1 Truman's en we urogram vaart vrede voor Harde lessen der ervaring Herhalingsoefeningen niet langer dan drie weken DE „DEEN" MET DE KANO Weer geheim concilie te Parijs Met punten van overeenkomst? Weerbericht BURGEMEESTER D'AILLY VO0R DE RECHTER Franse ambtenaren staken 24 uur Muur stortte 's nachts in BEZOEKEN waren BEVREDIGEND 15 I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerika is pas halverwege meisje werd gedood LAGEN Voor het kader zullen ze langer duren Maar hij wilde zo graag naar Span je Visjinsky zocht de frisse lucht aardbeiencampagne te beverwijk begonnen Ook gratificatie voor rijkspersoneel Deze week overdracht te Djogja? Omdat hij een verkiezingsleus verbood Regering voor zware taak 71ste JAARGANG woensdag 15 juni 1049 No. 20932 ./r/ V-V - r Voor de eerste maal sinds 1933 hield Weenen Zondag weer zijn Katholiekenaag, welke des morgens werd ingezet wet een kaarsenprocessie van 30.000 leden der jeugdbeweging. Het hoogtepunt van deze dag vormde het H Misoffer dat in de open lucht op de Heldenplatz werd gecelebreerd door Kardinaal Innitzer en bijgewoond door ruim 70.000 gelovigen. De foto geeft een overzicht van de mensenzee kort voor de aanvang van de H. Mis. Gisterenmiddag is in de Rolzaal aan de mildste! van O., K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten, het rapport van de staatscommissie tot reorganisatie van het hoger onderwijs, door de vooizitter van deze commissie, mr. H. J. Reinink, aangeboden. Mr. Rcinink (staande) overhandigt het uit vijfhonderd bladzijden bestaande rapport aan de minister. TWEE POSTPAKKETJES VAN 6 MILLIOEN GULDEN AANHOUDEND KOEL WEER Maar niet voor salarissen boven 4560. brillen met gekleurd glas Bombardement van vliegveld in Atjeh ontkend VOOR HET VADERLAND GEVALLEN f f Af Dit gezelschap Amerikaanse journalisten arriveerde gisteren op Schiphol; na twee dagen verblijf in Nederland, vertrekken zij naar Indonesië, alwaar zij op uitnodiging van de Nederlandse regering een rondreis zulle* maken, om een eigen inzicht in de gang van zaken aldaar te verkrijgen. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte- Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Noord-Atlantisch pact en de militaire President Truman heeft Zaterdag jl bij de onthulling van een gedenkteken voor de gesneuvelde soldaten uit de eer ste en tweede wereldoorlog te Little Rock (Arkansas) een grote, en we mogen wel zeggen grootse rede gehouden, waar in hij een ongewoon duidelijk beeld gaf van de constructieve buitenlandse poli tiek, welke de Verenigde Staten ontwor pen hebben om de vrede te organiseren, te beschermen en eventueel te verdedi gen. President Truman begon met de ver klaring, dat de Staten geen militairisti- sche natie zijn, en ging dan tot een zelf beschuldiging over. Wij namen, zeide hij, aan de eerste ■wereldoorlog deel om de vrede te her stellen en de vrijheid te verdedigen. Maar toen de oorlog ten einde was, wendden wij ons van de ons gestelde taak af. Wij keerden de volkenbond de rug toe, sloten de ogen voor de economische problemen van de wereld en isoleerden ons door middel van een ongezonde douanepoiitiek nog meer. Wij lieten toe, dat onze bin nenlandse aangelegenheden door egoïsti sche belangengroepen werden beheerst Wij begingen de fout ons niet met andere landen te verbinden; hadden wij dat we, gedaan, dan had de tweede wereldoorlog wellicht voorkomen kunnen worden. Thans echter zijn wij onze fouten van het verleden volkomen bewust. Wij zijn op onze hoede voor onverschilligheid en voor het isolationisme, dat tot een derde wereldoorlog zou kunnen voeren. Dit maal zullen wij niet toelaten, dat een kleine groep mensen, wie het alleen om het eigenbelang te doen is, het lot van Amerika in handen neemt. Ditmaal heb ben wij besliste maatregelen op lange termijn getroffen om de vrede te waar borgen en de welvaart in de gehete wereld le verhogen. Wij hebben een ver antwoordelijkheid aanvaard, wel^e; n®®r ik geloof, God reeds na de eerste wereld oorlog op ons volk wilde leggen. Na deze meer principiële uiteenzetting schetste president Truman de realiteit van het heden: In de afgelopen laren moesten wij voor de vrede werken. Wij deden dit onder moeilijke omstandig heden en onder de tegendruk der com munisten. Wijl wij echter eensgezind waren in de vastberaden wil om onze kracht en de bronnen van onze macht te gebruiken, hebben wij de algemene wereldsituatie reeds in het voordeel van de vrijheids- en vredeskrachten gèkaercL téTwijl het verval der Europese demo cratieën tot staan kon worden gebracht Dat alles werd bereikt, zonder dat de deur voor vredelievende onderhandelin gen tussen de vrije naties en de sovjet unie werd dicht geworpen. Maar bij de doorvoering van onze politiek zijn we pas halverwege gekomen. Enigen onder ons worden moede; anderen zijn van mening, dat de reeds verkregen resul taten de inschakeling van een rustpauze rechtvaardigen; weer anderen zouden wensen, dat wij onze economische hulp aan andere landen beperken; enigen willen, dat de maatregelen, welke voor onze verdediging tegen een agressie nood zakelijk zijn, worden opgeheven, terwijl weer anderen het niet eens zijn met onze pogingen om de wereldhandel nieuw leven in te blazen. Men voelt in deze woorden van de Amerikaanse presidént de verschillende stromingen, welke ginds over de Oceaan het openbare leven beheersen- en welke heel vaak het machtige op bouwwerk van de Amerikaanse staats lieden bemoeilijken en zelfs tot machte loosheid doemen. Maar wat nu is ont worpen, is geschoeid op de ervaringen van het verleden; en de toestand was in 1947 veel dreigender dan hij vóór 1938 ooit is geweest. Daarom antwoordt de president op alle bezwaren en opwer pingen, welke soms luidkeels tegen het Amerikaanse program worden inge bracht, kort en bondig, zonder enige dubbelzinnigheid: Ik kan slechts één woord zeggen: zulke stemmen hebben ons land reeds in dé twintiger jaren op de verkeerde weg ge voerd. Een tweede keer echter zal hjt Amerïkaanse volk er niet naar luisteren Voor de organisatie van een duurzame vrede zijn de volgende drie voorwaarden van essentieel belang: le. Ons volk moet sterk en economisch gezond zijn. 2e. Andere landen, die eveneens voor de vrede werken, moeten sterk en econo misch gezond zijn. 3e. Er moet een internationale organi satie bestaan, welke in staat is conflicten tussen de landen bij te leggen en de vrede te bewaren. Daarmede had Truman zijn program, dat het program is van alle invloedrijke Amerikaanse staatslieden, zowel republi keinse als democratische, zo scherp moge lijk gesteld; en in dit kader verdedigde hij met warmte het Marshall-plan, het hulp aan West-Europa. ..De zaak van vrede en vrijheid wordt nog bedreigd", zeide hij. En hij stelde deze zaak verre boven de 'economische moeilijkheden, waarmede Amerika mo menteel te kampen heeft. Hij ging zelfs een stap verder: die moeilijkheden zullen alleen kunnen worden overwonnen, als Europa sterk en economisch gezond wordt: d.w.z. Amerika zal een wellicht dreigende economische, crisis slechts te boven kunnen komen, als het buiten landse program integraal wordt uitge voerd Alleen een in vrede levend, koop krachtig Europa zal de Amerikaanse producten kunnen afnemen De werkloos heid in de Verenigde Staten, welke reeds verontrustende afmetingen begint aan te nemen, hangt ten nauwste samen met de koude oorlog in Europa. En deze is weer een gevolg enerzijds van de mili taire zwakte, anderzijds van de nog steeds voortdurende economische verwarring in West-Europa. ,Jk hoop, dat het Amerikaanse volk dit begrijpen zal", besloot president Tru man zijn rede Inderdaad, vrede, vrijheid en welvaart vormen een onverbrekelijke eenheid. Zo was het in de tussenoorlogse jaren, zo is het nu nog. Toen echter scheen men het nog niet te beseffen, thans weet men het uit verschrikkelijke ervaring. Gisterennacht heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan bij de familie W. van Hagen aan de Utrechtseweg te Weesper- karspel. De heer Van H., die een zand en grinthandel heeft, woont met zijn ge zin tijdelijk in een oude schuur, in af wachting van een nieuwe woonark. Plot seling stortte gisternacht een muur in, waaraan tegen de buitenzijde zand en grint was gestort. Aan de binnenzijde be vonden zich de slaapplaatsen van het ge zin. Het driejarig dochtertje werd door het vallende gesteente op slag gedood en de heer Van H. zelf moest met een ver brijzeld been in het Diaconessenhuis te Naarden worden opgenomen. De overige gezinsleden liepen lichtere kwetsuren op. - A'- Naar aanleiding van de berichten om trent de duur van eventuele herhalings oefeningen Voor uit Indonesië gerepa trieerde dienstplichtigen, wordt van be voegde zijde gewezen op de mededeling van generaal mr. H. J. Kruis, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de duur der herhalingsoefeningen zes weken zal wor den. De legerleiding acht het houden van herhalingsoefeningen noodzakelijk, ora- (Van onze correspondent). Sommige mensen hebben een bijna be- nijdenswaardige fantasie. Zo ook de man, die dezer dagen bij de zeedijk te Kloos terburen in Groningen met een kano werd aangetroffen. Hij vertelde een wed denschap te hebben afgesloten met drie van zijn vrienden, wie van hen het eer- ste in Spanje zou zijn. Om te beginnen togen ze naar Flensburg. Daar bleven ze een paar weken en toen gmg de gr o te trek verder. Maar, o noodlot, by Hel- goland sloeg de kano om en het mise- rabelste van alles was dat p" len, hun voedsel en hun geld, naai ae zeebodem zakten Ze kwamen daardoor Twee postformuliertjes ontvangen waarop de mededeling staat, dat twee aangetekende zendingen uit Amerika zijn binnengekomen, is op zichzelf niets bij zonders. Maar als deze zendingen twee kleine blauwe doosjes ieder ge frankeerd met 8 dollars aan postzegels een gezamenlijke waarde van 6 mil lioen gulden vertegenwoordigen, wordt het piet zo alledaags. Het betrof hier n.l. een zending uit New York voor de diamanttentoonstelling, die morgen te Amsterdam wordt geopend. in zo'n beroerde stemming, dat ze van mening gingen verschillen over de te volgen route. De ruzie liep tenslotte zo hoog, dat ze uit elkaar gingen Ter hoog te van Kloosterburen kreeg onze „Deen honger. Hij ging aan land en wilde met grote voortvarendheid proviand inslaan, omdat hij nu eenmaal als eerste in Ant werpen wilde zijn. De eerst-aankomende zou daar namelijk door de anderen wor den vrijgehouden. In Kloosterburen wa ren de leveranciers echter niet zo scheu tig, dat ze leveren gingen tegen beta ling van een polshorloge. Daarom ging hij de landbouwers af en bij een van hen verloor hij zijn portefeuille. Dit werd hem noodlottig, want in die portefeuille zat eep foto, waarop de „Deen" stond tussen een aantal militairen in Duitse uniform. De politie kwam er aan te pas en toen bleek, dat de „Deen" niet wist wie de Deense koning was. terwij] het hem ook niet bekend was hoe de Deense vlag er uit zag! In plaats van naar Ant werpen te starten, werd hij overgebracht naar het politiebureau te Groningen. Daar verklaarde hij, dat hij afkomst'.g was uit Ribe (Denemarken). Maar aan gezien hij van zijn woonplaats evenveel afwist als de gemiddelde Nederlander van Sjanghai, kwam de politie tot de voorlopige conclusie, dat de „Deen" een Duitser is, die om politieke redenen Spanje tot zijn nieuwe Heimat wilde kiezen. dat bij onverhooptè moeilijkheden ih West-Europa zal moeten worden opge treden op een geheel andere wijze dan die, welke de uit Indonesië terugge keerde militairen gewend zijn. Hoewel nog geen definitieve beslis sing is genomen, wordt het onwaar schijnlijk geacht, dat de duur van_ her halingsoefeningen de drie weken te boven zal gaan. Een week zou vol doende zijn voor' de mobilisatieoefe ning en het optreden in kleiner ver band, één a twee weken zouden ge- Tegen alle verwachtingen in, zijji de vier gisteren weer in geheim concilie bijeen geweest, zulks op voorstel van Visjinsky, wie die dag het praesidium toekwam. Een communiqué over de gang van zaken werd na afloop niet verstrekt, waaruit men afleidt, dat de geheime besprekingen gisteravond slechts onderbroken zijn, om vandaag te worden voortgezet. Dat deze geheimzinnigheid aan leiding geeit tot veel geruchten over een op handen zijnde minimum- aieoond spreekt van zelf. Een basis daartoe zou in ieder geval gevonden zijn. In de omgeving van het Palais de mar- bre rose kon men ook vernemen, dat de Oostenrijkse kwestie er plotseling beter voor staat, Visjinsky zou met concessies op dit terrein enige economische voor deeltjes in Duitsland in de wacht willen slepen. De Westelijken zouden zich bereid ver klaard hebben, de Russische aanspraken °P Duitse activa in Oostenrijk tot een moeid zijn met een oefening in gioot bed vgn 15Q millioen dollar te erken- verband. De herhalingsoefeningen nen Russen zouden daartegenover hun steun aan de Joegoslavische grers- Wat ervan langere duur moeten zijn. Ten aanzien van deze kwestie wordt er aan herinnerd, dat de oproeping van de lichtingen 1941-1944 niet voor be doelde herhalingsoefeningen in de plaats kan worden gesteld, daar deze lichtingen een volledige opleiding van minstens een jaar zouden moeten ontvangen, waartoe naast de opleiding der gewone lichting door gebrek aan kader en opleidings capaciteit geen mogelijkheid bestaat. Tenslotte wordt opgemerkt, dat het in het voornemen van de legerleiding ligt om de herhalingsoefeningen slechts dan voort gang te doen vinden, wanneer de om standigheden zodanig zijn, dat zij er he1 gewenste resultaat van kan verwachten. Gisteren is te Beverwijk de aardbeien campagne begonnen. Aangevoerd werden 6250 manden. De Pr«ze" '«"«erden tus sen f 2.75 en f 3.30. De hoogste prijs werd betaald voor aardbeien van zgn. geselecteerd plantenmateriaai. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met voor namelijk in het Noord-Oosten van het land nog enkele verspreid op tredende lichte buien. Meest ma tige Noordelijke wind. Koel weer. Donderdag 16 Juni: Zon op: 4.19 uur; zon onder: 21.02 uur; maan op: 0.37 uur; maan onder: 10.03 eisen hebben ingetrokken, waar is, is niet bekend. Het geheime consult der vier, die ieder slechts van een tolk waren vergezeld, betrof voornamelijk de rapporten uit Berlijn. De drie hadden er een van bun vertegenwoordigers in genoemde stad. de Rus een afzonderlijk van de sovjet-be heerders. Overeenstemming bestaat er niet tussen beidé rapporten, zoals men weet, doch gisteren werd vernomen, dat er tenminste punten van overeenkomst zijn, waarop een basis zou kunnen wor den gelegd voor herstel van handel en vervoer tussen Oost en West in Berlijn en de rest van Duitsland. Berlijn zou op „redelijke wijze" toegankelijk worden gemaakt voor de Westelijke mogend heden, maar een schriftelijke garantie van het recht tot toegang wilden de Russen niet geven! Er werd zeer langdurig door de vier gediscussieerd, tot Visjinsky plots be hoefte gevoelde, zich naar de Russische ambassade te begeven, om met Moskou te telefoneren. Hij werd echter even later op een café-terras in het Bois-de-Boulog- ne gesignaleerd, waar hij in diepzinnig beraad verzonken scheen met een lid van zijn delegatie. Daarna is hij naar de ambassade gereden en na twee uur afwezigheid was hij weer terug bij de drie in het rose paleis, waar de onder handelingen werden voortgezet, tot Schuman eindelijk verklaarde, dat het langzamerhand tijd werd voor 't kleine feestmaal, dat hij op de Quai d'Orsay voor zijn drie collega's had doen aan richten. Of onder de stralende lusters van de schone eetzaal van het Franse departe ment van buitenlandse zaken nog ver der van gedachten is gewisseld over de brandende vraagstukken, die heel de dag het thema der besprekingen waren, wordt niet gemeld. Wel moet na het diner het geheim consult nog even zijn hervat. Vandaag voortzetting en, naar verwacht wordt, een communiqué. Naar wij vernemen is te verwachten, dat met betrekking tot het geven van een gratificatie aan rijkspersoneel de rege ring dezelfde gedragslijn zal volgen als verleden jaar, dat wil zeggen, dat aan hen, die een salaris hebben van minder dan 4560, over 1949 een gratificatie zal worden toegekend van 2 pet. van het salaris, met een maximum van 50 per persoon. Kees van Dongen is weer eens in ons land en heeft een tentoonstelling van zijn schilderijen laten inrichten in het Rotterdamse museum Boymans. Er is rondom die expositie deining ontstaan, zodat het gemeentebestuur der Maas stad enkele doeken heeft doen verwij deren. Met als gevolg het is nog altijd het oude lied grote verontwaardiging van de kant der royaal denkende vrij zinnige gemeente, die in haar breedheid van opvatting het zich ergerende preutse deel der burgerij de les leest. Het geval is niet zo eenvoudig, gelijk de normen voor museumbezoek en schilderijententoonstellingen in de regel niet zo eenvoudig zijn. Men make nooit kabaal, omdat deze zaken voor alles rust en bezinning be hoeven. Wanneer iemand van schilderijen houdt en hun schoonheid kan appre ciëren, is dat in de meeste gevallen iemand, die zelf kunstenaar is, de kunst tot studie heeft of een leek. die op grond van aanleg en ontwikkeling van d'e werken kan genieten. Schilders en beeldhouwers uiten zich op allerlei wijzen. Iemand met een ge zonde geest, levenservaring en ernst zal zich niet zo gauw ergeren. Museum bezoekers en kijkers op exposities zijn voornamelijk lieden van studie en geen kermisgangers. Maar iets anders komen de zaken te liggen, wanneer het gaat om een schil derij of beeldhouwwerk, waar iedereen zijns ondanks wel mee te maken krijgt, bijv. in een openbaar gebouw of een openbaar plein en nog erger, wanneer een tentoonstelling met kermisachtige reclame wordt uitgebuit. Men kan nog zo hoog opgeven van zich zelf of van zijn omgeving en mi lieu, men vergete nooit, dat in iedere mens de passie leeft en tot kwalijke praktijken komt. Een dokter staat nu eenmaal door zijn vak en zijn werk ten bate van de mensheid anders tegenover het lichaam dan ongeschoolde ouderen en jongeren, van welke stand ook. Verantwoordelijkheid blijft een zware eis voor hen, die van mening zijn, ver antwoordelijkheid te dragen. Daarom doet bij al de herrie rondom van Dongens expositie bepaald kabaal wel vreemd aan. En we vragen ons ook af, of die protesterende vrijzinnige ge meente de christelijke en katholieke groepering niet te laag waardeert. Wanneer tegenover een ernstig protest wordt verklaard: Het hele geval is ge knipt voor een hartig liedje van Hen- riëtte Davids en: ik dacht, dat de Duit sers al weg waren; wanneer de wegge haalde doeken jnet name worden ge noemd en een danseres, terwijl ze de expositie nog niet heeft gezien, al bij voorbaat een actie wil ondernemen, om dat -de schilderijen ons zomaar zijn ontnomen", dan krijgt de hele zaak een beel ander karakter. De meest verontwaardigden lopen weer met een bril, waarin gekleurde glazen. Het wordt inderdaad oppassen, wan neer drommen naar een dergelijke ten toonstelling trekken om in plaats van naar de bioscoop eens naar het museum te gaan. Glazenier Warffemius gaf een collega het volgende antwoord: ,,Van Dongen is een groot psycho loog, die zijn sujetten volkomen door heeft. Maar ook. indien zijn figuren naar waarheid zo zijn, als hij ze heeft geschilderd, dan nog rijst de vraag, of deze doeken op een expositie op gehangen moeten worden". Vele kijkers komen met een geleerd gezicht als dokter in de kunst, doch blijken geestelijk onvolwassenen. Een voorzichtig advies tot doorlopen lokt een branderig ruikend betoog uit. Bran derig omdat ze al in de brand stonden. HENK VAN DER MAZE. In een gisteren te Djogja gehouden persconferentie heeft de sultan van Djogja verklaard, dat zijn bezoek aan (Van onze Amsterdamse redacteur). Burgemeester d'Ailly van Amster dam verbood enige weken geleden een verkiezingsleus van de Revolutionnair Communistische Party en werd des wege in kort geding voor de rechtbank gedaagd. De R.C.P.-ers, die zich trols Trotzkiisten noemen meenden reclame te moeten maken voor de gemeente raadsverkiezingen onder het motto „In donesië los van Holland NU". Nu, om dat dikke NU ging het bij de burge meester, maar de pleiter van de Trotz- ki-mannen, mr K. G, Smeets, zei dat deze leuze al 40 jaar bestond. Indonesië komt los van Holland, dat is een kwestie van een paar jaar, waarom Onceveer een millioen Franse ambte naren d'e ïCi vaJjverenigingen behoren, hebben besloten heden. Woens dag gedurende 24 uur te staken. De Franse regering heeft de hogere amb tenaren gewaarschuwd met deel te nonnen aan de staking op straffe van onmiddellijke schorsing. Twee van de drie vakverenigingen hebben gisterenavond meegedeeld da zij de bedreiging van de regering naast Verwicht® wordt, dat de staking het bestuur tijdelijk zal stU®°gel^llen aeo- ministeries en prefecturen zullen geo pend zijn. raar het vervoer met bi] de staking betrokken is. zal het Pubhe weinig hinder ondervinden. De radio uitzendingen zullen 24 uur stilstaan. Het automatische telefoonverkeer zal gewoon doorwerken. De reactie van de regering öp de voor genomen staking, waarvan gisteren me dedeling werd gedaan, was, dat geen salaris zou worden uitbetaald aan stakers en dat hoge ambtenaren en alle „onmisbare" personen in staatsdienst, portiers van ministeries, brandweerlie den verpleegsters en chauffeurs van ministers en hoge ambtenaren inbegre pen geschorst zullen worden en op wachtgeld gesteld voor een nader te be oalen tijdsduur, indien zij staken. De regering deelde verder mede. dat geen vergaderingen in reg^ringsbureaux mo gen worden gehouden en posten niet is toegestaan. Meer dan duizend Franse spoorweg arbeiders hebben het werk in de werk plaatsen van de Franse spoorwegen te Montigny-L?z-Metz neergelegd uit pro test tegen het ontslag van 40 losse ar beiders. Zij hebben eenparig een resolutie goedgekeurd, waarbij verzocht wordt om wijziging in het beheer van de Franse spoorwegen. mogen we dan nu geen NU zeggen? De burg. heeft nooit geantwoord op de vraag waarom hij de leuze verbood. Hei zal volgens pleiter wel iets te maken hebben met openbare zedelijkheid en orde. De zedelijkheid is niet in gevaar gebracht, maar de orde wel? Omtrent die openbare orde staat overigens in de jurisprudentie niets vast. reden te meer om het begrip in een democrati sche staat zo ruim mogelijk te nemen Het gaat hier niet om het objectieve begrip „openbare orde", zei de stads advocaat van Amsterdam, mr. D. ce Jong. Volgens de artikelen 217 en 219 van de gemeentewet ma,g de burgemees ter optreden tegen een „eventuele sto ring of ernstige vrees daarvoor van de openbare orde. Deze woorden werden in 1931 ingevoegd, kennelijk als preventie. Burgemeester d'Ailly was bevreesd, dat deze leuze tot ordeverstoringen zou lel den. Want welke indruk moet deze leus maken op de repatriërende soldaten, die zojuist enige jaren lang hun leven veil gehad hebben voor deze zaak en die hun kaïperaden rond zich zagen sneuvelen? Welke indruk maakt deze. leuze op het publiek dat wekelijks de verlieslijsten onder ogen krijgt? Daarom is deze leuze uitdagend en dus gevaarlijk. Dit is uitsluitend door de burgemeester te beoordelen. Hij is hoofd van de politie en over zijn beleid in dezen is hij alleen de regering verantwoording schuldig, niel de raad, en aan niemand anders. Voorts wat voor belangen zijn hier geschaad? Heeft deze partij dan zó'n groot belang en wel uitsluitend bij deze kreet; zijn er geen betere leuzen voor haar „ontelbare" kiezers zei spr. met ironie in zijn stem. De presiden-t mr. Thöne luisterde met verheven rust en deelde mede. dat de uitspraak op vanmorgen 10 uur ij vast gesteld. Batavia en Bangka bevredigend was. Ver moedelijk zal deze week bekend worden, wanneer de overdracht van het bestuur zal geschieden. De overkomst van Su karno, Hatta en andere prominenten naa: Djogja zal waarschijnlijk geschieden twee of drie dagen na de formele overdracht Deze overkomst hangt voornamelijk af van de toestand in de residentie Djogja- karta. Op de vraag of buitenlanders gelegen heid zal worden gegeven in de residentie Djogjakarta fabrieken en ondernemingen te eepioiteren antwoordde de sultan, dat hij hierover niet kon beslissen, daar dit een zaak van de centrale regering is. Na de sultan gaf de voorzitter van de Masjumi dr. Sukiman, een uitvoerige uiteenzetting over het bezoek van Hatta aan Atjeh. Het speet het gezelschap zeer. dat men Sjafruddin niet kon ontmoeten, doch hieraan zijn geen ernstige gevolgen verbonden, aldus Sukiman. Sukiman deelde ten slotte mede, dat het vliegveld van Longah in Atjeh de dag vóór de aankomst van het republi keinse gezelschap door Nederlandse troepen uit de lucht gemitrailleerd en gebombardeerd werd. Van bevoegde mi litaire zijde te Batavia werd de juistheid van de laatste mededeling met de meeste nadruk ontkend. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 16 Mei: vrijwill. dpi. sold. 2e kl. Djailan; Amb. sold. le kl. inf. J. Lopulalan; Jav. sold. 2e kL inf. Simin. Overleden t. g. v. oorlogsver wonding op 17 Mei: Tim. sold. 2e kl. inf. C. G. Volkerts. Gesneuveld 17 Mei: Amb. sold, inf. O. B. Pelüpessy. Gesneuveld 18 Mei: Amb. sold. 2e kl. inf. Huwae. Gesneuveld 19 Mei: mil. serg. inf. A. L. Lindehovius; Jav. sold, le kl. Ngadino; Jav sold, le kl. inf. Senen; Chin. mil. sold. Ong Bok Siang. Overleden t. g. v. oorlogsver wonding op 20 Mei: Amb. sold, le kl. Riupasa. Allen afkomstig uit Indonesië. pp»***®*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1