Rode Beer gevechtsgroep van de „Knobbel" weggevaagd Nederlandse tegen Engelse I. C. CcMofott r ADIO V De Europese roeikampioenschappen OPERATIE PHOENIX (3) mm programma Het legerbericlit Spannende tenniswedstrijden Noordwijk te verwachten Eind September wederom oefeningen De strijd der skiffeurs Het begon niet een VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 ffachten De leger manoeuvres 0p de Veluwe: „Blauwe" infanterie, gesteund door tanks, op weg om de „Roden" te vernietigen. (Van onze speciale verslaggever) Uur U iszoehl 7of mijn laatste snik. in PRINS BERNHARD IN DUBLIN WERELD-DAMKAMPIOEN ZWAAR GESTRAFT NED. DAMESATHLETIEK- PLOEG NAAR LONDEN Zonder Fannv Blankers-Koen Was Uw wol Veilig in en de orde van WIELERWEDSTRIJDEN TE UTRECHT RONDE VAN ZWITSERLAND NED. STUDENTEN SCHAKEN TEGEN FINSE DAMRUBR1EK Mgi r Het bleef zo onaards stil lang® ^et Reïe Rode bruggenhoofd, dat men op de hoofd-commandopost van Rood, het wegtikken der seconden horen kon. De commandant van deze Rode gevechtsgroep, de gevechtsgroep „Beer" trommelde nerveus op de voor hem op tafel neergepunaisde stafkaarten van het front, bekeek telkens zijn horloge.... Vier uur.-- Jwart over vier.... half vijf vijf uurHad „Blauw reeds in totale verrassing zijn eerste weer- standslijn veroverd, en was dit zó snel en geruisloos gegaan, dat de overrompelde posten zelis geen gelegenheid meer hadden ge kregen om dit bericht nog naar achtter door te geven? Waarom bleef het zo enerverend stil? Had „Blauw" tóch nog het hele aanvals plan zoals dat de dag tevoren was buitgemaakt, op de laatste minuut veranderd, en zou de aanval niet frontaal komen? Was dit buitgemaakte operatiebevel wel het echte geweest.Half zes. er kwamen schaarse onbelangrijke meldingen binnen; nóg geen bericht dat het beslissende vijandelijke tegenoffensief begonnen was: zelfg de artillerie zweeg, en het eigen artillerievuur, dat tegen vijf uur veronderstelde vijandelijke uitgangsstellingen had bestookt, was niet tot een artillerieduel uitgegroeid. Kwart voor zes. met deze woorden zogezegd de „geschie denis" zou ingaan, misschien dat hij er dan nog aan toegevoegd had: „En nu, gij allen vaartwel ende saluut." „Ik leg het hier gewoon uit te pei- gere".... klappertandde inmiddels buiten ergens in de na-nacht een jeneverbes struik, die een gecamoufleerde soldaat bleek te zijn. „Koud!? Stalingrad moet er nog een hittegolf bij geweest zijn" De nuchtere, vroege ochtend, die grauw en met verspreide regenvlagen over de Doornspij kse hei kwam aanrollen was ongetwijfeld geïnfiltreerd uit. een Novem- beroffensief: het was beestachtig koud en er stond een halve storm. Boven de Zui derzee flakkerde onafgebroken een zware onweersbui. „Die kan er óók nog wel bij kankerde de klappertandende groep. Niets Is ellendiger in een oorlog, dan het initiatief van de tegenpartij te moe ten afwachten. De dagen tevoren had het Rode bruggenhoofd uitval op uitval ge daan, de positie van de Blauwe „inge deukte" troepen onvermoeibaar afgetast, naar zwakke punten gezocht, met het oog op het eigen toekomstige offensief, jnaar reeds vóór men het bruggenhoofd voldoende had kunnen versterken om tot basis voor verdere operaties te die nen, had de hele moeizaam in elkaar ge paste legpuzzle van op de vijand ver overde gegevens uitgewezen, dat Blauw er alles op zou zetten om déze morgen het gevaar van dit strategisch zo be langrijk6 bruggenhoofd definitief te eli mineren. Zelfs de dég waarop dit gebeu ren z°U, was Rood te weten gekomen, zelfs de manier, waarop Blauw dit Rode bruggenhoofd zou gaan oprollen, was bekend. O* toc ,nle'Men had er rekening mee gehouden, dat de aanval minstens een uur vroeger komen zou. nu het verrassingselement geheel ver- dwenjen was. vanai zi uur de avond ZATB"DAG-J)iAMG)UKTR.O. 7.00 HILVERSUM to Maria ter ere; Nws. ochtendgyma.i gjj ope- 7.45 Morgengebed8.00 N 9 ,J3 Hadio retteconc.9.00 V. d. vroa v d kleu- Philh. Ork.; 9.55 Gram.; M.» v. d ters; 10.05 Muziek houdt fit, Mo_ zieken; 11.45 Fantasia in f- Jln„recital zart; 12.00 Angelus; 12.03 Zfllf'omie- 12.33 Septet Johnny Ombach; IJ-®0 Ze. wijzer; 13.00 Ned. Strydkr.; 13.30 oe f» venklapper; 13.50 Film en toaeei, Omroeprk.; 14.50 Boekennieuws; Strijkkwaret in F. gr. t. Ravel; Koor; 16.00 Lezing; 16.10 Harmonie, l"^ Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 1®-"" Gram.; 18.05 Actual.; 18.15 Journ. wee* overz.18.30 Ned. Strijdkr.19.00 NWS, 19.15 Het Katholicisme in Frankrijk; '9.30 Gram.; 19.45 Regeringsuitz.20.00 NWS", 20.05 De gewone man; 20.12 Beniaminto Gigli20.20 Lichtbaken20.45 Werken v. Rossini; 21.15 Zomersproeten; 22.00 Metro- pole-ork.22.30 wy luiden de Zondag In; 23.00 Nws; 23.20 Avondconcert. HILVERSUM II (415 M.) V.A.R.A. 7.00 en 8.00 Nws, gram.; 8.50 V. d. vrouw; 8.00 Beriyns Philh. ork.; 10.00 V.F.R.o.; 10 20 Feuilleton; 10.35 V. d. arbeiders; 12 33 Ork. Greg- Serban; 13.00 Nws; 13.20 Accordeon-ork.13 50 The HUl-Billtes on Nederl. Kamerkoor; 14.20 A'damse PnlitlekaDel- 15-00 Fries progr.15.25 Vlolconc in D-. op 35, Tschaikowsky16.00 Komt binnen"; lfi.15 Tophits van 1949; 16.45 Sport: 17.00 Nieuws v. d. platen- markt- 17 30 V d. Jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Popuiare liedjes; 1930-^üst. staal kaart; 19.30 V.P.R.O.20.00 Nws, 20.15 Johan Strauss-progr.21.48 - comment 22.45 Flitsen uit het leven; 23.00 Nws; 23.15 Kwartet Jan Corduwener; 23-35 Strauss-melodieën RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: jnsw: 7.05 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn.; 7.50 gram.; 8 00 nws; 8.05 gram.; 9.00 nws; 9.05 casino, 10.00 Lux.: „Ménage en Musique"; jO-30 En§- Lavey en ens.; 11.00 Lond. Light Cone. Orch.; 12.00 VI. Br.: Ramblers, Skymasters, Decca Melodians; 12.30 weer; 1232 r a?81 1315 Sram.; 14.10 gram.: 15.00 Ir. Br zang; i6.oo verz.-pr.; 17.00 Kootwijk: Batavia; I8.00 VI. Br.: ac cordeon; 18-15 harm, orch.; 18.30 v. d. «nld 19 00 nws; 19.30 chansons; 19 50 pr Br nws 20.00 Edw Fischer; 2Uo5°ang: 22.00 VI. Br.: nws; 2206«M-prog.; 23.00 nws; 23.05 jazz; 23.30—24.00 gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nAU-iy Coran Orrh 7 Sft T zes uur. tevoren keken honderden vermoeide ogen_ het donkere geheimzinnige voor terrein in, had het bevel „verhoogde ge vechtswaardigheid" psychologisch na tuurlijk enkele minder gewenste „bij effecten" gehad, waardoor o.m. op de compagnie-, bataljon-, en gevechtsgroep commandoposten honderden meldingen binnenkwamen, die de naderbij kruipende vijandelijke voorhoede signaleerden. Maar ze kwamen niet, de blauwe vij and kwam niet en seconde na seconde werd de state onbehaaglijker.... Het vijandelijke uur U waszoek", maar het nerveuze, sterk in de minderheid zijnde Rode bruggenhoofd, vast besloten geen duimbreed van het moeizaam en ten koste van zoveel ofers veroverde bruggenhoofd op de Westelijke IJssel- oever prijs te geven, kon de humor van dergelijke grapjes niet meer waarderen in de vroege ochtenduren „Ik blijf hier zitten tot mijn laatste snikzei de bataljonscommandant van het Rode bataljon, dat de aanvals- schok zou moeten opvangen, „en daarna ga ik naar bed, mijne heren Men kon de spanning (en de petroleum lucht der overal op tafel brandende stormlampen) in de lage onzichtbaar op gestelde legertent^snijden, en alle „oorlogscorrespondenten schreven elke komma op, die over de lippen van de vrij zwaarlijvige, Charles Laughton-ach- tige figuur van de overste Rossmuller kwam. •■Hebt U nog patrouille uitgestuurd vannacht, overste?". „Ja, we hebben zelfs nog een vaandrig sen „n paar man van Blauw krijgsgevan- f0Slatg®maTakt. maar die willen ook niets geval tecen Xerwacht. ze toch in ieder vuur laten 7ljf uur- en heb het artillerie- rand hier .?gen °P de Zuidelijke bos- ren" 'vand^viianrt°Jcn om het »belabbe" vernamen alleen ge%kunne"horen'- w®" baar geeuwen waren. fverdtrhXik nog pen verrassing voor T u komt en zniil e viJand in petto „naXer wagen In waarschijnlijk ook onze pantserwagens nog onverhoeds een flankaanval doenmisschien dat Ik verder van de, brigade nog wat reserves Het legerbericht van 4 Augus tus luidde: „Geheel volgens de plannen zet ten sterke Blauwe eenheden van alle wapens gesteund door een krachtig artillerievuur en felle luchtactie van onze moderne „Me teors" hedenmorgen een krach tige aanval in op het Rode brug- gehoofd West van de IJssel. Ondanks verwoede Koüe tegen stand werden de Rode linies door broken. De beheersende hoogte van Oi- debroek, de z.g. „Knobbel" werd in verbitterde gevechten veroverd. Na het afslaan van heftige vijan delijke tegenaanvallen op de „Knobbel" werd een snelle op mars naar de IJssel ingezet en het Rode bruggehoofd West van de IJssel opgeruimd". Een kapitein dook op vanonder een pol dophei, vlak voor we op hen trapten, geeuwde spookachtig en tot op zijn ge beente verkleumd: „Mogge heren.... De heren nog nieuws?" „De heren" hadden „nieuws" genoeg voor hen, maar moes ten fairheidshalve hun mond houden. Ze hadden hun bijvoorbeeld kunnen vertel len, dat ie nog rustig een paar uur zijn ogen kon dichtdoen, omdat het offensief eerst tegen half zeven zou losbranden, maar dan was er uiteraard geen „aardig heid" meer aan geweest, dus lieten we heel die voorste weerstandsstrook in I martelende onzekerheid. Nog nooit hadden we overigens zo'n prima gecamoufleerde compagnie gezien: je moest werkelijk scherp uitkijken om niet op een of ander vermoeid „Rood hoofd" te trappen, en diverse malen scheelde het geen haar of we struikelden zó een verborgen schuttersput in. „Van nacht om een uur of drie.." zei de ka pitein „kon ik de meldingen van al mijn posten nog nauwelijks verwerken. Van alle kanten kreeg ik doorgegeven, dat er „vijand gesignaleerd" was, bij sommigen zat ie al opdertig meter afstand.... vlak vóór de stellingen, zo waar als ze de laatste acht en veertig uur niet meer geslapen hadden". En daar stond je dan zélf te rillen in de stilte, weliswaar minder geradbraakt, maar toch verre van comfortabel. Ergens in een der onzichtbare brenopstelUngen zongen twee soldaten met die vreemde totaal misplaatse bravour van volkomen „frontellende" over de „zeerovers": het klonk een beetje dunnetjes en erg val; Ergens in het voorterrein ging een rood lichtsignaal de hoogte in, achter ons praat te een 38-radioset de onbehaaglijke een zaamheid tussen de van elkaar geisoleer- de posten weg, zijn buurman, rieo een andere set op in de onaandoenlijke code formulering der radioverbinding. En een ogenblik was het moeilijk om herinneringen van vroeger weg te duwen. Natuurlijk hebben we in de manoeuvre- dagen zo nu en dan ontzaglijk gelachen: er waren honderden komische situaties, vooral wanneer je slechts als „buiten staander" meespeelde. Je kon bijvoorbeeld grinniken om het onhoorbare artillerie vuur, je kon lachen om het grapje van die ene gesneuvelde auto, waar twee an dere auto's bij stonden te huilen, er was hilariteit om die eerste hulp-verband- plaats, die aanvankelijk alle zwaar ge wonden en stervenden weer naar „gene zen" terugstuurde, na laconiek het kaartje van hun borstzak te hebben gescheurd, omdat ,,'t anders zoveel wérk was" Een enkele keer echter riep zelfs het da verend schot van een „losse flodder", riep een opmerking, een commando, een mili taire term, riepen al die dodelijk ver moeide gezichten van „enthousiast mee doende" soldaten plotseling beelden uit het verleden op. Hallo Nico III. Hallo Nico III, hier is een bericht voor U, hier volgt een be richt voor Uvijandelijke infanterie waargenomen opik herhaal: vijan delijke infanterie waargenomen op. Over." In werkelijkheid zou op dat moment en mijn hemel, het waren allemaal nog zo'n jonge soldaten zou op dal moment over alle ingegraven stellingen, over elke schuttersput, over elke man die verschrikkelijke eenzaamhid die ver woestende angst zijn neergesprongen van: nu-gaat-het-beginnen. „Hallo Nico III, hier volgt een nieuw bericht: vijandelijke infanterie wordt ge volgd dbor tanks.... ik herhaal dit be r:cht: vijandelijke infanterie wordt Op dat moment begon 43 R.V.A. he' was half zeven in de ochtend vuur- steun te geven; had in werkelijkheid he' dommelende artillerievuur zich langzaam overeind gewerkt, het verspreid liggende storingsvuur geconcentreerd; opgevoerd tot een woédend onweer, de ochtend stilte opengebeukt. en waren wij als het „echt" geweest was niet zo rustig als-„Generaals, de veldslag gadeslaand op de hoogte van Verdun" blijven staan op de „Knobbel" van het artilleriekamp „Oldebroek", want voor de Blauwe troepen uit, legde deze artillerie een in tens meedogenloze vuurwals om de Rode stellingen stormrijp te maken. In het ronde beeld van tientallen veld kijkers doken ver aan de grijze bosrand kleine zwarte, vreemd beweeglijke fi guurtjes op, waarachter logge, onweer staanbaar oprukkende, zich telkens ver plaatsende „bosen" bevonden: de zwaar gecamoufleerde tanks. Het was 3300 meter tot aan de hoofd- weerstandslyn van Rood: de breed over het lichtelijk geaccidenteerde terrein der Doornspijkse hei uitgewaaierde vijande lijke Blauwe infanterie deed doar één uur en tien minuten over, stokte eenmaal toen haar opmarsflank vastliep in een zwaar mijnenveld, knarste even toen de ondersteunende tanks haar infanterie kwijt waren, maar onverstaanbaar kwam een vijandelijke legermacht van een goeie duizend infanteristen, in klein ver band verspreid tussen de logge tanks naar voren: dekte een ogenblik, toen ze vastliepen achter een eigen rookgordijn, rukte verder op in een verward met vlagen overwaaiende lawaai van geweer»- vuur, mitrailleurroffels, mortierontplof- fingen en tanksalvo's, tot ook dichterbij aan alle kanten ons eigen vuur los brandde. Uit de eerste zonverlichte wolken kwam toen de ondersteunende lucht macht, joegen de gierende „meteors fluitend neer op 't ontdekte Rode hoofd kwartier, deden duikvlucht op duik vlucht; tot overmaat van ramp werd de Rode tegenstoot van de bataljonsreserve te laat ingezet en mislukte daardoor en toen eindelijk de logge tankbeesten aan weerszijden van de Knobbel de laatste gevechtsweerstand braken, ontstond er een paniek. „Wij zijn omsingeld, vallen in handen van de tegenpartij...." was het laatste bericht van het Rode 163e bataljon Infanterie en prompt werd dit door een andere rampmare gevolgd van de commandant der gevechtsgroep „Beer" zelf: „verlaat commandopost en trek (pro memorie) terug over de IJsel" Tegen tien uur in de ochtend verflauw, de het geweervuur, het dreunen der Rode antitankwapens. Knobbel was niet meer, 'j rode bruggenhoofd over de IJsel was opgerold. „Ik heb alle eerbied voor de wijze waarop de mensen er zich doorheen ge slagen hebben", zei generaal Opsomer na afloop van Operatie Phoenix, d-e eerste grote manoeuvre na de oorlog van net Nederlandse leger. „Ik ben over de hele manoeuvre buitengewoon tevreden Overal was groot enthousiasme, en het onnoemelijk aantal fouten dat gemaakt is heeft mij niet afgeschrikt: we moeten hét juist van die fouten hebbenAl leen zó kunnen ze hot leren". Internationale kampioenschappen en Davisbeker-wedstrijd-en mogen op grond van bepaalde tradities alleen reeds om hun naam aantrekkelijkheid uitoefenen, daarnevens zijn er ploegwedstrijden die sportief en spectaculair de aandacht waard zijn. Een daarvan is de jaarlijkse wed strijd tussen de sterkste ploegen van de Internationale Clubs van Nederland en van Engeland. Zesmaal heeft de wedstrijd reeds plaats gevonden en van die zes maal won de Nederlandse IC. slech's éénmaal: vorig jaar, te Eastbourne nog wel, op gras met 107. Twee jaar ge leden was er een spannende strijd te Noord wijk. door de Engelsen met 108 gewonnen. De Engelsen zijn er op gebrand voor die nederlaag, in eigen huis geleden, morgen en Zondag te Noordwijk revanche te nemen. Zij' komen met de sterks'e ploeg welke zij in het veld kunnen bren gen, sterker dan voorheen. Wa-nt de twee Davisbeker-spelers Mottram en Paish nemen de eerste twee plaatsen in. Dat geeft dus een strijd tegen onze Davis beker-spelers. Van Swol en Van Meege ren. een complexe Daviscup-wedstrijd. want zij komen ook hier elk tegen elkaar, bovendien ook in dubbel. Voor Nederland spelen verder Rinkel, Wil-tón. Tesch- macher, Karsten en/of Reidt Mottram en Paish ontlopen elkaar niet veel al is Mottram wel de sterkste te achten Hij verloor dit jaar van Cucel'U (die hij vorig jaar sloeg) met 7—5 9—11 g8 2—6 Paish kreeg in vijf sets klop van Cernik. Vorig jaar voor de Dav-s- beker Engeland—Nederland te Bir mingham, sloeg Mottram Van Swol 6-3 6_4 9—11 6—3 en Van Meegeren 6—3 6—4 6—3 Paish sloeg Van Swol met Het „krijgsrumoer" om Nederland is nu weer verstonmd. Het ligt evenwel in de bedoeling in de toekomst zo vaak moge lijk dit soort manoeuvres te houden. Zo bestaat het plan eind September, begin October een grote oefening te houden. Prins Bernhard kwam Donderdag op nieuw uit in een springconcours te Du blin. Hij reed met „Cool Star" en won de derde prijs. Wegens het verstrekken van onjuiste gegevens in verband met de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland 1948 was door het bestuur van de Ned. Dambond een voorlopig schorsingsbesluit uitgevaardigd tegen P. Roozenburg en D van der Staay. Het bestuur heeft thans besloten P- Roozenburg definitief te schorsen voor de tijd van één jaar eindigende op 22 Mei 1950, en legde hem tevens een boete van 125 op. D. van der Staay kreeg eenz.elfde strafmaat met een boete van ƒ50. J. H. de Kluij- ver werd een schorsing opgelegd tot 24 Juli 1950 en een boete van 100. Aan W. Roozenburg werd een schorsing van 30 dagen opgelegd. J. L. G. van Dijck en J. H. Ansems kregen een schriftelijke berisping. Gedurende de schorsingsperiode is het verboden, deel te nemen aan wedstrijden, in welke vorm ook. Eveneens is het verboden simultaanseances te geven, blindpartijen te spelen of lezingen te houden, in de ruimste zin en in welke vorm ook. 6i 26 75 16 64 en Van Meegeren ook in 5 sets. Het dubbelspel wonnen Van Swol en Rinkel met 6-3 5-7 6—2 16 64. Er ligt dus wel een belofte van spanning in deze partijen. En zeer zeker ook van goed spel Van het programma (18 partijen) ver melden we voor Zaterdagmiddag Van Meegeren tegen Mottram, Van Swol teg~ Paish, Wilton en Van Meegeren tegen Paish en Mottram; Zondagmiddag: v an Meegeren tegen Paish. Van Swol tegen Mottram, Van Swol en Rinkel tegen Paish en Mottram. Het verschil van mening, dat tussen de Engelse damesathletiekbond en de K N.A.U. was gerezen in verband met net feit, dat men in Engeland meer dan 8 damesathleten had aangewezen voor de 3-landenwedstrijd tussen Engeland, Frankrijk en Nederland, hetgeen niet volgens de afspraak was, is uit de weg geruimd. Van Engelse zijde is thans be richt ingekomen, dat het aantal deel neemsters kan worden verhoogd tot 9 en dat men zelf ook reeds een team van 9 dames heeft aangewezen. De Nederl. ploeg, welke op 20 Aug. in het White City-stadion tegen de Engelse en voorts tegen de Franse dames zal uitkomen, is als volgt samengesteld; 100 meter; Foukje Dillema (Leeuwar- ien) en Nel Karelse (Zeeuwen, Middel burg). 80 meter horden: Gerda van der Kade- Koudijs (Victoria, Rotterdam), en Nel Vos (P.S.V., Eindhoven.) Verspringen: Gerda van der Kadê- Koudijs en Nel Vos. Speerwerpen: Ans Koning (Gona. den Haag.) Discuswerpen: Ans Panhorst-Niesink 1 Sagitta, Amsterdam) en Cor Aafjes (Lycurgus.) 4 x 100 meter estafette: Tiny Quik, Nel Vos, Gerda van der Kade-Koudijs en Foukje Dillema. Een negende athlete zal nog worden aangewezen voor het hoogspringen. In het nummer 800 meter komt Nederland niet uit. Fanny BlankersKoen heeft de uitnodiging niet aanvaard, in verband met het feit, dat haar zoontje op de dag van de wedstrijd jarig is. Een oude kous met dubbeltjes geldt Wel eens als symbool van zuinigheid. Maar er is een betere manier om te sparen: zorgen, dat Uw wollen garderobe als nieuw blijft. Dat kan op een eenvoudige manier. Niet wassen in gewone zeep, die wol doet krimpen, stug worden en slijten, maar in alkalivrije Echfalon, waarin Uw wol als nieuw blijft. (Reel.) 35 ct per pak. Netto 100 gr. Sedert bekend geworden is, dat de grote Kelly, een super-klasse sculler van de grootte van een Bob Pears en een Wood, naar Amsterdam komen wil om deel te nemen aan de F.I.S.A.-kampioenschap pen. staat vast ziekte of een ongeluk voorbehouden dat de Amerikaan be slag op het skifkampioenschap zal leggen Voor de spanning in dit nummer heel jammer, maar er blijft een grote onzeker heid over de bezetting van de overige plaatsen. De Zwitser Keiler is daarvoor mogelijk een der favorieten, er gaa' een goede roep uit van de Deen en dan zijn de Fransman Seréphiades en de Belgische kampioen zeer sterk te achten. Sedert onze Nederlandse double scull Neumeiervan der Meer van Willem III in 1947 te Luzern de titel veroverde, kregen zij in 't voor jaar van 1948 de eerste nederlaag te slik ken van de Belgische double Piessens Collet. De oudere van dit duo Piessens is sinds jaren de Belgische kampioen in single scull, maar ditmaal heeft z'n part her in de dubbel twee zich gelijkwaardig getoond en na een emotionele race ein digden de beide partners én rivalen! dead heat, zoals de officiële uitspraak luidde. De Belgische roeibond heeft sedert dien nog niet beslist wie van beiden 'n single skif zal starten, doch wél is in be ginsel besloten dat een van beiden deel nemen zal. Dat betekent dus dat de Bel gen, in tegenstelling met dé Nederlanders, wél van plan zijn een der twee scullers 7 16 South. Seren. Orch.; 7.50 Lift up hearts 7 55 weer; 8.00 Fr. Br.: nwS; your hea E Lp. nws. 91Q y d 8.10 conc.,_9_„ 10.45 orgel; 11.15 nuisyr.; /"'pr>r~welsh Orch.; 12.30 kwin- ;Pt°r :3nn Ins HS nws; 13.10 gevar. pr, tet; 13.00 Eng. n.a- 1430 HS' BBC 13.50 Fr. Br.: verz.pr.. 14-SU n.ö.ööl. Midi. Light Orch.; - cHcket'17 10 Fr 16.00 BBC Var.ork.; 16A5Jatiickiet,^ zal krijgen hij keek 0p S™ En tot zijn inlichtingenofficiert nog koffie?---- "ls er Had hij geweten, dat dit zijn laatste woorden zouden geweest zijn, die ooit het Nederlandse volk zouden bereiken, dat hij 8. „Hou je goed vast mannen" klonk Basli's geweldige bas. De woorden van de speurder waren nog niet koud of het schip zweefde boven de afgrond. „Maauw" riep de droes, die met angstig knipperende ogen op de schouder van de Kale zat. Hij was blijkbaar nog niet gewend aan de manier waarop dit piratenschip van stapel liep. De „Don Qui- chotte" kwam zo krachtig in zee neer, dat het water in geweldige fonteinen om het schip opspatte. Het vaartuig kraakte maar het doorstond de schok. „Ons schip is ge slaagd voor zijn examen" riep Basli trots als een pauw terwijl hij goedkeurend op de zware houten borstwering klopte. „Hijst de zeilen!" klonk daarop het bevel. De be manning kwam rap in beweging en binnen vijf minuten stonden de machtige zeilen van de Don Quichotte bol van een stevige bries. én in de double èn in de single scull te laten uitkomen. Het is misschien wel juist Neumeier niet in de skif te latei uitkomen, doch te betreuren blijft het. Zijn uitstekend roeien te Henley, vooral tegen Kelly, al moest hij die race ver liezen, wettigt het vermoeden dat Neu meier een uitstekend figuur geslagen zou hebben. Deze week hebben Neumeier en Van der Meer de training, hervat, kalm aan natuurlijk, want het komt er op aan, einde der maand in topvorm te komen. Feit is dat deze ploeg prachtig roeien demon streert: dat is de enige Nederlandse ploeg die roei-technisch op het beste interna tionale peil staat, waarmee we natuurlijk niet willen beweren dat we overtuigd zijn dat zij gaan winnen. Het teleurstel lend roeien in het Olympisch tournooi te Henley toen de Amsterdammers be neden hun in training vertoonde vorm bleven wettigt geen optimisme. Gisteravond werden in het Utrechts stadion amateurwedstrijden gehouden met het volgende resultaat: Omnium: 1. ploeg Van GelderGiese- ler, Krever en Willekes 18 pnt.; 2. ploeg Van Schotman, Faanhof, Koch en Leene 9 pnt. Achtervolging over 4 km.: 1. Hofland 5.27.8, haalt met 20 meter verschil Van Breenen in, die 'n tijd maakte van 5.29.1. Klassementwedstrijd over 20 km.: 1. Sieveking 17 pnt 2. v. d. Voort 16 pnt. 3. De Haan 14 pnt. 4. Keizer 12 pnt. 5. Witteveen 10 pnt. Koppelwedstrijd over 40 km.: 1. Wille kesVeugens 56 min 2 sec. 14 pnt. 2. SchotmanSieveking 13 pnt. 3. Faanhof- Krever 9 pnt. De 6e etappe van de Ronde van Zwit serland, van Friburg naar Bern over 268 kilometer, werd gewonnen door de Belv Verschueren in 7 uur 44 min. 40 sec. Zijn landgenoot Peeters «verd tweede in 7 uür 54 min. 31 sec. met de Italiaan Sanazzi op de derde plaats en de Zwitser Lang als vierde, beiden in dezelfde tijd als Peeters. In het algemeen klassement heeft weuenmann nog steeds de leiding met een totaaltijd van 34.18.28 en Aeschli- mann op de tweede plaats in 34 18.37. Brule staat derde met 34.31.48. Hedenavond begint in het Amsterdamse Schaakhuis een tweedaagse schaakwed strijd tussen het Ned. studententeam en een ploeg van Finse studiosi. De Neder landers speelden op 7 en 8 Juli in Hel sinki tegen de Finnen met een team van 9 spelers en verloren met 10%-—714. De Nederlandse ploeg is thans als volgt samengesteld: Cortlever (Amsterdam) Van der Berg (Leiden), Donner (Am sterdam), Barendregt (Amsterdam), Van Oosterwijk Bruyn (Utrecht), De Vita (Wageningen), Orbaan (Amsterdam), Grapperhaus (Amsterdam), Van Vloten (Utrecht) en Prahl (Amsterdam). Na de match in Amsterdam, spelen de Finnen nog in Leeuwarden, Eindhoven en waarschijnlijk in Haarlem tegen schaakverenigingen. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. BROEK. Nwe Binnenweg 46. Rotterdam-C. PROBLEEM No. 2184. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) Ie plaatsing. Miniatuur. Een luchthartige geschiedenis DOOR wilhelm lichtenberg 43) Wat moet ik zeggen? vroeg zij. Nu, hoe het huis in Huskvarna je bevalt. O, prachtig, zei hij, zonder haar aan te kijken. Dat heb ik toch al ge zegd? Je zegt het, alsof je het over een vreemd huis hebt, verweet zij hem. Toe, Knut, het is toch ons eigen huis. De kleine wereld, waarin wij gelukkig zullen zijn! Ik zal je eens wat zeggen, Karin, begon hij. Eindelijk! Ik wacht er de hele mid dag al op. Ja, maar ik denk niet, dat je het prettig zult vinden, wait ik te zeggen heb. Erger dan je zwijgen kan het niet Z1jn, meende zij. T Toch wel- Het zal je misschien van mles.beroven.Wij zullen niet in 6 "in „in Huskvarna wonen, Karin. het"je niet? Waar<>m niet?' Bevalt lb OU buL v dr.ui tv.) - ij 100" Rr Valenti en ork.; 18.00 v. d. Eng. H.S.: Those were the days; 19.10 jaz - Ik vind helprachtig, dat heb ik 19.30 Eng. L.P.: Promenade c0"c: ik ïiu' i!t zeë ie eerlijk Malcolm Sargent; 22.00 nws; 22.15 Staple i wat Dat huis is véél te ton, Geraldo en Preager. luxueus voor ons. Maar Knut! Mama en ik hebben de grootste eenvoud betracht. Dat bedoel ik niet. Maar hoe stel Üj eigenlijk voor, dat een ingenieur met een inkomen van 12000 kronen leven moet? deaü kriJgen de villa van papg ca- Zelfs al zou ik dat willen aanne- Hio i i0! w'l jij dan de kosten betalen, bewonen van een dergelijk huis met zich mee brengt? keek hem verschrikt aan. Ze ?Tab ailes. gerekend, behalve hier op. begon zij echter te lachen. ?niUt! Ik geloof niet, dat je de situatie helemaal begrijpt! het maar al te goed. ^-.daf doe je niet. Geld en macht zijn begrippen, waartegenover jij niet sympathiek staat. Neen vero^tJschul. dig je met, dat stel ik juist zo in je op prijs. Maar je moet je er bij neer leggen, dat Carl Lorensberg een rijk man is en dat hij, wanneer zijn dochter trouwt, deze een passend huwelijksge schenk geeft. Daar had ik al eerder met je over willen spreken. Ik laat me geen vermo gen geven, omdat ik met jou trouw. Maar dat is toch de gewoonte, Knut! Ja, bij de wilde volksstammen mis schien. Maar daar behoren wij niet toe. huiverde Meubels op afbetaling!, Karin. Ja, 't kan jammer genoeg niet an ders. Als je 't erg onaangenaam vindt, zal ik wel voorschot vragen. Nee, nee, dan liever op afbetaling, antwoordde ze haastig. Dat dacht ik ook, ging Knul onver stoord verder: Ik wil natuurlijk niet. dat je grof werk doet; we zullen een meisje voor de ochtend nemen, daar zul je het voorlopig mee moeten doen- Het valt mee, dat ik dat tenminste nog krijgen kan, zei Karin bitter. We zullen nu eenmaal in het begin zuinig moeten zijn. Je twoseater kun je wel houden, die is niet zo duur in on derhoudJe zult je nu eenmaal op een geheel andere basis in te stellen heb ben. voor de eerste paar jaren tenminste, tot ik klaar ben met mijn werk. Je zult je dat moeilijk kunnen voorstellen; we zullen elke kroon moeten omdraaien. Je zult veel moeten achterlaten, maar aan de andere kant zullen we een nieuw le ven opbouwen, en bet succes, dit we ze ker zullen bereiken, zal je tenslotte de moeilijke jaren in het begin vergoeden. Karin antwoordde niet. Ze keek Knut star aan. In haar ogen glinsterden tra nen. Toen begon ze zenuwachtig te la chen. Dat is toch zeker maar een grapje Ja, dat wist ik! Maar dat je zó eigenzinnig zou zijn, had iik niet ge dacht. Neem me niet kwalijk, Knul; maar dit gaat toch wel een beetje te ver! Dat heeft niets meer met trots en karakter te maken. Het schijnt wel, dat je om elke prijs origineel wilt zijn Knut was nu ook opgestaan. Hij scheen zijn oordeel af te wachten. Ik had je kleine eigenaardigheden op de koop toegenomen, ging zij voort: Ik houd van je, Knut, zoals je bent. Maar je moet niet van me verlangen, dat ik een armoede-comedie speel, als het niet nodig is. Begrijp me goed. Knut. Ik zou alles met je kunnen delen, armoe de, ontbering, alles, als het moet! Maar jij verlangt, dat ik armoe lijd, terwijl het geld er is. Dat is onzin, dat vind ik aanstellerij! Op zo'n manier wil ik het leven met jou niet beginnen. Knut vertrok geen spier in zijn ge zicht. Toen knikte hij een paar maal na denkend en zei: Ja. dat had ik me kunnen denken. Het is mijn schuld, dat ik hier niet eerder over begonnen ben. Ze nam zijn hand- Knut, vind je, dat Ik ongelijk heb? vroeg ze zacht. Als je me daarvan kunt overtuigen, ben ik bereid, je in je woning van drie vertrekken te volgen. Nee, je hebt geen ongelijk, van jouw I- kant gezien. Dat is het grootste ongeluk Ik zal heel gelukkig zijn, als we eenmaal j van je? van deze tijd, dat men denkt, dat in een van elkaar zijn. maar je zult je er in I Neen, Karin, dat Is mij bittere ernst, kwestie het recht altijd maar aan één moeten schikken te leven van ons be- j Ik ben geen Sixten Henegard, die met kant kan zijn. Wij hebben allebei gelijk, scheiden inkomen. Voorlopig zal een wo- het geld van zijn vrouw een lui en lek- En dat is het hopeloze ervan, ning met drie vertrekken voldoende zijn ker leventje wil leiden. Je weet. dat ik"! Je staat dus op jouw voorwaarden? voor ons. Voor de inrichting heb ik uit een eigenzinnige familie stam. oegde j vroeg ze na een poosje, reeds een deel van het benodigde geld hij er met een tikje spot aan toe. Hij knikte slechts. Toen reikte zij hem gespaard en de rest betalen we wel af.Karin sprong op- 'de hand.' Het gaat je goed, Knut. Dit is dus het einde? vroeg hij. Misschien niet. Zolang jy niet van gedachten verandert.... Dus dat is voor altijd- Zijn stem beefde. Karin antwoordde niet. Dokter Hell- gren en Oejeson verschenen in de hall en zij maakte van dit verschijnen ge bruik de dokter naar zijn toestand te vragen. Onder voorwendsel de dokter naar huis te brengen, verliet Knut daarop zo snel mogelijk de villa. XV. Dokter Hellgren was veertien da<gen in bed gebleven, precies zoals Auriki dat voorgeschreven had. Hij was er tegen ln opstand gekomen, had gescholden en gevloekt, maar Auriki stoorde zich daar niet aan. Ook de fles met medicijn was 'eeg geraakt. Hellgren beweerde, dat de fles omgevallen was, hij had er niets van ingenomen. En nu, de eerste maal sinds veertien dagen, zat dokter Hellgren op. Auriki had het goedgevonden, maar de kamer mocht hij nog niet uit. Hij mocht in een gemakkelijke stoel voor het venster zit ten, zich koesterend in het late herfst zonnetje. Het ongelooflijke was geschied: Hellgren gehoorzaamde, wel tandenknar send en onder protest, maar hij gehoor zaamde! (Wordt vervolgd.) Zwart: 14/5, 18, 22, 25, 32, 38. Wit: 24. 26, 31. 34, 40 43/4. Met klein eindspel- PROBLEEM No. 2185. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) Ie plaatsing. Zwart: 2. 9, 12, 17, 18, 20, 26, 30. Wit: 23, 28, 31, 37, 41/3, 5Q, PROBLEEM No. 2186. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) Ie plaatsing. Zwart: 7, 8, 10, 12/4, 17, 19, 22, 35, 36 Wit: 28/9, 33. 38/9. 41/4, 48, 50. Oplossingen binnen drie weken in te zenden OPLOSSINGEN. Probleem No. 2174 (S. Korpershoek' Zwart: 7/10, 15, 17, 20, 28, 35. WH: 23, 29, 32, 34, 39, 42, 43, 47, 49. Wit: 29—24 en wint in alle varianten. Op zwart 28:48, wit 4742, zw. 48:30 en wit 34 1. Op zwart 28 30, wit 34 1. Op zw. 20:18, wit 32:5. Op zw. 20:40, wit 4944 en 23:5. Probleem No. 2175 (S. Korpershoek) Zwart: 2. 8/10, 12, 15, 17/8, 20, 22. Wit: 23, 27, 29, 31/3, 37, 43, 49, 50 Wit: 29—24 (20 of 18:38) 50—44 U8:29) 27:7 (38:36) 44—39, 37—31. 39—33. 43:5. Probleem No. 2176 (G, van Dijk) Zwart: 3, 5, 7, 13, 15, 17, 21/2 24. 26. 29. 34. Wit: 20. 25. 28, 31/2. 35, 37/8. 41/2 44/5- Wit: 20—14, 35—30, 25—20. 32—27, 42—38, 37:8, 8—2, 2:4. Zoals de heer J. Menten. Roermond, terecht opmerkt, is witte schijf op 44 overbodig. OPLOSSERS. Goede oplossingen ontvangen van C v. d. Linde, Th. A. Romeijn en C. v. d Woude (Nos. 2171/6), J. J. Kleijn (2174/6), allen Rotterdam; J. Menten, Roermond (2174/6); W. J. v. d. Voort, Nieuw Ven nep (2174/6); S. Korpershoek. Vlaardin- gen (2171, 2173/6); A. de Groot, Den Haag (2171/6). ONZE PROBLEMEN. De heer D. Vuurboom, Glanerbrug (O) zond ons een aantal nog niet gepubli ceerde problemen, waarvan een drietal in deze rubriek is opgenomen- De auteur heeft in problemistenkringen een uitste kende naam; zy'n producten zijn meer malen origineel met fraaie eindstanden, welke op zichzelf weer een probleem zijn. Wij hopen, dat hij tot een blijvende medewerker mag gerekend worden. Onze dank. ONZE OPLOSSERSWEDSTRIJD. Door de heer A. van Beek, Schiebroek. die reeds 30 jaren voor onze damrubriek veel belangstelling toont en verschei dene malen bijdragen heeft geleverd, was voor onze oplosserswedstrijd een Frans tijdschrift toegezegd. Dit werkje is gewonnen door J. J. Kleyn. Dank aan de milde schenker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3