Herkeuring afgekeurde artsen en tandartsen R Internationaal congres dagblad directeuren Hongkong: Bolwerk langs de kust van communistisch China m DOOD schuld Voornamelijk voor de lichtingen ouder dan 1941 Dienstplicht voor geestelijken Uit de sportwereld ADIO programma Aanval op Kanton uitgesteld? Een goed gevarieerde televisie-uitzending Minister Rutten over de zedelijke taak van de pers JHR. MR, DE RANITZ burgemeester van Den Haag Smokkelhandel is er „big business Noodregering en accoord van Batavia door De eerste testwedstrijd Engeland-N. -Zeeland WOENSDAG 15 JUNI 1949 PAGINA 2 Ook ouderen komen voor herkeuring in aanmerking EX-COMMUNIST BEHIELD ZIJN STATENZETEL Over gouden koets en veilig verkeer (Van onze redacteur) NOORS SCHIP IN EGYPTE AANGEKOMEN PERSONEN-AUTO IN BOTSING MET VRACHTWAGEN Een dode en twee zwaar gewonden BIJ DE BULGAARSE COMMUNISTEN TRAMLIJNEN IN LIMBURG VERVANGEN DOOR BUSDIENST VOOR WIE GEEN RUSSISCH KENT HET MINDERBROEDERS- KLOOSTER VAN WOERDEN Sarifrucklin stelt voorwaarden M. EBERHART FABRIEKSBRANDEN TE VENLO EN RAALTE Loods in brand ResulaatDraw 4 By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herkeuring van af gekeurde militairen. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat de regering bij de voorgestelde voor ziening allereerst het oog op artsen en tandartsen heeft. Bij de tegenwoor dige keuringsmethode wordt veel meer dan vroeger rekening gehouden met het verschil in eisen tussen de onder scheidene diensten. Menige afwyking, die voorheen werd geacht ongeschikt heid met zich te brengen, leidt thans alleen maar tot een beperking van de indelingsmogelijkheid. Het mag dan ook biliyk heten, aldus de memorie, om aan deze afgekeurden. voor zover zy by nader onderzoek thans blijken geschikt te zyn, geiyke verplichtingen op te leggen. Dit is ook om een andere reden van belang. Het valt namelijk te voorzien, dat de stremming, die de universitaire atudie in de bezettingsjaren heeft on dervonden, gedurende enkele jaren eeo verlaging van het aantal afstuderenden te zien zal geven. Dit zou voor de mili taire geneeskundige en tandheelkundige dienst nog extra-moeilijkheden kunnen veroorzaken. Dit alles pleit er voor, de artsen en tandartsen, alsmede de aanstaande art sen en tandartsen, die als ingeschrevene voor de dienstplicht werden afgekeurd, opnieuw te keuren en hen, die geschikt blijken te zijn, aan gelijke dienstver plichtingen te onderwerpen als hun col lega's, die al dadelijk werden goedge keurd, reeds korter of langer tijd heb ben te dragen. Wat vandaag ten aanzien van artsen en tandartsen nodig is, kan morgen no dig worden voor ingenieurs en andere technici, voor juristen en meer groe pen van personen van verschillende leef tijden. Daarom verdient het aanbeveling een algemene bevoegdheid tot herkeu ring van afgekeurden te scheppen om. als de nood aan de man mocht komen op korte termijn over de nodige krachten te kunnen beschikken. Voor de lichtingen van de jaren 1944 en volgende is de keuring reeds naar de nieuwe methoden geschied, zodat daar voor, althans voorshands, weinig behoef te aan herkeuring bestaat. Van de drie voorafgaande lichtingen zijn slechts en kele kleine groepei gekeurd. De voorgenomen herkeuring zou daarom voornameiyk moeten gelden voor de lichtingen, ouder dan die van 1941. Het is de bedoeling, de gelegen heid tot herkeuring open te stellen tol ongeveer de normale leeftydsgrens. die er bestaat voor de dienstplichtigen met de rang van officier, dus tot omstreek» 45 jaar. Bij de oproepen in werkelijke dienst wordt in het algemeen de regel gevolgd, dat jongeren voorgaan. Ten opzichte van sommige groepen en ook ten aaneien van artsen en tandartsen blijkt echter hoe langer hoe meer, dat ook de oudereu voor oproeping aan de beurt moeten ko men, wil men de jongeren niet een over matig zware last opleggen. Dit geldt zo wel hen, die reeds buitengewoon dienst plichtige zijn, ais degenen, die na her keuring alsnog dienstplichtig zullen wor den. Het getal afgekeurde artsen en tand- SACRAMENTSDAG HILVERSUM II (415 m) KRO 7.00 Nws, gram, morgengebed; 8.00 Nws, gram.; 8.25 Inleiding Hoogmis; 8.30 Hoogmis; 9.45 Water standen; 9.50 Conc. v. hobo en ork., Corelli; NCRV 10.00 Eng. suite in 9, Bach; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Geest, liederen; KRO 11.00 V. d. zieken; 11.40 London Harpsichord ens.; 11.55 La Cloche, Salnt-Saens; 12.00 Angelus; 12.03 Zang en piano; 12.33 Metropole-ork; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.20 Sept. Johnny Ombach en De Zevenklapper; 13.45 Roeromme; NCRV 14.00 Sextet Johnny Kroon 14.40 „Even onder ons"; 15.00 Kamerork.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 The Children's cor ner; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 V.d. Jeugd; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Leger des Heils- kwartier; 18.15 CNV; 18.30 Koor; 19.00 Nws; 19.15 Orgel; 19.30 Act. geluid; 19.45 Gram.; 19.55 Lezing; 20.00 Nws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 „De gemeenteraadsverkiezingen"; 21.15 Gram.; 21,30 „Vrij en blij"; 22.15 Vaart der volken; 22.35 Frühlingsstlmmen, Strauss;. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Conc. v plano en ork, no 2 In f opus 21, Chopln; 23.50 Pavane pour une infante dé- funte, Ravel. HILVERSUM I (301 m) AVRO 7.00 Nws, ochtendgymn., gram,; 7.50 VPRO; 8.00 Nws, gram.; 8.55 V.d. vrouw; 9.00 Gram; 9.30 Soft and sweet; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Orch. Miniature; 10.50 V.d. kleuters; 11.00 Orgel- conc.; 11.45 Voordracht; 12.00 „Kopenhagen"; 12.38 Piano en trio Melodla; 13.00 Nws; 13.20 Cyril Stapleton and his orchestra; 13.50 Bing Crosby (gr); 14.00 „Zuiderzeemuseum"; 14.15 Solistenconc.15.00 „Klimop"; 16.00 „Assor- timento"; 17.00 V.d. jeugd; 17.20 Welk dier; 17.30—17.45 Gram.: 17.55 Finland—Nederland; 19.50 Gram; 20.00 Nws; 20.05 Regeringsuitz.; „Jeugd van Nederland"; 20.15 Holland Festi val (Concertgebouw-ork.); 22.30 Gram.; 22.40 viool en piano; 23.00 Nws; 23.15 Promenade- ork.; 23.45 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.; nws; 7.05 gram; 7.30 kron.; 7.40 gymn-; c50 gram.; 8.00 nws; 8.05 gram-; 9.00 Eng. L.P.; nws; 9.10 verz.pr.; 10.00 ork. Salisbury; 10.30 Eng. H.S.; ork. Java; 11.00 sehooluitz.; 12.00 VI. Br.: ork. Ber nard; 12.30 weer- en landb.ber.; 12.40 giam.; 13 00 nws; 13.15 gram.; 14.00 ?j??!;amuz.; 15'00 EnS- LP- ork- Gardner; i-nn ï-ng' H'S': strjjkork.; 16-30 gram.; ii.OO Kootwijk; Batavia; 18.00 Fr. Br.: 18-30 VI. Br.: v. d. sold.; 19.00 vi. Br.: operettemuz.; 19.30 VI. Br.: Vlaamse muz-; 19.50 feuilleton; 20-00 verz.pr.; 21.00 klankbeeld; 21.30 walsen; 21.4a actual.; 22.00 nws; 22.15 Fr. Br.: avondconc-; 22.55 nws; 23 00 div RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng H.S.: nws; 7.15 BBC Welsh Orch.; 7.50 „Lift up your hearts"; 7.55 weerber.; 8.00 Fr. Br., nws; 8-10 conc.; 9.00 VI Br gram.; 10.00 div.; 10.30 Eng LP-'v d sold.; 10.45 orgel; 11.15 voorchv 1130 Tango-ork^ 12.15 BBC Midi. Light' Orch.; 13.15 Fr. Br.: Casmopr.; 13.30 gram - 14.00 gram.; 14.30 div,; 15.00 Kalundiborg-' ork. Fernandos; 16.00 N-W.D R liederen' 16.30 Eng. L.P.: Metr. Police Central Band; 17-00 Schots var. ork.; 17.30 Fr Br.; ens. Heyne; 18.00 Eng. L.P.: orgel' 18.30 North. Lights: 19.00 Eng. H.S.: BBC var- ork.; 19.30 trio Pasquier; 20 30 Eng. L.P-: verz.pr.; 21.30 Eng. H.S.: BBC Singers"; 22.00 Eng. L.P.; nws; 22.15 wedstr.; vertellen; 22.35 Squadron- r.aires dansork23.15 ens. Byfield; 23-56 nws. artsen kan naar ruwe schatting worden gesteld op 50 a 60 per lichting. Indien een derde, misschien de helft van hen alsnog zou worden goedgekeurd, zou dat een winst geven van rond 300 artsen en 150 tandartsen. Een regeling van overeenkomstige strekking werd ingevoerd bij de wet van 20 April 1918. Deze wet werd met een aantal andere wetten ingetrokken bij de wet van 30 Juli 1926, Te Kanton is men over het algemeen van mening, dat de communisten hun opmars naar deze tüdeiykc hoofdstad van de Chinese nationalistische regering zullen uitstellen tot Augustus of Sep tember, nadat de oogst geborgen zal zyn. De paniek, welke aanvankelijk heerste is geluwd. De voedselpositie in de stad is redeiyk goed. De eerste versterkingen voor het Britse garnizoen te Hongkong zijn gisteren ge arriveerd, n.l. een troepenschip met 1000 soldaten. Het garnizoen telt nu 6000 man: dit is de helft van het aantal, dat minister Alexander die van zijn inspectiereis te Londen is teruggekeerd in de Britse kroonkolonie Hongkong gestationneerd wil zien. Er zijn nog 2000 soldaten onder weg. Volgens de bekende Amerikaanse ra dio-commentator Drew Pearson staan de Sovjet-Russische regering en het regiem van de Cninese communisten „zeer ver beten" tegenover elkaar. Volgens Pear son is Mao Tse-Toeng, de Chinese com munistische leider, bitter anti-Russisch geworden, omdat ae Russen een deel van de belangrijke Mandsjoerijse stad Dairen bezet houden, hoewel Mao Tse Toeng vele malen om ontruiming verzocht heeft. In de gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Zuid Holland heeft het communistische lid G. van Praag namens zijn fractie een verklaring afgelegd. Hij zeide daarin, dat hoewel de wet geen partijen, doch uitsluitend per sonen kent, de leden der Prov. Staten door 'n politieke partij zijn afgevaardigd. Nu de heer J. Snel aldus spreker voor de communistische partij heeft be dankt, had hij zijn zetel ter beschikking van deze partij moeten stellen inplaats van wederrechtelijk te blijven zitten en misbruik van zijn positie te maken. Bij de woorden „wederrechtelijk" en „misbruik maken" werd door de voorzit ter de hamer gehanteerd en de heer Van Praag moest deze uitdrukkingen terug nemen. Philips' experimentele televisie-uitzen ding bood gisteren een zeer gevarieerd programma, waarbij interessant was het praatje met de eerste stalmeester van de Koningin, de heer Bisschof Heemskerck, over de gouden koets. Deze koets is mo menteel op de tournee door het hele land in Eindhoven aangeland en trekt daar ge weldig veel belangstelling. Meer dan tien duizend bezoekers zijn er wezen kijken alléén al in de lichtstad, terwijl er in het geheel tot nu toe 70.000 zijn geweest. Ver wacht wordt, dat ongeveer 300.000 Ne derlanders de kans zullen waarnemen de gouden koets te gaan bekijken, wanneer deze in hun omgeving te zien zal zijn. Aandacht trok de opmerking van de heer Bisschof, dat er op het ogenblik eigenlijk geen legeronderdelen meer zijn, die voor een escorte kunnen zorgen bij de konink lijke stoet. Momenteel vervult de rijks politie deze functie, maar de mogelijkheid bestaat, dat men weer bereden huzaren zal gaan vormen, die dan speciaal voor dergelijke gelegenheden zullen worden opgeleid. Zij zullen dan weer worden ge- recruteerd uit landelijke ruiters, die al eens meer een ere-escorte vormden voor de Koningin. Onder het motto „Die zwarte vlek moet weg" klaagt daarna in het televisie-pro gramma de hoofdcommissaris van politie te Eindhoven, de heer v.d. Werf, de roe keloosheid en de onvoorzichtigheid aan, die in het verkeer jaarlijks de dood van driehonderd kinderen eisen. En de heer Godee geeft ons op rijm afschrikwek kende voorbeelden van Jan Roekeloos, die in de nacht zonder rood achterlicht reed en van Pietje Pas, het schooljochie, dat overreden werd, omdat hij achter een bal aan bleef lopen. „De Beiaardier", een reclamebureau uit Schiedam, bracht een nieuw procédé van tekeningen voor de televisie. Bij de vers jes van de heer Godee zien wij telkens door een onzichtbare hand lijntjes op het sterm gezet, zó lang tot ze een verstaan bare voorstelling vormen, de overreden en bloedende Jan Roekeloos, het lege schoolbankje van Pietje Pas, of de kne kelhand van de dood, die het cijfer 300 schrijft. Een en ander werkte zeer sug gestief. Tot slot danste een groep Veluwse dan sers oude boerendansen op zulk een aan stekelijke wijze, dat ook omroepster en omroeper de verleiding niet konden weer staan en een rondje meedraaiden. De Egyptische autoriteiten hebben het Noorse schip „Hoegh Silverstar" bevolen zijn lading, bestemd voor Amman in Transjordanië, te Port Said te lossen. De lading bestaat uit Australische kaas en vruchtensap De Tranjordaansche legatie te Cairo heeft bij de Egyptische regering tegen deze stap geprotesteerd. Een week geleden moesten Britse sche pen met lading voor Italië te Port Said lossen, omdat de Egyptenaren vreesden, dat de goederen uiteindelijk naar Israël zouden worden verscheept. Vertegenwoordigers van 13 landen woonden gisteren in het American hotel te Amsterdam de opening bij -van het eerste congres der verleden jaar te Parijs gestichte Internationale Federatie van Dagbladdirecteuren. De heer J. van de Kieft, president van de organisatie, open de het congres, dat zich o.m zal bezig houden met de problemen van de kost prijs van het dagbladwezen, ae telexver bindingen. het krantenpapier, de stichting van een internationaal persinstituut en de verhouding tot de Uno en Unesco. De heer Claude Bellanger, de algemeen secretaris van de federatie, besprak o.m. de verhouding tot Uno en Unesco. Of schoon zij de organisatie nog niet for meel hebben erkend, is de federatie door deze lichamen toch reeds herhaaldelijk geraadpleegd. Gok voor de komende maand zijn er uitnodigingen om van ad vies te dienen over technische problemen van pers. radio en film (waarover een conferentie te Parijs wordt gehouden), over de internationale conferentie van telexverbindingen (eveneens te Parijs) en over het copyright. Spreker besloot met te concluderen dat na een jaar werken behoorlijk vooruitgang is gemaakt en het solidariteitsgevoel aanzienlijk is versterkt. Ontvangst in het Rijksmuseum De deelnemers aan het congres zijn gis teravond door de minister van O. K en W. prof. dr. F, Rutten in het Rijksmu seum te Amsterdam ontvangen. Na te hebben gemotiveerd. waarom deze receptie in Amsterdam werd ge houden namelijk omdat het een van ouds bekend krantencentrum is, waar ook thans nog het hart van het Nederlandse journalistieke leven klopt heeft mi nister Rutten enkele opmerkingen ge maakt over de zedelijke taak van de pers. Hij begon met een citaat uit een week blad, verschenen in 1649, waaruit bleek, dat drie eeuwen geleden reeds de strijd werd aangebonden tegen onjuiste en on ware berichtgeving, en dat men in die tijd al een aanvang gemaakt heeft met het formuleren van een ere-code voor journalisten. Vervolgens herinnerde de minister er aan, hoe juist een maand geleden in Lake Success de eerste internationale conven tie op het stuk van de drukpersvrijheid was aangenomen, al betekent dit helaas niet, dat heden ten dage overal ter we reld dit beginsel wordt gehuldigd. Met grote instemming zeide minister Rutten gelezen te hebben, dat ook in de statuten van de Internationale Federatie van Dagbladdirecteuren de nadruk ge legd wordt op de persoonlijke verant woordelijkheid van de uitgever In dit verband gaf hij uiting aan zijn bevreem ding dat zekere persorganen in binren- en buitenland gemeend hebben de Neder landse regering te moeten beschuldigen van hang naar dictatuur, in verband met het veelbesproken wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijkheid, dat geen andere bedoeling heeft, dan die ver antwoordelijkheid te stimuleren. Spr. noemde deze beschuldiging vrij ernstig en bijna beledigend voor een land, dat terecht bekend staat als kampioen voor de vrijheid. Tenslotte betreurde de minister het, dat de meeste gasten niet in de gelegen heid waren om van de Nederlandse lite ratuur kennis te nemen. Maar Bordewijk heeft gezegd, dat onze enige literatuur van wereldvermaardheid onze schilder kunst is. Daarom nodigde de minister zijn gasten uit tot een rondgang langs de expositie van vierhonderd beroemde schilderijen. (Van onze Utrechtse redacteur) Onmiddellijk na het ontslag van mr. Visser als burgemeester van Den Haag gingen er geruchten, dat als zijn opvol ger in deze functie in aanmerking zou komen jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, sinds 15 December 1948 burgemeester van Utrecht. De kwestie van de benoeming van een nieuwe Haagse burgervader heeft een punt van bespreking uitgemaakt in de jongste zitting van de ministerraad, met het gevolg dat aan jhr. De Ranitz is verzocht of hij zich een dergelijke be noeming zal laten welgevallen. Wij hebben jhr. De Ranitz hierover ondervraagd, die toegaf, dat Den Haag hem had gepolst en hij vertelde ons, dat hij als antwoord had verklaard voor een benoeming in Den Haag persoonlijk wei nig te voelen. Het zou zeer te betreur enzijn, indien- jhr. De Ranitz, die nog zo kort het ambt van burgemeester bekleedt, doch in die tijd heeft getoond over initiatief te be schikken en het vertrouwen van de Utrechtse raad geniet, aan de Domstad ontnomen zou worden. Het ware ook niet vriendelijk tegenover de vierde stad des lands, wanneer een persoon, die schijnt een goed magistraat te zijn, hoewel er zich nog geen bijzondere omstandigheden hebben voorgedaan, waaruit zijn bestuur derskwaliteiten zouden blijken, voor haar te goed werd geacht. Gisteravond omstreeks half acht zijn op de grote verkeersweg Amsterdam Den Haag, nabij het viaduct van de Vyfhuizerweg een personen-auto en 'n vracht-auto met eikaar in botsing ge komen. Van de vier inzittenden van de personen-auto werden één gedood, twee zwaar gewond en een «icht ge wond. Onmiddellijk rukten twee auto's van de G. G. en G. D. te Amsterdam uit om hulp te verlenen. De gewonden werden door de Amsterdamse ziekenauto's naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Het onderzoek van de rijkspolitie uit Hoofddorp naar de oorzaak van het ver keersongeluk heeft uitgewezen, dat een personen-auto, op weg van Amsterdam naar Leiden, bij 't viaduct over de Viji- huizerweg, in plaats van normaal de verkeersweg te blijven volgen, onder lings is gereden. Uit de richting Schiphol naderde te gelijkertijd een loge zandauto. Beide wagens vlogen met een flinke snelheid op elkaar. De zandauto schoot in de sloot en kantelde. De bestuurder kwam ech ter met de schrik vrij. De personen auto werd geheel in elkaar gedrukt. Voor in deze auto zaten de 26-jarige bestuurder J. Brummer uit Den Haag, die vrijwel op slag Werd gedood en zijn 22-jarige broer L. Brummer uit Leiden, die zeer ernstig werd gewond. Achter in de wagen zaten mej. A. Brummer, 21 jaar oud, en de echtgenote van L. Brum mer, M. Meerts. Ook deze beide vrou wen werden ernstig gewond, zo ernstig, dat zij gisteravond nog niet door de po litie konden worden gehoord. Het centraal comité van de Bulgaarse communistische partij heeft vandaag be kend gemaakt, dat de voormalige vice- premier Rostov uit de partij is gezet. •Voorts heeft het comité aanbevolen, dat voor het einde van 't jaar parlemen taire verkiezingen v.-orden gehouden. Rostov, die kort geleden nog als de be langrijkste Bulgaarse communist, na de premier Dimitrof, gold, werd begin April van zijn post als vice-premier en voor zitter van het nationale comité voor eco nomische en financiële kwesties onfne ven. Hij zou geweigerd hebben, aan Sovjet-vertegenwoordigers mede te delen, tegen welke prijzen Bulgarije goederen aan „kapitalistische'.'-staten verkocht. Leidse studenten aan de theologische faculteit hebben onlangs een motie aan genomen, waarin zij de kerkelijke in stanties vroegen, opnieuw de vraag on der de ogen te zien, in hoeverre de vrij stelling van militaire dienst wegens het bekleden van een geestelijk resp. gods- dienstig-menslievend ambt of wegens de opleiding tot zodanig ambt behouden moest blijven. Het is duidelijk, dat uit deze motie een twijfel spreekt aan de gemotiveerdheid van de uitzonderingstoestand, waarin geestelijken en zij die voor de geeste lijke stand worden opgeleid ten aanzien van de dienstplicht verkeren. Deze twij fel niet van leken maar ook van bepaal de kringen uit de geestelijke stand zelf of daarmede nauw verbonden, is een natuurlijk gevolg van het feit, dat in de huidige omstandigheden "de militaire dienst zulke grote offers van zovele burgers uit alle standen en lagen van de bevolking vraagt. Dat de geestelijkheid en zij die tot de geestelijke staat worden opgeleid van het brengen van deze offers bij de wet zijn vrijgesteld wordt door vele leken als een onrechtvaardigheid beschouwd, ter wijl het door sommige protestantse geestelijken als een schade voor de solidariteit tussen Kerk en tijdelijke gemeenschap wordt betreurd. In het katholieke kamp heeft men een geluid, zoals dat van de Leidse theologie studenten nog niet gehoord, maar men neme van ons aan, dat de reden daarvan geenszins is dat in de kringen der katho lieke geestelijkheid de psychologische bezwaren waaruit de Leidse motie is ontstaan, niet ook zijn gevoeld. Wij me nen de waarheid te spreken als wij beweren, dat er onder de Katholieke geestelijkheid tallozen zijn, die bijv. in de dagen van de inval der Duitsers hun uitzonderingstoestand als een „pijnlijk privilege" ht jben aangevoeld, zoals zij evenzeer hun achterblijven in het vader land, toen ónze jongens overzee hun le ven moesten inzetten voor de zaak van recht en vrijheid, bij lange niet als een geluk hebben beschouwd. Dat de katho lieke geestelijkheid bereid is de offers te brengen, die van andere burgers wor den gevraagd daaraan kan slechts hij twijfelen, die onkundig is van de toewij ding waarmede zovele aalmoezeniers hun zware plicht vervullen. Zij zelf zullen dit als iets heel natuur lijks achten, en dat is het ook, hoezeer het intussen onze waardering verdient, dat zij evenals onze mannen overzee hun deel in de offers voor het algemeen welzijn vrijwillig brengen. Over de vraag echter of het aanbeve ling verdient de vrijstelling van mili taire dienst op te heffen, mag niet ge oordeeld worden alleen op grond van het beginsel, dat de offers die moeten worden gebracht over alle standen zo veel mogelijk gelijkelijk moeten worden verdeeld. Er zijn hier andere belangen en waarden in het spel dan die waar over het bij de normale burger gaat. Terecht heeft de hoofdredactie van Trouw er enkele dagen geleden op ge wezen, dat de vrijstelling van- dienst plicht voor geestelijken door de Katho lieke Kerk om principiële redenen wordt verdedigd. Inderdaad eist de Kerk deze clericale immuniteit gelijk deze vrij stelling in het kerkelijk wetboek wordt genoem'd als een bijzonder recht op, waarvan zij niet dan noodgedwongen afstand doet. De oorsprong van dit recht moet daar bij volgens haar opvatting niet in een welwillendheid van de wereldlijke over heid tegenover haar worden gezocht, maar op dit recht wordt door de Kerk als op een uitvloeisel van haar goddelijke instelling aanspraak gemaakt. De stel ling, dat de staatsmacht dit immuniteits- recht bij een wet of besluit zou kunnen afschaffen is dan ook reeds in 1864 door Paus Pius IX als een van de moderne dwalingen in de bekende „Syllabus" ver oordeeld. Ter bevordering van een juiste mening in deze merken wij op, dat in de officiële teksten, waarin over het immuniteits- recht wordt gesproken, dit recht alleen maar aan „clerici" word toegekend. Kerk rechtelijk nu is eerst hij in de clericale stand opgenomen, die de kruinschering heeft ontvangen. Dat in ons land de vrij stelling van dienst, ook tot degenen die de tonsuur nog niet hebben ontvangen, maar zich daarop voorbereiden is uitge breid heeft zijn redelijke grond, waar voor men te gemakkelijker begrip zal kunnen hebben naarmate men een beter inzicht heeft in de totale onverenigbaar heid, die er tussen priesterschap en het wapenbedrijf bestaat. Reeds de Romeinse staat gaf aan de priesterlijke stand, die de dienst van Ju piter en de menigvuldige goden en halfgo den, die zijn gevolg vormden, verzorgde dit recht van immuniteit. En het sprak dan ook vanzelf dat na de vrijwording van het Christendom deze rechten overgin gen op de Christelijke geestelijkheid. Sindsdien zijn meer dan 15 eeuwen lang de geestelijken van militaire dienst vrij gesteld. Men zag al die eeuwen in dat het in strijd was met de functie en de roe ping van personen die een priesterlijke bediening uitoefenden of zouden uitoefe nen, die tot taak hadden vrede te bren gen onder de mensen, liefde en eerbied voor het mensemeven te prediken, in dien deze betrokken zouden worden in het oorlogsbedrijf, dat tot haat en ver achting van het mensenleven zo gemak kelijk aanleiding geeft. Eerst de steeds meer om zich heengrijpende ontkerste ning en laïcisering van het leven en van de opvattingen heeft met het juiste be grip voor aard en taak van het geestelijk ambt ook de erkenning van de redelijk heid van de vrijstelling van de militaire dienst voor zfervelen moeilijk, zo niet onmogelijk gemaakt. In sommige landen heeft dit gevoerd tot het instellen van een algemene dienstplicht zonder enige uitzondering. Wij zouden het een stap verder vinden op de weg naar de ontker stening die het openbare leven ook in ons land al voor zulk een groot deel heeft afgelegd indien men dit voorbeeld ging volgen. (Van onze correspondent). De Limburgse Tramwegmaatschappij heeft besloten de tramdienst Hoensbroek Sittard met ingang van 1 Augustus te vervangen' door een busdienst. Als men op tijd gereed komt met het omscholen van het trampersoneel zal op die datum eveneens de tramlijn HoensbroekBruns sum buiten bedrijf worden gesteld. In ieder geval zal dit uiterlijk 4 Septembe) gebeuren. Verder zal in de naaste toe komst ook de tramlijn HeerlenHoens broek worden opgeheven; de datum hier van hangt echter af van het uitvoeren van werkzaamheden aan de verkeersweg HeerlenHoensbroek door de Provincial" Waterstaat. In ons blad verschijnt heden en vol gende week Woensdag een in de Russi sche taal gestelde bekendmaking van de minister van Buitenlandse Zaken te Den Haag. Ter toelichting moge dienen, dat het hier een bekendmaking betreft voor Sovjetburgers, die de hulp der Neder landse autoriteiten wensen te verkrijgen om naar hun vaderland terug te keren. De Engelsen hebben te kennen gege ven, Hongkong te zullen verdedigen en er oorlogsschepen en soldaten heen gezonden. Maar toen de Japanners hun grote offensief in de richting van In donesië en Australië begonnen, viel Hongkong, de volgens velen onneem bare eilandvesting, na een betrekkeiyk korte tegenstand. Intussen, de communistische legci.».- van Mao Tse Toeng zyn niet van het kaliber der Japanse Banzai-vechters» die van het Chinese vasteland naar Hongkong zwommen en met blote han den de rond de haven liggende mijnen velden opruimden en daarna het En gelse garnizoen tot overgave dwongen. Ongeveer honderd jaar geleden nam Engeland bezit van het eiland, de strate gische positie er van op juiste waarde schattend. Hongkong is immers de toe gangspoort tot heel Zuid Ghina. Toen was het een zeeroversnest, slechts door een smalle straat van China gescheiden. Het is heden ten dage een groot smok kelaarsnest, maar tevens een wereldha ven, waar jaarlijks duizenden schepen, ook talrijke Nederlandse, de ankers laten vallen of langs de kaden meren. Men sqhat het aantal bewoners van Hongkong op enkele millioenen. Maar in de Chinese wijken zitten zoveel obscure elementen ondergedoken, dat het juiste aantal niet te bepalen is. Als handelsstad wedijvert Hongkong met Singapore en Sjanghai. Het heeft trouwens uitstekende relaties met Sjanghai en handelde reeds een jaar ge leden met Mao Tse Toeng Thans rekenen de rijke Chinese, Engelse Amerikaanse en Brits Indische handelaars er op, dat Mao Tse Toeng hun Hongkong zal gebruiken nis uitkijkpost en clearlngcentrum. Hongkong is een vrijhaven en er mag van alles uit geëxporteerd worden, uit gezonderd enkele belangrijke, strategi sche materialen. De smokkelhandel is er .big business". Hongkong, ofschoon slechts 125 vier kante kilometer groot, zal het Britse bol werk worden op de kust van het com munistische China. Men neemt in het Verre Oosten algemeen aan. dat Mao Tse Toeng zich wel wachten zal. Hongkong aan te vallen en zijn krachten met een Westerse mogendheid te meten. Hij bezit er reeds voldoende relaties, om er in- vioedlè 'oefènér. Tal Hongkong uit werd en wordt de communistische propagan da in Azië georganiseerd. Zolang Hong kong Engels blijft, zal deze propaganda wel zoveel mogelijk in toom worden ge houden en misschien zal haar wel de kop worden ingedrukt. Maar daar staat tegen over, dat Mao Te Toeng bij de eventuele verovering van Kanton zijn voelhorens gemakkelijk naar 't Zuiden: de P-hilip- pijnen en Indonesië zal kunnen uitste ken. Men acht dit echter van later zorg. Het zal wel enkele jaren duren, voordat hfi een stabiele regering heeft opgezet, meent men. Aldus blijft Hongkong zowel voor het Westen als voor China een uitkijkven ster. Hongkong is een der centra, waar het ZJg- pidgin Engels als han-dc/staal wordt gébruikt. Aangezien de Chinezen van het Noorden die uit het Zuiden niet kunnen verstaan, al lijken ze dan ook nog zoveel op elkander, moeten ze bij een onderling contact pidgin Engels spre ken, een mengelmoes van Chinees en Engels en aan andere talen ontleende uitdrukkingen en de mensen uit Hong kong zijn dus de aangewezen bemidde laars, vooral op handelsgebied en de handel is nu eenmaal de spil, waarom in het Oosten de politiek draait, zelft de communistische, Het artikel, dat wij naar aanleiding van het gouden jubileum van het Min derbroedersklooster te Woerden in onze editie van Maandag j.l. publiceerden, is tot onze spijt in verkorte vorm afge drukt, waardoor enig misverstand zou kunnen ontstaan. De passages, waarin onze L-redacteur het overbezet leven der moderne assistentie-paters beschreef, zijn helaas uitgevallen. Hun werkzaam heden strekken zich n.l. aanmerkelijk verder uit dan het tijdelijk vervangen van parochiegeestelijken. Talrijke paters zijn voortdurend van huis om volksmis sies, lijdensmeditaties, Misweken, Veer tig Urengebeden, tridua, retraiten t® geven, gelegenheidspredicaties te hou den, spreekbeurten te vervullen enz. Nooit wordt op dit centrum van Fran ciscaanse activiteit tevergeefs een beroep gedaan. De republikeinse zender The Voice of Sumatra, heeft Maandag in een uitzen ding melding gemaakt van een inmiddels uitgegeven verklaring van de republikein se noodregering ten aanzien van de ver klaringen van dr. Van Royen en Mort. Rum. De noodregering zou op de volgende voorwaarden instemmen met de gesloten overeenkomst. Aan de strijdkrachten van de republiek moet worden toegestaan de thans ingeno men posities te blijven bezetten. Het Nederlandse leger moet geleidelijk worden teruggetrokken uit de huidige posities. De terugkeer van de republikeinse re gering naar Djogja moet onvoorwaarde lijk zijn. De souvereiniteit van de republiek over Java, Sumatra, Madura en de omliggende eilanden moet overeenkomstig het ver melde in de overeenkomst van Lingga- djad door Nederland erkend worden. In tegenstelling hiermee meldt het Chi nese dagblad Keng Po dat volgens een verklaring van dr. Sukiman in Atjeh geen stemmen zijn, die niet accoord gaan met de overeenkomst van dr. Van Royen en Moh. Rum. Voorts meldt het blad, dat de Pesindo*op Sumatra het beleid van atta steunt in tegenstelling tot het een- traal bestuur van de Pesindo op Java, dat de overeenkomst verwerpt. 41). Voorbij de deur van de provisiekamer klonk het schuifelen van voeten. De de tective legde zijn gebruinde hand op de arm van Katie. Ga er niet heen, zei hij hartelijk. U kunt er toch niets aan doen. U weet nog wel, miss Warren, wat u aan mijnheer Fetrie hebt verteld. Dat heeft hij mij overgebracht. Het betrof uw tocht die avond naar het zomerhuis jetoen u dat stukje paletmes vond. En u vertelde hem, dat u iemand achter u hoorde, die u volgde.die u bewaak te. Wel, die avond bent u zó op de rand van de dood geweest, als iemand maar met mogelijkheid kan zijn. Want... De detectieve hield op en luisterde. Er was voor in het huis enig geluid. Chris begon Katie. vervolgde hij met een even stokkende stem, die avond was de moordenaar in het park. Steven kwam naar Kotie toe en nam haar in zijn armen, om haar te steunen. De moordeanar wandelde met u, zei da lelijke, kleine detective langzaam. Het was Paul Duchane. U moet dat begrepen hebben. Ze maakte geen enkele tegenwerping; het zou toch niet geholpen hebben. Hij zat om geld verlegen, moet u we ten. En Hij hoopte dat te erven van me vrouw Fetrie. Hij zat meer dan dringend om geld verlegen, want wat hij tegen Lurrel zei, was volkomen waar, Hij had zijn laatste cent in gdonspeculaties ge stoken en hij moest suppleren, anders liep alles mis. Daarvoor nvest hij geld heb ben. Maar Charlotte Weinberg had zo veel invloed op uw tante, dat hij wel een heel sterk egenwicht moest zoeken, om haar invloed te overwinnen. Toch was het voor hem vrij eenvoudig. Hij wist, dat uw tante in een gemoedsgesteldheid verkeer de, waarin ze geniegd was alles te gelo ven, als het haar maar handig were, voorgesteld. En zijn enige houvast op haar was een vroegere, ietwat sentimen tele genegenheid.... Genegenheid voor zijn eigen vader, met wie ze waarschijn lijk verloofd is geweest.... Wat ik zeg gen wil, miss Warren, weet u nu wel, wat dat valse haar er mee te haken had? Het valse haar. waarover ermann Schmidt het had? Katie stelde zich iets Voor van gemas- kede bals en toneelkleding en voordrach en op huiselijke feestjes. Naar het schijnt, was zijn rekening nog niet betaald, vervolgde Craft. En hij trof Paul toevallig aan, toen hij op u stond e wachten op de vluchtheuvel. En toen Paul, zoals ik veronderstel, hem zei, dat hij niet kon betalen, antwoordde Schmidt: Ik kan toch geen vals haar gaan eten? En klokken nog minder! Met andere woorden, hij had geld nodig, om aan eten te kun nen komen. Hij haalde een klein rolletje uit zijn zak te voorschijn. Dit is het soort valse haa, dat ze voor toneelpruiken en snorren gebrui ken, wees hij op een bosje zwart krullig goedje. Daar maken ze al dat soort din gen van. Ze plakken het vast met gom, of iets dergelijks. Paul had een keurige baard voor zichzelf gemaakt.... en die "eeJt hij waarschijnlijk in de bibliotheek verbrand. Met die baard leek hij precies op zijn vader. En die baard en de ouder wetse kleren zouden mevrouw Fetrie beslist overtuigen, vooral, omdat Me lissa Hij wachtte even, alvorens verder te gaan Paul wist heel goed, dat hij alleen vat op haar had door de gedachtenis van zijn vader, maar ook, dat die herinne ring reeds vrij vaag was geworden. Wat was meer voor de hand liggend, dan die herinnering wat op te halen? En zo kwam Paul op een dóódsimpel plan. Maar eerst moest hij daartoe vrij baari hebben. Hij begreep, dat hij iemand van de huisge noten als hulp moest zien te krijgen, die hem van alles, wat er gebeurde, op de ho-gote kon houden. Melissa. Er viel een schaduw over zijn ge zicht. Melissa was kamermeisje in het pen sion, waar hij woonde. Ze raakte in geid nood en stal, ongelukkig genoeg voor haar, juist van. Duchane. Och, het is een oude en heel gewone geschiedenis. Iljj dwong haar de betrekking bij zijn tante aan te nemen en dreigde haar met de ge vangenis, als ze hem niet hielp met de volvoering van zijn plannen. En zo was ze wel gedwongen voor hem te doen, wat hij van haar verlangde, hetgeen in het begin geen moeilijkheden opleverde. Maar toen ze er achter kwam, dat het opvolgen van zijn bevelen iemands dood veroorzaakte, begon ze achterdocht te krijgen en beangst te worden. Van dat ogenblik af begon ze, heel stilletjes, alles na te gaan, wat er in huis voorviel. Zij was het dan ook, die u die avond naar het zomerhuisjej volgde. En daarna bent u. denk ik, héar, in plaats van Paul, ge volgd. Op zijn bevel deed zij sodium py- ratol in de thee van miss Weinbert en om te voorkomen, dat iemand het zou merken, waste zij het kopje af en vulde de theepot bij. Ze wist heel goed, hoe ze dat goedje in de thee moest doen, om dat ze bij bepaalde gelegenheden hetzelf de slaapmiddel voor uw tante moest klaar maken. Bij welke gelegenheden?, vroeg Ste ven. Het is nu toch voorbij, zei Craft. Het waren de gelegenheden, waarbij Duchane.zijn vader liet verschijnen. Wat? Craft keek Katie aan, die J0"10"1® overbluft scheen. Ik zei u tcoh, dat hij de vervaagde geschiedenis_ van zijn va der weer wilde ophalen. Hij wendde zich tot een costumier. Hermann Schmidt, zei Katie adem loos. Juist. Hij had nog een oud portret van zijn vader en het zich door Schmidt opmaken met dezelfde baard en hetzelfde costuum, dat zijn vader daarop aan had. Later maakte hij zichzelf op. En nadat hij er eerst v°orhad gezorgd, dat uw tante niet al te helder van geest was, verscheen hij. Bij wijze van visioen. Hal lucinaties, zegt de dokter. Maar Charlotte ontdekte het en kreeg er de bewijzen van in handen. Hoe, dat weet ik niet. Hij nam geen enkel risico. Hij kende uw tan- 'e. maar, a' te goed. Ze was sluw en be rekend in het gewone leven, maar goed gelovig als een kind, waar het dingen betrof, die ze niet goed begreep. En ze was door dat gepraat van Charlotte over de sterren, die haar lot bepaalden, hoe langer hoe bijgeloviger geworden. Ik be hoef u wei niet te zeggen, dat de „ver schijning" er bij uw tante vooral op aan- drong, goed voor zijn anastbestaande te zorgen. Ja, het was werkelijk bijzonder eenvoudig. (Wordt vervolgd' In de afgelopen nacht is brand uitge broken in de aardewerkfabriek „Kera- mica" aan de Sloterbeekstraat te Venlo. Het gezin van de bedrijfsleider, woon achtig in hetzelfde gebouw, had nog niets bemerkt, toen de rook reeds tot de woonkamers doordrong. Een spoorweg beambte alarmeerde de familie en de brandweer. Deze laatste stond voor een moeilijke taak, omdat het vuur reeds in de brandstoffenvoorraad en het verpak kingsmateriaal woedde. De fabriek brandde bijna geheel uit. Aan huishou delijke artikelen, die klaar ter verzen ding stonden, ging 7000 verloren. De totale schade beloopt 40.000. In de timmerfabriek van de firma Gebrs. Douma te Raalte, ontstond in de afgelopen nacht eveneens brand. Het vuur woedde in een loods ter grootte van 30 bij 15 m., welke loods o.a. veel meu belen bevatte. De brandweer van Raalte vroeg assistentie van de brandweer uit Deventer, die dadelijk hulp verleende. Men is erin geslaagd een deel der meu belen tijdig uit de loods te halen voordat het vuur de meubelen kon bereiken. De overige fabrieksgebouwen bleven, dank zij het krachtig optreden der brandwe ren behouden. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door een weggeworpen siga ret in de spuitafdeling. De fabriek was verzekerd tegen brandschade. De laatste dag ging in met goed weer, een goed wicket en zeer goede belang stelling van de echte liefhebbers, die immer de hoop niet hebben opgegeven op een vroeg sluiten en een sensationeel slot. Dat de Nieuw-Zeelanders hun huid zo duur mogelijk wensten te verkopen, bleek al direct uit het feit, dat ze het laatste wicket dank zij knap verdedi gen van Cowie en Mooney, waarbij de hekkensluiter Cowie toch de runs niet geheel vergat wisten op te houden tot een eindstand van 341, zodat het laatste wicket niet minder dan 57 runs opleverde. Met 372 tegen 341 gaat de tweede innings met gelijke kansen in. Bailey bowlde 6 voor 118 9 (een knap testdebuut), Edric-h 2 voor 18, Compton 1 voor 23 en Young I voor 62. Dat Engeland in een fortuinlijk hoekje zit bleek direct bij het begin van de tweede innings uit de mededeling dat Cowie de fastbowler niet voor N. Zeeland zou kunnen bowlen noch fiel den, wat de aanval tot een kracht van 50% terugbracht. Desondanks begon de dag met een sensatie daar Cave op zijn tweede bal Hutton voor 0 gevangen kreeg; 1 voor 0. Washbrook en Edrich zetten daarna echfer rustig een stand op en met de lunch was de score opgelopen tot 114 voor 1. Na de lunch vielen de wickets van Edrich 70, Compton 26 en Wharton 13, terwijl Washbrook .met 103 n.o. bleef, waarna Mann sloot op 261 voor 4. Nieuw Zeeland werd dus voor de ho peloze taak gesteld 300 runs te scoren in ruim 2 V4 uur. Een beslissing was dus on mogelijk, doch door 195 runs te scoren voor het verlies van twee wickets, heeft Nieuw Zeeland zich zeker aan Engeland gelijkwaardig getoond. Suttcliffe sneu velde op 82 met een century in zicht, Scott scoorde 43 en Smith bleef met 54, Hadley met 15 n.o. Het resultaat was een voor Nieuw Zee land zeer eervolle draw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2