De rol van burgemeester Oud Had generaal Winkelman de ramp kunnen voorkomen? R Frederik zeven directeuren ROVER DIE BIJNA LEVEND WERD BEGRAVEN DVE *-A*-E wereld Intra-Europees betalingsverkeer DOOD schuld? Uil VAN DUINKERKEN VERDEDIGT AAD DE HAAS ADIO Het bombardement van Rotterdam De capitulatie programma en de Thans ook brandstichter geworden? Geen overeenstemming voor tweede Marshall-jaar bereikt door DINSDAG 7 Jt<ÏI 1949 PAGINA I mÊSïÊM Hoe de St. Laurenskerk en haar omgeving te Rotter dam door het bombardement werden geteisterd. De tijdsduur welke verliep tussen het Duitse ultimatum en het bombardement van Rotterdam is reeds meèrmalen na de oorlog een onderwerp van bespreking geweest. Uit het verslag der Par lementaire Enquête-commissie nu blijkt, dat de burgemeester van Rotterdam, mr. Oud, hierin een niet onbelangrijke rol heeft ge speeld en tevens dat er sprake is geweest van twee ultimata, die de strijdvraag in het leven hebben geroepen of generaal Winkel man, door een oordeel over het eerste ultimatum in de geest van burgemeester Oud het bombardement van Rotterdam had kunnen voorkomen. Het verslag vermeldt dienaangaande het volgende. Het ongetekende stuk BIJ EXAMENS De mening der commissie GROTE BELANGSTELLING BIJ TENTOONSTELLINGS OPENING SPONSEN 7 MALAIS KERKENBOUW TE MAASBRACHT Haarden EERSTE PAROCHIE SEDERT DE HERVORMING M. EBERHART AUTODIEVEN REDEN WAGEN OP HET DAK Volgens generaal Winkelman werd h<j op Dinsdag 14 Mei omstreeks tien uur of half elf telefonisch door de comman dant in Rotterdam ervan op de hoogte gesteld, dat deze een ultimatum had mtvangen met een looptijd van twee uur. Toen bleek dat dit ultimatum een onaanzienlijk stukje papier was, dat niet behoorlijk was ondertekend en geen rangsaanduiding bevatte, heeft de opper bevelhebber geantwoord, dat een vraag in dergelijke vorm niet in behandeling kon worden genomen. Indien de Duitse aanvaller antwoord wenste, behoorde hij een behoorlijk ondertekend stuk te et uren. Vervolgens ls een tweede, behoorlijk getekend, ultimatum gekomen, wederom met een looptijd van twee uur. Dat heeft de heer Winkelman toen overwogen en daarop heeft hij vrij gauw bericht aan de commandant van Rotterdam. Onge veer terzelfder tijd was ook voor Utrecht een dergelijk ultimatum binnengekomen. Voor wat betreft de juiste termijnen, verwijst de heer Winkelman naar de brieven, welke hij aan een aantal Per sonen geschreven heeft naar aanleiding van een door Seyss-Inquart gehouden redevoering in Rotterdam over de ver antwoordelijkheid voor het bombarde ment op deze stad. Uit deze brief blijkt, dat Seyss-Inquart de vernietiging van een deel van Rotterdam wijt aan onze eigen schuld. Deze voorstelling van zaken is in strijd met de feiten, zoals deze zich in werkelijkheid hebben voorgedaan en welke de heer Winkelman in zijn zo juist vermeld schrijven aldus samenvat: Op 14 Mei te 10.30 ontving de oom- "'OENSDAG, 8 JUNI. HILVERSUM II (415 «J NCRV. 7.00 en 8.00 Nws gram.; v d zieken; 9.30 Waterstanden9.35 Morgenconc. j 10.30 Morgendienst; 11.00 Solistenconc 11.30 Chr. Ver. v. Onderwijzer^; 12.00 Koor; 12.38 Ens. Lachman; 13.00 Nws.; 13.15 Mandolinata; 13.45 Orgel; 14.00 Bondsdaa Geref. meisjes; 15.00 Piano; 15.15 Alma Musica; 16.00 V. d. jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.45 Exotische klanken; 18.00 Koor; 18.30 R. V. V.; 19.00 Nws.; 19.15 Het nieuws uit Indonesië; 19.30 Lezing; 20.00 Nws.; 20.15 „Kerk opweg"21.30 Radio Philh. Ork.22.15 Avondoverdenking23.00 Nws,. gram. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 en 8.00 Nws., gram.; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 J. Brahms10.00 VPRO.10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.0 Accordeola; 12.38 Ork. Edm. Roos; 13.00 Nws.; 13.20 Ork. Malando 13.50 Negro-spirituals; 14.00 Gespr. portr. 14.15 Wamermuziek; 15.00 V. d. zieken; 15.30 Koor; 15.50 .Waar zwerven wij"; I6.O0 Het orkest v. d. week; 16.15 V. d. Kleuters; 16.30 Vragenrubriek16.55 „Zo de Ouden zongen"; 17.15 Metropole ork.; 18.00 Nws.; gram.; 18.30 Ned. Strjjdkr. 19.0 Lezing; 19.15 Silvester-kwartet; 19.30 VPRO.; 20.00 Nws.; 20.20 Internat, ork.; 21.10 Hoorspel; 22.0 „Die Pledermaug" (2e acte); 22.45 Boekbespr.23.00 Nws.; 23.15 Promenade-ork.23.40 Benny Goodman- kwartet. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws; 7.05 gram; 7.30 kron.; 7.40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 nws; 8.05 conc. 9.00 Eng. L.P.: nws 9.10 verz. pr.: 10.00 ens. Leopold; 10.30 Eng. H.S.: „the Melodians"; 11.00 muz. in miniatuur; 11.30 gram.; 11.40 v.d. scholen; 12.00 VI. Br.: gram.; 12.30 weer; 12.32 gram.; 13.00 nws; 13.15 Casino-eonc.; 14.00 gram.; 15.00 Eng. L.P.: ork. Java (ev. 15.15—15.45 PCJ schip v.d. week); 15.30 mil. ork.: 16.00 voordr.; 16.15 BBC Schots ork.; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br.: v.d. sold.; 18.30 VI. Br.: v.d. sold.; 19.00 Fr. Br.: gram.; 19.30 VI. Br.: Grieg; 19.50 feuilleton; 20.00 Clicia operette v. Dostal; 22.00 nws; 22.15 gram.; 22.40 jacht hoorns: 22.50 nws: 22.55 gram; 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws 7.15 ork. Reynders; 7.50 „Lift up your hearts"; 7.55 weer; 8.00 Fr. Br.: nws; 8.10 conc.; 9.00 VI. Br.: nws; 9.05 gram.; 10.00 div.; 10.45 Eng. L.P.: orgel; 11.15 voordr. 11.30 ork. Webb; 12.15 BBC theater ork.: 13.15 sextet Crackwell; 14.00 Eng. H.S.: cricketuitsl.; 14.05 Midi. Light Orch.; 15.00 „the Yodeling Troubadour"; 15.30 ork. Temple; 16.00 N.W.D.R. kamer- muz.; 16.30 causerie; 17.00 VI. Br.; gram.; 17.05 nws; 17.15 Eng. L.P.: Tito Burns kwartet: 17.30 Geraldo; 18.00 biosc. orgel; 18.30 mil. ork.; 19.00 Eng. H.S.: „Take it from here"; 19.30 Eng. L.P.: ..Waterlog ged Spa'': 20.00 Eng. H S Londens Philh. ork.; 21.00 nws; 21.15 Fr. Br.: gram.; 21.30 Eng. L P.: Grade Fields; 22.00 nws: 22.15 ..Way down South"; 22.35 Ambrose en ork.; 23.15 orgel; 23.56 nws. s .rsa mandant in Rotterdam, kolonel Scharroo, een schriftelijk stuk, behelzende een ultimatum om de verdediging onmiddel lijk te staken, daar anders de scherpste maatregelen tegen de stad zouden wor den genomen. De tijdsduur van dit ulti matum bedroeg 2 uren. Het antwoord moest dus uiterlijk om 1.2.30 uur zijn ingekomen. Daar de brief niet onderteekend was en dus de mogelijkheid van mystificatie niet uitgesloten was, heb ik per omme gaande schriftelijk doen weten, dat een dergelijk voorstel alleen dan in over weging kon worden genomen, indien het behoorlijk gewaarmerkt en door een bevoegden commandant zou zijn onder teekend. Dit antwoord was om 12.15 uur, dus een kwartier vóór het verstrijken van den termijn, te bestemder plaats Noordereiland bü Koningsbrug aan gekomen. De Ned. kapitein Bakker heeft daar echter met een Duitschen overste var. Choltitz tot 12.35 uur moeten wachten op de aankomst van Duitsche generaals. Om 13.20 uur is aan kapitein Bakker een nieuw, thans behoorlijk onderteekend ultimatum met een geldigheidsduur van 3 uren, overhandigd. Hiermede is genoemde kapitein in gezelschap van 2 Duitsche offi cieren naar den Nea. commandant terug- Intussen was om 13.22 uur bij de nade ring van een Duitsch vliegtuigeskader op last van den Duitschen .uitenant-genera al Schmidt een roode seinpatroon afgescho ten (volgens Duitsche verklaring ais tee- ken, dat het bombardement niet moest worden uitgevoerd) en om 13.25 uur werd dit bij het zuidelijk bruggeboofd van de Willemsbrug in opdracht van een der beide Duitschers, die kapitein Bakker verge, zelden, herhaald. Desniettegenstaande is het bombardement van 13.30 uur toch be gonnen. Uit het vorenstaande blijkt, dat, indien de Duitschers het voornemen hebben gehad, het bombardement niet te doen doorgaan, de hunnerzijds daartoe ge troffen regeling gefaald heeft en dat de aan Rotterdam toegebrachte schade In geen geval is te wijten aan mindere besluitvaardigheid van Nederlandsche zijde". Visie van mr. Oud Een enigszins andere visie op het afwij zen van het eerste ultimatum dan door de heer Winkelman in zijn bovenvermelde brief gegeven is, heeft mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, bij zijn ver hoor aan de commissie voorgelegd. Om streeks 10 uur werd de heer Oud opge beld, dat er in de buurt van de Maas aan de Hertenkade drie Duitse officieren met een witte vlag stonden, die riepen: „Hol land in Ehren, wir haben parlementare Briefe für den Bürgermeister". De heer Oud heeft de commandant van Rotterdam de t)eer Scharroo, hierop gewezen, waar op deze hem verzocht naar zijn hoofd kwartier te komen. Er was toen juist een Duitse officier gearriveerd, die door de heer Scharroo alléén onvangen werd, daar het een militaire aangelegenheid betrof. Na enige tijd kwam deze uit de kamer Van de heer Scharroo met twee gele couverts, één gericht aan de militaire commandant, de ander in een raar taaltje, half Duits, half Nederlands, met het opschrif: „Aan die Autoriteiten van den Staat in Rotterdam". Uit deze couverts kwam een volkomen gelijkluidend ultimatum van de volgende inhoud: „Aan de Kommandant van Rotterdam. Aan Burgemeester en Wethouders en die Autoriteien van den staat in Rotter dam. De weerstand die in het open stad Rot terdam tegen de offensieve der Duitse troepen getoont wordt, noodzaakt mij in dien Uwe weerstand niet onmiddellik gestakt wordt, die doelmatige maatrege len te nemen. Dit kan de volledige ver nieling van het stad ten gevolge hebben Ik verzoek U als een man die verant. wordingsgevoel bezit, daarop aan te drin gen, dat het stad niet dit zware verlies lijden moet. Als teeken van overeenstemming ver zoek ik U dadelijk een parlementaire' te sturen, welke die noodige vollmacht be zit. Indien ik binnen twee uren na de over handiging van deze mededeeling keen antwoord ontvangt, ben ik genoodzaakt die scherpste maatregelen van vernieling te nemen. De Kommandant van de Duitsche troepen" Blijkens het stuk moest binnen twee uuc aan de voorwaarde, daarin gesteld, wor den voldaan doch er stond geen tijdstip van uitreiking in. Deze uitreiking echter was geschied omtrent half elf door de Duitse officier op het bureau van kolonel Scharroo. In aanwezigheid van de heer Oud heeft de heer Scharroo de opperbe velhebber opgebeld en instructies ge vraagd. Tegelijkertijd verzocht de heer Oud ook even de heer Winkelman te mo gen spreken, hetgeen door deze werd ge weigerd. Daarna heeft de heer Oud de Commissaris van de Koningin, de heer van Karnebeek, opgebeld en er op aan gedrongen de stad te sparen als de zaak toch hopeloos was. Intussen was reeds bekend geworden, dat de Koningin en de leden van het Kabinet waren vertrokken. In overeenstemming met een desbetref fend advies van de heer van Karnebeek trachtte de heer Oud nogmaals telefonisch contact met de heer Winkelman te krij gen. Na uitdrukkelijk in het telefoonge sprek met de opperbevelhebber gezegd te hebben, dat, wanneer het in verband met het algemeen strategisch belang of in een ander belang van het land nodig zou zijn Rotterdam met de grond gelijk te maken, dit zou moeten gebeuren, heeft hij als burgemeester van Rotterdam ge meend verplicht te zijn er op aan te drin gen, dat de stad gespaard zou worden als de zaak toch hopeloos stond en het bom bardement toch tot niets meer kon die nen. Generaal Winkelman antwoordde, dat hij alles zou overwegen en op tijd zijn be slissing kenbaar zou maken. Daarna heeft de heer Oud overleg gepleegd met de wet houders van Rotterdam of het zaak zou zijn een waarschuwing te geven aan de burgers. Uit vrees een ontzaglijke paniek te veroorzaken heeft men besloten dit niet te doen. Omtrent half een bleek uit tele fonisch overleg met het bureau van de commandant van Rotterdam, dat er van de zijde van de opperbevelhebber nog geen definitief antwoord was. De heer Oud werd medegedeed, dat hij nader be richt zou krijgen zodra er een definitief antwoord was gekomen. Nadat het bom bardement had plaats gehad, heeft hij zich begeven naar het militair hoofdkwartier en heeft daar vernomen, dat het ant woord, dat in opdracht van generaal Win kelman was gegeven, luidde, dat geen be slissingen konden worden genomen op een ongetekend ultimatum. Verder vroeg ge neraal Winkelman ook de voorwaarden, welke voor de overgave werden gesteld. Op het Rotterdamse hoofdkwartier heeft de heer Oud een stuk zien liggen, op de achterzijde waarvan door een Duits gene raai voorwaarden stonden geschreven voor de overgave. De ondertekening daar van luidde „Schmidt". Dit moet het twee de ultimatum geweest zijn doch dit stuk schijnt verdwenen te zijn. Het verschil in opinie tussen de heer Oud en generaal Winkelman hierbij is. dat de heer Oud de beslissing van de heer Winkelman niet in te gaan op een onge tekend stuk, aanvechtbaar vindt. Het gevaar voor mystificatie acht de heer Oud niet mogelijk, aangezien het stuk was overgebracht door een Duits officier met witte vlag, overeenkomstig krijgsgebruik geblinddoekt. Deze man had dezelfde boodschap ook .mondeling kunnen over brengen, zodat er geen sprake,van een mystificatie kon zijn. Strategische redenen zou de heer Oud natuurlijk hebben kun nen begrijpen, maar indien deze geen aan leiding vormden om het ultimatum te rek ken, was de argumentatie van een onge tekend ultimatum te zwaj, juist wanneer de zaak er inderdaad hopeloos voorstond Merkwaardig is voorts het verslag, dat de heer Oud doet van een bespreking ir September 1940 met generaal Student, waarin deze ontkende, dat het bombarde ment zou worden afgelast, en aan zijn ontkenning toevoegde; U zult het tweede bombardement bedoelen. Uit dit gesprek bleek toen, dat de stad opnieuw gebom bardeerd zou zijn 's avonds om 7 uur, als zij zich niet had overgegeven. Voor het overige vraagt de heer Oud 31. Op een stoel zat de zwarte tovenaar; zijn vleugels verkreukeld en om zijn hoofd een rode zakdoek. Ooooooh", steunde hij. „Ooooooh. was ik maar dood.... M'n kies.... ooh Hij kronkelde op zijn stoel, kroop door de leuning tussen de poten door en bonsde toen zijn gloeiend gezicht tegen de muur. Frederik trad naderbij. „Wat is hier aan de hand?" vroeg uij, wél een beetje overbodig. De zwarte tovenaar staarde Frederik vlazig aan. „Oooooh!" was het enige dat hij uit kon brengen. „Ooooooh!" Met een fijne glimlach zette de tand arts zijn bril recht en bestudeerde zijn slachtoffer opmerkzaam. ..Hm!" merkte hij na een tijdje op. ..Een zeer belangwekkend geval; waar schijnlijk wordt het nog wel erger", h ï^derik rilde 'bij zoveel onmenselijk- hi Tw.at een ge™een mannetje!" dacht k ben blij, dat ik een andere tand arts heb. Nu moet ik echter een plan be denken om die tovenaar buiten gevecht te stellen. Hoe doe ik dai?" Ja, hoe deed Frederik dat.Hij nam plaats op een andere stoel, terwijl de zwarte tovenaar steunend in de lamp klom en de tandarts met belangstelling toezag en begon diep en ernstig na te denken. Na een poosje had hij de oplos sing gevonden. De tovenaar had juist een poging gedaan om door het raam naar buiten te springen eg. op deze wijze een eind aan zijn pijn en zijn leven te ma ken. Maar hij had hierin gefaald, door dat de tandarts met vooruitziende blik voor het betreffende rgam trabes had laten aanbrengen, die zulk éen wan hoopsdaad afdoend verhinderen. Frederik hielp de trillende tovenaar weer in zijn stoel en schoof zijn eigen stoel er vlak tegenover, met de leuning naar voren, precies zoals hij eens op de film had gezien. „En nu zullen we eens praten", zei Frederik flink. spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten Reel. zich af, welke de betekenis nog is van een ultimatum, daar de Duitsers ook zonder ultimatum de stad hadden kunnen bombar deren, zoals zij zonder ultimatum Neder land zijn binnengevallen. Nog afgezien daarvan werd de heer Oud in zijn opvatting, dat generaal Win kelman eigenlijk het bombardement van Rotterdam had moeten voorkomen, ver sterkt na het lezen van het memorandum van de heer Gerbrandy, waarin duidelijk staat, dat reeds op 13 Mei 1940 de opper bevelhebber had gezegd, dat de zaak ho peloos was. Wat betreft de grief van de heer Oua, is de commissie van mening dat de uit eenzetting van prof. Francois in dit nete lige vraagstuk verhelderend is geweest Gezien de omstandigheden, de vorm en de inhoud van het eerste ultimatum, kan de commissie in haar grootst mogelijke meerderheid zich indenken, dat de opper bevelhebber twijfel koesterde aan de authenticiteit van het stuk en de vol macht van de parlementairs, die het op deze wijze aanboden. De vrees voor een mystificatie was niet denkbeeldig te noe men. Aan de andere kant heeft de commissie oog voor de vrees van Rotterdam's bur gemeester, dat op het ogenblik, waarop reeds bekend was, dat de militaire si tuatie uiterst kritiek was en de Koningin en het Kabinet het land verlaten hadden ten aanzien van zijn stad nog risico's ge nomen zouden worden, die in zijn ogen militair slechts van uiterst twijfelachtige waarde zouden kunnen zijn. De commissie wil niet nalaten haar waardering uit te spreken voor het feit. dat de heer Oud aan dit, zijn afwijkend inzicht, gedurende de bezeting geen uiting heeft gegeven en dit eerst thans in discus sie brengt bij een instantie, waar hoor en wederhoor mogelijk is. Na overweging van de aangevoerde argumenten nadert de grootst mogelijke meerderheid der com missie evenwel meer tot het inzicht van de heren Winkelman en F-rangois dan tot dat van de heer Oud. Met betrekking tot de door de heer Frangois opgeworpen vraag of generaal Winkelman voor de bepaling van zijn standpunt ten opzichte van het eerste ultimatum inzake Rotterdam niet te lang de tijd heeft genomen, kan de commissie het met de heer Francois eens zijn, dat het inderdaad om minuten ging. Bij een vlug gere afdoening had, achteraf bezien, wei- licht de mogelijkheid bestaan, dat de op perbevelhebber vóór de afloop van de termijn, gesteld bij het eerste ultimatum, kennis had gekregen van het tweede en daarop zijn beslissing had kunnen geven De commissie heeft echter volledig begrip voor de voor een enkel mens nauwelijks te dragen verantwoordelijkheid, die op dat moment op generaal Winkelman rust te. Temeer, daar in de gegeven omstan digheden het te nemen besluit niet alleen beslissend was voor het lot van Rotterdam. c^>ch ook voor de strijd in het gehele land en daarmede tevens van invloed op de geallieerde oorlogvoering in haar geheel En dit, terwijl de opperbevelhebber niet in de gelegenheid was met de Regering overleg te plegen. Het is de commissie bij haar beschou wingen over de voorgaande op het bom bardement van Rotterdam betrekking heb bende vraagstukken niet mogelijk geweqst een definitief oordeel uit te spreken. Het was te voorzien geweest, dat de zalen van de kunsthandel Dejong—Ber gers te klein zouden zijn om alle belang stellenden binnen te laten, die Zaterdag middag jl. naar de beschouwing wilden luisteren, waarmee prof. dr Anton van Duinkerken de tentoonstelling van Aad de Haas zou openen. Daarom had het gemeentebestuur van Maastricht de voor malige Domitiicanenkerk voor deze bij eenkomst beschikbaar gesteld. Voor een publiek van honderden heeft hier Van Duinkerken een rede gehouden, waarin hij openhartig eri uitvoerig over .de ach tergronden van de geruchtmakende rel rond Aad de Haas uitweidde. Van Duinkerken verklaarde allereerst, dat hij het als een eer beschouwde de tentoonstelling te mogen openen van een kunstenaar, die aanmerkelijk jonger is dan hij zelf. Hij zou deze uitnodiging niet aanvaard hebben, wanneer er rondom de figuur van Aad de Haas tegen diens zin geen sensatie was verwekt. Hij had er bewondering voor, dat deze jongeman van 28 jaar bij deze bijeenkomst niet aanwezig wilde zijn, omdat hij er over het algemeen niet bij wenst te zijn, wan neer e~ over zijn kunst gesproken wordt. Niets igt De Haai zo ver als de zucht naar reclame. Dat durven zijn beste vrienden te verklaren. Deze schilder was 20 jaar oud toen hij de Rotterdamse Academie verliet. Met de tekeningen, die hij vervaardigd had met eenzelfde sensitieve knapheid waarmee b.v een Charles Eyck (aldus spr.) dat vermag, hield hij toen een tentoonstelling te Rotterdam. Een SS-er liet hem aan het Haagse Veer gevangen zetten, omdat er een toverheks op deze expositie te zien was, op wier medaillon De Haas een hakenkruis geschilderd had. Na een beschouwing over ons mense lijk beminnen van God, wiens Heerlijk heid in de figuur van Jesus Christus, de Gezalfde, uitstraalt, ging spr. nader in op de verschillende manieren, waarop men zich de Zaligmaker op Zijn kruisweg kan voorstellen. Meestal mogen de ge- ©W. DE WITHSTR: 46 - R DAM WAGENS™. 115 - DEN HAAG Met Pinksteren is te Maasbracht de nieuwe parochiekerk van de H. Gertru- dis (de oude moest wegens zware oor logsschade worden afgebroken; slechts de historische boren Werd gerestaureerd) met enige feestelijkheid in gebruik geno men. De plechtige consecratie zal later plaats hebben. De bouw geschiedde on der architectuur van de heer Boosten door de fa. Sondermeyer uit Rotterdam. Vorige week is in dit knooppunt der binnenvaart de eerste Ned. Ger. Sehip- perskerk onder grote belangstelling in gebruik genomen. Voorts hoopt men nog dit jaar te Maasbracht met de bouw van een Ned. Hervormde Kerk gereed te ko men. Omstreeks 2 uur gisternacht werd de brandweer te Blijham (Gr.) gewaar schuwd dat er brand was in de kafschuur van de landbouwer K- Het blussingswerk was reeds enige tijd aan de gang, toen men vlak bij de schuur een man vond. die een messteek had aan de hals en sneden over beide polsen. In de nabijheid lag een bebloed mes en een zwart masker. De man zeide, dat twee onbekenden hem hadden over vallen en toegetakeld. Hij vond voor dit verhaal echter niet veel geloof. Men herkende hem namelijk als de 63-jarige J. de B., een berucht heerschap, die al ongeveer 26 jaar gevangenisstraf achter de rug heeft en thans sinds ongeveer een half jaar op vrije voeten is. Jaren geleden heeft hij o.a. een opzien barende overval gepleegd op de Rotter damse Bank te Winschoten, hetgeen hem 18 jaar heeft gekost. Hij was toen in Blijham achter slot gezet en toen men hem op zekere dag eten kwam brengen vond men hem ook met sneden in de polsen. Die keer was hij echter bewuste loos, zo zelfs, dat bij de ..lijkschouwing" werd aangenomen dat hij dood was. In zijn doodkist, maar gelukkig nog voor de begrafenis. kwam hij weer bij kennis, zodat hij op het randje er aan ontkwam levend te worden begraven Men acht het nu verre van uitgesloten, da De B. zich ook nu weer zijn wonden zelf heeft toegebracht. En vermoedt, dat hij de landbouwer K„ die alleen woont, enorme sortering t 190, f 210, f 250 et BROERSVEID 137-139 SCHIEDAM door de brand uit het huis heeft willen lokken om daar dan ongestoord zijn slag te kunnen slaan. Ook tracht men te ontdekken of de man misschien niet sohuldig is aan de mislukte overval Vrij dagnacht j.l. op de boerenleenbank te Bellingwolde. De dader vluchtte daar met achterlating van zijn colbertjasje en De B. had toen men hem vond geen jasje aanVoorlopig verblijft hij nu bij de marechaussees in Bellingwolde. Zijn toe stand is niet ernstig. lovigen in onze kerken „genieten" van veertien staties, waarop het haar van de Goddelijke Meester in twee als het 'ware gestroomlijnde haargolven onberispelijk langs de schouders valt. De Haas heeft zich tegen deze fantasieloosheid verzet, omdat hij evenals Augustinus in zijn overwegingen abstract durft denken. De tekeningen, welke de jonge kun stenaar voor het boek van Pater Mathot C.SS.R. heeft gemaakt, zijn door de Con gregatie van het H. Officie veroordeeld Nooit heeft zo'n veroordeling echter plaats, wanneer er van tevoren geen aan klacht wordt ingediend, aldus ging Van Duinkerken verder. Bij het vonnis, zo vervolgde Van Duinkerken, kan ik me neerleggen, bij de aanklacht niet. Tegen de andersluidende mededelingen van het Limburgsch Dagblad, verklaarde Van Duinkerken tenslotte uitdrukkelijk, dat Aad de Haas, die als jongeman, be horende tot de economisch zwakkeren, aan het begin van zijn loopbaan te Rome werd aangeklaagd, zich volledig aan het kerkelijk gezag onderworpen heeft. Het dorp Huizen is sedert de Hervor ming vrijwel uitsluitend Protestants gebleven en een Katholieke kerk heeft men er nu al ongeveer vier eeuwen niet meer gekend. Gisteren eohter is de eerste pastoor in de gemeente, de Zeer- eerw. heer C, ten Veldhuis, geïnstalleerd door deken Frank uit Hilversum. Laren en Blaricum namelijk hebben zich de laatste jaren steeds meer uitge breid ook op het grondgebied der gemeente Huizen. En in deze rueuwe wijk kwamen vele Katholieken te wonen- Zodoende worden al sinda enige tijd Kath. kerkdiensten gehouden in het gymnastieklokaal van de Prot. school, hetgeen wel wijst op een goede onder linge verstandhouding. En thans is aan de Bussumerweg een noodkerk verrezen, welke, zodra de definitieve kerk tot stand zal zijn gekomen, bestemd is voor parochiehuis. De installatieplechtigheid werd o.a. bijgewoond door B. en W. en de kerke- raad van de afd. Huizen van de Ned. Protestantenbond, In de bijeenkomst na de installatie is ook door de burge meester en een vertegenwoordiger van de Protestantenbond het woord gevoerd. Uit het dagboek van een politie-ver- slaggever in het jaar Onaes Heren 1955, het derde van de Wettelijke op het Pers wezen en de Journalistieke Verantwoor delijkheid: Mei 24: Na een vergunning te hebben gekregen van het Regionale Journalis tieke Waarheidswaar,borg Bureau, onder tekend door de Lokale Betrouwbaarheids Inspecteur, begaf, ik mij naar de Pers afdeling van het Hoofdbureau van Po litie (Sectie Gemengd Nieuws, no. 337). Een Inspecteur van de Politieke Politie controleerde mijn persoonsbewijs, mijn journalistieke pas, mijn perskaart, mijn legitimatiebewijs, mijn zuiverheidslicen- sie en mijn bekwaamheidsdiploma, en ondervroeg mij beleefd en langdurig. De Politie Controleur (lid van de Ge heime Pers Politie) overhandigde mij vervolgens mijn toegangsbewijs, mijn betrouwbaarheidspas en mijn doorlatings- kaart en een ambtenaar bracht me naar stoel no. 17. Een luidspreker herhaalde met geregelde tussenpozen van 3 secon den: „Journalistieke personeelseenheder. wordt verzocht zo weinig mogelijk tijd te verspillen. Spreek zacht, lees nauw keurig en schrijf duidelijk". Toen ik mijn eerste bericht voor dc krant had genoteerd, vroeg ik naar het verdere nieuws, doch kreeg te horen, dat ik eerst een schriftelijke aanvraag voor een nieuwe vergunning moest indienen. Op dat moment kwam de Rijks Assis tent Controleur van de Journalistieke Politie binnen en overhandigde de Plaat selijke Betrouwbaarheids Inspecteur een nieuw slagzinbüjet, dat aan de muur werd opgehangen. Er stond op: „Wees een journalist, die zich nooit vergist". Naar uit bevoegde bron wordt ver nomen,' is de consultatieve Raad van de organisatie van Europese Economi sche Samenwerking, die Vrijdag en Zaterdag te Parijs bijeen is geweest er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken (en aanzien van de rege ling van het intra-Europese betalings verkeer in het tweede jaar van het plan-Marshall. Zoals bekend is, bestaat er een diep gaand meningsverschil tussen de voor zitter van de raad, de Belgische minis ter-president Spaak, dje wenst, dat de Marshall-landen het recht hebben de door andere Europese landen krachtens het intra-Europese betalingsstelsel ver strekte credieten te besteden, waar zij willen, met inbegrip van het dollarge- bied, en de Britse minister van Finan ciën. sir Stafford Cripps, die van oor- 34) Ze raakte helemaal de kluts kwijt sprak wartaal en veel wijzer werd ik er dan ook niet door. Ze was immers al zo lang ziek en had met Charlotte zo'n krankzinnig leven gehad. Maar ik begin nu in te zien, dat Charlotte het zó en niet anders heeft gewild. Ze vroeg, of ik haar helpen wilde. Ze zei, dat ze bang was het niet alleen te kunnen doen. Ze zei. dat Charlotte zoveel spierkracht had. Ga door, drong Katie aan. Wat heb jé toen gedaan? Ik trachtte haar te overreden mij te vertellen, waarom ze dacht, dat Char'c.!- te haar wilde doden. Maar ze zei niets anders, dan dat ze moest sterven en dat Charlotte daar de oorzaak van was. Ze scheen totaal hopeloos en ze was zo bang voor het donker, de arme ziel! Bang rooi de kou en het duister en de lange re's, die ze volgens Charlotte's verzekering moest ondernemen Heb je haar niet gezegd, dat ze ner gens bang voor behoefde te wezen? /?aar ze had zich nu eenmaal in het hoofd vastgezet, dat het voor haar een bevrijding zou we2en. ajg ze Char lotte doodde. Ze verbeeldde zich dat nu eenmaal. Ik praatte een hele tijd met haar. En toen ik bij haar weg ging, dacht ik, dat het gevaar geweken was. Ik heb haar trouwens nooit voor gevaarlijk aange zien.... behalve dan, toen ze dat palet mes aan stukken brak. ik bracht haar tot aan de voordeur terug. Ze was toen rus tig en ik vond het t beste even naar de dokter te gaan. Hoe laat was dal. Dat weet ik niet. Maar het moet heel kort, voor dat jij met dé wagen voorbij kwam, zijn geweest. Bij de voor deur gaf zij me deze horoscoop. Ik wist niet, 'wat het was. Ze zei: Neem dit mee en bekijk het eens. Ik raadde haar aan wat te gaan liggen. Ik was eerst van plan met haar naar binnen te gaan Je kunt je niet voorstellen, wat een spijt ik heb gehad, dat ik niet mee ben ge gaan, maar ik wilde zo gauw mogelijk naar de dokter. Daarom ging ik naar mijn wagen terug. Ik had die horoscoop nog in de hand en toen ik bij de wagen kwam, draaide ik de lampen aan, om het ding te bekijken. Natuurlijk trof het me, dat alles zo volkomen klopte met Charlotte's bedoelingen. En toen besefte ik, welk instrument Charlotte al die ja ren bij wijze van hefboom had gebruikt. Enfin, ik reed ten slotte naar de drogist, een paar straten verder, om de dokter op te bellen. Maar ik kon hem niet aan de telefoon krijgen. Daarna kwam ik hier terug. Ik liet de wagen buiten het hek staan, omdat ik behoefte had aan een wandeling. Toen zag ik de politie auto en de ambulancewagen en ik werd bang, dat gebeurd zou zijn, wat ik ver moedde. Denk je, dat tante Mina dat goedje aan Charlotte heeft ingegeven.... om haar doezalig te maken en om het voor zichzelf te vergemakkelijken? Ik weet het niet. Het is natuurlijk mogelijk. Maar wie heeft dan Charlotte op gebeld? Als het tante Mina is geweest, die alles zo heeft geregeld, dat het op een ongeluk moest lijken, hoe is zij er dan in geslaagd Charlotte voor mijn wa gen te krijgen? Doodgemakkelijk, antwoordde Sto ven. Tante Mina heeft een telefoon op haar kamer, die met de huistelefoon niet in verbinding staat. Dat zou dus dood eenvoudig zijn. Of anders had ze de keukentelefoon er voor kunnen gebrui ken. Daar heb ik niet aan gedacht, zei Katie. Maar weet je wel, dat ze het voor zeker houden, dat ik heb getelefoneerd, op grond van wat Jenks door de telefoon hoorde? Paul zou het net zo goed gedaan kunnen hebben, want hij is sigare'to gaan kopen, precies op dezelfde tijd dal er. volgens Jenks. voor Charlotte is -p gebeld. Je ziet dus.... zekerheid hebben we niet zo gemakkelijk. En dan is Chris er ook nog, hoe gek het ook klinkt. Én Steven, die middag, toen je me opbelde, vlak voordat je verdween.... Ja? Toen was er iets of iemand in de eetkamer, die me heeft beluisterd. Ik weet niet wie, want het was er donker Ik hoorde alleen een licht gerinkel en de kat zag iets Maar er was niemand, toen ik het licht aandraaide. Maar al was dat nu allemaal zo, wat voor reden zou tante Mina dan hebben gehad, om die klokkenmaker te vermoorden? Dat is juist de reden, waarom ik hier ben. Wie was hij en in welke relatie stond hij tot tante Mina? Hij heeft naar jou gevraagd, zei Katie - Naar mij? Maar ik heb die man neg nooit gezienvoor zover ik weet ten minste. Is het werkelijk, dat hij naar mij heeft gevraagd? Met name? Ja. En hij had het portret van Char lotte bij zich. Huiverend onder haar cape verte'de Katie hem de hele geschiedenis. En, be sloot ze. daar komt nog bij. dat sergeant Cardwell me heeft gezegd, dat ik zo goed als gearresteerd ben. Geen denken aan, zei Steven grimmig. Ze zullen jou niet arresteren! Zeker niet, als ik vertel, wat ik weet. Daar zal ik wel voor zorgen! Ik wisl niet. dat het voor jou zó moeilijk was. De kranten waren nogal terughoudend En die waren mijn enige bron van inlichtin gen Maar je moet nu niet langer n de kou blijven staan. Jij gaat met mij mee. Ik heb een motorbootals ik haar tenminste kan vinden.... daar bij de landtong liggen. Ik ben per roeiboot hierheen gekomen. O.... ik hoorde gisternacht een motorboot puffen Dat was ik, zei Steven grimmig. Ik was m de mist bijna verdwaald. Kom, liefste! Neen, Steven, ik moet terug. Zie je dat niet in? Als ik óók ontvlucht, is dat in hun oog zoveel als een bekentenis. En bovendien.... ik kan tante Mina toch met alleen latenik moet minstons tot morgen bij haar blijven. Ja. dat is zo, gaf Steven toe, na enig nadenken. Ik ga nu mee naar het huis Ik zal me heus niet in hun handen overleveren. Maar ik wil vannacht toch in huis zijn. Neen! Denk je, dat ik jou daar alleen te rug laat gaan? Na alles, wat er is ge beurd? We zullen het ravijn tot aan de oever volgen en dan gaan we verder langs het meer en jij kunt dan door de achterdeur naar binnen glippen. Geef me maar een hand! Het werd een griezelige tocht door de dichte mist. Vlak bij het huis gekomen, sloeg Steven zijn arm om haar heen en zei bemoedigend; Ik zal vannacht in nuis blijven. Ik kan er gemakkelijk in komen. Als ie bang bent voor iets. wat dan ook wacht dan niet. maar schreeuw. Dan kom ik dadelijk. (Wordt vervolgd) deel is, dat dit zou betekenen, dat som mige landen, die er b.v. minder gunstig voorstaan dan België, verliezen zouden lijden aan dollars en goud. Aan de commissie voor de betalingen van de O.E.E.S. is thans verzocht het probleem opnieuw te bestuderen. Voorts wordt vernomen, dat overeen stemming is bereikt ten aanzien van bepaalde principes met betrekking tot het opheffen van de beperkende bepa lingen, waardoor de Europese handel thans gebonden wordt. Deze overeen komst zal nog voor het einde van de lo pende maand worden voorgelegd aan de raad van ministers (waarin alle leden van de O.E.E.S. zijn vertegenwoordigd). Nadere bijzonderheden zullen niet voor deze bijeenkomst van de raad van mi nisters worden bekend gemaakt. In gezaghebbende Britse kringen te Parijs heeft men verklaard, dat sir Stafford Cripps de adviescommissie heeft weten te overtuigen geen plan nen aan te nemen, die de Britse des kundigen een gevaar achten voor de Britse goudreserves, de koersen van het pond sterling en het Britse her stelprogramma in het algemeen. Vol gens gewoonlijk betrouwbare bronnen heeft sir Stafford een plechtige be lofte gekregen van Harriman, Paul Spaak, en de Franse minister van Fi nanciën, Maurice Petsche, dat, welk plan er ook zal worden aanvaard de deelnemende landen met elkaar geen afwikkeling met goud of dollars be hoeven te verrichten. Toen enige jongelui uit Oud-Aiblas zich na afloop van de motorraces in het Nijmeegse Goffertstadion, naar hun ge huurde auto wilden begeven, bleek deze te zijn verdwenen. Twee knapen, de 17- j-arige K. en de 18-jarige H. uit Nij megen hadden de wagen gestolen. Zij kwamen echter niet verder dan Beurtin- gen, waar de wagen van de dijk reed en op een onder aan deze dijk staande woning terecht kwam. De dieven zochten een goed heenkomen, doch konden na enige tdjd worden aangehouden. De Goodyear Tire Rubber Co. te Akron (Ohio) heeft prijsverlagingen be kend gemaakt voor auto-binnenbanden, variërend van 5 tot pet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5