Medezeggenschap en eigendom Eyskens aanvaardt kabinets formatie in België O Vorming van de „Republik Indonesia Serikat" Mgr. BERAN in de afzondering Tsjechoslowaakse priesters doen hun plicht Suriname verzoekt terugneming interim-regeling Een hart van goud en een kop van hout Geslaagde G. 3-dagen in de Harskamp eerberieht Bevoegdheden" van de werknemers ""li™ ™.rHgV'?««,hï,ïSï Militaire waar nemers der Unci Ban-decreet in de Sovjet-zone Resultaten van de Inter-Indonesische Conferentie te Djogja Amerika's politiek in China DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Waar de grenzen der belastingen liggen Van Cauwelaert te Pregny bij de koning Lijstaanvoerders te laat Generaal De Lattre de Tassigny naar ons land NDER DE LOUPE Nieuwe conflicten in Engeland en-aantal is zeer gering Amendementen bijzonder onderwijs steen des aanstoots De Kath. Bond Voor het Gezin99 staat voor een zware taak nog Voor militairendie naar Indonesië zullen vertrekken Dr. Van Royen naar Djogja 71ste JAARGANG MAANDAG 25 JULI 1949 No. 20987 Politieke knoop in Voorschoten Twee Amerikanen teruggeroepen ondanks Moskon's verbod Zoals wij Zaterdag reeds konden melden, is de Inter-Indonesische conferentie te Djogja het eens geworden over een aantal punten, die op deze conferentie zijn behandeld. In het eerste punt wordt verklaard, dat de benaming van de vrije en souvereine staten van Indonesië zal zijn „Republik Indonesia Serikat" (hetgeen letter lijk vertaald „Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië" betekent). Deze republiek zal gebaseerd zijn, zo wordt verklaard, op de beginselen van democratie en federalisme. Over de wijze van uitoefening van souvereiniteit zal een commissie nog nadere studie maken. In de voorlopige constitutie, aldus het tweede punt, zal duidelijk dienen te worden aangegeven uit welke negara's de Republik Indonesia Serikat zal bestaan. Het territoir van die republiek zal bestaan uit de gebieden welke daartoe behoorden volgens de status-quo als vermeld in de overeenkomst van Renville; ten aanzien van Zuid-Assahan zal nog nader overleg worden ge pleegd. „IEDER HET ZIJNE" H. M. Koningin Juliana, in gezelschap van de beide prinsesjes Beatrix en Irene, volgt hier met belangstelling de verrichtingen van Z. K. H. Prins Bernhard, die aan de paarden-show in White City deelnam. WEINIG VERANDERING Acheson wenst een studie commissie DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3 00 Per kwaï taal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KUIJPEKS Hoofdredactie: Prof. Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ivivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur). Zaterdagmorgen was Rolduc weer vol K- .-leven. Vrijdagavond laat was ook de Katholieke Kamerfractie verschillende senatoren waren reeds aanwezig - gearriveerd, en zo kon au grand complet het geweldige pro- e<ïm van het eigendomsrecht, nadat pr Tcsser de zaak reeds grondig van de principiële kant had belicht, in z 1'n Practische aspecten worden aan gepakt. De spreker in de ochtendzitting was het Eerste-Kamerlid mr. F. Teulings, die ••eigendom en belastingen" onder het mes ham. De belastingheffing, een normale en erkende uitoefening van de rechts macht van de overheid, werd vroeger bijna uitsluitend gezien als een omslag van de door de staat te maken kosten voor de functionnering van zijn eigen organen en voor de nog beperkte over heidstaak; geleidelijk aan werd en wordt zij meer en meer geplaatst In het kader van de overheidsmaatregelen ten be hoeve van de door de overheid bewust na te streven welvaartspolitiek. Door deze ontwikkeling wordt de fis cale politiek steeds meer geconfronteerd met het eigendomsrecht, doordat de belastingdruk mede het terrein van de beïnvloeding van inkomens- en vermo- Sensverdeling bestrijkt. Om deze reden «toet de belastingpolitiek sterker dan vroeger aan de normen van rechtvaar digheid en doelmatigheid worden ge toetst. met de grote vraag voor ogen, Waar in concreto de grens ligt voor dp rechtmatigheid der belastingen, en waar het punt ÜS»t» bij hetwelk hGt element van collectivering optreedt, met da natuurlijk-noodwendige nadelen voor enkeling en gemeenschap beiden In het algemeen kan men zeggen, dat de belasting getoetst moet worden aan de normen, gesteld door een juiste, realistische en doelmatige opvatting van het eigendomsrecht, hetgeen te vens de erkenning inhoudt van een po sitief rekening houden met de persoon lijke omstandigheden van die enkelin gen, die verantwoordelijkheid dragen voor gezinnen. De namiddag was gewijd aan inleidin gen over „eigendom en bezitspreiding". door mr. A. E. Th. Kooien, en „het eigen domsrecht en de medezeggenschap in de onderneming", door de heer J. A. Mid delhuis. Mr. Kooien betoogde, dat voor bestrij ding van de massale bezitloosheid een systeem moet ontworpen worden, om in het kader van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie de verplichte deelne ming van de arbeiders in de winst der enderneming met besparing van dit winstdeel, uitsluitend voor de verwer ving van duurzame objecten (bijv. een huis) te organiseren. Spreker ontwierp daarbij een stelsel, een proeve van „ontwerp van wet" krachtens welke dit doel zou kunnen worden bereikt. De heer Middelhuis ging uit van de stelling, dat het verrichten van arbeid, ook van de eenvoudigste, als menselijke daad van een hogere orde is dan het ter beschikking stellen van kapitaal, zodat dit laatste dan ook geen recht op alleen zeggenschap, ook niet in economisch op zicht, kan geven. Gegrond op het ge meenschappelijk doel, dat de onderne mingsgenoten nastreven, hebben de ver schillende groepen in de onderneming recht op medezeggenschap en medeweten schap Spreker achtte de maatregelen, welke in het huidige wetsontwerp ..On dernemingsraden" getroffen worden, geen noemenswaardige vooruitgang, wijl het zich vrijwel beperkt tot het consolideren van wat reeds bij collectieve arbeids contracten is bereikt. De heer Middelhuis erkende, dat wer kelijke medezeggenschap in de onderne- (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). De Leuvense hoogleraar dr. Gaston Eyskens, minister van financiën in de afgetreden regering-Spaak, heeft de opdracht tot kabinetsformatie aanvaard. Hij heeft daarna de heer Van Cauwe laert ontmoet in diens hoedanigheid van voorzitter van de kamer en de heer Rolin, de socialistische voorzitter van de senaat. Voorts heeft Eyskens ook n°k geconfereerd met de liberale oud- oori'Stcr van Hnanciën Gutt, die na de Bel "8 de bekende muntsanering in enkel6 doorgevoerd en sedert nationale*^ voorzitter is van het Inter' monetaire Fonds. In de eigen cvp niet op algemene :ranSen kan Eyskens conservatieve vW^Pathie bogen. De hij tijdens zijn J^rwyt hem, dat j o^cialistische gelnf chaP teveel aan t!tfSCwas voornamelijk ve|iastmgverla. richt. Men vr.M. de liberalen het zuuen ^leggen om, eventueel met in egn r®?rlpmen- taire personaliteiten, gering le zetelen onder het premierscnap Van <je zeteien, onuei slechts een maan, man, tegen wie Zlj noë niilen h»hk 11 geleden hun meest g^e plJlen hebb=n afgeschoten _iaert. is gisteren t» De heer Van Cauweiaexi knnin* Pregny aangekomen, °m,Jvhpid bestaaf te confereren. De mogelijhhei zo meende men vanmorgen m «w straat, dat deze conferentie met een P blieke verklaring van de konifig zou nen besloten worden, waarna een uy gangsregering voor een korte Perl, onder het presidium van Eyskens aan nt werk zou kunnen gaan. Te Voorschoten is bij openbaré publi catie bekend gemaakt, dat in plaats van de heren drs. H. A. Korthals, B. van Vliet en G. Schrama tot leden van de nieuwe gemeenteraad benoemd zijn ver klaard de heren dr. J F. Sirks, C. D. van Oosten en A. Lindeman. De eerste drie zijn lijstaanvoerders, resp. van de VVD, de Prot. Chr. lijst en de KVP. Zij had den hun geloofsbrieven niet op tijd in gezonden en volgens de gemeentewet zijn daardoor hun plaatsen opengevallen. De voorzitter van het hoofdstembureau moest daarom de volgende candidaten van de lijsten benoemd verklaren. Het betreft hier in twee gevallen zitting heb bende wethouders, zodat deze nalatig heid ver strekkende gevolgen heeft. ming een juridische hervorming van het vennootschapsrecht vereist, wat ernstige studie, overleg en, naar te vrezen valt. veel tijd zal vergen Daarom zou men voorlopig maatregel* moeten treffen om de arbeiders naast een adviserende be voegdheid ten spoedigste medebeslissing te geven bij aanneming en ontslag, bij taak en bevoegdheid van de sociale dienst, en bij de besteding van de winst Spreker meende, dat deze ontwikkeling bet verantwoordelijkheidsbesef zal ver sterken. de zin voor samenwerking be vorderen en de waardering voor de eigen dom verhogen. Op elk dezer inleidingen volgde een langdurige, zeer diepgaande gedachten- wisseling. In het geheel voerden een vijftal sprekers het woord, waarbij de voorzitter der partij ditmaal ampele ge legenheid gaf om de soms zeer afwijken de opvattingen en meningen te verdedi gen. Als belangrijke punten in deze groots opgezette debatten noemen wij slechts: het scherpe verzet tegen de ondernemingsbelasting; de aandrang om zo snel mogelijk tot verlaging der be lastingen niet het minst voor het be drijfsleven te komen: de eis dat de wer ker het persoonlijk beheer over het door hem verworven bezit zou behouden; het verzet tegen te grote invloed van de staat op de door de werker verkregen eigendom; de vraag, hoe het winstaan deel van de werker kan worden ver deeld, waarbij heel sterk de nadruk op een rechtvaardig loon werd gelegd: en tenslotte de plaats en de rechten van de ondernemer, met de vraag hoever mede zeggenschap mag en kan gaan Het doel van deze kaderdag was niet tot moties of resoluties te komen; er waren daarvoor ook geen ontwerpen in gediend Doel was alleen een zo diep mogelijke bezinning op de grote proble men, welke met de eigendom verband houden. Enkele daarvan worden lang zamerhand rijp voor een besluit, ande re daarentegen zijn nog harde, groene vruchten. Het belang van een kaderdag kan dan ook hierin gelegen zijn ener zijds dat dit laatste inzicht breder door dringt, anderzijds dat de gedachten op deze vraagstukken worden geconcen treerd. Daarom mag deze eerste na-oorlogse kaderdag van de K.V.P. een volkomen succes worden genoemd, een bekroning van zeer zwaar voorbereidingswerk. Twee Amerikaanse leden van de afde ling der militaire waarnemers van de Unci zijn naar de Ver. Staten terug ge roepen Het zijn de voorzitter, kolonel Willard Carlock en de secretaris van de staf der afdeling majoor Robert Mon tana. Op een vraag van Aneta antwoordde Carlock. dat hij naar huis ging om een nieuwe functie te aanvaarden. Officiële commentaar op de terugroeping werd van Uncizijde niet gegeven. In het bekende artikel van de omgeko men Amerikaanse journalist Newton over De Russen hebben in hun zóne van Duitsland de verspreiding van het Vati caanse decreet inzake de excommunicatie van communisten verboden. Het decreet is intussen Donderdag af gedrukt in het „katholieke kerkblad voor het bisdom Berlijn", maar dit mag al sinds April niet meer door de post ter be zorging worden aangenomen. Volgens katholieke zegslieden bereikt het blad toch via vertrouwde handen een aantal parochies in Oost Duitsland. De politieke politie in de Russische zóne heeft order gegeven, dat de na men van die priesters, die aanhalingen doen uit het decreet aan de sovjet-auto riteiten bekend worden gemaakt. De général d'armée, J. de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber der West- Europese landstrijdkrachten, zal van 26 tot en met 29 Juli 1949 wederom een be zoek aan ons land brengen. 27 Juli zal met de chef van de gene rale staf, generaal mr. H. J. Kruis, een bezoek worden gebracht aan Leeuwar den. Donderdag 28 Juli zal de général d'armée de 4-daagse afstandsmarsen ba- zoeken in Nijmegen en omgeving. v De bemanning van de „Cannegieter"Hoog in de touwen commandant Boesman. Vlak daaronder mej. C. Blokpoel, geheel rechts J. W. Hofwijk. de verdraaiing van de rapporten der summing tussen de republiek en de militaire waarnemers werd de naam becrokken negara in het bijzonder met Verder zal de mogelijkheid bestaar tot grenscorrecties op basis van overeen- Carlock wel genoemd, de perschef van de Unci wees er echter op, dat daarin van Montana niet werd gerept. Voorlopig weigerde hij beider terugroeping in ver band te brengen met Newton's publicatie. „Het Dagblad" te Batavia ziet in de maatregel echter een ingrijpen van het Statedepartment. betrekking tot Zuid-Sumatra op het ogenblik van de vorming der V.S.I. zulks met het oog op de efficiëntie in de bestuursvorming- De bevoegdheidsaf bakening tussen de deelstaten en de re publiek der Verenigde Staten van In donesië zal worden geregeld volgens Terwijl de troepen uit de Londense ha ven teruggetroidjM worden, dreigen nieuwe moeilijkheden in Engeland en wel bij de spoorwegen. De „National Union of Railwaymen", oe vakvereniging van spoorwegmannen, heeft de voorwaarden verworpen van het onderzoek, dat de drie weken geleden ingestelde verzoeningscommissie houdt De spoorlieden eisen loonsverhogi'n® voor alle spoorwegarbeiders. 6 5 In het gebied van Manchester zijn bijna 4 000 arbeiders ondanks het advies van de vakvereniging, de vorige week een lane-zaam-aan-actie begonnen en men vreest dat door een thans mogelijk op tredende vemaging de onderhandeii„. gen deze actie zich zal uitbre Functionarissen van de vak beschreven de toestand als „ernstig. Heden Maandag zou een vergadering v vakverenigingsafgevaardigden worden gehouden. Reuter n,eiat ujt praag. krfMk('C krim'efWcIke Zondag in ker- Tsjech0slowaakSeCirKateh worde" de gewaarschuwd, dat ,r° Lpriesters ZIJ druk van de TC „vpr zit een Verwacbten, waarte genover zij een vastberaden houding dienen in te nemen. De priesters die bedreigd worden met straffen moeten de gevangenis kiezen. Verklaard Wordt, dat sleents „een sering aantal Katholieke priesters de "katholieke actie van de regering steunde Het was nodig gebleken slechts 3 van de 615 priesters in een bepaald bisdom te excommuniceren, aldus de C1UiUleene ander bisdom moesten 2 pries ters van de 700 in de ban gedaan wor den. In het bisdom Ceske Budejovice daarentegen behoefde deze maatregel tegen geen der 450 priesters genomen te worden. Verder wordt de priesters gezegd geen stukken te tekenen, die de regering later zou kunnen gebruiken. De brief roept alle priesters op er zorg voor te dragen, dat de laatste brief van de Tsjechoslo waakse bisschoppen over de excommu nicatie in alle kerken wordt bekend ge maakt. In het blad van de volkspartij, „Lidova Demogracie", waarlegen de bisschoppen de gelovigen gewaarschuwd hebben, schrijft de afvallige geestelijke Mara, een van de priesters, die een werkzaam aandeel heeft in het werk van de zoge naamde „katholieke actie", dat het ex communicatie-decreet slechts een poli tieke aangelegenheid is. Hij zou de Mis blijven lezen, of nij nu in de ban was of niet. Het communistische blad ..Rude Pra. vo" schrijft, dat de in de loop der vo rige week door Dean Acheson afgelegde verklaring over de anti-kerkelijke actie in Tsjechoslowakije „alleen maar een ander facet is van het systeem tegen de progessieve landen, dat func on door middel van het Marshall-plan en het Atlantisch pact." 1 Onder auspiciën van Tsjechoslowaak se unitaristen werden Zondag De Staten van Surmame hebber, Zater- rnotie^van iTSM sumitra aangenomen. Lachman en twpp- waarin bij de regering en bij de Twee de Kamer met klem endp wordt aan gedrongen, om de ontwe p ver_ geling terug te nemen, en te pen. Be motie acht de amendementen betreffende het bijzonder onderwas „tn flagrante str«d" met de autonomie •a „een aantasting van het budgetrech reidingen getroffen voor de ontvangst van een delegatie van het internationale congres van vrijzinnig christendom te Amsterdam, die Dinsdag verwacht wordt De delegatie was uitgenodigd om een on derzoek in te stellen in Tsjechoslowa kije naar de toestand op bet gebied der geloofsvrijheid. De unitaristen behoren tot een van de gezindten, wier leiders de regering steunen. Naar te Praag verklaard werd, zou de delegatie een bezoek kunnen brengen aan de aartsbisschop van Praag, mgr Beran, die thans in zijn paleis is afge zonderd. Het bureau van de aartsbis schop, waarin thans een vertegenwoor diger van de regering is geplaatst, ver klaarde echter in antwoord op vragen, dat de aartsbisschop niemand zou ont vangen. Aan mgr. Beran is het verboden enigerlei verklaring uit te geven, die niet tevoren door de regering is goed gekeurd. of 'bezoek te ontvangen van Ka tholieke priesters zonder toestemming der regering, zo tekent Reuter hierbij aan en voegt eraan toe, dat deze beper kingen theoretisch zouden moeten wor den ingetrokken, aleer mgp. Beran de delegatie uit Amsterdam zou kunnen ontvangen of vrij uit met haar zou kun nen praten. een regeling waaromtrent reeds over eenstemming is bereikt met dien ver stande, dat de bevoegdheden die over gedragen zijn aan de centrale regering van de V.S.I. limitatief zullen zijn be paald in de voorlopige constitutie, ter wij] de overige Devoegdheden toevallen aan de regeringen ier negara's. Bij competentiegeschillen tussen de regerin gen der deelstaten en de centrale rege ring zal door een rechterlijk college uitspraak worden gedaan. De president 3. De verdeling van de deelstaten in autonome daerahs zal op democratische wijze geregeld worden in de constituties van de verschillende deelstaten. 4. De „Republik Indonesia Serikat" zal verplicht zijn de bijzondere positie van de zelfbesturen, voorzover zij daar mede bemoeienis zal hebben, in acht te nemen. 5. Aan het hoofd van de Republik Indonesia Serikat zal staan een presi dent. De president zal zijn constitutioneel hoofa van de regering. De ministers -uilen verantwoordelijk zijn. De presi dent en de ministers zullen tezamen de federale regering vormen. De president zaï gekozen worden door de deelgebie den (republiek en leden van de B.F.O.) volgens een regeling welke nader in Batavia zal worden besproken. in punt 6 worden taak en samenstel ling van de ministerraad nader aange geven, terwijl het zevende punt de in stelling aankondigt van een volksverte genwoordiging en. een statenvertegen- woordiging (senaat). De punten 8 tot en met 11 regelen de bevoegdheden van de volksvertegenwoor diging, terwijl punt 12 de rechtspleging regelt. Punt 15 zegt, dat ten spoedigste na de overdracht van de souvereiniteit de federale regering vrije verkiezingen zal doen houden voor de samenstelling van de constituante. De besprekingen met betrekking tot: a. de procedure voor de vorming van de constituante, b. de hoofdlijnen der financiële en economische politiek der V.S.I. en c. de wederzijdse verplichtingen van de uniepartners (Nederland en de V.S.I.)d. de samenwerking tussen Ne derland en de V.S.I. in unie-verband, zullen te Batavia worden voortgezet. Punt 18 betreft tenslotte het mede zitting nemen van de B.F.O. in de centrale en de lokale lichamen met betrekking tot het effectueren van het „cease-fire". Dezer dagen werd onze aandacht ge trokken bij een bezoek aan een kennis door een stukje aardewerk, voorsteilen- de een kop. Het was het hoofd van iemand, van wie men in de letterlijke zin van het woord kon zeggen, dat „hij er glad boven op" was. terwij] een paar ogen van achter een breed gerande bril zo fascinerend keken, dat de laatste cen ten uit de portemonnaie van de gefixeer de dreigden te vliegen. Onze kennis vroeg, of wij die mijnheer niet kenden, waarop wij moesten toegeven, dat deze ons wel bekend voorkwam. Nu, het bleek 't konterfeitsel van minister Lief- tinck te zijn en het stukje aardewerk was een spaarpot; daartoe had de mi nister een groot gat dwars over zijn hoofd, alsof hij aanwezig was geweest op een vergadering van rebellerende be lastingbetalers. Wij vroegen, of het de bedoeling was, dat in dit potje de belastingcenten ge spaard worden, doch zulks bleek niet het geval. Nu dachten wij al: „Wat heeft die minister een kleine oortjes, terwijl men altijd beweert, dat de fiscus van die gro te oren heeft" Het was dus een spaarpot om „ge woon" in te sparen. O.i. zou onze kennis daar lang genoeg aan hebben, aangezien sparen tegenwoordig gemakkelijker ge zegd dan gedaan is. „Ja, maar men moet overleggen", werd ons tegengeworpen: „let maar eens op het onderschrift van de spaarpot." „Ieder het zijne" stond er, hetgeen ons de boze bemerking deed ontvallen, dat het bij die mijnheer ook al was: „Doe wel naar mijn woorden, doch niet naar mijn werken." Enfin, onze kennis verzocht ons om niet altijd zo „Analist-aehtig" te doen. Hij vond het van de fabrikant van die spaarpotten wat een leuk idee en advi seerde ons, een klein dozijntje van die potjes voor onze kinderen-, te kopen, waarop wij beweerden, liever te wach ten, totdat ook de andere ministers ver eeuwigd zouden zijn in zo'n kunstpro duct. Dan konden wij het hele kabinet in de kast stoppen; thuis natuurlijk! Om wille van de lieve vrede lieten wij het onderwerp verder rusten. Toen ech ter de heer des huizes zich even verwij derd had om zijn eigen sigaren te halen. wij behoren niet tot dat genre gasten, hetwelk zich met visite-rokertjes laat afschepen vertelde zijn vrouw, hoe enthousiast haar lan was over die spaar pot. Onzerzijds hebben wij de echtgenote geadviseerd, om het Lieftinckpotje op te bergen, aangezien wij gehoord had den, dat vandaag of morgen navorde ringsaanslagen de deur zouden uitgaan bij de inspecteur van de belastingen. En mijnheer kennende vonden wij het vei liger, zo het stukje aardewerk dan niet te dicht onder het bereik van zijn van woede trillende handen zou staan, daar andere ministers Lieftinek-in-steen waar schijnlijk geen lang leven bescihoren zou Zijn. ANALYST (Van onze correspondent) De Katholieke Bond „Voor het Gezin" hield Zaterdag en Zondag z'n centrale Raadsvergadering te Helmond. Ruim 70 afgevaardigden uit de 10 kringen van de bond woonden dit congres bij. Zij werden Zaterdagmiddag door burgemeester A. J. W. M. Moons van Helmond op het kasteel raadhuis ontvangen en begroet. De bondsvoorzitter, de heer J. W. F. van Meegeren, toonde zich in zijn ope ningsrede nogal verstoord over het feit, dat de Bond niet werd opgenomen in het Nationaal comité ter viering van het ko peren huwelijksfeest van het koninklijk Gezin. Een andere grote teleurstelling is gelegen in het feit, dat de Bond geen steun mocht verkrijgen uit het Julianafonds op grond van de overweging, dat onze bond geen „maatschappelijk" werk zou verrich ten. Dus, zo vroeg spreker, men doet alleen maatschappelijk werk, indien men werkt voor verwaarloosde en zieke gezinnen? Er zijn er nóg meer die ons niet zien staan, zo vervolgde spreker. Er is b.v. opgericht een Katholiek Bureau voor op voeding, onderwijs en beroepskeuze. Onze bond werd ook hier van deelneming uit gesloten. Zit er dus toch waarheid in het woord van de Franciscaner-pater, die spreker eens hoorde beweren: „Wij, katholieken, hebben een hart van goud, maar 'n kop van hout"? Er zijn daarnaast ook blijder tekenen. Zowel de kerkelijke als wereldlijke over heid hebben onze Bond in mijn persoon daar zij dwingende uitgaven voorschre ven". be Staten verklaarden geen prijs te stellen op verder overleg. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. IYoorste' van de ondervoorzitter. E. de la Fuente. om afschriften van de mo tie te zenden aan de Inter-Indonesische conferentie te Djogja en aan de Verenig de Naties, werd ook met alle 18 stemmen aangenomen. willen eren door het „Pro Ecclesia et Pon- tifice"-kruis en de ridderorde van Oranje- Nassau. Ons orgaan „Het Gezin" mag er nu, na de reorganisatie in elk opzicht zijn; Zondag a.s. wordt in Hoorn een gezins congres in de open lucht gehouden; de Gelderse Tramweg Maatschappij verlaagde haar tarieven ten behoeve van leden van grote gezinnen, gemeenten als Wijchen, Reuver, Nuenen e.a. lieten een goed voor beeld zien. Tenslotte maakte spr. met vreugde melding van het grote Vlaams- Nederlandse gezinscongres, dat van 30 September3 October a.s. in België zal worden gehouden. Tijdens de behandeling van de huishou delijke zaken bleek, dat de activiteit in de afdelingen niet overal even groot is. Ter wijl Noord-Holland b.v. en Arnhem-Nijme- gen zich prachtig houden, moest de afde ling Rotterdam worden opgeheven. Van de 140 nog overgebleven leden, bleven er en dat vond men 'n goed teken 120 de contributie betalen. Prof. dr. W. R. Heere hield een boeiende voordracht over de demografische conse quenties welke verbonden zijn aan de op zich zelf verblijdende vruchtbaarheid van het Nederlandse volk, dat in één eeuw van 3 millioen tot plm. 10 millioen zielen groeide. In het hoofdbestuur werden bij enkele candidaatstelling herkozen de heren H. C. M. Wijffels, mr. Jos. de Voort en G. Brakenhof. Volgend jaar zal, zo werd besloten, de Centrale Raad in Hengelo worden gehou den. Tijdens de op Zondagvoormiddag voort gezette vergadering pleitten de heer Schuteyser te Blokker en pater Godefroy te Egmond aan Zee voor een meer ideële instelling van de Bond, die zich thans te zeer bezig houdt met verlaging van belastingtarieven, schoolgelden, vervoers kosten enz. De betogen welke hieraan werden gewijd, vonden in de vergadering een opvallend warm onthaal. Zaterdag en Zondag zijn onder buiten gewone belangstelling en onder stralend zomerweer in de Harskamp de door de j Katholieke Actie in het leger georgani seerde „G. 3-Dagen" gehouden. Van alle I onderdelen, die binnenkort naar Indonesië zullen vertrekken waren officieren, on derofficieren en manschappen onge veer 200 in getal naar deze leger plaats getrokken. De geestelijke bezinningsdagen werden gehouden in het Katholiek Militair Te huis en geleid door de It.-kol. P. S. M. Schoonebeek, aalmoezenier van het 1ste Gewest. De eerste dag werd het woord gevoerd door de heer G. Vloedbelt uit Apeldoorn, die sprak over „Persoonlijkheid vereist". De Zondag werd ingezet met een H. Mis ln de kapel van het Militair Tehuis, waarbij aalmoezenier Schoonsbeek de predicatie hield over het Apostolaat in het leger. Jan Leyten van „De Nieuwe Eeuw hield een enthousiaste inleiding over „Optimisme in het leger",waarna de hoofdaalmoezenier Mgr. H. J J M. van Straelen sprak over de betekenis van de Katholieke Actie voor het leger. Ten slotte kwam Sjoerd de Jong in een goed gestyleerd betoog onder de naam van „Van Krib tot Gamel" de aandacht der veie aanwezigen vragen. In demiddag kregen allen, die zulks wensten, gelegenheid het hunne te zeg gen. Dit onderdeel van het programma is zeer belangrijk geweest, want hieruit sprak het groot idealisme van onze man nen. De belangrijkheid van deze dagen werd nog geaccentueerd door generaal Kruis, die met echtgenote aanwezig was. w I De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar wat bewolking, overigens zonnig en warm. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Dinsdag 26 Juli: Zon op 4.52 uur, onder 20.40 uur; maan op 5.02 uur, onder 21.38 uur. Gemeld wordt uit Washington, dat minister Acheson opdracht heeft ge geven „de knapste koppen, waarover het Amerikaanse ministerie van buiten, landse zaken kan beschikken" een stu die te doen maken van de politiek, wel ke de Verenigde Staten tegenover China moeten volgen. Deze opdracht van Acheson past in het kader van het streven van het ministerie, om tot een nieuwe formulering van de Amerikaanse diplomatie in het Verre Oosten te komen. Zes deskundigen, die niet in regeringsdienst. staan, zullen eer lang een uitgebreide studie maken van de situatie in het verre Oosten. Dr. Van Royen en mr. Blom zijn he denochtend van Batavia naar Djogja vertrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1