Indonesië en Nederlanders Bitterheid van worde uitgewist zijn toekomst in eerste positie het verleden Lage prijzen op de Venlose veiling Vacantie en gebruik van vrije tijd K.A.B.-proef met gezinnen op Drakenburgh Praags genadeloze strijd tegen ban-decreet W eerbericht België van zijn wacht op het woord koning Vacantiespreiding nam aanvang Jonge Vogels op Soesterberg U Op de IRIBUNE SCHIJNSEL VAN DE LIBERALE SCHEMERLAMP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ■A-ftSMBTS £3 ES Indonesische regering financiert terug keer der republikeinen naar Djogja J 5» Sela. Kosten 45 millioen over tweede halfjaar Neemt uw kolen reeds thans af Rijst en koffie blijven op de bon Coppi naar Den Bosch Uitvallen van export duidelijk merkbaar Nieuwe plannen in overweging; Botsi ngen tussen politie en bevolking De H. Vader betrekt Castel Gandolfo Leopold koning der katholieken en Vlamingen Eerste Augustusweek geen topweek meer Tito geeft een wenk Windhoos trok door Panningen Nationaal luchtverkenners-kamp 71ste JAARGANG VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949 No. 20997 De republikeinse minister"President Moh. Hatta heeft aan de vooravond van zij» vertrek naar de Ronde-Tafelconferentie een persgesprek gevoerd met Reuter. Hij verklaarde daarin o.m. het volgende: Buitenlandse investeringen De regering heeft overwogen, of de Ter gelegenheid, van de eerste bijeenkomst van de Raad van Europa te rantsoenering van rijst en koffie reeds Straatsburg heeft de Nederlandse Raad der Europese Beweging hetnmtnëi vaifdLandbouw^meedeeU, is Donderdagavond in het Kurhaus te Scheveningen een bijeenkomst georganiseerd waaraan een officiële ontvangst aan vooraf ging. Enkele gedelegeerden die naar Straatsburg gaan in gesprek met minister-president dr. W. Drees. V. I. n. r. het Tweede-Kamerlid mr. Burger, mr. Bruins Slot, prof. Kranenburg, me]. Klompé, dr. Drees, pater Beaufort en Geert Ruygers. /f'- BRITSE RIJWIELEN EN MOTOREN MEER BEWOLKING HOUDT DE TOTO EERLIJK (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Tegen zijn verwachtingen in heeft de heer Eyskens gisteren nog geen definitieve conclusie kunnen trekken uit zijn talrijke en langdurige besprekingen in verband met de Belgische regerings crisis. „Alle personaliteiten, die ik vandaag ontmoette, hebben mij verzocht, in het algemeen belang met het trekken van een conclusie nog te wachten, totdat wij in het bezit zullen zijn van de officiële verklaring van de koning, als besluit van de confe renties, die Z. M. de laatste dagen met gedelegeerden der drie partijen te Pregny heeft gehad", zeide de formateur gisteravond. Wanneer die verklaring openbaar zal gemaakt worden, kon Eyskens nog niet zeggen. Waarschijnlijk zal dat vandaag zijn. De secretaris van de koning, prof. dr. Pirenne, heeft n.I. gisteren Pregny verlaten en wordt in de loop van heden te Brussel ver wacht. Regering en partijen zullen derhalve vandaag wel de ver klaring van de koning vernemen. Aan de rand van de vliegheide van Soesterberg, de bakermat van de Nederlandse luchtvaart, is de jongste telg van de verken ners- eweging neergestreken. Voor het eerst sinds het nog korte oestaan van de groep Luchtverkenners, zijn hier vele van deze troepen van de Ned. Padvinders en de Kath. Verkenners uit alle delen van het land bijeengekomen om van 3-10 Augustus geza- menlij k hun zomerkamp te houden. St. Antonius met het vliegtuig DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUUPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureau* verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De toekomstige Ver. StstnZeNJN nesië zullen in het büz°nder streven naar hetTereTken van v-de e„ h len als een stabiliserende factor in de troebele atmosfeer vf f lVAzie' Het is niet onze bedoeling, enig bloc te vormen of ons hü enIg bl0C aan Slui- ^Snrekend over zijn bezoek aan Pan dit Nehru en andere leiders in India, zeide Moh. Hatta, dat Indonesië de weg van India wil volgen. Ook India weigert zich aan te sluiten bij enig bloc en treedt op als een verzamelpunt voor alle vre delievende krachten. Wij wensen een politiek van goede nabuurschap met In dia. Behalve dat wij buren zijn, zijn er nog vele andere banden die ons' hebben gebonden en in de toekomst nog zullen binden met dit land. Wij zullen zeer nau we culturele en economische betrekkin gen aangaan met India: een persaudaraan (bond van broederschap). De toekomstige economische structuur van Indonesië zal gericht zijn op verbe tering van het lot der millioenenmassa. Onze economische politiek zal een socia listische zijn. Het koloniale economise?® systeem, dat tot nu toe dit land en volk heeft uitgebuit, mag niet worde voortgezet. Sociale rechtvaardigheid voor is een van de vijf punten, t Het de preambule van onze grond vaQ de gemiddelde dagelijkse ^f^oniale sy- Indonesiër werd onder hei „lerin moet steem geschat op 2% cent. verandering komen. je buitenlandse In- Met betrekking *°tHatta. vesteringen zeide ftand> dat Indonesië Het ligt voor nationaal ontwik voor een groo van jjet buitenland kelingsplan oe techniscke uitrusting en de ??Aelen niet zal kunnen ontberen, hulpmidd dus buitenlandse investerin- belkom heten, mits deze onze Indo- Êesische economie niet trachten te on dermijnen en het buitenlandse kapitaal piet voortgaat met het oude systeem van exploitatie. Er moet evenwicht worden gezocht tussen de belangen van dit land, die van de staat en van de beleggers. De onbeperkte stroom van winsten uit het land die tot nu toe plaats had, kan na tuurlijk niet in ons belang zijn, ofschoon ik besef, dat wü de buitenlandse kapi- TO^d^ende^aarfteekk^ük11 m^t^1 hiervoor noch de financiële bronri de arbeidskrachten. Wij s*e* ?_„ven slechts voor, de openbare nutsbedrijven, zoals telefoon, spoorwegen en electrici teitswerken te brengen onder het beneer van de staat. Voor het overige zal ®r een zeer uitgebreid arbeidsterrein blij ven voor particuliere ondernemingen. Aangezien de Nederlanders, beter dan welke andere buitenlanders ook, het land kennen, zullen zij er een bevoor rechte positie Innemen. Indonesië heeft behoefte aan technische hulp voor zijn industriële, agrarische en culturele ont wikkeling. HkM* duidelijk dat de Ne derlanders b^Khdan wie ook, geschikt zjjn om deze«pp te verlenen. nit alles kan het geval zijn, Indien de SVeddrdtorTgaatdMa""ete^nièïz0o^ee; speciale voorkeur teg dg Nederlan_ ders blijk te geven, zich te win ders, om de Indonesiërs vu nen krachtens hun lang'dur,g d en ons tailleerde kennis van ons,..ï ppiük- volk. Een vriendschappelijk J waardig deelgenootschap van bei" den kan in het nabije verschiet ugg zijn de Nederlanders te helpen bij de oplossing van hun problemen van werkloosheid en andere factoren, welke hun economisch evenwicht zouden kun nen verstoren. Een gedeelte van onze economische ontwikkeling zou kunnen worden aangepast aan die van Neder land. Wij kunnen b.v. bepaalde lichte industrieën ontwikkelen, waarvan de producten gebruikt zouden kunnen wor den door de zware industrie in Neder land. Wij zijn natuurlijk niet in staat, hier op korte termijn zware industrieën te ves tigen. In sommige strategisch belangrijke industrieën, zoals petroleum, rubber en tin, die thans exclusief in buitenlandse handen zijn, zou een gemeenschappelijk bezit van de staat en particulieren nood zakelijk kunnen zijn teneinde de econo mische invloed van ons land op de we reldmarkt te waarborgen. De staat zal wettelijke maatregelen hebben te treffen teneinde verbetering te brengen in de lonen en in de levensstandaard van de arbeiders. Met betrekking tot de Nederlands-In donesische Unie verklaarde Hatta met nadruk, dat haar succes en haar doelma tigheid vooral zullen liggen in de vrijwil lige samenwerking van gelijkwaardige deelgenoten. Elk element van dwang of pressie kan een dergelijke Unie alleen maar verzwakken. Wij kunnen niets aanvaarden dat voor Indonesië of voor het Indonesische volk nadelig is. Op dit ogenblik weten wjj niet, welke voorstellen ons zuilen wor den gedaan. Dit zullen wij in Den Haag te weten komen. Eerst dan kunnen wij beslissen, of de gedane voorstellen ai dan niet aanvaardbaar zijn. Moh. Hatta besloot met de woorden: „De herinnering aan het wantrouwen en de bitterheid van het verleden moet wor den uitgewist en mag de toekomst niet bederven". Reeds bij de aanvang van 't nieuwe rant soeneringsjaar voor kolen is een beroep gedaan op de verbruikers om in de zo mermaanden de kolen af te nemen, aldus meldt het ministerie van Economische Zaken. Er zijn echter nog velen, die geen haast gemaakt hebben met het afnemen van hun rantsoen. Een dergelijke terughou dendheid kan grote stagnatie veroorzaken in de regelmatige gang van de distributie en heeft o.a. ook tot gevolg, dat grote hoeveelheden huisbrand naar Industriële verbruikers zullen afvloeien. Het eigen belang van de verbruikers van huisbrand brengt dus mee, dat men zo spoedig mogelijk zijn kolen voor ver warmingsdoeleinden: afneemt. Hiermede kan worden voorkomen, dat in de loop van de winter vele gezinnen met brand stofgebrek te kampen zullen hebben. daarbij gebleken, dat de deviezensituatie met betrekking tot beide importartike len onvoldoende mogelijkheden biedt, de voorziening van koffie en rijst bij vrije consumptie op bevredigende wijze te ver zekeren. Rijst wordt bovendien nog steeds volgens internationaal verdelingssysteem gerantsoeneerd, zodat Nederland afhanke lijk blijft van de toewijzingen, temeer, omdat de landen, waar rijst hoofdvoedsel is, voorgaan bij de internationale verde ling van de beschikbare rijst. Rijst en koffie blijven derhalve gerantsoeneerd. Twooh aanleiding van vragen van het niet Gerbrandy deelt de mi- nister van overzeese gebiedsdelen mee, at in beginsel besloten is, dat de re- ..van Indonesië de terugkeer der republikeinse regering naar Djogja zal mancieren. De regering van Indonesië oesioot een voorlopig bedrag van 10 iuoen Ned.-Indische courant beschik baar te stellen ter bestrijding van de daaruit voortvloeiende eerste uitgaven, voorts machtiging te verlenen voor de kosten van de rep. delegatie een bedrag van ten hoogste 300.000 gulden betaalbaar te stellen, welk bedrag wordt geacht toe reikend te zijn om bedoelde kosten over het gehele tweede halfjaar 1949 te dekken. De totale uitgaven, met inbegrip van de tegenwaarde van diverse goederenleve ringen in natura, zullen naar rep. schat ting over het tweede halfjaar 1949 bedra gen plusminus 45 millioen voor zover be treft het sultanaat Djogja Het genoemde bedrag van 10 millioen, zomede een gelijk bedrag aan kapitaalsuitgaven wegfens leningen aan bedrijven, is hierin begrepen Met betrekking tot de gebieden buiten het sultanaat Djogja is nog geen enkele regeling getroffen. Voor zover nodig ter voorziening in reële behoeften, indien deze zich blijken voor te doen, zal mei verstrekking van federaal geld voor doeleinden buiten de residentie Djogja rekening dienen te Worden gehouden. Jegerin/ van Indonesië is niet op Fe wÜze betrokken in de Van de terugkeer van de re- uormt' rfegeruiS- Het bovengestelde vormt, m het kort samengevat, de prac- Wij zouden zelfs bij machte kunnen =====^X De jaarlijkse Ronde van Den Bosch zal dit jaar worden gehouden op 4 September. Men rekent er op, dat Fausto Coppi, de winnaar van de Tour de France 1949 en de Ronde van Italië, alsmede zijn broer Serge, winnaar Parijs—Rou- baix 1949. aan de start zullen ver schijnen. Ook Gerrit Schulte zal van de partij 'UJ15- tische uitwerking van hetgeen blijkens de desbetreffende „progress reports" tussen de onderhandelende delegaties is overeen gekomen. Aan de regering van Indonesië zal binnen zekere grenzen vrijheid moe ten worden gegeven om verder te har- delen naar gelang van uit de omstandig heden voortvloeiende noodzaak. Engeland heeft in de eerste helft van 1949 voor een recordbedrag van 15 millioen aan rijwielen en motoren uitge voerd. De uitvoerwaarde was 2,5 mil lioen groter dan in de overeenkomstige periode van het vorige laar. De Engelse export van fietsen naar Indonesië, die in de eerste zes maanden van het vorige jaar 1600 stuks bedroeg, steeg tot 62 000 stuks in de eerste zes maanden van 1949. (Van onze correspondent.) Ofschoon wij nog staan aan het begin van de augurkencampagne, bedroeg de aanvoer op de Coöp. Venlose Groente veiling toch reeds een kwart millioen kilo. In verband met het uitvallen van de export naar Duitsland liep de prijs belangrijk achteruit. Zo werd voor de A- sortering, dat zijn de kleine augurken, waarvan er 65 tot 80 op een kilo gaan, welke de vorige week nog 90 cent op brachten, thans 52 cent per kilo betaald, een prijs welke slechts 2 cent boven het vastgestelde minimum ligt. Voor de B- sortering bedroeg de prijs 28 cent, terwijl de minimumprijs 27 cent bedraagt De aanvoer werd grotendeels opgekocht door de inmaakfabrieken, terwijl ook naar België werd geëxporteerd. Doordat de fabrieken vooral nog met oude voorraad zitten, vooral in de vei lingsoorten, bestond meer vraag voor de grovere kwaliteit, hetgeen ook iri de prijs tot uiting kwam. De C, D en J-kwaliteit brachten resp. 21, 26 en 10 cent per kilo op en lagen resp. 5, 16 en 7 cent boven de vastgestelde minimumprijs. Ook zijn de eerste spekbonen reeds aan de veiling gebracht, welke tegen 33 en 34 cent per kilo van de hand gingen. Ook de tomatenaanvoer neemt dagelijks toe, nu de koude kastomaat aan de vei ling begint te komen. Op de avondveilin:', welke speciaal voor export-tomaten voor Engeland wordt ge houden, werden prijzen van 50 tot 60 cent per kilo besteed. De aangevoerde Wage naars-bonen werden opgekocht door de Groefex ten behoeve van de Engelse en Amerikaanse bezettingstroepen in Duits land tegen de vastgestelde minimumprijs van 20 cent per kilo, terwijl de Veense snijbonen iets in prijs achteruit liepen, n, 1. van 30 op 25 cent. De prijs van de kropsla daalde tot 2 cent per stuk. terwijl in het begin der week nog 5 cent werd betaald. Het uitvallen van de export doet zich, wat de prijsnotering betreft, terdege gevoelen. i De Cultuurdienst van de K.A.B. heeft Jt f^jnwerking met het bestuur van hnroif e Volkshogeschool Draken- ïonf^T vacantieweek georganiseerd lard jrfj h°lieke arbeiders van Neder- week wa»aantal aanvragen voor deze Drakenbursh °Verweldigend. Nademaal kan, lieeft men°Veen ?eMen NZ Cn teChstedPenrkV0t ^aanvTagefuit de Haarlem. van Er Zijll,nLdhnnrtrek een kleine hon derd vacantie-houders op Drakenburgh. Dertig daarvanzUnkinderen, voor wie enkele jeugdleidsters zorgen, zodat ook de moeders vacantie kunnen houden. Men leeft er echter incommuniteits- verband, volgens de beginselen van do Volkshogeschool. De vaders, de moeders en de kinderen hebben iedere dag samen corvee. De TsjechoSlowaakse pers schreef gisteren, dat de veroordeling van pater Fajstl voor het beweerde weigeren van de laatste H. H. Sacramenten aan een communiste, slechts het begin is van een „genadeloze" strijd tegen het ex communicatie-decreet. r,p,e gerechtvaardigde straf moet een isoslissend bewijs voor het Vaticaan zijn, wifniet bang zijn voor het decreet en dat wij n arieloos zullen zijn bij de ver dat wij ge onze volksdemocratie, aldus Het programma van deze dagen ver meldt geen spreekbeurten. Wql was een avond gewijd aan muziek, een avond aan lichtbeelden betreffende de schoonheid van het Gooi, waarbij Jan Beerends een causerie hield, een avond aan het mario nettentheater van Bert Brugman, pen avond aan de film „Het' gebeurde morgen", avond aan de zeventiende-eeuwse kluchten van Tom Ras' wagenspel Voor de kinderen heeft Ton Cup een middag ang gegoocheld Hij deed het zo be schaafd en met zoveel respect voor zijn jong gehoor, dat wij niet kunnen na laten er dit als bescheiden commentaar bij te zeggen. Pater Engelbertus, leider van het Credo Pugno-werk in het bis dom Haarlem, is „pastoor" van dit kleine gezelschap. Deze vacantieweek is een experiment. Het ligt in de bedoeling van de K.A.B. om het vacantleprobleem in de toekomst op veel grotere schaal aan te pakken. De heer Th. Loerakkers, leider bij de Culturele Dienst van de K.A.B., die wij op Drakenburgh ontmoetten, vertelde ons hierover In het bisdom Den Bosch is men reeds begonnen de stadskinderen een gedeelte van hun vacantie op het Platteland te laten doorbrengen. Én op bet terrein van Drakenburgh liggen de fundamenten voor een groot gebouw, dat 2°0 mensen zou kunnen ontvangen, als opnadeloos zullen zijn bij de ver- 8 „„re volksdemocratie „in,,- dediging van onze het blad voor ^ggj, toonde men zich In Vaticaanse d over het bericht gisteren niet ver pater Fajstl. Men van de veroordeling men hjer te doen zinspeelde er op, communistische kon hebben met gelovigen in truc, om de Kerk en haar ge öiscrediet te brengen. waarom Overigens vraagt men werke]ijk de vrouw in kwestie. nn n pries. een militante communiste was, een pi ter liet halen, om haar de laatste sacra menten toe te dienen. „Door de zeer vertrouwelijke aard van de' sacramenten, worden priesters een perfect mikpunt voor de trucs en zwen del van de communisten. Een priester zal nooit Iets omtrent de biecht bekend maken en is dus nooit in staat zich zelf te verdedigen". Door Radio Vaticana werd gisteren ver klaard, dat - ondanks intimidatie en ge welddadig optreden van ie politie katholieken in Slowakije zich blijveni ver- zetten tegen de rode terreur van Praag Volgens Radio Vaticana heeft de politie van het dorp Dolnia Kruppa het vuur ge opend op een menigte, die de pastoor verdedigde. Hierbij werden één persoon gedood en verscheidene anderen ernstig ,.Ook in 'n aantal andere dorpen tiJ bevige botsingen tussen de poli- hfhhov, bevolking plaats. In Bratislava verklarino na alle geestelijken een öptpVpnH va,", trouw jegens hun bisschop getekend aldus Radi0 Vaticana. v-8. afSebouwd werd. In 1939 heeft de deze fundamenten gelegd De ver- g"??lnS °ni het af te maken is er, het 8 ®,eld is er htet Bovendien zijn er oT-,?o„^,n r-e bezwaren. Uit de geringe iLIrt s dla men met het vacantiewerk opgedaan, en die de bouwstoffen De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Van het westen uit langzaam toe nemende bewolking met later plaatselijk enige regen. In het oosten van het land echter nog gedurende een groot deel van de dag droog weer. Matige, later langs de kust nu en dan krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zaterdag 6 Augustus: Zon op 5.08 uur, onder 20.22 uur; maan op 19.54 uur', onder 1.36 uur. levert voor de gemeenschappelijke be sprekingen tussen werknemers, werk gevers en overheidsinstanties, schijnt men reeds nu te mogen afleiden, dat het gezin een eenheid is, die ook in de vacantie geëerbiedigd moet worden. Dienovereen komstig zou het wel eens beter kunnen zijn om op zichzelf staande vacantiehuis- jes te bouwen De tekenen schijnen er op te wijzen, dat hiervan meer te verwach ten is dan van één groot vacantiehuis, dat er min of meer naar zou moeten streven, een aantal gezinnen tot een massa te versmelten. Qp een vergadering van vaders alleen voelen de mannen zich solidair met elkaar. Een bijeenkomst van moeders alleen heeft al meer het karak ter van een verzameling eenlingen, die geen moment de binding aan haar gezin vergeten. Maar in een vacantieweek van gezinnen voelen zowel de vaders als de moeders en de kinderen zich primair gebonden aan het gezin, dat zij samen vormen. In de vacantiedagen van deze Augustus maand komt men er vaak toe, gelegenhe den te bezoeken waar men normaal niet tot de „vaste klanten" behoort. Zulke gelegenheden zijn bijv. de paardenren nen, waaraan tegenwoordig weer een to- talisator is verbonden. Hoewel de relatie tussen de paarden rennen en dit verlengstuk van de sport- rubriek slechts een zeer betrekkelijke is, willen wij het vandaag toch weer eens over die totalisator hebben. Eerder reeds hebben wij ons voorstan der getoond van deze bij de wet gere gelde en door de overheid gecontroleerde mogelijkheid tot „een (bescheiden) gokje wagen", omdat wij menen, dat het pu bliek daarin beschermd dient te wor den tegen onoirbare praktijken. Toch lazen wij dezer dagen, dat er bij recente paardenrennen „geknoeid" was, ondanks wettelijke regeling en overheids controle. Wij zouden de betrokken auto riteiten en organisatoren willen vragen, nog scherper te wlilen waken tegen on eerlijke praktijken. Vooral de eendags-gelegenheids-gok- kertjes, in deze vacantiedagen talrijk ge noeg, mogen niet de dupe worden van een paar „handige jongens". Opdat de enige pretentie van de paardenrennen met deze toto: een zekere soort van ontspanning, niet verloren ga in bedrog. SUPPORTER. niet, dat het alleen de politici van dit land zijn, die tot nog toe elke oplossing onmogelijk hebben gemaakt, o.m. door de Belgische bevolking te beletten, er zich frank en vrij over uit te spreken. Het memorandum beweert ook nog, dat, als het toch tot een volksraadpleging zal moeten komen, de resultaten zouden uitmaken, dat „Leopold de kon-ing der katholieken en der Vlamingen zou zijn". Dit is allesbehalve bewezen. Men verliest in het anti-koningsgezinde kamp maar al te dikwijls uit het oog, dat de Waalse provincies als Namen en Luxemburg in hun meerderheid koningsgezind zijn en dat zich ook in het Luikse, in Frans Bra bant en Brussel ontelbare kopingsgezin- den bevinden. Evenals de socialisten willen de libe ralen liever België in stukken rukken, dan ongelijk te erkennen in dit met de dag voor België hachelijker wordende probleem. Aan het slot van het liberale document wordt toegegeven, dat niet alle liberalen denken, zoals in dit memoran dum is aangegeven en dat er zijn, die de koning in zijn prerogatieven willen her steld zien. Z.H. de Paus heeft gisteren Zijn zo- merresidentie, Castel Gandolfo, aan hot Albano-meer, betrokken. Om ongeveer half 6 gisterenavond ver liet de 73-jarige Opperpriester per auto het Vaticaan om nog geen uur later op Zijn zomerverblijf te arriveren. Kinderen uit de naburige dorpjes in de heuvelen hadden zich op het pleintje van Castel Gandolfo opgesteld om de H. Vader toe te juichen en toe te zingen, terwijl zij met geel-witte vlaggetjes zwaaiden. Na het bekend worden van die verkla ring zou Eyskens dan zijn reeds voor gis teren aangekondigde beslissing nemen. Met een glimlach zeide de formateur nog aan de journalisten, die zes weken lang onafgebroken op de bres zijn geweest: „Ik hoop, dat het nu gauw ook voor jullie vacantie zal worden". De liberalen en de CVP-delegaties heb ben bij hun aankomst op het vliegveld van Molsbroek niets over de ontmoeting met de koning willen loslaten. Men kreeg de indruk, dat voor de gedelegeerden de toestand niet helemaal duidelijk is en dat men niet veel verder is gekomen. De liberalen hebben een ellenlang me morandum aan de koning en aan de pers verstrekt, waarin zij eens te meer hun liberale schemerlamp op de koningskwes tie laten schijnen. Zij geven toe, dat de koning niet de oorzaak is van het voort duren der regeringscrisis, maar anderzijds zou die crisis niet zolang geduurd hebben, indien er geen koningsprobleem bestond". De partijen moeten haar standpunten met elkaar trachten te verzoenen, zo luidt het verder, maar de koning zelf zal ook medewerking moeten verlenen. Die me dewerking zouden de liberalen het liefst zien verwezenlijkt door abdicatie van de koning, waarna zijn zoon de vijfde ko ning der Belgen zou worden. Juridisch is de oplossing van de koningskwestie in handen van het parlement, zo zegt de nota verder, doch theoretisch is zij ook in handen van de koning. Sedert 1945 wordt over het koningsprobleem getwist. Het liberale memorandum zegt echter (Van onze Amsterdamse redacteur). Nederland is zeer dicht bevolkt en bovendien heeft ons land maar weinig recreatiegebieden. Nergens is het vraag stuk van de vacantiespreiding dan oofc zo urgent als hier. Gelukkig begint de propaganda daarvoor resultaten af te werpen: de eerste Augustusweek, anders de top van de vacantiedrukte, is dat dit jaar niet meer. Vacantiespreiding is noodzakelijk op sociaal-economische en sociaal-cult'J- rele gronden. In de paar weken dat iedereen er op uit trekt, is het vervoers- en verkeersapparaat overbelast, de lo- geerverblijven zijn overvol, er komt dan een tekort aan werkelijke ontspanning, de natuurcentra worden overbelast en het geheel wordt een massaverschijnsel. De toppen van de drukte lagen vanouds in de laatste week van Juli en de eerste drie weken van Augustus waarbij de eer ste week van Augustus boven alles uit stak. Er is ook vroeger al veel gepraat over de noodzakelijkheid van vacantiespreiding maar na de oorlog is het vraagstuk nog urgenter geworden. Enerzijds door de bevolkingstoeneming anderzijds doordat veel meer mensen dan vroeger met va cantie gaan. Wenselijk is dus allereerst dat de scho len op verschillende tijden met vacantie gaan en gelukkig zijn in dat opzicht re sultaten bereikt. Van de 686 duizend leer lingen van de lagere scholen gingen 170 duizend op 16 Juli, 266 duizend op 23 Juli en 286 duizend op 30 Juli met vacantie. Daardoor ging de top van de eerste week van Augustus er af. Dat kwam ook voor 'n goed deel doordat de bouwvakarbeiders dit jaar in die week niet met vacanti» gaan: er is dienaangaande een bindend voorschrift. Verder is aan zoveel mogelijk instanties gevraagd personen zonder kin deren een groep die 40 pet. van de vacan tiegangers uitmaakt, vóór 15 Juli of na 15 Augustus met vacantie te laten gaan. Het Nederlandse volk is een volk met weinig rijken en weinig armen. Daardoor Maarschalk Tito heeft gisteren zijn troepen in Joegoslavisch-Macedonië toe gesproken. In de laatste tijd hebben Joegoslavische leiders herhaaldelijk ver klaard, dat de kominforqj-staten voor nemens zijn dit gedeelte van Joegoslavië in te lijven bij een nieuwe Macedonische Balkanstaat, waarvan de andere be- standsdelen zouden worden gevormd door Bulgaars- en Grieks-Macedonië. „U bevindt zich thans in een gedeelte van ons land, waarin zich in de laatste tijd herhaaldelijk provocaties hebben voorgedaan. Wij hebben hier onze beste soldaten gelegerd, omdat wij weten dat gij, indien er iets zou gebeuren, in staat zoudt zijn de eerste aanval af te slaan. Wij moeten een sterk leger hebben Wij moeten ons voorbereiden Het zou een illusie zijn te denken, dat er geen oorlog meer zal komen", aldus maarschalk Tito. Een windhoos heeft in Panningen en omgeving grote schade veroorzaakt. Hon derden pannen werden van de huizen in de gehuchten Beringen, Vosberg en Loo gerukt, terwijl tientallen op het veld staande oogstmijten geheel of gedeeltelijk uit elkaar geblazen en verspreid werden. Veel fruit werd van de bomen gerukt, terwijl op verschillende plaatsen bomen geknakt en kippenhokken in elkaar ge blazen werden. Een bijzonder staaltje haalde de wind uit door een boerenwa gen onderste boven te keren. zijn hier in verhouding tot andere landen letterlijk en figuurlijk hoog zullen hou- Het terrein is weliswaar niet afge sloten met hekjes, prikkeldraad of andere ornamenten van het Hollandse land schap, maar is toch streng verboden mili tair terrein. Af en toe davert een vliegma chine o.m. de Dakota van Prins Bern- hard over het veld, doch dit klinkt slechts als toekomstmuziek in de oren van de jongens. De luchtverkenners-troepen zijn immers juist opgericht om jongens met een bij zondere interesse voor de luchtvaart, een kans te geven deze hobby in verkenners milieu te ontwikkelen. En wie weet, groeien er uit deze knapen zonder lucht en hoogtevrees nog eens piloten, die de reputatie van onze beroemde luchtvaar ™ensen die h®t zteh kunnen veroorloven met vacantie te gaan. Vooral de jeugd trekt er op uit, de vacantiegan gers zijn over het geheel veel jonger dan vroeger. Deze jeugdige vacantieganger* stellen echter andere eisen dan de oudereu A) logeren niet in hotels of pensions, maa- kamperen of wonen in kamphuizen Maar de recreatiemogelijkheden zijn in ons land niet groot en daardoor zijn hele gebieden maandenlang overstroomd, waf in geen enkel opzicht wenselijk is. En toe a is het zo dat het vorig jaar van de men sen met vacantie 56 pet. die tijd thuis doorbrachten. Van het overblijvende per centage logeert meer dan 40 pet. bij fa milie. Men ziet dus wel dat het ondanks de drukte nog lang niet ideaal is, want het moet er toch heen dat iedereen een paar dagen per jaar naar buiten kan gaan. Voor het zover is, moet nog een groot aantal problemen opgelost worden. Voor de bestudering daarvan bestaat het „Cen traal Werkcomité Vacantie", waarvan her bureau Vacantiespreiding zich vooral met bovengenoemde problemen bezig houdt. den. Er bestaan in den lande verschil lende luchtvaartclubs, doch deze missen uiteraard de intieme band, die het ver kennersleven met zijn troepavonden weekends en kampen weet te scheppen Luchtverkenners zijn allereerst verken ners en ontvangen de normale geestelijke en zintuigelijke training als alle andere verkenners. Doch daarbij is de lucht vaart met alle aanverwante techniek de hoofdschotel. Op het kamp zijn dan ook geen kam pementen maar „luchthavens": Le Bourget en Croydon, verbonden door de „Luch' brug"_ waar de kampleiding zetelt. Van uit de Verkeerstoren" een bouwsel waar men zonder direct zijn nek te bre ken, in kan klimmen worden aanwij zingen gegeven met een speciale vlaggen code. En zwaar bewaakt door de trotse eigenaars is daar ook de ..hangar'1 met de „kisten": een grote 'ent met tientallen model-vliegtuigjes die nog kunne:; vlieger ook. Het risico bij dit vliegen is evenwel dat er soms een toestel in de lucht verdwijnt en onvindbaar blijft. Vele katholieke luchtverkenners hebben dan ook een bijzondere devotie voor de H. Antonius: „Geef me astublieft mijn vliegmachientje weer". Ze hebben nog andere devotieheiligen: de meest aan gewezen patroons voor luchtverkenners en piloten zijn wel Elias, die toch me: een vurige wagen in de lucht werd mee gevoerd en O. L. Vrouw van Lorentto, een plaatsje in N. Italië, waarheen volgens de vrome legende het huisje van Nazareth door de lucht werd verplaatst. Juist omdat het „luchtverkennen" in ons land pas na de oorlog een hoge vlucht heeft genomen, zijn er nog wel organisa torische en technische puzzles uit te knobbelen. Om deze reden zijn deze jon gens dan ook op Soesterberg beland: zij kunnen thans ervaringen en kennis uit wisselen, al kan iedere troep grotendeels zijn eigen programma uitvoeren. De groot ste moeilijkheid is voor hen wel: het con tact met de „echte" luchtvaart. Er waren jongens, die nog nooit een vliegtuig van nabij hadden bekeken. Daarom is 't erg prettig dat ze nu vlak tegen een vlieg veld aanliggen, er zullen vliegers van de L. S. K. en de N. L. S. komen om hun toestellen te demonstreren, K.L.M.-gezag- voerder Van Ulsen komt eens met hen praten en misschien komen er nog meer verrassingen uit de lucht vallen. Over hoge belangstelling hebben de jongens niet te klagen: de opening van het kamp werd verricht door Hoofdcommissa ris H. F. M. baron van Voorst tot Voorst en gisteren kwam oud-minister Neher een kijkje nemen. De jongens rekenen er vast op dat ook prins Bernhard op be zoek komt, want tenslotte zijn ze nu da buren van zijn vliegmachine!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1