Grote vier vergaderen geheim Acheson doet nieuwe voorstellen Over 14 dagen volop aardbeien Spoorwegstaking in Berlijn wordt voortgezet Amsterdam werd geteisterd door enorme brand Aantal 17e eeuwse pakhuizen in de as gelegd Geen kadaverdiscipline in het Nederlandse leger rsr.ssr^sssnsrs. Weerbericht REIZEN met een „tintje" Op de IRIBUNE Belasting van bedrijfsleven 's Pausen naamdag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vrolijk kwartiertje Prijzen sullen best meevallen 97 pCt stemde voor WÊKKÊÊÈÊm Vuur eist ook een mensenleven Dr. Beel op weg naar Nederland Meisje met pistoolschot gedood Nederlandse Bacon naar Engeland Zeg het met zeep Chinese diplomaten naar Parijs 71ste JAARGANG VRIJDAG 3 JUNI 1949 No. 20943 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De zitting in het rose paleis duurde maar zeer kort: anderhalf uur, een record in dit opzicht. Men is er vrij zakelijk geweest, hetgeen enige momenten van vrolijkheid niet uitsloot. Nadat dit anderhalf uur geduurd had, werd het consult weer verdaagd: Visjinsky moet namelijk weer bestuderen wat hij te horen kreeg. Dat was ditmaal een voorstel van Acheson tot regeling van de Berlijnse kwestie. De Vier zouden vandaag in geheime zitting bijeen komen. Russische nota door "Westelijken verworpen PRIJS KRENTENBROOD VRIJ Keizer Haile Selassie, die dezer dagen nog weer eens in het middel punt der belangstelling stond, van wege geruchten omtrent een op stand in Ethiopië, houdt kennelijk het hoofd koel en zet hier een olie' boor in werking in de Ogada woestijn, waar men grote petro itum-verwachtingen koestert. PJS Nu de Nederlandse troepen Djogja weer gaan verlaten, wil een groot gedeelte van de bevolking deze stad verlaten. Op de foto boven staat men in queue voor het eva cuatie-bureau. Op de foto hiernaast nemen Nederlandse soldaten op het militaire kerkhof afscheid van hun in de strijd om Djogja gevallen makkers. BIJ EEN JUBILEUM-NUMMER Een enorme brand, een der grpotste, welke de hoofdstad sedert de bevrijding heeft gekend, heeft vannacht Amsterdam geteisterd. De brand brak door nog volkomen onbekende oorzaak om 1.15 uur uit in de drie pakhuizen „De drie Koorendragers" aan de Oude Schans en heeft niet alleen deze gebouwen in de as gelegd, doch ook een mensenleven geëist. Een der 75 brandweerlieden, die met groot materiaal een verbeten strijd tegen het vuur heb ben gevoerd, raakte bij het blussingswerk n.l. zodanig gewond, dat hij is overleden. DIENSTWEIGERING gjj PLATBRANDEN VAN KAMPON De heren Drees, ministers-president De feiten SERGEANT DOODGE SCHOTEN Vrouw en kinderen waren op weg naar Indonesië Binnenkort herziening te verwachten Zeer binnenkort zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend tot herziening van de belasting van het bedrijfsleven. Daarbij zal herwaardering van alle activa in een bedrijf tot een factor van 200 procent worden mogelijk gemaakt, hetgeen honderd procent meer is dan de waarde, waarvan de fiscus thans uitgaat. VEEL BEWOLKING Grote leveringen in vier jaren Verkiezingsstunt der V.V.D. Britse minister van defensio naar Hongkong DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >JDVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Visjinsky heeft dat goedgevonden, na dat hem studie-tijd was gegeven, om Acheson's voorstellen te overpeinzen. Het bepalen van die geheime zitting leverde nog een kort debat op over de zittingstjjd zelf, want ook bij de Vier is er niemand, die zich wijs probeert te maken, dat de conferentie opschiet. Ochtend- en nacht zittingen werden daarom voorgesteld en toen Visjinsky het verwijt tot Acheson richtte, dat juist een Amerikaans lid in een der nachtzittingen van de Berlijnse contróleraad was weggelopen, kreeg hij van Acheson te horen. „Als wij nacht* zittingen gaan houden, doe ik net als die generaal te Berlijn Bevin zeide: „Laten wij 's middags vroeger beginnen Visjipsky: „Als ik dan maar uitgeslapen ben". Bevin: „Het spijt me, dat het zoeken naar citaten en zegswijzen onze collega verhindert te slapen". Visjinsky: „Ik slaap tenminste niet tij dens de zittingen". Bevin: „Ze zijn anders dikwijls zeer slaapwekkend". De heren waren dus vrolijk, hetgeen Visjinsky niet belette, nog weer eens een lange rede af te steken over de stem ming met unanimiteit, waarschijnlijk om zijn collega's in slaap te wiegen. Wat nu de voorstellen van Acheson be tref!, zij beogen vrije verkiezingen voor de samenstelling van een enkele gemeen teraad voor geheel Berlijn, benevens het weer in het leven roepen van de contröle- raad, maar met belangrijke reserves. Uit gemaakt zal moeten worden, of al of niet in sommige gevallen unanimiteit van stemmen geëist mag worden. Visjinsky heeft gisteren een argument gebruikt, dat de overigen een ogenblik heeft wakker gehouden. In Wenen, zetde hij heeft de regel van de unanimiteit nooit moeilijkheden opgeleverd. Of hij met dit argument succes zal hebben 19 twijfelachtig, daar vergelijk geen gelijk Is en de overigen wel overtuigd zullen zijn, dat Moskou in Weenen niet hetzelfde belang stelt als in Berlijn. Wat Wenen betreft, de deskundigen hebben In hun rapporten feitelijk slechts een historisch overzicht van de stand van het Oostenrijkse vraagstuk gegeven, maar zijn niet tot bepaalde voorstellen gekomen. Wat de mogelijkheid van op lossing aangaat, is de zaak er wel an ders voor komen te staan, nu de houding van Amerika veranderd is, vooral t.a.v. de Russische vordering van een oorlogs schade van 150 millioen. Men was ëe~ komen tot 100 millioen, maar Amerika is nu geneigd, op 2 millioen na, aan de Russische eis toe te geven. Met de J°e" goslavische vordering t.a.v. de grenswij ziging is men niet veel verder gekomen. In de omgeving van de conferentie is men intussen overtuigd, dat het Oosten rijkse vraagstuk deze keer zeker niet ter sprake zal komen, anders dan om te besluiten het in de zomeT of waarschijn lijker nog in het najaar af te doen. Tenslotte nogmaals het Berlijnse voor stel van Acheson; het is vervat in de volgende vijf punten: 1 De vier geallieerde commandanten van Berlijn zullen voorbereidingen tref fen voor het houden van vrije verkie zingen in geheel Berlijn. 2. Het gemeentebestuur van Berlijn, dat op grond van de uitslagen van deze nieuwe verkiezingen zal worden samen gesteld, zal een voorlopig karakter dragen. 3. De nieuw te verkiezen Berlijnse ge meenteraad zal worden gemachtigd, een permanente bestuurswetgeving voor Groot-Berlijn op te stellen. 4. Tegelijkertijd met de instelling van een voorlopig gemeentebestuur zal de geallieerde kommandatura worden ge wijzigd en in overeenstemming gebracht met de beginselen voor haar functione ring, waarover de vier ministers tijdens hun huidige zitting overeenstemming bereiken. 5. De bezettiiigskosten zullen tot een minimum worden teruggebracht. aan de industrie leveren, de rest kan hij tegen hogere prijs via de veiling aan de particuliere consumptie kwijt, d.w.z. in dien er vraag naar is van die zijde. Zakt de prijs bij te groot aanbod, dan blijft de industrie toch altijd koper voor regerings prijs. Hierdoor blijven de kwekers tegen stroppen gedekt. Gisteren zijn we eens een kijkje gaan nemen in Het bekende aardbeiencentrum Beverwijk, even ten Noofrden van het Noordzeekanaal, om eens te horen of er al een kans zou zijn op aardbeien met Pinksteren. Drie jaar geleden was het op Pinksteren volop „seizoen", doch ditmaal zullen we nog veertien dagen geduld moeten hebben. De uitgestrekte velden der grote ex portkwekers staan er echter prima bij. Men heeft vrij algemeen de raad der grote conservenfabrieken gevolgd, om bij voorkeur Amazones te telen, de beste, zoetste en voor de jamfabricage en pulp- bereiding meest geschikte soort. Toch zijn er reeds enkele „bakjes" aan de veiling geweest van de soorten Anna Paulowna en Madame Mathot, die echter minder zoet zijn en slechter „kleurhoudend", wat vooral voor de industrie 'n belangrijke vereiste is! Van de Amazones worden de „Jucunda's" het meest gewaardeerd en het liefst verhandeld, ook voor export naar Engeland. f De prijsregeling is van overheidswege ook dit jaar weer vastgesteld op een minimumbasis van 60 ets. per kilo met dop en 80 ets. per kilo zonder dop, voor welke prijzen de fabrieken aan de veiling de aardbeien kopen. Elke tuinder moet minstens veertig procent van zijn op brengst volgens overheidsvoorschrift af leveren aan de fabrieken ter veiligstel- in™ °'a' van de jamfabricage Van elke 1000 sloffen moet hij er omstreeks 400 De West-Berliinse spoorwegarbeiders hebben gisteren een referendum ge houden over de vraag, of zy de voor waarden van de onder sovjet-controle staande spoorwegdirectie zuilen aan vaarden. Met een overweldigende meer derheid werd besloten, de staking voort te zetten. De officiële uitslagen luiden: ingeschre ven stakers 14.753; uitgebrachte stenimen 13.965; geldige stemmen 13 875- vóór voortzetting staking 13.477, d. i. ruim 37 pet. van hst totaal aantal stakers. Het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn heeft gisteren geweigerd een sovjet-Russische eis in te willigen, welke inhield dat de West-Berlijnse politie uit de spoorwegstations in West-Beriyn moest worden teruggetrokken. De plaatsvervangende Russische mili taire gouverneur van Duitsland, Dratvm, liet deze eis vergezeld gaan van een groot aantal beschuldigingen aan het adres van de westelijke bezettingsautori teiten. Hij beschuldigde er het Ameri kaanse militaire personeel o.m. van, „zich rechtstreeks in de wanordelijkheden te mengen". De Iqrief van Dratvin werd direct be- -17°^ AJJe Russisehe beschuldigingen Wde" Va" de hand gewezen en aan treHaan l f een beroep op Dratvin gedaan om de spoorwegdirectie opdrach* te geven, nieuwe onderhandelingen te openen met de West-Berlijnse spoorweg arbeiders. Ook de Britse en Franse plvv mili taire gouverneurs van Berlijn hebben gelijkluidende brieven van Dratvin ont vangen, waarop antwoorden zijn gestuurd die evenals het Amerikaans afwijzend waren. Blijkens een publicatie in de Staatscou rant van 2 Juni 1949 heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de prijzenbeschikking krenten brood 1948 ingetrokken, zodat krenten brood niet langer aan prijsbepalingen is gebonden. Maar geen aardbeien op 'n koopje Maar daaruit volgt ook weer voor de particuliere consument, dat moeder de vrouw er niet op moet rekenen, dat zij in de winkel de aardbeien voor een „habbekrats" zal kunnen krijgen. De algemene mening onder de tuinders is wel, dat met de goede oogst, die kan worden verwacht t.a.v. de Amazones, de meest gewilde soort, de prijs kan schommelen dit jaar tussen maximum 4.50 en minimum een rijksdaalder per slof van twee kilo. Dit hangt geheel af van de weersomstandigheden, waarvan de grotere of minder belangrijke aan voer in sterke mate afhankelijk blijft. De vroege soort der Madame Mathot heeft van de nachtvorsten, die ongeveer tien dagen in April hebben geheerst, nogal geleden, ongeveer de helft der bloesems is bevroren, anders zouden er met Pinksteren ongetwijfeld van deze soort reeds aardbeien van de koude grond te koop zijn geweest. Wat thans in de winkels ligt en op de veiling wordt aan gevoerd, is overheersend kasgoed. De tuinders verwachten de eerste „Ama zones" van de koude grond omstreeks 18 Juni ter veiling te kunnen aanbieden, indien het weer zonnig blijft en er af en toe een flink ,,donderbuitje" over „De Wijk" zal koersen. Nu geen hete dagen Hete dagen kan men in de Wijk thans niet gebruiken, dan blijven de aardbeien klein van stuk. Het moet ,,luw weer" zijn met af en toe een flinke regenbui! Kwekers, die we spraken, keken be denkelijk, toen ze hoorden van een rijks daalder per slof! Neen, neen, dat zal wel duurder worden, tussen drie en drie en een halve gulden, want.... de arbeids lonen zijn zeer hoog en plukkers zijn erg moeilijk te krijgen! Het blijft in hoofdzaak vrouwen- en kinderwerk, om dat de groot-industrie in Velsen bij min der werkuren lonen kan betalen, waar de tuinders nu eenmaal niet tegepop kunnen. Maar dat alles neemt niet weg. dat de oogst behoorlijk en de aanvoer flink belooft te worden, zodat Nederland (ook uit de andere aardbeiencentra in ons land) wel aan zijn trek zal komen dit jaar, waarnaast er nog een behoorlijk contingent voor Engeland kan worden gereserveérd.indien men dit daar tenminste hebben wil! ■■v- -s Dezer dagen bladerden wij in het jubileumnummer, dat 'n bloeiende sport vereniging in een klein stadje had uit gegeven bij haar dertigjarig jubileum. Wij doen dat graag: bladeren in de his torie. Niet zozeer omdat het lief en leed in de loop der decennia van alle moge lijke grote en kleine verenigingen ons zo bijzonder interesseert, maar omdat door alle bladzijden van al die jubileum-boeken steeds weer zo duidelijk naar voren komt de grote lijn waarlangs de sportbeweging in ons land zich heeft ontwikkeld. Vooral worden wij altijd getrokken door de memoires van de pioniers. En het is wel eens goed, om in onze moderne spor tieve tijd weer eens zwart op wit te zien. hoe het vroeger was. Houwdegens van kerels vechtend tegen bierkaaien van on wil en onverstand. Gezonde, levenskrach tige en ontwakende jeugd worstelend om zich te bevrijden van de curatele, waar aan men haar had onderworpen. Verlie zen, opstaan en weer vechten. En weer vallen, maar ook weer opnieuw vechten. En winnen op de duur! In die memoires van de pioniers tref fen ons steeds weer die rondborstig en openhartig opgehaalde voorvallen en bot singen van toen.' Geschiedenissen, frank en vrij herhaald, maar waar de journa listiek van vandaag zich alleen maar af zijdig van mag houden. Toch is het niet om flink te schijnen of ter bladvulling, dat die oude pioniers al deze histories weer vertellen. Maar ter lering en ter waarschuwing. Want het gevecht laait soms weer op. Wij zouden ook wel in die jubileum^ nummers een wens willen neerschrijven. En dat zou dan ongeveer als volgt zijn: „Jullie, oude pioniers, dacht dat je het moeilijk had. Maar jullie hadden nog de vrijheid om houwdegens te zijn; de be moeienissen, waartegen jullie vochten, waren minder geperfectionneerd. Soms zouden wij wensen, dat het nu nóg was als in jullie tijd". SUPPORTER De brand, die gepaard ging met een geweldige vuurgloed en verstikkende rookwolken, was in alle delen van de stad duidelijk zichtbaar. Precies om 3.43 uur kon de commandant van de Amster damse brandweer melden „Wij zijn de brand meester" en vervaagde de rossige vuurgloed in het licht van de aanbreken de dag. Omstreeks 1.15 uur werd de brand ont dekt. De pakhuisruimten, lie onderver huurd zijn aan verschillende bedrijven en waar o.a. meubels, huiden en lompen waren opgeslagen, stonden in een mini mum van tijd in lichte laaie. Hoewel spoedig al het beschikbare brandweer- materiaal ter plaatse was geconcentreerd, breidde-het vuur zich „nel uit, ten dele als gevolg van het feit, dat de brandweer lieden zich in een zeer gebrekkige blus- singspositie bevonden. De gracht daar ter plaatse is zeer smal, terwijl ook de ach- door hevige explosies, waarvan de oor zaak nog niet bekend is. De stukjes kurk werden brandend in het rond geslin gerd en men vermoedt, dat zij de oorzaak zijn geweest van het feit, dat het vuur zich zo bliksemsnel heeft kunnen ver spreiden. Het nablussingswerk duurde nog de hele morgen door. Na de brand op het Prinseneiland is deze jongste brand een nieuwe zware slag voor het hoofdstedelijk bezit aan oude pakhuizen. Het driedelig pakhuis „De Kooren drager", welk complex verloren ging, en het pakhuis „De Grote Zwaan", dat zwaar werd beschadigd, zijn nX 17e eeuwse pakhuizen, welke behoorden tot de nooiste van Amsterdam. Omtrent de obrzaak van de brand was hedenochtend nog niet positiefs te mel den. Wel staat vast, dat gisteren enkele jongelui in de pakhuizen zijn geweest. en Van Maarseveen, minister van Over zeese Gebiedsdelen a.i hebben, ten vervolge op de beantwoording van vragen van de heren Van der Goes van Naters en Vorrink betreffende de ver oordeling van drie mariniers n vei - band met hun weigering tot het ge hoor geven aan het bevel tot p - branding van een kampong nog en f?e mededelingen gedaan. Zoals bekend werden de 6de Augustus 1947 door compagnie „L" van het 3de In fanteriebataljon der Mariniersbrigade in 't vak ten Zuiden van Malang de posten Kebonagung, Pakisadji en Kendalpajak bezet. Deze posten werden van Malang uit bevoorraad langs de weg Malang-Kebo- nagung-Pakisadji-Kendalpajak. De aanvoer van Pakisadji Kendalpajak werd echter zeer ernstig "ttemoeilijkt door beschietingen, terwijl bovendien een ge deelte van deze weg herhaaldelijk werd gemineerd. Niettegenstaande intensieve mijnencon- trole reed op lo Augustus 1947 een jeep op een mijn, waarbij onder meer een of ficier zwaar werd gewond. Bovendien reed die dag een truck op een mijn. Aan gezien alle gevonden sporen in vérband met het mijnenleggen leidden naar het kampongcomplex Sutodjajan. werd ge concludeerd, dat de mijnen werden aan gevoerd door genoemde kampong, van republikeins gebied ten Zuiden en Zuid- Oosten daarvan uit, welke conclusie door verkregen betrouwbare inlicntingen werd bevestigd. Aan de hand van deze gegevens en om eigen verliezen te beperken, achtte de compagniescommandant net tactisch noodzakelijk om het Noordelijk gedeelte van de kampong Sutodjajan te elimine ren. Geen represaille-maatregel Deze maatregel werd als militaire noodzaak beschouwd niet alleen door ge noemde commandant zelf, maar ook door nn p,elotonscommandant en de sergeant- ziéht nd"pelotonscommandant' wier in" riant ,Wordt gedeeld door de comman- hii ri» 7 Mariniersbrigade, de krijgsraad rechtshoTTn^/11 hel Ho°ë Militair Ge* de legercommn Snes,ë' terwy> ook door het onderhaltnt het 3pruim^n vao drie' Marinier, S£TïfK'in niet en later evenmin is gebleken, dat de kampong vijandelijke elementen herberg de. Zij meenden, dat een dergelijk op. treden onwettig was en in strijd met de orde en het recht, dat de Nederlandse troepen in Indonesië moeten brengen. De Zeekrijgsraad te Surabaja en het Hoog Militair Gerechtshof in Indonesië hebben de vorenbedoelde verweren niet als juist aanvaard. Ten aanzien van de gestelde vraag of de regel „Befehl 1st Befehl" in de Nederlandse rechtsstaat gelding jeeft. merken de ministers op, dat op de Ne derlandse militair niteraard in het al gemeen een strenge gehoorzaamheids plicht rost. Dit betekent met, dat naar Nederlands recht de regel: „Befehl 1st Befehl" zon gelden In die zin dat van bedoelde militair „kadaverdiscipllne zon worden gevorderd. Er kunnen zich omstandigheden voor doen, waaronder da ontvanger van eeu dienstbevel bij uitzopdering zijn meie werking aan de uitvoering daarvan mag en moet weigeren, wanneer dit bevel dui delijk in strijd met het Nederlands recht of het Volkenrecht is. Opgemerkt moet echter worden, dat bij twijfel de gehoor zaamheidsplicht primeert en dat de mi litair, die zonder voldoende grond zijn gehoorzaamheidkplicht op zijde schrnft, niet gevrijwaard is tegen een strafrech telijke veroordeling. De gratieverzoeken, waaromtrent in dertijd werd medegedeeld, dat zij in be handeling waren, zijn inmiddels inge willigd. Dr. Beel ls naar Nederland vertrokken per Constellation van de K.L.M.. Hem werd uitgeleide gedaan door een groot aantal belangstellenden, dat het restau rant van het vliegveld Kemajoran ge heel vulde, waaronder verschillende lei ders van deelstaten, dr Van Royen en leden van de Nederlandse delegatie, le den der voorlopige federale regering, leden van de commissie dèr Verenigde Naties, leden van het corps consulair, leden der Bijeenkomst Federaal Overleg, de adjudant van de heer Lovink en tal ven burgerlijke en militaire autoriteiten Een sergeant-oorlogsvrijwilliger, die be richt had gekregen, dat zijn vrouw en twee kinderen met de „Willem Ruys" zou den aankomeij, begaf zich, teneinde de laatste hand te leggen aan zijn nieuwe huis in Malang, Zondagochtend met een collega daarheen. In de buurt van de ge vangenis te Lokowaru sprong een achter band. De sergeant bleef bij de auto de audit houden. terwijl de vriend een nieuwe band ging halen. Toen de vriend terugkwam, was de sergeant doodgescho ten en bleek, dat twee brens uit de jeep waren ontvreemd. terzijde van de 30 meter diepe panden geen voldoende ruimte kent Aan de voorzijde lag het waterkanon de „Jan van der Heijden", aan de ach terzijde waren twee straatwaterkanons opgesteld, die alle grote hoeveelheden water in 't vuur stortten, .-en beeld van de moeilijkheden, waarmede de brand weer te kaïupen had, moge wel blijken uit het feit, dat een groot deel der 22 stralen door en over de omliggende pan den moesten worden gele De vlammen hadden, zo niet vrij sp-1, dan toch vol doende gelegenheid geweldige hoeveel heden vodden, leer en meubelen te ver zwelgen. Gevel stortte op brandmeester Om tien minuten voor half drie stortte met donder nd geweld een stuk van de linker voorgevel van een der pakhuizen op straat. Dit gebeurde zeer onverwachts en een der brandweerlieden, de brand meester De Boer, kon niet meer tijdig wegkomen. Hij werd getroffen door een stuk gevelsteen en kwam in het water terecht. Van alle kanten sprongen men sen in het water, brandweerlieden en burgers en zij slaagden er in de zeer zwaar gewonde en bewusteloos geraakte brandmeester op de wal te brengen. Hij werd onmiddellijk naar het Binnengast huis vervoerd, waar hij ongeveer ander half uur later is overleden. Dit ongeluk, waarbij drie redders ver wondingen opliepen, was mede aan leiding voor de G.G.D. zeer op zijn hoede te zijn. Met alle in de stad be schikbare ziekenauto's en extra-perso neel werd dan ook uitgerukt. De pakhuizen, welke de nummers 73. 75 en 77 dragen, zijn van zolder tot kel der uitgebrand. Van 73 en 75 zijn zelfs de topgevels verdwenen. Het pand 79. waarin gevestigd is de kampeertenten- en dekkieden-verhuurderij „Waterborg" heeft zeer grote waterschade gekregen, terwij] explosies van vaten terpentine de bovenverdieping hebben vernield en ook daar het vuur vrij spel hebben gege ven. In een der pakhuizen bevond zich een grote hoeveelheid cartonnon dozen met kleine ronde plaatjes kerk, welke wor den gebruikt in doj op flessen Toen de eerste brandweerlieden het gebouw binnendrongen werden zij ontvangen f De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewol king met nu en dan enige regen of motregen, voornamelijk in het Westen van het land, matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuide lijke wind Des nachts minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag Zaterdag 4 Juni; Zon op: 4.24 u., zon onder: 20.53 u.; maan op: 12.33 u.. maan onder 1.43 u. Gisteren. 2 Juni, feestdag van de H. Eugenius, vierde de H. Vader Zijn naam feest. De „Osservatore Romano", de vaak offiële tolk van het Vaticaan, wijdde een hoofdartikel aan dit feit, waarbij het blad herinnerde aan het vele en grootse werk dat de tegenwoordige Paus ten behoeve van de vrede heeft verricht, Zeld.en was een Paus 20 bemind en geëerd bij staats lieden zowel als gelovigen, als Paus Pius XII. verklaarde het blad. Talrijke diplomaten hebben zich gister morgen naar het Vaticaan begeven, om de H. Vader geluk te wensen. De Paus hield dit jaar voor het eerst op Zijn naamdag geen toespraak 'Van de „Circolo di San Pietro", de belangrijkste groep der Kath. Actie te Rome, ontving Zijne Heiligheid een om vangrijk bloemen- en fruitgeschenk. Gisterenavond te ongeveer half zeven is in liet park Sonsbeeck de 22-jarige mej. R. F. door een pistoolschot gedood. De dader, de 30-jarige G. B., is ter plaatse gearresteerd. Dé oorzaak van dit tragisch gebeuren moet worden gezocht in een verbroken verkering. Het slachtoffer was op slag dood. De politie stelt een nader onderzoek in. De Nederlandse regering heeft met het Engelse ministerie van voedselvoorzie ning een contract gesloten voor de leve ring van bacon gedurende 1949, 1950. 1951 en 1952. De minimumhoeveeliheden welke gele verd zullen worden bedragen voor 1949 10.000 ton, voor 1950 25.000 ton en voor 1951 35.000 ton. De werkelijke hoeveelhe den zullen vermoedelijk aanzienlijk gro ter zijn. Gestreefd wordt n.l. naar 40.000 ton voor 1950 en 60.000 ton voor 1951, welke hoeveelheden door Engeland zul len worden aangekocht indien ze worden aangeboden. Beide reg ringen zullen in 1950 bepalen welke hoeveelheid in 1952 geleverd zal worden. In ieder geval is overeengeko men, dat Engeland niet minder dan 45.000 ton in dat jaar zal kopen, terwijl van Ne derlandse zijde 80.000 ton als maximum is genoemd. In Numansdorp zijn de gemeenteraads verkiezingen reeds gehouden. Aan de vooravond werden de kiezers (ongeveer 1200 gezinnen) verrast met een stukje toiletzeep, verpakt in een loonzakje en met een circulaire, waarop o.a. voorkwam „Veel werd U beloofd, maar de V.V.D, begint met de daad. Wast Uw handen van alle politieke onrein, waarmede U de laatste weken werd gebombardeerd met bijgaand stukje zeep". Hoewel de V.V.D., vergeleken met 1946, in deze plaats met 122 stemmen vooruitging, heeft de zeep deze partij hier toch geen nieuwe zetel gebracht. Volgende keer eens met een kistje sigaren geprobeerd? Maarschalk Yen Hsi-Sjan, voormalig pl.v. commandant in Noord-China, heeft de benoeming tot minister-president in de nationalistische regering aanvaard als opvolger van Ho Ying Tsjin, die Maandag jl. met zUn kabinet ontslag heeft ingediend. Men verwacht de vor ming van een rechtsgezind kabinet. Dr. Soen Fo, die vóór Ho Ymg Tsjin premier was, wordt binnenkort te Parijs verwacht voor een „bezoek van strikt particuliere aard". Dr. Soen Fo is de zoon v-n Sen Jat Sen, de stichter van de Chinese republiek. Men brengt dit aangekondigde bezoek in verband met de aanwezigheid te Parijs van dr. T. V. Soeng, zwager van generaal Tsjang Kai Sjek, die eveneens premier is geweest. Hij arriveerde verleden week in ,de Franse hoofdstad, ook al om „parti culiere redenen". Naar aanleiding van deze opvallende Chinese belangstelling voor Parijs, Juist nu de Grote Vier er vergaderen, meent men in diplomatieke kringen te Londen, dat tijdens de viermogendhedenbespre- kingen waarschijnlijk de toekomstige diplomatieke status van de oorlogvoe rende partyen in China in beschouwing zal worden genomen. Deze mening wordt 'ersterkt door het feit, dat ook de Sovjet-Russische ambas sadeur bij de Chinese regering, Roschin, reeds in Parijs vertoeft. Rosehhl voerde reeds besprekingen met d Sovjet-Russische minister van buiten landse taken Visjinsky. Men beschouwt di te Londen als een sterke aanwijzing, dat de Sovjet-Unie voornemens is het communistische bewind in China te er kennen. De Britse minister van defensie, Alexander, heeft, nadat hij eergisteren geheime besprekingen voerde met de premier en Churchill, gisteren per vliegtuig Londen nrlsld Men ver moedt, dat hy naat Hongkong, de Britse kroonkolonie, rolrt aldaar de verdedigingswerken to Inspecteren m. h. o. op de rode opmar» in China.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1