Oostenrijks vredesverdrag principe vastgesteld m Punten van verder overleg inzake Duitsland Ned.Kath.Graf ische Bond bijeen Stormbock Droeve uren in Tsjechoslowakije Breuk der Praagse regering met de Kerk definitief Laatste ronde ER ZIJN WEER BANANEN Weerbericht NIEUWE VERLIEZEN VAN DE COMMUNISTEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN SS Het brandt weer in Reichswald Zestien uur duurde stortregen Auto stortte vau brug Een gezonde groei In de De Gemeenteraadsverkiezingen VERGELIJKENDE CIJFERS 71ste JAARGANG DINSDAG 21 JUNI 1949 No. 20957 117.000 KISTEN SINAAS APPELEN AANGEKOMEN Met de ,>Roslin Castle" te R'dam DOODSTRAF VOOR S. D.-ER PRINSES WILHELMINA Erevoorzitster Stichting 1940-'45 Met moeite kon mgr. Beran zich Zaterdagavond een weg banen door de menigte, toen hij in het Strakov-klooster zijn bekende predikatie had gehouden en naar zijn paleis terugkeerde. Onverantwoordelijke eisen rampzalig Z.G. KATH. ACTIE CA. 1750 TON KOMT IN DE VRIJE HANDEL GELIJKE PRINCIPES GEBED IN UNO-ASSEMBLEE VOORGESTELD - H. Sacramentsprocessie op de Traunsee in de Amerikaanse zone van Oostenrijk. Op het vaartuig, waarmee over heel het meer wordt gevaren, is een rustaltaar opgericht. DE 25.000! WEINIG VERANDERING jjglg DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de 'administratie of bij de erkende i\ivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken is geëindigd. Er was een korte geheime zitting en een korte openbare, het communiqué, meldend de schamele resultaten der waarna wekenlange besprekingen, werd bekend gemaakt. Alles op deze laatste conferentie zou een allervlotst verloop hebben gehad, ware het niet, dat Moskou plotseling nog met een verrassing kwam. De ministers waren reeds doende met hun mondelinge toelichting van het slotcommuniqué, toen hun van Moskouse zijde het verzoek gewerd, het communiqué in te houden. Verrassing en consternatie, want alles was geregeld voor het onmiddellijk vertrek der ministers uit Parijs. Nogmaals hielden de vier consult. Er bleken van Kremlinse zijde enkele futiele bezWaren te bestaan tegen termen van het communiqué. Men werd het niet eens, de Moskouse futiliteiten werden naar de plaatsvervangers verwezen, maar het communiqué werd niet ingetrokken. In dit communiqué verklaren de vier, dat zij overeenstemming hebben bereikt over het Oostenrijks vredesverdrag en een regeling op basis van „leven en laten leven" tussen de bezettende mo gendheden in Duitsland. Wat het ver drag met Oostenrijk betreft, hebben de ministers hun plaatsvervangers opge dragen, het werk onmiddellijk te her vatten, teneinde tot overeenstemming te komen over het voltooien van een ontwerp-verdrag tegen 1 September 1919. De ministers deelden mede, dat de grenzen van Oostenrijk dezelfde zouden zjjn als op 1 Januari 1938, dat Oosten rijk geen herstelbetalingen zou ver richten en dat de Sovjet-Unie 150 mil- lioen dollar zou ontvangen in omwissel- bare valuta, in zes jaar te betalen. In de verklaring wordt verder gezegd: dat in September te New-York besproK.en zal worden wanneer de vier ministers weder bijeen zullen komen, dat de overeenkomst van New York over het opheffen der Berlijnse blokkade en der tegen blokkade nagekomen zal worden, dat de vier mogendheden in Berlijn overleg zullen blijven Ple8en en dat stappen zullen worden genomen voor verbetering van de handel Oost-West. Aangaande Duitsland zegt de verkla ring: „Ondanks het feit, dat de ministers niet in staat zijn geweest overeenstem ming te bereiken over de economische en politieke eenheid van Duitsland, zullen de ministers hun pogingen voortzetten om deze eenheid te bewerkstelligen" Bepaald wordt, dat de bezettingsauto riteiten te Berlijn overleg zullen plegen op een vier-mogendhedenbasis ter be werkstelliging van de politieke en econo mische eenheid van Duitsland en dat zij zullen pogen de gevolgen van de huidi ge verdeeldheid te verzachten met be trekking tot de handel tussen de Ooste lijke zone en de Westelijke zones en de handel tussen Berlijn en de rest van Duitsland en de vergemakkelijking van de beweging van personen en goederen tussen Oost en West, alsmede het uitwis selen van nieuws (hetzelfde geldt ook voor Berlijn en het overige Duitsland). De conferentie eindigde gisteren met een algemeen handschudden Op voorstel van minister Bevin begaven de vier mi nisters zich naar het buffet van het rose paleis, waar zij op eikaars gezondheid dronken. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde, dat het communiqué, waar over door de vier ministers van bui tenlandse zaken overeenstemming is bereikt, een modus vivendi is in de ware zin des woords. De Russen hebben zich hierin tot een formele verbintenis door hun regering verplicht. „Hierdoor wordt bevestigd dat er geen vervoersbeperkingen zullen worden op gelegd", aldus de woordvoerder, die hieraan toevoegde: „Indien u denkt aan de geschiedenis van de Berlijnse blokkade en aan de verklaring, welke door Stalin met be trekking tot het instellen van een West- Duitse regering is afgelegd, kan worden vastgesteld, dat het in het communiqué vermeide onder meer neerkomt op een stilzwijgende erkenning, dat de instel ling van een West-Duitse regering een feit is". Om het vele houtafval, dat tengevolge van de houtkap in het Reichswald op sommige plaatsen een dikte van ongeveer een halve meter kreeg, op te ruimen, heeft men er de brand in gestoken. Aan genomen wordt, dat men daarbij onvol doende veiligheidsmaatregelen heeft ge troffen, want het vuur heeft zich snel uitgebreid en is naar de lage dennebossen overgeslagen. Er hangt nu een dikke rook over de bossen in het gebied ten W. van Kleef tussen de grensdorpen Granenburg en Frasselt. Veertig personen verdronken Tokat in Noord-Anatolie (Turkije) is overstroomd tengevolge van een zestien uur durende stortregen. Veertig personen zijn, naar gemeld, verdronken en 80 ge wond. Vijfduizend personen zijn dakloos. Grote gebieden bouwland staan blank. De juiste verliezen zijn nog niet be kend. Het Eng. ms. „Roslin Castle" van de Union Castle Line, waarvoor de firma Kuyper van Dam en Smeer hier ter stede als agente optreedt, is heden van Lorenzo Marques te Rotterdam aangekomen met 117.000 kisten Zuid-Afrikaanse sinaasap pelen. Dit is de grootste lading sinaasap pelen, welke ooit door een schip in onze haven is aangevoerd. Het schip heeft lig plaats genomen in de Lekhaven (loods India). De bestuurder van een vrachtauto van de N.V. Philips moest op de noodbrug over het Beatrixkanaal te Eindhoven uit wijken voor een fietser. De wagen maakte hierbij zo'n ongelukkige beweging, dat hij de leuning van de brug ramde en van zes meter hoogte in het water stortte. De chauffeur M. verdronk. De 62-jarige pas sagier L. wist zich uit de wagen te be vrijden en werd gered. Het B. G. te Groningen veroordeelde gisteren de 51-jarige plaatsvervangende chef van de Sicherheitspolizei en S D. F. Friedrich tot de doodstraf. De procureur-fiscaal had levenslang geëist wegens de terreurdaden, die hij in het Noorden van het land gedurende de bezetting heeft uitgeoefend. In een gisteren in het Amstelhotel te Amsterdam gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Stichting 1940-'45 heeft de voorzitter, de heer J. Smallen- broek, H. K. H. Prinses Wilhelmina ge ïnstalleerd als erevoorzitster van de sitchting. De prinses verklaard.e gaarne het ere voorzitterschap te hebben aanvaard, daar zij zich zozeer met de slachtoffers van het verzet verbonden voelde. Na de in stallatie bleven de prinses en het hoofd bestuur aan de thee bijeen, waarbij zij zich met verscheidene bestuursleden on derhield. Met het m.s. Koolhaven is een lading van 325 ton bananen van de Canarische eilanden in Rotterdam aangekomen. Dit is de eerste officiële import van bananen ln Nederland na de oorlog in het kader van het handels verdrag met Spanje. Voorlopig krijgen we 2000 ton. Op de kade worden de trossen hananen gewogen alvorens zij verder worden getransporteerd. In Krasnapolsky te Amsterdam begon gisterenmorgen de algemene vergadering van de Ned. Kath Grafische Bond. Na dat vriendelijke woorden over en weer waren1 gewisseld met buitenlandse ver tegenwoordigers, hield voorzitter B Leijn zijn openingsrede, waarin hij een overzicht gaf van de gebeurtenissen in de afgelopen twee jaren. De organisatie heeft zeker niet zonder succes gewerkt, haar werkingssfeer is uitgebreid, nieuwe C.A.O.'s konden worden aangegaan, an dere wachten op goedkeuring. Het leden tal nam na de bevrijding geregeld met 1000 per jaar toe, thans loopt het tegen de 8800, maar men hoopt het volgend jaar het gouden feest te vieren met 10.000 aangeslotenen. Spreker stond uit voerig stil bij verschillende loonkwes- ties. Het bedrijfsleven in ons land is niet En zo gaat dan morgen de grote slag geleverd worden om de bezetting der raadszetels in de belangrijkste centra des lands en o.a. nog in 'n 50-tal voor namere gemeenten. Wanneer er al reden is voor de ver wachting, dat ook in de uitslag van deze laatste etappe de lijn zal worden door getrokken, die zich reeds bij de eerste steekproeven in Groningens Oosthoek aftekende, zwaar verlies voor de communisten en een verschuiving naar de middengroepen dan doet men toch goed ten aanzien van het eerste tegen zorgeloos optimisme te waken en wat de andere tendens betreft op zijn qui-vive te zijn. Want men verlieze niet uit het oog, dat de communisten tot nu toe nog niet aan hun eerste verdedigingslinies zijn ontmoet en er een aanzienlijk gradueel verschil is in het fanatisme van hun aanhang tussen de landelijke gemeenten en de dichtbevolkte centra. Men kan er van opaan, dat zij vooral op de laat ste het volle vuur hunner frenetieke actie zullen werpen. En het feit, dat zij tot nu, ondanks hun decimering te allen kant toch nog in een viertal gemeenten kans zagen hun percentage iets te ver beteren, wijst er wel op, dat deze on nationale elementen daar, waar zij de meeste kansen te verspelen hebben, in een hardnekkige krachtsinspanning tot het uiterste verzet zullen bieden. Heel bijzonder denken we hier aan de hoofdstad waar de stukken op het gemeente-schaakbord aldus zijn opge steld: 15 C.P.N., 15 P. v.d. A. en 15 voor de gezamenlijke overige partijen. Hier staat van de satellieten der rode dicta tuur een strijd op leven en dood te wachten en hun tegenstanders van rechts en links mogen niet al te gerust er op zijn, dunkt ons, dat de lijn, die de voorlopige resultaten aangaven, voor dit communistische bolwerk zonder meer zal worden doorgetrokken. Elke stem meer op de katholieke lijst kan hier dubbele winst brengen! En dan rest ons nog een opmerking over die speciaal in de liberale pers zo „gezond" geprezen verschuiving naar de midden-groepen. Zij komt neer op een versteviging van het meer conser vatieve deel der vrijzinnigheid, dat spe culeert op de afkeer van te ver gedre ven overheidsbemoeiing en met zjjn be lofte van ruim baan voor de „vrije maatschappelijke groepen en krachten" tallozen uit de kleurloze middenstof naar de mond praat. Uit de kleurloze middenstof alleen? Wie de stemmen- cijfers van de K.V.P. nauwkeurig be kijkt, voelt te dezen aanzien enige twij fel opkomen. Men vergete intussen niet, dat de stem op de V.V.D. steun betekent aan het liberalisme, dat principieel met het socialisme op één wortel stoelt. Wie zich voelt aangelokt door de hooggeprezen „gulden middenweg", bedenke dan ook dat deze voor een beginselvaste katho liek onbegaanbaar is. Typisch kwam dit tot uiting in een pers-duel tussen de a.r. „Trouw" en het liberale „Aig- Handelsblad". De redactie van eerstgenoemd orgaan had zich de aantekening veroorloofd, dat de V.V.D .-middengroep eigenlijk „vis noch vlees" was; het „Handelsblad haastte zich te riposteren, dat haar aanhangers er „vis en vlees" tegelijk van verwach ten. Een dergelijk naar de voorgrond schuiven van het individuele- of groepsbelang strookt niet met de nor men door de katholieke maatschappij leer aangegeven voor een juiste behar tiging van het algemeen welzijn. Krach tig komt deze weliswaar op voor het behoud van de middenstand, de rugge- graat der samenleving, maar eenzijdige oriëntatie op de materiële belangen van één groep druist in tegen haar grond beginsel. Voor het overige lijkt de karakterise ring „vis noch vlees" niet onjuist voor een partij, die, onder hoog opgeven dat ze het roer omzetten zou, met de wind meedraaide en binnen enkele maanden ging propageren wat ze tevoren als per nicieus voor land en volk had uitgekre ten. Wij kunnen geen bewondering heb ben voor de kiesgerechtigden, die haar desondanks weer het oor lenen nu zij de pose aanneemt van een St. Joris, strijd voerend met de draak der „ge leide economie", ofschoon een harer voormannen toch ook het huidige eco nomische beleid dekt als raadsman der Kroon. Vooral degenen, die het met haar diepste beginselen niet eens kun nen zijn, doen verstandig zich tweemaal te bedenken voor zij er aan meehelpen haar candidaten op de "aadszetels een plaats boven haar stand in te ruimen. Wie bij het bepalen van zijn stem vóór alles het beginsel in het oog vat, gaat altijd het veiligst. zo rooskleurig als men wel zeggen zou Onverantwoordelijke eisen stellen zou daarom rampzalige gevolgen kunnen heb ben Hoewel de productie momenteel nog bevredigend is, kon er toch wel eens een conjunctuur-wijziging komen. Het staat wel vast, dat er dan slachtoffers zullen vallen. Anderzijds zijn er redelijke wen sen met betrekking tot de loonvastst.el- ling. Het gepingel van Rijksbemidde laars zal ons land niet uit de impasse helpen, de regelingen zullen moeten worden ontworpen door de bedrijfsgeno- ten zelf. De E.V.C. maakt in deze beroe pen geen schijn van kans. aldus spreker maar anderzijds moeten de ondernemin gen geen misbruik maken van de over- werkvergunning. Later ging men er toe over het be stuursbeleid te bespreken, waarbij er op gewezen werd, dat de nood voor vele ge zinnen zeer hoog gestegen is. Daartegen over staat, dat voor hogere employé's blijkbaar geen loonstop bestaat. Motie aan de K.A.B. Hedenmorgen werd nog de volgende motie aangenomen: De algemene vergadering van de Ned Katholieke Grafische Bond op 20 en 21 Juni te Amsterdam bijeen, besprekend de omstandigheden terzake van loonpoli tiek en de wijzigingen op het stuk van subsidie-vermindering, huurprijzen en dergelijke, dringt er bij de A.B op aan. alles in het werk te stellen om deze aan gelegenheden op een juiste en tenvoiie verantwoordelijke wijze op te vangen. Het herderlijk schrijven der Tsjecho- slowaakse bisschoppen, waarvan wij gis teren melding gemaakt hebben en waar van de voorlezing zor verdaagd zijn, ten einde de priesters niet aan gevaar bloot te stellen, schijnt volgens sommige be richten toch in enkele kerken te Praag te zjjn voorgelezen. De Tsjechische veiligheidspolitie heeft evenwel de Katholieke priesters in het hele land verwittigd, dat het schrijven niet mag worden gepubliceerd, coch ver spreid. Men acht de breuk tussen de Tsjechi sche regering en de Kerk thans defini tief. Voor de buitenwereld is het optreden der Praagse politie in het aartsbisschop pelijk paleis van mgr. Beran van Tsje chische zijde zoveel mogelijk geheim ge houden, Ook de veroordeling door (ie aartsbisschop van de zogenaamde Katho lieke Actie en het incident van Zondag in de Kathedraal te Praag, werden door de Praagse pers en radio angstvallig ver zwegen Dat het hoogste Kerkelijk Gezag te Rome thans per decreet van de Congre gatie van het H Officie tegen de zoge naamde Katholieke Actie in Tsjechoslo wakije het banvonnis heeft uitgesproken ontneemt aan die beweging elke moge lijkheid om in goede trouw vol te houden dat zij onderdanig is aan de Paus en aan de wetten der Kerk. In het betrokken decreet van de Con gregatie van het Heijig Officie wordt o.m. gezegd: „De tegenstanders van de Katholieke Er zijn weer bananen ir het land! In grote met touwen omwoelde bundels, worden ze, nog groener dan gras, uit het Nederlandse motorschip „Coolha- ven" Jat Zaterdag arriveerde ei> nu in Botterdam ligt gelost, om gedeel telijk te worden doorgevoerd, gedeel telijk na het rijpingsproces in Neder land te worden genuttigd. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de mensen, die hun betrokken bon nog "iet gehonoreerd zagen. 0,2 banaan was voor de oorlog een zeer belangrijk product Er werd per jaar on geveer 35.000 ton ingevoerd, hetgeen neer kwam op 5 6 kg per -ïoofd. De meeste bananen kwamen uit West-Indië, slechts 15 pet kwam van de Canarische eilanden. De nu aangevoerde zijn Canarische, wel wat kleiner, maar volgens deskundigen, iets geuriger. Er is een transactie afgesloten voor 1800 5 2000 ton voor de eerstkomende j twee maanden. Van dit kwantum vormen deze 250 a 300 ton de eerste zending. De volgende boot wordt aan het eind van deze maand verwacht. Gehoopt wordt echter dat het met deze transactie niet 3 Wa^er" nf df komende twee maanden1 wordt aangevoerd is een uitvloeisel van het Spaans-Nederlandse handelsverdrag Men behoeft niet inTdollarVt® 2„, maar in peseta's. Het verdrag schept onzerzijds de mogelijkheid op,"'t p?iliD poot- en consumptieaardappelen, pninps artikelen, paarden enz. HET BANVONNIS TEGEN DE ^grekna» J^S^Te^Actfe^Tn he" leven geroepen, teneinde daardoor de Katholieken in dat land aan te sporen de Katholieke Kerk de rug toe te keren en de wettige kerkelijke overheid onge hoorzaam te worden. Een zodanige actie is des te onrecht vaardiger, daar de propagandisten ervan er niet voor terugdeinzen, vele personen mei geweld of bedrog er toe te brengen, zich bij die actie aan te sluiten. Zij drij ven het zelfs zo ver, dat zij op de open baar gemaakte toetredingslijsten de namen van talrijke geestelijken en andere personen schrijven, die nooit hun instem ming hebben betuigd, doch integendeel hadden geweigerd. „Om al die redenen keurt de Congre gatie van het Heilig Officie, welker taak het is het geloof in de zedeleer ongerept te bewaren, genoemde actie, waaraan de bedrieglijke naam van „katholieke -ictie" wordt gegeven, af en wordt deze als schisma veroordeeld. Allen, geestelijker en wereldlijken, die. bewust en vrijwillig reeds toegetreden zijn, of in de toekomst zullen toetreden tot die „katholieke actie en in het bijzonder de ontwerpers en de stichters ervan, vallen ipso facto onder de speciale vorm van excommunicatie die aan de Heilige Stoel is voorbehou den". De „Osservatore Romano", het orgaan van het Vaticaan. wijst er op. dat de recente berichten over de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije „slechts een deel der smartelijke gebeurtenissen weergeven in dit land. dat zich beroept op edele tradi ties van christelijk geloof en beschaving" „Wat er in Tsjechoslowakije gebeurd is", zegt de „Osservatore". „is niet slechts een belediging van het geloof van een volk, dat katholiek wil zijn. maar een vergrijp tegen de menselijke intelligentie en het menselijk geweten door middel van bedrog en vervalsing" In een officiële verklaring der Tsjecho- slowaakse regering, welke gisteravond is gepubliceerd, wordt de aartsbisschop van Praag, mgr. Beran. ervan beschuldigd, de godsdienst te misbruiken, om de regering en de „katholieke actie" aan te vallen Hetgeen volgens deze regeringsmedede ling geschiedde op 19 Juni bij gelegen heid van de viering van Sacramentsdag in de St. Vitus-kathedraal. Op leugenachtige wijze wordt er aan toegevoegd, dat zijn woorden de tegen kanting der gezamenlijke kerkgangers ontmoetten (in werkelijkheid kwam de oppositie van een groep rustverstoorders, Red.) „die" aldus het regeringscom muniqué „zijn poging, om de gods dienst te misbruiken voor politieke doel einden van een tegen de staat gericht karakter, veroordeelden". Volgens in katholieke kringen te Praag ontvangen berichten, worden op het ogen blik in Moravië op grote schaal geeste lijken en vooraanstaande katholieken ge arresteerd. Het gerucht doet de ronde, dat de aartsbisschop van Olomouc, mgr. Josef Matocha, evenals mgr. Beran, onder politiebewaking is gesteld. Het was nog niet mogelijk, van dit gerucht een be vestiging te verkrijgen. De politiemaatregelen zouden een ge volg zijn van het sterke verzet van de katholieken in Moravië tegen het z.g. co- mité van katholieke actie van de com munistische regering. In de verkiezingsdagen is het altijd oppassen geboden. Steeds opnieuw klept de brievenbus om de komst van nieuwe folders, pamfletten en krantjes aan te kondigen. De somtijds baarlijke nonsens, welke men te lezen krijgt, kan voor menigeen een momentje van stille pret betekenen; voor anderen kan het echter een geestelijke opdoffer zijn. Waar morgen practisch de laatste ronde in de verkiezingsstrijd zal worden uitgevochten, zouden we nog even de jongeren in het gelid willen roepen. Dit te meer, omdat van vele kanten wordt gespeculeerd op de blinde afkeer van de jeugd jegens alles wat verouderd is. Ze wordt dan ook opgewekt te breken met de sleur, zich te ontworstelen aan tradities en nieuwe paden te gaan bewandelen Daarbij kan het echter zijn nut hebben eens een enkele motivering van politieke medestanders aan te halen. Het meest frappeert ons dan een zinsnede in een propaganda-blaadje van de P. v. d. A welke de jongeren tracht warm te maken "voor de „doorbraak". De P. v. d. A. merkt op, dat er in de leiding van de partij katholieken zitten en zegt dan: „Katholieken, die goede zonen van de kerk zijn, die misschien juist omdat ze politiek niet tot de katholieke partij behoren, met grotere getrouwheid hun kerkelijke plichten vervullen." Dit is nu zo'n listige speculatie op het verlangen van de jeugd, om op een ander kompas te varen Een beter katholiek worden door P. v .d. A. te stemmen, wat een simpele oplossing! Al die oude gedegen principes van jaren overboord gooien en fris en vrolijk op nieuw beginnen! Het spreekt vanzelf, dat er vele toe standen zijn, welke voor de jeugd niet bijster aantrekkelijk zyn. Verschillende problemen hebben we hier al meer dan eens bekeken. Maar dit neemt niet weg dat zowel jongeren als ouderen, gelijke principes als richtlijnen hebben, welke principes helaas nog te dikwijls worden bestreden. Zou men beter katholiek zijn als men stemt op een partij, welke katholieke principes bestrijdt? We zouden overigens aan deze vreemde argumentatie weinig aandacht hebben besteed, als er niet opnieuw sterk door zou worden beklemtoond dat oud en jong zich aaneen dienen te sluiten. Zolang er geen ware hartelijke samenwerking is en dit is slechts zelden het geval, zal men steeds proberen de jeugd van de ouderen te scheiden. Laten we daarom dit afspreken! Aan de stembus zijn allen één en zoeken we slechts de naam van de katholieke lijst trekker. Na de stembus gaan oud en jong aan de slag, om als één geheel en gelijk waardige partners de in de stembus ge schapen mogelijkheden, tot het uiterste te benutten. ROERGANGER. Zoals gezegd, zal eerste de laatste bon worden gehonoreerd. Hiervoor denkt men een kwantum van 250 ton nodig te heb ben. Er blijft dus nog een hoeveelheid van ongeveer 1600 ton over, welke zonder bon zal worden verkocht. In beide ge- allen bedraagt de prijs f 1.82 per kg. en een kg. wordt op li a 12 vruchten ge- Mogen wij de deskundigen, die we aan boord troffen geloven, dan staat een kilo bananen in voedingswaarde gelijk met 10 eieren of een kilo rund-, varkens- of kalfsvlees. Gisteren had de stemming plaats voor de gemeenteraad in Deventer, Emmen en Onstwedde, gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, alsmede in Veencfam. De communisten kregen nieuwe klappen en verloren in Deventer 3 zetels, in Emmen 1 en in Veendam 1. De resultaten waren: DEVENTER 1949 1946 De secretaris-generaal van de U.N.O Trygve Lie, heeft honderden verzoeken ontvangen om bij het begin van de zit' tingen van de Assemblée een minuut stilte in acht te nemen, een minuut van gebed en overdenking. Trygve Lie heef) een bijzondere commissie van de U.N O. opgedragen dit voorstel te bestuderen. ">!V Stem. Zetels Stem. Zetels 4621 5 4074 5 8868 11 8081 10 1241 1 2219 2 4385 5 5954 8 1393 1 3427 4 2118 2 23935 27 22446 27 nen de A. R. en C. H. uit K. V. P. P. v. d. A. A. R Comm. part. Christ. H. U. V. V. D. Totaal met een gecombineerde lijst. ONSTWEDDE 1949 1946 EMMEN 1949 1946 Stem. Zetels Stem. Zetels K. v. P. 4031 5 3583 5 P. v. d. A. 6875 9 5467 8 A. R 3726 5 3032 4 Comm. part. 2171 3 2576 4 Christ. H. U. 3580 5 2788 4 V. V. D. 2789 4 3108 5 And. part. 1071 1 Totaal 23172 31 21625 31 P. d. A. K. V. P. v. A. R Comm. part. Christ. H. U. V. V. D. St. Geref. p. Vrijz. dem. Totaal K. V. P. P. v. d. A. A. R Comm. part. Christ. H. U. V. V. D. And. part. Totaal Stem. Zetels Stem. Zetels 1247 2 1120 2 2424 5 2476 6 2107 4 2005 4 989 2 1130 2 2707 5 1952 4 335 568 1 553 1 10027 19 9586 19 VEENDAM 1949 1946 Stem. Zetels Stem. Zetels 533 1 467 1 3668 7 3343 7 1516 3 674 1 857 2 1213 3 682 1 1169 2 942 2 7743 15 g 7326 15 A. R. en Chr. H. U. zijn met een gecombineerde lijst uitgekomen. Aantal uitgebrachte geldige stemmen bij de Gemeenteraadsverkiezingen in 1946 en 1949 van de 23 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners: van 15 Juni en 3 A. C. S. P. P. G. C. P. N K. V. P P. v. d. A V. V. D Lijst Weiter Overige partijen 1946 1949 1948 Gemeenteraadsverkiezing 2e Kamerverkiezing Stemmen pet. Stemmen pet. Stemmen pet. 43.556 8.07 46.896 8.07 70.348 11.77 33.008 6.12 42.397 7.30 49.703 8.32 1.776 0.33 1.532 0.26 4.387 0.73 25.338 4.69 29.428 5.06 103.678 19.21 120.253 20.69 124.438 20.32 76.529 14.18 49.662 8.54 54.830 9.17 152.512 28.26 167.044 28.74 171.410 28.68 160.925 29.82 172.366 29.66 172.206 28.81 34.999 6.48 52.652 9.06 53.517 8.95 9.266 1.55 11.072 2.05 19.240 3.31 12.007 2.01 539.715 100 581.217 100 597.674 100 Totaal De stemmen van A.R., C.H., S.G.P. en P.C.G. zijn opgeteld, omdat in verschil lende gemeenten in 1946 A.R. en C.H. afzonderlijk aan de verkiezingen deel namen en in 1949 gecombineerd onder P.C.G. Ook komt de combinatie P.Cxt. in 1946 voor, terwijl in 1949 A.R. en C.H. met afzonderlijke lijsten uitkwamen. Aantal behaalde raadszetels in verge- lijking met 1946 in 26 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, waar op it> en 20 Juni verkiezingen zijn gehouden: 1946 1949 A. R 48 53 C. H 36 49 S. G. P. 2 2 P. C. G. 40 42 126 146 C. P. N. 85 48 K. V P. 192 195 73 ai 196 198 V. V. D. 39 58 Overige 10 17 648 662 Bij de eerste trekking van de derde klasse der Staatsloterij kwam gisteren de f 25.000 al uit de bus. De prijs viel op no. 15785. De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Nu en dan overdrijvende wolken velden, maar overdag voornamelijk in het Zuid-Oostelijk deel van het land ook perioden van zonneschijn. Overwegend droog weer. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Noordelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. Woensdag 22 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur; maan op 1.41 uur, onder 17.15 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1