Toestel vervoerde Amerikaanse journalisten V. S.-president geeft nieuwe geboden voor bedrijfsleven o Truman wil voortzetting van de steunverlening Weerbericht Generaal Buurman tot soldaten De Noodtoestand afgekondigd aanleiding van de staking Met stenen en vijlen tegen de Amsterdamse politie Berlijn mag geen étalage zijn voor de Oost-Duitsers personen omgekomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met de ramp van de Constellation de „Roermond" nog vers in liet geheugen, dat bij Bari in zee stortte en waarbij alle inzit tenden bet leven verloren bereikte ons hedenmorgen een nieuwe verschrikkelijke ramptijding. Öe Constellation „Franeker", die Zaterdag van Kemajoran bij Batavia vertrokken was met o.a. dertien Amerikaansé journalis- tei1 aan boord, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een tocht door Indonesië hadden gemaakt, is bij Ghatkopar, op vijf kilometer van het vliegveld Santa Cruz te Bombay neerge stort. Alle inzittenden, in totaal 42, zijn bij deze ramp gedood. Kon. Familie naar Londen Nederlands vliegveld situatie Technische hulp moet worden uitgebreid Hete vuren zijn nog niet gedoofd Aardappelen gaan in quarantaine Dagproductie steeg tot 130 Woensdag weer groente naar Duitsland In de Stormhoek Koninklijke proclamatie in Engeland Rumoer rond „Het IJzeren Gordijn' duurt voort Nog geen opheldering kleine blokkade Wordt Kard. Mindszenty vergiftigd Krasse koning Gustaaf •71ste JAARGANG DINSDAG 12 JULT 1949 No. f0976 boeker; Time Magazine: John Werkley; Mutual Broadcasting System: miss Elsie Dick; Arizona Star: William R. Mathews; Busi ness Week: mr. Graw-Hill; Publi cations: Tom Falco; Newspaper Enterprise: S. Burton Heath; Port land Oregonian en National Broad casting Corp.: George Moorad; Denver Post: Fred Colvig. In haar geheel opnieuw in studie OUD ROEST VERGAAT NIET. Een locomotief uit 1885, die beton blokken voor de pieren van IJmuiden vervoerde, nam onverwachts een duik in het water. De machinist kon tijdig van het vehikel afspringenmaar liep toch een hersenschudding op. De oude duiker kon gelicht worden. EERSTE toestel, dat in INDIA MOCHT LANDEN Het toestel de „Franeker" was het eerste toestel van Nederland, dat sinds lange tijd weer in India landde. De regering van India hief het nog steeds geldende ver bod voor de landing van Neder landse vliegtuigen speciaal op voor dit toestel, dat de Amerikaanse journalisten uit Batavia naar Ne- WARM WEER derland vervoerde. De Amerikaan se journalisten zouden in New- een. onderhoud hebben met de premier van India, Pandit Nehroe. Van de passagiers en de beman ning konden de namen nog niet bekend gemaakt worden. Wel zijn de namen beschikbaar van de Amerikaanse journalisten, die met de „Franeker" op weg waren naar Amsterdam. Voor de Scripps Howard News paper Alliance: William Newton; Christian Science Monitor: Char les Grate; N. Y. Times: Bertram Hulen; N. Y. Herald Tribune: mrs. Dorothy Brandon; San Francisco Chronicle (North American News paper Alliance): Vincent Maho- ney; Houston Post: James Bra- nyan; Chicago Daily News Syndi cate: Nat. A. Barrows; W.O.R. Radio-Station: H. R. Knicker- INDIA ZUINIG OP DOLLARS MOEDER VIEL MET FIETS Kind door vrachtauto gedood PROPAGANDIST EN LEERLING (Telefonisch van onze Londense correspondent) ROERGANGER Verklaring van een voormalig lid der Hongaarse regering DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Constellation „Franeker" stortte neer bij Bombay Bemanning en passagiersin totaal twee en veertig Nader vernemen wij, dat het toestel hedenmorgen reeds boven het vlieg veld van Bombay cirkelde, doch het kon toen niet landen wegens de zeer slechte weersomstandigheden, die er op dat ogenblik heersten. Tot grote ontsteltenis van de autoriteiten op het vliegveld ontving men korte tijd later van een waterbouwkundig ingenieur van de gemeente Bombay, die in Ghatkopar niet zijn werkzaamheden bezig was, bericht, dat in zijn onmiddellijke nabijheid een Constellation was neergestort. Reeds bij gal onmiddellijk te kennen, dat alle inzittenden zouden zijn omgekomen. Onmiddellijk vertrok een reddingsploeg van het vliegveld Santa Cruz, dat een van de'grootste vliegvelden van Azië is, naar de plaats van het onheil. De kleinste heuvelketen van Ghatkopar, met een maximum hoogte van ongeveer 1000 meter, ligt in de weg van Bombay-Thana-Poona, ongeveer 20 kilometer van Bombay. Vermoedelijk is het vliegtuig tegen een der berghellingen terecht gekomen, mede doordat het zicht door het zeer slechte weer uiterst gering geweest moet zijn. De reeds eerder genoemde ingenieur berichtte later nog tele fonisch, dat de lichamen van de slachtoffers uit het vliegtuig zijn ge slingerd en verspreid op de heuvelhelling zijn terecht gekomen. Reeds enige tijd houden de verschillende openbare diensten van India zich bezig met een plan, waarvan de uitvoering vijf jaar in beslag zou moeten nemen, om het vliegveld van Santa Cruz veiliger te maken. In dit plan is tevens begrepen het afgraven van de naburige heuveltoppen in het belang van de veiligheid in de lucht. H M. de Koningin, prins Bernhard en De Eindhovense gemeenteraad heeft Maandagavond wederom geen oeslissing kunnen nemen inzake de bestemming van het vliegveld Welschap, dat volgens de oorspronkelijke plannen huisvesting zou moeten bieden aan de Rijkslucht vaartschool. Op 7 Juli n.l. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat de burgemees ter van Eindhoven vezocht de kwestie voorlopig uiet in de raad te brengen, daar er zich de laatste weken omstan digheden hebben voorgedaan, die de regering nopen, de gehele vliegveld situatie van ons land nader te bezien. prinsesjes Beatrix en Irene zullen in White City Stadium te Londen de na- De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Overdag overwegend zonnig en warm met later kans op onweer. Meest zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. Woensdag 13 Juli: °P 4 35 u.: onder 20.56 uur; maan op 22.55 u,t ondier 7.44 uur. De nieuwe legercommandant nesië, luit. generaal Buurman van \?ree- de, heeft zich met een radiorede Vricht tot de militairen, die onder zijn bevel De zorg voor de aan zijn hoede toe vertrouwde troepen is de belangrijkste i-ItL de legercommandant, zo zeide de generaal o.a Het gaat hem aan het harfind'en de omstandigheden waarom der de troep werkt en leeft niet zoaamg zijn, als het geval behoort te zijn Het goed dat u weet! dat de legerleiding en ook de regering nauwkeurig op de noog te zijn van uw moeilijkheden en aai, met inachtneming van de beperkende omstandigheid, nu eenmaal geen ijzer met handen kan worden gebroken. Steeds alles voor u w°rdt gedaan, wat moge lijk is- Zij °wrin Nede^i13 de tweede WÊ" reidoorlog of hier te lande vertoefden, r de ruten8ewoon moei- lijkr hete vuren hfft Se^an Velen hth voor hei gevolg van dif» k heb- ben wij, Staten Ook de tae. vuren' moeten a tweede wereldoorlog"), volgen op aeen het KNIL hier tf' ben de K-L- vuren gestaan en ook nu vaak voor n onzer achterlaten moesten W1J zien, dat deze hete vuren Het is te ïjiir overal in Indonesië ge- nog niet dadel J Zolang dat nJet doofd zullen. ozondere taak, die u en schied is, en nog niet voltooid en mij is opgedws- nog niet is voltooid, 1 Vaak voor hete vuren zo lang deze Baan wij, die ai ook stonden, met in welke vorm moe;iijkheden, welke uit de weg voor 0 ten Wu weten ons wij nog zulleIL laatste tot de hoogste, als (152). daarbij, van de soldaten nauw aan elkander verbonden in een en hetzelfde leger. Wij weten, dat wij elkander nodig hebben. Wij weten, dat wij een eenheid vormen, waarin de een niet verder kan, zonder loyale plichts vervulling van de ander 111 verband met het voorkomen van aardappelziekte heeft de Plantenziekten kundige dienst te Wageningen bepaald, dat met ingang van Woensdag 13 Juli alle consumptie-aardappelen, die voor export naar overzeese landen worden verscheept, twaalf dagen in quarantaine-opslag moe ten zijn geweest. Blijkens het C. B. S. is de gemiddelde dagproductie van de Nederlandse indus trie in Mei (23 werkdagen) opgelopen tot 130, op basis 1938 100. De algemene productie-index van de industrie bedroeg m Mei 127, tegen 121 in April en 105 in ™ei 1948 De gemiddelde dagproductie in April j.1. was 126, in Mei 1948 115, terwijl SSddeld« voor 1947 en 1946 respec- per £A®.aren 94 en 74- De indexcijfers materialen i'nv5 waren als volgt: bouw- (82) meta=i (APril 94), steenkolen 86 138 (ilm 151 (137). textiel nPenbare nutsbedrijven 154 de het tional Horse Show, de nationale paarden tentoonstelling met concours bijwonen, die daar van 22 t.m 29 Juli wordt gehou den H.M. de Koningin blijft niet de gehele week in Londen. Het ligt in haar bedoe ling Maandag 25 Juli naar Nederland terug te keren. De prins en de beide prinsesjes blijven in Londen gedurende de hele show. De prinsesjes gaan ditmaal mee, omdat in het White City Stadium gedurende de horse show tal van kinder wedstrijden worden gehouden. De mogelijkheid bestaat, dat de prins Donderdag 28 Juli ook deelneemt aan een dressuurproef. De hose-show wordt georganiseerd door de British Horse So ciety. Het bezoek zal een privé karak'er dragen. Het koninklijk paar en de prin sesjes zullen in een hotel logeren. In India zullen voorlopig geen vergun ningen worden afgegeven voor invoer uit het dollargebied. In zfjn haljaarlijkse rapport aan het congres over de economische toestand van het land zet president Truman een programma van tien punten uiteen, dat ten doei heeft een kraehtig en groei end economisch leven te handhaven. Hij zegt daarin allereerst, dat het beperken van de investering in het bedrijfsleven of van de productie, het verminderen van de werkgelegenheid of verlaging van de Ionen, omdat het economische leven van het land een kleine terug gang te zien geeft, alleen maar er toe kan dienen, dat het economische leven nog verder omlaag getrokken wordt. Op het gebied van de buitenlandse economische politiek, dringt de president aan op voortzetting van de programma s voor hulpverlening aan het buitenland, herstel op een onbeperkte wet op de handelsverdragen op wederkerigheids basis en uitbreiding van de buitenlandse investering door rechtstreeks dollars be schikbaar te stellen voor de economisch minder ontwikkelde landen. Uitbreiding van technische "steunverleijing zal de buitenlandse investering stiHnuleren. In het kader van haar reeds, bestaande bevoegdheden en op grond van de nieu we wetgeving, die de president heeft voorgesteld, zal de Export Import Bank haar werkzaamheden uitbreiden en in belangrijke mate bijdragen tot verwe zenlijking van de gestelde doelen. Ver der zullen de V.S. krachtige steun ver lenen aan de uitbreiding van de werk zaamheid op ontwikkelingsgebied van de wereldbank. W erkloosheid nog niet ernstig De president gelooft niet, dat de werk loosheid in de V.S. „volledige noodmaat regelen" nodig maakt, daar zij nog niet tot een gevaarlijk peil is gestegen. We] zijn er vele plaatsen en zelfs som mige staten, waar de werkloosheid ern stig is. Tegen deze plekken van grote werkloosheid moeten maatregelen wor den genomen voor zij zich uitbreiden. De toestand vraagt geen onmiddellijke uit breiding van openbare werken, doch de president verzoekt wei aan het Congres om de minimummaatstaven voor de werkloosheidsverzekering te verhogen tot een uitkering van 26 weken van maximaal 30 per week per persoon. Omtrent de andere punten merkt de president op: Het congres dient een om vangrijk onderzoek in te stellen naar de mogelijke uitbreiding van investering in het bedrijfsleven en naar de afzetmoge lijkheden. Het bedrijfsleven moet de prijzen verlagen zelfs ten koste van tijde lijk verminderde winsten en niet door loonsverlaging. Herziening belastingen De belastingwetten moeten worden her zien, waarbij de belastingen op onroe rende goederen en op giften verhoogd en de vervoers- en enkele vennootschaps belastingen verlaagd dienen te worden. Gestreefd moet worden naar stimulering van het zakenleven zonder dat dit leidt tot verminderde belastingopbrengst- Er moeten wetten worden aangenomen, welke de aflossingsperioden voor leningen verlengen, teneinde het bedrijfsleven be hulpzaam te zijn in perioden van inkrim pende omzet. Het congres dient wetten aan te nemen, waarbij de omvang van de steun van landbouwproducten vergroot wordt, opdat het inkomen der boeren gehandhaafd blijft en productiewijzigin gen worden aangemoedigd, die het totale binnenlandse verbruik van landbouwpro ducten vergroot. Het minimumloon dient te worden vastgesteld op minstens 75 dollarcent per uur en dit loon moet een ruimere toepassing vinden dan onder de bestaande wetgeving. Naar wij vernemen, is bij besprekingen, welke gisteren in Den Haag zijn gevoerd over de groente-export naar Duitsland, overeenstemming bereikt. De oplossing, welke werd verkregen, is naar men ons verzekerde, bevredigend en geldt voor de maand Juli. Woensdag wordt de uitvoer nu hervat. Voor de derde maal binnen een week hp,tpriinEr Eindhoven een dodelijk ver- 1 Een Amerikaanse organisatie, de „Youth of all nations" uit New York, vraagt om hulp. Ze vraagt assistentie om de jeugd over de gehele wereld met elkaar in contact te brengen; een contact, dat zoals zij zelf schrijft: „de houding 1 van jongeren over de gehele wereld De- paait; een houding, welke minstens zo belangrijk is als economische en militaire overeenkomsten, of grenzen vastgesteld door ambtenaren." Wellicht denkt men aan geld; een ver zoek om hulp heeft immers vrijwel al tijd op geld betrekking Maar zo ligt de situatie hier toch niet.' Het enige, wat men in het land van Uncle Sam wil, is: een mening. Hoe denkt de jeugd van Nederland over Duitsland, hoe over dit, hoe over dat En het einddoel van dit wijd en zijd verspreide contact van onze generatie is bundeling van alle rassen en volkeren tot een wereld vol begrip. Het plan lijkt wellicht te groots voor ons nuchtere Nederlanders. Wanneer in enkele jeugdige harten wellicht een sprankje enthousiasme voor dit plan be gint te gloeien, dooft het toch snel weer uit. Want nog altijd zijn het vertrou wen in eigen kracht en het geloof aan een eigen zending veel te gering. Nog steeds is de jeugd, welke zo graag de wereld anders wil, gekluisterd door de idee: „Wat kan ik daar nu aan doen Zo te denken, is echter volmaakt on juist. Denk niet, dat we in de activiteit van de „Youth of all nations" een soort patent-geneesmiddel zien. We moeten echter toegeven, dat het contact tussen jongeren uit alle windstreken het pad effent voor een wederzijds begrip, zon der hetwelk de wederopbouw van de wereld niet denkbaar is. Met enige afgunst stonden we daarom gisteren in Rotterdam aan de kade, toen 1444 Amerikaanse en Canadese studen ten arriveerden voor een verblijf van 6 weken in Europa. Deze jonge mensen zullen in die zes weken worden ge plaatst voor feiten, waarvan ze tot voor kort zelfs niet de flauwste idee hebben gehad. En keren ze weer terug naar hun universiteiten en colleges, dan zul len ze daar verhalen over vriendschap, nieuwe gezichtspunten en de jeugd van andere landen Een voorbeeld. Op de „Volendam waarmede de studenten kwamen, zijn lezingen gehouden en een van de voor naamste onderwerpen is wel het Indo nesische probleem geweest. De Ameri kanen waren in dit opzicht beleefd, maar desondanks niet mals. Enkele le zingen en enkele discussies, waarbij men met verhitte hoofden tegen elkaar op redeneerde, deden echter wonderen en bij aankomst was 90% van de passagiers voor het Nederlandse standpunt gewon nen Dit voorbeeld moge bewijzen, hoezeer onderling contact van eerlijke en enthou siaste jongeren resultaten van betekenis kan afwerpen. Maar dan rust op ieder ook de plicht dit contact Biet afhanke lijk te doen zijn van de vraag, of er het geld wel voor is te vindenDan moet dit geld er komen, hoe dan ook, om er gebruik van te maken, dat veel en veel lonender is, dan bij menig andere De eerste minister Attlee stond gisteren meer dan tien minuten als een eenzame figuur in de zaal van het Lagerhuis te wachten tot de mededelingen van de minister van Arbeid, Isaacs, over de toestand in de havens waren geëindigd en hij de vragen, naar aanleiding hiervan oor verschillende leden tot hem gericht, beantwoord had. I oen Isaacs zijn verklaringen had afgelegd, schreed de eerste minister over de groene loper, die naar het gestoelte van de speaker voert, maakte een buiging en overhandigde hem een document: de proclamatie van de koning, waarbij de noodtoestand afgekondigd wordt, „een boodschap van de koning, eigenhandig getekend." De proclamatie is uitgevaardigd op erond van de wet van 29 October 1920. welke de bescherming van de gemeen schap beoogt tegen gebeurtenissen, zoals thans in de Londense haven aan de gang z«n Zij verleent de regering de meest verstrekkende bevoegdheden, overeen komend met die, welke zq m oorlogsttjd b Een proclamatie wordt onmiddellijk van kracht, ofschoon zij blnnen een *eek door het parlement bekrachtigd moet worden. Zij is van kracht voor de tijd van een maand. Zijn er daarna redenen, om de bijzondere maatregelen te verlen gen, dan moet een nieuwe proclamatie uitgevaardigd worden. Sinds de aanneming van de betreffende wet in 1920 is slechts eenmaal een procla matie uitgevaardigd en toegepast, n. 1. gedurende de algemene werkstaking in Mei 1926 Een jaar geleden, toen er een veel grotere staking in de Londense haven was, kondigde de regering haar voor nemen aan, de wet opnieuw in werking te stellen, maar de staking stortte toen spoedig ineen en de betreffende volmach ten werden niet door de regering gebruikt. Een noodcomité, dat de Londense ha ven gedurende deze crisis za) beheren en dat uit minstens drie en hoogstens vijf leden zal zijn samengesteld, wordt heden benoemd. Gisteravond werden ne gentien speciale verordeningen aan het parlement voorgelegd, nadat de nood toestand was afgekondigd. Het comité zal onder de algemene leiding staan van de minister van arbeid, maar geen ministers zullen er zitting in hebben. De troepen, die thans in de dokken gebruikt zullen kunnen worden om het werk te helpen verrichten, tezamen met de vele duizenden arbeiders, die niet in staking zijn gegaan, zullen geleidelijk uitgebreid worden en men verwacht, dat heden reeds 2300 militairen in de havens werkzaam zullen zUn. De verschillende noodmaatregelen, die thans van kracht zullen worden, ziio gisteravond bekend gemaakt in de vorm van een witboek. Zij geven de regering een volkomen gezag over alle bedrijvig heden in de haven en machtigen haar ook daar arbeiders te werk te stellen van buiten het havengebied. Ongeveer 2500 dokwerkers, hielden gis terenmiddag een meeting. Met één stem tegen werd een motie aangenomen, krach tens welke zfj hun tot nu toe aangenomen houding handhaven om arbeid op alie schepen toe te staan, behalve op de twee Canadese schepen, die de onmiddellijke aanleiding tot de s+aking geweest zijn. Het conflict is dus eigenlijk niet het gevolg van enige moeilijkheid in Enge land zelf. doch van een arbeidsgeschi in Canada, waar de zeeliedenbond, onder communistische controle in het begin van het jaar een voorstel van de Canadese reders tot verlagin der lonen verwor pen had. De Canadese minister van arbeid had toen een arbitragehof ingesteld e t dit hof deed uitspraak ten gunste van ie wer' ae ers De va'-vere g ne ewi-w weigerde deze u'tsp-aak te aanvaarde, en op 1 April brak de staking uit, op grond hiervan dat de internationale un - van zeelieden in overeenkomst met e reders besloten had, een aanvang te ma ken met het ncru'e'en van met nistische arbeide*s terwijl een gedaan was op de Britse davenar steun te verlenen. Deze steun w g de Britse arbeide s tot begin Men, toer- Canadese reders near Enpa Canadese gen jm de bemanning van twee Canadese schepen te vervangen door leden van an- uere ml niet communistische vakveren: gingen Lit was ie oorzaak van ie on officiële staking in de Londense haven. De grootste Engelse vakvereniging, te vens de grootste vakvereniging ter we reld nl die van de transportarbeiders, die 'lti milUoen 'eden telt heeft gisteren besloten, dat geen communisten zitting zullen hebben in t et bestuur en in de besturen der comité'-. Dit besluit zal van kracht worden in het begin van het vol gend jaar, als de verkiezingen voor d» bestuursfuncties plaats hebben. heeft in - keersongeluk plaats gevonden Het slachtoffer was thans het 4-jarig jon getje H G. uit Aalst-Waalre, dat Maan dagmiddag op de Geldropseweg door een vrachtauto werd overreden en kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Het ventje zat achterop de fiets bij zijn moeder, die door nog onopgehelderde oorzaak plotseling kwam te vallen. De moeder, die een arm brak, moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Dan ook ligt hier voor alle jongeren organisaties weer een taak van be tekenis, Contact op te nemen met in ternationale zusterorganisaties en door uitwisseling meer internationaal wor den. Benelux en Verenigd Europa: gren zen worden weggeknabbeld. Houdt het tempo bij, anders zal de volgende gene ratie met evenveel verwijten komen., als vele jongeren nu. (Van onze verslaggever). Het is gisteravond weer behoorlijk raak geweest in en om het Amsterdamse Ria'to-theater, waar de film „Het IJzeren G' /dijn" draait. Tegen het einde van de eerste avondvoorstelling verlieten twee jongemannen de zaal. Een agent in bur ger boog zich over de lege stoelen om te zien of er niets vernield was. Op dat moment sprongen in zijn nabijheid tien tallen jonge heethoofden op en wierpen zich op de agent, die zij met allerlei ge- improviseerde wapens aanvielen. De demonstranten op straat hadden gewacht op het ,naar buiten komen van de twee jongens, om ook de oproervlag te gaan zwaaien. En masse keerden zij zich tegen de politiemacht en zowel in de zaal als op straat ontstonden vechtpartijen, waar bij aan beide kan-ten gewonden vielen. De oproerkraaiers maakten gebruik van stenen, vijlen, stukken ijzer en eigen gemaakte gummiknuppels (een stuk lood of koperkabel in een eindje tuinslang Een politiejeep, diie ter assistentie aan kwam racen, reed met grote snelheid door de betogers heen, daarbij zulk een scherpe bocht voor het theater makend, dat een agent er uit viel. Het slachtoffer dat Berlijn niet zulk een attractieve étalage voor de Oost-Duitsers worde. In Helmstedt eisten de Russische grens posten, dat de chauffeurs van vracht auto's hun wagens geheel zouden afla den voor inspectie. Een der wagens, die tien ton glas vervoerde, had me: af- en opladen een heel uur nodig om het Rus sische controlepunt te passeren Tijdens dit werk mochten geen andere wagens moest met een ernstige hersenschudding naar hot ziekenhuis worden gebracht. Na een kwartier had de politie de macht weer in handen en wa-ren acht arrestan ten gemaakt, onder wie en-kele gewonden waren. Vier agenten hadden in de strijd eveneens verwondingen opgelopen. In de zaal, waar ca. 50 ordebewakers aanwezig waren, werd behalve enkele slagwapens ook een rookprojectiel ge vonden. Hoewel af en toe de betogers nog relletjes probeerden te maken, bleef net verder rustig, ook al moest de poline enkele samenscholingen uiteen drijven. Een groep van 250 demonstranten, die de Internationale zingend naar de Ceintuur baan trok, werd uiteengejaagd. De „kleine blokkade" op de wegen naar Berlijn duurde gisteren nog voort. Er werd van Russische zijde geen verkla ring gegeven. Vele autoladingen met aan bederf onderhevige goederen vis, groente en fruit moesten op de mestvaalt worden gegooid. Men verwacht, dat de westelijke auto riteiten, zo er niet spoedig opheldering in de situatie komt, een gezamenlijk protest zullen indienen en krachtige tegenmaat regelen zullen -beramen. In West-Berlijnse zakenkringen ziet men de hoofdreden voor het wederin- stellen van de „kleine blokkade" in de Russische alarmstemming over de groeien de ontevredenheid in Oost-Duitsland over het gebrek aan verbruiksgoederen Men iXjeent, dat de Russen voelen de West- Berlijnse handel te moeten beperken, op-1 trein PaOpr<andere puhten werd het vervoer per vrachtauto naar Berlijn geheel stop- ^Het treinverkeer ondervindt geen hin der. Precies op tijd vertrok Maandag avond de eerste Britse passagierstrem sinds, het eind van de spoorwegstaking in West-Berliin van het station Charlotten- burg naar'de Britse zóne. via H-Jmstedt. Ook de eerste Amerikaanse pa: sagiers- verliet de stad dezelfde avend. Naar A P. uit New-York meldt, heeft aldaar dr. Bela Fabian, voorheen lid van de Hongaarse regering, thans in balling schap, op eèn persconferentie betoogd, dat er een samenzwering bestaat om kar dinaal Mindszenty om het leven te bren- gen. Hij zei, dat er aanwijzingen waren, dat de kardinaal dagelijks een dosis verdo vende middelen toegediend krijgt in de gevangenismaaltijden, die hij van het hoofdbureau van de geheime politie ont vangt Alle andere beklaagden van het pro ces hebben verlof, hun voedsel van vrienden en familie buiten de gevange nis te betrekken", aldus dr. Fabian. „Kardinaal Mindszenty mag op die wijze geen voedsel ontvangen. Ook krijgt hij het niet uit de gevangeniskeuken of uit de keuken van de ziekenzaal. Het wordt hem gebracht uit het gebouw van de ge heime politie in de Andrassystraat no. 60. dat op een half uur afstand per auto van de gevangenis ligt". Dr Fabian verklaarde, dat het voed sel van de kardinaal nog steeds ver mengd wordt met morphine en aktedron, het verdovende middel, dat de wil ver lamt en dat ook tijdens het proces aan de kardinaal werd toegediend. Als u van kras wilt spreken moet u ook eens aan koning Gustaaf denken. Het was wat warm gisteren, zelfs ln het hoge Noor den en de verbaasde badgasten hier zagen plotseling ook de koning een duikje in de zee gaan maken: 91 jaar is de vorst der zweden. Na het bad zei koning Gustaaf tot zijn verontruste familieleden: „Ik heb me de laatste tijd nog nooit zo goed gevoeld als nu".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1