S.V.V. HEEFT DE BETERE PLOEG, MAAR HEERENVEEN HEEFT ABE...! R M- DO DAT Frederik zeven directeuren Vreemdelingenverkeer blijve een particuliere zaak DOOD schuld? SCHUDT UW LEVER WAKKER voor m Aan de vooravond om de landstitel Schiedammers hebben aan gelijk spel genoe^ en zouden dan Ajax' uniek record evenaren Doelcijfers SVV 17-12, van Heerenveen 27-18 ADIO programma Kaartjes-misère als bij een interland-wedstrijd Morgen ook Noad-BVY Ned. hockey-elftal tegen Denemarken De ronde van Italië /T Dr. A. van der Werf in bestuur St. Radboud- stieliting Te grote tarweoogst in de V.S. De spoorwegstaking in Engeland S.S.-ers werden gepakt en de Bouiven van houten jeugdhotels geadviseerd door Albert Heijn N.V. VRIJDAG 3 JUNI 1949 Morgen de laatste ronde. Zelden groeide de competitie om de nationale voetbaltitel naar een zo sensationele climax als thans. Drie ploegen die gelijk kunnen eindigen, twee ervan staan morgen oog in oog tegen elkaar. Maar het is onloochenbaar, dat de beste papieren nu nog gereserveerd zijn" voor de jongste in dit select gezelschap, voor de debutant S.V.V. Tot dusver is het slechts één gelukt, in éen jaar tijd rechtstreeks van de tweede klas uit de landstitel te veroveren. Die ene club was het grote Amsterdamse Ajax, dat in het seizoen 1917—18 als een meteoor zijn altijd en tot nu toe hoogst gerespecteerde plaats aan het vaderlands voetbal-firmament veroverde: in één jaar tijd van tweedeklaskampioen via promotie naar de eerste klas en eerste klaskampioen winnaar van het landskampioenschap. En nu staat het Schiedamse S.V.V. op het punt om dit trotse en unieke Ajax-record te gaan evenaren. Als morgenavond in het Feijenoord-stadion S.V.V. gelijk speelt tegen Heerenveen, is het zo ver HOEK VAN HOLLAND-HARWICH ZWEDEN SLAAT IERLAND QUENTEMEIJER IN TITEL GEVECHT GEDIS- QUALIFICEERD 200 prachtige Westkruiskade 4 Pretorialaan 47 Op zoek naar regeling voor Pinksteren Een van hen was reeds bij verstek ter dood veroordeeld NIEUWE RESERVE-OFFICIEREN NAAR INDONESIË Gisteren werden te- Britssel de economische besprekingen tussen de ministers der Benelux-landen, onder presidium van premier Spaak, geopend. Op de voorgrond rechts, de Ned. ministers: Van den Brink, Lieftinck en Stikker. Geheel links de Belgische premier. Z E M E N MALAIS ATTRIBUTEN GANZENBORD SPEL NAAR EINDHOVEN VALKENBURG OPENT ZUN OPENLUCHTTHEATER BAAKSE OVERLAAT WORDT GEDICHT PINKSTERDRUKTE M. EBERHART CARTERs ..oiiiA 2 t Nu, Vrijdagavond, is het zo ver nog niet. Misschien komt het ook nooit zo ver. W weten het niet. Maar wel weten we, dat S.V.V. ongetwijfeld tot dit gelijke spel in staat is, ja zelfs tot een overwinning. Echter weten we ook, dat Heerenveen alles zal geven om zijn laatste kans te verdedigen, dat de Friezen op het ogen blik in grote vorm steken en dat hun fenomeen Abe Lenstra zich óp het ogen blik met een bijna ongewone ambitie er op toelegt om zich inderdaad als een fenomeen te bevestigen. Een gretige Lenstra in topvorm zou met elke eerste- klasploeg de nationale titel kunnen ver overen! Als ploeg is S.V.V. beter, maar Heerenveen heeft Abe: en beide omstan digheden zijn onloochenbaar. Voeg daarbij nog de wetenschap, dat voetbal altijd voetbal blijft, d.w.z. dat er in het spel niets onmogelijk is, dan zal het duidelijk zijn dat hier elke suggestie (om van een prognose maar helemaal te zwijgen) een levensgrote ongerijmdheid zou zijn. Iets meer bijzonderheden over de ver houding tussen de twee ploegen kunnen er intussen nog wel op overschieten. De Heerenveen-doelman Feenstra is niet al te betrouwbaar: hij heeft alles of hij heeft niets en een zeer groot nadeel is zijn nervositeit; het ene kwartier verricht hij de ene brillante safe na de andere, één ongelukje en de eerste tijd begaat hij blunder op blunder. Maar S.V.V.'s keeper Opschoor is ook geen Kraakal is de „reus-met-zijn-konijn" in dit ene eerste klasjaar zo niet brillant dan toch beslist wel betrouwbaar geworden. Heerenveen's backs zijn degelijk, maar niet groot, bij S.V.V. een Steenbergen, die soms tot in ternationale hoogte stijgt. Bij de Friezen een aanvallende spil, maar niet zo vlug en ook niet zo slank meer: De Jong met twee wakkere kanthalfs, bij S.V.V. ook een aanvallende spil, maar een met een grote actie-radius en niet voor niets in ternationale vermaardheid: de jonge Van Schijndel, met twee adjudanten, die zeker niet voor de Friese onder doen. Een bui tengewoon schotvaardige voorhoede bij Heerenveen, met kanonnier Brandsma als speerpunt, met Lenstra als genie, met Molenaar als Abe's intelligentste leerling op de rechtervleugel. Bij S.V.V. speelt Gosens weèr mee; verleden week bekocht hij zijn winnend doelpunt met een hoofd wond, maar vandaag gingen de kram- ZATERDAG 4 JUNI. HILVERSUM II (415 M.) K.R.O. 7.00 Nws.7.15 Eng. volksliederen; 7.30 Vigilie v. Pinksteren7.45 Morgengebed8.00 Nws.; 8.15 Pluk de dag; 9.00 *V. d. vrouw; 9.05 Ochtendconc.9.30 Waterstanden; 9.35 Ork. Georges Boulanger; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 V d. zieken; 11.45 Spaanse componisten; 12.00 Ange lus; 12.03 Zang en orgel; 12.33 ..Om en om" (De Zevenklapper en Septet Johnny Orubach)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; 13.20 „Om en om" (vervolg); 13.50 Film en toneel; 14.10 Kindertotenlieder. Mahler; 14.40 Boekennieuws; 14.50 Franse' cabaret sterren; 15.10 Muziekcursus; 15.30 Jon- gerenconc. (zang en piano)16.00 „Als de bode aan de deur staat"; 16.10 Gram.; 16.30 Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Hockeywedstrijd DenemarkenNe derland; 18.15 Planoduo; 18.30 Journ. weekoverz.18.45 Amusementsork.19 00 Nws.; 19.15 Actual.; 19.25 Amusements ork.; 19.50 „Pinksterstorm over ons"; 20.00 Nws.; 20.05 De gewone man; 20.12 Valses nobles, Schubert; 20.20 Lichtbaken; 20.45 Gram.; 21.00 „Zomersproeten"; 21.45 Spelregelkennis; 22.00 Promenade-ork. 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23 00 Nws.; 23.15 Kamermuziek v. Schubert en Beethoven. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A. 7.00 Nws., ochtendgymn., gram.8.00 Nws., gram.; 9.00 Lond. Philh. Orkest; 10.00 V.P.R.O.10.20 Feuilleton.; 10.35 V. d. arbeiders („Pennies from heaven", bult. weekoverz. en marsen)12.00 Filmselec ties 12.33 Orgel; 13.00 Nederl. strijdkr. 13.30 The Ramblers; 14.00 A.J.C.; 14.20 Marinierskapel15.00 Wandeling door Limburg; 15.25 Omroepkamerork.16.10 Komt U binnen"; 16.25 Kleine koorwer ken: 16.45 Sport; 17.00 Songs; 17.30 V. d. Jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Orgel; 18.30 Ned strijdkr.19.00 Voetbal S.V.V.—Heeren veen19.10 Artist, staalk.19.30 V.P.R.O.; 19 45 V. d. Nederl. in Duitsl.; 20.00 Nws.; 20.05 Dingen v. d. dag; 20.15 Omroepork. 20.45 „De Golfbreker" f cabaret)21.00 Soc. comment.; 21.15 Gevar. progr.22.00 Stradlva-sextet: 22.25 Flitsen uit het le ven; 22.40 Accordeola; 23.00 Nws.; 23.15 Amusementsorkesten. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gymn. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.05 conc 9.00 Eng. L.P: nws. 9.10 verz. pr. 10.00 BBC Midi. Light Orch. 10.30 Eng. H.S.: „Cameo" ork. 11.00 BC Schots ork. 12.00 VI. Br.: salonork 12.30 weer. 12.32 Licht ork. 13.00 nws. 13.15 Cabaret. 14.00 causerie afgev. Ver. Na- ties. 14.10 gram. 15.00 „Les Cloches de Corneville". 16.00 Fr. Br.: klas. pr 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold. I,8-30 VI: Br: v. d. sold. 19.00 nws. 19 30 Chansons. 19.50 Fr. Br.: nws. 20.00 omr ork. 21.00 VI. Br.; Relais Ital. Omr. „l'As- sedio di Corinto", opera Rossini. In de pauze nws. - RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng H.S.: nws. 7.15 Piano. 7.50 „Lift up youi hearts" 7.55 Weer. 8.00 Fr. Br.: nws. 8.10 Conc. 9.00 VI. Br.: gram. iO.OO div. 10 30 Eng. L.P.: v. d. sld. 11.00 orgel 11,15 Philip Green en conc, ork. 12.00 Parlem 12.15 John Reymders en ork. 12.45 Sport- parade. 13 00 Eng. H.S.: nws. 13.10 „Va riety Bandbox". 13.50 Fr. Br.: verz. pr 14.30 gram. 15.00 zang. 16.00 Eng. L.P BBC var. ork. 16.50 VI. Br.: gram. 17.05 nws. 17.15 Accrd. 17.30 zang. 17.40 Ac cord. 17.55 prof. Albert Coppé 18.00 Jazz- muz. m. cmment. 18.25 Eng. H.S.: „Those were the days" 19.00 Fr. Br.: Mazurka's v. Chpin. 19.30 Eng L.P.: Arb. rk. 20.15 Geraldo. 21.00 BBC Revue ork. 21.30 „Barn dance" boerendansmuz. 22.00 nws. 22.15 Edmundo Ros en Rumba ork. en Cyril Stapleton en ork, 23.15 gram. 23.56 nws. metjes er uit en men koestert groot ver trouwen dat Rinus morgen weer in het veld zal staan; mét De Bruijn, ook een verbindingsspeler van hoge klasse, met de vervaarlijke combinatie Könemann- Schrumpf en de ijverige Van Lith: een voorhoede die de Heerenveen-defensie zal kunnen overmeesteren. Het eerste treffen tussen beide ploe gen vond op 30 April te Heerenveen plaats; het scheen een zekere zege voor de Friezen te zullen worden, vüf minu ten voor het einde stond Heerenveen nog met 42 voor, maar nóg is S.V.V. er toen in geslaagd om een 44 gelijk spel uit het vuur te slepen. En ais het morgen weer gelijk wordt, welwe weten het. Interessant is het tenslotte nog om de doelcijfers te vergelijken: S.V.V. 1712, Heerenveen 2718. De belangstelling voor deze wedstrijd evenaart die voor een interland; uit heel het land en zelfs van over de grenzen stromen de aanvragen om kaartjes in Schiedam en Rotterdam binnen. Maar het Feijenoord-stadion is al tot en met de laatste plaats uitverkocht; dat betekent 63.000 man! In Schiedam is men hier en daar boos, omda er vaste S.V.V.-kijkers zijn. die nu niet aan een kaartje kunnen komen. Hoe zit dat in elkaar? Voor alle vorige kampioenswedstrijden van S.V.V. zijn in Schiedam rond 13.000 kaartjes ver kocht, voor deze wedstrijd 27.000, dat is het dubbele. Naar Heerenveen zijn slechts 1500 kaartjes gegaan; de rest heeft het Feijenoord-stadion uitgezet over zijn vaste voorverkoopadressen in Rotterdam (altijd de beste afnemer), Den Haag en Dordrecht. En hoe is de situatie nu in Schiedam? Het S.V.V.-bestuur heeft waar borg verzekerd voor ruimschoots voldoen de kaarten voor de voetballiefhebbers; maar er is deze keer zeer veel van bui ten de stad in Schiedam gekocht, terwijl bovendien zeer vele Schiedammers thans voor deeerste maal! naar S.V.V. gaan kijken. Van deze gelegenheidstoe schouwers, die er jl. Maandag al heel vroeg bij waren in de rijen bij de voor verkoopadressen, zijn de vaste klanten, °-™: v,eIen die ook op geen enkele uitwed strijd ontbraken en die hun kaartjes veelal op een vaste dag niet zo vroeg in de week plegen te kopen, thans de dupe geworden, ook al kon S.V.V. nog een sc^eP staanplaatsen extra voor Schiedam reserveren. Het is voor de kaartlozen ongetwijfeld een hard gelag, maar het is o.i. beslist niet waar, dat hier een fout zou zijn gemaakt. In dit Pinkster-weekeinde wordt het gehele normale programma-rooster ver der afgewerkt. Want morgen vindt ook de wedstrijd plaats tussen N.O.A.D. en B.V.V. te Tilburg, oorspronkelijk vastge steld op Zondag 12 Juni, maar vervroegd met het oog op de mogelijkheid van een drietal beslissingswedstrijden, de tournee van het Nederlands elftal naar Denemar ken en Finland en.... het met ingang van 15 Juni gesloten seizoen. Morgen ook N.O.A.D.B.V.V. dus. Het eerste treffen tussen deze twee Zuidelijke afdelingskam pioenen in Den Bosch eindigde 00 ge lijk en ook ditmaal heeft B.V.V. in de sfeer van' Brabantse rivaliteit nog lang niet gewonnen. Maar wint B.V.V. wél (per saldo zijn de Bosschenaren twee klassen beter en daarom moeten zij toch in staat zijn om hun „afkeer" van N.O.A.D.'s speelwijze te overwinnen) en zou Heeren veen van S.V.V. winnen, dan zouden in derdaad beslissingswedstrijden tussen S.V.V., Heerenveen en B.V.V. noodzake lijk zijn, waarvoor men de nog restende speeltijd dan ook heel hard nodig heeft. Op Maandag (Tweede Pinksterdag) in Apeldoorn het onbelangrijke restant A.G.O.V.V.N.O.A.D., in eerste instantie 11 gelijk. Zware wedstrijd in Kopenhagen Zaterdagmiddag speelt in Kopenhagen het Nederlandse hockey-elftal een lan- denwedstrijd tegen de Denen, een wed strijd rijkelijk laat in het seizoen, zodat van een degelijke voorbereiding, een speciale training, nauwelijks sprake kon zijn. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Goed beschouwd is het gros van de nationale ploeg twee jaren in actie, tengevolge van de Olympische Speien in de vorige zomer. Het is dan ook goed dat er na Zaterdag een kwart jaar rust volgt! Overigens is er van de Olympische ploeg van het vorige seizoen bijna de helft afgevallen. Richter, Langhout, Tiel Bromberg en Boerstra, die in de iaatste ontmoeting met de Denen in Londen Ne derland met 41 hielpen zegevieren, zijn vervangen, doch dat daarbij de ploeg aan kracht heeft ingeboet, is aan geen twij fel onderhevig. De eerste ontmoeting tegen de Denen vond 15 Mei 1932 te Kopenhagen plaats, waar een toen niet volledige ploeg met moeite de Denen met 54 overwon. Toen volgde eerst in 1947 de return-wedstrijd te Amstelveen, waarbij de Denen er in slaagden een gelijk spel te forceren, en een jaar daarna als poule-wedstrijd van het Olympisch tournooi de overwinning me' 41 der oranje-ploeg. Het behoeft dus wel geen betoog, dat het Neder landse elftal bij de nog steeds vooruit gaande Denen een warme ontvangst en een zware wedstrijd wacht. De ploeg vertrekt hedenavond per charter-vliegtuig naar Kopenhagen. Nederlandse zeilers bezetten drie van eerste vier plaatsen in de zeilwedstrijd Hoek van HollandHarwich,'de aanloop wedstrijd voor de grote race van de Royal Ocean Racing Club in omgekeerde rich ting. De uitslagen van Hoek van Holland Harwich 105 mijl) luiden: Olivier van Noort (A. W. Goudriaan, Ned.) 12 uur 35 min. 12 sec.; Wyvern (W R. Murdoc, België) 12.39.15; Zwerver (W. N. v. d. Vorm, Ned.) 13.09.01; Swarte Beer (Dr. A. W. Joppe, Ned.) 14.42.07 Gisteravond heeft het Zweedse voetbal elftal in Stockholm met 31 van Ierland gewonnen. Ruststand 21. De 11e etappe van de Ronde van Italië, BassanoBolzano, 234 K.M., is door Fausto Coppi gewonnen met niet minder dan 7 minuten voorsprong op Leoni en Bartali. 1 Coppi 8.13.35; 2 Leoni 8.20.33, 3 Bartali z.t., 4 Astrua z.t. Leoni leidt nog steedt- in het algemeen klassement, maar hij heeft slechts 28 sec. voorsprong op Coppi, die van, de 10e naar de 2e plaats gestegen is. Bartali staat derde. Ten langen leste hebben Coppi en Bar tali een verwoed duel uitgevochten in deze elfde étappe. Bartali zette de aanval in op de eerste hellingen (83 K.M.) die naar de Pas van Rolle voeren. Hij be reikte het eerst de top, een tiental meters voor Coppi, maar kreeg later banden- pech waarvan Coppi, in gezelschap van Pasotti en Leoni, onmiddellijk profiteer de, Bartali verloor hier lty minuut, en zijn achterstand werd steeds groter want Coppi schudde de beide anderen van zich af en zette alleen door. Bij de klim haar de Col del Gardena vergrootte hij zijn voorsprong, doch toen kreeg hij op zijn beurt een lekke band. In hagel- en regen buien zwoegde hij vervolgens dé laatste hellingen op naar het eindpunt, maar het oponthoud had hem de kans op de eerste plaats in het algemeen klassement ont nomen: Na deze berg-étappe heeft hij nog slechts 28 seconden achterstand op Leoni. Gisterenavond werden in de Apollohal te Amsterdam twee titelgevechten voor professionals gebokst. In de eerste partij in het halfzwaargewicht, Pierre Doren bosch tegen Wolly Quentemeijer, werd de uitdager Quentenfneijer in de derde ronde wegens een kopstoot gedisqualificeerd. Het publiek meende, dat deze beslissing onjuist was en hief na de bekendmaking van de uitslag een hevig fluitconcert aan. Quentemeijer heeft een protest inge diend bij de technische commissie. Het tweede titelgevecht nam ook een ontijdig einde door een oog wond. Hierin bokste Giel Roode, kampioen weiter- gewicht, tegen Job Roos. In de tiende ronde moest Ciel de Roode het gevecht op medisch advies staken. Zijn linker oog, waaraan hij reeds eerder ernstig ge wond werd, was dichtgezwollen en bloed de hevig. Job Roos heeft De Roode zo spoedig mogelijk een revanche toegezegd. In de bijpartijen won H. Schneiders op punten van Maas Jan Remie zegevierde op punten over Jan Nieolaas. Beide par tijen werden zeer vinnig gebokst en lie pen over acht ronden. in ieders bereik. Wij hebben beslag kunnen leggen op een partij van 1 pers. Verende mairassen van prima kwaliteit, met gebloemde damjst overtrokken, die wij ver kopen tegen een prijt, waarvoor U nog geen matras met wolvulling kunt krijgen. Than* it v0° maat 80x190met kapok kussen, waarvan anders de prijs f 110.- is, MEïZsMETZ Mathenesserlaan 190 (hoek Nw. Binnenweg.) ROTTERDAM Met ingang van 1 Juli 1949 is aan dc St. Radboud-Stichting verbonden dr. Aemilius van der Werf. arts te Bergen op Zoom, teneinde het bestuur bij te staan bij de voorbereiding van de stichting van de medische faculteit aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen. De Amerikaanse minister van land bouw Charles Brannan heeft verklaard, dat Amerika 'waarschijnlijk tot controle en beperking van de tarweoogst 1950 zal moeten overgaan, indien de huidige gunstige condities voor een grote 1949 oogst aanhouden. Brannan raamde het tarwe aanbod voor het marktjaar. dat op 1 Juli a.s. begint op meer dan 1.600.000.000 schepels. De pogingen om te voorkomen, dat het op Pinkster-Zondag voor de vierde maai tot een stillegging van een groot deel van het verkeer van de spoorwegen in 't Noord-Oosten van Engeland zal komen, worden niet gunstig beoordeeld. De po gingen worden echter voortgezet en van morgen was te York, waar het hoofd bureau gevestigd is van het N.O. spoor wegnet, opnieuw een conferentie bijeen in de hoop, dat te elfder ure althans voor Pinksteren een oplossing zal verkregen worden. Aan de conferentie namen de bond van spoorwegarbeiders benevens de bond van locomotiefpersoneel deel. De beide vak verenigingen zouden pogen de leden over te halen, de staking Zondag a.s. af te ge lasten, maar zoals gezegd, worden de kansen op succes niet hoog geacht. Rechercheurs van de rijkspolitie hebben gisterennacht enkele geslaagde huiszoe kingen gedaan in de omgeving van het Oudekerksplein te Amsterdam. Het was hun bekend, dat enkele voortvluchtige ex-SS-ers en een ex-lid van de Feldgen- darmerie, zich hier moesten ophouden. Het is hun inderdaad gelukt deze drie mannen te vinden en aan te houden. Zij waren direct na het einde van de oorlog ondergedoken en hadden dus kans gezien vier jaar ondergedoken te blijven. Een van hen was in België bij verstek ter dood veroordeeld. Hij zal niet aan België worden uitge leverd zo deelde men ons mede doch het Belgische dossier zal naar Nederland worden opgezonden, zodat in Nederland bij de berechting rekening kan worden gehouden, met hetgeen hij in België heeft gedaan. De drie arrestanten hebben de Nederlandse nationaliteit. Te Schoonhoven zijn gisteren 35 reserve officieren beëdigd. Het waren ditmaal geen tweede luitenants die hun intrede in het officierskorps deden, doch de mees ten, die hier de eed of belofte aflegden, bekleedden de rang van eerste luitenant, kapitein, een groot aantal zelfs van ma joor. Deze officieren, die vrijwel allen In donesië uit eigen ervaring kennen en daar in allerlei bestuurstaken reeds jarenlang werkzaam waren, zijn na hun repatri ering in het leger opgenomen met de be doeling hen naar Indonesië te laten terug keren om bij de dienst van de kwartier meester generaal hoofdzakelijk bij de aan- en afvoertroepen en in de magazij nen, een belangrijke taak te vervullen. Van de tewerkstel! ing dezer ervaren en soms reeds vergrijsde tropenkenners wordt een gunstig resultaat in het beheer en in de organisatie van deze diensten verwacht. Kolonel J. Termaten, de garnizoens- cmomandant, die de plechtigheid verricht te, gewaagde in zijn toespraak van het grote belang van deze vredelievende ar beid. De officieren vertrekken Vrijdag 3 Juni van Rotterdam naar hun bestemming. Op 14 Juni a.s. zullen de café's, restau rants en hotels in België van 10 tot 11.30 uur gesloten zijn. De nationale bond van de betreffende vakverenigingen beeft be kend gemaakt, dat tot deze staking is besloten uit protest tegen de alcoholwet. die het onmogelijk maakt in café's, res- I taurants en hotels sterke drank te schen- !ken. Verder wordt een aanzienlijke ver- I mindering van de belastingen geëist. Is één middel, dat MUGGEN VLIEGEN radicaal uitroeit DD T -POEDER 'n e Pr<ibt)sc/ie, voordelige stuïfzak 65 cent 29. „Ik heb", aldus de tandarts, „deze keer niet slechts het voorgeschreven gaatje van de vastgestelde afmeting m de kiezen van de zeven heren geboord. Nee mijnheer Frederik ik heb méér ge daan". De tandarts toonde duidelijk, dat hij op bijval van Frederik wachtte en deze applaudisseerde beleefd. „Juist,, inderdaadebpardon?" vervolgde de tandarts. „De gaten, die ik geboord heb in de kiezen van de zeven heren zijn het best te vergelijken met eh.... pardon eh.... ik rrioet even naai de juiste vergelijking zoekenHij zocht lange tijd naar het juiste waord om een e.iorrp groot gat aan 'e duiden verloor intussen weer tweemaal zijn bril en ging toen voort; „Inderdaad, juist.... eh.... het goede woord wil me nu niet te binnen schie ten. Het lijkt mij het beste, dat U met mij meegaat, dan zal ik V onderweg mijn plannen eh.... eh.... juist, inderdaai uiteenzetten. Juist, uiteenzetten. Inder daad. Waar is mijn bril? Mijn bril! Mijn bril moet ik hebben! Zonder bril ben ik geen mens. Mijn vrouw zegt Frederik hielp de zonderlinge tandarts weer aan zijn bril (die hij deze maa. achter het oog van zijn gast terugvond) én stapte toen met hem naar buiten. Bij de uitgang bemerkte hij de kruide nier die in de schaduw van het bordes had postgevat. Het was hem niet duide lijk wat de man daar zocht, maar toen hij met de tandarts door de in het vroege morgenuur nog schaars bevolkte hoofd straat liep, viel het hem op, dat de dik kerd met grote haast achter hen aan dribbelde. Om zekerheid te hebben, dal de kruidenier hen volgde, vatte Frede rik de tandarts bij de mouw en hield stil bij de étalage van een schoenmaker Het bleek dat zijn vermoeden juist was geweest; op dit zelfde moment hield de kruidenier plotseling zijn vaart in en verdiepte zich met opmerkelijke belang stelling in de nieuwste zomermodelletjes en de laatste Parijse snufjes vaa een corsettenwinkel. Frederik zette zich in beweging. „Pas op!" fluisterde hij tegen de tandarts „Die dikke kruidenier schijnt o-ns te vol gen". De tandarts keek over zijn schouder „Ahè.... juist.... inderdaad" stelde hij vast. „Maar dat is prachtig! Ik had hem pas over enkele dagen verwacht". Handenwrijvend wandelde de tand arts verder. (Van onze redacteur). Met een optimistische rede opende de minister Staatsraad Mr dr. L. N Deckers, zelf het congres van de ANW, dat gis teren in Assen begon. Reeds het jaarverslag, waarvan wij al een uittreksel publiceerden, sprak over 1948 als een gunstig jaar voor het toe risme en de minister kon aan dit opge wekte geluid nog toevoegen een toon van optimisme vanwege de innerlijke groei van de vereniging. Met waardering ge waagde spr. van de steun van dé rijks overheid. Voor 1948 werd een millioen beschikbaar gesteld en de ANW kan ook dit jaar Weer op 5 ton rekenen. Men moet ook niet vergeten, dat het /pk W. DE VVITiiSTR 46 R'DAM WAGEMSTR. 115 DEN HAAG' Nagenoeg alle attributen van het gan zenbordspel van Carel Briels» dat on langs tijdens het Stadionspel tienduizen den in verrukking bracht, zijn dezer dagen naar Eindhoven overgebracht, waar zij van 4 tot en met 6 Juni zullen dienen ter opluistering van de fancy- fair, die de actieve Pastoor van Ars- parochie op het Steenoventerrein aan de Boschdijk organiseert ter verkrijging van de gelden, die benodigd zijn voor de bouw van een paroohiehuis. Op het zelfde terrein, direct aan de grote weg van Eindhoven naar Den Bosch, bevindt zich het door dezelfde parochianen ge stichte „Maria op de Puinhopen", waar katholiek Eindhoven ieder jaar een mas sale Mariahulde pleegt te brengen. Pinkstermaandag zal Valkenburg zijn openluchttheater openen met Antoon Coolen's „Kinderen van ons vollk", door het Zuid-Limburgs Toneel. Het reper toire van deze groep vermeldt verder voor het a.s. seizoen in Valkenburg: ..Winteravondsprookje" en ..Midzomer- nachtsdroom", van Shakespeare; de opera „Cavaleria Rusticana" van Mascagni; de ópera-comique „De klokken van Corne ville"; de comedies: ,.Het lied der woestijn", „De neef uit Batavia", „Het wederzijds huwelijksbedrog", ,.De knecht van twee meesters", „Erfenisjagers". ,.'n Zomerzotheid" en ,.De klucht van de brave moordenaar". Voorts worden besprekingen gevoerd met het reizend volkstheater, een afde ling van de Kon. Ned. Schouwburg van Antwerpen, onder leiding van Rik Ja cobs, om in het seizoen van Valkenburg dit beroepsgezelschap elke week een avond te laten optreden. Dinsdagmorgen tegen half twaalf zal jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. com missaris der Koningin in de provincie Gelderland, de eerste spade in de grond steken als begin van het werk van de dichting van de Baakse overlaat. Bij dit historisch gebeuren, dat zal worden ge volgd door een werk, dat enkele jaren zal duren, zullen vele vertegenwoordigers van het openbare léven in Gelderland aanwezig zijn. Inmiddels heeft de gemeente Warns- veld, die een belangrijk deel van de kos ten der dichting zou moeten betalen, voor lopig geweigerd gelden ter beschikking te stellen, omdat bij het opmaken van de plannen niet voldoende rekening zou zijn gehouden met de plannen van de land bouw. In verband met de Pinksterdrukte zul len de spoorwegen van heden tot en met Dinsdag vele extratremen inleggen kriskras door het land en ook op korte trajecten. 32) Ik weet het niet, Steven. Ik weet er niets van. Maar die revolver van oom Fetrie dam? Heb je dié verstopt, zoals ik je had gezegd? Ja, in de parapluiebak van de garde robe. En ze nebbe i er mijn Vingerafdruk ken op gevonden! Goeie genade, kreunde Steven: En ik heb je nog wel aangeraden haar te verstoppen! Wat zeiden ze ervan? O, ze hebben me nog niet van die moord beschuldigd, als je dat bedoelt. Ze wachten er op, tot ze jou -vinden. Ze den ken, dat wfj medeplichtigen zijn. Je moet weten, dat ze Charlotte een of ander slaapmiddel hadden ingegeven, of dat ze het zelf genomen heeft, voordat ze die avond het park in ging. Ze wist daardoor niet precies meer, wat ze deed. Ze was suffig en in de war. Hoe bedoel je dat? Wie heeft het haar ingegeven? Vertel gauw! Katie vertelde snel, wat ze er van wist. En daarna, wat langzamer, over het ge broken paletmes. Zo, was dat het, wat je die avond in het zomerhuisje uitvoerde, zei Steven, toen ze klaar was; Ik hield de wacht over je. Ik was zo dichtbij dat ik jullie kon horen praten. Ik was er ongerust over, dat jijin het park ronddwaalde. Katie voelde opeens weer die nameloze angst voor die sluipende voetstappen door het park op die a' nd. Wat dat Steven geweest? Ben je ons ook achterna gekomen naar het huis toe? Neen, ik ben langs de rand van de rijweg gelopen en heb daar gewacht, tot jullie langs het pad gingen. Ik heb ge wacht, tot ik de deur zag open gaan en jij naar binnen ging. Maar wie was er dan in het park? Wie heb ik dan, inplaats van Paul, ach terna geiopen? Ik raakte helemaal de kluts kwijt, vervolgde ze, de ongeruste blik van Steven bemerkend: Ik volgde iemand anders dan Paul, die voor mij uit liep. En toen riep hij me en vond ik hem terug. Lieve help, Katie! Ga 's avonds toch niet meer naar buiten. Toe, ga het huis niet meer uit! Maar in dat huisdaar heeft iemand een poging gedaan, Steven, om mijte vergiftigen. In het huis zelf! Ik weet alleen niet wie. Vertel op!, riep Steven op een toon. die zij nog nooit van hem had gehoord. Ir zijn donkergrijze ogen scheen plotse ling een vlam te flikkeren. Zijn mond stond grimmig en zijn gezicht was doods bleek geworden onder het luisteren; Dan kun je daar niet meer teruggaan, zei hij vol bezorgdheid: Dat ia niet veilig meer. Je kunt er niet meer heen. Maar ik kan je ook niet meenemen. Maar Steven.waarom zei je laatst in dat afschuwelijke ding, de telefoon dat je er van wist, dat Charlotte ver moord zou worden? Waarom bed je er zo plotseling van door gegaan, vroeg Ka tie met stokkende stem: Ik ben er bijna gek van geworden, Steven. Wat betekende die brief? Wat voer je n<u uit? Kijk eens Katie, ik heb Charlotte niet gedood en ik heb met haar dood niets te maken gehadbehalve dan, dat ik, zoals i/k je vertelde, wist, wat er zou ge- fa eurert. En ik was er die middag zelf ook. Ik was in het zomerhuisje. En ik heb dat paletmes voor de deur gebruikt. Die klemde. En ik had dat mes bij me, omdat* ik van plan was een paar van die zelfde soort te bestellen. Het was een heel goed paletmes. y Je zei immers, dat je wist, dat het zou gebeuren? Ja! Steven keek haastig rond en vestigde dan zijn ogen weer op Katie. Zeg Katiepraat zachtjes».. iemand mocht ons eens horende poli tieKatie, heb jij er enig idee van, boe en op welke manier Charlotte zoveel overwicht op tante Mina had? Neen. Nuluister dan maar eens en kijk hier. Katie keek toe, hoe hij uit zijn binnen zak een lang, gevouwen papier te voor schijn haalde. Hij vouwde het open en'er vertoonde zich een mengelmoes van con centrische cirkels, lijnen, figuren en sym bolen., Hij had nog een ander papier, waarop woorden stonden geschreven. Katie keek toe, las en schudde het hoofd, toen Steven zei: Ik kon het ook niet geloven. Het is een horoscoop van tante Mina. Die geldt, wordt tenminste verondersteld te gelden, voor een heel jaar. Maar dat is niet zo. Die houdt op op de zes-en-twintigste Februari. Dat is morgen. En dat plotselinge einde schijnt veelbetekenend. Weer kwam een vage herinnering bij Katie op. Een klein blauw boekje met gouden opdruk. Een klein blauw boekje, met sterretjes versierd. Waarachtig!, riep Katie uit: Ze stel de al jaren en jaren geleden belang in sterrenwichelarij. Daar heb ik nooit meer aan gedacht. Denk je dat Charlotte. Zie je, hoe dat geheel in de stijl van C-harlotte's brief past? Mina kent haar lot te goed, om zich door spoken te laten beïnvloeden. Stond er niet iets dergelijks in? Ja, voor zover ik me herinner Maar Steven, die brief was toch aan jou ge adresseerd? Dat weet ik, antwoordde Steven grimmig: Katie, de zaa is, dat in dit ge val de astrologie een werktuig was in de hand van een gewetenloze vrouw Char lotte bezorgde Mina deze horoscoop Tante Mina liet hem mij zien en ik ging er mee naar een astroloog en ver geleek hem met een nieuw uitgekomen boek. dat ovter dit jaar voorspellingen deed- En deze horoscoop komt daarmee niet overeen. Al zou de astrologie dus enige waarde hebben, dan nég is dit ding een vervalsing. Vervalsing Dus Charlotte Charlotte heeft dat ding in elkaar gezet. Die astroloog en dat boek kwa men natuurlijk ook met m alles over een. Daarvoor is het hele gedoe te fan tastisch. Maar ze vertoonden in elk ge- val heel wat meer overeenstemming, dan met dat ding. En dit ding is erg suggestief. Alles staat er m uiterst vage bewoordingen in. Kortweg gezegd komt het hier op neer: Dit jaar is bijzonder ongunstig voor personen, die onder een bepaald teken zijn geboren. Dan volgt haar geboortedatum en jaar. Ziekten hebben neiging om chronisch en tenslotte noodlottig te wordenin het ^gln van' dit jaar zijn er familie-onenigheden en ongewenste gasten. Die familie-kwes ties worden ernstig.Iedereen, die emg stuk wi^opmaken. doet goed dit voor het einde van Februari te doen Er is in deze periode slechts één ware vriend Maar Steven, dat is toch ongelofe lijk Hij knikte instemmend. Dat vind ik ook. En dan staat er verder: Die trouwe vriend kan volko men vertrouwd worden../. Een jong persoon zal trachten invloed te krijgen, maar moet krachtig worden weer staan.... Wettelijke documenten moe ten vóór einde Februari worden opge maakt. Let eens op. dat wordt herhaald. En dan dit laatste, Katie. Deze horos coop is na de laatste Fehruari niet meer helder. Wat kan dat anders betekenen, dan de dood (Wordt vervolgd) vreemdelingenverkeer een sterk econo mische kant heeft, al wordt de culturele factor allerminst verwaarloosd. De minister betoogde tenslotte, dat de ANW de nationale economie dient en de verhoudingen in ons land historisch zo gegroeid zijn, dat de propaganda vooi vreemdelingenverkeer een particuliere aangelegenheid moet blijven, zij het ook, dat de steun van de overheid daarbij niet mag ontbreken. Met enige zeer waarderende woorden herdacht de minister de persoon van baron Kraijenhoff, wiens overlijden voor het werk van vreemdelingenverkeer een groot verlies betekent. Éen aardige opmerking bij de debatten over het jaarverslag werd door een der afgevaardigden gemaakt, dat men bij het „schenken van het leeuwenaandeel van de aandacht in de buitenlandse pro paganda voer ing aan Amerika", niet tot een aanbidden van het gouden kalf moet komen. Tenslotte komen de meeste vreem delingen uit de Nederland omringende landen. De minister stelde de vergadering ge rust, dat A.N.V.V. niet aan een dergelijke afgoderij zal doen. Aan de A.N.W.B. zal warden verzocht er toe mee te werken, dat in de op stapel staande kampeerwet het door gemeenten heffen van legesgelden on mogelijk wordt gemaakt. Verder zal ge poogd worden op onze grote rivierover gangen de namen der rivieren te ver melden. Medegedeeld werd, dat een verkeers regeling te verwachten is, waarbij de gemeenten verplicht worden aan de grens een uniform naambord te plaat sen. Toeristsche aspecten van de Benelux De heer J. A. Blommendaal, directeur van het A.N.V.V.-kantoor te Brussel, hield een interessante causerie over „De toeris tische aspecten van de Benelux-tolunie". Het toerisme vormt een belangrijke scha kel in de Benelux en met cijfers toonde spr. aan, dat België voor het toerisme in Nederland veel mogelijkheden biedt. In België leven ruim 220.000 personen van het toerisme, waarvoor een kapitaal van ruim 46 millioen is geïnvesteerd. Verder kent men daar het z.g. „betaald verlof", „congé payé', waarvoor 1% millioen wordt betaald, waarvan millioen aan reizen wordt uitgegeven. Het zal nood zakelijk zijn, dat in ons land de hotel-ac commodatie wordt uitgebreid, die vooral in Scheveningen en Den Haag onvoldoende is. Verder moeten de douane-formaliteiten vereenvoudigd worden, die b.v. in Roosen daal allerminst van een „welkom in Ne derland" spreken. Een verbetering is de douane-contröle in de trein, welke in Oc tober a.s. wordt ingevoerd. De groep personen, die België ver laat, was 7 maal zo groot als de buiten landers, die in het land kwamen. Nu Zwitserland voor de Belgen te duur blijkt te zijn, moet ons land de kans benutten om de Belgen te trekken. Goed zouden zijn wat meer attracties, zoals b.v. openluchtconcerten des mid dags, gelijk die in het buitenland zijn. Een groot arbeidsveld is er voor jeugd- toerisme. Een aantal van 50 jeugdherber gen is daarvoor echter onvoldoende en spr. geeft het bouwen van houten hotels voor de jeugd in overweging. Dé voorzitter deelde mee, dat er een speciale vergadering over de propaganda voor het vreemdelingenverkeer in het kader van de Benelux zal worden ge houden. Winst 1948 f 1.244.424 7Vï pCt dividend De netto-exploitatiewinst over 1948 van Albert Heijn N.V. te Zaandam be droeg 1.244.424, na een afschrijving op de verschillende bezittingen der N.V. en onderhavige maatschappijen van 843.873. gulden. Na reservering van 128.684 en na belasting-voorzieningen ad 377.061, wordt voorgesteld 'n dividend o# de ge wone aandelen uit te kerei» van 7 V£ pet. en op de oprichtersaandelen 9 pet. De grondstoffen-voorziening is nog al lerminst op voor-oorlogs peiL Omtrent de gang van zaken ln het gedeeltelijk verstreken boekjaar, wordt opgemerkt, dat een geleidelijke toene mende verruiming van de goederen- voorziening valt te constateren. Te genover deze gunstige factor valt even wel een toenemende concurrentie te bespeuren. Van de nieuwe investeringen in de dochter-ondernemingen worden goede resultaten verwacht. Ter opvanging van de behoeften aan geldmiddelen voor uitbreiding in het nieuwe boekjaar, ziin maatregelen gsnojnen door het aangaan ener onderhandse lening tot een maxi mum van 3 millioen. en u zuil s morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moei uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. i r\/FR PILLETJES

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2