Indonesië opnieuw fundament JOEGO-SLAVIE SPEELT HOOG SPEL w E mm* Twee defensie-voorstellen voor de Amerikaanse stafchefs Arbeidersmoeten zich interesseren Bezitsspreiding gezien als een loonkwestie Straalmotor met een snelheid van 3000 km. per uur Brits oorlogsschip brak door rode versperring O Weerbericht Politieke en economische vrijheid De vrijheid Washington werkt aan halvering van Truman's hulpprogram DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Rood witte vlag eresymbool Contra-kominform van Tito? Mr. H. s' Jacob gedele geerde van de kroon Vliegramp in Amerika Britse exportmoeilijk heden Koningin en Prins naar Frankrijk Over medezeggenschap in strikte en ruime zin Cliaries Eyck's uitda ging aangenomen Deense uitvinding naar V.S. verkocht Nachtelijke tocht onder zwaar batterijvuur NDER DE LOUPE Recordhitte in V.S. 71ste JAARGANG MAANDAG 1 AUGUSTUS 1949 No. 20993 De hoogste Nederlandse, republikeinse en federale autoriteiten waren Zaterdagavond, de vooravond van het tweede gedeelte van de Inter-Indonesische conferentie, de gasten van de B.F.O. in het gebouw van de voormalige Volksraad te Batavia, waar zij werden ontvangen door Sultan Hamid, de voorzitter van dit tweede gedeelte van de conferentie. Aanwezig waren de hoge vertegenwoordiger der kroon, de heer Lovink, dr. Van Royen, de secretarissen van staat, de legercommandanten en vele Neder landse autoriteiten, Moh Hatta, de sultan van Djogja, Moh Rum, cn Alrijke andere vooraanstaande republikeinen, de leden der UNCI en het corps consulair. Zij allen stonden tezamen op toen v°or de eerste maal de Nederlandse en Indonesische volkslie deren werden gespeeld. PLENAIRE VERGADERING Openingsrede van Sultan Hamid Moh. Hatta spreekt ARRESTATIES IN SOVJET ZONE VAN DUITSLAND nc Zestien doden Textiel naar binnenlandse markt De Amerikaanse stafchefs, die een bezoek van tien dagen aan Europa brengen voor het voeren van militaire besprekingen, zul len Dinsdagmiddag uit Frankfort naar Londen vertrekken en dan tot Donderdag blijven, waarna ze zich naar Parijs zullen begeven. Een groot-werkgever over het probleem De taak van de katholieke stands- en vakorganisaties OPNIEÜW ENIGE REGEN VACANTIE-PERIKELEN analyst. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerd-e prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zondagochtend om 10 uur werd het tweede gedeelte der conferentie, welke tot 3 Augustus zal voortduren, geopend met een plenaire zitting. Voor de aanvang stroomde de zaai voi met de gedelegeerden, genodigden en publiek. Bij h>et binnenkomen van de republikeinse kolonel Simatupang werd van de uitpuilende publieke tribunes ge- applaudiseerd, welk applaus werd her haald, toen dr. Van Royen de zaai be trad, toen de sultan van Djogja arriveer de, en lang aanhield, toen tegen tienen de voorzitters der beide delegaties, Sul tan Hamid Moh. Hatta, binnenkwa men. Onder de genodigden bevonden zich dr. Van Royen, de leden van de Unci, die van de voorlopige federale re gering, van het corps consulair en de le den der Ned. delegatie. Nadat de vergadering het „Indonesia Raya" had gezongen, sprak de voorzit ter, Sultan Hamid, die de republikeinse vertegenwoordigers hartelijk welkom heette „daar wij zonder u niet compleet waren en niet compleet konden zijn, hetgeen wij altijd hebben geweten en gevoeld". Sultan Hamid herinnerde er aan, dat te Djogja, bij het eerste gedeelte der conferentie, de hereniging van de repu blikeinse gebieden en die der BFO een feit is geworden, dat men daar tot be haalde conclusies is gekomen, en „dat onze scheiding van jaren min of meer kunstmatig was; dat hetgeen ons scheid de, van zeer geringe importantie is te genover datgene, wat ons verenigt". Op deze conferentie moeten wij, zeide de sultan verder, gereed komen met het leggen der fundamenten. Het samenzijn van beide delegaties zal overigens kun nen worden voortgezet, zolang de Ron detafel-conferentie duurt. Hij eindigde aldus: „Moge deze con ferentie datgene brengen, wat de volke ren van Indonesië er van verwachten. Moge het ons vergund zijn, in het besef van deze verantwoordelijkheid tegen over onze volken die richtlijnen te trek ken, waarlangs wij verder gezamenlijk zullen optrekken naar ons ideaal, dat voor ons allen hetzelfde is: de vrije en souvereine republiek Indonesia Serikat, waar veiligheid en welvaart zuilen heer sen". Na sultan Hamid sprak Moh. Hatta een rede uit, waarin hij o.a. er aan herinnerde, dat het eerste gedeelte der conferentie „ons heeft terug geplaatst in een wereld met het gevoelen van één volk, één land en één taal. Gezamenlijk zijn wij tot le gedachten gekomen, dat de rood-witte vlag een eresymbool is voor het Indonesische volk en dat het „Indonesia Raya" ons volkslied is". Hij zeide voorts dat wat op de eerste zitting van deze conferentie werd bereikt, in feite veel meer is en van dieper beteke' nis dan bij de aanvang ervan kon wor den verwacht. Ingaand op het feit, dat de republiek Indonesia Serikat zal zijn een democra tisch land met een fedi rale opbouw, zeide Hatta o.a.: „De democratie, die haar zwaartepunt vindt in het doen delen van de verantwoordelijkheid door het volk, staat voortdurend voor de moei lijkheid van een machtsverdeling tussen een centrale regering en autonome ge bieden. Deze verdeling van autoriteit kan niet eens en vooral worden vast gesteld, daar zij samenhangt met de tijdsomstandigheden. Ook in Indonesië zuilen zich deze twee stromingen voor doen. Zolang wij nu van heden af deze mogelijkheden, die door de loop der ge beurtenissen zullen worden bepaald, in bet oog houden .zuilen wij ook soepele methoden vinden om te geraken tot een juiste verdeling tussen deze sferen van autoriteit". En verder: „Wat voor ons van belang is, is dat er een decentralisatie bestaat, die de mogelijkheid biedt, de nodige macht tot zelfregering te verschaffen, niet slechts aan de kleinste gebiedseen- heden, doch evenzeer aan de belangheb bende en verbonden groepen in deze sa menleving" Moh. Hatta besloot: „Bij het ontvou wen dezer ideeën zat bij mij de bedoe ling voor, er de nadruk op te leggen dat de democratie, geschraagd door het verantwoordelijkheidsgevoel van de ge hele gemeenschap, het levensprobleem van het Indonesische volk is. De twintig ste eeuw bracht ons een ideologische stroming, die de gehele wereld vanuit een centraal pünt zou willen beheersen en in vele landen is de invloed dier stroming zeer groot. Wordt deze stro* ming ook in Indonesië de overheersende dan zal de door ons verworven vrijheid verdwijnen en zal Indonesië wederom een kolonie worden. Alleen een volk, dat zich verant woordelijk acht voor zijn eigen lot, zal zijn vrijheid kunnen handhaven. Dien overeenkomstig zal de constitutie, die wij thans in voorlopige vorm zullen gaan opstellen teneinde de overdracht der souvereiniteit te kunnen aanvaar den, tevens de nodige waarborgen moe ten bieden, dat Indonesië niet alleen vrij in politieke zin zal zijn, doch eveneens in zijn economische beteke nis". Nadat de vergadering gesloten was, werden Moh. Hatta, de Sultan van Djog ja Sultan Hamid en Palar door het pu bliek buiten het gebouw op de schouders genomen. Reuter ieinde uit de rede van Sultan Hamid nog dat deze zeide: Wij zullen tezamen een sterk gebouw optrekken voor de Verenigde Staten van Indonesië, een gebouw met een goed dak en een voldoende aantal vertrekken voor allen om in te wonen, waarin wij ons veilig kunnen voelen. Wij zullen een bestuurs vorm weten te vinden, die ons de moge lijkheid zal bieden, in eikanders econo mische, sociale en militaire behoeften te voorzien en op het dak zuilen wij onze vlag hijsen als een symbool van een vrije en ware eenheid en het verlangen naar vrede Moh. Hatta zeide nog dat, als de Indo nesiërs niet de handen zouden ineen slaan, geen macht buiten Indonesië in staat zou zijn, hen te helpen. Volgens het met Britse vergunning verschijnende blad „Sozial Demokrat" zfjn in de afgelopen twee weken te Leipzig (sowjet-zone) meer dan 180 jonge leden van de chr. en liberale :partijen gearresteerd, wegens „het uit oefenen van critiek op de sowjet-Rus- sische bezettingsautoriteiten". Het blad brengt de arrestaties in ver band met de „F"-compagne (F van „Frei- heit"), die kortgeleden door een Berlijn- se anti-communistische groep in haar strijd tegen onmenselijkheid is ingezet en die in andere delen van Duitsland na volging vindt. grado een contra-kominform 0Pg: n de invloed van de kominform in de Oost- Europese staten te ondermijnen en ae anti-Joegoslavische politiek van net Kremlin te fnuiken. Tito zou hiertoe circa 4000 specialisten naar Belgrado hebben ontboden, onder wie politici, economische deskundigen en geleerden uit de Balkan, Tsjechoslowakije, Oostenrijk, Duitsland en Turkije. Zij zou den thans in conferentie zijn te Topola, op ongeveer 50 km van Belgrado, be schermd door een afdeling van de ge heime politie, die hen van de buitenwe reld afsluit. Maarschalk Tito zou hebben verklaard: tWanneer de Sovjet-unie de stcfitmoedig- heid heeft Joegoslavië aan te vallen, zul len allen in Oost-Europa, die ontevreden zijn met het Stalinistische communisme, onze party kiezen". Volgens de krant heeft de contra-ko- Bij koninklijk besluit is mr. H. L. gjacob benoemd tot gedelegeerde van de kroon in Indonesië. minform geheime informatiebureaux in alle hoofdsteden van Oost-Europa. Ver scheidene communistische hoge ambte naren der Oost-Europese staten zouden vertrouwensmannen van de organisatie zijn. i^tio^heS0SIJavische regering heeft de Tnoold=„ieschuldiging, als zouden in oorf VerbliJvende Russische bur- So hnnït reden zijn gearresteerd, van K i gewezen als een opzettelijke belediging van Joegoslavië! Zestien personen zijn om het leven gekomen bij een botsing tussen een Da kota van de „Eactern Airlines" en een vliegtuig van de marineluchtmacht. Het ongeluk vond plaats in de ouurt van Fort Dix bij New Jersey. De slachtoffers zijn: de twaalf passagiers en de drie le den der bemanning van de Dakota en de piloot van het marinevliegtuig. 11.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen admiraal L. Conolly, „Commander in Chief United States Naval Forel s Eastern Atlantic and Mediteranean', die aan H.M. en Z.K.H. werd voorgesteld door de Amerikaanse ambassadeur. Hare Majesteit overhandigde admi raal Conolly het grootkruis van de orde van Oranje Nassau. V.l.n.r.: Dr. Herman B. Baruch, ambassadeur der Ver. Staten, H.M. Koningin Juliana, Admiraal Richard L. Conolly en Z.K.H. Prins Bernhard. Britse textielgoederen ter waarde van millioenen dollars, die voor de export vervaardigd waren, komen op het ogen blik op de Engelse markt terecht, omdat zij niet meer naar het buitenland afgezet kunnen worden, aldus meldt A. P. A. G. S. Bottomley, secretaris voor de buitenlandse handel, deelde in het lager huis mede dat 95 procent van de niet te exporteren goederen uit textiel bestond. Hij zei, dat wollen stoffen en gebreide goederen ter waarde van 40.000.000, die geëxporteerd hadden zullen worden, thans in pakhuizen opgeslagen liggen. Produc ten van katoen en rayon ter waarde van 200.000.000 zijn naar de binnenlandse markt gegaan, zei hij. Onverkoopbare exportgoederen gaan alleen dan naar de binnenlandse markt, wanneer een commissie van de Associaten British Chambers of commerce zulks goed keurt. Bottomley zei, dat de on verkoopbaar heid van exportgoederen een gevolg was van handelsbelemmeringen in sommige landen, die deze goederen tot nu toe im porteerden. Hij noemde India, Pakistan, Argentinië en Nederlands Oost Indië. Tijdens hun bezoek aan Londen zullen zij op de hoogte gesteld worden van twee verschillende plannen voor de verdedi ging van West-Europa. Voor beide plan nen is dringend dolla"hulp voor de aan koop van wapens en uitrusting nodig. Eén groep militaire leiders zal de Ame rikaanse bezoekers ervan proberen te overtuigen dat slechts een groot leger tot 1.5UO.OOO gevechtswaardige soldaten -- sovjet-agressie kan voorkomen indien de Russen hun politieke druk door 'n mili taire zouden vervangen. Dit defensie-plan zou het nodig maken, dat de oude verde digingslinie (van de Nederlandse kust tot aan de Zwitserse Alpen) verlengd wordt. De linie zou dan gaan lopen van de Noord- Russische grens dwars door Europa naar lioen dollar. Dit bedrag zou worden ge halveerd, terwijl de bevoegdheid van de president om wapens te verstrekken zou beperkt worden tot de ondertekenaars van het Atlantisch pact, Griekenland. Turkije, Korea en nog een of twee an dere landen. Wapenverkoop aan de Zuid- Amerikaanse staten zou hiermede ver vallen. Het program zou beperkt worden tot de tijd van één jaar. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdag per Dakota naar La Ro- chelle in het Franse departement Cha- rente gegaan en verder per boot naar het eiland Ré, dat voor de Franse West kust is gelegen. Zij zouden tot heden voor een particulier weekeind-bezoek te Les Portes op het eiland verblijven. Van onze Utrechtse redacteur.) j°"!re NsSn^ kunstenares wil uit de Ver- btaten naar Nederland te rugkeren om een poging te d£m de 4.000 gulden te verdienen, die de kunst schilder Charles y riibeschikbaar heeft gesteld voor degi V die een beter schil derij yanmatktindan hlngdeed. K°ningfn Juliana inais cock van Gent die DA nnrbiefiaren door Eyck geholpen is de oorlogsja haar studiën 7« m oe van haar studiën. Zij k1J £V?°r Ze" lg Charles Eyck geschre- heeft Zaterdag ^^itdaging aanneemd. ven, dat zij zijn Het kan naar christelijke zienswijze niet juist zijn, dat de zegeningen van een maatschappij, die gebaseerd is op het privaat-eigendom, slechts toevallen aan enkele weinigen, terwijl tienduizen den, die geestelijk rijp zijn om eigen dom te beheren, niet de mogelijkheid verkrijgen om zy het dan ook in bescheiden mate een eigen vermogen te vormen. Dit was de hoofdgedachte van het uitstekend geformuleerde en gedocu menteerde betoog van pater drs Dom. Pillen O.F.M., waarmee de tweede dag van de Studiedagen van de Aartsdioce sane K.A.B. in Zeist werd ingeleid. De instanties, die verantwoordelijk zijn voor de maatschap pij.struc(uur dienen in hun streven naar een goede sociale verzekeringswetgeving dan ooic een politiek van bezitsspreiding te voeren. Bezitsspreiding is een eis van sociale rechtvaardigheid en dit vraagstuk ligt volgens pater Pillen binnen het kader van een rechtvaardige inkomensverde- Hug. Het Deense blad „Social Demokra- ten" meldt, uit meenieurskringen ver nomen te hebben, dat een nieuw type straalmotor, uitgevonden door de D/e„. se ir Henning Rosengart, voor enl millioenen dollars aan dt V. S den verkocht De motor zou een revo- iutionnaire vereenvoumging" Un de tot dusver bekende straalmotor. Hij zou gemakkelijker en goedkoper te ver vaardigen zijn, „„ut thans voor een Zweed Rosengart w®*otor onlangs in ee- se firma, waar zijn"? en voigens het windtunnel werd geiesi blad een snelheid van haalde' «r vnrk Tribune" meldt, Naar de „New York f htmacht een heeft de Amerikaanse Men» zeer geheim rapport opgesteld over de „onmacht" van de nieuwste Britse straal jagers tegen de verouderde Amerikaanse B-29 bommenwerpers. Deze onmacht zon gebleken zijn bij de luchtmachtoefenin gen, die onlangs boven Engeland gehou den zijn. De modernste Britse straaljagers, die rip bommenwerpers moesten onderschep pen konden practisch mets uitrichten wen de B-29's toen deze op 11.000 metei hoogte binnenvlogen om de Britse lucht verdediging op de proef te steUen On deze hoogte ondervonden de B-29 siechts .zwakke en te langzaam uitge voerde" aanvallen van de straaljagers Deze konden de bommenwerpers in re gelmatige achtervolging nauwelijks tn halen. Volgens officieuze rapporten moesten e bommenwerpers hun schijnaanval ten Slotte ver beneden de 10.000 meter ui' niefen °m te voorkomen, dat de oefe mngen geheel mislukten, aldus het blad Het gaat niet zozeer om de hoeveelheid van bezittingen, dan wel om het principe van eigendom, wat de arbeider meer ge voel van zelfwaarde geeft. Voor de ver standige en spaarzame arbeider moet het verwerven van een bescheiden, vast en duurzaam vermogen bereikbaar worden gesteld. Het is de taak van de arbeiders organisatie de juiste geest te scheppen om bij de bevolking een eigendomsmen taliteit aan te kweken. Telkens opnieuw liet pa'lr Pillen uit komen, hoe volgens hem bezitsspreiding niets anders is dan een loonjïwestie, waar bij hij als een oplossing zag een belasting van de kostprijs van de producten, en hem voor ogen stond de stichting van een Bezitsspreidingsfonds", waaraan heel de arbeidende stand moet meewerken. De gene die rijp is voor bezit, kan daaruit zijn spaargeld benutten voor eigen bezlt, als b.v. een huis of een stuk g Het feit alleen reeds, dat een groot werkgever als mr. dr. L. Rebou i milieu de rechten van de arbeidende mens kwam bespreken, moet de katholieke ar beiders zeker een hart onder het riem hebben gestoken. K„tv,nlieke Over de beginselen zijn katholieke werkgevers en katholieke arbeid op grond van hun levensbeschouwing wel eens De toepassing brengt nog wei eens haken en ogen met zich. De werkgevers schrikken echter niet voor offers terug. En zijn betoog verder uitwerkend, na eerst nog het huidige beeld van de soci aal-economische samenleving geschetst te hebben en een beroep gedaan te hebben op de sociale rechtvaardigheid aan de hand van „Quadragesimo Anno", uitspra ken van Paus Pius XII en de Vastenbrief van het Episcopaat, gpf de heer Regout het reëele ideaal aan, dat kan en moet worden nagestreefd Hij wekte daarbij allerminst illusies. Zeker, gelijkwaardigheid van de deel nemers aan het productie-proces, maar dit is niet synoniem met gelijk-berechti- gmg. Medezeggenschap in stikte zin, n.l. in de zin van medebeslissen, bedrijfs- gewijze. medezeggenschap in ruime zin in oe vorm van advies en overleg waar van men de waarde niet moet onderschat ten in de onderneming. Bij verdere ont wikkeling kan een medezeggenschap van arbeiders in strikte zin ook in de afzon derlijke onderneming tot gelding worden gebracht ten aanzien van beslissingen van economische aard, die tot nu toe uitslui tend aan de aandeelhouders toevielen. De winstdeling is een kwestie, die bezien kan worden buiten medezeggenschap. Ten aanzien hiervan ligt echter nog een aan tal problemen en hier moet men juist vertrouwen hebben in de sociale ontwik keling buiten wettelijke dwang. Aan die winstdeling zou spr. een zekere spaar- dwang willen verbinden. Dr. A. Cornelissen zag als doel van de katholieke stands- en vakorganisaties het kerstenen van een ontkerstende maat schappij, waar godsdienst en maatschappij van elkaar vervreemd zijn. Spr. beriep zich daarbij herhaaldelijk op dr. Poels. De katholieke standsorganisaties en de K A. moeten elkaar helpen. De laatste inleider was de heer W. An- driessen, die de plichten noemde, welke de sociale rechtvaardigheid aan de ar beidende mens oplegt. Daarbij sneed hij tal van actuele problemen aan, als het ontbreken van gezinshulp, verminderde arbeidsprestatie enz. Hij liet de onder neming zie., als de eigen zaak van de arbeiders. Dit wordt door de klassestrijder niet begrepen, zodat hij ook de arbeids vreugde mist. De arbeiders moeten zich voor de brandende vraagstukken interes seren en de bestudering daarvan niet aan hun leiders overlaten. de Italiaanse Middellandse Zeekust. Een andere groep militaire deskundi gen zal even positief bepleiten, dat het beste is: een kleine, mobiele, maar uit stekend geoefende en uitgeruste strijd macht van ongeveer 20 divisies circa 250.000 man die gesteund worden door voldoende oorlogsvliegtuigen om de suprematie in de lucht te waarbor gen. Zij stellen een ,task force" voor, die zonder al te zware financiële lasten voor de leden van het Atlantische pakt uitge rust en in stand gehouden zou kunnen worden. Gewapend met de nieuwste wa pens van beide zijden der Atlantische oceaan, zou een dergelijke strijdmacht elke aanval uit het Oosten kunnen tegenhouden totdat versterkingen aangevoerd zijn, aldus meent men. In militaire kringen te Londen gelooft men dat het uiteindelijke besluit een compromis zal zijn tussen deze twee ge- dachtengangen. Ambtenaren te Washington zijn bezig met het redigeren van een voorstel tot militaire hulpverlening ad 1450 mil- Het Britse oorlogsschip „Amethyst", dat sedert 28 April j.l. door de Chinese com munisten op de Jangtse werd vastgehou den, nadat het beschoten en beschadigd was bij een poging om voorraden naar de Britse ambassade te Nanking te brengen, is onder hevig vuur van de kustbatterijen ontsnapt en heeft zich bij de Britse vloot gevoegd zonder dat verdere schade werd opgelopen. Het schip zal, vergezeld door een En gelse torpedobootjager, naar de haven van Sasebo gaan om aldaar gerepareerd te worden. De commandant van de „Amethyst". was door het Britse departement van buiten landse zaken en de admiraliteit gemach tigd om zich een weg naar zee te banen, „met het oog op de weigering van de communistische autoriteiten om het chip de normale faciliteiten en vrijgeleide te geven". De ontsnapping uit het communistische gebied duurde zeven uur. De „Amethyst" slaagde erin te ontkomen, door in het zog van een rivierboot te varen. De maan ging spoedig na het invallen van de nacht on der en de reis werd afgelegd in diepste duisternis. Ruim een uur na de afvaart ontdekte men de ontsnapping. Het schip kwam onder zwaar artillerievuur en be antwoordde dit. Een communistische kanonneerboot werd daarbij in brand ge schoten. Koning George van Engeland heeft een gelukstelegram aan de bemanning gezon den en de gezagvoerder opdracht gegeven, de mannen een extra rantsoen rum te verstrekken. De oostelijke zeekust van de Verenigde Staten had de laatste dagen te lijden van een recordhitte. Het aantal sterfgevallen tengevolge van de hitte is tot 107 geste gen. In New York Ciy bereikte de tempe ratuur 97.8 graden, de hoogste welke ooit op 29 Juli is voorgekomen. Maar de weervoorspellers zeggen, dat er koeler weer met regenbuien komt. Een vooruitziende dief toonde in de verande ring van het weer te geloven; hij stal 100 liter anti-vries! De verwachtingen van heden tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met op de mees te plaatsen vooral in het Noorden van het land tijdelijk enige regen. Later hier en daar opklaringen. Matige, morgen langs de kust tot krachtig aanwakkerende wind tus sen Zuid en West. Weinig verande ring van temperatuur. Dinsdag 2 Augustus: Zon op: 5.02 uur. onder: 20.29 uur; Maan op: 15.22 uur, onder: 23.25 uur. Eerlijk gezegd, wij wisten ook geen antwoord, doch het geval zou en moest, na bedreiging met een slag van de Gong van u-weet-wel, -onder de Loupe. Enfm eerst dan enkele zinnen uit het epistel van de inzender: Ik zal u echter eens mijn geval ver tellen, dan kunt u daar zelf over oor delen. Mijn gezin bestaat uit man. vrouw en 6 kinderen van 16 tot 2 jaar De oudsten zijn nog schoolgaand. Mijn inkomen per week bedraagt alles en alles tezamen plm. 39. De gehele week van Maandag tot Zaterdag is het zorgen, zorgen wat de klok slaat. Dit zult u zeker wel begrijpen. Van ont spanning geen zier. Bioscoopbezoek komt bij ons niet voor; daar houden wij niet van. In een café kom ik nooit, dat is mijn zin niet. Maar wat ik wel eens zou willen: een dagje of 'n half dagje eens met de kinderen uit. Maar er kan geen gulden af Voor wezen, ouden van dagen en andere personen wordt gezorgd, dat ze eens een dagje kunnen genieten. Ik gun die mensen het heel gaarne. Maar men gaat zo nu en dan denken, kon ik ook maar eens een dagje uit. Doch je zorg voor schoeisel, kleding enz. Be grijpt u nu, dat de vacantie-tijd voor ons de beroerdste is? Mijn vrouw zucht nu al: was die tijd maar om. De kin deren willen ook we) eens genieten en vertellen van die en die. Nu dan be grijpt u onze gemoedsstemming. En hierna volgde de bewuste, boven ge citeerde vraag. Wij voelen echt mede met de moeilijk heden van inzender, die niet met zijn naam ondertekende. Alleen dit mede gevoel bracht ons er toe om aandacht aan zijn schrijven te besteden, ofschoon het niet de gewoonte is, op anonieme brieven in te gaan. Men houde daar rekening mede om teleurstelling te voor komen; de naam behoeft niet in de krant, doch moet minstens aan de Algemeen Redacteur bekend zijn. Nu het probleem. De schrijver denke niet, alleen voor dergelijke vacantie- moeilijkheden te s I an, met de financiële kant tobben er velen en speciaal de grotere gezinnen. Welke stand men ook neemt, het enige kind zal meer kunnen uitgaan en zijn uitstapjes verder kunnen uitstrekken dan de kinderen uit een groter gezin. Zulks is echter niet alleen nei de vacantie het geval. Dit feit ligt ei en daar valt weinig aan te .doen. van d-er^Mazë^heeft het te" druk met de Gelukkig tonen de kinderen uit het grote waarheid te verdedigen tegen „De Waar- gezin als regel, wanneer hun deze tegen heid" en prof Wetallus van de Rare stelling tactisch wordt uitgelegd, hier- Wereld weet er geen antwoord op, aan- voor veel begrip. gezien hij nog nooit met vacantie geweest Dat de ouders zelf wel eens een dagje is nademaai de Rare Wereld geen uit willen, kan moeilijk een overdreven vacantie kent, waarom het dan ook een verlangen genoemd worden. En toch, zal Rare Wereld is. het niet meer voldoening schenken, als Wanneer wij dit schrijven op onze „vrije" Zondag, regent het buiten pijpen stelen. Tot schrik van hen, die op de weg zijn om weg te zijn uit oe steden; mensen, die „weg" zijn van de vrije natuur en daatïm des ochtends de dreiging van de buien trotseerden. Tot schrik ook van hen die Zaterdag middag met een licht gemoed van hun werk kwamen en hun benen eens extra lang uitstrekten in het zalige gevoel, dat zij een week ver weg zouden zijn van hun werk. Nu lelijk weer en plots een akelig vacantie-probleem Ja, de vacantie zit vol problemen Vraag het aan de moeders met kleine kinderen, die de hele dag om haar heen lopen; echter ook aan die met wal grotere, die, zich vervelend, vaak niet minder vervelend zijn Dan is er de kwestie, hoe men de vacantie zal besteden. Wanneer men de drama's, welke zich rond deze vraag af spelen, zou verwerken, had men voor een heel winterseizoen meer dan genoeg voor het toneel. Het zijn dikwijls onver kwikkelijke toneeltjes, welke de vacantie zelf tot een drama maken. Tenslotte speelt ook hier het geld een rol en meestal de hoofdfol. En dit is wel de pijnlijkste kant van het vraagstuk, zoals ons weer bleek uit een brief van een inzender, die zijn epistel aldus be- Analyst en anderen schrijven zulke aardige dingen over alles en nog wai Laten zij nu eens uitleggen, hoe wij onze vacantie moeten doorbrengen. Tk ben zeer benieuwd naar een antwoord Om het ronduit te zeggen: wij ook! Natuurlijk zijn die anderen en Analyst zelf zeer gevoelig voor het complimentje, maar de prijs om dit te mogen ineas seren. is wel heel hoog, aangezien de keerzijde is: hier een antwoord te geven, hetgeen niet eenvoudig is. Waar Analys: met name genoemd wordt, werd in de kring van de „aardige schrijvers' Oe- slist, dat dit aardigheidje aan hem be schoren diende te zijn. Leuke lui he. Doch eigenlijk hebben zij gelijk. Het is geen jeugdprobleem voor de „Storm- hoek" geen sport voor Supporter; Henk - i ti 4-^ J „li Ir mot r4 .i de ouders ook hier weer zich opofferen om de kinderen zoveel mogelijk te laten genieten! Inzender neme van ons aan, dat wij hier uit eigen ervaring kunnen schrijven, Niet, dat wij geen dagje uit kunnen gaan, doch velen van onze ken nissen zijn in staat meer te genieten. Maar zij zouden veelal hun vacantie- genot gaarne willen ruilen voor meer kinder-drukte in hun huiskamer tijdens en buiten de vacantie. Laten wij, ouders van het grote gezin, toch niet te veel willen poseren als een soort martelaren. Heus, daar is geen reden voor. Wij weten niet ,of schrijver van het stuk in het genot gesteld werd van een vacantie-toeslag jammer genoeg is deze niet verplichtend gesteld zo ja, dan valt er met verstandelijk overleg wij bedoelen: niet alles op één dag uit geven toch nog wel iets voor de kinderen te organiseren. Wandelingen met wat snoepjes en het fel begeerde ijsje kunnen ware feestdagen worden. O.i. zal het moeilijk zijn wij schre ven het reeds op dit terrein iets le organiseren. Er valt wel wat te bereiken door financiële tegemoetkoming bij vacantie-school, dito uitstapjes en kam pen en hier wordt al veel gedaan. Inzen der ga eens praten met de betreffende instanties. Anderzijds kunnen zij, die slechts één of twee kinderen hebben, veel vreugde brengen, zo zij kinderen, die weinig genieten ieder kent ze uit zijn omgeving eens medenemen op een leuk uitstapje, zonder die goedheid le demonstreren, maar het vragende als een gunst, opdat ,,het eigen kind dan gezelschap heeft van kameraadjes Werkelijk, op deze wijze kan veel geluk gebracht worden, maar er wordt veel en veel te weinig aan zo'n geste gedacm, nog minder wordt zij tot een daad. Het spijt ons, niet een afdoend ant woord te kunnen geven; o.i. ligt echter aan de aard van de vraag. J hopen, dat men nu weer met zal zeggen, dat wij ons er met een ..lolletje a wilden maken. Dit is voistrekt met het geval, want het is echt geen lolletje, om hier een advies te moeten Toch nog een advies. breng u vacantie niet door met te mepperen en te mokken, zodat vrouw en kroos, zeg gen- „Gelukkig. Vaders vacantie if om Neem liever „moeder de vrouw wat werk uit de handen; dan geniet zij ook van een zij het 'n flauwe, afspiegeling van het vacantie-zonnetje. En daarmede JaT zij blijde zijn. want een moeder van een groot gezin eist voor zich zelf met Vew'ij moeten het hierbij laten: wij namen a' te veel plaats in beslag, zodat het ons niet verwonderen zou, als de Alge meen Redacteur in zich zelf moppert. Het wordt tijd, dat die Analyst eens met vacantie gaat"!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1