De raad behandelt de begroting LAATSTE BERICHTEN hrö-e 9 MELAATSHEID Pensionnering kleuter-onder wijzeressen landelijke kwestie TOESPITSING VAN DE SOCIALE KWESTIE? VOORHEEN en THANS Prifeii BBp-. *j rmm a s v* g - - n mm» -Jg| Sk mi Toenemend terrorisme op Sumatra Belgische liberaal-katholieken Te zwaar getraind Het monument komt er, maar niet als oorlogs monument Datum regeringsverkla ring no£ onbekend Devaluatie Finse Doelmatig gebruik van onze bodem TMNSDAG 5 TOLT 1949 AANVAL OP GEMEENSCHAPS BLAD-REDACTIE RECTIFICATIE HET NIEUWE ZIEKENHUIS OP DE OUDE PLAATS Met spoed DE MEDEZEGGENSCHAP DREIGDE HALF EI TE WORDEN In liet najaar voorstellen ZO IETS NOEMT MEN JANTJE VAN LEIDEN Overal in Rome bereidt men zich voor op de ontvangst van honderd duizenden pelgrims, die in het Heilig Jaar de Eeuwige Stad zullen bezoeken. Het grote probleem, de huisvesting van de pelgrims, wordt o.m. opgelost door de bouw van nieuwe massale hotelgebouwen. De C. 1. G. A. D. C. (Compagnia Italiana degli Grandi Alberghi dei Cavaliere) een onderneming van het Vaticaan, bouwt aan de Via della Conciliazione (Verzoeningsweg) een pelgrimshotel (op de voorgrond) plaats biedende aan ruim 1000 gasten. Op de achtergrond de beroemde Sint Pieterskerk. Cultuurmaatschappijen in Deli achten toestand onhoudbaar Direct na de bevrijding leek het restant liberalisme overrompeld door een sociale en zelfs socialististische eruptie. De werkers voelden zich ineens sterk, want alle stemmen ter wereld legden het herstel van hun land in de hand van de arbeider. In sommige landen ging het bij de bevrijding vrijwel revolutionnair toe. Een geheel andere periode leek aangebroken, het tijdperk van de werkman. Vaak onstuimig forceerden arbeidscommissies nieuwé voorrechten en rekenden drastisch af met elke ongewenste opzichter en werkbaas. Van de zijde der werkgevers toonde men veel toegeeflijkheid, soms uit zwakheid, soms uit eerlijke over- tuiging. De werknemers hebben niet altijd verstandig gebruik gemaakt van hun tijdelijk overwicht. Het is natuurlijk begrijpelijk maar achteraf toch jammer en nadelig voor hen zelf. CONCERT PLANTAGE DAMCLUB SCHIEDAM GEEN SPREEKUUR Wel in 't Julianapark VIER BRANDJES GESLAAGD BURGERLIJKE stand JEUGDIGE KNAPEN PLUN DERDEN OFFERBLOKKEN G RADIJS MAAKT DEIS ZEEMEERMIN TOORNIG TWEE ISRAEL-FILMS SCHIEDAM SLAAT H.H.C. VOOR DE TWEEDE MAAL Intuïtief iverden vroeger de juiste maatregelen genomen Is de lepra thans minder besmettelijk Moeilijkheden bij export Speciale commissie ingesteld ONZE HARINGEXPORT HOGERE SPAARSALDI IN MEI HUURBELASTING ONBECHTVAABDIG Protest Bond van*, Huiseigenaren ROTTERDAMSE VEEMARKT NED. VR ACHTE NM AR KT Het begon met pepermuntjes, uitge trokken vesten, verhitte hoofden in statu nascendi en alles wat een begrotingsver gadering in Juli tot een warme grap uit noodzaak maakt. De wethoudster, mevr. Benthem—de Wilde, begon met nadrukkelijk de poli tiek in haar antwoord buiten te sluiten, want zulks was een afspraak in 1946 door het college gemaakt. De mogelijkheid tot steun in de studie van onvermogende kinderen is weinig bekend, maar onbekend is zij niet. Reeds herhaalde malen kwamen op haar bu reau aanvragen binnen en deze heeft zij kunnen doorsturen aan die instanties, welke voor de betrokken gevallen de beste oplossingen inhielden. Aan de openbare scholen worden aan het eind van de schooltijd boekjes uitgereikt, waarin de wegen en de mogelijkheden uiteen worden gezet. Spr. belooft alles te doen om hieraan nog meer bekend heid te geven. De Willibrordus-stichting heeft in '46 een aanvraag gericht tot het verkrijgen van pensioen voor het personeel van het voorbereidend onderwijs. Er waren in die tijd nog belangrijker kwesties, zo als de zeer slechte salariëring van het fröbelonderwijs. Wat er tot stand is ge bracht, moge blijken uit de cijfers, in totaal werden in 1946 f 90.379,82 voor het voorbereidend onuerwijs aan salarissen uitgegeven. In 1948 was dit f 158.098,67. Hierdoor kwam er een einde aan een wantoestand, die verhinderde, dat er toevoer van onderwijskrachten kwam. Er was geen vuiltje aan de lucht, als het personeel onder de Rijkspensionnering kon vallen, maar dat is onmogelijk. De wethoudster voelt er niets voor een subsidieregeling te treffen, die een ge meentelijk pensioen mogelijk zou ma ken, want daardoor zou aan de leer krachten de faire kans ontnomen wor den elders te gaan werken met behoud van het pensioen, immers bij gemeente lijk pensioen zouden elders de dienstja ren niet tellen, terwijl zij tevens voor standster is van doorstroming in het onderwijs. Het is ongezond, dat 'Iemand na de MULO op een plaats komt en er op dezelfde plaats met 60 jaar uitstapt. Zij is van mening, dat er gezocht moet worden naar een landelijke oplossing. Dan gaan de rechten door en kan ieder zioh vrij vestigen, waar het haar belieft. Met nadruk beklemtoont de wethoudster dat zij het standpunt van de volledige gelijkstelling inneemt. Overigens komt het eerste pensionneringsgeval eerst in 1953 en de volgende twee eerst in 1963 ter sprake. Er is ampel tijd voor overleg. Maar waarom wenst de Willibrordus- stichting intussen geen rente-zegels te plakken Wethouder v. d. Kraan heeft zeer waarderende woorden voor de gemeente ambtenaren. Door het gebrek aan huis- vestings-mogelijkheid trekken vele sol licitanten hun aanbieding in, omdat zij zich niet hier kunnen vestigen. Dit vraagt van de bureau-staf veel overwerk en geen rustige mogelijkheid van dag tot dag fris aan het werk te gaan. Op ieder werk, dat de gemeente,onder handen heeft, behoren minstens twee technische ambtenaren van grondbedrijf aanwezig te zijn. Door het tekort aan personeel is het soms zo, dat er een technisch ambtenaar op twee werken moet zijn. De gevolgen kunnen cata- strophaal zijn en de sloping van de school aan de Lekstraat zij een baken in deze zee van moeilijkheden. De wethouder van Gemeentewerken is het met de heer Sabel eens, dat er een strakke lijn moet zijn in het beleid, al is afwijking hiervan wel eens onvermijde lijk, hetgeen hij met feiten staaft. Het college wil, in overleg met hogere instan ties, een plan samenstellen van werken, welke in een depressie eventueel kunnen worden uitgevoerd. Geen van de huidige kapitaalswerken zal hieronder vallen om dat deze alle onmisbaar zijn voor de stads-ontwikkeling en uitbreiding. Het college doet alles voor het aan trekken van industrieën. In het verleden werd Schiedam wel eens gemeden door die industrieën, die de z.g. belasting vluchtheuvels prefereerden, maar nu deze verdwenen zijn, maakt onze stad een goede kans. Dat het Memorandum over de stadsuit breiding het z.g. boek nog niet ge reed kwam, is een gevolg van het feit, dat er meuwe kaarten getekend moesten worden. Wel waren er in het stencil 36 tekeningen, maar deze waren ongeschikt voor reproductie in het Memorandum. Tussen het reeds drukke gewone werk door moesten deze tekeningen worden gemaakt. Zij zijn nu klaar. Het boek komt half Augustus, of begin September van de drukker. De heer v. d. Kraan deed een min of meer verkapte aanval op de redactie van de Schiedamse Gemeenschap. Hij deelde mede, dat aan de ambtenaren van diverse diensten gevraagd is om artikelen om trent de stad en de stadsuitbreiding in te zenden. Tot zijn spijt is geen van de dientengevolge ingezonden stukken ge plaatst. Hieraan verbond hij het dreige ment: „Dit blad is er nog maar als proef voor een jaar. Als er geen verandering In ons antwoord op de stem van de lezer, die om uitslagen der H.B.S.- examens vroeg, betrokken wij een mono polistische relatie van de H.B.S.. Deze heeft hierop gereageerd met te ontken nen, dat een zodanige verhouding zou bestaan. Zijn gegevens ontleent hij, wat de data betreft, aan het Staatsblad. Daar na zorgt hij persoonlijk voor informa tie. Nota nemende van deze opmerking handhaven wij ons bezwaar, dat elders de taak in deze t.o.v. de dagbladen begre pen wordt, terwijl hier ondanks ver zoeken dienaangaande het normale dienstbetoon van een openbare instelling achterwege blijft. komt, wordt het „geen geld, geen Zwit sers" of beter: „geen Zwitsers, geen geld" Het Hoofd is momenteel een kale vlakte. Deze moet worden veranderd in een prettig aandoende entree van Schie dam vanaf de Maas. De veranderingen zullen geschieden in het raam van de grotere aanleg van de Maas-boulevard. Het college is van plan een commissie samen te stellen van deskundigen, die het rapport over de havens zullen bestu deren. De voorzitter, mr. J. W. Peek behan delde gisteren nog de kwestie van het nieuwe ziekenhuis. Het is beslist nodig, dat nu wordt uitgemaakt, of op de plaats van het thans bestaande ziekenhuis een nieuw ziekenhuis van maximaal 400 bed den kan verrijzen. Deze kwestie is niet zuiver plaatselijk meer Er is een lande lijke commissie, welke uitmaakt, hoe de verhouding tussen de ziekenhuisruimte van verschillende plaatsen en verschil lende streken zal zijn. Als basis is aan genomen 6 bedden per duizend inwoners. In de toekomst zal Schiedam met 110.000 inwoners dus maximaal 660 bedden nodig hebben. Hiervan zal het gemeentezieken huis er maximaal 400 moeten bezitten. Werd in eerste instantie bekeken, of het nieuwe ziekenhuis in Nieuwland zou moeten komen; deze gedachte werd ver worpen, omdat zij veel te duur zou wor den. Nu moet slechts worden uitgemaakt, of het ziekenhuis met omliggende terrei nen plaats zal bieden voor een nieuw ziekenhuis met 400 bedden. Hetzelfde is het geval met het stadhuis, dat uit stede bouwkundig en architectonisch oogpunt gesitueerd moet worden in de toekom stige bebouwing. Wel zijn er momenteel nog grote moeilijkheden, die de bouw verhinderen, maar het is niet uitgesloten, dat er een moment komt, dat wij de bouw zouden kunnen beginnen, maar dat wij daarin belemmerd worden door het gemis aan een plan. Dit moet worden voorkomen Uit de woorden van de voorzitter blijkt weinig waardering voor het plan van de heer Bosch, omdat deze zelf in de zieken huiscommissie heeft kunnen volgen, dat deze plannen uitgesloten zijn. De kosten van de reservering van een nieuw ter rein overtreffen de waarde van het oude gebouw aanzienlijk. Het is bovendien onmogelijk, om op het terrein van het bestaande ziekenhuis een nieuw stadhuis met representatieve ruimten te projec teren. Een cultureel centrum op het. Oude Kerkhof is uitgesloten. Het zou midden op het terrein moeten komen, want zowel de Joodse begraafplaats als de ruïne van Mathenesse, als de put voor de rioolbemaling zouden moeten worden ontzien. Uit stedebnuwkundige overwegingen is dit onmogelijk. De heer Sabel vraagt in deze kwestie om spoed en .nog eens spoed. Het gaat nu niet aan om te rekken vanwege prin cipiële overwegingen. Omtrent de voorstellen van de heer Bosch merkt de heer v. d Kraan nog op. dat ook de ambachtsschool reeds_ in Nieuwland moet komen. Bij uitvoering van het plan-Bosch zou het daar zo n beetje een museum van openbare ge bouwen worden. De zaak van de medezeggenschap is door wethouder mr. P. v. Bochove nu duidelijk genoeg uit de doeken gedaan om te doorzien, hoe de vork in de stee) De wethouder van Gemeentewerken heeft in zijn antwoord aan de raadsleden geen bevredigend antwoord kunnen ge ven op de vragen, die hem naar aan- leiding van zijn aandeel in de ver kiezingspropaganda van de C.H.U. zijn gesteld. Hij meent, dat verkiezingspropa- ganda met fantasie moet worden ge- j voerd. Naar aanleiding van de opmer- j kingen, die wij destijds maakten over do j kaart en de gegevens van het stadsplan welke in een pamflet gepubliceerd wer den, meent de wethouder te kunnen vol staan met de bewering, dat het een on- geschreven wet is, dat raadsleden niet ingaan op kranten-artikelen. Daarmee heeft voor hem de zaak afgedaan. Dat er gemeenteambtenaren zijn, die zoveel voor hun vak voelen, dat zij in vakbladen publiceren, acht hij een zeer gelukkig teken van liefdevolle vrne tijdsbesteding. Daarom acht hij de publi catie van de heer v d. Stad in het Polytechnisch Weekblad en van de heer Moesker in het maandblad voor openbare werken omtrent het rioolgemaal loffe lijke initiatieven. Vervolgens houdt hij een lang betoog, waaruit moet blijken, dat ieder reeds in 1944 kennis heeft kun nen nemen van de besluiten van het toenmalige „gemeentebestuur". (Een fraaie opmerking, die de Schiedammers, welke het stadhuis toen met opzet meden, naar waarde zullen weten te schatten)! Ieder kon van die stukken zoveel Kaar ten overnemen en kon zoveel fotografe ren als hij zelf wilde. De heer Sabel was kennelijk ontevre den met dit antwoord. Hij wilde welen, of het mogelijk was een zwart-wit teke ning te trekken zonder tussenkomst van een tekenaar van de gekleurde kaart, welke voorhanden was. De C.H.U. heeft de grenzen van het geoorloofde bij de verkiezingsstrijd be langrijk overschreden en daar deed geen excuus van fantasie iets aan. Hetwas onbehoorlijk om de leuze te hanteren: „Stemt H. v. d. Kraan en u krijgt een woning", aldus de heer Sabel. De heer v. d. Toorn is het in het ge heel niet eens met de publicaties van de ambtenaren van Gemeentewerken in vakbladen. De laatste tijd is de K V.P - fractie herhaalde malen onaangenaam getroffen door het passeren van de raad in belangrijke kwesties. Het wederwoord van de wethouder in deze achtte hij geen geslaagde passage. De heer Hoogendam neemt de tip in ontvangst van de heer v. d. Kraan en gaat niet verder met het dagblad-artikel. WÊM In de nacht van Zondag op Maandag hebben terroristen op de onderneming Deli Tua van de Deli-Mij. vier ledige ta- baksschuren in brand gestoken, nadat zij Vrijdag reeds twee schuren in vlammen hadden doen opgaan. De schade bedroeg in het eerstgenoemde geval 60.000. Vijf ondernemingswachterss, werden met een dermate hevig vuur van een goed gewa pende bende ontvangen, dat zij gedwon gen werden, zich terug te trekken. Deli Tua is thans reeds een derde gedeelte van haar droogschuren kwijt. Het toenemende terrorisvie in Deli, dat systematisch gericht is tegen economische objecten, wekt in planterskringen grote bezorgdheid. Het „Nieuwsblad voor Su matra" schrijft, dat verschillende cultuur maatschappijen de toestand nagenoeg on houdbaar achten door de physische en de psychische uitputting der planters, de intimidatie der ondernemingsarbeiders en de vernieling van waardevolle economi sche objecten. In de avond-vergadering heeft de heer v. d. Kraan geantwoord op de ontevre denheid met zijn commentaar. Hij is blij, dat de heer Sabel zijn voorstelling van zaken eenvoudig noemde, want men moet een eenvoudige zaak niet ingewikkeld maken. Vervolgens beweert de wethouder, dat men van de voorhanden zijnde ge kleurde kaart een foto kan maken; deze foto kan vergroten, waarbij men een zwart-wit-tekening krijgt, zoals verscheen in het blad van de C.H.U. De hilariteit hierover was zeer groot. Toen de heer Sabel opmerkte, dat deze pogingen door de pers waren gedaan, maar mislukt waren, antwoordde de wethouder: „Dan hebben ze het niet goed gedaan." Vervolgens insinueert de wei houder: „Ik kan nog heel wat over de pers zeggen, maar dat doe ik liever on der vier ogen." Als de heer Sabel antwoordt, dat dit met deze zaak niets maken heeft, maakt de heer v. d. Kraan een flauwe aardig heid en daarmee heeft hij opnieuw zijn gebrek aan portuur voor het forum van de vroedschap gedemonstreerd. De heer de Wagenaar komt met een onschuldig gezicht vragen, wat er nu toch eigenlijk fout was aan de propaganda van de C.H.U. Velen kwamen op voor hun (soms ver meende) rechten, maar dachten te weinig aan eigen plichten. De onmacht der werk gevers en eigen 'overmacht misbruikten velen om lijn te trekken en zelfs voor futiliteiten te staken. Zij bezwoeren el kaar en de werkgevers, dat de oude tijd van uitbuiting en het spelen met werk lozen niet terug mocht en zou komen. Zij zat. Bij de Begrotingsbehandeling in 19*17 i ^g^en, helaas, te weinig opbouwend i j tïnlln 7nnan (Wi'T werd er in de Raad van alle zijden over de medezeggenschap gesproken. Maar, zo als dat meer gaat: „Al praat men over hetzelfde, dan bedoelt men nog niet het zelfde". Dat bleek bij de behandeling m het College van het voorstel van de Unie van Overheidspersoneel. De grote positief; zij lieten na te zorgen voor een rechtvaardig statuut van blijvende ar- beidsvrede. Vele arbeiders wilden zich eigenlijk wreken op het onrecht van het verleden. moeilijkheid in dit voorstel lag in de af- Zij herinnerden zich geprikkeld de vrijwel bakening van de taak. In zijn voorstel j rechtloze tijd van crisis en malaise, waar- Op Woensdag 6 Juli zal Gusto's Muziek- ^j'glng o.l.v de heer Karsseboom in «pvw,aü,ta?etent te Schiedam een concert i «„-jr het volgende programma: I mars. R. Sennema. 3'. Cythère, Fa°tUV®rtUre; G' A B°edijn' 4 Donauwellen w°uverTturTe' F' ,Poppy' 5. Gemaskerd Bal Suito 1 Introductie et Gavnth, v gante, 3 Interme^-JJ^finïe" J. Beekbergen. s et I naIe- 6. Een mooie herfstdag. Legende P B Bisseluk. arr S. P. v. Leeuwen, Marionetten. Wachtparade, w. Kuhn Selection uit de Vogelkoopman c' Zeiler arr. S. P. van Leeuwen. 9. Potpourri Populaire No. 10. G. Renand. 10. Rotterdamsch Glorie. J. Hulsbergen, arr. P. J. Oomen. Bekeruitslagen: J- Levering J. van Tilborg 0—2; W. Verhaal—J. v. d. Wate ring 02* T v DuikerenJ. C. Oninkx 0—2. Bordenuitslagen:: A. StruikD. Mast 1—2; W Vermeulen—D. Zonneveld 2—0; M. v. NoordennenJ. v. Leeuwen 02. 7. 8. had de wethouder een vorm gekozen zo danig, dat de taakomschrijving vrij vaag bleef. Men rekende er in de eerste tijden op, dat B. en W. als arbitrerende instan tie zouden optreden. Naar voren kon worden gebracht, wat de hoofden van dienst noodzakelijk achten en ook wat de arbeiders, via hun vertegenwoordi ging besproken wensten te zien. Had het diensthoofd tegen zo'n voorstel be zwaar, dan kon hij het oordeel over het al of niet behandelen aan B. en W. over laten. Ondanks alles wat ten gunste van de medezeggenschap was gezegd, kon het voorstel geen meerderheid in het Col lege vinden. Men wilde van den beginne af een duidelijke taakomschrijving in alle opzichten. Men raaktp uit de impasse doordat landelijke grote bezwaren rezen en de Unie verzocht de behandeling van dit ontwerp op te schorten, opdat de mede zeggenschap op zo breed mogelijke basis zou kunnen worden ingevoerd. Wat er na de terugneming werd aan geboden aan nieuw ontwerp, was vrijwel 'n lege schaal. Een allermiserabelst klein stukje medezeggenschap, aldus mr. v. Bochove, werd voorgehouden. In een ge sprek met de heer Matser, burgemeester van Arnhem, had deze hem gezegd, dat het ontwerp hem zeer weinig bevredig de. Het was hoogstens een half ei. De weerstanden in diverse grote gemeenten in ons land was echter te groot geble ken om aan een werkelijk begin van me dezeggenschap een kans te geven. De wethouder deed vervolgens de toe zegging, dat de Raad toch voorstellen te gemoet zou- kunnen zien, gemaakt, naar de leidraad, die onder leiding van wei houder v. d. Brule (gekozen uit de K.Y P.-fractie. Red. N.S.C.) in Rotterdam zijn klaar gemaakt en aangenomen. Het zal waarschijnlijk dit najaar zijn, dat dit onderwerp zal worden aangesneden in de Raad. Het zal een belangrijker kluif me dezeggenschap zijn, dan het Centraal Or gaan aanbood. van zij zo tragisch het slachtoffer waren geweest. Door een soort ressentiment sloeg hun houding nu over in een soort machts wellust. Dit is zeer begrijpelijk, maar toch jammer. Immers, veie verstokte werkgevers waarvan het einde is de ontkenning en vernietiging van het privaat-eigendoms recht. Wanneer de democratie toegeeit, dat de bezitter van enige rijkdom niet de eige naar is van zijn goederen, maar de zaak waarnemer en dat hij ze moet beheren voor het algemeen welzijn, dan palmt ze de socialisten en communisten in. Deze vragen enkel aanvaarding van die twee stellingen. Eenmaal aanvaard in een land, geven zij aan de regering, aan de staat, de macht en het recht, de hand te leggen op het beheer van alle bezittingen en er direct of zijdelings door buitensporige be lastingen beslag op te leggen. Niemand heeft of zal ooit een argument of middel vinden om op dit terrein de macht te be perken van een staat, die door een der gelijke doctrien besmet is. Men mag er de Heilige Boeken en Evan geliën op 11a lezen, maar nergens vindt men dergelijke richtlijnen aanbevolen. Men leest er integendeel, dat als een mens een deeltje van die rijkdommen enkel wat hij voor zijn leven nodig heeft, d.w.z. zijn brood wil verwerven, hij dit zal beidden grimmig weer hun tijd en menig Imoeten winnen in het zweet des aan- 1 3n1 j xcphiinc Hnnr v 1' 1'n wrcirlr \X7/-J0+ /-I sociaal goedwillende werd ernstig teleur gesteld in de houding van zijn werkne mers. Er groeide te weinig een sfeer van wederzijds begrip en vertrouwen. Het sociale getij gaat reeds nu eniger mate keren. In verschillende landen duikt reeds werkloosheid op. De werknemers voelen zich hun vaste grond gedeeltelijk onder de voeten wegschuiven. De stem ming van vele werkgevers groeit ziender ogen naar zelfzekerheid en machtsbewust zijn. De klassenstrijd zien wij weer op laaien. Het communisme blies sterk de klassenstrijd aan, ook tot schade van de arbeider! Ook uit zich dit ressentiment weer bij menig werkgever, die toch al geen vrede kon nemen met de sociaal-economische nieuwe politiek! Het verwondert ons dan ook helemaal niet, dat de liberale rich ting in Nederland en België weer de wind in de zeilen krijgt. Ook menig katholiek uit bepaald milieu gaf zijn stem aan de vrijheidspartij! Vooral in België blijkt het aantal libe raal-katholieken nogal aanzienlijk en hun mentaliteit bijna anti-sociaal. In dit ver band meen ik een getuigenis van een in dustrieel als typerend voor het geestelijk klimaat van het liberaal-katholicisme te mogen aanhalen. Men vindt dit in Devol- ders enquête „De Godsdienstigheid der Intellectuelen" (Brugge, '47, 105 v). Deze industrieel, doctor in de rechten van de Leuvense Universiteit maakt van zijn hart geen moordkuil en verwijt aan de „clergé social" verstrikt te zijn in de democratie: „Democratie, zelfs de christelijke, socia lisme en communisme zijn niets anders dan verschillende vormen van dezelfde dwaling: de grote ketterij onzer dagen, schijns, door zijn werk. Waar is, dat de rijkdommen der aarde beschikbaar zijn voor wie werken. Er is en er zal altijd voor iedereen werk zijn. Maar het spreekt vanzelf, dat als men geen gelegenheid vindt voor werk naar keuze men ver plicht is aan te nemen dat, wat zich aan biedt, ook al bevalt het niet. Het pro duct uit de handen nemen van hem, die flink werkt, ten bate van leeglopers is '11 schreiende onrechtvaardigheid, sterker nog: aanmoedigen en scheppen van sta king. Ledigheid is de moeder van alle ondeugden." Dit citaat is ongetwijfeld lang, maar be langrijk. Het schildert ons de mentaliteit van de liberale katholiek, die zijn houding rechtvaardigt met halve christelijke waar heden! Dr. A. v. d. WEY, O. Carm. Een 32-jai!ge Schiedamse wandelaar, die aan het trainen was voor de Vier daagse, wilde na 50 km te hebben ge- loper, bij het Station D.P. te Rotterdam op lijn 14 stappen. Hij zakte echter van oververmoeidheid in elkaar en moest naar het ziekenhuis Coolsingel worden gebracht. Jaar is hij na enige tijd weer tot bewustzijn gekomen, waarna hij zijn terugreis naar huis kon volbrengen. Het gebruikelijke spreekuur op Bureau Huisvesting, Nieuwstraat 12 zal op Don derdag 7 en 14 Juli a.s. niet plaats vinden. Met 16 tegen 13 stemmen tegen de stemmen van de K.V.P., de A.R. en wethouder v d Kraan als enige C.H. opposant, heeft de Schiedamse gemeen teraad het monument van Pieter Star- reveld aanvaard ter verfraaiing van het Julianapark, maar nadrukkelijk niet als oorlogsmonument. Tevens hield wethouder Kramers zijn eerste speech als zodanig, welke een uitstekende indruk maakte. Op een en ander komen we morgen uitvoeriger terug. Bij laswerk aan een auto van v. D. aan de Schie sprong een vonk in de ca. bine en kwam daar waarschijnlijk op een olie-leiding terecht Er outatond een brandje, dat door omstanders met zand geblust werd- De brandweer kwam wel ter plaatse, maar behoefde geen dienst te doen. Bij het lassen var, verwarmingsbuizen sprong er een vonk in het spuithok van de rijwielfabriek van H .aan de Buiten- havenweg. De daarin hangende cellulose dampen vatten vlam en zetten het hok jn brand. Met een slang op de waterlei ding bluste de brandweer het vuur in hei uitgebiande hok. Baldadige jeugd heeft op het terrein van de vroegere manege in het Volks park een strook gras van 20 X 3 meter in brand gestoken. De brandweer heeft, het vuur met zand gedoofd. Minder gemakkelijk ging het op het terrein van de oude kaarsenfabriek aan de Voorhaven, waar oppieuw jongens een vuurtje hadden gestookt. Daar moest het vuur met een slang op de water leiding geblust worden. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het examen civiel-ingenieur de heer A. Werff, alhier. Voor het propaedeutisch examen voor scheepsbouwkundig ingenieur J. M. Dirk zwager. Bij een rondgang door de St. Augus- tinuskerk te Lutterade ondekte pastoor Eijssen een drietal jongens, die bezig waren een offerblok te forceren De pas toor kon een der knapen vastgrijpen en ondanks hevig verzet aan de politie over leveren. Deze slaagde er in ook de twee andere jongens aan te houden en toen bleek, dat men te doen had met een ben de van vijf jongens van 12-14 jaar. die reeds langer dan een jaar de kerken on veilig maakten. Zo hadden ze o.a in de Ned. Herv. kerk aan de Tunnelstraat meer dan honderd maal net offerzakje geledigd. GEBOREN: Eddy, z. van A. M. Vuijk en D. Weiss: Thomas H„ z. van Th H. Bijloo en D de Groot; Bert C., z. van C. van Zomeren en A. Heusdens, Marga- retha, d. van H. Kooij en A M v. Beek: Dirk. z. van D. v. Linden en A Roest; Antonius J. G„ z. van A. J. M. v. d. Maarel en J. H. Hille; Mirjam J. Th d. J van L. C. Heijdra en J. A. M, Kloppers; j vangen in het verre linkerveld, terwijl Lamberdina, d. van J. v Elsacker en S. aan slag J. Heyster en G. v. Pelt door M. J Reypert; Johanna Th. A Hd. van i enkele mooie honkslagen opvielen, ter- JTh. Krowinkel en Jé F. Wennekers; wijl v d. Koo een bijzonder verre klap Wilhelmina B. M.. d. van W Westhof en gaf, die echter net fout ging Al met al A. M. M. Krowinkel. hebben de Schiedammers voor een prach- OVERLEDEN: P. v. Eijk, 81 j.; Th H. j tige overwinning en voor een goede pro- M. Verwaijen 2 jaar. paganda van de honkbalsport gezorgd. Dbor de Collectieve Israël Actie zijn wij in de gelegenheid gesteld in het Haagse Capitol-theater kennis te nemen van de twee eerste Israël-geluidsfilms. ge titeld „Homecoming 1949" en „Memoran dum on a Victory", welke ook op het Filmfestival in Knokke-Zoute zijn ver toond. Hoezeer men het initiatief en de voor uitstrevendheid van de nog jonge staa! Israël, om door middel van dit moderne expressie-medium uitdrukking te geven aan datgene, wat er onder de Joden leeft en aan te tonen, welke offers zij zich heb ben getroost om een veilig en gastvrij te huis voor hun rasgenoten in het Midden- Oosten te scheppen, dient te worden ge constateerd, dat beide films niet méér zijn dan een uitgebreid journaal van losse feiten, welke zonder veel fantasie en zon der artistieke visie aan elkaar zijn ge monteerd. De film „Homecoming 1949", welke be staat uit door een viertal cameralieden ge maakte opnamen voorzien met een Engels commentaar, dat door Melvyn Douglas wordt gesproken, geeft een algemeen overzicht van de Joodse prestaties bij de stichting van de ïieuwe staat, terwijl „Memorandum on a Victory" meer in het bijzonder het beleg van Negbah en de heroieke verdediging van deze plaats in beeld brengt. Begunstigd door mooi weer hebben de Schiedammers Zondag een prachtige honkbaldag gehad. Er waren heel wat be zoekers naar de Boshoek getrokken om daar getuige te zijn van de returnwed strijd SchiedamHHC en naar onze me ning hebben ze een aardige en aantrek kelijke strijd te zien gekregen, al hoewel de Haarlemmers wel wat te zwak waren, om het werkelijk echt spannend te ma ken. De Schiedammers hebben n.l. de ge hele tijd door een voorsprong gehad en hun 18-9 overwinning was dan ook ten volle verdiend. In het veld werden nog al eens fouten gemaakt vooral door HHC en daar ook het slagwerk van de Schie dammers beter was dan dat van de be zoekers kon een overwinning niet uit blijven. Piet Smit jr. deed enkele keurige (Van onze medische medewerker) In de middeleeuwen was de melaats heid een ziekte, die niet alleen in tropi sche en subtropische landen voorkwam, doch ook in ons Land frequent slachtof fers maakte. Er is bijna geen plaats of we kennen er de leprozenhuizen en m de archieven kan men zowel eeuwenlange lijsten van leprozenmeesters vinden als allerlei verordeningen en maatregelen, die vanwege de stedelijke overheid uit geschreven werden om het kwaad van de lepra te keren. Het aantal leproserieën in Europa liep in de duizenden en vermin derde sinds de 16e eeuw geleidelijk aan. De ziekte begint met huidverschijnse- len, waarbfj pigmentsverschuivingen net meest opvallend zijn. Het gevoel voor pijn en temperatuur word* op de aan gedane plaatsen minder. Daarna vindt, een bindweefselwoekering plaats waar door knobbels ontstaan. Deze soms dui- veneigrote knobbels gaan na verloop van tijd over in zweren terwijl er versterf van de weefsels optreedt. Op deze ma nier worden stukken van de vingers, te nen en neus afgestoten en ontstaat het bekende mismaakte en afzichtelijke Uiter lijk van de malaatste. De ziekte, die weJ twintig jaar kan duren, verloopt geluk kig zonder veel lichamelijke pijn voor de lijder. Het meest typerende bij het lezen van de historie van de lepra is wel, dat zon der de kennis van de verwekker men toch in belangrijke mate de juiste voor zorgsmaatregelen heeft weten te treffen om de verspreiding tegen te gaan. In 1872 werd de leprabacil door Ai- mauer Hansen als de verwekker van de melaatsheid ontdekt. Deze staafvormige bacterie lijkt in vele opzichten op de tu berkelbacil, Zowel in de cellen als in het vocht van het neusslijm zijn ze in groten getale aan te tonen Hoewel de preciese wijze van besmet ting onbekend is neemt men een directe besmetting van mens op mens aan. waar bij vooral een langer durend samen wonen van betekenis s Nu is het merk- persoonlijk contact met de melaatsen tot eee minimum te beperken. In sommige steden mochten zij zich alleen met een bel op straat begeven opdat een ieder zich bijtijds 'n veiligheid kon stellen. Het bijeenwonen in de leproserieën maakte dat vooi de andere burgers de besmet tingskansen uitgesloten waren. Ook he den ten dage worden nog lijders aan be smettelijke ziekten in barakken ver pleegd. Van de besmettelijkheid van de me laatsheid is een ieder overtuigd. De op offerende liefde van de missiezusters om deze patiënten te verplegen met het grote risico zelf aan het jarenlange lijden als slachtoffer te vallen is wel een buiten gewone d ad van barmhartigheid. In ons land zijn altijd enkele lepra lijders geweest, die uit de tropen geko men waren. Door de repatriëring na de bevrijding is het getal tot enige tiental len aangegroeid. Nu doet zich de vraag voor: moeten wij ijveren voor een mo derne leprosene om deze patiënten bijeen te brengen of kunnen zij met de nodige voorzorgsmaatregelen In de familiekring verpleegd worden? Het bijeenbrengen wordt door de lij ders zelf lang niet zo enorm gewaardeerd zij elders behoorlijke verzorging ge nieten. Enkele uitzonderingen buiten be schouwing gelaten is de verzorging bij familie of anderszins goed en daarom moet men zich direct een andere vraag voorleggen: is het verantwoord hen thuis te laten? Nu leert de ervaring, dat van besmet telijkheid van lepra in ons land geduren de de laatste jaren ook voor de oor log nooit iets is gebleken. Alle pa tiënten hebben hun infectie in de tropen gekregen. De reden hiervan is niet bekend. Het meest waarschijnlijke is wel, dat betere algemeen hygiënische toestanden, voorat hegrip bij de huisgenoten voor de hy giënische grondbeginselen, hier de door slag geven Maar ook moet men denken aan een verandering der virulentie van c O De vergadering van de ministerraad van gisteren heeft, naar wij vernemen, nog geen datum vastgesteld voor de re geringsverklaring betreffende het Indone sische vraagstuk. Hedenavond zal minister Van Maarse- veen met de Indonesische commissie uit de Tweede Kamer vergaderen. De president van de Bank van Finland heeft meegedeeld, dat deze maatregel noodzakelijk was geworden door de moei lijkheden bij de alzet van Finse produc ten in het buitenland. Hij was van mening, dat de devaluatie voldoende was om de Finse export, in het bijzonder naar de V.S., te steunen, maar dat zij niet van dien aard is, dat er een inflationistische werking in het bin nenland ontstaat. Tengevolge van de sterke bevolkings toeneming treden spanningen op bij de verdeling van de bodem. Het aantal in woners m Nederland per K.M.2 was m 1S30 nog 244, in 1940 reeds 271 en m 1960 zal dit circa 330 zijn. Al deze men sen zullen moeien kunnen wonen, wer ken, eten en zich kunnen on.spannen. En dit ondanks het feit, dat een grote op pervlakte cultuurgrond zal ten offer val len aan de uitvoering van het gepro jecteerde bouwprogramma van 40 tot 60 duizend woningen per jaar. Een doelma- t g gebruik van de bodem is derhalve 'n zaak van de eerste orde. Door het minis.erie van Landbouw. Visserij en Voedreivoorziening is daar om onder voorzitterschap van ïr. C. Staf een commissie ingesteld, welke als coör dinerend orgaan zal dienen bij de bestu dering van de problemen, welke aan zulk een doelmatig bodemgebruik zijn verbonden. vaardig, dal de nrdaeleeuwse maatrege- I leprabacil Daaromtrent tasten wij tot len vooral erop aencui waren om ftci dusver echter nog geheel in het duigter, Moeilijkheden niet de Bizone In de afgelopen weken is in Duitsland door de Nederlandse belanghebbenden met de Duitse met succes onderhandeld over de verkoop van een belangrijke post gezouten haring ter uitputting van een in het kader van het lopende handels verdrag nog openstaande post. De?er dagen werd van de Duitse impor teurs de schriftelijke bevestiging van de transactie ontvangen. Na ontvangst van dit schrijven kwam de mededeling binnen, dat de betrokken bezettingsauloriteiten niet bereid zouden zijn voor deze trans actie de benodigde invoervergunning té verstrekken. De betrokken bedrijfskringen hebben zich met de regering in verbinding ge steld in het vertrouwen, dat de ogenblik kelijke moeilijkheden door haar tussen komst zullen kunnen worden opgelost. De door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat in de maand Mei 1949 bij de Algemene Spaar banken werd ingelegd 35.386.566 (v. 111. 27.023.956) en terugbetaald 32.177.143 (29.641.563). Het spaartegoed vermeer derde dus met 3.209.423 (v.m. vermin derd met 2.617.607). In de eerste 5 maanden van dit jaar beliepen inleg en terugbetaling resp. 169.371.116 en 149.298.139, hetgeen voor deze periode een vermeerdering van de spaargelden met 20.072.977 betekent. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in Mei resp. 2.488.537 en 2.141.155 en in de eerste 5 maanden resp. 13.064.900 en 11.255.943. In een adres aan de hoge colleges van Staat zegt het bestuur van de Ned. Bond van huis- en grondeigenaren met grote verontrusting kennis genomen te hebben van dat gedeelte in het dekkingsplan. be horend bij het Wetsontwerp op de Mate riële QÉriogsschade, dat betrekking heeft op hetwoornemen van de regering over te gaan tot het invoeren van een huurbe lasting. Het bestuur noemt het niet redelijk en onrechtvaardig dat op deze wijze nieu we en zware lasten op de exploitanten van onroerend goed dreigen te worden gelegd, welke met het beginsel van belastinghef fing naar draagkracht geheel in tegen spraak moeten worden geacht. De bond stelt voor een huurverhoging toe te staan en deze zo nodig op te van gen door een loonbijslag voor de lagere inkomstengroepen, analoog aan die, welke in het najaar 1948 werd toegekend, in ver band met de vermindering van de sub sidies op de levensmiddelen. De onderhandelingen tussen de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie en Nederland, w?lke ongeveer drie weken geleden te Parijs werden onderbroken, zijn Maandag te Brussel voortgezet. De besprekingen lopen voornamelijk over de vóór-Unie van de Benelux en over het opstellen van een nieuwe handels overeenkomst voor de periode van Juli 1949 tot Juli 1950. ROTTERDAM, 5 Juli: Vee-aanvoer in totaal 2751 stuks, waarvan 210 vette koeien en ossen; 722 gebruiks vee; 125 graskalveren; 445 nuchtere kalveren: 393 biggen: 46 veulens, 268 paarden; 398 schapen; 65 bokken en gei ten; 79 varkens. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien e f 870, 2e f 760, 3e f 640: melkkoeien le f 8iü. 2e f 760, 3e f 640; varekoeien le f 500, -e f 430, 3e f 360; vaarzen le i 640. 2e 1 520, 3e f 400; pinken le f 530, 2e f 430, 3e i 350; gras kalveren le f 330. 2e f 230, 3e f 120; giggen le f 52. 2e f 45. 3e f 40; hitten le f 700, 2e f 560, 3e 425; paarden, werk le f 880, 2e f >30, 3e f 520; paarden, slacht le f 1-40, 2e f i ->o, 3e f 1.10 per kg. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets ruime! handel kalm, prijzen als vorige week; vaie koeien: aanvoer als vorige week. ha stroef, prijzen stabiel; vaarzen en pinken, aanvoer iets ruimer, handel flauw, piij onveranderd: graskalveren: aanvoer ie kleiner, handel lui, prijzen constant; biggen, aanvoer als vorige week. handel matrg. prtl- zen Iets hoger; paarden: aanvoer ruimer en als vorige week, handel tamelijk; prijzen slachtpaarden als vorige week; hitten; pru- zen onveranderd. ROTTERDAM. 4 Juli 1949. 135 ton cellulose Wageningen; 100 ton cel lulose Apeldoorn; 125 ton haver Groningen: 200 ton haver Leeuwarden; 300 ton haver lig- rogge Roermond: 60 ton hout Bolnes; 230 ton gen/varen; 100 ton katoen Enschede; 100 ton meel Hengelo; 240 ton meel Almelo; 98 ton div. granen Zutphen; 60 ton div. granen Deventer; 51 ton div. granen Nijmegen; 89 ton div. granen Doesburg; 80 ton balken Gro ningen; 51 ton balken Harlingen; 30U ton ko len B op Zoom; 250 ton kolen Goes; 110 ton Ijzer Vliasingen; 71 «tand hout Lithoyen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3