Afweergordel vloed in tegen de Oost-Azië rode Vooruitzichten niet te pessimistisch SCHADE door Duitse roof bedroeg ruim 3V2 milliard W eerbericht Een SUCCES voor Dean Acheson Visjinsky heeft „JA" gezegd! den haag en het LEK- DUIN W ATERPL AN Terroristen zijn actief op Java Nog meer nationalisaties op het Engelse program De Westelijke Unie gaat haar defensieve eenheid beproeven Op de IrIBUNE PINKSTERBOOBSCHAP VAN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eenheid in het Westen noodzakelijk Een achtste kwam tot nu toe terug katholieke radio in Engelse koning vierde verjaardag Kleine „gebiedsgift aan Vaticaan Britse versterkingen naar Hongkong Onze harten moeten brandend zijn Werkzaamheden zijn begonnen Ondernemingen weer het doelwit Arbeiderscritiek op spoorwegbeheer Na de vlootmanoeuvres oefeningen in het Moezeldal 71ste JAARGANG VRIJT)AG 10 JUNI 1949 No. 20948 K OVERAL DROOG WEER JAPAN Russische generaals op de receptie BRAND IN ANTWERPSE HAVEN (Telefonisch van onze Par ij se correspondent) Bijna vijf uur lang zijn de „vier" in het marmeren paleis giste ren samen geweest en het is er heel wat minder vriendelijk toe gegaan dan tot dusverre. Enige malen werd zelfs, ook van Visjinsky's kant, te verstaan gegeven, dat men de conferentie wel kon sluiten. Behandeld werd voornamelijk Acheson's eis, om aan de „vier" van Berlijn voor Maandag a.s. rapport te vergen. Vier uur lang heeft Visjinsky zich fel tegen dit ingrijpen in Berlijn verzet, maar tegenover Acheson's vastberadenheid heeft hij het tenslotte afge legd en zjjn „neen" in „ja" veranderd. SPEEDWAY IS GEEN SPORT „Het uitgangspunt van verlossing berust op liefde" Wethouder Feber stak eerste spade Parade in Londen. Op zijn 53ste verjaardag woonde Koning George gisteren de parade bij van de Horse Guards. Achter het konini 'ijke rijtuig rijdt kroonprinses Elizabeth te paard; naast haar de hertog van Gloucester. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In die loop van Januari j.l. zijn te Washington besprekingen gevoerd tussen Amerikaanse en Britse autoriteiten over het gehele complex van de problemen in het Verre Oosten en in Zuid-Oost- Azië. De bedoeling daarvan was om met het oog op de toen reeds zeer dreigende toestand in China (welke zich intussen tot een communistische zegepraal heeft ontwikkeld), richtlijnen te ontwerpen voor een gemeenschappelijke houding van alle bij de Oostrand van Azië ge- interesseerde Europese naties, dus met inbegrip van Frankrijk en Nederlanc., tegenovèr het voortdurend scherper op dringende communisme. De grote lijnen, welke toen getrokken werden kwamen hierop neer, dat men een gecoördineerde houding tegenover een Chinese communistische regering zou aannemen; en vervolgens, dat men de nog niet opgeloste „koloniale' problemen (waarbij speciaal aan Malakka, indo- ohina en Indonesië werd gedacht) zo snei mogelijk tot een alle partijen bevredi gend resultaat wilde brengen. Daarbij werd uitgegaan van de gedachte, dat de economische en militaire hulpbronnen van de Verenigde Staten reeds tot de hoogste hoogte werden ingespannen, en dat daarom alleen een gemeenschappelij ke actie, gebaseerd op de politieke sa menwerking van de Westelijke bondge noten, het enige effectieve middel kon zijn om het communisme in Azië een nait toe te roepen. Het is natuurlijk verre van makkelijk na de korte periode van enkele maanden precies na te gaan, welke reële resul taten diit gemeenschappelijk overleg en handelen heeft opgeleverd. Maar er valt niet aan te twijfelen, dat de onmisken baar grote successen van de Chinese communisten, de communisten in de an dere hiervoren bedoelde gebieden moet aanmoedigen om tot groter activiteit over te gaan en wel door te pogen zich van de overal bestaande nationalistische be wegingen meester te maken. Daarom stemt het tot een, zij het uiterst gereserveerd, optimisme, dat het Washingtonse staatsdepartement op grond van de uit de verschillende Aziatische landen ontvangen rapporten de conclusie durft trekken, dat er een gemotiveerde hoop bestaat, dat Zuidi-Oost-Azië een hechte dijk tegep de communistische stroom zal vormen. Het is niet on interessant de opvatting daaromtrent van het state department, naar de verschil lende gebieden opgezet, weer te geven. Burma (onafhankelijk): De nlet- communistische regering van Thakin Nu schijnt de overhand te krijgen; toch is de toestand, gezien van het standpunt van de toekomstige stabiliteit, er verre van bevredigend. Malakka (Engels)Hier is de toe stand hoopvoller dan waar dhers óok. De communisten hebben bijna geen aan hang bij de inlandse bevolking gevon den en de Britten zullen in staat zijn het gehele gebied binnen een hau jaar grondig te zuiveren. Siam (onafhankelijk): Traditie en sentiment zijn hier sterk anti-communis- tiseh. Men is overtuigd, dat de regering de communisten volkomen de baas kan en zal blijven. Niettegenstaande zijn collaboristisch verleden, geniet maar schalk Songkram de volle steun van de Amerikanen. Indochina (Frans): De national!s tische beweging is hier geheel en al door de communistische leiding overgenomen. De Fransen hebben echter grote conces sies aan Bao Dai, de vroegere keizer van Annam, gedaan, om het hem mogelijk te maken de volgelingen van de communis tische leider Ho Chi Minh onschadelijk te maken. De toekomst is en blijft echter onzeker. Indonesië (Nederlands)Men is van mening dat er goede vooruitzichten zijn op een'overeenkomst tussen de republi keinen en de federalisten op de Haagse Ronde-Tafelconferentie. Beide hebben de Amerikaanse autoriteiten toe gezegd. dat zij tot samenwerking bereid zijn. Men kan zich natuurlijk afvragen, of deze beoordeling van de toestand niet veeleer wensdroom dan werkelijkheid weergeeft. De Amerikanen hebben zich tot dusverre geen meesters getoond in de beheersing van de Oost-Aziatische poli tiek en in de lijst van landen vinden we ndch India, noch Pakistan, noch net pas in de laatste tijd wat meer genoem de Afghanistan vermeid. Wel telt het ge hele vroegere Brits-Indische rijk blijkens een statistiek in de „Woprossy Ekono- miky" van 28 April j.l. slechts ongeveer een half miliioen communisten, tegen anderhalf miliioen in Japan en drie mil iioen in China; maar het aantal, dat m alle overige landen, die met onder Moskou's regiem staan wederom blij kens vermelde statistiek daalt, neemt in Oost-Azië sterk toe; en tegen deze reële stijging vermogen optimistische beschouwingen weinig. Terwijl Moskou na de oorlog voort durend heeft gepoogd zij het zonder succes ook West-Europa onder zijn heerschappij te brengen, heeft het toen nooit gepoogd de Elbe te overschrijden: het consolideerde slechts zijn invioeds- De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Droog weer en overdag perioden met zonneschijn. Matige tot zwakke wind overwegend tussen Noord west en Noordoost. Gematigde temperaturen. Zaterdag 11 JUni: Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur; maan op 22.31 uur, onder 4.02 uur. sfeer. Zelfs de verdrijving van het Wes ten uit Berlijn is met de uiterste voor zichtigheid beproefd en de reactie tegen het Noord-Atlantisch pact heeg't slechts in felle woorden, echter niet in daden bestaan. Tot dusverre is ook tegen Tito alleen met halve maatregelen opgetre den, in Europa waagt Rusland zich niet aan riskante experimenten. Maar de verovering van Azië lijkt als punt één op het program te staan; en de snelheid, waarmede het communistische China waarschijnlijk zonder militaire hulp van Moskou zich van dit on metelijke land meester maakt, speelt Rusland kaarten in de hand, waarvan net ongetwijfeld het ruimste gebruik zal maken. Of Amerika er nog in slagen zal een afweergordel, lopende van Japan, over de Filippijnen en Indonesië naar India en Pakistan op te richten, is een vraag, waarop niemand een ai te positief antwoord durft te geven. Er is in d'.e gebieden de laatste jaren onherstelbaar onheil gesticht door een op onwetendheid gebaseerde politiek; als Amerika daar mede iets geleerd heeft, staan de kansen niet al te slecht. Zo niet, dan moet men de toekomst van Zuid-Oost-Azië met bezorgdheid tegemoet zien. Naar Reuter uit Tokio meldt, zal aldaar deze zomer een Katholiek radio-zend station in werking treden Kardinaal Gil* roy, de Pauselijke legaat, die uit Yoko hama te Tokio is aangekomen in verband met de „slotplechtigheden van de grootse Pelgrimstocht van Sf. Franciscus Xave- rius' eeuwfeesten, woonde de eerste steen legging van dit nieuwe zendstation bij- Voor de derde maal is een jaarverslag verschenen van het commissariaat-gene raai voor de Nederlandse economische be langen in Duitsland. Het commissariaat, staat nu voor het einde van zijn werk zaamheden en daarom zal dit ook het laatste jaarverslag zijn, dat verschijnt. De Nederlandse regering heeft in totaal een bedrag van 3.640.000.000 geclaimd wegens „schade door roof": In de eind conclusie neemt het commissariaat aan, dat er aan goederen werd teruggevoerd voor een waarde van 12.4 pet. van dit ge tal. Volgens een gehouden enquête werden 55.000 industriële machines weggevoerd, waavari er 15.000 zijn gerestitueerd. Wat de spoorwegen betreft kan gezegd wor den, dat vrijwel alle weggevoerde loco motieven, rijtuigen en een hoog percen tage goederenwagons werden terugge voerd. Gering waren de resultaten echter bij dë bóvenbouwmaterialen. Van de 3354 weggevoerde schepen werden tot 1 Maart 1949 er ongeveer 2000 teruggevoerd; van 500 wordt aangenomen, dat deze ook nog terugkomen. De groep „vervoer", ge claimd op 440.000.000 kwam voor een vierde deel terug. Van de juwelen (300 miliioen) was dit een derde deel, terwijl van de 200 miliioen aan schilderijen on geveer 80 pet. geretourneerd werd. De totale schade door de Duitse bezet ting geleden, berekende de Nederlandse regering op ongeveer 26 milliard. Ge concludeerd kan thans wel worden, dat het totaal voor Nederland als herstelbe taling ter beschikking komende in geen enkele verhouding staat tot de schade claim en dat de waarde vgn de aan Ne derland als herstelbetaling toegewezen goederen slechts een gering deel is van hetgeen Nederland heeft weten te resti tueren. 99 Een menigte van naar schatting 100.000 personen was gisterochtend te Londen samengestroomd in de straten tussen het Buckingham-Palace en Whitehall, om het défilé van de guards in staatsie-uni form bij te wonen, bij gelegenheid van de verjaardag van de koning. De koning begaf zich in een open koets naar de parade, gevolgd door prinses Elizabeth te paard en door de hertog van Glouces ter (broeder van de koning), die beiden de rang van kolonel der guards hebben. Twee sovjet-generaals hebben gisteren een receptie bijgewoond van generaal bir Brian Robertson, de Brit;#! militaire gouverneur in Duitsland, ter gelegenheid van de verjaardag van de Britse koning. Het zijn luit..-generaal Loekyantsjenko, de Russische stafchef en generaal-majoor Kitokof, de Russische commanant van Berlijn. Het is de eerste maal sinds de vorige zomer, dat oovjet-gen-eraals een dergelijke uitnodiging van de Westelijke geallieerden hebben aanvaard. Een hevige brand heeft Woensdagavond 'n gedeelte van de nieuwe ,YaP de „Agence Maritieme Internationale in de Antwerpse haven vermeld. Tegen middernacht was de bra om 17 uur was uitgebroken, bedwo g De Italiaanse senaat heeft het afstaan van een smalle strook grond aan het Vé ticaan goedgekeurd. De communisten wa ren er fel tegen. Het regeringsvoorstel hield in, dat „uit hoffelijkheid tegenover de Paus" extra-territoriale rechten werden toegekend aan stukken grond, die aan de zomerverblijven van de Paus te Castel Gandolfo en Albano Laziale grenzen. De socialistische pro-communistische sena tor, Tomasso Tonello, verklaarde, dat deze geringe cessie de weg zou openen voor grotere. Het voorstel werd met 127 te gen 82 stemmen aangenomen. De Britse minister van defensie, Alexander, die voor een inspectie van de verdedingswerken aldaar in Hong kong vertoeft, heeft aangekondigd, dat „aanzienlijke Britse versterkingen" naar de Engelse kroonkolonie zullen worden gezonden. „Deze nieuwe troepen", aldus Alexan der: „zullen het tastbare bewijs leveren, dat de Britse regering resoluut is in haar houding t.a.v. het bezit van de kroon kolonie. Het eerste schip, dat Sjajighai na de bezetting door de communisten aandeed, de 7.813 ton metende Nederlandse „Tji- badak", is gisteren in Hongkong aange komen met 347 Chinese passagiers. Onder hen bevonden zich verscheidene vroe gere nationalistische leiders. Dr, Kan Tsjieh Hou, de persoonlijke vertegenwoordigervan de wnd. presi dent van China, heeft gisteren de wnd. Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Webb, een plan van de nationalistische regering uiteengezet voor de verdediging van China's westelijke provincies tegen de communisten. Ter gelegenheid van de overdracht van de functie van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, waren alle wali-negara's en kepala-daerah's te Batavia bijeen. V.l.n.r.: dr. Mansur (Sumatra's Oostkust), mr. Djumhana, minister-president van Pasundan, mr. J. Vleer, secretaris B.F.O., R. A. A. T. Tjakraningrat (Madura), R. A. A. Wiranatakusumah (Pasun dan), Tjokorde Gde Rake Sukawati (Oost-Indonesië), Sultan Hamid II (West-Borneo), Abdul Malik (Zuid-Sumatra), Achmad Kusumonegoro (Oost-Java), Anak Agung Gde Agung, premier van Oost-Indonesië en dr. Suparmo, lid van de bijzondere delegatie uit de B.F.O. 'van Madura. van Duitsland en Berlijn geen besluit kan genomen worden. Toen werd ijlings de zitting verdaagd, daar Visjinsky alweer lange uiteenzettingen over Berlijn en de Markenkwestie wilde beginnen. Bij de opening ran de zitting stelde Acheson, die presideerde, de kwestie aan de orde, om gemeenschappelijke voor schriften te zenden San de onderhande laars te Berlijn. Visjinsky zag geen en kele reden om iemand met gemeenschap pelijke instructies naar Berlijn te sturen Hoe het daar ging met de opheffing der restricties en dat zich moeilijkheden zouden voordoen bij de uitvoering van de overeenkomst Malik—J essup wist hij niet. Hadden de commandanten instruc ties nodig, dan kon ieder van de vier doen wat hij wilde. Hij Visjinsky zag de noodzakelijkheid daarvan niet in en een beslissing Jtcon hij niet nemen want rui was nietingelicSt. De Sovjets hadder volledig instructies gezonden en afgekon digd Men was dus blijkbaar weer vast gelopen, aldus praatte de prater Visjins ky. De drie keken elkaar aan. Acheson die meende, dat men over punt 2 de kwestie van Berlijn nu wel was uitge sproken, vroeg of men nu punt 3 hei vredesverdrag met Duitsland ter talel zou brengen. Protest van Visjinsky, d:e meende, dat punt 2 niet afgenandeid was o.a. de markenkwestie niet. Acheson merkte op, dat niemand hem belemme ren kon te spreken, zodat Visjinsky voor stelde de markenkwestie aan te vatten. Volkomen nutteloos zei Schuman, zo lang men het niet eens is over de ad ministratie van Berlijn, maar Acneson liet Visjinsky begaan en deze hield een urenlange rede, om, naar gewoonte, de hele historie van de kwestie te behanne len. De Russische conclusie was, dat overgegaan moest worden tot doorvoe ring van de adviezen der onzijdigencom- missie door de Verenigde Naties aange steld, en waartoe ook de westersen zich bereid hadden verklaard; de invoering van de oostelijke markt als munt. Acheson en Schuman merkten op, dat het rapport dieT onzijdigen gemaakt was, toen men het te Berlijn bij de contröie nog met elkaar eens was. Het rapport ging maar tien dagen vooraf aan het uit eenvallen van de contröieraad. Goed, zei- de Visjinsky, maar de onzijdigen hebben nog gezegd, dat met al of niet gemeen schappelijke contröie de doorvoering van de enige geldsoort mogelijk is. Acheson had echter een sterker argument: Visjinsky begreep, dat de Westersen er hartgrondig genoeg van kregen en kwam plotseling op zijn afwijzing van het be gin der zitting terug. Hij zeide inmiddels op de hoogte te zijn gesteld van de Ber- lijnse besprekingen over de opheffings maatregelen voor uitvoering van het ac- coord Jessup-Malik en er geen bezwaar tegen te hebben instructies te zenden aan de communisten en er werd besloten, dat ieder voor zich naar behoefte zou hande len en aan zijn onderhandelaar te Berlijn zou opleggen, de werkzaamheden voor de opgegeven datum te voltooien. Het was zo laat geworden, dat Acheson voorstelde, eerst heden te beslissen, wat men vanmiddag zal bespreken, waarbij de Westersen zich op het standpunt stel den, dat het toch geen zin heeft punt 3 van het vredesverdrag met Duitsland te bespreken, zolang over de administratie Het ogenblik is gekomen, waarop Visjinsky van tactiek zal moeten ver anderen om nog uit de troebele wate ren dezer conferentie óp te vissen, wat hij als vangst mee naar Moskou wil nemen, want enkele noden van de Oos telijke economie dwingen hem, niet met lege handen naar Moskou terug te keren. Het was de Sovjets om iets te doen met deze conferentie. Men mag benieuwd zijn, wat ze nu eigenlijk wil len binnenhalen, de tijd van hengelen is nagenoeg voorbij. Dat heeft Acheson duidelijk te verstaan gegeven. Het leven van de mens is een Gods geschenk. En zeker dit geschenk mag men niet roekeloos aan vernietiging bloot stellen. De mens heeft het leven niet ont vangen om het keer op keer in de waag schaal van toeval en dood te leggen. Van alle motorsporten is speedway niet alleen de minst sportieve, maar ook de meest riskante. Juist de korte afstand van elke rit en het slippen in de bochten (het zgn. „broad-siden") zijn de kenmer ken van de speedway, maar ook de risico factoren. De sportieve waarde van de speedway is al zeer gering, zo niet nihil, de sociale waarde dito, dito. Bij een recente grote sportgebeurtenis sprak een aantal sport redacteuren van de grote dagbladen zich unaniem als volgt uit: „Speedway is geen sport, het is circus; als zodanig hoort zij dan ook niet in onze rubriek thuis". Verleden jaar reeds schreven wij: „Speedway is circus". Ongetwijfeld zeer spectaculair, een boeiend kijkspel, maar zéér beslist geen sport. Als circus dan ook wel te waarderen, maar niet als sP°rt- Er is geen wezenlijk verschil tussen de steilewand-acrobaten van het circus en de speedway-duivels van de sintel- baan. Beide categorieën stellen het Gods geschenk. dat hun leven is, te veel aan risico's bloot, terwijl er niets, maar dan ook niets, is dat deze risico's kan recht vaardigen. Verleden jaar hebben wij nogal wat aan de speedway „gedaan", aan het cir cus. Maar per saldo zijn wij geen circus redacteur. Als wij de steilewand-acroba ten hebben gezien, heeft toch de afkeer van de doodsdreiging de overhand boven de indruk van het spectaculaire. Daarom zijn wij dan ook geen circus-redacteur. Men zwijgt het circus met de steile- wand niet dood. Ook het circus van de speedway niet Maar verwacht van ons geen enthousiast sportverslag van iets, dat geen sport is. En wij zijn benieuwd (hoewel niet op timistisch) naar de consequente houding van de collega's, die ook zeiden: „Speed way is geen sport SUPPORTER. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft gis terenavond voor de beide radio-zei»ders de volgende rede uitgesproken ter gele genheid van de Pinkstertijd: „De Heilige Geest, door God met Pink steren gezonden, moge ons niet slapende vinden, in dromen verzonken, over din gen die vergaan, zelfvoldaan bij het ge denken van hetgeen door ons niet wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor de grootste fout, die een mens begaan kan, door waar en diep geloof te verwarren met geijkte termen en godsdienstige begrippen. Dat Gods Geest ons klaar wakker vin- de, bereid te „staan" voor wat ons wach ten moge en voorwaarts te gaan. Immers, hoe kan de Heilige Geest wo ning bij ons maken en hoe kunnen wij Met het steken van de eerste spade in de Bergambachtse grond aan de oevers van de Lek, maakte gisteren de Haagse loco-burgemeester ir. L- Feber een symbolisch begin met de werkzaam heden voor de verwezenlijking van het nieuwe watervoorzieningsplan van Den Haag. het zgn. „Lek-d.uinwaterplan. .,Als we de beschaving naar het water verbruik afmeten", zo zeide ir. Feber ter gelegenheid van deze plechtigheid, „dan moet het me van het hart, dat de Romeinen 640 liter water per dag per hoofd gebruikten tegen de Hagenaars thans 75 liter. Het toenemend gebruik echter wettigt de verwachting, dat de belangstelling voor water gaandeweg groter zal worden." Dinsdag werd de onderneming Kubang Kangkung, ten oosten van Bandjar, aan gevallen door een bende. Hierbij werd de administrateur, de heer J. van Offeren, gedood en zijn echtgenote ontvoerd. Maandagnacht had een aanval plaats op de onderneming Giriawas, ten zuiden van Garut. De aanval werd afgeslagen zonder dat er slachtoffers werden gemaakt, doch vijf geweren werden door de bende buit gemaakt. Woensdagavond is de laatste perso nentrein van Garut naar Tjibatu bescho ten, een passagier werd gewond. Door de slechte verbindingen is eerst thans bekend geworden, dat door terreur- benden op verschillende plaatsen de lijn op het baanvak BandjarMaos is opge broken. Op een plaats geschiedde dit over een lengte van 3000 meter, terwijl op an dere plaatsen de omvang niet konden worden vastgesteld wegens de heersende onveiligheid. Zondag en Maandag werden hier twee stations aangevallen en in brand gestoken, waarbij het personeel van de s. s. werd ontvoerd. De golf van onrust onder de wer kers van de Briise spoorwegen vond gisteren haar weerslag op de jaarlijkse conferentie der Britse socialistische partij te Blackpool, toen een spoor wegarbeider opstond en verklaarde dat de gang van zaken bij de spoor wegen sinds de nationalisatie is „ver slechterd". De verklaring van deze spoorwegarbei der. een zekere Shaw, verwekte hevige, opschudding onder de aanwezige minis- Hij doelde hiermede op de steeds meer voorkomende bad- en doucheinrichtingen in eigen huis. En aan water zal daar voor geen gebrek zijn, want als over vier jaar deze nieuwe watervoorziening waarvan de kosten 18 miliioen gulden bedragen, voltooid is, zullen minstens een miliioen mensen vrijwel onbeperkt water kunnen gebruiken. Ir. A. Gurck, directeur van de duin waterleiding, vertelde waarom Berg ambacht de meeste geschikte plaats is om Den Haag van meer en goed water via de bestaande Scheveningse installaties te voorzien. De plechtigheid, waarvoor niet het minst van de zijde van de inwoners van Bergambacht veel belangstelling be stond en waarop ook nog de burgemees ter van deze plaats, de heer J Diepen horst, het woord voerde, werd o-m. bijbewoond door de gemeenteraden van Den Haag en Bergambacht. ters en 1500 andere afgevaardigden van de partij. Shaw die zich niet liet beïn vloeden door het luid „nee "-geroep van uit de vergadering, verklaarde, dat er onder de spoorwegarbeiders algemeen een gevoel van teleurstelling heerst „Plaats de spoorwegen onder de leiding van de arbeiders zelf", zeide hij, „en wij zullen ervoor zorgen, dat het bedrijf op doelmatiger wijze wordt geleid, dan thans geschiedt door de bemoeienissen van uw 5000 pond sterling per jaar ver dienende functionarissen". Ook een* arbeider, werkzaam bij een bedrijf van de genationaliseerde electri- citeitsindustrie. oefende critiek uit op de bovenmatig hoge salarissen, die aan ambtenaren worden betaald. De bedrijfs leiding werd topzwaar. „In plaats van dat er op elke drie arbeiders een opzich ter was, kon men nu^voor elke arbeider drie opzichters tellen Herbert Morrison beeft intussen be kend gemaakt, dat het programma, dal bU de volgend jaar verwachte alge mene verkiezingen aan de kiezers zal worden voorgelegd, ook behoort natio nalisatie van de cementindustrie, sui kerraffinaderjjen watervoorziening en dc grote industriële verzekeringsmaat schappijen. Zijn taal spreken, „de taal, die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert en dorst naar deze hemelse gave met ach terstelling van alle andere wensen en ver langens? Tenzij ons hart brandende in ons is, be wust en vol verwachting om daarop weer klank te geven, hoe kan die Heilige kracht ons opheffen tot Hem, Wiens komen de verlossing onzer zielen betekent? Want is dit niet het waarmerk van Zijne heilige tegenwoordigheid, dat de verlossing daadwerkelijk voor onze ogen geschiedt, terwijl toch geen van ons die kracht bezit en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des Aller- hoogsten? Te lang is de wereld reeds blind ge weest voor de waarheid, dat noch ideolo gieën, noch stoffelijke belangen ons kun nen brengen tot die inkeer, die alleen bij machte is ons te leiden uit de verbijs terende \erwarring, waaruit wij uitkomst zoeken, doch slechts wanhoop vinden. Voortgekomen uit het verkeerde be ginsel, vast te houden aan bepaalde stel sels en bepaalde vormen, zijn de pogin gen, over de gehele wereld ondernomen, hoe verschillend zij zich mogen voor doen, tevergeefs, omdat het uitgangspunt van verlossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erkennen, dat wij gewerkt hebben voor de spijs, die ver gaat onze daden, niet onze woorden, getuigen van ons, dat wij op dat voedsel meer vertrouwd hebben dan op het Brood, dat van de hemel neerdaalt, zelfs in de verlatenheid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijnbare zelfgenoegzaamheid en van alle dingen, die wij gewrocht hebben ten koste van onze naaste; om af te bre ken, wat wij opbouwden als zelfbescher ming, zowel verstandelijk, moreel, ais stoffelijk, want dit bleken noodlottige sta ketsels te zijn, zowel tussen mensen on derling, als tussen God en de mens. Niets rest ons dan deze donkerste ure der mislukking te helpen omzetten in een volkomen keerpunt. Door niet langer aan de leiband te lopen van berekening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrou wen aan de leiding van Hem, „wandelende met Hem", Wiens liefde boven onze be vatting en al ons denken uitgaat, wiens hand in tegenstelling tot de aardse leids lieden, ons leidt naar de eeuwige vrede". Deze rede werd, nadat de Prinses haar uitgesproken had, vertaald in het He breeuws. De wereldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Nederlands, waarna H. K. H. haar voorts in het En gels en Frans uitsprak. De Parijse correspondent van de „New York Times" schrijft, dat eenhe den van de Amerikaanse lucht- en landmacht in het laatst van September met troepen van Frankrijk, Engeland en de Beneluxlanden gezamenlijke ma noeuvres zullen houden in het Moezel dal, tussen Koblez en Metz. Volgens de correspondent zouden de troepen der Beneluxlanden echter binnen de gren zen der Benelux opereren. Van bevoegde Nederlandse zijde kon men de juistheid van deze berichten nog niet bevestigen. Een sterke aanwijzing, dat de medede ling in de „New York Times" juist is, vormt de verklaring van het hoofdkwar tier van de Amerikaanse nationale defen sie, waarin het „niet onwaarschijnlijk" genoemd wordt, dat eenheden van de Amerikaanse lucht- en landmacht deel zullen nemen aan gemeenschappelijke manoeuvres der landen van de Westelijke Unie. Zoals bekend, zullen reeds aan het einde van deze maand in het kanaal de grootste internationale vloot- en luchtma- noeuvres uit de geschiedenis worden ge houden, waarbij de landen van het Pact van Brussel met uitzondering van Luxemburg zich voor 't eerst ver trouwd zuilen maken met het opereren als „defensieve eenheid". De manoeuvres vormen de eerste toepassing van het ge heime West-Europese verdedigingsschema, dat in April van dit jaar door de vijf landen van het Brusselse pact werd opge steld. De zestig in Engeland gestationneerde Amerikaanse super-vliegende forten (de „B-29" toestellen) zullen in samenwerking met de Britse luchtmacht aan de manoeu vres deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1