iliV.W. Lillipiit Marinelli verstevigt zijn positie Jongeren moeten aanpakken Suriname's gang naar autonomie R Frederik zeven directeuren t v= I L 1 Lambrichs en DeKorver staakten strijd Raadsels rond Nederland t: Eerste Italiaanse aanval volkomen mislukt Simon Klein over het zomerprobleem Of* De laatste besprekingen in Den Haag ADIO programma de f-9mvt.Uti.oiit -J een redding... DINSDAG 5 JLQLI 1949 PAGINA 2 Door MARTIN W. DUYZINGS ST. MALO, Maandagavond. De vtff dapperen, die het bijna 300 kilometer lange drama van Normandië met succes overleefd hadden, stortten zich in een laatste, roekeloze rush door de nauwe, grauwe straten van dat, wat er sedert de jongste krijgsbedrijven nog van het stadje St. Malo is overgebleven en achter hen aan loeide met ruw rond de straathoeken scheurende volgwagens triomfantelijk de karavaan. Nog éénmaal riskeerde Kubler, de merkwaardige Zwitser, wiens knalrode shirt men heel de lange dag in de allereerste gelederen had gezien en wiens dolle vechtlust meer dan wat anders deze etappe had gemaakt tot het bijna griezelige drama, dat van hoog tot laag meer slachtoffers maakte dan deze Tour eigenlijk ver dragen kan, nog eenmaal probeerde hy in een laatste solo zijn triomf nóg indrukwekkender te maken, doch opnieuw was het van de overige vier Marinelli, die hem met een laatste verbluf fende sprong ging halen. KUBLER WON IN ST. MALO Coppi valt aan X De klassementen Nederland verslagen Drama's j Coppi verloor „Grazie, grazie, signora" zal Ausenda, de Italiaan uit Milaan ongetwij feld wel gezegd hebben tot de omvangrijke Franse madame, die de rennners tijdens een gloeiend hete etappe van de Tour, met behulp van de tuinslang, een verfrissend bad bezorgde. MGR. HAMERMONUMENT TE NIJMEGEN REGEN NA BIJNA 4 WEKEN DROOGTE en Gashaarden, I 159.- De vijfde ronde van de tour was voor de Zwitser Kubler. Op enkele kilometers voor de finish zetten hier een vijftal gegadigden de sprint in. Het zijn van links naar rechts: Gauthier, Marinelli, Dupont, Tacca en Kubler. Het begon met Een luchthartige geschiedenis door WILHELM LICHTENBERG SCHAAKRUBRIEK "3 Als pijnen 1 M U kwellen Toen pas gaf de Zwitser het op en pre pareerde hij zich op de slotoverwinmng, die hem op het tamme, zonnige wieler- baantje van St. Malo immers niet meer te ontnemen was en inderdaad: hij won zijn étappe, de Zwitser- Hij won zijn eind- «print net zo makkelijk als hij maar wil de en zelfs de snelle Fransman Gauthier, die zijn laatste honderd meter met zóveel blinde overtuiging reed, dat hij voorbij de finish een duikvlucht en een noodlan ding op zijn wenkbrauwen maakte, kon de Zwitser niet meer bedreigen. Maar achter Tacca, die derde werd en vóór de leeggereden Waal Dupont uit de Belgische B-ploeg veroverde de nietige Marinehi dan toch maar weer de vierde plaats en mocht hij 't gele leidersshirt, dat hij giste ren op zo verrassende wijze veroverde en waarmee men zonder enige moeite twee Marinelli's volkomen kan bedekken, meenemen naar zijn hotel, waar intussen zijn meest verknochte supporters de zaak al afgebroken hadden van pure geestdrift. Zó zonder dat er een Italiaan aan te pas kwam, eindigde dan deze wel zeer moeilijke étappe en wanneer ge dat van- morgen signor Binda voorspeld zou n£b- ben, zou hij U met ongeloof en afgrijzen hebben aangestaard. Eindelijk, eindelijk! was gisterenavond «ignor Alfredo Binda er in geslaagd zijn beide campionissimi er van te overtuigen, dat deze Tour de France waarachtig niet pas voorbij Pau en in de Pyreneën begint Spanjaard Serra, de Fransman Mahé en Gino Bartali. Een halve minuut later volgde het peloton, dat voornamelijk dank zij de Fransen in enige brokken getrok ken werd en waarin zioh nu al, na slechts 125 kilometer, de treurigste drama's af speelden. Ergens in Caen stond de Spaanse cnef d'équipe rechtop te overlijden, nadat men hem had medegedeeld, dat hij alleen nog maar de sproetige Serra in de race had. omdat Berrendero, Langarica, Ruiz en Rodriguez de zoete rust van een volgwa- gen geprefereerd hadden boven de moei lijkheden, welke monsieur Goddet dit jaar voor zijn renners allemaal had weten te bedenken, In het Belgische kamp jammerde men ach en wee, omdat ex-wereldkampioen Kint ook al van naar huis gaan sprak en i omdat de beroemde Rik van Steenbergen, zoals dat in rennersjargon heet „zo stil j stond als een oude emmer" en omdat de kleine Callens twee dagen geleden nog leider in het algemeen klassement er nóg erger aan toe was. En al zat dan Gauthier mee aan de lei ding, ook in het Franse kamp hoorde men weinig anders dan geknars der tanden, want Lucien Teisseire, sedert gisteren pas tweede in het algemeen klassement, scheen alle belangstelling volkomen voor deze 36ste Tour de France te hebben ver loren, ook al omdat hij aan zijn eigen ellende ongetwijfeld meer dan voldoende had hij zelf weinig of geen beschadigingen opliep, zag zijn fiets er uit alsof ze door de mangel was gehaald. Dat kostte Coppi de race en de revanche. Hoewel zijn knecht Ricci zich met zóveel ijver voor hem uitsloofde, dat men de blonde Ita liaan later in de achterhoede met een huis-van-een-inzinking vinden kon, moest een nijdige, zwaar teleurgestelde Coppi machteloos toezien, hoe Bartali in het algemeen klassement een enorm stuk op hem uitliep en als Fausto dat straks voor de Pyreneën nog goed wil maken, dan zullen we tussen St, Malo en Pau on getwijfeld nog een paar Italiaanse sen saties beleven. Het klassement van de vijfde etappe luidt: 1. Kubler (Zw.) 8 uur 27 min. 18 sec.; 2. Gauthier (Fr.); 3. Tacca (lie de France); 4. Marinelli (lie de France); 5. Dupont (België B.) allen zelfde tijd; 6. Robic (West Noord) 8 uur 32 min. 34 sec.: 7. Capt (lie de France); 8. Ockers (België); 9. Bartali (Italië); 10 Sciardis (Italië) allen zelfde tijd. Pauwels en De Ruyter kwamen ex aequo met een groep van 27 renners, onder wie Teisseire in 8.45.56; De Hoog (70) in 9.02.09 en Sijen (72) in dezelfde tijd als De Hoog. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Marinelli (lie de France) 33 uur 42 min. 26 sec.; 2. Magni (Italië B) 33.57.24; 3. Kubler (Zwitserland) 33.57.28; 4. Dupont (België B) 33.58.59; 5. Tacca (lie de France) 34.01.06; 6. Diot (Frank rijk) 34.02.05; 7. Ockers (België) 34.02.14; 8. Teisseire (Frankrijk) 34.03.02; 9. Bartali (Italië) 34.05.48; 10. Cogan (West Noord) 34.06.08. De Ruyter is 45e in 34.27.45, Pauwels 69e met 34.51.17, Sijen 81e met 35.10.28 en De Hoog 92e in 36.19.24. Het landenklassement luidt nu ais volgt: 1. Ile de France (Marinelli, Tacca Caput) 101.50.88; 2. Frankrijk (Diot, Teis seire, Gauthier) 102.12.39; 3. West-Noord (Cogan, Goasmat, Robic) 102.20.51; 4. Bel gië A (Ockers, Lambrecht, Schottel 102.31.43; 5. Italië A (Bartali, Sciardis. Coppi) 102.35.02; 6. Zuid-West (Camellim, Fachleitner, Brambilla) 102.36.02; 7. België B (Dupont, Geus, Verhaert) 102.43.35; 8. Italië B (Magni, Martini, Pedroni) 102.45.39; 9. Luxemburg (Gold- schmidt, Diederich, Kirchen) 102.49.06; 10. Centraal-Zuid-West (Leveque, Massal Dussault) 103.07.06; 11. Zwitserland (Kubler, Adchliman, Weileman) 103.18.21) 12. Nederland (De Ruiter, Pauwels, Syen) 104.29.30. LAMBRICHS DE KORVER St. Malo, Maandagavond Het uitvallen van Lambrichs en De Korver is nogal raadselachtig. Hoewel Lambrichs nog niet de oude was en hoewel De Korver al sedert gisteren over de hitte klaag de zaten zij niettemin in het peio- ton toen De Korverls derailleur even haperde. Onmiddellijk ver hielp de uitstekende Nederlandse mecano, de oud-renner Piet Gom- mans, het defect en samen met 3 Zwitsers maakten onze landgeno ten jacht op het traag lopende pe loton. Toen zij de kopgroep tot op 200 meter genaderd waren, kreeg de Korver opnieuw last met zijn dierailleur, doch toen was de jeep van de Nederlandse chet d'équipe niet meer ter plaatse en moest De Korver zelf repareren Toen enkele Nederlandse journa listen er eindelijk in geslaagd wa ren de chef d'équipe opmerkzaam te maken op het onheil wat in de achterhoede gebeurde, hadden bei de renners reeds een achterstand van bijna een half uur. Niettemin vervolgden zij nog even de race en zou zouden wellicht St. Malo toen nog op tijd gehaald hebben, als niet de jeep van de chef d'equipe enige averij opgelopen had en daardoor een uur lang uit de cir culatie was geweest. Toen de chef d'équipe opnieuw in de Tour kwam waren Lambrichs en De Korver al in de volgauto verdwe nen- Waarom, weet nog altijd geer mens. Waarom het bovendien juist de nog altijd moeilijk rijdende Lam brichs moest zijn, die zich uit het peloton liet zakken om De Korver bij te staan, is een ander raad sel en eindelijk, eindelijk! hadden Coppi en Bartali de verzamelde Italiaanse journa listen in een uiterst geheime zitting ge meld, dat het vandaag tussen Rouaan en St. Malo dan maar gebeuren moest. Het gebeurde inderdaad onmiddellijk. Wij waren nog geen twintig kilometer ver of wij hadden al een kopgroep bestaande uitFausto Coppi! Dat er ook nog eeu paar andere lieden met de campionissimo op avontuur getrokken waren Bram- billo, Dussault, Kubler, Tacca, Camellini en de drager van de gele trui scheen de Italiaanse kolonie volkomen te ontgaan en inderdaad: de rest deed er voorlopig zoveel niet toe. Het was voor namelijk Coppi, die de kopgroep in een razend tempo naar het Zuiden sleurde en om het geheel voor de Italiaan nog wat vriendelijker te maken zat Gino Bar tali 300 meter achteruit aan een ander groepje te sleuren: met de vriendelijke groeten aan de rivaal Coppi! Onmiddellijk was de complete kara vaan in rep en roer. Alfredo Binda raasde in zijn Fiat van campionissimo naar cam pionissimo, deelde een stortvloed van in structies uit en deed verder vergeefse po gingen de leden van zijn ploeg, die tot Coppi's vriendenschaar en tot Bartaus uitgesproken vijanden behoren, een beetle in toom te houden. Dat lukte niet. Coppi s i vrienden rukten met zóveel geweld aan het peloton, dat Bartali geen tien kilo meter verder weer daarin opgenomen was en toen Coppi dat ervoer, legde hij er met zijn maten nog een schepje op en be droeg na zeventig kilometer zijn voor sprong al bijna vijf minuten, ook al han den Brambilla, Camellini en Dussault het avontuur van die jacht al betaald inet een inzinking en waren ook zij weer teruggevallen in het nu weer traag ped delende peloton. De karavaan trok door Caen. Temid den van het puin en de ruines stonden de tienduizenden te juichen om Fausto t Coppi. Want er was geen mens die er nog aan twijfelde, dat Coppi bezig was zijn rivaal Bartali opnieuw een dreun te geven die ze tot in Rome zouden kunnen horen- De vijf leiders hadden toen al ruim acht minuten voorsprong op vier 1 vergeefs jagende wanhopigen: Ockers, de En Nederland Nederland was temidden van deze veldslag nog altijd compleet in het pelo ton. Weliswaar was de stemming in het vaderlandse kamp vanmorgen niet van die aard geweest, dat er over te juichen viel, weliswaar ging vóór Caen Sijen dan maar weer eens door een bandje en opnieuw gaven De Korver en Lambrichs een stukje goed ploegwerk ten beste en haalden zij de nog altijd slap rijdende Maastrichtenaar weer terug in het pelo ton en dus was er nog hoop, dat wij ook in St. Malo nog een ongeschonden Neder landse ploeg zouden kunnen afleveren, doch helaas: geen twintig kilometer ver der morrelde het noodlot aan De Kor- ver's derailleur en toen dat tien kilo meter verder nog eens gebeurde, bleek dat voor de Rotterdammer en voor Lam brichs, die op hem gewacht had, vol doende om de rit verder maar met een Franse automobiel voort te zetten.... Op dat ogenblik telde Nederland nog slechts vier mensen en alleen Pauwels en De Ruyter handhaafden zich in het restant van het grote peloton, dat met ruim achttien minuten achterstand op Kubler in St. Malo zou arriveren. De Hoog en Sijen liepen in een ander pelo ton 35 minuten achterstand op en in hët algemeen ploegenklassement moet U sedert vandaag de Nederlandse equipe maar liever niet meer zoeken.... Doch ls dit alles nog wel belangrijk, vergeleken bij wat Fausto Coppi en de Italiaanse kolonie vandaag hadden te doorstaan? Zeven minuten voorsprong!, juichten vóór Avranches nog altijd de chrono meters en wéér was de jagende Bartali intussën opgeslokt door een groep van meer dan dertig renners en opnieuw was het duidelijk, dat Bartali aan de zwart ste dag van zijn leven bezig was. En toen gebeurde het onverwachte: Coppi viel! Hij scheen zo maar zonder veel aanlei ding te vallen (anderen beweren, dat een al te enthousiast supporter, die Marinelli een verfrissende dronk wilde toereiken, Coppi omver liep) en hoewel i'liitt/v r in - De te Paramaribo teruggekeerde Suri- I interimwet regelt de volledige verant- naamse delegatie heeft meegedeeld met woordelijkheid van het minister Van Schaik drie hoofdpunten te hebben besproken: a. of men bereid is voor Suriname een interimregelihg te treffen zonder op het advies van de Antillen te wachten, b. of men bereid is het ontwerp te bespoedigen, zodat voor het zomerre ces der Staten-generaal de interim-we' tot stand kan komen; c. verschillende inzichten omtrent de inhoud van het ontwerp. Op de eerste twee vragen werd gun stig beslist, terwijl tevens een beslissing werd vermeden, die de Antillen zou kunnen binden. Bij de besprekingen is het advies van de Staten als leidraad gebruikt. De voornaamste debatpunten waren, formulering van binnenlandse en niet- binnenlandse aangelegenheden, onder wijs, godsdienst, defensie, het zenden van een afgevaardigde naar de Staten- Generaal, de benoeming van een advo caat-generaal door de Kroon en goed keuring van geldleningen. Op al deze pun ten werd overeenstemming bereikt. De Surinaams be stuur aan de volksvertegenwoordiging en samenwerking tussen Nederland en Suri name. Zondag zijn de Katholieke jongeren van Den Haag, Delft en het Westland op het A.D.O.terrein te Den Haag bij eengekomen om onder leiding van Simon Klein en de districtsaalmoeze nier van de N.KJ.B., rector H. Brans, voort te borduren op de sterke gedach ten van de laatste Mei-Zondag te Utrecht en zich te bezinnen op de pro blemen van deze tijd.. Bij de jongeren leeft een gezonde geest in 'n gezond lichaam en dit laatste kwam tot uiting in de sport-, gymnastiek- en volksdansdemonstraties, welke ter afwis seling van de geestelijke verdieping op 't veld werden gehouden en door de vier a vijfduizend jongelui, die op deze katho lieke jongerendag waren bijeengekomen, met intense belangstelling werden mee beleefd. Met grote werkelijkheidszin besprak Simon Klein als jongere met de jongeren het zomerprobleem. Een goede zomervie- ring kan ons een stukje van de schoon heid van het paradijs teruggeven, wan- ,„or we de zomer met zijn genoegens aanvaarden als een geschenk van God en we hem beleven als door Christus ver loste mensen. Met de woorden; „Geef ons de kans, dan zullen we zelf onze boontjes wel doppen", gaf rector Brans met één zin weer, wat er in de harten en geesten van zijn 'jonge toehoorders en toehoorsters leefde. Utrecht ls een voorbeeld geworden van een opbloeiend Katholiek leven. De jongeren-bijeenkomst te Utrecht wordt verschillend beoordeeld: er zijn er, die er hun schouders voor ophalen, anderen, die er wild van zijn. Maar allen stellen zij zich de vraag; Wat nu? Die vraag houdt de gedachte in, dat we in 't succes van Utrecht iets gaan zoeken buiten ons. De vraag moet echter zijn. Waar wachten we op? We moeten thans zelf aanpakken. Het gaat niet om het stichten van clubs of verenigingen als einddoel. Dat mogen slechts middelen zijn om elkander gemakkelijker te kun nen vinden. De kern van ons denken en handelen moet zijn de verlossingsgedach te, het bewust zijn van ons geloof, dat God door Christus in Zijn Kerk ons heeft verlost. Deze gedachte ontworstelt ons aan de tyrannie van de wereld en van de materie, zodat we kunnen leven in vrij heid, vrede en blijheid als kinderen Gods. Hoe kan deze gedachte levend en vrucht baar worden in ons? Vooreerst door het contact met de priester persoonlijk of langs de weg van de club of de vereniging. Maar schakel de priester dan ook in in je betere gesprek ken, laat hem niet opknappen, wat je zelf kunt doen en reserveer cok niet uit sluitend voor hem de vijf minuten voor de aalmoezenier". Vervolgens wees rector Brans op het gebedsleven en in dit verband speciaal op de waarde van et morgen- en avond gebed. En dan het Eucharistisch leven. Leg je kerkboek of missaal maar eens opzij en. laat je hart spreken in de H. Mis en bij de H. Communie. Dan zal de honger naar O. L. Heer steeds sterker in je worden. Na deze bezielende woorden van rector Brans werd door allen gezamenlijk het Credo gezongen en tot slot van de prach tig geslaagde middag celebreerde deken en kanunnik W. J Pompe aan het inmid dels op het veld opgerichte altaar een' plechtig lof. Na een rede van de zeereerw. heer H, de Greeve zal Zaterdag te Nijmegen het verplaatste monument van mgr. Hamer, indertijd gehouwen door de beeldhouwer Bart van Hoven opnieuw worden ont huld. Tegelijkertijd zal in de gevel van het geboortehuis van mgr. Hamer een ge denksteen worden onthuld. Regenval de eerste sedert 26 dagen in Engeland heeft een cricketmatch met Nieuw-Zeelanders te Bristol doen beëindigen. Er viel ook regen in midden- Engeland en Wales. Gisteravond regende het ook in Lon den. voor het eerst sedert 21 dagen. WOENSDAG 6 JULI. HILVERSUM I 301 M.) NCRV. 7.00 Nws, gram.,; 8.00 Nws., gram.; 8.45 Cello; 9.00 V. d zieken; 9.30 Viool en ork.; 10.30 Morgen wijding 11.00 Liederen v. Fauré; 11.15 Gram.; 11.40 Orgel; 12.00 Promenade-ork.; 13.00 Nws.: 13.15 Trio Fantasia; 13.45 Rhapsody in blue, Gershwin; 14.00 Geref. Mannenver.; 15.00 Ka- mermuziek-ens.; 15.30 Ens. Lachman; la.00 V d Jeugd; 17.30 Orgel; 18.00 Koor; 18.a0 Ned Strijdkr.; 19 00 Nws.; 19.15 Piano-duo; 19.30 Act. geluid; 19.45 Gram.; 20.00 Nws.; 20.15 Concertgebouw-ork. en solisten (21.25 „Rheumathiek-bestrijding"!; 22.30 Kwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Operette-selecties. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nws., gram.; 8.00 Nws.; 8.15 Walsen; 8.500 V. d. vrouw; 9.00 Berlijns Philh. Ork.; 10.00 VPRO; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Non stop; 12.00 Accordeola; 12.38 Orgel; 13.00 Nws.; 13.20 Miller-sextet 13.50 Zang; 14.00 Gesproken portr.; 14.15 Omroepkamerork.; 15.00 V. d. zieken; 15.30 De Roodborstjes 15.50 Waar zwerven wij?; 16.00 Philadelphia-ork.: Hong. rhaps. no. 2, Liszt; 16.15 V. d. kleuters; 16.30 Vragenrubriek; 16.55 Zo de oude zongen; 17.15 Ork. Malando; 17.45 Regeringsuitz.; 13.00 Nws.; 18.20 Piano-duo; 18.45 W.-Europ. com ment.; 19.00 Lezing; 19.15 „Het nieuws uit Indonesië"; VPRO 19.30 V. d. jeugd; 19.45 Prot. dienst; VARA 20.00 Nws.; 20.20 Om- roepork. Slavisch progr.j 21.20 Hoorspel; 22.15 Metropole-ork.; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nws.; 23.00 Nws.; 23.15 De Hit-Kit; 23.45 Opnamen v. Richard Tauber. RADIODISTRIBUTIE: 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.05 conc. 9.00 nws 9.05 gram. 10.00 Eng. L.P; orgel. 10.30 Eng. H.S.: Ens. Farmer. 11.00 div. 12.00 VI. Br.; gevar. muz. 12.30 weerber. 12.32 gram. 13.00 nws. 13.15 gram. 14.00 ork. Torch. 15.00 Eng. L.P.: Squire Celeste Oct. (ev. 15.1515.45 FCJ schip van de week). 15.30 Mil. ork. 16.00 Voordr. 16.15 BBC North. Orch. 17.00 Kootwijk; Batavia. 18 00 Fr. Br.- V. de sold. 18.30 v. d. sold. 19.00 Fr. Br.: muz. 19.15 „Tour de France". 19.30 VI. Br.: gram. 19.50 Feuilleton. 20.00 zangsp. 20 50 gram. 21.00 actual. 21.15 gram. 22.00 nws. 22.15 gram. 22.50 nws. 2255 gram 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV; 7.00 Eng. H. S:. nws. en prog. overz. 7.15 Raeburn ork. 7.50 „Lift up your hearts". 7.55 weerb. 8.00 Fr. Br.: nws. 8.15 ocht. conc. 9.00 Eng. L.P.: nws. 9.10 verz. prog, v d. huisvr. 10.00 Lux.: ménage en musique. 10.45 Fjng. L.P.; parlem. overz. 11.00 lichte muz. II 45 voordr. 12.00 vacantieprog. v. d. kinderen. 12.30 ork. Frank Weir. 13.15 BBC Schots ork. 14.00 Fr. Br.; v. d. vrouw. 14.15 gram. 15.00 NWDR: Hamburg; radio, dans- en amus. ork. 15.30 walsen. 16.00 Maria Filar (piano). 16.30 Eng. H.S.: gram. 17.00 VI. Br.: gram. 17.05 ber. en meded. 17.15 Eng. L.P.; Prima Scala en z'n accord, ork. 17.30 Geraldo en ork. 18.00 Terence Casey (biosc. orgel). 18.30 com singing. 19-00 Eng. H.S.; „a policeman's Lot", gevar. prog. 1930 Eng. L.P.: „Stand Easey" 20.00 Fr.Br, gr. symph. ork. 21.15 gr. 21.30 Eng. L.P.: verz prog 2200 nws. 22.15 „Out of doors" (klankbeeld). 22.30 Vic Lewis en ork. 23.15 Felton Rapley en ens. 23.56 nws. schitterende modellen vanaf .BROERSVELD 137-139 SCHIEDAM 48. Frederik schijnt zodanig te zijn ge schrokken van de aanval van de soldaat, dat hij de benen nam en onderdook. Doch we hebben hem opgespoord en kunnen vaD heden af 't verhaal weer voortzetten. Het oude mannetje draaide de deur op slot en blikte Frederig woest aan. maar toen scheen hij weer wat te bedaren en liet zich zuchtend in zijn stoel zakken. Het knaapje wachtte nog een poosje om zekerheid te hebben, dat het zo on verwacht ontploffende mannetje niet opnieuw in een woede-aanval los zou barsten en informeerde toen voorzichtig: „Waarom maakt U zich eigenlijk zo boos. mijnheer Krelis? Ik wilde U werkelijk niét beledigen. Ik"De soldaat wierp 'n argwanende blik op Frederik en staar de toen hoofdschuddend naar de grond. „Ik weet het wel, jong" zei hij zachtjes, en, met een zucht: „Dat is nu eenmaal m'n ongeluk". Frederiks gezicht toonde, dat het knaapje nog niet recht begeep, waar de oude op doelde, en daarom verduidelijkte deze. „He is m'n ongeluk dat ik hier in huis de jongste ben. Dat is niks gedaan, Frederik. Steeds als ik iets zeg wordt er stiekum gegrinnikt en dan zeggen ze: Hij is nog niet wijzer, hij is ook zo jong nog pas twee en zeventig Ha! Twee en zeventig! De leugenaars! Ik ben al vier en zeventig, al zou je me dat niet aan zien. En nou die zeven heren verdwenen zijn met medeneming van mijn prachtige handdoeken zal ik helemaal geen leven meer hebben. Jeugd is een verschrikke lijk iets om met je mee te slepen, jong. Dat zal je nog wel ervaren". Frederik knikte gehoorzaam. „Mag ik nou gaan?,, vroeg hij schuchter. De soldaat stond haastig op. „Neem me niet kwalijk, dat ik zo grof was", zei hij tot Frederik, terwijl hij diens glas nog maals vulde met prik-limonade. „Laten we nog eenmaal op eikaars gezondheid drinken. Ha! Op Lombok was hët nog ereis iets anders, daar werd ik niet geplaagd met m'n jeugd. „Ha!" Hij goot de prikkelende vloeistof met één teug naar binnen, ter wijl Frederik zachtjes door de deur naar buiten schoof. De kou sloeg Frederik weer tegemoet en hij moest even blijven staan om bij te komen. Toen dook hij echter van schrik in- elkaar; boven aan de trap versche nen het houten en het echte been van de portier die zich juist naar beneden begaf. „Als hij me maar niet zietschoot het door Frederik heen. Met een sprong was hij bij een deur, die op een kiertje stond en glipte ongemerkt naar buiten. 16) Mejuffrouw Esther Christiansson, kondigde Gustav in de deur staand aan. Deze aankondiging bracht een vcr" legen zwijgen teweeg, behalve bij Knut. 4ie aan de aankomst van een nieuwe gast geen bijzondere betekenis schonk Sixten Henegard was zelfs een ogenblik zijn gewone zelfbeheersing kwijt. Hij zag bleek en scheen niet op zijn gemak Hebben jullie Esther uitgenodigd verbrak Karin het zwijgen. Haar ouders schudden het hoofd. Hene gard keek hoe langer hoe ongelukkiger en Gustav stond nog steeds bij de deur op instructies te wachten. Niemand zei iets en de stemming werd steeds onbehaaglijker. Esther, die enige tijd in de ontvang kamer gewacht had. begon dit uitstel te vervelen Zonder op een verdere invita tie te wachten, betrad zij zelfverze kerd. jong en stralend als altijd dr •"ze ging op Auriki toe en omhelsde haai Ik kwam toevallig voorbij en zag licht in de salon branden. En toen dacht ik Ik wist niet, dat je aan telepathie deed, Esther, merkte Auriki koeltjes oP- Je bent gekleed om uit te gaan en je hebt nog wel een van je mooiste toiletten aangetrokken. Je moet dus geweten hebben, dat- je nog in gezelschap zou komen vanavond. Esther trachtte zich door een vrolijk lachje uit de situatie te redden. Tegen u kan ik toch niet op Nu. dan ben ik maar het meisje met het zesde zintuig! Haar hand naar Carl uitstrekkend, vroeg zij: En bent u ook boos. dat ik gekomen ben Carl drukte haar hartelijk de hand Hij mocht Esther wel en hij had dikwijls gedacht, dat het voor Karin gewenst zou zijn. als zij het tiende deel van de ener gie van dit meisje bezat_ Ik ben nooit boos als jij komt. ant woordde hij: Hoe maken je ouders het Goed. dank u. Vader heeft het nog steeds druk. Helge Christiansson had een alumi- genieur voor en Esther riep, op haar gewone charmant-brutale wijze uit: Ah, de levensredderIk heb geluk van avondAlle beroemdheden van Jonkö- ping zijn hier verzameld. Toen Knut een lelijk gezicht trok, vervolgde zij: Niet zo bescheiden meneer Björoks. Iedereen praat over u. Sixten Henegard heeft lfs gezegd, dat u de enige romantische fi guur in deze grauwe stad van geld en zaken bent. Na deze woorden boog Esther voor Henegard. Karin had tot nu toe niets gezegd. Z» wendde geen oog van haar vriendin af Nadat Henegard haar vertrouwelijk ge groet had. ontstond er een kleine hape ring in het gesprek en in deze stilte zei Karin koud: Je bent niet uitgenodigd. Esther. Esther keerde zich met een ruk om. Wat wil je daarmee zeggen Dat weet je heel goed. Dat wil zeggen, dat je hier ongewenst bent, ant woordde Karin noa scherper Karin!Wat mankeert je?. waarschuwde Carl zün dochter ver schrikt Bemoei u bier met nrm«. vader. nium fabriek, die de laatste tijd op volle weerde Karin li aai vaders Oissenkoms' kracht werkte. Zijn zakelijke betrekkin- 1 gen met Lorensberg waren tamelijk nauw. Esther begroette Lundquist en Hell- gren vluchtig en stond toen voor Knut. die zij met onverholen nieuwsgierigheid opnam. Lorensberg stelde de jonge in- met peslistoeia ai: Esmei kui nee goed. waarom haar komst niet gewenst is. Zij kwam niet toevalig voorbij. Bij Esther bestaat er geen toeval, slechtf koude berekening. Karin scheen haar laatste restje zelf beheersing te verliezen en snijdend klonk haar stem, toen zij vervolgde: Waarom zeg je niet eerlijk, dat je voo; Sixten komt Waarom geef je niet toe. dat je niet thuis durft blijven, terwijl je weet. dat hij hier is Alles wat je doet is er op berekend, hem van mij af tp houden Esther, die Karin nog nooit zo had meegemaakt, scheen een ogenblik uit het veld geslagen. Tot nu toe had zi.i er steeds op kunnen rekenen, dat haar brutaliteit haar bracht, waar zij wezen wilde, maar nu had Karin de moed ge vonden, zich tegen haar teweer te stel len. En zo onverwacht was deze aanval gekomen, dat het een ogenblik scheen of Karin zou in dit duel overwinnen. Zij stonden in het midden van de sa lon tegenover elkaar en keken elkan- de met woedende blikken aan. maar Esther wist geen woorden te vinden om haar tegenstandster te verpletteren. Ze wendde zich om en ging naar de deur. maar in die korte tijd gelukte het haar. haar zelfbeheersing enigermate te her winnen. Bij de deur keerde zij zich om en zei koel: Je zou me thuis kunnen brengen. Sixten Ik heb mijn wagen voor de deur staan, maar ik rijd niet graag alleen 's avonds Iedereen keek Henegard aan. Hij zelf stond een moment te weifelen wat hij doen zou. Zijn optreden op dit ogenblik zou zijn toekomstige verhouding met de Lorensbergs bepalen. Na een korte aar zeling volgde hij Esther. Met een korte groet namen zij afscheid Dokter Hellgren ging naar Karm en legde zijn hand op haar arm. Hij voelde hoe zij sidderde en de naderbijtredende ouders fluisterde hij vinnig toe: Hoe lang moet die comedie nog duren? Be grijpt u niet, dat Karin nog niet vol doende hersteld is om dit te dragen. En zonder verder antwoord af te wachten, voerde hij Karin uit de salon. Lundquist redde de situatie door te zeggen: Hellgren heeft gelijk, Karin haar zelf niet, men moet haar ontzien. Toen wendde hij zich tot Knut: Loopt u zover met mij mee? Ik ben niet in he* bezit van een auto, daar ik van mening ben. dat een mens zijn benen gekregen heeft om te gebruiken. Knut, die door de gebeurtenissen vol komen verstomd was. was blij zich bij Lundquist te kunnen aansluiten. Hij had net gevoel persoonlijk schuld te zijn aan de onaangename gebeurtenissen van die avond en hij was blij, toen hij de frisse avondwind om zijn hoofd voelde blazen. In de huisdeur had Lundquist nog ge tegenheid gehad -zijn vriend toe te voe gen: „Luister eens.... je maakt de posi tie niet beter door aandelen, die aan de markt komen, door je vrouw te laten op kopen. Dat begint op een vertwijfelde reddingsactie te gelijken. Vóór Lorensberg hier iets op antwoor den kon, was hij knut nagesneld. (Wordt vervolgd (Schaakredacteur: P, A. KÖETSHEID, Achterweg 86, Lisse) EEN TIJDELIJKE ONDERBREKING. Te beginnen met deze rubriek zullen we de eerste weken aan de probleem oplossingen geen punten toekennen. Nu velen hun vacantie zullen nemen, zou voor hen een geregelde mededinging wel eens moeilijk kunnen zijn. Met de plaatsing van no. 6527 bleek ons, dat er steeds lezers zijn, die nog geen kijk op zelfmatcomposities hebben. Daarom hopen we binnenkort nog een3 met een rubriek van dit genre uit te komen en tegelijk.(Ie oplossingen toe te lichten. No. 6537. W. H. HARING, Schipluiden. Eerste plaatsing. Mat In twee zetten. No. 6538. J. VAN DIJK EN W. H. HARING. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. Wit: Kbl, Da5. Tb4—h6, Rel—f7, Ph4h7; d2. Zwart: Ke5, Db5, Ta2, Pf6; b7, d6, g4, g7. CORRESPONDENTIE. J. D. te N. Uw oplossingen kwamen hier na 19 Juni aan, dus niet binnen twee weken. J- F. P. te R. De gewenste inlichting zult U binnenkort in een bespreking vinden. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6529. H. v. d. Poel. 1. Pe3—g4 dr. 2. Pftf. Een goede opgave met aardige verleidingszetten. 1. Pe7, Pc2 en 1. Pf5 falen door 1Pf3t en 1. Dh3 door 1Tf7. No. 6530. O. Stocchi. 1. Pe5—d7 enz. No. 6531. J- Vilimek. 1. De2—g2 dreigt 2. Dc6:t enz. 1Rd5, of Pd5, 2. Pe8, Da2! N.opl. 1. Dh2 dr. 2. Pb6t, Kb8:3, Pb5tt. Door deze nevenoplossing er in, was vanzelf het aantal oplossers groot. Nos. 6529, 6530 en 6531 werden goed opgelost door: ir- A. Bergstein, Geleen (57>; J. Dickhaut. Nijmegen (54); A J. F v. d. Drift, Delft (52): H. v. d Poel. ^oeterwoude (44); F. Pijls. Maasbracht '55); G. v. Rooyen, Heemstede (54): C. v. d- Weide, Rotterdam (57); F. yer- daasdonk, Tilburg (47); F. U. J. H. Witte, Den Haag (51). Nos. 6530 en 6531 door H. Th v. Goor, Voorburg (37); L. van Nuys, Maas tricht (15). No. 6530 door J. v. Dijk, De Lier; W. H. Haring, Schipluiden en J. H. v. d. Veer. Groesbeek. Na. 6531 door P- Schram, Spanbroek (39); C Spaans. Rotterdam (39). De goede oplossing van no. 6528 zond tijdig in: J. Wennmacker, Eijgelshoven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2