Zondag België ter stembus Socialisten zijn zenuwachtig De zelfkant werd van Duitsland afgetornd Algemeene Ned. Zuivelhond Frederik zeven directeuren R DE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN VAN WIMBLEDON Onzeker accoord Christelijke Volkspartij naar de absolute meerderheid maar de bevolking heeft er geen spijt van Directie bij Fokker benoemd Instellen op een taak van bredere omvang en de Ezzard Charles wereld kampioen boksen ADIO programma Het begon met een redding... DONDERDAG 23 JUNI 1949 PAGINA 3 (Van onze Brusselse correspondent) Het feit, dat de Christelijke Volkspartij (C.V.P.) de kiescampagne voert onder het motto „Naar de absolute meerderheid! heeft de socialisten de schrik op het lijf gejaagd. Nooit, in de dertig jaar dat wij het politiek leven als journalist van nabij volgen, hebben wij de leiders van deze partij zo nerveus, zo ontredderd gezien als thans. Over de vraag of het mogelijk is de C.V.P. de absolute meerder heid te zien behalen, lopen de meningen, zelfs bij de katholieken, uiteen. Doch als men één voor één de elementen nagaat, die in het voordeel der C.V.P. zijn, komt men toch vrij spoedig tot de con- clusie, dat de beoogde meerderheid niet tot de onmogelijkheden behoort. NIEUWE MIJN BIJ DUINKERKEN BUITENLANDSE SCHEPEN STAKEN DIENST OP SJANGHAI NEDERLANDS KOLEN- PRODUCTIE OVERWINNINGEN IN EERSTE RONDE DUBBELSPELEN DE „PIET HEIN" NAAR BAARN Engelse teleurstelling in dames-en kets pel ATHLETIEK OP DE OLYMPISCHE DAG LAKEMAN WINT TE OSSENDRECHT Een luchthartige geschiedenis WILHELM LICHTENBERG Wederom is een overeenkomst ge sloten tussen de republikeinse regering In Indonesië en de Nederlandse rege ring. Wederom hebben van beide zij den vriendelijke woorden geklonken en is de hoop uitgesproken, dat de over eenstemming, die bereikt is, het onder pand zal mogen worden van een samen werking van beide volkeren. Deze volkeren zelf echter, wier ver tegenwoordigers zulke schoonklinkende redevoeringen hebben gehouden» zul len daarin nog niet het bewijs vermogen te zien, dat nu inderdaad de koninklijke weg van de vreedzame samenwerking tussen hen onbelemmerd open ligt. Zij hebben immers al te veel aan den lijve ondervonden, dat het gemakkelijker is overeenkomsten op papier te sluiten dan werkelijke vreedzame verhoudin gen te scheppen. Deze laatste zullen slechts de vrucht kunnen zijn van over eenkomsten, die gesloten worden door partijen, die én de wil én de macht hebben deze na te komen. Nu zal men van mening kunnen ver schillen over de aanwezigheid van de ernstige wil bij de republikeinen om zich aan de gisteren gesloten overeen komst te houden. In de Nederlandse be volking is althans op dit punt zeker geen eenstemmigheid. In de kringen van de P- v- d. A. is het vertrouwen in de loyaliteit van de republikeinse lei ders zeer groot. Daar is men geneigd om eerder een gebrek aan loyaliteit aan de kant van de Nederlanders, die de overeenkomst moeten uitvoeren, te veronderstellen dan zulks aan te nemen van Sukarno en de zijnen. In de kringen van de Nederlandse be volking, die tot nu toe het regeringsbe leid hebben gesteund, lopen de opvat tingen ten deze uiteen maar het aantal van hen, die twijfelen aan de goede intenties van de republikeinse leiders t.o.v. Nederland is in ieder geval zeer groot. In de kringen van de oppositie heerst nagenoeg algemeen de opvatting, dat het geen zin heeft met de republikeinse leiders te onderhandelen. Wat de tweede voorwaarde betreft, waaraan de waarde van een overeen komst moet worden afgemeten, nl. dat de partijen de macht moeten bezitten haar uit te voeren, het verleden doet velen betwijfelen, of de republikeinse regering inderdaad de macht bezit de revolutionnaire benden, die Java en Sumatra met haar terreur onveilig ma ken, te bedwingen. Weliswaar heeft Sukarno zo juist in zijn interview met de Amerikaanse journalisten als zijn overtuiging uitgesproken, dat de repu bliek het communisme aan kan, waarbij hij wees op het onderdrukken van de opstand van Madiun, maar de grote vraag is of de republiek in staat zal zijn een voldoende betrouwbaar en sterk politie-leger op de been te bren gen, om omstreeks 1 Juli de orde in de residentie Djogja te handhaven, resp- te herstellen. Het is bekend, dat de situatie in Djogja en omgeving steeds slechter is geworden. Men wijt dit aan het feit, dat vele extremisten de laatste tijd naar deze streken zijn gekomen niet de bedoeling om daar door het ge weld van hun wapenen mede een rol te hunnen spelen in de politieke vormge ving van de republiek. Dat velen van deze lieden communist zijn, althans onder communistische leiding staan en dus recalcitrant aan ieder bevel, is wel zeker. Derhalve moet, als gevolg van de evacuatie van het Nederlandse leger uit het Djogjase, daar in het begin zeker een uiterst gevaarlijke situatie worden verwacht. De velen, die zich uit Djogja hebben laten evacueren, zullen naar alle schijn het gelijk aan hun kant krijgen, wat Sukamo ook moge beweren over de overbodigheid van hun vrees. De order „staakt het vuren", die in de te ontruimen gebieden reeds zo wei nig kans maakt, nageleefd te worden, zal naar wij vrezen, nog minder wor den opgevolgd door de terroristen in de andere, de zgn. federale gebieden van Indonesië. Naar verluidt zijn de republikeinse militaire autoriteiten, met wie de onderhandelingen over het sta ken van de strijd zijn gevoerd, zelf de overtuiging toegedaan, dat aan een be vel daartoe zeker niet algemeen zal worden gehoorzaamd. Natuurlijk zal men zich op grond van het voorafgaande afvragen, welke de beweegredenen voor de Nederlandse re gering geweest zijn om een overeen komst aan te gaan, waarvan de nako ming minstens ter oorzake van over macht aan de republikeinse zijde zo twijfelachtig is. Wij zijn van mening, dat de Neder landse regering deze overeenkomst zelf allerminst als een ideale beschouwt, maar haar alleen ziet als het beste, wat zij op het huidige moment kon berei ken. Deze overeenkomst is een product van veel overwegingen en van veel fac toren, onder welke laatste de druk van Unci zeker niet de minst krachtige is. Zeker zal bij het aannemen van dit accoord, dat wij om zijn vele risico's in de titel van dit artikel als een „onzeker accoord" kenschetsten, de hoop hebben voorgezeten, dat het een sterke steun zal betekenen voor de niet-revolution- naire elementen in de republiek, die zich rondom de sultan van Djogja heb ben gegroepeerd, en die de vrijheid van Indonesië en tegelijk de Unie van de Verenigde Staten van Indonesië met Nederland voorstaan. Deze elementen weten zich gesteund door invloeden uit Amerika, dat de laatste tijd wel op meer expliciete wijze dan voorheen het be lang van de Unie erkend heeft. Door deze overeenkomst en door de ronde-tafelconferentie, die volgens de plannen op 1 Augustus bijeen moet ko men, kan deze groep wellicht aan be langrijkheid winnen, hetgeen een zeer gunstige ontwikkeling zou betekenen van het politieke klimaat. De regering zal echter de eerste zijn om te erkennen, dat dit alles toekomst muziek is en dat de werkelijke melodie wel eens heel anders zou kunnen klin ken. De socialisten, die de kansen van de C.V.P ook gewikt en gewogen hebben, zien die mogelijkheid eveneens in. In een mineurstemming voeren zij de verkie zingscampagne. Gebrek aan inslaande argumenten, willen zij vervangen door spectaculair vertoon Zij hebben namelijk Spaak verplicht, zich in een karavaan met muziek door het land te laten voe ren. Die barnumeske reclame amuseert wel de gapers, maar heeft geen vat op de massa. Zij doet denken aan de parade langs de straten van een circus, met clowns en acrobaten, die het pubnek moeten lokken. De communisten bewe- weren natuurlijk, dat de socialisten met het copiëren van die Amerikaanse hum bug het flagrant bewijs leveren, dat hur. partij totaal aan Amerika is verkocht. De socialisten zeggen overtuigend het zelfde van de communisten, maar dan aan Moskou. De katholieken van hun kant. zien heel dat gedoe kalm en flegmatiek aan. Ingevolge de wens van de koning, heeft de C.V.P. van het koningsprobleem geen verkiezings-argument gemaakt. Geheel anders is het op dit gebied met de socialisten gesteld, wier campagne, bij gebrek aan waardevolle argumenten, in hoofdzaak op het koningsprobleem is ge" baseerd. Sedert het triomfantelijk bezoek van prinses Josephine-Charlotte, die tot zelfs in de armste en volksrijkste buur ten van het land met het grootst moge lijk enthousiasme werd begroet, zijn de socialisten met een panische schrik ge slagen. Vanaf dat bezoek tot heden is let terlijk geen dag voorbijgegaan dat zij niet in hun pers met telkens verschillen de kolommen hun campagne tegen Leo pold III voortzetten. De communisten die evenals de katho lieken de ontreddering der socialisten zien, zeggen in hun bladen, dat het anti- Leopoldisme der socialisten een aflei dingsmanoeuvre voor de verkiezingen is En dat is het inderdaad ook. .Om nieuwe hervormingen te bereiken, om bereikte hervormingen te behouden, moe ten wij bij de a.s. verkiezingen in de eerste plaats Leopold III versiaan schreef zo juist een der socialistische „grote" mannen. Zelden heeft men hier groter onzin te lezen gekregen. De socia listen bedienen zich van de konings kwestie, om het failliet van hun eigen wieg tot het graf. Wij willen In een kli maat van vrijheid bij de basis een han delende democratie inspireren en consoli deren" Begrijpe wie begrijpen kan. Der gelijke rimram kan regelrecht uit het allesbehalve klare brein van een Buset komen. Naast nog andere propaganda van dat kaliber wordt de lof gezongen van Spaak, dezelfde die in België zelf geen woord mag zeggen, geen daad mag stel len zonder eerst de goedkeuring van Buset en andere kleine intelligenties der partij te hebben bekomen! Er zijn ook bedreigingen. Ook dat is geheel in de lijn van deze partij, die wel zéér is afgetakeld sedert een Van der Velde, een Brunet, politici van werkelijk formaat, haar zijn ontvallen Thans be dreigen hun bleke volgelingen het land met allerlei catastrofes voor het geval de C.V.P. de absolute meerderheid zou be halen. En geven te verstaan, dat socialis ten en communisten elkaar dan wel eens broederlijk zouden kunnen weervinden Dat dit voor de socialistische partij ge lijk zou staan met zelfmoord, schijnen haar totaal ontredderde leiders van het ogenblik niet in te zien. Spaak, die in de vreemde zijn banbliksems naar de communisten slingert, weet dat wel, doch hier moet hij zwijgen. En het hoofd buigen. Wij begrijpen zonder moeite, dat de socialisten de dag van 26 Juni met angst en schrik tegemoet zien. Een status quo, zouden zij reeds als een overwinning be schouwen. Bij Duinkerken is, buiten de kust en dicht bij het punt, waar de „Prinses Astrid" Dinsdagavond op een mijn stootte en zonk, wederom een mijn gesignaleerd, aldus heeft een havenfunctionaris te Duin kerken medegedeeld. politiek te verbergen. België heeft op dit ten. ogenblik 157.000 volledig en 60.000 ge deeltelijk werklozen. Niet Leopold III. maar het vroeger wanbeheer van de socialistisch-communistisch-liberale rege ringen hebben daar schuld aan! Bij gebrek aan argumenten doen de socialisten in hun verkiezingsprogramma aan bluf. Zij spreken van een spoedige oplossing der werkloosheid. Alsof zij dat alléén zouden kunnen verwezenlijken! Zij stippelen een vier-jarenplan uit. Alsof zij morgen de meesters van het land zouden zijn! Zij komen nog met de reeds lang versleten gewaande slogans voor de dag de katholieken als conservatieven en rea.ctionnairen te bestempelen. Alsof in dit'land één enkele sociale hervorming zonder juist de medewerking, zonder veelal zelfs door hét initiatief der katho lieken mogelijk zou zijn geweest! De demagogische reserve werd ook flink aangesproken. „Wij willen", zegt het socialistisch kièsmanifest o.m. nog. ,de bestaanszekerheid van allen, tot de nederigsten toe, waarborgen vanaf de toekomstige afzet van hun landbouwpro ducten vormt hun grootste zorg. Als Duitsers raakten ze op de binnenlandse markt goed en minder goed kwijt. Nu ze bij Nederland zijn ingelijfd, zullen ze voornamelijk op de export zijn aangewe zen en worden derhalve gedwongen hoog staande kwaliteitsproducten naar de vei ling te brengen. En als ze nu in onze dagbladen lezen, dat grote hoeveelheden van de met zeel zorg gekweekte groen ten op de mestvaalt worden geworpen, dan slaat hun de beklemming wel eens om het hart. Momenteel mogen ze evenwel tevreden zijn. Er is weer van alles te koop. Van uitstekende kwaliteit en daarbij nog de helft goedkoper dan in 'Duitsland. Onze zeep is b.v. veel beter dan die ze vroe ger kregen. Het is ons trouwens opgeval len, welk een bewonderenswaardige activiteit bekende Nederlandse firma's in die paar weken tijd aan de dag hebben gelegd. Vooral de kruidenierszaken heb ben door de talrijke reclameborden voor koffie, thee, tabak, bleekpoeder, haver mout e.d. een zodanig ingrijpende veran dering ondergaan, dat ze van binnen en buiten precies overeenkomen met die, welke we overal elders in «ns land aan treffen. Oudere mensen, die nuchter durven erkennen, dat Hitier hun slechts puinho pen, honger en armoede heeft nagelaten, kunnen er over het algemeen gemakke lijk overheen, dat ze geen deel meer uit maken van het „Reich". Voor jongens en meisjes van omstreeks 25 jaar is dat wel eens moeilijker. Doch de school gaande jeugd is gelukkig nog nooit door de nazi-bacil besmet geweest. Wel heb ben wij over gebrek aan onderwijzend personeel horen klagen. Een dorp als Schalbruch, waar 75 kinderen op school zijn, telt op het ogenblik slechts één onderwijzeres. Haar vroegere collega's zijn twee maanden voor de grenscorrec- tie op eigen verzoek verplaatst. Deze de veranderingen wennen. Laat het zj. noodtoestan<j vormt er het gesprek van dat ze tegenover de drommen van Lim-, (Van onze Limburgse redacteur) In Schalbruch was het Zondag kermis. Schommels zwaaiden op en neer, kin deren draalden in een mallemolen rond en hand in hand zwierden jongens en meisjes vrolijk over de parketvloer van een danstent. Zo groots hadden ze het nog nooit meegemaakt, verzekerden ons de toeschouwers, die van de lawaaie rige feestvreugde stonden te genieten. Dit was dus een nieuw stuk Nederland. De Zelfkant, die van het voormalige Hit- Ier-paradijs werd afgetornd. Het grond gebied, waarover Drost Dassen de scep ter zwaait! In zijn korte ambtsperiode heeft deze bewindsman zich bij de be volking bemind gemaakt. Hij heeft het vertrouwen van zijn mensen gewonnen en dat is veel waard. „Ein prima Kerl noemen ze hem en ze menen dat °°k. Korenbloemen en papapers bloeiden diep blauw en fel rood tussen de groene graanvelden en de eenzame dennenbos sen bij Süsterseel geurden zacht in de zomerlucht, toen we de Zelfkant door kruisten. In karakter komt dit landschap met midden-Limburg overeen. Dorpen als Tüddern, Havert, Schalbruch, Süster seel en Wehr zijn net eender gebouwd als plaatsen van dezelfde grootte in de omgeving van Susteren en Echt; de boer derijen met ronde inrijpoorten en in gebouwde erven zijn van hetzelfde type, maar de wegen zijn er veel slech ter en met het herstel van de vele hoe ven, die door de oorlog zijn verwoest, ze daar lang niet- zo goed opgescho- ,n de mensen? Die voelen zich nauw verwant aan de bewoners van het Land van Sittard. In tongval en gulle gast vrijheid komen ze met elkander overeen. Ze zijn niet minder gemoedelijk, maar laten dat niet direct blijken, wat in de huidige omstandigheden te begrijpen valt. Er is de laatste maanden immers zoveel gebeurd! En het ging allemaal zo plot- eling in zijn werk! Ze moeten nog aan Het wachten is nu op orders voor de Méteoren Aan de onzekerheid ten aanzien van de leiding van de Fokkerfabriek, welke was ontstaan na het uiteengaan der fu sie der Nederlandse Vliegtuigfabrieken, is naar wij vernemen thans een einde gekomen. Door het Beheersinstituut zijn tot directeuren benoemd: ir. P. J. C. Vos, ir. M. Beeling en de heer H. During. De heren Vos en Beeling maakten deel uit van de directie der N.V. Ver. Nederland se Vliegtuigfabrieken „Fokker" i.o., en de heer During was onderdirecteur dier vennootschap. Tot gedelegeerde is de heer J. W. B. Everts, oud-president di recteur van de K.P.M. in Ned. Indië be noemd. De directie hoopt, dat thans even eens spoedig een beslissing kan vallen over de bestelling bij de Nederlandse industrie van een groot aantal Méteor- vliegtuigen voor Nederland en België waarvoor reeds in 1948 in opdracht van de Nederlandse staat de bouwlieentie van de Gloster Company werd gekocht. Naar wij vernemen moet men in de benoeming van de heer J. W. B. Everts als gedelegeerde zien de toevoeging van een commissaris door de regering. Schepen van rederijen, aangesloten bij de „Vrachten-conferentie -rtor het Verre Oosten", zullen, ingevolge een gisteren tijdens een vergadering van de confe rentie te Oslo genomen besluit, Sjang hai, in verband met de huidige toestand in het Verre Oosten, niet meer aandoen. Dit besluit werd mede genomen aan de hand van de jongste rapporten omtrent de door Chinese vliegtuigen op het Britse ss „Anchises" uitgevoerde aan vallen. Semi-officiële woordvoerders op For mosa zeiden gisteren, dat „het betreurens waardig incident" met de „Anchises" te wijten was aan het feit, dat het schip ver zuimde een Britse vlag te voeren. Twee Amerikaanse schepen, die wel de vlag gehesen hadden, werden ongehinderd ge laten, aldus deze woordvoerders. De nationalistische Chinese regering heeft tegen Zaterdag a.s. een „algehele blokkade" van in communistische handen zijnde Chinese havens aangekondigd. Bui tenlandse schepen mogen deze havens niet aandoen. In geval zij het toch doen, zullen zij zich aan „grote risico's" bloot stellen. De Britse minister van defensie, Alexan der, heeft gisteren in het parlement mede gedeeld. dat de Britse regering het nood zakelijk heeft bevonden nieuwe verster kingen naar Hongkong te zenden. Stijging zette zich in Mei voort In Mei j.l. bedroeg de totale kolenpro- ductie met een zelfde aantal werkdagen als in April j.l. 960.900 ton (April 925.200) De gemiddelde productie per werkdag was 38.400 (37.000). De gemiddelde maandproductie in 1938 en 1945 t.m. 1949 bedroeg in 1000 tonnen: 1949 Jan. Febr. Mrt. April Mei Internationaal een matige, bijna on belangrijke dag ,deze derde van Wim bledon, uit Nederlands oogpunt, ech ter een dag om bescheiden-tevreden te zijn. Zo als een poes die genoeglijk spintEr is reden tot tevredenheid, omdat vier overwinningen behaald werden uit even zoveel dubbelspelen. Er ls reden tot bescheidenheid, omdat geen van die vier een bijzondere pres- tatie inhield en ook omdat er ten slotte geen enkele „nationale" combi natie is, doch alle vier met buiten landers. En goede ook. Matig spel, maar toch succes Het kon niet anders of Van Swol had de lange, late, zware strijd van de Dins dagavond nog in geest en lichaam. Har per en hij hadden in de gebroeders Da vid eigenlijk geen tegenpartij van hun klasse, want Harper is een geroutineerd dubbelspeler. Dat Engelse paar is ech ter een van die typische Britse combi naties, die heel en al op elkaar zijn in gesteld (misschien spelen ze al een kwart eeuw samen) en die tot de sterke mid denklasse behoren. Zij hadden gauw door dat zij hun spel op Van Swol moesten richten, dirigeerden hun lobs over hem heen, ondervonden bovendien, dat zijn returns matig waren, plaatsten listig eu speelden het klaar de eerste set, na een wisselvallige goed kan maken, niet. Ver loor van een veel lager geplaatste, mevr. Dawe Scott met tweemaal 4—6Mevr Todd deed het lieter. Met de grimmigheid haar eigen, ook als ze gemakkelijk win nen kan. vernietigde zij mej. Woodgate 60, 61. En verder was het een grote, ietwat rommelige pêle-mêle Geen enkele ,,grota" partij. Geen enkel avontuur. Wat zelden gebeurt, ondanks het ook te Wimbledon sterk uiteenlopend krachtsverschil: twee partijen met tweemaal 60. En het scheen of mej. Brough, die deze uitslag met Bromwich (kampioenen vorig jaar. gemengd) boekte tegen mevr. Wslkcr- Smith en Eawbmey niet wilde onderdoen voor haar vriendin mevr. Dupont, die met Sidwell, een van 's werelds beste dubbelspelers, met 60, 60 een of ander Engels paar gemassacreerd had. Van de vele dubbelspel-uitslagen, merendeels in drie sets beslist, (de eerste schifting en de loting heeft geen gekke dingen veroorzaakt) vermelden we: Heren-dubbelspel, eerste ronde: Patty en Sturgess si. Cockburn en Levy 6—0. 6-3, 6—0, Gonzales en Parker sl. Fannm en Worthington 64. 75. 62. C. Brown en Sidwell sl. Asbot en Stolpa 6—3, 64 6—2 Cochell en Johansson sl. Tloczunski en Spychala 6—1. 6—0, 6—3. Cucelli en M. del Bollo sl- Balbiers en Taverne 3_6, 63, 61, 64. Mulloy en Schroe- der slaan Leyland en Morison 8—6. 62, 6—1. Borotra en Abdessalam sl. Moore en Statham 61, 64, 73. Gemengd dubbelspel: mevr. Manzies en Sedgman sl. mevr. Segihers en Abdes- ocu j,iiiun ui- j n doorbraak door v. Swol s service, met g3^ g3. meVr. Summers en Stur- 1938 1945 1946 1947 1948 1.124 425 693 842 919 936 892 1.026 925 961 burgers, die 's Zondags in hele pelotons door hun streek fietsen, wat schuchter zijn, gesloten van karakter zijn ze aller minst en als het je lukt met een groepje bezadigde mensen vertrouwelijk aan de praat te komen, maken ze van hun hart geen moordkuil. Ze vertellen clan eerlijk, dr.t ze een afwachtende houding aanne- men. De tien gulden handgeld, die ze bij de verwisseling van vaderland ontvangen hebben, zijn inmiddels opgeraakt. Na de oogst zullen de meeste boeren over meer geld beschikken, maar over enige jaren zal er pas weer van een bescheiden ka pitaalvorming sprake kunnen zijn. De de dag. De „Piet Hein", het jacht, dat het ko ninklijk paar van het Ned. volk als huwe lijksgeschenk ontving, zal in verband met het koperen huwelijksfeest op 7, 8 en 9 Juli voor de eerste maal ligplaats kiezen in de jachthaven van Baarn De kapiiein van het jacht, Arie Vermeer, is naar Baarn geweest om een geschikt plaatsip te vinden en het jacht zal in de jachthaven Bestevaer worden gemeerd De „Piet Hein" zal in de avonduren door flood light worden verlicht. Op 1 Januari 1949 waren bij de leden van de Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond (F.N.Z.), de provinciale of geweste lijke zuivelbonden, 411 coöperatieve zui velfabrieken aangesloten. De hoeveelheid in 1948 resp 1947/48 door deze fabrieken verwerkte melk steeg ten opzichte van het voorafgaande jaar met 436 millioen kg of 21 pet tot 2504 millioen kg (1939: 2723 millioen kg). In totaal werd m 1948 in ons land 3657 millioen kg melk in fabrieken verwerkt. Het aandeel van de coöpera tieve zuivelindustrie bedroeg dus ongeveer 70 pet, waarBij in aanmerking moet wor den genomen, dat de cijfers voor de coö peraties ten dele betrekking hebben op het boekjaar 1947/48, waarin de abnor maal droge zomer viel, die de melkpro ductie ongunstig beïnvloedde. In 1948 was de hoeveelheid per fabriek verwerkte melk gemiddeld ruim 6 mil lioen kg, tegen ruim 5 millioen kg in het voorafgaande jaar. Het hoogste gemid delde cijfer werd tot dusverre in 1939 be reikt, namelijk 6.2 millioen kg. Het verslag van de F.N.Z. memoreert ook de verschillende reorganisaties en concentraties, die in de laatste tijd op het gebied van de coöperatieve zuivelberei ding tot stand zijn gekomen De neiging om tot samenwerking in groter verband te komen neemt toe. Meer en meer stelt men zich in op een taak van bredere om vang dan uitsluitend de verwerking van de melk in een eenvoudige boter- of boter- en kaasfabriek, waarbij de nood zaak om de melk ook tot andere produc ten te verwerken, een grote rol speelt. Met betrekking tot de Benelux wordt opgemerkt, dat in het verslagjaar een aan vang is gemaakt met het overleg tussen vertegenwoordigers der zuivelindustrie in de drie landen. Men zal zich hierbij op het standpunt moeten stellen, dat de partners elkaar zullen moeten helpen in het belang van de zuivelindustrie in Benelux-verband. 44. Ja. daar stond onze Frederik, ten prooi aan een hevige angst, totdat hij op eens besefte, dat die angst helemaal over bodig was. Hij slaakte een diepe zucht van opluchting. „Wat kan me gebeuren?" zei hij mon ter tegen de slapende Notaris Zwingel- hout en stopte de schildpad toen grinne- kend in zijn zak. „Mij kan niets geneu- ren!" verzekerde hij zichzelf. „Ik kom zeven biefstukjes brengen aan zeven ouwe heren en dat is toch geen misdaad? Dat oude vrouwtje van daarnet zal me wel beschermen, zij weet toch, dat ik haar slechts helpen wilde met het controleren van haar kamer". Toen viel hem opeens een gedachte in die hem even stil maakte van eerbiedige bewondering voor zichzelf. Een ogenblik later kwam hij in actie. Hij draaide de deur aan de binnenzijde op slot en begon toen luid te schreeuwen, terwijl de be woners van het oudeliedenhuis juist de deur aan de andere zijde probeerden te forceren. „Schurk!" gilde Frederik met over slaande stem. „Boef!" Ik zal je wel krij- gen. Daar heb je er een! Lust je nog meer?" En toen begon hij met enkele stoelen om zich heen te smijten. Het troe- 11 in de gang zweeg opeens bedrukt; Frederik hoorde boe een oud vrouwtje benauwd begon te snikken. Het knaapje grinnikte ondeugend en zette zijn gevecht met „niemand" voort. „On verlaat", brulde hij, terwijl hij met dui delijk plezier een waskom in scherven liet vallen en toen nog eens (omdat hij het zo'n mooi woord vond): „Onverlaat!" Door de deur drong een bewonderend gemompel naar binnen. „Zal ik komen helpen?" riep een beverig oud stemmetje, maar Frederik deed alsof hij niets hoor de, Luid schreeuwend stampte hij de ka mer door, sprong op het bed, wierp de dekens op de grond, keerde enkele schil derijen met de voorzijde tegen de muur en wierp toen een raam open. Als een goed toneelspeler wachtte hij daarna een korte poos, om het effect te verhogen en draaide toen de deur van het slot. Voor hem in de gang stond nauw op eengedrongen, een heel troepje oude mannetjes ed vrouwtjes. 64 te winnen. Doch daarna kwam er gang in de Nederlander. Zijn combina tie met Harper ging sluiten. Het serveren werd beter er kwamen aces. En Harper de slimmeling. had zijn listigste inter cepties. Na 6—3 62 leek de vierde set een genoeglijk wandelslot te worden. Maar zij struikelden elke keer over de deksels-goede service-games van die Da vids. Zij kwamen er eenvoudig niet door. Keer op keer won Van Swol of Harper de eigen services op love, of op 15, maar die van de Britten was door de listige afweer-lobs als „the battle of Britain". Tot 99 ging het om en om, de Engel sen steeds een game voor. Maar toen sloeg Van Swol er doorheen en volleer de Harper onbereikbaar. Onweerstaan baar serveerde Harper de twintigste game bijeen: 119 (4—6 63 62 119). De tweede ronde gaat tegen de Hon garen Vad en Feher, en biedt stellig een kans Maar dan Cucelli en M. del Bello De partij van Van Meegeren un Am- pon tegen Dawes en Rowland was „sans histoire": 75 61 63. Het had even goed 61 61 61 kunnen zijn. In het gemengd dubbelspel had mej. Hermsen aan de uitermate geroutineerde Mitic, die al jaren internationaal tennis in alle soorten speelt, een' uitstekende steun, die keurig de langzaamheid van mevr. King, een vroegere internationale, mej. Mudford exploiteerde en deze aan het net bood. Of deze, soms heel niet galant, zélf nam: 6—1, 6—0. Mevr. Halford, vroeger als mej. Whit- marsh een bekend speelster, troefde mevr. Stone de partner van Levy, verre. Van Swo-1 liet rustig veel werk aan haar over. Met 63 64 plaatsten zij zich in de tweede ronde. De volgende ronde gaat tegen mevr. Todd en Cochell lichtelijk zwaarderMej. Hermsen en Mitic komen tegen mevr. Watermeyer en Cockburn (Z.A.), ook niet zo eenvoudig. De enkele partijen enkelspel, welke gisteren gespeeld werden, gaven grote desillusies voor de Britten. Hun twee „geplaatste" speelsters werden resoluut uitgeschakeld. In twee sets- Buitenlandse experts hadden lichtelijk leedvermaak, want er was al verwondering geweest! dat deze twee dames tot de acht ge plaatsten behoorden. En wie mej. Curry haar eenzijdige, hoekige spel te Noord- wijk heeft zien spelen. waar zij niet eens de eindstrijd bereikte, zal zich die verwondering kunnen voorstellen. Het tennisduiveltje, da: zo nu en dan rond danst, amuseerde zich ook, want mej. Curry kwam tegen de speelster, die in haar plaats geplaatst had moeten zijn de Zuid-Afrikaanse mevr. Summers. En die sloeg haar elegant doch resoluut met 63, 75. En mej. Quertier, de zeer wisselvallige, vond het brillante, dat het Ezzard Charles heeft in Comiskey Park te Chicago in een wedstrijd over 15 ronden op punten gewonnen van Joe Walcott. De strijg ging om de wereldtitel zwaargewicht, waarvan door Joe Louis afstand is gedaan. In deze partij heeft de ouderdom het niet tegen de jeugd kunnen bolwerken- Joe Walcott, die vader is van zes kin deren en al sinds 1930 met boksen zijn brood verdient, toonde andermaal dat hij alle knepen van het vak onder de knie heeft. Maar in twee van de vijftien ronden, de zevende en de tiende, werd hij zwaar geteisterd door zijn 26-jarige tegenstander. Hij moest hele reeksen harde rechtsen incasseren, die zijn krach ten ondermijnden, al slaagde hij erin op de been te blijven. En daardoor kon hij in de laatste periode niet genoeg energie opbrengen om zijn punten- achterstand goed te maken. De scheids rechter had 77 punten genoteerd voor Charles, tegen 73 Voor Walcott, terwijl de beide juryleden ieder 78 punten aan Charles en 72 aan Jersey" Joe hadden toegekend. Dit wijst erop, dat Charles inderdaad de beste van de twee is ge weest. gess (geplaatst) sl. mej. Hoshing en Anderson 62, 62. Dames-enkelspel, tweede ronde: mej. Scott sl. mej. Quertier (gepl.) 64, 64; Moran sl. mej. Wilford 61, 64; mevr. mevr. Summers sl. mej- Curry (gepl.) 63 75; mej Hoahing sl. mevr. Boutin (Fr.) 6-4. 6—0. De Zweedse athleten Nyberg en Aberg zullen Zondag in het Stadion te Amster dam aan de start verschijnen resp. op de 3000 en 800 meter. De athletiekwedstni- den omvatten twee dames- en vijf heren nummers. Fanny Blankers-Koen zal op de 80 meter horden starten. In het num mer 100 meter hardlopen komen uit Gerda van der Kade-Koudijs, Nel Wit- ziers-Timmer, Gré de Jonfih en Foukie Dillema. Bij de heren is het 3000-meternummer het belangrijkste. Met Nyberg zullen deelnemen Slijkhuis, Lataster, Groen en Harting. Op de 800 meter zal Aberg, die het vorig jaar 1 min. 52 sec. liet noteren, de strijd aanbinden tegen Kist. Van Royen en Ribbels. Voor de 400 meter staan De Kroon, Bakels, Nusse en Woldendorp op het programma, terwijl de 200 meter zeer spannend belooft te worden met sprin ters als Lammers, Klein, Seholten, Zwaan Saat en Meyer. Ten slotte zullen Jan Zwaan en Van der Hoeven elkaar be kampen op de 110 meter horden. Te Ossendrecht werd een wegwedstrijd gehouden voor psofs en onafhankelijken over een afstand van 140 km. De uitslag luidt: 1 Lakeman (Amsterdam) 3 uur 56 min. 7 sec. 2 Van As (Roosendaal). 3 Middelkamp (Kieldrecfct)4 Van de Zan- de (Halsteren). 5 Van Est (St. Wille- brord). 6 Pauwels (Kieldrecht). 7 Van Beek (Oostzaan). 8 Bakker (Zaandam). 9 Buuron (Bergen op Zoom) allen zelfde tyd. .1 helpt snel tegen rtieumatiek, spit, ischias# g'iep, hoofd- en zenuw pijnen. Togal lost urine zuur op en is niei scha delijk voor maag of hart. Neem nog heden proef. Bjj Apoth. en Drog. f 0.83. 6). Hij is niet thuis, zei de moeder, zich omkerend: „Hij is bij Christiansson". Bij Christiansson?.' klonk het als een zucht. Waarom zou ik hem daar niet op bellen?, vroeg Auriki energiek. Nee, moeder, doe dat liever niet. verzocht Karin. Waarom niet? Waarom zou ik die Christianssons ontzien? Meteen nam ze de hoorn weer van de haak. Bent u het zelf, meneer Christians son?, vroeg ze na een ogenblik: „Hoe gaat het?o, met mij best, zoals altijd!.... Kunt u Sixten Henegard even aan het toestel roepen?Zult u het proberen? Natuurlijk kan hetals ik Sixten Henegard wil spreken, heeft hij aan de telefoon te komen, Christiansson en daarmee uit!" Dit scheen te helpen, want enige se conden later hoorde zij Henegard's stem over de lijn. Luister, Sixten, er is hier iet, ver schrikkelijks gebeurd.... Met Karin Jahet kind heeft zich met die storm vanavond op het meer gewaagd. Als door een woder is zij gered en u ligt zij te rillen in haar bed. Zou je haar niet even kunnen opzoeken, Sixten? Dat zal haar goed doen! Ze luisterde enige tijd, toen betrok naar gezicht, en koel sprak zij: „Goed, Henegard. ik wilde je maar waarschu wen Karin, die haar blikken niet van haar moeder afgewend had, vroeg gespannen- „Komt hij, moeder" Nee, antwoordfle deze kort: „Hij kan helaas niet. Hij zal mrogen naar js gezondheid informeren". Ze deed in stem en gebaren de cor recte gentleman na. Karin zonk in de kussens terug en sloot haar ogen. Toen haar moeder enige tijd later over haar voorbeeld streek, was dit vochtig, haar wangen gloeiden. Auriki was hier niet door verrast; het was te voorzien geweest, dat Karin's avontuur onaange name gevolgen zou hebben. Ze legde dus een ijscompres op het voorhoofd van haar kind en goot haar een drankje in, dat zij voor dergelijke gevallen steeds in huis had. Tenslotte drukte zij Karin op het hart, niets tegen haar vader te zeg gen, wanneer deze van de vergadering thuis kwam. Mannen komen altijd vroeg genoeg om onheil te stichten, meende ze. Toen maakte ze zich klaar om bij Karin te waken, maar vóór zij het licht uitknipte, belde zij dokter Hellgren op. U heeft gezegd, dat u morgen naar Karin zou komen kijken, dokter, zei ze, „maar dat is nu niet meer nodig, want. Karin is ziek!" III. Drie weken later werd er 's avonds op de deur van de Björcks geklopt. Knut was als gewoonlijk aan het experimen teren met zijn windtunnel en de oude Arne zat. zwijgzaam als steeds, in zijn hoek. Blijkbaar had geen van beiden he' kloppen gehoord, Knut noch Arne ver waardigden zich tenminste „Binnen"! te roepen. Tenslotte, nadat er nogmaals ge klopt was, knorde Arne iets. dat men met enige goede wil als een uitnodiging om binnen te treden had kunnen be schouwen. Plotseling stonden daar Karin en Auriki Lorensberg in het vertrek. Karin zag er bleek en slecht uit. maar Auriki, ondanks het vermoeiende waken, had niets van haar levendigheid verlo ren. Kunt u door de deur heen zien?, vroeg hij lachend. Wat bedoelt u?, vroeg de oude man knorrig. U wilde ons toch niet binnen la ten? Maar als ik drie keer geklopt heb e« ik hoor dan nog niets, treed ik bin nen. Karin was intussen met uitgestrekte hand op Knut toegetreden. Mijn eerste bezoek na mijn- ziekte geldt u, zei zij hartelijk. Uw éérste bezoek?, herhaalde Knut verlegen. Ja!.... Mijn onvrijwillige bad in het meer is toch niet zonder gevolgen ge bleven. Knut keek haar aan. U ziet er ook niet goed uit, meende hij. Geen wonder! Ik heb veertien da gen met koorts te bed gelegen! En bent u nu weer helemaal beter? - Ja, dat komt, omdat wij dokter Hellgren er niet bij gehaald hebben, antwoordde Auriki voor haar dochter „Dat is het beste middel om spoedig be ter te worden". Zonder verdere uitnodigingen af te wachten, zette zij zich op de divan en bemerkte met schrik, dat de vlekken, die er op die bewuste avond in het kleed gekomen waren, niet verdwenen waren Ik moet u nog een nieuw divan kleed bezorgen!, riep zij uit. Voor het eerst kwam er nu geluid uit de hoek waar Arne zat. Waagt u het niet! Ik neem van een Lorensberg geen geschenken aan. Auriki keek geamuseerd naar de oude man. Weet u dat u lelijk begint te ver stenen? vroeg zij. alsof 't een gewone vraag aangaande zijn gezondheid betrof. Dat is best mogelijk, antwoordde Arne: Desondanks wens ik geen nieuwe sofa van Carl Lorensberg. Auriki liet zich door deze uitval aller minst uit het veld slaan. Ze wendde zich tot Karin en zei: Vertel jij nu eens, waarvoor we hier eigenlijk gekomen zijn. Karin haalde een brief uit haar tas en overhandigde die aan Knut. Wat is dat?, vroeg deze verbluft. Uw overplaatsing naar de construc tieafdeling. Het betekent een promotie. OJuist!, mompelde Knut, ter wijl hij naar de envelop staarde; En dat heb ik zeker aan u te danken? Het laatste klonk erg bitter. Niet helemaal. Ik heb papa opmerk zaam gemaaktbegon Karin, in de war gebracht door Knut's vreemde re actie, zo heel anders dan ze verwacht had. Neem me niet kwalijk, viel Knut haar in de rede: Maar u kunt hem toch hoogstens opmerkzaam gemaakt hebben op mijn roeicapaciteiten. Nu.en? Dan zou het logischer zijn, dat hij mij bijvoorbeeld tot bootsman gepromo veerd had. Of tot zwem leraar Waarom dit tengevolge heeft, dat ik nu opeens voor de constructieafdeling deug, is my een raadsel. Och. jullie zijn beiden ruziezoekers, meende Karin geërgerd: Er lopen hier veel van dergelijke types rond. Het spijt mij, dat juist één van hen mij redden moest. Knut gaf Karin de brief terug. (Wordt vervolgd) HILVERSUM II (415 M.) KRO 700 Nws.. gram., morgengebed; 8.00 Nws.; gram.; 8.25 Inleiding Hoogmis; 8.30 Hoogmis; 9.30 Waterstanden: 9.35 Schoolradio; 10.05 Spaanse en Italiaanse liederen; 10.30 Mu ziek houdt fit; 11.00 V. d. zieken; 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Piano recital; 12.33 Kareol-septet; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws.; 13.20 De Bietenbou wers; 13.50 Op de korrel; 14.00 Gemengd Omroepkoor; 14.30 Cabaret; 15.15 Suite v. piano vierhandig, H. Strategier; 15.30 Symphonette-ork.; 11.00 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Amusements-ork.; 17.45 Wat het buitenland leest; 18.00 Zangreci tal; 18.20 Actual.; 18.30 Piano-duo; 18.45 Klankbeeld v. d. jeugd; 19.00 Nws.; 19.15 Regeringsuitz; 19.30 Ork.z. Naam; 19.45 BelgischLuxemb. progr.; 20.00 Nws.; 20.05 De gewone man; 20.12 Tesselschade herdenking; 21.25 Mis van Strawinsky; 21.55 „Opbouw in liefde"; 22.10 Metro- pole-ork.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23.15 „A la danse!". HILVERSUM I (301 M.) VARA 7.00 Nws., ochtendgymn. gram.; 8.00 Nws.; 8.15 Fragm. uit „La Forza del Destino", Ver di; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Beethovenconc.. 10.00 VPRO; 10.20 Gram.; 10.30 V. d. vrouw; 10.45 Zwitserse kamermuziek; 11.15 Voordracht; 11.35 Accordeon-ork.; AVRO 12.00 Orgel; 12.33 Sport; 12.40 Wim- bledontenniskamp; 12.45 Zigeunerklan ken: 13.00 Nws.; 13.15 Ens. Jo Bos; 13.45 Fragm. uit „Hiawatha", C. Taylor; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kamerork.; (15.00 Ons volk en zijn dichters); VARA 16.00 „Vin- centino"; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Koor fantasie op 80, Beethoven; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nws.; 18.15 Felicitaties: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Kwartet Jan Corduwener VPRO 19.30 Lezing; 19.50 „Tien voor acht"; 20.00 Nws.; 20.05 Piano; 20.30 Cur sus; 20.55 Boekennieuws; VARA 21.00 Gram. verzoek progr.; 21.30 Vacantie in Nederland; 22.00 Buit. weekove^z.; 22.15 Swing and sweet; VPRO 22.40 „Vandaag", 22.45 Avondwijding; VARA 23.00 Nws.; 23.15 Piano en ork. RADIODISTRIBUTIE III; 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram. 7.30 Kron. Y.40 gym. 7.50 gram. 8,00 nws. 8.05 conc. 9.00 nws. 9.05 gram. 10,00 Eng. L.P.: Tom Jones Trio 10,30 Eng. H.S.: ork. Ternent. 11,00 div. 12,00 VI. Br.: koor-muz. 12,30 weer. 12,32 Omr.ork. 13,00 nws. 13,15 klass. mui. 14,00 operettemuz. 14,30 gr. 15,00 Eng. L.P.: Sextet Ernesco. 15,30 Portland Light Or chestra. 16,00 Eng. H.S.: report. Wimble don. 16,30 gram. 17.00 Kootwijk: Batavia. 18,00 Fr. Br.: v. d. sold. 18.30 VI. Br v. d. sold 19,00 Eng. H.S.: fragm. „lElisir d'Amore", Donizetti. 19,30 Eng, L.P.: „Ig norance is bliss". 20.00 fragm. „Pagliac- ci". 21,00 „Welsh Rarebit". 22.00 VI. Br.: nws. 22,15 dansmuz. 22,50 nws. 22,55 gram. 23,00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7,00 Eng. H.S.: nws. 7,15 Majestic Orch. 7.50 Lift up your hearts. 7,55 weer. 8,00 Fr. Br.: nws. 8,10 conc. 9.00 Eng. L.P.: nws 9,10 verz.pr. 10,00 div. 10,45 Eng. L.P.: orgel. 11,15 voordr. 11,30 muz. 12.00 Parlem 12.15 BBC Welsh Orch. 13,15 ork. Roy; 14.00 causerie. 14,15 gram. 15-00 NWDR lichte muz. 16,00 Kalundborg: dansork. 17,00 Fr. Br.: ber. 17,10 v. d. zieken. 17,40 operettemuz. 18,00 Eng. L.P.: biosc.orgel. 13.30 verz.pr. 19,00 Fr. Br.: gram. 19,3" VI, Br.: liederen. 19,45 filmmuz. 20,00 Fr, Br.: omr.ork. 21.15 gram. 22,00 Eng. L.P.: nws. 22,15 „Topic for to-night" 22,20 „Taxi". 22,40 Ens. Heath ^3,30 biosc.orgel. 23,56 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3