i Bar tali verovert de gele trui Frederik zeven directeuren v cssrmrm Economische situatie in V. S. DODAT R r r Maar Fausto Coppi hielp een handje ïït O ADIO 3 (T w De drie toppen De klassementen Verkeerschaos in de bergen V: J en de Bartali was jarig Achteruitgang vertraagd Abbé Boulier „pelgri meert" naar Praag J Het begon met een redding... programma DINSDAG 19 JULI 1949 PAGINA 2 door Martin W. Duyzings BRIANgON, Maandagavond 18 Juli. Viva Italia Op de top van de Izoard, méér dan 2300 meter boven de zee spiegel, in een noodweer dat de karavaan alles, wat ze aan hitte golven en in de laatste weken had doorstaan, volledig deed ver geten stonden de Italianen te juichen. Ik weet niet of ge ooit een kleine honderd Italianen midden in een grauwe, afgrijselijk koude regenwolk boven op een van Europa's hoogste bergtoppen hebt zien staan om de triomf-der- triomfen onder hun adembenemende geestdrift te bedelven, doch ik veronderstel dat het zó ongeveer moet zijn gegaan, toen des tijds de Negus van Abessynië zijn koffers, zjjn goud en zijn slaven ten einde raad in een trein laadde en hij Addis Abeba prijsgaf voor des Duces toen nog aan betere dagen gelovende volgelingen. Op de top van de Izoard stonden, zoals bij de Col de Vars en de Alios vele duizenden Fransen, die alles honger, regen en koude en ontberingen getrotseerd hadden, om de eerste grote slag in de Alpen met eigen ogen te bezichtigen, maar men hoorde hen niet eenswant boven alles uit juichten de Italianen en er was waarachtig wel reden tot juichen. Want in de laatste, moordende hairpins, die naar de top voer den, over een smalle, glibberige grindweg, die zelfs een klip geit de nodige moeilijkheden zou hebben opgeleverd, waren Fausto Coppi en Gino Bar tali broederlijk vereend en alsof er nooit iets anders dan edele vriendschap tussen hen had bestaan op weg naar een inderdaad verbluffende Italiaanse over winning. KUBLER HAD BEVLIEGINGEN Het peloton passeert hier de Bedoul-heuvel op de étappe MarseilleCannes. De bevlieging Hoe kwamen ze door? V J .Kubler kreeg 't op de heupen. talië wint Langs de kronkelige bergweg duwen de renners zich in de etappe CannesBriangon omhoog; zij bestijgen onder stortbuien en wind vlagen hier de Col d'Allos, de eerste der drie bergen, die ze gisteren moesten overwinnen. INTERN. SCHAAKFEDERATIE SAARGEBIED-VOETBALLERS WILLEN IN DUITSE BOND G ashaarden. 1 159- LUCIFER IN BENZINETANK HIJ WIST NIET OF HET DAG OF NACHT WAS Een luchthartige geschiedenis door WILHELM LICHTENBERG Zeven minuten dertien seconden voor sprong wezen de chronometers en dan pas arriveerde afgebeuld en stijlloos de Franse klimexpert Apo Lazarides, die geen schaduw meer was van de man, die een week geleden in de onmenselijke hitte van de Pyreneeën niet alleen Bar- tali met grote meerderheid versloeg, maar zelfs Fausto Coppi tot het bittere einde bedreigen kon. Kon het indrukwekkender?Daar worstelden de beide campionissimi zich omhoog over het smalle, s.erk stijgende pad en een kind kon uitrekenen, dat Al fredo Binda tenslotte dan tóch gelijk zou krijgen met zijn veronderstelling, dat er een moment zou komen in deze Tour de France een kritiek moment wellicht waarop de rivaliteit tussen de twee campionissimi er niet meer toe zou doen en waarop alleen Italië en.... de overwinning nog tellen zou. Vergadering Dót moment kwam. Het kwam gisterenavond in Cannes, toen een stoet van Italiaanse automobie len, uitpuilend van hoge omes van de Italiaanse Wielerbond en van de rijwiel fabrikanten, die de belangen van de he ren Coppi en Bartali behartigen, voor hotel Martinez stopte en toen er geen half uur later een uiterst geheimzinnige vergadering werd belegd, waarvan men het resultaat slechts vermoeden kan. Het resultaat bleek juist. Het lag er vandaag, in deze eerste Al penslag, duimen-dik boven op, dat de Italiaanse Wielerbond gisterenavond PM Het was overigens met deze Alpen étappe helemaal niet op zijn Italiaans be gonnen! Wij hadden vanmorgen Cannes en...." de hitte nauwelijks goed en wel achter de rug en het peloton was nauwelijks in de klim naar he' De Col d'Alios Als eersten kwamen op de top van de Alios binnen: 1 Coppi, 2 Robic en 3 Lazarides, allen in de zelfde tijd; 4 Bartali op 3 sec.; 5 Kubler 20 sec. 6. Dupont 20 sec.; 7 Oekers 20 sec; 8 Demulder 43 sec; 9 Rosello 58 sec; 10 Brambilla 1 min. 2 sec., 11 Cogan idem, 12 Ge- miniani idem. De Col de Vars Als eerste passeerde de top de Zwitser Kubler, 2 Bartali op 3 min. 45 sec, 3 Robic idem, 4 Coppi 3.47, 5 Apo Lazarides 3.55, 6 Oekers 4 min, 7 Marinelli 5.10, 8 Cogan 6.05, 9 Faehleitner 6.30, 10 Kirchen 6.35, 11 Lauredi 6.50, 12 Dupont 7.11 De Col d'Izoard Een en twee waren hier Coppi en Bartali aan de top, 3 Apo La zarides op 7 min. 13 sec., 4 Oekers zelfde tijd, 5 Robic 7.22, 6 Mari nelli 10.40, 7 Kubler 12 min., 8 Geminiani 12.35, Chapatte 13.20, 10 Lauredi 13.25, 11 Magni 14.10, 12 Dupont, zelfde tijd. lijk een tegenaanval in, die té sneller succes had, omdat de Zwitser bij de be klimming van de eerste Col d'Allos door een bandje ging. De Zwitser werd ge haald. Hij werd zonder dat er van een grote veldslag sprake ",vas niet alleen gehaald door Coppi, Robic en Apo Laza rides. die hem drie Kilometer voor de top voorbij gingen om de Zwitser nog drie minuten achter zich te laten, hij werd bovendien gehaald door een uiterst rustig en stijlvol naar boven komende Bartali en door de Belgen Oekers, Dupont en dóar al. op de top van de eerste Col, was het duidelijk, dat de muis Marinelli zich in dit noodweer stukken beter thuis voel de dan in de hitte der Pyreneeën en.... dat Magni, nog altijd zwaar gehandicapt door een valpartij in dezelfde Pyreneeën, bezig was zijn gele leidersshirt volkomen en voor goed te verspelen. Sensaties Overigens bewaarde men de belang rijkste vijandelijkheden kennelijk voor de Col de Vnrs en de Col d'Izoard en daar regende het inderdaad sensaties. Want niet alleen kwam in de afdaling naar de Vars Fausto Coppi ten val, vergruizelde hij zijn fiets en.werd hij in zijn moei lijkheden liefderijk bijgestaan door nie mand minder dan Gino Bartali, doch bovendien kreeg de Zwitser Kubler het daar opnieuw op de heupen. Alle ver- halen over woeste afdalingen in berg- étappes zijn ongetwijfeld slechts kinder achtige sprookjes vergeleken bij de ma nier, waarop de Zwitser zich volkomen roekeloos over de smalle bergpaden, door donkere, glibberige tunnels en langs on metelijke afgronden naar beneden had laten vallen. Alleen daaraan dankte hij het, dat hij de bestijging van de Col de Vars met meer dan vier minuten voor sprong beginnen kon en dat hij er inder daad in slaagde ook de top als eerste te bereiken nog altijd met 3 min. 45 sec. voorsprong op Bartali en Robic, 3.47 op Coppi en 3.55 op Apo Lazarides. Deze prestatie zal ongetwijfeld nog jarenlang behoren tot een der grootste sensaties uit de historie van de Tour de France. Helaas: opnieuw achterhaalde hem het noodlot. In de afdaling reed hij niet minder dan twee bandjes lek en daar hij bovendien tijdens zijn jacht op de Vars kennelijk boven zijn krachten gegaan was, betaalde hij dit alles met een stevige inzinking en bleek er voor de rest voor hem geen eerste-planrol meer weggelegd in dit grote over de Tour beslissende drama. De eerste-planrollen waren slechts voor Italië!.... Want in de Izoard, erger en moeilijker dan alles wat de karavaan tot nu toe onder de wielen had gehad, openden Coppi en Bartali gezamenlijk het gróte offensief en zelfs een Robic, een Laza rides en een vandaag uitstekend rijdende Oekers waren volslagen machteloos te' gen het fantastisch geweld, dat de cam pionissimi in deze onmenselijke beklim ming vertoonden. Zeven minuten voorsprong op de top! En het hadden er even goed twaalf kunnen zijn. Toen de beide Italiaanse campionissimi eenmaal hun tegenstanders Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. hadden afgeslacht, toen het verder vast stond, dat zij op weg waren naar de bei de eerste plaatsen in het algemeen klas sement, toen het tenslotte duidelijk was, dat het straks in deze Tour de France alléén nog maar een privé-aangelegen- heid zal worden tussen de heren Coppi en Bartali, toendeden zij het ver der wijselijk kalmpjes aan, mede onge twijfeld ook met het oog op de ontzet tende moeilijkheden, welke de karavaan Dinsdag in de tweede Alpenetappe naar Aosta opnieuw te overwinnen zal krij gen. Zó groot was hun voorsprong, zó vei lig hun positie en zó uitstekend hun team geest, dat Bartali op de top van de Izo ard de eerste plaats en de tijd-bonifl- catie zonder strijd aan Coppi liet, dat Coppi rustig wachtte toen zijn ploeg maat in de laatste afdaling nog 'n band je vermorzelde en dat vervolgens hier in Briangon Bartali de sprint eneven eens zijn bonificatie cadeau kreeg, zon der dat Coppi ook maar enige moeite deed om hem in dit streven te hinderen. Zó vierde Italië tóch nog de overwin ning, waarop men in Rome en Milaan al die achter ons liggende weken met zoveel ongeduld heeft zitten wachten. Het vierde haar met Coppi, het vierde haar ook met Bartali, die weliswaar dit maal niet de meerderheid van zijn rivaal moest erkennen, maar die zijn overwin ning cadeau kreeg vermoedelijk omdat hij vandaag zijn verjaardag vierde. De rest het bleek wel overduidelijk mag dan op gezette tijden voor ver rassingen kunnen zorgen, tegen het sa mengebalde geweld van twee Italiaanse campionissimi is geen mens in de Tour opgewassen. En nu, aan de vooravond van de twee de Alpenslag, die voornamelijk op Ita liaans grondgebied gestreden zal worden, vraagt men zich in Briangon af of dé beide campionissimi er in zullen slagen om morgen voor eigen publiek en eigen supporters hun eigen heibeltje te offeren aan de teamgeest! Blijkt dat inderdaad het geval, dan.... kan ook geen Bartali signor Coppi verhinderen deze Tour te winnen. Want dan zal straks de tijdrace van Nancy naar Colmar de doorslag geven en daarin is Fausto Coppi nu eenmaal onovertroffen! De etappe Van de 16e etappe, CannesBriangon (274 km), luidt de uitslag: 1. Bartali (Italië A) 10 uur 25 min. 35 sec.; 2. Coppi (Italië A) op V4 lengte; 3. Robic (West Noord) 10.30.41; 4. Apo Lazarides (Fr.) 10.32.03; 5. Oekers (België A) 10.32.19; 6. Marinelli (lie de France) 10.35.02; 7. Ge miniani (Frankr.) 10.37.44; 8. Magni (Ita lië B) 10.37.47; 9. Lauredi (Zuid Oost) 10.38.34; 10. Chapatte (Frankr.) 10.40.48; 11. Kubler (Zwitserl.) 10.41.25; 12. Kirchen (Lux.) zelfde tijd. Drie renners gaven op: Verhaert (Bel gië B); Idee (lie de France) en Pedroni (Italië B). Algemeen Na de 16e etappe luidt het algemeen klassement: 1. Bartali (Italië A) 107.41.28; 2. Coppi (Italië A) 107.42.50; 3. Marinelli (lie de France) 107.42.52; 4. Magni (Italië B) 107.42.56; 5. Oekers (België A) 107.48.57 6. Robic (West Noord) 107.51.54; 7. Du pont (België B) 107.54.32; 8. Kubler (Zwit serl.) 107.55.50; 9. Faehleitner (Zuid Oost) 107.56.35; 10. Apo Lazarides (Frankrijk) 107.57.06. i Briangon, Maandagavond 18 Juli. Bartali en Coppi mogen dan de grote winnaars zijn van de étappe van vandaag, de grootste verlie zer van dit traject is ongetwijfeld de gezamenlijke Franse verkeers politie. Duizenden auto's en mo toren waren in de nacht en vroe ge morgen van vandaag de bergen ingetrokken om op een der toppen de sensatie van de Alpenslag mee te maken. De verkeerspolitie ging bij deze massa-verplaatsing van duizenden motorrijtuigen totaal door de knieën en zo nu en dan waren er opstoppingen van vele kilometers lang, waarin ook de ren ners en de officiële volgwagens van de Tour volkomen verloren raak ten. Tal van journalisten zijn pas héél laat hedenavond in Briangon gearriveerd. Op het ogenblik dat wij dit doorbellen is de verkeers politie nog steeds bezig enige orde te brengen in de meest volkomen chaos, die er op verkeersgebied kan heersen. 1 De ploegen Het landenklassement na de 16e etappe luidt; 1. Italië 323 uur 45 min. 36 sec.; 2. West Noord) 324.27.30; 3. Frankr. 324.39.44; 4. lie de France 324.41.48; 5. Luxemburg 324.58.53; 6. België 325.01.54; 7. Zuid West 325.10.17; 8. België B 326.09.32; 9. Zwit serland 326.56.57; 10. Italië B 326.59.57; 11. Centraal Zuid West 328.01.15. Bergklassement Het algemeen bergklassement luidt na de 16e etappe: 1. Coppi 48 punten; 2. Apo Lazarides 39 p.; 3. Robic 38 p.; 4. Bartali 33 p.; 5. Lucien Lazarides 23 p.; 6. Cogan 13 p.; 7. Kubler 12 p.; 8. Brulé 11 p.; 9. Oekers 10 p.; 10. Marinelli en Faehleitner 5 p. Op het congres van de Intern. Schaak federatie (Fide), dat Woensdag te Parijs begint, treedt onze landgenoot mr; A. Rueb, die 25 jaar het voorzitterschap heeft waargenomen, definitief af. Op het vorige congres heeft mr. Rueb reeds de wens te kennen gegeven zijn functie neer te leggen en op het Parijse congres zal men dus een nieuwe president moeten kiezen, waarvoor inmiddels nog geen can- didaten bekend zijn. Een belangrijk punt op de agenda van het congres is de reglementering van de classificatie der spelers, in grootmeesters, meesters en" candidaat-meesters. Bijzonder interessant zullen de debatten over het candidaten-tournooi voor het wereldkampioenschap zijn. Twee gegadig den zijn voor de organisatie gemeld, n.l. Buenos Aires voor Argentinië en Boeda pest voor Hongarije. Oorspronkelijk zou dit tournooi in September van dit jaar te Buenos Aires worden gehouden, maar hoe ook de beslissing zal vallen, het tour nooi zal wel op een later tijdstip worden vastgesteld. Tegen de winnaar van dit tournooi zal Botwinnik in 1950 zijn titel moeten verdedigen. Ook het damestournooi om de hoogste .cel, dat oorspronkelijk in Mei van dit jaar te Leningrad zou worden gehouden, doch waaromtrent men niets meer had vernomen, zal te Parijs aan de orde wor den gesteld. In een te Sulzbach gehouden bijeen komst hebben vertegenwoordigers van voetbalclubs in het Saargebied met 609 tegen 200 stemmen een voorstel verwor pen om zich bij de Franse voetbalbond aan te sluiten. Een aanbeveling om zich bij de Duitse voetbalbond te voeg»n werd goedgekeurd. Can nes'de b'eideVampicmi'ssimimetlnige j schilderachtige Grasse, waar toen reeds nadruk had doen weten, dat men tussen een paarse onweerswolk bovn de nadruk naa aoe vaderland- i bergen dreef, die mét de koelte de kara- Cannes en Brians belanden van vaan voor het eerst sedert weken weer se eer en niet de te eens wat regen deed proeven, op de Mgnar ®ar.taiI..!,n uif nL aUiid niet be hoogte van meer dan 700 meter. zien .En hoewel het nog altijd met be kend is, waarmee precies de Italiaanse Wielerbond wel gedreigd heeft als haar advies niet opgevolgd zou worden, kan men rustig aannemen, dat men allesD3- halve bescheiden sancties in het vooruit zicht stelde. Want wat bij de wielerkam- pioenschappen te Valkenburg verleden jaar niet mogelijk bleek, gebeurde yan- daag: Coppi en Bartali reden uitsluitend voor Italië, zij reden als twee verknochte v^Iot,IU ploegmaten, zij deelden broederlijk ae ^jg minuten en hij scheen voorlopig niet buit, zij hielpen elkaar in de wederzijdse j van pjan aan dezg soi0.rush te overlijden moeilijkheden en niet alleen hun van- i Tóen nas ontwaakte het peloton. Het daag wel zeer duidelijk gebleken supe- j waren voornamelijk de Italianen, die be- - J "Aa seften, dat. een wildeman als Kubler er tijdens zijn carrière een gewoonte van heeft gemaakt te spotten met ongeveer of de Zwitser Kubler kreeg een van zijn beruchte bevliegingen, de marreerde en kwam weg Er was yoor- I°pig geen mens in het peloton, die er op reageerde, want men kon daar op zijn vingers natellen, dat de Zwitser bezig was aan een absolute poging tot zelfmoord. De Zwitser ging intussen rustig zijn gang Te Casteilane, na 80 ki'ometer, har hij zijn voorsprong al opgevoerd tot ruitn rioriteit, maar óók dit verrassend goede team-work tussen de twee rivalen was het, dat Italië vanavond hier in Brian gon de beide eerste plaatsen in het alge meen klassement en opnieuwde leiding in de ploegenrangschikking deed veroveren. Briangon, Maandagavond 18 Juli. De jarige Gino Bartali keek hele maal niet zo vrolijk, als U zoudt verwachten. Een gruwelijk moei lijke etappe gewonnen, bovendien nog jarig, de leiderstrui in bezit dit alles moet een wielrenner toch wel tot een van de meest tevreden mensen maken in zijn wereldje. Niets van dit alles echter. Met een grimmig, verbeten gelaat kwam Bartali over de eindstreep. De Ita liaanse radio-reporters, die al klaar stonden met de microfoon om de campionissimo zelf over zün succes aan het woord te laten, werden met een forse handbeweging door de jarige weggeduwd. Wat was er aan de hand? Het schijnt, dat Bartali ondanks alle kersverse teamgeest van vandaag tussen beide campionissimi het zijn nieuwe vriendje, Fausto Coppi, hoogst kwalijk genomen heeft, dat deze hem zo demonstratief ten aan- schouwe van vele duizenden duide lijk liet winnen. Zo iets verdraagt de campionissimo niet. En Iedereen wacht met spanning af of morgen in de tweede Al pen-etappe de rivaliteit tussen de twee ploegmaten niet groter sal zijn dan hun teamwork en speciaal meent men, dat Coppi zich niet zal kunnen weerhouden om op de Col d' Iseran een poging te doen om Bartali daar een verpletterende nederlaag te bezorgen. Maar misschien belegt de Itali aanse Wielerbond vanavond weer een vergadering en kan het bevel weer zijn: rijden voor Italië! alle theorieën, welke er over wielrenne s en de wielersport zoal in omloop zijn en voor alle veiligheid zette men onder leiding van Fausto Coppi hoogst persoon- schitterende modellen vanaf 60. „Mijn hoofd...." steunde Frederik! „Oooooh" zei Frederik weer. „En wat piotseling. „Oh.... mijn hoofd! Ik voel is dat voor een schat, waar jullie over dat ik m'n geheugen ga verliezen.j spraken? oh!" De andere directeuren dromden De zes directeuren vonden een ogen- geschrokken om Frederik heen. „Maar blik geen woorden, daarna barstten ze Archibald" riepen ze als uit één mond echter los in een verward gekakel, dat „Wat verschrikkelijk is dat nou. Hoe j de ruimte vulde als een dikke damp van voel je je?" herrie. Frederik verzekerde, dat hij zich dut- j Plotseling viel er als bij afspraak een "BROERS VELD 137-139 SCHIEDAM zelig voelde en dat hij zich hoe langer hoe minder kon herinneren. De zes directeuren blikten elkaar on gerust aan. .Een ramp" mompelden ze en toen: „Weet je nog wat we hier kwamen doen?" Frederik sloeg zich tegen het voor hoofd. Nee!" riep hij uit. De ontzetting van de directeuren was niet te besc'# iven. „Wat moeten we nu "doen?" riepen ze in koor. „Archibald was de enige die wist waar de schat begraven was. Zouden we nu al die moeite voor niets gedaan hebben?" „Oooooooh" viel Frederik plotseling weer als een bom in het gesprek. ,-Nu weet ik zelfs niet meer wie ik ben! Wie iben ik?" I „Maar Archibald!" stotterden de zes directeuren. „Jij bent Archibald!" benauwend zwijgen. De oudste van de directeuren schraapte lets onbestemds uit zijn keel en sprak: „Waarde Archibald- Je beseft niet welk een ongeluk je door je plotseling geheugenverlies over ons uitstort. Je moet je beslist toch wel iets herinneren! Denk eens goed na! Herinner je je iets?" Frederik deed alsof hij diep nadacht en verklaarde tóen: „Mijn naam is Ar chibald!" „Keurig, Schitterend! jubelden de directeuren. „Ga verder!' maar toen luwde de vrolijkheid plotseling^ „Dat hebben we je zo juist verteld", ontdek ten ze. „Probeer je anders te her inneren Frederik nam in 'n schilderachtige hou ding plaats op de gebeeldhouwde kist en zweeg een hele poos, terwijl de direc- teuren in ademloze spanning wachtten. In een overzicht van de economische situatie in de Ver. Staten schrijft de „New York Times", dat men in het algemeen de indruk heeft, dat de achteruitgang in het bedrijfsleven thans langzamer gaat. Het blad voegt hieraan toe, dat de waar nemers in het oostelijk deel van de Ver. Staten minder optimistisch zijn dan die in het overige gedeelte van het land. De pogingen van Truman om een sta king in de staalindustrie te voorkomen en zijn aankondiging van een regerings- politiek van deficit-financiering schijnen de natie een hart onder de riem te heb ben gestoken, aldus de „New York Times". In een ander artikel in hetzelfde blad wordt een studie aangehaald, samenge steld voor de „Nationale Vereniging van Fabrikanten", waarin gezegd wordt, dat de Amerikaanse invoer in grotere mate moet stijgen dan de uitvoer om het P10~ bleem van de passieve handelsbalansen der Europese landen op te lossen. Volgens deze studie die samengesteld is door een groep economisten van i uus college (Massachussets), moet Amerika cut probleem oplossen tijdelijk door giften, vervolgens gedurende een overgangsperi ode door leningen en beleggingen en ten slotte door een invoer van grote omvang. Er is geen andere oplossing. Dit betekent, dat Amerika als crediteur- land de moeilijkheden he>t beste kan over- winnen door uitbreiding en niet door in krimping van de internationale handel. Om weer een vrije beweging van parti culier kapitaal tussen de landen te be reiken, moet Amerika de hulpverlening aan het buitenland in de vorm van schen kingen zo spoedig mogelijk staken. Voort zetting van deze vorm van hulpverlening gedurende een nieuwe periode zou ver moedelijk meer schade dan goed doen. In plaats van een herstel van de internatio nale kapitaalmarkt zou bereikt worden, dat de landen met handelsdificiten zo gewend aan schenkingen worden, datzij in het geheel niet meer zouden willen lenen. Op uitnodiging van de geëxcommuni ceerde Tsjechoslowaakse minister van Volksgezondheid Plojhar, brengt thans de Franse Abbé Boulier van de Franse z.g. progressieve christenen enige dagen in Praag door, waar hij aan verscheidene openbare demonstraties en aan een bede vaart zal deelnemen. Een jongetje van 354 jaar uit Huls- berg gooide Maandagmiddag een bran dende lucifer in de benzinetank van een langs de weg geparkeerd staande auto bus Een ontploffing volgde en daarbij kreeg het kind zo ernstige brandwonden, dat het enkele uren later overleed. De chef-portier van de Droogdok Maat schappij te Amsterdam moest zijn ogen eens uitwrijven, toen de nachtwaker zich bij hem kwam melden sprekend met dikke tong: „Fouilleer me maar". Er viel echter niet veel te fouilleren, want de man bleek hem, wat men noemt, flink om te hebben. Hij had gedurende zijn nachtwake in een loods een vat wijn gevonden, afkomstig van een Frans schip en had toen kans gezien er een kopje uit te tappen. De wijn moet bepaald goed geweest zijn, want tegen de morgen was 't vat bijna leeg en de nachtwaker wist niet goed meer of het dag of nacht was. De man bevindt zich op het ogenblik in een kleine ruimte, waar geen vaten Franse wijn voor het grijpen liggen. is één middel, dat MUGGEN en VLIEGEN radicaal uitroeit DD T .POEDER in dé practische, voordelige stuihak 65 cenf 28) Knut was intussen de hangar inge gaan om een geschikte machine voor de proefneming uit te zoeken. Na lang over leg vond hij een middelzware vijt'per- soons machine, die hem wel geschikt leek. Twee plaatsen waren voor hem en Henegard, op de andere drie liet hij zandzakken leggen, om het gewicht aan te vullen tot het normale. Daarna ging hij zich verkleden voor de vlucht. Toen hij gereed weer op de startbaan terug kwam, vond hij daar Lorensberg en Henegard. De laatste stak hem vriend schappelijk beide handen toe die Knut aarzelend aannam. Lorensberg legde ver trouwelijk zijn arm om Knut's schouder. Ik heb nog iemand meegebracht, die zich voor uw proefvluchten interes seert, zei hij geheimzinnig. Knut keek rond en zag toen Karin in gesprek met zijn vader. Het is u toch niet onaangenaam, dat ik Karin meegebracht heb vroeg Lo rensberg. Neenneen, haastte Knut zich te antwoorden, terwijl een verlegen blos zijn gehele gezicht overtoog. Het ligt aan u te beoordelen, wie u mee wilt brengen. Toen Karin van de proefvlucht hoorde, stond zij erop, aanwezig te zijn. Ik had de zaak liever onder mannen al leen gehouden, verontschuldigde Lorens berg zich. Karin had Knut nu ook gezien en stra lend kwam zij op hem toe. Ik ben blij, dat u nu eindelijk met vader gesproken heeft, zei ze. Ik ben er zeker van. dat een samenwerken van jullie beiden veel succes zal opleveren. U hoort het. zei Lorensberg, met een liefdevolle blik op Karin. Ik geloof, dat Karin vuur en water tezamen zou kun nen brengen, als ze dat wilde. Karin schoof haar arm vriendschappe lijk onder die van Knut en trok hem mee. Ik heb dringend met u te spreken, fluisterde zij. Ze kwamen voorbij Arne, die zijn pijp rokend, op het gras zat. Je kon je beter bezig houden met je machine, dan met een jonge dame, brom- de hij. De machine is al in orde, vader, antwoordde Knut geërgerd. Karin had onwillekeurig haar arm terug getrokken en onder het verder gaan vroeg zij: Wat heeft uw vader toch tegen mij? Och, u moet maar niet op hem let ten. Hij heeft niets tegen u. maar hij denkt altijd nog. dat ik een kleine jon gen ben en zo behandelt hij mij. Ze kwamen aan een bank. die aan de rand van het vliegveld stond. Karin ging zitten. Kom. zei ze: Het is nog geen tijd, Ga zitten. Knut ging onwillig zitten. Hij wist, dat Karin nu zijn bezoek aan Henegard ter sprake zou brengen.. Inderdaad begon zij na korte tijd: Ik moet u nog be danken. Waarvoor?, mompelde hij onver staanbaar. Ik vond het lief van u- om mijn partij zo tegen Sixten °P te nemen. Het was een .stommiteit van me!, barstte Knut uit: Ik schaam me er voor. Spreek er alstublieft niet over. U zoudt alles bederven. Karin luchtte een weinig verlegen: Ik i-eb zelf eigenlijk ook weinig lust er over te praten, bekende zij. Nu, we zullen de zaak dan maar laten rusten, zei hij opgelucht: Ik voel me eenvoudig belachelijk, als ik er aan terug denk. Ze drukte zijn hand. Het was helemaal niet belachelijk wat u voor mij deed, zei ze zacht: Bela chelijk zijn diegenen, die altijd het hooid koel houden en zich nooit eens tot een ondoordachte daad laten overhalen. Hij keek haar van terzijde aan, daar hij niet zeker was, dat zij meende, wat zij zeide. Denk maar eens aan Henegard, zei ze veelbetekenend: Die houdt altijd zijn hoofd koel maar verspeelt alle achting. En gelooft u. dat ik met een man zo willen trouwen, die ik niet meer hoog achten kan? I Betekent dat.... dat udat u niet meer van nem houdt, vroeg Knut aarzelend. Ik heb gezegd, dat ik hem niet meer acht Of ik niet meer van hem houd weet ik nietMaar wel weet ik, dat ik nooit meer met hem zou willen trou wen. Knut nam haar hand en drukte die heftig. Ik dank uik dank u, stamelde hij. Bedankt u mij?, vroeg Karin ver wonderd. Ja, U moet mij goed begrijpen. Ik vraag niets van u, maar ik ben blij over uw besluit, omdat ik niet zou kunnen hebben, dat u aan die Henegard zou zijn overgeleverd. En u ging nog wel naar hem toe om hem te dwingen! Ik heb u toch gezegd, dat ik mij schaam voor die domheid! Ze dacht een ogenblik na. Toen zei ze: - Schaamt u zich maar niet meer, ik doe het ook niet. Men wordt het beste wijs door de domheden die men uit haalt. Uit de verte maakte de oude Björcks gebiedende gebaren. Ja, zei Knut: Vader heeft gelijk, Het wordt tijd. Ze stonden op en gingen terug. Toen ze langs Arne kwamen, sloot deze zich bij hen aan. zonder iets te zeggen. Ein delijk vroeg Karin op de man af: Wal heeft ii toch tegen mij. vader Björcks? Ik heb A/at. ik heb. En anders niets, bromde de oude raadselachtig. Bent u misschien bang, dat ik Knut van zijn werk zal halen?, vroeg zij lachend Dat doet u al, knorde Arne weer: Maar daarom hoeft u zich nog niets te verbeelden. Het is gemakkelijk voor een meisje om een jongeman net hoofd op hol te brengen. Svanfeldt had intussen de machine op d startbaan laten brengen, Knut maak te het koelwaterreservoir open en Arne die het blik met koperoxydoplossing als een schat bewaakt had, stond er op per soonlijk het mengsel in het koelwater te gieten. Het liefst had hij al die anderen verboden dicht bij de machine te komen, zo wantrouwig keek hij rond. Intussen was Henegard op Knut toe gekomen en had op de hem eigen ge makkelijke wijze gezegd: We zullen el kaar dus in de lucht gezelschap moeten houden. Knut keek hem koel aan en antwoord de niet Maar Henegard vas er de man me naar om zich dooi een dergel ike nou ding uit het e "enwieht laten brengen. Het verheugde mij .van de nee: Lc rensberg te horen, dat wij vandaag be slissende proeven zullen nemen, ging hij voort: Het spijt me, dat onze laatste sa menkomst zo in disharmonie eindigde. Zonder hierop in te gaan zei Knut: Stapt u in. We kunnen vertrekken. Plotseling kwam Karin op hem toe. Heb je er wat op tegen, dat ik met Knut meega?, vroeg ze Henegard (Wordt vervolgd) Geneesmiddel tegen huidaandoening: en. Joet de Jeuk bedaren én de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. WOENSDAG, 20 JULI. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nws., ochtendgymn.; 7.30 Springtime suite, Coates; 8.00 Nws., gram.; 8.45 Piano; 9.00 V. d. zieken: 9.30 Cello-suite no. I in G, J. S. Bach; 9.50 Concertgebouw-ork.; 10.30 Morgendienst; 11.00 ,.Die Dichterliebe", op. 48, Schumann; 11.30 Kwartet no. 9 in C op. 59 no. 3, Beet hoven; 12.00 Gram.: 12.33 Oratoriumver. „Rotterdam-West": 13.00 Nws.; 13-15 Sans Souci; 13.40 Omroepork.; 14.40 Sextet Johnny Kroon; 15.10 Koperkwartet: 17.30 Pianoreci tal; 16.00 V. d. jeugd; 17.30 Concertgebouw kwintet; 18.00 Koor; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Kwartet; 19.30 Act. geluid: 19.45 Gram.: 20.00 Nws.: 20.15 Radio Philh. Ork.; (21.00 Reisimpressies): 21.50 Gram.; 22.15 Koor: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15 Avondconc. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nws., gram.; 8.00 Nws.; 8.15 Rumba's en tango's; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 New-York Philh. ork 10.00 VPRO; 10.20 V. d. vrouw: 1100 Non stop; 12.00 Roemeensork.; 12.38 Orgel; 13.00 Nws.; 13.20 Ork. Malando; 13.50 Gram.; 14.00 Gesproken portretten; 14-1" amer- ork 15 00 V. d. zieken; 15.30 Lichte orkest werken; 15.50 Waar zwerven wij?: 16.00 Chi cago Symph. ork.; 16.15 V. d. kleuters; 16.30 Operetteklanken; 16.55 Zo de ouden zongen: 17.15 Accordeola; 17.45 Begeringsuitz.; 18.00 Nws.; 18 20 Metropole-ork.; 19.00 Lezing; 19.15 „Het nieuws uit Indonesië"; 19.30 VPRO: 20.00 Nws.: 20.20 Promenade-ork'.; 21.10 Hoor spel; 22.00 Piano-duo; 22.25 Orgel; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nws.; 23.15 „Alexanders Feast', oratorium van Handel; 23.50 Viool en piano. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws., 7.05 gram., 7.30 kron., 7.40 gymn., 7.50 gram., 8.00 nws, 8.05 conc.. 9 00 nws., 9 05 gram., 10.00 div., 11.00 Eng. LP.: Lichte muz 11.45 voordr., 12.00 VI. Br., gram., 12.30 weerber., 12.32 Trio Jose Fon taine, 13.00 nws., 13.15 ernstige muz., 14.00 lichte muz., 15.00 Eng. L.P.: Falk- man en Apache ork., 15.30 mil. ork., lb.oo Kalundborg: Tivoli's Promenade ork., 16 45 Eng H.S.: gram., 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold., 18.30 VI Br.: v. d sold. 19.00 nws., en ronde v. Fr', 19.30 salonmuz., 1945 Eng H S.: West-Europ. comment: „Nederland", 20.00 Londens Kamermuz., ork., 21.00 VI. Br.: act„ 21.15 ork. Gus Clark, 21.45 gram., 22.00 nws., 22.15 Gamben koor, 22.55 nws., 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws., 7.15 Raeburn ork. 7.50 Lift up your hearts, 7.55 weerber., 8,00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc., 9.00 Eng. I-I'.: nws., 9.10 verz pr, 10.00 orgei, 10.30 Eng. H.S.: Ian Stewart en ork., 11.00 voordr., 11.15 Doris Hilbert (piano), 11.40 Claude Cava- lotti, 12.00 Robert Ingley en ork., 12-30 Eng, L.P.: BBC Theater nrk. 13.15 Vic Lews en ork 14 00 Fni r4.S^"*hur 8: k en ctet 1130 330 h h., 15 JG NWDR: orr.i dans- ei Wi >"k., 16.00 kamer.'uz., 16,30 Eng L.P.; 1BC Schots ork., 17.15 Tito Bums kwartet, 17.30 Geraldo en conc. ork., 18 00 orgel, 18.30 Comm. singing, 19 00 Eng. H.S.: Wil liam Herbert (tenor), 19.30 Eng. LP.: „Stand Easy", 20.00 „Holiday Night", 20.45 Fr. Br.: gev. muz., 21.20 fragm. uit „la Mascotte", 22.00 Eng. L.P.: nws., 22.15 ..Way down South", 22.35 Sid Phillips en ork., 23.15 Fred Rapley en en=„ 23 56

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2