Nieuws uit STAD en OMTREK Nummer 1 van lijst 2 Een jaar vragenuurtjes ingehaald LAATSTE BERICHTEN Oriëntatie-reis naar Indonesië De stand van de Arbeidsmarkt if BUITENLANDSE HANDEL VAN INDONESIË Partij WOLLEN DEKENS MOLTON DEKENS 13.95 5.95 5.55 appelen Geen francs voor Belgische kolen Minister Van Maarseveen vertrokken de nieuwe bijwagens Handelsreizigers de lucht door La Motta wereld kampioen in het middengewicht Uitvoer eerste kivartaal sterk gestegen PAGINA VRIJDAG 17 JUNI 1949 Prima kwaliteiten 175 x 225 één-persoons Kinderledikant- maat 125 X 180 WAT IS DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP? S.V.V.-ATBLETIEK Amerika moet blijven leveren ode- - VOOR DE R. E. T. S tadsu itbreid ing Er wordt in de commissie voor stads uitbreiding door verscheidene leden ge zegd, dat deze commissie geen belangriike resultaten heeft bereikt. Willen B. en W. zich beraden over het doel en de werk wijze van deze commissie? DAAR STOKT JE ADEM VAN NED. VRACHTENMARKT HONKBAL Sdliiedam 1Neptunus 1 BURGERLIJKE STAND BELGISCHE STAAL INDUSTRIE Eerste crisis-symptomen THEEVEILING AMSTERDAM Willige stemming Aangeboden arbeidskrachten MtTZTEK PR OCR AMMA Gevraagde arbeidskrachten EEN SPIJKER KWAM RETOUR Zege over Cerdan in 10e ronde DE „WILLEM RUYS" BRACHT KINDEREN EN EVACUÉS Scheidende gezagvoerder werd onderscheiden GEEN VERMOGEN MEER OM TE VORDEREN KEURINGSRAAD DER VINCENTIUSVERENIGING OPGEGAAN IN IDIL VLAARDINGEN In het verkiezingsblad van de V.V.D wordt ten tonele gevoerd „de kip die de gouden eieren legt". Daarin staat te lezen: „Bij socialistische winst zal de kip. die ons de zo gewilde gouden eieren moet leveren en die reeds bijna zonder een enkel veertje rondloopt, spoedig de geest geven". Deze kip is een waardig verkiezings teken voor de V.V.D. 'en nu willen we nog niet eens zo onvriendelijk zijd. om haar zonder kop „het" verkiezings-sym- bool van deze partij te noemen. De ge dachten-wereld van de V.V.D, staat ge heel onder invloed van zulke sprookjes, als waarin kippen gouden eieren leggen. Dat sprookje is de conjunctuur. Men be hoeft er slechts op te zinspelen om mid denstanders lekker te maken. Want het sprookje van de kip, die gouden eieren legde, is ééns waar geweest Er is eens een tijd geweest, waarin door enkele oorzaken, gelegen in de middenstand, maar vooral door oorzaken, gelegen daar buiten, de middenstand gouden tijden heeft gekend. Wij behoeven slechts te wijzen op de jaren na de vorige oorlog, op de eerste jaren van de bezetting en op de eerste tijd na de oorlog. Wat de middenstand in die dagen heeft bereikt, is voor een groot deel te danken geweest aan eigen activiteit, maar ook voor een zeer belangrijk deel aan economische be wegingen, die geen middenstander in de hand had. Aan deze tijden in die vormen en met die resultaten is voor goed een einde gekomen. Maar tegelijkertijd is het, na de op dit moment plaats vindende consolidatie, uitgesloten, dat diezelfde middenstander in jaren van diepe crisis dag in dag uit met de zenuwen in zijn keel loopt, om de rekeningen te kunnen betalen en een faillissement af te wenden. De middenstander is op zijn terrein een artist Hij schept uit eigen talent zijn werk. De middenstander is ook een ha zard-speler. Hij durft op een zeker moment aan de speeltafel van het econo mische leven „rouge ou noir" te spelen met inzet van heel veel. De middenstan der is artist, hazard-speler en avonturier tegelijkertijd. Als hij een artrikel inkoopt, doet hij een gokje. Hij kan de smaak van het publiek min of meer juist peilen, absoluut zeker is hij er nooit van. Artis- tieke-spelers en avontuurlijke aanleg zijn onontbeerlijk voor iedU".f zakenman. Maar die geest van zakelijk spel brengt ook een geest van zaken-latijn mee. Een artist spreekt alleen over'zijn successen, nooit over zjjn mislukkingen; een avon turier verhaalt schone episoden uit zijn tochten, maar hij laat de mieserige regen dagen als oninteressant achterwege: de speler pocht op het geld, dat hij won, maar hij vertelt niet hoeveel inzet hij erbij verloren heeft. De middenstander denkt meer terug aan de dagen, dat hij record-verkopen boekte, dan aan de dagen, dat hij geen „jat-moos" kreeg. Daarom kan er op de middenstander zo gemakkelijk een beroep gedaan worden met verwijzing naar het sprookje van de kip, die de gouden eieren legt Bij de arbeider lukt dat niet. Een arbeider moet men trekken door hem op de voorbije armoede, de ellende en de strijd om zijn rechten te wijzen; een middenstander lokt men door hem te laten terugzien op hoogconjuncturen, door hem te sugge reren, dat men de kip, die de gouden eieren legt in zijn verkiezingshok heeft zitten En sommigen lopen ar nog in ook. Maar beide voorstellingen van zaken ziin op dit ogenblik onjuist. Niet hij heeft succes, die zich opwerpt om de vioir naar het verleden terug te zetten maar hij die de moed en de durf heeft om aan de hand van de gegevens van het heden zijn toekomst veilig te stellen. Alleen die mensen door wie de toekomst gevormd wordt uit de bouwstenen van het heden, slagen; zij, die de toekomst gestalte willen geven naar de herinne ringen uit het verleden, falen Dit is een realistische, maar een aangename en bovendien een zeer Katholieke voorstel ling van zaken. De wereld loopt immers door. De tijd wentelt verder. Dit is niet meer de tijd van Pleter Stastok, maar van de atoombom- Geen Christen mag dat betreuren, want alle preslities, welke wij hebben tot stand gebracht, hebben wij tot stand gebracht met de door God aan ons gegeven vermogens. Wij kunnen er, als wij willen, samen iets goeds van maken. Het is de tocht naar de volmaakt heid, waarheen wij samen trekken. De sjouwers, die steeds omkijken, naar het verleden, worden steeds verrast en bot sen onophoudelijk al foeterend en protes terend met hun hoofd tegen de mijlpalen langs de weg. Diegenen, die vooruitzien genieten van de vorderingen. Zij bepalen het tempo en de richting Zij trekken zingend als pioniers. Daarom is de tV voor de middenstander niet voorbij, mits hij het sprookje van de gouden eieren zo snel mogelijk vergeet. Beter is het de realiteit te gaan beleven van pauselijke woorden en pauselijke encyclieken. Dit is nog steeds de tijd van het particulier initiatief, maar van e<;n ander particulier initiatief, dan de middenstander vroeger gekend heeft. Hij kan dat betreuren, maar treurende mensen zijn passieve, stilzittende mensen. Het is met de middenstander precies als met het voetbalelftal. Vroeger stond de individuele prestatie op de voorgrond; nu gaat het om team-werk. Maar wil dit zeggen, dat het particulier initiatief in een ploeg als S.V.V. niet zou bestaan. Het is een ander particulier initiatief gewor den. Het wordt gebonden binnen de gren zen van het grotere verband Die be grenzing is een breidel, maar geen keten; die begrenzing leidt, maar zij bindt geen beenblokken aan. Binnen de R.K. Mid denstandsbond zal de middenstander deze waarheden leren kennen en zij zullen politiek vorm krijgen in de besluiten van de K.V.P., omdat deze partij in regel matige samenspreking met de Katholieke organisaties en met anderen een goed oordeel vormt over mogelijkheden en wenselijkheden. Nogmaals, het is zo raak gekarakteriseerd, dat de V.V.D. een be roep doet op de kip, die de gouden eieren legt. Dat. beest treft geen blaam, als het niet wil leggen; en de V.V.D. laat het steen-koud of zijn sprookjes beloften waar worden. Maar gij, midden stander. zou U kunnen laten hypnotise ren door dat goochelkunstje van de stand werker op het ogenblik, dat gij tot het bewustzijn moest komen, dat niet de kip de gouden eieren legt, maar, dat gij met uw werkkracht in een gezamenlijke in spanning een bestaan kunt delven uit de zaak, waarin gij staat. Geen goud! Goud is zeldzaam. Goud is zielloos mineraal, louter ruilmiddel. Gij kunt delven ar- beidslust en levensvreugde, omdat gij voor uzelf geen goud vergaart, maar, omdat gij een levend organisme bent in het geheel van een welvarende Schie- damse gemeenschap. Dat is Katholiek middenstands-bewustzijn. Ook gij stemt dus Nummer 1 van Lijst 2. Dam Er is in de afgelopen jaren geen middel onbeproefd gelaten om de Schiedammers enigszins vertrouwd te maken mm de idéé „Schiedamse Gemeenschap". Daar over zijn in de dagbladen en in hot maandblad van die Gemeenschap artike len verschenen en er ls over gesproken. Dat zelfs een raadslid niet op de hoogte hiervan blijkt te zijn. kan een eigenaardig licht werpen op de geïnformeerdheid van bepaalde leden van de vroedschap. Er is tijdens de sectievergade'fng door een lid de vraag gesteld, wat de Schiedamse Gemeenschap eigenlijk is? Is het een zelfstandige instelling? Welke organisaties zijn erbij aangesloten' Welke voorwaar den zijn voor de subsidiëring vastgesteld? (Wie iets omtrent een stichting wil we ten, vraagt de sticbtingsacte en de statu ten aan, zouden wij zeggen! Een ander lid meent wel, dat er be hoefte bestaat aan een Cultureel Cen trum, maar is het er niet over eens, dat het nu de geschiktetiid zou ziin, om deze plannen te verwezenlijken. Maar er ziin ook leden in alle secties, die onomwonden hun goedkeuring uiten over de steun aan het culturele leven gegeven. Het Gemeentebestuur toont een open oor te hebben voor datgene, wat op dit gebied onder de burgerij leeft Omtrent de plannen tot de bouw van een Cultureel Centrum is de Raad nooit geheel ingelicht. Een spreker vraagt, of dit niet onjuist is. Behalve deze netelige kwestie is er nog die van de oorlogsmonumenten. Er moet volgens verschillende leden eindeliik eens een beslissing genomen worden De ver traging wordt pijnlijk. Er ziin leden, die in verband met de herdenking van de gevallenen bezwaar hebben tegen de or ganisatoren. Dit is geen taak voor de Oranjevereniging. Een comité van alge. mener karakter moet de herdenking van de herkregen vrijheid en de daarvoor gebrachte offers ter hand nemen Er wordt gelijkertijd gevraagd, wanneer op de begraafplaatsen de oorlogsmonumenten zullen worden geplaatst. bij het oog op de nieuw te bouwen woon wijken en de verwarming van bestaande grote gebouwen, b. scholen. Het slopen van enkele panden aan de Buitenhavenweg, o.a. van het pand Su matra, wordt door enkele leden ter over weging gegeven, om nieuwe kleine in dustrieën te kunnen vestigen op het vrij komende terrein. De havens De oude vraag naar de mogelijkheid van een rendabeler exploitatie van de Wilhelmina-haven wordt opnieuw naar voren gebracht. Alles wat men nu aan deze haven ten koste legt. komt practisch alleen de Scheepsbouw Mij „De Nieuwe Waterweg" ten goede, die een niet te grote erfpachtscanon betaalt. In dit verband kon een vraag naar de vorderingen van de studiecommissie voor het havenvraagstuk niet uitblijven. Wel vraagt een lid of de besluiten, welke door die commissie genomen zijn deze zijn er dus zullen worden uitgevoerd Het weren van de watersport op de Waterweg wordt door leden als ongewenst gezien, omdat deze in betekenis toeneemt en een belangrijke recreatie-mogelijkheid biedt. Eventueel moet. in samenwerking met Rotterdam en Vlaardingen, bij hogere colleges een oplossing bepleit worden Zondag a.s. organiseert de athletiek- afdeling van S.V.V. haar Nationale atle tiekwedstrijd voor dames en heren op de sintelbaan Wilton-Fijenoord aan de Vlaardingerdijk. Ruim 250 deelnemers hebben voor deze wedstrijd ingeschreven, w. o de beste Nederlandse cracks op de korte, midden en lange afstand. De be kende Nederlandse athleet Frits de Ruij- ter zal deze middag als microfonist het publiek op deskundige wijze de nodige voorlichting verstrekken. Voor Schiedam belooft dit dus een in teressante sportmiddag te worden. Terwijl op het nummer polsstok hoog springen de Nederlandse kampioen Cor Lamoree een serieuse pqging zal wagen zijn beste prestatie in het seizoen te leve ren zijn record staat op 3.97 V2 m. Aanvang van de technische nummers 1 uur; van de loopnummers en het pols stok hoogspringen 2 uur n.m. De Economische Commissie der Ver. Naties voor Europa maakt bekend, dat de aan het plan-Marshall deelnemende landen nog steeds kolen aan de Ver. Staten vragen, terwijl zich op het Euro pese continent nog een onverkochte ko- lenvoorraad bevindt van meer dan I mil lioen ton, welke grotendeels uit Belgische kolen bestaat. De monetaire muren tussen de Euro pese landen vormen volgens de commis sie de voornaamste oorzaak van het mis lukken van de pogingen om Europa onaf hankelijk te maken van Amerikaanse kolen. De commissie heeft Amerika me degedeeld, dat er naar alle waarschijn lijkheid in het derde kwartaal van dit jaar een kolentekort in Europa zal zijn van 300.000 ton. Uit de gegevens, die de commissie ontvangen heeft, blijkt echter, dat er nog 1.500.000 ton kolen in Europa beschikbaar zijn, waarvoor geen kopers zijn gevonden. De importerende landen hebben de commissie uiteengezet, dat zij deze kolen niet kunnen afnemen wegens de moeilijkheid om in Belgische francs te betalen. Indien de Europese koleninvoer uit de Ver. Staten i et gehele jaar door geschiedt in de omvang, die voor het eerste, tweede en derde kwartaal is vastgesteld, zal hij in totaal 19.900.000 ton belopen tegen 17.000.000 ton in 1948, niettegenstaande de Europese kolenproductie gestadig toe neemt. In het derde kwartaal van dit jaar, zullen 13.500.000 ton Europese kolen aan de Europese landen worden gedistribu eerd of 300.000 ton meer dan in het tweede kwartaal voor distributie beschik baar was. De vraag zal het aanbod in het 3e kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede kwartaal als gevolg van de voorgenomen voorraad- vorming met het oog op het te verwach ten productieverlies in de vacantieperi- De Brits-Amerikaanse zone van Duits land zal in het derde kwartaal 4.654.000 ton kolen voor export naar andere Euro pese landen beschikbaar hebben, Polen 4.320.000 ton, Engeland 2.881.000 ton en België 1.044.000 ton. Dezer dagen heeft Allan de eerste nieuwe bijwagen aan de R.E.T. afgele verd. een model wagen gelijk aan de bij wagens van de twee nieuwe op lijn 4 rij dende treinstellen. Deze week nog zal deze nieuwe bijwagen worden ingescha keld eveneens op lijn 4. Er' zijn dertig van déze bijwagens bij Allan in bestelling; zij zijn van begin tot eind Nederlands fabrikaat (in tegenstel ling tot de nieuwe motorwagens waarvan de motor van buitenlandse constructie isl. De nieuwe bijwagens zullen aan de oude motorwagens worden gekopj>eld; eensdeels kunnen nu enige oude bijwa- gen-vehikels „op stal"', anderdeels krijgt de R.E.T nu een grotere capaciteit per bijwagen. Tot Augustus levert Allan er een in .elke twee weken af. tot een deel van zee tot de bedriifsvaeantie in Augustus; daarna volat versnelde aflevering Van één h'iwaven ner week In totaal zal Allan dertig bijwagens leveren. Restauratie torenklokken Een lid meent te weten, dat er een comité is opgericht, dat zich ten doel stelt aan de gemeente een gift aan te bieden voor het herstel van de stadsklok ken, eventueel voor aanvulling van het carillon Nu is er een crediet gevraagd van 6.500.- voor het herstel van een of twee klokken. Het herstellen van alie klokken tegelijk zal goedkoper ziin dan het met tussenruimte repareren. Een an der lid vraagt, of het geen tijd wordt de luidklokken van de St. Janstorën te vernieuwen, nu ook alle andere klokken van de Schiedamse torens htm plaats kregen. Men vraagt aan B en W. om deze klokken aan te schaffen vóór de gemeente het 675-jarig bestaan viert. Er wordt gevraagd om het 4 jaren geleden beloofde boek over de stads uitbreiding. Verschillende percelen in Kethel worden tegen een beduidend lager bedrag onteigend dan de aangrenzende percelen in andere gemeenten Hierover wensen enkele leden" opheldering Er wordt gevraagd om een overzicht van de lasten, welke ten gevolge van de onteigening op de gemeente drukken of zullen drukken. Men wil een onteigenings schema voor de naaste toekomst Leden wensen te worden ingelicht over de rooilijn en de bebouwingsvoorschriften De huidige toepassing is een plaag voor die ingezetenen, die iets aan hun woning willen veranderen. Er is destijds een commissie benoemd om hiernaar een on derzoek in te stellen. Men zal graag ae rapporten hiervan inzien. Stadsverivarming Rotterdam heeft plannen voor stads verwarming. Kan het College geen onder zoek instellen naar de practische en financiële mogelijkheden op dit gebied voor Schiedam. Speciaal hebben zij daar- De Christelijk Historische Unie heeft bij voorkeur geen voorliefde voor de Katholieken. Misschien wel. als zij er stemmen van zou kunnen krijgen, maar zeker niet, als het gaat om de belangen van de Katholieken tegemoet te treden of te verdedigen. Maar er zijn Katholieke zakenmensen nee, het is beter te zeg gen er zijn zakenmensen, die ook nog wei eens in een Roomse kerk komen, die in het verkiezingsblad van de Chris telijk Historische Unie adverteren, zo de mogelijkheid bieden aan een beslist anti-Katholiek gezinde partij verkiezings propaganda te maken. Daar stokt je adem toch wel van! En dan moet men nodig vragen, waarom de trouw der kleine lui den, dit zijn de pal staande Kathol nke arbeiders, beloond wordt met de weder kerige trouw der partij aan deze men sen! Nogmaals, hier stokt de adem en jaagt het hart feller! ROTTERDAM 16 Juni. 44 ton ijzer Amster dam; 400 ton zinkerts Budel: 350 ton wol Tilburg: 130 ton kolen Oudewater: 300 ton id. Den Haag: 530 ton ld Leiden: 100 ton id. Middelbarnis; 107 ton blik Krommenie: 100 ton gerst Weesperkarspel; 150 ton rogge Wormerveer; 50 ton ld. Enkhuizen: 300 ton td. Amsterdam: 41 ton pijpen Helmond: 200 ton cokesgruis Best: 510 ton cokes Bergen op Zoom; 405 ton tarwe Leiden: 90 ton stukgoed Tilburg; 200 ton id. Amsterdam; 325 ton sui ker Amsterdam. Na het bezoek van de Spartanen aan de Boshoek van Zondag j. 1 komen a.s. Zondag de volgelingen van de zeegod .JCeptunus" een kijkje aan de bosrand nemen. Zij zullen hun handschoenen en slaghouten meenemen en in een honkbal wedstrijd, die om 2.30 op de Boshoek aanvangt, een krachtmeting met onze zwart-witten houden. Om bij de kopgroep te blijven, zullen de Schiedammers deze wedstrijd moeten winnen en gezien de uitslagen van de reeds gespeelde wedstrijden in deze com petitie is dit zeer wel mogelijk, al zijn de Neptunianen zeker niet te onderschat ten tegenstanders. Verder word ons nog medegedeeld dat er aan de toeschouwers, die honkbalsport nog niet kennen, foldertjes zullen worden uitgereikt, waarop een beknopte beschrij ving van het sjael en de regels. Tot slot een verzoek aan het publiek, om een doorgeschoten bal niet aan te raken, daar hierdoor één van beide par tijen bevoordeeld zou kunnen worden GEHUWD: J. P. M. Steens 27 j. en E. W. A. Cortjens 28 j.; D. van 't Zelfde 27 j. en H. C. v. Dijke 27 j.; H. Alewijns 40 j. en S. Verkade 41 j.; J. v. d Meer 23 j. en P. A. Zuiderent 18 j'.; M. F L. Buckers 24 j. en M. C. Zoetmulder 22 j.: H. W. Frank 29 j. en A. v. Haasteren 23 j.* A. Tebrugge 35 j. en P. E. M. Bernoster 40 j.; L. M. v. Dommelen 26 j en A. C. v. Eijk 21 j.; F M. Brans 29 j. en W. G M. v. Winkel 28 j. ONDERTROUWD: G Barten 19 j. en J. H. Jung 19 j.; J. Bovenberg 24 j. en J. Swart 24 j.: C. C. Bijl 28 j. en H. W. Louis 21 j.; J. F. Giesen 24 j. en G. J. v. Vliet 21 j.: E. de Jonge 23 j. en P. Pijl 23 j.; Th. J. j. v. Resteren 21 j. en L. H. Polderdijk 17 j.; J. H. Kerbusch 24 j. en P. Lenos 23 j.; A. Lengkeek 29 j. en A. Wasman 19 j.; A. H. Pil 25 j. en A. G. M. Steenhorst 26 j.: J. J v d. Tuuk 24 j. en B. v. Dam 22 j.; G Twikt 26 j. en M. M. Bouman 23 j.; P F Windhorst 26 j. en M. E. v. oort 21 j. GEBOREN Lydia dr van W Chaigneau en P. v. Os; Johanna dr van C M. Hoor- man en M. Klapwijk; Dirkte dr van N. v. Ark en J. Verkerk; Johannes H. zn van F. J. Hamakers en J. M. Kloek. OVERLEDEN: H J. Noordam 50 j. vr. j van L. Stougie; E. Verburg 62 j. De Belgische staalproductie bedroeg in Mei 340.000 ton tegenover 356.000 ton in April. De Belgisch-Luxemburgse Unie voerde in Mei 336.000 ton uit, hetgeen 60 000 ton minder is dan de voorafgaande maand. In de afdeling van het rollend maten- eel doen zich de eerste crisissymptomen voor. De meeste fabrieken verwachten, dat zij binnen vier maanden tot ont slag van personeel zullen moeten over gaan. De herstelwerkzaamheden aan wa gons voor de Duitse bizóne zijn thans geëindigd. (Van onze Amsterdamse redacteur). Met de K.L.M. Constellation „Eind hoven" vertrok vanmorgen om 8 uur de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen, naar Batavia. Hij werd uitgeleide gedaan door de minister president, dr. W. Drees en door de mi nisters Van Schalk, Götzen en Schokking Ook prof. Romme was aanwezig. Minister v. Maarseveen was al vroeg met ziin familie naar Schiphol gekomen en in het passagiers-restaurant, waar nog vrijwel niemand aanwezig was, hadden wij even gelegenheid voor een praatje. Er heerste weer de gemoedelijke, onge dwongen sfeer, die wij lange tijd ontberen moesten. Het doel van Uw reis, Excellentie? „Ik ga me oriënteren. Nu ik minister van O. G. geworden ben, is het gewensf het land en de mensen nader te leren kennen". En hoe lang denkt U weg te blijven? „Dat zal niet zo erg lang zijn, niet meer dan twee of twee en een halve week, Relaas, want ik zou gaarne langer wegblijven. Maar ik moet spoedig weer in Den Haag zijn voor de voorbereiding van de Ronde-Tafel-conferentie. Verder heb ik nu eigenlijk niets te zeggen, mis schien kan ik wat meer mededelen als ik terugkom. Maar als de heren vragen heb ben?" Hoe staat het met de Marshallhulp voor Indonesië, Excellentie? Wij zijn daar erg benieuwd naar. „Wel wij ook, maar ik kan U heus niet zeggen, hoe het daarmee staat". En de vliegroute over India? „Daar weet ik inderdaad wel wat meer over, maar dat is een zo delicate kwestie, dat ik daarover niets naders kan zeg gen". Er wordt beweerd, dat Sukarno niet voldoende gezag zou hebben om de v. RoyenRum-overeenkomst uit te voeren. Bent U daar optimistisch over? „Ik ben noch optimistisch, noch pessi mistisch, ik ben realistisch en dan aan de optimistische kant. Er is bij de totstand koming van deze overeenkomst met alles rekening jrhouden, maar met deze moge lijkheid houden wij geen rekening''. Een persbericht in Indonesië heeft gezegd, dat de Ned. regering misschien wel bereid was de Ronde Tafelconferen tie te laten doorgaan zelfs als de order „Staakt het vuren" niet geheel bevredi gend werd nageleefd. „Ik kan niet aannemen, dat de regering er zo over zou denken. Als het schieten doorgaat, zou het niet wel aangaan te confereren". Maar bent U in het algemeen opti mistisch of pessimistisch? „Dat zegt niets, want ik ben altijd op timistisch!" Minister v. Maarseveen heeft nog niet veel per vliegtuig gereisd. In de zomer van 1947 bevond hij zich^in Rome, toen hij onverwacht werd teruggeroepenmet het oog op de eerste politiële actie, hij vloog toen terug. Maar deze vermoeiende reis over Mauritius zal eerst met recht zijn luchtdoop worden. De reis word' meegemaakt door de adviseurs Idenburg, v. d. Valk en v. Gulik. (Van onze Amsterdamse redacteur). Handelsreizigers trekken er van ouds op uit. om oude relaties te bezoeken en nieuwe te maken. Soms doet men dat (e De mogelijkheid bestaat dat Spanje j v°et of per fiets, met de auto en ook wei f -JL. nar irliorrtnirt nm iilinx rollend materieel zal afnemen, doch hiervoor zouden nieuwe contingentlijs- ten moeten worden opgesteld. De leve ringen van rollend materieel aan ie Sovjet-Unie zjjn vertraagd als gevolg van moeilijkheden in de productie van auto matische kiepwagons. De gisteren te Amsterdam gehouden theeveiling heeft een zeer vlot verloop gehad en de stemming was zeer vast. Dit werd in verband gebracht met de momenteel op Sumatra ..eersende ziekte der theeplanten, (theepokken), waar door men bevreesd is dat in de toekomst minder thee beschikbaar zal zjjn. De aangeboden 2168 kisten Java thee en 3632 kisten Sumatra thee warden dan ook grif opgenomen en er is niets opgehouden. Peccofannings haalden f 1.761.79 per halve kg. (Vorige veiling f 1-661.69). Gebroken oranje pecco f 1.702.15 per halve kg. (f 1.56—1.80). Gebroken thee f 1.701.72 per halve kg. (1.54—1.56) Pecco f 1.81 per halve kg. (f 1.70). Oranje pecco f 1.87 per hal ve kg. (f 1.77). Enkele partijtjes „getipte" soorten, waarvan slechts weinig beschikbaar was waren zeer hoog geprijsd en werden te gen f 2.65—3.02 (f 2.30) afgedaan. Het Stedelijk Mujiekkorps geeft een Uitvoering op Zondag 19 juni des avonds om 8 uur in de Plantage. Het programma luidt: 1. Feestmars. Fr. Beukers: 2 Ouverture „Lugdunum", G. Allier; 3. Concertino voor 2 clarinetten (solisten Piet Ruseier en Jan Kemper), L. Herman; 4. Suite Oriën tale (4 delen), F. Popy; 5. Lotusbloemen, wals, E. Ohlsen; 6. IJzer en staal, mars, t>- Muller. vloérenlegger, meubelmakers .bouwbedrijven: ma-om. houtbewerkers, mandenmakers. Afd. Metaalbedrijven: chauffeurs. Afd Alg. Bedrijven- boekhouders, kan toorbedienden, incasseerder, musici, magazijnbedienden, portiers,vertegen woordigers, ongeschoolde arbeiders, be drijfsleider chem. wasserjj, distillateurs knechts, verbandmeester, colporteur, bontverver, 11- analyst, hotelkok, trans portarbeiders, fruit agent-exporteur. Afd. Jeugd: 11. electriciens, n. auto monteur, 11. mach. houtbewerker, aank auto-electricien. Afd. vrouwen: leerling-verkoopster, hoofdjuffrouw, werkipeisjes. huishoud ster. U. kapster. Afd. Bouwbedrijven: conisch zager, schilders, timmerlieden, opperman, scneepstimmerman. Afd. Metaalbedrijven: bankwerkers. Precisiebankwerkers. electr. lassers °ereedschapmakers. constr. monteurs, koperslagers, fitters, vormers, me taaidraaiers, f raisers, schavers (ge schoold). plaatwerkers, scheepsbikkers pijpenmonteurs, scheepsijzerwerkers, sme den, grof, constructeur staalbouw, mach hoorder, biezers, framevijler, halfwas polijster, loodgieters, instrumentmakers, rijtuigsmid. Afd. Alg. Bedrijven: letterzetters, boek drukkers, fabrieksarbeiders, kleerma ker, broodbakker, dropswerkers, agent- incasseerder. banketbakker 2e bediende, drukker-zetter intertype scheepvaart. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden Leeftijd 1830 jaar. Afd. Jeugd: borstelmakers, cartonna- gewerkers. drukkers, forceur, graniet- werkers (kunststeen), kurkensnijders, aank. soldeerder, koperslagers, koper gieters. mach. bankwerkers, vormers, letterzetters, slagersjongen, halfwas-sla ger, leerling voor glasindustrie, 11. ver- warmingsmofiteur, 11. kapper, loopjon gens. 11. lakspuiter, 11. timmerman, U. betonijzervlechter, constructiewerkers, jongste bedienden, banketbakker 3e be diende, besteller wasserij, 11. schilder, 11. bedienden of bedienden kruideniers- bedrijf leeftijd 1425 jaar. Afd. vrouwen: dagmeisjes, fabrieks meisjes. strijksters, wasserijmeisjes,' g zinsverzorgsters, jongste bediende, be kwame verkoopster voor schoenenvak. Personen, die wensen te emigreren dienen zich uitsluitend te wenden tot het Arbeidsbureau. per vliegtuig. Maar om met een vlieg tuig de hele wereld door te trekken met een monstercollectie, keurig aan boord tentoongesteld, dat is toch wel een un'- cum. Zo arriveerde gisterenmorgen op Schiphol een Skymaster, genaamd „Atlas Sky Merchant", eigendom van de Atlas Supply Company te New York. De grijze, doch krasse directeur van deze grote zaak, die handelt in banden, auto- en vliegtuigonderdelen, de heer Bedford, die tevens directeur is van de Standard Oi] N Y., maakt nu met een aantal assisten ten een reis van twee maanden over de gehele wereld. De Sky Merchant is dan ook beschilderd met de vlaggen van 53 van de 55 reeds bezochte landen en vóór men eind Juni weer naar New York te rugkeert. zullen er nog wel enige bijge komen zijn, o.m. de Nederlandse. Het bezoek aan Nederland van deze Amerikaanse zakenlieden was niet zozeer bedoeld om zaken te doen, maar wel om relaties op te zoeken. De Atlas Company kan door de deviezenbeperkingen haar artikelen hier thans niet kwijt, maar de oude relaties van de Esso wilde men toch een bezoek brengen. Het vliegtuig zelf is. behalve een smaakvolle Show room, een comfortabel van alle gemakken voozien vervoermiddel. In de wedstrijd om het wereldkam pioenschap middengewicht neeft de Amerikaan Jake La Motta, geheel tegen de verwachting in, gisteravond te De troit de Franse titelhouder Marcel Cedan door technische knock-out in de tiende ronde overwnnen. Hiermede verwierf La Motta het wereldkampioen schap in de middengewichtklasse. Hedennacht arriveerde het vlaggeschip van de Kon. Rott. Lloyd, de „Willem Ruijs" weer in de thuishaven. Aan boord bevonden zich o.m. 252 kinderen en bijna 400 evacué's. Deze reis is voor de gezag voerder van het schip, kapitein C. H. Vellenga. een belangrijke reis geweest. Ze betekende nl. voor hem het einde van zijn zcemansloopbaan en hij gaat nu in Hoek van Holland van zijn pensioen genieten. Zijn plaats op de „Willem Ruijs" zal worden ingenomen door kapi tein G. H. Visser, bekend als de „boeren- vader" van de „Kota Inten", waarmede zoveel emigrerende Nederlandse boeren en hun gezinnen naar Canada zjjn ge bracht. Op enigszins officiële wijze vond he denmorgen allereerst de overdracht van het corrunando plaats. Vervolgens kwam de directie van de Kon. Rott. Lloyd af scheid nemen van de heer Vellehga. In aanwezigheid van jhr. v. Weede verte genwoordiger van de minister van Water staat en Verkeer deed de heer Th. A. W. Ruijs daarbij mededeling van het feit, dat het H. M. de Koningin had behaagd de scheidende gftagvoerder te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. De procureur-fiscaal bij het B. G. te Amsterdam wilde gisteren een nieuwe veroordeling van Puls. de beruchte trans porteur van Joodse inboedels te Amster dam tijdens de bezetting vorderen, ten einde zijn vermogen in beslag te doen nemen. Bij de behandeling bleek ech ter, dat P. geen vermogen meer heeft en hij zelfs voor een belastingschuld ge boekt staat. Zoals bekend werd P. tot de doodstraf veroordeeld, welke straf door H. M. de Koningin in levenslange gevangenisstraf werd veranderd. Naar wij vernemen, is de Keurings- raad der St. Vincentiusvereniging opge gaan in IDIL (Informatiedienst inzake lectuur) te Tilburg. Zoals bekend is, was deze Keuringsraad aanvankelijk al leen bestemd voor de bibliotheken der SI Vincentiusvereniging. doch later wer den zijn adviezen ook verstrekt aan ver scheidene volksbibliotheken, parochie bibliotheken en ziekenhuizen. Omtrent de buitenlandse handel van Indonesië wordt' in het door minister Götzen ingediende overzicht van de economische situatie in Indonesië in 1948 o.m. het volgende medegedeeld: HANDELSBALANS (in millioen) 1939 1947 1948 Invoer 472 754 1155 Uitvoer 746 343 1044 Uitvoersurplus 274 411 111 Dekkingsperentage 45 pet. 90 pet Het uitvoersurplus van voor de oor log, dat voor een land als Indonesië van vitaal belang is, veranderde na de oor log in een groot invoer-overschot. Het leek of het jaar 1948 een keer punt zou brengen. De export begon reeds in het eerste kwartaal de gevolgen te tonen van de verbetering in de econo mische situatie van Indonesië, welke de eerste politiële actie medio 1947 had te weeggebracht. Deze verbetering zette zich in de volgende kwartalen voort, zodat over 1948 de waarde van de uit voer het milliard gulden overschreed. De Invoer steeg eveneens, doch pro centueel bleef deze stijging bij die van de export achter. Dit feit, dat bet gevolg was van de noodzaak om zui nig met de beschikbare deviezen om te gaan. dient wel in het oog te worden gehouden bij de waardering van het beeld dat de handelsbalans van 1948 te zien geeft in vergelijking met dat over 1947. De stijging van de import in het 4e kwartaal is niet in onbelangrijke mate mede te danken aan de toewijzing van dollars in het kader van de Marshall hulp aan Indonesië. Op 22 December 1948 kondigde Paul Hoffman evenwel aan, dat de E.C.A.- hulp uit economische overwegingen zou noeten worden opgeschort. Ten tijde van de opschorting bedroe gen de kwartaaltoewijzingen t'm het 1ste kwartaal 1949. 68 6 millioen. waar van echter slechts ongeveer 57 millioen zal kunnen worden geïnd voor contrac ten gesloten vóór 22 December. Door deze gang van zaken is een algehele herziening van het invoerprogramma noodzakelijk geworden en moesten de invoeren uit de dollarlanden voor het einde Juni 1949 eindigende eerste Marshalljaar mei 37.000.000 (het ver schil tussen de verwachte steun ad 94 millioen en de gerealiseerde 57 millioen) worden verminderd, hetgeen tot gevolg moet hebben, dat het herstel van het productie-apparaat in het alge meen ernstig zal worden vertraagd, ter wijl het tekort aan importgoederen zijn terugslag weder zal hebben op de uit voer. De ruilvoet van Indonesië is in 1948 enigszins verbeterd, al is ook hier nog lang niet de situatie van 1938 bereikt. Er is. reden om te verwachten, dat bjj een voortgaande daling van het wereld prijsniveau, de ruilvoet zal ver slechteren, omdat de export van Indo nesië vooral uit grondstoffen, de in voer daarentegen uit eindproducten bestaat. De totale invoer gedurende de maan den Januari. Februari en Maart 1948 en 1949 bedroeg: 1948 ÏO'OO ton 1000 Januari 310 111.040 102 64.080 164 122.749 Februari Maart 1949 1000 ton 1000 141 55.932 204 117 800 140 105 745 Totaal 575 297.869 485 279.477 De uitvoer gedurende het 1ste kwar taal 1949 vergeleken met die van 1948 bedroeg: 1948 1949 1000 ton ƒ1000 1000 ton ƒ1000 Januari 336 44.748 492 107-235 295 60.175 474 103.646 333 63.809 497 103,169 Februari Maart Totaal 964 168.732 1.463 314.050 Hieruit blijkt, dat de totale uitvoer in het 1ste kwartaal 1949 ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1948 in hoeveelheid met 52 pet. en in waarde met 86 pet. is gestegen. De invoer gedurende het 1ste kwartaal 1949 bleef ten aanzien van de hoeveel heid met 17 pet. en ten aanzien van de waarde met 6 pet. beneden die gedu* rende het 1ste kwartaal 1948. In aansluiting op bovenstaande verne men wij nog, dat de invoer gedurende April, volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Kantoor voor de Statistiek te Batavia heeft bedragen 227.938 ton met een waarde van f 140.5 millioen (Maart resp. 139.883 ton en f 105.7 millioen). De belangrijkste invoerposten waren rijst (f 22 milloen), textiel (f 28 millioen) en auto's (7.5 millioen). De waarde van de uitvoer was gedu rende April f 122.6 millioen. De totale waarde gedurende de vier eerste maan den van 1949 was: invoer f 419.9 milioen en uitvoer f 436.8 millioen (in 1948 resp. f 336.2 millioen en f 235.8 millioen). ZONDAGSDIENST. Van Zaterdag 1 uur tot Maandagmor gen 8 uur zuilen in bijzondere gevallen voor de geneeskundigen Birnie. Dwars- huis, Imihoff, de Koning, Kousemaker, Linzél, v. d Pol, Thio, Warmolts en Wes- lenbrink dienst doen: dr. H. Nieuwpoort, Verpl. Chasséplein 4, telef. 3495 en dr. B. Stoop, Verpl. Chasséplein 6, telef. 2138. Boodschappen s.v.p. vóór 10 uur. Geopend: Wester-Apotheek, Voor straat 52, telef. 2683. GESLAAGD. Mej. R. Brouwer alhier, slaagde te Rotterdam voor de acte onderwijzeres. JUBILARIS H. O. V. De heer A. van der Kuil, die het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden als kan toorbediende in dienst trad van 'het Ha venbedrijf Vlaardingen-Oost, ontving van de directie en het personeel stoffe lijke blijken van waardering en g:noot ook van andere zijden veel belangstel ling. M. J. KWAKKELSTEIN. f In de ouderdom van 49 jaar is hier plotseling overleden de heer M. J. Kwak- kelstein, o.m. commissaris van de N.V. Visserij-Mij. „Vlaardingen", ilsmede van de N.V. Zeevisserij-Mij. „Holland". Daar naast was de overledene bestuurslid van de Kamer van Koophandel. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Leendert, zn. van A. van Vliet en M. Molenaar, le Spoorstraat 14. Johanna Cornelia, dr. v. J. Wapenaar en E. D. Philip, Pr. Hendrikstraat 96. Dirk Nicolaas, zn. van L. van der Pot en A. M. van Dorp, Haydnstraat 35. Teu- nis Huibrecht, zn. van H. van Dijk en T. van Dorp, Baauwstraat 8. Matheus Jacobus, zn. van W. Klein en A. G. van der Zande, 2e Lies velds teeg 6. Jaco bus, zn. van C. Verheugen en J. de Mor tier, Ged. Biersloot 71. Elisabeth Wil- helmina, zn. van J. J. van Straten eD C. Voogt, Vondelstraat 18. OVERLEDEN: Cornelia Verduijn, 24 j., echtg. van J. M. J. van de Water, Bos- laan 13. Ernestina Zonne, 2 j., Wil lem Beukelszoonstraat 44c. Gerrit van Witzenburg, echtg. van P. Veen, Sta tionsstraat 82. GEHUWD: Drk de Bruijn, 24 jaar en Hendrika Francina van Leeuwen. 23 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3