Dankbaarheid T'nopen-soldaten van een Volk naar hun plaats Felle brand in Amsterdam Prijzen op de gezinsrekening TSJECHISCHE REGERING ZET DOOR Een eerbericht millioen diepste Palestijnen ellende m Ook in Roemenië de zweep erover NIEUWS UIT INDONESIË Prins Bernhard opende Nationale Demobilisatiedag De Christen-positie in de bedreigd Libanon DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Textielopslagplaats grotendeels uitgebrand Kleinste inkomens LAGEN Arrestatiegolf in Moravië BERICHT V. Bezoldiging rijks ambtenaren Wervelstorm over Japan Kerkvervolging in Noord-Korea Prinses Astrid" op een mijn gelopen Zuiveringsactie voor de deur Treinen overvallen op Java Min. Van Maarseveen in contact met B.F.O. Militairen in Indonesië geven f 12.000 Lady Baden Powell naar Nederland 71ste JAARGANG WOENSDAG 22 JUNI 1949 No. 20958 30 TOT 35.000 MILITAIREN MOETEN IN HET ZADEL WORDEN GEHOLPEN Werkgevers aantreden! ondergingen grootste verhoging In de bijeenkomst van de Nationale Demobilisatieraad sprak gisteren te Utrecht o.m. minister-president, dr. Drees. Aan de bestuurstafel in het midden Prins Bernhard, naast hem minister Schokking. Een gevaarlijk karwei op 110 m. hoogte. Eens in de tien jaren moet de windvaan op de toren van Utrechts Dom worden schoonge maakt. Deze foto werd op 105 m. hoogte in wankele positie genomen 225 doden, 1400 vermisten, 1300 boten vergaan MEEST ZWAKKE WIND (Van onze Romeinse medewerker) De „Osservatore Romano" kondigde dezer dagen de benoeming aan "van een Pauselijke Missie voor de vluchtelingen van het Heilig Land, aan het hoofd waarvan zal staan Mgr. McMahon, secretaris van de Catholic Near East Welfare Association te New-York. Een dergelijk berichtje is zeker velen onopgemerkt voorbij gegaan, maar niet degenen, die weten, hoe groot de bezorgdheid is van de Heilige Stoel, en dus van heel de Kerk, over de kwestie van de heilige plaatsen. Bisschop en priesters gearresteerd DE BRONZEN DEUR Anna Panker in ongenade? Doden> gewonden en ontvoerden BATAVIA VLUCHTEN WEER LANGS OUDE ROUTE? GEWAPEND VERZET IN ROEMENIE DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS /Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Coatract-tarievep tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende Alvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot £0 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets: Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Utrechtse redacteur) In de Utrechtse stadsschouwburg, die geheel bezet was, terwijl in de aan grenzende hal van de toneelzaal nog stoelen bijgeplaatst moesten worden, heeft gistermorgen Z.K.H. prins Bern hard de Nationale Demobilisatiedag geopend, die hij beschouwde als een appèl aan allen, die in staat zijn een bijdrage te leveren tot herplaatsing van de uit Indonesië terugkerende militai ren. Z.K.H. dacht hierbij aan de ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven. Een bijzonder woord van welkom richtte de prins tot de minister-presi dent, dr. W. Drees, de minister van Oorlog W. F. Schokking. die als spre kers optraden, terwijl verder nog aan wezig waren minister Joekes, dr. L. J. M. Beel, oud-HVK, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, minister van Staat en vice-president van de Raad van State, enige commissarissen der Ko ningin, vele burgemeesters, tal van mi litaire autoriteiten, aalmoezeniers en veldpredikers. Nadat enkele minuten stilte voor de in Indonesië gevallenen in acht waren genomen, zette de minister president uiteen, wat „een taak en plicht voor land en volk is". Een reëel woord van minister Drees De mensen overzee hebben, aldus minis ter Drees, misschien weieens het gevoel gehad, dat de moeilijkheden in het vader land niet begrepen werden. Er zijn ver wachtingen gewekt omtrent de afloop van hun diensttijd, die niet werden ver vuld. Dat was geen achteloosheid maar bittere noodzaak. Bedenk dat er nog steeds in Indonesië O.V.W.-ers zijn, die zich opgaven, toen zij dachten, dat zij strijd tegen de Jappen moesten voeren. Allerlei verwikkelingen rond het pro bleem Indonesië hebben hen wel eens voor de pijnigende vraag gesteld of de offers, die zij brachten nog wel zin had den. Het doel waarvoor zoveel jongeman nen naar Indonesië moesten vertrekken, was echter de drang naar vrijheid en zelfstandigheid van de inheemse bevol king in goede rechtsorde te doen geschie den. Er is geen reden voor de vrees, dat door toenemende werkloosheid in ons land voor de militairen uit Indonesië geen plaats meer zou zijn. Er is in het algemeen op vele plaatsen nog dringend behoefte aan mannen, die weten aan te pakken. Voor degenen, die zelfstandig willen werken, wordt hiertoe de moge lijkheid vergemakkelijkt. Er zal begrip zijn voor de overweging, dat demobiliserenden de voorrang dienen te hebben. Nu reeds moeten zij weten, dat wij hen, oök geestelijk staande willen houden. Namens de regering betuigde de premier dan zijn dank voor het door zo- velen begrijpen van hun burgerplicht en hij geloofde dan ook tot de terugkerenden te mogen zeggen: „Het vaderland heet u welkom en is u dankbaar. En het zal zijn taak vervullen, u een plaats in de maat schappij te geven, die ge met bevrediging zult kunnen vervullen. Laten wij daar voor samen werken", zo besloot de mi nister. Minister Schokking, die blijk gaf uit menig persoonlijk contact met uit In donesië teruggekeerde militairen de moei lijkheden goed te kennen zeide dat velen vastbesloten zijn zelf hun weg te vinden en in dit verband merkte hij op, dat hun vastberadenheid zeer groot is. De eerste verantwoordelijkheid ligt echter bij de ministeries, die de mannen naar Indone sië uitzonden. Maar ook het particulier initiatief is volgens de minister brood- nodig bij de demobilisatie. Men zal bijv eens een man in dienst moeten nemen, die men willicht zou kunnen missen en men zal er begrip voor moeten hebben, dat de gedemobiliseerden aanvankelijk het tem po niet kunnen volgen. Vast staat, dat zij ijverig zullen" zijn, die gewezen soldaten. Dan gaf spr. een overzicht van wat de demobilisatievoorwaarden zijn, die zijn vastgesteld. Maar verder, werkgevers, zo besloot spr, neemt ze opZe zijn wel anders teruggekomen dan ze gingen, omdat ze geleefd hebben op de dunne eierschaal tussen leven een eeuwigheid. Maar zorgt ervoor dat ze aan het werk komen". Oud-minister mr. J. Meijnen, directeur van de AKU te Arnhem, bezag de demo bilisatie als een vraagstuk van sociale rechtvaardigheid en menselijk begrijpen. De heer Meijnen had becijferd, dat tussen 1 Juli 1949 en 10 September 1950 van de terugkerende militairen aan land-, zee- en luchtmacht 30 tot 35.000 in het zadel moeten worden geholpen en dat rond 20.000 hiervan bestemd zijn voor handen- arbeid, doch geen noemenswaardige vak- kennis bezitten. De overige 15.000 zijn voor administratief werk, doch hebben hiervoor evenmin een vakopleiding ge noten. Op het Ned. bedrijfsleven rust de door de overheid opgelegde taak, vroegere werknemers in hun vroegere arbeidsver houding te herplaatsen, mits zij zich aan melden binnen een maand, nadat de ge legenheid daartoe voor hen ontstaat. Prac- tisch alle werkgevers zijn in het verleden deze verplichtingen nagekomen. De er varing van de Alg. Kunstzijde Unie is trouwens dat de door haar in dienst ge nomen gedemobiliseerden uitblonken door plichtsbetrachting, werklust en activiteit. De heer Meijnen waarschuwde er in het algemeen de terugkerende soldaat voor, thans iets anders te willen dan wat hij vroeger deed. In dit verband wees spr. er met grote nadruk op, dat het vakman schap in ere hersteld moet worden, want het bedrijfsleven heeft behoefte aan goede vaklieden. Voorts meende spr., dat wanneer demo biliserende militairen de kans wordt ge boden te emigreren, zij die kans met beide handen moeten aangrijpen, of deze nu ligt in Indonesië, Australië of Nieuw- Zeeland. Ook zullen z.i. vrouwen en meis jes in de industrie, dienen over te gaan naar typisch vrouwelijke beroepen, ten behoeve van de anders werkloos blij vende demobiliserenden. De middagbijeenkomst begon met de vertoning van een film, die een uitsteken de indruk gaf van de moeilijke omstan digheden, waaronder onze militairen in Indonesië te strijden hebben en van de menslievende taak, die zij tegenover de inlanders vervullen. De taak van het Arbeidsbureau Vervolgens hield mr. dr. F. Houben een rede, waarin hij vooral aangaf, wat er ge westelijk en plaatselijk voor de gedemo biliseerden gedaan moet worden. In de perioden van 1 Januari 1948 tot 31 Maart 1949 zijn er bij de Arbeids- bureaux ongeveer 20.000 gedemobiliseer den ingeschreven, van wie er ongeveer 11 000 geplaatst zijn, terwijl ongeveer 80Ö0 personen zonder bemiddeling van het Arbeidsbureau een betrekking wisten te vinden, zodat slechts een saldo van 1245 ofwel 6 pet. overbleef. In Limburg was dit percentage slechts 4 pet. Als een idee, de overweging waard, noemde de heer Houben het organiseren van studiedagen over het vraagstuk der demobilisatie. Voorts drong hij aan op uitbreiding van de rijkswerkplaatsen met meer mogelijkheid voor een gevarieerder aantal cursussen. Bij de demobilisatie mag tenslotte voor al het woningvraagstuk niet voorbij ge lopen worden. Een geestige, maar ook zeer instrue rende rede hield tenslotte de hoofd-vloot- predikant, ds. J. H. Sillevis Smit. Deze betoogde, dat demobilisatie geen zaak van liefdadigheid en barmhartigheid is, maar het enerzijds gaat om een recht en anderzijds om een plicht. Wij kregen uit Indonesië een stel prima Nederlanders terug, die de nationale zaak uitstekend hebben gediend en het zou een schande zijn, indien wij in dankbaarheid tegenover hen te kort zouden schieten. (Van onze verslaggever) Opnieuw heeft een felle brand Amster dam geteisterd Ditmaal woedde de brand die gisteravond uitbrak in een textiel opslagplaats in de omgeving van de kran tenwijk nabij de St Dominicuskerk, en legde twee verdiepingen in de as- Enorme rookwolken trokken over de binnenstad en hulden, zowel de Nieuwe Zijds Voor burgwal als de Spuistraat, in een rook gordijn. Hoge vlammen sloegen naar de hemel op; voorraden wollen overgor dijnen, molton dekens en rieten matten veroorzaakten een verstikkende walm' en beletten de brandweerlieden, die van rookmaskers gebruik maakten, tot de vuurhaard door te dringen. Eerst na anderhalf uur blussen kon het sein „brand meester" gegeven worden. De vijfde en zesde verdieping van de vijf etages hoge opslagplaats gingen met dg daarin aanwezige voorraden textiel verloren. De derde en vierde verdiening zijn gedeeltelijk uitgebrand. De schade loopt in de tonnen. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde prijsindexcijfers van het gezinsverbruik vertoonden van 15 Februari op 15 Maart 1949 slechts ge ringe wijzigingen. De fruitprijzen ondergingen in deze periode een stijging, welke voor de tijd van het jaar normaal kan worden ge noemd Ook het indexcijfer voor groen ten liep op, als gevolg van de omstan digheid, dat in de berekening aan de relatief dure kasgroenten in Maart een groter gewicht wordt toegekend dan in Februari. De prijzen van eieren vertoon den voorts in de onderhavige periode een daling, evenals de prijzen van thee. Als gevolg van deze wijzigingen stijgt het indexcijfer voor voedingsmiddelen, zowel in de berekening volgens huis- houdrekeningen 1948 als in die volgens huishoudrekeningen 1935/'36 met 0.4 pro cent. Bij reeks I is dit niet van invloed op het totaal-indexcijfer, dat t.a.v. Febr ongewijzigd blijft. Bij reeks II stijgt het totaal-indexcijfer echter van 216 op 217 of met 0.5 procent. Bij de overige groepen deden zich geen veranderingen voor. Hieronder laten we de cijfers volgen, berekend volgens huishoudrekeningen JanuariDecember 1948 voor gezinnen met inkomens van 40 tot 50 per week. Voor gezinnen met inkomens in 1935/'36 beneden 1800 per jaar waren de cijfers: Totaal Voedmidd. Kleding Schoeisel Reiniging Woninginr. en huisr. 0v. groepe: incl. huur Huur 1948 1949 1949 1949 15 Jan. 15 Febr. 15 Mrt 206 215 216 217 228 243 246 247 310 313 313 313 336 345 345 345 325 385 385 385 309 307 307 307 154 159 159 159 100 100 100 100 Omstreeks kwart voor zeven ontdekte een der buren, dat er rookwolkjes krin gelden uit de ramen van de derde ver dieping van de textielopslagplaats van de importfirma Mellin Lethem Bros Co., op de Nieuwe Zijds Voorburgwal tegenover de Nieuwe Zijds Kolk. He' ruim dertig meter diepe perceel loopt geheel door naar de Spuistraat, waar het zes verdiepingen telt. Daar zij het pand. waaruit na enkele ogenblikken de vlam men door de ruiten naar buiten sloegen niet konden betreden trachtten de in al lerijl gewaarschuwde brandweerlieden de opslagplaats binnen te dringen langs de daken van de lagere woningen in de Oude Kolksteeg. Dit gelukte door het inslaan van ruiten. De vlammen hadden zich in middéls door de dunne vloeren naar d vierde en vijfde verdieping heengevreten, waar juist de grote partijen manufactu ren lagen opgeslagen. Door de verstikken de rook kon men deze étage niet betre den, daarbij kwam nog, dat juist op het kritieke ogenblik enkele slangen spron gen, zodat het vuur tijd kreeg ook naar de kant van de N.Z. Voorburgwal door te breken. Hierna duurde het niet lang of de vlammen tastten het dak aan en torenden er hoog boven uit. Magyrusladders werden nu ter hulp ge roepen. Een regen van vuur en water daalde in de straten neer. In de belenden de percelen begon het personeel vaneen expeditiefirma van de staalhandel Buma, die zich daar juist verleden week Za terdag gevestigd had, de aanwezige kan toormachines, correspondentie en vracht goed weg te slepen, uit angst voor het overslaan van het vuur. Om acht uur was de bovenste verdieping van de op slagplaats uitgebrand, het dak was inge stort; aan de Spuistraat-zijde woedde de brand echter nog in onverminderde he vigheid voort; nam zelfs nog in omvang toe, zodat brandweercommandant Doets nog meer materiaal liet komen. Toen was het vuur snel bedwongen. Tot gisteravond laat was het decreet van het H, Officie, waarin de banvloek tegen de z.g. Katholieke actie in Tsjeöhoslowakije wordt uitgesproken, nog niet te Praag gepubliceerd. Zapatocky, de Tsjechische premier, heeft via radio Praag de Praagse aartsbisschop mgr. Beran, van oplichting beschuldigd, ter inleiding, naar men gissen kan, van nieuwe maatregelen tegen de moedige kerkvorst en zijn medewerkers. „Boosdoeners, provocateurs en verwekkers van onrust en onenigheid zullen vervolgd worden volgens wet en recht", aldus luidde 's ministers dreigende waarschuwing. De katholieke autoriteiten te Praag principieel verzet tegen de anti-Katho- hebben verklaard, dat in Moravië lieke maatregelen der Praagse regering is belichaamd, ondanks het verbod der bekend als sterk katholieke provincie van Tsjechoslowaktie een arrestatie- golf ontketend is; Blijkbaar in ant woord op de onverzettelijke principiële houding van mgr.- Beran, de Praagse aartsbisschop, tegenover de anti-kerke lijke regeringspolitiek. Vooral het verzet der trouwe Katho lieken tegen de zogenaamde Katholieke Actie, de thans bil decreet van het H. Officie geëxcommuniceerde organisatie van „Katholieken", 3ie met steun der re gering de naleving der voorschriften van het Tsjechische episcopaat trachtten te saboteren, wordt als voorwendsel voor de beweerde noodzakelijkheid der arres tatie gebruikt. - V Inmiddels zou het herderlijk schrijven der Tsjechische bisschoppen, waarin hun MORGENOCHTEND verschijnt een extra editie van onze courant, waarin de uitslagen van de op heden gehouden Gemeenteraads verkiezingen zullen worden gepu bliceerd. Deze editie zal in de vroege ochtenduren bij onze lezers worden bezorgd. DE DIRECTIE politie in heel Tsjechoslowakije zijn ver spreid. De waakzaamheid der politie ten aan zien van priesters en vooraanstaande Ka tholieke leken te Praag is aanzienlijk verscherpt. Radio-Praag heeft thans haar stilzwij gen omtrent de incidenten van Zondag tijdens de predikatie van mgr. Beran in de Praagse kathedraal verbroken en deze gelegenheid benut tot een aanval op de Kerkelijke hiërarchie wegens haar „tactiek van terreur" tegen de priesters, die de bevelen hunner kerkelijke over heid weigeren op te volgen. Naar Reuter seint, wordt te Praag be vestigd, dat de aartsbisschop, mgr. Béran, het consistorium der Tsjechoslowaakse bisschoppen heeft ontbonden. Hij heeft de bisschoppen voorgeschreven, bij wijze van voorzorgsmaatregel, hun administratie autonoom te voeren. Zeer binnenkort zal, naar wij verne men, het K. B. verschijnen, waarbij het Bezoldigingsbesluit 1948 voor rijksamb tenaren in werking treedt. Het besluit zal van terugwerkende kracht zijn tot 1 Jan. 1948. Naar Reuter uit Tokio seint, heeft gisteren een wervelstorm, die niet de voorspelde loop nam, Japan zeer zwaar geteisterd. 225 personen kwamen om het leven, onder wie 128 passagiers van een veerboot. Bjjna 1400 personen wor den vermist. Het Japanse meteorologische bureau had aanvankelijk voor de storm gewaar schuwd, doch trok de waarschuwing in, toen het scheen, dat hij buiten de eilan den om zou passeren. De vissers voeren uit en 1300 boten gingen verloren. De veerboot werd getroffen midden tussen twee zuidelijke eilanden. Slechts een Amerikaan en een Japanner van de 82 passagiers en de bemaijning van 48 koppen overleefden de ramp. Totaal Voedipgsmidd. Kleding Schoeisel Reiniging Woninginricht en huisraad Overige groepen incl. huur 15 Jan. 196 230 311 335 331 302 153 15 Febr. 198 233 311 336 331 302 153 15 Mrt. 198 234 311 336 331 302 153 Volgens huishoudrekeningen 1935/'36 w De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewol king, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. Donderdag 23 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur; maan op 1.56 uur, onder 18.32 uur. Het is pas enige dagen geleden, dat een serie berichten en démenti's werd uit gegeven over de veronderstelde onder handelingen van Mr. Myron Taylor met de Pauselijke Staatssecreaarie, om tot een overeenstemming te kunnen komen, waar door de erkenning van de status quo der katholieken in Palestina en van de andere kant de erkenning van de staat Israël door het Vaticaan mogelijk zou worden. Gezien de démenti's schijnt het niet ver antwoord, groot gewicht aan deze berich ten te hechten, maar men kan toch in ieder geval veronderstellen dat het stil- zwijgen in deze kwestie niet op stilzitten duidt. Immers, terwijl de conferentie van Lausanne, onder auspiciën van de U.N.O., zich in vruchteloze discussies verliest, is er nog geen enkel teken, dat de situatie in Palestina, hoewel voor het ogenblik stabiel, aan het ophelderen is. Juist dezer dagen heeft de Pater Custos van het Heilig Land verklaard, dat de houding, die door de Israëlische autoriteiten tegenover hem wordt aangenomen, verre van duidelijk is en hem grote zorgen baart. De benoeming van een speciale Missie tholieken reeds sinds een jaar voor het Heilig Land deden, is van evident nut. Men denke slechts aan de Sécours catho- lique beige en aan de National Catholic Welfare Association met haar gespeciali seerde afdeling, de boven reeds genoemde C.N.E.W.A., die reeds vooi meer dan een millioen dollar aan subsidies, ongeveer een ton kledingstukken en duizenden medici- naliën verstrekt hebben, en bovendien noe voorzien in de bijstand aan verschei dene tienduizenden vluchtelingen te Na zareth, rondom het Meer van Tiberias in Tmrmiordanië en de Libanon. Dit belang rijk" werk wordt verricht in kameraad schappelijke samenwerking met de U.N.I. C.E.F. en het internationale Rode Kruis. Mgr. McMahon, een Prelaat. die een grote ervaring bezit op het gebied van de godsdienstige en sociale vraagstukken van het Verre Oosten, is reeds daarheen vertrokken, om er de vluchtelmgenkam- pen te inspecteren, en de hulpverlening zal er ongetwijfeld een krachtige nieuwe impuls door ontvangen. Misschien zal het juist langs deze weg zijn, dat de moeilijke kwestie van de displaced persons tot een voor oenuenmiK vdn ccu - de coördinatie van hetgeen de ka- practischer oplossing zal geraken waartoe de door politieke berekeningen vertroebelde onderhandelingen te Lausan ne zouden kunnen leiden. Van de andere kant is het bekend, dat de omliggende Arabische staten verklaard hebben, niet meer tegemoet te kunnen komen aan de noden van de vluchtelingen die in ieder van deze landen verscheide ne tienduizenden bedragen; men berekent dat er in het geheel ongeveer een milli oen Palestijnen in ballingschap vertoeven. Een probleem, dat hiermee in verband staat, is dat van de christenen in de Li banon, waar zich ongeveer een 300.000 vluchtelingen bevinden. Gezien de voor treffelijke zorgen, die de Libanese auto riteiten aan deze ongelukkigen gewijd hebben en nog wijden, schijnen zij niet het plan te hebben, terug te keren, maar willen zij zich daar blijvend vestigen en naturalisatie aanvragen'. Deze plotselinge bevolkingsaanwas zou in deze kleine staat een gevoelige evenwichtsverstoring te weeg brengen, daar de meerderheid van de vluchtelingen mohammedanen zijn, en dus het overwicht zouden ontnemen aan de verschillende christen-gemeenschappen die traditioneel de relatieve meerderheid van het land uitmaken, daar zij tezamen 52% van de bevolking vormen. Een der gelijke omverwerping van een evenwicht, dat door de eeuwen gewijd is en met zoveel bloed bezegeld, zou een nieuwe reden tot ernstige bezorgdheid betekenen voor de christenen van de Levant. Van daar dat het vluchtelingenprobleem voor de Libanon van heel bijzonder belang is. Van de andere kant wordt het pres tige van de Heilige Stoel in mohamme daanse kringen zo sterk gevoeld, dat nu ook Syric, na lange onderhandelin gen, officieel de benoeming van een gevolmachtigd minister bij het Vaticaan heeft aangekondigd In de persoon van de Grieks-Katholiek Farid Shalawi. In de komende herfst zal deze nieuwe Ara bier, de derde, dus waarschijnlijk door de Bronzen Poort zijn intrede doen in het Vaticaan. Maar er zal ongetwijfeld nog gelegenheid zijn over deze nieuwe band tussen Oost en West te spreken. De Noord-Koreaanse communisten heb ben een Katholieke bisschop en meer dan 4 andere Katholieke kerkelijke dig nitarissen gearresteerd, aldus werd van de zijde van het Vaticaan meegedeeld. De meeste arrestanten worden thans in Wonsan (Korea) gevangen gehouden. De communisten hebben bovendien 8 Benedictijnen, 24 Duitse en 3 Koreaanse Broeders gearresteerd en gevangen gezet tt- De Belgische mailboot „Prinses Astrid", met 218 pasagiers en 55 koppen beman ning van Ostende naar Dover bestemd, is gisteren ter hoogte van Duinkerken op een mijn gelopen en zodanig beschadigd, dat ze om zinken te voorkomen, op een zandbank moest worden gezet. Alle pas sagiers zijn gered, doch naar verluidt, zijn er 5 leden van de bemanning, die zich tij dens het ongeval in de machinekamer be vonden, om het leven gekomen. Tien op varenden liepen verwondingen op. De St. Pieter te Rome krijgt 'n nieuwe bronzen deur. Talrijke ontwerpen voor dit pronjestuk werden ingediend. De te keningen van de 12 overwinnaars in dit concours worden nu door een bijzondere commissie bestudeerd. De wereldmaatschappij kent ook haar bronzen deur, haar pronkjuweel. Dat is de mens. Doch er is veel gepreekt, uit voerig vergaderd en nog meer geschre ven moeten worden om een mentaliteit te kweken, die de mens op zijn juiste eit volle waarde schat. Nóg is er de aanbid ding van de machine, nog zijn er, die de mens slechts als een nummer beschou wen en dan nog niet eens als een hoog nummer. Daarom doet het de mens goed, wan neer de mens weer eens een mens goed doet. En dat doet kardinaal Lienart, de aartsbisschop van Rijssel. In zijn aarts bisdom zal de volgende maand de 36ste Sociale Week worden gehouden. Het thema van de week is: „Economisch rea lisme en sociale vooruitgang". Kardinaal Lienart heeft over deze week en over het te behandelen voorwerp van studie een schrijven tot zijn diocesanen gericht en daarbij nog eens de puntjes op de i gezet. We citeren uit dit aartsbisschoppelijk schrijven de volgende passus: „Iedere industriële- of handelsonder neming moet, wil zij niet te gronde gaan, rekening houden met de mate riële elementen der productie, zoals b.v. technische bekwaamheid, opbrengst verlaging van kostprijs, concurrentie enz. Deze elementen kunnen, doordat er zulke grote belangen aan verbonden zijn, dikwijls de oorzaak ervan zijn, dat de voornaamste factor „de mens" wordt vergeten. Men heeft dikwijls de neiging hem te beschouwen als een geperfection- neerde en onmisbare machine. Daardoor wordt tekort gedaan aan de menselijke waardigheid, zowel van de kant van het kapitalistische liberalis me als van het collectivistische marx isme. Daar vloeien ernstige misbruiken uit voort, zoals mechanisering van de mens ongeschikte arbeid voor vrouwen en meisjes enz.". Een werker moet daarom op waarde ring kunnen rekenen. Aan die factor vooral is een goede onderneming te her kennen. De Kardinaal van Rijssel besluit zijn schrijven met de verklaring: „De mens wordt slechts daar geres pecteerd, waar men hem erkent als kind van God en broeder van Chris tus". Deze opvatting, ofschoon juist, lijkt ons zo hoog van gehalte, dat er nog eens een encycliek over het sociale vraagstuk zal zijn verschenen, eer die gulden regel tot vlees en bloed is geworden. Tot schade nu van de nieuwe gemeenschap en ten na dele van de bedrijven, die blijven num meren. HENK VAN DER MAZE In het begin van het jaar 1900 kwam, tegelijk met andere Joodse vluchtelin gen, een klein meisje de Roemeense grens over. Het was Anna Rabinsohn. Ze liep aan de hand van haar vader, die in Roemenië een nieuw bestaan vond en zijn dochtertje voor onderwij zeres kon laten studeren. Maar de kommervolle omstandigheden, waarin het gezin Rabinsohn desondanks ver keerde, verbitterden Anna en reeds jong trad ze tot de communistische partij toe, waarin ze snel promotie maakte. Op „dienstreizen" leerde ze de ingenieur Pauker kennen, met wie ze trouwde. Later zou ze geen stap ver zetten, toen hij als communist van „sabotage" verdacht, ter dood veroor deeld werd. In 1940 werd Anna Pauker wegens haar communistische activiteit over de grens gezet. Ze verbleef daarna vier jaar in sovjet-Rusland, waar men haar op leidde in de communistische tactiek. Met de overwinnende Russen kwam ze naar Roemenië terug, om er minister van buitenlandse zaken te worden en prac- tisch dictator. ^.anvank.elijk stond koning Michaël nog naast haar, maar ze wist hem tot afstand van de troon te dwingen. Enkele jaren heeft Anna Pauker nu over Roemenië geheerst. Men zei van haar, dat ze een der weinige buitenlandse communisten was, die direct toegang had Van de zijde van de delegaties van Sumatra in de B.F.O. verneemt Aneta, dat minister van Maarseveen een uitnodiging heeft gezonden aan dr. Mansur, Abdul Malik en mr. Abbas, die tezamen het directorium van het voorlopig federaal verband van Sumatra vormen, voor be sprekingen te Batavia; de besprekingen zouden in de loop van Donderdag plaats hebben. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zond een uitnodiging aan alle te Batavia aanwezige afgevaardigden naar de B.F.O. voor een ontmoeting en kennis making met minister Van Maarseveen, welke Woensdagavond op bet paleis zal plaats hebben. Bij het hoofdbestuur van Katholiek Thuisfront kwam telegrafisch bericht, dat door de katholieke militairen in In donesië een bedrag van f 12.000 is bijeen gebracht voor Radio Anno Santo. Hierin is niet begrepen het bedrag, dat door de militairen in de grote steden in de ker ken voor dit doel is gestort. Hieruit blijkt weer het grote medele ven van de katholieke militairen met het godsdienstig levn in Nederland Een ereplicht zij het voor ons ook hen hier voortdurend te gedenken. De eerste trein van Tjibatu naar Garot is Zondagmorgen door een bende bescho ten, nadat de trein doordat de rails waren losgeschoefd, was ontspoord. Beide stokers een conducteur en een passagier werden gewond. De treinbewaking beantwoordde het vuur. Zondagmiddag viel een bende de laatste trein van Sukabumi naar Tjiandjur aan, waarbij een stoker en een politie-agent van de treinbewaking het leven verloren en twee personen van de staatsspoorwe gen werden gewond. De bende ontvoerde een aantal passagiers. Na de aanval reed de trein door. Zondagochtend reed in Oost-Java een trein tussen Sukoredjo en Wonokerto op n trekbom. Drie militairen en twee spoor- weglieden werden gedood en vier mili tairen en vier spoorweglieden zwaar ge wond. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Karachi, aldus Reuter, zal Pakistan de boycot op vliegtuigen van de KLM, die op de Indië-rnute over Pakistan vlogen, opheffen wanneer de republikeinse regering weer te Djogja gevestigd is en de overeenkomst van Batavia aan vaard heeft. tot Stalin en ook zonder meer direct te lefonische aansluiting met hem kreeg. Als ruim vijftig-jarige heerste ze onbe perkt in Roemenië: een forse, reeds grij zende vrouw. Als spreekster bezat ze de zelfde fanatieke trekken alsHitier. Maar, terwijl Anna Pauker alle macht in Roemenië aan zich trok, verliet hanr vader vol afschuw het land, om zich in Palestina te vestigen. Hij wilde niet lan ger tussen „die heidenen" leven. Zijn dochter had het gewaagd, hem op de Sabbath hete koffie voor te zetten. Tegelijkertijd begon Anna Pauker aan de „zuivering" van haar communistische kameraden. Verschillende vooraanstaan de partijleiders werden door haar „weg gezuiverd". En nu komt het bericht, dat de vrouw, die een koning van een troon verdrong en zijn plaats innam, op haar beurt ge zuiverd zal worden. Ze zou in ongenade gevallen zijn, samen met een aantal an dere Roemeense communisten, die toch liever Roemeens dan Russisch zijn, even als Tito liever Joego Slavisch is De Londense „Daily Telegraph" meldt, dat volgens „betrouwbare" berichten uit Wenen het gewapend verzet in de berg streken van Roemenië door georganiseer de anti-communistische groepen een der gelijke omvang heeft aangenomen, dat het „de Roemeense regering ernstige be zorgdheid veroorzaakt". Het verluidt, dat kortelings volledige formaties van het Roemeense leger in het geweer zijn ge roepen om te pogen de opstandelingen te elimineren. Er is weinig bekend over de samenstelling van de verzetsgroepen. Er bevinden zich zeker deserteurs uit het leger onder en personen, die in het alge meen ontevreden zijn over de toestand, doch men meent, dat de leiders politieke tegenstanders van het regiem zijn. De Nederlandse padvindsters krijgen in Augustus hoog bezoek. De „chief-guide of the world", Lady Olave Baden Powell komt enkele dagen de cursus van trai ning voor kabouterleidsters bijwonen. Deze cursus, die door de wereldbond van padvindsters van 16 tot 30 Augustus op „Buitenzorg" bij Baarn wordt^ georgani seerd, zal door H. M. de Koningin wor den geopend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1