s DIE ENE DAG IN HET JAAR v_. Instelling raad van de Waterstaat KANS OP REGEN NEEMT TOE HERMES-D.V.S. ONTVANGT DE KAMPIOENEN 1948 UIT HET MOTORLOZE TIJDPERK (6 en Geef nuj maar een Een record Viei daagse J Haarlem—Rood en Wit en Quick (N.)-HBS Opnieuw extra tomaten naar Engeland Prof. Vening Meinesz terug uit Bombay Het begoti wet een redding... De ontsporing te Ede Groenten-export naai Duitsland weer gestaakt 5 ZATERDAG 30 JULI 1949 (Van onze speciale verslaggever). „Dag Kris", „Dag Kras", „Dag Kruimeltje Hè, hè, daar gaan we weer Kris, Kras en Kruimeltje liepen dit jaar ook mee, en Kruimeltje liet overal na het applaus te hebben geïncasseerd, steeds zijn rug zien: „Hè, hè, daar gaan we weer" stond er op z n „rugnummer". De vierde dag viel dit jaar iets uit de toon: er is nog nauwelijks sprake van enig berustend zuchten. Men rook de triomphale bloemen al, waarmee in de namiddag Nijmegen zelf hen op wachten zou. Degenen die ditmaal op het draaglint van hun vier- daagse-kruis „één punt vooruit" zouden springen, snoven de bedwelmende namiddagsfeer reéds ver voor de grenzen der Keizer Karelstad, droomden reeds s morgens van de triomfante lijke ontvangst, het applaus, de beumndenng; zij die dit jaar voor het eerst meeliepen, wilden koste wat het kost het parcours uit lopen, moesten en zouden hun victor.ekruis veroveren, waarna zij zich .volgend jaar zonder enige twijfel bij de .eerste cate- WmitMkÏn om'dlrVierde dag zou men alle ellende der vorige drie vergeten. K& dag BravoBravo. Bravbl KAMPIOENSCHAP NEDERL. PAARDEN OP DUINDIGT De strijd der tweejarigen NED. AMATEUR-WEGRENNERS NAAR KOPENHAGEN De 64-jarige „Jan de Tippelaar" uit Raalte deed het op zijn klom pen en kreeg voor deze even uit zonderlijke als merkwaardige pres tatie een speciale hulde. DE HOCKEYCOMPETITIE Samenstelling van de raad Zandvoort bereidt zich voor op de autoraces. Op de voorgrond de bekende Ital. coureur Villiresi in zijn Ferrari. van Binnen veertien dagen rapport >,Franeker"-ramp NIEUW ZWEMRECORD Honderdduizenden guldens schade de raTUooO^oU^natr Duitsland MARIALE DAGEN BOUVIGNE 99 of „ouwe jongens-trappers": alles trok richting Nijmegen bereikte eindelijk waar de mensen langs de weg nog maar twéé rijen .dik stonden de stadsgrens, hoorde in de verte de doffe bons der har moniekapellen, kreeg een bescheiden voorproefje van het wachtende applaus. Zó is die ene dag in een heel godsgan- selijk jaar: een dag om nooit te vergeten; een dag om vier keer 55 Km. voor te lopen, en door te bijten en je niet te laten klein krijgen, een dag om vier keer on menselijk vroeg voor op te staan en je spierpijn gewoon te negeren. „Bravo!" roept Nijmegen en staat met armen vol bloemen klaar. „Bravo!" gilt plotseling die aardige dochter van de aardige gastvrije mensen, waar je nou vier dagen gelogeerd hebt, en komt je finaal en zomaar in het openhaar wanden ,nog steeds naoorlogs" om ze I op een triomfzoen tracteren, waar je ver- -j. i.„Ja tmnl /-» f •7nnr1r»r unotnno. omdat er net geen bus voorbij de bus halte kwam De derde ochtend schold j je zelf voor een grote idioot om je ooit voor zoiets d*waas en onmenselijk als een Vierdaagse te hebben laten warm ma ken deze vierde dag.... over een paar avonden gaan de laatste verdroogde leukoplastjes van de genezen blaren en zul je ze met.... heimwee weggooien. Vanavond springt deze wonderlijke oer- gastvrije stad, dit goede Nijmegen voor het laatst in feestgloed, gaan de ver moeide benen van de vloer op het Vier daagse bal alsof ze er geen om en om de tweehonderd kilometer op hebben zitten, vanavond...,. zweert iedereen volgend jaar vast en zeker terug te komen. Tot weerziens volgend jaar. Wat precies kleine zijn voor het deprefmntal uitvallers dit ongewoon Kiei-ne vier[jaagSe-geleerden jaar, zullen ?e men dU jaar beter wel uitmaken- n gelopen? Gunsti- ger Zoetere verzorging gehad? i® Phèantwoording van al deze vragen «makkelijk een hele brochure vul.. kan g „iet alleen zijn er al brochures genoeg: wij voelen ons ook verre van competent om ze te schrijven. Weer ho pen er in ieder geval overmoedigen mee. die niet of nauwelijks getraind hadden, wèèr werd er ook de laatste dag onverstandig hard gelopen, maar zeker heeft het weer ditmaal meegewerkt od een manier, die wij van Vierdaagse-weer niet gewoon zijn. En om bij de feiten te blijven: Slechts zevenentwintig versche nen er Vrijdagochtend met aan de start, uitgevahen en neemt U marm van .ons stTp m^er konden^ Wfcde cijfers vergelijkt met vorig 1 m;n(jer op laatste dag 619 wandel: Maandags aan pad trokken, dan er s Maandags de start verschenen waren, of twee J «8 geleden toen er op de fcatste d g waren afgevallen, zal zich over het van 299 uitvallers op Vrijdagochtend (bij mèèr deelnemers dan andere jaren, terecht verbazen. „Onzen Nul Een overdekte ochtendlucht, die niet die kleine verraderlijke guurheid had van de dag tevoren, woei eerst open bo ven Grave, Even blonk de Maas tussen haar hoge rivierdijken, maar het water zou pas het uitbundige zilvermerk van een zomerse zonnedag vol drijvend wit te wolken ontvangen toen in Guyk de pontonbrug klaar was. Daarvoor was het goed en moedig wandelen over de hi-ede autoweg via Overasselit, de brug gen van het Maas- en Waalkanaal en de Maas en tenslotte over de toegangsweg naar Grave. Dat Grave was in die aarze len nuchtere ochtend al van een ver rassend enth^siasme. Al die vrij smalle, bijna ingetogen afzijdige straten waren versierd en alle Gravenaren waren uit gelopen om de bijna zevenduizend aa staande overwinnaars moed in te ap plaudisseren voor de laatste, „kilometer tjes". U, die deze Vierdaagse niet mee maakt. er misschien uw schouders voor ophaalt, zou eigenlijk moeten ziel?> hóé kleine plaatsjes langs de route zich juist op „hun" Vierdaagse-dag uitsloven. Er blijft werkelijk niemand thuis en van elke gevel waait de vlag. En zo'n hele straat raakt dan in opwinding als einde lijk „onzen Nul" de klank lèèk wer kelijk meer op een „u" dan op een „o voorbijkomt. Dan krijgt onzen „Nul" bloemen, die ie een kilometer buiten Grave waarschijnlijk al inwendig ver vloeken zal, omdat ie ze eigenlijk mee moet nemen, maar van de andere kant toch geen veertig kilometer met wat <jnpd°emeende dahlia's en andere, blom kin ziin armen lopen kan. Bovendien d ntizen Nul al blommen gehad van nad TTgj- zijn juist dergelijke din- Irmaos. vierdaagse zo ongelofelijk gen die e" die alle wandelaars de aardig maK 'j„7e zo warm meelevende tocht door a waken. v dorpen zo licm zijn sianke toren, Grave, Beers 'het silhouet van de i de verte teeen een tenslotte zomaar gewoon „iets in te schenken". Géén lange verhalen, zei de burgemeester, „ze zijn niet gekomen om naar mij te luisteren, maar om te kijken, en misschien nog te „proeven". Intussen blies buiten op de kiosk een van Cuyk's drie fanfares, die in de natio nale klasse uitmuntendheid zaten of zo iets. Een delegatie zou de Lattre de Tas- signy bij de pontonbrug gaan begroeten met echte trompetters, waarna er een of andere mars van welkom zou worden gespeeld. Volgend jaar zouden ze zeker de Marseillaise kennen verzekerde de burgemeester. Tenslotte moesten ei nog bloemen ge kocht worden voor mevrouw Kruis, werd opnieuw gecontroleerd of iedereen uit ie koud-makende emmer bleef, en toen kwam iemand zeggen, dat de Franse ge neraal niet komen zou, en Kruis alleen maar „misschienDit zijn zo de zor gen van burgemeesters uit middelgrote plaatsjes en opnieuw, nog naterend op de „opgravingen" leven wij naar de volgen de "Cuykse dag toe. Toen, het werd later op de dag, begon men aan het laatste stuk. Het „geef mij maar een zadel, een prairie en een paard, dan kan mij de rest niets meer schelen" van het derde Infanterie Depot uit Ber gen op Zoom galmde over de rivier, ter wijl ze de pontonbrug overtrokken, ge wapend met.. twee bakstenen voor het verplichte bepakkingsgewicht. „Die zet ik later op het buffet", zei een van hen na ons ook nog de woorden van het onvergetelijke marslied „Kie-ks-kietel- kapiteintje" te hebben geleerd. brande kaken (met of zonder voetpoe der) van blijven tintelen. „Bravo!" staan al je nieuwe vrienden te schreeuwen en zowaar komt daar iemand' met een levensgrote fruitmand aangesjouwd. Met bloed, zweet en blaren, gezworen weerzien. En daar is de marsmuziek: voor de laat ste keer komen de Belgen aangemar- cheerd en smijt de tambourmaitre zijn stok met de zilveren knop hoog de lucht in, vangt hem op tegen zijn schouder, laat hem opnieuw boven zijn hoofd zwenken. Voor de laatste keer „Bravo Belgen!" voeren de trompetters die voorop lopen met hun instrument allerlei ingewikkelde figuren uit, draaien hun blinkende blaas instrumenten driemaal rond, zetten ze aan de mond, draaien ze nogmaals rond en stoten dan ineens een welkomstkoper- muziek uit. waar je gewoon koud van wordt. En daar zijn de andere muziek korpsen, de militaire, waarbij dat van Weert voor 't eerst meedoet, de plaatse lijke fanfares, de muziekkorpsen uit an dere plaatsen. „Nog moe?" Nee, je bent zó ongeloof lijk enthousiast, zo warm van binnen, zo „trots" ook op je eigen prestaties, dat je onmiddellijk zoudt willen omdraaien om nóg een keer te beginnen. Je loopt een triomfweg af, van kilo meters en kilometers vier, vijf rijen dik de mensen, en de daverende koperfanfa- res, het rhythme van de bonzende trom men trekken aan je moe gelopen benen. De tweede ochtend „zou je 't nooit ha len" maar om een of andere reden kwam Zondag brengt het programma van Duindigt als hoofdnummer het kampioen schap Nederlandse paarden, waarvan ech ter de ruinen van 10 jaar en ouder zijn uitgesloten. Verder een course voor de vijf best geplaatste Nederlandse merries en hengsten 2-jarigen van de Zondag te Hilversum gehouden meeting. In totaal 98 dravers voor vijf courses en 15 paarden voor twee rennen. (Van onze weerkundige medewerker) Het is lang geleden, dat de depressieactiviteit zo groot was als vanmorgen. In de afgelopen week is de luchtdrukverdeling weliswaar dikwijls zeer gunstig geweest voor het doordringen van depressies van de Oceaan, maar bijna even vaak deed zich de voor vacantiegangers heel plezierige omstan digheid voor, dat deze gevreesde verdelgers van het mooie weer schitterden door afwezigheid. Dit was de hoofdoorzaak van het vaak zonnige weer en van de geringe regenval. In de nu bijna afgelopen week heeft de koude stroming de warme lucht opnieuw verdrongen. Donderdagochtend in alle vroegte gebeurde dat, zodat de vierdaagse ditmaal bestond uit twee warme en twee frisse dagen. Deze inval van koudere lucht ging vrijwel niet met regen gepaard. Pluvius kwam er eerst aan le pas, toen de koude lucht zo dik was geworden, dat zien buienwolken konden ontwikkelen, hetgeen gisterenmiddag in het Noorden en later ook in het midden van het land gebeurde Tussen Amsterdam en Leiden en vannacht ook in Friesland kwam daarbij onweer voor. Vanmorgen zag het er echter naar uit, dat in de loop van vandaag verbe tering zou komen, omdat van de Britse eilanden een rug van hoge druk m aantocht was. Deze rug neemt echter in betekenis af onder invloed van een depressie, die op de Oceaan nadert en die vanmorgen vroeg reeds m bijna geheel Ierland regen bracht. Hoewel de regenzone in betekenis afneemt, zal er toch mee moeten warden gerekend, dat Zondag ook bij ons de bewblking zal toenemen en dat latei- op de dag wat regen zal vallen. Naar het zich vanmorgen liet aanzien zal het, morgen niet de gehele dag regenen, maar een mooie Zondag zal het toch ook niet worden. W. Wagtmans (Breda). L. J. Dekkers (Eindhoven), H. Vinken (Geleen), H. Faanhof (Amsterdam). F. Vos (Den Bosch), J- C. la Grouw Amsterdam) Eerste .reserve J. de Groot (Leiden), tweede reserve H. van Breenen (Amster dam). Nog een derde stayer zal' deelnemen aan het wereldkampioenschap achter grote motoren, ni. de Haarlemmer Cor de Best, die voor eigen rekening gaat. Tenslotte zal ook de prof. sprinter Ben Remkes (Amsterdam) voor eigen reke ning inschrijven voor de wedstrijden om de wereldtitel in de Deense hoofdstad. Zadel of geen zadel, blaren, spierpijn je toch weer in Nijmegen misschien thieke verschijning ons elk jaar opnieuw afdwingt. Vorige maal schreven wij, dat re aulheid waarmee hij ons ontving, werd verhaald op de „Post rioleringen" van het Cuvkse gemeentebudget: dit jaar zei ie meteen: „Maak nou „iet meer van die rare grapjes. Hofwijk, alles komt on der het hoofd „Opgravingen Wij schrijven niet zo dikwijls over dat Cuyk aan de Maas, wij schrijven slecht, één, keer over die Cuykse burgemeester, maar zonder een „spoor van rare grap jes" het is een ongelooflijk aardige man. er. voor de Karavaan dit jaar binnen zij goede stede kwam, had ie menig uur zitten zwoegen op „la plume de ma tante est dans le jardin" (en vervolg), want naar het gerucht wilde zou diezelfde autoriteit, die gister door een paar vlotte Mokummers met „Haaa die Tassigny! was aangesproken, zo enthousiast gewor den zijn over de Vierdaagse dat ie ze nog eens dunnetjes wou overdoen in Cuyk. Met alle respect voor Groesbeek: waar schijnlijk zou generaal de Lattre de Tas signy Cuyk nooit meer vergeten zijn. Trompetten, bloemen en de emmer De burgemeester zou hem en de andere hoge gasten meegenomen hebben naar 't. voormalige raadhuis hen daar door de openslaande ramen van een nog lichtelijk primitieve zaal gewezen hebben op het landschap buiten „tweeduizend en één jaar oud sinds Cuyk vorig jaar zijn tweede millennium vierde vervolgens zou hij ze gewezen hebben op de kale Aan de Damlaan tc Schiedam vindt morgen de hoogst belangrijke compe titie-ontmoeting tussen Hermcs-DVS en A.C.C., de kampioen van 1948, plaats. Beide clubs doen nog een goede gooi naar het kampioenschap en beide clubs moeten ook nog HCC I ontmoeten! Het elftal, dat morgen verliest, ziet echter zijn kampioenskansen aanmerkelijk da len, ai blijft het laatste woord aan HCC I. Want weet dit Haagse elftal straks ACC (uit op 7 Aug.) en Hermes- DVS (thuis op 14 Aug.) te slaan, dan gaat de erepalm naar de Wassenaarse- weg! A. Stolk en C. Tettelaar bij Hermes- DVS; D. de Baare en W. van Weelde bij ACC, nemen wat batten betreft wel de sleutelposities in. De aanval van ACC met P. Sanders aan het hoofd, is daarentegen iets sterker. Welk elftal dan winnen zal, vraagt men ons? Wel, het team dat het beste veldwerk vertonen zal en de gebo den kansen weet te aanvaarden! Van één 'ding kan men alvast zeker zijn: er zal voor een „uitverkocht" huis gespeeld wor den. Haarlem bindt de strijd aan tegen Rood en Wit. De eerste ontmoeting eindigde in een draw: thans geven we Haarlem, .door een iets betere aanval de meeste kans op een overwinning, die voor Haarlem hoogst welkom moet zijn, daar tot heden uit tien wedstrijden (twee verregend) slechts één overwinning geboekt kon worden. Op dat prachtig gelegen terrein te Bloemendaal zal deze plaatselijke derby heel wat be langstelling trekken, waar het gastvrije Haarlem de toegangspoorten steeds wijd openzet en elkeen, zonder betaling van entree, welkom is. In de afdeling B ook al een ontmoeting die van veel belang is voor de bovenste plaats Quick (N.) ontvangt HBS uit Den Haag. Wel is waar vertoont het Haagse elftal ,een wisselvallige vorm (o.m. tegen VVV uit Amsterdam) toen met 3 runs ver loren werd,' tegen Excelsior b.v. een week geleden, hadden de Schiedammers niets in te brengen. De medium-pace bowler H. Burki vertoont dit seizoen een buiten gewone vorm en wij voor ons vinden hem momenteel wel de beste bowler, die op onze velden rondloopt. Wat zullen de batsmen van HBS op deze bowler uitrich ten? Indien Quick de overwinning weet te behalen, wordt met het Utrechtse Kam pong van plaats verruild en neemt Quick de leiding over! De ontmoeting tussen Sparta en Excel sior moet haast wel een overwinning voor de thuisclub opleveren, daar Sparta over een veel beter allround elftal beschikt. Maar zou Excelsior morgen niet eens voor dè verrassing van de dag kunnen zorgen? PW uit Enschede onderneemt haar tweede tweedaagse uitstapje naar het Westen. Vandaag wordt tegen VVV de strijd aangebonden; morgen speelt PW tegen VRA. Tot nu toe is het PW niet mogen gelukken ook maar één overwin ning te behalen, maar of èn VVV en VRA iets voor een nederlaag voelen, staat zeer te bezien. Eerder geloven we in een draw tegen VVV en een nederlaag tegen VRA; tenzij de veteranen: dr. Max Jansen en Hans Schnitger nog eens hun steun aan het oude PW zouden verlenen, al blijft het laatste woord aan de beide linkse bowlers van PW: Höpink en Leef- tink. Een hoogst gevaarlijke aanval. De voorronden voor de jaarlijkse hockeydag heren wordt op 11 September gehouden in de steden Groningen, Eind hoven, Deventer, Den Haag, Amersfoort en Haarlem. Het eindtornooi is vastge steld op 13 September in het stadion te Amstelveen. De competitie vangt 25 September voor de Westelijke eerste klasse aan; de overige klassen beginnen met de wed strijden op 2 October. Aan de op 1 Aug. beginnende Oostende- Solent-hace nemen drie Nederlandse jachten deel. Het zijn de „Olivier van Noort" van A. Goudriaan, de „Corabia" van dr. J. Kars en de „Zeevalk" van C. Bruynzeel. Bij de Tweede Kamer is ingediend ontvangt. Beiderzijds moet de toenemen. de verzilting van de benedenloop der eer ontwerp van wet tot wijziging van de Waterstaatswet 1900. dat beoogt «ie instelling van een Raad van de Wa terstaat. In de memorie van antwoord wordt medegedeeld, dat de behoefte aan een gezaghebbende centrale ad viesinstantie, die het gehele gebied van de waterstaat kan overzien en door gedifferentieerde organen be strijkt, thans sterker wordt gevoeld. Met de problemen op waterstaatsge bied zijn in het algemeen zo velerlei verschillende belangen gemoeid, dat het steeds de taak van de rijkswaterstaats dienst is geweest met andere overheids. organen, vertegenwoordigers van ver schillende belangengroepen en recht streeks daarbij betrokken particulieren overleg te plegen, ten einde oplossingen te bereiken, waarmede het algemeen belang zo goed mogelijk wordt, gediend De samenstelling der maatschappij wordt steeds ingewikkelder en het verlangep om een waterstaatsprobleem van hoe langer hoe meer zijden te be lichten steeds groter, de onderlinge sa menhang van verschillende vraagstuk ken treedt voortdurend meer aan de dag- De omstandigheid, dat zich thans op het oebied van de waterstaat een samen, stel van uitermate belangrijke vraag stukken voordoet, dat in de nabije toe komst om oplossing vraagt, maakt de instelling van een dergelijk orgaan, meer dan voorheen, nodig. Als voorbeeld diepe het vraagstuk van de zoetwatervoorzie ning dat door schriftelijke en monde linge gedachten wisseling reeds bekend heid heeft gekregen. Enerzijds zullen werken moeten worden uitgevoerd -er verdeling van de beperkte hoeveelh-id zoetwater, die ons land van Rijn en Maas In de eerste week van Augustus zal een extra kwantum van 500 ton tomaten naar Engeland kunnen worden geëxpor teerd zodat in die periode in totaal 1000 ton daarheen zullen kunnen worden ^HeMhan's geldende handelsverdrag met Engeland bepaalt ten aanzien van de in voer van Ned. tomaten dat na een periode van onbeperkte invoer tot 30 u in de maand Juli wekelijksi rivieren in Zuid-Holland worden tot staan gebracht en zo mogelijk terugge drongen, willen niet land- en tuinbouw aldaar de noodlottige gevolgen der vec- zilting ondervinden. Ook de winning van drinkwater speelt hier een rol. Met deze diepingrijpende plannen zijn veel en uiteenlopende belangen op net gebied van land- en tuinbouw, scheep vaart, landverkeer, handel, industrie, stedebouw, drinkwatervoorziening en defensie gemoeid. Het verdient geen aanbeveling alle openbare organen en belangengroeoen, die bij waterstaatsaangelegenheden ge moeid kunnen zijn, in de raad te d<"en vertegenwoordigen. Dit toch zou de raad een zodanige omvang geven, dat de werkwijze nadeel daarvan zou moeten ondervinden. Op grond van die overwe ging is bepaald, dat de raad uit ten hoogste acht leden bestaat. Deraad moet gezien worden als het lichaam, dat de commissies overkoepe lend de adviezen aan de minister ver strekt en er voor zorgt, dat de verschil lende zijden van een vraagstuk door de meest bevoegde intanties worden bezien. ton en in de Juni jl-, in contingenten van ïouu maand Augustus wekelükse contmgenten van 500 ton zullen gelden. De tha"s gestane verhoging komt derhalve op een verdubbeling van het contingent voor de eerste week in Augustus neer Voor A maand Juli werd. naar ge™Pldo re.®ds een extra contingent van loOO ton gestaan. Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, hoofd-directeur van het K.N.M.I. in De Bilt, die deel uitmaakte van de door de Nederlandse regering uitgezonden com missie voor het onderzoek naar de ramp met de K.L.M.-Constellation „Franeker" is gisterenmiddag op Schiphol terugge keerd. Prof. Vening Meinesz heeft zich uitsluitend bezig gehouden met de meteo rologische problemen. Hij deelde mede, dat het onderzoek Woensdag j.l. is geëindigd, doch dat zijn mede-commissieleden zich voor het ver krijgen van nog enige gegevens naar New Delhi hebben begeven. Zij zullen Maandag aanstaande terugkeren. Prof. Vening Meinesz herhaalde zijn reeds te Bombay afgelegde verklaring over zijn erkentelijkheid voor de grote onpartijdigheid, waarmede de autoritei ten van India het onderzoek hebben ge voerd. Merkwaardig was, dat de commis sie van onderzoek uit 4 Nederlanders en 3 Indiërs was samengesteld. De commis sie is dagelijks van Bombay uit in con tact getreden met de regering en de rijks luchtvaartdienst in Nederland. Zo spoedig mogelijk in elk geval binnen veertien dagen zal een officieel rapport over de ramp worden uitge bracht. .De Fransman G. Vollery heeft te Casa blanca het Europees record 200 M ™gslag verbeterd door deze afstand af te leg gen in 2 min. 22,7 sec Het oude record, overigens nog niet erkend, stond op naam van R. Pirolley (Frankrijk), die op 1 Juu van dit jaar te Marseille een tijd noteer de van 2 min. 24,2 sec. 3. ,Babo". Met zijn geweldige basstem riep de detective het "wachtwoord door het sleutelgat. De deur knarste in haar scharnieren. Een dunne zeeman, met sprieterige bakke baarden en- een gesloten zeemanstrui om zijn dorre hals, stond in de deuropening. „Kom binnen kapitein", zei de zeeman. „Morgen, zeekomkommer", antwoordde Basli. Maar toén ontdekte de zeeman Bim en greep hem onmiddellijk in zijn kraag. „Is dit misschien een spion, een verrader, een jonge schavuit, die onze plannen wil verijdelen?" vroeg hij met een stem die trilde van opwinding. De Haagse waterpoloclub Zian is door een 5_j overwinning op de H. Z. en P. C. voor de vierde maal in succéssie kampioen van Nederland geworden. De te Oslo gehouden athletiekwedstrijd Scandinavië-Ver. Staten is door de Ame rikanen met 238%—224V2 punt gewonnen. kerk van en dan in de yeri,c,"" torens tegen een Cuyk: drie buiige ochten_d lucht van kruivend cbter zeker niet wolken, waaruit net o 'durend in de zal. En links geSmolten de ïWei' (in regenen verte het lint van _dig dG W3fld6- lood wanneer de zon Sena" 1a d zilver, laars spaart, plotseling geham de wanneer tussen de wolken P'0 lnndschap ochtend met lichtgarven het 13 lQ_ verovert. Het was best weer om pen. Bovendien moet je wel „gaar '"„p. pak" zijn (om een advertentie van m'. rijdendepap te citeren), wanneer Je op je laatste dag dit goede Cuyk zo" laten schieten. Het aardige van de Vier daagse is o.m., dat iedere vaste deelne mer zich mettertijd een aantal kennissen in de streek verzamelt. Hij rust in Eist de eerste dag en zegt: „daar ben ik weer!" en het geheugen van de mensen uit Wiichen en Groesbeek is al even goed als dat van deze Elstenaren. „Heb je 't wèèr a-ngedurfd?" vragen al die mensen, en Meestal groeien dergelijke vluchtige Vierdagen-begroetingen nog wel uit tot -„-iphikaart-connectie wanneer de cen an^,htkaaafloop nog een dagje naar „moedige n (..Hij komt toch ook na Zandvoort gaat '""E"lsten,aren dan sa overal' zeggen _a®esbeek cn Wijehen). men met die cuvk altijd een heel Voor ons neemt Cuyk burge_ speciale plaats in. hoewel ,on« burg meester daar waarschynlij het weer heel slecht Slapen hiee onherroepelijke verhaal, dat zijn sy Een luchthartige geschiedenis door WILHELM LICHTENBERG 38) Knut verdient nu toch genoe" da^ er een nieuw divankleed af kan dunkt mij, merkte zij op. Ja, dat kon wel. Maar Knut wil het niet. Wil Knut dat niet? Neen. De divan moet blijven zoals hij is, heeft hij gezegd. En grimmig voegde hij er aan toe: Die divan is heilig, of Napoleon er op geslapen heeft! Karin ging voor de oude staan en keek hem recht in de °gen. Wilt u mij nu eindelijk eens zeggen, wat u tegen mij hebt? vroeg zij drin gend. De vraag verraste hem. maar in ver legenheid was de oude heer met te brengen. Zijn zwijgen bestond daarin, dat hij lange gesprekken met mensen hield, die echter nooit tot uiting kwamen. Ook dit gesprek met Karin Lorensberg hij tenslotte; Ik wil alleen niet dat u mijn jongen zijn hoofd op hol brengt. Zou dat zo'n ongeluk zijn. Neen. Maar het geluk kan men niet passend kopen, zoals een confectie pak Men moet het laten aanmeten. Of men kan het laten vermaken, zodat het passend wordt Dat kan ook, maar dat is tach met het ware Hij zweeg en ging na een korte pauze voort: lik zal u een kleine geschiedenis vertellen als u daar tenminste geduid voor heeft, juffrouw Lorensberg. Natuurlijk, ik luister graag naar verhaaltjes. Nu dan. ik heb eens een hond ge had Dat is nu. laat eens kijken, onge veer twintig jaar geleden. Het was maar een heel gewone hond, geen ras.... en mooi was hij ook niet. Arne blies een rookwolk uit zijn pijp en vervolgde; Maar het was een goed beest en verstandig. Hij verstond elk woord, dat ik sprak. Ais ik zei: Steven zo heette hij Steven, de baas is treurig, dan begon hij 'te huilen En als ik dan zei: Steven, nu is de baas weer gelukkig, dan begon hij vrolijk te blaf fen. Ik zou u heel wat van Steven kun nen vertellen! Het was een zeldzaam beest, ofschoon hij, zoals ik zei, hele maal niet mooi wac. Heeft ''it iets met Knut te maken?, vroeg Karin. Luister maar U kunt zich er ver had hij reeds dikwijls in gedachten ge- ber by denken, wat u wilt. Nu dan. die voerd' I verstandige hond beging op een dag een Ik heb niets tegen u, jUffrouw, zei grote domheid: hij werd verliefd. U raadt nooit waarop! Op een Angorakat! Karin lachte. Dat was werkelijk een domheid van hem! Nietwaar? Ik wil maar zeggen, dat men, al is men nog zo verstandig, op het punt van de liefde niet voor dom heden gevrijwaard is. Wat wou die Ste ven nu met een Angorakat? Hij liep dagelijks naar het huis, waar zij woonde en keek smachtend door het hek. Ze nam genadig notitie van hem, ja, zij verwaardigde zich zelfs, met hem te spe len. Van die dag af was Steven nergens meer voor te gebruiken hij scheen zijn verstand verloren te hebben. Als ik zei: Steven, de baas is treurig, dan begon hij woedend tegen mij te blaffen, zo on verschillig was ik hem geworden. Nadenkend blies Arne weer een paar dikke rookwolken uit. Toen kwam er een dag. dat de An gorakat genoeg van Steven kreeg, zoals natuurlijk te voorzien was. Als Steven voor het hek liep te smachten, dan nam zij geen notitie van hem. ja, zij begon zélfs tegen hem te biazen. Zij wilde niet langer lastig gevallen worden Die dom me Steven wilde het niet geloven. Dag en nacht stond hij voor het hek. toen hij eindelijk inzag hoe hopeloos zijn liefde was. En toen?, vroeg Karin: Heeft die geschiedenis nog een slot? Natuurlijk, vervolgde de oude op treurige toon: Een heel droevig slot zelfs. Op een dag bracht men hel lijk van Steven thuis. Hij nad zich door een auto laten overrijden. Die onvoorzichtige hond, zeioen de mensen. Maar ik wist meer maken, in dat tempo, dat wij beter: Steven had zich met opzet voor leen kunnen. Je hebt dat eens een amok- de auto gegooid. Hij wilde zonder de i tempo genoemd. Ik ben nu juist in ae Angorakat niet langer leven Het bleef een ogenblik stil m het vertrek. Toen gaf Karin de oude een hand en zei: Dat was eerf leerrijke ge schiedenis, vader Björeks. En u heeft mij die zeker niet voor niets verteld. Plotseling stond Knut m de kamer. Geen van beiden hadden zij hem horen binnenkomen. Hij ging opgewekt op haar toe en strekte beide handen naar haar uit. Kan men werkelijk iets zo inten sief wensen, dat het gebeurt?, riep hij uit. Wat heb je dan zo intensief ge wenst?. vroeg zij Dat 'k zo gelukkig zou zijn je van daag nog te uitmoeten. Ik heb je huis zelfs opgebeld, wat ik anders niet graag doe. Ze hebben me ver'eld, dat je met je vader naai Nassjö was.... En nu tref 'ik je hier! Ja. dat is een bijzonder toeval, meende Karin, maar haar stem klonk gedrukt. Ik zal je je eten brengen, zei Arne opstaand. Neen, vaderehdat heeft de tijd nog Ik heb op kantoor iets ge geten. doe 'geen moeite Hij wendde zich weer tot Karin: Weet je. wat ik wilde?Ik durf er bijna 'niet om te vragen. - Zeg het maar. zei ze, maar haar stem klonk toonloos. Ik wilde een wandeling langs het goede stemming. Karin antwoordde niet, maar Zij reikte Arne de hand. Goedennacht, vade, Björeks. Ik zal uw hondengeschiedenis niet vergeten, dat belolof ik u. Toen zij buiten waren, vroeg Knut: Wat was dat voor een geschiedenis, die vader je verteld heeft? Och. niets bijzonders, weerde Karin af. Ze was besloten met hem te breken, maar zij wilde niet, dat hij denken zou, dat dit aan zijn vader te wijten was. Hij moest de ware grond van haar besluit leren kennen: het egoïstische standpunt van de Lorenbergs, dat haar dwong haar vriendschap met Knut op te geven. Knut ging niet verder op zijn vraag in. wat anders niet zijn gewoonte was. Hij scheen anders dan gewoonlijk, vrolijker en vlotter. Karin voelde, dat er iets was, dat hem gelukkig maakte Tenslotte, toen zij aan de oever van het meer gekomen wa- reigaf hij uitleg van zijn vrolijke stem ming. Weet je, Karin, het is vandaag een grote dag voor mij. Ik zou het ellendig gevonden hebben, als ik je niet meer ge zien had. Je ziet, dat wensen soms in vervul ling gaan, zei ze treurig. Ja. merkwaardig. -maar dat hoort bij deze gelukkige dag! meende Knut. (Wordt vervolgd.) Met man en macht is men begonnen met het opruimen van de ravage, dis gisterenmorgen is aangericht tengevolge van de ontsporing van de goederentrein bij Ede. Twee grote kranen uit de depots Utrecht en Nijmegen zijn bezig met het naast de spoorbaan zetten der gekan telde wagons. Verwacht wordt, dat van avond het betreffende baanvak vrij ge maakt zal zijn, waarna begonnen wordt met het leggen van nieuwe rails. De oude zijn over een afstand van ongeveer 150 meter vernield, evenals de wissels. Intussen ondervindt het treinverkeer in beide richtingen minder vertraging, dan aanvankelijk werd gevreesd, hoewel tussen De Klomp en Wolfheze op enket spoor gereden wordt. Zelfs de e'ec„ 's<;, tractie kon weer worden ïngeschake a. De schade loopt in de honderdduizenden. Het bedrijfschap voor vln fruit deelt mede, dat de exP°U. groenten naar Duitsland van e ferdag 30 Juli af, tot nader order is stoP terdag vrardt medegedeeld, dat heden teurs op is gevestigd, dat de wagon autoladingen_ uiterlijk Zondag 3W" Nederlands-Duitse moeten zijn grens gep Ter voorbereiding van het feest van Maria ten Hemelopneming worden -. jaar van 13-15 Augustus Mariale dagen gehouden op Bouvigne. De conferenties worden gegeven door de patere M tanen drs. Terstroet en dr. Freken - wijl op 15 Augustus in de heid pater Brenninkmeyer O.P. de predi katie zal houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3