Verzekering en onvrijwillige werkloosheid Welvaartspeil en som sociale verplichtingen Gongc Vliegramp met de Roermond Recherche sloeg een goede slag De Rijn als verkeersschakel Troepen trokken nitWonosari Nederlanders gedeprimeerd Muur van stilte om mgr. Beran REPUBLIKEINEN KRIJGEN NEDERLANDSE WAPENS vl eerbericht België ter stembus Tien personen en machine nog niet gevonden Koninklijk Paar Weer groente naar Duitsland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN D. U. W.-arbeiders mogen geen dupe worden LAGEN Vermoedelijke moordenaar van A. M. de Jong gearresteerd Einde der staking NIEUWE OOGST Deur van Straatsburg in Rotterdam Nieuwe dwang en nieuw bedrog Politietroepen nemen bewaking van Djogja over 71ste JAARGANG ZATERDAG 25 JUNI 1949 No. 20962 VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Gisteravond had onder grote belangstelling de officiële opening plaats van de Wondertuin „Oriënta" in de Rotterdamse diergaarde. Weth. H. E. v. d. Brule tijdens zijn openingsrede. Maandag uitslag bekend Vermoedelijke dader gearresteerd De opsporingsdienst politieke delin quenten van de rijkspolitie te Amster dam heeft gistermiddag om 5 uur we derom een goede slag geslagen. Italiaanse landarbeiders 29 JUNI: ANJERDAG! Appelen en abrikozen 5>5> „ROERMOND'VRAMP in de TWEEDE KAMER HERDACHT Betuigt deelneming STRAATSBURG'S DEUR LIGT IN ROTTERDAM NIET ACHTER DE HORRETJES Onveilig Java Assistent-resident gedood OVEREENKOMST VOOR EEN WEEK Blijkens een bericht van de J.E. I.A. te Frankfort heeft de advies commissie voor de import, een in stantie, waarin Geallieerde en Duitse handels- en bankdeskundi- gen vertegenwoordigd zijn, haar goedkeuring gehecht aan de toe wijzing van 250.000 dollar voor de aankoop van groenten uit Neder land in de week van 25 Juni tot 2 Juli. Volgens een woordvoerder van de J.E.I.A. verwacht men. dat eind volgende week overeenkomsten ge sloten zullen worden tussen West- Duitsland en Nederland over an dere importen. MORGEN BREKENDE BEWOLKING DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ddvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het wetsontwerp Verplichte verzeke ring vain werknemers tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid, dat nog door dir. Drees als minister van Sociale Zaken onder de regering-Beel werd ingediend, heeft gisteren het begin van behandeling in de Tweede Kamer gevonden Het werd het sluitstuk van onze sociale wetgeving genoemd en in de Kamer was er dan ook een roerende eenstemmigheid aangaande dit wetsont werp, dat, voorzover de sprekerslijst reikte, met enthousiasme en grote vreug de werd ontvangen. Voorzover de spre kerslijst reikte, want op de eerste mid dag der behandeling kon de lijst niet eens worden afgewerkt. De communisten kwamen niet meer aan het woord en de heer Krol (C.H.) kondigde alvast nog een andere spreker van zijn partij aan. En zo staat het nu al vast, dat dit nieuwe wetsontwerp door de Kamer met vlag en wimpel zal worden aanvaard, als Dinsdag a.s het debat hierover zal wor den voortgezet. Dat er ondanks de eenstemmigheid toch zo lang over gesproken werd. lag aan de details. Er was tevoren monde ling overleg geweest tussen de minister en de Kamer over dit wetsontwerp en dit werd door de Kamer, gezien het resultaat, dat dit had opgeleverd, hoge lijk geprezen. Maar minister Joekes had niet alle suggesties, welke daarbij wa ren gedaan, overgenomen en zo bleef er technisch nog een en ander voor de Kamer te wensen over. Het debat werd daardoor zuiver technisch, waarbij tel kens naar artikelen en paragrafen werd verwezen. Toch waren de meeste sprekers het met de verdeling der lasten, welke dit wetsontwerp meebrengt, en zoal® de regering deze in dit ontwerp wenst, wel eens, zij het ook om verschillende rede nen. Men moet namelijk een onderscheid maken tussen de werkloosheidsverzeke ring en de wachtgeldverzekering, waar voor een verschillend systeem van kos tenverdeling geldt. Voor de wachtgeld- verzekering betalen werkgever en werk nemer volgens dit ontwerp ieder 50 pet der lasten en het was de heer Van der Born (P.v.d.A.), die deze lasten geheel op de schouders van de werkgevers wil de doen drukken De lasten der werk loosheidsverzekering worden volgens dit project voor 50 pet. gedragen door het Rijk en dat is een succes, dat bereikt werd door het mondeling overleg tussen <}e minister en de Kamer 25 pet. d<>OT de werknemers en. 25 pct. door de werk gevers en daarover waren de geleerden bet wel eens. De heer Van der Born (P. v. d A.) bracht deze premie overigen® in 'ver band met de gehele loon- en prijspolitiek en betoogde, dat nu wel vast stond, dat bet welvaartspeil van de arbeider in ver' band met de verhoging van de huren bet loslaten der prijzen en de lasten van dit wetsontwerp zeker niet zou kunnen worden gehandhaafd. En toen hij in dit verband zeide. dat de toeslag van de gulden van Joekes bij het los laten der subsidies reeds te weinig was, kon de heer GoTtzak niet nalaten op te merken: een nieuwe lente, een nieuw geluid. Hij wenste, dat de werkgevers de las' ten van de wachtgeldverzekering alleen zouden dragen en dat bij overschrijding van het werkloosheidspercentage het Werkloosheidsfonds zou bijspringen. Ook drong hij aan op een uniforme uitkering van 80 pet in plaats van d» differentiatie voor gehuwden en onge- huwden, zoals het wetsontwerp geeft. Het voornaamste bezwaar was wel, dat de D.U.W.-arbeiders volgens artikel 4 f van deze verzekering werden uitgesloten Hiertegen ontwikkelde de heer Van der Born enige bezwaren. Ook de heer Andriessen (K.V.P.) had hier bezwaar tegen en kondigde, indien de minister dit niet wilde veranderen, een amendement aan. Hij had ook be zwaren tegen het nieuwe artikel 16 in het nieuwe ontwerp van minister Joekes Dit artikel gaf een verdeling van het bedrijfsleven in onderdelen, elk omvat tend een of meer takken van bedrijf of beroep of gedeelten daarvan, welke allerminst zouden blijken «te passen op de verdeling, welke straks bij de P.B O. zou worden gevolgd. Hij voorzag hierin grote moeilijkheden En het was een logische consequentie, toen hij naar aan leiding hiervan betoogde, dat unificatie van de sociale verzekeringen hoogst noodzakelijk was. daar de administratie hiervan ons boven het hoofd dreigt te groeien. Dat was met het oog op al de ver schillen. die er bij de verschillende sociale verzekeringen bestaan over het begrip arbeider in de zin der wet, in leeftijdsgrenzen en zo meer, onmiddel lijk duidelijk. En mevrouw FortanieT de Wit vulde dit aan met het voorbeeld, dat gebleken was, dat men bij de landbouw in Noord-Holland meer dan genoeg had van al die administratieve rompslomp bij de sociale verzekeringen en voortaan weigeren zou te betalen, indien de be taling van alle verzekeringen niet aan één orgaan zou kunnen geschieden De heer Andriessen stelde, gelijk ge- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 12 Mei sold. S. Elzinga uit Smallingerland. Gesneuveld 15 Mei: sold. H. Tak uit 's-Gravendeel. Gesneuveld 18 Mei: sold. Ie kl. M. Tennissen van Manen uit Heteren. Gesneuveld 19 Mei: sold. H. Ver- stegen uit Heesch (N B Gesneuveld 22 Mei: sold W Huis man uit Oldemarkt; serg FAS Timmerman uit Borne fó Gesneuveld 24 Mei: serg.m. van Boven uit Oldebroek. Gesneuveld 28 Mei: korp. D. j. Aalderink uit Laren (Gld.L Gesneuveld 2 Juni: kapt A. van El uit Haarlem; sold. Ie kl. H. H. Kijlstra uit Drachten. Gesneuveld 5 Juni: opperwacht meester A. J. van Noort uit Rijs wijk (Z.H.). Gesneuveld 6 Juni: korp. J. Nie- meijer, uit Nijmegen. Gesneuveld 8 Juni: sold. C. P. J. Hooyen uit Tilburg. Gesneuveld 10 Juni: wachtmeester c de Bruin uit Nieuwerbrug a.d. Rijn (gem Bodegraven). Gesneuveld 12 Juni: sold. J. Hil- verda uit Arum (gem. Wonsera- deel marechaussee 2e kl. P. G. C van Rijn uit Delft; sold. D. van Schenkhof uit Renkum. Gesneuveld 13 Juni: sold H Geurt- sen uil Eunteren; huzaar P. A. G van der Linden uit Veldhoven (N.B.). Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 30 Mei: Mal. sold. 2e kl. inf Asmat uit Indonesië. Gesneuveld 1 Juni: Jav sold. 2e kl Soeprapadmo uit Indonesië: Jav sold. 2e kl. mi. Soetrisno uit Indo nesië. Gesneuveld J Juni: Men. sold. 2e kl. inf. J. Saisab uit Indonesië; Men sold. 2e kl. mf. Tawaang uit Indo- eveneens bezwaren hadden, zodat men mag aannemen, dat de uitsluiting van deze arbeiders door dit aangekondigde amendement wel ongedaan zal worden gemaakt. Ook de heer Stapelkamp (A.R.) en mevr. F or tanier de Wit (V.V.D.) waren het met de lastenverdeling eens De eerste wenste echter ook de garnalenvis- sers als loonarbeiders beschouwd te zien en als de minister dat zou blijven wei geren, zou hij een amendement indiener op artikel 3 om ook deze in te schake len. Ook had deze afgevaardigde enige bezwaren tegen de voorgestelde ged.ffe- rentieerde uitkering. Tenslotte werd nog door verschillende afgevaardigden gepleit voor de kleine zelfstandigeral begreep men wel, dat de inschakeling van deze groep in deze verzekering grote technische bezwaren zou opleveren MevT. Fortanier de Wit vestigde ook nog eens de aandacht op het percentage sociale lasten, dat volgens een medede ling van de aannemersbond zónder de pensioenverzekering en zónder de lasten van dat wetsontwerp reeds 38 pct. be droeg. De heer Krol (C.H.), die als laatste spreker deze middag het podium betrad, pleitte eveneens voor opneming van de kleine zelfstandigen in dit wetsontwerp. Hij kondigde zelfs een motie aam met de enigszins vreemde figuur, dat hij wel een principiële uitspraak op dit punt verlangde, maar dat de minister zich op dat punt niet gebonden behoefde te ge voelen Dat bewees eens te meer de waarde welke de Kamer aan dit wetsvoorstel hecht. De volgende week Dinsdag zal de Kamer op deze weg voortgaan. Met nog enige sprekers, het antwoord van de minister, artikelsgewijz? behan deling en enige amendementen, zal dan Morgep (Zondag) gaan de Belgen ter stembus om een nieuw parlement te kiezen. De definitieve verkiezingsuitsla gen zullen pas Maandagmorgen 27 Juni bekend zijn. Nog diezelfde dag zal de Belgische premier, Spaak, de prins regent meedelen, dat zijn kabinet af treedt. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat het niet uitgesloten is, dat de Ka tholieke volkspartij minstens in één der beide wetgevende kamers de meerder heid zal krijgen. De lijsten van dissiden ten in het Vlaamse en Waalse landsge deelte zullen deze absolute meerderheid evenwel in gevaar kunnen brengen. De liberalen zullen volgens de voorspellin gen een geringe winst boeken, terwijl de socialisten hun positie zullen handhaven. Verder voorspelt men, dat de communis ten verscheidene ïetels zullen verliezen. Intussen tracht de socialist Spaak de kiezers bang te maken met het vooruit zicht op een burgeroorlog, als zij op ie katholieke partij stemmen. „Want zou deze partij de absolute meerderheid be halen, dan zal zij een plebisciet doen houden over de koningskwestie en dat zou bloedige burgeroorlog betekenen", aldus Spaak. zegd, alvast een amendement in het voor- uitzicht betreffende de D-U W.-arbeiders, nog wel een dag gemoeid wezen, t a. waarvan verschillende andere leden F- In Scheveningen heeft hij namelijk gearesteerd Tony van Gogh, die ver dacht werd tezamen met een zekere Bernard eind 1944 de schrijver A. M. de Jong te hebben vermoord. Van Gogh had kans gezien in 1946 uit het interneringskamp te Den Helder te ontsnappen. Sindsdien was hij onderge doken. Hij verbleef het laatst in Sche veningen, waar hij het vak van thuis werkend horlogemaker uitoefende. Uitgebreide nasporingen maakten het tenslotte mogelijk zijn onderduikadres te ontdekken. Gistermiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in van Gogh zopder veel moeite te overmeeste ren. Aanvankelijk bleef hij ontkennen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal In Amsterdam aan een streng verhoor on derworpen. gaf hij dit toe. j Zijn activiteit in de bezettingstijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkomman- do Feldmeyer en heeft als zodanig z'eer waraschijnlijk aan diverse Silbertanne- moorden meegedaan. De vermoedelijke medeplichtige van Van Gogh bij de moord op A. M. de Jong, Bernard, is reeds geruime tijd geleden ge arresteerd en te Amsterdam opgesloten Als een typerend staal voor de menta liteit van v. G, mag wel het volgende feit gelden dat hem ten laste wordt gelegd: Bij een poging tot vordering van een auto zou hij de eigenaar, die zich daartegen verzette, hebben neergeschoten. Vervol gens legde hij het liehgam voor de auto. overreed het en verklaarde daarna, dat de man was verongelukt De staking der Italiaanse landarbei ders, die vüf weken heeft geduurd, zes personen het leven heeft gekost en het land een schadepost van 10 mil- lioen dollar bezorgde, is gisteren ge ëindigd. In een over beide Hilversumse zenders uitgezonden radiorede heeft de minister van O. K. en W., prof. dr. F. Rutten, gis teravond ter Belegenheid van de aan staande Anjerdag een beroep gedaan op de milddadigheid van het Ned. volk. Na gememoreerd te hebben hoe het Prins Bernhardfonds is ontstaan, dat destijds ten doel had de Ned. oorlogsinspanning met financiële bijdragen op te voeren, wees de minister op de huidige doelstel ling van het fonds; steun te^ verlenen aan het culturele leven in de brede zin van het woord. Spr. deelde mede hoe de ïctle dit jaar zal plaats vinden: Reeds van 25 Juni af bestaat de gelegenheid een metalen sch .dje te kopen met een witte anjer op eet oranje achtergrond. Daar de verjaar dag van Z.K.H. prins Bernhard, de regent van het fonds, eerst op 29 Juni valt, zo zei de minister, wordt U verzocht dit speldje tot en met Woensdag de 29ste te willen dragen. Met de mededeling, dat een bijdrage ook kan worden gestort op het gironumrrïer van het fonds; 500900 besloot minister Rutten zijn rede. De kweker Th. van Eist te Poeldijk voerde gisteren de eerste appelen aan, 36 stuks. Voor de grootste ontving hij 36. voor de kleine 18 cent per stuk Hei betreft hier kasappelen Een zelfs voor het Westland ongewoon produet. abri kozen, werd aangevoerd door A. W. ten Have; zij brachten 7% cent per stuk op Het wrak van de Constellation „Roer mond" is gisternacht door de sterke stroming van het water bij "t nogal ruwe weer meegesleurd De duikers, die gister morgen in zee wilden afdalen om de res ten te bergen, moesten in plaats daarvan trachten de verongelukte machine terug te vinden. Hierin is men gisteren met meer geslaagd ofschoon de duikers twin tig maal afdaalden. Vandaag zou men de opsporingspogingen voortzetten. De berichten omtrent het aantal slacht offers, dat geborgen is, zijn nogal tegen strijdig, maar net schijnt wel, dat er nog tien niet zijc teruggevonden. Aangeno men wordt, dat deze zich nog in het wrak van net vliegtuig bevinden. Gisteravond trok het kleine stenen tij kenhuisje, dat in een hoek van het kerk hof te Bari staat nog steeds veel belang stelling. Allen werden echter door de politie op een afstand gehouden met uit zondering van een aantal kleine meisjes, die rozen en anjelieren bij de zinken kis ten piet de stoffelijke resten der slacnt- offers legden. Betreflende elf der hevig verminkte lichamen zijn bijzonderheden naar het hoofdkantoor van de KLM. geseind op dat de verwanten aan de hand daarvan ze zouden kunnen identificeren. Italiaanse vissers, die met nun vaar tuigen de haven van Bari uitvoeren, wierpen gisteren kransen uit in de om geving van de witte boei, die zacht heen en weei schommelt boven de plaats, waar het vliegtuig Donderdagochtend in zes stortte. Wat de oorzaak van de ramp betreft, de cummissie van onderzoek die uit Ne derland arriveerde, weigert elke uitlating daaromtrent zolang zij het wrak met heeft kunnen onderzoeken Alleen geloott zij niet erg aan de theorie van ontpioi bare stoffen aan boord Deze is ook ten stelligste tegengesproken door de Egyp tische autoriteiten en de plaatselijke K.L.M—functionarissen in Cairo. Zij we zen erop, dat de Egyptische douane-in spectie van inkomende zowel als van uit gaande bagage tot de strengste ter wereid behoort. De Ned. gezant te Rome heeft zich ook naar Bari begeven om bij het onderzoek aanwezig te zijn en op haar beurt heeft de Italiaanse regering een commissie van onderzoek benoemd, welke uit 5 deskun digen bestaat en vanmorgen in Bari werd verwacht Namens H. M. de Koningin en Frins Bernhard heeft reserve kapitein-vlieger Sonderman, adjudant in nuitengewone dienst van H. M. de Koningin ten huize van de heer en mevrouw Plesman de deelneming betuig met de slag die de K.L.M. en de familie Plesman heeft ge troffen. Bij de K.L.M. komen verder uit nin- nen- en buitenland telegrammen van deelneming binnen in verband met de ramp met de „Roermond" Zo werd een telegram ontvangen van minister-presi dent dr. W. Drees namens de regering, van minister L. Götzen, van de oud-Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, van de pauselijke internun tius, mgr P. Giobbe, van de gecommit teerde voor Indonesisch Zaken. dr. J. P. Bannier en van het gemeentebestuur van Roermond. Gistermiddag bij de aanvang van de zitting der Tweede Kamer neeft de voor zitter ,dr. Kortenhorst, enige woorden ge wijd aan de ramp van het K.L.M.-toestel „Roermond", welke woorden door de le den van de Kamer staande werden aan hoord. Dr. Kortenhorst noemde deze ramp vreselijk voor de nabestaanden der omgekomenen niet alleen, maar ook een nationale ramp. Zijn gedachten gingen vooral uit naar de ouders van de piloot, de heer en mevrouw Plesman, die nu binnen korte tijd reeds twee zonen aan de luchtvaart moesten offeren Spr. gaf daarbij de verzekering, dat ook door deze ramp het vertrouwen in de K.L.M. n'et was geschokt. Niet alleen in goede, zo zeide hij, maar ook in kwade dagen ver dient de nationale luchtvaart alle steun. Hij besloot met het uitspreken van deer nis met de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Minister Joekes sloot zich namens de regering bij deze woorden aan en wees op de grote verdiensten van hen, die het luchtverkeer met vreemde landen en In donesië met gevaar voor hun leven on derhouden Een bezoek van leidende figuren uit de De mening van de adjunct-directeur van de Straatsburger haven, M. Weirich, dat het hier gestadig regende, werd op gelukkige wijze ontzenuwd en dit had tot gevolg, dat het doel van deze tocht het verstrekken van informatie over de Franse zee- en binnenvaart aan Rotter- jongste ontwikkelingen in het Rotterdam- dam, leidde gisteren tot een concentratie van aandacht op de Rijn, als belangrijke verkeersschakel tussen Frankrijk en de Lage Landen. Reeds in zijn welkomst woord plaatste de President van de Stich ting „Havenbelangen" het probleem van de Rijnvaart centraal en tijdens de ge sprekken werd duidelijk van hoeveel be lang Straatsburg als binnenvaart-haven voor Frankrijk en dus vooi Rotterdam is. „Vrije vaart op de Rijn en volledige vrijheid van uitwisseling tussen de oever staten" scheen versymboliseerd in de in structieve spelevaart welke het gezelschap van Hoek van Holland af met de „Regen- tesseplaat' maakte, nadat autobussen de schoonheid van het Hollandse landschap hadden doorkruist in een uitbundig zo merse zon. J- trp pprinnri. Gisterochtend is hii onde Republikeinse guerillatroepen hebben i ke bevolking tijdens de terugtrekking op ordelijke wijze Wonosari, ten zuiden van de Nederlandse troepen op de vel- van Djogjakarta, van de Nederlandse den aan het werk was gebleven en dat troepen overgenomen. Het bestuur van I de activiteit op de markt normaal was de stad werd overgenomen onder toezicht van militaire waarnemers van de V. N. Om 10 qur plaatselijke tijd verliet het uit 150 man bestaande Nederlandse garnizoen de stad en een kwartier later was de stad 'n republikeinse handen De evacuatie stond onder leiding van de Nederlandse commandant, kol Van Langen, die zei, dat er tot nu toe geen incidenten waren voorgevallen. Sultan Hamengku Buwono, repuDli- kemse militaire gouverneur van Djogja karta, was bij het vertrek van de Neder landse troepen aanwezig. Kol. Van Langen zei, dat de plaatseiij- Radio Vaticana verneemt uit Praag, dat de communistische politie de aarts bisschoppelijke kanselarij van Mgr. J. Matocha, aartsbisschop van Olmutz, heeft bezet. Twee secretarissen van de aartsbisschop zijn gevangen genomen. De wachtposten rondom het paleis van Mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, zijn uitgebreid. Alle contact met de aartsbis schop, ook van de hogere geestelijkheid van Tsjechoslowakjje, is daardoor onmo gelijk. De regering is er in geslaagd een muur van stilte om de aartsbisschop heen te bouwen. De pseudo-Katholieke Actie heeft In het Noorden van Tsjechoslowakije vlugschrif ten huis aan huis bezorgd, waarin zij be schuldigingen richt aan het adres van Mgr. Beran. De bevolking wordt verzocht om de adhaesie-betuigingen, die bij deze „De geest van de anti-christ trekt voor waarts en het godsdienstige leven wordt op vele wijzen bedreigd". Aldus waar schuwde de kardinaal-bisschop van Ber lijn, nog zo pas zijn ddocesanen. In dezelfde boodschap deed de kardi naal een dringend beroep op zijn ge lovigen om de katholieke pers te steunen. En hij was zeer verheugd, dat velen hun blad gezamenlijk lazen of er een extra kochten voor iemand, die het zonder moet doen. Het apostolaat van het gedrukte woord moest volgens de prelaat krachtig wor den bevorderd. Het geschreven woord is van even groot en vitaal belang als brood. Het is voor ons, journalisten, altijd enigszins pijnlijk als de katholieke pers zich zelf moet gaan aanbevelen. Men denkt zo gauw aan „ijveren voor eigen boterham" Maar het blijft een feit, dat in landen, waar de katholieke gemeenschap niet over haar eigen organen beschikt, het katholieke leven een onnodig zware kamp heeft. Een leger kan niet zonder een groep stoottroepen,die op elk terrein op hun qui vive zijn. Telkens opnieuw komt men voor „stellingen" te staan, die moeten worden aangeduid of wegge werkt. Men kent de situatie in het Oosten, men kijke nu weer naar België, dat mor gen ter stembus gaat. Tot de „stunts" der christelijk-sociale partij behoort de programmaeis van subsidie voor het bij zonder onderwijs. Zich bewust van de wedloop tussen de linkse partijen, die altijd het ministerie van Onderv#ijs hebben bezet, merkte kardinaal Van Roey enige tijd geleden droogweg op, dat de staatsscholen met hun één uur godsdienstonderricht per week goede heidenen afleveren. De Katholieken hebben in iedere stad en in ieder behoorlijk dorp vrije colleges en middelbafe scholen opgericht. Maar na de tweedë wereldoorlog heeft het linkse ministerie van Onderwijs in ieder groot centrum vier tot vijf middelbare scholen opgericht, niet omdat zij nodig waren, maar om de vrije Katholieke instellingen te dwarsbomen. Do strijd gaat onverminderd verder. Het rijk van Christus kan nu eenmaal niet zonder vechten tot bloedens toe worden gesticht en gehandhaafd. Voor de victorie is een katholieke pers inderdaad een zaak van de eerste rang, terwijl men voorts moet beschikken over een menigte geestdriftige, voorbeeldige katholieken. Niet van die gezapige luid- jes, die al gauw vinden, dat we teveel tam-tam maken. Niet van die lieden. d!e in hun nieuw colbertje of nieuwe jaocn eens zo echt gezellig naar de kerk gaan en dan onder het genot van een sigaartje of bonbon vinden, dat het leven eigenlijk nog niet 20 beroerd is. Beste mensen, pompt toch een beetje enthousiasme bij, overal waar ge kunt. Haalt de zuchtende en steunende mensen achter die horretjes vandaal). God is in de stilte, maar Hij moet de maatschappij weet' worden ingedragen, een maatschappij op goede grond, zonder landmijnen van het bederf en zonder draadversperringen van de anti— ehrist. Maar die situatie eist bidden en wer ken zonder ophouden en krachtig. Voor uit nu toch vlugschriften zijn ingesloten, getekend aan het adres van de z.g. K.A. op te zen den. De regering heeft een lijst gepubli ceerd van 1500 priesters, die hun bijval zouden hebben betuigd met de Katholieke Actie van de Tsjechoslowaakse regering. Een van de namen betrof de prior van het Carmelietenklooster te Praag. Het blijkt echter, dat de paters Carmelieten, sinds hun klooster in Praag door koning Peter II werd opgeheven, geen klooster in Tsjechoslowakije meer bezitten. Ook uit andere feiten blijkt het bedrog, dat de regering met deze lijst heeft gepleegd. Talrijke namen zijn verzonnen of zijn van priesters, die reeds lang zijn overleden. Ook heeft de regering, om de lijst zo groot mogelijk te krijgen, haar toevlucht genomen tot de namen van niet-katho- lieken. De Slowaakse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat „bisschoppen en reactionaire priesters" gepoogd hebben wanordelijkheden in de provincie te ver wekken. De republikeinse troepen, die Wonosari binnengetrokken zijn, stonden onder be vel van lt kol Suharto. Het belangrijke vliegveld Maguwo bij Djogjakarta, waar de Nederlandse troe pen in December landden om de stad te nemen, zal 28 Juni ontruimd worden, ter wijl de ontruiming van Djogjakarta zelf een dag later zal volgen. Kol. Van Langen deelde mede, dat de laatste van de 4500 Nederlandse militai ren op 29 Juni tussen vier en vijf uur in de namiddag de residentie zullen verla ten. Hij zei, dat de troepen teruggetrok ken zouden worden naar het Westen en Noordoosten van de residentie. Gevraagd naar de stemming onder de Nederlandse militairen, die Wonosari ver laten hadden zei kol. Van Langen, dat zij gedeprimeerd waren. Twee Indonesiërs werden gisteren in het centrum van Djogjakarta gedood Volgens Nederlandse zegslieden werd er één gedood bij een gewapende botsing tussen een Nederlandse patrouille en een gewapende groep. Het hospitaal van Bodjonegoro in Oost- Java is door een bende' van vijftien rnan overvallen. Zij hielden een mantriverple- ger met vuurwapens in bedwang en roofden linnengoed en medicijnen. De treinverbindingen van Surabaja met Malang en Djember zijn sinds Dins dag gestremd, daar terreurbenden de rails op verscheidene plaatsen hebben opgebroken en barricaden op de rails hebben opgeworpen Voorts werden alle telegraaf- en telefoondraden doorgesne den. Bij een beschieting in de nabijheid van Blitar is de assistent-resident en gedele geerde van de territoriale bestuursambte naar in Kediri de heer F. Th. Feldbrug- ge gedood. Gisterochtend is hij onder veel belangstelling begraven Generaal- majoor Baay. die bij de overval tegen woordig was geweest en bij het graf het woord voerde zeide o.m.: „Ware het srhot een seconde later afgegaan, ware het een meter verder gericht geweest, de rollen zouden thans omgeKeerd zijn en U had aan mijn graf gestaan". In tegenstelling met de toestand op Java schijnt het in Bali heel wat rustiger Bij besluit van de H.v.K. is goedgevonden, dat de staat van oorlog in de Daerah Bali, welke sedert 15 Juli 1946 bestond, wordt opgeheven. De door het militair gezag getroffen maatregelen blijven ech ter tot nader ordër van kracht. se havengebied omlijst werd door de aantrekkelijke sfeer van een „promenade en bateau". Binnen de omarming van de pieren van Hoek van Holland, waar de korte golfslag aan de „Regentesseplaat" een rusteloze steigering als in open zee begon te ge ven, gaf Ir. N. Th. Koomans college aan de Franse gasten omtrent de ontwikke lingen in de haven van Rotterdam. Uit voerige grafieken spraken haar universele taal eti zelfs klonk daarin door een ge matigd uptimisme, ondanks de nabije aan wezigheid van een fnuikend dieptepunt in Rotterdam's welvaarts-curve, waaruit slechts langzaam omhoog geklommen kan worden. En wanneer de Rotterdamse haven nieuwe toppunten wil bereiken, zullen overdreven dirigisme en protectionisme niet langer het pad omhoog mogen krui sen, zo betoogde de heer A. C. W. Beer man wel zeer met klem. Ongetwijfeld zal Straatsburg gebruik kunnen maken van de Rotterdamse faci liteiten, want er is een tijd geweest, dat de grootte van de omslag in deze bin nenhaven volgde op de bedrijvigheid in Frankrijk's voornaamste wereldhavens Marseille en Le Havre, naar ons de heer Weirich vertelde. Franse draaibanken fralsden het ruwe staal in de grote hallen van de R. D. M„ waaraan het gezelschap tijdens de rond vaart een bezoek bracht, ook hierin de onderlinge afhankelijkheid beider landen demonstrerend. Het spel der giganten krachten in een hydraulische monster smidse hield lange tijd de aandacht ge vangen. Een ongewoon tafereeltje gooide hier een venster open op een Hollandse arbeidersliefde: een boeketje veldbloe men in een melkflesje stond te stilleven op de rand van een 34 tons smeed-instal- latie. HENK VAN DER MAZE. Twee millioen kasgeld De speciale correspondent van Aneta vernam te Djogja van republikeinse zijde, dat op het ogenblik in de nabijheid van de republikeinse hoofdstad 600 man repu blikeinse politietroepen zijn samengetrok ken, die na het vertrek van de Neder landse troepen uit Djogja Jaarheen zul len trekken voor de handhaving van rust en orde Volgens de zegsman van Aneta zouden deze politietroepen wapens van de Nederlanders ontvangen. Het accoord hierover zou Woensdag te Batavia zijn bereikt tijdens de bespreking met de sul tan van Djogja. De levering van de wape nen zou een der voornaamste redenen zijn waarorr de sultan Woensdag naar Batavia is gegaan. „Het voornaamste wat ons op he, ogen blik voor de geest staat is. een botsing met d^ republikeinse strijdkrachten te vermijden", aldus de kolonel Van Langen tegenover de speciale correspondent van Aneta te Djogja enkele ogenblikken na zijn terugkeer uit Wonosari. Over de overgave van de civiele dien sten in de residentie, deelde resident Lycklama mede, dat de overdracht van de meeste diensten reeds is geregeld. Op de ochtend van de dag. waarop de laatste Nederlandse troepen Djogja verlaten, zal hij de sleutels van de gebouwo- overhan digen aan de republikeinse commissie van overdracht. Wat er gebeuren gaat met de republikeinse ambtenaren, die op eniger lei wijze met de Nederlanders hebben samengewerkt is nog niet bekend. Resident Lycklama verklaarde tegen over Aneta, dat hij in het bezit was van een bevel van de sultan om alle republi keinse ambtenaren na de overdracht te „screenen" alvorens hen in hun functie te herstellen. Vrijdagochtend ontving de resident een bedrag van twee millioen gulden ter overhandiging aan de republi keinse autoriteiten als eerste som. Intussen zullen blijkens een medede ling van het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen vandaag nog geen groenten naar Duitsland worden uitge voerd. Over de datum, waarop de e.iport weer kan beginnen duren de onderhandelin gen namelijk nog voort. Binnen enkele dagen hoopt men te kun nen mededelen, wanneer weer groente voor de export naar Duitsland op de vei ling kan worden gebracht. De verwachting geldig van he den.. tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met op enkele plaatsen enige motregen. Zwakke tot matige w'nd tussen West en Noord. Voornamelijk in het Zui den van het land minder koud Morgen overdag: brekende bewol king met hier en daar perioden van zonneschijn. ZWakke tot ma tige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag 26 Juni; Zon Op 4.21 uur, onder 21.04 uur; maan op 3.36 uur, onder 22.00 uur. Maandag 27 Juni: Z011 op 4.21 uur, onder 21 04 uur; maan op 4.39 uur, onder 22.42 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1