Omdat t niet leuk is voor.... scouts H 'jSoete laatste berichten De Eerste Kamer over interim- regeling Suriname Verstarringsverschijnselen in Engeland IN GEVAAR GEBRACHT DOOR DE GEALLIEERDEN allerbeste appelsap Een opmerking over burgers in het algemeen en over gasten in 't bijzonder KAMP IN DE KEMPEN De vrijheid van de Rijn deze jongens komen Arbeidsbureau Schiedam 'HiOSt d/vénJit Buitenlandse vlieg tuigen doken boven Arnhem Amendementen der Tweede Kamer struikelblok Nogmaals „De Emmaüs gangers** PAGINA 3 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1949 Wij waren eerst van plan vandaag uitsluitend een levensgrote foto van een salade te reproduceren. Van de salade, die ons diner in het kamp Bergeijk opende. Aangezien het merendeel van de scheppers van dit culinaire monument in 's Koningins wapenrok moet steken, hebben wjj ervan afgezien, bang, dat er aanbiedingen voor functies als chef-koks in Américain, Hotel des Pays Bas of Les Vieux Doelen zullen volgen. Het zou te moeilijk voor hen worden eenvoudig te blijven. „Daar-is-geween- en-geknars der tanden." Voorlichters over kampen zouden echter voor goed in hun hemd hebben gestaan door dit wettig en over tuigend bewijs van hun valse getuigenis. Want zó'n schotel te brengen in een kamp, vraagt durf en kennis van zaken. Een dergelijke ogenstreling verdraagt zich niet met welke zanderige associatie ook. Maar er is meer dan sneeren op zand in het eten. VAN KWAAD TOT ERGER of ze thuis ook zo netjes? ^Xrrgrtzi£ ^geTJtjes keurig gepoetst, omgekeerd met de op g twee stokjes en met de neuzen op gladde lat opbergt ,als waren het mei diamanten belegde balschoentjes. Scheurenvan honger 1600 gram brood per man per dag ONTWERP-PLAN WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN „TUINDORP KETHEL" THUIS als chef-koks in Les Vieux Doelen INENTING TEGEN POKKEN BURGERLIJKE STAND BELGISCHE INVOER UIT DOLLARGEBIED Zullen beperkingen worden afgeschaft? VIA NIJMEGEN NAAR DUITSLAND •NED. VRAGHTENMARKT is de EEN SIGARET VOOR f 8000 Wel rijksaangelegenheid Nieuw onderzoek op initiatief van de Stichting Boymans AARDAPPELS BESPAREN 25 MILLIOEN DOLLAR Sterke groei van varkensstapel U.ELD VAX DE NAOORLOGSE PERIODE Hoger productie en efficiency dringend nodig kamp missen. Voor het slagen van een kamp is goede technische training onont heerlijk, maar zonder vlees- en bloed begrip voor verkenners-stijl is het keur, zonder voedingsbodem. Aan hét kampvuur wordt zo iets dui delijk. Als het niet goed is. vallen er plekken van gebrek open. Dan zijn er naaast momenten van binnenkijken in je zelf ook ogenblikken, waarin een wat al te geïmproviseerde leiding je verhindert op te gaan in ee/i samenspraak met de Schepper van het vuur, van het water, van de lucht, terwijl je je toch verbon den voelt met alle mannen rond het kampvuur. Als het goed is, kun je niet denken aan de valse romantiek van „het kampvuur op de prairie", maar maak je in die ogenblikken van inkering van je hart een vuist, die wil vechten tegen alle dingen in jezelf, die je rottig vindt. Niet, dat een kampvuur vagevuur- complexen oproept. Integendeel. Als ja wil vechten, is het, omdat je zo verdomd' dankbaar bent voor al die mooie dingen om je heen, die je zo maar gekregen hebt. En dankbaarheid is voor platte angst een slechte kameraad. „Bewaart Gij in ons hart het vuur, de liefde en de trouw", heb je in je hart al lang gezongen voor bij het kwijnen van het vuur de kampvuurleider het Marialied heeft aangeheven. Klonk het „Bewaar ons Heer, terwijl wij slapen" ooit werkelijker dan hier in de Kempen, waar je de hemel en God even dichtbij je hebt, als het geuren van harsmannt es en heide. Eigenlijk is dat gebod van stilte tot de volgende morgen na de H. Mis niet eens nodig. Je kan immers geep woord zeggen, of het zou vallen als een knet terende vloek in een kerk. Je bent in gesprek laat niemand je in de rede vallen; jij doet het een ander ook niet. Morgen zul je pas zeggen,,Nog maar drie dagen!" En thuis zullen ze later denkon, dat zo'n spreekverbod van 's avonds tot 's morgens automatisch geldt voor alle gebeurtenissen, die je in het kamp hebt meegemaakt. „Ze begrijpen het toch niet'', zeg je ter verontschuldiging bij je zelf. En zit daarin niet veel waars? De meewarige vriendelijkheid, waar mee burgers een verkennerskamp pleëen te bezoeken, is ronduit onuitstaanbaar en wordt slechts in evenwicht gehouden door de nog grotere meewarigheid, waar mee de kampbewoner de vriendelijke „toch-wel-aardig-voos-die-jongpn® mentaren tegemoet treedt. Hij doeidit met volmaakte ridderlijkheid, P quasi-gretig als de niet-bete - l een week lang zijn zachte bed verwisselt voor een dubieuze pullman-ligging op de wL „Lhi al dan met voorzien harde grond doorstaat met een volmaakt fgemaakt) verlegen glimlach de VTaae of hij thuis zijn boeltje ook aUiid zo netjes opruimt en blijft zelfs heer in het vfrkeer met gasten, die er van versteld staan, dat de groente zelfs door en door gewassen wordt. Om al deze redenen houdt men op Voor ouders bij voorkeur ae «nortdag zodat staf en verkenners eenmta mogelijk geconfronteerd worden mpt vragen, die zij niet kunnen beant woorden zonder onheus te worden; daar door vermijdend bij de bezoeker de me ning te doen postvatten, dat er bij ogen schijnlijk normale mensen toch nog rare liefhebberijen kunnen leven. Want er is nu eenmaal niets aan te doen Men is verkenner of men is het niet.'Wie het spel van verkennen, wie de zin van een zomerkamp, verklaard moet krijgen, is eigenlijk al voor de bijna 50 ia ar oude beweging verloren. Zo iemand snapt er rekening0 tot "fabelachtig* ^ogten^ op; De man, die om uitleg vraagt, 1S bu voorbaat al een geslagen man als hij ziet, hoe de p.l-, die thuis nooit schijnt te zien, dat er een pas gewassen en ge steven laken op de tafel ligt zodat hij prompt een golf jus over de Persil- witheid stoot nu met de wijding van Eerwaarde Zusters, die een vreemde pater te herbergen krijgen, dennetakjes steekt tussen de pyramides van appe len en peren, welke het dessert zullen V°Mrf! volstrekte overgave werkt leder lid I Ho kampgemeenschap aan de vervol. vin* van de „echte stijl". De verken, making va {ris en aantrekke. f®" doen het metde voortrekkers maken lijk gedekte tafe sardines, kom- een salade op met resultaat is een kommer en tomat„enh^weel voor de keel lust voor het oog, fluweeu en een kussen voor de maag. Want dit is hun wereld. ZiJ kïbjj wat zij aan mogelijkheden en fa zich dragen ontplooien. Er is Noch die hun werk belachelijk vindt, worden hun scheppingen door de van al te prozaïsche mensen bedreigd, z-u voelen de vechtlust in zich opkomen, u drang om uit te blinken; om in eerlijke concurrentie met gelijken eigen prestaties als een geestelijke spierkracht te voelen spannen; brengt hun beste kanten naar voren. Zij zullen het niet zo zeggen. Ze komen thuis en als we vragen: „En jongens, hoe is het geweest?" dan is het enige antwoord: „We hebben geen eten meegenomen. Honger! We scheuren". Maar het feit, dat zij zonder brood hun opdracht hebben volbracht, klinkt als een kampioensprestatie door in de kreet om 'tewe hebben alle mogelijke soorten bloe- mppoebracht", voegen zij aan hun ^rste mafg-alarmtoe, waaruit blijkt, dat ee.rsie on voor meer leven dan van *ij van aajeire brood met boter. VT £7 het eten voor een troep op kamf onbelangrijk is. Kom daarmee bii de fourageurs niet aan boord want me sjouwen de hele dag van dorp om al het eten aan te dragen. Ecu bants brood van 1600 gram per man pe dag is geen uitzondering. Boter en vet zijn in een minimum van tijd op. De melkboer levert de melk bij gamellen tegelijk; iedere da8 was er tot nu toe vlees bij het eten en dat heeft de slager werk gekost. De troep eet niet alleen goed. Zij zorgt ook voor een gemakkelijke en goed-etende zit tijdens de maaltijden. Op alle moge lijke manieren zijn de tafels geïmprovi seerd. Het standaardmodel is de gepio nierde vier-potige latjestafel met even wijdige zit-balken. Maar, waar het terrein de kans biedt, worden luxe eetkamers ingericht; verzon ken in de grond, zitten de eters in be haaglijke zandfauteuils, model-gegraven naar de ronding van rug en bijwagen. Waar ze al het water vandaan halen voor het wassen van het eten, voor het wassen van zichzelf en voor het koken? Op -het terrein is een pomp geslagen, die prima water geeft. Het enige gebrek is een lekke zuiger, die het noodzakelijk maakt, dat er steeds een wasblik met water klaar staat om een beginnetje te maken. Het even noodzakelijke gevolg hiervan is, dat die wasblikken successie velijk stuk voor stuk verdwijnen. „Iedere medaille heeft zijn keerzijde", zucht Hopman Prein. „Nu lig je dicht bij de pomp, maar nu raak je je wasblikken kwijt." Daar heeft Hopman van Dorp nu weer geen last van. Die heeft zijn isolement in de uiterste hoek van het kampterre.n betrokken en levert het bewijs van net heid en discipline door bij de morgen inspectie een stel opgeruimde dekens en schoenen als een ziekenhuis-linnenkamer te etaleren. Die morgeninspectie is het critiekste ogenblik van de dag. Nauwelijks is het verplichte stilzwijgen na de Mis ten einde, of de jongens vra gen al: „Wie zou er vandaag komen in specteren"?. Gemakkelijk is de groepsleiding niet n soms kunnen de gespannen knapen zich niet bedwingen te vragen, of het goed 's. Of het goed is, zullen ze wel merken bij de uitreiking van het totem, dat aan het eind van het kamp de beloning zal zijn voor de beste troep. Ook in deze stijl-race het element van spel en dus van strijd. Het komt niet aan op top prestaties voor één ogenblik, maar op een rustige volharding; op adem voor een he e week. Wiet de sprint, maar de lange af stand zal beslissen, wie de beste troep is. Dat legt een zware verantwoordelijk heid bij de patrouille-leiders. Zij hebben de leiding van hun zes jongens in han den. Van hen hangt het af, of zij zulleo winnen of verliezen. En zoals een voet bal-team het niet kan doen zonder aan voerder; zo loopt een patrouille plomp verloren als een koppel kiekens zon der kloek, wanneer de patrouilleleide.s op hun gemakken een glaasje limonarit gaan drinken, terwijl de jongens naar het kamp en naar warm eten verlangen. Ja, ook zulke dingen komen in Bergeyk voor. Pas in een zomerkamp blijkt wat insignes; wat jaarsterren waard zijn. Daar zijn teerpoten, die er met al hun gebrek aan ervaring een solied stuk verkennen van maken; daar zijn mannen met uni formen als kerstbomen, die nu juist „het" Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ingevolge artikel 37 der Woningwet bekend, dat heden voor de tijd van vier weken ter gemeente secretarie (afd. Algemene Za-ken, Stad huis) voor een ieder ter inzage is neder- gelegd het ontwerp van een plan tot partiële wijziging van het uitbreidings plan in onderdelen .Tuindorp Kethel", vastgesteld bij besluit van de Tijdelijke Gemeenteraad van Schiedam d.d. 6 Mei 1946. goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij be sluit d.d. 7 Augustus 1946 no. 356, welke wijziging betrekking heeft op het gebied begrensd door de Schledamsfweg in het Oosten, de ontworpen Provinciale weg no. 15 in het Westen, de ontworpen verbin dingsweg tussen beide wegen in het Zui den en de ontworpen groenstrook nabij de beboijwde kom van het dorp Kethel in het Noorden, met bijbehorende be bouwingsverordening. Schiedam, 12 Augustus 1949. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, J. W. PEEK fie Britse admiraliteit heeft Woensdag avond in een communiqué de schepen gewaarschuwd, in de buurt van de haven van Ostende op te passen voor mijnen Aan boord van het m.s. „Willem Ruyg" Vermoedelijke aankomst Rotterdam 15 AntfiiKtus a.s„ bevinden zich o.a. de vol gende militairen: Ct J. Ardewijn, Brug manstraat 4b; G. A. Lotman, v, Ruysdael- kEn aari boord van het troepentransport en aan u vermoe(jelijke aan- Aangeboden Arbeidskrachten Afd. BouwbedrUven: Mandenmakers, meubelmakers, dakbedekker. Afd. Metaalbedrijven: Chauffeurs a ra Ai** Bedrijven: Boekhouders, kantoorbedienden, mcasseerder musicl, magazijnbedienden, P0^1®.1"?' stflla_ woordigers, ongesch. arbeiders, teursknechts, verbandmeester,- ftoteiKOK, transportarbeiders, laborant, brooa- banketbakker, bezorger, verkoper. Afd. Jeugd; L.l timmerlieden, 11- electriciëns, aank. electriciën, 1.1. meu" belmakers, 1.1. instrumentmakers, li- winkelbediende-etaleur 11. kapper, 1.1. decoratieschilder, 1.1 automonteur. Afd. Vrouwen: Werksters, verkoopsters, kantoorpersoneel. Gevraagde Arbeidskrachten Afd. Bouwbedrijven: Schilders, timmer lieden. stucadoors, opperman bij stuca- door, metselaars, vloerenleggers. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, precisiebankwerkers, elec. lasser (NVL), gereedschapmakers, constr. monteurs, koperslagers, fitters, vormers, metaal draaiers, fraisers, schavers (geschoold), plaatwerkers, scheepsbikkers, pijpenmon- teurs, scheepsijzerwerkers, grofsmeden, halfwas polijster, loodgieters, instrument- makers, framebouwer. Afd. Alg. Bedrijven: Letterzetters, aank. timmerman, constructiewerkers, jongste bedienden, 1.1. schilder, 1.1. be diende of bedienden voor krüideniersbe drijf leeftijd 14—25 jaar, magazijnknecht, halfwas rijwielhersteller, 1.1. lijstenmaker, 11. banketbakker, LI. gereedschapslijper Afd. Vrouwen- Dagmeisjes, fabrieks meisjes, strijksters, telefoniste met MULO opleiding leeftijd 20 jaar, cassiere, be kwame verkoopster, kapster, 1.1. naaisters Landbouwers en landarbeiders, die zijn aangesloten bij een organisatie diei/i zich voor emigratie uitsluitend te wen iqIq 'St- hunne organisatie, tot 31 Dec. ?;let Seorganiseerden wenden zich uitsluitend tot het Arbeidsbureau, uiter lijk tot 31 December 1949. Emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland. Landbouwers en arbeiders in vrijwel alle beroepen (kantoorpersoneel wordt niet gevraagd) kunnen worden geplaatst. In verband met een event, vertrek per ss. Volendam op 16 Dec. 1949 dient men zich uiterlijk 31 Augustus 1949 voor emi gratie te melden. In verband met het sterk gestegen be smettingsgevaar zal voorlopig ruime ge legenheid worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. De Directeur van dé Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst raadt ieder, die reeds eenmaal of meermalen werd ingeënt ten zeerste aan dit thans'te laten herhalen. Verder dienen alle kinderen beneden jaar te worden ingeënt (voor kinderen stamkaart meebrengen) De gelegenheid hiertoe bestaat des Dinsdagsmiddags van 2 tot 3 uur in het gebouw van de Geneesk. Dienst, Tuin- laan 18. J. v. Dijk 24 j. en J. Kuiters 18.; C. v, Nielen 25 j. en P. A. v. d. Par 18 j; E. de Jonge 23 j. en P. Pijl 23 j.; T. C. de Boer 20 j. en J. Niël 20.; P..v. Meerendonk 52 j. en E. H. U. Lewerenz 39 j.; C. v. d. Mun- nik 24 j. en J. v. Eijk 22 j; J. L. P. Buur man 24 j. en G. Th. v. d. Raaf 20 j.; C. F de Vos Burchart 23 j. en H. M. Beukers 22 j.; A. Huisken 27 j. en J. C. v. d. Horst 24 j.; H. A. Roessink 27 j. en A. M. Hol- scher 25 j.; J. J. L. v. d. Slot 28 j. en H. W. C .ents 26 j.; H. J. de Swart 22 j en-M. B. Timmers 23 j. ONDERTROUWD: J. C. Akkerman 28 en C. Meijers 27 j.; G. v. d. Berg 28 j. en M. Vygeboom 24 j.; P. Jaspers 22 j. en E Otten 21 j.; A. H. Klein ?7 j. en E. Aar- sen j.; H. Koning 34 j. en E. Maltha 23 j.; G. Kruining 24 j. en M. S. v. Sijll 20 j.' de Later 24 j. en J. E. Hoogstad 24 j. C. R. Oorschot 28 j. en J. M. Godschalk 20 j.; A. J. Oldenburg 25 j. en C. Panis 26 j.; J. M. Raets 49 j. en J. S. S. Ier 41 j.; H. Siemensma 28 j. en J. C. M v. As 26 j.; J. J. Voogdt 29 j. en A. J Foppen 27 j.; W. IJsselstijn 19 j. en C v. d. Most 19 j. GEBOREN: Yvonne, d. v. G. Lek en B. v. d. Sloot; Johanna, d. v. J. de Ron en S. v. Veen; Anton J., z. v. J. H. Cranenburgh en M. E. Bruijnse; Germa d. v, C. Bos en J. J. Gerritse; Justus, z. v J. Veenman en G. R. Hania; Everdina v. O. Baerveldt en F. J. Hettich; Martinus J., z. v. M. H. Weber en C. de Laat. In 1948 heeft België maatregelen ge troffen om de invoer van goederen uit d dollarzöne të beperken. De import werd op grond hiervan in drie categorieën in gedeeld naar gelang van haar belangrijk heid voor de Belgische economie. N lar de Brusselse financiële bladen thans oe- richten, zullen de restricties worden op geheven en zal de invoer van goederen uit de Ver. Staten worden vrij gegeveo Een onmiddellijk g^olg hiervan zal vol gens deze bladen zijn, dat er minder een beroep gedaan zal worden op de vrije dollarmarkt en de positie van de Belg: sche franc tegenover de dollar nog ster ker zal worden. Na JEIA-verordening 30, die in ver schillende opzichten reeds de grondbe ginselen van de vrijheid van de vaart, neergelegd in de Mannheimer Acte, aan tastte, moet de JEIA-verordening 31 eer grote deceptie worden genoemd. Deze verordening brengt de vrijheid van het vervoer van personen en goederen de genadeslag toe. Zij voert ons ter jg naar de ergste tijden van het nazist.s-h autarkisme. Immers practisch wordt ^h^t gehele vervoer op de Rijn in Duitsland afhankelijk gesteld van vergunningen van enige Duitse instanties. Het is te hopen, dat belanghebbenden hun recht in eigen hand nemen en terzake een scherp protest doen horen bij de Centrale Commiss e voor de Rijnvaart te Straatsburg. Wij vrezen, dat het weinig zal helpen, indien belanghebbenden zich wenden tot hun eigen Regering. Immers met Prol. Van Eysinga zijn wij van mening, dai helaas de verschillende Regeringen der Rijn-oeverstaten het met de beginselen van de vrijheid van de vaart niet te nauw nemen, zodat belanghebbenden in zekert zin bij de duivel te biecht zullen komen. Wij zijn het dan ook geheel eens met de suggestie van Prof. Van Eysinga, neer gelegd in zijn rede uitgesproken te Rot terdam bij gelegenheid van de 80ste ver jaardag van de Acte van Mannheim van 17 October 1868. waarin deze bepleit, dat de mogelijkheid wordt geschapen, dat oe- langhebbenden zelve zich met eventuele klachten omtrent inbreuken op de toe passing van het beginsel van de vrijheid van de vaart kunnen wenden tot een internationale rechtsinstantie. Wij veron derstellen echter, dat het een lange weg zal zijn, voordat zulks werkelijkheid zal zijn geworden. Wij vragen ons af, of het voorlopig niet de voorkeur zou verdienen, dat de Rege ring het denkbeeld overneemt door de Rijnvaartcommissaris, Mr. C. J. M. ScnaeD- man, geopperd in een artikel gepubliceerd in „Schiffahrt und Weltverkehr" en na der uitgewerkt in een redevoering ui he» voorjaar door hem uitgesproken te Bazel, waarin hij bepleit, dat economische maat regelen betreffende het verkeer op net stroomgebied van de Rijn vóór hunne afkondiging ter tafel worden gebracht m de Centrale Commissie voor de Rijnvaart te Straatsburg, opdat deze geiegenhe'd hebbe zich er over uit te spreken, ol deze maatregelen al of niet met de be ginselen van de vrijheid van de vaart op de Rijn in strijd zijn; zulks onder de voorwaarde, dat de Rijn-oeverstaten h*- volledige vrijheid van handelen behou den, en vrij blijven van de in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart terzake ge maakte opmerkingen al of niet gebruik te maken. Hoe het ook zij, ,wij hopen, dat de aan randing van de beginselen van ae '-r.|- heid op de Rijn ook voor de Nederlandse Regering zelve aanleiding moge zijn er over te bevoegder plaatse een woord van protest te doen horen. De Britse bezettingsautoriteiten hebben bepaald, dat auto's en treinen in het ver keer tussen Nederland' en Duitsland ook via de ro-ute Nijmegen-Kl-eef de grens mogen passeren. BOTTERDAM, 11 AUGUSTUS 324 ton cellulose Arnhem; 300 ton stuk goed Amstej-dam; 170 ton kunstmest Win schoten; 100 tc#nfosfaait Vag-hed; 340 kali Amersfoort; 276 ton id- Veghel; 240 ton dd. Oirschot; 34 stan-d. hout Delft; 57 Wand hout Grauw; 24 stand hout Hille- gom42 stan-d hout de Zweth16 stand hout Sassenheim; 150 ton anthraeiet Baarnse Dijk; 160 ton zoijt IJmuiden; 100 ton id. Bergen op Zoom; 60 ton gerst Doesburg M.S.; 41 ton gerst Varik M.S. 150 ton kunstmest Helmond; 225 ton vee- voeder 's Hertogenbosch M.S.; 65 ton fosfaat Oud Schoonebeek M.S. staat Duitse schepen alsnog in Neder land toe te laten, zoals zulks het geval Is sinds het JEIA-accoord van Septem ber 1948. Ook dit JEIA-accoord he-ft voor Nederland niet meer gewicht dan een lege dop. Bij dit aceoord, dat nauwelijks een ac- coord is te noemen, heeft Nederland zich neergelegd om een geste te geven var- goede gezindheid. Practische voordelen heeft het nagenoeg niet opgeleverd. De JEIA-verordening 31 treft des te pijnlijker na het aanbod door Mr. Oyevaar te Hamburg gedaan om gezamenlijk met de Duitse Noordzee- en Rijnnavens ie verschillende gemeenschappelijke vraag stukken te bespreken. Wij hadden gehoopt te mogen ver wachten, dat daar gelaten de vraag, of de Acte van Mannheim in Duitsland geldig is of niet, de Angelsaksers de beginselen van de vrijheid op de Rijn op waardige wijze hadden hooggehon- den. Indien men dit beginsel niet ge stand wil doen en ook de beginselen, neergelegd In de Acte van Mannheim voor wat betreft de Duitse Rijn, niet worden erkend, vraagt men zich if, op welke grond de Angelsaksers Duitsland in de Centrale Commissie voor de Rijn vertegenwoordigen. Apsa Woensdag hebben twee militaire vlieg tuigen enige duikvluchten boven Arnhem uitgevoerd, waarbij zij dicht bij de grond weer optrokken. Vele inwoners werden door dit op treden verontrust. Van de zijde der Ned. militaire lucht vaart deelt men ons thans mede, dat dit zeer beslist geen Nederlandse vliegtuigen zijn geweest. De veronderstelling ligt voor de hand, dat zij afkomstig waren van een vlieg veld in de Duitse bezettingszönes Immers, indien op zodanig protest van Nederlandse zjjde niet in bevredi gende zin mocht worden geantwoord, vragen wij ons af, of er aanleiding be- Een bus-chauffeur van de fa. T., welke de dagelijkse dienst onderhoudt tussen Amersfoort en Baarn, vond een porte feuille met de aanlokkelijke inhoud van 8000 gulden. De chauffeur is een eerlijk man en deed aangifte van zijn vondst. Enige tijd later meldde zich een heer, die zei het kostbare ding verloren té hebben. Hij beschreef lijn eigendom en kon even laler zijn portefeuille weer in zijn binnenzak laten verdwijnen. Zoiets moet beloond worden, dacht de heer, tastte opnieuw in zijn zak en toverde er een sigarettenkoker uit te voorschijn. Met een vorstelijk gebaar verrijkte hij de chauffeur met een sigaret. Het ge moed van de eerlijke vinder kroop vol bij zoveel edelmoedigheid 9 Het curatorium van de Stichting Boy mans te Rotterdam heeft op een vergade ring besloten een nieuw onderzoek ie doen instellen naar de echtheid van het schilderij „De Emmaüsgangers". Zoals men zich herinnert, werd dit schilderij aangekocht als een werk van Vermeer. Maar na enige jaren kwam plotseling Han van Meegeren met de verklaring, dat hij De Emmaüsgangers geschilderd had. Het geruchtmakend proces over de vervalsingen van Van Meegeren, waarbij verschillende zg. Vermeers door Van Meegeren bleken te zijn vervalst, ligt nog vers in het geheugen Bij de gerechte lijke uitspraak werd echter „De Emmaüs gangers" niet bij de reeks door «Van Meegeren geschilderde „Vermeers" ge noemd. Er bestaat over dit schilderij nog steeds geen zekerheid, en het kan dan ook weinig verbazing wekken, dat op nieuw een onderzoek naar dit doek zal worden ingesteld. Temeer, omdat het schilderij nimmer grondig is schoonge maakt. Wel is het, nadat de stichting Boymans het had aangekocht, verdoekt, doch wil men zekerheid omtrent de maker, dan zal in ieder geval met het reinigen van het schilderij begonnen moeten worden. Het ligt dan ook voor de hand te verwachten, dat hft onderzoek hiermee zal beginnen. De Belgische kunstexpert De Coen. die zoals men weet, het vorig jaar in enkele dagbladartikelen pleitte voor de echtheid van de Emmaüsgangers, zal, naar wij van bevoegde zijde vernemen, aan het onderzoek zijn medewerking verlenen. Het tijdstip, waarop het onderzoek zal beginnen, staat nog niet geheel vast Men is thans bezig met de laatste voorberei dende werkzaamheden en het is te ver wachten, dat in het najaar het onderzoek zal zijn voltooid. Gisterenavond verscheen het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet inzake een Interim-regeling voor Suriname. De aanneming van enkele amendementen hierop, o.a. het amendement-De Kort In de Tweede Kamer bij de behande ling van dit wetsontwerp, welke motie inhield de financiële gelijkstelling in dit gebiedsdeel van hei openbaar en bijzonder onderwijs ook wat de oplei ding van leerkrachten betreft, heeft de Staten van Suriname enige weken tot een heftige reactie bewogen, waar bij door deze Staten zelfs een beroep werd gedaan op de Verenigde Naties en de Pan Amerikaanse Conferentie. Aangaande de amendering door de Tweede Kamer van het wetsontwerp, meenden verscheidene leden, dat de rege ring beter zou hebben gedaan uitstel van behandeling van het ontwerp te vragen, totdat zij in nieuw overleg het oordeel van Suriname over de amendementen zou hebben ingewonnen De Tweede Kamer is volgens deze leden wat overhaast te werk gegaan. Deze leden menen dan ook, dat uit de behandeling van dit wetsont werp wel zeer duidelijk de voordelen blijken van het twee-kamerstelsel. De vraag wordt gesteld of de regering de on derhandelingen met Suriname reeds weer geopend heeft. Mocht d't eventueel over leg onverhoopt niet tot overeenstemming leiden of zelfs niet mogelijk blijken, dan zien deze leden niet in hoe zij het wets ontwerp in zijn huidige gedaante kunnen aan-vaarden en zouden zij de regering in overweging willen geven het in te trek ken. Verschillende andere leden, hoewel voorstanders van de financiële gelijkstel ling, waaronder begrepen de opleiding der leerkrachten, menen, dat, indien de Tweede Kamer het ontwerp rustiger had bestudeerd, dn indiening van de amen dementen achterwege had kunnen blij ven. Het had deze leden wel bevreemd, dat de minister na de indiening van deze amendementen niet met meer nadruk had gewaarschuwd tegen de inbreuk op het resultaat van het overleg. Schorsing van de behandeling door de regering was volgens deze leden dan ook juister ge weest. Zij stellen de vraag of de regering op verdere behandeling nog wel prijs stelt. Zij verklaarden zich bij een even tuele behandeling hun stem te zullen voorbehouden. Tegenover de mening, dat de gelijkstel ling van het onderwijs geen rijksaange legenheid zou betreffen, betoogden an dere leden, dat de bevestiging van het bijzonder onderwijs niet als een inwen dige. doch wel degelijk als een rijksaan gelegenheid moet worden beschouwd en, naar zij wisten, was hieromtrent ook overeenstemming verkregen bij het over leg. Bovendien is bij de toelichting op het amendement, aldus deze leden, uitdruk kelijk verklaard, dat het alleen ging om het vastleggen van het recht op bijzon dere kweekscholen, maar dat men voor alsnog de uitvoering niet zou urgeren en zich zou houden aan de gemaakte af spraak ten aanzien van één gemeen schappelijke kweekschool. Algemeen betreurde men het besluit van de Surinaamse Staten om telegram men te zenden aan de Verenigde Naties en aan de Pan-Amerikaanse conferentie. Verscheidene leden verklaarden voorts nog, dat het de aandacht had getrokken dat het ontwerp-interim-regeling in de Tweede Kamer zelfs buiten de aanwe zigheid van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, door de vice-minister-pre sident was verdedigd. Men achtte dit min der juist, aangezien de minister van O G op de eerste plaats voor het regerings beleid ten aanzien van Suriname verant- 8r t n Grote Beer vu7";: 1 ^u. Deunjvcm kemst "Amsterdrna, 25 Augustus a.s. (bij-boekdrukkers, fabrieksarbeiders, kleer Rondere omstandigheden voorbehouden) maker pompier, dropswerkers landar- d.p vntsonde militairen; bei^ei"s/grondwerkers voor Noordoost- Th f v d Bur", Buys Ballotsingel 49a, polder, yeehoudersknecht. ,la' J- Es- In de Limburgse mijnen kunnen flinke arbeiders geplaatst worden, leeftijd 18—30 jaar. Afd. eugd: Borstelmakers, cartonnage- werkers, drukkers, granietwerkers kunst steen, aank soldeerder, koperslager, ko pergieters, vormers, slagersjongen, half-j was slager, leerling voor glasindustrie, IA isstMlaar, U. ]*lu^ui4«g.i v. Dommelen, Boylestraat 34a schendal. Sim. Stevinstr. 13b, E. v. a. Grijp. Groenelaan 11; W. M. F. Meijeis, Gopernicusplein la; L. P. d®Mos, Jf flaven 132; L. Qosterman. Ampèrestr.aat H Veltman, Mariastraat 8ia, w. Zwanenburg, Nw. Haven 235b; P. A. ae s^vart, Pendrechtsestï. jfe. .2n*stheul, 2&v«ft UB* i. Waar hij maar kon heeft minister Mansholt verleden jaar tegen de boeren betoogd, dat ze aardappels moesten ga- bruiken als veevoer. Want de invoer van krachtvoeder kostte te veel deviezen èn de aardappels waren voor het vee uit stekend voedsel. Zijn aansporingen hebben succes ge had. Van de record aardappeloogst die 1949 bracht, nl. ongeveer 5% millioen ton, kon 'circa 1,6 millioen ton of bijna 30 procent voor veevoederdoeleinden worden bestemd. Van de rest heeft de bevolking naar schatting 1,2 millioen ton geconsumeerd; 1,6 millioen ton werd door de industrie verwerkt (aardappel meel, stroop enz.); 0,6 millioen ton werd geëxporteerd en -ruim 0,3 millioen ton voor pootgoed bestemd. Het verlies door uitval wordt eveneens op ca 0,3 millioen ton geraamd. Van de veevoederaardappels zijn -er conservering ongeveer 500.000 ton ge stoomd en een 50.000 ton gedroogd. Een en ander is vooral de varkens- voederpositie ten goede gekomen. Dit blijkt ook uit het feit. dat de varkens stapel zich in het afgelopen jaar mat niet minder dan 50 pet. uitbreidde De betekenis van de aardappelen voor onze deviezenpositie blijkt wel zeer duidelijk, wanneer men bedenkt, dat de voederwaarde van 1,5 millioen ton aard appelen overeenkomt met die van circT woordelijk is en de reacties in Suriname 400.000 'ton krachtvoeder (op graanbasis*, cpgewekt. door deze bewindsman moe- waarmee bij import circa 25 millioet ten worden opgevangen. dollar zou zijn gemoeid. Het is niet mogelijk het probleem var de internationale prijsverschillen, dat Engeland zoveel moeilijkheden bij de export bezorgt, volledig op te lossen door he Britse exporteurs aan te sporen, om bij de export met geringere winster genoegen te nemen, of zelfs, waar hst de harde-valuta-markten betreft, een ver lies te aanvaarden. Dit zou een ber.oep betekenen op vaderlandsliefde, waar mis schien hier en daar wel gevolg aan zou worden gegeven, maar dat geen basis kan zijn waarop men een exportpolitiek kan bouwen, aldus lezen wij in het laat ste overzicht van Barclays Bank. Het probleem houdt verband met het systeem van bi-laterale handelsovereen komsten, dat ook door Engeland moet worden toegepast. Een vrij multilateraal handelsverkeer en converteerbare valj ta zijn nu eenmaal onmogelijk bij d; huidige precaire positie van de goud eo dollarreserves. Dit brengt mee, dat van het element van discriminatie, dat »an het bi-lateralisme verbonden is, niet k-in worden ontkomen. Dezelfde moeilijkheid doet zich ook voor in het inter-Europese verkeer. Eet bi-lateralisme var. het eérste onderlinie betalingsschema hzd de neiging overwe 'spug-aa van stiig, araalüait «n iavaruigj- c^atum welke normaal de stroom en het karakter van de internationale handel bepalen, op de achtergrond te schuiven. In het nieuwe schema zijn enige voor zieningen opgenomen, die gaan in de richting van een grotere flexibiliteit en multilateralisatie. Maar er valt nog een hele weg af te leggen, voor men het uiteindelijk doei bereikt heeft, niet in het minst door Engeland, dat in zijn streven naar vei ligheid na de oorlog in menig opzicht vervallen Is in een soort verstarring, welke aan het zo noodzakelijke streven naar opvoering van de productie met ten goede is gekomen. Verstarring van lonen, kosten en prijzen, ook van de techniek en de overheidsuitgaven. Nu de concurrentie weer aan het terugke ren is dient deze veiétarring met de grootste spoed doorbroken te worden. Engeland moet weer aan de concur rentie het hoofd kunnen bieden en de eerste vereisten daarvoor zijn: hogere productie en groter efficienty, hetgeen mede inhoudt harder werken. Het zou bedrog zijn te verkondigen, dat een een voudiger middel te vinden is, zosjs da: van de monetaire goochelarij, indien men de weg van harder werken en gro ter efficiency niet wil bewandelen, dan zal slechts het gevolg zijn een onye: m delijke verdere daling van de levens standaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3