rechtvaardigen om inval in Nederland Het verloop van een gerucht makende zaak BUITENLANDSE ZAKEN AANGENOMEN Rumor in de voetbal wereld Frederik zeven directeuren DOOD schuld? Radio DISTILLATEURSBEDRIJF GAAT SLUITEN Faas Wilkes als prof naar Italië? HET VENLO-INCIDENT programma Overzicht Eerste Kamer en de Fanny wint in Dublin Als oorzaak genoemd maatregelen van vakorganisatie door DONDERDAG 9 JUNI 1949 PAGINA 2 Iedereen herinnert zich ongetwijfeld nog de geruchtmakende zaak van het z.g. Venlo-incident, een overval, welke plaats had aan de grens bij Venlo en waarbij de Engelse officieren majoor Stevens en kapitein Payne Best, alsmede de Nederlandse luite nant Klop door Duitsers over de grens werden gebracht. Bijna niemand vermoedde toen, dat achter deze overval meer stak dan alleen een onschadelijk maken van enige agenten van de Britse Intelligence Service, die contact hadden opgenomen met Duitse officieren z.g. om een omwenteling in Duitsland voor te bereiden en daarna een vrede te kunnen bewerkstelligen. Dit grensinci dent had plaats op 9 November 1939, in April 1940 publiceerde de minister van Buitenlandse Zaken in een Oranjeboek de vol gende uiteenzetting van deze overval. Geen antivoord Radio-rede van Payne Best Conclusie Drie motieven Generaal van Oorschot HOOFDPIJNl DE BEKERFINALE IN EINDHOVEN EEN MOBIEL MINISTER IN EEN VEELEISEND AMBT Verklaring der débacle NOORDELIJK ELFTAL TEGEN ZUID NJORD WINT TELEGRAAF- BEKER M. EBERHART (Wordt vervolgd) „VRIJ HUIS AANGEBODEN" DE TOUR DE FRANCE Door GESTAPO UITGELOKT „Medio October ontving de Chel van den Inlichtingendienst van den Generalen Staf de mededeeling van den Britschen Gezainlschaps-secretaris en Chef van het Britsche Paspoorten Contrólebureau te s-Gravenhage, Majoor Stevens, dat Britsche organen in verbinding stonden met hoog geplaatste officieren van het Duitsche le ger, en dat Majoor Stevens uit Londen opdracht had ontvangen om met deze of ficieren besprekingen te voeren, om te onderzoeken of een basis zou kunnen worden gevonden voor mogelijke vredes onderhandelingen. Tot staving van zijn mededeelingen toonde majoor Stevens zijne instructie. Aangezien het niet mogelijk was de besprekingen in Duitschland o. Engeland te voeren, wilde men deze gaarne doen plaats hebben op neutraal ge bied, bij voorkeur niet te ver van dc Duitsche grens. Majoor Stevens deelde mede, dat naast hem kapitein Payne Besi voor het voeren van de besprekingen was aangewezen. Gevraagd werd om maatregelen te ne men, opdat de betrokken vreemdelingen in het grensgebied niet onnoodig zouden worden lastig gevallen door de politie- en militaire autoriteiten. De Chef van den Inlichtingendienst heeft ter voldoening aan dit verzoek en om op de hoogte te komen van hetgeen zou worden bespro ken, een Nederlandschen officier, den eersten luitenant Klop, aangewezen om deze besprekingen bij te wonen, en hem opdracht gegeven er voor te waken, dat geen daden in strijd met de Nederlandsche neutraliteit zouden worden verricht. Een tweetal bijeenkomsten heeft vóór het in cident bij Venlo op Nederlandsch gebied plaats gehad. Op 9 November kwam een personenauto, waarin naar met grote waarschijnlijkheid mag worden aangenomen, gezeten waren majoor Stevens en kapitein Payne Best. benevens luitenant Klop en de Nederland sche chauffeur Lemmens, uit de richting Venlo aan bij het café Backus, gelegen op Nederlandsch grondgebied op geringen af stand van de Duitsche grens. Daar aange komen werden de genoemde personen overvallen door een aantal lieden die, beschikkend over een auto, die voor het Duitsche douanekantoor stond te wachten, de Nederlandsche grens hadden overschre den en het vuur op hen openden. Een per soon, klaarblijkelijk luitenant Klop, is neergeschoten, terwijl de overige perso nen met geweld over de Duitsche grens zijn gevoerd. De gewonde of doode werd eveneens over de Duitsche grens gesleept. Het geheele voorval speelde zich in zoo korten tijd af, dat het voor de grenswacht, die zich ter plaatse niet in de onmiddel VRIJDAG, 10 JUNI. HILVERSUM II 1415 M.) l'ws. gram., morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Piano KRO. 7.00 Nws. ,gram., morgengebed; 8 00 Nw'1 8.15 Pluk de dag; 9.00 Piano; 9.30 Water-- standen; 9.35 Schoolradio; houdt fit; 11.00 V .d. kieken; 1140 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Amusements ark. 12.33 „De Bietenbouwers 1-55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Mclodiefen van Franz Léhar; 13.50 Op de korrel, 14.00 Het Ned. Kamerkwartet; 14.30 Negen heit de klok; 15.15 Gram.; 16.00 V. d. zieken; 17.0 V. d. jeugd17.15 Ork. z. Naam ,1748 Wat het buitenland leest 18.00 ^elfrop, f" ork. (18.20 Ac tuu al.)18.45 Klankbeeld v. d. jongeren; 19.00 Nws.; .C^Sïïin en radio"; 19.30 Brabants hal£uur,20.00 .Nws.; 20.05 .De gewone man"; 20.12 Ka aio Philh. Ork.;' 21*12 Orgelspel; 21.35 Gedeel ten Da Bohème", Puccini; 22.00 „Dc Tien Gebóden" (klankbeeld Achtste ^ebod), 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 ochtengymn. gram.; 8.00 Nws.; 8.05 Orgei, 8.50 V. d. vrmouw; 9.00 Fragni. un. „Faust" Gounod; 10.00 VPRO.: 10.20 Gram.; 10.30 V. d. vrouw; 10.45 Zang en piano; 11.06 Voordracht^11.25 Accordeon- ork.; AVRO. 12.0 Orgel; 12.33 Sport; 12.4o Piano; 13.00 Nws.; 13.15 Ork. Piet v. Dijk' 13.45 Ens. Louis Ferrari; 14.00 Kook praatje; 14.30 Kamerork.(15.00 Boeken schouw) VARA 16.00 „Vimentino"16.30 V. d. jeugd; 17.00 Omroepkoor; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nws.; 18.05 Felicitaties; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.0 Denk om de bocht; 19.15 Piano; VPRO. 19.30 Lezing; 19.50 „Tien voor acht"; 20.00 Nws.; 20.05 Zang en piano; 20.30 Lezing; 20.55 Boe kennieuws; VARA. 21.00 Gramofoonplaten verzoek progr.21.30 Hoorspel22.00 Buit. weekoverz.22.15 .Swing and sweet"; 22.40 VPRO.; 23.00 Nws.; 23.15 Groninger Orkestvereniging. RADIO-DISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br. nws. 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.05 conc. 9.00 Eng LP. nws. 9.10 verz. pr 10.00 Stradivari Orch 10.30 Eng. H.S.: ens. Gold. 11.00 muz. in miniatuur. 11.30 gram. 11.40 v. d. scholen 12.00 VI. Br.: gram. 12.30 weer. 12.34 ork. Welffers. 13.00 nws. 13.15 klass. muz. 14.00 operettemuz. 15.00 Eng. L.P.: ork. Java 15.30 ork. Reynolds. 16.00 ens. Byfield. 16.30 „Country Questions". 17.00 Koot wijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.; v, d. sold 18.30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 Éng. H.S. fragm. „la Damnation de Faust" v. Ber lioz. 19.30 Eng. L.P.; „Ignorance is bliss' 20.00 fragm. „Cavalleria Rusticana". 21.00 ..Welsh Rarebit". 22.00 VI. Br.- nws. 22.15 gram. (Om 22.50-nws). 23.00 div. RADIO-DISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H. S.: nws. 7.15 Schots var. ork 7.50 Lift up your hearts. 7.55 weer. 8.00 Fr. Br.; nws 8.10 conc. 9.00 VI. Br.: nws. 9.05 gram. 10.00 div. 10.45 Eng. L.P.: orgel 11.15 voordr, 11.30 20th. century Serenaders. 12.00 Welsh orch. 13.00 piano. 13.15 ork Ternent. 14.00 Fr. Br.; voor kooplieden. 14.15 strijkkwartet Beethoven. 14.55 gram 15.00 Kalundborg: ork. Torngvist 1615 Eng. L.P.: Cameo-ork. 17.00 Fr. Br.; ber 17.10 verz. pr. 17.40 piano. 18.00 Eng L.P orgel. 18.15 report, aank „Queen Mary". 18.30 wedstr. in spellen en definieëren 19.00 nws. 19.10 Fr. Br.; fragm. „Ma Vlast" Smetana. 19.30 VI. Br.: lied. 19.45 Fr. Br.; nws. 20.00 omr. ork. 21.15 Sottens: viool. 21.40 Fr. Br.; liedjes. 22.00 Engè L.P.; nws. 22.*5 „Topic for tonight". 22.20 „Taxi" feuilleton. 22.40 ens Heath23.30 urgel. 23.56 nws. lijke nabijheid van de grens bevond, niet mogelijk is geweest tijdig in te grijpen. Aangezien degenen, die den overva pleegden, in burger gekleed waren, was er aanvankelijk geën aanleiding de Duitsche Regeering aansprakelijk te stellen. We is onmiddellijk aan de Duitsche Regee. ring verzocht een onderzoek in te stel len" Dit werd echter door de Duitse rege ring volkomen genegeerd en ondanks her haald rappel antwc ordde de Duitse Re gering hierop niet) eens. De voornaam ste getuige in deze zaak, die door de commissie werd gehoord, was wel de heer J. F. Lemmens, de enige belangrijns nog in leven zijnde Nederlandse oogge tuige heeft als chauffeur van de heer Payne Best deze enkele malen in de maan den October en November 1939 vergezeld naar plaatsen, waar besprekingen met Duitsers plaats hadden. Zodanige bespre kingen hadden volgens de heer Lemmens in October plaats gehad in- Arnhem en Den Hi.ag, en voorts op 7 en 8 November in Venlo. Op de 9de November werd hij om 11 uur opgebeld om de heren Best Stevens en Klop wederom naar Venlo te brengen Nadat zij eerst naar de mare chaussee-kazerne gegaan waren om enige versterking mee te krijgen, kwamen zij om kwart over drie bij een café, Backu, genaamd, gelegen in het z.g. niemands land, het terrein tussen het Nederlandse douanekantoor en de grens, dus nog Ne derlands gebied. De gevraagd versterking was toen nog niet ter plaatse aanwezig. Het feit, dat zij bij de marechaussee om versterking gevraagd hebben, wordt be vestigd door de commissaris van politie te Venlo, de heer Eissens. Op het bordes van het café stond een Duitser, die een teken gaf met zijn arm. waarop er van de Duitse grens een auto. waarop een mitrailleur gemonteerd was, schietend aan kwam rijden. Luitenant Klop trok zijn revolver en schoot op de wagen me' de mitrailleur. De Duitser zoals later bleek Schellenberg, kwam daarop naar dé Nederlandse auto toe, be val de inzittenden uit te stappen en plaats te nemen in le overvalwagen. Luitenant Klop werd gewond aan het hoofd en werd, nadat hij nog een poging gedaan had te ontvluchten, In de auto geworpen. Daar na zijn zij nftar Düsseldorf gebracht, ter wijl de volgende dag de drie overlevenden (luitenant Klop was inmiddels overle den) geboeid aan handen en voeten, met een escorte van 8 of 9 zwaarbewapende mannen naar Berlijn zijn gebracht. Uit de inhoud van een radiorede, welke in October 1948 door dezelfde kapitein Payne Best voor de B.B.C. werd gehou den, blijkt, dat de onderhandelingen tus sen'de beide Engelse officieren en de Duitsers von Seidlitz, Grosch, Franz, Ma*- ttoi en Schaemmel gingen over het ter zijde stellen van Hitier en het overnemen van de regering door een Mun*a ficieren, die gemakkelijker met Engeland over een aanneembare vrede konden derhandelen. Dit vond bij de Engelsen nog sterker geloof, toen kapitein Payne op de morgen van de noodlottige dag v 9 November het laatste onderhoud zo- die dag plaats hebben in de krant las van de aanslag op Hitler in München on zich zelf toen wel moest afvragen in hoe verre dit verband hield met de actie van zijn „conspirators" Schaemmel en Co kent hem dit niet te zwaar aan. Men moet eerst In de positie van Franz verkeren om te beseffen wat dit betekent en Franz was een onbetekenend mannetje. Achteraf begrfjpt Payne Best, dat Franz de hele dag te ZutphenArnhem hoogst nerveus was en zijn excuus, dat hij last had van zfjn galstenen! zijn gewone kwaal) slechts een voorwendsel was. De eerste Duitser van de Gestapo had opdracht om te verkennen. Daarop maak te men het plan om de Britten naar de grens te lokken en gevangen te nemen. Schaeihmel moest dit doen en het gelukte hem. HU was In werkelijkheid Walter Schellenberg, een hoge figuur in de I. D van de Gestapo. Eerst uit deze radiorede vernam Gene raal van Oorschot, het hoofd van G. S. III, dat Payne Best een agent was van de Londense Intelligence Service, alsook van de andere samenkomsten na de eerste te Arnhem, Zijn verbod aan Klop om zich verder met deze zaak te bemoeien maakte het immers noodzakelijk, dat de zaak bui ten hem om voortgang had en dat lt. Klop dus ook niets kon rapporteren, terwijl kapitein Payne Best in de mening ver keerde, dat Klop generaal van Oorschot van alles op de hoogte hield. Na het verhoor van vele Nederlands? en Duitse getuigen in deze zaak komt de commissie dan tot de volgende con clusie: De verklaringen samenvattend en de stukken beschouwend, meent de commis sie, dat omtrent de Duitse doelstellingen geen onzekerheid kan bestaan en dat de verschillende verklaringen, daarover ge geven, niet met elkaar in tegenspraak zijn, doch slechts bewijzen, dat de doelstelling meerledig geweest is. Men kan als vaststaand aannemen, dat, zij het dan wellicht niet in het allereerste begin, het voornaamste motief op hoog politiek niveau gelegen heeft, n.l. het zoe ken van argumenten, die een gewelddadi ge inval in Nederland zouden kunnen rechtvaardigen op grond van het niet handhaven der neutraliteit van Neder landse zijde. Slechts de hoogste chefs Hitier, Himmler, Heydrich, en misschien nog een enkele andere, zijn hier waar schijnlijk van op de hoogte geweest. Daar entegen heeft in de kring van de speciale S.D.-commando's, in wier handen d» uitvoering lag, als motief gegolden he' vezamelen van inlichtingen over methoden en werkwijzen van de Britse Secret In telligence Service en het opsporen van in Duitsland voor deze dienst werkende agenten. Een derde motief moet dan slechts in cidenteel gespeeld worden, en wel op las' van Himmler; de opvoering van een mon sterproces naar aanleding van de aanslag in Müncben in de Braukeller. Dit zou het Duitse volk duidelijk moeten maken, dat de Britse Inlichtingendienst, in samenwer king met de Nederlandse, Belgische en Franse inlichtingendiensten, bezig was te intrigeren tegen het bestaan "en de veilig heid van de Duitse staat en zijn leiders, Wat de Nederlandse verantwoordelijk heid in deze betreft, moeten uitdrukke lijk vier instanties worden onderscheiden. In de eerste plaats luitenant Klop, dié na de eerste en tweede door hem bijge woonde bespreking, toen generaal van Oorschot hem verboden had zich verder met de zaak in te laten, voor eigen ri sico doorwerkte. Luitenant Klop heeft hierbij stellig niet met de nodige terug houdendheid en voorzichtigheid gehan deld. Dit blijkt o.m. uit de iphoud van een schrijven, dat generaal-.najoor H. Koot on der dagtekening van 16 Februari 1949 tot de commissie richtte. Hierin vermeldt deze ,dat luitenant Klop in de ochtend van 9 November 1939 nog bij hem is ge weest met het verzoek de berichtgeving van de Duitse officieren aan hun op drachtgevers te doen afluisteren, aange zien hij verwachtte, Jat deze langs radio- telegrafische weg zou geschieden. Luite nant Klop kende de golflengte en wist, dat de code, welke zou worden toegepast, het z.g. „cijfervierkant", ook wel „play fair-systeem" genoemd, was. De heer Koot heeft luitenant Klop toen nadruk kelijk voor een Duitse hinderlaag of pro vocatie gewaarschuwd, „omdat men der gelijke zeer gewichtige en geheime be sprekingen niet to -vertrouwt aan een door Jan en alleman aflulsterbare radio-uit zending met toepassing van zo'n snert code als het cijfervierkant in zijn meest eenvoudige vorm". Luitenant Klop zei daarop ,dat hij op de mogelijkheid van een hinderlaag gerekend had en zijn re volver meenam. Gezien dat alles, is het onbegrijpelijk, dat luitenant Klop in Venlo de 'patrouille marechaussee niet heeft af gewacht alvorens naar café Backus te gaan. In de tweede plaats draagt als hogere instantie generaal Van Oorschot de ver antwoordelijkheid, voorzover het voor- Mijnhatdt Hoofdpijnpoeders. Doos 4? ct. Mijnhaxdt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. gevallene heeft plaats gehad vóór het ogenblik, dat luitenant Klop zelfstandig ging experimenteren, dus voorzover het de eerste en tweede door luitenant Klop bij gewoonde bespreking betreft. De commis sie neemt daarbij aan, dat generaal van Oorschot niet anders geweten heeft dan dat het bij deze besprekingen ging om om vredespogingen. Een instantie hoger is de opperbevel hebber, generaal Reynders, die zegt; „Ik heb er wel eens wat van gehoord, maar ik heb er mij niet uitdrukkelijk mee be moeid", een mededeling, die steun vindt in de verklaringen der andere hieromtr.ent gehoorde getuigen. In de vierde plaats komt de Regering. „Uit de aard der zaak heeft de commissie aan alle leden van het toenmalige Kabi net uitdrukkelijk de vraag gesteld, of zij op de hoogte waren van de besprekingen tussen Engelsen en Duitsers in Nederland. Alle Ministers verklaren, dat zij van deze zaak voor het eerst iets vernomen hebben na het Venlo-incident op 9 November 1939. De Regering gaat dan ook, naar het oor deel der commissie, in deze zaak gehee, vrij uit. Het valt achteraf te betreuren, dat de verantwoordeijkheid voor dit Incident door de toenmalige chef van O. S.-II1, de heer van Oorschot, alleen en in haar volle zwaarte moest worden gedragen. Het is het risico van dit vak, dat, naar de com missie gebleken is, door de heer van Oor schot, om het met zijn eigen woorden te zeggen „blijmoedig" aanvaard is. Deze houding siert de krijgsman. Naar wij vernemen, zal de finale van de K.N.V.B.-beker tussen Quick (N.) en Helmondia gespeeld worden op het ter rein van Eindhoven op Zaterdagavond 11 Juni, aanvang 7 uur. „Een minister van Buitenlandse Zaken moet mobiel zijn", meende minister Stik ker in zijn enigszins langdradige rede, welke hij gisterenmiddag in de Eerste Kamer hield ter beantwoording van de gemaakte opmerkingen bij de behande ling van de begroting vaii Buitenlandse Zaken. Deze behandeling was reeds ver leden week aangevangen, maar toen de minister aan de beurt os om op de re devoeringen der senatoren te antwoor den, werd hij weer mobiel. Hij moest hals over.kop naar Parijs voor een nieu we conferentie over het Europees statuut of iets dergelijks. En na zijn vele om zwervingen was het dan ook niet zo vreemd, dat hij deze opmerking maakte. Om iedere twijfel t.a.v. het veelom vattende ambt, dat een minister van Bui tenlandse Zaken heden ten dage bekleedt weg te nemen memoreerde hij de be groeting, welke hem in Engeland van de zijde van minister Bevin gewerd n?et; my fellow sufferer, wat men .gevoeglijk zou kunnen vertalen met: my n geacht medeslachtoffer. Overigens zag het er uit, alsof de mi nister aan deze antwoordrede zelf niet geheel debet was en hi.1 zal er misschien ook weinig tijd voor hebben gehad. Voor een zo mobiele minister hield hij immers een zo lang er professoraal betoog over internationale rechtsorde, rechtsvorming en rechtshandhaving, dat..JF me€r rust en stilte achter een schrijfbureau moet worden verondersteld dan waarover deze ambulante minister kan beschikken. Inzake de Raad van Europa achtte mi- Van deze debacle nu geeft kapitein Payne Best de volgende verklaring. Toen de eerste ontmoeting bepaald was, werden de Duitsers, die Stevens en Payne Best zouden ontmoeten, ingepikt en ver vangen door Gestapomannen, met wie zij dus al die tUd onderhandelden. Toen Franz te Dinxperlo naar de grens ging (op 19 October), terwijl Klop in het douanehuis wachtte, vond Franz daar met zijn vrienden, met wie hij had afgespro ken, maar Gestapolieden, die hem mede deelden, dat alles bekend was e" da« zU" vrouw en zUif twee zoons in Dachau gevangen zaten. Zij eisten van Franz, da hU hen bij de Britten als hem bekende vrienden zou introduceren. Zo hU zulks zou weigeren, dan kon hU zich voorstel len welk lot zijn vrouw en kinderen zou treffen. Franz bezweek voor die drang en pleegde het verraad. Payne Best re- 33. Gejaagd keek Frederik om zich heen. „We moeten deze man verstop pen!" riep hij uit. „Weet u een geschikte plaats?" De tandarts grinnikte. Dat zou ik denken, riep hij opgewekt, „Zulke ge vallen komen bij mij dikwijls voor en dan verstop ik ze altijd, want ik wi' de andere patiënten niet afschrikken. De mensen zijn tegenwoordig zo gauw bang...." Hij liep naar een grote ge beeldhouwde kist onder een raam, ver wijderde een vaas met gedroogde bloe men en opende toen het deksel. „Hij kan hier wel bovenop!" zei hij tegen Frederik, na 'n blik in de kist geworpen te hebben. Frederilj boog zich over de rand en zag, dat in de kist nóg iemand lag met een zakdoek om zijn gezicht gebonden. „Wat moet dat betekenen?" vroeg hij bars. „Een móórd?!" „Nee", verduidelijkte de tandarts. „Dat is een patiënt van gisteren. Ik was hem helemaal vergeten. Inderdaad! Juist.. eh.. vergeten. Ik zal bem direct even behandelen., juist!" De tovenaarsleerling wilde de tand arts eens flink de waarheid zeggen, men er alweer zevenmaal gebeld werd. Haastig sleepte hij dus de tovenaar naar de kist en legde hem bovenop de andere patiënt. De tandarts keek be langstellend toe. „Maak U maar niet zenuwachtig hoor!" merkte hij op „De zeven patiënten lopen heus met weg. Die blijven wel wachten, al was bet de hpie dag., inderdaad de gehele dagjuist Hij besloot met zijn gebruikelijk duister lachje. Opnieuw werd er zevenmaal gebeld. Met een geërgerde blik op de tandarts sloot Frederik de kist en zette de vaas met gedroogde bloemen er weer netjes bovenop. ,Laat nu die zeven heren maar binnen",, beval hij de tandarts. Toen het ongeunsLge mannetje zich verwijderde om zijn nieuwe klanten bin nen te laten, verschool Frederik zich in een kast en wachtte af wat het volgend ogenblik hem zou brengen. nister Stikker het nodig de Tweede Ka mer te verzoeken spoed hiermede te be trachten, wilde de ratificatie eind Augus tus kunnen geschieden. Hij achtte het ook nodig nu reeds overleg te plegen, over het aanwijzen van de vertegenwoor digers en hun plaatsvervangers in deze raad, die eind Augustus in Straatsburg bijeen zal moeten komen. In dit verband deelde hij ook mede, dat er van een veto recht van de ministers van Buitenlandse Zaken, in die zin, waarin men dit pleegt te verstaan, geen sprake was. Slechts bij principiële onderwerpen zou er eenstem migheid moeten zijn, voor het overige was een meerderheid van twee derden vereist. De samenwerking tussen de regering en parlement ten aanzien van het buiten lands beleid gaf de minister zelfs aan leiding tot een diepgaande historische beschouwing over de staatsrechtelijke positie van deze samenwerking. Hij er kende volkomen de moeilijkheid van het feit, dat de Kamers wel eens voor een fait accompli werden gesteld, wat zijn oorzaak vond in de steeds ingewikkelder wordende situatie in de buitenlandse verhoudingen, de grote spoed, welke veelal moest worden betracht en de mo derne wijze der internationale rechts vorming. Minister Stikker wilde echter streven naar een efficiënte samenwerking en hij zag deze mogelijkheid in de vorming van een klein college uit de Kamer, dat met de minister overleg zou plegen in buiten landse aangelegenheden, zoals de Tweede Kamer dat kende. Ook deed hij de sug gestie de leden van de Staten-Generaal te betrekken in het tot stand komen van internationale regelingen. Uit de overige antwoorden stippen wij nog aan, dat de minister het aanstellen van een staatssecretaris aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken afhankelijk acht van de ontwikkeling van het Indo nesische vraagstuk. Aangaande het Fox-contract zeide de minister, dat de Amerikaanse regering te kennen had gegeven, gekant te zijn tegon dergelijke monopolistische projecten. In zake de veroordeling van kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse dominees sloot hij zich van harte bij de woorden van de heer Wendelaar aan. De maat regelen tegen de Evangelische Kerk in Spanje hadden, naar zijn inlichtingen luidden, geen doorgang gevonden. In het licht dér internationale rechts orde betrok de minister ook zijn antwoord op de vragen van prof. Beaufort over de heilige plaatsen in Palestina, herinne rend aan de verklaring van president Weismann, dat hij de onschendbaarheid dei' heilige plaatsen aanvaardde en het toezicht daarop door de belanghebbenden zou kunnen geschieden. Overigens had deze zaak de volle aandacht der Neder landse Regering. Inzake de opmerking door de heer Van der Goes van Naters gemaakt over de Belgische koningskwestie onderschreef de minister tenslotte de woorden van minis ter Spaak, dat het onaangenaam was, in dien anderen zich daarmee gingen be moeien. Vooraf werden er bij enige naturali satie-ontwerpen weer 10 nieuwe Neder landers gecrëerd en werden enige andere wetsontwerpen, meest wijzigingen van begrotingshoofdstukken, bij hamers ag aangenomen. De begroting van Buitenlandse EaKeu werd aangenomen met aantekening, aa de communisten moesten worden gea De kans dat Faas Wilkes, de rechts binnen van het Ned. elftal, naar het be- roepsspel zal overgaan, is thans wel zeer groot geworden. Vertegenwoordigers van Italiaanse prof. culbs zijn al bij hem op bezoek geweest en het ene aanbod is al schoner dan het andere, meldt „Het Vrije Volk". De koers van Wilkes op de Italiaanse voetbalmarkt stijgt met de dag. Het is op het ogenblik zo, dat de Italiaanse clubs om de Xerxes-speler staan te dringen en dat de managers van die clubs tegen el kaar opbieden. Al weer een week of zes geleden kreeg Wilkes zijn eerste schrifte lijke aanbieding uit Italië en de uitnodi ging eens te komen praten. Er werd in die brief achteloos met een paar getallen gewerkt. Een bedrag van 50.000 in eens bij een contract van drie jaar en tien mil le salaris per jaar. Als na drie jaar het contract verlengd zou worden, nog eens 50.000 in eens. Als goed koopman „hapte" Wilkes niet dadelijk. Gevolg: een nog beleefder briefje. „Torino", de ongelukkige vereni ging uit Turijn, deed er nog tien duizend gulden bovenop en tegelijkertijd kwamen er van Florence en Milano soortgelijke aanbiedingen. „En wanneer meneer Wil kes nu eens kwam praten". Wilkes is een laconieke. In zijn hart voelde hij wel wat voor dat verleidelijke Italiaanse aanbod, maar hij liet het niet merken. Hij praatte er toch wel met zijn voorzitter en met een paar Rotterdamse zakenlieden over en hij nam een advo caat in de arm. „Wel", zeiden ze als die Italianen je zo graag willen zien, laat ze dan hier komen". Ook dat is voor de heren geen bezwaar geweest. Er zijn de vorige week een paar vertegenwoordigers van Torino in Rot terdam verschenen. „Is 60.000.- met ge noeg? Best, dan geven we 70.000.- en we willen nog wel praten over meer ook Toen sprak Wilkes: „Ik voel wel wat voor jullie plannetje, maar ik zou graag betaling in dollars hebben, Lires zeggen me zo weinig". Een beetje schrokken de heren uit To rino wel, maar goed ze zouden het voor stel in overweging nemen en Wilkes zou wel meer horen. Het gevalDe Munck De Munck, de doeiverdediiger van het Ned. elftal en van de Sittardse Boys, is plotseling van Sittard naar Amsterdam verhuisd en heeft op korte termijn over schrijving aangevraagd naar Ajax. in een onderhoud met het „Parool" deelde hij o.m, het volgende mee. In 1944 dam voetbalde ik in Goes. Daal' ik als doelverdediger meer wilde berei ken en de trainingsmogeiijkheden in Zee land slecht waren, vroeg ik overschrij ving aan naar „Sittardse Boys" en kreeg tevens een baan bij de politie in Sittara. Ik nam December 1947 ontslag bij de politie en vond een betrekking ais agent bij een verzekeringsmaatschappij. Toen waren de verhoudingen met de „Sittard se Boys" nog voortreffelijk. Ik vond een kosthuis bij een bestuurs lid van de „Boys". In December 194' ging ik met de „Sittardse Boys" voor-en kele vriendschappelijke wedstrijden naar Barcelona. De voetbalclub Barcelona ap precieerde mijn capaciteiten en deed my een voorstel voor haar te komen spelen. Dit voorstel tier haalden de Spanjaarden in December 1948 schriftelijk:. Dat was ook juist de tijd, dat mijn naam met tiet Nederlandse elftal in verband werd gs- bracht. riet voorstel dat ook nu nog van kracht is, behelsde 'n salaris van 25.U0'J per jaar met vrij women en drie maan den vacanrtie per jaar. Dat voorstel was aanlokkelijk. Vooral omdat mijn verdiensten niiet groot waren en ook de verhoudingen met de „Sittard se Boys" toen niet meer zo prettig waren. Ik moest vaak voor de training van de Nederlandse elftalclub naar Den Haag, de training in Sittard beviel me slecht. Daarom liep er toen ook ai een verzoek tot overschrijving naar Ajax. Er kwamen echter voorstellen uit kringen rond de „Boys", waarbij mijn verloofde van beroep kapster een kapperszaak zou krijgen, indien ik niet uit Sittard weg ging. Ik trok mijn overschrijving in. De beloften aan mijn verloofde werden niet nagekomen; de moeilijkheden ble ven doorgaan.' De ruzie barstte ten slotte los, toen ik weigerde voor de „Boys" te spelen bij een vriendschappelijke wed strijd tegen Juliana, daar ik diezelfde dag tegen de Rode1 Duivels moest spelen De strubbelingen namen daarna snel toe, zo dat ik er vorige week genoeg van kreeg en naai' Amsterdam ben verhuisd. Mijn verloofde komt nu ook spoedig hierheen. Ik ga. na de trip met het Nederlandse elftal door Scandinavië, hier in Amster dam werken bfj een confectiefirma. Woensdagavond werden in Dublin in tern. athietiekwedstrijden gehouden waaraan ook Nederlanders deelnamen. De 100 yards dames werd een zege voor Fanny BlamkersKoen, die de afstand na een handioap-race aflegde in 11,2 sec. De Engelse M. Scott, die met 5 yards voor- gift was gestart, lag bij de finish drie yards achter. Fanny boekte een tweede succes door een zege op de 80 m. horden in 11.6 sec. Bij de heren won de Amerikaan Dwysr in 10 sec. precies; de Nederlander jan Klein werd tweede met 1 yard achter stand. Wil-t (Ver. St.) won de mijl in de nieu we Ierse recordtijd van 4 min. 10.4 sec. Ook de 440 yards werd door een Amen- kaan in een nieuwe Ierse recordtijd ge wonnen. Dick Bolen werd eerste in 48.3 sec. voor de Belg Soetewaey en de Ne derlander Kroon. Kroon had een achter stand van 10 yards. Hoogspringen heren: 1. Phillips (Ver St.) 1.98 m.; 120 yards horden: 1. Harris- son Dillard (Ver. St.) 14.4 gee.; versprin gen: 1. Douglas (Ver. st.) 7.11 m. Voor de wedstrijd tussen het Noorde lijk en het Zuidelijk elftal, welke Zater dag a.s. te Assen wordt gespeeld, is het Noordelijk elftal als volgt samengesteld: Doel: Prumel (Be Quick); achter: Willems (VelocitasT, Veldkamp (Fries land); midden: Van Calcar (G.V.A.V.), Pik (H.S.C.), Appel (Be Quick); voor; Dilling (Oosterparkers), Rozema (Be Quick), Roosenburg (Sneek), Ligthart (Be Quick), Bottinga (Be Quick) De Noordelijke T.C, heeft in overleg met het Heerenveenbestuur besloten, geen spelers van Heerenveen op te stel len. Met zes lengten voorsprong op Laga heeft Njord de 4% km. lange roeiwed- »trij<i om dte Amstel vws bet Kalfje naar de Weesperzijde gewonnen in de tijd van 15 min. 59,8 sec. De tijd van de Deiïtena - ren bedroeg 16 min. 18,8 sec. Woensdagavond werd te Groningen de achterstallige competitie-wedstrijd Be QuickHeerenveen gespeeld voor de le klas van afdeling V. De Friezen wonnen met 70. Verdere uitslagen; AjaxWiener Sport club 11; NECBromley F.C. 14. De C.V. distillateurs J. H. Rector en Co, likeurstokers te Amsterdam, heeft me degedeeld „dat zij zich mverband met maatregelen van de vakorganisatie ge distilleerde dranken genoodzaakt ziet haar bedrijf per 15 Juni te sluiten". Dit betekent, dat 30 leden van het per soneel zonder emplooy zullen geraken. De firma is van mening, dat verande ring moet worden gebracht in de kartel- verdeling, die sedert 1933 onafgebroken is gehandhaafd. Aangezien het bedrijf van J. H. Rec tor en Co. zich in de afgelopen 10 jaar te hebben tegen gestemd. F. S. Togal helpt snel tegen Thenmstlek, spit, ischias, griep, hoofd- en zenuw pijnen. Togal lost urine zuur op en is niet scha delijk voor maag of hart. Neem nog heden proef. Bij Apoth. en Drog. f 0.83. Ik dank jullie, zei. tante Mina be dachtzaam. Katie Z0UJ® mh ™Jalsmin willen gaan? Katie volgde haar als in eeii roes, En op haar kamer gekomen sloot Mina de deur en trok Katie naar Ik heb zojuist gehoord van die aan delen, die Charlotte bij jouw had be steld. Katie, zei tante Mina bedaard. Craft kwam vanmiddag om me te spr ken. Het was een hele schok voor me. Maar dat bleek toch niet uit haar rustige stem. Het schijnt, dat Chris 'n Sroot deel... van mijn geld. heeft ge bruikt Chris Hij was slachtoffer van de crisis. Ik ben ervan overtuigd, dat hij niet heeft beseft, dat hij er niet weer bovenop zou komen. Hij weet nog niet, dat het me verteld is. Wist Charlotte dat Die brief aan Steven, had ze die misschien voor Chris bedoeld Ik weet het met, zei tante Mina. Hij zal het haar wel niet hebben ver teld. Maar de kwestie is, dat er, als alles is uitgezocht, wel eens heel weinig zou kunnen overblijven. En nu zou ik „raas een cheque voor jou uitschrijven, Katie Sst geen woord er over Het vertrek was kaal en heet en fel verlicht Tante Mina nam haar cheque boek Katie stond benauwd Neenhet was iets an ders.... het was in de kamer, iets ver keerds.... Honker Plotseling Opeens werd het aonkei. en totaal. Er was niets danersJt'^e.® duisternis en tante Mina was erg dat vertrek. Katie trachtte te mèar kon niet. Ze kon zich niet ver ren. Ergens vandaan kwam een k" tocht. Toen gebeurde het ongeloouijKe. In het duister ging haar iets vooroU- Een hand streek langs de hare. De kat krijste. En Mina riep met verstikte stem: Charlotte Char-lot-te HOOFDSTUK XVI Geluiden drongen door het verstikkend duister heen. De gloeiend hete lucht raakte in beweging. Maar na die stok kende kreet van Mina klonk er geen stemgeluid meer. Katie stond stokstijf van afgrijzen en ontzetting. En opeens schreeuwde er iemand. En, het was bijna niet te geloven, maar het was Katie, die in haar gele avondjapon stond te gillen in de broeiende duisternis. En even plotseling was het duister weer stil. Katie haalde diep adem En m die stilte hoorde ze heel duidelijk, dat een deur van de kamer werd gesloten. Het volgende ogenblik waren Fanny, Chris en Paul in de gang. Ze stonden opeengepakt bij de deur. Iemand hield een electrische zaklantaarn in de hand. Er viel een lichtcirkel op het grijze karpet en in de zwakke licht- schijn verschenen bleke> verschrokken gezichten. En toen drong Steven langs Paul heen en nam Katie in zijn armen. Tante MinaKatie voelde, dat ze gepoogd had, hun te beduiden, dat ze zich met tante Mina moesten bezig hou den, die aan de andere zijde van de kamer was. De lichtcirkel spreidde zich wijder uit, Daar was de lessenaar. Daar was de witsatijnen japon Tante Mina zat stil omlaag te staren. De kat lag stil met de oren achterover en zwaaiende staart en keek ook met haar ogen naar iets, dat voor de voeten van tante Mina lag. Melissa!.... riep Fanny gillend luid, Melissaen ze is dood! Ver- m Chris trad in de lichtcirkel. Groot npweldig Tante Mina hief haar bleke S naar hem op en schoof haar stoel achteruit. En Clarence bukte zich voorover en wees met de vinger Daal is mijn scheermes, riep hij bees. Katie keerde zich om m Stevens ar men en verborg haar gezicht tegen zijn schouder. Plotseling kwam er meer licht en iemand zei: Maar ze is nog niet d°°d Als we de dokter gauw genoeg hier kun nen halen. efpm OD ae ui ca Door heel - Hè zei een stem op de drempel. Wat Is hier te doen? Lieve help het grote holle huis gilde schril een po- litiefluitje. Katie wist later met meer, wat er pre cies gebeurde Maar wel herinnerde zij zich de vreemde gelaatskleur van dr. Mansen, toen hij haar voorbij snelde. Ze stond op dat ogenblik met de anderen boven aan de trap. Er is kans, dat ze blijft leven, zei dr. Mansen op iemands vraag. Maar natuurlijk wist dr. Mansen wel beter en de politie ook en feitelijk ieder een.... het was net, of een hunner plot- sling een of andere afschuwelijke ziekte had gekregen en ze niet wisten, wie die ene was. Ze gingen naar beneden en de biblio theek, hoe ongelooflijk het hun ook toe scheen, bleek geheel hetzelfde gebleven. Niets was er veranderd. Ze konden hun ogen niet geloven. Het was nog pas even over tienen. Toen de klok ophield met slaan, stond Craft opeens op de drempel, als een dui vel uit een doosje Als een tijger, opeens uit het bamboebos te voorschijn gespron gen. Zo. u bent dus terug, zei hij tegen Steven En tegelijkertijd is er weer een moord gebeurd! En daarop begon bij weer zijn kruis verhoor. Het had voor hen allen veel weg van een nachtmerrie. Dusu hebt helemaal geen stem men gehoord? hield Craft aan. Neen.... neen.... antwoordde Ka tie lusteloos en doodmoe. Alleen maar geluiden. Een worsteling. -Misschien...- ja. dat kan het wel geweest zijn Craft keek naar Mina. Wat bebt u gehoord, mevrouw Fetrie? Hetzelfde antwoordde Mina effen. Ik heb me niet bewogen. Er waren gelui den in de kamer. Ik hoorde Katie een gil geven. Daarop hoorde ik ergens ach ter me een deur dicht trekken. Het moet de deur zijn geweest van het gangetje naar de.... Haar stem stokte en zij bracht beide handen naar haar keel Haar kin zonk neer op de plooien jhran haar witsatijnen japon en ze eindigde met te zeggen: kamer van Charlotte. Craft keerde zich pardoes om. Hebt u een deur horen dichttrek ken, miss Warren? Ja, het was heel duidelijk. Denkt u, dat er iemand door de deur ging?. Dat weet ik niet, antwoordde Katie. Steven naast haar maakte een teken van ongeduld. De dtective vroeg: Wat heeft u bewogen terug te keren, mijn heer Fetrie? ten zeerste heeft uitgebreid, acht het zien benadeeld, daar de afzet slechts 1% maai die van 1939 mag bedragen. Volgens me dedeling van de firma vormt deze afzet nog niet 1 pet. van haar werkelijke al- zetcapaciteit, tengevolge waarvan zij na genoeg al haar opdrachten moet annu leren. \Een andere kijk De afd. voorlichting van het ministe rie van Landbouw, zegt er dit van: De grondstoffenquotering voor de fa brikanten blijft gehandhaafd tot het ver zadigingspunt is bereikt en er geen ge vaar meer bestaat voor de ontwikkeling van de spirituspositie. De firma Rector nu heeft, speculerend op een spoedige afschaffing van de grondstoffenquote ring, haar productiecapaciteit vergroot. Voor export-orders worden extra grondstoffen afgegeven; deze productie heeft de firma eveneens in het binnen land trachten af te leveren. Ook de werkvoorraad dezer firma is in het bin nenland afgezet. Een vrij huis bouwen wij voor U vo'or 2500, exclusief grond, desgewenst hypotheek beschikbaar. Inlichtingen gratis en vrijblijvend, houtbedrijf „De Veluwe" E 36 Putten (G.)". Deze advertentie, onlangs in verschil lende dagbladen opgenomen, heeft veie te goeder trouw zijnde woningzoekenden een rad voor de ogen gedraaid. De stel ler van deze advertentie, de 40-jarige fabrikant H. R. uit Koudhoom (gem. Putten) bleek nl. noch een houtbedrijf te hebben, noch over grond en over materialen te kunnen beschikken, noch een huis te kunnen bouwen. Onder allerlei voorwendsels wist R-, die reeas enkele malen terzake van oplichting werd veroordeeld, een inwoner van Amersfoort te bewegen tot afgifte van ruim 6U'J, om, zoals hij zeide, met de bouw te kun nen aanvangen. Bij het opleveren van het huis zou de rest betaald worden. Onder de bij R-, die vorige maand in Amersfoort werd gearresteerd, in beslag genomen bescheiden bevinden zich naast tekeningen en concept-contracten, onge veer 350 brieven van personen, die op de advertentie hebben geschreven. Het ver moeden bestaat, dat ook verschillende mensen, van wie geen brieven werden gevonden, op soortgelijke manier zijn opgelicht. De volgende zes renners zijn aangewe zen voor de Luxemburgse ploeg, die aan de Tour de Franoe deelneemt: Gold- schmidt, Diederich, Kirchen, Kemp, Erz- ner en Biver. De renners Lucien Lazarides en Cami.- ie Danguillaume zijn aangewezen voor die nationale Franse ploeg in de Tour de France.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2