Rus eist handhaving te Berlijn van eenstemmigheidsprocedure R Succesvolle oplossing nabij? DOOD schuld Echter nog geen positieve voorstellen Marshall-hulp voor Üotelbouw? Frederik zeven directeuren EEN VLOTTE AFWERKING TE NOORDWIJK ADIO ia" Radio Anno Santo programma S«' DONDERDAG JTTNl ïojo PAGINA 2 Opruiming onder de smokkelaars TIEN MILLIOEN ZOU ER AAN WORDEN BESTEED Bolivia blijft in beroering WAAR BLIJFT RAPPORT OVER VLIEGRAMP TE PRESTWICK? BOND VAN WONINGZOEKEN DEN OPGERICHT Aartsbisdom bracht f 157.000 bijeen Uitslag Surinaamse Statenverkiezing Nationale Partij Suriname heeft volstrekte meerderheid Een internaat voor R.K. Kraamverzorgsters Bestuursoverdracht in Batavia „BATAVIA" VANDAAG UIT CANADA TERUG Ook Prins Rernhard vliegt retour MINDER SPAREN IN APRIL en de BUITENLANDSE SUCCESSEN IN HET HEREN-ENKELSPEL M. EBURHART door Om de KNVB-beker F eijenoord-Neptunus COMPETITIE-PROGRAMMA DE RONDE VAN ITALIË (Telefonisch van onze Parijse correspondent.) De vier ministers zijn dus van het eerste punt hunner agenda, de Duitse eenheid, afgestapt. Er bleek geen over eenstemming mogelijk. Geheel losgelaten is de kwestie nog niet. Vishinsky zelf merkte op, dat men er nog op kon terug komen. Of dat zal gebeuren en wanneer, is een momenteel niet te beantwoorden vraag. Men is nu een beter resultaat gaan zoeken in de vraagstukken: Berlijn en zijn muntcirculatie. Wat het laatste betreft: Oost- of Westmark of een andere. Schuman heeft opgemerkt, dat dit louter een technische kwestie is en dat is alles wat er gisteren over gezegd werd. Men heeft de monetaire regeling ter zijde ge laten om eerst te spreken over de con trole over Berlijn. Men begon met een ronde door de algemene aspecten van het vraagstuk, dat in de pra>tyk zoveel onaangenaam heden heeft opgeleverd. Onmiddellijk bleek men weer te stuiten op de unani miteitseis vgn de sovjets en dan is er natuurlijk ook ten deze geen accoord mogelijk. Zonder die unanimiteit kunnen de Westersen doen wat zij willen, ver klaarde Vishinsky; de unanimiteitseis zou betekenen, dat Moskou de drie andere kan overheersen, antwoordde Acheson. Tenslotte is toch van Vishinsky het tege moetkomender geluid gehoord, dat „de unanimiteit niet altijd zou kunnen wor den geëist". Daarin ligt dan het belang van de dag van gisteren, die in zoverre enig ver trouwen heeft gewekt, dat op het tweede punt iets positiefs zal worden bereikt. Gaandeweg is het karakter van de aan wezigheid van de geallieerden te Berlijn wel wat ui< het oog verloren, doordat Moskou steeds op Potsdam terugkomt en daar conclusies uit trekt, die wel zeer ver gaan. Het bestuur van Berlijn is iniet in Potsdam vastgelegd. Als de Jie,F gevolg noten te Berlijn zijn, dan is dat det gevolg van het succes van hun wapenen cn o - Hat men reeds lang vóór Potsdam een nlanTan dT geografische verdeling der bezetting had vastgesteld (behoudens dan de later aan Frankrijk toegekende zone) Acheson heeft daar nog eens op ge we:zen en "ezegd: „Wij zijn niet alle vier te lerlifn Sm te besturen, maar om er te ZljWat echter het beheer en toezicht be treft moSt geen politiek vraag^u^rneer ■bestaan Practische en technische vraag stukken doen zich natuuriyk voor en die moesten buiten alle politu-K en siecnxs met het oog op de stadsbelangen worden opgelost Dit is natuurlijk de beste argu mentatie tegen de eis van de politieke eeArtieZs™ngaftoe. dat voor internationale kwS eensgezindheid nodig is*Hij verdeelde de vraagstukke die zien voor doen in drie soorten: de zaken van i it zonderlijk belang, die het ^ernationale vraagstuk betreffen en aan nale controle zijn onderworpen Daar- nver kan de regel van de unanimiteit worden toegelaten, wat zeggen wil dat daarvoor een voorafgaand ac^rd nod^g is. In de tweede plaats de vra*gstn voor die door iedere commandant inen voor zijn eigen sector kunnen worden be:sis En in de derde plaats de zaken dieaan de gemeenteraad kunnen worden overge 13 Schuman was het met de opvatting, die van de vraagstukken slechts practisch eisen maakt, eens, maar stipte toch aan, drft wel een soort gemeenschappelijke kommandatura hersteld zou moeten wor- cen, waarbij dan weer de zetelkwestie VRIJDAG S JUNI. HILVERSUM II <4150^')„N'P',R,V- 1,0° en 8.CO Nws. gram.8.45 Sextet in Bes op. 18 Brahms; 9.15 V. d. zieken (9.30 Zapakara's; 13.00 1 O I Z-A.VW - Novak; 11.30 Zangreoital concert; 12.33 De 5 Zan2.. 140n Nws.; 13.15 Mandohnata, «.tó^zang, 14.00 voor de dag zou komen. Om practisch te zijn moet dan dus eerst het vraagstuk van het stemmen in dit organisme on derzocht worden. Bevin toonde daartoe geneigdheid en zeide. dat de vraagstuk ken, die wel aan de unanimiteit onder worpen zouden zijn, beperkt moeten worden en precies vastgesteld. Visjinsky kwam daarop met de wel enig verschiet openende opmerking, dat nij het met Acheson eens is over hel herstel der controle door alle vier en over de terugkeer van een kommandan- tura, wier bevoegdheden inzake de con trole men wellicht zou kunnen herzien om vast te stellen, in welke gevallen de regel van de unaminiteit moet worden gevolgd. Acheson vond nog aanleiding, om aan te tonen, dat die regel der unanimiteit nergens is opgelegd. In de tekst van de overeenkomst van de vijfde Juni 1945 is niets te vinden, waarop de eis van unani miteit kan worden gebaseerd. Hoewel dus geen van de vier positieve voorstellen ter tafel hebben gebracht of duidelijke aan wijzingen hebben gegeven voor de uit werking van hun standpunt is men thans toch in de zakelijke discussie getreden •Intussen hebben de deskundigen aan het rapport over Oostenrijk gewerkt, maar zijn het met elkaar niet eens kun nen worden om e«n eenvoudig rapport in te dienen. De drie westersen hebben nu een rapport ngediend, maar van Russische zijde is niets ontvangen. Een geval van tapijtensmokkel per pantserauto, dat onlangs werd ontdekt, heeft thans geleid tot een behoorlijk aan tal arrestaties onder het smokkelvolk. In de omgeving van Antwerpen is de Belgische rijkswacht erin geslaagd een heel bekend heer, n.l. zekere A. M. uit Chaam, in zijn kringen beter bekend als ,.De Mop", aan te houden, terwijl tege lijkertijd een van zijn kornuiten, even eens een Nederlander werd gepakt. Met „de Mop" heeft de justitie een goe de vangst gedaan. In België had hjj nog enige maanden gevangenisstraf en een fikse geldboete te goed en stond hij als verdacht van diefstal te boek. In Neder land kan men hem „pantsersmokkel" ten laste leggen; hier zijn n.l. aanwijzingen, dat de onlangs in Chaam gesignaleerde wagen door hem werd gefinancierd. Intussen werd ook een vijftal arres taties verricht te St. Willebrord, als ge volg van systematisch onderzoek sinds de bekende ruzie tussen twee smokkel- ploegen, waarbij de ene ploeg zichzelf en de andere bij de politie aangaf. De ge arresteerden waren betrokken bij huiden, en vellensmokkel in 1947. Zij stonden on der leiding van zekere M. uit St. Wille brord en zekere M. uit Leiden, die beiden achter slot en grendel werden gezet. De rechtsbinnen van de nationale ploeg A. Boerstra kan wegens -studiere denen niet uitkomen in de Zaterdag te Kopenhagen te spelen wedstrijd Dene markenNederland Zijn plaats zal wor den ingenomen door de aanvoerder van H. D. M„ Jan van der Doll, die vroe ger reeds zes keer voor het Nederlands elftal heeft gespeeld. (Van onze Amsterdamse redacteur) Tussen de E.C.A.-missie in Nederland en de Nederlandse autoriteiten zijn, naar ons ter ore komt, momenteel on derhandelingen gaande over het denk beeld gelden van de tegenwaarde van de Marshall-hulp, de z.g. local currency, te investeren in Nederlandse hotels. De Amerikanen stellen zeer veel belang in de toeneming van het vreemdelingen verkeer, natuurlijk ook omdat dit tevens de gelegenheid biedt dollars te verdie nen. Nederland nu maakt een goede kans in het West-Europese toeristenverkeer. De Amerikanen komen hier graag en zij voe len zich hier thuis. Onze hotel-accommo datie is echter niet voldoende, er is veel vernield in de oorlog en dat is niet aan gevuld. In de zomermaanden zijn de hotels constant volgeboekt en men klaagt er b.v. in Parijs over, dat men de Ameri-, kanen, die Nederland willen bezoeken, niet onder kan brengen. Vooral het lucht verkeer heeft, het toerisme geweldig be vorderd. Luchtreizigers echter maken een snelle, grote reis, waarbij men niet te voren alles bespreekt. Nu maakt men wel propaganda voor spreiding van het reis- selzoen om de drukte niet alleen in de zomermaanden te hebben, maar méér hotels is het eerst nodige. De Ame rikanen hebben zóveel interesse in deze zaak, dat zij van plan zijn gelden ter be schikking te stellen om propaganda voor het toerisme in Europa te gaan maken in hun eigen land. Wat nu het hotelplan betreft. Het ligt in de bedoeling in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Arnhem en Middelburg hotels te restaureren of weer op te bou wen. In het geheel denkt men, naar wU vernemen, hieraan ruim tien millioen gulden te besteden. Dezo gelden zullen In een zeer aantrekkelijke vorm ter be schikking gesteld worden; aanvankelijk als renteloze leningen, later te belasten met rente en aflossing. Het merkwaardige zal nu zijn, dat op deze manier de regering medezeggenschap zal gaan krijgen in een aantal hotelbedrij- ven. Een vertegenwoordiger der regering Adams'"strijkkwartet14-40 Causene; £00 Cone. v. piano en ork. no, 5 m peror". Beethoven*5^chtige. klanken nieuwe schrijvers 16. Kamerkwar- 16.40 Voordracht; 17.00 JNecu kwartet tet; 17.40 Concertgebouw koperkwarut, 18.05 Promenade-ork., 18.30 Lezi gj Geest, liederen; 19.00 Nws.; 19-15 hart van het schip 19.30 Act. 19.45 C.N.V.20.00 Nieuws; ».4i5 20.30 „Hohe Messe" J. S. Ba.cn, Jq_ Avondoverdenking; 23.00 Nws., han Straussmelodieën. HILVERSUM I (301 M.) VA-.R-A- en 8.00 Nws., gram.; 8.15 Orgel; 8.0O V- vrouw; 9.00 N.I.R.-Symph. ork. y V.PR.O.; 10.20 Rich. Creanork.; 1U.4U v. d. vrouw; 10.45 Bach en Beethoven "-!» Voordracht; 11.35 Accordeonorkest A.V.R.O. 12.00 Orgel; 12.33 Sport, 12. Hongaarse melodieën; 13.00 N'is.' Ork Piet v. Dijk; 13.50 Zang; 14.00 Kook- praatje: 14.20 De Kwintetspelers; 15.00 Ons volk in zjjn dichters; to.20 plat®"' cabaret; V.A.R.A. 16.00 Vincentino; 16.30 V. d. Jeugd; 17.00 Filmland; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nws., felicitaties; 18.30 Ned. strijdkr.19.00 Denk om de bocht; 19.15 Pianoduo; V.PR.O. 19.30 Lezing, 19 50 Tien voor acht"; 20.00 Nws.; 20.05 Radio"Phtlh. Sextet; 20.30 „Industrialisa tie"; 20.55 Boekennieuws; V.A.R.A. 21.00 Men vraagt en wjj draaien"21.30 Orgel 22.00 Buit. weekoverz.22.15 Swing and sweet"; 22.40 V.P.R.O.23.00 Nws.; 23.15 Lezing; 23.30 Bachconeert. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.; nws, 7.05 gram., 7.30 kron., 7.40 gym-, 7.50 gram., 8.00 nws, 8.05 conc., 9.00 Eng. L.P.: nws, 9.10 verz. pr., 10.00 Monia Liter kwart., 10.30 v. d. sold., 10.45 orgel, 11_15 voordr. 11.30 Miniatuur ork., 12.00 Vi. Br.: Gerald0, 12.30 weer, 12.33 Chansons, 13.00 nws, 13.15 orgel en zang, 14.00 klas. muz., 15.00 Eng. L. P.: ens. Davey, 15.30 or. Leon, 16.00. Eng. H. S.: gram., 16.30 „Country Magazine", 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold., 18.30 VI. Br.: v. d. sold., 19.00 Eng. H. S.: fragm. „der Fliegende Hollander", 19.30 Eng. L. P.: „Ignorance is bliss", 20.0!) fragm. uit „Madame Butterfly", 21.00 „Welsh Rarebit", 22.00 VI. Br.; nws, 22 15 gram., 22.50 nws, 22.55 gram., 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws, 7.15 Schots var. ork., 7.50 „Lift up your hearts", 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws, 8.10 conc., 9.00 VI. Br.: gram., 10 00 div., 10.30 Eng. H.S.: ens. Norman, 11.00 s-hool- radio, 12.00 muz, 12.15 Eng. LP.: BBC. Schots ork., 13.00 cricket, 13.30 ork. Roy, 15.00 Kalundborg: ork. Jansen (15.35 gram), 16.15 Eng. LP.: ,20th Century 14.00 Fr. Br.; causerie, 14.15 kamermuz.. Serenaders". 17.00 Fr. Br.: ber., 17.10 verz. pr., 17.40 gram.. 18.00 Eng. L.P.: cricket, 18.15 „Queen Arrives", 18.30 wedstr. in spelling en definitie, 19 00 Fr. Br.: gram., 1930 VI. Br.: zang 20.00 Fr. Br.: omr.ork., 20.30 conc., Johann Strauss, 21.15 klankbeeld. 21.30 Gershwin 22.00 Eng. L.P.: nws, 22.15 „Topic for tonight", 22.20 „Taxi", hoorsp., 22.40 Am brose en or., 23.30 orgel, 23.56 nws. Bolivia stond gisteren aan de rand van een burgeroorlog, toer de regering k'Semene troepenmobilisatie afkon digde. in het mijngebied van Cavita ^v_'rd zwaar gevochten tussen de troepen de stakende mijnwerkers, die bewa pend waren met machinegeweren en staven dynamiet. Als gevolg van de gevechten in het gebied der tinmijnen zijn reeds vele per sonen om het leven gekomen De be wegingen der regeringstroepen, werden ten zeerste belemmerd door het uitbre ken van een algemene sympathie-stakin<* onder de spoorwegarbeiders. De gezinsleden van Amerikaanse in genieurs zijn gisteren met vliegtuigen uit het Cavita-gebied weggevoerd. Volgens de laatste berichten uit .Bolivia hadden de regeringstroepen de toestand geheel in handen. Alweer! bedrijven, waarin de local currency is ge ïnvesteerd. zal immers toezicht gaan uitoefenen op de Tot de hotels, die gerestaureerd zullen worden, behoort met zekerheid het grote Amsterdamse Carlton-hotel. Dit enorme, uitgebrande gebouw, staat nu ai sinds iaren leeg. De eigenaars zagen geen kans gelden bijeen te brengen om het weer als hotel in te richten. De hogere bouwkos ten zouden immers het rendement zeer slecht beïnvloeden. De gemeente Amster dam was echter niet erg enthousiast over he; leegstaan van dit gebouw en er zijn onderhandelingen geweest om het gebouw in te richten als kantoorgebouw voor het rijk. Maar ook dit plan ging niet door, omdat de kosten te hoog waren. Later stelden de eigenaars voor er een flatge bouw van te maken annex zalencomplex en restaurant. Het gebouw staat echter op gemeentegrond en de erfpachtsvoorwaar- den kunnen alleen bij besluit van de ge meenteraad gewijzigd worden. B. en W. lieten de eigenaars dan ook weten, dat er geen sprake kon zijn van de inrichting van dit gebouw tot flat, omdat er in het gebouw geen grote wijzigingen zullen mogen worden aangebracht. Op 24 Mei hebben B. en W. de eigenaars laten weten, dat er van hen geen voorstel aan de ge meenteraad tot wijziging van de erfpacht overeenkomst zal uitgaan. Nu er méér kans bestaat, dat Carlton weer hotel wordt, is het duidelijk, dat de gemeente hier haar eigen belang, namelijk de be vordering van het vreemdelingenverkeer voorop stelt. Voor de eigenaars nu zal er weinig keus meer zijn, daar zij geen toe stemming krijgen om een flatgebouw in te richten en zij zullen dan ook de aan geboden hulp wel aanvaarden. De Britse minister voor burgerlucht vaart, heeft gisteren in het Dagerhuis verklaard, dat hij nog geen rapport heeft ontvangen van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Neder landse Constellation, die met Parmentier bij Prestwick is verongelukt. Het la- bourlid Emrys Hughes vroeg waarom het uitbrengen van het rapport zo veel vertraging ondervond, waarop de minis ter antwoordde, dat de wet geen erg snel werkend instrument was en dat zij zelfs nog minder snel was in Schotland In een openbare vergadering, welke gisteravond in restaurant „Pomona" te Den Haag werd gehouden, is opgericht de Nederlandse Bond van Woningzoeken den. Deze bond stelt zich ten doel de be hartiging van de belangen van alle Ne derlandse woningzoekenden en woning lozen, en wel in het bijzonder die van de leden van de bond. Initiatiefnemers tot deze oprichting zijn de heren Göbel uit Haarlem, P. Peters uit Amsterdam, Goddijn en B. v.d. Meulen uit 's-Gravenhage. De vergadering stond on der leiding van de heer Göbel, die een bijzonder woord van welkom sprak tot de leden van de Tweede Kamer, mr. W. baron van der Feltz uit Middelburg en mr. C. Ten Hagen uit Nijmegen, die wa ren uitgenodigd op deze vergadering een kort woord te spreken. Ook in het Aartsbisdom is de opbrengst van de kerkencollecte voor Radio Anno Santo schitterend geweest; in dit diocees is nl. niet minder dan 157.000 bijeen gebracht. In het gehele land heeft de kerkencollecte het fantastische bedrag van ruim 607.000 opgebracht, dus nog zeven duizend gulden méér dan men bij de meest optimistische schattingen had gedacht. Ook op de rekeningen van het comité komen nog steeds grote bedragen binnen. In het geheel heeft men nu wel zeven en een halve ton bijeen. Maar de actie wordt voortgezet, want 't millioen is er nog altijd niet. Het giro- gdres blijft: Radio Anno Santo, Amster dam no 533000. Gistermiddag is de officiële uitslag der Surinaamse statenverkiezing bekend ge maakt. De Nationale Partij Suriname heeft 13 zetels verworven, de Verenigde Hindostaanse Partij zes en de Surinaam se Landbouworganisatie twee. De NatiO' nale Partij Suriname heeft dus de vol strekte meerderheid behaald. De namen zijn: Nationale Partij Suriname: G. van dar Schroeft, E. de la Fuente, D. Findlay, P. Wijngaarde, L. Lauriers, W. Bos Ver schuur, R. Kolader, O. Wong, T. Comba- lius, J. Raatgever, H. van Ommeren, J Pengel en L. Eleazer (deze laartste was niet door de partij, maar door de arbei ders candidaat gesteld) Verenigde Hindostaanse Partij: Ramba- ran Mishre, Mohamed Radja, Sital Sing, Shrimisier, Jamaluddin, Lachmond. Surinaamse Landbouworganisatie: M. Karamatall en Soemita. Dinsdag werd in Lommerrijk te Rotter dam het vierde lustrum gevierd van de Ned. R. K. bond van kraamverzorgsters Tevoren werd in de parochiekerk van Christus Koning een H. Mis opgedragen door de geest, adviseur, de weleerw. heer P. J. van Steijn. In de vergadering, welke door een 180- tal leden uit alle delèn van het land werd bijgewoond en onder leiding stond van de voorzitster, mej. dr, v. Dijk uit Breda, vormde het belangrijkste punt van bespreking de opleiding der Kath. kraam verzorgsters. Algemeen was de overtui ging. dat daarbij de godsdienst een zeer belangrijke plaats moet innemen. Immers slechts wanneer de verzorgster op gods dienstig terrein zeer goed is onderlegd, zal zij vele van de problemen, waarvoor zij zich speciaal in de steden haast, dagelijks ziet gesteld, aan kunnen. Voor een dergelijke opleiding nu werd in he- bijzonder door de geestelijke leiders van de bond en het bestuur een internaat van drie maanden het meest gewenst ge acht. Waarbij men intussen de mede werking en steun der kerkelijke overheid niet zou kunnen missen. Een motie, waar in die wenselijkheid Werd uitgesproken, werd daarom -ter kennis gebracht van Z Era. Kardinaal de Jong. Na afloop der officiële vergadering bleel men nog in gezellig samenzijn bij een. De Chinese communisten, die ten Zui den van Sjanghai operereif, hebben Fenghwa ingenomen, de 3eboortestad van Tsjang Kai Sjek, waarheen deze zich aanvankelijk had teruggetrokken, nadat hij afstand had gedaan van de presidentiële macht. Hedenmorgen om kwart over acht Bataviatijd is de nieuwe H.V.K., de heer Lovink, op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Vier jagers escorteerden de Constellation van de Javazee tot Batavia. Onder escorte van militaire politie op motoren reed de heer Lovink per auto naar het paleis, waar hij begroet werd door dr Beel. De heer Lovink gaf een verklaring uit, waarin hij zijn vreugde uitsprak terug te zijn in het land, dat hij leerde lief hebben tijdens de vele jaren, dat hij hier gewoond heeft. Deze liefde had hem be wogen de functie van H.V.K. te aanvaar den,-maar evenzeer een sterk vertrouwen in de toekomst van Indonesië en Neer land. „Het staat ook voor mij vast, dat geen andere oplossing succes zal hebben dan die, waarin de meerderheid der Indone sische volken volledig vertrouwen stelt. Hiervoor Is het nodig hun nationale aspi raties te bevredigen. Ieder is het daar over eens en wij zijn er op dit ogenblik dichter toe genaderd dan ooit tevoren. Veel wantrouwen en wanbegrip, niet alleen onderling tussen beide volken, doch ook temidden dier volken zelve en eveneens in de wereld om ons heen moest daarvoor worden overwonnen. Dit kostte ons veel kostbare tijd. Geleidelijk evenwel is in steeds breder kring het besef gegroeid voor de noodzaak de weg naar het doel te vinden. Nadat men als in een doolhof langs véle paden zocht, die echter alle impasses bleken, moest eens het moment aanbreken, waarop de enig overgebleven weg niet anders dan naar de uitkomst zou moeten leiden. Wanneer deze weg nu in beide volken aan een grote meerderheid zich duidelijk aftekent, is er reden te geloven, dat die succesvolle oplossing, waarvan ik zoeven sprak, nabij is. Dat is de grond, waarop ik mijn geloof in de toekomst baseer". De aftredende H V.K. heeft hedenmor gen vóór de bestuursoverdracht een dag order tot de strijdkrachten van Land-, Zee- en Luchtmacht in Indonesië gericht, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn grote bewondering en waardering voor hetgeen door allen in de maanden, die voorbij zijn, is verricht en hulde bracht aan de gevallenen. De overdracht De plechtige overdracht van het be stuur geschiedde hedenochtend te 11.00 uur Bataviatijd in het vroegere Volks raadgebouw. Hierbij sprak dr. Beel een rede uit, waarin hij o.m. zeide: „Ik be hoef wel niet te zeggen, hoezeer ik het betreur nu reeds afscheid te moeten nemen zonder datgene te hebben kunnen volbrengen, dat van mij verwacht werd en dat ik mijzelf had voorgesteld: de voltooiing van de overgang naar de nieu we rechtsorde, welke de bekroning ge vonden zou hebben in de vorming van de souvereine en onafhankelijke Ver. Statep van Indonesië. Factoren buiten mijn wil hebben het helaas onmogelijk gemaakt, daartoe de weg te bewandelen, zoals deze na de succesvolle beëindiging van het overleg in Den Haag met de federalisten zo duidelijk voor- ons scheen te liggen... „Met de aanvaarding van' de verklarin gen van dr. Van Royen en Moh. Rum d.d 7 Mei bepaalde de Nederlandse regering een nieuwe beleidslijn, welke voor mij consequenties meebracht, welke ik ge meend heb te moeten aanvaarden". „Ik hoop van ganser harte, dat u als mijn opvolger er in moogt slagen op korte termijn tot oplossing te geraken van het probleem, hetwelk thans reeds zo jarenlang de wederopbouw van dit land in de weg staat. Moge het u gege ven zijn de vorming van de vrije en on afhankelijke Ver Staten van Indonesië op basis van vrijwillige samenwerking met Nederland verwezenlijkt te zien. De V. S. I., welke naar het woord van de grondwet zullen worden opgebouwd uit onderling gelijkwaardige deelstaten en waarin in de opbouw van de deelge bieden zelf het beschikkingsrecht der Indonesische volkeren volledig tot uit drukking komt. Een zelfbeschikkings recht, dat niet teruggebracht is tot een zinledige phrase, doch dat onbelemmerd wordt Uitgeoefend naar democratische beginselen door de bevolking, welke zich vrij weet van angst en terreur". Terugblikkend zag dr. Beel, ondanks alle tegenslagen, een opgaande lijn. De wederopbouw op staatkundig, cultureel, economisch en financieel gebied is voort gezet. Dr. Beel roemde de werkkracht, ijver, opofferingsgezindheid en toewij ding van hoog tot laag en herdacht ten slotte eerbiedig allen, die bij het streven naar herstel van recht en orde hun le ven offerden en besloot met de heer Lovink succes toe te wensen. 's Heren J_lovink,s intree-rede De nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon sprak na de officiële over dracht een rede uit, waarin hij o.a. zeide, dat de naaste toekomst besloten ligt in ae betekenis van het >grote ambt, dat juist werd overgedragen. „Het is tegelij kertijd het einde van het oude bestel en het begin van het nieuwe. Daarom moet gij in mij ook zien de bijzondere afgezant van Nederland, die in handen van H. M. de Koningin de eed heeft afgelegd naar vermogen te zullen me dewerken aan de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde in Indonesië en van de V. S. I. Daarna zal deze functie ge heel van karakter veranderen. Dan is er voor Nederland geen taak meer van be stuurlijke aard in Indonesië". De K. L. M.-Constellation „Batavia" dje Zondag 29 Mei j.l. van Schiphol ver trok voor de openingsvlucht van de nieu we transatlantische K. L. M.-lijn naar Curasao via Montreal en Havana, word* in de loop van heden, Donderdag 2 Juni. weer op Schiphol verwacht. Aan boord van de „Batavia" bevinden zich, behalve Prins Bernhard en de ove rige gasten, die deze eerste vlucht naa' Canada meemaakten, ook de Canadese generaal Morton en echtgenote, de wet houder van Montreal, de heer Asseiin die een geschenk van de burgemeester van Montreal voor de burgemeester van Amsterdam meebrengt. Bovendien zal een zestal vooraanstaande Cubanen als gast van de K. L. M. meekomen. Het toestel kwam even voor tien uur op Schiphol binnen. Bij de algempne spaarbanken beliep het bedrag van de inleg over de maand April 1949 ƒ27.023.956 (34.442.763) en dat van de terugbetaling ƒ29.641.563 131.776.836) zodat er een overschot was van terugbetalingen ten bedrage van ƒ2.617.607 (v. m. spaaroverschot van ƒ2.665.927). In. de maanden Januari t/m April be droeg de inleg' 133 984.550 en de terug betaling 117.120.996 gevende een spaar overschot van 16.863.554. Bij de banksaldi beliep de inleg in April 2.036.555 en de terugbetaling ƒ2.293.599. Over de eerste vier maanden van dit jaar beliepen inleg en terug betaling bij de bankspaar-banken resp. 10.576-363 en ƒ9.114.788. 28. „1/vv bril staat nog steeds op uw neus", liohtte Frederik de verstrooide tandarts in. „Ik wilde, dat U een beetje meer haast maakte met Uw verhaal. Dus U weet niet waar die zeven heren naar toe zijn?" „Nee", zei de tandarts. ,-Dat is te zeg gen: het is niet moeilijk na te gaan." Hij lachte slim over zijn hrilleglazen heen naar Frederik. „Weet U, mijnheer Frederik", ging hij verder. „Wij tand artsen kunnen ook niet van de wind le ven". Frederik gaf hierop Seen antwoord, hij verwachtte weer een of andere rare wending in het gesprek en bepaalde zich tot afwachten. Het mannetje probeerde nogmaals, te vergeefs. Frederiks belangstelling te wek ken met een slimme glimlach en ver volgde toen zijn verhaal: „Tandartsen over de gehele wereld verspreid, heb ben met elkaar afgesproken, dat zij. tel kens als zij een kies of tand behandelen, stiekum in een andere kies een gaatje zullen boren. Na een poosje krijgt de pa tiënt dan weer opnieuw kiespijn en is op deze wijze wel gedwongen nogmaals naar de tandarts te gaan. Op die manier houden we we»;, mijnheer Frederik". Frederik herinnerde zich met ontstel te-nis zijn verschillende bezoeken aan een tandarts en hij besloot op dit moment geen enkel lid van het gilde meer te vertrouwen. „Juist, inderdaad", ging de tandarts voort, na eens vertrouwelijk tegen Fre derik geknipoogd te hebben. „Houd er echter rekening mee, dat dit beroeps geheim is. Nou goede middag dan maar!" Frederik verzocht zijn gast nog even te blijven om hem nog een paar inlich tingen te geven. „Hoe kunt U nagaan waar die zeven heren zijn?" vroeg hij verbaasd. De tandarts legde zijn bril op het bu reau van Frederik en deze haastte zich dit instrument weer vast op de nefts van zijn verstrooide bezoeker te plaatsen „Ohehjuist. Dank U wel" dankte de tandarts en toen stelde hij Frederik op de hoogte van zijn plan. Het was een jeer geraffineerd plan. Wederom mooi weer, wederom een zeer vlotte afwerking van het omvangrijke programma, waarin nu ook de dubbel spelen opgenomen werden. In de beide enkelspelen werd de tweede ronde ge heel afgespeeld, zodater in elk nog zes tien spelers over zijn. In het heren-enkelspel is het aantal Nederlandse spelers niet groot: 3 van de 16. Van Swol was reeds zo ver. Bij hem voegden zich Wilto-n en Beernink. De laatste zorgde in een „nationale" partij voor de grote verrassing. Hij sloeg Van Meegeren met 36 86 63. Van Mee geren speelde zonder de controle die zijn baselin-e-spel zo gevaarlijk kan doen. Zijn aanvalsslagen faalden. Maar toch slaagde hij er in de eerste set te nemen 6—3 en via 4—2 op 54 te komen. Zon der matchpoint werd het 5-5. Beernink speelde secuur, met goede realisering van versnelde vaart. Hij verloor met enige déveine zijn service, doch sloeg Van Meegeren met uitstekende returns. En herhaalde dit na 7—6. Dit bleek het keerpunt'. Van Meegeren speelde zonder overtuiging verder en verloor via 03 1—-A de set met 36. Zodat de verwachte strfjd tussen Van Meegeren en de heel kleine Philippijn Ampon, die zo ver dienstelijk van de Tsjech Matous won, achterwege zal blijven. Wilton speelde een puike party tegen de ex-Engelse jeugdkampioen Roberts. Zijn forehand was weer zijn sterkste wa pen. Hij komt. nu tegen de Amerikaan Gonzales, die in de ochtenduren een ver rassing gaf, juister een teleurstelling, door het verlies van de eerste set tegen de taaie Belg Devroe. En de grote Gonzales bleef zonder grootheid. Hij was zelfs met de bekende Amerikaanse nonchalance, matig tegen de Belg Devroe, bekend om zijn taai vol houden. Hij miste meer dan nodig was en verloor prompt de eerste set. Doch hij wist al dat hq meer kon geven, speeide ih de tweede geleidelijk sneller, spreid de zijn slagen iets meer, zo, dat zelfs de hollende Devroe ze niet goed terug kon spelen en won 36 62 6—1. Ameri kaans flegma, zonder grote inspanning. En voor 't overige liep alles gladjes. Linck speelde wederom goed, maar vond toch in de secure Chileen Balbiers zijn meerdere 86 64. De jonge Van Dalsum deed goed werk tegen de Zuid-Afrikgan Cockburn 46 57, Wilton komt nu te gen Gonzales, Van Swol tegen Puncec en H. Beernink tegen Ampon. Van de vijftien dames die de derde ronde, van he-t dames-enkelspel bereikten (mej. Curry, Engeland, kwam nog niet aan beurt) zijn er zes Nederlandsen. Daarvan was de overwinning van mej. Rollin Couquerque op de kampioene van Israël wel de meest interessante. Het was drive tegen variatie de Neder landse dorpshots fnuikten het Palestijn se spel 6—4 7—5. Mej. Marcelhn had heel wat moeite om mevr. Raaymakers met drives te troeven. Mej. Hoahmg had wonderlijk snelle slagen voor zulk een klein speelstertje. Met 64 6—2 sloeg ze de goed spelende mevr. v. Berkel. Van de dubbelspelen, die in overvloed loskwamen, noteren we de zege van Van Swol en Rinkel op de Chileense Davis Cup dubbel Balbiers en Taverne 7-5 8-o zonder groot spel. En mej- Hermsen- incx verloren met 7-9 7-5 6-7 na een voor- 31) Ongelukken herhaalde Katie. Ja, natuurlijk. Dat geval met die watervleugels vorige zomer was ook heel opmerkelijk. Ik zou wel eens willen weten, aan hoeveel ongelukken miss Weinbert onbewust is ontsnapt. En als u gisterenavond dat vergif had ingeno mentja.... dan zoudt u het zelf hebben gedaan. Uit angst, omdat u ver dacht werd of zoEn nu nog een paar vragen, miss Warren, vervolgde hij, zo gewoon, als of hij niet zojuist een af schuwelijke veronderstelling had geuit. Hebt u onderweg na het concert nog iemand anders van uw bekenden gezien, behalve Duchane en de portier Neen.... ik weet het niet. Ik.... Katie wist van verwarring niets verder. Ik geloof ook. dat u het niet weet.... Wel, zie Steven Fetrie voor me te vinden, miss Warren, voegde hij er luchtig aan toe. En wat ik zeggen wou. het huis wordt de hete dag be waakt. Het zal het beste zijn, als nie mand een poging doet. snappen. Goede morgen, om te ont- miss Warren was hij. Katie ging zitten en trachtte erover na te denken, wat hij had gezegd en welke conclusies zij daar- uit zou kunnen trekken. Maar ze vond mets. Ze stond alleen voor vragen, waar op ze geen antwoord wist Jenks, die kwam zeggen, dat de lunch gereed was, wekte haar uit haar over peinzingen. Gelukkig deed aan tafel niemand een poging om een gesprek te beginnen Chris en Paul waren beiden aan tafel, zwijgend en stuurs voor zich uitkijkend] Fanny was er ook en deed niets anders dan gretig eten, zonder iets te zeggen. Clarence hield zich niet zo goed als zij. maar toonde duidelijk zijn onrust. Hij schrok bij elk woord, dat er werd gespro ken at weinig en scheen kich de ge woonte, om telkens over zijn schouder te kijken, te hebben aangewend Ondanks het afschuwelijke geval met de capsules, was Katie toch niet bang om te eten. Haar gezonde verstand deed haar niets anders eten. dan wat de anderen aten. maar echt angstig voelde zij zich toch niet. Het wordt weer donker, zei Fanny opeens, er komt weer mist opzetten. Jenks. wil je het light even aandraaien? Het zou me niets verwonderen, zei ze plotseling, als we hoorden, dat ook Steven vermoord was. Het licht gloeide plotseling aan en het glas water van Qlarence vloog omver, onder gerinkel van glas en geplens van water. HOOFDSTUK XIV De mist kwam weer opzetten. Hij was dicht en donker, kwam zwijgend aan gerold over het meer, kroop door het park en verhulde de diepe insnijding van het ravijn. Tegen vieren waren de de laatste politiemannen vertrokken. Een hele schaar verslaggevers was door Chris afgewerkt. Katie liep rusteloos, als een geest zo bleek, van de ene kamer naar de andere. Eindelijk ging ze in de salon voor het venster staan. Een politieagent doemde uit de mist op, kwam langs het venster en verdween weer in de mist. Het was donker, koud en stil. Té stil. Waar za ten ze toch allemaal Katie snoofergens moest iets branden. Plet was een zwakke, scherpe, nauwelijks merkbare lucht. Het was geen sigarettenrook. Het was geen eten, dat in de keuken aanbrandde. Het was geen papier, steenkool of hout Het was geen luchtje van gewone brandstof. Katie snoof weer verwonderd. Misschien dat er in de salon een vuurtje in de open haard werd aangelegd. Er was daar een vuurtje, of beter ge zegd, het was daar geweest. En de scherpe, zure, walgelijke lucht hing daar sterker dan ergens anders. Katie bukte zich over- het hoopje as, die nog warm was. Die scheen haastig bijeen te zijn geschraapt. Maar ze kon zich toch niet voorstellen, waar die vreemde lucht v«s- daan kwam. Het rook alsze aarzel de. Ja, al» verbrand touwwerk. Kon dat het zijn De Angorakat, die onder de tafel had gezeten, holde plotseling het vertrek uit met groenflitsende ogen en wuivende, grijsblauwe staart. Waardoor was die kat opeens zo geschrokken Katie draaide zich blindelings om. In de gang pakte ze een shawl. Ze trok bruusk de voordeur open, liep bijna vlak langs de politieagent en rende over het grintpad naar het park. Maar van daag was het park niet opwekkender dan het huis. Het leek wel, of de mist van een misdadige dreiging was vervuld en die aan het huis en zijn omgeving meedeelde. En toch was er geen reden om bang te zijn, met politiebewaking in en om het huis. Ze verliet het pad en stak de hoofdweg over, even bene den de brug. Ja, het deed toch wel goed. eens uit het huis weg te zijn. Maar het was in het park toch niet veel beter De mist verdoezelde de omtrekken van de struiken en deed ze soms op mensen gedaanten lijken. Net of. Opeens kwam Katie tot het besef, dat de nevelgestalte, waarnaar zij stond te kijken, geen struik was, maar een man. Een man. wiens gestalte haar in die mist zelfs bekend voorkwam Katie tuurde door de nevel heen en de man werd duidelijker van omtrek en werd. Steven. Hij zag haar nu ook en zij be gonnen zwijgend langs de helling van het ravijn omlaag te klauteren. Kalm aaa, Katie, fluisterde hij drin- Ik gend: Ja.... laat je nu maar gaan "yiieTzichteva'nde tak, gleed omlaag tufsen natte, druipende takken en kwam in zijn armen terecht. Stevi0, warm en veilig Ze kon zich met herinneren zich ooit zo veilig gevoeld te hebben. Hij hield haar op armlengte van zich af en keek ha3i' nan- Ze kon in de vreug de van het weerzien geen woord uitbren gen Steven was hier veilig en wel, stevig en gezond. Steven lachte tegen haar Ste ven hield haar m zijn armen, na zoveel ellende, angst en eenzaamheid. Vreemd toch, dat J?aar °§en zo wazig werden, 20 gelu*kig voelde! Hij omhelsde haar en trok haar hoofdje 'vghnnZ^Vh 6r: Katie' liefste.... een zufht Z° V3n je" Zei Mj m6t ®®n, P°,°sie hief hij haar hoofd om- keek haar diep in de ogen. Een °ot ontsnapte zijn borst. We moeten nodig eens praten, bracht u1J,er nykkelend uit: Wat voer je hier puiten eigenlijk uit? Hoe staan de zaken ln huis? Steven! Steven! Waar ben je toch geweest? Ik heb me schuil gehouden, zei hij ronduit. Waarom? Omdat ik geen zin heb gearresteerd te worden. Katie, wat is er toch in huis te doen? Wat heeft die moord op Schmidt met het hele geval te ma-ken? Wie iieeft het gedaan? (Wordt vervolgd) sprong van 41 in de derde set, twee matchpoints en twee jammerlijke missers. Heren-enkelspel, tweede ronde: Gonza les sl. Devroe (B.) 36 62 61; Wil ton sl. Roberts (Eng.) 64 64; Puncec (Eg.) sl. Levy (Z.-A.) 62 62; M. Del Bello (I.) sl. Rinkel 61 75; Harper (Austr.) sl. Taverne (Ch.) 62 60; Fan nin (Z.-A.) sl. Lim 62 61; Remy (Fr.) sl. Shafei (Eg.) 36 62 63; Sturgess sl. Holst 60 63; Peten sl. Knotten belt 61 61; Balbiers (Ch.) sl. Linck 86 64; R. del Bello sl. Shaff (Fr.) 63 61; Cockburn (Z.-A.) sl. v. Dal sum 64 75; Lewis (Eng.) sl. Sanglier (Fr.) 36 61 62; Ampon (Phil.) sl. Matous (Tsj.) 6—4 62; H. Beernink sl. v. Meegeren 36 86 63. Dames-enkelspel tweede ronde; mej. Manfredi (It. sl. mevr. v. Haeren 6—0 61; mevr. Koopmans sl. mej. Hutte 61 62; mevr. Roos sl. mej. Broers 62 60; mej. Rihbany (Am.) sl. mevr. Hoyer 61 60; mej. McGuire (Am.) sl. mej. v. Dalsum 62 6—1; mej. Marcellin (Fr.) sJ. mevr. Raaymakers 57 61 6—2; mevr. Blaisse sl. mevr. Marinkelle 6 6—1; mevr. Bossi (It.) sl. mevr. Vlielan- der Hein 60 63; mevr. Schmier sl. mevr. v. Haagen 61 61; mej. Tuckey (Eng.) sl. mevr. Koch-Jolles 60 64; mej. Hermsen w. o. mej. Hoahing (Eng.) sl. mevr. v. Berkel 62 64; mej. Boyer (Am.) sl. mevr. de Bruyn Kops 63 62; mej. Scraubeova (Tsj.) sl. mevr. Kocn- Ernst 62 63; mej. Rollin Couquerque sl. mej. Kornfeld 6—4 65 Gemengd dubbelspel, tweede ronde; mevr. Hoyer—Taverne sl. mej. Eggers- manKrijt 16 75 62; mevr. Schmier —Colin sl. mej. KornfeldWilton 3—6 63 75; mevr. v. BerkelWiegers sl. mevr. Van HaerenSanglier 61 16 61; mej. McGuirePuncec sl. mej. HermsenLinck 97 57 75; mej. RihbanyFannin sl. mej. KiekDehnert 62 61; mevr. ValisseRemy sl. mej. BoyerBjerre 61 46 75. Herendubbelspel: Van Swol—Rinkel sl. BalbiersTaverne 75 86; Harper en Puncec sl. Holst en Wiegers 62 60. Tönjes en Van Dalsum sl. Debroe en Shaff 3—6 6—4 6—3. Feijenoord, dat weer de steun had van Brandes,- had al gauw de leiding, toen Linssen van verre een hard schot inzond, dat de doelman van Neptunus wel stopte, maar niet klemvast had, waardoor de bal achter de lijn rolde. Geleidelijk aan groei-de het rood-witte overwicht, maar herhaaldelijk liep de voorhoede in„de bui- tenspelval. De aanvallen van Neptunus hielden weinig gevaar in en toen van Hoek na ruim een kwartier een goed door v. d. Korput aangegeven bal zuiver inkopte was het pleit feitelijk al be slecht, daar Neptunus' aanvalslinie wei nig verder kwam dan de rood-witte de fensie. Zo schoot Kok eenmaal hoog over toen hij de verdediging reeds was ge passeerd. Beter deed Brandes het even later toen hij de bal voor de derde maal langs Zondervan kopte. Na de rust werd Feijenoord lange tijd in de verdediging gedrongen, maar ge vaarlek kon Neptunus ook nu niet wor- den. Het meeste gevaar kwam ook nu van ïjenoords kant, waar v. Kilsdonk enige malen zijn harde schot juist over of aast zag gaan. Dapper hield Neptunus V°I, en tenslotte werd dit beloond door een fraai doelpunt van v. d. Hoeven, die alleen de verdediging voorbij ging. Zo kwam het einde met 31 voor Feijenoord, dat daardoor op Tweede Pinksterdag t.e Helmond Helmondia voor de halve eind strijd zal ontmoeten. VOETBAL: Om het kampioenschap van Nederland: S.V.V.—Heerenveen (Zater dag 7 uur Feijenoord-terrein);. Noad— B.V.V. (Zaterdag 5 uur); - A.G.O.V.V.— Noad (Maandag); halve eindstrijd K.N.V. B.-beker: EmmaQuick (N.); Helmondia Feijenoord. CRICKET: Zondag; H.C.C. II—H.C.C. I; Maandag: A.C.C.H.C.C. II; H.C.C. I H.B.S.; H.D.V.S. Excelsior; Kampong V.RA.; Quick (N.)— Sparta. Rood én Wit —Haarlem; V.V.V.V.O.C. De 10e étappe van de .ronde van Italië. UdineBassano, 145 KM., is gewonnen door Corrien in 3 uur 45 min. 41 sec. Tweede werd Doni op 1 min. 14 sec., der de Fornara (z.t.) en vierde Leoni op 2 min. 5 sec. Voor de hoofdgroep werd dezelfde tijd genoteerd als voor Leoni. Na deze étappe ziet het alg. klasse ment er als volgt uit: 1 Leoni 68.40.51, 2 Fazio 68.45.34, 3 Ronconi 68.45.35, 4 Biaigioni 68.46.3C. 5 Schaer (Zwit.) 68.47.4. 10 Coppi 68.50.32 12 Bartali 68.51.32.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2