man aan de Democratische Partij binden: hij is aan getrouwde familie van de voorzitter dier partij. E. Jonckheer, en bovendien van Venezolaanse kom-af, waardoor hij in die partij, welke bedenkelijke Venelozaanse tendenzen aan de dag heeft gelegd, in een vertrouwder atmosfeer ademt dan bij Gomez. Hij werd dus, helaas, niet bereid gevon den achter Henny op de Nationale trein te springen en bleef op het perron staan. Dat is dus 131 is 12 van de 21, oftewel een minder vaste meerderheid. Nu be schikt deze heer over een wapen, waar tegen zelfs politieke verknochtheid het schijnt té moeten afleggen: hij is bankier en leent geld uit. Geld kan wonderen doen. ook waar het er om gaat politieke ver knochtheden te veranderen. En zo beschikt naar sommigen beweren, deze achterge bleven passagier over de middelen om de reikende meerderheid in ernstige moeilijk heden te brengen. Om te beginnen zou zijn magie hebben bewerkt, dat er één mede reiziger, de heer P. Croes, uit de trein sprong. Dat is dus 12 1 is 11 van de 21, oftewel een „vaste meerderheid", die zelfs voor de politieke passaat van Curasao niet „vast" genoeg meer is. Nog één zo'n slachtoffer en de minder- Van officiële Amerikaanse zijde is gis teravond te Berlijn de hoop uitgesproken, dat de Berlijnse spoorwegstaking, die thans 10 dagen duurt, deze week zal ein digen. Volgens de zegsman zouden de stakings leiders vermoedelijk met een compromis genoegen nemen. Hun oorspronkelijke eis was volledige betaling in West-marken. Intussen verzekeren Britse functiona rissen te Berlijn, dat de directie van de spoorwegen in de sovjet-zóne 3.456 wes telijke spoorwegwagons, die naar Berlijn en de sovjet-zóne waren gezonden, sedert de opheffing van de blokkade op 12 Mei, niet had teruggezonden. De sovjet-zóne moet bovendien de westelijke zónes nog steeds 5.521 wagons teruggeven, die sinds Juni 1948 werden vastgehouden. In een gisteren gehouden vergadering van de Mijnraad werd o.m. gesproken over plannen van de directie van de Staatsmij nen om in de loop van dit jaar nog 500 Italiènen in dienst te nemen. Enkele leden van de M.I.R. hadden hiertegen bezwaar; de andere waren echter van oordeel, dat het in verband met de kolenproductie niet verantwoord zou zijn te trachten de direc tie van de Staatsmijnen van haar voor nemen te doen afzien. Bij de behandeling van de conceptveror dening betreffende punten van gemeen schappelijke aard voor ondergrondse en bovengrondse mijnarbeiders, besloot de M.I.R. in deze vergadering om, behoudens goedkeuring door de minister van Econo mische Zaken de nachtdienst voor elke feestdag van 8 uyr tot 6 uur terug te bren gen. Hoewel overigens de M.I.R. van mening is, dat een kortere werktijd dan in andere industrieën voor het onder grondse bedrijf van de mijnen op zichzelf verantwoord en aanbevelenswaardig is, besloot hij de arbeidsduur ondergronds thans in het algemeen niet te wijzigen. Volgens een raming Van het Ameri kaanse departement van Landbouw be staat er een goede kans dat Europa deze zomer een gunstige graanoogst zal bin nenhalen, hoewel de opbrengst niet zo groot zal zijn als verleden jaar. Een onderzoek heeft aangetoond, dat de najaars- en voorjaarsuitzaai hebben geprofiteerd van de algemene regenval gedurende eind April en Mei, waardoor de droogte van de vorige herfst en win ter wordt goedgemaakt. In Frankrijk is de toestand, vooral voor grofkorrelige granen, minder gun stig dan een jaar geleden en dit kan een geringe daling van de oogstopbrengs' in vergelijking met 1948 tot gevolg heb ben. Opmerkzaam gemaakt door de berich ten over de ontdekking van een Stainer- viool in de Belgische plaats Ham sur Sambre controleerde de heer W. van Eijck te Someren (N. Br.) een door hem 20 jaren geleden van 'n zigeuner gekoch te oude viool. Inderdaad blijkt het in strument dezelfde inscriptie te hebben als de viool in België nl. „Jacobus Stai- ner te Absam prope Oenipontum 16". Pogingen werden in 't werk gesteld om te achterhalen of de Somerense Stainer echt of vals is. Zoals bekend vertegen woordigt een echte Stainer een zeer grote waarde. ITS1EM SHANGHAI Door de honger gedreven hebben het afgelopen weekend tweë Tsjechische po litieke vluchtelingen, oom en neef, die bij Nieuweschans Nederland waren bin nengekomen. zich bij de Vreemdelingen dienst te Amsterdam gemeld. Zij zullen wer de grens worden gezet en in een D. P.-kamp in Duitsland moeten verblij ven tot nader over hun lot zal zijn be slist. NlWG-PO NAN-T^ANGr KWH J.3AJVG TSlou KANTON HON aoNó IGKiTJ De Constellation „Batavia" van «ie K. L. M. is gisteren om 8.20 uur plaat selijke tijd op het vliegveld Dorval van Montreal aangekomen. Prins Bern- hard, die deze eerste vlucht op de nieuwe lijn AmsterdamMontreal meemaakte, werd op het vliegveld ont vangen door talrijke Canadese mili taire autoriteiten, onder wie generaal Foulkes, chef van de generale stai van het Canadese leger. De laatste 75 kilometer werd de „Ba tavia" geëscorteerd door een escadrille jagers met straalaandrijving. Tusser Gander en Montreal heeft Prins Bern- hard enige tijd aan de stuurknuppel plaats genomen. Bij de begroeting waren behalve ge neraal Foulkes. de generaals Morton en Walford aanwezig, welke laatste de Prins een brief van de gouverneur-ge neraal overhandigde, die om belangrijke ambtsbezigheden elders vertoeft.. Nada* de volksliederen gespeeld waren, in specteerde de Prins de erewacht, terwijl 21 saluutschoten weerklonken.. Alvorens zich naar zij.n hotel te be geven gaf Prins Bernhard voor de Ca nadese radio in het Engels en in het Frans uiting aan zijn diepgevoelde dans voor de ontvangst in Canada, waarvoor Koningin Juliana en het Nederlandse volk zo veel sympathie hebben. Gisterenochtend bezocht de Prins een officiersmess, waar hij kolonel Maurice de Rome, die tijdens en na de oorlog deel van de staf van Prins Bernhard uit maakte, ontmoette. Tijdens een diner, dat de K. L. M. ter gelegenheid van de openingsvlucht gat heeft Prins Bernhard in een rede de dag in Juni '41 in herinnering gebracht, toen hij voor hef eerst voet op Canadese bo dem zette om een bezoek aan zijn gezin te brengen. De Prins gaf uiting aan zijn dankbaarheid, welke hun in die jaren is betoond. Vervolgens bracht de, Prins in herinnering op welke wijze in de jaren na '40 de banden tussen Canada en Ne derland zijn versterkt en nog versterkt worden. Z. K. H. besprak in dit ver band de gemeenschappelijke strijd voor de bevrijding, de huwelijken van Ne derlandse meisjes met Canadezen en de immigratie. De Prins sprak tenslotte de hoop uit, dat de instelling van de nieuwe lucht- verbinding tussen Amsterdam en Mon treal gezien zal worden in het licht van het dienen der belangen van Canada en Nederland niet alleen, doch. in veel rui mer zin, van de vrede en van een vei lige en voorspoedige toekomst. (Telefonisch van onze Londense correspondent-) «Arthur Greenwood, de bekende labour leider en oud-minister, thans penning meester van de labouripartij, ontkent in een redevoering, dat, zoals mr. Churchill in het vooruitzicht gesteld heeft, in het a.s. voorjaar reeds algemene verkie zingen zouden worden uitgeschreven. Churchill heeft dit wel niet met enige stelligheid voorspeld, maar in een Zater dag gehouden rede heeft hij toch een dringend beroep gedaan op de conserva tieven, om op deze mogelijkheid vol komen voorbereid te zijn en hij deed dit in bewoordingen, welke de indruk wekten, dat hij rekent op een zo vroege algemene verkiezing, omdat hij de kansen dat dit gebeuren zal, zeer aanzienlijk acht. Trouwens in een rede in zijn eigen kiesdistrict heeft hij hierop opnieuw de nadruk gelegd. Maar tevens doen uitkomen, dat hij zich evenmin als iemand anders, met enige stelligheid kan uitlaten omtrent de plannen dei- regering in dit opzicht. Van labourzijde wordt intussen, zoals gezegd tegengesproken, dat er van vroege algemene .verkiezingen sprake zou zijn. Maandagmiddag begonne in de Empire Pool te Londen de tenniswedstrijden om de wereldkampioenschappen voor pro fessionals, waaraan onze landgenoot J. de Mos deelneemt. In de voorronde sloeg hii de Zwitser Wisard met 6—1 6—3 Daarna kwam hij uit in het dubbelspel met de Belg Simon tegen Gimeno (Spanje)— Romanoni (It.). De laatsten wonnen met 6—2 6—2- Maandagavond kwam De Mos voor de derde keer op de baan en wel tegen de vroegere Wimbledon-kampioen Donald Budge. De Amerikaan moest hard vechten om de baas te blijven want De Mos gaf uitstekend partij en zou met een ietsje geluk de tweede set wellicht op zijn naam hebben gebracht. Twee keer achter elkaar had hij daar nog slechts één punt voor nodig maar Budge redde tel kens de situatie. De Amerikaan won ten slotte met 62 97. Hoofdklasse; LeimoniasDDV 35, ELTVLeimonias II n.g., SpieghelVic toria 11—1 Thor RW—Alta 10—2, Festina Hilv. LTC 8—4, NMC—Park Marlot 84. Eerste klasse: Sobri—NMC II 4—6, Lei monias III—Hillegersberg 5—5, DDV II— Haarl'. LTC 5—5. 26. Frederik zette zich gauw in een mooie houding achter zijn bureau en riep met een lage stem: „Binnen!" De deur ging open en een klem mannetje met het gezicht van een geschrokken rat en omhangen met een witte jas trad met montere dribbelpasjes naar binnen. „Goen dag!" zei het mannetje met een griezelig soort opgewektheid tegen Fre derik. „Blijft U maar even zitten.zóóóóó ....mond open houden, het ts direct ge beurd. ziet U wel? Heeft het nou pijn gedaan? Nee. dat dacht ik wel". Toen werd het mannetje'vuurrood. „Oh....", stamelde hij; „Ik was even m gedachten. Neemt U hét mij maar niet kwalijk het gebeurt me wel meer. Zou tk U even mogen spreken?" Met een handgebaar bood Frederik zijn nieuwe gast een stoel aan, hij vroeg zich met gerechtvaardigde verbazing af of alle mensen uit deze stad een beetje vreemd waren. „Gaat II zitten nodigde hij, het mannetje met belangstelling opnemend. Ruime keus vanaf t lö»." BROERSVELD 137-139 SCHIEDAM zo moeilijk zijn, om de sleutel in han den te krijgen. Herkent u dit, miss Warren? Katie keek naar het voorwerp, dat hij in zijn hand hield. Ja, antwoordde ze hees. Herkent u het? Het is een paletmes, waarvan een stuk is afgebroken, ziet u? Hebt u het wel eens eerder gezien? Ik weet het niet, antwoordde Katie. Het is een gewoon paletmes. Nu dan, vervolgde hij veelbeteke nend. Steven Fetrie had er n°g twee var« hetzelfde merk en maaksel op zijn rte- lier Bewijst dat, dat dit van hem is?, vroeg Katie vinnig. Neen, antwoordde de detective. Maar zijn vingerafdrukken stonden op het lem met. Zijn vingers en die van mevrouw Fetrie. En het mes was in het zomer huisje. Tante Mina!! Hij stak het paletmes weer in zijn zak en ging bruusk op een ander onderwerp over. Waarom wilde u mij eigenlijk spre ken. daar juist, miss Waren? Over die capsules, zei ze en vertelde hem dan wat er te vertellen was, terwijl Craft het doosje omzichtig tussen zijn vingertoppen hield en opende. Hij haalde uit zijn zak een tangetje te voorschijn, nam er voorzichtig een capsule mee uit het doosje en keek naar het poeder, dat erin zat. Hij rook eraan, maar proefde niet. En hij zei: Is de dokter al weg? Ik weet het niet. Kom hier niet aan. zei hij, de cap sule voorzichtig op tafel Têggend en naar de deur lopend. Katie leunde achterover in haar sloel en loosde een diepe zucht Dat paletmesStevenMina! De detective nad gezegd, dat de ene gebeur tenis noodzakelijk uit de andere volgde. Toch waren ze allemaal zo precies op tijd voorgevallen, dat het de schijn van een gewoon ongeluk had. Wilt u dit eens éven nakijken, dok ter?, vroeg Craft, met dr. Mansen in de kamer terugkerend. Deze capsule, is dat het poeder, dat u aan miss Warren hebt gegeven? Grote goedheidneen!, riep de dokter ontzet uit. Hebt u er een van in genomen?. Antwoord dadelijk! Gauw! 1 het ziekenhuis op en vraag om een maag pomp. Wanneer hebt u het ingenomen" Bedaar wat dokter, ze heeft er geen ingenomen. Dokter Mansen keek Katie strak aan Dan liet hij zich blindelings op een stoo. vallen, stak zijn hand in zijn zak, haalde er een zakdoek uit te voorschijn en veeg de zich de zweetdruppels van zijn voor hoofd. Ik veronderstel, dat het niet he(t poe- der is. dat u hebt voorgeschreven? Wat ik heb voorgeschreven?, kreun de de dokter. Goeie genade, neen! Wat is dat dan? Dodelijk vergif!, antwoordde de dokter. Als ik u die poeder had voor geschreven, miss Warren, kon ik er mijn praktijk wei aan geven en de rest van mjjn leven in een gevangenis slijten. Toch waar? Of was de theepot zorg vuldig bijgeschonken en was er een kopje omgewassen, om te verbergen, dat ze thee had gedronken? En ondertussen was miss Weinbert op weg naar de afgespro ken plaats, vlak voor de brug. Het was, dunkt me. een afspraak met iemand, die in een auto zou komen, want het is dui delijk genoeg, dat ze met een bepaalde bedoeling midden op de weg stapte, n.l. om te laten zien. dat zij er was. En ze voelde zich duizelig en onzeker en kon niet meer snel denken en handelen. O, het is helemaal geen gewone moord. Het is veeleer een moord, die zo zorgzaam was beraamd, dat alles als aen automaat moest werken. De misdadiger zet het gehele apparaat met een onschuldig uitziende daad in beweging en onmiddellijk vol-' gen de verschillende gebeurtenissen el kaar met noodzakelijkheid on. Katie huiverde. Maar hoe....? be gon ze, maar kwam niet verder. Van het eerste begin af was het Bij de sluiting van de normale in- schrijviogstermijn van de K. L. M.-jubi- ieumwandelmars, welke Tweede Pink sterdag 6 Juni zal plaats vinden, hadden zich ruim 3500 personen ingeschreven ruim 1200 individuelen en 103 groepen die tezamen meer dan 2300 wandelaars omvatten. Bovendien schreven ruim 90 buitenlandse deelnemers in. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2