Goldschmidt (Lux.) bracht peloton in moeilijkheden SCHUDT UW LEVER WAKKER AKKERTJE Frederik zeven directeuren R cen redding... Ook tussen Nimes en Marseille niet veel strijd Hermes-D.V.S. en A.C.C. in strijd om de ere-titel ADIO programma ZATFRDAG 16 JTJÜC 1949 PAGINA 3 A M Door MARTIN W. DUYZINGS. MARSEILLE, Vrijdagavond 15 Juli. De wind kwam, zwaar en zwanger van de hitte, uit het zuiden en zelfs onder de schaduwrijke linden langs de eindeloze, stoffige weg, die van Nimes naar Avignon leidt, vond de karavaan nu geen enkele beschutting meer. Ginds, naar het oosten, hing, veel belovend, nog een enkele witte wolk in het ellendige, blijkbaar nooit ophoudende blauw van de lucht, doch de wind joeg haar uiteen in duizend kleine, onbeduidende flarden. En toen trok de zon opnieuw haast loodrecht naar de hemel en deden wrede, mee dogenloze stralen de rest Ik vraag U: verdiende deze veertiende étappe wel een beter, boeiender lot dan de eentonige Sahara-tochten van Luchon naar Toulouse en van Toulouse naar Nimes, waarin de karavaan in een begrijpelijk streven naar zelfbehoud, al het andere het alge meen klassement en de prijzenlijst van Goddet incluis onbe langrijker gevonden had dan de gemeenschappelijke strijd tegen de moordende hitte? Koffiedik Gino Bartali, de bergreus, die door de warmte nog niet op toeren komt, gaat hier in zijn eentje over de Aspin-berg in de Pyreneeën. Geforceerde vrede Peloton bofte Grootheden in gevaar leverpilletjes De klassementen De étappe Algemeen De ploegen LANDAANWINNING IN ZEELAND Tegenslag bij inpoldering Zuid-Sloe DOUANE DEED MEE Bij veesmokkel naar België VAN EGMOND AA A-KAMPIOEN neem een Door detaillisten in het tijdvak van 18 t.m. 30 Juli 1949 en de dean Goldschmitt rechtsen Jean Blanc enige kilometers voor de finish: Marseille. De krachttoer verrichtte tenslotte de Luxemburger Goldschmitt, die daarmee NimesMarseille op zijn naam bracht. Het begon met Een luchthartige geschiedenis door WILHELM LICHTENBERG -tktó/eris jWEH. Neen zij verdiende geen beter lot en kreeg dan ook voorlopig geen beter ook al hadden dan kennelijk ter verhoging van de algemene strijdlust, dc organisatoren in Njipes de renners tij dens een symbolische plechtigheid laten starten in de beroemde arena, waarin destijds wijlen de Romeinen reeds vreemdsoortige takken van sport bedre ven met een vuur en een overgave, wel ke ge sedert Luchon vergeefs in deze Tour-karavaan zoekt en waarin nu de veelbelovende jeugd van het oude Nimes roet evenveel adembenemende overgave haar achttien jaarlijkse stieren doodt en des avonds bij een kampvuur de samba danst. Helaas: de arena, de symboliek, noch het rhythme van de samba waren er in geslaagd de kaïfcvaan ervan te overtu - gen, dat men de hitte negeren kan ais róen er slechts in slaagt haar onder do sirjjdlust te bedelven. Doch de karavaan was duidelijk andere gedachten toege daan en zij nam het er. ook. ditmaal van met een nadruk, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Er is weliswaar in de straten van' het U ook ongetwijfeld welbekende Taras- con, waar de verbleekte ruines van de jongste, krijgsbdrijven overigens in het voorbijgaan markanter lijken dan de her inneringen aan de avonturen van mon sieur Tartarin ,een uitlooppoging van da Marokkaan Dos Reis, die sedert het uit vallen van Henk de Hoog hardnekkig de laatste plaats in het algemeen klassement bezet en die zich, naar hij vanavond verklaarde, in Toulouse door een zeer bevoegde zigeunerin heeft laten vo°f spellen dat er in deze Tour nog etappe-overwinning voor hem is wegge legd. Doch het peloton geloofde niet m rijden om te ervaren, dat knapen als Viet- to, Brulé. Cogan, Bartali, Kubler, Mari nelli, Tac'ca, Magni en de familie Lazeri- des de wapenstilstand dezer' warme dageh véél beter gebruiken kunnen dan wat ook ter wereld. En mét de Italianen vindt ge nu ook hun knechten voortdurend, waak zaam aan de kop van het peloton en remt men daar wat men maar remmen kan. Hel kruitvat Zo paart Binda's fameuze defensie-tac tiek zich aan de alle initiatief zo gemak kelijk dodende hitte. Doch geef deze karavaan slechts een half uur weldadige koelte en zij verandert op slag in een kruitvat, dat slechts een simpel vuurvonkje nodig heeft om uit elkaar te spatten. Vraag het aan signoi Magni!.De karavaan was Aix al voor bij en haar achterstand op het tijdsche ma bedroeg bijna een uur en opnieuw scheen zij zich volkomen verloren te ge ven voor de wind en de hitte. Doch de profetische gaven van Madame Kof- voorbij La Destrousse kwam dan, volko men verrassend, de koelte. Daar dook do weg tussen de hoge en naakte rotsen, daar vónd de karavaan de koelte, waar naar ze vele dagen lang vergeefs had gesnakt pn daar zorgde de Franse regio naal, Jean Blanc, voor het vuurvonkje. dat het kruitvat meteen ontploffen deed. Blanc demarreerde; hij kwam tot 200 meter en bleef daar hangen. Er scheen nog niets bijzonders aan de hand totda* de Luxemburgers zich naar de kop van het peloton hadden gewerkt en ze daar een vuurwerk van demarrages ten beste gaven, zoals de karavaan sedert Paü niet meer had beleefd. fiedik uit Toulouse en het had de Marok kaan al weer te pakken nog vóór de mensheid zich over diens roekeloosheid verbazen kon. Er was verder een harde en hevige jacht, toen de karavaan over de wijd en zijd befaamde Pont d'Avignon voor de tweede maal over de naar water snak kende Rhóne trok en zich met gepaste voorzichtigheid een weg zocht tyssen de levensgrote spijkers, die men blijkbaar speciaal voor die gelegenheid in het loop- vlak van de brug had aangebracht; Dat leverde de onvermijdelijke lekke band jes en een begrijpelijke verwarring op en zo viel dan 't peloton, héél even, in en kele, fel-jagende brokken uit elkaar. Maar nog vóór de imposante wallen van Avignon achter ons vervaagden in een enorme stofwolk, die het geschreeuw om water in de karavaan alleen maar erger maakte, behoorde ook deze jacht tot het verleden. En zo, beste lezer, zó was het goed! Want alleen de hemel weet, wat er ge beurd zou zijn met deze karavaan, als wij er vandaag, de hitte en de wind ten spijt nog eens zo'n ouderwetse etappe vol 'vechtjasserij van hadden gemaakt. Ik vrees, dat we signor Magni, die op het ogenblik aan zulk een grondige inzinking ten prooi is, dat hij haar zelfs bij een tempo van 25 kilometer per uur niet verbergen kan, alleen per brancard hier in Marseille hadden zien arriveren en men mag voor het overige rustig aanne men, dat een langdurige jacht in het al gemeen klassement zó ongenadig zou heb ben huisgehouden, dat lieden als Kubler en Marinelli enGino Bartali het wel licht nooit hadden overleefd. Want het is niet alleen de hitte, die deze karavaan er nu al sedert Luchon toe dwingt zoveel mogelijk haar gemak te houden. Het is vóór alles: de vermoeid heid! Zelfs Jacques Goddet heeft nu toege geven. dat zijn grote Pyreneeèn-etappe eigenlijk wel wat véél van het goede be vatte en er zijn in deze karavaan slechts enkelen, die de moordende slag der Py reneeën nu al weer volkomen te boven zijn. Ge behoeft slechts vijf minuten naast het lusteloos voort peddelende peloton te en u zult 'g morgens weer kiplekker n|t bed springen. Elke dag moei uW lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt hutneurjg en .oom jsjeem je plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gat op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang 0p natuurlijke wijze te regelen- Onmiddellijk dreigde er in het peloton niet minder dan een ramp. Bij de bestij ging van de Col de Carpiagne (327 me ter), waar de zon de karavaan opnieuw in haar wrede greep kreeg en waar de Luxemburger Goldschmidt het peloton zó aan flarden getrokken had, dat hij geen moeite had om het vaarwel te zeggen, waarna hij in één rush over Blan'c heenvloog op weg naar een schit terende overwinning speelden zich in het peloton afgrijselijke drama's af en eigenlijk was er slechts één. die zich daar tegen het geweld der Luxembur gers staande kon houden: de kleine Ro- bic. Met vereende krachten werd hij echter opnieuw in het peloton gesleurd. Daar hield men hem gevangen achter een muur van beWakers en zo herstelde men een geforceerde vrede. Zoals gezegd: Goldschmidt was toen al op weg naar een opmerkelijke overwin ning. Hij liet zich met zóveel geestdrift van de scherp-dalende, bochtige bergweg naar Marseille aftuimelen, dat zelfs de meest roekeloze volgwagens zijn tempo niet meer draaien konden. Toen hij op de wielerbaan te Marseille slechts voor de helft met publiek gevuld - reeds aan het incasseren van de bloemen en de kransen bezig was, arriveerde pas Jean Blanc, die er, dank zij de gefor ceerde vrede in de rijen van het peloton, dus tóch nog een tweede plaats uitreed. Wéér een minuut later arriveerde dan het peloton en hoe slecht het wel met dit gezelschap gesteld is bleek uit het feit, dat de klimmer Robic, die in een eindsprint weliswaar handig, doch ze ker niet overmatig snel is, erkende sprinters als de Italiaan Sciardis, de Bei- ven Hendrickx, Kint en Van Steenber gen en de Zwitser Kubler geen schijn van kans gaf en aldus de derde plaats veroverde. Er zijn Fransen, die sedert Luchon ai beweren, dat Robic tóch nog een kans heeft om voor de tweede maal een Tour de France op zijn naam te schrijven. En als de kwaliteit van de concurrerende menigte niet bijzonder snel verbetert dan zijn diens kansen ook niet gering! De 14e etappe NimesMarseille (199 km.) werd gewonnen door de Luxembur ger Goldschmidt. Hij legde de afstand af in 6 uur 17 min. 08 sec.; 2. Blanc (Zuid West) 6.18.59; 3. Robic (West Noord) 6 19.48; 4. Sciardis (Italië A); 5. Ockers (Belg. A); 6. Hendrickx (Belg. J3); 7. Dol hats (Centr. Zuid West): 8. Kint (Belg. A); 9. Kubler (Zwitserl.). In het grote peloton, dat met 45 ren ners 10e ex aequo binnenkwam, bevon den zich o.a. Co-ppi, Bartali, Magni, Fach- leitner en Marinelli. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Magni (Italië B) 90.50.11; 2. Fachieit- ner (Zuid Oost) 90.52.21; 3. Marinelli (De de France) 90.52.52; 4. Dupont (Belg. B) 90.57.22; 5. Kubler (Zwits.) 91.00.25; 6. Ockers (Belg. A) 91.01.40. Het landenklassement, na de 14e etap pe luidt: 1 Italië 273.22.07; 2. Ile de Fran ce, 273.22.20; 3. West Noord 273.24.49; 4. België A 273.55.55; 5. Frankrijk 274.01.50; 6 Zuid Oost 274.0 .37; 7. Luxemburg 274.10.42; 8. Italië R 274.20.46; 9. België B 274.38.43; 19. Zwitserland 275.36.00; 11. Centraal Zuid West 275.49.04. Toen enige maanden geleden een begin werd gemaakt met de inpoldering van het Zuid-Sloe, tussen Walcheren enZuid- Beveland, werd gehoopt, dat op ZU Juni j.l. de dijk zou kunnen worden g^ioten. Later werd als datum daarvoor 20 Juli aangenomen, doch ook dan kan geen sprake van dijksluiting zijn, omdat men met ernstige tegenslag te kampen heelt. Het gedeelte van de dijk, dat moet wor den aangelegd op de lage slikken aan de Zuid-Bevelandse zijde, waar zich een die pe geul bevindt, blijkt namelijk te ver zakken. De lage kaden, die ter plaatse waren aangelegd, hielden aanvankelijk goed en ook toen men hogere perskaden ging opwerpen, gebeulde er niets. Bij net voortschrijden van het werk deden zich echter op verschillende plaatsen verzak kingen voor en deze geven thans grote vertraging. Wanneer werkelijk de dijk gesloten kan worden, valt moeilijk :e zeggen. Het volgen.- dood ti is van 3 op 4 Augustus; dan hoopt men gereed te zijn voor de sluiting. Is dat niet het ge val, dan volgt weer een uitstel van pl.m. 2 weken. (Van onze cricketmedewerker). Met de afwerking van het eerste klas cricket programma, neemt tevèns de spanning in de strijd om de eretitel toe, een spanning, die straks haar hoogte punt bereikt, wanneer HCC I en HCC II van de trip naar Engeland zullen zijn teruggekeerd. Indertijd verloor Rood en Wit met slechts vijf runs van ACC te Amster dam in een wedstrijd met lage totalen (6661). doch morgen zullen de batsmen van beide partijen zich wel beter weren. Vooral het medespelen van A. van der Togt voor Rood en Wit, zij het slechts tijdelijk, is een geduchte versterking voor deze ploeg. De aanval dient echter ge ducht versterkt te worden, want naast de linkse bowler D. Bijleveld, heeft Rood en Wit weinig bowlers in het elftal, die ge wicht in de schaal kunnen leggen. De rechtse fastbowler P. Hagenaar kan men echter gerust eens meer dan een paar overs gunnen. Op dat fraaie, tevens uiterst snelle veld zal de beslissing vallen ten gunste van die partij, die het beste fielden ver toont! Ende geboden kansen weet te benutten. Ook Hermes-DVS, dat Haarlem te gast krijgt, zal bard moeten vechten om de beidepunten binnen Schiedam te hou den want de bezoekers zijn uit taai crickethout gesneden. Haarlem beschikt Onlangs is een smokkelaffaire aan de cr^*e™°u J uitgebalanceerd elftal, be- Nederlands-Belgische grens tussen Bo ee" spelers, die straks, zo- cholt en Maaseyk aan het licht gekomen. I wedstrijdervaring opgedaan Nederlandse koeien werden n.l. met be- dra ze meer - - hulp van douanebeambten naar België gesmokkeld. De Nederlandse recherche had de smokkelaars reeds opgespoord en thans heeft de Belgische justitie twee personen aangehouden. Een van hen is de ontvanger der douane in een der Bel gische grensplaatsjes. Van Belgische zijde wordt nog gemeld, dat de gearresteerde Belgische ontvan ger goede betrekkingen onderhield met de directie van een fabriek te Weert en dat de Nederlandse justitie tegen die fabriek een onderzoek heeft ingesteld. hebben, nog voor tal van verrassingen eindigde! zullen kunnen zorgen. Zal dit keer de revanche ten gunste van Haarlem uitvallen? Of komt ,er we derom een century van het hat van H. Stolk, of een „zessenregen" van C. Tette- laar? Het zal daar aan de Damlaan mor gen wel goed vertoeven zijn met al die propvolle tribunes. De in dit seizoen gepromoveerde twee- de-klassers: Kampong en Excelsior leve ren te Utrecht slag, waar Excelsior een kansje op de overwinning maakt, temeer nu Kampong zijn grote allrounder: H. C. v. d. Bijl mist, die met de Flamingo's door Engeland toert. Aan Kampong nu de beurt te bewijzen, dat het niet van één speler afhankelijk is. H. B. S. (al weer een thuiswedstrijd!) ontvangt V. V. V. Het merkwaardige van deze ontmoeting is wel, dat zowel F. Wunder, aanvoerder van H. B. S. als J. Alders, captain van V. V. V., de laat ste weken niet hebben kunnen spelen door een verwonding aan hun rechter hand! Het is te hopen, dat beiden mor gen weer van de partij zijn. Doch met of zonder hen, zien we toch beide pun ten in het Haagje blijven. Quick uit Nijmegen onderneemt de verre reis naar Schièbroek, waar V. O. C. (zonder Terwiel) een harde dobber zal krijgen. Weet Quick ook in deze ontmoe ting te winnen, dan zijn de Nijmegenaten een heel stuk op weg om een van de eer ste twee plaatsen in de B-klasse bezet te houden. Wel even een verschil met 1948 toen Quick onderaan in de eerste klas Tijdens de AAA-kampioenschappen, welke in het White City Stadion te Lon den werden gehouden, won Van Egmond (D.E.M.) uit Beverwijk de titel in het nummer hink-stap-sprong. Van Eemond, die als enige Nederlander deelnam, sprong 14.33 M. Tweede werd de Bril Davies met 14.32 M. IN TE LEVEREN BONNEN door slagers in de week van 18 t.m. 23 Juli 1949 VLEES: 202 vlees, 222 vlees, R vlees. S vlees, Rts.bon a.s. moeders 3rts.), R vlees, S vlees (2 rts.), 201 vlees, 203 vlees, 221 vlees, 223 vlees, Rts.bon H 51 (I rts.). Afgifte ontv.bewijs MD 242-09 met vleeszegels. Coupures X404, X417, C 1109, C 1110, C 1139, C1140 Afgifte ontv.bewijs MD 242-10 met vleeszegels. VLEESWAREN: (Zie onderstaand). RIJST: 204 Alg.. Rtsb. H 23 (1 rts.) Afgifte coupure C 1118. KAAS: 206 Alg., R kaas (2 rts.), 214 Alg., Rtsb. H 36 (1 rts.). Afgifte coupure C 1119.. VLEESWAREN: Dezelfde bonnen als voor vlees. Afgifte coupures C1139, C 1140. 58 Maar Frederik vond geen wapen. Het hele vertrek was gevuld met allerlei tan getjes en haakjes en zilveren hamertjes en deze instrumenten waren natuurlijk niet geschikt om 'gewelddaden mee te verrichten. Terwijl Frederik in koorts achtige haast de kamer afzocht, hoorde hii zachte kchreden op de trap en wist hij dat er nu geen tijd meer te verliezen was. Hij plaatste zich achter de deur en toen de eerste directeur naar binnen kwam stak het knaapje bliksemsnel zijn voet uit en lichtte de misdadiger vak kundig een beentje. De directeur gaf een kreet van schrik; hij viel met zijn gezicht plat op de grond, de knuppel v*pog ult zijn handen, beschreef een wijde boog. door de lucht en belandde toen met eui doffe plof op het achterhoofd van de eigenaar van het wapen. „Aaaaaaahhzuchtte de eerste di recteur, en dit was voor een hele tijt het laatste wat hij zei. Roerloos bleef hi, liggen en Frederik begreep dat zijn te genstander 't bewustzijn verlóren moes. hebben. Een zwart masker lag naast dc verslagene op de grond. Gelukkig", hijgde Frederik van in spanning, ,,dat is de eerste die buiten ge vecht geraakt is Ik geloof wel, dat he- een beetje overdreven is aan te nemen dat deze geschiedenis zich nog zes maal op dezelfde wijze zou herhalen. Ik moet dus een list verzinnen maar eerst zal ik deze directeur in de gebeeldhouwde kist onder het venster stoppen bij het boertje en de zwarte tovenaar, die nog behandeld moeten worden door de tandarts". Frederik voerde zijn voornemen met behulp van de tandarts uit en her.m"U zich toen dat het gezicht van de dir~'L bedekt was geweest door een zwarj ker. „Waarschijnlijk om niet herWachti worden....", peinsde Frederik. „Wacht. Ik krijg een idee!" Het knaapje ontkleedde zo v•ug ieJ*f lijk de bewusteloze dzirecteurchoenen en pTaWste^de0 hoge h°e^a°p ^niet fan dheetecMerdiréc?eur te onderscheiden U bent een genie, mijnheer Frederik! >.'H ,„rt„ bewonderend en de mooie zfn toejfassend die hij van Frederik had geleerd: „U weet uw plicht als burger, mijnheer Frederik Frederik bloosde achter zijn masker van trots. „Dank u wel!" fluisterde hij dankbaar. „Ga nu weer vlug naar uw kamer, want ik hoor de andere directeu- ren op do trsp Zondag 17 Juli HILVERSUM I (301 m.) NCRV 8.00 Nws; 815 Conc. grosso op. 6 no. 8, Handel: 8.30 Prot dienst (IKOR); KRO 9.30 Nws, gram; 9.55 Inleiding Hoogmis; 10.00 Hoogmis; 11.30 Piano; 11.40 Omroepkamerork.; 12.15 Apolo gie* 12 35 Gram: 12.40 Amusements-ork.; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nws; 13.20 Amusements- ork 13.45 Uit het boek der boeken; 14.00 Utrechts Sted. ork. (werken v. Utrechtse eomD.15.00 „Zingende negers"; 15.10 Gooise Kring* 1610 Sport; 16.25 Vespers; NCRV 17.00 Kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Mas sazang; 19-!5 Lezing; 19.30 Nws; KRO 19.45 Gram.: 19-50 Boekbespr.; 20.05 Zang en pia no* 20.12 „Uit en Thuis" 20.12 Melodieën v. d 'week; 20.35 „Ik zie wat jij niet ziet"; 20.45 Verzoekconc; 21.15 Muzikale tombola; 21.45 Hoorspel; 22.37 Actual; 22.45 Avondge bed; 23.00 Nws; 23.15 Conc. v. viool en ork, Beta Bartok HILVERSUM II (415 m.) 8.00 Nws, gram.; 8.30 V. d. tuin; 8.45 „Barcarole"; 9.15 Gram., 9.45 Geest, leven; 10.00-12.00 VPRO en IKOR; AVRO 12.00 Aan boord van het ss „Bona- ventura"; 12.30 Zondagclub; 12.40 Piano; 13.00 Nws; 13.20 Metropole-ork.; 13.50 Even afrekenen 14.00 Piano; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Zang; 14.50 Filmpraatje; 15.05 Werken v. twee piano's; 15.35 „The Yale Glee Club" (zang); 16.00 Zigeunermuziek; 16.30 Sport; 17.00 VPRO; VARA 17.30 Mannenkoor; 17.50 Pianq 18.00 Nws; 18.15 Sport; 18.30 Klein- kunstprogr.; 19.00 Radiolympus; 19.30 Paul Godwin en Ben. Silberman; AVRO 20.00 Nws; 20.15 Kleinkunstprogr.; 21.00 Lys Gau- ty; 21.30 Hoorspel; 21.45 Strijkork.; 22.15 „Dat kun je begrijpen"; 22.25 Ned. Kamer koor; 23.00 Nws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 8.00 VI. Br.: nws. 8 05 gram. 8.30 Klapper. 8.45 gram. 9.00 nws. 9.15 conc. 10.00 Fr. Br.: gram. 11.00 VI. Br gram. 1145 journ. 12.00 Vlaamse volksliederen. 12.30 weerber. 12.32 Berty ork. 13.00 nws. 13.15 Negro spirituals. 13.30 v. d. sold. 14.00 „Don Pasquale" v. Donizetti. 16.00 muz. v. 2 piano's en muz. bij de thee. 17.00 Koot wijk: Batavia. 18.00 Eng L.P.: ork. muz. 18.30 „Much binding in the Marsh". 19.00 VI. Br.: „Dat is de liefde", gevar. pr. 21.30 actual. 21.45 dansmuz. 22.00 nws. 22.15 muz. festival te Aix en Provence. 26) Knut begreep, dat het nu de tijd was zijn vader in te lichten 0I"tzent de aard van het nutteloze werk, dat hij verrichtte Maar de stralende blik uit de ogen van de oude weerhield hem. tiet zou voor Arne een slag zijn, die hij niet meer te boven zou komen Daarom antwoordde Knut slechts: Ja vader, als u wilt, kunt u natuurlijk op de fabriek blijven. Toen de brief klaar was, vroeg Knut: Wilt u hem lezen? Nee, schudde de oude afwijzend het hoofd. Van brieven heb ik geen verstand. Je zult het wel goed gedaan hebben. Knut deed de brief in een envc I p en schreef het adres. Ik heb om onmiddellijk ontslag ge vraagd, zei hij, ik ga niet meer naar de fabriek. Zijn vader knikte instemmend. Misschien wilt u de brief morgen wel op het kantoor afgeven? Ik zal er voor zorgen, jongen. Ik denk overmorgen Jonköping te verlaten. - Overmorgen? Dat is goed. Hoe eer- 'Lïjfia e„, i« Stockholm k,J. ken. En als ik daar niets vinden kan, ga ik meteen naar het buitenlan Knut ging naar zijn kamertje en haalde het koffertje te voorschijn, dat h j van zijn moeder gekregen had, toen hij ,z i j studie in Göteborg aanving. En ofs^°°n hii niet vóór overmorgen wilde vertrex- ken, begon hij nu reeds het eeti en an der in te pakken, als symbool van zijn besluit Jonköping te verlaten en Karin s nabijheid te ontvluchten. IX. Knut's ontslagaanvraag kreeg een om gaand en verrassend antwoord. De zeL- de middag bracht een employé namelijk een eigenhandig geschreven brief van Carl Lorensberg. „Geachte Ingenieur Björcks, ïk kan uw ontslagaanvrage niet in behandeling nemen, alvorens persoon lijk met u gesproken te hebben. Ik verzoek u, onmiddellijk op mijn kan toor te komen. Ik sta geheel ter uwer beschikking". Dat was nu de uitnodiging waar Knut zolang moeite voor gedaan had. En nu ze eindelijk kwam, was het te laat. Hoe het ook zij, Knut kon de brief niet zon der meer onbeantwoord laten. Korens- berg wilde hem spreken, dus had Knul naar zijn kantoor te gaan, hoe pijnlijk Knut dit onder deze omstandigheden ook vond. Twee minuten nadat hij zich'had aan gemeld werd hij bij d*e heer Lorensberg gebracht. Knut. die in de atmosfeer van de Lorensberg-fabrieken was groot ge worden. wist wat dit te betekenen had. Toch stemde hem dit nu met trots, eei U vergist zich, meneer Lorensberg, mijn ontslagaanvrage heeft met dit alles niets te maken, ofschoon ik niet wil ont kennen. dat die ontstemming wel degelijk aanwezig was. Het doet mij genoegen dit te ver- lucn siemae hcu» -j vV* der voelde hij zich bitter gestemd. Het nemen, ingenieur Björcks. Maar ik moet kwetste hem. hier steeds als de redde u Zeggen, dat de gronden, die u mij in van Karin beschouwd te worden, ter u Uw schrijven van gisteren opgeeft, toch nouiie men van zijn prestaties nooit had genomen. T nrertc;- Knut had Eerwacht, een joviale L - berg aan te zullen treffen, die zjjn orv- slagaanvrage nauwelijks aandach schenken; maar daar vergistte Lorensberg ontving hem ernstig en enigs zins opgewonden. Hij drukte hand en wees hem, zonder iets te zea- §0Na eeTn korte pauze begon Lorensberg. Ik neem aan, dat u uw ontslag hee,i. ingediend in een stemming van onte vredenheid. Toch niet. haastte Knut te zeggen. Jawel, knikte Lorensberg. En ik kan mij dat ook wel enigszins voorstellen. Maar u moet begrijpen, dat het hootd van een groot concern dikwijls over allerlei kleinigheden wordt lastig ge vallen. Dat begreep Knut. Het is dikwijls onmogelijk, hét kal van het koren te onderscheiden, ging zijn chef voort. Ik kan nu eenmaal niet op alle brieven van employe's, die menen niet de juiste zijn Lorensberg nam Knut's brief, die voor hem op de schrijftafel lag en las die nog eens nauwkeurig door U schrijft daar, dat u liever eerst nog eens wat in de wereld rond wilt kijken en dat u vreest, hier vast té zui len roesten. Bent u dat niet met mij eens? Neen, eerlijk gezegd niet. Lorensberg legde ae one! weer neer en keek Knut doordringend aan. We zouden elkaar beter begrijpen, als u mij ronduit de waarheid zei. En wat is dan de waarheid, denkt u? Dat u erover denkt, uw uitvinding in het buitenland beter te kunnen ver- kopen^nu^ staarde niet begrijpend aan en Lorensberg vervolgde: Mijn vriend Lundquist heeft mij van uw uit vinding verteld. Hij oordeelt hetgeen u gevonden heeft van veel belang en ik stel veel prijs op zijn oordeel. Och. weerde Knut bescheiden af. waarde, heeft Lundquist mij verzekerd. Dat is zo. Daarom wilde ik u er persoonlijk over spreken, meneer Lorens berg. Natuurlijk was het mijn plan, mijn verbetering in uw fabrieken toe te passen. Het spijt mij werkelijk, dat het zo gelopen is, meneer Björcks. Maar u zult inzien, dat het niet helemaal mijn schuld is. En ik hoop dan ook, dat u met deze verklaring tevreden zult zijn. Volkomen, meneer Lorensberg. Betekent dit, dat u uw ontslag aanvrage intrekt? Neen. De reden van mijn ontslag aanvrage blijft immers bestaan. Lorensberg stond op. De opwinding, die hij gedurende het gesprek zo goed mogelijk had weten te onderdrukken, was nu duidelijk op zijn gelaat te lezen Wellicht was hij nog nooit in het bijzijn van derden zo onbeheerst geweest. En dit trof nu juist dat kleine jngenieurtje, dat reeds maanden vergeefs doende was geweest in de tegenwoordigheid van zijn hoogste chef te wórden toegelaten! U zult begrijpen, van welk groot belang uw uitvinding voor onze vlieg tuigen zal zijn vervolgde Lorensberg en zijn woorden klonken hoogst opge wonden: De toekomst van onze fabriek hangt er waarschijnlijk van af. Ik heb gehoord, dat er moeilijk heden waren, antwoordde Knut rustig. 23.00 nwï. 23.05 imus. ork. Marie Con- siglio. RADIOPROGRAMMA IV: 8.00 Eng. L.P.: BBC Schots Var. Ork. 9.00 nws 910 orgel. 9.30 „Music in the Air". 10.30 Eng. H.S.: prom. conc. 11.30 Er_ Br.: gram. 11.40 Charles Trenet. 12.00' Eng. L.P.: Sidney Torch en ork. 12.30 20 vragen. 13.00 verz. pr 14.15 filmmuz. m. koor en ork. 15.00 Éng. H.S.: „New London" Orch. 16.30 Fr. Br.; gevar. muz. 16.45 „Thé dansant". 17.30 v. d. sold. 18.00 operette muz. 18.30 Eng. H.S.: conc. 19.45 Eng. L.P.: ork. muz. 20.50 Comm. singing 21.00 Reg. King in „Grand Hotel". 22.00 nws. 22.15 orgel. 22.45* Think on these things. 23.00 div. 23.30 gram. 23.56 nws. MAANDAG 18 JULI HILVERSUM I (S01 m) NCRV 7.00 Nws, ochtendgymn., gram.; 8.00 Nws, gram.; 8.45 Solistenconc.; 9.15 V.d. zieken; 9.30 Muziek bij het werk; 9.55 „De Jaargetijden", Glazounoif; 10.30 Morgendienst; 11.00 Serenade In C op. 10, Von Dohnanye; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Zangrecital; 12.10 Promenade -ork. en zang; 13.00 Nws; 13.15 „Mandolinata" 13.45 Ork. Mignone en zang; 14.00 „School radio"; 14.35 Scenario v. ork. op thema's v. „Show-boat", J. Kern; 15.00 Causerie; 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 18.45 Danses Polovtsiennes, Borodin; 17.00 V.d. kleuters: 17.15 Orgel; 17.45 Regeringsuitz.18.00 De vijf Zapahara's; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws; 19.15 Boekbespr.; 19.30 Act. geluld; 19.45 Landbouwtentoonstelling te Eindhoven (regeringsuitz.); 20.00 Nws; 20.15 Kerkconc.; 21.00 Reisimpressies; 21.20 Residentie-ork. 22.15 Sweelinck-kwartet: kwartet op. 74 in Es, Harfenkwartet, Von Beethoven; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Piano- conc. v.d. linkerhand, Ravel; 23.35 Gram. HILVERSUM II (415 m) AVRO 7.00 en 8.00 Nws, gram.; 8.55 V.d. vrouw; 9.00 Dresdens Fhilh. ork.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 „De Speeldoos"; 10.50 Accordeon; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Orgelconc.12.00 De Kwintetspelers; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Piano; 13.00 Nws; 13.15 Dansk Industri Syndikat Ork.; 13.50 Negro spirituals; 14.00 Lezing; 14.20 Kamermuziek v. Josef Suk; 15.00 „Bonbonnière"; 16.00 La tijnse muziekculturen (lezing); 16.45 Solisten conc.; 17.30 V.d. padvinders; 17-45 Kilima's; 18.00 Nws; 18.15 Fragm. uit „Othello", Code- ridge-Taylor; 18.30 Filmkrant; 19.00 Lezing; 19.15 Sonate in F gr. t. op. 24 Frilling"), von Beethoven; 19.45 Symph. Minuten op. 36, Ernst'v. Dohnanyi; 20.00 Nws; 20.05 „Carmen", opera v. Bizet; 22.30 Musette ork.; 23.00 Nws; 23.15 Swing-corner. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. nws. 8.05 conc. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 div. 11 00 Eng. L.P.: „Footüght fa. vourites". li.45 voordr. 12.00 VI. Br.: Zigeunermuz 12.30 weer- en landb. ber. 12.40 Franse volksliedjes. 13.00 nws. 13.10 Eng. H.S.: „Those were the days". 13.55 cricketuitsl. 14.00 gram. 15.00 Eng. L P.. Falkman en Apache ork. 15.30 Frank Weir en ork. 16 00 Fr. Br.: Uchte muz. en ronde v. Fr. 17 00 Kootwijk. Batavm. 18.00 Fr. Br.: v d. sold. 18.30 VI. Bi v d sold 19.00 nws en ronde v. Fr 19.30 gram 19.50 feuilleton. 20.00 kamerork. m. sol. 21.00 actual. 21.15 volksmuz 22.00 iets uitgevonden te hebben persoonlijk I Het beeft niet veel te betekenen, hoog-j Van welke aard en omvang deze ingaan. Ik kan mij voorstellen, dat u on:-1 stens een kleine verbetering. Een uitvin- i zijn, is mij echter niet bekend, stemd geweest is. maar dit behoeft nog ding zou ik het niet eens willen noemen. vorvolsd) geen reden te zijn om weg te lopen. I - Maar een verbetering van grote (Wordt vervolgd) nws. 22,15 verz. pr. 22.55 nws. 23.00 div, RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H S nws 7 15 het Kursaal Orch. 7.o0 Lift up your hearts". 7.55 weerber. 8^0 Fr Br.: nws. 8.10 conc. 9.00 Eng. L.P.: nws. 9-10 verz. pr. 10.00 orgel. 10.30 Eng. H s mil. ork. 11.00 hoorsp. 11.30 Taylor striikkw. 12.00 Ambrose en ork. 12.20 En" L.P.: BBC North. Orch. 13.15 Ene Winstone en ork. 14.00 Fr. Br.: symph pr. 15 00 Kalundborg: Sted. ork. v. Odense. 16.00 Eng. H.S.: het „Majestic Orch. 16 30 gram. 17.00 Fr. Br: ber. en interv. 17T0 gev. muz. 17.55 Éng. L.P.: orgel 18.30 Lou Preager en ork 19 00 nws. 19,*. cricket. 19.30 „Clay's CA' ege" gev. p- 20 00 verz. pr. 20.30 Fr. Br.: „Chansons de Paris" (operette). 21.00 div. 22.J» Eng. L.P.: Billy Ternent en ork. 2»,» Spa-ork. 23.56 nws. 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3