LAATSTE BERICHTEN Bijna driehonderdduizend leden DE K. V. P. KWAM IN HET STUK NIET VOOR Jaarbeurs van oude kun; Kath. Arbeidersbeweging blijft groeien Onderwijzersopleiding aanlokkelijk gemaakt Experiment in het Delftse Prinsenhof PAGINA 3 WOENSDAG 15 JUNI 1949 FUNCTIE-VERDELING VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD Uitoefening kiesrecht door personen, die in dienst betrekking zijn ONDERSCHEIDING DON BOSCOWILLIBRORDUS VERKEERSBOEKJE DUIVENSPORT BURGERLIJKE STAND GEVAARLIJKE VANGST NEDERLAND EN BELGIE Bouwen samen straalvliegtuigen HULDIGING DOOR SUPPORTERS S V I- - &p5|gp|l „De Kwakzalver". Een der schilderijen die ov de Kunstbeurs in het Delftse Prinsenhof zullen worden geëtaleerd. EEN WOLKENDEK, DUS GRADUS VERTROUWDE HET WEER NIET In de vergadering van Dinsdag 14 Juni jl. is mevr. H. Benthemde Wilde aan gewezen als waarnemend burgemeester. De Burgemeester van Schiedam, herinnert personen, bij wie, en be stuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die de leeftijd van drie en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens artikel 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zover niet bij algemene maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, dat ieder van deze, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende tenminste twee ach tereenvolgende uren, tussen acht uur des voormiddags en vijf uur des namiddags daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens artikel 56 van genoem de wet, voor zover arbeid wordt ver richt in fabrieken of werkplaatsen, ver plicht zijn te zorgen dat in het arbeids- lokaal en, zo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werk dagen vóór en op de tot stemming be paalde tijd op een zichtbare wijze is op gehangen een door hen of van hunnent wege ondertekende lijst, de twee achter eenvolgende uren, bovenbedoeld, vermei' dende, voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor allen gezamenlijk. Lijsten op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in artikel 56 der Kies wet bedoeld, zijn ter gemeente-secretarie (Afd. Algemene Zaken) tegen betaling van 5 cent verkrijgbaar. Schiedam, 15 Juni 1949. Bij Kon. besluit is de ere-medaille, verbonden aan de-orde van Oranje-Nas- sau, in zilver, verleend aan: L. Zuidgeest, brigadier van gemeentepolitie alhier, voorzitter van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Politiebond den erkend en zich in alle plaatsen zonder belemmering kunnen ontplooien- Hierna besloot de vergadering nog er met klem op aan te dringen, dat de commissie-Cruijt, welke de indeling der gemeenteklassen bestudeert, thans >p korte termijn met haar rapport zal ko men. Het loonverschil tussen de hoogste en de laagste gemèenteklasse is niet ver kleind en de spanning en ontstemming nemen in het bijzonder op het platte land toe. Aanvankelijk nam de Stich ting van de Arbeid het standpunt n, dat het verschil tussen de eerste en de vijfde gemeenteklasse vier gulden per week kon bedragen. In de praetijk aan vaardt zij echter thans een verschil van gemiddeld 5 76. De regering heeft besloten een aantal extra-toelagen voor de opleiding tot on derwijzer beschikbaar te stellen. Dezv toelagen, welke niet behoeven te worden terugbetaald, zijn bestemd voor jonyt vrouwen en jonge mannen, die een gym nasium, een H.B.S. met vijfjarige cursus, een handelsschool met vijfjarige cursus of een middelbare meisjesscbool volle dig en met goed gevolg hebben doorlo pen en die met ingang van 1 September in de derde klas van een kweeksc.iool willen beginnen om zich te bekvMnen voor het onderwijzersambt. De grootte der toelagen is afhankelijk van de financiële draagkracht der ouders of verzorgers, het maximum bedraagt 300,— 's jaars. Bovendien wordt een beperkt aantal toelagen van maximaal 800,— 's jaars beschikbaar gesteld voor hen. die op een zodanige afstand van de door hen ge wenste kweekschool wonen, dat zij ge dwongen zijn elders in pension te gaan. De helft van deze laatste toelage moet later worden terugbetaald. Indien deze toelage minder dan 600 bedraagt, zo dat de helft kleiner is dan 300,— wordt laatstgenoemd bedrag als het niet terug te betalen gedeelte beschouwd. De leer lingen, aan wie een toelage is toegekend, zijn, ongeacht de grootte daarvan, vrij gesteld van het betalen van schoolgeld: boeken en leermiddelen blijven voor eigen rekening. De regeling der aanvragen is in han den van net bureau voor rijksstudieto^- lagen van het Ministerie van O., K. en Het ledental van de Kath. Arbeiders Beweging kan op het ogenblik op 290.000 worden gesteld, aldus deelde de voorzit ter van dit Verbond mee in de gehouden Ver bondsvergadering te Utrecht. En er is nog een voortdurende groei. In hat afgelopen Jaar hadden alle vakbonden samen een winst van ruim 16.000 leden In het eerste kwartaal van dit jaar boek- ten 13 van de aangesloten vakbonden alweer ruim 4400 nieuwe leden. Het Verbondsbestuur schenkt op het ogenblik bijzondere aandacht aan de ontwikkeling der vakbeweging in Indo nesië, zowel voor de Nederlanders als voor de Indo-Europeanen en de Indone sische bevolking. Nagegaan wordt in welke vorm een katholieke vakbeweging is tot stand te brengen. De Raad van Vakcentrales heeft zich op voorstel van de K.A.B. tot de Cen trale van Ned. Verbruikscoöperaties ge wend met het verzoek hem periodiek gegevens te verstrekken over het prijs verloop. De voorzitter sprak als zijn mening uit, dat- de regering rekening zal moeten houden met de moeilijkhe den, waarin speciaal de grote gezinnen verkeren als zij belangrijke uitgaven voor textiel en meubilair moeten doen De materiële positie der arbeidersgezin nen is een punt van voortdurende zorg bij de leiding der K.A.B, Bij enkele candidaatstelling werd ge kozen tot gesalarieerd Verbcndsbestuur- der de heer Jac. Alders van de Utrechtse diocesane bond. De Verbondsraad verenigde zich in principe met de conclusie van het rap port, dat was uitgebracht door een com missie, ingesteld door de Raad van Vak centrales, waarin het vraagstuk van het verplichte lidmaatschap van de vak beweging werd behandeld. Het rapport zegt, dat er een mogelijkheid moet wor den geschapen om de niet-georganiseer- den te doen bijdragen in de kosten, welke de bonafide vakbeweging zich ge troost ten behoeve van de gehele Neder landse arbeidersbevolking. De vergadering aanvaardde verder het eenstemmige oordeel van de com missie. die een rapport had uitgebracht over de katholieke ziekenfondsen, die deel uitmaken van de K.A.B. Deze zie kenfondsen zullen volledig moeten wor- Dinsdagavond had op het Ursus-terrein aan de Havendijk de jaarlijkse voetbal wedstrijd plaats tussen „Don Bosco" van de Lange Haven en de Kajotters van de Willibrordus. afd. Gorzen. Het was als vanouds een verbeten strijd. „Don Bosco" trapte af met de wind mee en scoorde na vijf minuten door de linksbinnen, 10 De Willibrordus-mannen pakten nog wat steviger aan, maar konden niet verhinderen, dat na 30 minuten spelen de snelle Don Bosco-rechtsbuiten een goede pass gaf, welke de midvoor in knalde, 2—0. Kort voor rust maakte deze er zelfs nog 3—0 van. Na de rust, ge steund door de wind, hield de Willibror- dus-defensie geruime tijd stand. Toch wist de snelle Don Bosco-midvoor met een diagonaal schot de Willibrordus-kee- per nog te verrassen, 40. Even voor het eindsignaal trok geheel Willibrordus ten aanval en met succes. De linksbinnen passeerde keurig en schoot hard in de uiterste hoek, 41. Don Bosco werd hier door winnaar van de medaille. Zaterdag a.s. 2 uur spelen de Don Bosco-veteranen tegen een Schiedamse combinatie op het terrein aan de Dam- laan. Aan de leden van de Vereniging voor Veilig Verkeer is een dezer dagen het Verkeersboekje 1949 uitgereikt. De Veilig Verkeer-actie staat deze maand in Schiedam wel niet zo in het middelpunt van de belangstelling, als el ders in het land, maar via de radio be reiken ons toch ook de slagzinnen en de opwekkingen. De intensiteit van het verkeer ligt be langrijk hoger dan in 1940, lezen wij in het artikel In Nieuwe Banen, terwijl de verkeers-veiligheid door het verminderen van het verkeers-fatsoen belangrijk is gedaald. Dat bewijst wel de sombere do denkalender, die per maand niet lager komt dan 61 in Februari 1948 en in No vember 89 doden noteert. Wie het boekje leest, zal geen overbodig werk doen, want spoedig zal hij bemer ken, dat zijn kennis van-de Verkeersregels heel erg pover is, of, als hij vroeger be hoorlijk onderleg daarin was, dat de hem bekende regels zeer verouderd zijn. Het is niet te verwonderen, dat in dat boekje een beroep gedaan wordt om meer kennis voor da chauffeur dan louter de beheersing van het chaufferen. Een serie lessen in motortechmek wordt voor het veilig besturen van een auto even nood zakelijk geacht. Er wordt aandacht gevraagd voor het scheppen van meer speelruimte voor de kinderen, zodat deze veilig kunnen spe len en zo kunnen spelen als hun hartje belieft. In het i rslag van de activiteiten van de diverse plaatselijke afdelingen komt Schiedam, als vanouds weer goed uit de bus. Zondag vloog de P V. „De Blauwe Doffer" een inhaalvlucht vanuit Mons. Afstand 180 km, 1 21 44 46 J. Kazenbroot; 2 C. Buddingh; 3 -v. GoghKosten; 4 64 v. Noortwijk; 5 23 36 gebr. v. d Kant; 6 26 55 A. Broeders; 7 16 18 .58 v. d. Lin denv. Giezen; 8 62 J. Verboom; 9 14 v. LeeuwenSchrumph; 10 11 A. H. Bak kér; 12 22 30 NoordijkHagen; 13 J, Koogje; 15 gebr. Put; 17 35 63 dipl. Mou- rik—Boes; 19 29 31 42 Barzilaij; 20 A. v. Put; 24 65 v. Ekris; 25 60 H. J. Brok- ling; 27 v. d. Heiden; 28 J. J, Christen; 32 40 49 50 53 gebr v. d. Windt; 33 v. WijkRokers; 34 SlootVrouwdeunt; 37 Duivenbode; 38 Weelie; 39 gebr. Lems; 41 K. v. Loopik en Zn., 43 52 56 P, J. v. Diest; 45 A. v. Gogh; 47 v. Mielo;' 48 Dekkei;; 51 59 B de Hartog; 54 Opijnen; 57 gebr. Stieber;' 61 66 D. v. As. Eers»- duif 10.05.01; laatste duif 10.49,27. GEBOREN: Bernardus H. L. z. van J. Löke en C. M. v. IJperen; Jacob z. van D. Schaper en J, Stolk; Hendrika d. van H. v. d Kraan en J. van Rij; Christiaan N z. van C. Pietersen en D. Markiw; Ronald z. van W. Versteeg en W. Wijn horst; Engelina d. van M. v. d Velden eii B. M. Jansen; Adriaantje d. van D. Kleinherenbrink en A. A. Murk; Her- manus z. van D. J H. Leerentveld en en M. Zijdemans; Hendrik J. z. van C. L. Koole gp H. G. Putters; Janny d. van C. Post en T Kool. De kotter IJmuiden 316 „Kralingen" heeft bij het binnenhalen der netten een mijn opgehaald. De kotter heeft de visserij gestaakt en is vanmorgen vroeg in IJmui den aangekomen om de gevaarlijke lading te lossen. Minister Schokking heeft, vergezeld van enige adviseurs, gisteren te Brussel besprekingen gevoerd met zijn Belgische collega, kolonel Raoul de Eraiteur. Vol gens U.P. zouden zij daarbij een ontwerp hebben opgesteld voor de gemeenschap pelijke vervaardiging van iegeruitrus- tingen in het kader van het pact van Brussel. De nadruk zou daarbij, zo ver nam het persbureau uit betrouwbare bron, zijn gelegd op de vervaardiging van Britse straalvliegtuigen. Nederland had van Engeiand vergunning verkregen om straalmotoren, België om de rompen te bouwen. Een officiële bevestiging daar van kon echter niet worden verkregen. Minister Van Maarseveen, die gisteren ook in Brussel was, confereerde daar met zijn Belgische confrater over de mo gelijkheden van nauwere samenwerking in het kader van de Benelux. Het bestuur vari de S.V.V.-Supporters- Vereniging „Door weer en Wind" geeft op Zaterdag 18 Jujii in 'de R.K. Volks bond een feestavond voor de leden. Het bestuur van S.V.V. met de spelers van het eerste elftal zijn uitgenodigd. Deze zullen gehuldigd worden door het be stuur van „Door weer en wind". Teneinde een beter contact tot stand Juni tot 17 Juli in het Prinsenhof te te brengen tussen verzamelaars van oude Delft een ..Oude Kunst Antiek-beurfi" kunst. wier aantal langzamerhand gehouden. Zij wordt georganiseerd door groeit (al kent ons land slechts weinig de Vereniging van handelaren in oude verzamelaars van formaat) en de han- kunst, waarvan de meest representatieve del, mede om ons land zijn belangrijke leden, ongeveer 30. met een geldswaarde positie van vóór de oorlog in de kunst- aan kunstschatten van rond 2 millioen handel terug te schenken, wordt van 24 zullen deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3