WAAROM en DUUR van herhalingsoefeningen Oorlog voeren eist een andere training dan politiële taak de Weerbericht 1000 Franse kinderen verzorgd „Kota Inten" en Zuiderkruis" m Belgische regering van alleen katholieken? De bisschoppen tot de Katholieke werkgevers O Het Pond Sterling staat zwak DREIGEMENT VAN TSJECHISCH MINISTER Visjinsky in ongenade? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hoe beter soldaat des te minder offers Pater Lesage kwam dank betuigen brengen mannen van het eerste uur naar huis De waarde van de vleesbon Kosten Nationale reserve Hiërarchie zal nog in Juli de nederlaag lijden Russische gezant protesteert Koningskwestie moet worden opgelost Nu de P.B.O. op komst is NDER DE LOUPE Stafford Cripps zal Woensdag een verklaring afleggen Voorzichtig in hos en hei ïlste JAARGANG DINSDAG 5 JULI 1949 No. 80970 MORGEN OVERWEGEND DROOG WEER Z. K. H. Prins Bernhard in gesprek met veldmaarschalk Montgomery op Hr. Ms. Tromp, juist voor de aanvang der West-Europese vloot- manoeuvres. DRIE JAAR TROPENDIENST EN ZWARE TAKEN t Jongste opname van H. M. Koningin Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard, die Donderdag hun koperen bruiloft hopen te vieren. OORLOG" OP DE VELUWE Tegen vertoning „IJzeren gordijn Het Kremlin zou ontevreden over hem zijn SOCIALISTEN NAAR DE KONING? PRINCIPIËLE VAKORGA NISATIE VAN BIJZONDERE BETEKENIS" SNOEK EN KABELJAUW WEGCONTROLE OP 9 JULI DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJFERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze militaire medewerker) Nog zijn onze troepen uit Indonesië niet terug, of reeds hebben woordvoer ders van het ministerie van Oorlog erop gewezen, dat alle dienstplichtigen van de lichtingen '45 en volgende, zo spoe dig mogelijk voor herhalingsoefeningen zullen dienen te worden opgeroepen. Men sprak van een tijd van maximaal 6 weken.Dat was het eerste bericht Evenwel meende de generaal-majoor Dürst Britt, gewezen commandant van de „7 December-divisie", hiertegen te moeten opkomen en in een vergadering te Utrecht als zijn mening Kenbaar te maken, dat één week voldoende zou zijn. En tenslotte heeft de generaal mr. H. J. Kruis aan een A.N.P-redacteur verklaard, dat de duur van 6 weken weinig waarschijnlijk is en dat deze vermoedelijk drie weken zal bedragen. Eén week voor mobilisatie-oefening en optreden in kleiner verband, één twee weken voor oefening in groter verband. Drie meningen van militair-deskun dige zijde derhalve. Wij zullen goed doen de mededelingen van generaal Kruis het meest waarschijnlijk te achten. Maar toch is het begrijpelijk, dat links en rechts de vraag gesteld wordt: Is dit nu wel billijk? Moeten deze jon gens, die toch al zoveel gepresteerd hebben, nu wederom „aantreden"? Ruim twee jaar in Indonesië, demobili seren en danopnieuw naar de ka zerne! Men kan wellicht beter beroeps soldaat worden.... En waarom nu die herhalingsoefenin gen? Hóe dwaas het moge klinken van deze mannen met ruim 2 jaar front ervaring: zij zullen „herschoold" moe ten worden. En hoewel deze jonge men sen onder de technische term van „her halingsoefeningen" weer onder de wa penen zullen geroepen worden, de Dienstplichtwet geeft enkel deze moge lijkheid zullen zij als soldaat hun verdere opleiding ontvangen, nodig om in divisieverband te kunnen optreden, om daardoor in staat te zijn effectief mede ter kunnen helpen, mocht de nood aan de man komen in geal lieerd verband het vaderland en de Westerse Unie te verdedigen. Hier moeten wij in het kort iets ver tellen over legervorming. Voor de oorlog bestond ons veldleger uit 15 lichtingen, aanvankelijk van 19.000 man, later werd de lichtings sterkte uitgebreid tot 30.000. De dienst plichtigen werden opgeleid bij de regi menten infanterie, artillerie, enz., zo danig dat ieder vredesregiment in oor logstijd 2 regimenten formeerde. En dat gebeurde dan in de tijd van 15 jaar. Nu heeft de ervaring van de laatste oorlog wel bewezen, dat de frontsoldaat in het algemeen onder de 30 jaar moet zijn, om de enorme physieke inspanning van het oorlogvoeren te kunnen vol houden en hieruit zou dus volgen dat ons veldleger uit minder lichtingen in de toekomst zal moeten worden samen gesteld, maar dit neemt toch niet weg dat in de kortst mogelijke tijd organie ke eenheden mobilisabel moeten zijn. En tot die mobilisabele eenheden moe ten op de eerste plaats gerekend wor den de divisies, brigades en bataljons, welke naar Indonesië zijn uitgezonden Immers: na 1945 stond onze legerlei ding voor het probleem: de vorming van een geheel nieuw veldleger. De middelen waren beperkt, de verplich tingen waren groot. De beslissing is toen moeten genomen worden dat alle daartoe in aanmerking komende dienst plichtigen voor uitzending naar Indo nesië bestemd werden. Aldaar wachtte hun een speciale taak. Geen oorlogvoe rende taak tegen een moderne tegen stander, maar een politiële taak: hand haven van orde en rust. Het is duide lijk dat het zwaartepunt van de oplei ding en vorming op die speciale taak gericht moest zijn. Tijdnood en grote vraag naar troepen in Indonesië dwon gen in deze richting. Weliswaar is de op leiding in Indonesië voortgezet, maar 't karakter van een strijd tegen guerilla's is anders dan van een strijd tegen grote eenheden. Voor het laatste nu zal de troep in herhalingsoefeningen her schoold dienen te worden. „Oefening spaart bloed". Niet genoeg kan het Nederlandse volk hiervan door drongen worden. Hoe beter de Neder landse jongelingschap getraind is, hoe beter zij de moderne tactiek op het ge- vechtsveld beoefend heeft, des te be ter soldaat zal zij zijn, des te minder offers zal een gevecht kosten. Het ware te wensen dat deze over wegingen eens meer golden in vergade ringen en persbeschouwingen. Ieder is ervan overtuigd dat Nederland zijn bij drage moet leveren aan de Westerse Unie; en iedere soldaat die bij een eventuele dreiging de gelederen kan versterken is winst. Het is duidelijk dat de legerleiding enige divisies van ke rels, die getoond hebben wat waard te zijn, in tijd van nood, niet thuis kan laten zitten. Maar als het vaderland hen nodig heeft, dan hebben zij het recht om, uitgerust met net beste mate riaal dat het leger ter beschikking heeft en getraind volgens de juiste eisen, ge steld aan het Europese gevechtsveld, de vijand tegemoet te kunnen treden. Nalatigheid in deze zou een misdaad zijn aan hen, aan wie wij de verdedi ging toevertrouwen van ons hoogste goed, onze vrijheid. Hoe paradoxaal het moge klinken, door de terugkerende troepen de last van herhalingsoefenin gen op te leggen, bewijst de legerlei ding hun een grotere dienst, dan dege nen die menen een pleidooi te moeten leveren voor het achterwege laten van deze „herscholing". Toch mogen wij het niet laten ook de keerzijde van de medaille te bezien. De soldaat in Indonesië verlangt na ruim 2 jaren het vaderland gediend te heb ben terug naar zijn beroep, zijn am bacht, zijn studie. En de eerste reactie op het woord „herhalingsoefeningen" is een zich bedreigd gevoelen. De demo- bilisant acht zijn ingenomen in vele gevallen zelfs veroverde burgerposi tie in gevaar. Deze positie moet verze kerd zijn Een eenmaal veroverde posi tie moet gehandhaafd kunnen blijven. Kleine zelfstandigen moeten verzekerd zijn, dat zij geen inkomsten zullen der ven en zij die in loondienst zijn moeten weten, dat de herhalingsoefeningen slechts een korte onderbreking van hun dagelijkse werkzaamheden betekenen Studerenden moeten ervan verzekerd zijn, dat de herhalingsoefeningen hun niet noodlottig worden in verband met hun examens. Indien regering en legerleiding erin slagen aan deze gerechtvaardigde ver langens tegemoet te komen, dan zullen de mannen, onze Nederlandse mannen, die in moeilijke jaren getoond hebben wat zij waard zijn, stellig niet weigeren ook deze plicht der herhalingsoefenin gen te volbrengen. De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht in het binnenland mogelijk enkele ver spreid optredende regen- of on weersbuien. Overigens overwegend droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden en zwak ke tot matige wind hoofdzakelijk tossen Noord West en Noord. Van nacht minder warm, morgen onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Woensdag 6 Juli: Zon op 4.27 uur, onder 2102 uur; maan op 17.45 uur, onder 0.58 uur. Duizend Franse kinderen zijn tot dus ver door de zorgen van het Kath. Ned. Huisvestingscomité in Den Bosch en de Bisschoppelijke Hulpactie in Den Haag in Nederlandse gezinnen ondergebracht En als vertegenwoordiger van „Secours catholique", de grote landelijke katholie ke organisatie voor hulpverlening in Frankrijk kwam dezer dagen Père Lesa ge naar Nederland om de dank van Frankrijk voor dit werk van naastenlief de bij uitstek over te brengen. Behalve aan de twee bovengenoemde instanties stelde hij er prijs op persoon lijk zijn erkentelijkheid te betuigen aan de Rijksvreemdelingendienst en aan de Centrale Raad voor Buitenlandse kinder- zorg voor de medewerking, die ook deze zo bereidwillig zijn geweest te geven. Daar hij echter niet in staat was de vele en over het gehele land verspreide pleeg ouders zelf te bereiken, heeft hij verzocht om via de katholieke pers de grote dank baarheid van Secours Catholique, maar meer nog van de betrokken ouders aan de vele gastvrije families in Nederland te willen overbrengen. Frankrijk zendt de kinderen uit naar België, Luxemburg. Nederland en Portu gal. De resultaten, die bereikt worden met de Nederlandse transporten, behoren wel tot de beste. Als een aardige bijzon derheid wist Père Lesage te vertellen, dat verschillende kinderen direct na hun terugkomst op de vragen van hun ouders in 't Nederlands antwoordden. De trans porten naar Portugal zijn te kostbaar en te ver. Naar Zwitserland gaan alleen zie ke kinderen. De kinderen hebben tijdens de oonog en ook nu nog bij lange na niet genad wat ze nodig hebben. Een geregelde ver strekking van melk etc. bestaat in Frank rijk nog niet. Frankrijk kent wel, zoals ons land. de koloniehuizen voor 't zwak- Met de „Kota Inten", die ongeveer 13 Juli in Rotterdam wordt verwacht, keren de mannen van 2-15 RL huis waarts Daarmee heeft t laatste O.V.w.- bataljon Oost-Java verlaten. Het batay0n werd in Juni 1948 samengesteld uit O VW er.s van andere bataljons^die omstreeks die tijd repatneerdten aan zij in 1946 als aanvulling waren toe gevoegd. In het najaar van 1948 ook voor hen de tijd van terugkeer n. het vaderland aanbreken maar toe werd de repatriëring stopgezet. In Dec. 1948, bij de tweede politiële actie, be hoorde 2-15 R.I. tot de eerste troepen, die de status quo-lijn overtrokken. He. bataljon heeft toen o.a. bezet: Gondang- legi Wetau. Poedjon, Kendangan, Paree Twintig van do mannen zijn gesneuveld. Tevens keren met de „Kota Inten naar Nederland terug de 2e en 7e compagnie Aan- en Afvoertroepen, die in Aprii 1946 uit Rotterdam vertrokken. De 2e compagnie werd ingedeeld bij de V- brigade, de 7e compagnie bij de W- brigade. Bij de eerste politiële actie in Juli 1947 kregen de mannen bergen werk te verzetten. Ook zij moesten in het na jaar van 1948 teleurgesteld worden, toen de demobilisatie werd stopgezet Bij de tweede politiële actie werd al het mate riaal ingeschakeld om de infanterie te vervoeren naar Madiun, Solo en Djogja Van 17 Januari tot 17 Februari 1949 ver meldt alleen het dagboek van de 2e comp. 50 beschietingen. Met de ..Zuiderkruis' die 2 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken, keert de 4e comp A.A.T naar Nederland terug, die tegelijk met de 2e en 7e comp. in Indonesië aankwam en met de 2e comp. bjj de V-brigade werd ingedeeld. ke kind, maar alleen voor kleuters tot zes jaar. De nood onder de Franse kinderen is dan ook nog zeer groot, vooral tengevol ge van het dure leven door de devaluatie van de franc. Daarbij komt nog de ge weldige woningnood. De kinderen, die tn aanmerking komen voor uitzending, komen uit de buitenwijken van Parijs, waar de gezinnen opgepropt zijn in som bere woonkazernes van 10 tot 12 étages; uit Chalons sur Marne, Nancy en ttijs- sel, die zeer door de laatste wereldoorlog zijn getroffen, en uit het bisdom Mïmes, in het Zuiden van Frankrijk, een zeer arme en onvruchtbare streek Met ingang van gisteren kan men op een vleesbon van 100 gram in plaats van 100 gram paarderookvlees 150 gram krijgen. Voorts kan men op een bon voor 100 gram vlees desgewenst 100 gram pekelvlees kopen. Van rookspek wordt 150 gram en van vers spek 125 gram per bon beschikbaar gesteld. De kosten voor de kleding, uitrusting en opleiding van de vrijwilligers voor de Nationale Reserve en de Reserve Grens bewaking kunnen niet worden bestreden uit de gelden, die bij de begroting van het ministerie van Oorlog zijn toegestaan. Daarom is bij de Tweede Kamer in gediend een ontwerp tot wijziging van deze begroting, waarbij voor 1948 in totaal nog een bedrag van ƒ3,687.000. wordt aangevraagd. De Tsjechoslowaakse minister van onderwijs en eredienst, Nejed- ly, gaat steeds verder in zijn aanvalsactie tegen de Katholieke Kerk. In een toespraak tot katholieke pelgrims te Sasava heeft hij thans reeds een tijdlimiet gesteld voor de „uiteindelijke neder laag" der kerkelijke hiërarchie in Tsjechoslowakije. Volgens de minister heeft „de reactie haar kop weer opgestoken". „Zij is echter nog bang en verschuilt zich in de kerk". „De reactie leed vorig jaar efen nederlaag in Februari" (datum van de commu nistische omwenteling in Tsjechoslowakije), zo ging hij voort. „Zjj zal dit jaar in Juli verliezen". Anderzijds wordt uit Vaticaanstad ge meld, dat men ten Vaticane verwacht, dat de communistische regering te Praag weldra zal besluiten, de diplomatieke be trekkingen met de H. Stoel te verbreken Het bekende incident met mgr. Verolino, zaakgelastigde van de apostolische nun tiatuur te Praag, zou de inleiding hiertoe vormen. Ofschoon enkele Romeinse bladen heb ben gemeld, dat mgr. Verelino bij ge legenheid van het officiële protest, dat hq persoonlijk ging indienen op het ministerie van buitenlandse zaken to Praag na zijn terugkeer uit Slowakije, tegelijk aan de Praagse regering zou hebben doen weten, dat hij Praag zal verlaten om naar Rome terug te keren, was van dit bericht tot nu toe ten Vati cane geen bevestiging te verkrijgen. Bij dit al blijft hei Vaticaan niet stil zitten. Radio Vaticana heeft gisteravond in een uitzending in bet Tsjechisch aan gekondigd, dat het Vaticaan voortaan elke Donderdag de Tsjechoslowaakse geestelijkheid per radio instructies zal geven. Radio Vaticana vernam voorts uit Praag, dat in de kerken van Tsjecho slowakije 1.1. Zondag door de geestelijken niet is gepreekt. De priesters hebben er zich toe beperkt, om onder de H Mis de brief van de H. Paulus voor te lezen, waarin de Apostel de gelovigen ver maant om te midden van de vervolgin gen trouw en onbuigzaam het geloof te bewaren. Dezelfde radio bevestigt, dat de staats politie van Tsjechoslowakije de bewe gingsvrijheid van alle buitenlanders in Tsjechoslowakije beperkt heeft. Deze be perkingen gelden ook voor de leden van het diplomatieke corps. Naar wij vernemen, heeft de Russische ambassadeur, de heer Valkov, bij de mi nister van Buitenlandse Zaken een offici eel protest ingediend tegen de vertoning van de film „Het ijzeren gordijn", welke op het moment in ons land onder de titel „Het geval Gouzenko" wordt ver toond. De manoeuvres, welke op 27,«28 en 29 Juli op de Veluwe zouden worden ge houden, zijn uitgesteld tot 2, 3 en 4 Aug. DP omdat de militairen, die hieraan moeten meedoen, anders geen gelegen heid zouden hebben deel te nemen aan gezegd hebben, dat hij zijn energie wil de Vierdaagse afstandsmarsen te Nijme- de gebruiken voor de roeping van zijn gen in de laatste week van Juli. leven: de jurisprudentie. Het Amerikaanse tijdschrift „United Nations world" verklaart, dat de Rus sische minister van buitenlandse zaken. Andrei Visjinsky, op het punt zou staan van zijn functie ontheven te wor den. Hij zou een niet nader aangeduide fout hebben gemaakt bij zijn eerste vuurproef als minister van buitenland se zaken. Zijn verhouding tot het mach tige Politbureau is volgens het blad op het laagste punt aangeland. De volgende twee incidenten zouden het bericht van de aanstaande val van Visjinsky bevestigen: 1. Visjinsky, die graag wilde, dat Sta lin als zijn gids zou optreden, toen de Amerikaanse, Engelse en Franse diplo maten te Parijs zijn vroegtijdig optimisme dwarsboomden, slaagde er niet in Stalin aan de telefoon te krijgen, niettegen staande zijn aanhoudende pogingen. 2. Op 4 Juni, tijdens een klein beslo ten diner, waaraan Dean Acheson aanzat, leek het, dat het gewone aplomb van Visjinsky verstoord was door onzeker heid en angst. Hij vestigde de indruk, dat hij niet tevreden was over zijn eigen prestaties op diplomatiek gebied Hij zou (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Nadat kabinetsformateur Van Zeeland aan de prins-regent een uitvoerig ver slag over zijn démarches voor een rege ringsformatie had uitgebracht en daar uit was gebleken, dat door de afwij zende houding van socialisten en libe ralen de politieke toestand zeer ver ward is, besloot de regent, op suggestie van de kabinetsformateur, zijn informa ties uit te breiden. In dit verband con fereerde prins Karei dan gisteren met de C.V.P.-kamervoorzitter mr. dr. Frans van Cauwelaert, met de voorzitter van de C.V.P., minister van Staat, dr. A. de Schrijver en met de aftredende C.V.P. ministers, prof. dr. Eyskens en dr. Du- vieusard. Hierna heeft de regent de heer Van Zeeland opnieuw ontvangen en hem ver zocht zijn démarches voort te zetten. In de loop van de dag had v. Zeeland ook een langdurige conferentie met het Co- Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, heeft zich namens het gehele Nederlandse Episcopaat met een schrij ven gewend tot het Katholiek Verbond van Werkgevers Vakverenigingen. De aartsbisschop geeft in dit schrijven uiting aan zijn gevoelens van waarde ring voor de krachtige pogingen, die het verbond doet om de Katholieke werkgevers te organiseren in Katho lieke vakorganisaties. Hij stelt nadruk kelijk de noodzaak vast van eigen principiële organisaties om daardoor In staat te zijn de zegenende invloed van de Kerk en de door Haar behoede na tuurrechtelijke normen aan te wenden voor de redding van de wereld uit de noden, waarin zij thans verkeert. Hier onder volgt de letterlijke tekst van het schrijven. „Met voldoening hebben wij kennis genomen van de krachtige pogingen, welke door U in het werk worden gesteld om de Katholieke werkgevers te vereni gen in Katholieke vakorganisaties. Wij waarderen die pogingen te meer, omdat gij daarbij niet alleen op de tegenstand stuit van de voorstanders der algemene en onverdeelde werkgevers-vakvereni ging, maar ook bij sommigen in Uw eigen kring bezwaren ontmoet. Het is Ons be kend, dat die bezwaren in de regel niet de Alg. Kath. Werkgeversvereniging als zodanig gelden. De bezwaren gelden ech ter het lidmaatschap van de vakvereni ging, waarvan zij het nut en de betekenis naast de standsorganisatie van de AKWV. maar moeilijk kunnen inzien. „Maar hoe waardevol en ook door Ons hoog gewaardeerd het werk van de standsorganisatie is, toch is deze niet vol doende om de hervorming der maatschap pij tot stand te brengen, welke door Paus Pius XI z.g. op zo overtuigende wij ze is geschetst in Zijn wereldzendbrief Quadragesimo Anno. „Heeft de standsorganisatie tot taak richtlijnen voor het handelen van de on dernemers in hun grondslagen te leren kennen en in hun naleving te bevorderen zij kan deze verheven roeping niet ver vullen zonder de hulp van principiële vakverenigingen.De redding uit de noden, waarin de wereld thans verkeert, vraagt ook van de werkgevers, dat zij het econo' misch-maatschapelijke leven, op welk terrein zij zulke verantwoordelijke pos ten bekleden, deelachtig maken aan de ze genende Invloed der Kerk en de door Haar behoede natuurrechtelijke normen. Dit kunnen zij bevorderen door actief deel te nemen aan het leven ook van de Katho lieke vakorganisaties, omdat het juist bij de behartiging der concrete vakbelangen gaat om de toepassing van onze beginse len, de beleving van de echt christelijke geest. De standsorganisatie alléén is niet voldoende met name niet voor die vak genoten, welke leiding en vorming het minst kunnen ontberen. „De ervaring heeft geleerd, dat door de levensbeschouwelijk gefundeerde vak organisatie, zowel van arbeiders als van ondernemers, gunstige gevolgen zijn te weeggebracht ten aanzien van de inhoud van het georganiseerd overleg en van de sociale en economische wetgeving. Wij mogen evenwel niet blijven stilstaan bij wat in dit opzicht bereikt is, vooral nu de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor het begin van haar verwezenlijking staat. Groter dan ooit is daarom de ver antwoordelijkheid ëer Katholieke werk gevers. die al hun invloed dienen aan te wenden om de hervorming der maat schappij op de grondslag (jer natuur rechtelijke beslissingen te bevorderen Nu In de plannen hier te lande t.a.v. de PBO. aan de vakverenigingen zulk een belangrijke v-ordt toegekend, achten wij de principiële vakorganisa ties van bljzondere betekenis Zij toch ral er voor moeten zorgen, dat tn de publiekrechtelijke organen een passen de plaats wordt Ingeruimd aan Katho lieke vertegonwo°r("Ser« van werkge verszijde. Nog belangrijker achten wij het, dat de werkzaamheid van die or ganen gevoed wordt van uit denkbeel den, die in de eigen kring tot wasdom zijn gebracht, en begunstigd wordt door een mentaliteit, die in het eigen mid den wordt aangekweekt. „De vorming en versterking van de confessionele werkgeversvakorganisatie betekenen een machtige steun voor de principiële vakbeweging der arbeiders, alsook van andere groeperingen in het economisch-sociaal leven als middenstand en landbouw. Indien in wijde kring de zegenrijke invloed der confessionele or ganisatie met name aan arbeiderszijde wordt ingezien, is het toch niet moeilijk de conclusie te trekken, dat ook aan on dernemerszijde de principiële vakvereni gingen daadwerkelijk behoren te worden voorgestaan. „Aan de gehele vaderlandse gemeen schap strekt dit ten zegen, daar zodoen de een dam wordt opgeworpen tegen destructieve krachten, zoals deze met na me van communistische zijde dreigen. „Met vertrouwen doen Wij daarom een beroep op de Katholieke werkgevers om Uw bestuur te steunen in de opbouw der eigen vakorganisaties. Een zelfstandig op treden zal uiteraard gepaard kunnen gaan met samenwerking met de andere stro mingen onder de werkgevers. Omtrent de vormen van samenwerking kunnen Wij hier geen concrete uitspraak doen, omdat de structuur der Katholieke vak organisatie zal moeten worden aange past aan de verhoudingen in de bedrijfs tak. In onderling overleg dient te wor den gestreefd naar een doelmatige op lossing, mits principieel vaststaat, dat de Katholieke vakgenoten hun eigen vakver- band bezitten. Gij hebt niets te verber gen in de doeleinden en motieven, die Uwe houding bepalen; Wij menen zelfs, dat een openlijke uiteenzetting ervan bij de niet-confessioneel georiënteerde werk gevers het inzicht kan verhelderen in de gunstige gevolgen van Uw streven voor de bloei van het gemeenschapsleven ..Met belangstelling zullen Wij daarom Uw streven naar de vorming van Katho lieke werkgevers-vakverenigingen in de diverse bedrijfstakken blijven gadeslaan, in het vertrouwen, dat alle Katholieke werkgevers, wier medewerking door U zal worden ingeroepen, hun onmisbare steun aan Uw onvermoeide streven zul len willen verlenen" Namens het Hoogwaardig Episcopaal De Aartsbisschop van Utrecht, w.g. JOH. KARDINAAL DE JONG. mité van twaalf leidende C.V.P.-leden, dat speciaal in het leven werd geroepen, om de pogingen tot kabinetsformatie van nabij te volgen. De avondbladen menen hieruit te mo gen concluderen, dat misschien van Cau welaert of Eyskens zouden worden aange zocht, de heer v. Zeeland als formateur te vervangen. Op het ogenblik, dat wij dit seinen is dat echter maar een veronder stelling, want v. Zeeland heeft tot nog toe zijn pogingen tot kabinetsformatie niet opgegeven. Na het verslag, dat v. Zeeland over zijn démarches aan het zgn. Comité der Twaalf had uitgebracht, heeft dit Comité met eenparigheid van stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin gezegd wordt, dat het absoluut nodig is, de koningskwestie zonder uitstel op te lossen en dat de C.V.P. de heer v. Zeeland haar volledig vertrouwen blijft schenken voor 't voort zetten van zijn opdracht. De vraag is nu: wat zal v. Zeeland doen? Zal hij aansturen op de samen stelling van een homogene C.V.P.-rege- ring, die, als in het parlement geen meerderheid zou worden gevonden voor de terugkeer van de Koning, tot parle- mentsontbinding zou overgaan, om over veertig dagen nieuwe wetgevende ver kiezingen te doen houden. Of zal hij zich andermaal tot de liberalen wenden? Inmiddels wordt een zeker belang ge hecht aan een onderhoud, dat de gewezen minister-president Spaak gisteren met Kamervoorzitter van Cauwelaert heeft gehad. Wij moeten ook nog, natuurlijk met het nodige voorbehoud melding maken van een gerucht, dat in de Wetstraat de ronde doet, volgens hetwelk socialistische ministers aan koning Leopold audiëntie zouden vragen, om hem te Pregny de socialistische zienswijze in het konings probleem te doen kennen. Wij menen, dat de koning voldoende over die zienswijze is ingelicht, want ze heeft zich ongeveer vijf jaar lang geuit in smaad en laster en een volledig negeren van recht en demo cratie. „Zeg vissertje.... heb jij een acte", informeerde een agent met iets in zijn stem, welke de innerlijke overtuiging van „beet te hebben" verried. Maar de man der wet kon niet ophalen: het loze vis sertje toonde een papier even triomfan telijk, alsof hij een snoek aan de haak geslagen had met de uitroep: „Kijk maar, is die acte in orde -of niet?" Het was blijkbaar in orde, want de agent gaf zijn zegen met de wens „vang ze". Nu moeten wij eerlijk bekennen van vissen weinig verstand te hebben; als jongen vingen wij stekeltjes, totdat de visjes ons vingen en buurjongens ons thuis brachten met de boodschap: „hier is een snoek". En daar na zijn wij nooit in de verzoeking geko men om te gaan snoeken. Doch van die visacte namen wij, ge tuigen van boven vermelde gebeurtenis, verwonderd acte en informeerden bij de visser: „Heeft U gestudeerd voor vissen? Maar het loze vissertje zette een stom verbaasd gezicht, alsof hij viswater zag branden en dacht zichtbaar: „Wat heb ik nu aan mijn snoer hangen?" Wij, toch graag willende uitvissen, wat dat voor een acte was, gooiden opnieuw onze dob ber uit en verduidelijkten: „U liet toch een acte zien". Nu toen had ons vissertje beet hoor; hij begreep het en liet ons het bewuste papier zien. Bij nadere beschou wing bleek het niet zo iets te zijn als een acte-M. O., doch een soort belastingbil jetje ;n wij stelden toen onder instem ming van d« hengelman vast, dat het zo iets was als een hondenbelastingbiljet met dien verstande, dat men voor een hond pas behoeft te betalen, wanneer men het dier heeft, maar voor een vis al bij voor baat, als men hem wil gaan verschalken. „De vis wordt duur betaald" stelde onze hengelaar vast en haalde een kranten1 knipsel uit zijn zak om dit te bewijzen. En toen lazen wij samen, dat bij de be handeling van de tarief-verhoging voor visacten in de Eerste Kamer de heer Kievit de opmerking maakte, dat andere soorten van sport vrij worden beoefend, doch de sportvisser moet betalen alvo rens hij zijn dobber kan uitgooien. „Kijk, mijnheer, is dit nu een ei van Columbus of niet"? Waarop wij van me ning waren, dat het een „Kievitsei" was. „Ook goed", gaf ons vissertje welwil lend toe, „maar nu komt het ei van onze Mansholt". Deze aankondiging was voor ons aanleiding onnozel weg te vragen, of hij P. v. d. A.'er was. Doch neen, hij sprak onwillekeurig een zekere mijnheer Ana lyst na, die het in zijn Loupen altijd sar castisch over „onze Mansholt" heeft. Of wij die „loupist" kenden. Wel, dan moes ten wij hem eens vragen om die visacte- kwestie onder de loupe te nemen, het geen wij beloofden onder voorwaarde, dat hij dan eerst dat „ei van Mansholt" zou uitbroeien. Nu, dat „stinkei" men excusere ons, de uitdrukking is van het vissertje zit zo in elkaar. De tariefvqfhoging voor vis acten is onbillijk. Aan de sportvisserij wordt bovendien niet de nodige aandacht besteed. Er wordt weinig gedaan om de visstand op peil te houden en om ver vuiling van het viswater tegen te gaan. Want al weet men b.v. waar langs de Nieuwe Waterweg olie uit een boot wordt gepompt, hetgeen verboden is, er gebeurt toch niets. Hetzelfde is het geval in Bra bant; in de Mark sterven bij de aanvang van de campagne elk jaar duizenden vis sen. En zo zijn er meer gevallen. Toch laat men de vissers extra betalen, of schoon men bijv. in het Hollandse Diep niet vaak voorn noch in Limburg „forel" zal uitzetten. Het bovenstaande was slechts een ge deelte van een hele litanie klachten waarbij wij onwillekeurig mompelden: „Mansholt, help hen". En om nu te bewij zen, dat wij onze minister van Visserij geen kwaad hart toedragen, zoals wel eens gedacht wordt wezen wij erop, dat het krantenknipsel ook vertelt, hoe zijne excellentie beloofde, dat in de komende jaren meer aandacht besteed zal worden aan de instandhouding van de visstand en het rein houden van de viswaters. „Gelooft U dat"? vroeg de sportvisser met in zijn stem een stemming, welke duidelijk bewees, dat hij er weinig van geloofde. „Ja", repliceerden wij het loze vissertje hetwelk wel voelde, dat hier wat loos was even voorzichtig, ais een minister zulks pleegt te doen. „Kijk, een excel lentie jokt natuurlijk niet, doch als men meent, dat onze minister van Visserij hier een snoekje van beloften uitwierp om de kabeljauw van de visacten-verhoging te vangennu, wij zouden niet durven beweren, dat de visser, die het zo ziet, naast het net vist". Enfin, wij hebben toen afscheid geno men van de hengelaar onder de aanspo ring, maar gauw te gaan vissen; anders zou hij des avonds de kat in de vispan vinden. ANALYST Op 9 Juli, ter gelegenheid van de TT- races, zal van overheidswege een con trole worden uitgeoefend op het zich op de weg bevindende vervoer-materiaal. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Het bezoek van enkele uren, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman gisteren aan Londen gebracht heeft, heeft alle tongen in de politieke wereld in beweging gebracht. Officieel werd aanvankelijk medegedeeld, dat de besprekingen, die tussen hem en Bevin gehouden werden, verband hielden met de organisatie van de bijeenkomst van de Europese Raad te Straatsburg in de volgende maand, en ofschoon het mo gelijk is, dat ook dit punt ter sprake is gebracht, lijdt het niet de minste twijfel, dat in werkelijkheid de overeenkomst van de Franse minister plaats gehad heeft op wens van de Britse regering en dat financiële kwesties de werkelijke aan leiding waren tot het bezoek. Van offi ciële zijde wordt evenwel geen verkla ring gegeven van de eigenlijke reden van de overkomst van de Franse minister Men verwacht, dat morgen Sir Stafford Cripps in het Lagerhuis verklaringen zal afleggen over het resultaat van de on derhandelingen, die hij de vorige week te Parijs gevoerd heeft over de Europese be talingen, waarvan hij reeds verklaard heeft, dat er in beginsel overeenstemming bereikt is betreffende de betalingsplan nen voor 1949 en 1950. Hij zal morgen ook een en ander mededelen in verband met de thans te Londen gevoerde bespre kingen en een volledig debat zal later in de maand naar aanleiding hiervan waarschijnlijk plaats hebben. Men krijgt reeds enig begrip van de richting, welke de verklaringen de kanselier zullen uitgaan op van de mededelingen door de schat kist gedaan, dat in Juni 6.790.JK» aan goud verloren ging aan Belgie 1.619.000 aan Zwitserland De goua- verliezen aan deze beide landen ri)n de drie laatste maanden veel hoger geweest dan in de voorafgaande pe riode. Gedurende de eerste zomerse dagen hebben bos en heide aan veel kanten aanvallen te verduren gehad van de rode haan. Op de Veluwe is alleen gisteren reeds 19 maai brand uitgebroken en het is te danken aan de paraatheid van de Veluwse bosbrandweer, dat de schade tot betrekkelijk geringe afmetingen beperkt bleef. Maar Nederland kan geen hectare bos missen en daarom doet de bosbrand- weer nogmaals een dringend beroep op allen, om de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen met vuur, vooral nu de grote droogte het brandgevaar enorm heeft doen stijgen en velen in de vacan- ties naar buiten zullen trekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1