Nieuws uit STAD Maria-verering centraal punt in van Verkennen Spel Benedictijnen bouwen een nieuwe abdij LANGS DE j. Doodstraf tegen Lucassen geëist LAATSTE BERICHTEN VAN NIEVELT GOUDRIAAN I BRAZILIË HET EERSTE EXPERIMENT en IJN Millioenen staken in Italië Meer woningbouw in 1949 Het Xaverius-eeuw feest in Japan Ambtsoverdracht H.V.K. Kees van Dongen in Boymans Prof. Romme komt spreken Truman's plan zal worden toegepast &INSDAG 31 MEI 1949 PAGINA 3 MOOIE INSTRUCTIEVE AVOND De sociale onrust neemt nog toe PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING De grootse beevaart begonnen Naar Reuter uit Nagasaki seint, werd de grootse bedevaart ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de aankomst van St. Francjscus Xaverius In Japan ingezet met een solemnele H. Mis, bij gewoond door vijftienduizend katholie ken. Er warén delegaties uit alle delen der wereld. BURGERLIJKE stand INENTING TEGEN DIPHTHERIE REGERING,EN ONDERWIJZERS NED. VRACHTENMARKT Aan het werk hij de betonmolen. (Van onze correspondent). Aan de grote verkeersweg van Doetinchem naar Groenlo ligt nauw omsloten door de slótgracht het kasteel „De Slangenburg". Wie de oude verweerde ophaalbrug over gaat en zijn blikken laat gaan over het statige gebouw met zijn typische ronde torentjes, zal niet vermoeden, dat achter de grote hoge ramen monniken verzonken liggen in gebed. DOSSIER VOL ONMENSELIJK KWAAD 1949 WORDT LANG ZO GOED NIET ALS 1947 EN 1948 E. NIJGH f In vliegtuig overleden AANKLACHT TEGEN DIRECTIE BLOHM EN VOSS BEWAKER VAN VUGHT KRIJGT VIJF JAAR MEER Bouwvolume met 6400 woningen verhoogd Nadat ruim een jaar geleden de Amerikaanse staatssecretaris voor financiën Snyder een bezoek had gebracht aan Brazilië, is in September 1948 een Amerikaanse economische missie erheen ge gaan, met aan het hoofd enige zeer belangrijke figuren uit Ame rikaanse financiële en economische kringen. Deze missie had tot taak een rapport op te stellen over de economische positie van Brazilië, welk rapport in de eerste plaats als grondslag zou moe ten dienen voor de toekomstige investeringspolitiek der V.S. Westelijke toren van kasteel Slangenburg GRADUS KRIJGT EIGENAARDIGE GEWAARWORDINGEN Op de vooravond van het feest van Maria, Middelares van alle Genade, kwa men de verkennersleiders en welpenleid sters van het district Schiedam gisteren bijeen in het hoofdkwartier van de St. Franciscusgroep om de Moeder dpr Ver kenners te eren. Meer dan het geven van louter een bij zondere Maria-avond was het een pogins? om de Maria-verermg een centraler plaats te geven in het Spel van Verkennen, zo als dat in het district Schiedam gespeeld "ffierop wees A. D. C. Schamlé, toen hij het doel van de bijeenkomst uiteenzette, na het openingswoord van D. C. Breve. Niet datgene wat geboden wordt, maar datgene wat de leiders en leidsters zelf van je avond zouden maken, bepaalde er de waarde van. Pe opzet is geheel geslaagd, dank zij de stijlvolle wijze, waarop allen mee werkten. Ondanks de ruimte, die voor de besloten sfeer, waarin de verkenners geest vaardig wordt, een niet geheel vol doende vervanging was, wisten de uit voerenden en de sprekers rond het in een waterval van veldbloemen geplaatste beeld van O. L. Vrouw een schone avond op te bouwen. Ce districts-aalmoezenier, Rector B. J. v. Houten wees op de concrete verwer kelijking van het ideaal, zoals dat m e Verkennerswet gesublimeerd ligt, in het leven van Maria. Geen wets-artikelis er, waarvan zij niet de verpersoonlijkmg is Dat blijkt het duidelijkste, wanneer w-Lj ■de prachige Litanie van Maria bemedite- ren Dit moet niet zijn een mechanisch bidden .aan de lopende band maar het moet zijn als een reidans rond het voor- wmp van onze verering, zodat wij het steeds van nieuwe kanten zien. Dat Maria de Moeder der Verkenners genoemd wordt, is tegelijk een uiting van krachtig leven in de verkennersbeweging en een belofte voor de vruchten van de toekomst. In het kamp is het Maria-bee het middelpunt als teken van het feit, dat Maria's zorgen het kamp omhullen. Aalmoezenier van Houten drong er bij de leiders en leidsters op aan het bid den van de Litanie een ere-plaats te ge ven; de meditatie van de aanr°*Pmf^ is als een geestelijk avontuur land van ongekende schoonheid. Na enkele declamaties en nieuwe lie deren, gezongen door een koortje, g heer P- Gorenendaal 'n lezing over O. Vrouw van Schiedam. Hij wees erop, dat de verering van O. L. Vrouw van Schie- dam geen concurrentie wilde aandoen aan die van de zo talrijke andere genade-oor den in binnen- en buitenland. Christus had maar één Moeder, maar als die Moe der op een bijzondere wijze te kennen heeft gegeven van Schl_fdam,5te" A daar. oord te willen maken, dan past ons daar de komst van het beeld in Schiedam: zijn betekenis in het leven van St. Liduina en de oorsprong van het O. L. Vrouwe Gilde. In de Hervorming is de verering groten deels verloren gegaan, maar in het nood jaar 1943 kon een O. L. Vrouwe-beeld plechtig worden ingehaald in de nieuwe St. Jan en sindsdien is de verering van Maria, als middelares van alle genaden in Schiedam weer opgebloeid. De avond, welke met de vlagge-parade geopend was in het bijzijn van de A. D C. van het Hoofdkwartier in den Haag, Th. Kouwenboven. werd besloten met een ge zamenlijk gezongen Gregoriaanse Litanie van Maria en het breken van de vlag. Mrs Partington (Passage) Er gebeurt altijd bar veel in een film, waarin Greer Garson en Walter Uidgeon, na hun wereld-succes in Mrs. Minniver, optreden. Men zou denken, dat het vervul len van een succes-rol tot gevolg zou hebben, dat de betrokkene even rust krijgt om op adem te komen. Niets daarvan, nu begint pas haar carrière. Zij moet tonen, dat zij even veel waard is als een jong meisje, dan als een oude groot-moeder, als een bedeesde boerendochter dan als een „society"-exemplaar. Iets van de ge zelligheid van een oud verhaal moet erbij komen door ook de film een soort „Er was eens" te laten aanheffen. In Mrs. Par- kington wordt dat ,.Er was eens' gesproken door Greer Garson als een oude dame, die moeilijkheden heeft met een schoon zoon, die door fraude in de justitiële moei lijkheden dreigt te raken. Het gaat niet om zo'n heel klein beetje 31 millioen dol lar en deze zullen moeten komen van de erfenis van de overige kinderen. Tij dens dit gesprek dwalen de gedachten van grootmoeder terug naar haar ken nismaking met Majoor Parkington en haar vele wederwaardigheden met deze gentleman-boef-speculant-bankier etc. etc. Greer Garson trekt op voorbeeldige wijze met wenkbrauwen, lippen en haardos Zij tikt zeer gevoelig met haar hand op de rand van de stoel en loopt volmaakt als een waardige oude dame. Stuk voor stuk eigenschappen, die haar wellicht tot een groot toneel-actrice maken, maar het is immers al jaren o-nder enkele mensen bekend, dat verfilmd toneel nu net geen film is. Maar Courts-Mahler is ook geen literatuur en toch bestaan er uitleen bibliotheken van. Dus zal het van de week in Passage ook wel gaan met het bezoek dat voorbehouden moet blijven voor vol wassenen. Het onder communistische leiding staande algemeen Italiaans vakverbond heeft een staking uitgeroepen voor net gejiele land van de bouwvakarbeiders, na het vastlopen van onderhandelingen voor loonsverhoging. De textielarbeiders te Turijn hebben een algemene staking aangekondigd op 1 Juni aanstaande, en het personeel van het departement van financiën heeft zijn steun gegeven aan de beslissing van de vakbond tot een staking van 24 uur op dezelfde dag, eveneens uit protest tegen langzame vordering van onderhandelin gen voor loonsverhoging. De Romeinse restaurant- en barkellners hebben gedreigd vandaag in staking te gaan, wanneer hun lonen niet worden verhoogd: drieduizend man hotelperso neel is reeds sedert Woensdag in staking. De staking van tweemillioen boeren arbeiders, welke reeds elf dagen duurt, dreigt zich uit te breiden tot de rijks kwekers. De boerenarbeiders eisen niet alleen loonsverhoging doch ook nationale contracten. In de provincie Cremona, waar sta kende landarbeiders daden van geweld hebben gepleegd tegen bij vrije vakver enigingen aangesloten arbeiders, waarbij 10 boerderijen werden aangevallen en telefoondraden doorgesneden, zijn 200 arrestaties verricht. De heer Ch. Smits, consul van Belgiè te Breda, is door Z. H. de Paus begiftigd met net erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Op het altaar prijkten de ongeschonden techterarm van de Heilige en zijn missie- kruis, kostbare relieken, door de Spaanse pelgrims uit Rome naar Japan gebracht. Na de H. Mis trokken de aanwezigen naar de Nichizaka-berg, waar Z.H. Em. kardinaal Gilroy, aartsbisschop van Syd ney, een boodschap voorlas van Z.H. de Paus. Duizenden Japanners sloegen eer biedig de processie gade, toeij deze zin gend en biddend door de straten trok. Later op de dag is de processie van Nagasaki naar Tokio vertrokken, een pelgrimstocht van 700 mijlen, waarbij de weg wordt gevolgd die St. Franciscus Xaverius op zijn missietocht door Japan, vier eeuwen geleden heeft afgelegd. De pelgrims zullen de plaatsen bezoe ken, waar de Heilige Jezuiet duizenden Japanners tot het geloof heeft bekeerd. De steden langs dit parcours hebben millioenen yen besteed, om de pelgrims waardig te ontvangen Donderdagochtend te 11 uur zal in tot Gedong Indonesia Serikat (voormalig Volksraadgebouw) in tegenwoordigheid van de leden der voorlopige federale regering de plechtige overdracht gescrue- den van het ambt van Hoge Vertegen woordiger van de Kroon. De heer Lovink wordt enige uren daarvoor te Batavia verwacht. Dr. Beel zal Donderdagavond naar Nederland reizen. Een vriendelijke, levendige grijsaard met een witte baard en een zwierige hoed scheef op het hoofd: zo kwam de geboren Rotterdammer, Kees van Don gen, Zaterdag kersvers uit Parijs naar het Rotterdamse museum Boymans. Gis teravond werd daar in zijn tegenwoor digheid door de Franse gezant een ten toonstelling van zijn werk geopend. De komst van de schilder die er heel wat jonger uitziet dan men van een 72-jarige zou verwachten was als een laatste inspectietocht voor de ope ning. Hij bekeek de schilderijen met een belangstelling alsof hij een bewonderend bezoeker was in plaats van de schilder zelf. „Ik heb ze zo lang niet meer ge zien", zegt hij. Ook zijn geboortestad Rotterdam heeft hij in lang niet meer gezien en zeer geïnteresseerd vraagt hij naar de tegenwoordige toestand van Delfshaven, waar hij als kind geleefd heeft. Zijn plannen? Hoe zou Van Dongen iets wéten van zijn plannen? Toen hij als jongeman van Rotterdam naar Parijs ging, was het zijn bedoeling enkele da gen te blijven. Hij bleef er ongeveer zijn hele leven 1 „In ieder aval heb ik mijn spullen meegebracht naar Rotterdam". Dat is alles wat hij erover loslaat. De tentoonstelling, die in Museum Boymans bijeen is gebracht, geeft een overzicht over het gehele werk van Van Dongen. Het grootste deel (70 van de 100 tentoongestelde werken) komt van de Van Dongen-expositie in de Galeries- Charpentier, een expositie die zelfs voor het verwende Parijs gold als ee« ge beurtenis. Hieronder bevinden zich hoog tepunten als de portretten van Anatole France, dr. Auguste Cassius en markies Boni de Castellane. Deze kern werd aangevuld met enkele stukken uit Bel gisch bezit (de prachtige portretten van minister Barthou en van mgr. Messara, metropoliet van Beyrouth in vol ornaat) en met een keuze van Van Dongens uit Nederlands bezit. hiï eerbied, hulde en dankbaarheid. In eender mooi opgebouwde historische •beschouwing schetste die heer Groenendaal Op Dinsdag 14 Juni a.s. zal Prof Romme in de grote zaal van de R. K. Volksbond komen spreken voor de afde ling Schiedam van de K.V.P. Zaterdagmiddag om drie uur ontdekte ik nlotseloos dat neef Meijer zijn ver jaardag vierde. Neef Meijer heeft een grutte rij in Bergen op Zoom en onder de oorlog verblijdde hij ons nu en dan met een zakje bruine bonen een half onsje thee of een rolletje closetpapier. „Je weet nooit wat er m de toekomst nog eens gaat gebeuren dacht ik. laten we neef Meijer te vriend houden Mevrouw Sebastiaan kocht een kleur rijke prentbriefkaart met „Hartelijk ge feliciteerd" erop in gouden krulletters. Nu nog effe een postzegeltje. Oei.... niet in de huishoudportemon naie. niet in mijn portefeuille, niet in het blikken doosje, waarin we de gelds waardige papieren bewarenook niet in de "keukenkast,... Wij hadden géén postzegel in huis.... Het postkantoor is des Zaterdag-mid dags gesloten...., maar eigenwijs als ik soms 'kan zijn, ging ik toch naar de Tuinlaan om te zien of.... „Je kunt ten slotte nooit weten", zei ik. Ik rammelde aan de postkantoor-deur, ik loerde door de brievenbus, ging op mijn tenen staan om door de ruiten te kijken.liep handenwringend been en weer. „Zoekt tl iets, mijnheer?" vroeg een vriendelijk mannetje. Ik zou graag een postzegel van' twee hebben sprak ik zacht en devoot. „Maar, mijnheer.... komt u binnen. Ik help u met pleiziersprak het man netje, die de directeur generaal van de posterijen bleek te zijn. „Is het niet een beetje lastig", weifel de ik. „Kom, kom, mijnheer.... Het hindert niets hoor. Ik heb toch mijn vrije mid dag en een hele Zondag om uit te rus ten. Nou. dat waj ontzettend aardig van de directeur-generaal. Hij hielp mé vlot en netjesDrie kwartier later stonden wij samen weer op de stoep. „Rodkt u?" vroeg hij. „Graag" tel ik en kreeg een dikke si gaar. Wij zaagden wat afgedankte uitjes over de reigers middendoor, we lachten hartelijk, wij klopten elkaar op de schou der. „Die Dircie riep ik.... ,!üie Typer", grinnikte hij gul.... .Pardon?" vroeg ik. „U bent toch Typer van de typerende toetsstudie?" „Nee.neemt u mij niet kv/alijk. ik" ben Sebastiaan".... bekende ik. „Nou .kaffer, kun je dan niet komen ah het kantoor open is!" snauwde hi* rukte de sigaar 'Uit mijn mond en stapte nijdig verder. SEBASTIAAN. GEBOREN: Catharina, d van A. v. d. Pluijm en H. C. de Bok. Cornells, zn. van H. C. den Brinker en H. J van Halderen. Alida, dr. van J. v. d. Horst en M. van Gulik. Pieter, zn. van H. Vrjjenhoek en B. H. de Nijs. Martha H., dr. van W. Snijders en M. Lolkus. Gerrit, zn. van L. Boer en C. E. Sluimer. Ronald, zn. van A. C. de Rijcke en F. ter Horst. Johanna W. A._ dr. van Th. van Dijk en C. Beu- mer. Wilhelmina F., dr. van D. J- Damen en A. M. van Es. Constance, dr. van H. de Boer en B. E. Smit. Pieter J„ zn. van W ,A. van Duppen en N. Vrauwdeunt. Jacob, zn. van C. Mak en J. J. Schenk. OVERLEDEN: A. E. Brockhus 72 j. G- F. M. Mulder 63 j. J. C. K. Kempe 63 j. Op Vrijdag 3 Juni 1949, des namiddags van 2 tot 3 uur .bestaat gelegenheid tot inenting tegen diphtherie voor niet- sehoogaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G. G. en G. D„ Tuinlaan 18. In verband met berichten inzake het uitstel van het houden van de interpel- latie-Roosjen in de Tweede Kamer be treffende het verbreken door de regering van het overleg over de onderwijzers salarissen, stelde het A.N.O.F.-bestuur in zijn vergadering van Zaterdag vast, dat er na het verbreken van het contact geen overleg met de onderwijzersorgani saties heeft plaats gevonden. 250 ton rjjst liggen en/of varen271 ton ?1„ Leiderdorp425 ton lijnzaad Utrecht. 1(0 ton lijnzaad Oudewater; 30 ton lood i 1?fe?bosch ton blik Leeuwar- mU cellulose Arnhem; 30 ton toer A;. l06 ton Vllssingen; 5o ton Ö^er Arnhem; 50 ton ijzer Gro ningen, 10 stand hout Assen315 ton fos faat Veghel; 290 ton fosfaat Venlo; 100 ton kustmest Almelo100 ton kunst mest Roosendaal, e50 ton kustmest Delf zijl; 70 ton div. granen Akkrum; div. part mais liggen en/of varen. Sinds enkele jaren doet „De Slangen burg" dienst als klooster. Nadat de mon niken van Egmond het korte tijd als hun pied a terre hadden beschouwd, werd het op 25 October 1945 definitief betrokken door de Benedictijnen van Oosterhout. Daarmede is ,,De Slangenburg" wederom een rol gaan spelen in het katholieke Je in Voor de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof stond gisteren terecht de ex-hoofdwachtmees- ter van politie T. G. Lucassen. ,.Peze Lucassen was van 1922 tot 1943 yun het Dordtse politiecorps. In 1041 werd hij lid van de N.S.B. en enige tijd ey. werd inj oprichter van de Dordtse politieke politie. Samen met Evers en Den Breejen deed hij talrijke huiszoekin- 26n en verrichtte velg cirrestatie5» Tn Aug. '43 werd hij wegens een misdraging in zijn privéleven uit Dordrecht verwij derd In Schiedam kwam hij opnieuw bij de politie en weldra was hij hier het hoofd van de politieke afdeling. In de dagvaarding waren hem in het bijzonder zijn misdaden in Schiedam ten laste gelegd. De lijst van zijn slachtoffers omvatte de namen van minstens 10 per sonen uit Schiedam en omgeving, du door zijn toedoen of medewerking de dood hadden gevonden. De president, mr. Ter Haar Romeny, merkte op, dat in ne> dikke dossier niets dan verschrikkelijke ellende stond. Daar Lucassen echter alles volledig had bekend en ook niet voor nemens bleek voor het Hof te ontkennen, kon de behandeling volgens de president zeer kort zijn. De president deed enkele grepen uit het dossier om verschillende facetten te belichten. Deze facetten wa ren: de opsporing arrestatie en uitleve ring van Joodse Nederlanders, illegale werkers, onderduikers, personen die de Duitse verordeningen niet hadden nage leefd en personen, die radiotoestellen hadden verborgen. Lucassen was aan de gegevens gekomen door anonieme brie ven. In het dossier was een lijst aanwezig met de namen van 240 personen, bij wie huiszoeking werd verricht of die werden gearresteerd in Soiiiedam en omgeving alleen al. De lijst was door Lucassen oer soonlijk opgemaakt. De arrestanten wer den door Lucassen of in diens opdracht aan de S. D. te Rotterdam overgeleverd Verdachte gaf toe dat hij had begr-Den wat deze mensen boven het hoofd hing. De president noemde enige namen van personen die door verdachte's schuld de dood hadden gevonden: de heren De Leeuw, J. Sloof, M. F. v d. Velde, J. W. Willemsteyn, B. v. Beek'. J. v. d. Sar.de en A. v. Rossum. Pres.: „Dit zijn allemaal maar voor beelden: ik zou veel meer kunnen op noemen, Het is een droevige reeks. Ea Dordrecht is waarschijnlijk nog erger ge weest. U hebt er met Evers verschrikke lijk huisgehouden". Lucassen: „Het was allemaal even erg". De president verklaarde, dat. voor zo ver bekend, van de personen die door of met medewerking van Lucassen en Evers werden gearresteerd, 25 niet terugkeer den, o, a. Den Hartog. Kleinkramer. mevr. Liepman en Vlees-Dubois. Lucassen was van mening dat er niét zoveel Dordtenaren zijn slachtoffers wa ren geworden als uit het dossier bleek. De president besloot het verhoor, dat minder dan een half uur duurde, met de opmerking: „Het is ontstellend als men het leest!" De procureur-fiscaal, mr. Donker, ver- klaarde, dat hij dankbaar was voor de korte behandeling van de zaak: „Het Hef is geen toneelgezelschap, dat de drama's. die zich in de bezetting hebben afgespeeld opnieuw gaat opvoeren. Het dossier is heel duidelijk. De vele wandaden, die door verdachte cn zijn kameraden werden begaan, kan men niet zonder meer. voor bij. Verdachte moet boeten voor het on- j jnenselijke kwaad dat hij heeft gedaan, h) de dagvaarding is alleen zijn Schie- damse periode neergelegd. Wat hij in Lordrecht misdeed is even onbeschrijfe- y erS. Ik kan het zeer kort maken. Hier n a-rAenA-straf' de doodstraf". mr- Wilton, meende, dat verdachte zijn phcht had gedaan, omdat hij de bevelen van superieuren had uit gevoerd. Volgens pleiter kon Lucassen naar eer en geweten verklaren, dat hij een felle tegenstander van verraad was geweest. Hij- had nooit 'het initiatief ge nomen, maar werd altijd tot zijn daden gebracht door bevelen van boven af of door anonieme brieven. Uitspraak over 14 dagen. ven van de Graafschap, zoals ze dat vroeger eeuwen heeft gedaan. Nog zijn er op de oude burcht veie tekenen, welke er op wijzen, dat de Slan genburg vroeger een bolwerk was van katholiciteit. Op de zolders liggen onder andere nog de sporen van een eeuwenoud schuilkerkje en overblijfselen van een communiebank, terwijl ook muurschilde ringen zijn ontdekt. Toch beantwoordt de sfeer van „De Slangenburg" niet meer aan die van een klooster; de brede statige oprijlaan met aan weerszijden grote gazons en goed on derhouden stallen en schuren, de impo sante hal. pompeuze zalen met jachttafe relen en antieke meubelen, dat alles zijn nog levende herinneringen aan de luister rijke middeleeuwen. E11 het is moeilijk, deze herinneringen zonder meer op ..De Slangenburg" uit te wissen. Vandaar, dat de monniken besloten hebben de oude burcht te gaan verlaten. Een nieuwe abdij Een tweetal kilometers van het land goed bouwen de Benedictijnen thans aan 'n nieuwe abdij. Daar, op 'n open plek in het dichte 'geboomte van de Gelderse bossen, tikken de troffels en ruisen de betonmolens, hanteren monniken hamer, zaag en boor alsof zij nimmer anders deden. Moeilijkheden waren er natuur lijk vele en ze zij ner nog. Maar de monniken zouden geen goede zonen van St. Benedictus zijn, als zij het plan, eenmaal aangepakt, niet met grote voortvarendheid en vasthoudend heid ten uitvoer brachten. In de kelders van het kasteel kwam een leraar van een ambachtsschool les geven in metse len. Eigen ontwerpen werden gemaakt en nadat een welwillend architecten-oog er over gedweald was, goedgekeurd. Als bouwmateriaal wordt een grote steen soort, „kloostermoppen" genaamd, ge bruikt. Een betonmolen werd geleend en adviezen werden ingewonnen. Verder echter wordt het gehele werk door de paters en broeders zelf gedaan. Soberheidarmoede en geduld Gebrek aan bouwvakarbeiders, dat was een van de redenen, dat de monniken zelf de troffel ter hand hebben genomen. Be langrijker is echter de intentie, waarmede de Benedictijnen deze middeleeuwse zelf werkzaamheid verrichten. Van 's morgens vroeg tot vaak laat in de avond, bij het licht van schijnwerpers, beoefenen de paters en broeders hier deugden van so berheid, armoede en geduld. Met een ijver en enthousiasme, welke voor eer buitenstaander onbegrijpelijk moet zijn om die door geen hemelwater is te blus sen, wordt ook in stromende regen nor maal doorgewerkt, als steeds onder een „heilig stilzwijgen". Slechts worden de bemodderde klompen dan vervangen door laarzen en hangt men over de opgeschorte pij een Amerikaanse gascape De fundering en kelders zijn reeds kant en klaar. Op Koninginnedag j.l. is de eer ste steen voor de muren gelegd. Straks uilen binen deze muren liggen de klooster kapel, de refter, de kloostercellen, de werkplaatsen voor timmerman, kleerma ker, e.d. de keuken de electrische centra les, de hostiebakkerij, de ateliers voor schilders en beeldhouwers, 'n bibliothees en fotolaboratorium voor onderzoek van oude handschriften. Kortom, binnen deze muren zal straks een wereldje op zich leven, waarin alle takken van kunst, am bacht en wetenschap zullen worden be oefend In de algemene vergadering van aan deelhouders van Van Nie velt, Goudriaan Sc Co's Stoomvaart Mij. werd door een der aaadeelhouders de vraag gesteld hoe veel er nog betaald moest worden na 1 Januari 1949 op de in aanbouw zijnde schepen. In antwoord hierop werd door een der directieleden verklaard, dat op de in aanbouw zijnde schepen nog enige millioenen moeten worden betaald, doch dat hiertegenover de vordering staat op de Staat der Nederlanden op grond van de bepalingen van de Vlootreconstruc- tiewet. Op grond van deze wet ws de maatschappij verplicht voor 9,2 mil lioen vooroorlogse waarde te bouwen. De Schepen zijn echter circa drie maal zo duur als voor de oorlog. De regering betaalt aan de Mij. 78 pet. van 150 pet. van de vooroorlogse nieuwbouw-prijs, of in feite circa 117 pet. van de vooroor logse nieuwbouw-prijs. Uit de vordering op de Staat der Ne derlanden kunnen alle nog verschuldig de bouwtermijnen worden betaald en daarna is de maatschappij nog liquide. Een voorschot had op de vordering kun nen worden opgenomen, doch dit is niet In een vliegtuig tussen Calcutta en Hongkong is vlak voor de landing in Hongkong overleden de heer E. Nijgh, di recteur van de Phs. van Ommeren s Scheepvaartbedrijf N.V. te Rotterdam. De heer Nijgh, die op weg was naar Japan, werd in 1900 te Malang geboren. De heer Nijgh kwam in 1919 bij genoemde N.V. in dienst, aanvankelijk op het kan toor te Rotterdam, spoedig daarop ging hij naar Londen en later naar Noord-Amerika, waar hij in 1921 tot directeur van de Ame. rikaanse organisatie werd benoemd. In 1925 werd hij benoemd tot mede-directeur van het kantoor te Hamburg en tevens tot direceur van het kantoor te Berlijn. Hij bleef in Hamburg tot 1934 en werd daarna tot lid van de directie van het hoofdkam toor te Rotterdam benoemd. Tevens was hij lid van het college van gedelegeerden van de Ver. Ned. Scheep vaartmaatschappij. Zes directeuren en leidende functio narissen van de wereldbekende scheeps bouwmaatschappij Blohm en Voss zijn door de rechtbank van de bestuurscom missie te Hamburg gedagvaard. De aangeklaagden, die 7 Juni moeten verschijnen, zullen worden beschuldigd van onrechtmatige verwijdering van in stallaties en uitrusting van de werf, die onder controle van het militair bestuur staat. Op de werven van Blohm en Voss wer den o.m. het slagschip „Bismarck", on derzeeboten, vliegboten en koopvaardij schepen gebouwd. De bijz. raad van cassatie heeft de voormalige opzichter van de Phllips-af- deling in het kamp Vught en bewaker van de bunker aldaar, de Duitser G. Muller .uit Frankenthal, tot 14 jaar ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld. Het Bossche B. G. had hem 9 jaar met aftrek opgelegd. Tegen de 47-jarige R. Folkerts uit Gro ningen, de SS-er, die, naast het „monster van Frankenstein" een rol speelde in het drama bij Vierhouten, waar, zoals men weet in Nov. '44 een zestal Joden werd afgemaakt, heeft de proc.-fiscaal bij de bijz. raad van cassatie tot bevestiging van de doodstraf geconcludeerd, waartoe het Arnhems bijz. hof F. had veroordeeld. gedaan, omdat de Staat 3 pet. rente ver goedt. Aangaande de perspectieven werd medegedeeld, dat 1949 lang zo goed niet is a's 1947 en 1948. De resultaten over de eerste drie maanden zijn nog redelijk geweest. Er zijn echter teke nen, die er op wijzen dat de toekomst moeilijker wordt. Wat de kostenfactoren betreft, deze zijn nog steeds stijgende, doch hiertegen over staat een lichtpunt: de dalende stookolieprijs. Deze daling kan echter de stijging der overige factoren niet goed maken. De vrachten vertontn 'n dalen de tendenz. Dat neemt echter niet weg, dat de directie de toekomst met ver trouwen tegemoet ziet. Met de goede ja ren 1947 en 1948 is het echter afgelopen. We hebben verleden week aangeknn- rigd, dat de minister van Wederopbouw alsnog het toegekende bouwvolume voor 1949 belangrijk zou verhogen. Het desbetreffend besluit is thans versche nen en daarbij wordt het bouwvolume verhoogd met 6400 woningen, nog 404 meer derhalve dan wij meenden te mogen verwachten. Op voorstel van de desbetreffende sil commissie zijn zjj als volgt verdeeld Provincie Groningen 425, Friesland 350, Drenthe 509, Overijssel 550, Gel derland 600, Utrecht 300, Noord-Holland 1000, Zuid-Holland 825. Zeeland 300 Noord-Brabant 900, Limburg 500 Am sterdam 100 (Rotterdam en Den Haag krijgen dus niets er bij). Men zal opmerken, dat het totaal var oeze gedetailleerde cijfers 6350 is. Het ministerie van Wederopbuw verklaarde dit verschil, door op te merken, dat dez" gedetailleerde cijfers afgeronde cijfers zijn en dat er hier en daar enige speling mogelijk is. Volgens het woningbouwprogramma 1949 zouden oorspronkelijk in dit jaar circa 31.000 woningen in uitvoering wor den genomen, n het reeds verstreken deel van 1949 zijn echter belangrijk meer wo ningen gereed gekomen, dan in uitvoering werden genomen. Op 1 October 1948 va- ren nog 47.000 woningen in uitvoering, thans is dit aantal verminderd tot 87.000 De materiaal- en arbeiderspositie laten echter toe, dat een groter aantal wonin gen in uitvoering worden genomen. Bovendien neemt de productie van montagewoningen sneller toe, dan in do aanvang van het jaar werd verwacht. Daarom acht het ministerie van Weder opbouw het verantwoord het woning bouwprogramma 1949 te verhogen met bovenbedoelde 6400 woningen, nl. 3000 mon'ag| woningen en 3400 traditionele woningen. Bij de werdeling van deze wo ningen is er rekening mede gehouden, dat deze aanvullende toewijzing in de eerste plaats zal moeten worden gebruikt voor de bevordering van de industriële ontwikkeling van ons land. Onjuistheden, welke bij de verdeling van het oorspronkelijke contingent voor 1949 waren ingeslopen en moeilijkheden, welke na de verdeling gebleken zijn, moesten bij de nieuwe verdeling worden opgeheven. Bovendien moest natuurlijk rekenir;" worden gehouden met de mogelijkheid dat met de bouw van deze aanvullende 6400 woningen nog in de loop van dit jaar begonnen wordt. Daarom kwamen in het algemeen die provinciën, welke het verst gevorderd zijn met de uitvoering van het woningbouwprogramma 1949, voor de grootste toewijzing in aanmerking. Aldus de officiële toelichting Vijf maanden heeft deze missie met een Braziliaanse studie-commissie aan het onderzoek gewerkt en onlangs is het resultaat van dit werk in de vorm van een rapport aan de minister van financiën van Brazilië overhandigd. Blijkbaar hebben de Amerikanen zich kunnen verplaatsen in de toestanden van het land en de mentaliteit, die er heerst 1 en hebben zij van de typisch Ameri- I kaanse beschouwingswijze kunnen afzien. lAls gevolg hiervan is een rapport ver- kregen, dat een goed critisch beeld geeft van de economische positie van Brazilië, j met aanwijzingen in welke richting de ontwikkeling moet gaan en welke wegen moeten worden ingeslagen. Maar gezegd moet worden, dat t.a.v. de voornaamste problemen b.v. hoe hef kapitaal van de grondspeculatie en de bouwmarkt naar de industrie te leiden, een markt voor waardepapieren in het leven te roepen en massaproductie ter hand te nemen, slechts theoretische oplossingen gegeven wor den. Toch blijkt uit alles, dat de toestand in Brazilië aanzienlijk beter is en op een veel hechter grondslag rust dan die in de andere landen van Zuïd-Amerika, De aanbevelingen van de missie gaan in de richting van een liberaal econo misch program met bijzondere nadruk op tezamen stimulering van het particulier initiatief. 'Dit is in zoverre opmerkelijk, dat de voornaamste initiatieven, die de laatste jaren genomen werden, o.a tot de op richting van de grote staalindustrie in Volta Redonde, de ontwikkeling van waterkracht-installaties e.d. van de kant van de regering kwamen. Ontwikkeling energie-bronnen Herhaaldelijk wordt naar voren ge bracht, dat het van het allerhoogste be lang is voor het land de energiebronnen tot ontwikkeling te brengen. Aangezien steenkool slechts zeer spaarzaam voor komt, zal men zich in de eerste plaats moeten toeleggen op de verdere uitbouw van de waterkracht-installaties, en op de benutting van de tot nu toe geheel ver waarloosde olielagen. De industriële ontwikkeling is tot op heden geremd door het ontbreken van een industrieel kapitalisme. De investe ringen in Brazilië dragen in de eerste plaats een speculatief karakter, hetgeen voornamelijk moet worden toegeschreven aan het tot voor kort nog koloniaal karakter van het economisch leven in Brazilië, dat mede door een voortdurende ontwaarding van het geld, in de hand werd gewerkt. Voor een verdere industri alisering zal een normalisering van de belastingen ook dringend noodzakelijk zijn. Voorts wordt in het rapport een zekere planning van de buitenlandse handel aanbevolen en een controle over de in- flationistische krachten. Gedurende de oorlogsjaren overtrof de uitvoer de invoer met ca. 14 milliard cru zeiro's ($700 millioen) en de goud- en deviezen-reserves stegen met ca. 12.5 millard. Maar belangrijke invoerbehoeften kon den in die tijd niet bevredigd worden. Zo kwam het, dat in 1947 de betalings balans een tekort vertoonde van meer dan 3 milliard Maar door een verschui ving van de uitvoer in de richting van de zwakke valuta-landen en van de in voer naar die van de harde valuta be liep medio 1948, toen men een systeem van invoer-vergunningen invoerde, het tekort tegenover de landen met harde valuta (V.S. en Zwitserland) meer dan 3 milliard 150 millioen). Later in 1948 werd hiervan 600 millioen ingelopen en 370 millioen werd verkregen uit een cre- diet van 1947. De kortlopende schuld beloopt thans nog 200 millioen. Uitvoer nog ovenvegend agrarisch Vergeleken met voor de oorlog is de uitvoer naar waarde verviervoudigd. Naar hoeveelheid echter is zij kleiner geworden. Het zij'n nog voornamelijk landbouwproducten, die 't hoofdbestand deel van de export uitmaken. De export naar de Ver. Staten beliep in 1947 8 2 milliard cruzeiro's (voornamelijk koffie en cacao) steeg in 1948 tot 9.2 milliard, maar zal in 1949 waarschijnlijk dit laat ste bedrag niet halen. Alles hangt hier natuurlijk af van het prijsverloop dezer producten, waarover momenteel geen voorspellingen te doen zijn. De uitzonderlijk hoge uitvoer van katoenen producten gedurende de oorlog is weer verdwenen. Thans is het zo, dat de invoer voortdurend de tendenz ver toont boven de uitvoer uit te stijgen. In 1947 had de Invoer een waarde van 22.8 milliard, in 1948 was zij iets lager en wel circa 6 pet., waarvan 13.5 (16) milliard uit harde-vaiuta-lan- den. De invoer van petroleum-produc- 'en> duurzame consumptie-goederen en levensmiddelen is te hoog. Meer plaats ruimte moet worden ingeruimd aan de invoer van kapitaalgoederen en boven genoemde verbruiksgoederen moeten meer en meer in het land zelf worden geproduceerd. Het systeem van de invoervergunnin gen en de toewijzing van deviezen werkte tot voor kort nog niet goed. Er was geen coördinatie Einde Maart is een wijzigin® aangekondigd van het systeem van devie- zenntoewfjzing, welke als het eerste practische resultaat van het Amerikaanse rapport moet worden beschouwd. Een devaluatie als middel tot verbete ring van de deviezenpositie, moet, gezien de hoge invoerbehoefte om het land tot. ontwikkeling te brengen, worden afge wezen. s Overeenkomst. Tninian-Dutra Het voornaamste resultaat, dat uit de eerste verkenning van het terrein door bovengenoemde Amerikaanse missie is voortgevloeid, is wel de door President Truman deze week aangekondigde over eenkomst met President Dutra van Bra zilië. volgens welke beide landen een programma tot ontwikkeling van de ach terlijke gebieden van Brazilië tot uitvoe ring zullen brengen. Later in het jaar zullen teohniscbe besprekingen hierover gevoerd worden en wei in de eerste plaats met het doel buitenlandse particuliere investeringen in Brazilië aan te moedigen en dubbele belasting tussen beide landen te voor komen. Technisch personeel en specia listen zullen door de V.S. worden af gestaan. Aandacht zal worden besteed aan het Braziliaans verzoek om steun van de Export-Import Bank en de Wereld Bank. Brazilië zal op deze wijze het eerste experiment worden in het kader van het Truman-plan tot hulp aan on-ontwikkel- de gebieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3