Rode vraagtekens in Voorlopig geen Pacific-pact eer bericht voor „Gelijkheid van offers Dominions 1 Stornihoek Yan Cauwelaert ontving journalisten de Niet 3 y2 week maar 3 y2 maand aardbeien Laatste emigranten naar Canada De moorden met zwavelzuur Een nota over zijn onderhandelingen nopens de koningskwestie Militairen „Kota Inten" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 71ste JAARGANG DINSDAG 19 JULI 1949 No. 20982 Crisis-structuur en zwakke economie V) Totale dollarbesparing van 25 pet. w ïn de Socialisatie van staal Labourregering lijdt nieuwe nederlaag Vonnis tegen Bijenkorf Tenslotte 4 ton boete Het gróte moment uit de etappe van gisteren; Bartali (voorop) en Cop pi hebben het stoute stuk verricht en passeren als eersten het hoogste punt van de Col d'Izoard met ruim zeven minuten voorsprong op hun naaste concurrent. Honderden Italianen juichen hun landgenoten toe met dit weergaloze succes der campionissimi. (Zie voor beschrijving van dit mo ment het begin der Tour-reporatage van heden). (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Verrassende aardbeienproef te Naaldwijk Omwenteling met perspectieven Laaghangende wolkenvelden overschaduwden gisteren de massa meeting der stakende Londense haven-arbeiders op Trafalgar-Square. Duizenden luisterden naar hun leiders, die de staking verdedigden. Na 69 jaar droogte weer een „drupje in Kansas In Z.W. Afrika goede kansen voor Nederlandse boeren REEDS WOENSDAG THUIS DE KAARTEN OP TAFEL ÏTdiAi al dan niet toerekenbaar Oefeneskader naar de West vKarel Doorman'* gaat mee DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In het begin der vorige week kon men in enkele organen der wereldpers het tamelijk sensationele bericht lezen, dat in het Verre Oosten en in Zuid-Oost- Azië een groot anti-communistisch blok jn wording was. Naarmate de dagen voortschreden werd het bericht tot juis ter proporties teruggebracht: op de Filippijnen zijn tussen de president van dit eilandengebied Quirmo en de Chinese nationalistische generalissimo Tsjang Kaï Shek besprekingen over de vorming van een dergelijk anti-communistisch front gevoerd waarbij zij min of meer bedekte of directe invitaties tot alle landen van het betrokken gebied en ook tot Japan, A.,«tralie Engeland en de Verenigde ct-ten hébben gericht zich daarbij aan te sluiten. Tot dusverre hebben zij slechts één gunstig antwoord ontvangen, van Synghman Rhee, de president van Zutd- Korea. Intussen heeft dit tamelijk onver wachte initiatief van Tsjang Kai Shek zeer belangwekkende discussies ont ketend, welke alle practisch tot dezelfde conclusie komen: een anti-communistisch pact zou in de Stille Oceaan en de Stille Zuidzee van het hoogste belang zijn; maar de algemene toestand is nog te kritiek om een dergelijk experiment 'e mogen wagen. Het heeft slechts kans op succes, als de grote mogendheden van het Westen het ruggesteunen, maar daar op is momenteel weinig of geen uitzicht. Algemeen heeft men de indruk, dat de verrassende onderneming door Tsjang Kai Sjek op touw is gezet als een wan hopige poging om de strijd tegen de Chinese communisten bij zijn eigen volgelingen aan te wakkeren, door hun een actieve hulp uit het buitenland voor te spiegelen. Het is echter een feit, dat de generalissimo behalve misschien bij een groep republikeinse senatoren in de Verenigde Staten, weinig sympathie meer geniet. Men verwijt hem terecht of ten onrechte, dat is 'n zeer ingewikkelde aan gelegenheid dat hij en de koeoming- tang, welker vertegenwoordiger hij was en is, China in de armen van het com munisme hebben gedreven; de corruptie in die partij moet zo afschuwwekkend zijn geweest, dat zelfs de Chinese mio- denstand het communisme als een welkom alternatief beschouwde. Zou de koeomingtang zich ook maar in een deei van China kunnen handhaven en dit lijkt voorlopig waarschijnlijk, al was het slechts op Formosa dan zou het anti communistische front met dit odium van zijn oorsprong beiast blijven. Er is, prac tisch, slechts één leider in zo'n front mogelijk: India met Pandit Nehroe aan het hoofd. Maar deze zelf acht de tijd nog niet rijp voor een Pacific-pact. En Washington en Londen blijken deze mening te delen. Terwijl voor de Verenigde Staten het Noord-Atlantisch pact, waarover Donder dag a.s in de Amerikaanse senaat zai Worden gestemd, alle andere vraagstuk ken van internationale aard voorlopig op de achtergrond drukt, blijft Engeland heel sterk aan de gemenebest-gedachte vasthouden. Ofschoon beiden het belang yan het bedwingen van het communisme in Azië volkomen inzien, meent men, dat om met gezag en macht te kunnen op treden, eerst zekere economische voor waarden moeten worden vervuld, welke echter nog niet aanwezig zijn. Washing ton meent, dat dergelijke voorwaarden in West-Europa wei kunnen worden gevon den, daarom kon een Atlantische groep worden gevormd. Maar in Azië, dat m een revolutionnaire structuur-crisis ver- keert, moeten eerst de nieuwe vormen steviger worden, of Zejfs nog omlijning krijgen. De betrokken landen kampen dan ook nog met te veel innerlijke moeilijkheden, om zware verplichtingen tegenover el kaar te kunnen aanvaarden. Van vele weet men bovendien zelfs niet in welk kamp zij binnenkort zullen staan. Wie zal in Indochina winnen: de commun.s- tische leider of de door de Fransen ge- installeerde koning Bao. Hoe staat het met Birma? Ja, wat speelt zich in India af, waar bijv. Calcutta op de grens van een door de communisten verwekte anarchie leeft? En hoelang zal het nog officieel vrede zijn tussen India en Pakistan; tussen Pakistan en Afgha nistan? En welke rampen zal de fatale w OVERWEGEND DROOG WEER mSenavon?ïïïft;Van hetel" t0t Overwegend droog weer met over het algemeen wS minder aewolktng dan vandaag Zwakke ot matige wind tussen Noord-West an Zuid-West. Iets finder koel Woensdag 20 Juli: Zon op 4.43 uur onder 20.48 uur; maan op midder nacht, onder 16.12 uur. Amerikaanse politiek straks over het strategisch zo belangrijke Indonesië ont ketenen? Zo lang degelijke vragen geen ant woord en oplossing vinden, zullen de Verenigde Staten en Engeland indien laatstgenoemd land bij de vele crisissen, welke het doormaakt, daartoe ten minste nog in staat is er bitter weinig voor jaren, machteloos om een werkelijk effectief anti-communistisch front te vormen, een front namelijk dat in het allerergste geval in staat zal zijn de strijd tegen een militair opdringend communisme te voeren. Als er in de Verenigde Staten nu reeds zo'n verzet is tegen wapenleveringen aan de landen van het Noord-Atlantisch pact, hoe sterk zal, vooral met het voor beeld van China voor ogen, dat verzet dan wel zijn tegen wapenleveranties aan Aziatische landen? Merkwaardig is in tussen, dat uit Washington de suggestie komt, dat afzonderlijke Europese landen steun zouden verlenen aan de Aziatische landen, waarmede zij nauwe betrekkin gen onderhouden. Wijst dit op een nieuwe richting, welke Washington ein- voelen zich in de Pacific te binden. Zon-1 delijk zou willen inslaan? Wij stellen d der die binding echter is en blijft Azië vraag, zonder er een antwoord op te voorlopig, d.w.z. minstens voor tientallen kunnen geven. De ministers van Financiën van het Britse Gemenebest hebben gistermiddag hun besprekingen over het doüarpro- bleem in het sterlinggebied beëindigd. De ministers van Financiën zijn het eens geworden over de tekst van een document, waarin voor de regeringen der dominions wordt uitgestippeld, welke be sparingen er naar schatting vrijwel on middellijk bereikt kunnen worden op het gebied van de met dollars te betalen in voer, als bijdrage tot de opheffing van het dollartekort. Na afloop van de conferentie werd bevestigd, dat de uinisters van Financien overeen warfen gekomen, dat de be perkingen van de met dollars te be talen invoer zullen geschieden op basis van „gelijkheid van opoffering". Uit zou betekenen, dat de minder ontwik kelde leden van het gemenebest minder besparingen behoeven toe te passen bii deze invoer, dan de sterker ge- industrialiseerde landen van de dollar- pooi van het sterlinggebied. De ver minderingen zouden mogelijk op deze basis, over het gehele sterlinggebied verspreid, een totale besparing van 25 procent op de met dollars te betalen invoer kunnen opleveren. Van Zuid Afrikaanse zijde werd in het bijzonder ter sprake gebracht de kwes tie van de goudprijs, die sinds de jaren voor de oorlog niet omhoog gegaan is ondanks de toegenomen kosten van ex ploitatie der goudmijnen en de verhoog de prijs van bijna alle grondstoffen Al gemeen waren de ministers evenwel van oordeel, dat de conferentie zich hier mede niet bezig kon houden, daar het Gisterenavond is de Britse regering drie maal in het hogerhuis verslagen bij stem ming over het regeringsontwerp op de nationalisatie van de ijzer- en staalin dustrie. De regering heeft tot nu toe 12 maal met betrekking tot deze wet de ne derlaag geleden. Int. Monetaire Fonds en de schatkist van de V.S. de enige waren, die tot de oplossing van dit probleem aanmerkelijk kunnen bijdragen. Sir Stafford zeide, dat een verho ging van de goudprijs geen oplossing zou brengen voor het dollarprobleem, maar dat er niet aan getwijfeld kan worden, dat het zulk een oplossing enigszins naderbij zou brengen. Sir Stafford vertrekt vandaag per vliegmachine naar Zwitserland, waar hij enige weken in een sanatorium zal door brengen. Gisterenavond werd hij door de koning ontvangen. Op de persconfe rentie kreeg men de indruk, dat hij er bijzonder welvarend uitzag. Eindelijk is nu in hoger beroep vonnis gewezen in de zaak van de Prijsbeheer- sing tegen de Bijenkorf. Drie jaar ge leden voerde een legertje van 120 ambte naren een controle uit bij de Bijenkorf in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Zij vonden er heel wat dingen, die naar hun officiële oordeel niet door de beugel konden, al gaf de verdediger voor de tuchtrechter een andere kijk op het ge val in die naooriogsdagen Hij kon echter de rechter niet overtuigen en deze Ver oordeelde de N.V. na vele zittingen tot een totaal van ruim zes ton aan boeten, waarin de in beslag genomen goederen waren begrepen. De veroordeelde ging in hoger beroep en deze tweede behandeling heeft weer verscheidene zittingen gevergd Het eind is wel geen vrijspraak geweest, maar toch werd de boete aanzienlijk verminderd. De economische politierechter veroor deelde nu de Bijenkorf tot een geldboete van drie ton plus verbeurdverklaring van een deel der in beslag genomen goederen, dat op ongeveer 100 000 (waarde *19461 geschat kan worden. Ten aanzien van een aantal punten der ten lastelegging werd de Bijenkorf vrijge sproken De hierop betrekking hebbende in beslag genomen goederen zullen bin nen acht dagen worden teruggegeven. Het was met een glimlach, dat de heer Van Cauwelaert gisteravond de journalisten op een persconferentie ontving: „Het is al een tijdje geleden, zo zeide hij, dat wij elkaar gezien hebben. Ik behoef U wel niet te zeggen, wat zich inmiddels zo al heeft afgespeeld. De moties van de socialisten en de liberalen kent U even goed als ik. Wat commentaar op die moties zal echter welkom zijn. We zijn de gast geweest van lr j. m. Riemens, Rijkstuinbouwconsulent en di recteur van het proefstation voor de groenten- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk. Na in zijn werkkamer enigszins te zijn ingewijd in de geheimen van de aard beiencultuur (bij een goed geslaagde aardbeienteelt oogst men in een ver warmde kas 40—50 gram per plant, onder plat glas 85 gram en in de volle grond 100 gram per plant, telkens gedurende een pluktijd van 3 V2 week. Tijdens het hierop volgende bezoek aan een van de s'-ook- kassen van dit proefstation zagen wij U00 aardbeienplanten, die gedurende h maand 56—700 vruchten hadden gedragen met een gewicht van 259 gram per plant. Hoe men te werk ging In de eerste week van Augustus in het vorig jaar werden de aardbeienplanten op een luchtige kweekgrond geplant. Half November werden zij met kluit opgeno men en in betonnen putten geplant, die gevuld waren met turfmolm en zand in de verhouding 5:1, rulle grond dus met goede waterhuishouding en ventilatie. Om die waterhuishouding tot m het uiter ste te perfectionneren, was ter diepte van een halve meter in de betonnen putten 10 cm grint aangebracht en daaronder een afweteringssysteem zodanig, dat de grond niet kon worden doorgespoeld, maar dat het overtollig water werd opgevangen om daarna opnieuw te worden benut voor begieting. Talrijke proeven werden in de daarop volgende maanden genomen met ver schillende samenstellingen stikstof-phos- phorzuur en kali. Van de van te voren bepaalde hoeveelheden werd een vierde deel vooraf gegeven, terwijl het restant in flessen werd opgelost met het doel de planten naderhand hiermede bij te mes ten, hetgeen dit voordeel heeft, dat de mest met zeer kleine hoeveelheden te gelijk in de grond komt, waardoor de zoutconcentratie laag blijft Begin Februari werd een aanvang ge maakt met het stoken. Sinds 12 Maart werden de aardbeien één of tweemaal per week bijgemest tot en met 9 April. Toen werd de bemesting stopgezet En het gevolg: op 30 Maart werd voor de eerste keer geoogst: abnormaal gro e vruchten. En die oogst bleef aanhol'den gedurende de maanden April en Me waarin resp 10.416 vruchten met een to taal gewicht van bijna 63 kg en 9458 vruchten met een totaal gewicht van bij na 62 kg werden geplukt. En het meest opvallende verschijnsel was. dat, toen de oogst minder werd, de aardbeien opnieuw begonnen te bloeien om in de maand Juni maar liefst 36 826 vruchten te dra gen met een totaal gewicht van bijna 160 kg En eind Juni werd met de proef ge staakt Maar de planten bleven nog steeds vruchten dragen. De geregistreerde oogst bedroeg in de oogstmaanden 56.700 stuks met een totaal gewicht van ruim 284 kg, ofwel per plant 51 vruchten met een ge zamenlijk gewicht van 259 gram. Var de gewone afzonderlijke teelten in de stook- kas, onder plat glas en in de volle grond bedroeg de oogst in de overeenkomstige periode van drie maanden 235 gram per 3 planten. Nogal een verschil. Betekent diteen omwenteling Vanzelfsprekend, dank zij de doorge voerde bemesting, maar uiteindelijk dank zij de goede grondstructuur, is dit resul taat mogelijk geworden. Thans i« er na 9 April niet meer gemest; men denkt er uit de wereld te helpen, overhandigde de katholieke staatsman ons een nota over deze aangelegenheid. Van Cauwe laert blijft er volgens die nota bil, dat het koningsvraagstuk zonder nieuw uitstel moet worden opgelost. De „on- gemogeiykheid tot regeren door de schuld van de vijand" heeft ai lang een einde genomen. Het zou onbetamelijk zUn, die fictie nog langer te laten du ren. De wet van 19 Juli 1945. waarbij het regentschap in het leven werd ge roepen, geeft niet alleen het parlement het recht, maar legt het zelfs de plicht op, een beslissing over dat probleem te treffen. Het kan zich daar niet langer aan ontrekken. Uit de besprekingen, die voor het tot stand komen van een nieuwe regering werden gevoerd, is gebleken. dat het wenselijk zou zijn, vóór de Dijeenroeping der beide kamers een volksraadpleging te houden, teneinde het parlement voor te lichten over de opinie van het Belgische volk zelf. wat betreft de hervatting door de koning van de effectieve uitoefening van zijn grondwettelijke prerogatieven. Het resultaat van de volksraadpleging zou echter niet bindend zijn voor de late re beslissing van het parlement. De regering die moet tot stand komen zou verder ook niet de bedoeling hebben, bij voorbaat een bepaalde houding voor te schrijven aan de leden van de meer- derheid, wier vertrouwen zij hoopt te echter over de aardbeienplanten te laten bekomen. Teneinde echter de taak van staan en deze bemestingsproeven opnieuw parlement te vergemakkelijken zou ter hand te nemen, om te zien, hoelang regerjng het initiatief nemen van een Van Cauwelaert begon met te wijzen op de schakering in de beide moties. De socialistische was van die aard, dat voor lopig met deze partij niet meer te onder handelen valt, terwijl de liberale motie de deur voor verdere besprekingen open liet. Dit werd gisteren de informateur nog bevestigd' door een liberale delega tie, die te verstaan gaf, dat de partij ver der wenst te onderhandelen over andere problemen dan het koningsvraagstuk. Daar het onderzoek van die andere problemen vroeg of laat toch moet ge schieden, heeft van Cauwelaert dit ver zoek niet van de hand gewezen. Dit wil echter in zijn gedachtengang niet zeggen, dat hij het koningsprobleem Op de ach tergrond laat schuiven. Teneinde verkeerde lezingen over zijn aan liberalen en socialisten gedane voorstellen over het koningsprobleem verzocht worden, het ontwerp in kwestie met bekwame spoed te behandelen. Wordt de voorafgaande raadpleging verworpen, dan zullen de kamers worden bijeenge roepen op grond van de wet van 19 Juli 1945. Indien zij echter wordt aangenomen, gaat de regering de verbintenis aan. haar op eerlijke wijze te doen uitvoeren. Abes zou dan moeten geschieden in een geest van waardigheid en verdraagzaamheid. Aldus de voornaamste passages uit van Cauwelaerts nota. De volksraadpleging zou dus een louter informatief karakter hebben, dus geen plebisciet zijn in de ware betekenis van dat woord. De informateur zal nu de besprekingen met de liberalen voortzet ten en ze eventueel met de socialisten hervatten, als deze daar de wens toe zou den uitdrukken. De C.V.P. blijft van Cauwelaert over de gehele lijn steunen. Op de vraag of hij nog steeds optimis tisch is antwoordde de informateur ,.De situatie is wat mistig momenteel, maar ge weet: "op een nevelige ochtend volgt vaak een stralende dag. Er zijn echter ook dagen, waarop de lichte nevel in een zware mist verandert en dan blijft het donker. Ik mag hier misschien ook nog even, zo besloot van Cauwelaert herin neren aan het bekende gezegde van de Zwijger: Men hoeft niet te hopen, om te ondernemen,noch te slagen om te vol harden". de planten in staat zijn zo overvloedig vrucht te geven. Tevens zal het volgend seizoen de thans slechts op het proef station genomen proef in het groot wor den toegepast op enkele bedrijven. Waar schijnlijk dan echter in kistjes met een diepte van 30 cm in kasgrond Open grond droogt te snel en heeft over het algemeen te weinig ventilatie. De geoogste aardbeien zijn zeer fraai van kleur en geur. Men hoeft geprobeerd, hoe het buitenland op deze aardbeien reageert. Zonder van te voren een prijs te hebben bedongen, heeft een exporteur getracht deze aan de man te brengen. De prijs viel, dank zij de hoge kwaliteit van het product en dank zij de verfijnde verpakking, bijzonder mee. n.l. 38 cent per stuk. Deze Westlandse noviteit, deze wel bij zonder intensieve teelt van een kwali teitsproduct biedt volgens de algemene veronderstelling van het proefstation en van de handelaren, zeer goede perspec tieven Mocht de proef in net groot, die in het volgend seizoen zal worden geno men, slagen, dan kan worden gesproken van een grote vooruitgang in de aart»- beienteelt, van een grote rationalisering en van een resultaat, dat grote spreiding van het product aardbeien ten gevolge zal hebben. ontwerp, dat in een der beide kamers zou worden ingediend, zodra het parle ment na het zomerreces zijn werkzaam heden zou hervatten. Die kamer zou dan Voor het eerst sinds 69 jaar mag heden in de Amerikaanse staat Kansas weer sterke drank worden verkocht. De ver koop werd in 1880 verboden. De laatste 32 jaar kon zelfs het bezit van een vin gerhoed vol sterke drank met hechtenis worden gestraft. In November van het vorige jaar be sloot Kansas met 422.294 tegen 358.310 stemmen het verbod af te schaffen. Het drinken in het openbaar blijft verboden. Drank mag slechts verpakt worden ver kocht in daartoe aangewezen winkels. Naar schatting werd, niettegenstaande het verbod, jaarlijks voor een bedrag van zestig millioen dollar aan sterke drank verkocht in Kansas. De steden van Kansas, die tegen op heffing van het verkoopverbod hebben gestemd, zullen droog blijven. Alleen in de staten Oklahoma en Mississippi is in Amerika de drankverkoop thans nog ver boden. Het bericht van de Legervoorlichtings- dienst, dat de laatste man van de „Kota Intcn" Vrijdag thuis zou zijn, is inmiddels onjuist gebleken. In Amersfoort, waar de militairen en hun bezittingen worden ge desinfecteerd. heeft men alles op alles gezet, om meer personen dan 400 per dag te behandelen. Het Directoraat-Generaal voor het Verkeerswezen kon ons heden morgen in verband hiermede bevestigen dat de laatste militair reeds morgen thuis zal zijn. De jeugd van onze tijd lijdt aan vele kwalen; we kunnen dit helaas niet anders dan bevestigen. Maar de afgelopen jaren hebben toch ook wel winst gebracht en een dezer winstpunten is, dat de meeste jongeren niet bevreesd zijn, om bepaaide situaties onder de ogen te zien. Neem b.v. onze vrienden in Indonesië. Teleurstelling op teleurstelling zijn hun deel geworden. Steeds opnieuw koesterden ze ten opzichte van bepaalde verlangens een vurige hoop, maar haast even dikwijls werden ze te leurgesteld. Ze betreurden het, ze kanker den erop. maar ze zagen de feiten en klemden de tanden op elkaar. De waarheid, de feiten hebben dus op nieuw bewezen te kunnen overtuigen. Helaas, schijnt dit besef nog niet overal le zijn doorgedrongen, met het gevolg, dat maar al te vaak een onzekerheid heerst waar-zulks niet nodig is. Een onzekerheid welke in menig opzicht een fnuikende uitwerking heeft. Twee officiële verklaringen van de af gelopen week doen ons vrezen, dat men van hoger hand het principe van ,,de waar heid zeggen" nog niet altijd huldigt. Deze verklaringen hadden betrekking op de Na tionale Reserve, waaraan voor jong Ne derland nogal het een en ander vast zit. De vrees bestaat n.l. onder de jongeren van de lichting 1941 tot 1944, dat zij bij een fiasco van de vrijwillige aanmeldin gen, alsnog onder-de wapenen zullen wor den geroepen. D eerste verklaring in dit opzicht luidt, dat deze oplossing niet overwogen wordt Een tweede verklaring van enkele da gen later, afgelegd door de zelfde auto riteiten, t.w. de ministers van oorlog en van binnenlandse zaken, luidt, dat men de hoop heeft voldoende vrijwillige aanmel dingen te krijgen zodat de regering niet genoodzaakt zal worden de Staten Gene raal opnieuw te raadplegen over de mo gelijkheid de lichtingen 1941 tot 1943 on der de wapenen te roepen. Ligt er tussen de eerste en tweede ver klaringen al een klein, maar veelbeteke nend onderscheid, wij beschikken over een derde verklaring, welke een nóg an der geluid laat horen. Deze verklaring is vervat in een schrijven van de Luitenant- Kolonel van 8e Generale Staf, G. J. Le Févre de Montigny, aan het Ministerie van Oorlog, het Hoofdkwartier van de Generale Staf en het Directoraat van de Nationale Reserve. In deze brief lezen we o.m.: „Zulks im pliceert mitsdien, dat, indien alsnog dienst plichtigen van de lichtingen 1941 t.m. 1944 worden opgeroepen voor het vervul len van verplichte werkelijke dienst, zij, die zich vrijwillig bij de Nationale Reser ve of Reserve-grensbewaking hebben verbonden, hiervan zullen zijn vrijge steld". De regering is nu wel eens verweten, dat ze de dienstplicht voor deze lichtingen als een stok achter de deur houdt, voor het geval betrokkenen zich ni£t vrijwil lig zullen melden. „Volstrekt niet" zegt de minister. „Ik hoop, dat er genoeg vrij willige aanmeldingen zullen komen" zegt hij iets vager, een paar dagen later. Maar de alinea van de brief geeft toch wel te denken. Misschien toch wel een stok. zij het met prachtig fluweel omwonden? We zouden nog enkele aanmerkingen over deze kwestie kunnen maken. Laat ons volstaan met deze. De ministers heb ben verklaard, dat bij de oprichting van de Nationale Reserve niet van een be paalde getalsterkte is uitgegaan. We ne men echter aan, dat de voorlopige orga nisatorische opbouw de bepaling van het noodzakelijk aantal manschappen zonder meer insluit. En we kunnen dit met vrij veel zekerheid aannemen, omdat het ons bekend is. dat b.v. voor het district Rot terdam 8 groepen luchtdoelartillerie met een totale sterkte van 2000 man zijn vast gesteld! Een totaal over het gehele land zal dus ongetwijfeld ook wel zijn vast gesteld! We hopen allemaal, dat de jongeren van de lichtingen 1941 t.m. 1944 rustig aan het werk kunnen blijven. Maar mocht dit onmogelijk zijn, mocht onze eigen vei ligheid dit noodzakelijk maken, dan zal een groot deel van jong Holland kanke rend weliswaar, maar daarom niet min der plichtsgetrouw doen, wat wordt ge- eist. Dan echter nu ook geen tegenstrij digheid meer! De kaarten op tafel! ROERGANGER. Vandaag en Vrijdag a.s. vertrekken res pectievelijk de Volendam en de Tabinta met emigranten naar Canada. Eieze twee schepen zijn de laatste, die dit jaar emi granten naar Canada zullen vervoeren, m verband met de gevorderde werkzaam!ne- den op de landbouwbedrijven is het niet wenselijk, dat in de nazomer nog mensen vertrekken. Thans worden de voorberei dingen getroffen om in het voorjaar 1950 wederom een respectabel aantal emigran ten de gelegenheid te bieden naar Canada te emigreren. Op 11 Juli j.l. vertrokken uit Antwer pen 70 personen naar de Katholieke boe- renkolonie de Fazenda Ribeirao. Het ligt in de bedoeling, dat in de loop van dit en het volgende jaar nog meer groepen zul- 'en vertrekken naar deze kolonie. Teneinde de overgang van Nederland naar Brazilië te vergemakkelijken, wordt zoveel mogelijk de gelegenheid geboden, de ongehuwden een paar maanden op het Katholieke Emigratiecentrum Chateau d'Artigues in Zuid-Frankrijk te doen ver blijven, teneinde hen bekend te maken met nieuwe levensverhoudingen etc. Nederlandse deskundigen in Frankrijk spreken eenstemmig als hun oordeel uit, dat Z.W. Frankrijk, met name de omge ving van het Chateau d'Artigues, goede kansen biedt voor Nederlandse boeren en tuinders. Als middelpunt van een goede emigratie naar Z.W. Frankrijk bewijst het Chateau d'Artigues onmisbare diensten. In verband met de eventuele mogelijk heid, dat militairen, die demobiliseren, rechtstreeks uit Indonesië naar Australië of Nieuw Zeeland kunnen vertrekken, wordt voortgewerkt aan de voltooiing dei- Katholieke Emigratie-organen in genoem de landen, opdat zij bij de plaatsing en nazorg behulpzaam kunnen zijn. c? Dc berechting van c}e dader van de afschuwelijke moord, op 16 februari van dit jaar gepleegd op een welgestelde 69-jarige weduwe te Crawsley in Engeland, waarna de moordenaar het lijk in een zwavelzuurbad vernietigde, heeft gisteren te Lewes in het Engelse graafsciiap onder sensationele omstandigheden een aanvang genomen van vijf der genoemde moorden afwist buiten de moord op de weduwe, in de aanklacht genoemd doch omtrent de overige geen bevestiging kon geven. Tekenend voor de mentaliteit van da moordenaar is, dat deze een inspecteur van politie gevraagd had, welke kansen er waren om uit het asyl voor krank- zinnge misdadigers te Broadmoor vrij gelaten te worden, zo merkte de open bare aanklager, Sir Hartley op- „Er was toen zeker -geen teken van krankzinnig heid te bespeuren", aldus Sir Hartley. „Wanneer aan iemand, die blijkbaar on toerekenbaar is, een moord tenlaste wordt gelegd, waarop, gezien de feiten, geen antwoord gegeven kan worden, moet hij voordat hij kan zien hoe uit Broad moor te komen, eerst overwegen, of en hoe hij daar terecht kan komen Zowel de openbare aanklager als de verdediger hebben internationale beken heid gekregen bij de processen tegen oorlogsmisdadigers te Neurenberg. Naar het zich laat aanzien, schijnt deze zaak een opzienbarend aspect te zullen krijgen door het feit, dat hoewel de beklaagde juridisch slechts één moord tenlaste wordt gelegd hij aan zijn verdediger heeft bekend, er negen te hebben gepleegd. Dat de verdediger reeds nu dit onthuld heeft, is slechts te verklaren door het feit, dat de geroutineerde pleiter zijn ganse verdediging wenst te baseren op de thesis, dat zijn cliënt, de 39-jarige „ingenieur" Haigh, ontoerekenbaar is. Zijn bekentenis ten aanzien van de ene hem tenlastegelegde moord heeft de be klaagde intussen al weer herroepen. Sir Hartley Shawcross de procureur-generaal die in deze zaak als openbare aanklager optreedt, zeide, dat de beschuldigde al of niet naar waarheid beweerd had het bloed van de vermoorde vrouw te hebben gedronken. Mogelijk heeft men met een zeer han dige manoeuvre van de beklaagde te doen (waarvan de verdediger dankbaar gebruik kan maken) om alle morele ver antwoordelijkheid van zich af te wijzen. Ziehier een proeve van de tactiek der verdediging: „John George Haigh vermoordde vijf vrouwen en vier mannen, dronk hun bloed en loste hun lijken in zuur op, op bevel van een hem in zijn dromen ver schenen geest", zo verklaarde de verde diger Sir David Maxwell Fyfe voor de rechtbank om te bewijzen, dat zijn cliënt niet toerekenbaar is. „Toen de ge legenheid om deze verschrikkelijke daden te verrichten zich voordeed, voel de hij, dat hij niet alleen zijn eigen ver langens uitvoerde, maar een natuurlijke hem aangewezen weg volg de", aldus Sir Maxwell Een inspecteur van de recherche °,af tijdens een verhoor toe, dat de politie Het ligt in het voornemen om in het najaar een oefeneskader van schepen dey Kon. Marine te formeren, dat gedurende enkele maanden eaar de West-Indisch» wateren zal worden gezonden. Hierdoor zal het mogelijk zijn d« practische oefo- ningen van het personeel, die in Eurooa boven- I gedurende de winter gewoonlijk worden 1 stopgezet, ditmaal in die periode voort gang te doen vinden Van het oefenver- band zal ook Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" deel uitmaken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1