Schuman „viste" constructieve ideeën van Visjinsky op Bevin eist Duitse vredeswaarborg De stopzetting van de groenten export naar Duitsland woord Sneltrein te Hilversum ontSj Vijfde „Zondagsstaking" van Engelse spoorwegarbeiders O Liefdewerk Oud-Papier vierde zijn 75-jarig bestaan Sensatie voor Nederlandse kust APOSTOLAAT in blijmoedigheid Tneé 7€Or VV eerbericht Westelijk compromis-voorstel voor Berlijnse spoorwegstakers Ernstige materiële schade DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Victorie is voor de blijmoedigen Tegen vijfde colonne Goetheprijs voor Thomas Mann Vakbonden dringen aan op aanvaarding Voorlopig niet veel kans op hervatting Dimitrof overleden? Zwitsers in Roemenië gearresteerd Richard Strauss geëerd Havenarbeiders van Liverpool weer aan het werk NDER DE LOUPE Zouaven-plan groeide tot een machtige organisatie Duitse kustvaarder in nood Weten wat we moeten doen Kard. de Jong over de kerk in Friesland Nederlands sportvlieg- tuig verongelukt 71ste JAARGANG MAANDAG 13 JUNI 1949 No. 20*50 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) LATER AFNEMENDE BEWOLKING Noorwegen wenst paraat te zijn STAKERS VERTROUWEN ECHTER BELOFTEN NIET Zwaar slagzij makend lag de Duitse kustvaarder „Claus Bisschoff' gisterenochtend drie kilometer huiten Scheveningen. De sleepboot „Maas" bracht het schip later de Nieuwe Waterweg op. ALS DL KAPPER VAN ARNEMUIDEN SCHIP BIJ MAASSLUIS AAN DE GROND GEZET OP WEG NAAR ZURICH DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Selluman en Bevin willen Vrijdag naar de ministersbijeenkomst in Luxemburg en Acheson wil terug naar Washington; men kan dus over enkele dagen het slot verwachten der stromen van welsprekend heid in het Palais de marbre rose, tenzij zich onverwacht een totale ommekeer zou voordoen in de gedragingen des heren Visjinsky. Hij heeft van zijn weekend-rust gehruik gemaakt, om met Moskou te praten en blijkbaar toestemming verkregen, om ten aanzien van het sovjet-voorstel inzake de vrede met Duitsland de drie hun zin te geven: deze kwestie zal dus aan de plaatsvervangers worden overgedragen. Voor een snel einde der conferentie voelt de Rus overigens niets. Hij schijnt het verblijf buiten de Sovjet niet zo on prettig te vinden. Hij verklaarde zich bereid de discussies over alle agenda punten te heropenen, m. a. w. de confe rentie nog eens over te doen. Natuurlijk vond hij bij die bereidwilligheidsver klaring ampele gelegenheid, om de stand punten van Acheson en Bevin, die met zo erg van praten houden, doch resul taten wensen, te hekelen Er volgde een lange en verwarde dis cussie over wat men nu eens zou kunnen bespreken, waarbij Visjinsky de Wester- sen verweet, niets constructiefs, dat wil dus zeggen niets, dat met de sovjet- ambities overeenkomt, ter conferentie te brengen. Schuman probeerde voortdurend de partijen tot elkaar te brengen door uit de woordenvloed van Visjinsky het „con structieve" beetje te halen, waartoe Mos kou bereid blijkt. Hij zei dus- „Visjinsky aanvaardt het zenden van de voorstellen van het vredesverdrag naar de plaats vervangers. Hij is er ook wel voor, dat de eenheid van Duitsland simultaan met het vredesverdrag wordt behandeld. Ver der erkent hij de noodzakelijkheid, om de Duitse nabuurstaten te raadplegen over een eventuele troepenontruiming". Maar na deze uitnodiging om het nu maar op een accoordje te gooien, bleef Bevin vasthouden aan zijn denkbeeld, het vre desverdrag door diplomatieke onderhan delingen voor te bereiden, terwijl Ache son niet wilde, dat de besprekingen wer den overgedaan, zolang men niet aan het eind van de agenda was gekomen en aan gezien Bevin argumenten had gebruikt De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Morgen overdag geleidelijk afnemende be wolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 14 Juni: Zon op: 4.19 uur; zonder onder: 21.01 uur; maan op: middernacht; maan onder: 7.27 uur. als: „Engeland heeft twee keer een oorlog ondergaan, door Duitsland veroorzaakt, het is dus niet bereid, zijn troepen terug' te nemen, alvorens Duitsland ernstige waarborgen heeft gegeven, dat er geen gevaar is voor een derde oorlog Schu man zelf ook had moeten zeggen, dat, zolag er geen uitzicht op overeenstem ming was, het geen zin heeft, zoals Visjinsky wil, om maar weer naar het eerste punt van de agenda terug te keren, kwam men niet verder. Met die discussie was intussen de tijd verstreken en het enige oesluit, dat er tenslotte uit kwam, was, dat de Russische voorstellen in handen van de plaatsver vangers zijn gegeven en dat heden geen zitting van de conferentie plaats heeft. De heren hebben dus weer tijd om on der elkaar te overleggen, wat de agenda van morgen zijn zal, of juister gezegd voor de laatste dagen van de conferentie, nu het er om gaat, het publiek een resul taat voor te zetten. Vandaag zal er dus ernstig gewerkt worden in het Rose Paleis, zonder propa ganda naar buiten, zoals Acheson nog eens in krachtige termen heeft gezegd en Visjinsky blijkt te zeer aan het niet afbreken der besprekingen te hechten, dan dat deze uiterste pogingen om de figuur der conferentie te redden vruchte loos zouden zijn. Laat men het houden met Schuman: De Victorie is aan de blijmoedigen! De koning van Noorwegen heeft als opperbevelhebber alle officieren van de Noorse strijdkrachten gewaarschuwd te gen mogelijke activiteit van vijfde co lonnes. In geval van gewapende agressie moe ten de officieren met alle mogelijke mid delen weerstand bieden, „zonder acht te staan op bedreigingen met respresailles van de vijand". Bevelen van hogerhand tot het staken van de strijd mogen niet worden opgevolgd, indien er twijfel om trent hun herkomst kan bestaan. Indien hun gebieden worden bgzet, moeten officieren met hun eenheden in of buiten Noorwegen de strijd voort zetten. De bevelvoerende officieren worden er zowel in tijd van vrede als van oorlog voor verantwoordelijk gehouden, dat zij de hun .toevertrouwde gebieden tegen alle activiteit van vijfe decolonnes ver dedigen. De Goetheprijs 1949 is aan Thomas Mann toegekend. De auteur zal de prijs in ontvangst nemen op 2a Augustus in het Goethetheater te Weimar bij de her- denkin,g van Goethe s 200ste geboortedag. Kreikemeyer, de directeur van het onder Sovjet-controle staande spoor- wegbestuur te Berlijn, heeft Zaterdag avond een beroep gedaan op de 14.000 stakende W. Berlijnse spoorwegarbei ders, het werk te hervatten. Hij be loofde, dat geen represaillemaatrege len zullen worden genomen en her haalde zijn aanbod, 60 pet, van het loon In Westelijke marken uit te betalen. Generaal-majoor Frank Howley, de Amerikaanse commandant van Berlijn, heeft er namens de drie Westelijke com mandanten op aangedrongen, dat de stakers deze voorwaarden aanvaarden, De West-Berlijnse autoriteiten zullen dan 15 pet. der verdiende Oostelijke mar ken in Westelijke marken omzetten naai een koers van één tegen één zodat alle West-Berlijnse spoorwegarbeiders ervan verzekerd zullen zijn 75 pet. van hun loon in Westelijke marken te ontvan gen. Naar aanleiding van Howley's oproep ls Zondag in de Britse sector een ver- in onze landbouwkundige medewerker) te houden, waardoor de massa (Van onze landbouwkundige medewerker) Het stopzetten van de groentenexport naar Duitsland, waarvan wU Zaterdag reeds melding maakten, houdt op het ogenblik de gemoederen zowel van de consument als van de producent bezig Voor de producent, de tuinder, is he een minder prettige aangelegenheid. Voor hem toch is de export een levens kwestie, daar ons land in totaal ruim twee maal zoveel goenten voortbrengt als nodig is voor de binnenlandse con sumptie. Meer dan de helft moet jaar lijks worden uitgevoerd. Vóór de oorlog was Duitsland altijd een ruime afnemer van onze groenten. Na de bevrijding echter was het niet zo eenvoudig om met het straatarme Duits land weer op gang te komen. De bezet tende autoriteiten kwamen echter ten slotte met de Nederlandse instanties tot een overeenstemming om bepaalde over schotten tegen bepaalde prijzen voor Duitsland af te nemen. Grote winsten zaten daar voor onze tuinders niet in. Maar de export haar Duitsland ging weer en dat was op zich zelf van grote betekenis. Sinds Mei van dit jaar hebben de be zettingsautoriteiten zich teruggetrokken en konden de Nederlandse exporteurs weer met de Duitse importeurs recht streeks zaken doen. De stemming in Duitsland bleek echter niet zo gunstig ten opzichte van Nederland. Er heerst daar blijkbaar geen klimaat voor goede zaken en de annexatie heeft daar bo vendien geen goed aan gedaan. Hoe het ook zij, de onderhandelingen zijn vastgelopen en geen groenten zullen voorlopig meer naar Duitsland worden uitgevoerd. En wanneer de voorteke nen bewaarheid worden, zal het nog wel een hele tijd duren alvorens de poorten weer zullen opengaan. Voor de tuinders is dit een ernstige streep door de rekening. Juist nu de enorme aanvoeren van bepaalde groen ten, o.a. bloemkool, te wachten zijn, staai de export stil. Wel hebben de tuinders een goed voorjaar gehad; bet koude weer heeft de groei niet bevorderd, zo dat tot nu toe behoorlijke prijzen zijn gemaakt. Maar nu de grote hoeveelhe den kome.i, zullen de prijzen wel snel omlaag vallen. Het is te hopen, dat de overheid maatregelen zal weten te nemen om des ondanks de prijzen niet kunstmatig hoog te houden, waardoor de massa der be volking, ondanks de grote aanvoeren, toch niet in staat zou zijn-onze vader landse producten in grote hoeveelheden te gebruiken. Ook hopen wij, datin geen geval belangrijke hoeveelheden ófwel op de mestvaalt zullen worden geworpen of aan het vee zullen worden opgevoerd zolang niet grote groepen van de be volking tegen redelijke prijzen onze eigen groenten zullen hebben kunnen gebruiken. Ofschoon minister Mansholt steeds tegen een bodem in de markt is geweest ten aanzien van de groenten prijzen dreigt thans het gevaar, dat ">p aandrang van de tuinders minimum prijzen zullen worden vastgesteld, ten nadere waarschijnlijk van de consument. Volgens niet bevestigde berichten in de Turkse pers zou de Bulgaarse premier George Dimitrof in Moskou overleden z«n. Zoals bekend, is Dimitrof en.ge maanden geleden onverwachts naar as- land vertrokken om zich aldaar „on er medische behandeling" te stellen. gadering gehouden, waarop 800 verte genwoordigers van de stakers het be sluit namen morgen Dinsdag, te stem men over al dan niet hervatten van het werk. De besturen van de vakbonden waren vóór hervatting van het werk op de door Howley genoemde voorwaarden De vergadering was zeer stormachtig, daar de meeste stakers de belofte van het spoorwegbestuur, dat geen represaü- les zouden worden genomen, niet ver trouwen. Er werd een resolutie aangenomen, waarin aan de Westelijke geallieerden garantie werd gevraagd; dat alle staker! ook die uit- O Berlijn voortaan alleen op stations en treinen in de Westelijke sector tewerk gesteld zullen wortftn, dat alle gearresteerden terstond worden vrijgelaten en de ontslagefTeri weer m dienst worden genomen. Tenslotte, dat een speciaal Westelijk spoorwegpolitie- corps wordt gevormd en de onder Sov- jet-contröle staande spoorwegpolitie uit de Westelijke sector verwijderd gehouden zal worden. De sneltrein uit het Noorden, die Zondagnacht omstreeks 12 uur het station Hilversum passeerde, is door tot nu toe onbekende oorzaak uit de raih gelopen. De locomotief tverd voor een groot deel vernield, terwijl alle tien de wagons zwaar werden beschadigd. Wonder boven wonder hebben zich geen ernstige persoonlijke ongelukken voorgedaan. De machinist en de stoker liepen ver wondingen op en een der passagiers kreeg een lichte hoofdwonde. Van de ongeveer 100 in Roemenië vertoevende Zwitsers is er verleden week plotseling 'n vijftiental gearres teerd. onder wie baron Wladimir von Steiger, de Zwjtserse vertegenwoor diger van het Rode Kruis in Roeme nië. Deze arrestaties hebben in geheel Zwitserland sensatie verwekt. De Roe meense maatregel wordt beschouwd ais represaille met betrekking tot het pro ces, dat heden Maandag, te Bern is be gonnen, tegen de Roemeense onderdaan Vitianu, die in Juli van 't vorig jaar met zijn echtgenote door de Zwitserse politie is aangehouden onder beschuldiging van spionnage ten nadele van in Zwitserland vertoevende politieke vluchtelingen uit de Balkan. De viering van de 85ste verjaardag van de beroemde componist Richard Strauss te Frankfort, is gisteren begon nen met een uitvoering van zijn in 1911 gecomponeerde „Rosenkavelier" door de Münchense Staats Opera. In de loop van de Richard-Strauss-feestweek zal •de grijze componist zich naar München begeven, waar hem het ereburgerschap van de stad en een eredoctoraat van haar universiteit zal worden aangeboden Ook het bekende centrum voor de win tersport, Garmisch Partenkirchen, zal hem tot ereburger benoemen. De Britse spoorwegstaking is giste ren voortgezet, ondanks de radio-op roep van de minister van arbeid, Isaacs, en de 1500 telegrammen, die het vak verbond der spoorwegarbeiders Zater dag naar de verschillende afdelingen zond en waarin erop werd langed rongen niet deel te nemen aan deze ongeorga niseerde Zondagsstaking, die gisteren voor de vijfde keer gehouden werd. Op het grootste gedeelte van het Noord-Oostelijke spoorwegnet van Groot- Brittannië stonden bijna alle treinen de hele Zondag stil. Er werden op dit traject slechts enkele diensten uitgevoerd, doch het nubliek vreesde onderweg te zullen blijven steken en bleef thuis Toch schijnt de bereidheid, het werk te hervatten groter te zijn geworden Het tocomobefpersoneel van het depot Huil heeft aangekondigd a.s. Zandag normaal te zullen werken. Ook het conflict te Bristol en Liverpool, waar in totaal 10000 havenarbeiders een staking hielden om hun sympathie te be tuigen met de stakende Canadese zeelie den. loopt ten einde. De havenarbeiders van Liverpool hebben gisteren met over weldigende meerderheid besloten, het werk te hervatten De staking heeft 16 dagen geduurd. Het mag een wonder heten, dat er geen doden te betreuren zijn, als men de ra vage ziet, die de treinontsporing heeft te weeggebracht. Ooggetuigen en reizigers uit de verongelukte trein vertelden het volgende: De stoun;-sneltrein uit het Noorden, die van Amersfoort zonder ver dere stopplaatsen naar Amsterdam reed naderde op de normale tijd, even voor middernacht, Hilversum. Daar, op het uit gebreide emplacement met zijn vele wis sels, begon de gehele trein plotseling te slingeren, eerst in lichte mate. maar en kele seconden later zeer hevig. De rei zigers werden van de ene kant van de coupé naar de andere geworpen. Even later kwam de trein onder luid geraas tot stilstand, juist ter hoogte van het tweede perron. De machinist had, zoals gebrui kelijk, voor het passeren van het station, waar niet gestopt zou worden, vaart ge minderd. De eerste aanblik van de ravage deed een verschrikkelijk ongeluk vermoeden. De grote locomotief was omgeslagen. De voorste assen van het onderstel vlogen meters ver weg en de cabine werd ver wrongen. Het gehele gevaarte boorde zich naast de rails in de grond. Het eer ste rijtuig, ontspoord en scheef hangend bleef aan de locomtief bevestigd. Daar na kwam, met een gaping van een tien tal meters, de rest van de trein, een ne gental wagens, schots en scheef hangen 1 naar beide kanten, alle uit de omgebo gen rails gesprongen. Stukken rails, brokken ijzer en houï vlogen naar alle richtingen. Diverse spo ren met vele wissels werden verwron gen. Passagiers werden naar buiten geslingerd Onmiddellijk na het ongeluk snelde van alle kanten hulp toe. Verschillende coupé deuren waren opengeslagen en enkele passagiers waren naar buiten geslingerd, doch doordat de wagons in hun wankele houding bleven staan, kwamen de reizigers er met lichte kwetsuren af. Alle passa giers de trein was gelukkig niet druk bezet sprongen uit de coupè's. Een ijlings in de gehele trein ingesteld on derzoek wees spoedig uit, dat er geen slachtoffers te betreuren waren. Alleen de machinist en de stoker, die uit de zwaai gehavende cabine moesten worden bevrijd, hadden bloedende verwondingen, resp aan benen en hoofd opgelopen. Zij wer den met een passagier, die een lichte hoofdwonde had, naar de R. K. ziekenver pleging vervoerd. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen om de vuren van de locomotief te doven en de stoom uit de ketel te laten ontstnappen. Omstreeks 2 uur kwam ook de presi dent-directeur van de N. S. ir. F. Q. den HoLlander, tezamen met verscheidene ambtenaren van zijn staf, de ravage in ogenschouw nemen. Bij het aanbreken van de dag bleek eerst duidelijk, dat de schade zeer groot is. Niet alleen de lo comotief en de min of meer beschadigde wagons betekenen een grote schadepost, ernstiger is, dat op het emplacement een aantal vitale sporen zware schade oplie pen, doordat reeksen dwarsliggers wer den ontzet en rails verwrongen en verbo gen werden. Bij de aanvang van de dienst heden ochtend waren de opruimingswerkzaam heden zover gevorderd, dat er op het baanvak Amsterdam—Amersfoort nog slechts geringe vertraging in de treinen- iop optrad. „Als de klok van Arnemuiden wel kom roept", behoeft men in elk geval niet te vrezen, dat men in dit Zeeuws dorpje „gesneden" zal worden, want daar snijdt het mes zelfs niet aan één kant, laat staan, dat het naar twee kanten snijdt. Wij weten dit, doordat de Pers het kappers-mysterie van het plaatsje met de bekende klok aan de grote klok heeft gehangen. Arme Arnemuidense figaro! Plotseling staakt soms zijn scheer mes en hoe ook de baard-snijder en zijn helper hun messen en zichzelf scherp zetten, geen haartje op het gezicht wordt gekrenkt. Is men even „geschoren", als men daar zit met een baard van een paar dagen. Veronderstel, dat de jonge ling met stoppels op bezoek moet bij zijn verloofde: neen, dan kan men beter in het naburige Zierikzee zijn hart verlie zen. Rare dingen gebeuren er tegenwoordig bij sommige kappers. In het Noorden verlaten bij coiffeurs van onbekende dorpjes de klanten, die „glad bovenop" waren, als bosjesmannen de salons dank zij een fantastisch haargroeimiddel In Arnemuiden echter zit men er glad naast, als men een „glad-dekker" wil worden. Waar het 'm inzit? Wij weten het op dit ogenblik, dat wij 't mes onder de loupe nemen, heus niet, al zou men ons een niet-Arnemuidens mes op de keel zetten. Wij hebben weieens de klok van Arnemuiden horen luiden U ook door de radio? Hoe is het mogelijk! doch wij weten echt nog niet, waar de klepel hangt. Die kapper, die gewend is om zijn klanten letterlijk bij de neus te nemen, zal toch niet heel Nederland in figuur lijke zin bijNeen, dat lijkt ons niet wel mogelijk; mensen, die leven in een dorp met zo'n sentimentele klok, welker klank niets dan „welkom" roept, kan toch nooit zo'n ongastvrije streek uitha len. Enfin, wat er van zij, de kapper wil een scherp onderzoek, hoe zijn mes weer scherp te krijgen. En daarin - staat hij niet alleen Want de verliefde niet-zelf- scheerders wordt door de jongedames- onbarmhartig het mes op de keel gezet. Immers, de eerste vraag van het meisje, als een jongeman op de bekende „schaap achtige" wijze haar aankijkt, is: „Bent U zelf-scheerder? Zo niet. loopt U dan maar gerust door. Ik heb geen eelt op mijn lippen. ANALYST (Van onze verslaggever) Uit alle oorden van ons land waren ze naar de hoofdstad gekomen, de afge vaardigden van de afdelingsbesturen, om op sobere wijze het vljf-en-zeventig- jarig bestaan van hun vereniging: Het Liefdewerk Oud Papier te vieren. Het is inderdaad een sober feest geworden Ter hoogte van de Wassenaarse Slag raakte Zondagmorgen een Duitse kust vaarder In moeilijkheden. Het bleek te zijn de „Klaus Bischoff", een coaster, op weg van Hamburg naar Rotterdam. De 398 ton metende kustvaarder maak te Zondagmorgen omstreeks zes uur plotseling water. Het is een nieuw schip, van de rederij Bornhofen uit Hamburg, dat zijn tweede reis naar Rotterdam maakte. Vier opvarenden van de „Klaus Bischoff" kwamen Zondagmorgen om twintig over zeven met een rubberboot aan wa! om Nederlandse assistentie yoor hun in nood verkerende coaster in te roepen. Zij vertelden, dat de machine defect was en het schip water maakte. De reddingboor „Arthur" werd dadelijk gewaarschuwd en voer uit. Ook de sleep boot „Maas" koos onmiddellijk zee. De Duitse zeelui gingen met hun rub berboot weer naar hun schip terug. Volgens de stuurman van het schip zou men hier met een constructiefout te doen hebben, omdat het water niet van onder j af in het schip, doch door een der wan- I den binnendringt. Volgens deze zegsman j is de kustvaarder niet lekgestoten en zijn er geen andere ongelukken gebeurd. Aan I boord bevinden zich acht personen, j Om kwart over elf Zondagmorgen werd de „Klaus" vastgemaakt en kort daarop j begon de sleep naar de Nieuwe Waterweg. „Het valt niet mee", meldde de kapi tein van de „Maas" tijdens het slepen „De Duitser maakt zware slagzij naar bakboord en zijn lading kolenslam is door het water gaan werken en verschui ven. Hard varen kunnen we niet, want dan schuift-ie dwars op de golven. We krijgen hem waarschijnlijk wel binnen. De machinist van de „Klaus Bischoff' is bij ons aan boord. De kapitein en twee anderen zijn op hun eigen schip geble ven. De rest zit op de „Arthur" Nadat een hoofdingenieur van Rijks waterstaat toestemming had gegeven het schip, dat zeer zwaar slagzij maakte de Nieuwe Waterweg op te slepen, is het naar Maassluis gebracht. De „Arthur" is tot Hoek van Holland bij net schip ge bleven. waarna een van de sleepboten de bemanning van de „Klaus Bischoff" overnam. (Van onze redacteur). Katholiek Friesland nu! Wat dit is, daarvan zagen wij een treffende demonstratie gisteren, toen in Leeuwarden de eerste algemene Friese Katholiekendag werd gehouden. Enkele duizenden katholieken waren uit de sle den en de dorpen naar de hoofdstad van het gewest gestroomd om zich te bezmner op het apostolaat van de leek, een taak van eminent gewicht juist in een streek, waar door de hervorming zoveel voor de Kerk verloren ging. Katholiek Friesland in het verleden. Een enorm en tragisch verschil als wij letten uitsluitend op het getal. Hoe reali seerden wij ons dit tijdens de toespraak van Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, zeif een Fries en zoon van uit heitelan dit met het bijwonen van deze Friese Katholiekendag zijn eerste officieel be zoek aan Friesland bracht. Geen wonder, dat toen de Friezen het purper van zijr gewaad zagen opvlammen in de Koren beurs, zij hun beminde Kardinaal een warme en hartelijke ovatie brachten. De dag was begonnen met een plechtig dankoffer in de St. Bonifaciuskerb op gedragen door deken Th, Holtman. Daar na verspreidden de deelnemers zieti oye* de verschillende zalen voor'het bijwonen van de sectievergaderingen Voor de vrouwen sprak mevrouw Mol Sinnige uit Breda; Theo van der Su|en uit De Steeg sprak voor de Friese man nen; mr. C. J. Baars, diocesaan secreta ris van de Katholieke Actie te Utrecht ontvouwde de richtlijnen voor de K. A en aalmoezenier H. v. d. Berg, directeur van het mannelijk jeugdwerk in het Aartsbisdom betoogde voor de jongeren Meer verinnerlijking In da grote namiddagvergadering sprak na een inleidend woord van mr. J. Hey meyer allereerst mr. Jan Derks, die ver klaarde dat een goed ingerichte maat schappij niet alleen het gevaar voor he" communisme kan bezweren. Het zal moeilijk zijn iemand buiten het geloot te overtuigen van de juistheid van he' solidarisme. Ons streven naar solidaris- me kunnen wij beschouwen als een apos tolaat, maar het is niet het apostolaat. Hei geloof is een onuitputtelijke bron van blijmoedigheid in de meest trieste le vensomstandigheden. Tonen wij ons apos tolaat als brengers van de blijde bood schap. Ons geloof is thans meer gerich' op de val van Adam dan op de verlos sing van Christus. Velen weten beter wa' ze moeten laten dan wat zii moeten doen Zij zijn verlamd door angst voor hetgeen ze niet mogen doen, in plaat* dat zij zich bevrijd voelen tot de deugd Er is op de allereerste plaats behoefte aan een waarlijk innerlijk leven. Toespraak Kardinaal De Jong In de aanwezigheid van zovelen zag Kardinaal De Jong, die daarna de ver gadering toesprak, het bewijs, dat in de Friese katholieken het geloof diep ge worteld zit. Zijne Eminentie herinnerde aan de roemrijke tijd, toen de H. Boni facius hier het geloof bracht en St. Lud- gerus er predikte. Naast de zegeningen van het geloof hebben zij ook de be schaving gebracht. Er waren hier destijds 50 kloosters en in 1559 werd het Bisdom Leeuwarden gesticht met 300 parochies en 330 kerken. Helaas is het katholicisme door het protestantisme teruggedrongen en verdrukt. Van de bevolking van Fries land is nog slechts 7 pet. katholiek. Er ger is dat in vele streken van Friesland het christelijk geloof geheel verdwenen is en het ongeloof en daarmee het godloze communisme heeft getriomfeerd. Als lichtpunt staat hier tegenover de twee kloosters, een van de Augustijnen en een van de Franciscanen en een klooster van de Carmelitessen. In voorbereiding is de oprichting van een bescheiden retraite huis in Heerenveen. Er bestaat ook een plan tot oprichting van een katholieke middelbare school, waardoor de gemeente Bolsward een edelmoedig aanbod heeft gedaan, maar waarvan de plaats nog na der bepaald moet worden. Na de bijzon dere aandacht van de Friese katholieken gevraagd te hebben voor de katholiekp pers, het Wit-Gele Kruis en de Kathn iieke Universiteit, spoorde de Kardinaal hen aan door een echt christelijk leven goede gelovigen te zijn. Tenslotte gaf de Kardinaal aan al d» aanwezigen zijn zegen, waarop een in drukwekkend „Credo" werd gezongen. Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. sprak daarna over „Jong Friesland te midden van de verscheurde christenheid". Deken Holtman sloot de vergadering met een dankwoord aan de sprekers en de aansporing ,,it is mei sizzen net to dwaen", bet is met zeggen niet te doen. In vergelijking met het heuglijk feit, dat herdacht werd, want verbazingwek kend is het wat deze vereniging in de afgelopen jaren voor de leniging van de nood in Nederland gedaan heeft. Des ochtend droeg kapelaan J. Kars- kens met assistentie van kapelaan A. Dui- nisveld en pater F. Nieuwenhof M.S.F. in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus („De Papegaai") in de Kalver- straat een plechtige Hoogmis op, waar onder de celebrant een korte feestpredi- catie hield. In de vroege middag maakten de feestvierenden een rondvaart door de mooie grachten en havens van Amster dam. In Hotel Polen werd vervolgens een feestvergadering gehouden, die door de .heer Th. Taverne gepresideerd werd. Na dat een vijftal nieuwe hoofdbestuursle den gekozen waren, bracht de assistent- secretaris L. Becker het jaarverslag over 1948 uit- Daarin memoreerde hij, dat de resultaten over 1948 niet erg gunstig ge weest waren. Slechts de afdelingen Am sterdam, Eindhoven en Alkmaar behaal- der winsten, terwijl zeven afdelingen met verlies werkten. Het grootste zorgenkind was Haarlem, dat echter hard doende is de moeilijkheden te boven te komen. De netto-winst over het afgelopen jaar was ruim 18.800 groot. Het totaal bezit aan gebouwen paraisseerde op de balans met 126.850, waarop voor een bedrag van 61.600 hypotheek rustte. In zijn feestrede, die de vice-voorzitter J. J. v. 't Hoff aanving met de woorden van Christus: „Verzamel de brokken, op- ■dat niets verloren gaat", woorden die de jubilerende vereniging juist nu al zo veel jaren ter leniging van de nood in praktijk brengt, herdacht hij de overleden leden van het dagelijks bestuur. In kort bestek ging hij vervolgens na het verloop der werkzaamheden van de vereniging, die in 1874 door enige oud-Zouaven opgericht werd met als enig doel het aanbieden van geldelijke steun aan Z.H. de Paus. Thans is deze vereniging uitgegroeid tot een machtige organisatie over geheel Neder land. met een tweeledige doelstelling, nl. werkverschaffing aan onvolwaardigen en het verlenen van hulp aan liefdadige in stellingen. In het afgelopen jaar bedroeg de totale opbrengst aan oud-papier ruim 2 millioen kilogram. Zaterdagavond om twintig minuten over zes heeft een Nederlands sport- vliegtuig een noodlanding bij Lens moe ten maken. De bestuurder, de heer P. van der Drift uit Voorburg brak een been en liep andere blessures op. Zijn passagiers, de medicus N. Versteeg en diens echtgenote uit Nootdorp werden licht gewond. Het sportvliegtuig werd zwaar be schadigd. De verwondingen van de heer Van der Drift zijn volgens de laatste gegevens niet levensgevaarlijk. De heer Van der Drift deed met zijn vergrote en moderne Piper Cub mee aan de „Rallye du Cervin" naar Zu rich in Zwitserland. Hij is Zaterdagmor gen van Ypenburg bij Den Haag gestart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1