Republiek moet goede wil tonen Cease-fire-order zal worden nageleefd Eén volk, één taal, één regering L es 18e Sociale Studieweek te Rolduc Spreiding van stoffelijk goed Kremlin met een scheutje West De aardbevingsramp in Ecuador Officiële schatting: 9.241 doden het gouden PRIESTERFEEST van Z.H. EXC. Mgr. J p. Hnibers "W eerbericht HET POKKEN-GEVAL OP DE „GROOTE BEER" NAAR TWEE-PARTIJEN-KABINET IN BELGIË DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr. van Royen is vol goede moed Indonesische premier sprak tot constituante van India Aanvang Ronde-Tafel conferentie bende beroofde rode-kruisteam Het weigeren van immigratie is immoreel II weer een beroving in Rechtspositie van de arbeid in de samenleving Peking moet zijn koers bepalen In de Stormhoek Ernstige vrees voor epidemie Bisschop Vdtt Haarlem Zondag 14 Aug. V= Maandag 15 Augustus Woensdag 17 Augustus Benden vielen Surakarta aan Eerst nog een poging bij de socialisten Geruststellende berichtenquarantaine misschien onnodig Kindje zwierf 24 uur langs liet strand Tïste JAARGANG DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949 No, JiOOO Rum: „Harde noten VERMOEDELIJK OP 22 AUG. ft iti Na de aankomst van de Conste a ion uragao" 0p Schiphol gisteren middag: minister Van Maarseveen m gesprek met twee hoofdfiguren van de komende Ronde-Tafelconjeren ie an links naar rechts: Moh. Rum, de minister van Overzeese Oeöieas e en, z. Exc. .mr. J.'H. van Maarseveen en dr. J. H. van Royen. Alle goederen in dienst van de gehele mensheid FRANKRIJK Onder de vele cadeaux, welke prinses Irene bij gelegenheid van haar verjaardag ontving, bevond zich ook een geweldige taart met tien kaarsjes, welke gistermorgen op 't paleis Soestdijk door de koninklijke landmacht aan het jarige prinsesje werd aangeboden. VECHT VOOR DE ZON ROERGANGER s_s uur: «cup de leken buiten de stad Haailem. ZWAKKE WIND Uitgeput onder vlet terug gevonden DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de admimstratie of bij de erkende ad ver ten tie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Amsterdamse redacteur) Rum1 wol dF' ^an R°yen en de heer Schhjho, rtVerrast hebben, dat zq op werden ,,?°°r zon menigte begroet n' "ant het was gisterenmiddag zo druk op onze nationale lucht haven en de duizendkoppige menigte sloeg met belangstelling de aankomst Van de Constellation „Curacao", met al die hoge onderhandelaars aan boord, gade, Daar bet toestel ook op het ver wachte uur landde waren zeer veel officiële persooniykheden aanwezig. Als eerste verliet dr. Van Royen het toestel, direct begroet door de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, mr. v. Maarseveen, de secretaris-generaal van de R.T.C. dr Prinsen, vertegen woordigers van dé minister-president, van minister Stikker en v~Ie andere autoriteiten. Direct na dr. Van Royen verliet de heer Rum het toestel, ge volgd door een groot aantal leden van zijn delegatie en door afgevaardigden van de deelstaten. Tenslotte kwam de heer Cochran, ^et Amerikaanse lid van de ÜNCI, *e voorschijn en daalde het trapje af. Het gezelschap begaf zich naar de receptiezaal van het restaurant en on derhield zich daar enige tijd. De schare journalisten en persfotografen had zich inmiddels geconcentreerd rond een bank in het passagiersrestaur-mt en na enige tijd streken dr. Van Royen, de heer Rum en de heer Cochran dan ook op deze bank neer. Dr. Van Royen zag er vermoeid uit en zei direct toen hij gezeten was: „Heren, het is mijn bedoeling dezer da- Ben een persconferentie te houden, waar mij alles zult kunnen vragen. Nu wilde alleen een verklaring afleggen, die aan ook door de radio kan worden uit gezonden." •{?ft verheugt mij bijzonder", zo ver volgde de Nederlandse diplomaat „weer op vaderlandse bodem te zijn. Wq heb ben bijna vier maanden in Batavia en de laatste tijd ook in Djogja .onderhan deld en we hebben, naar ik vertrouw, een hechte basis gelegd voor een per manente samenwerking tussen Neder land en Indonesië. Wij zullen natuurlijk de structuur van deze samenwerking tussen Nederland, de B.F.O. en de repu bliek met vereende krachten moeten op trekken op de R.T.C. Op het ogenblik zijn alle ogen gericht op de uitvoering van de order cease-fire. Ik zelf ben van mening, dat deze order door de repu bliek en door ons strikt zal worden na geleefd. De ogen van de wereld zijn op ons gericht en ik geloof dat de uitvoering van de order staakt het vuren ons wel zal meevallen. Dat is ook déSrom van belang omdat door de terugkeer van de republiek naar Djogja wel gebleken is. dat wh willen voortschrijden op de weg die de Veiligheidsraad ons wees. De re publiek moet nu tonen dat zij langs die weg tot samenwerking wil komen." Ook de heer Rum legde een verkla ring af; evenals dr. Van Royen deed nij dat voor de vuist weg. ,,Wij zijn ver heugd, zo zei hij, in Nederland aange komen te zijn, om deel te nemen aan de R. T. C. Deze R.T.C. is het laatste deel van onze strijd en wij hopen, dat het zal resulteren in de overdracht' van de souveieiniteit van het Koninkrijk der Nederlanden aan de Republik Indonesia Serikat Ik maak mij geen illusies, want uit ervaring weet ik, dat het niet gemak kelijk zal zijn. Er zijn verschillende moei lijke vraagstukken op te lossen en er zullen harde noten gekraakt worden. Wat wij de laatste tijd bereikt hebben stemt echter hoopvol. Er is ook bereikt, dat wij nu in een goede sfeer bijeen ko men. En de reeds bereikte resultaten wettigen het vertrouwen, dat de order cease-fire zonder de minste twijfel zal worden opgevolgd. Er is dus in deze goe de atmosfeer reden tot hoop op een goed resultaat van de R.TC. Tenslotte sprak de heer Cochran een paar woorden. „Als Amerikaans lid van de UNCI", zo zei hij, „heb ik met veel ge noegen samengewerkt met mijn vrienden Van Royen en Hatta. Nu wij elkaar ir. Den Haag weer gaan ontmoeten, heb ik er alle vertrouwen in, dat er in korte tijd met een beetje geduld tot een rede lijke oplossing gekomen kan worden". De Indonesische premier dr. Moham med Hatta, die Zondag te New Delhi is aangekomen voor een bezoek aan Nehru, heeft gisteren een krans gelegd op Rajgat waar Gandhi gecremeerd is Later voerde hij besprekingen mei vertegenwoordigers van de Indonesische republiek in Egypte, Pakistan, Birma en Thailand. In een redevoering die hij Maandag hield tot de leden van de constituerende vergadering van India zeide hij o.a., dat de geestelijke achtergrond van het Indo nesische volk niet gemakkelijk door hei communisme kan beïnvloed worden. Maar de communistische activiteit zal zeker toenemen, wanneer de economische toestanden niet beter worden. Volgens dr. Hatta was de volledige en onvoorwaardelijke overdracht van de souvereiniteit aan het volk van Indonesië do enige oplossing van het Indonesische probleem. Het doel van zijn partij was, zo zei hij, steeds geweest: „Eén volk, één taal, één regering". Goede wil Hij voegde hieraan toe: „Om onze goe de wil te tonen hebben wij er in toege stemd om naar Den Haag te gaan en hebben niet vastgehouden aan de ge dachte om de Ronde-Tafelconferentie in Indonesië te houden. Wij gaan naar Den Haag om uiting te geven aan onze vastbe- Naar wij uit goede bron vernemen, ligt het in het voornemen van de rege ring, indien mogelijk de Ronde-Tafelcon ferentie te openen op 22 Augustus a.s. mm radenheid om één land te willen, bezield door één Wil en om niet gescheiden te worden". Premier Nehru, die presideerde, wenste dr. Hatta namens zichzelf en namens In dia het allerbeste en hoopte, dat de con ferentie in Den Haag zou slagen. Hij voegde hieraan toe: „Wanneer door één of andere omstandigheid de progressieve krachten in Indonesië niet triomferen, zal dit ongunstig zijn voor Zuid-Oost- Azië, omdat de strijd in Indonesië een symbool is voor de strijd der Aziaten om de macht, die thans in handen ls der Europeanen en andere vreemdelingen Nabij Sumedang is een Rode Kruis- team aangehouden door een bende, die medicijnen en een injectiekist roofde en het team dwong de Rode Kruis-vlag en de emblemen af te geven. De jeep kon vervolgens doorrijden. Niemand bekwam letsel. Paus Pius XII heeft in een brief aan aartsbisschop Mc Nicholas van Cincin nati (V. S.) verklaard, dat geen enkele staat zonder gerechte en aanvaardbare redenen aan immigranten toegang mag weigeren. „Het natuurrecht meer nog dan menselijk medelijden verplicht de staten om mensen gelegenheid tot immi greren te geven, omdat de Sehepper van alle mensen wil, dat alle goederen der wereld in dienst van de gehele mens heid staan. Daarom is geen staat, welks grondgebied méér mensen voeden kan, gerechtigd om zonder goede reden toe gang aan vreemdelingen te weigeren", aldus de H. Vader. Maandag is bij Versailles een kassier door mannen, die in een pantserauto reden, van honderdduizend francs be roofd. Volgens de „France Soir" zou de politie van Marseille een persoon geïdentificeerd hebben, die juwelen in ontvanr|t zou hetiien genomen, afkomstig van de be rovingen van de Aga Khan en zijn begum. (Van onze redacteur) a Wie geregeld ln het verleden de Rolducse Sociale Studiedagen heeft be zocht weet, dat minstens even belang- rijk als de inleidingen en de gedacli- tenwisseling, die daar zyn gehouden, het contact is met die grote groep van katholieken, die even riik geschakeerd is als de katholieke gemeenschap in ons land zelf. Zo vormt Rolduc op het ogenblik wederom een miniatuurbeeld Volgens berichten uit Peking bestaat er een ernstig meningsverschil onder de hoogste communistische Chinese leiders, aldus meldt de correspondent van de „Times" uit Hongkong. Eén fractie van deze leiders bepleit een tij delijke samenwerking met het Westen op zuiver economische basis, terwijl de andere groep een verbond door dik en dun met de Sovjet-Unie voorstaat zelfs indien dit ten koste van China's econo misch welzijn zou gaan. Men neemt aan, dat de leider der Chi nese communisten Mao Tse-Toeng sym pathie koestert voor het eerste plan. doch zich vooralsnog bovon de partijen stelt, mogelijk om te zien welke groep als de sterkste uit 't geschil te voorschijn komt De correspondent van de „Times" merkt hierbij op, dat dit meningsverschil geer. bewijs van zwakheid hoeft te zijn. daar het teen regel van de communist1- sche interne tactiek is om discussie aan te moedigen. Reizigers uit Peking merken op. dat men verrassend weinig tekenen van. Sov jet-Russische invloeden Peking ziet. Het Russische consulaat-generaal blijft geslo ten en de consul-generaal accepteert nog steeds geen uitnodigingen. Welke ver bindingskanalen er tussen Moskou en Peking ook bestaan, ze worden goed voor de buitenwereld verborgen gehou den. individuen niet tot ontplooiing kan ko men. Die sociale rechtvaardigheid strekt zich uit tot het gehele deugdenleven vooral tot die deugden die de geestelijke gezondheid van de samenleving verzeke ren. Eisen en wensen Aan het veelomvattende probleem van de eigendomsverhoudingen was de rede van prof. dr. S. Tesser O.P., hoofdredac teur van ,,De Maasbode", gewijd. Uit de typisch-mènselijke verhouding van de mens tot de stoffelijke goederen leidde deze spr, af, dat als strikte eis moet wor den gesteld, dat alle mensen deelachtig worden aan een behoorlijke voorziening m hun stoffelijke behoeften. Iedere eco nomische inrichting van de samenleving welke aan die eis niet voldoet, is 'n on menselijke samenleving. Als een andere consequentie van genoemde typisch-men- selijke vérhouding concludeerde spr. tot de wenselijkheid van bezitsspreiding. Deze wenselijkheid grondt spr. in de persoon lijkheid-vormende kracht, die er van het beheer van belangrijke vérbruiksgoede- ren als een huis, een stuk grond, een machine waarmee men zijn arbeid ver richt, kan uitgaan. Spr. toonde aan, dat zowel ten opzichte van de eis van de al gemene welvaart als ten opzichte van de wens van bezitsspreiding, zowel 't libe ralisme als het communisme te kort schieten. De katholieke sociale leer van de gebonden privaateigendom, van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die deze band moet aanleggen, garandeert allereerst de toeneming van de algemene welvaart. Is dit reeds moeilijk, de verschaffing aan zoveel mogelijk mensen van stoffelij ke goederen, ten opzichte waarvan zij de persoonlijkheid-vormende daden van be- welkeTeT hoogste Vin de" tijdelijke orde. heer kunnen uitoefenen, baart nog groter op de politieke gemeenschap, die alleen moeilijkheden. Spr. wees hierbij op de het volledig menselijk goed kan verwe- onmogelijkheid om in deze tijd, met zijn zenlijken dat in de beperktheid van de flatwoningen en wolkenkrabbers in de J ua f grote steden, aan ieder een eigen home van het Nederlandse katholieke volks deel. Onder de ruim 450 aanwezigen vindt men mensen van allerlei beroe pen en standen. Er zijn mijnwerkers, priesters, industriëlen, gemeente-amb tenaren, politici, journalisten, burge meesters. Er zijn middenstanders, ar beiders, agrariërs en mensen van St. Adalbert en het schoonste van alles is: zij vormen één grote familie, die zich gisterenavond nog eens opnieuw voor genomen heeft de erfenis van haar geestelijke vader, dr. Poels, te bewaren en zo mogelijk te verrijken. Op zoek naar een begrip Het is een genot naar prof. Kors met zijn scherpzinnige onderscheidingen en zijn kalme betoogtrant te luisteren Zijn taak was niet gemakkelijk, in zo verre hij zijn auditorium moest inwijden in de subtiele, maar toch zeer noodzake lijke onderscheiding, die er moet ge maakt worden om het juiste begrip af te lijnen van de sociale rechtvaardigheid. Spr. betoogde, dat het woord „sociaal' een veelvoudige betekenis heeft. Men kan het nemen in een zeer wijde zin en dan geldt het van iedere betrekking tus sen mens en mens. Bij het begrip sociale rechtvaardigheid wordt .sociaal" genomen als qanduiding, dat het een rechtvaardig heid geldt gericht op die gemeenschap, - J lüJaliilrft nrrio Dezer dagen werden we al lezende ge troffen door de zinsnede: „De jeugd ziet de toekomst somber in, omdat een nieu we catastrophe onvermijdelijk is." De schrijver weet het besef hiervan aan ar tikelen in de dagbladen, berichten en lezingen over de radio en gesprekken met ouderen, alles wijzend in dezelfde richting: de ellende van de toekomst Het is inderdaad zo, veel fleurigs is er over het huidige wereldje niet te melden en dat de jeugd hier in het bij zonder gevoelig voor is, ligt voor de hand. Ze heeft nog niets genoten van het heerlijke, dat een goede wereld kan schenken en haar idealen dreigen nooit en te nimmer in vervulling te gaan. Maar hoe staat het dan met die idea len? Hebben ze betrekking op de maag of de portemonnaie, wees dan maar ge rust. De omstandigheden moeten wel heel benard worden, wil de maag niets meer te genieten hebben. In de bezetting genoten veel mensen immers van suiker bieten! En wat de portemonnaie aangaat, het is heerlijk vissen in troebel water. Jongeren, die zich hierover zorgen ma ken. kunnen uitsluitend moppenbiaadjes lezen, de radio voor wat platvloers ple zier gebruiken en van ouderen uitslui tend leren, waar ze zin in hebben Behoort ge niet tot dit slag volk. zijt ge nog niet overleden naar de geest, dan is er geen enkele reden om te wanhopen. Kijk dan liever eens rond naar de wer kelijk vurige vechters onder de jeugd, die verbaasd de wenkbrauwen fronsen, wanneer ze de woorden „geestelijke moedeloosheid" horen. Ze kénnen die woorden niet meer! Waarom niet? Ach, dat is in wezen heel, heel eenvoudig: omdat ze niet al leen Godsvertrouwen, hebben, maar ook, omdat ze near dat vertrouwen leven. Het is o zo gemakkelAk om te zeggen: „Vader God, ik verlaat me op U, dat U de wereld niet aan stukken laat draaien", maar het is een stuk moeilijker om er in een adem aan toe te voegen: „En Com mandant God, Uw bevelen, Uw positieve opdrachten, om mijn menselijke assis tentie te verlenen, worden opgevolgd." Wij willen natuurlijk allemaal zo vlug mogelijk midden in de zon staan. Maar hoe kan een mens, die zijn zinnen bij elkaar heeft, dit verlangen zonder er een hand voor uit te steken? En als ge er voor wilt vechten, begin er dan niet aan. wanneer het hoe, waar en tegen wie niet bekend zijn. Als ge dat weet, hoe kunt ge dan nalaten de tactiek, de kracht en de wapens van de tegenpartij te weten te komen? Toegegeven, de berg moeilijkheden wordt steeds groter, maar als de smaak van het strijden en onver mijdelijk daaraan verbonden, de extra- steun van God, merkbaar worden, kan niets de triomf meer tegenhouden. Let wel, moedeloosheid wordt niet ver oorzaakt door zorgen en lasten, maar door het feit, dat men er zelf niets tegen doet! Volgens een officiële schatting be draagt het aantal slachtoffers van de aardbeving in Ecuador 9.241. In de stad Ambato alleen zouden reeds 5000 per sonen om het leven zyn gekomen. Overal in het geteisterde gebied werkt men zo snel mogelijk om de lij ken der slachtoffers op te delven en te begraven of te verbranden; de toe stand ls echter reeds zodanig, dat men voor een epidemie moet vrezen. De reddingsploegen, die steeds méér doden uit de ruïnes te voorschijn bren gen, schatten, dat 70 percent van alle gebouwen in het getroffen gebied met Om half 3 namiddag wordt de Hoogwaardige Jubilaris afgehaald van het Theologicum te Warmond vergezeld van zijn broer ir. P. Huibers uit Wassenaar, deken J. Kuilman nit Haarlem zijn secre tarissen H. W. Agterof en J. P. Solleveld, zijn neef kapelaan Jac. Huibers uit s Gravenhage en de Dioc. Jeugdlciding. De stoet houdt stil bij: het St. Bernardusgesticht te Sas- senheun, dei St. Agatha-kerk te Lisse en de St. Martinus- kerk te Hillegom voor een korte hulde door de mannelijke en vrouwelijke jeugd. Om 4 uur is er een Pontificaal Lof, gecelebreerd door de feestvierende Bisschop m de Kathedrale Basiliek te Haarlem voor de mannelijke en vrouwelijke jeugd van het Bisdom. Een korte toespraak zal voor het Lof gehouden worden door de Zeereerw. Heer H. M. van Spanje, diocesaan direc teur van de mannelijke jeugd. Onder het Lof zal de Bisschop zelf de jeugd toespreken. Na het Lof zal ieen ontmoeting tussen de Bisschop en de jeugd plaats hebben op het plein der Kathedrale Ba siliek. 10 uur Pontificale Hoogmis. Assistenten: Presbyter assis- stens Mer N L. A. Ammerlaan, Vicaris Generaal. Troon- dUkensDeken J. Kuilman, Haarlem, Pastoor J Ruhe, 's Gra- venhTgè Diaken: Kapelaan Jac. Huibers, 's Gravenhage. Subdiaken: Pastoor M. Vinck 's Gravenhaga peremoniarii: Secretaris H W Asterof, Haarlem. Secretaris J. P J Solle- veldHaarlem De lagere functies worden vervuld door de theologanten van Warmond De feestpredicatie wordt ge houden door de Bisschop zelf. Onmiddellijk na de Hoogmis zullen de hoogste burgerlijke autoriteiten ontvangen worden. h_9?ï. haU 1 ls er receptie voor niff °?gwaardig Kathedraal Ka- nivfi' de Wonsignori, Ere-Kanun- dom en 136116118 van het Bis- 8 uur 's avonds huldiging door Katholiek Haarlem in het Concertgebouw. Leken uit de stad Haailem zullen dan de «pleaenheid hebben om de Bisschop te feliciteren. Het koor Katholiek Haarlem" zal dan uitvoeren: Ecce Sacerdos van Anton Bruckner; Psalm 150 van Cesar Franck; Sancta Maria van W A. Mozart en Te Deum van Anton Bruckner. De feestrede wordt uitgesproken door de Heer H. van Os Tiiriens1 het H. Misoffer op Zondag 15 Aug. zingt de schola can forum der Kathedrale Basiliek de „Messe Solemnelle" van Edmond Dierickx en de wisselende gezangen van de feestda» in het Gregoriaans. Het Gregoriaanse Credo IV wordt door alle aanwezigen meegezongen. Na de H. Mis zingt het Kathedrale koor het zesstemmig motet „Assumpta est Maria" van Palestrina. Bij het uitge leide van de Bisschop zingen allen het Magnificat. Koorlei der: Dr. A. I. M. Kat; organist: J. L. Schouten. Voor zoveel nodig zij erop gewezen, dat het aan een ieder ten strengste is verboden foto's, films enz. te maken in de basiliek tijdens de pontificale plechtigheden. Er wordt geen enkele uitzondering toegestaan. de grond gelijk gemaakt zijn. Meer dan 20.000 personen zouden zijn gewond. Overlevenden van Pelileo, die giste ren per vliegtuig in Quayaquil aan kwamen. verklaarden, dat Peltleo ver zonken is. Op de plaats van het vro- lyke stadje, waar de beroemde Ecua- dor-tapijten gemaakt werden, ligt thans een groot meer, waaruit slechts de voornaamste kerktoren van Pelileo boven water steekt. Van de 3500 In woners van het stadje leven nog slechts 500. De regering van Ecuador heeft een luchtbrug georganiseerd, die water en voedsel naar het getroffen gebied brengt. Iedere 10 minuten stijgt een vliegtuig van verschillende vliegvelden in het land op. Het Caribbische commando van de Amerikaanse luchtmacht heeft vliegtui gen gezonden om aan deze luchtbrug deel te nemen. Na de aardbeving, die Zondag in het centrale gebied van de Stille Zuidzee is geconstateerd, werd gisteren uit San Francisco een aardbeving gemeld, die ver rondom de stad merkbaar was. Er ontstond hier en daar paniek, doch de aardbeving bleek niet ,zeer sterk. In de loop van Zondag hebben bender. de stad Surakarta aangevallen. Bijzon derheden hieromtrent ontbreken, doch de Ned. troepen zijn de situatie volkomen meester. Een convooi uit Semarang, dat Zondag op weg was naar Surakarta, moest in verband met deze gebeurtenis sen, na enkele ur^n gewacht te hebben in Solo, terugkeren naar Semarang. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer met wisse lende bewolking. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde of iets hogere tempera turen dan vandaag. Woensdag 10 Augustus: Zon op: 5.15 uur; zon onder: 20.15 uur. Maan op: 21,13 uur, maan onder: 6.42 uur. Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De persconferentie gisteravond met kabinetsformateur Eyskens was zeer kort Hy kwam juist van de prins-regent en zeide, dat nu gewerkt wordt aan de samenstelling van een tweepartyen- regering, C.V.P. en Liberalen. De liberalen hielden in de loop van de dag twee vergaderingen, die nog geen beslissing brachten, noch in de ene noch in de andere richting. Aan het slot van de tweede vergadering kwamen zij weer met een vaag communiqué voor de dag. Er werd in de eerste plaats in gezegd, dat eerst nog een ernstige poging moest worden gedaan bU de socialisten, om als nog te trachten een driepartijen-regering in het leven te roepen Gelukt dat niet, dan zal de liberale party de mogeiykheid van samenwerking met de C.V.P. in een tweepartijei?-regering overwegen. Daarbij zal dan grondig rekening moe ten worden gehouden met de economi sche, de financiële en de maatschappelijke programmapunten der liberalen, die ver der ook de modaliteiten willen vaststel len voor een spoedige oplossing der koningskwestie. Indien deze oplossing niet zou vorderen, zouden de liberale leden zich de vrijheid reserveren, ontslag te nemen. Tot zover de voornaamste pas sages uit dit communiqué. Men zegt, dat de liberalen zich tevre den zouden stellen, als de koning bij een eventuele volksraadpleging 55 60 pet. der stemmen zou moeten verwerven Dit gerucht geven wij echter met het nodige voorbehoud weer Volgens een bericht uit Genève heeft koning Leopold de laatste dagen Pregny niet verlaten en volgt hq nauwlettend de evolutie van de regeringscrisis en wat er mee samenhangt. Een zyner vleugel adjudanten zou naar Brussel komen, om er met Pircnne te confereren om daarna naar Pregny terug te reizen. te bezorgen. Hij wees derhalve op andere wijzen, waarop méér mensen in staat zou den worden gesteld de beheersdaden uit te oefenen, namelijk door de medezeg genschap van de arbeiders in de bedrijfs organisatie en wellicht ook door de me dezeggenschap in de ondernemingen. Ten opzichte van die laatste medezeg genschap wilde spr. waarschuwen, dat zij de delicate taak van de ondernemer niet mag bemoeiiyken. Tenslotte wees spr. erop, dat men niet mocht vergeten, dat er vele bronnen van persoonlijkheidsvorming zijn behalve de genoemde. Met name heeft het bezit van culturele en> geestelijke goederen die uitwerking. Van klassen- naar standen maatschappij Zijne Exc. staatssecretaris mr. W. van der Grinten toonde in zijn boeiende le zing over arbeidsverhoudingen aan, dat de klassenstrijd, waardoor onze maat schappij verscheurd is, slechts overwon nen kan worden door in de plaats van een klassen-maatschappij een standen- maatschappy te vormen. Slagen wij hier in, dan overwinnen wq zowel de chaos, die het gevolg is van het liberalisme als de dwang, die de vrucht is van het com munisme. Deze standenmaatschappij vindt haar verwezenlijking in een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie- He4 positieve, dat deze nieuwe inrichting van onze samenleving moet geven, ia gelegen in de rechtspositie die zq aan de arbeid geeft. Deze krqgt weer een plaats in de samenleving en wordt ais een volwaardig deel opgenomen in de gemeenschap. Een ander voordeel is, dat de bedrijfs organisatie de overheid vrij maakt voor haar eigenlijke taak en het euvel van de doordringing van de politiek in econo mische beslissingen wegneemt. Spr. zag als een zeer voornaam onderdeel van de taak van de bedrijfsorganisatie haar adviserende functie. In de uitoefeningen van de taken, die zij te vervullen heb ben, mogen de bedrijfschappen de zelf standigheid van de onderneming niet aantasten. Spr. oefende in dit verband critiek uit op het mijnstatuut, dat ten aanzien van het benoemingsrecht en ont slag medezeggenschap geeft aan de M.I.R. Merkwaardig voor de middenstand was het te vernemen, dat de spr. van oordeel is, dat het opstellen van vesti gingseisen niet tot de taak van de bedrijfschappen moet behoren. Herdenking Henri Hermans In de avond van deze tweede dag van de studiedagen hield de heer Jos. Maenen een herdenkingsrede, gewijd aan de na gedachtenis van Henri Hermans- Spr. legde de nadruk op de bewonderens waardige eenvoud, die deze strqder voor de arbeidersbeweging in zijn leven ken merkte. Hij wees bovendien nog op zijn bijzondere arbeidskracht en op de vast houdendheid, waarmee hij de beginselen die hq eenmaal had ingezien, verde digde. De inspecteur geneeskundige dienst der Kon. Landmacht, generaal-majoor dr. J T. Wilkens, heeft gisterenavond voor het strijdkrachtenprogramma aandacht gewijd aan het geval van pokken op de „Groot e Beer". Hij zeide, dat de berichten, die men tot nu toe van de „Groote Beer" kreeg ge ruststellend zijn. De patiënt, bij wie pok ken geconstateerd werd, is in bevredi gende conditie Zaterdag in Colombo in een ziekenhuis opgenomen en sindsdien zijn geen nieuwe gevallen gemeld. Het begint, aldus gen.-maj. J. Wilkens. reeds minder waarschijnlijk te worden, dat voor vertrek uit Batavia nog andere militairen besmet zijn. Wel bestaat natuurlijk enige kans, dat de zieke zelf aan boord nog anderen besmet heeft; deze kans is echter gelukkig gering. Extra verpleeghulp naar Cairo In de eerste plaats is de ziekte spoedig na het uitbreken ontdekt, waarna de pa tiënt natuurlijk onmiddellijk is geïsoleerd. Bovendien kan men er zeker van zijn, dat. gewaarschuwd door het voorgevallene op de Kota Inten", de opvarenden van de Groote Beer" terdege zqn gecontroleerd op hun vaccinatie tegen pokken. Ten aanzien van de „Groote Beer" zullen wederom alle maatregelen genomen wor den om zowel de opvarenden als de Ne derlandse bevolking tegen pokkengevaar te beschermen. Indien zich geen nieuwe gevallen voor doen, zal, naar het zich thans laat aanzien, een quarantaine waarschijnlijk niet nodig zijn. Komen er nog nieuwe gevallen voor, dan zal men naar de wettelijk voorge schreven quarantaine-bepalingen moeten handelen. Veiligheidshalve worden voorts een arts-hygiënist en een aantal verpleeg sters per vliegtuig naar Cairo gestuurd, om de medische staf van de „Groote Beer bij te staan, wanneer dit nodig mocht zqn. Gisteren maakten we melding van het feit dat een jongetje op het strand te IJmuiden was zoek geraakt. Gistermiddag hebben enige spelende kinderen aan het Bloemendaalse strand, onder 'n half gekantelde vlet van de Bloe mendaalse reddingsbrigade de 5-jarige Freddy van de Velden, die sinds Zon dagmiddag zoek was. teruggevonden. Het kind was uitgeput en herinnerde zich weinig van de manier, waarop het van het IJmuidense strand naar Bloe- mendaal was gezworven. Hiermee is een eind gekomen aan de grootscheepse zoekpartij, die politie, hulpverlenings dienst en padvinders in de duinen, op het strand en vlak voor de kust op touw hadden gezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1