Iribune Verkiezingen van zielzorgers Tweeduizend man republikeinse troepen in Djogja Weerbericht jBeruchte S.D.-chef Lages komt 19 Juli voor DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN T arwe-over eenkomst treedt in werking Retraite-huizen gevaarlijk voor de volksgezondheid Sultan maakte angstperiode door Puntenvrije uitverkoop textiel Nederlands deserteur De Tour draait Een lang en zwaar strafregister No. 20967 VRIJDAG 1 JULI 1949 73 ste JAARGANG IETS SNOODS VAN PLAN (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Gisteren hebben wij in verband met Van Zeeland's poging tot het samenstellen van een regering ge meld, dat de liberale leider Devè- ze verklaard heeft, dat zijn partij niet van een Katholiek-liberale regering wil weten. In gesprek ken, die Van Zeeland in de loop van de dag van gisteren met an dere liberale persoonlijkheden heeft gehad, is intussen gebleken, dat de opvatting van de nogal vlug van stapel lopende Devèze niet door alle parlementsleden van deze partij worden gedeeld. Zo had de kabinetsformateur giste ren o.m. ook een onderhoud met de liberale minister van Staat, Dierchx, die voor de oorlog minis ter was in een door Van Zeeland gepresideerde regering en die na zijn onderhoud met de kabinets formateur aan de pers verklaarde, dat alle vormen van oplossing met evenveel belangstelling moeten worden onderzocht en dat geen enkele daarvan a priori mag wor den verworpen. V.r.n.l. Averell Harriman, sir Stafford Crips, mr. D. U. Stikker en sir Edmund Hall-Patch, die momenteel in het kader der Europese economische samenwerking te Parijs confereren. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat aan de tex tielhandel de gelegenheid zal wor den gegeven van 18 tot en met 30 Juli a.s. textielgoederen vrij of tegen verlaagde puntenwaardering te verkopen, mits de verkoopprij zen met tenminste 10% worden verlaagd. I DROOG ZONNIG WEER DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentje- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd tn het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9005 ten name van de ,,N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST Daar India, Griekenland en de Liba non enkele uren voor het als uiterste ter mijn gestelde tijdstip van 1 Juli, de internationale tarwe-overeenkomst heb ben geratificeerd, zal deze overeen komst gedurende vier jaren van kracht worden. Tot dusverre hebben zestien importerende landen, die ongeveer 75 pet. van de aankopen garanderen, de overeenkomst geratificeerd. Wanneer vóór 1 Juli niet 70 pet. van de aanko pen gegarandeerd zou zijn. zou de over eenkomst niet zijn doorgegaan. De Internationale Tarwe Raad, die Woensdag a.s. voor het eerst zal bijeen komen, zal de tijdslimiet vaststellen, binnen welke de 21 andere importerende en de 3 exporterende landen de over eenkomst nog zullen kunnen ratificeren De Raad heeft de bevoegdheid, bij het vaststellen van de limiet tot 1 Septem ber a.s. te gaan. De overeenkomst voorziet in de jaar lijkse levering van 456.293-389 bushels tarwe tegen een maximale prijs van 1.80 per bushel en een minimumprijs van 1.50 per bushel. Verleden week schreven we over de nuchterheid, of liever: over het gebrek daaraan, van een groot deel van het Ne derlandse sportpubliek. En we verbonden daaraan de deining, die is ontstaan over het vertrek naar een buitc ïlandse prof club van een van onze twee beste na oorlogse voetballers. „We verliezen een groot sportman aan je", schreven we toen, „maar je hebt zelf uitgemaakt, dat je moet gaan; in ons eigen land kan en mag de voetbalgemeen- schap je ambities niet bevredigen." Tegenover het gebrek aan nuchterheid, waardoor velen kost wa,t het kost alles in het werk zouden stellen om deze sport man in eigen land te houden, constateren we hetzelfde gebrek, dat sommigen doet uitroepen: „Blij toe; nu kan er tenminste een goed nationaal elftal worden opge bouwd". De systeem-dictators zouden het liefst zien, dat er helemaal geen voetbalgenie meer in de nationale ploeg rondliep, dat ook de andere van onze twee na-oorlogse corypheeën geen oranje-shirt meer zou dragen. Zij willen van een voetbaltalent een systeemslaaf maken. Zo lichten zij het publiek voor. En zij werpen elkaar het balletje toe betreffende een van hun eigen pupillen, Intussen kunnen zij nau welijks zelf meer geloven, dat zij daar mee de sportieve zaak nog dienen. Vroeger durfden de systeem-aanbid ders nog wel eens zeggen: „ierst de spe lers en daarop het systeem baseren". Nu heet het al onverbloemd: „Eerst het alleenzaligmakende (stopperspil) systeem en daar hebben de spelers zich maar naar te schikken". Natuurtalenten zet men het liefst aan de kant. Men wil geen spelers, die hun eigen spel, hun eigen wil, hun eigen im provisatie, hun eigen karakter doen gel den. Vóór alles wil men nu spelers, die bereid zijn om slaafs een bepaald systeem te volgen. Het wordt binnenkort nog een sportief vergrijp, zich een uitblinker met bijzon dere gaven te tonen. Wat zijn we dan al een eind weg met de zuivere sportbeoefe- ning! Sport staalt spieren, maar ook karakter en wil. Een eigen karakter en een eigen wil zullen echter in de gedachtengang van de systeem-dictators uit den boze zijn. Men haalt op deze wijze de waarde van de sportbeoefening omlaag. Want men wil de systeem-slavernij niet tot de toplaag beperken, doch tot op de bescheiden bo dem doen doordringen. De toestand, die dan ontstaat, is bijna even erg als die onder het beroepsspel. De UNO praat over de rechten van de mens. Maar als sportbeoefenaar wordt de mens zijn recht ontnomen. O mooie sport, wat is men voor snoods met je van plan! SUPPORTER. gezegd, meent men toch te weten, dat Buset inzake de koningskwestie een zo mogelijk nog meer halsstarrige en afwij zende houding, aanneemt dan vroeger. Toch zfjn het de socialistische politici, die met schrik een regering zouden zien totstand komen, waarin zij niet in ver tegenwoordigd zouden zijn. Zou de vrees, in de oppositie te worden gedrongen, ze eventueel tot andere inzichten brengen? De komende uren zullen dat moeten Ie ren. Van Acker schijnt tot degenen te beho ren, die de socialisten niet graag uit de ministeries zou verdreven zien. Dezelfde van Acker schijnt dan ook de kabinets formateur te willen ompraten. De socialis ten zouden thans alle mogelijke eerherstel aan koning Leopold willen doen op voor waarde evenwel, dat hij afstand zal doen van de troon. Het spreekt vanzelf, dat Van Zeeland een dergelijk voorstel niet kan aanvaarden. Er hangt inmiddels boven het hoofd van dë liberalen en socialisten nog een zekere dreiging, die hen allesbehalve in een rustige atmosfeer laat leven. In twee kiesdistricten van het Vlaamse land zijn n.l. geschillen ontstaan betreffende het optellen der Zondag in deze districten uitgebrachte stemmen. Het betreft 2 Ka tholieke koningsgezinde candidaten. Mocht het onderzoek te hunnen voor dele uitvallen, dan zou de C.V.P., die, zoals men weet, in de Senaat reeds de volstrekte meerderheid heeft, deze ook in de Kamer bekomen, waar zij alsdan 107 van de 212 zetels zou bekleden. De Ten aanzien, van de houding der libe ralen moet geconstateerd worden dat deze partij sedert de verkiezingen van Zondag haar gekozenen nog niet heeft bijeen geroepen, zodat men de mening van elk dezer personen afzonderlijk niet kent, vooral niet over het koningsprobleem, waarvan sommigen onder hen, zoals men weet, in hun verkiezingspropaganda ge bruik hebben gemaakt, om sympathie en stemmen van koningsgezinden te win nen. Gisteren heeft Van Zeeland nog bespre kingen gevoerd met de socialistische lei ders Buset en v. Acker, alsmede met het hoofdbestuur van de C. V. P. Het gesprek met de socialisten, vooral met Buset, schijnt zeer ongunstig te zijn geweest. Hoewel Van Zeeland er niets over heeft posten in. De meesten van hen droegen geen uniformen en schoenen maar waren goed gewapend. Ingevolge een decreet van Sukarno is het gehele civiele en militaire gezag voor lopig in handen gelegd van de sultan van Djogja. Deze laatste heeft een beroep ge daan op het volk om zijn strijd voor de vrijheid in samenwerking met de overige delen van Indonesië voort te zetten. In een rede, opgesteld om via een kleine radiozender te worden uitgezonden, drong de sultan aan op groter eenheid dan te voren. Hij voegde hieraan toe, dat alles op wettige wijze moet geschieden en dat degenen, die wanordelijkheden ver oorzaken, streng zullen worden gestraft. Voorts legde hij er de nadruk op, dat uit sluitend het nationale leger wapens mag bezitten. Aan A.P. deelde de sultan nog mede, dat hij Zondag Sukarno en Hatta zal uit nodigen Woensdag naar de stad terug te keren om het bewind over te nemen. Moh. Rum, Ali Sastroamidjojo en de voorzitter van het KNIP (voorlopig repu blikeins parlement) zouden vandaag naar Bangka vliegen, waar zij zullen wachten tot de sultan hen uitnodigt naar Djogja te komen. De verwachting geldig van heden- i tot morgenavond luidt: 1 Droog en overdag zonnig weer met i in de Noordelijke kustgebieden t enkele overdrijvende wolkenvel- den. Zwakke tot matige Noorde- i lijke wind. Iets hogere tempera- I turen dan vandaag. I Zaterdag 2 Juli: Zon op 4.24 uur, l onder: 21.03 uur; maan op 11.47 I uur, onder 0.03 uur. restanten teneinde hen er toe te brengen verklaringen af te leggen. Verscheidene van Lages' ondergeschikten zijn reeds ter dood veroordeeld, omdat zij schuldig zijn bevonden aan het uitvoeren van een deel dezer misdaden. In zeven paragrafen wordt deze ras terrorist en bedrijver van misdaden tegen de menselijkheid in meer gedetailleerde vorm van diverse misdaden beschuldigd. Een paragraaf vermeldt een lijst van 375 gefusilleerde personen, een volgende weidt uit over de Silbertanne-moorden, weer een andere stelt Lages verantwoordelijk voor de systematische vervolging van Joden, van wie er tussen Febr. 41 en eind '44 zeventig duizend uit Amsterdam naar Duitsland werden gedeporteerd. Tenslotte worden talloze methodes van mishandeling aangehaald, zoals het boeien met kettingen, het slaan met zwepen en gummistokken, het steken met gloeiende naalden onder de nagels van handen en voeten, het aanbrengen van brandmerken op het lichaam met gloeiende voorwerpen en het aandraaien van handboeien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1