Aardbeving eiste 5000 doden Herderlijk vermaan der Beierse bisschoppen Communistische opmars in China Of De vlam van Apostolisch vuur Mgr. Ariëns, voorganger van het lekenapostolaat Rood offensief tegen de Kerk Pools antwoord op 't excommu nicatie-decreet Tsjechische leger ingeschakeld W eerbericht 18e Sociale Studieweek te Rolduc Sociale rechtvaardigheid nü! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aantal gewonden niet te schatten De a.sverkiezingen in Duitsland Stemrecht ernstige gewetenszaak Traangas in Amster damse bioscoop Bedreiging van Kanton neemt toe Duitse gevangenen ontsnapt De Belgische uitvoer NDER DE O U P E Wij geloven in het voortbestaan van de christelijke beschaving Priesters met zware straffen bedreigd Sumatra en Javatabak Deken J. J. A. Kuilman ere-kanunnik Naar sociale rust Italië 71ste JAARGANG MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949 Ho. 20999 De zware aardbeving, 'die Vrijdag C entraal-Ecuador teisterde heeft zich Zaterdag en Zondagmorgen herhaald. Het aantal doden is enorm groot. Met vrij grote zekerheid schat men het -totaal op ongeveer 5000. Gevreesd wordt, dat zich onder de puinhopen nog vele lijken bevinden. Een schatting van het aantal gewonden is onmogelijk. Het zal ongetwijfeld in de duizenden lopen. GRIEKSE REGERING IN OFFENSIEF BOSSCHE STATION WORDT GESLOOPT Nederland de grootste afnemer M G De Prinsesjes Beatrix en Irene reden Zaterdag mee in de dressuur- wedstrijden van de nationale jeugdkampioenschappen te Heemstede. 7000ste SCHIP IN ROTTERDAMSE HAVEN AANGEKOMEN VADER VAN WALI NEGARA vermoord VRIJ KOEL WEER tot in Behartigenswaardige woorden van prof. Rogier DE EIGEN PAPPOT KIND OP STRAND VERMIST HET OUDE PROBLEEM NOG ALTIJD NIET OPGELOST DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Haasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OJ. j LEO J- M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Grote rouw in Ecuador De steden Pillaro en Salcedo zijn met de grond gelijk gemaakt. In eerstge noemde plaats staat nog één gebouw overeind. Van de stad Ambato is onge veer de helft verwoest. De overige hui zen en gebouwen zijn zo zwaar bescha digd, dat gevaar voor instorten bestaat. In het stadje Pelileo viel het grootste aantal slachtoffers, n.L 1300. De plaats Guano, waar de verwoestingen veel ern stiger waren dan in Pelileo, boekte slechts een verlies van 10 mensenlevens. In deze plaats is geen enkel bewoon baar huis overgebleven. Omtrent de aangerichte schade Kon den ooggetuigen onmogelijk een schat ting maken. Dat er voor tenminste zu jnillioen dollars aan huizen en gebou wen is vernield, staat in ieder gevai vast. In de getroffen gebieden heerste grote onrust en kwamen wanordelijkheden en plundering voor. In allerijl zijn troepen naar deze streken gedirigeerd om de orde te herstellen en eigendMnmen te beschermen. De president van Ecuador is naar Ambato vertrokken om persoon lijk de leiding van de reddings- en op ruimingswerkzaamheden op zich te nemen. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft een dringend verzoek om verband, peni cilline en bloedplasma onmiddellijk in gewilligd Transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn direct uit Panama vertrokken. Meer vliegtuigen worden thans gereed gemaakt om de noodzakelijke voorraden naar het getrot- fen gebied te brengen. Vele van de getroffen steden zSn niet bereikbaar, omdat de wegen en bruggen erheen volkomen zfln ver nield. Bovendien dreigt het gebied te overstromen, daar het water puin gevulde rivieren onru^ stegen is. Boven zele plaatsen - aan parachutes voedsel en medicamen ten uitgeworpen. De regering heeft gelast, de doden snel tc begraven, ter voorkoming van epide mieën. Zaterdag en Zondag trokken over al kleine begrafenisstoeten door de ge teisterde gebieden, temidden van de af zienbare rijen vluchtelingen, die met hun have en goed andere toevluchtsoorden zochten. De regering heeft een rouwperiode van drie dagen afgekondigd. De president heeft de opbrengst van zijn eigen plan tages geheel beschikbaar gesteld ten bate van degenen, die alles verloren hebben. Ook andere personen en verenigingen hebben materiële hulp aangeboden. Zaterdag is een vliegtuig, waarin zich een grote reddingsploeg bevond, bij een poging om in een van de ge teisterde gebieden te landen veronge lukt. De ploeg was uitgezonden door de Shell Maatschappij en bestond uit 34 personen, die allen om het leven kwamen. In 1868 werden Ecuador en Peru even eens door een verschrikkelijke aardbe ving geteisterd, die aan 70.000 mensen het leven kostte. Een andere aardbeving kwam voor in 1797, waarbij 40.000 men sen levend begraven werden. Quito werd toen verwoest. Het schouwspel van Ambato herhaalt zich in een. twaalftal andere plaatsen ter, Zuiden van Quito. Volgens het observatorium te Quito be treft het hier een verschuiving van de aardkorst, die met veel grotere intensiteit kan optreden dan een aardbeving van vulcanische oorsprong. Nog een zware beving geregistreerd Het observatorium te Wellington heeft in het centrale gebied van de Stille Oceaan een aardbeving geregistreerd van nog grotere intensiteit dan die van de serie aardschokken in Ecuador. Nog altijd „Het IJzeren Gordijn" Na afloop van de eerste avondvoorstel ling gisteravond heeft een bezoeker van het Rialto-theater te Amsterdam, waar enige tijd geleden de film „Het geval Gouzenko" (The Iron curtain) werd ver toond, een traangasbom kapot gegooid. De bezoekers voor de tweede voorstel ling konden het theater nauwelijks betre den en zijn zoveel mogelijk naar het bal- con gebracht. Door het spuiten met water en ver spreiden van parfum heeft men getracht het bijtende gas te verdrijven, wat maar ten dele gelukte. De politie beschikt over aanwijzingen, die de arrestatie van de „grappenmaker" misschien mogelijk maken. De bisschoppen van Beieren hebben, naar aanleiding van de komende ver kiezingen voor het West-Duitse fede rale parlement, een herderlijk schrij ven uitgegeven, dat gisteren in alle kerken der Beierse bisdommen is voor gelezen. De bisschoppen wijzen op de buiten gewoon grote betekenis van de a.s. verkiezingen voor de toekomst van land en ydk. Dat maakt de uitoefening van het stemrecht tot een ernstige gewetenszaak. ,.J>e veelzijdige en bijna bovenmense lijke taak van het nieuwe federale par lement vereist, dat wij de weg naar de -uembus niet opgaan zonder ons ernstig te hebben bezonnen. Het wel en wee van ons volk hangt af van het weislagen ol mislukken van het nieuwe federale par lement. De puinhopen, die ons overlevenden van het zogenaamde derde rijk en de tweede wereldoorlog omringen, zijn de treurige erfenis van een staatsbestel, dat veel beloofde, doch God, noch geweten erkende, noch eerbied bezat voor de door De communistische opmars in de richting van Kanton wordt voortgezet. Van twee punten uit rukken de rode legers aan op Kansjon, een knooppunt van goede wegen, op 560 km. ten N.O. van Kanton gelegen. De communisten zijn Kansjou tot op een afstand van 30 genaderd. Inmiddels heeft de Chinese nationale luchtvaart al het beschikbare materiaal ingeschakeld om regeringsdocumenten en ander bezit van Kanton naar Tsjoengking over te brengen. Men be schouwt dit als een onderdeel van de voorbereidingen der regering, Kanton te ontruimen, indien deze stad onhoud- baQ0kwelders in N.W.- en Midden-China drongen de rode troepen op en moesten nationalistische legers met ernstige de nau «trekken. Na de val van verhezen conununistiscne „f. Tsjangsja w®rdriik voortgezet en Za- fensief onmidde J verder gelegen terdag werd het 5U Tsjoetsjou veroverd. oes kun. Een zorgeloze overturning^ nen de rode legers zich n jjtwo- oorloven, want vijftien „„bieden ners van de door hen bezette g worden door overstromingen oeoi s Naar verluidt, wiUen de communisten Peking tot de hoofdstad van „het me China" maken. pn De nationalistische regering heeI* krachtig protest bij Rusland uigedie tegen het onlangs gesloten handeisvei drag voor een jaar tussen Rusland en de Chinese communisten. Volgens de na tionalisten betekent het verdrag een schending van het Chinees-Russische verdrag van 14 Augustus 1945. Het Griekse regeringsleger heeft Za terdag een groot offensief ontketend te gen ongeveer 5 000 guerillera's in de Grammosbergen. De communisten zijn samengedrongen in een gebied van in- geveer 500 vierkante kilometer langs de Albanese grens. De gevechten zijn zeer hard, aldus heeft de radiozender van de opstandelingen toegegeven. God geschonken natuurlijke rechten van de mens. Wij moeten niet vergeten, dat het de stembiljetten van de toen bedrogen, maar thans ontgoochelde kiezers waren, die dat rampzalige staatsbe stuur aan de macht hebben geholpen, ondanks de ernstige waarschuwingen der bisschoppen". Uit de gevangenis te Emsland, nabij de Duits-Nederlandse grens, zijn dertig gevangenen ontsnapt, van wie er 10 weer gegrepen konden worden. In de gevan genis was het tot muiterij gekomen, toen een gevangene bij een ontvluchtingspo ging werd gedood. Bij het overbrengen van het lijk, kwamen 350 gevangenen tegen hun bewakers in opstand en ge noemd aantal maakte van de verwarring gebruik. Aan de grens is de bewaking versterkt om te voorkomen, dat de twin tig ontsnapten Nederland binnenkomen. De Nederlandsohe Spoorwegen hebben aanbesteed het slopen van het Bossche station. Met de afbraak zal spoedig wor- den begonnen. De gemeente Den Bosch zal in het bezit komen der op 't gebouw geplaatste ornamenten, welke zullen wor den aangewend voor stadsverfraaiing. De Belgische uitvoer had in Juli J.l. een waarde van 6.792 millioen francs en een omvang van 1.238.400 ton. De daling m vergelijking met Juni (waarde uitvoer Juni 7.374 millioen frs) wordt toegeschre ven aan de vacantieperiode. De waarde van de uitvoer in het eerste half jaar van 1949 bedroeg 42.235 millioen frs en de waarde van de invoer 40.622 millioen. Nederland was met 5.728 millioen frs de grootste afnemer, Frankrijk met 4.024 mil lioen de grootste leverancier. De Belgisch-Duitse handel breidde zich aanzienlijk uit: de uitvoer naar Duitsland had een waarde van 4.496 millioen, de invoer uit Duitsland een waarde van 2.779 millioen. De waarde van de uitvoer naar Engeland steeg tot 4.392 millioen, de invoer uit dat land daalde tot 3.570 millioen. In het Verre Oosten was Indonesië de beste afnemer met ongeveer 400 millioen frs. Het tekort op de handelsbalans met de Ver. Staten is sterk gedaald en bedroeg in het eerste half jaar van 1949 nog slechts ca. 5 milliard frs. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het 7000ste zeeschip in de haven van Rotterdam aangekomen. Het was het Engelse m.s. „Sangara" komende van Hamburg met een lading stukgoed. Vorig jaar had dit plaats op 3 November en toen was het 't Engelse s. „Reckenham" (Van onze Utrechtse redacteur). Weer zijn op een .varme Augustus- Zondag vrienden en vereerders van mgr. dr. Ariëns naar zijn graf In het landelijk Maarssen aan de Vecht nabil Utrecht opgetrokken. Zij zijn daar na het bijwonen van een plechtige H. Mis, in de paröehiekérk, opgedragen door prof. dr. B. W. Alfrink en waaronder pater Aegidius Brenninkmeyer O.P. de fignur van de onvergetelijke priester heeft belicht, in stil gebed neerge knield om zijn machtige voorspraak af te smeken btJ het ontzaglijke wik, dat nog verricht moet worden, om de maatschappij te kerstenen. Het getal dergenen, die de grote sociale priester nog bij leven gekend hebben en met hem mochten samenwerken, wordt steeds kleiner. Er groeit een nieuw geslacht op, dat Ariëns echter ook moet leren kennen en in zijn geest dient te werken. En een vertegenwoordiger van dat U-..+ nnfwarlnn nnn Aa T-l Naar onze tabaksmedewerker uit betrouwbare bron verneemt, zal de heer Teppema van de B. E. B. tot de tweede helft van Augustus te Frankfort verblijven voor besprekingen over het a.s, handelsverdrag met Duitsland. H(j verneemt, dat het voor tabak gaat, om een bedrag van 8 millioen, waarvan 6 millioen voor Sumatra en Z mil lioen voor Javatabak. De Duitse siga renfabrikanten zijn echter niet zeker dat zij dit hele bedrag zullen kunnen opnemen. Na deze gunstige berichten komen min der gunstige binnen uit Indonesië. Op Sumatra werden elf schuren in brand gestoken. Gelukkig echter zonder tabak Op Java is ook een zeer ongunstige stem ming. Hier hebben de planters zeer veel lest van onruststokers, die regelmatig niet alieen de veiligheid in gevaar brengen, maar ook veel schade aanrichten. v H Exc- de bisschop van Haarlem Vtotft hpnoemd tot ere-kanunnik van het w„nLaardig Haarlems Kathedraal Ka- tt 1hhoogeerw heer J. J. A. Kuil man deken en paatow te Haarlem. Blijkens te Batavia ontvangen be^ich^- ten is de vader van de Wall S Zuid-Sumatra op weg naar dracht vallen en vermoord. De juiste Is nog niet bekend, maar va^ staat dat cok de jongere broer van de Wal ernstig is gewond. creet ««gevaarTgd"®^" een df; rechtbank de bevo'eedh^ïrt aa" e geven de doodstraf op te l^gen aan en godsdienst"*11 Vr"heitl van geweten Het decreet wordt te Warschau al gemeen beschouwd als het antwoord van de rode regering op het pauselijke excommunicatie-edict tegen commu nisten. Het decreet telt 17 artikelen. Artikel «2+7 Ieder, die weigert een ander vier zeSf; npmen aan een godsdienstige te laten deel godsdienstoefening 0p plechtigheid 01 fale, wetenschappelijke grond van zijn k7aarnheid of mening, of poUtieke wer met eel) gevange kan gestraft worden jaar-. "isstraf van ten hoog d opgelegd Dezelfde straf kan w Qpen_ aan degene godsdienstige gezind- baar gebrek aan god k maakt op heid verwijt. Hij, die u overtui- „de vrijheid van doelen die- ging en geween daarm k vijandlg nend, die de Poolse rep zijn", kan gestraft worden met drie j gevangenisstraf t doen van Twee artikelen waarin en het bepaalde godsdienstige uitsp ten„ met verspreiden van 'alse gen be_ gevangenisstraf en doodstral dreigd, hebben vermoedelijk tot doel een herhaling te voorkomen van de die zich vorige maand buiten de K draal van Lublin hebben afgespeeld, ue ruchten over een „wenende Madonna brachten honderdduizenden op het plein voor de kathedraal tezamen. In het ge drang om de kathedraal binnen te komen werd een vrouw doodgedrukt. De bepalingen van het decreet zyn onmiddellijk van kracht. Hoewel iede re vorm van persoonlijke vrijheid er in gegarandeerd heet te zijn, blijkt het decreet ruim genoeg gesteld om vrij willekeurige maatregelen mogelijk te maken tegen geestelijken, die oraers van een hogere kerkelijke autoriteit uitvoeren. Het Pauselijke excommunicatie-bevel is in de katholieke kerken In Polen niet voorgelezen. Het volk hoorde er van uoor middel van een regerings-commu- vp?«i„riTS-ecllische minister van lands-1 het recht van de bisschoppen, om leden de zs-n^icR heeft geëist, dat het leger van de „katholieke" actie met excom- hancrPTi'Actie-beweging zal aan-1 municatie te treffen. De verwachting van heden morgenavond luidt: Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Langs de Wad- denkust aanvankelijk nog krachtige overigens matige tot zwakke Wes telijke wind. Vrij koel weer. Dinsdag 9 Augustus: zon op: 5.13 uur. zon onder: 20.17 uur. Maan op 21.02 uur, maan onder: 5.25 uur. niqué, waarin het optreden van de H. Vader ais „een brute schending van de gewetensvrijheid" werd betiteld. De Poolse primaat heeft Vrijdagavond op een wijdingsplechtigheid verklaard: „Wij, bisschoppen en andere geestelijken, moeten bereid zijn aan zondvloeden het hoofd te bieden om de veiligheid van ons volk te verzekeren". Te Rome is een overeenkomst onder tekend, die voorziet in loonsverhoging en grotere gezinstoelage voor veel groe pen Italiaanse arbeiders. Aan deze over eenkomst zijn zes maanden van storm achtige onderhandelingen tussen de be langrijkste vakverenigingsbonden en de algemene bond der Italiaanse industrie voorafgegaan. Industriële waarnemers zijn van me ning, dat deze overeenkomst een eind zal maken aan de „langzaam-aan"-tac- tiek, die de Italiaanse productie maan denlang heeft vertraagd. nieuwe geslacht ook een sociaal pries ter, rector Kraakman, directeur van de K. A. in het bisdom Haarlem, die in een herdenkingsbijeenkomst in „Concordia" sprak, drukte dat verlangen uit en ge lijk vele anderen bleek hij de figuur van Ariëns, al had hij hem nooit gezien, te begrijpen en ervoor bezield te zijn, omdat over het graf de pure eenvoud en diepe nederigheid van deze edele pries ter door de woorden, die hij naliet, nog spreken. Velen hebben van Ariëns de vlam van een waarachtig apostolisch vuur gekre gen, zoals pater Borromaeus de Greeve eens van zichzelf getuigde Wat een actuele figuur ook in deze tijd, waarin de leek zich zijn positie in de Kerk bewust wordt, waarvoor Ariëns zoveel heeft gedaan. Toen Ariëns in Enschedé begon, was er geen leek rondom hem paraat en toen hij het hoofd neerlegde, was er een leger van lekenapostelen gegroeid. Rector Kraakman wees voorts op het verheven voorbeeld, dat Ariëns a?n de sociale werkers heeft gegeven door zijn gebed en versobering. Het gaat immers in het organisatie-leven niet om het getal maar om de geest. Niet het organisatie apparaat, maar religieuze diepgang za! de dwaling overwinnen en de christen maatschappij redden. Een belangwekkend woord sprak nog prof. dr L. Rogier voorzitter van hel Ariëns-comité. Allereerst had hij de fjine gedachte om twee vrienden en me dewerkers van Ariëns, die dit jaar zijn heengegaan, te herdenken: dr. Poels en pastoor Geertman te Enschedé. Dan maakte prof. Rogier, ook al naar aanlei ding van het uitsterven van de oude handen e„ ""«-"«weging zaï aan- He vp^hiiL S e8ermg zal steunen „in ftoP F strijd tussen Kerk en verstrekt woX.desbetreff™de °rders •Jtet Tsjechische leger van opperbevel hebber tot gewoon soldaat zal zich strikt moeten houden aan de communistische leer." zo zeide de minister, die heftige aanvallen deed op het Vaticaam en de Westerse wereld. Vele Tsjechoslowaakse priesters heb ben geprotesteerd tegen het feit, dat de rode regering van Praag bepaalde ker kelijke organen heeft laten vervangen door regeringsinstanties, die officiële op drachten aan de priesters verstrekken en zich daarbij zelfs niet ontzagen het zegel van de bisschoppen te misbruiken. De priesters verklaren, dat zij de op drachten van deze regeringsinstanties niet wensen op te volgen, daar de staat het recht mist, in de functies der ker kelijke autoriteiten te treden. Van communistische zijde was gemeld, dat pater Jindrioh Volny, belast met de geestelijke verzorging in de parochie van Jaromerice (Moravië), ingevolge het pau selijk decreet door zijn aartsbisschop in de ban is gedaan. De regering bestrijdt Pater Volny verklaart, dat hij zich niet als geëxcommuniceerd beschouwt en dat hij een schriftelijke verklaring zou eisen van zijn aartsbisschop, mgr Matochec. „Zou hij die schriftelijke verklaring ontvangen, dan zou hij liever de „katho lieke actie" verlaten, dan geëxcommuni ceerd te zijn". Het is niet duidelijk, waarom hier een schriftelijke verklaring wordt geëist, ten zij men nieuwe bewijsstukken zoekt ten gebruike bij een eventueel proces tegen de aartsbisschop Pater Volny erkent immers zelf, dat de aartsbisschop hem gewaarschuwd heeft en daarbij woorde lijk heeft gezegd, dat voortzetting van zijn lidmaatschap der zg. katholieke actie voor hem excommunicatie betekent. Zowel van kerkelijke, als van commu nistische zijde werd te Praag verklaard, dat de gebeurtenissen van de afgelopen week onvermijdelijk een verscherping van het conflict tussen Kerk en staat in Tsjeehoslowakije teweeg zullen bren gen. Nu zowel Rome als Moskou ge trouwheid van hun volgelingen eisen, wordt het steeds moeilijker een open lijke strijd te voorkomen, aldus werd gezegd. garde van Ariëns-vrienden, enige behar tigenswaardige opmerkingen, getuige'nd van zijn bekende objectieve historische zin, vooral van zoveel waarde omdat zij in deze tijd van cultuurpessimisme zo be moedigend klonken. Er is het gevaar, aldus spr., dat het voorbeeld van Ariëns niet meer als een levend bezit wordt overgedragen. Er is al zoveel ten nadele van de katholieke traditie vervaagd. In de tegenwoordige geschiedenis-beschouwing van de laatst* eeuw is al zo veel scheef getrokken. In handboeken en gedenkboeken over het grote sociale werk sedert 1848 wordt stelselmatig het aandeel van bepaalde mannen naar voren geschoven en van an deren in het donker gehouden. Er wordt hulde gebracht aan Louis Blanc, Bebel en Marx en bij ons aan Domela Nieuwenhuls en Pieter Jelle Troelstra. Wij kunnen rustig erkennen, dat de katholieke opi- nie te kort is geschoten met naast hun gebreken niet hun verdiensten en goede intenties te erkennen Maar zeker is het verkeerd in de handboeken éen mgr. von Ketteler niet te noemen. Het ergste is, wanneer wij vandaag voor een Europa staan, dat 't fiasco be leeft van 'n verkeerd gerichte, hoe goed bedoeld ook, sociale beweging, omdat- men een wereld zonder God wil, het mens dom omslaat in terreur en wanhoop. Dan kan het werk van een Von Ketteler, een Ariëns en een Poels duidelijk worden als de enige redding van een geslacht, dat wanhoopt. Dat sommigen dé zelfmoord van Europa zien, is ontzettend voor een geslacht, dat aan het begin van deze eeuw alle materiele verworvenheden heeft beloofd. Wij christenen hebben nooit méér re den gehad om onze roeping bewust te worden dan in deze t«d. Wij leven uit de gedachte, dat Gods wil op deze aarde zal geschieden. Laten wij rustig nadenken en dan zullen wij het ongerijmde inzien van een bewering, dat het Gods wil is, dat in Europa de christelijke cultuur ten onder gaat. Wij geloven in de paradox, dat Gods wil in de wereld geschiedt, maar ook. dat in de wereld geschiedt, wat wij willen, omdat wij een vrije wil hebben. Het is lafheid te getuigen dat ei naastenliefde zonder God kan zijn. Wij geloven in een voortbestaan van de christelijke beschaving en dat de 20ste eeuw de triomf van Christus zal laten zien. Wanneer men klein is, lijkt 't nergens prettiger dan bij moeders pappot. En de grote mensen zeggen in gelijke zin, dat 't klokje nergens zo tikt als thuis, welk spreekwoord intussen ook al slachtoffer dreigt te worden van de techniek, aange zien electrische klokken niet tikken. Maar gelukkig blijft er de pappot, ook al wordt de spijs electrisch bereid met melk van electrisch gemolken koeien,, Is men getrouwd, dan voelt de man zich nergens beter op zijn plaats dan bii de pappot van moeder-de-vrouw en wel licht wordt er nimmer sterker naar deze laatste pappot verlangd dan juist in <ie vscantie Kijk maar eens des avonds aan de stations; menig vacantie-ganger vooral als een gezin met leden. Tan een halve meter opklimmende per decimeters tot een meter zoveel, op reis ging kan dan zoals men dat pleegt uit te druk ken geen pap meer zeggen .Neen, dan is het aan zijn eigen pappot blijven toch wel 20 verkieselijk Maar ja, een mens wil d'r eens uit, al is het alleen slechts om daarna blij te zijn, weer thuis te zijn. Nu is inderdaad het op vacantie gaan van een groot gezin voor de betrokke nen vanwege de kleine volksverhuizing, een geweldig probleem, de financiële zij de van het geval nog daar gelaten. Het is daarom verheugend, dat meerdere instan ties dit vraagstuk onder de loupe namen o. m. de Cultuurdienst van de KAB en het comité voor Vacantie-spreiding. Men heeft hierbij vooral het oog op het ge brek aan recreatie-oorden. Hierin moet wonden voorzien en die vacamitde-verblij- ven wil men dusdanig ingericht zien, dat de vacantie door de gezinnen in gezins verband genoten kan worden: dus in de sfeer van de eigen pappot! Zulks is ongetwijfeld goed gezien en men kan de initiatiefnemers slechts gun stige resultaten toewensen, want hier ligt, afgezien van de financiering, de grote moeilijkheid. Immers, een dagje- uit is niet alleen zeer vermoeiend, doch geeft geen voldoening; daarvoor is het te kort en geeft het te weinig- Uiteraard rullen er nog wel heel wat afgeladen voertuigen door Nederland kraken, voor ieder een eigen vacantie- pappot heeft, maar allons, bij alles moet er een begin zijn en dit is er tenminste al. En naar wij hopen een goed begin en dus het halve werk! Naast alle andere problemen, zal ook dat van de gelden een hartig woordje meespreken. Toch wel vervelend, dat dl" centen overal bij te pas moeten kome'- zodat menigeen moet passen. Natuurlij zal een en aixler zonder geldelijke bij drage van de belanghebbenden niet mo gelijk zijn. Dat is ook geen bezwaar. Doch het zou o.i. wel aanbeveling verdie nen om er naar te streven, van het begin af bij het ontwerpen van plannen, dat van de beoogde voordelen ook zullen kunnen profiteren zij, voor wie bijzon dere maatregelen het meest nodig zijn: nl. de grotere gezinnen en de minder- draagkrachtige. Wij schreven dezer dagen dat in alle standen de grote gezinnen niet in gelijke mate kunnen profiteren als de kleinere; daar is weinig aan te doen. Men kan zulks o. i. ook niet eisen. Maar wel verdient het naar ons gevoelen, zoals gezegd, aanbeveling, te ijveren voor maatregelen, welke een prettige vacar- tie ook voor die gezinnen en de minder draagkrachtige mogelijk maken, zoals o.m. de Cultuurdienst van de KAB wil. Dan zou een verplichte vacantie-toeslag grotendeels de kosten moeten dekken en verder zou o.i. een gelegenheid om hier voor te sparen, gelijk er gespaard wordt voor de vacantie-school, kampen enz. aanbevelenswaardig zijn. Zulks is, naar wij menen, voor ieder mogelijk, zo va« de kinderbijslag telkens door het jaar iets wordt bijgedragen voor dit doel. Een en ander moet voor dit jaar toe- komst-muziek zijn, maar wanneer straks de vacantie met vacantie gaat, kunnen de betrokken kringen alles nader bespre ken, opdat een volgend jaar voor zoveel mogelijk mensen de vacantie werkelijk een vacantie zal zijn. En voor de gezin nen dan in de sfeer van de eigen pappot. ANALYST. Zondagmiddag omstreeks 3 uur geraak te de 5-jarige Freddie van der Velden uit Heerlen, die bij zijn grootouders in IJmuiden logeerde, bij het pootjebaden spoorloos. De politie, de hulpverlenings dienst en badgasten hebben tot laat in de avond met politiehonden de duinen tot aan Bloemendaal doorzocht, echter zonder resultaat. (Van onze redacteur). In de haat, die het communisme de katholieke kerk toedraagt ligt een ze kere erkenning, dat die kerk in de strijd tegen het communisme nog een geweldige kracht betekent. Dit was een van de treffende uitingen waar mede aalmoezenier Roncken de Sociale Studieweek te Rolduc Zondag opende. Tevoren had hij reeds als voorwaarde voor die strjjd genoemd een klaar in zicht, gepaard aan een vurig idealis me. Om deze twee belangrijke eigen schappen te verwerven zijn deze sociale studiedagen uitermate geschikt. Het onderwerp van deze studiedagen luidt: Sociale rechtvaardigheid nu. Nadat aalmoezenier K. Roncken er op gewezen had, dat dit een variatie was op het hoofdthema, dat het hele leven be heerst heeft van dr. Poels, namelijk: „hoe kerstenen we de ontkerstende wereld" was het woord aan dr. A. J. F. Cornelis- sen. Dit thema werd in zijn algemeen heid nog eens op briljante wijze belichi door deze spreker in een rede, aan welke hij veelbetekenend dezelfde titel had gegeven als een rede van dr. Poels, in 1927 gehouden, had gedragen. Spr. ging diep in op dit probleem, dat nimmer kan worden opgelost, tenzij het christendom heeft, wat vooral de jeugd verwacht: een expansieve kracht, l'.cisme en neutraliteits-katholicisme. De ze vinden hun voedingsboidem in het liberalisme, dat systematisch de gods dienst van het leven scheidt. Die schei ding hebben de katholieken nog lang niet overwonnen. Zij hebben bruggehoofden veroverd op het gebied van de wereldse dingen, maar voor het overige hebber zij nog allerminst de scheiding tussen godsdienst en leven weten op te heffen Wil men hierin slagen dan is het aan gegeven middel daartoe de standsorgani saties tot levende organen van onze ka tholieke activiteit op werelds terrein te maken. Nog altijd is naar sprekers me ning een waarschuwing op haar plaats tegen het pseudo-supernaturalisme, da' de oplossing van de sociale vraagstukken zoekt in een verwijzing naar het hier namaals. Doorbraak Tenslotte kwam inleider nog te spre ken over de achtergrond van de door braak in strevingen op politiek gebied waartoe veel katholieken zich enkele ja ren geleden aangetrokken hebben ge voeld Hij noemde ook deze strevingen een gevolg van een liberale infectie, waardoor men de politiek zo zeer van de goddienst scheidt, dat men de opvat ting huldigt, dat de beginselen zo ver verwijderd en zo zeer gescheiden zijn van de politiek, dat er geen bezwaar be staat om één politiek verband te houden met mensen, die door andere beginse- Er i* echter nog te veel passief katho- len worden geleid. In zijn peroratie zag spr in een bovennatuurlijk élan de mo gelijkheid van een hogere doorbraak, namelijk die van het apostolaat, waar door wij hen, die buiten staan, voor onze overtuigingen moeten winnen. Des avonds onder het Iqf werd een toe passelijke predicatie gehouden door de zeereerw. L. Feiter aalmoezenier van sociale werken. In de avond werd een herdenkingsrede over mgr. dr. Poels uitgesproken door pater J. Jacobs M.S.C. Deze schetste de .doctor" als mens, die in zich zelf de synthese van het natuurlijke en het bo vennatuurlijke, waartoe hij altijd zijn discipelen en anderen had aangespoord, verwezenlijkt had. In Poels als mens be wonderde hij, behalve zijn grote intel lectuele gaven, vooral zijn waarheidslief de. Hij is het, die tot een vriend van zich zelf kan zeggen, dat hij nimmer had ge logen; ook werd iedereen getroffen door zijn liefde voor de rechtvaardigheid en door de onbaatzuchtigheid, waarmede hij de ware verhoudingen in het maatschap pelljke leven nastreefde. Hij was niet naijverig op mannen, die met hem aan hetzelfde werk stonden In dr. Poels als christen kwam vooral uit zijn eenvoudig geloof. Dit geloof heeft hij treffend be leden in het grafschrift, dat hij vóór zijn dood heeft gemaakt. Hier ligt be graven en zal verrijzen H. A. A. Poels, pr. Zijn geloof deed hem ook de kerk liefhebben met een roerende liefde. Hij schreef; ik zou mijn liefde tot de kerk willen uitwenen aan de voeten van de H. Vader. Het bewijs van zijn sterk christendom heeft hij ten overvloede nog getoond door de heldhaftige wijze, waar op hij het vreselijk lijden van zijn laat ste ziekte heeft ondergaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1