PROBLEMEN in het vlak van de eigendom De triomf van het potje lijm, de latjes en het zeildoek Stormhoek W2 milliard voor veiligheid Van Cauwelaert terug uit Pregny Weerbericht Nieuwe Waterweg beveiligd door Radar m Felheden van Duitse sprekers 'I Sociale zekerheid niet afdoende m Geschenk van Truman aan de vrienden Bezorgdheid in geallieerde kringen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Katholieke maatschappijleer zij opnieuw een baken DAG DER MODELVLIEGTUIGSPORT Zeepprijzen vrij In de Socialisatie in Engeland Eyskens aan het vormen van ven drie- pcirtij en-regering Unicum in de wereld Amerika tekent Atlantisch pact ijlste JAARGANG DINSDAG 26 JULI 1949 No. 20988 DE OUDE „TITAN" IN REVISIE. Gisteren is de kop (het verstelbare gedeelte) van de ruim 38 jaar oude bok „Titan" met behulp van drie andere bokken verwijderd. De „Titan" zal eens goed onder handen worden genomen. De kop, waarvan de verwijdering 10 uur in beslag nam, weegt 80 ton. ZET JE ZELF INI Aan de vooravond van de 33ste Vierdaagse werd op de Wedren te Nijmegen de traditionele vlaggenparade gehouden. Overzicht tijdens ^et hijsen van de Nederlandse vlag. MINDER warm Voor een vrije wereld, zonder vrees In Londen weet men ook van de hitte mee te praten. Deze dame benut evenwel op listige wijze het warme zonlicht. Zij vangt de zonnestralen op in een komvor mige reflector, welke de stralen in 'n brandpunt bundelt en dit schijnt voldoende te zijn om het soepje in de pan, welke er boven hangt, aan het koken te brengen. Voorwaar knap gevonden, jammer dat dit experiment aan deze kant van de wereld slechts voor weinige dagen slaagt. LOOD. EN ZINKPRIJS HOGER DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Algemeen redacteur: H. A- PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aldvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. Het is een gebiedende eis, dat een PSftij, die zo vierkant staat tegenover de ideologie van het Communisme als de K.V.P., haar strijd tegen dit sys eem hiet enkel in een afwijzing van zijn doelstellingen en methoden ^bestaan, maar uit de erkenning dat dit Co nisme zijn oorsprong heeft ini een •werkelijk maatschappelijk probleem, probeert langs positieve wegen d ar voor een oplossing te zoeken. Dit maat- schappelijk probleem het is bekend bestaat in het steeds toenemende aantal van degenen, die wegens het derven van eigendom behoren tot de groep van het proletariaat enerzijds en in de opeenhoping van het bezit in de handen van een steeds kleiner wor dende groep van economisch machtigen ano|rZ grote massa van de mensen in onze" moderne maatschappij keft van een loon, dat, ook Jroldoende om in de normale behoefte van zich en zijn gezin te vooU)ieHpdt nrneL geval niet de gelegenheid biedt om daaruit ook maar een bescheiden eigendom te economische mogelijkheden. Men moet zich immers wel ervan bewust zijn, dat bij een voorbijzien van deze econo mische mogelijkheden de gekozen mid delen wel eens erger gevolgen zouden kunnen hebben dan de kwaal die men bestrijdt. Het was in de rede van mr P- Teulings, dat het auditorium erop gewezen werd dat de belastingpolitiek, gelijk deze door de huidige regering wordt gevoerd, aan dit euvel mank ging. Hij betoogde, dat deze belasting- politiek de strekking had ongelijkheden in het inkomen op een zo drastische wijze te nivelleren, dat een verlamming van het economisch initiatief daarvan reeds zichtbaar het gevolg is. Een goed inzicht in de beperkte eco nomische mogelijkheden deed een an dere inleider, de heer J. Middelhuis, de opmerking maken, dat hij voor de oplossing van het eigendoms-probleem weinig verwachtte van de winstdeling, maar meer heil zag komen van de medezeggenschap in de onderneming, die hij veel verder uitgebreid wenste te zien dan het huidige wetsontwerp „Ondernemingsraden" dit doet. In deze regels willen wij noch op de zeker interessante voorstellen van de verschillende sprekers noch op de cri- tiek die deze in de vergadering uit lokten ingaan. Een zeer belangrijk punt werd o. i. door een van de debaters aangestipt, toen deze er op wees dat bij de hervormingen die wij nastreven, altijd als ideaal moet vooropstaan, zo veel mogelijk mensen in het bezit te stellen van blijvende stoffelijke goede ren (gelijk b.v. een woning of een stuk land), die aan hun beheer zijn toever trouwd. Deze opmerking kwam ons de moeite van het overwegen waard voor. De voortreffelijkheid van het eigen domsinstituut is immers niet alleen gelegen in de bestaanszekerheid die het de mens schenkt. Op dit punt zou de eigendom nog te vervangen zijn door een stelsel van verzekeringen, gelijk de sociale wetgeving in ons en in ver schillende andere landen heeft inge steld en voortdurend vervolmaakt. Wat echter alle verzekeringen bij elkaar niet kunnen geven is de vor mende kracht die er door de ontwikke ling van het verantwoordelijkheids gevoel en het gevoel van eigenwaarde uitgaat van een bezit van een stoffelijk goed, dat de geregelde en onmiddellijke zorg en het beheer van de mens zelf eist. In dit licht gezien, is het de vraag, in hoeverre de maatregelen van winst- j deling, die in de rede van mr. A. Koo ien werden uiteengezet en waarvoor hij een juridisch statuut zoekt, dit ideale begrip van eigendomsspreiding verwezenlijken. Welke persoonlijkheid vormende kracht gaat er uit van het feit, dat de mens in het bezit wordt gesteld van een winstbewijs, vooral als hij, naar gewoonlijk verondersteld wordt, daarover niet eens kan beschik ken, daar het kapitaal, dat er door wordt vertegenwoordigd, in de onder neming moet blijven. Overigens zou zelfs bij een regeling die een vrije be schikkingsmacht na verloop van jaren in het verschiet stelt, de gelegenheid tot aankoop van een eigen huis of een eigen lapje grond zo schaars zijn, dat slechts een gering aantal mensen de voordelen van zulk een bezit zouden genieten. Neemt men dan nog in aanmerking, dat ook de medezeggenschap in de on derneming, die door J. Middelhuis werd bepleit, de psychologische weldaden daarmede verbonden slechts schenkt aan een kleine groep van hen, die als afgevaardigden van de arbeiders ge noemd recht zullen mogen uitoefenen, dan begrijpt men, hoe hachelijk het met het zo hoog geprezen eigendoms instituut in onze gemeenschap gesteld is. Deze moeilijkheden echter moeten onze energie nog te meer prikkelen, om naar middelen te zoeken, waardoor dit instituut toch nog aan zoveel moge lijk mensen de boven omschreven wel daden bewijst. kunnen oversparen. Hoeveel waar dering men ook moge hebben voor de Talrijke sociale verbeteringen dle door middel van de soCia if ng ln de levensvoorwaarden van de massa zijn gebracht, zo is toch bet feit, dat steeds minder mensen *?ezit 7an ha vende stoffelijke goederen deel hebben er een bewijs voor, dat onze maat schappij sociaal-economisch allerminst gezond mag worden genoemd. De K.V.P. heeft in de kaderdagen, die zij in het afgelopen weekeinde te Rolduc heeft gehouden, zich speciaal op deze maatschappelijke kwaal bezonnen. Het lijdt geen twijfel, dat de katholieke maatschappijleer, die uit beginsel de oplossing van het Communisme dat met geweld de privaat-eigendom wil af schaffen verwerpt, zich voor veel grotere moeilijkheden geplaatst ziet dan de verkondigers van de leuze die uitgilt, dat eigendom diefstal is. Deze moeilijkheden liggen zowel ln het vlak van de theorie als op het ter rein van de practische verwezenlijking van idealen die men als een eis van een herstel van gezonde maatschappe-s Uike verhouding heeft onderkend. De gehouden inleidingen, met de daarop volgende debatten, zowel als de gesprekken die men in de vrije uren met elkaar had, hebben wel duidelijk aangetoond, dat er nog heel wat water door onze vaderlandse rivieren zal stromen, voor men aan een bevredigen de oplossing van 't eigendoms-probleem toe is. „fmoetlS de gevaren, die men n dit vr=Jermildm in de behandeling Vln maatregel is' dat een stelsel 1de ^?ale w tot bereiking van be- P ndpr reken in oI1Sel^kheden ontwerpt, zonder rekemng te houd(m Ruim 100 beoefenaars van de model- eigenaardige was, dat deze toestelletjes vliegtulgsport presenteerden gisteren op het vliegveld Y pen burg hun mini atuurtoestellen aan een talrijk publiek. Het was de dag van de modelvlieg tuigsport, georganiseerd door de Kou. Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart in het kader van de internatio nale luchtvaartshow Ypenburg. Maar evengoed had deze dag de triomf ge noemd kunnen worden van het potje lijm, de latjes en het zeildoek, mate rialen, die door modelbouwers op kunstige wijze ineengeknutseld, de meest verrassende modellen opleveren De wedstrijden vingen om een uur aan met een concours d'éiégance, waarbij het niet zozeer aankwam op de schoonheid en charme van de jonge en oude model bouwers als wel op de afwerking en het "type van de door hen gepresenteerde modellen. De eerste prijs ging naar J. Hekking van de Arnhemse Luchtvaart club. Meer spectaculair was de vinnige strijd in de klasse modelzweefvliegtui gen, De eerste prijs, de fraaie Ypen- burg-beker, werd gewonnen door Rudolf Das van de Haarlemse Luchtvaartclub. Een heel apart nummer vormde de wed kamp tussen bijzondere typen model vliegtuigen. Voor de ogen van de ver baasde toeschouwers verschenen zweef vliegtuigen met .iet model van een vlie gende vleugel, van eenden (staartvlak voor en vleuiels achter) en z.g. tandems, toestelletjes met twee vleugels' waarvan er een het staartvlak vervangt. Het meest nog vlogen ook. En J. van Teunenbroek hoe! De winnaar van de Utrechtse Met ingang van heden 26 Juli zijn de prijzen van zeep, was- en reinigingsmid delen vrijgelaten. Tot deze vrijlating kan worden overgegaan, omdat het aanbod zo ruim is, dat voor prijsverhoging geen vrees meer behoeft tg bestaan. Met ingang van 2 Augustus treden bui ten werking de beschikking „Huurprij zen driewielige bakfietsen en handwa- gens 1946" en de prijzcnbeschikking „be- Luchtvaartcïub."" "moest" zijn" „vliegende steldiensten met driewielige bakfietsen. Plank" in Delft terug gaan halen. De „Vliegende Plank" was in een thermiek geraakt, afgedreven en in Delft tegen een kerktoren gevlogen. Een vliegend tapijt hebben we echter niet gezien.... In de klasse modelvliegtuigen met ver brandingsmotor ging de eerste prijs ,de Ypenburg-beker, naar F. van Veelen van de Haagse Luchtvaartclub De beoefenaars van deze kostbare tak van de modelvliegtuigbouw (een motor kost 40 a 50 gulden) hebben tussen de verschillende wedstrijden dooi hun mo dellen gedemonstreerd. In grote kringen vlogen de motor-vliegtuigjes aan een lijntje in het rond met kwaadaardige sputterende motoren. Net dolgeworden bromvliegen. De duisternis viel reeds over het vliegveld toen de laatste modelbouwers na nog een laatste vlucht hun spullen samenpakten. N;et allen gingen met een prijs naar huis, maar wel hadden zij allen de voldoening dat zij door hun medewerking aan deze demonstratiedag bij velen de belangstelling voor de lucht vaart hadden verdiept. Nieuwe plannen Hugh Gaitskell, de Britse minister van brandstof en energie, beeft in het lager huis verklaard, dat de regering voorne mens is de winning te nationaliseren van de delfstoffen tin, tungsten, zink, haema tiet, ijzererts, baryt, pc.rceleinaarde, gips. zout kali en taik. Zoals bekend, zijn de steenkoolmijnen reeds genationaliseerd. transportrijwielen en handwagens 1946' Alsdan zijn de prijzen voor de verhuur van en de besteldiensten met genoemd klein materieel vrij. Geluk, tevredenheid en voldoening zijn zaken, welke geen mens cadeau krijgt. Er moet voor gevochten worden. Hoe groter het geluk, des te hoger vaak ook de prijs, welke moet worden betaald. Geen kostbaarder geschenken, dan het geluk van de geest en de voldoening, dat men zelf naar beste krachten heelt gegeven, om de gehele wereld dit geluk deelachtig te doen worden! Maar dan moet er ook bereidheid zijn de hoogs.e prijs te betalen, welke men kan beden ken, n.l. zichzelf. Niets van het voorafgaande is nieuw. Maar het is belangrijk en daarom mag het hier nog wel eens geschreven wor den, zoals trouwens ook Henri de Greeve het j.l. Zaterdag in zijn Lichtbaken weer eens scherp formuleerde. Opnieuw toonde de radiospreker daarbij zijn ver trouwen in de jeugd, door haar op te roepen eensgezind een plan van hem te gaan uitvoeren. Ge zet de radio alleen aan voor Spike Jones, the Inkspots e.d.? Geen nood, hier volgt een samenvatting van zijn voor stel, opdat niemand behoeft achter te blijven in de bestorming van de Hemel. Henri de Greeve zegt terecht, dat pro testen van papier en inkt en holle frasen geen nut hebben. Hij wil van een ie'der een gebed en een offer en vraagt dan in het bijzonder de jongeren om hier een voorbeeld te geven. Zijn plan omvat een vrijwillige Vasten- en Onthoudings dag op iedere Zaterdag en verder iedere dag een tien-minuten-gesprek met onze Aanvoerder, in de Kerk bij het H. Sa crament. Ai, het is frappant, dat de gezichten van vele bereidwillige, maar o zo gemak zuchtige jongeren weer betrekken. Ze hadden misschien iets stoers verwacht, iets groots, waar ze zelf de nodige „lol" in zouden hebben. Vasten klinkt zo Bijbels en bidden, iedere dag nogal liefst in de kerk, dat doet een beetje zoete lijk aan. Bovendien Ho, nu eens even! Stop met al die be zwaren! Het grote doel van heel ons leven is niet met normale maatstaten te meten enwe moeten niet proberen dit doel voor een koopje te bereiken. Jongeren hebben altijd de reputatie strijdlustig te zijn en dan is hier een mogelijkheid om het te bewijzen, n.l. door te strijden tegen de eigen lamlen digheid en onchristelijke Jan Salie- geest. Het plan van Henri de Greeve is maar één van de middelen, welke ieder strijd lustig Christen ten dienst staan. Maar het is een goed middel, omdat het op geen enkel terrein zijn uitwerking zal missen. Jongeren willen altijd graag iets doen; ze houden niet zo veel van praten; wel, hier kan iedereen terstond mee be ginnen. Jongerenverenigingen, let op dit programmapunt, dat de moeite van het uitvoeren waard is. ROERGANGER. I sluit uitdrukkelijk de verzending van I atoombommen naar welk land ook uit. I Van de 1450 millioen dollar zou het j merendeel ten goede komen aan West- President Truman heeft gisteren het congres verzocht het program j Europa. We^-Europa^o^S^aoo^ dol- ten bedrage van 1450 millioen dollar voor militaire hulp aan de jeiding van strijdkrachten ontvangen, ais landen van het Noordatlantisch pact en andere mogendheden goed te keuren ter uitbanning van de vrees voor agressie en internationaal f'eweld. Zijn boodschap ging vergezeld van een wetsontwerp ter uitvoering van het program. De president onderstreepte het doel van het program door de Sovjet-Unie met name te noemen als de mogendheid, die een atmosfeer van vrees en gevaar had geschapen. (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent). De kabinetsformateur, de heer E«s- kens, voert nog steeds besprekingen met leiders van C. V. P., socialisten en liberalen. Het is zjjn wens, een dne- parttjenregering tot stand te brengen, zo mogelijk met een liberaal als mi- nister van financiën. De liberalen en de socialisten hebben Eyskens nadere toelichtingen gevraagd over het schema van een regeringspro gram, dat hy haar voor eventuele sa menwerking heeft voorgelegd. Zodra gisteravond de heer van Cau welaert per vliegtuig uit Genève te Brussel was teruggekeerd, heeft Eys kens met hem een bespreking gehad. waarbU de voorzitter van de kamer zeer zeker verslag zaI hebben uitgebracht van zijn onde"'ioud met koning Leopold te Pregny. Het socialistische hoofdorgaan, dat voor - p V p -kabinetsformateur dr. Paul van dr. van Cauwefaert een beleefdwantr wen aan de dag legde, is vol lof over de nieuwe formateur, de heer Eys blad zegt, dat zijn aanstelhng g g wordt begroet: „Hij heeft dikwijls blijk gegeven van karakter, va» goede wil en van onafhankelijkheid. Hij zit zeer zeker met van te voren vast aan Leopold lil. zoals dat met van Zeeland wel het geval was. Hij zal mgj kennis van zaken over ?n.z® budgetaire toestand spreken zowei tot de liberalen als tot de opgehitsten en de bezetenen van zijn eigen partij, voor wie niets anders telt dan de terugkeer van Leopold". De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Aanvankelijk zwakke wind uit uit eenlopende richtingen, later zwak ke tot matige wind op de meeste plaatsen uit Westelijke richtingen. Vooral in de Noordelijke helft van het land minder warm. Woensdag 27 Juli: Zon op 4.52 uur, onder 20.40 uur. Maan op 6.32 uur; onder 21.56 uur. De Sovjet-Unie heeft haar uiterste oest gedaan, aldus de president, het herstel van Europa tegen te gaan. Een volledig economisch herstel eist vreedzame om standigheden en de zekerheid, dat het werk van arbeiders, industrie en land bouw niet zal worden temet gedaan m een uitbarsting van internationaal ge- weld. In plaats van zulke omstandigheden heeft de Sovjet-Unie, door haar heftige propaganda, door gebruikmaking van de samenzwerende activiteit van de interna tionale communistische beweging en door het in stand houden van een der grootste vredeslegers in de geschiedenis, welover wogen een atmosfeer van vrees en gevaar geschapen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken maakte, op hetzelfde ogenblik, dat president Truman in zijn speciale boodschap een beroep deed op het congres om het wetsontwerp betref fende de militaire hulpverlening goed te keuren, de tekst van het ontwerp be kend. Het wetsontwerp stelt vérstrekkende bevoegdheden tot handelen voor, doen „U kunt ons aantreffen ter hoogte van het Slachthuis, Vh km. ten Oosten van de Harwich-steiger te Hoek van Holland (hemels breed gemeten)." Deze mysterieuze uitnodiging, die deed denken aan een nachtspel voor de jeugd of een „Johny met Radarogen"- avontnur, bracht ons naar een terrein langs de Nieuwe Waterweg, waar het Nederlands Radar Proefstation uit Noordwijk een experimentele post heeft ingericht. mede 155.000.000 dollar voor de productie van oorlogsmateriaal. Hierdoor zou slechts 300.590.000 dollar overblijven voor militaire steun aan bevriende landen, waaronder Griekenland en Turkije, daar 45.000.000 dollar bestemd is voor een noodfonds en 10.970.000 dollar voor ad ministratiekosten. Wat ons eerst een mysterie leek, is inderdaad een mystrie gebleven; voor een leek is het volkomen onbegrijpelijk hoe electrische golven, uitgezonden door een draaiende radar-antenne, na terug kaatsing, een beeld op een scherm kun nen vormen, dat zeer nauwkeurig de ligging toont van alle belangrijke voor werpen, kilometers in de omtrek. We zullen ons dan ook niet al te veel ver diepen in de technische geheimen van de radar. Wel is ons duidelijk geworden, wat radar voor de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg kan betekenen. Het scheep vaartverkeer wordt in ons mistige land je herhaaldelijk lamgelegd. Vooral in de drukke Waterweg met zijn smalle vaar geul kampt men dikwijls met dit euvel, tot grote schade van de maatschappijen Sinds Januari 1949 heeft Rotterdam dit probleem stevig aangepakt en is door burgemeester Oud de „Radar Commissie voor de Nieuwe Waterweg" geïnstal leerd Reeds eerder waren proefnemin gen verricht door de Ministeries van Marine en van Verkeer en door het Nederl. Radar Proefstation te Noordwijk waarover wij reeds in October van het vorige jaar een uitvoerig verslag gaven Thans is dit Proefstation in opdracht j van de radar-commissie herig met jen onderzoek naar de mogelukheden langs de Waterweg. Een mobiele radar-installatie wordt achtereenvol-j gens op ongeveer 15 punten opgesteld. Met speciale camera's worden foto s van de radarbeelden gemaakt, die sa mengesteld worden tot een foto-mo- zaiek van het gehele gebied. Met be hulp van deze foto's kunnen de plaat sen voor de vaste stations in de toe komst worden bepaald. Tegen de herfst van dit jaar zal aan de Radar-Com missie een volledig radar-plan worden voorgelegd. Al zijn alle détails van dit grote pro ject nog niet bekend: dit wordt een werk, dat nog nergens ter wereld op zo'n uitgebreide schaal is ontworpen. Ver schillende grote havens, zoals Antwer pen en Liverpool bezitten hun radar- navigatie-dienst, doch hier is meestal slechts één station aan de havenmonding. Van loods tot kade met radar Wanneer de huidige onderzoekingen aan de verwachtingen beantwoorden, zullen daarentegen langs de Waterweg 5 tot 7 radar-stations worden opgericht, die een schip ook bij zware mist van buiten de monding tot aan de kade te Rotterdam kunnen brengen. De uitkomst van het mobiele onderzoek zal over de plaatsen en het aantal beslissen. Een der gelijk uitgebreid systeem van posten is nodig omdat het onmogelijk is om van af één punt een vrij uitzicht over de ge hele Nieuwe Waterweg te verkrijgen. Voorts zou het practisch onmogelijk zijn op grote afstand de positie van een schip met de vereiste nauwkeurigheid te be palen. Dit kostbare plan is weer een prachtig staaltje van durf en doorzettingsvermo gen: in 1945 was men in ons land nog bijna onbekend met radar en thans staan we reeds voor de uitvoering van een plan, dat nog nergens ter wereld is be proefd of uitgevoerd. Het hoeft geen be toog dat de belangrijke ervaring die het Nederlands Radar Proefstation ver krijgt, gebruikt zal worden voor haven- radar-projecten voor buitenlandse havens. Dank zij onze wereldberoemde haven-bouwers zijn er reeds voldoende relaties over de gehele wereld. Voor de Nederlandse industrie kunnen hieruit nog belangrijke opdrachten volgen. De Nieuwe Waterweg op het radar scherm, gefotografeerd vanaf het Kruit huis 4 Km. ten W. van Maassluis (witte stip in het midden). Duidelijk zijn de boeien in de Waterweg zichtbaar. Vier schepen zijn wegens de lange belichtings tijd van 130 sec. tot langgerekte strepen uitgegroeid, ln de toekomst zullen 5 a 7 posten op ieder moment van de dag of nacht precies registreren, wat zich op deze wereld-Waterweg beweegt President Truman heeft gisteren de of ficiële oorkonde van de ratificatie van het Noord-Atlantisch pact getekend, (welk pact Donderdag j.l. met zeer grote meerderheid van stemmen door de senaat geratificeerd werd). Ter gelegenheid hiervan heeft presi dent Truman de volgende verklaring uit gegeven: „Voor het Amerikaanse volk zijn vrede en vrijheid meer waard dan wat ook. Onze ratificatie van het Noord-Atlantisch pact met de overweldigende steun van de senaat en het volk is het bewijs, dat wij vastbesloten zijn deze vrede en vrijheid te bewaren Dit verdrag is een historische stap naar een wereld van vrede, een vrije wereld, vrij van vrees, maar het is slechts één stap. Wij dragen niemand een kwaad hart toe. Met onze bondgenoten in het pact en andere gelijkgezinde volken moeten wij met Gods hulp en leiding met alle ons ten dienste staande middelen werken voor de vrede. Wij moeten moreel en ma terieel sterk blijven. Wij moeten mee helpen overal de vrijheid te versterken. Wij moeten geduldig en onvermoeid wer ken om de Verenigde Naties steeds doel treffender te maken voor haar grote taak. Wij moeten streven naar steeds groter eenheid van doel in het belang van de vrede. De loodprijs is op de New Yorkse me taalmarkt cent gestegen tot 14% cents per lb. Door deze prijsstijging is de loodprijs weer 2% cent boven het laagtepunt van 12 cent op 26 Mei j.l. opgelopen. Ook de zinkprijs is met 'n halve cent gestegen tot 10 cents per lb. De stijging van zink bedraagt sinds het laagtepunt op 15 Juli (9 cents) thans één $-cent. (Telefonisch van onze Londense correspondent.) De correspondent te Berlijn van de „Daily Herald", het orgaan van de labour - regering, schrijft hedenmorgen in het blad, dat de geallieerde leiders in Duitsland met bezorgdheid de reactionnaire en felle redevoeringen volgen, die gehouden wor den door de politici in West-Duitsland. In de loop van de laatste drie dagen zijn uittreksels van een aantal dier redevoe ringen, waaromtrent men in de Engelse pers nagenoeg niets gelezen heeft, tele grafisch toegezonden aan de departemen ten van buitenlandse zaken te Londen en Washington. Gisteravond heeft dr. Kurt Schuhma- cher, de socialistische leider, die in de eerste periode na de oorlog te Londen door i de regering en de labourpartij met grote onderscheiding behandeld werd, doch wiens uitlatingen daarna vaak aanleiding j gegeven hebben tot bezorgdheid te Lon- I den, een rede te Mainz gehouden, waar uit het volgende valt te citeren: De arrogante voogdy over Duitsland door de Westelijke bondgenoten moet een einde nemen. Het schijnt, dat men in deze landen van oordeel is, dat het Duitse volk onvergeeflijke schuld heeft aan de misdaden van de nazi's. Indien het Saargebied als onafhankelijk lid toegelaten wordt tot de raad van Euro pa. zal een toekomstige Duitse regering waarschynlijk weigeren in deze raad zitting te hebben. De correspondent verwijst ook naar een rede van de Christelijk democratische lei der dr. Konrad Adenauer, die in de Duitse avondbladen van gisteren werd weerge geven en waarin deze Duitser opkwam te gen de verklaring van Bevin, dat deze qe slachtoffers van de luchtaanvallen in zijn Londens kiesdistrict Wandsworth niet ver geten zal. Adenauer zeiae: Wij moeten er aan denken, dat Duitse steden in de as gelegd zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1