een Om de toekomst van Welvaart op eigen kracht doornig probleem Europ a W eerbericht Mgr. Beran, gevangene in het aartsbisschoppelijk paleis Een uur staking door ambtenaren GROENTEN naar DUITSLAND Nieuwe impasse in Indonesië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Afzetmoeilijkheden en betalingen Waarde van één stem Amerikanen kwamen verplichtingen na Sla bleek onverkoopbaar De vijf van Brussel in Luxemburg bijeen m LAGEN Nieuw protest van de Praagse kerkvorst Rijst voor Nederland 4 Tïrte JAARGANG ZATERDAG 18 JUNI 1949 No. 20955 Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, die heden zijn zestigste verjaardag viert. MÉWÉsl - Franklin D. Roosevelt Jr. op bezoek bij president Truman, nadat hij door het 20ste district uit New-York werd gekozen om als democraat in het Huis van Afgevaardigden zitting te nemen LATER IETS MINDER KOUD Kapitein Vellenga, gezagvoerder van de Willem Rwys, gaat de dienst van de Kon. Rott. Lloyd verlaten en wordt als commodore opgevolgd door kapitein Visser. De symbolische overdracht van het commando door kapt. Vellenga (rechts). GEARRESTEERDE GAULLIST PLEEGDE ZELFMOORD DE HELBLAUWE CIRKEL VOOR VACANTIETOESLAG H Tijdens de IXe Tilburgse Hogeschooldag werd door de Tilburgse Economische Hogeschool-gemeenschap bij monde van dr. A. Albregts, praeses van de Tilburgse Academische Economische Kring een viaa aangeboden aan de rector magnificus, prof. mag. dr. F. A. Weve. EINDE AMERIKAANSE MIJNWERKERS STAKING John Lewis heeft tegen Maandag a.s. de staking van de 480.000 mijnwerkers, die in zijn bond georganiseerd zijn, af gelast. Dc staking zal dan een week geduurd hebben. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN ZEILJACHT ZONK IN ZEE Inzittenden moesten drie kwartier zwemmen Schout bij Nacht T. J. Kist, die vermoedelijk vice-admiraal A. Piftke als vlootvoogd in Indonesië zal opvolgen. Moeilijkheden over „Staakt het vuren" SOVJET-UNIE VERWERPT WESTERS PROTEST =1 iler erg; op TH: del; ER- ans, A.m- ïlox. WE- ton. rda. >nia, nan; Ro- van n 4, nne- de ond. lans; >nck; lelly, hem; 525, 3t 17, Tima, isser; bula, Snip, Ver- nme; ebur; ité 8, uur. 19. 4 4.61 Wainz Caub blenz ihrort negen Eefde 0.09), 0.08), 5 (-}- 05).. Wijk DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Wanneer straks de geschiedschrijver bij de beschrijving van de economische ontwikkeling van Europa in de 20ste eeuw een oordeel zal moeten vellen over de waarde van het Marshallplan dan zal hij naast de omstandgheid dat deze grootscheepse hulpverlening Europa van de rand van de afgrond heeft weggevoerd vermoedelijk als de grootste verdienste vermelden de stoot, welke van dit plan is uitgegaan om te geraken tot een Europese Economische Samen werking. Want alhoewel niet ontkend kan worden dat de Ameri kaanse supervisie ook verschillende nadelen met zich mede heeft gebracht, kan men echter daartegenover als belangrijke creditpost stellen, het feit dat ingeval de Amerikaanse druk had ontbroken, de Europese economische samenwerking, hoe gering deze thans naar buiten ook moge blijken, in haar huidige stadium wellicht eerst na vele tientallen van jaren en dan nog langs allerlei omwegen zou zijn bereikt. Structurele problemen Voor wat deze laatste betreft deze le nen zich uiteraard niet voor een betrek kelijke vluchtige beschouwing. Vandaar dan ook dat voor de bestudering hiervan te Parijs een afzonderlijke commissie in het leven is geroepen, welke bovendien als gevolg van de omvangrijkheid van de hier liggende problematiek in tal van secties is onderverdeeld. Zo is er o.a. een staalcommissie, welke de samenwer kingsmogelijkheden en de daarbij te stel- Ten aanzien van het effect van deze Marshallhulp is het wellicht niet al te boud gesteld als wij ervan uitgaan, dat de eerste faze nl. het verkrijgen van een materieel welvaartsniveau dat als econo mische werkbasis voor de verschillende bij het plan aangesloten volkshuishou dingen kan fungeren, achter ons ligt. In middels heeft zich reeds de tweede faze aangediend nl. hoe kunnen deze volks huishoudingen met behulp van eigen krachten, dit thans voor de meeste lan den nog kunstmatige welvaartsniveau, consolideren. In deze faze verkeren wij thans en het zal hierin zijn, dat de Europese economische samenwerking zal moeten tonen in hoeverre zij in staat is om de consolidatie te volbrengen. M.a.w. in hoeverre door eigen krach ten, welke georganiseerd of die hier en daar voor wat de afzonderlijke econ. prestaties van de aangesloten landen be treft gereorganiseerd moeten worden, de motor-functie welke thans nog voor een belangrijk deel de V.S. verrichten, kan worden overgenomen. Het is deze ach tergrond waartegen men de activiteit die het bureau van de Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking te Pa rijs de laatste tijd ontwikkelt, voorzoverre deze zich laat afleiden uit de talrijke be sprekingen, welke daar werden gehouden, moet beschouwen. Zowel te Parijs als op de regeringsbu- reaux der voornaamste Europese landen wordt nl. over tal van financiële en eco nomische aangelegenheden druk geconfe reerd, terwijl deskundigen zich met aller lei berekeningen en beschouwingen bezig houden. Zoals te doen gebruikelijk, vooral wanneer er daarbij ook nog verschillende bekende en geheime ministerconferenties worden gehouden, pleegt hierbij een groot geroezemoes te ontstaan, dat voor niet-ingewijden vaak tot allerlei misver standen aanleiding Seeft. Wanneer wij de problemen, welke de laatste tijd door tal van deskundigen tn het hierboven genoemde kader werden beschouwd, zouden willen samenvatten, dan zouden deze in drie groepen uiteen vallen, nl. allereerst valuta-kwesties, ver volgens afzetproblemen en tenslotte as pecten van structurele aard. len eisen voor wat de productie-program ma's van de ijzer- en staalindustrieën in de afzonderlijke "landen betreft, bestu deert. In het jongste bulletin van de Engelse IJzer en Staalfederatie wordt op het grote belang van het welslagen van de arbeid van deze commissie nog eens terdege gewezen. Zowel voor een sleutelindustrie als de ijzer en staalnijverheid, als voor de ontwikkeling van andere soortgelijke industrietakken is n.l. een juiste in- en aanpassing van de desbetreffende industrieën in de aangesloten landen ten opzichte van de Europese economi sche constellatie in haar geheel, een levensvoorwaarde. Juist in deze faze waarin thans overal de tendens merkbaar is dat ieder land voor zich zelf tracht zijn economisch be staan te stabiliseren, vooral nu de nor male conjunctuurcyclus-werking zich weer doet gevoelen, ontstaat immers het gevaar dat verschillende industriële ca paciteiten in de allerwegen heersende in dustrialisatie-roes, vobr wat de uitbrei ding betreft, maar raak worden gepland. Hoe belangrijk echter deze structurele factoren ook mogen zijn, vooral, omdat zij vanuit het oogpunt der economische politiek tot de meest stategische elemen ten behoren, dringen de afzet problemen,, vooral omdat zij, mede als gevolg van het reeds bovengenoemde conjuncturele aspect zeer acuut zijn geworden, nog sterker naar voren. Want hoe nauw structuur en afzet ook met elkaar ver bonden mogen zijn, als gevolg van het feit, dat de omvorming en reorganisa tie van de economische structuur van de tot het Europese geheel be horende landen toch niet in een vloek en een zucht kunnen worden voltrokken: is thans uiteraard de vraag, op welke wijze de afzet van de producten uit de i Als iedere stembus leverde ook de hui dige, al is zij nog pas halverwege achter de rug. de nodige tastbare voorbeelden op van de bekende waarheid, dat slechts luttele stemmen belangrijke beslissingen kunnen teweeg brengen en soms zelfs één enkele de doorslag kan geven. We behoeven maar te herinneren aan Bcerta, waar de communisten net 4 stem men te kort kwamen om er hun meerder heid in de raad te handhaven. En Woens dag jl. heeft zich in minstens drie der gemeenten waar gestemd werd, het geval voorgedaan, dat twee lijsten van diverse groeperingen met een gelijk aantal stem men uit de bus kwamen. Dit gebeurde in Venhuizen, Muiden en Renkum. Eén stem metje meer en een beslissing door het lot, voor de verliezer zo onaangenaam, ware voorkomen. Een en ander zij voor het nog reste rende deel van kiesgerechtigd Nederland een les en een waarschuwing, om toch niet. ten-»*' zeer ernstige redenen er toe nopen, van de stembus weg te blijven. Vooral geldt dit voor de grotere centra waar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de C.P.N profiteert van de laksheid der niet-communisten. Dat men na de overwinningskreten, die zo pas werden aangeheven, toch niet denke, het einde der Moskou-intrige te zien naderen: daar voor is het percentage dergenen, die zich door deze onvaderlandslievende agitatie op sleeptouw laten nemen blijkbaar nog veel te groot. Men geve er zich terdege rekenschap van dat een excuus wegens vacantie b.v. niet verantwoord schijnt om de vervul ling van de eerste burgerplicht achter wege te laten, als daardoor de kansen voor de extremisten zouden kunnen stij gen. Op Woensdag 22 dezer tot de laatste vrouw en man present! Van Amerikaanse zijde is te kennen gegeven, dat er pogingen gedaan zullen worden om de uitvoer van Nederlandse groenten naar West Duitsland te hervat ten. Naar aanleiding van klachten in de Nederlandse pers, dat het handhaven van de dollar-clausule voor de Duitse hande. de schuld is van de huidige moeilijkheden zei een Amerikaanse woordvoerder: Wij sloten namens de Duitsers een han delsverdrag om zoveel groenten te kopen. Wij zijn onze overeenkomst nagekomen Het lijkt me, dat de verplichtingen, wel ke wij hadden, daar ophielden, het is echter normaal, dat wanneer een handels overeenkomst op het punt staat af te lo pen maatregelen genomen worden om het te verlengen. Ik betwijfel niet, dat dezelf de gang van zaken in dit geval gevolgd zal worden, aldus meldt A. p. (Van onze correspondent). Op de Venlose veiling ^^hetst™ ren weer 8000 kisten sla 4o0j% de tuinders uit het productenton p - cies f 1.60 per 100 kroppen en en ciale instellingen een gratis slaatje u - zorgde. Het merendeel ging echter oo thans weer naar de mestvaalt omdat ae verse slakroppen de minimum prijs ?an f 2 de honderd niet konden halen. De prijs van de bloemkool Dleef op ongeveer een kwartje staan. De rabarber bracht rond 7 cent op. Merkwaardigerwijs bleef de mindere soort asperges op be hoorlijk peil, terwijl de eerste soort, Jie daags tevoren nog 30 ct. per kilo in prijs gestegen was, drie dubbeltjes zakte. Alles bij elkaar bleken alleen op de Venlose veiling in drie dagen tijds ongeveer 30.000 kisten sla onverkoopbaar. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt maar overwegend droog weer en nog steeds lage temperaturen, morgen in de loop van de dag hier en daar brekende bewolking en iets min der koud. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen. Zondag 19 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.03 uur; maan op 1.09 uur, onder 13.37 uur. Maandag 20 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur; maan op 1.18 uur, onder 14.47 uur. De vijf ministers van buitenlandse zaken der bij het pact van Brussel aangesloten landen zijn gistermiddag in het gebouw van het Luxemburgse parlement besprekingen begonnen. Op de agenda staan o.m de rapporten van de culturele en sociale commissies, in welke de verschillende systemen van sociale verzekeringen in de vijf landen nauwkeurig zijn geanalyseerd, teneinde dé mogelijkheid van een coördinatie onderzoeken. De gedelegeerden kunnen eveneens punten aansnijden, welke niet op de agen da voorkomen. Men neemt aan, dat bijv. de problemen, welke betrekking hebben op het Europese comité, dat binnenkort te Straatsburg bijeen moet komen, te berde zullen worden gebracht. Tenslotte acht men. het niet uitgeslo ten, dat wijzigingen in het statuut der bezettingstroepen in Duitsland ter sprake zullen komen. Na de bijeenkomst verklaarde Schu- man, dat ook over de kwestie der de fensie van gedachten is gewisseld. Opmerkelijk is in dit verband, dat te Luxemburg vele auto's zjjn waarge nomen, die inilitaire kenmerken dra gen. Men beweert, dat Sir Brian Ro bertson, commandant van de Britse bczetingstroepen in Duitsland en een hoge vertegenwoordiger van het Bel gische bezettingsleger aan de bespre kingen deelnemen. bestaande structuur kan worden geregeld enverzekerd, de meest dringende ge worden. En aangezien de afzet weer ten nauw ste samenhangt met de betaling, vormen thans zowel de handel- als de valuta- politiek de hoofdschotel van de interne Europese besprekingen. Sleutel tot een oplossing De sleutel bu welke beide aspecten nader tot 'n oplossing vermag te bren gen is de bekende inwisselbaarheid van de Europese valuta. Het is immers lang zamerhand wel duidelijk geworden, dat alleen hierdoor het bilateralisme, welks handels- en valuta-politiek tevens de voornaamste barrière vormen voor de vergroting van de afzet, kan worden op geheven. Alhoewel na de opheffing wel zeer duidelijk aan het licht zal treden, dat deze alleen met succes kan worden gehandhaafd, indien structurele maatre gelen worden getroffen. Hieruit blijkt wel voldoende, hoe complementair strnc tuur-afzet en valuta met elkaar zijn ver bonden. In de achter ons lggende jaren is er veel gesproken over de offers, welke ter bereiking van het Europese economi sche welzijn moeten worden gebracht. De tijd breekt echter nu aan, dat de daad bij het woord wordt gevoegd. Zo zullen de komende maanden beslissend blijken te zijn voor de mate waarin men tot het brengen van offers bereid is. Belangrijke valuta-besprekingen Dit zal thans allereerst bij de valuta besprekingen moeten blijken, waarin België en Engeland nader tot elkaar zul len moeten worden gebracht. Zo zal Bel gië op zijn altaar der nationale ijdelheid n.l. de Belgische franc als harde valuta, het offer moeten brengen in de vorm van het definitief afstand doen van de eis, dat afwikkeling van de betalings balans-tekorten van de verschillende lan den t. o. v. onze Zuiderburen in gouo of dollars geschiedt en daartegenover de overdracht van Engelse ponden en Fran se francs moeten aanvaarden. Van Belgische zyde zal men., alvo rens dit te accepteren wei met de eis komen, van devaluatie van de ver schillende valuta, teneinde alvorens de overdracht te accepteren, zich in ieder geval te vrijwaren tegen een t. z. t. plaats te vinden devaluatie. Of België en Engeland in dit opzicht nader tot elkaar kunnen worden ge bracht zal in hoofdzaak afhangen van de besprekingen welke de komende week zullen worden gevoerd tussen de mi nisters Spaak en Cripps, waarbij de overredingskracht van de Amerikaanse vertegenwoordiger Harriman, die ook aan de conferentie deelneemt, danig op de proef zal worden gesteld. Het is overigens wel opmerkelijk, hoe snel de omstandigheden zich kunnen wij zigen. Een jaar geleden zou bijv. het entameren ,vah dergelijke besprekingen eenvoudig een onmogelijkheid zijn ge weest. Bij vroegere gelegenheden is hierover-"viel-'eens gesproken, maar dit alles werd, als zijnde toekomstmuziek, volkomen terzijde geschoven. De zich snel voltrekkende conjuncturele veran deringen hebben er echter toe bijgedra gen, de verschillende partijen nader tot elkaar te brengen en wellicht een stap te doen wagen, die overigens alleen als een voorbereiding tot een grotere sa menwerking verdedigbaar zal blijken te zijn. Volgt deze laatste niet, dan is het mid del erger dan de kwaal, want eerst straks als de eerste stap gezet zou zijn, zullen de problemen zich in hun volle zwaarte doen gevoelen. Een voordeel is echter, dat de tijd thans mede werkt tot het brengen van offers en men moge zien wel goed voor ogen houden, dat die in behoorlijke mate zullen worden ge vraagd. De alarmerende berichten uit Praag blijken alleszins juist te zijn. Mgr. Béran, de aartsbisschop, zit op het ogenblik practisch gevangen in zijn eigen woning. De geheime staatspolitie heeft de telefooncentrale van het aartsbisschoppelijk paleis bezet en belet bezoekers het gebouw te betreden. Zelfs hoge diplomatieke autori teiten werden niet tot de aartsbisschop toegelaten. Een der meest vooraanstaande aanhan gers van de Gaulle, kolonel Jean Delore die twee weken geleden met 21 andere personen werd gearres teerd wegens een beweerde samen zwering tegen de Franse regering, heeft Donderdagavond in zijn gevangeniscel zelfmoord gepleegd. Hij was beschuldigd van „activiteit, er op gericht het Franse leger te demorali seren". Ondanks deze maatregelen heeft mgr. Beran gisteren een nieuw protest tegen het optreden van de communistische regering doen horen. In een brief aan de minister van openbaar onderwijs heeft hij geprotesteerd tegen de benoe ming van „een vertegenwoordiger van de minister bij de administratie van het aartsbisdom", een ambtenaar, die con trole moet uitoefenen op de in- en uit gaande post. JVIgr. Beran "noemde deze maatregel ongegrond en in strijd met dc grondwet". Hij daagde de minister uit, concrete voorbeelden te geven van ce zogenaamde „overtredingen", die de bisschoppelijke administratie zou hebben begaan. Hij wees erop, dat de maatregel was opgelegd op grond van „de meest vage beschuldigingen" en zelfs de schijn van rechtvaardigheid miste. Mgr. Beran protesteerde eveneens tegen de gewelddadige bezetting van de lokalen der aartsbisschoppelijke admi nistratie, welke geschiedde zonder ,.enig bevelschrift, onder voorwendsel, dat een „anti-nationale" proclamatie zou zijn verspreid Hiermede werd bedoeld een oproep om trouw te blijven aan het episcopaat". „Iedere bisschop heeft het recht zijn ondergeschikten om een verklaring van trouw en gehoorzaamheid te verzoeken, telkens wanneer hij zulks nuttig acht", aldus de aartsbisschop. „Dit is niet in strijd met de principes van het volks- democratische regiem, want soortgelijke verklaringen worden ook door de staat geëist". In Vaticaanse kringen worden de ge beurtenissen te Praag met grote bezorgd heid gevolgd. Het zogenaamde „Comité van katho lieke actie", dat door de rode regering gesteund wordt, heeft gisteren het eer ste nummer van een nieuw weekblad uitgegeven, dat de bedrieglijke naam „Katolicks Noviny" ,,Kath. Nieuws" draagt. Het blad herhaalt hoofdzakelijk de misleidende verklaringen, die het comité reeds eerder heeft gepubliceerd en vol gens welke de leden „trouw" zijn aan de Kerk, de H. Vader en de bisschoppen, in aangelegenheden van geloof en mo raal; direct aansluitend op deze betui gingen van „trouw" volgen er bittere verwijten aan het adres van de bisschop pen en lofliederen op de regering, met welke zo spoedig mogelijk een accoord moet worden getroffen. Het Londense conservatieve blad „Dai ly Telegraph" 'vergelijkt vandaag het conflict tussen Kerk en staat in Tsje- choslowakije met de kerkvervolging in Hongarije. „Evenals kardinaal Mindszen- ty", aldus het blad, „wordt mgr. Beran vervolgd, omdat hij openlijk en moedig weerstand biedt aan de rode pogingen, om de geestelijke invloed der Kerk te vernietigen en haar aan staatscontrole, in casu rode dictatuur, te onderwerpen. Mgr. Beran werd door de nazi's inder tijd om zijn heldenmoed naar het con centratiekamp van Dachau gesleept, thans staan de rode nazi's gewapend voor zijn paleis. Een jammerlijk schouwspel, zo kort na wat wij met Tsjechoslowakije „de bevrijding" noemden. Hoe leeg van zin blijkt in dat ongelukkige land dat woord te zijn Zo zal het zijn in iedere politie-staat. Een totalitair systeem kan de prediking en de beleving van Chris tus' leer niet verdragen. Als voornaamste instigator van de maat regelen tegen de Katholieke Kerk in Slowakije werd dr. Josef Straka genoemd, een geëxcommuniceerd priester, die thans een der vooraanstaande figuren is in de Slowaakse communistische partij. Mgr. Martin Lucas S.V.D., de Neder landse aartsbisschop hij werd in. Haarlem geboren Apostolisch Delegaat in Zuid-Afrika, verklaarde tijdens een bijeenkomst van afgestudeerden van het St. Aidan's College te Grahamstad, dat „de Zuid-Afrikaanse Katholieken nog steeds in de catacomben leven. Zij zijn evenwel geroepen tot een nieuwe taak, om deel te nemen aan het openbare leven. Zij hebben de plicht het licht van de Katholieke beginselen te doen schijnen op de morele en so ciale problemen van heden. Hier in Zuid-Afrika vinden we ver scheidene officiële regeringslichamen, die principes over de rechten van de mens, opvoeding, huwelijk enz. pro pageren, die in strijd zijn met de christelijke leer. Wij hebben Katholieke mannen nodig in de Gemeente- en Provincieraden en in de Kamer, die zonder vrees en duidelijk de fundamentele christelijke beginselen uiteenzetten". Ook in dit land begint hét te span nen-. Doch ook uit de daar gesproken bis schoppelijke woorden kunnen we leren, hoe onze houding hier dient te zijn. De scheidingslijn mag niet lopen tussen be zitters en bezitlozen. Beginselen voeren de boventoon. Dat kan tegenover ver lokkingen dezer aarde wel eens offers kosten, vooral als men onvoldoende op de hoogte is van de talrijke moeilijk heden, waarover niet altijd zo maar op straat kan worden gesproken. Men bren- ge dan dat offer, dat uiteindelijk immer minder kost dan een mogelijk direct gewin. Het bewijs wordt geleverd ook weer door mgr. Lucas. Hij verklaarde nog" ,,De Katholieke bevolking in de Zuid-Afrikaanse Unie is nog geen 5 pet. van het aantal zielen. Niettemin wordt zij „het Roomse gevaar" ge noemd. Wij zijn echter alleen een gevaar voor leugen, onwetendheid, alle kwaad en alle valse beginselen". Sedert enkele dagen vormt zich in de avonduren om de zon boven de stad Bergamo een cirkel van hel blauw. Het zelfde verschijnsel doet zich in de nacht voor om de maan. De middellijn van de beide cirkels, opgemeten door de kapitein van de marine Bietti. ex-direc teur van het meteorologisch instituut van Fontanella, bedraagt 47 graden. Dit natuurverschijnsel is zeer zelden op dezelfde dag zowel bij de zon als bij de maan waar te nemen, terwijl ook de gelijke grootte van de middellijn van de beide cirkels tot de uitzonderingen behoort. Zo moet onze Katholieke groepering zijn. Hel blauw en een wonderlijk schijn sel om de zon van het geestelijke en om de maan van het materiële leven. Maar dan niet als uitzondering, dooh als regel. Dan winnen wij. HENK VAN DER MAZE. Meer dan 209.000 Belgische ambte naren hebben gistermorgen tussen 10 en 11 uur het werk neergelegd om te betogen vóór een hogere vacantie- toeslag. Zy zonden 500 frs. krijgen, doch verlangen een vierde gedeelte van hun maandsalaris, zoals dat in particuliere ondernemingen gebruike lijk is. Deze verhoging van de vacantieuit- kering zou echter neerkomen op een extra uitgave van de staatskas van 126 millioen fr. en de regering heeft ge weigerd aan de eisen van het staatsper- soneel te voldoen. De staking wordt zo wel door de katholieke als socialistische vakbond gesteund. Ook de Belgische spoorwegen namen aan de staking deel. Om 10 uur precies stopten alle treinen en bleven een uur lang stilstaan. Het onderwijzend personeel hield op met les geven, doch bleef in de klasse- lokalen. De politie-agenten vervulden hun dienst normaal, ingevolge een be slissing van het stakingscomité. Ook de trams reden. De levering van gas en electrlciteit aan particulieren stond stop Rijst is thans nadat onlangs het allo catie-systeem voor cacao is opgeheven het enige voedingsmiddel, dat nog aan een internationale verdeling is gebonden. Een en ander blijft het gevolg van de ongun stige wereld-rijst-situatie, die de export mogelijkheden van dit product sterk be perkt. Voor het eerste halfjaar van 1949 was aan Nederland reeds een hoeveelheid rijst toegewezen van 18.000 ton. Thans heeft de Internationale Nood Voedsel Commis sie de Nederlan'dse allocatie voor gehee! 1949 vastgesteld op 35.000 ton. Deze hoeveelheid van 35.000 ton bete kent echter slechts een klein deel van het kwantum, dat ons land gemiddeld per jaar voor de oorlog importeerde. Toen bedroeg de Nederlandse rijstimport ca. 170.000 ton, waarvan echter ruim 100.000 ton weer werd uitgevoerd en ca. 16.000 ton voor veevoede'-doeleinden werd ge bruikt, zodat ruim 50.000 ton of ongeveer 6 kg. per hoofd voor de bevolking be schikbaar kwam. Thans is dit kwantum ongeveer 3,5 kg. per persoon. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 22 Mei: serg. J. Riem uit Rotterdam; sold. Ie kl. J. M. A. Tanke uit Almelo. Gesneuveld 27 Mei: korp. P. C. van de Lindeloof uit Oudenboscih (N. Br.). Gesneuveld 28 Mei: sold. J. van der Meer uit Monster (Z.H.). Gesneuveld 29 Mei: sold. M. Jan sen uit Rotterdam. Gesneuveld 30 Mei: serg. J. C. van Drongelen uit Breda; le lt. H. J. Giebel uit Amsterdam; sold. J. Hindriks uit Heemstede; sold. A. P. Stoop uit Roosendaal. Gesneuveld 31 Mei: sold, le kL L. Eelman uit Den Helder. Gesneuveld 1 Juni: sold. Ié kl. M. Bruins uit Zwolle. Gesneuveld 2 Juni: wachtmeester G. G. F. van Tongeren uit Val- kenswaard. Gesneuveld 3 Juni: serg. K. Mol- lema uit Ulrum; :old. F. J. M. van de Wouw uit Tilburg. Gesneuveld 5 Juni: sold. W. J. H. Engelen uit Tilburg. Gesneuveld 6 Juni: wachtmeester H. C. Bak uit Rotterdam; sold. W. P. J. Cillessen uit Groesbeek; sold. H H Levy uit Wassenaar; sold. M. M. G. Richard uit Zutfen. Kon. Ned. Indische Leger: Gesneuveld 22 Mei: Amb. mil. serg. majoor A. A. Siahaija uit Indonesië; sold. 2e kl. Warso Soe- tojo uit Indonesië. Gesneuveld 23 Mei: Tim. sold, inf. J. Diaz uit Indonesië. Gesneuveld 24 Mei: Men. sold. 2e kL A. Poluan uit Indonesië. Gesneuveld 27 Mei: sold. 2e kl. A. L. Kareis uit 's-Gravenhage; mil. serg. A. P. F. Willemse uit Indonesië. Gesneuveld 28 ei: Mal. sold. 2e kl. inf. Maroep uit Indonesië. In het Krabbegat, bij de vuurtoren te Haamstede, is Donderdagmiddag een zeil jacht uit Bergen op Zoom gestrand en spoedig daarna gezonken. De vuurtoren wachter, die het zag gebeuren, waar schuwde de reddingboot te Veere en de motorvlet van de heer v.d. Est uit Burg- sluis voer eveneens uit om te trachten de opvarenden te redden. Men vond ech ter niemand meer. Later bleek, dat de beide opvarenden van het jacht zich zelf hadden weten te redden. Ze hadden daar voor drie kwartier moeten zwemmen. De heer M. Landegent had hen uitgeput op het strand aangetroffen en thuis van droge kleren voorzien. Een van het twee tal was er vrij slecht aan toe, doordat hij veel water had binnen gekregen, doch knapte later op. Hatta en Sukarno hebben volgens A.P. verklaard, dat indien de Nederlanders de terugkeer van het republikeinse bewind naar Djogjakarta blijven „vertragen", het beter zou zijn als de republikeinen helemaal niet teruggingen, maar het ge schil aan de Ver. Naties teruggaven. De besprekingen over de tenuitvoer legging van het accoord van 7 Mei slepen zich thans 5 weken voort en zijn volgens Hatta in een volledige impasse geëindigd Hij en Sukarno verklaarden in een door hen aan de A.P.-correspondent Kenneth Likes toegestaan interview, dat geschil punten betreffende het bevel staakt het vuren cfe oorzaak van de huidige im passe zyn. Hatta zei: De Nederlanders willen, dat wij beiden thans de details van het ac coord staakt het vuren aanvaarden, terwij! wij in Bangka zijn en dan ook onze re gering na haar herinstallatie aan zulk een gedetailleerde overeenkomst binden. Hij verklaarde, dat de republikeinse lei ders dit niet- konden doen. „Wij kunnen ons accoord verklaren met de algemene principes, niet met de details. Over deze details moeten wij in Djogjakarta met onze militaire leiders overleg plegen". Anders zou het bevel staakt het vuren volgens hem geen resultaat hebben. De Sovjet-Unie heeft het protest van Frankrijk, Engeland en Amerika „tegen het niet nakomen door Rusland van de overeenkomst betreffende de repa triëring" van de hand gewezen. Er zouden nog meer dan 100.000 Duit sers in de sovjet-unie^ worden gevan gen gehouden. Ook het Britse voorstel om een inter nationale commissie in te stellen tot het doen van een onderzoek naar de omstan digheden, waaronder Duitsers „in a 11 e gebieden" gevangen gehouden worden, is verworpen, „daar de sovjet-unie de nood zakelijkheid van verdere besprekingen niet inziet, gezien de argumentatie van de Westerse nota".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1