Nieuws uit STAD en K.L.M.-toestel „Rotterdam" De stand van de Arbeidsmarkt brandend neer Tot nu toe vijftien doden! gestort? INZEGENING BIJKERK TE 's-GRAVENZANDE mm ia Heldenmoed van een Duitse dominé EEN KEIZER KEERT TERUG NAAR ZUN LAND Alberts en de Mede zeggenschap Twee geschenken voor het korps Mariniers Schiedam-festival Thorez blijft onschendbaar Spijsolie is op komst Bao-Dai van Annam heerser over Vietnam Martelaar van Buchenwald DONDERDAG 23 JUNI 1949 PAGINA 2 Zo druk was het op de Lange Haven voor onze verkiezingshorden. Snel volgden de uitslagen elkaar op en al spoedig wist men in de stad, dat de N. S. C. als vanouds de beste organisatie had. Daarom was de belangstelling zeer groot en betreuren wij alleen de smalte van de Lange Haven, die dreigend op de achtergrond lag. K.R.O.-CONTACTCOMMISSIE Aangeboden arbeidskrachten Gevraagde arbeidskrachten VERKEERSEXAMEN Met grote zekerheid moet aangenomen worden, dat de K.L.M. een grote ramp getroffen heeft. De skymaster de „Rotterdam", die enige dagen geleden van Indië naar Nederland vertrok, is vanochtend ter hoogte van Bari even buiten de kust in vlammen gehuld neergestort. Tot nu toe zijn vijftien doden uit het vlieg tuig "geborgen. 190 tegen 190 stemmen in de Franse Assemblee FILM „THE IRON CURTAIN" GAAT IN AMSTERDAM LOPEN BURGERLIJKE stand MISDRIJF OF ONGELUK? DE SCHILDERIJEN VAN PRINSES WILHELMINA NED. VRACHTENMARKT Bao-Dai, de zes en dertig-jarige keizer van Annam, is per vlieg tuig te Saigon aangekomen en heeft er, voorafgegaan door pant serwagens en beschermd door Franse politie en militairen, zijn intrek genomen in het regeringspaleis. Zijn eigenlijke paleis be vindt zich in de stad Hoeé in Annam en Saigon ligt in Cochin China. Maar Bao-Dai zal nu als keizer regeren over wat vroeger bekend stond als Indo-China en de landen Tonkin, Annam en Cochin China omvat. Deze landen zijn herdoopt in Bac-Ky, Nam- Ky en Troeng-Ky en ze Vormen gezamenlijk het nieuwe rijk Viet nam, dat onder Bao-Dai zijn plaats zal moeten innemen in de z.g. Franse Unie. MI °r:i SPORTMAN GRADUS MAAKT EEN LUCHTREIS DE PERCENTAGE-CIJFERS J?e PAElee8 van 27-51 °P 29.25, d.i. GESLAAGD EERSTE H. MIS OP 'S graven. ZANDE'S GRONDGEBIED NA de reformatie -* m Het interieur van het intieme kerkje. ymmm w» Wij hebben gisteravond het artikel uit Het Vrije Volk over de tegenkanting van Wethouder Alberts tegen de medezeg genschap onder de loupe genomen. Met volledige handhaving van het daarin aan de orde gestelde zijn wij in staat onze lezers de toedracht te kunnen meedelen. Toen reeds lange tijd geleden het on derwerp Medezeggenschap ter sprake kwam, werd als uitgangspunt een ont werp van de Bedrijfsunie voor Overheids personeel gekozen. In dit ontwerp kwam een artikel 6 voor, dat zo uitermate vaag en onbeholpen was geredigeerd, dat juist omtrent de begrenzing van de onderschei den verantwoordelijkheden geen enkele aanduiding werd gegeven. De P.v.d.A. wilde in dit opzicht blind vertrouwen. Hoewel met dit ontwerp een geheel nieuwe fase in de verhoudingen zou intreden, verhoudingen, die dan toch maar niet ideaal waren, meende de P.v. d.A., dat dit ontwerp alleen al voldoende was om alle oud zeer uit de wereld te helpen. Wat er het gevolg van zou ge weest zijn als bij conflicten moest wor- den uitgezocht bij wie uiteindelijk de verantwoordelijkheid lag. laat zich ge makkelijk raden. Uiteindelijk zouden de diensthoofden aan het langste eind ge trokken hebben, want bij een zo vage redactie moest de langst-zittende partij de meerdere zijn. Niet alleen wethouder Alberts, maar ook andere leden van het College kon- den de onveranderde aanneming van het ontwerp van de Bedrijfsunie met goed keuren. Niet, omdat zij de medezeggen schap niet wilden, maar omdat zij in de uiterst vage vormgeving een gevaar voor een gezonde uitgroei van de medezeg genschap zagen. Als bevestiging van de houding van wethouder Alberts kwam de mededeling van de Bedrijfsunie, dat het ontwerp was teruggenomen. Het was teruggenomen op grond van het feit, dat artikel 6 te vaag en juridisch te zwak gesteld was. Mr. P. v. Bochove, de wethouder van Personeelszaken had het intussen druk gekregen met andere zaken, zoals de ver dediging van het financiële beleid en zelfs mag men zich afvragen, of de wei gering om een deel van de medezeggen schap in die b°oaalde zwakke vorm te aanvaarden, niet tot gevolg heeft genau, dat men geen pogingen meer heeft onder nomen om tot een oplossing te komen. Nu schijnt deze zaak weer aangesne den te zijn. De heer J. A. Nijssen is benoemd tot lid van de Diocesane Contactcommissie van de K.R.O. voor het Dekenaat Schiedam. Afd. Bouwbedrijven: vloerenlegger, mach. houtbewerker, meubelmakers, man denmakers. Afd. Metaalbedrijven: Chauffeurs. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, incasseerder, musici, ma gazijnbedienden, portiers, vertegenwoordi gers, ongeschoolde arbeiders, bedrijfslei der chem. wasserij, distillateursknechts, verbandmeester, bontverver, 11. analyst, hotelkok, transportarbeiders, fruitagent- exporteur. Afd. Jeugd: leerling electriciens, 1.1. auto monteur, aank. auto-electricien. Afd. Vrouwen: leerling verkoopster, hoofd juffrouw, werkmeisjes, huishoudster, leerling kapster. De Mariniers hebben een mars gekre gen, die het devies van het korps draagt ,.Qua Patet Orbis". Hij is gecomponeerd door het lid van de marinierskapel J. P. Laro en onder zijn leiding gistermor gen op het plein voor de Van Ghent- kazerne te Rotterdam door die kapel uit gevoerd. De commandant, generaal-majoor M. R. de Bruyne, heeft in tegenwoordigheid van de kolonel der mariniers P. J. van Gijn. de partituur van de mars in ont vangst genomen. Daarbij heeft hij de componist gecomplimenteerd. Hij zeide verheugd te zijn, dat hij „met militair gevoel" deze „mooie mars, met het de vies van het korps als basis een ge vaarlijk stuk werk, want het devies be tekent voor ons ontzaglijk veel had uitgevoerd. De dirigent van de kapel, kapitein Gijs- bert Nieuwland, sprak vervolgens van „een prettige mars, waarop uitstekend gelopen kan worden". Naderhand werd in de kazerne zelf een tweede korte plechtigheid gehouden. De Zilveren Voetbal Commissie had een jaar geleden de beplanting aan weers zijden van de hoofdingang van de kazerne laten zetten, maar had met de officiële overdracht willen wachten tot de bloe men (rozen) in bloei stonden. Dit was nu het geval. De Z. V. C. was vertegenwoordigd door de heren J. C. van Hasselt en „Bok" de Korver. „Kees" van Hasselt wenste in een speechje, dat de bloemen mogen spreken van vriendschap over en weer tussen Rotterdam en de Mariniers. „Moge het werk van het korps over rozen gaan" Generaal-majoor De Bruyne uitte daar na woorden van dank, herinnerde o.m. aan de Meidagen van 1940 en noemde Rotterdam op zijn minst voor iedere ma rinier een tweede vaderstad. ,,Als de te kenen niet bedriegen spr. wees daarbij op de nieuwbouw zullen er binnen niet al te lange tijd veel meer mariniers naar Rotterdam komen", besloot hij. Het is wel een weidse naam: festival, maar het programma, dat het harmonie- gezelschap O.B.K. ons hedenmorgen deed toekomen, heeft Internationale allure. <->P 3 Juli komen uit Lier voor de tweede maal de Kon. Xaverianen, die die dag de gast zijn van O.B.K. Zij geven een concert in de Plantage. Nauwelijks veertien dagen later, op 14 Juli komt uit Kopenhagen (Denemarken) het Dansk Industri Syndicat Orkester. Een week lang zal dit gezelschap gast zijn van O.B.K. en een concert geven in de Plantage. Andere muziekcorpsen zul len te hunner eer musiceren. Het muziek corps Crescendo op Maandag 18 Juli, O. B.K. op 20 Juli en St. Ambrosius op 21 Juli. Het Deense harmonie-orkest treedt op 18 Juli 's middags om kwart over op voor de AVRO-microfoon. Op 10 Juli gaat O.B.K. deelnemen aan het concurs van de Ned. Fed. van Harmo nie en Fanfaregezelschappen in Zaan dijk. De Schiedamse musici komen dan uit in de Vaandelafd., de allerhoogste af deling van het concours. Zondag a.s. speelt O.B.K. o.lv. direc teur Feltzer in de Plantage het volgende programma: 1. Onze Dirigent mars, C. de Regt. 2. Ouverture „Le Carnaval Romain", H. Berlioz, arr. G. Meister. „Loreley-Paraphrase", J. Nesvadba, arr. A. Darlow. „Scènes-Pittoresques": a. Marche, b. Air de Ballet, c. Angélus, d; Fête Behème, J. Massenet, arr. L Millet. Ouverture „Phèdre", J. Massenet, arr. Th. Dureau. Suite l'Arlesienne No. 2: a. Pastorale, b. Intermezzo, c. Menuet, d. Faran- dole, G. Bizet, arr. L. Chomel. Fant. „Ballet des Parfums", F. Popy. Mars Finale. De nummers 2 en 5 zijn die welke op het concurs te Zaandijk zullen worden uitgevoerd. Bijna 350 leerlingen van de 2 hoogste klassen van 13 lagere scholen hier ter stede hebben onlangs „met goed gevolg" 't schriftelijk gedeelte van het Verkeers- examen-1949 afgelegd. Ter verkrijging van een „diploma", waaruit blijkt „dat zij de regels van een Veilig Verkeer goed kennen en tevens ge- toohd hebben deze stipt te kunnen toe passen, daarbij de nodige voorzichtigheid in acht nemende" moeten zij nu nog een practisch examen op de straat afleggen. Dat zal geschieden op Woensdag 6 Juli a.s. als wanneer zij zich met een geschikt, aan de verkeersvoorschriften te voldoen rijwiel (eigen of geleend!) te melden zul len hebben aan het Hoofdbureau van Politie aan de Lange Nieuwstraat. En wel: om 2 uur n.m.: zij wier achternaam be gint met een der letters van A t.m. H; om 2,30 uur n.m. idem idem van I t.m Q; om 3 u. n.m. idem idem van R t.m. Z. In kleine groepjes gesplitst, zullen zij dan door een door de Verkeerspolitie vastgesteld en gecontroleerd parcours door de stad op hun fiets moeten afleg gen. Alle daarbij begane fouten (ver keersovertredingen heet dat officieel) worden naarstig door speciale controleurs genoteerd en veel hangt af van de door „examinandi" getoonde verkeersbekwaam- heid of zij het zo begeerde diploma al of piet verwerven. Jongens en meisjes, j.e doet je best maar, echter weest daarbij uiterst voorzichtig!! Afd. Bouwbedrijven: Schilders, timmer lieden, scheepstimmerman. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, precisiebankwerkers, elec. lassers (NVL) gereedschapmakers, constr. monteurs, ko perslagers, fitters, vormers, metaaldraai ers, fraisers, schavers (geschoold), plaat werkers, scheepsbikkers, pijpenmonteurs, scheepsijzerwerkers, smeden grof, con structeur staalbouw, mach. boorder, pie- zers, framevijler, halfwaspolijster, loodgie ters, instrumentmakers, rijtuigsmid. Afd. Alg. Bedrijven: Letterzetters, boek drukkers, fabrieksarbeiders, kleermaker, pompier, broodbakker, dropswerkers, agent-incasseerder, banketbakker 2e be diende, drukker-zetter intertype Scheep vaart. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 1830 jaar. Afd. Jeugd: Borstelmakers, cartonnage- bewerkers, drukkers, forceur, graniet werkers (kunststeen), kurkensnijder^ aank. soldeerder, koperslagers, kopergie ters, mach. bankwerkers, vormers, letter zetters, slagersjongen, halfwas-slager, leerling voor glasindustrie, 1.1. kapper, loopjongens, 1.1. lakspuiter, 1.1. timmerman, constructiewerkers, jongste bedienden, banketbakker 3e bediende, besteller was serij, 1.1. schilder, 1.1. bedienden of be dienden kruideniersbedrijf leeftijd 1425 jaar. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, strijksters, wasserijmeisjes, ge zinsverzorgster, jongste bediende, be kwame verkoopster voor schoenenvak. Personen, die wensen te emigreren, die nen zich uitsluitend te wenden tot het arbeidsbureau. Bij informatie vernamen wij, dat het toestel vanochtend te 6.08 uit Cairo naar Söhiphol was vertrokken, waar het van middag om kwart voor drie had moeten arriveren. Op Schiphol had men reeds gedurende enige tijd geen verbinding meer met het toestel kunnen krijgen. De zoon van de heer Plesman, die reeds vele Indië-vluchten op zijn naam heeft staan, was de bestuurder van het toestel. Tra gisch is het, dat eyeneens mevrouw Spoor de echtgenote van de onlangs zo plotse ling gestorven legercommandant, hierbij om het leven is gekomen. De eerste berichten, die ons bereikten, spraken van een Engels of Amerikaans toestel, dat zou zijn verongelukt, doch te ongeveer half twee kwam er zekerheid, dat het een machine was van de K.L.M. It (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De aanvraag tot opheffing der parle mentaire onschendbaarheid van de com munistenleider Maurice Thorez, werd gisteren in de Assemblee behandeld en afgewezen met 190 tegen 190 stemmen, bij vele onthoudingen. Beweerd wordt, dat Thorez zelf meestemde, zodat juist dank zij zijn eigen stem de vernietiging van de aanvraag een feit werd. Nu met ingang van vandaag boter en spijsolie van de bon zijn, zullen onge twijfeld vele huisvrouwen zich afvragen, of er nu ook olie te krijgen zal zijn. De laatste tijd is dit artikel immers slechts sporadisch in de distributie gebracht. Bij informatie te bevoegder plaatse vernamen wij dat men zich niet onge rust behoeft te maken. Er wordt op het ogenblik volop spijsolie geproduceerd. De bevoorrading van de winkeliers is reeds enige tijd aan de gang, aangezien het aanvankelijk in $e bedoeling lag, met ingang van 15 Juli een keuzebon voor margarine of olie in te voeren. Al moet het verloop van de markt eerst even worden afgewacht, men hoopt toch bin nenkort de gehele behoefte aan spijsolie te kunnen dekken. Het publiek zal er echter wel rekening mee moeten houden, t rrnog enige tijd nodig is om aan de plotseling gestegen vraag te kunnen vol doen. Van 8 Juli af zal in het Amsterdamse bioscoop-the*ter „Rialto" <je füm ,,Tha iron curtain (Nederlandse titel: „Het ge- val-Gouzenko") worden vertoond. GEBOREN: Johannes J. z v J. J. de Koning en J. v. d. Net; Geertruida F. d v N. Maagdenberg en E. M. C. de Wit; Yvonne M. d v p. Harreman en J. v. Tricht; Cornelis M. z v C. M. Hofman en E. Schilperoort; Gerarda M. M. d v A. J. v. Kleef en A. Klotzek; lenvl. kind van W. v. Harmeien en A. H. Poelmann. OVERLEDEN: C. A. J. j. Verschuuren, 60 J.; E. Koopmans, 82 jr. (Van onze correspondent). Tijdens de kermis te Boekei werd ze kere A uit Voljtel zo hardhandig uit 'n café gezet,dat hij op straat smakte en ter plaatse dood bleef. De man verkeer de onder invloed van sterke drank. De rijkspolitie onderzoekt of van misdrijf of ongeluk sprake is. Na Apeldoorn, Emmen en Leeuwarden is thans Goor aan de beurt voor de rond reizende tentoonstelling van schilderwerk van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Op 7 Juli zal de expositie door de Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. Ridder de van der Schueren, worden ge opend. BOTTERDAM. 22 Juni 1949. 75 ton gerst Sneek, 300 ton gerst Wor- merveer, 450 ton pyriet Budei, 540 ton kali 's-Hertogenbosch, 150 ton kali Breda. 700 ton tarwe Wormerveer, 195 ton meel I Arnhem, div. part. meel Amsterdam, 44 itand. hout Alphen a.d Rijn, 175 ton pa pier Maa l -icht, 200 ton tosfaat Wilhel- minadorp. 200 ton draad Delft, 155 ton cokes Westervoort, 300 ton kolen Nijme gen, 200 ton kolen Boskoop, 475 ton ko len Schiedam, 200 ton kolen Terneuzen, 100 ton cellulose Apeldoorn, 90 ton ijzer Vlaardingen. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de talrijke, aan de Rivièra vertoevende ex- koningen Bao-Dai met enige afgunst neb ben zien vertrekken, om weer de tioon te beklimmen. Veeleer* is er kans. dat ze zijn avontuur met een zekere bezorgd heid gadeslaan. Want Bao-Dai ging naar een land, dat spoedig onmiddellijk aan een communistisch China grenzen za' en bovendien een broeinest is van het Azia tische communnisme. Bovendien bestaat er sinds lang een opstandige beweging in het voormalige Indo China die door Moskou gevoed wordt. Aan het hoofd der communisten staat Ho Tsji Minh, een uitgeslapen intrigrant, die vroeger Ngien Tai Hpc heette en Bao-Dai's grootste tegenstander is Hij heeft hem met bedreigingen begrcet. Sinds enkele jaren woeden cr In de bin nenlanden bloedige guerilla-gevechten en de Fransen controleren slechts een ge deelte van het land. Ze hebben in de strijd tegen de opstandelingen reeds dui zenden manschappen verloren. Het Vreemdelingenlegioen, ofschoon versterkt I/, /(vt, J/, '•'idUi, v Wh vvu(uv 1'iS* -U, ©IS72 door vele voormalige Duitse soldaten, zag zijn 'gelederen danig dunnen. Door Cochin China, dat een kolonie was, bij de protectoraten Annam en Ton kin te voegen, hoopte de Franse regering de grondslag te leggen voor een staat, waarmede op goede voet kon worden samengewerkt. Aangezien onderhandelin gen met Ho Tsji Minh mislukten, wendde ze zich tot Bao-Dai, ofschoon deze niet bepaald een onvoorwaardelijk aanhanger van Frankrijk is en van een streven naar volledige onafhankelijkheid verdacht wordt, Bao.Dai kwam reeds als jongen naar Parijs, om daar een Franse opvoeding te ontvangen. Maar hij was en bleef Oos terling en mensen, die hem van nabij leerden kennen, menen, dat hij volkomen onberekenbaar is, ondanks zijn vertrou wen inboezemende, eeuwige, stralende glimlach. Hij is inmiddels een heel merk waardige Oosterling: waaghalzig vliege nier, zeiler, worstelaar en lager en tevens salonleeuw. In de kringen der Parijse society is hij een graag geziene gast. Aan de Rivièra, waar hij met zijn gezin het kasteel Thorenc bewoont, behoort hij tot de populairste per soonlijkheden. Hij spreekt een voortref felijk Frans en in zijn Europese manier van doen, alsmede door zijn elegante uiterlijk valt hij nauwelijks als Annamiet op. Zijn onderdanen, de Annamieten, heb ben sinds Frankrijk het iand onder be scherming nam, tot de beste koloniale troepen behoord en in de vorige wereld- oorlog zelfs op Franse bodem gevochten. Nu is Bao-Dai van de rust aan de Ri vièra in het rumoer van de grote, inter nationale politiek in Oost-Azië beland. Hij heeft er zijn Europese kleren aige- legd, om zich het gele zijden gewaad te omhangen, dat de speciale dracht var. de keizer van Annam was en thans van de heerser over Vietnam is. Hij zal er een bijzonder moeilijke taak moeten vervul len. Maar hij kan reeds op een bijzondere staat van dienst bogen, als net er op aan komt, zich temidden van Oosterse intri ges en internationale, politieke woelingen te handhaven. Nadat hij in Frankrijk zijn opvoeding voltooid had, keerde hij naar Annam te rug en regeerde daar tot de komst der Japanners. Onder het Japanse oppergezag wist hij aanvankelijk zijn troon te be houden, maar moest deze tenslotte prijs geven. Ho Tsji Minh vormde toen een nieuwe regering en geruime tijd trad de voormalige keizer als zijn raadgever op, tot de Japanners van Indo China een kolonie maakten. Bao-Dai toonde, zich in uiterst moeilijke situaties te weten te redden en in Parijs stelt men wel vertrouwen in hem. Hij is trouwens de enige figuur, welke in Indo China zulk een gezag geniet, dat men er mee in zee kan gaan. Hij heeft tot taak gekregen, aan het rijk van Vietnam de vrede te brengen. Of het hem gelukken zal, is een open vraag. Hij zelf is tamelijk optimistisch en hij hoopt zfjn vrouw en kinderen spoedig uit Frankrijk naar Vietnam te kunnen laten overkomen. De Keizerin van Vietnam is Katholiek. Ze is een zeer ontwikkelde, Annamletische prinses Om harentwille zag Bao-Dai, die een aanhanger van Confucius is. af van de aan het hof tot dan toe gebruikelijke veelwijverij. Keizerin Nam-Poeong heeft veel voor de Katholieke missie gedaan. Indo China is sinds eeuwen een belang rijk missiegebied geweest en er zijn dui zenden bekeerlingen gemaakt. Reeds in de zeventiende eeuw verkondigden Jezui- ten in Annam het Katholicisme en her haaldelijk hebben de Fransen naar Indo China strafexpedities moeten ondernemen, nadat daar Christenen en ook missiona rissen vermoord waren. Het rijkste gedeelte van Bao-Dai's nieuwe rijk is wel Tonkin met zijn grote havenstad Hanoi. Het grenst aan China enChina doet al van oudsher rechten op dit gebied gelden. Van zijn buren heeft hij dus niet veel te verwachten. Het zijn verder het tame lijk woelige Slam en het nog woeliger Birma. 3. 4. 5. 6. 8. De uitslag van de percentage-cjjfers voor Schiedam, welke wij vanmorgen nog nlSj konden geven, is zeer merkwaardig in len v d' A- steeg van 31.32 naar 33.56 d.i. 2.24 pet; de C.P.N. viel van 12 26 naar ff.53 pet practisch dus een halvering De AR. steeg van 9.67 naar 11.33 d.i'. 1.66 pet. Deze percentagestijging ver schafte de A.R. een extra zetel. Met 1.83 pet steeg de C.H.U. van 12.58 naar 14.41. Zeer groot was het aantal stemmen van onwaarde, dat is uitge bracht: 1303, hetgeen gelijk staat met 3.5 pet. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Ne derlands Recht, onze stadgenoot C. H. C. Sunderman. Donderdag 23 Juni 1949 is voor het kleine groepje katholieken van 's-Gra- venzande een dag van historische bete kenis 's-Gravenzande is sedert de Her vorming een protestants dorp. Het aan tal katholieken, dat. er woont .s nog maar zeer gering, ruim16 pet. Zij beho ren deels tot de parochie van Monster, deels tot die van Naaldwijk en voor een gedeelte tot de parochie van Hoek van Heiland. Voor sterks'in 's-Gravenzande een bijkerkje gesticht. Zij zullen derhalvevoortaan op Zon- en Feestdagen in hun eigen plaats van inwoning ter kerk gaan. Het eerste Katholieke kerkje sedert de Hervorming is vandaag mge zegend. 's-Gravenzande heeft een glorievol ka tholiek verleden. In de jaren voor1d hervorming was het een bekende katno- lieke plaats, een genade-oord van Maria, waarheen bedevaarten met talrijke Pei" grims trokken, om er „Maria van 's-Gra venzande" te vereren en Haar voorspraak bij God af te roepen. Met de Hervorming heeft deze Mariaverering een einde ge nomen. 's-Gravenzande werd een pro testantse gemeente, waar tot voor korte tijd geen katholieke gezinnen gevestigd waren, alhans niet in het dorp zelf. r ang- zamerhand heeft het aantal katholieke ge zinnen zich in deze gemeente uitgebreid en men is nu zover, dat de katholieken er een eigen kerkje hebben. Het is een zeer eenvoudig, maar mogelijk een hoop vol begin. Eenvoudig kerkje Het bijkerkje was oorspronkelijk een schooltje, bestaande uit twee lokalen, daarna was het een opslagplaats van han delswaren en tot voor kort een schilders werkplaats. Het is gelègen op de hoek P. Heusstraat-S. Ambachtstraat. Door een klein portaal, waarvan rechts de sacristie is, komt men in een ruimte ter grootte van twee schoollokalen. Het interieur is zeer eenvoudig. Het altaar is opgetrokken uit gemalen euvill kalksteen en witte cement, de vloer van het altaar ls bedekt met grestegels. Preekstoel en communie bank zijn opgetrokken uit gemetselde steen. De vloer van het presbyterium als mede de paden in de kerk zijn bedekt met rode bazaltinen tegels. De kerk bevat 90 zitplaatsen, 9 rijen van elk 10 plaatsen. Er zijn geen banken aangebracht, doch stoelen met ervoor een knielbank. In de dwarsgang achter de zitplaatsen is de biechtstoel. De ramen zijn van glas in lood, een geschenk van alle katholieke gezinnen van de gemeente 's-Gravenzan de. Het motief van de glas in loodramen is een korenaar. De kruiswegstaties zijn een geschenk van een klooster in Putten. Plechtige inzegening Hedenmorgen om 9 uur is de oijkerk van 's-Gravenzande plechtig ingezegend door de Hoogeerw. Heer 'G. Kuys, deker. van Poeldijk. Bij deze inzegening waven tegenwoordig de Zeereerw. heren J. A. B. M. van Blaricum, pastoor van Monster, J. van den Bergh, pastoor van Naaldwijk, J. van Kleef, pastoor van Hoek van Hol land ,de Weleerw. heren Ph. Harding, kapelaan van Monster en pater Gamaliet, assistent te Monster. Onder de genodig den waren de Edelachtbare heren H. B. N Mumsen, burgemeester van 's-Graven zande, A. C. van Geest, wethouder van 's-Gravenzande, de heren Stienissen, ge meente-architect van 's-Gravenzande, van Ooijen, bouwkundig opzichter van het bisdom Haarlem, A. A. Hartemink, bouw kundig opzichter van het bisdom m dit rayon, W. A. Philippa, aannemer van de bijkerk, tenslotte de leden van het kerk bestuur van de parochie van „ot. Mac.iu- tus" te Monster, de heren H. G. 2,uia- geest, P. A. Damen, Th. J- Schutte en H Janmaat. T. Toespraak Deken Kuys De zojuist verrichte plechtigheid heef; dii't gebouw geheiligd tot een plaats van gebed. Het is een buitengewone weldaad van O. L. Vrouw, da't u in uw midden weer een Godshuis heeft gekregen. Wij moeten altijd proberen in het volle licht van ons geloof en van de waarheid ons Leven te zien. Daarvoor is nodig ons nu en dan te onttrekken aan de stroom van de wereld. Het is zo goed. dat wij samen komen om elkaar te steunen bij het ver- vullen van deze grote plicht. Ons dage lijks gebed in de eigen woning is van belang, maar van het allerhoogste belang is, dat wij elkaar daarin sterken. Het doet ons goed. ats wij in eensgezindheid doen kunnen datgene, wat wij weten wat onze plicht is. Het is de bedoeling de mensen, die hier verspreid wonen in deze plaats weer samen te- brengen om zegen van God voor hun gezinnen en hun arbeid af te smeken. Het komt er maar op aan, dat God door ons bereikt wat Hij door ons bereiken wil. Wij kunnen God niet dankbaar genoeg zijn. dat het zo ver is gekomen. Het is zo lang gele den, dat de katholieken in deze gemeente tezamen konden komen Daarom is deze gebeurtenis van zo grote betekenis. Hier wordt om zegen gesmeekt voor de ge hele gemeente. Wij sluiten niemand van ons gebed tot God uit. De wereld pro beert de banden, d'ie ons met God binden, te verscheuren. Die net verband met God loslaat is als een schip zondei roer. Het is daarom van zo groot belang, dat wij hier met hart en ziel komen neerknie len om on® verband met God in ons da gelijks leven voortdurend te doen blij ken. Door het goed volbrengen van onze plicht moeten wij goed doen aan onze medemensen. Dat is de reden van ons bestaan. God wil door ons goeddoen aan onze medemensen; goed zijn, wat wij moeten zijn en goed doen wat men moet doen Daar gaat. het om. Wij kunnen ons eind doel niet beréiken zonder ons in het Ie ven te gedragen, zoals God het wil. Dal kost moeite Daarvoor hebben wij krachi nodig van de hemel en elkanders steun Vandaar dat het zo gelukkig is dat w:j onze bedehuizen hebben. Zulk een mid delpunt is iif elke menselijke omgeving van het hoogste belang. Hier kunnen zn, die er neerknielen kracht opdoen voor zichzelf en voor wie zij bidden. Vandaag hebben wij een plicht van dankbaarheid Laten wij ons daartoe verenigen in het H Misoffer Dankbaar zijn wij voor ne,- geen hier tot stand is gebracht en vooi de zorgen en inspanning hier gegoveri. Laten wij hopen dat hieruit Gods rijke zegen mag voortvloeien over de gehete omgeving. Na deze toespraak werd door de zeer eerw heer J. A. B M. van Blaricum, pastoor te Monster de olechtige H M:s opgedragen De eerste H Mis in 's Gra- vpzande sedert de Reformatie Het zangkoor, dat naast het altaar --•onr' ongesteld voerde o.l.v. de heer A ni.wpsty'n do tweestemmige Missa Ter tie van Halier uit. begeleid door een Toevallig kreeg ik Inzage van 't werkje I feestpreek, dat wil zeggen: hij probeerde van Leonhard Steinwender „Christus im te beginnen. Op Pasen hoorden de ge- KZ" (Müller-Verlag, Salzburg). Deze Oostenrijkse priester verbleef van Nov. 1938 tot Nov. 1940 in Buchenwald. Het blijkt, dat reeds in die jaren de toestan den er even erg waren als in onze tijd. Als oud-gast van Buchenwald trekt zulk een verhaal van een Oostenrijker je bij zonder aan. Wij zijn natuurlijk niet van plan nog eens te vertellen hoe het in Buchenwald reilde en zeilde. Wij werden echter bij zonder ontroerd door 'tiet verhaal van een heldhaftige dominé, Pfarrer Schnei der, uit de Hunsrück. 1 Mei 1938 werd op de toren van de ingangspoort voor het eerst in aanwezig heid der gevangenen de hakenkruisvlag gehesen. Er heerste een diepe stilte toen het commando klonk: „Mützen ab!" In de voorste rijen van zijn „Block vlak bij de „Tor" en direct vóór het dienstpersoneel van de kample, na stond domine Schneider. Een harde trex van energieke vastbeslotenheid lag zijn markant gezicht Hij kon he zijn geweten niet overeenbreng symbool te groeten, dat m z-m P wezen en naar zijn piterlijke wj]d christelijk was. Dominé Sch zijn hoofddeksel voor dat loense sym bool niet afnemen en st°nd daar stramme houding allee!J,I" ff, S°fd vóór de gehesen vlag- Men mag over deze houding denken wat men wil Geen ge vangene zette tenslotte zn muts vrij willig af, niemand boog met innerlijke instemming voor de Geszlerhoed! Dominé Schneider werd een tweede Wilhelm Teil! Voor hem was de groetweigering een bewuste uiting van zijn belijdenis- moed. Furieus vielen de bruine beulen op deze christelijke held aan en sleepten hem naar de bunker, de beruchte kamp- gevangenis. Dertien maanden onderging o j ™'ter'ngen van deze sadis'ische ..Sonderbehandlung" Ongebroken bleet hij Gevangenen die nu en dan met hem in dezelfde cel verbleven, stonden ver steld over de zielegrootheid van deze dappere man. Ofschoon het hongerrant- suen nauwelijks voldoende was om in het leven te blijven, weigerde hij op Vrijdag, de sterfdag des Heren, alle voedsel. De bunker lag aan de rand van de grote appèl-plaats, waar alle gevangenen 's morgens en 's avonds bijeengedrtld wer den Op de hoge feestdagen «lonk door de stilte der telling plotseling de forse Hem htttskamerTffel dat bespeeld wera stem van dominé Schneider uit de bun- door de heer P. Philippa. kertralies. Hij hield als een profeet een vangenen de machtige woorden: „Zo spreekt de Heer: Ik ben de Verrijzenis en het Leven!" In merg en been werden de lange rijen gevangenen geschokt door de moed en sterkte van deze enorme wil. Het was alsof een manende stem uit een andere wereld tot hen geklonken had. alsof ze de stem hoorden van Johannes de Doper uit de kerker van Herodes, de geweldige profetenstem van een roepende in de woestijn Meer dan een paar zinnen kon hij niet uitspreken. Dan regenden de stokslagen der bewakers op hem neer of een rauwe vuistslag sloeg zijn gemarteld lichaam in een hoek van de bunker. Met zijn sterke wil en onbuigzame kracht kwam ook brutaal geweld niet klaar. Meer dab eens slingerde hij de gevreesde kampcomman dant het vreselijke verwijt naar het hoofd: „Gij zijt ^en massamoordenaar! Ik klaag u aan voor de rechterstoel van de eeuwige God! Ik klaag u aan van moord op deze gevangenen!" Toen men niets kon verzetten aan deze granieten overtuiging, stempelde men hem tot een idioot, die men met slagen tot zwijgen brengt.... Na meer dan een jaar de bunkerfolteringen te hebben doorstaan, bezweek zijn physieke kracht voor het brute geweld. 'Geen plek aan zijn lichaam was nog gaaf toen men hem dood uit de bunker haalde. Diep bewogen nam heel het kamp zijn doodsbericht op. Na deze tragedie voerden de nazi's nog een comedie op met zijn lijk. Om zich als het ware van een vreselijke schuld tegenover zijn achtergelaten vrouw en zeven kinderen schoon te wassen, deed men zijn lijk in een kist en versierde de gesloten schrijn met bloemen! De vrouw van de overledene kreeg woorden te horen van diepe treurnis over het on verwachte heengaan van haar man, dat „helaas enkele dagen voor zijn voorge nomen vrijlating" plaats had gevonden Voor de gevangenen was deze gronde loze huichelarij der moordenaars aan de baar van hun slachtoffer, geen verras sing. Een hoongelach ging door het kamp, want in dit rouwbeklag aan de trooste loze weduwe openbaarde zich de satani sche geest van Buchenwald in al zijn lafhartigheid. Dit rouwbeklag werd for midabel overschreeuwd door de aankla gende woorden van de gemartelde be lijder. „Over de stem des roependen ln de woestijn, sprak het kamp nog jarenlang met onverminderde bewondering..." Dr. A v. d. WEY, O.Ca»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2