De onderwijzers op het podium Mislukte poging tot ontknikking WEER EEN SPAAK IN HET WIEL Q O Bestaanszekerheid voor iedereen Minister Mansholt over huidige landbouwpolitiek morgen Bliksem-interview met Pater Wesseling NIEUWE BONNEN W eerbericht JSegwt de, tfagL Sjahrir tegen onderhandelingspolitiek van Sukarno en Hatta Eerste Vrijdag r Utrecht géén apotheose, slechts begin NEDERLAND LEENT TARWE UIT ty7~~ Sterke groei derkath. schoolbevolking Vacantietoeslag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Barrières of vijf procent Augustus verkiezingen in West-Duit sland Weer duikplannen NDER DE LOUPE De verantwoordelijkheid moet worden verdeeld Electrisch brein J „Ik neem iedereen au serieus...." „Ik dacht dat ik het zou hegeven" Buitenlandse kaas zonder bon Den Haag-Rotterdam blijft recordhouder 71ste JAARGANG DONDERDAG 2 JUNI 1949 No. 20942 Een urenlang debat in de Tweede Kamer, die, men kan zeggen, in zijn geheel lijnrecht tegenover de minister stond, heeft toch de beide partijen niet veel verder tot elkaar gebracht, ook al was de heer Roosjen (A.R.) met zijn zonder hoofdelijke stem ming aangenomen motie wel zó in zijn sas, dat hij op het punt van scheiden de pessimistische klanken van de heer Van Sleen (P.v.d.A.) nog even van zich weg wuifde. De heer Roosjen opende de stoet van sprekers en hield een uitvoerige inleiding, welke in drie vragen resulteerde. Deze vragen beantwoordde de minister als volgt. Het voorstel van de A.N.O.F. werd door de commissie-Wesseling niet reëel geacht en zij meende daarom dat dit voorstel niet voor discussie vatbaar was. Er was namelijk bij dit voorstel alleen profijt getrokken van de voordelen, welke het bezoldigingsbesluit bood, de nadelen waren eenvoudig ter zijde gelaten. En het had geen zin over niet reële voorstellen het overleg voort te zetten. Het voorstel, dat de regering tenslotte zelf had gedaan, had rekening gehouden met de gevoelens, welke in de besprekingen met de commissie-Wesseling tot uiting waren gekomen. Begering houdt vast aan Standpunt Minister Rutten wijst motie af HIJ ACHT DEZE TWEE SLACHTIG b Het stoffelijk overschot van kardinaal Suhard, opgebaard in het bis schoppelijk paleis te Parijs. DE PRACTIJK DER LIEFDE Periode van overgang De toekomstige veestapel „ZUIDERKRUIS" VERTREKT VRIJDAG MET TROEPEN (Van onze speciale verslaggever). Gisteravond hadden we een onderhoud met de man, wiens naam als een meteoor de publiciteit is ingeschoten. Pater Piet Wes seling C.ss.R. weet wonderlijk genoeg zelf nog steeds niet waarom en hij zegt dit niet uit valse bescheidenheid. „Heb jij je zelf wel eens voor de radio horen spreken?" vroeg hij, „je herkent je eigen stem niet; natuurlijk herkent niemand zijn eigen stemals IK me zelf hoor, draai ik 't altijd af en snap niet, dat iemand er naar luisteren kan...." Radiowerk OVERWEGENI BIJ OVERWEGEN Aan Frankrijk en aan België TAMELIJK KOUDE NACHT BOUW VAN HONDERDEN SCHOLEN NOODZAKELIJK EXPLOSIE IN R.A.F.-KAMP DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De minister weigerde te aanvaarden dat dit een bruut afbreken van een overleg was geweest, het reëel overleg was beëindigd in een reëel voorstel. Een caricaturale voorstelling van een dicht gesmeten deur had de verdere gevoelens bepaald. Van de zijde der regering was er geen sprake van een gekrenkt humeur. De minister vergeleek de hele affaire van het afbreken van het overleg een voudig met de man, die een woning zoekt en een eenvoudige woning krijgt aangeboden voor de civiele prijs van f 3000 per jaar en die dan zegt: Dank U meneer, daarover behoeven wij verdei niet meer te praten. De ongerustheid wilde de minister echter wel wegnemen in zoverre de achterstellingswaan berustte op een mis verstand en bij zijn antwoord op de lange rij van sprekers kwam hij er dan ook toe te zeggen, dat het verstandig zou zijn eerst eens vast te stellen wat e- eigenlijk werd bedoeld met die gelijktij digheid en evenredigheid. Dat zou een goed uitgangspunt zijn voor nieuwe oe^ sprekingen. Herstel van het contact. Prachtig zei minister Rutten. Een rede lijk overleg zou hij niet afwijzen, maar men moest zich dan vooreerst bezinnen on een aanvaardbaar punt van uitgang en dat was de algehele ontknikking niet en vervolgens moest men goed overwe gen, dat het resultaat conform art. 105 van het Algemeen Reglement en art. 2a van het Bezoldigingsbesluit zou moeten worden voorgelegd aan de Salariscom missie ad hoe, welke de regering van advies dient. En daarbij moest men dan wel bedenken, dat de regering haar voor stel aan deze commissie ter advies had gezonden en daarbij mededeling had ge daan van de zienswijze van de ANOF en dat het voorstel van de regering met de grootst mogelijke meerderheid was aan vaard. Toen daarna de sprekers los kwamen, stood het dus al vast, dat de regering aan haar ingenomen standpunt vasthield. Dat standpunt was en dat bleek nog eens overduidelijk bij het antwoord van de minister op deze rij sprekers dat het een onbillijkheid zou zijn met e'en algehele ontknikking in te stemmen,, daar dan de onderwijzers, die nu met de ambtenaren waren gelijkgesteld wat hun salarissen betreft, dan zeer zouden wor den bevoordeeld. Bij de onderwijzers loopt de bezoldiging immers automatisch voort, terwijl de verhogingen bij de ambtenaren afhankelijk is van de uitslag der examens, welke intussen moeten worden afgelegd. De heer Peters stelde het wel zeer scherp, toen hij betoogde, dat het ac- coord van 6 December 1946 naar de mening der regering de onderwijzerssa larissen blijkbaar te hoog had opgetrok ken en zij dit nu ongedaan wilde ma ken door de beruchte 5 pet. Dat was een nodeloze krenking van de beroeps eer der onderwijzers, welke zich uitein delijk zou wreken op het kind. Boven dien was djt geen continuatie van de politiek van het kabinet-Beel. Maar hierop had de minister een antwoord gereed. Reeds op 14 Juni 1948 had het kabinet-Beel voor de salarissen van 3600.en hoger de ontknikking afge wezen. De heer Peters wilde dan ook liever de eisen voor de onderwijzers verzwaren om aldus de - barrières gelijk te maken, maar de minister zeide terecht voor deze barrière ten aan zien van de onderwijzers geen op lossing te weten. Hoe zou men daar deze barrière moeten aanbrengen? Daarna sprak de heer Gortzak (CPN). Mevr. Fortanier de Wit (VVD) sprak, de heren Van Sleen (P.v.d.A.) Hoogcarspei (CPN) en Tilanus (CH) spraken, maar het ging allemaal over de verhoging van de onderwijzeressalarissen, omdat dit noodzakelijk was in het belang van het onderwijs. De daling van het aantal on derwijsopleidingen werd als argument aangevoerd, de zorg voor het levenson derhoud, de belastingen (minister Lief- tinck was ook aanwezig) en alles wat er maar kon worden bijgehaald. Maar prof. Rutten hield zich logisch aan het eigenlijke conflict: de discrepan tie tussen de salarissen der onderwijzers en die der overige ambtenaren bij vol ledige ontknikking. Op deze gronden wees hij ook de mo tie af, welke de heer Roosjen had inge diend. De oorzaak lag in de vernieu wing van het ambtenarenapparaat en de verzwaring der eisen, de ontknikking was er om deze verzwaring te compenseren De billijkheid verbood een algehele ont knikking. En toch waren we even ver als toen wij begonnen waren. De minister zeide nog. dat bij aanneming van de motie de re gering zich vrijheid van handelen voorbe hield en toen wist de Kamer, waar zij aan toe was. Het was o.i. dan ook be grijpelijk, dat de heer Van Sleen de waarde van de motie niet hoog aansloeg. Hij noemde het een slag in de lucht. Dat de heer Roosjen in deze motie de regerin6 verzocht ernaar te streven dat de rege ling van deze gelijktijdigheid en evenre digheid in de ontknikking der onderwij zerssalarissen tot uitdrukking zou wor den gebracht, had minister Rutten reeds beantwoord met de mededeling, dat de regering zich vrijheid van handelen voor behield. Daarna kon het de regering niet meer schaden, dat de motie met algemene stem men z.h.st. werd aangenomen. En aldus zegevierde de politiek wederom over de practijk. Al moeten wij daarbij verkla ren, dat de opvatting van de regering ons overtuigender voorkomt dan die van de Kamer. De vraag is gebleven: hoe maken wij nu barrières voor de onderwijzers? Barrières öf vijf procent, daar gaat het tenslotte om. F. S. Sultan Sjahrir, de voormalige repdbli- De drie plaatsvervangende Westerse mi litaire gouverneurs hebben gisteren de premiers van de elf W. Duitse staten ge machtigd om de wet af te kondigen, die Duitsland de eerste vrije verkiezingen sedert 1933 zal geven. Doorgaans welinge lichte kringen voorspellen, dat de ver kiezingen in geheel West-Duitsland op Zondag 14 Augustus zullen plaats vin den. Gekozen zullen worden de leden van de federale regering, die de 45 mil lioen Duitsers buiten de Russische zone zal besturen. Het besluit van gisteren werd genomen, nadat kleine meningsverschillen tussen de geallieerden en de Duitsers met betrek king tot de tekst van de kieswet waren opgelost. Een navoLger van prof. Piccard, de Oostenrijkse geleerde dr. Hans Hass, heeft plannen voor een nieuwe „bathy- scaaf" ontworpen, die tot een diepte van 10.000 meter zal kunnen duiken. Deze diepzeekogel zal niet bemand zijn, maar worden uit:# lust met televisie- en foto toestellen, die op grote afstand te be dienen zijn. Het toestel zal nog vóór het najaar klaar komen. (Van onze Utrechtse redacteur) In de algemene vergadering te Utrecht van de Stichting voor Nederlandse zelf standige handel en industrie, waarvan de leden gezien hun producten nauw met de landbouw verbonden zijn, sprak gister middag minister S. Mansholt over „De hedendaagse landbouwpolitiek". Het doel van het beleid is gericht op het verschaffen van bestaanszekerheid voor de boer, tuinder en arbeider op een niveau, dat redelijk is in verhouding tot de andere bevolkingsgroepen. Hetgeen tot dusver na de oorlog aai maatregelen is gegeven, had tot doel op de eerste plaats een inflatie te voorkomen en op de tweede plaats de noodzakelijke sociale rust zo goed mogelijk te hand haven. Daardoor is in wezen veel van het wezen van de bedrijtsvrijheld opgeot ferd. De nadelen hiervan zijn geweest, dat daardoor een verstarrirg in de ont- „Godsvrucht is nuttig onder alle opzich ten, daar ze de belofte bezit van dit leven en van het toekomstige", aldus lezen we in een Paulus-brief. Men kent verscheidene voorwerpen van godsvrucht. De devotie tot het Goddelijk Hart is wel één der schoonste, der rijkste en een der vruchtbaarste. Velen kiezen voor hun devotie hun eigen methoden, maar 't is ook gemakke lijk, wanneer men weet, welke vormen aan het voorwerp onzer liefde aangenaam en welkom zijn. Zo behoort volgens de visioenen van de H. Margaretha de verspreiding van de beeltenis van het H. Hart tot de daden, die bijzonder worden verlangd en waaraan grote zegeningen zouden worden verbon den. Voorts is de devotie tot de H. Eucharistie innig verbonden met de godsvrucht tot het H. Hart. Een H. Communie van eerher stel blijkt naast oefeningen van eerherstel en leven in de geest van eerherstel al een zeer bijzonder geschenk. Karakteristiek is ook het houden van het H Uur op Donderdag voor Eerste Vrij dag; de oefening van „zich verenigen met de lijdende Heiland". Mie vormen spreken duidelijk en klaar uit, dat liefde en eerherstel de pijlers zijn waarop de devotie tot het Goddelijk Hart is gebaseerd. Wanneer we die woorden „liefde" en „eerherstel" als onze wapen spreuk aanwenden en ons daarop ernstig bezinnen, gaat >nze geest zich tenslotte in die richting bewegen. Schoner richting is er niet, verdienste lijker werk bestaat ir niet, maar zij zal want de duivel slaapt niet wel eens pijn veroorzaken. Volgens haar geschriften kende de H. Margaretha geen andere vreugde dan de vreugde van „beminnend te lijden". Tot die hoge hoogte zullen wij gewone mensen niet zo spoedig opklimmen. Daar wij echter voor kleine dingen, onder de eeuwigheidslamp bezien, ons ernstige moeiten getroosten, mogen we tot heil va., ons zelf en onze naasten in de zaak der H. Hart-devotie niet traag zijn, maar moeten we ons manmoedig en voorbeeldig tot resultaten zetten. Hulp zal worden geboden. AMATOR keinse' premier en een van de voor naamste republikeinse leiders, heeft verklaard, dat het waarschijnlijk is, dat zjjn Indonesische Socialistische Partij zich van stemming zal onthouden als Sukarno en Hatta naar Djokja terug keren en de republikeinse regering het parlement een votum van vertrouwen vraagt ten aanzien van de kort gele den Rum—Van Royen overeenkomst. In een interview met de correspondent van Associated Press heeft Sjahrir zich voor 't eerst sinds de militaire actie van December uitgesproken over de politie ke vraagstukken van Indonesië. Sjahrir zei, dat hij zich met kon ver enigen met de politiek van Hatta en Su karno sinds de tweede Nederlandse mili taire actie. Hij betoogde, dat de republi keinse leiders op Banka „een tweeslach- tige politiek" volgen. De instelling van de noodregeringSjafruddin op Sumatra, nadat de Nederlanders in December hun offensief waren begonnen een rege ring, die volgens Sjahrir was benoemd als een noodregering was gebaseerd op de opvatting, dat de republiek zou voortgaan te strijden voor een onafhan kelijke souvereine staat Sjahrir merkte op, dat de Rum—Van Royen verklaringen evenwel bewezen hadden, dat Sukarno en Hatta bereid zijn een politiek van onderhandelingen en compromis te volgen, „maar men Kan de regering van Sjafruddin niet ver waarlozen zonder een ernstige terugslag te veroorzaken". In antwoord op een desbetreffende vraag zei Sjahrir, dat hü geen voor- Stander van 't voortzetten van de strijd is. Hij zei, dat hij eveneens tegenstan der was van herstel van de republi keinse regering in Djokja, „omdat daar door de werkelijke toestand verward zou worden en de aandacht zal worden afgeleid van de fundamentele vraag stukken". Hij is voorstander van het „gebruiken van de republikeinse eis tot herstel van de republikeinse regering als een belang rijke taak bij de onderhandelingen met de Nederlanders over een regeling van het gehele vraagstuk" en zou bereid ge weest zijn Djokja aan de Nederlanders te laten „in ruil voor het aangaan dooi de Nederlanders van verplichtingen in t plan betreffende een algemene politieke regeling voor geheel Indonesië", aldus de socialistische leider. „Thans gaan wij naar een Ronde-Tafel conferentie te Den Haag en alles is even vaag als ooit te voren", verklaarde hij Sjahrir verklaarde verder nog voor stander te zijn van een gecombineerde re publikeinse en niet-republikeinse delega tie voor de komende Ronde-Tafelconfe rentie te Den Haag, maar voegde hieraan toe, dat „de vorming van zulk een dele gatie zal afhangen van de graad van overeenstemming, welke kan worden be reikt tussen de republikeinen en de fede ralisten". Hij weigerde de vraag te beantwoorden of hijzelf het lidmaatschap, van zulk een delegatie zou aanvaarden. Twintig Amerika -ïse geleerden werken thans aan een electrisch brein, dat kan vertalen, rekenen en zelfs het weer voorspellen. Wanneer het klaar is, kan het misschien een kantoorbediende vervangen. Het kan 16.000 optel lingen en 4000 vermenigvuldigingen in een seconde uitvoeren en mil- lioenen woorden „onthouden". Het electrische brein kan voor een Engels woord drie equivalenten in een vreemde taal geven en boeken vertalen. wikkeling van het bedrijfsleven optrad en voorts het al te gemakkelijk aanleu nen van den deel van landbouw, handel en industrie op de overheid. Hieruit blijkt wel degelijk, dat een dergelijk beleid niet lang te voeren is en wij staan thans, aldus de minister in een periode van overgang, waarbij enerzijds een beleid opgebouwd moet worden, dat de boer een zeaere mate van bestaans zekerheid geeft en anderzijds de ontwik keling van het bedrijfsleven mogelijk maakt. De handel Vraagt zich af, hoe het nu moet, als de prijzen worden los ge laten. Het wordt tijd dat het vrije spel van maatschappelijke krachten een rol gaat spelen. Er moet hier naar een syn these worden gezocht Op de eerste plaats moet er naar gestreefd worden invloeden van een destrastreuze ontwikkeling op de wereldmarkt zo gering mogelijk te doen zijn, wat b.v. door het onlangs gesloten tarwecontract bereikt kan worden. Up de tweede plaats moet er voor worden gezorgd, dat er oehaive een zekere mate van bestaanszekerheid voor de landbouw ook redelijke arbeidsmogelijkheid is. Z Exc. heeft daarbij op het oog de moeilijk heid om aan buitenlandse voederprohuc- ten te komen, waarvan vóór de oorlog 2.400 900 ton jaarlijks werd geïmporteero. terwijl de eigen akkerbouw 1 600 000 ton opleverde. Deze verhouding zal omge keerd moeten worden, wil de veestapel op een behoorlijk peil worden gebracht. Nodig 's dus een zo groot mogelijke tn- tensivering van de landbouwbedrijven, waarbij men zich richt op 2,8 milhoen stuks rundvee, 2 tot 2% millioen varkens en 15 tot 18 millioen kippen. De Nederlandse bodem kan tot een be tere opbrengst van voederproducten ko men. Afzetmogelijkheid van de veestapel is er in eigen land door bevolkingstoene ming, terwijl ook meer wordt gebruikt, b.v. wordt 20 pet. meer melk gedronken en 20 pot. meer groenten gegeten verge leken met voor de oorlog. De landbouw neemt verder een behoorlijke plaats in op de exportmarkt en zorgde in het afge lopen jaar voor ongeveer de helft van de deviezeninkomsten. Er wordt nu een plan ontwikkeld om de verantwoordelijkheid tussen particu lier en overheid te verdelen Aan het par ticulier initiatief, zowel in de landbouw als in handel en industrie moet in grote mate de mogelijkheid worden opengela ten om zich te doen gelden. Door be paalde richtprijzen, die kunnen schom melen, moet de vrije handel zich zoveel mogelijk kunnen ontwikkelen. Het be drijfsleven moet met bepaalde voorstel len komen: De bedrijfschappen, die zich diienen te vormen, dienen echter vooraf levende organen te zijn De ontwikkeling van de landbouwpolitiek past zich aan bij de Benelux en veel wat tot dusver nodig was, gaat verdwijnen. Het troepentransportschip „Zuider kruis" zal Vrijdag 3 Juni a.s. met aflos- sings-detachementen van het Kon Ned Ind Leger, de Kon. Marine en de Kon Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. En dit, nogmaals, Is geen valse beschei denheid van de man, naar wiens woord tienduizenden jongeren luisteren. „De enige reden, die ik misschien zou weten voor dit „succes" is dat ik iedereen au serieux neem.... ik'ben er wel mee in gevlogen ook, noor. maar ik scheep nie mand af De geschiedenis van deze magere. Jon ge priester met het ovale bleke gezicht, de iets weemoedige, diepliggende ogen waarin altijd de glimp van een lachje Voor het tijdvak van 5 t.m. 18 Juni 1949 zijn de volgende bonnen aangewezen: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 905 161'Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 162 Vlees (A, B) 300 gram vlees. 163 Vlees (D) 100 gram vlees. 164 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 165 Algemeen (A, B, D) 250 gram boter of margarine of vet. 166 Algemeen (A, B) 250 gram boter of margarine of vet. 167 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 172 Algemeen (B) 500 gram boter of margarine of vet. 174 Algemeen (D) 125 gram boter of margarine of vet. 175 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas. TABAKSKAARTEN 903 85 86 Tabak <QA> 2 rantsoenen siga- retten of kerftabak. 87 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 907 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter P. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 Juni worden gebruikt. De bojnpen 144, 149, 150, 151, 153, 156, 157, 158 en 159 kunnen worden vernietigd. en de bekende ,,brouw-r" is dóódsimpel; jong gewijd priester, Roermond, bezet ting, evacuatie naar het Noorden verzoek voor Indië afgewezen (minstens 5 jaar practijk noodzakelijk) retraitewerk, klei nere spreekbeurten. En vooral onder de oorlog „altijd bo men, bomen met jonge mensen, avonden lang]'. Zijn conclusie: „De ergste noodtoestand bestaat onder de jonge mensen, maar 't is nog niet hopeloos, want ze willen nog beter...." Vorig jaar September 'n nieuwe radio stem: ditmaal geen nasale, fel verbeten klinkhamer-staccato zoals de onovertrof fen radio-priester, De Greeve, maar een stem, d'ie „boomt" en een toon aansioeg welke onmiddellijk een bandjir van brieven ontketende („zou jij vroeger ooit een radiospreker een brief hebben ge schreven?") He slogan „Dit is Leven!" sloeg in als een bliksem („we hebben 'm eigenlijk uit „Engeland gestolen") en vanaf dat ogenblik werd het duidelijk, dat er een „Utrecht" volgen moest. „Fantastisch" herhaait de nerveuze priester maar steeds weer „Wie had dat gedacht. Ze hebben me van te voren van alle kanten gewaarschuwd: het zou nooit lukken als ik 't niet aardig maakte met muziek en een voordrachtkunstenaar of zo iets. Alleen maar ofn Christus en het bewuste Christendom. En er zijn er duizenden, die teleurge steld moesten worden, tongeren uit Fries l^nrl MprVp-i wat iamrrmT dat ze niet meer binnen konden En tóch waren 't eigenlijk maar drie gewone.... preken.... Fantastisch gewoon!" Toen kwam de brievencatastrophe ze achtervolgen me dag en nacht: karre- vrachten vol! En ik sta er practisch alléer, voor: de paar typistes voor 't zakelijke werk kunnen nauwelijks typen. Maar zeg, dat Utrecht man. ik dacht dat ik 't zou begeven! geen eind- apotheose is, maar eet vertrekpunt, al leen maar een begin! Nu de storm is losgebroken, zullen we doorgaan, het enthcuriasme mag niet be koelen Over twee weken komt de nieu we aflevering van „Karakter" uit. 24 pgs tekst, de drie Utrecht-toespraken en mas sa's foto's En over de organisatie, die komt, hou ik u op de hoogte". Hij wervelt weg, net interview heeft een kwartier geduurd met twee telefo nische onderbrekingen (Pater de Greeve en een paartje dat hij aan een huis hielp en nu vraagt hun huwelijk in te zege nen) Het derde telefoontje rinkelt als ik weg ga en afscheid neem Om kwart voor negen begint hij een nieuwe re traite te geven (om contact te houden) God zegene zijn prachtig werk! Visjinsky heeft dus op de Parijse con ferentie „neen" gezegd. Wie had anders verwacht? Het viel natuurlijk te probe ren; het „neen" heeft men al bij voorbaat van de Sovjets, doch de Geallieerden wil den blijkbaar eens onderzoeken, of Visjinsky al geleerd had om „ja" te zeg gen, zoals zovelen achter het ijzeren scherm. Maar het is nu wei-gebleken, dat de Rus nog niet zover is. De blokkade van Berlijn moge dan z.g. opgeheven zijn. het „ja" schijnt als export-artikel bij het stalen scherm nog steeds geblokkeerd te zijn; dit woord wordt nog immer alleen in eigen land gebruikt, zij het als propa gandastunt voor het buitenland. Nu en daarmede zou men kunnen zeg gen, dat de zaak af is, want op de Rus sische voorstellen hebben de Geallieerden ook al „neen" gezegd. Dusin zover re is men het eens, dat alle partijen „neen" gezegd hebben. Maar dat schiint niet bepaald de bedoeling te zijn. Men wilde wederzijds het „ja"-woord hebben. Ja maar „ja" is nu eenmaal „ja" en „ja" kan men slechts één keer zeggen en dus is men er wat zuinig mee Want „ja" is wel „ja" en „neen" is wei „neen", doch heeft men eenfhaal „ja" gezegd, dan kan men zulks niet zo gemakkelijk verande ren: omgekeerd gaat het beter. Het schijnt thans in de bedoeling te liggen om zo lang te blijven praten, totdat men het er over eens is, dat dit „neen" eigenlijk niet helemaal „neen" is. Men zegt dan, dat jnen tot een compromis is gekomen: zo iets als een gecomprimeerd accoord. hetwelk in de grond helemaal geen accoord is. Hoe dit te bereiken? Wel heel eenvou dig: men praat gewoon verder maar n;et meer over het onderwerp in discussie. Het volgende agenda-punt wordt aan de orde gesteld en zo achtereenvolgens, tot dat men het tenslotte over één détail eens is, b.v dat het die dag „schappelijk weer" is. En dan „zijn de besprekingen aldus het eind-communiqué in goed? harmonie gevoerd en hebben zij een basis gelegd voor aanknopingspunten, welkfe nader in eigen kring overwogen zullen worden". Vervolgens gaan de Geallieerden terug naar eigen kring met de verstandige over weging om zich aan die aanknopingspun ten niet op te hangen en de overtuiging, dat zij bij dit overwegen even voorzich tig moeten zijn als bij het passeren van onbewaakte overwegen, daar de Rus grif gebruik zal maken van een onbewaakt ogenblik. ANALYST. Zoals bekend heeft Frankrijk tengevolge van het achterblijven der binnenlandse leveringen te kampen met moeilijkheden bij zijn broodgraanvoorziening in afwach ting van de nieuwe tarweoogst. Ook in België verloopt de aansluiting op de nieuwe oogst niet zonder strubbelingen. Nederland heeft nu op verzoek van deze landen een kwantum tarwe als lening ter beschikking gesteld, waardoor het zowel voor België als voor Frankrijk mede hierdoor beter mogelijk wordt de bestaan ds bezwaren te overwinnen. Deze geste kan Nederland maken, daar beide landen de geleende tarwe bijtijds aan Nederland terug zullen leveren, zodat de tarwepo- sitie hier te lande geen gevaar zal lopen. België zal op deze wijze een kwantum van rond 14.000 ton ontvangen en terug leveren, terwijl het voor Frankrijk om een totaal kwantum van circa 28.000 ton gaat. De mogelijkheid van een ruimere voor ziening van de Nederlandse markt met buitenlandse kaassoorten heeft de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel- De verwachting van hedien- tot morgenavond luidt: Tamelijk koude nacht met hier en daar nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag: Toenemen de bewolking met later vooral in het Zuid-Westen van het land weer enige regen, tot matig of vrij krachtig aanwakkerende wind tus sen Zuid-Oost en Zuid-West en iets minder koel. Vrijdag 3 Juni: Zon op 4.25, onder 20.52 uur; Maan op 11.07, onder 1.18 uur. voorziening doen besluiten met ingang van 3 Juni a.s. voor alle geïmporteerde kaas de distributiebepalingen in te trek ken. Van deze datum af mag buiten landse kaas derhalve bonvrij verkocht worden. In tegenstelling met Nederlandse kaas, die ais volksvoedsel algemeen geconsu meerd wordt, draagt buitenlandse kaas een min of meer uitzonderlijk karakter, waarbij het aanbod groter is dan de vraag. Van de totale kaasvoorziening van ons land maken de buitenlandse kaas soorten een zeer bescheiden deel uit. Voor binnenlandse kaas blijft de rantsoenering volledig gehandhaafd. De samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf hebben in overleg met de bedrijfsunie voor het bakkersbedrijf besloten, om evenals in 1948 hun leden te adviseren aan de werK- nemers in het bakkersbedrijf, die recht hebben op 12 dagen vacantie, bij de va- cantie een toeslag te geven gelijk aan het loon over een week en aan werkne mers, die minder dan 12 dagen vacantie hebben, een toeslag naar rato. In verband met de publicatie van het college van rijksbemiddelaars, inzake de toekenning van 2 procent gratificatie over 1949, hebben de samenwerkende centrales van overheidspersoneel zich telegrafisch gewend tot de voorzitter van de salaris commissie ad hoe, met het dringend ver zoek op korte termijn de behandeling voort te zetten van het door bovenge noemde centrales reeds op 14 Maart il. bij de commissie ingediende voorstel tot toekenning van 2 procent vacantietoeslag aan het overheidspersoneel. Verschenen is het „Jaarboek van het onderwijs en de opvoeding van de R. K. jeugd in Nederland 1948", de oekenüe uitgave van het Centraal Bureau in Den Haag In zijn inleidend woord uit mgr. dr. Th. Verhoeven zijn hoge waardering voor de tentoonstelling „Schooistad", in Den Haag gehouden, en voor degenen, die aao het weislagen daarvan hun krachten heo- ben gegeven. Mgr. Vernoeven wijst vervolgens op het verheugende teit dat het kinderaan tal, hetwelk var, ons katholiek onderwijs zal mogen profiteren, op een opmerkeln- ke wijze toeneemt. Het is alleen maar jammer, d^t de tijden, waarin wij ons bevinden, nog zo zorgelijk zijn, dat een vlotte voorziening in de benodigde schoolruimte niet met alle zekerheid te verwachten is. Dit neemt echter niet weg dat de daarbij betrokken instanties zekei good zullen deen aan deze groei bijtijds en met de grootste ernst haar aandacht te schenken We hebben toch onze leer plicht; we wensen de kinderen zon en licht en ruimte te geven hij ons onder wijs Wij wensen daarom pok dat er een voldoend aantal lokalen aanwezig zai zijn om de kinderen op te nemen Zodat een wissoLvsteerr «t het ondertr-enaen in allerhande ongeschikte noodlokalitei- ten voorkomen wordt Maar dan mag hier herinnerd worden aan de vaststaande waarheid: gouverner c'est prévoir. De werkelijke waarheid van thans is, dat met behulp van de officiële opgaven van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, berekend kan worden dat in 1952 35 a 40 duizend katholieke kleinen méér dan in 1947 door hun ouders zullen wor den aangeboden voor de eerste klasse van de kath lagere scnool; dat deze stijgende lijn voorlopig, althans zeker tot 1958 in een zekere mate zal blijven doorgaan, zodat er in deze periode op een extra-toe nemen van 150.000 leerlingen moet worden gerekend. Neemt men dan een gemiddel de bezetting van 40 leerlingen per lokaal, dan zullen in de komende 10 Jaren, dat is dus tot 1958 aan schoolruimte meer nodig zijn 3750 lokalen of, wat mis schien duidelijker is, 625 scnoolgebouwen van 6 lokalen meer, niei meegerekend t:og de gymnastieklokalen en nog zovele andere, nodig vooi het onderwijs, dat de kinderen na de lagere scholen zullen gaan volgen. Tegenover deze onweerspreekbare fei ten mag er dan zekei ook wei gedacht worden aan de roepingen die de Goede God moge geven om in het grote aantal leerkrachten, dat boven het getal van thans nodig zal zijn om onze kinderen te onderwijzen en mede te helpen opvoeden, voorzien tr ieder inhaal toch hóórt een onder wijzer en dus.... Volgens de laatst bekende verkeerstel lingen op cie rijkswegen, gepubliceerd door het C. B. S„ is, aldus de K.N.A.C. het to tale autoverkeer nog steeds het drukst geweest op de weg Den HaagRotter dam. Daarop volgden Utrecht—De Bilt en RotterdamZwijndrecht. Vierde was Arn hemVelp, vijfde AmsterdamBussum en zesde AmsterdamSassenheim. Voor presonenautos afzonderlijk stond ook Den Haag—Rotterdam aan de spits. voor vrachtauto's en motorrijwielen Utrecht De Bilt en voor bussen ArnhemVelp. Op deze laatste weg behaalde ook het rijwielverkeer recordcijfers. In een R.A.F.-kamp in de omgeving van Buxton. Engeland, heeft gisteren een felle brand gewoed, ontstaan in een voorraad van 588.000 brandbommen met een gewicht van ongeveer 2 kilo elk. De vuurhaard was in een omtrek van 25 km. waar te nemen. Op de omliggen de heuvels sloegen honderden mensen het schouwspel gade. Steeds ontploften er bommen en schoten er hoge steek vlammen op. De hitte was intens. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De oorzaak van de brand is onbekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1